10 Een Nederlands filmcentrum bij Rhenen? Overwegen bepaalden de strijd in de derde etappe der Ronde Stuurman Hoogstrate kan zijn Alk niet vergeten Poortugaal heeft nog kans VAN NELLE Grote belangstelling in binnen- en buitenland Radio-programma Als een dodelijk ge wonde witte vogel bleef zij achter De lezers ten afscheid Derde en vierde klassers Turnen in „Ons Huis" en „Odeon" Wie toneelkampioene van Rotterdam werd Dollars voor borrels p/tfitiececktes Ronde van Nederland Piet van Nekhad het op zijn heupen maar Rogier werd winnaar Offensief der Belgen begon in Arnhem kleine negertjes "i?P Ie nNkopjÉ mF Dinsdag 2? April 1948 3 REEDS langer dan een jaar Is er sprake van het stichten van een groot filmcentrum met verscheidene studio's in de gemeente Rhenen. Steeds zijn de hardnekkige geruchten, die hieromtrent de ronde deden weer verstomd, totdat nn eindelijk met vrij grote zekerheid kan v,orden aangenomen, dat het filmcentrum inderdaad verwezenlijkt wordt, dank zü vooral de sympathie, die van regeringszijde voor het plan verkregen werd. Sinds Loet C, Bamsteijn's film- 'slad in 'Wassenaar tijdens de oorlog grotendeels werd vernield en de Duivendrechtse studio's door de bezetter werden leeggehaald, zijn m Nederland voor een nationale fdmindustrie geen grote mogelijk heden meer voorhanden. Om te trachten verandering in dezé onbevredigende toestand te brengen, besloot een drietal onder nemende. landgenoten, o.w, een Rotterdammer, tot de oprichting van een filmcentrum ergens in Ne derland. Anderhalf jaar geleden kreeg het driemanschap bptie op een terrein in de gemeente Rhenen, dat tijdens, de-oorlog als kamp van de Arbeids dienst in gebruik was. Dit terrein, de zgn. „Stadssparren" is 60 ha groot en werd geschikt bevonden voor de aanlég van een filmcen trum van internationale klasse. In December van het vorig jaar werd op het raadhuis te Rhenen de eerste grote bespreking gehouden, die o.a. werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van de departe menten van O. K. en W., Economi sche zaken, Wederopbouw, Philips en enkele Nederlandse filmprodu centen. Van de zijde der regering werd op deze bijeenkomst volledige in stemming betuigd met het plan van de inmiddels gestichte N.V. Film centrum Rhenen ï.p., om alles wat met film te maken heeft in Neder land, in het filmcentrum te cen traliseren en bovendien buiten landse filmproducenten hier in de gelegenheid te ste'ten films te ver vaardigen. Een studiereis, die een der heren van het driemanschap door ver schillende landen van Europa on dernam, had tot resultaat, dat in Engelse, Franse, Deense err zelfs Amerikaanse filmkringen, een le vendige belangstelling voor het Ne_ derlandse plan gewekt werd. Ook de Unesco toonde sympathie, daar zij voor het makéi van pro pagandafilms de voorkeur zou ge- ven. aan een klein rustig land als Nederland als productiecentrum. Bioscoopbond tegen De Nederlandse filmmaatschap pijen Polygoon en Profilty onthiel den zich echter van medewerking, terwijl van de Nederlandse Bios coopbond zelfs tegenwerking werd ondervonden. Deze Bond ziet zijn grootste .voordeel in de .import van films, die natuurlijk sterk vermin derd zou worden b|j grote produc tie in eigen land. Hier komt bij, dst de Bioscoop bond reeds geruime tijd het plan koestert, om de Duivendrechtse studio's wederom in te richten en zelf in gebruik te nemen. Ondanks medewerking van de re gering, schijnt het plan echter wei nig kans van slagen te hebben, daar de theaterdirecteuren in Nederland tot nu toe weinig.'neiging zouden Benefietvoorstelling en Frans toneel In verschillende steden van ons land zal, o.a. voor de commissie „Nationale Herdenking 1940—1945" een voorstelling gegeven worden van „La Francerie", een werk van de Franse auteur Paul Raynai. Henri Norbert, Suzanne Iriel en Michel Brannes, vedettes princi palis de la Comédie Franpaise, du Théatre National de Chaillot et du Théafcre Antione", zullen belange loze medewerking verlenen. De opbrengst der voorstellingen komt ten gqede aan door de oorlog getroffen Nederlandse kunstenaars en de door hen nagelaten betrekkin gen. In Rotterdam wordt een voor stelling gegeven op 14 Mei. ABC-cabaret naar de West Het A.B.C.-cabaret zal op 1 Juni xp Curasao arriveren voor het ge ven van een aantal voorstellingen op dit eiland, op Aruba en te Car- ion (Venezuela). Dit bezoek, dat zestien dagen zal duren, Is een van de culturele uit zendingen naar West-Indië, door de Koninklijke Shell. Avondprogramma HILVERSUM I: ig.~ Gr. pL. 19.15 -£arp viool> 19-45 Heg, Uitz.. 20.— VBonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 22.ls Buitenlands week-, Gram 22,30 Fiano' 23,~~ Nws„ 23.15 t„^LSFRSUÏ^ n: '19.— N\VS', weer, Ï,JL ■Pjauoconcerten van Mozart, 10.45 Kath. jongeren, 20,— Nws.. 20.05tGe- vvone man, 20.12 Komische opera van Mozart, 22.37 Actualiteiten, 22 45 Avond- - gebed, £3.— Nws.. 23.15 Gram. muz. WOENSDAG 23 APRIL 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I; Nws, 7.15 Gymn., 7.30 Gr. pL, a Nws, 818 Lichte mor- genkianken, 850 Voor de huisvrouw, 9-Gr. pl., 10.— Morgenwijding. 10.20 Onze keuken, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt, 11.— Non stop progr., 12— Car lo Carcassola, 12.30 Weer, 12.33 Orgel spel, 13.— Nws, 13.15 Kalender. 13 20 Ramblers, 13.50 Gr. pl., 14.Gesproken portretten, 14.15 Jeugdconc15.— Scheepsjongen, van de Bonte koe, 15.20 Lichte muz., 13.30 Roodborstjes, 15.45 Regenboog. 10.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond In de krant, 17.15 Omroepka- merork,. 17.30 Wekelijks praatje over Maatschappelijk werk, 17.35 Omroepka- merork,, 18.— Nws, 18 20 .Ronde van Nederland, 1830 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws, 7.Ï5 Re veille, 7.45 Woord voor de dag, 8,— Nwa, 8,15 KJelnkoor, 8 30 Morgeneonc 9— Ochtendbezoek, 9,30 Waterst., 9.35 Symph. morgeneonc., 10 zo Morgen dienst, 11.Gedeeit. uite. Nationale Verbendsdag. 12.15 Sangh en spel, 12.30 Cyclus van Hameau tot Kavel, 13 55 Knapenork. van Noorwegen, 14.30 Muz. uit Scandinavië, 15.— Orgelconc., 15 30 Zsngrec., 15.Voor onze Jeudtge post zegelverzamelaars, 18.15 Voor onze jon gens en meisjes, 17.30 Concertgebouw Koperkwartet, 17.45 Rog. uitz., 18. Onze Ned. Koren eja Korpsen, 18,r* Fluit en harp. vertonen, financiële steun te ver lenen. Wat betreft het filmcentrum Rhenen, staan de zaken Ibam zo, dat het wachten Js op een voorlo pige bedrijfsvergutmlng, tot het verlenen waarvan de regering reeds in principe zou hebben beslo ten. De oprichters achten het nodige kapitaal ad. circa 4,5 millioen gul den zo goed als verzekerd door par ticipatie van buitenlandse interes- senten en steun (waarvoor mede zeggenschap) van de regering. Deze zou vooral sympathiek staan tegen over het plan, omdat het in de be doeling ligt, buitenlandse filmon dernemingen acht a negen maan den van het jaar de beschikking over de filmstudio's en laboratoria te Rhenen te geven. Dit brengt de viezen in het laatje. De overige tijd van het jaar is het filmcentrum ten gebruike van Nederlandse filmproducenten. Het spreekt vanzelf, dat deze van de geroutineerde buitenlandse vaklui veel kunnen Ieren, waartoe het filmcentrum hen volop de gelegen heid kan bieden. Tevens zullen de buitenlandse ondernemingen, die ln Rhenen ko men filmen, dikwijls een beroep moeten doen op Nederlandse krachten voor figuratie, het ver vullen van kleine rollen en as sistentie bij de productie. Bouw duurt twee jz&r "Wanneer het stadium van vodr- bereïding zal zijn afgesloten, hoopt men mfet de bouw van het filmcen trum eind van dit jaar of begin 1949 te kunnen aanvangen. De bouw geschiedt in twee etap pen. Allereerst worden twee grote studio's gebouwd Van 45 by 30 me ter oppervlak en 15 meter hoogte, benevens twee kleinere dito. "Voorts een fllmlaboratorium, cou- Iissenfabriek, werkplaatsen garages en een hotel. De tweede faze' omvat de bouw van een Synchronisatiegebouw, een filmschool en -bibliotheek, arbei derswoningen en villa's, terwijl te vens gedacht wordt aan de bouw van een eenvoudig overnachtlngs- verbHjf voor figuranten. Het film centrum zal verder gecompleteerd worden met recreatiegelegenheden zoals tennisparken en een manége. Er zullen zich bij de verwezenlij king van. deze grootse plannen van zelfsprekend nog vele moeilijkhe den voordoen*maar wanneer de overtuiging er is, zowel bij de re gering als bij belanghebbenden, dat het filmcentrum met alleen als de- viezenbron maar ook als een sterke stimulans van onze nationale film industrie beschouwd kan worden, dan kunnen wij slechts vertrouwen, dat binnen'afzienbare tijd,Rhenen en filmstad, synoniem zullen zijn. JJf ET afscheid van de ,.ALK", zo- Lf ai5 het rouwe scheepje daar lag op het onherbergzame etf ir. de Golf van Sues, was moeilijk Als een dodelijk gewonde witte vogel lag het daar, nog even zichtbaar vanaf hef strand van Ras el llsh en wanneer niemand er zich inmiddels over heeft ontfermd, ligt het er thans nog. Zinken kan het niet en slechts lang zaam zal het sterke casco door de tand des fijds worden gesloopt, nadat alles wat nog enigszins bruikbaar is door de vissers zal zijn weggehaald. Zo zil hetd an ivet blijven liggen, de witte verf zal langzaam maar zéker plaats maken voor een bruinrode gloed roest zal aan de bovenkant beginnen het harde Hersenkoraal aan de onder kant qi eens tallen deze destructieve monsters elkaar ontmoeten Op passerende schepen zullen mensen elkaar de kijker aanreiken en zeggen: „Kijk eens, daar ligt een wrak van een jacht" en mis schien zullen ze eraan toevoegen: „Jammer van dat aardige scheepje", maar dan zullen zij 2ich omkeren naar de „boy" en hem een kop koffie bestellen.... Dan zijn ze het al weer vergeten en 't kan ook niet anders. Voor hen is het een wrakje, maar voor ons drieën, de bemanning van de „Alk" was het een trouw kame raad, een veilige schuilplaats, een schip! Wanneer men ons in vreemde ha vens soms een hotel of een slaap plaats aan de wal aanbood, omdat werd verondersteld^ dat we dit wel prettiger zouden vinden, putten we ons uit in argumenten om maar aan boord te kunnen blijven: we voelden ons veilig en „thuis" in onze kooien, het gezellige interieur bekoorde ons steeds weer en in de rekjes stonden onze goede vrien den, de boeken, gereed om met ons een praatje te maken over velerlei belangwekkende onderwerpen, zo als alleen boeken dit maar kunnen op elk moment. Aan het voeteneinde van de kooi kon. men. gewoonlijk ons zwarte katj'e uit Singapore vinden, opge schoten in een hoekje, ook voor dit beestje was de „Alk" een thuis, waar het zich senang voelde. Nu is de „Alk" achtergebleven op het rif, na een laatste blik is de bemanning op weg gegaan naar hun haardsteden en ons katje vecht voor zijn leven aan de rand van de Nubische woestijn, waar, tussen de oude bouwvallen van het in elkaar gestorte havenplaatsje, een viertal zandkleurige katten met korte Stuurman Hoogstrate is alweer enige weken bij vrouw en-kinderen teruggekeerd. Het wennen aan het gewone leven van alle dag valt hem niet mee na twee jaren zwer ven rond de wereld. Zoals uit zijn laatste, hierneven afgedrukte brief blijkt, gaan zijn gedachten nog steeds met weemoed uit naar de trouwë Alk, die als een gewonde witte vogel eenzaam. In de Rode Zee moest achterblijven. Eenzaam7 Toch niet..JDe Alk heeft zowaar voor een paar dagen bezoek gekre gen van een andere onfortuinlijke collega, de grote Amerikaanse zee boot Bert Williamsdie evenels het Nederlandse jacht, op de ver raderlijke klippen bij Ras Et Ush getippeld wasVoor dit kostbare vaartuig echter was het de moei te waard bergingspogingen te on dernemen. Deze zijn met succes bekroond, zodat de Alk nu toch werkelijk alleen is achtergebleven.^ sta&rtstOmpjeS hem het leven voor lopig zuur maken, tot een gevecht op leven en dood de bgslissing zal brengen. Moge het: „leven" zijn, want met grote tegenzin hebben wij het ge zellige aanhankelijke diertje daar achter moeten „laten bfj de twee po. litiemannen van bet „Camel-corps" plus de twee kamelen, die tezamen de gehele „bevolking" van Ras el Ush uitmaken. Zo was het afscheid en daarmee ben ik aan het eind van mijn ver slas Mij rest nog slechts afscheid te nemen van U, de lezers van dit blad Wanneer de bladen die mijn stuk jes opnamen ook aan deze regels een plaatsje willen geven dan grijp ik deze gelegenheid dankbaar aan om alle belangstellenden in Hol land, Oost- en West-Indië te dan ken, hartelijk te danken voor deze belangstelling en voor hun vriend schap. Aan allen, die mij schreven naar aanleiding van het gelezene: dank voor Uw hartelijke woorden, maar het Was slechts een kort en stellig onvolmaakt verslag van wat wij zagen an beleefden en soms doet bet pun te beseffen dat men nooit alles van deze mooie aardbol zal kunnen zien. Zou tenslotte deze reis de aan leiding zijn voor een. geslaagde tocht dan is ze toch niethelemaal mis lukt. Laat ik dan besluiten met de ongetwijfeld wijze woorden van een onzer voorvaderen, ook al baatte het mij niet; Om vry te sya van ongeval, soo pryst den berg en houdt het dal. En syt ghy van een goed ver stand, dan eerst de seemaar blyft aan land. RIJSWIJK,' April 1948 JONG ENGELAND ZIET HOLLAND. Op de scholen te Londen hebben leerlingen gewedijverd wie de Hollandse bloembollen het fraaist zou kweken. De prijswinnaars, een honderdtal, zijn uitgenodigd de velden in bloei te be zichtigen. Daar komen ze... Voor de promotie- en degradatie- competitie 3e en *e klas heeft Poor tugaal z'n laatste wedstnjd ge speeld en deze van Moordrecht met 3—-1 gewonnen, waardoor er voor de derde klassers een kans bhift bestaan, dat zij in hun oude omge ving kunnen worden gehandhaafd. Haastrechts kans op promotie is verkeken, maar zij kan toch nog goed werk doen, want als zij van Moordrecht zou kunnen vinnen, dan is Poortugaal gered. Heel veel hoop kunnen \vi) haar echter met geven. Wat de wedstrijd Poortu gaalMoordrecht betreft. 2 minu ten voor de rust namen de gasten de leiding toen Poortugaals doel man de bal onvoldoende wegwerkte en linksbinnen Dangers scoorde (0l). In de tweede helft was de thuisclub veelal in de meerderheid en na een kwartier was de stand al gelijk door een goed schot van Gieien. die vlak daarop zijn club een voorsprong bezorgde. Na een half uur wrong v, d. Stoep zich-door de Moordrechtse achterhoede heen en schoot^onhoudbgar in. (31). Dindua, dat van de derde klasser Tonegïdo op eigen terrein m het be gin van deze maand met 12 had klop gekregen, was ditmaal geluk kiger en behaalde thans met dezelf de cijfers de overwinning. Er is nu nog altijd een kleine mogelijkheid voor de Rotterdammers om te pro moveren. maar dan zouden Dubbel dam en Tonegido gelijk moeten spe len. Alleen in dat géval heeft Din- Het seizoen voor de mdoorturn- sters en. -turners spoedt ten einde. In „Ons Huis" demonstreerde Za terdagmiddag de leden van. het „Instituut Willy Swart", m samen werking met de meisjes van de MULO uit Hillegersberg, rhythmi- sehe gymnastiek en lenigheids oefeningen. De prestaties van de kleintjes o.a. in „Huppeldansje" en „De kik kertjes" vepvekten vaak vro lijkheid onder de aanwezigen. De groteren voerden de vaak ingewik kelde oefeningen foutloos uit, het geen mede te danken was aan de uitstekende pianobegeleiding van mevr. Willy Swart. Te zelf der tijd voerde de jeugd van de Rotterdamse turnvereniging „Arma" een interessant program ma op in „Odeon". Vooral de vrije oefeningen trokken door de nieuwe methoden, die daarin werden ge bruikte zeer de aandacht. De kin dexen droegen maskers en mom bakkesen achterstevoren op het hoofd, waardoor een alleraardigst effect ontstond. Op de bijeenkomst, die des avonds werd gehouden en waar verscheidene vertegenwoor digers van turnverenigingen van buiten de stad aanwezig waren, werd het sportieve en psycholo gische belang van deze nieuwe me thode in de lichamelijke opvoeding van de jeugd besproken. Ook op ander gebied toont „Ar ma" zich trouwens een initiatief neemster. Zij heeft contact opge nomen met de Belgische zusterver eniging „Volharding" uit Boom, met het gevolg dat in de eerste week van Augustus enkele bonder-* den kinderen (oorspronkelijk was dit aantal bepaald op 200, maar de animo was zo groot, dat thans 300 kinderen aan het sparen zijn!) <Je gasten zullen zijn van „Volhar ding" en twee weken later de „Boompjes" naar de Maasstad ko men. Voor het geringe bedrag van. twaalf gulden voor beide weken, zullen de kinderen een heerlijke vacantie van veertien dagen heb ben, terwijl zij, dieniet naar België kunnen, drie gulden moeten beta len voor de uitstapjes naar Sehe- veningen, de Diergaarde enz. Na tuurlijk zal er ook geturnd worden. De Belgische gasten treden op in het openluchttheater „Dijkzigt". dua nog een kans, wAnt dan er beslissingswedstrijden tussen de drie clubs moeten worden gespeeld. Dindua* dat naar Tonegido trok, nam door de Wekker de leiding en Visser slaagde erin nog voor de rust de Rotterdamse voorsprong te vergroten. Na de hervatting spande Tonegido zich geducht in. om het verloren terrein te herwinnen, doch verder dan één doelpunt kori zij het niet brengen. Jubileum bij de firma Standenmeyer Bh de NV. electrische confectiefa briek L, Standenmeyer aan de Noortf- singel waren Zaterdag 24 April, zes Hl- bilaressen De dames J M. M Lops, cheffin atelier,. M E Belyard cheffin expeditie, M. J Franken, naaister le klasse. J. de Ruiter, idem en De Vos— Stube, leidster onderhond ateliers, vier. den op deze dag haar 25-jang jubileum bu öe N.V. Mei. L v. d Schilt, band leidster was 12% jaar in dienst Met een feestavond in de blauwe zaal van de Deurs, werd deze heuglijke dag gevieid, Door directie, commissarissen en leden van het personeel werd gespeecht, ter wijl de jubilerende dames geschenken ontvingen. Reisbureau Knap Zaterdag opende de firma Knap aan de Vierambachtstraat 90 een nieuw reisbureau. Hierdoor is het thans mogelijk geworden, de vele cliënten op de meest vlugge wijze inlichtingen te verschaffen voor binnen- en buitenlandse reizen. De heer Knap is geen onbekende in het vak. Sinds 1930 was zijn zaak gevestigd aan de Meent; deze werd bij het bombardement ver woest, Thans beschikt het bedrijf weer over tal van moderne tou ringcars. De rijkspolitie deed een inval in een drukkerij in de gemeente Soest, waar cliché's werden gevonden, be stemd voor het vervaardigen van valse maaltijdenbonnen voor null' tairen. Zondagavond werd in „Palace" de finale gehouden van de één-acter- wedstrijden, uitgeschreven door het gewest Rotterdam van de Neder landse Toneel Unie. De R.K. Toneelgroep „Magna Pete" had op eigen verzoek de or ganisatie van deze eind wedstrijd op zich genomen, maar deed dit stellig niet, om het zich gemakkelijk te maken. Het valt niet mee, van Herman Heijermans1 ai-oude „Brand in de Jonge Jan", dat talloze malen zowel door amateur- als door beroepsge zelschappen gespeeld is een verto ning te geven, die opnieuw treft. Dat Magna Pete's prestatie niet minder was dan die van de winna- jes, „Mutua Armcitia", kan haar gis een eer aangerekend worden. Natuurlijk is het niet de bedoe ling, de verrichting van „Mutua Amicïtia" te kleineren, maar zij had, eerlijk gezegd, met de vertol king van het-viif-mans-stuk-met- de-Sartre-psychologie_ ..Het poppen- uur", de minst moeilijke taak. De drie vertoningen ontijepen elkaar overigens weinig (menigeen zal aan „Perzikbloesem" dooi de toneel groep „Maskerade" de eerste prijs gegeven hebben), zodat dö jury", de heer Schtlp uit Utrecht, een moeilijke taak had. en ook was er geen speler, die ver uitstak boven de anderen, hetgeen pleit voor het Rotterdamse amateurtoneel in het algemeen. Met dat al kan de declamatieclub „Mutua Amïcitia" zich kampioene van Rotterdam noemen. lit het hartje van de Verenigde Staten wappert fier een Nederland- Se vlag. Enige weken geleden heeft de firma Joh. de Kuyper en Zoon, distillateurs sinds 1695. een groot modern bedrijf in gebruik genomen, dat voor de Amerikanen jenever maakt en voor Nederland deviezen verdient. De Hollandse jenever is in Amerika niet onbekend, omdat de Schiedamse de Kuypers sinds jaren hun producten naar de States heb ben uitgevoerd en toen de prohibi tieve invoerrechten zo hoog werden, dat het inlandse product belangrijk goedkoper was dan het geïmpor teerde, hebben zij, het was in 1933, in Canada een bedrijf gesticht, uiteraard met Nederlands kapitaal, dat Canada en de Verenigde Staten voorzag van (toch Hollandse, dank zjj beproefd Schiedams recept) je never. Dg zaak floreerde zo, dat men nap.r wat ruimers moest gaan om kijken. Men besloot het bedrijf over te plaatsen naar Cincinnati in Ohio. Sinds Maart produceert men nu 4800 flessen per dag. Joh. de Kuyper en Zoon is de enige firma, die in Noord-Amerika een eigen fabriek heeft. Met enkele andere distilleerderijen, die in het buitenland met eigen kapitaal be drijven hebben, bezorgde zij Neder land in 1947 een bedrag aan dol lars. dat in guldens omgerekend, ca- 13 millioen bedraagt. Een vrouw als deze blonde, lief tallige Olga wegens mishandeling te horen aanklagen doet even on waarschijnlijk aan als het betrap pen van een dominee op vloeken. Maar boe moeilijk ook te geloven, dit aardige zachtzinnige vrouwtje met haar melodieuze stem heeft terdege gedaan wat haar ten laste is gelegd: mishandeld heeft zij, erop geslagen, en hoe! Zij wint er geen doekjes om. zij bekent het ruiter lijk, maar zij zou volgens haar zeg gen gaarne de hand afbakken die mevrouw de weduwe Lien getuch tigd heeft, zo'n spijt heeft zij van het gebeurde, want geheel ten on rechte sloeg zij er op, helemaal door de schuld van haar opge zweepte verbeelding mepte zij een onschuldige ziel en dat is erg, erger naarmate men zich. meer opgewon den heeft en feller gekastijd. Tot goed begrip van deze trage die dienen wij enkele intieme fami lie-aangelegenheden van de char mante verd te openbaren. Nu dan: dit mevrouwtje Olga was reeds vijftien jaren gehuwd met de man harer keuze en nu zij hem toch al zo lang had, wilde zij hem graag houden, niet zomaar voor de goede gang van zaken, maar wegens dat oprechte saamhorigheidsgevoel dat de naam kefde meer verdient dan bet meestal ten onrechte zo ge noemde parkieterige trekkebekken van verse minnenden. Toen dus mevr. Olga's man ge leidelijk uithuiziger werd en zijn bedhelft nu en dan volstrekt on.be- slapen bleef, maakte zij zich een. weinig ongerust over de hechtheid van haar huwelijk en haalde zich bij tijd en wijie de naarste dingen in het hoofd. Nu moeten wij geheel in het midden laten of haar vrees zin had, want van de gedragingen des echtgenoten kwam ter zitting geen enkel laakbaar feit aan de dag. L&ten we dus aannemen dat drukke besognes hem in de .regel van de huiselijke haard wegriepen, maar goed, die vreselijke Zaterdag avond dan belde de particuliere re chercheur, die de gekwelde Olga in de arm genomen had ter verkrij ging van zekerheid, hoe vreselijk ook, haar op, zeggend^ dat indien zij haar man wilde betrappen op he terdaad, zij slechts naar dat en dat intieme café te komen had. Had de van opwinding trillende Olga nu maar geweten, dat haar man daar zaken af te wikkelen zat met de weduwe van een zijner cliënten, dan zou haar veel'leed en Lien veel pijn bespaard zjjn geble ven; dan. had stellig Olga niet, zo dra zij haar belaagster meende ge vonden te hebben, haar met stoel en al omgesmeten en haar mooie, droefgeestige ogen met een raffel van vuistslagen toe gebeukt. Maar het is gebeurd en de rech ter vindt het nogal ernstig en on beheerst. Vijftig gulden boete acht hij billijk voor zo'n misdraging. Olga's man zal ze graag betalen, denken wij, want als herstelkosten voor de huiselijke vrede lijkt ons het tienvoudige nog slechts een lut tel bedrag. Overwegen zl]n verduirelfl lastige obstakels, Vooral voor wielrenners, die aan een course deelnemen. Vele malen hebben deze, toch onmisbare dingen, al een wegwedstrijd in de war gestuurd. Maar dat z|f Oen cours© ook gunstig kunnen beïnvloeden Is wel gebleken in do derde etappe van de Itonde van Nederland, die Maandag honderd negentien renners vart Enschede over prachtige wegen, afgewisseld met weggetjes met steen slag, scherpe bochten en enkele stelle hellingen naar Nijmegen voerde en welke een overwinning bracht voor de kleine Belg Rogier. Want was niet de overweg voor de neus van Piet van Nek en Van de Zande, de Spanjaard Casalato, Lambrichs en de Korver (Van G er ver was reeds uit deze kop groep terug gevallen) oorzaak dat hun bijna anderhalve minuut voor sprong op de tweede volgende groep van zes renners, aangevoerd door Sjefke Janssen, daar aan die vermaledijde overweg precies voor Apeldoorn, werd teniet ge daan? En gaf een tweede spoor- overgang bij Ede niet een grote groep van renners gelegenheid om zich weer te verenigeh en geza menlijk de opmars naar de Greb- beberg in te zetten. Voor de ren ners zijn zulke voorvallen om er razend van te worden. Maar om Feuilleton DOOR AGATHA CHRISTIE „Het Is volkomen duidelijk", zei Armstrong, „de moordenaar moet achter hem geslopen zijn, de bijl opgeheven hebben en op zjjn hoofd hebben laten neerkomen, terwijl hij zich. voorover boog." Blore was druk bezig met het handvat van de bijl en de meelzeef uit de keuken. Rechter Wargtrave vroeg: „Zou het veel kracht vereist hebben, dokter?" Armstrong zei ernstigi „Een vrouw had het kónnen doen als u dat bedoelt." Hij keek vlug om zich heen. Vera Claythome en Emily Brent waren naar de keuken ge gaan. „Dat meisj© had het zeker kunnen doen zij is gespierd. En juffrouw Brent ziet er teer uit, maar dat soort vrouwen bezit dik wijls een taaie kracht. En u moet wel bedenken, dat iemand, die geestelijk iran streek is, dikwijls een onvermoede kracht bezit." De rechter knikte peinzend. Blore kwam met een zucht over eind op zijn knieën. Hij zei: „Geen vingerafdrukken. Het handvat werd na de daad afgeveegd" Men hoorde lachen en zü draaiden zich plotseling cm. Vera Xlaythorae stond 'op het erf. Zij riep met een hoge schrille stem, terwijl zij schudde van het wilde •lachen: „Houdt iemand bijen op dit eiland? Vertel mij dat eens. Waar halen wij de honing vandaan? Ha! Ha!" Zij keken haar aan, zonder haar te begrijpen. Het leek, alsof het gezónde, evenwichtige meisje gek was geworden. Zij vervolgde op diezelfde hoge, onnatuurlijke toon. „Sta niet zo te staren alsof jullie denken, dat Ik gek beft. Het is an ders helemaal niet ^ek, wat ik vraag. Bijen, korven, bijen! O, be grijpen jullie het niet? Hebben jul lie dat idiote rijmpje niet gelezen? Het hangt in al jullie slaapkamers jullie kunnen het bestuderen! Wij hadden rechtsomkeert gemaakt, als wij gezond verstand gehad had den. „Zeven kleine negertjes, kap ten hout met een kapmes, Een sloeg zich zelf in tweeën, toen waren er nog zes...." En het. volgende couplet. Ik ken het hele 'ding van buiten, zeg ik jullie. „Zes kleine negertjes hiel den een honingbedrijt Een werd gestoken door een bij, toen waren er nog vijf...," En dat vraag ik nu houdt men bijen op dit eiland is het'niet grappig? is het niet grappig..?" Weer barstte aïj uit in een wild gelach. Dokter Armstrong kwam naar voren. Hij hief zijn hand op en gaf haar een ferme klap in haar gezicht. Zij hijgde, hikte en slikte. Even stond zij roerloos, toen zei zij: „Dank u wel.... ik ben nu weer in orde." Haar stem klonk weer kalm en beheerst de stem van een be kwam gymnastïeklerares. Zij draaide zich om, ging over het erf naar de keuken en zei: „Juf frouw Brent en ik maken het ont bijt voor u klaar. Kunt u ons wat houtjes brengen om het vuur aan te maken?" Op haar wangen was een rode vlek, het spoor van de hand van de dokter te zien. Terwijl zij de keuken inging, zei Blore: „Dat deed u goed, dokter." Armstrong zei te zijner veront schuldiging: ,,Het moest welf Wij kunnen ons niet met hysterische vrouwen ophouden." Philip Lombard merkte op „zij is anders niet een zenuwachtig soort" Armstrong gaf dit toe. „O, neen. Een goed gerond, verstandig meisje. Het was alleen maar de schok. Zo iets kan iederen gebeuren." Rogers had een zekere hoeveel heid hout gebakt, voor hij yer- moord was. Zij namen dat en brach ten het naar de keuken. Vera en. Emily Brent waren druk bezig. Juffrouw Brent haalde de kachel uit. Vera sneed het zwoerd van de ham. Emily Brent zei: „Dank u weL Wij sullen zo vlug mogelijk voort maken laten wij zeggen een half uur A drie kwartier. Het water moet alleen nog koken." Ex-inspecteur Blore zei met een zachte, hese stem tegen Philip Lom bard: „Weet je. wat ik denk?" Philip Lombard antwoordde: „Daar je op bet punt staat bet mij te vertellen, kan ik mij de moeite van het raden besparen." Ex-inspecteur Blore was een ernstig man. Een luchthartige op merking begreep hij niet. Hij ging zwaarwichtig door: „Er was een ge val in Amerika. De oude heer en zün vrouw beiden met een bijl vermoord. Midden op de ochtend. Niemand anders in huis dan de dok ter en de dienstbode. Het werd Be wezen, dat de dienstbode het niet gedaan kon hebben. De dochter was een fatsoenlijke, ongetrouwde juffrouw van middel bare leeftijd. Het scheen ongeloof lijk. Zo ongeloofwaardig, dat zij haa$ vrijspraken. Maar zij vonden nooit een andere verklaring." Hij zweeg even. „Ik moest daaraan den ken, toen ik de bijl zag en toen ik in de keuken kwam en haar daar zo netjes en kalm zag staan. Zij had geon spier vertrokken Dat 'meisje, dat helemaal in de war was dat Is niet meer dan natuurlijk pre cies, wat jo onder de gegeven om standigheden zou verwachten vindt u ook niet?" Philip Lombard antwoordde la- kooiek: „Misschien wel." Blore vervolgde: „Maar die an dere. Zo kalm en netjes met een schort aan een schort van me vrouw Rogers, vermoed ik die zegt; „Het ontbijt is ongeveer in een half uur klaar". Als u het mij vraagt, is die vrouw stapelgek! Heel wat van die oude vrijsters worden dat ik bedoel niet, dat zij allemaal op grote schaal aan hel moorden slaan, maar dat zij een beetje vreemd in het hoofd worden. voor de kleine Belg Rogier. de spanning terug te brengen zijn ze prima. En zo werd deze derde etappe er een va nde beste soort, vol enerverende strijd, vol vecht lust enontzettend snel. De renners hadden er zin in. Niet alleen Piet van Nek, die ons nog juist voor de start in Enschede kon toefluisteren dat hij vandaag eens extra zou gaan „trekken", had het op zijn heupen. Ze liepen trouwens allemaal, met uitzonde ring van een enkele zwakke broe der of van hera die met pech te kaippen had, zeer soepel. Direct nadat de renners Enschede de rug hadden toegedraaid, glipten een paar uit het peleton der stoere rij ders weg. Piet van Nek zat natuur lijk er bij en gaf de toon aan. Even liet de hoofdgroep hen gaan maar bij Lochem achtten Jansen, Eakker, Pellenaars, Hopstake, Storm, Kemp, de Fransman Lou- voit het noodzakelijk de achtervol ging op de koplopers, die toen een voorsprong van bijna ander halve minuut hadden, in te zetten. In de overwegwachter bij Apel doorn vonden zij een uitstekende Advertentie I. M. Advertentie I. Af. Ronde van Nederland De Vroom en Dreesmann etappe-hoofdprijs op het tra ject Enschedé—Nijmegen werd gewonnen door de Belg Rogier. compagnon en. zo konden de bewo ners van Apeldoorn een kopgroep van elf renners door hun straten zien stuiven, gevolgd door de hoofdgroep die op drie en een hal ve minuut afstand lag. Even dachten, wij dat de over gang bij Ede opnieuw de gehele groep bij elkaar zou brengen. Maar Van Nek, de Italiaan Casalato, Storm, Bakker, v. d. Zanden en Willy Kemp konden nog juist hoewel klauterend de overweg passeren en zo kon het gebeuren dat Wageningen vier renners Bakker moest wegens pech opge ven het eerst de aanloop tot de Grebbeberg kon zien nemen. Piet van Nek Hier liet Van Nek eerst goed zien waartoe hij ln staat was. Rus tig duwde hij zijn pedalen heen en weer en onder daverend applaus sleepte hij de dikke eerste berg- premie in de wacht. Van de Zande kwam net adem te kort en r werd twéede. Als derde werd de Luxem burger Willy Kemj^ geclasseerd. Waar blijven de Belgen? Zo trok men op Arnhem af. Nog was er van geen scherpe uitloop poging sprake geweest. En wat ons het meest verwonderde, wij hadden tot nog toe geen enkele Belg tus sen de koplopers aangetroffen. Deze bleven angstvallig tussen het grote peleton en loerden blijkbaar op hun kans. Maar toen Croci- Torti, de Zwitser die in de tweede etappe zijn kans zo jammerlijk zag verspeeld, even voor Arnhem tus sen uit trok, waren het alleen Steenbakkers, Goldschmidt en de Brabander Stuyts die hem na gin gen. Nog geen enkele Belg! Maar tussen de groep die deze weer ach terna ging zagen wij toen reeds vele gezichten van onze Zuider buren. Dat beloofde wat. In Am- hem was hun beurt gekomen, On weerstaanbaar kwam plotseling het.. Belgische front in beweging. Hef waren Rogier en Didden, die in hun vaart ook de Spanjaard Gual hadden meegesleurd. Alleen de stoere Brabander Stuyts kon nog voldoende krachten uit zijn reserve arsenaal putten en met de Luxem burger Poire snelden zij door Eist, langs de bloeiende boomgaarden, over de Waalburg toegejuicht door ddizenden Nymegenaren op de Wedren, waar de finish was, af. Hier werd een verbeten strijd in de sprint uitgestreden en om kwart over vijf, bijna drie kwartier eer der dan verwacht werd, kon een wethouder van Nijmegen een klein Belgisch manneke, Emit Rogier, huldigen als overwinnaar van de derde etappe van de Ronde van Nederland. Vooren draagt Oranje trui Het resultaat van de derde etap pe Enschede-Nijmegen was: 1. Rogier (België) 5 uur 13 rain. 52 sec. 2. Didden (België). 3. Gual (Spanje). 4. Poire (Luxemburg). 5, Stuyts (Nederland). Het klassement na de derde etappe van de Ronde van Neder land luidt als volgt: 1. Voorert (Zaanstreek) 15 uhr 33 min. 16 sec. 2. De Vries (Zuïd- •Holland) 15 uur 34 min. 18 sec. 3. Van Mirlo (België B) 15 uur 34 min. 24 sec. 4. Tarchïni (Zwitser land) 15 uur 34 min. 41 sec. 5. H. Smit (Noord Holland) 15 uur 34 rain. 53 sec. 6. Bakker (Zaan streek) 15 uur 35 min. 18 sec. Het officieuze landenklassement van de Ronde van Nederland na de derde etappe luidt als volgt: 1. De Zaanstreek 46 uur 46 min. 46 sec. 2. België B 46 uur'48 min. 16 sec. 3. Zuid-Holland 46 uur 48 min. 26 sec. 4. België A 46 uur 53 min. 25 sec. 5. Zwitserland 46 uur 54 min. 47 sec.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3