z sïSès 10 CUP-FINAL; koortsihermometer stijgt met sprongen..... A- heöen.... Uitvoering der sociale verzekering! In nieuwe banen? VAN N EILE v Blackpool en Manchester United de finalisten van dit jaar Radio-programma m IETS OVER DE INVALIDITEIT Probleem met twee kanten Minister In 't Veld te Rotterdam Marjo Tal voor de Kunstkring Prof. Posthuma over Marshall-plan Prijzenperikelen Harald Kreutzberg Sport in het kort Er komt een Centrale raad, gelijkelijk samengesteld uit arbeiders, werkgevers en vertegenwoordigers der overheid kleine negertjes Vrijdag 23 April 1948 (Van onze correspondent) Twee gebeurtenissen van de Britse sportkalender waar naar niet alleen door élke Engels man begerig wordt uitgekeken, maar waarvoor 'tot In de uit hoeken van de wereld belang stelling bestaat ziln: de Derby en de Cup Final. En naarmate de dag öadert, waarop de cnp- finalisten van dit seizoen Blackpool en Manchester Uni ted elkaar in het tVembley- stadion te Ilif zullen gaan, stijgt in Engeland de koorts- thermometer Weinig konden de voetbalheren van bijna tachtig jaar geleden be vroeden welke sluimerende harts tochten zij gingen opwekken, toen zij in» het seizoen 1871-'72 voor het eerst om de Cup lieten spelen. De geschi'- lenis van de „Cup wij zijn inmiddels ai aan de derde bezig is zo omvangrijk dat er gemakkelijk een boek over te schrijven zou zijn en wat meer zegt: het zou worden gelezen ooks Enkele clubs, zoals bijvoorbeeld Aston Villa en Blackburn Rovers, die elk de Cup zes maal In bezit hebben gehad, zouden van dit boek vele pagina's in beslag nemen. De tweede keer dat Villa de Cup won werd de beker in triomf ten toon gesteld in een winkelétalage in Birmingham, waaruit zij prompt gestolen werd en nooit meer terug gevonden- Bijgeloof De Engelse voetballers heb ben nooit zoveel last van bij geloof, maar als er een Cup» final op komst isAlex James, die met Arsenal twee keer de Cup-medaille won op Wembley, droeg op de dag van een Cupwedstrijd altijd groene sokken. Een keer moesten ze hem in een taxi worden nage bracht, omdat hij ze had ver geten Dan zijn er de beroemde sous pieds van Jack Tinn, de manager van Portsmouth. Hij zou er iets van hebben gekregen en half Portsmouth met hem, als hij deze op een Cupdag had vergeten aan te trekken. Ik geloof niet dat het ooit gebeurd is. Het elftal, dat in de „luckey" kleedkamer van Wembley terecht komt, is zo goed als zeker een doel punt voor en de mascottes, die doelverdedigers' hebben, moeten be schermen tegen ongeluk variëren van konijntjes tot „witte olifan ten". Maar de vreemdste geschiedenis, die ik ooit heb horen vertellen, komt van Sunderland. Toen zij in 1913 in de finale kwamen liet de aanvoerder zo gaat het verhaal zich de hand lezen door een zigeunerin. Zij vertelde .hem, dat Sunderland niet eerder de Cup zou. winnen voordat een Schotse dame de troon had bestegen van Enge land. En ik heb nog een foto, waar op Koningin Elizabeth de Cup overhandigt aan Horatio Carteu, de aanvoerder van Sunderland, .in 1937 en dat was vóór de eerste keer..,. Een Cup-final on .Wembley bete kent zelden goed voetbal, maar geen Engelsman die da spanning van deze wedstrijd zou willen rul len voor het mooiste voetbal ter wereld. Biljarters-feestavond De Rotterdamse billard contactr commissie L.M.O., hield Woensdag avond een feestelijke bijeenkomst in gebouw „Spes". Ha het openingswoord van de voorzitter, de heer J. Blommers, was het revuegezelschap „The Sun ny Boys" aan de beurt. De sketches van dit gezelschap, zowel als het Rumba-tdrkest en de Hawaii a n- klanken vielen zeer in de smaak. Een gezellig bal besloot de avond. VRIJDAG 23 APRIL 1948 Avondprogramma Hilversum t m— Denk om de .bocht, 19.15 Accordeonorkest, 19.30 Waar is Uw God?, 19.50 Tien voor acht, 20.Nws., 20.05 Zang en pia- no, 20.30 Het gezin in de wereld, 21.— Men vraagt en wij draaien, 21.30 Dukdalf, 21.50 Op vleug'Jen van. muziek, 22.Weekoverzicht, door Prof. Dr. C. D. J. Brandt, 22.15 Swing and sweet, 22.40 Vandaag, 22.45 Avond wijding, 23.— Nws., 23.1524.Symphonic orkest. HILVERSUM II: 19.— Nws., 19.15 Regeringsuitzending, 19.30 Repor tage, 19.45 C.W.V. kwartier, 20.^ Nws., 20.15 Kamerkoor, 20.45 Luis terspel, 21.15 Promenade orkest, 22.— Vragen" aan voorbijgangers, 22.30 Strijkkwartet, 22.45 Avond overdenking, 23.Nws., 23.15 Pianoduo. 23,40—24.— Slotaccoard. ZATERDAG 24 APRIL 1948 Ochtend, en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Nws., 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Cr', mu ziek, 8.— Nws., 8,18 Morgenklan ken, 9.15 Muziek van Mozart, 10.— Morgenwijding, 10.20 Fragmenten uit Arthur Koesüer's boek „Dieyen In de nacht", 10.35 Staateopera or kest, 10,40 Zang en piano, 11.— Ar beidersuitzending, 12.Vincentino, 12.30 Wfeerpraatje, 12.33 Sport, ,12.45 Gr, muziek, 13.— Reg. uitz., 13.30 Jan Corduwener; 14.Als eGn bonte vogelvlucht, 14.15 Har monieorkesten. 15.— Het N.V.V., 15.10 Gr, muziek, 15.30 Binnen zon der'kloppen, 16.Christen en so cialist, 16.15 Om en nabij de twin tig, 16-45 Gr. muziek, 17.15 Volks concert, 18.—' Nws., 18.15 Sport, 18.30Strijdkrachten. HILVERSUM H. 7.— Nws., 7.15 Gr. muziek, 8.— Nws., 8.15 Pluk de dag, B.— Voor'de vrouw, 9.05 Gr. muziek, 9.30 Waterstanden.'9.35 Gr, muziek, 10.40 Klein, klein kleu tertje, 10.45 Gr. muziek, 11.— De zonnebloem, 11.45 De Schoolradio, 12.45 Alma musica, 12.30 Weer- praatje 12.33 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13— Nws.. 13.20 Lunchconcert, 13,50 Film en toneel .14.10 Symphonie orkest, 34.-20 En gelse les, 14.40 Het Gregoriaans, ^15 Debutantenconcert, 15.45 16.Mars muziek, 16.10 Sport, 16.45 Gr. muziek. 17,De Wigwam, 18.— Fianoduo, 18.15 Weekoverzicht, 18.30 Reportage, 18.40 Splneuza. CCIPFINAL 19471 De captain van dc winnende ploegDon Welsh van Charltonwoedt zegevierend door zijn clubgenoten naar de kleedkamer ge-. Oorlogenbetekenen invaliditeit, hoewel invaliditeit uiteraard ook in vredestijd een probleem blijft. Tal rijk zijn de yerxnmkingen, die het gevolg zijn van ziekten, zoals tu berculose en rheumatiek. Het zijn problemen, die niet alleen een me dische, maar ook wel degelijk eyn sociale kant hebben, Hoe vaak komt het immers niet voor. dat werkgevers bang zijn genezen t.b.c.* patiënten' in hun dienst te nemen, zelfs al heeft de Specialist deze pa tiënten toestemming gegeven te Werken. Dit optreden van werkge vers is onverantwoordelijk, want pas als hij zeker is, dat van besmet ting geen sprake meer kan zijn, geeft de arts zijn patiënt die dan echter ook geaccepteerd moet wor den, terug aan de maatschappij. Invaliditeit is ook vaak het lot van de rheumatieklijder, doch vele andere ziekten, zoals die van het hart, de longen en de nieren kun nen het onmogelijk maken te wer ken. t De oorlog richt de grootste ver schrikkingen aan. De geneeskunst houdt zoveel mogelijk gelijke tred en wat er de laatste jaren is ge presteerd op het gebied van ver vanging door kunstledematen grenst aan het ongelooflijke. De kunstar men. en -benen (prothesen) 2ijn uitermate licht en de patiënt, die er gebruik van maakt en bereid is behoorlijk te oefenen, is soms haast niet te onderscheiden van een gaaf metis. Dat het voorlopig nog onmo gelijk is alle aanvragen in die rich ting, die natuurlijk veelal in het buitenland worden gesteld, in te willigen is te wijten aan gebrek aan materiaal. Tot de interessante proeven van de herwinning der va liditeit behoren de Amerikaanse experimenten, met electrische ogen, die een patiënt na het verlies van een oog, weer ziende zouden ma ken. r Zenuwstoringen Er bestaat een verschijnsel, dat mensen invalide worden door een zenuwstoring. Dit wil nogal eens voorkomen na een ongeval. Het kan bijvoorbeeld geschieden, dat Iemand een neurose krijgt, waardoor hij meent niet meer te kunnen lopen. Deze patiënten kunnen alleen gene zen als zij gedwongen warden aan het werk te gaan. De bèslissingen van sommige controlerende artsen lijken soms wreed, doch zijn inder daad alleen maar van nut, ala na melijk de zenuwpatiënt met hard heid overtuigd wordt, dat hij wel kan maar eigenlijk niet wil. Men denkeniet, dat dit verschijnsel uit zondering is, doch evenmin, dat psychische storing niet inderdaad een beroepsuitoefening onmogelijk kan maken. Het is niet mijn taak over de hoogte van Invalid iteits- rente te spreken, maar twee opmer kingen wil ik toch maken. In de eerste plaats, dat mij de beoorde ling der invaliditeit in zover niet rechtvaardig lijkt, dat de geschikt heid om te werken in het algemeen wordt beoordeeld. Mijns inzie nr moet bekeken worden of de be. trokkene voor zijn eigen vak kan staan. De tweede fout is naar mijn overtuiging het ontbreken vando plicht voor invalide 'rentetrekkers om herscbollngscursussen te volgen. Voor oorlogsinvaliden is al heel veel gedaan. Hetzelfde zou kunnen gebeuren met tal van invaliden, .die een behoorlijke plaats Sn' de maat schappij kunnen heroveren en hun brood verdienen. Tot het voigêhde spreekuur! MEDICUS In een recensie die wij dezer da gen plaatsten van de voorstelling die de vereniging' „Anlmato" gaf van het vrolijke spel „Amor en ba nanen", stond onder meer, dat het een klucht was met een anti-semio tische strekking. Men begrijpt, dat dit een fout was. Ten overvloede melden we nog, dat het had moeten zijn „een anti-fascistische" strek king. De minister van ■wederopbouw en volkshuisvesting vertoefde vandaag In Rotterdam. In gezelschap van de directeuren van de Diwero en de techi#che diensten bezichtigde mr. In Veld in de morgenuren de we deropbouw van de stad en het ha- verherstel. De pianiste Marjo Tal die gisteravond voor de leden van de Kunstkring uit sluitend werken van Beerthoven speelde (uitgevoerd werden de Zes Variaties op. 34; en de Sonates resp. op. 101 en op. 22) had er beter aan gedaan een gemengd programma ten gehore te brengen. Want al geeft haar gpel on getwijfeld wel aanleiding tot waarde ring. 'anderzijds toch bezit het te wei nig differentiatie en te weinig uitbeel dingsvermogen om een gehele avond te boeien met zulke veeleisende composi ties. Daarbij kwam nog, dat ook tech nische tekortkomingen zich zo nu eri dan deden gelden, zodat men voor het merendeel welwillend doch geenszins geboeid naar deze Beethoven-interpre tatie luisterde. Marjo Tal spele dus bij een volgende gelegenheid eens werken van verschil lende componisten, want haar musice ren had toch al met ai ook momenten, die van veel artistiek begrip getuigden. Herman van Born Advertentie f. M, VERBRUIK: 1 OP 12! Nó SKODA kiezen bete- - kent: krachtig meehelpen -aan de zuioigheidficam- pagne enóók ala er weer volop benzine is, een blijvende besparing in Uw portemonnaie t D* ZUINIGE wagen die U nódH lp de fieek last! Import N.V. AUTO-PALACE - DEN HAAG Houtweg 7-3-Tel. 111920(3 lijnen) Hogeschooldag, te tropa had gezonden, hield'minis- r Marshall op 5 Juni aan de Har- Rolterdam Het bestuur van de Hogeschool- raad te Rotterdam heeft Donder dag een hogeschooldag voor afge studeerden belegd, op welke bijeen komst, die ln de aula van de Eco nomische Hogeachool werd gehou den, Prof. Posthuma dr. H. M. Hirschfeld, hiervoor aangezocht, was buitenslands een. voordracht heeft gehóuden over de betekenis van het Marshall-plan, Prof. Posthuma gaf een uiteen zetting over de economische pro blemen, die zich na de tweede we reldoorlog in Europa voordeden en die dit werelddeel zonder hulp van buiten niet te boven zou zijn geko men. Nadat Amerika reeds voor ca. 11 milliard dollar aan giften, naar Euro; *~~J ter vard University zyn beroemd worden rede 'over het European Re covery Program, dat een belofte van hulp cn een oproep tot samen werking aan Europa inhield. Na uitvoerig te zjjn ingegaan op de practische uitvoering en de struc tuur van het plan, zeide spr. als achtergrond ervan te zien het in tact laten van de handelsbetrekkin gen en het leggen van een basis voor evenwicht van de economische krachten. Als het plan slaagt, zul len de levensomstandigheden ir. Europa medio 2952 ongeveer gelijk zijn aan die van voor de oorlog. Deze na-oorlogse jaren vergelij' kende met die na de vorige oorlog meende spr. 'n winst te kunnen con stateren, daar thans voor het Mar shall-plan in werking was getreden, Amerika reeds ca. 11 milliard dol lar aan giften naar Europa had ge zonden, een bedrag dat overeen komt met dat wat in de jaren '19 tot '29, een periode van tien jaar dus, aan Europa was. geschonken, AI zal met name In Nederland de toestand in '52 belangrijk verbeterd zijn, wij zullen nog altyd een défi cit hebben van ca. 21,£ milliard en het is zaak, dat Nederland, even als de overige vijftien Marshall- landen de ontwikkeling van de eigen economie zelf krachtig bevor dert. Met nadruk vrees prof. Pos thuma op de belangrijke functie van Azië in het kader van het Marshali-plan. Ons artikel „Huisvrouw, let op de prijzen" in de editie van Maan dag jX, heeft misverstand gewekt. Wij publiceerden hier jn een aan tal prijzen van'levensmiddelen, om de huisvrouwen in'de gelegenheid te stellen, het hare aan de prijs controle bij te dragen. Met name enige slagerijen maakten bezwaar, omdat deze lijst niet volledig is, zodat het publiek ten onrechte meent, dat duurdere vleessoorten, die in onze lijst niet worden ver meld, door de slagers tegen te hoge prijzen worden verkocht. Wij vestigen er de aandacht op, dat, zoals trouwens in het onder havige artikel uitdrukkelijk wordt vermeld, uitsluitend de voornaam ste prijzen worden genoemd. Be halve runderlappen, kalfslappen etc. is er ook nog runderbiefstuk en haas, die f 3.G5 per kg, mogen ^kosten, is er nuchter kalfsvlees zo als fricandeau, oesters en biefstuk •waarvan de prijs f 2.50 mag be dragen. Hot eerste 'optreden na de oorlog in onze stad van Harald Kreutzberg is een hernieuwde bevestiging geworden van de reputatie, die d«e belangrijkste jaren verworven heeft. Het „bevrijde" dansen, dat Hier tc lande even veelvuldig beoefend, als ln dlgeredlet gebracht wordt, krijgt bij Kreutzberg. de onopzettelijkheid en di rectheid van -uitbeelding, die zi&n op vattingen geheel verantwoorden. En die een prachtig bewijs leveren van de talloze mogelijkheden van deze stijl, waarvan zovele inheemse aanhangers meestal slechts de treurige moeilijkhe den vermogen te demonstreren. De vrijheden, die de moderne rich ting veroorlooft, gebruikt hij ten volle, maar met overleg, afgewogen beheer sing en volledige overgave aan. het we zen ervan. De vier kleine études naar Czerny, waar Kreutzberg mee opende, waren kenmerkend voor het hele volgende programma; deze proeven van elemen taire -danskunst waren in min. meer ontwikkelde vorm terug te vinden in de cyclus der vier jaargetijden, het snaakse „Met een boek", ln de werve ling .van de twee kleine dansen van Casella, de Hongaarse dansen en zij vonden hun bekroning in Johann Strauss' Seliger Walzer, charmante fan tasie op een „the morning after" stem ming. Ook ln de zuiver dramatische dansen als „Engel der Verkondiging", het dichterlijke Sterrenlled en „Klacht" distancieerde Kreutzberg zich duidelijk van het ultra-expressieve. Iii mindere mate was dat het geval met „Oproe ping van de Duiver', obsederend van rhythme en „Een benauwde droom". Het publiek bleek deze koerswijzi ging ook te appreciëren, juist de eerst-, genoemde dansen moesten gebisseerd worden. Bewondering was er ook voor de costuuma door de danser zelf ont worpen, eenvoudig en uiterst effectief Ja dracht en bewegingaeomposltie (de neerhangende koorden). Aan het slot had de danser met zijn voortreffelijke begeleider en componist Frledrich Wikkens een stormachtig applaus ln ontvangst te nemen. H. F, Reedijk De wintercompetitie van de Z.R.O. is teneinde, zodat thans de verschillende kampioenen bekend zijn. 'geworden. Wij laten ze bier volgen: Damesafd. A: RDZ, B: VZC; Heren afd. jeugd: RZC; heren: afd. A: SZC; B: ZZPC: C: Rotter dam; D: VZC 2; E: SZC 2. De wedstrijd van de proefélftaL len van de afd. Rotterdam van de KNVB, die Zondag a,s. aan de Gor- delweg zou worden gehouden, ten einde het elftal samen, te stellen, dat In de wedstrijden om de Wee- kenstroobeker zal uitkomen, gaat niet door. De pertijen, die Donderdagavond voor het kampioenschap hoofd klasse "klein biljart 35/2 te Zaan dam gespeeld werden gaven de volgende resultaten: Kastelijn 160 6 67 26.66 Monch 400 6 190 66.66 Van Lochem 400 17 10923.52 Van Bokhoven 367 17 87 21.58 Foyck 256 16 63 16.56 Kruithof 400 IQ 123 25.00 Schmidt 400 9 254 44.44 Eichelsheim 275 9 255 30.55 Voorj aars moeheid Bij Ons gaat het altijd vlot en ge zellig actief toe, als er tenminste geen zieken zijn, wat gelukkig zel den gebeurt, maar sinds tante Cora en oom Alex van de week over hun voorjaarsmoeheid hebben zitten klagen, toen ze een. avond op visi te waren, is het hele gezin. met die kwaal geïnfecteerd en Jijden, we er ineens allemaal yréseïlik aan. We voelden allemaal iegehik dat we eigenlek doodop waren van - het voorjaar en gisteren waren we zo' lusteloos en hangerig dat het hele huiselijke verkeer, geleidelijk stop. kwain Ie staan. Toen de kinderen weigerden naar school te gaan en mijn vrouw in een oude kimono op de divan ging lig-, gen, omdat ze zo voórj aarsmoe wa- ren, voelde ik mijn armen en benen1 ook opeens loodzwaar "worden, in stalleerde me in twee gemakkelijke stoelen en. ging lekker mee liggen suffen. Als er gebeld, werd deden we niet open, we lieten üe mensen kalm aan de bel trekken en ver roerden ons niet. Maar toen er 's middags iemand zo hardnekkig bleef bellen kon ik mijn nieuwsgie righeid niet langer bedwingen en slofte ontzettend, traag naar de •oordeur. Op de stoep stond een heer met eerLacte-tas. Zodra hij me zag be gon hij zeer geanimeerd een heel verhaal af te steken. Aanvankelijk begreep ik niet goed waar hij heèn wilde met zijn betoog, het was nog- al verward en onsamenhangend wat bij zeide, maar tenslotte bleek dat hij me zwarte eieren te koop aan bood voor een redelijke prijs. Verwonderd vroeg ik de man hoe hij ertoe gekomen was op deze ma nier in zijn onderhoud te voorzien,^ want hij leek me, zo zei ik, hele maal geen heer om met eieren langs de deur te venten. Ben ik ook niet, sprak de man, ik had een goede be trekking op een kantoor, maar ver leden voorjaar was ik een tijd zo lui en lusteloos dat ik geen klap meer uitvoerde^ ik werd ontslagen en sindsdien moet ik op deze ma nier aan de kost zien te komen,, ivant ik heb nog steeds geen baan tje kunnen vinden. Het verhaal schokte mij zo, dat Ik onmiddellijk de kamer inging om aan de tafel by het raam een stuk je te schrijven. Ik 'vertelde mijn. luierende vrouw en kinderen wat ik zoeven vernomen had. Als jullie niet als de drommel naar school gaan loop jc volgend jaar ook met eieren langs de dèur, zei ik drei gend. Hè, laten we nu vanmiddag maar thuisblijven, zeurden de ju niores, we zjjn allemaal zo moe en volgend jaar zijn de eieren 'toch van de bon- DESIDERITJS. Benoeming De heer P. J, van Doorn, hoofd commies der P.T.T. te Rotterdam is benoemd tot referendaris 2e klasse der P.T.T. Advertentie l. Af. TrekiluWag J* £7 geheel In a leer geval HET wordt in ons land niet be twist, dat er een behoorlijke sociale verzekering moet zijn. Maar destemeer is gestreden over de vraag, welke organen de sociale verzekering moeten uitvoeren. De tegenstelling was hier of hst over heidsorgaan dan wel het bedrijfs orgaan de voorkeur verdiende. Deze grote strijdvraag is steeds on opgelost gebleven, tot groot nadeel van de regelmatige ontwikkeling van de sociale verzekering. De in voering der ziekteverzekering is er jarenlang door vertraagd. Pogin gen tot unificatie, die bedoelden meer eenheid in de diverse takken der verzekering te brengen, zijn hierdoor herhaaldelijk gestrand. De Gemengde Commissie tot her ziening der Sociale Verzekering door de Minister van Sociale Za ken. in het leven geroepen en sa mengesteld uit vertegenwoordigers van het Departement van Sociale Zaken en de Stichting van de Ar beid, heeft zich natuurlijk ook uit voerig met dit onderwerp bezigge houden. Wellicht mag worden aan genomen, dat thans een spoedige oplossing van de grote strijdvraag is te verwachten, nu hier voor het eerst vertegenwoordigers van de Overheid en van het bedrijfsleven tot eenzelfde resultaat zijn geko men. Daarom is het van belang iets over dit resultaat mede te delen, Huidige toestand Op dit ogenblik is de toestand als volgt. De ouderdoms-, invall- ditelts-, weduwen- en wezenverze kering wordt uitsluitend uitge voerd door overheidsorganen zijn de de Rijksverzekeringsbank en de Raden van Arbeid. Daarentegen spelen de bedrijfsverenigingen een rol in de ziekte-, land- en tuin- bouwongevallen- en kinderbijslag verzekering.' Bij de industriële on gevallenverzekering bestaat voorts de mogelijkheid, dat het 'risico wordt gedragen niet door het over heidsorgaan, de Rijksverzekerings bank, maar door het orgaan van het particulier initiatief, Centraal Beheer. Kentering In de loop der jaren is de drang om de sociale verzekering door be drijfsverenigingen te laten uitvoe ren steeds sterker geworden. Zulks Mr. dr. A. A. van Rhijn Feuilleton DOOR AGATHA CHRIST! 41 Dat betekent, dat één van ons door de duivel bezeten is. Dat had ik al vermoed. Wie van ons is het? Dat vragen zij zich allen af. Ik alleen weet. ...1" Enige tijd zat zij roerloos. Haar. ogen keken vaag en zagen niets meer.. Het potlood trilde in haar handen. In losstaande, dansende hoofdletters schreef zij: DE NAAM VAN DE MOORDE NAAR IS BEATRICE TAYLOR.... Hier sloot rij de ogen. Plotseling werd zij met een schok wakker. Zij keek in haar opschrijf boek. Met een boze uitroep trok zy een streep door de verwarde, onge lijk neergekrabbelde letters van de laatste zin. Met zachte stem zei zij: „Heb ik dat geschreven? Ik.? Ik ben bezig gek te worden...." De storm werd heviger. De wind huilde rond het' huis. Iedereen was in de salon. Lusteloos zaten zij bij elkaar. En tersluiks bespiedde de een de ander. Toen Rogers binnenkwam met het theeblad, schrokken allen op. Hij vroeg: „Zal ik dé gordijnen dicht doen? Dan ziet het er een beetje vrolijker uit" Men stemde toe. De gordijnen werden dichtgetrokken en de lam pen aangestoken. De kamer werd iets behaaglijker. Iets van de scha duwen verdween. Morgen zou de^ storm ongetwijfeld voorbij zijn en" zou er iémand komen er zou een boot komen. Vera Claythorne vroeg: „Wilt U thee schenken, juffrouw Brent?" - De oudere vrouw antwoordde: e ..Neen, doe jij bet. beste kind. Die theepot is zo zwaar. En ik ben twee strengen van mijn grijze wol kwijt. Zo vervelend." Vera ging naar de theetafel. Er klonk het prettige geluid van kop jes, die tegen elkaar stoten. Het le ven. werd weer gewoon. Thee! Gezegende, gewone, alle daagse namiddagthee! Philip Lom bard rei iets opgewekts, Blore gaf antwoord. Dokter Armstrong ver telde eon grappig verhaal. Rechter Wargrave, die thee in het gewone leven verfoeide, dronk met welbe hagen, Even later kwam Rogers binnen. Hij zei zenuwachtig en in het wilde weg: „Neem mij niet kwalijk, mijn heer, maar weet iemand ook, waar het gorden van de badkamer geble ven is?" Lombard hief met een ruk het hoofd op. „Het gordijn van de bad kamer? Wat bedoel je Rogers?" „Het is weg, mijnheer, verdwe nen. Ik deed de ronde om alle gor dijnen dicht te doen en dat in de badkamer was er niet meer." Rechter Wargrave vroeg: „Was het er vanmorgen nog?" „Ja, mijnheer." „Wat voor gordijn was het?" in formeerde Blore, „Een rood waterproof gordijn, mijnheer, Het paste bij* de rede te- gela." Lombard zei: „En het is verdwe nen?" „Ja, mijnheer,*' Zij staarden elkaar aan. Blore zei met een zware stem: „Nu, wat doet dat er tenslotte toe? Het is krankzinnig maar dat is alles. In leder geval komt het er niet op aan. Je kunt iemand niet ■met een gordijn vermoorden. Denk er niet meer aan." Rogers zei: „Ja, mynheer. Dank u, mijnheer." Hij verliet de kamer en sloot de deur achter zich. In de kamer hing de angst weer, als een lijkwade. Weer bespiedden zij elkaar roet steelse blikken. Het diner werd opgediend en ge geten. Een eenvoudig maal, voor het grootste deel uit-blik afkomstig. Daarna groeide in de salon de spanning zo. dat het bijna niet meer uit te houden was. Om negen uur stond Emily Brent op. „Ik ga naar bed." Vera stemde met haar In: „Ik ga ook naar bed." De twee vrouwen gingen de trap op en Lombard en Blore vergezel den hen. De twee mannon stonden bovenaan de trap en zagen de beide vrouwen in hun kamer gaan. Zij hoorden het geluid van twee gren dels, die dichtgeschoven werden en het omdraaien van twee sleutels. Blore rei met een lach: „Je behoeft ze niet te vertellen hun deuren af te sluiten!" Lombard merkte opl „Nu, hun kan vannacht tenminste niets meer overkomen!" Hij Rep-de trap weer af en de an der volgde hem. - De vier mannen gingen een uur later naar bed. Zij gingen gezamen lijk naar boven. Hogers zag hen uit de eetkamer, waar hjj de tafel voor het ontbijt dekte, naar boven gaan. Hij hoorde hen boven op het portaal even stilstaan. Toen klonk de stem van de rech ter: „Ik behoef u niet aan te raden tiw deuren te sluiten, heren." Blore voegde hieraan toe: „En nog iets, zet een stoel onder de deurknop. Er zijn methoden om een slot van de buitenkant te openen." Lombard mompelde: „Mijn beste Blore, je weet te veel!" De rechter zei ernstig: „Goede nacht, heren. Mogen wij elkaar in de morgen veilig weerrien!" Rogers kwam de eetkamer uit eïi liep de tr^p half op. Hij zag vier gedaanten vier deuren binnengaan en hoorde, het knarsen van vier slo ten en het verschuiven van vier grendels. Hij knikte. ,,Dat is in orde", mom pelde bij. Hij ging terug naar de eetkamer. Ja, allés voor het ontbijt stond klaar. Zijn ogen bleven even rus ten-op de glazen schaal met de ze- van porceleinen figuurtjes. Een plotselinge lach vloog over ryn gezicht. Hij mompelde: „Ik zal er voor zorgen, dat er vannacht tenminste niemand streken uithaalt. Advertentie l. Af» hangt samen met een gelukkige so ciale ontwikkeling, die zich in ons land heeft voorgedaan. De beteke nis der organisaties van werkge vers en arbeiders nam steeds toe eu dienovereenkomstig de moge lijkheid om hen in de uitvoering der sociale wetgeving te betrek ken. Hiervoor pleiten verschillende argumenten. Kon men de organi saties van werkgevers en arbeiders hier een taak geven, dan zoti de Overheid haar apparaat aanmerke lijk kunnen inkrimpen en zich kunnen bejierkcn tot een algemeen toezicht. Verwacht mocht worden, dat de uitvoering daardoor ook vlotter zou geschieden en dichter bij de belanghebbenden zou komen te staan, terwijlbovendien werd voldaan aan een algemene wens van het bedrijfsleven. Vakbedrijfsvcreniging voorop Op deze gronden was men het er in de Gemengde Commissie ever eens, dat bij de komende herzie ning van de uitvoering der sociale verzekering een zeer belangrijke plaats aan de bedrijfsvereniging moest worden toegekend. Men. dacht daarbij niet zonder meer asn de bedrijfsverenigingen, gelijk w|j. 'die op dit ogenblik kennen. De be drijfsverenigingen van de Ziekte wet b.v. vinden dikwijls haar ver zekerden in alle mogelijke be drijfstakken. De Commissie daar entegen wenst ter vereenvoudiging één bedrijfsvereniging per bedrijfs tak, welke zij aanduidt met dc naam van vakbcdrijfsvereniglng. Voorts verlangt zij daarbij de toe passing van het verplichte lidmaat schap, hetgeen met zich mede brengt, dat alle arbeiders uit die bedrijfstak bij die bedrijfsvereni ging zullen zfjn aangesloten. De mogelijkheid dat men zich in plaats van bij het bedrijfsorgaan bij het Overheidsorgaan aansluit een kostbare en administratief om slachtige keuze zou daarmede wegvallen. Nadat men het in de Gemengde Commissie aldus eens was gewór den over het karakter der be drijfsvereniging, blekener vooral twee grote bezwaren om de be drijfsvereniging de uitvoering der verzekering toe te vertrouwen. Beide bezwaren wil'ik hier nader aanduiden. Wanneer de uitvoering der so ciale verzekering aan bedrijfsver enigingen wordt toevertrouwd, be tekent dit, dat er voor iedere be drijfstak één, dus b.v. in. totaal 2Q of 30 bedrijfsverenigingen zullen komen. Zonder nadere regeling zou dit met zich medebrengen, dat er evenveel administraties als be drijfsverenigingen zouden moeten Worden opgezet. Op deze wijze zou het ideaal der unificatie en der vereenvoudiging als zeer slécht worden gediend. Natuurlijk zal hst bestuur der bedrijfsvereniging zelt moeten blijven beslissen over de eigenlijke beleidsvragen als. de vaststelling van het reglement, de beslissing of een verzekerde ln een bepaald geval uitkering moet ont vangen, e.d. Maar naast de beleids vragen brengt"een sociale verzeke ring een grote administratieve rompslomp met zich mede als bet registreren der .verzekerden, het bijhouden der gegevens, e.d, Deze gehele behandeling kan als regel veel beter worden, toevertrouwd aan een Centraal Administratie kantoor, dat overal in den lande bijkantoren en agentschappen heelt. Op deze wijze wordt ock voorkomen, dat in de honderddui zenden gevallen, waarin arbeiders van' de ene bedrijfstak naar 'de an dere overgaan, telkens correspon dentie tussen de administraties der bedrijfsverenigingen moet worden gevoerd, met de kans, dat er ver zekerden „zoek" raken. De Com missie heeft deze oplossing dan ook aanvaard. Taak der overheid Een tweede bezwaar tegen de uitvoering door bedrijfsverenigin gen betreft het feit, dat de Over heid verantwoordelijk is voor de uitvoering der sociale verzekering en dus de zekerheid moet hebben' dat de uitvoering naar wens ver loopt. Een algemeen toezicht der Overheid op de bedrijfsverenigin gen is dus onmisbaar. Zulks klemt vooral bij een verzekering als b.v. de Ouderdomsvsrzekering, omdat de verzekerde daar jarenlang pre mie betaalt, terwijl hij pas op 65- jarige leeftijd een uitkering ont vangt, zodat bij deze verzekering zware financiële verplichtingen zijn betrokken. Ook op dit punt is een. behoorlijke voorziening getroffen. Er zal komen een Centrale Sociale Verzekeringsraad, die voor 1/3 uit vertegenwoordigers der werkge vers, voor 1/3 uit vertegenwoordi- gers der arbeiders en voor. 1/3 uit vertegenwoordigers der Overheid bestaat. Deze raad is het toezicht houdende en coördinerende topor gaan en zal b.v, in het bijzonder bij de ouderdomsvsrzekering een be langrijke rol spelen. De Minister heeft zo nodig het laatste woord,' doordat hij 'n recht van goedkeu ring, vernietiging en het geven van. aanwijzingen heeft. Op deze wijze kan hij ook de verantwoordelijk heid voor de gehele gang van za ken tegenover de volksvertegen woordiging dragen. Of dit gehele plan in. een, wets ontwerp zal worden gegoten, Is op dit ogenblik nog moeilijk te zeggen. Zulks hangt af, van de ontvangst, die het in Nederland zal vinden. Er is te dien aanzien reden voor op- timiame,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3