Besluiten zonder sancties HET ROTTERDAMSCH PAROOL V.N. voor wanhopige taak Grondwetswijziging in Kamer aanvaard ;1 Het vlot niet erg bij Djogja Politie en telepaath speuren dag en nacht .Vrijdag 30 April 1948 Achtste jaargang, No. 101! BET PALESTIJNSE NOODLOT In Jaffa na Brits vuur een Bestand Arabische wijsheid: Geen oorlog als Joden zich schikken PAROLOSCOOP Fins-Russisch verdrag -f aangenomen Abdoellah is klaar 30.000 man Schouten blijft eenzaam over als laatste der drie oppositie-musketiers Gerbrandy wil ministers Plebisciet blokkeert accoord Géneraal Clay vreest geen oorlog Heeft wel luchtvloot bij dè hand Nazi-zwendel bij Duitse stembussen Maatregelen tegen zwart bouwen Gemeenten dragen nu verantwoordelijkheid Duitser pleegde Naaldwijkse moord Zedenmisdrijf nog niet SÊnVho3St0mce??eJenÊaan' opgehelderd Oud lijstaanvoerder voor de WD Schooltandverzorging op stapel doen vervolgen Min. Beel 4 Mei voor de radio Geen zendtijd voor communisten Weerbericht iïit.-.rij Red. en Adm. lange Haven 141. Schiedam Tel 6930l Abonn.prijii par week DJ1 per kwartaal 4,—, loBse nummers f 0.09 Opgericht door da Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave KV. De Nieuwe Per* i— Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlrecteuri 8. de Vrle* Hoofdredacteur: Th. Ramaker Onder Britse druk Is voor het ogenblik aan de heftige strfld in en om Jaffa een ein de gekomen. Reeds sedert en kele dagen hadden de Britten, die op het standpunt staan, dat de Joodse aanval op deze zui ver Arabische stad ongerecht vaardigd is, hun troepen ter plaatse versterkt, tot 3000 man. Bovendien stelden zij vrachtauto's ter beschikking om het Arabische Legioen te versterken en trokken zij een kleine luchtvloot samen om in de ströd te kunnen ingrijpen. De eerste gecoördineerde Brits- Arabische aanval op de stellingen van' de Irgoéh en de Haganah duurde zes uur. De aanval werd Uitgevoerd met lichte en zware mortieren en veldgeschut. .In de daarop intredende pauze deden Haganah en ïrgoen een gezamen lijke tegenaanval op de Britse stel lingen. W/ IJ hebben, nog. geen gelegen heid gehad om iets te zeggen over de aanvaarding van. het Fins- Russisch verdrag doorde Finse Rijksdag, welke in het begin van deze week heeft plaats gehad, _De algemene gedachte was eigen lijk, dat de. ratificatie van het pact óp weinig .moeilijkheden zpu. stut ten, gerien het feit dat het verdrag zo gunstig mogelijk was uitgevallen als in de gegeven verhoudingen verwacht kon worden. Dit is intussen niet helemaal uit gekomen: de behandeling de commissie van. de Rijks dag heeft alles met elkaar heel wat meer tijd gevraagd, dan- oorspron kelijk voorzien werd. Blijkbaar hebben de léden van het Parle ment ieder e jdausule, iederefor mulering vam ^het.''Pact zorgvuldig" getoetst op hun consequenties voor de toekomst en met argusogen naar de addertjes onder het gras ge speurd. Wel «en bewijs overigens, dat de meerderheid van de Finse Rijksdag, dat wil in dit geval zeg gen de meerderheid van het Finse volk toch eigenlijk dit verdrag lie ver helemaal niet gesloten had. Wat trouwens geen nieuws is! Zoals men weet hadden de bur gerlijke partijen de conservatieven, de liberalen, en de boerenpartij zich indertijd tegen het beginnen van de onderhandelingen ver klaard. Van deze partijen zijn al leen de liberalen tot het einde toe consequent tegen het verdrag ge bleven; hun oppositie heeft belet, dat de ratificatie van het pact met eenstemmigheid is kunnen gebeu ren, zoals -président Paasikivi zo graag-zou hebben gezien. De moti vering van hun afwijzende houding hebben de liberalen zo gegeven: dit pact is volkomen overbodig, aan gezien hetvredesverdrag zelf een voldoende basis vormt vooreen goede verstandhouding tussen de Sowjet-Unie en Finland. Maar de overige burgerlijke par tijen hebben het advies van de commissie voor buitenlandse aan gelegenheden uit de Rijksdag tot aanvaarding van het verdrag ge volgd. De overweging van dit ad vies was trouwens bijzonder ge schikt om. hun dè terugtocht moge lijk te maken. Er wordt nl. „met bevrediging" in vastgesteld, „dat het streven van Finland om buiten conflicten van de grote mogendhe den té blijven, de nodige aandacht heeft gekregen en dat er bij het op stellen van het verdrag, al zijn er dan ook in strijd met de wensen van de meerderheid van de Rijks dag bepalingen van militaire aard in opgenomen, in ieder, geval reke ning-is gehouden met de-richtlij nen, welke de Finse delegatie had meegekregen." TT R staat in dit advies trouwens f-* nog meer dat de moeite waard is om te weten, boe de meerderheid van de Rijksdag het pact wenst te zien geïnterpreteerd. De commissie voor buitenlandse zaken consta teert ml.: Ie. dat het verdrag uitgaat van de gelijkheid van beide par tijen en dat hieruit geconclu deerd; moet worden, dat .maat regelen van defensie op Fins grondgebied door Fin!and zelf getroffen moeten worden en dat in geval v.ip oorlog het Finse leger te allen tijde in eigen land en onder eigen commando zal opereren; 2e. dat het verdrag, omdat het met de beginselen der Ver enigde Naties overeenstemt, 'geen verandering brengt in de inter-, nationale "status van Finland. De commissie van buitenlandse zaken uit de Rijksdag vond het blijkbaar nodig om in deze de punt jes op de i te zetten, wat wij heel best kunnen begrijpen. Alleen de communisten zagen hierin aanlei ding om te protesteren tegen deze „nodeloze demonstratie", zoals zij het noemden. Maar voor de niet- communistische leden van de Rijks dag, welke hun stem aan het pact hebben gegeven, is daar zijn'wij van overtuigd de interpretatie, welke dé commissie heeft gegeVén, Na -.de middag werd het Britse, vuur op groter schaal hervat. Tegelijkertijd richtte de Britse commandant zich inet een waarschuwing van de Palestijnse regering tot het Joodse Bureau om opdracht te geven het, vuren in de Jaffa sector te doen staken. De Jo den zijn hierop ingegaan, zodat thans in Jaffa wapenstilstand heerst, welke voorlopig zou duren tot hedenmorgen negen uur. De Joden hebben zich in de Manshieh-wük terugge trokken- Volgens Britse gegevens hebben de gevechten van Dinsdag de dood van 2B Ara bieren en H Joden gevergd. De verliezen aan gewonden waren respectievelijk 92 en 30. De correspondent van de Daily Mail te Jeruzalem meldt, dat Brit se versterkingen uit Malta en Cy prus naar Palestina onderweg zijn. U.P. meent daarentegen te weten, dat de Engelsen de Joden op een formele bijeenkomst hebben laten weten, dat de Britse militaire ver antwoordelijkheid voor Palestina nog voor 15 Mei ingeperkt zal wor- doen tot een smalle strook bij Haifa om te kunnen evacueren. Van de andere fronten in Pales tina is het nieuws heden, gering, zij het ook dat uit vele berichten blijkt, dat de desorganisatie van het land steeds groter afmetingen aanneemt. De Joden zouden vol gens het Franse persbureau AFP bezit genomen hebben van de Ara bische stad Beisan aan de Jordaan- Voor de nabije toekomst van Palestina blijft de rol van koning Abdoellah van Transjordanie van het allerhoogste belang. Tegenover een hem bezoekende afvaardiging van de in Jeruzalem zetelende wa penstilstandscommissie van de Veiligheidsraad verzekerde hij geen interventie te willen plegen, mits.... de,Joden zouden willen afzien van de vestiging van-een eigen staat en zij bereid zouden zijn als een minderheid .te leven in een Arabisch Palestina. In een brief aan het Joodse Bureau deed de koning een soortgelijk voorstel. Het Jood se antwoord hierop luidde, dat zU liever tot Öe laatste man zullen strijden dan in een der gelijk voorstel treden. wen gade. Zij verhelen zich echter niet, dat de onzekere factor wordt gevormd door de vele Britse offi cieren, die tot de staf van het leger van Abdoellah van Transjordanie behoren. Van hun enthousiasme voor deze strijdzal de gevechts- waarde der Arabieren voor een goed deel afhangen. V .N .vergadert Koning "Abdoellah treft in feite alle voorbereidingen om spoedig, wellicht zelfs vóór de vijftiende Mei, de datum waarop de Britten zich terugtrekken Palestina, bin nen te rukken. Hij heeft Donder dag geconfereerd met 2ïjn neef Abdoel Hlah, de regent van Irak. Naar aanleiding hiervan telefo neert de correspondentvan Asso ciated Press uit Amman, de hoofd stad van Transjordanie, dat de koning gezegd zou hebben „de plannen om Palestina te redden zijn klaar. Het leger van Irak heeft reeds Bagdad verlaten om zich via Transjordanie naar Palestina te begeven. Onderweg zullen de Transjordaanse strijders zich bfj' hen voegen-" Volgens Arabische schattingen zou deze strijdmacht 30.000 man sterk zijn. Hierbij is geen rekening gehouden met Egypte, dat volgens de Egyptische minister Déssouki Abaza Pasja eveneens troepen naar de Pales tijnse gebieden zendt.. Volgens Reuter zullen morgen öe •ministers-presidenten van Syrië en Libanon een bijeenkomst hebben met koning Ibn Saoed, die tot nog toe geen actieve rol gespeeld heeft in de Arabische actie in Palestina. Inmiddels zetten de Verenigde Naties hun moeizame besprekin gen voort om aan het bloedvergie ten op deze heilige plaatsen een eind te maken,. Zij heben succes geboekt in zoverre» dat zowel de Joden als Arabieren hebben inge stemd met de afkondiging van een wapenstilstand voor de ommuurde stad van Jeruzalem. Minder gelukkig zijn de Ver enigde Naties geweest met het voorstel tot instelling van een in ternationale politiemacht van dui zend man ter beveiliging van het onde stadsgedeelte van de heilige stad. De Joden verklaarden zich ac- coord met de instelling van deze politiemacht en bleken bereid met deze duizendmannen samen te werken om -de rust en órde. te handhaven. De Arabieren echter zeiden bezwaren te hebben tegen het zenden'van vreemde troepen naar „ons" land. De Arabieren, zo zeide hun woordvoerder, zullen niet met deze politiemacht kunnen samenwerken.. Ten slotte ging de Beheersraad uiteen zonder op dit punt tót een besluit te zijn ge komen. Inzake de plannen tot een wapenstilstand voor Jeruza lem vernemen wii nog aan sluitend, dat de gedelegeerden van de Veiligheidsraad in Je ruzalem er niet in zijn ge slaagd een ontmoeting tussen Joden en Arabieren tot stand te brengen. Daarmede zou dus het besluit van de Beheersraad van nul en gener waarde ge worden zijn. Het trekt in internationale krin gen de aandacht dat de Sovjet pers over dé strijd in Palestina het zwijgen bewaart. Ook over de voorgenomen oorlogsverklaring van. koning Abdoellah van Trans jordanie wordt door deze kranten niet gerept. In de R.A.I, te Amsterdam is vandaag de autotentoonstelling geopend. Aan de stands werd druk gewerkt om at les pp tijd gereed te krijgen (Van" onze parlementaire redacteur) De grondwetsherziening, voor zover zij betrekking had op de staatkundige en staatsrechtelijke verhouding.tussen Nederland, Indonesië en de West, is gisteren met 64 tegen 21 stemmen in de Tweede Kamer aangenomen. De communisten en de anti- revolutionnairen stemden tegen: waarlijk niet uit eensgezind heid, doch wel uit een zelfde soort negativisme. Met deze nieuwe combinatie tegen het regeringsbeleid schijnt voor het ogenblik de oude oppositie tot het verleden te behoren, tenzij, zij zich in de Eerste Kamer zou handhaven, Heilige Oorlog Er verschijnen in de Arabische pers steeds meer oproepen die op wekken om deel te nemen aan de strijd tegen'de Joden. Vaak eindigen zij met de zin uit de Koran: „Hij, die in de strijd voor zjjn God sneuvelt zal hier voor in liet hiernamaals rijkelijk beloond worden." In Joodse kringen slaat men de ontwikkeling rustig en met vertrou- De Amerikaanse militaire gouver neur in Duitsland, generaal Clay, heeft te Frankfort verklaard, dat er geen reden voor bezorgdheid ne- staat over de huidige moeilijkheden tussen Oost en West in Duitsland. „Ikr ben niet bezorgd, dat er mor gen of overmorgen oorlog zal uit breken", aldus de generaal De generaal achtte de recente achteruitgang van de 'communisti sche partij bij de verkiezingen in de Amerikaanse zone een „aanwijzing, dat het Duitse volk een politieke structuur wenst, waarin, vrijheid van meningsuiting is". De kléine winst voor Nazi's en voor hen. die de pogingen der Nazi's om weer een politieke macht te worden steunen, moest een waarschuwing voor de Duitse kiezers zijn om waakzaam voor hun vrijheid te blijven. Tijdens een persconferentie heeft de generaal nog. verklaard, dat hij aan een eskader superforten B 29, dat kort geleden uit Amerika aan gekomen is, opdracht gegeven heeft zich gereed te houden, met het oog op een mogelijke vlucht boven Eer- i lijn. Hoewel Clay toegegeven heeft, dat op het ogenblik het nut ervan niet gevoeld wordt; hééft'hij gezegd niet te aarzelen om daartoe, indien nodig, opdracht te geven. j De besprekingen, tussen Nederlan ders ent Republikeinen in het berg- stadje Kalioerang nabij ©Jogjakarta, zijn ten aanzien van het plebisciet, welke zal moeten, uitmaken of een bepaald gebied zal gaan behoren tot de republiek of niet, op een dood punt geraakt. Hieromtrent is van republikeinse zijde een publicatie gedaan, die van Nederlandse zijde als „volkomen onwaar" wordt ge kwalificeerd. Zou het niet lukken tot overeenstemming te geraken dan zal de kwestie worden voorgelegd aan de Commissie van Goede Diensten. De speciale correspondent van Aneta te Kalioerang geeft omtrent de betwiste volksstemming het vol gende overzicht. Het eerste door Nederlanders en Republikeinen omstreden punt is de datum waarop de volksstemming moet worden gehouden. De Neder landers stellen dezè op zes maanden na endertekeningvan bet politiek accoord, terwijl de republiek vast houdt aan .zes hnaanden na onderte kening van de Renville-overeen- kamst. Het tweede probleem wordt gevormd door de gebieden waar de volksstemming zal plaats vinden. De Nederlanders willen dat hieron der geheel Java (dus ook de repu bliek), Sumatra en Madoera zullen vallen, De republiek wil deze tot de omstreden gebieden beperken. Tot veler verrassing is volgens TLP. wél overeenstemming bereikt over de toekomstige vlag van' dé Verenigde- Staten >van Indonesië- De Nederlanders zouden bereid zijn hiervoor de kleuren rood-wit te aanvaarden- Zoals men zal weten zijn dit de kleuren van de republiek en heeft deze vlag die als een poli tiek programma geldt reeds enkele malen aanleiding gegeven tot moei lijkheden in de staat Oast-Indonesië. Onofficieele klacht Inmiddels wordt uit Lake Succes gemeld, dat de republiek van Indo- Bij de verkiezingen voor gemeen teraden in de Amerikaanse zone van Duitsland behaalde een uiterst rechtse partij, welke men als een verkapte Nasi-organisatie be schouwt, verrassend veel stemmen. In Wiesbaden wist deze partij, die vooral onder geëmigreerde Sudeten- Duitsers veel aanhang geniet, 15 van de 00 zetels te verwerven. Naar thans is gebleken, heeft de partij een groot deel van haar succes te danken aan verkiezingsfraude. Een onderzoek van de zijde van de be zettingsautoriteiten. heeft uitgewe zen, dat de partyj duizenden ver valste stembiljetten heeft uitgereikt aan lieden met een bezwarend Nazi- verledea, die op grond daarvan wa ren uitgesloten van het kiesrecht. (Van onze Haagse redacteur) Naar ons ter ore komt, hèeft mi nister In 't Veld uitvoering gegeven aan het plan om de gemeenten, ver antwoordelijk te stellen voor de uit voering van zwarte bouwwerken op hun gebied. - - In de Eerste Kamer had de minis ter reeds medegedeeld, dat hij over woog voor clandestien uitgevoerde bouwwerken de gebruikte materia len dubbel af te trekken van de ma terialen toewijzing aan de betrokken gemeenten. Het nader overleg heeft er toe geleid, dat deze regeling zal worden uitgevoerd; Zij steunt op de overweging dat de gemeenten de plicht hebben op de bouw toe te zien. In sommige gevallen zoals bv, bij de bouw van een tribune ia Kerkrade heeft men de' indruk ge kregen, dat de gemeente eer heeft medegewerkt, dan dat zij pogingen heeft gedaan de zwarte bouw stop te zetten. De maatregelen staan nesië de Nederlanders ervan. be schuldigt, dat zij de overeenkomst van Renville, dié door bemiddeling van de V.S, tot stand is gekomen, schenden. De Indonesiërs, die deze aangelegenheid langs een omwc; onderde aandacht van de Veilii" heidsraad brachten, omdat iede: formele stap via de Commissie vki Goede Diensten moet geschieden verzochten de Veiligheidsraad on middellijk bijeen te komen ter be studering van de toestand. Toen later op de dag de Indone sische kwestie inderdaad in de Vei ligheidsraad ter sprake kwam, wees de afgevaardigde van China er op, dat dè Commissie voor Goede Dien sten nog geen rapport had gezon den omtrent de politieke ontwikke lingen aldaar, zoals haar enige tijd geleden verzocht was. In aansluiting aan ons bericht van gisteren, dat de moord op de Naaldwijkse tuinder 't Hoen ver moedelijk tot klaarheid is gebracht, kunnen wij nog mededelen, dat de moord volgens de thans bekende gegevens gepleegd zou zijn. door een Duitser In samenwerking met twee figuren uit de Haagse onderwereld. Bij de oplossing van* het-mysterie heeft de politie steun gehad aan een tip uit de onderwereld, dat een ze kere S-, een Duitser, die. voor en tijdens de oorlog in Den Haag woonde, de misdaad zou hebben ge pleegd. Het bleek nu, dat in de nacht volgende op de moord deze Duitser samen met een verdachte figuur uit Den Haag heeft getracht illegaal de Nederlands-Duitse grens te overschrijden. Hij slaagde hierin niet en werd door de marechaussee gevangen genomen. In totaal bévin- den zich thans drie verdachten aan deze moord onder arrest. Einde van een Gauleiter Het Poolse opperste nationale ge rechtshof heeft de ex-nazi gouwlei der Albert Foérstër tér dood ver oordeeld wegens het bezetten van de vriie stad Danzig op 1 Augustus 1939. Van de drie musketiers der Tweede Kameroppositie (Schou ten, Tilanus, Vonk) is de eerste eenzaam overgebleven en de aan wezigheid van twee schildknapen (de St. Ger. heren. Zandt en Van Dis) bood hem klaarblijkelijk zo weinig troost, dat hij, na in eerste instantie gezwegen te hebben, bij de replieken alsnog zijn hart lucht gaf- Zijn rede ging de grenzen van een repliek verre te buiten en hij werd deswege door de Voorzitter vermaand. Intussen had hij de ge legenheid gehad om zijn vroegere strijdgenoten te verwijten, dat zij ioor vóór de grondwetsherziening stemmen, die het beleid der Re aring ijkt, dit door hen afgekeur- •-2 beleid daadwerkelijk steunden, Bed ir. topvorm Minister-president Be el, die in zijn beantwoording van de spre kers de vaste basis van de konink lijke rede van 7 December 1942 onder de voeten had, en met name de drie zuilen gelijkwaardigheid, vrijwilligheid en gebondenheid, bleek in uitstekende polemische conditie- Hij tractecrde de a.r. sprekers op een citaat uit „Ons Program" van 1878. waarin dr. Kuyper de Rijkseenheid, het tegenwoordige stokpaardje van de anti's, een fictie noemde en in dit verband zelfs sprak van „geknutsel", een uit drukking, waarmede de heer Bruins Slot Woensdag het regeringsontwerp had gekarakteriseerd. Overigens hield hij deze groep in de Kamer voor, dat haar herwaren voortvloeien uit de conceptie van dr. Kuyper, die de verhouding Nederiand-Indonesie zag als een van voogd cn pupiL De consequentie van deze voogdij-theorie L. echter, aldus dr. Becl, dat Indonesië en Nederland op het ogenblik dat het eerste gebied rbP is voor onafhankelijkheid, ter be oordeling van Nederland uit elkaar zullen gaan. 'De door de Regering be oogde nieuwe rechtsorde wenst integen deel een samengaan. Uitdrukkelijk wees de bewindsman er op, dat de grondwets herziening die nieuwe rechtsorde niet. 'decreteert, zij geeft slechte de mars route aan. Trouwens de nieuwe staats structuur kan niet per grondwetsherzie ning beslist worden, omdat zij nog een onderwerp is van onderhandelingen. De heer Schouten achtte het juist een ernstig bezwaar, dat op die wijze de Regering een blanco volmacht krijgt. En zijn principiële standpunt was, dat wie de revolutie aanvaardt met het doel haar een wettelijke grondslag te geven, in wezen zijn positie prijs geeft. De heer Wagenaar (C.P.N.) diende een volkomen overbodige motie in om een aantal artikelen uit de Grondwet te schrappen en het wetsontwerp In te trekken. Zij werd verworpen met 75 tegen 1 stemmen. Een tweetal commu nistische amendementen trof hetzelfde lot. Een amendement van de heer Tilanus om de uitdrukking „aan het hoofd der Unie staat" te vervangen door ,,de Kroon der Unie wordt ge dragen door" werd door de Regering overgenomen. Hét instituut der staatssecretarissen, dat in eon apart wetsontwerp in de Gi^ndwet wordt geïncorporeerd is in de avondvergadering zonder hoofdelijke stemming, doch, met aantekening, dat zowel de C.K. als de C.P.N. geacht wil- 's Werelds snelste gevechtsvliegtuigen tijdens een vlucht. Het zijn de 'Engelse Mark IV Meteor vliegtuigen van de RJLF. Deze Markk IV Meteoe moto- ren van da vliegtuigen zijn een verbe tering op de Mark III Meteor en heb ben ten opzichte van laatstgenoemde een dubbel kracht vermogen uiteraard los van de straffen, welke «n essentieel onderdeel van hun! aan de opdrachtgevers en uitvoer - opvatting, over het verdrag. «ders zullen worden uitgedeeld. In een Meenkomst van de ver- kiezingsraad van de Volkspartfl voor Vrijheid en Democratie is be sloten dat op alle lijsten van deze partij de Rotterdamse burgemeester mr. P, J. Oud zal optreden als lijst aanvoerder, 1 r i'- Naar het ANP verneemt, wordt er van overheidswege érnstig naar gestreefd om het tot stand komen van een algehele schooltandverzor ging te bevorderen. Een organisa tieplan en een wettelijke regeling zijn reeds in voorbereiding. Waar de belangstelling voor dit, ten behoeve van dè tandheelkun dige verzorging van. ons volk zo noodzakelijk werk, 'aanwezig is en het voorbereidende werk reeds zo ver is gevorderd, dat een. school- tandverzorgingsdienst opgericht kan worden, is nu reeds de moge lijkheid aanwezig daartoe over te gaan. De recherche van het bureau Oostervantstraat heeft na haar i oproep in dc krant, van vele j zijden mededelingen ontvangen, die betrekking hebben op het ge vonden lijkje van de negen-jari ge C. F. Vermeulen. Hoewel geen enkel bericht verwaarloosd wordt, zijn er tot nu toe geen be richten binnen gekomen, die de politie houvastgeven. "Van de dader ontbreekt, voor zover ons bekend, nog steeds ieder spoor. Het onderzoek in dit afschuwe lijk misdrijf wordt o.I,v. hoofd inspecteur A. C. Krol met kracht voortgezet. De sectie op het lijkje, die giste ren in het Bergwegziekenhuis zou geschieden, is door bijzondere om standigheden uitgesteld tot 'van daag. Vrijwel met zekerheid kan worden aangenomen, dat Keesje zoals hij doorgaans naar zijn eerste voornaam werd genoemd het slachtoffer werd van een ontaard en gewetenloos individu. De om standigheden waaronder het lijkje werd aangetroffen, wijzen sterk in die richting. Wanneer ,het na de sectie door de justitie wordt vrij gegeven, zal de begrafenis Zater dagmiddag om 2 uur plaats vinden ►van het Bergwegziekenhuis, via de Aelwijn Florisstraat. Het vermoor de ventje was het oudste der 'drie kinderen van de familie Vermeu- len. Sinds de vermissing'van Keesje hebben de bewoners van de stille Aelwijn Florisstraat (een zijstraat van de Zaagmolenstraat) een in tens medeleven betoond met de fa milie. Vermeulen. Ieder trachtte zich te herinneren waar hij het vermiste buurjongetje het laatst gezien had. Kinderen vertelden, dat zij Zondagavond (11 April) nog met Keesje hadden gespeeld in de 'straat. Plotseling was de jongen wegge lopen door de Zaagmolenstraat, in de richting van de Bergweg. 'Hij zou nog een van zijn kameraadjes Telepaath aan 't werk De gemeenschapszin van de bewoners van de Aelwijn Floris straat King zover, dat zij geiden bijeen brachten om de hulp van een telepaath te kunnen inroe pen. De nasporingen van de helderziende leidden tot in de Gelderse Achterhoek doch resul taten waren nihil. Na de identificatie van het lijkje is Woensdagavond opnieuw de hulp ingeroepen van een bekend Rot terdams telepaath. Deze volgde de route, die het vermoorde jongetje op de bewuste Zondagavond zou hebben gevolgd. ZJj leidde via de Zaagmolen straat, Zwaanshals naar het Noord plein. In deze omgeving liep de te lepaath geruime tijd rond. Daarna liep hij verder langs Linker Rotte- kade tot bij de brug, waar vele palen in het water drijven. Hier zou Keesje nog hebben gespeeld, beweerde de telepaath. Van de dader beweerde hij, dat het eeii man moest zijn die een bril droeg, Zijn slachtoffer zou hij later in een zak genaaid, per fiet3 vervoerd hebben. De politie staat vrij sceptisch te genover deze experimenten, maar niettemin houdt zij uiteraard reke ning met eventuele aanwijzingen, die tot opsporing van de dader zou den kunnen leiden. Nader vernemen .wjf, dat ook de rijks-identificatiedienst te Den Haag bij de reconstructie van het misdrijf is betrokken. De kleertjes die bij het lijkje wer den aangetroffen, zullen aan een nauwkeurig onderzoek worden on derworpen. De sectie. van het lijkje zou even eens op last van de rechter-commls- saris vanmorgen in Den Haag ge schieden. Gerbrandy heeft tot de Tweede Ka mer een adres gericht met het ver zoek, aan de procureur-generaal van de Hoge Raad op te dragen, een ver volging in te stellen tegen die leden van het htridlgc kabinet, die zich z|jns inziens (d. L Gerbrandy) heb ben schuldig gemaakt aan overtre ding van artikel 79, lid 3 der Grond wet („de ministers zorgen voor de uitvoering der Grondwet en der an dere wetten, voorzover die van de Kroon afhangt", luidt dit artikel). den worden te hebben tegengestemd, aangenomen. De ge dachten wisseling be woog zich voor een belangrijk deel niét op het terrein van hec nieuwe Instituut; veel aandacht werd geschonken aan de. vraag of een. algemene grondwetsher ziening ook maatregelen, tot het tegen gaan van ondermijning, der democratie moet bevatten- In wezen zou dat be tekenen een beperking van. de vrijheid van. drukpers en het recht van ver gadering, terwijl daarbfj Dok in het ge ding kwam artikel 195 van de Grond wet, dat zioh bezig houdt met de staat van beleg' en zijn consequenties voor het burgerlijk gezag. De heer Ra mme (K.V.P,) bleek een voorstander van dergelijke maatregelen, terwijl de heer Van der Goes van Katers Arb.) van mening was, dat maatregelen tot bescherming van de democratie kunnen worden genomen op grond van de bestaande wettelijke voorschriften. I-te,heer Hoogcarspel (C.P.NO trok hier uit de conclusie, dat beide afgevaardig den, ieder op zijn marüer. ult pure vrees voor de democratie deze om hals wilden brengen. Minister-president Bee! zegde toe. dat de Regering zal nagaan in hoeverre een algehele herziening van de Grondwet kan worden voorbereid en verklaarde, dat de minister van Justitie wetswijzi gingen overweegt tegen, ondermijning van de openbare orde. De rede, welke de minister-presi dent, dr. Beel, op 4 Mei 's middags bii de Nationale Herdenking; in dé Ridderzaal in Den Haair zal uit spreken, zal des avonds van 6-05 tot 6.45 u. worden uitgezonden over beide zenders in het kader van het nationaal programma- Naar Indonesië kan zeepost wor den verzonden met het m.s- „Siba- jak",dat op 8 Mel en met het m.s. „Tawali' dat op 10' Mei vertrekt. Aan do politieke partijen zal drie weken voor de verkiezingen gele genheid wordt gegeven, een kwar tier per week een uiteenzetting van baar programma te geven. Per-' soonlijke aanvallen worden niet ge-; daan. De C.P.N. zal echter niet van deze gelegenheid kunnen profiteren Ziedaar de mededeling welke mi nister Gielen gisteren in de Eerste, Kamer deed, toen hij de vragen be antwoordde die waren gesteld bii de' behandeling van de begroting voor Onderwijs. Kunsten en Wetenschap-' pen. De kwestie der salarissen van dc wetenschappelijk© staf. zo ver telde de Minister verder, zal bh het! begin van het volgende collegejaar zeker geregeld zijn. Niet staat dit nog vast voor de rechtspositie. Het is niet 's ministers bedoeling - het gymnasium zijn plaats tn het culturele leven té ontnemen. Wat het technische hoger onderwijs be treft: Inderdaad moet tot spreiding, worden overgegaan. Delft zal goed en behoorlijk worden verzorgd: de decentralisatie zal voortgaan. Een commissie zal nagaan waar de nieuwe centra gevestigd ..zullen worden. Over de deviezen voor de publi- catierechten van Churchills memoi res erkende de minister dat hét overleg met zijn departement niét' feü)oo3 is geweest. Dit is een voor beeld dat geen navolging verdient., In verband met de. kwestie der zevende faculteit aan de universi teit van Amsterdam zei de minister nog. dat als er bü de nieuws cursus opnieuw leeropdrachten worden verstrekt aan de huidige drie func tionarissen, hij zich daarmee niet' zou kunnen verenigen. De getuige-deskundige, toege voegd aan de commissie voor de perszuivering, mr. Haersma Buma» heeft in de zaak tegen „DeTele graaf" geadviseerd tot een verbod van de namen ,,De Telegraaf" en „De Courant-Het Nieuws van den dag" voor de tijd van twintig jaar. Binnen veertien dagen zal de commissie uitspraak doen NU EN DAN BUIEN Weersverwachting, gel dig tot Zaterdagavond. Meest zwaar bewolkt met nu en dan enkele buien en later tijdelijke opklaringen. Zwakke tot t matige wind aanvanke- I. UJk «Ifc uiteenlopende richtingen. later draaiend naar Noordelijke lich tingen. Weinig veran.de- v«i temperatuur. Zaterdag 1 Mei: Zon op 5.Ï1, onder ),04- Maan op 3.10, onder 11.09 I Mei. Hoog water, te R'dam: le tij 10.19 uur. 2e tij 22.35 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8,40 uur te Rotterdam. Luchtdruk 744.2: wind W.Z.W 3-'* temp 8.2; max. temp. 13.2 (gister mid- £5 tan"111 JcmP- 8-2 (hedenmor- gen 8.40 uur). Weersgesteldheid: be trokken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1