Zeven jaar geleden voltrok zich het drama van Slamat 10 KM André de Korver wint de vijfde etappe RITZ BAR FREDDY G0KIS Nieuws onder de zon van de medische wetenschap Eerste Luxemburgse etappe zege in de Ronde Bijna de gehele bemanning kwam om het leven Zaterdag een nieuwe Slamat te water Radio-programma mjtia, a*4lvl| Op alle toppen was hij no. één Zwemmen voor de ANIB Tien jaar dansen in Rotterdam Zuid Behandelingsmethoden bij nierontstekingen Kunstnier en dieet Diderich sloeg- Steenhakker in de sprint kleine negertjes Anti-communistische betoging V.düieceMet Vrijdag 30 April 1948 7 ATERDAGMORGEN zal bU de Rotterdamsche Droogdok Maatschap- py een voor do Koninklijke Rotterdamsche Uoyd la aanbouw zynd motorvracht- en passagiers schip van stapel lopen, dat door mevrouw P. J. Crommelinwaller zal worden gedoopt met de naam Slamat. Het lot wil, dat slechts enkele dagen tevoren, op Dinsdag 27 April, het zeven jaar geleden was, dat het Lloydpassaglersschlp, waarnaar deze nieuwe aanwinst is genoemd, in de Griekse wateren op de meest tragische wijze ten onder ging; een ramp, waarby de gehele 198 koppen tellend* beman ning het leven verloren heeft. de romp werd opengescheurd en binnen twee minutct, ver dween het schip in de diepte. Aan slechts drie Nederlandse opvarenden en 20 Britse solda ten gelukte het, zich op een vlot voorlopig In veiligheid te stel len. Een dag en een nacht dreven de schipbreukelingen rond. voordat een der Britse schepen, die ter red ding was uitgezonden,het vlot vond. Slechts één Nederlander, een matroos, en drie soldaten bevonden zich toen nog op het vlot. Het Brit se schip, dat de vier overlevenden oppikte, zette dezen op een eiland in de buurt af, vanwaar zü met een hospitaalschip naar Alexandria werden gebracht. De opvarenden van de „Slamat", die niet door de torpedojager wa- De reis van de Slamat, die de laatste zou zijn. ving op 23 April te Suez aan. met de opdracht Britse troepen uit Griekenland te evacu eren, Het schip vertrok naar Port Said, waar orders werden ontvan- §en. door te varen naar Alexan- rië. waar het schip Donderdag, 24 April, arriveerde. Na aanvulling van proviandvoorraad, werd reeds enkele uren later het anker gelicht en vertrok het schin in ccnvooi met bestemming de baai van Nauplxa in Griekenland. In de avond van de 28ste April de schepen waren de Griekse kust reeds genaderd werd het convooi uit de lucht aan. gevallen. Hoewel de vliegtuigen door het afweervuur der escorte' rende oorlogsschepen werden ver dreven, kreeg de „Slamat" toch een treffer, welke echter aan de zee waardigheid van het schip geen al- breuk deed. Een bomtreffer Na aankomst in de baai van Nauplia werden nog in de nacht de Britse troepen op de „Slamat" inge scheept, Des morgens om vier uur werd het anker gelicht en stoomde het convooi de baai weer uit om de Zuid. Drio uren later de dag wa? nauwelijks aangebroken werd het- convooi opnieuw uit de lucht aangevallen. Deze aanval werd de „81amat" noodlottig. Een bom trof het schip vlak vóór de eer ste schoorsteen. Onmiddellijk brak brand uit, welke snel in omvang toenam: de brug en de kaartenkamer stonden in een om mezien in vlammen. De beman ning deed wanhopige pogingen de brand te stuiten.- de opvarenden hadden echter niet alleen de vlammen 4e bestrijden, maar zich ook te beschermen tegen de aan vallen der vliegtuigen, die schip en OTivarenden onophoudelijk met machinegeweervuur bestookten. De brand nam voortdurend in hevigheid toe en toen bleek dat het schip niet meer te redden was, moest de gezagvoerder. Kapt. TJ. Luidinga. besluiten het bevel te geven tot het verlaten van het schip. De sloepen, voorzover nog niet door de ontploffing en de daarop gevolgde brand vernield of stuk ge schoten. werden te water gelaten en ook de reddingsvlotten werden over boord gezet. De ontscheping vond plaats onder voortdurend vuur van de -T-nog* ptaeds- aanvallende, laag vliegende, vijandelijke toestel len. Het was onvermijdelijk, dat daarbij talrijke leden van de be manning werden getroffen en op die wijze het leven verloren. De andere schepen van het con vooi en de escorterende oorlogs schepen waren doorgevaren. Alleen bleef één Britse torpedojager, waarvan de naam niet bekend is geworden, in de nabijheid 'van de „Slamat" en stelde pogingen in het werk, de opvarenden van het schip te redden. Al moest het reddings werk steeds worden onderbroken om een duikbomaanval te ontwij- ken, ioch slaagde de commandant van de jager er in, een groot ge deelte der opvarenden van de ,,Sla- mat" te bergen. Twee uren is de jager in de nabijheid van de „Sla mat" gebleven. Maar de comman dant mocht in het belang van de reeds geredden niet te lang blijven stilliggen of langzaam manoeuvre, ren. De jager was aan voortdurente vliegeraanvallen blootgesteld en moest trachten door snel varen, daar aan te ontkomen. Redders zelf getroffen Helaas heeft de commandant van de jager door het besluit weg te varen iyn schip en de geredden niet mogen behouden- De vijand had blijkbaar alles op alles gezet om het ontsnapte Britse expeditieleger tóch nog te vernietigen, cn steeds op nieuw werden de schepen van het convooi en ook de torpedo- Jagers uit de lucht aangevallen. Ben der bommen tref de jager; VRIJDAG 3D APRIL 1948 Avondprogramma HILVERSUM l: 19.— Denk om de bocht, 19.15 Accordeonmuziek. 19,30 "Waar Is Uw God? 19.50 Tien voor acht, 20.— Nws. Natlonaal Feestprogramma 20.05 Feestconcert, 2D.50 Koningin Emma. 21.39 Oranje confetti, 22.15 Ra- dio-feestkrant, 22.30 Koninklijke MiL kapel. 23— Nws, 23.15—24.— NederL melodieën. HILVERSUM n: 19— Nws, 19.15 Plechtig Lof, 20— Nwg, 20.05 Oranje confetti, 20.50 Feesteoncert. 21.35 Ko ningin Emma, 22.15 Kon. Mil. Kapel, 22.30 Radio-feestkrant, 22.45 Zuid-Afri kaanse liedjes, 23— Nws, 23.15—24.—- Nederlandse werken. ZATERDAG 1 MEI 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7.— Mei fanfares, 7.07 1 Mei toespraak, 7.15 Nws, 7.30 Omroep orkest. 7.40 In bonte rij trekken wij voorbij. 8.Nws, 8.15 Fanfares, 8.22 Onze 1 Mei dag, 8,30 Orgelspel 8.50 Man en vrouw op 1 Mei, 9.Orkestmuziek, 10.— Morgenwijding, 10.20 De Regen boog, 10.45 Communistisch manifest, 11.15 Meester Trio, 11.45 Ode aan de textiel, 12.Musette klanken, 12.15 Eon dag van vreugde, 12.30 Weerpraatje, 12.33 Potpourri, 13.15 Nws, 13.30 Kalen der, 13.35 Vrede en vriendschap, 14.— Malando, 14.30 Maatschappelijke plan riing, 14-45 PhiLh. Orkest, 15.30 I Mei op het platteland, 15.45 Gr. muzlets, 1B.15 Amateurs, 16.45 Internationale feestdag is 1 Mei, 17.— Omroeporkest, 17.50 l Mei in West Europa, 18,30 Nws, 18.45 Socialisme' en de vrouw. HILVERSUM II! 7— Nws, 7.15 Gr. muziek, 8.Nws, 8.15 Pluk de dag. 9-— Voor de vrouw, 9.05 Gr. muziek, 930 Waterstanden, 9.35 G-, muziek, 10.— Kleutertje, 10.15 Morgen concert, 11.— De Zonnebloem, 11.45 schoolradio, 1215 Operamuziek, 12.30 Weerpraatje, 12 53 Wielrennen, 12.38 Lunchconcert, 1255 Zonnewijzer, 13.Nws, 3320 Lunch concert, 1350 Film en toneel, 14.10 Cotl- certorkest, 14.20 Engelse les, 14.40 Vro lijke Lenteklanken. 15.15 Concert der Jongeren, 18.Gr. muziek, 16.20 Brie ven aan de Paus, 16.30 Gregoriaans, 17.Wielrennen, 17.10 De Wigwam, ia.10 Volksllederenkwartet, 18,25 Week overzicht, 18.40 Spineuza. ren opgepikt en nog [n boten en op vlotten ronddreven, waren ook aan voortdurende vliegeraanvallen blootgesteld, waarbij doden en ge- wonden werden gemaakt. Om on geveer 11 uur kwamen op het to neel van de schipbreuk de Britse destroyers „Wryneck" en „Dia mond" san. om de overgeblevenen van de „Slamat" te redden- De „Wryneck" nam alle nog ronddrij vende opvarenden over, terwiil de ..Diamond" een torpedo afvuurde oo de „Slamat", die reeds geheel in brand stond en als wrak ronddreef: het schio werd ter hoogte van de machinekamer getroffen en zonk daarna snel. De Duitse vliegtuigen achter volgden echter ook dc „Wryneck" en in één van de elkaar snel op volgende vliegeraanvallen ging ook dit oorlogsschip onder Daarbij von den weder andere geredden van de „Slamat" de dood. Slechts drie Ne derlandse geredden (de tweede stuurman, een matroos en de ad junct-restaurateur van de „Sla mat") behoorden tot de overleven den van dit nieuwe drama. Zij slaagden erin. één der te water ge. worpen sloepen te bereiken en na meer dan een etmaal geroeid te hebben, landden zij op het Griekse eiland Milo, vanwaar zij met een zeilboot naar Kreta overstaken, om vandaar naar Port Said terugge bracht te worden. ilfcjmmifljjUjj De Slamatdie in de Griek se wateren onderging. ln een neerplensende regen over de spiegelgladde grote weg stoven gisteren de renners de eerste heu vel op van het parcours van de vijfde etappe, de Keerderberg, die voor hen. slechts een peuleschil bleek De Korver van de Zuid-Hollandse ploeg maakte zich iets los uit het peleton en bü Gulpen, waar het tra ject scherp naar rechts afbuigt,-pas seerde hij het eerst met ongeveer 100 meter voorsprong op het pele ton. Op de top van de „Koning van Spanje" passeerde De Korver als eerste. Op 20 seconden Sijen, Loos en Diderich; op 30 seconden een lang peleton aangevoerd door Bak ker, die niet de cranjetrui droeg. Ook de Cauberg passeerde De Korver als eerste, op 2 min. 20 sec. Bernardoni, op 2.25 Sijen, op 2.40 Diderich en Van der Zande. Vlak bij de top van de Cauberg had Bakker zijn derailleur kapot getrok ken, waarbij hij verscheidene minu ten verloor en zijn rechter hand verwondde, Enige kilometers verder, op brak zijn ketting, maar nu was z0n ploegmaat Smit in de buurt, die hem meteen zijn fiets leende, zodat hij zonder oponthoud verder kon rijden. Te Geleen, eindpunt der etappe, na 90 km., arriveerde als eerste An dré de Korver, die een zeldzaam fraaie prestatie geleverd heeft, want hij reed deze gehele cours alleen en zonder enige steun. De uitslag luidt: 1. De Korver (Zuid-Holland), 2.30,27;. 2. Sijen (Limburg). 2.34,11; 3. Ber nardoni (Italië), 2.34.37; 4. Van der Zande (Noord-Brabant a), zelfde tijd; 5. Diderich (Luxemburg), zelf de tijd; 0. Kemp (Luxemburg), 2.35,47. Onmiddellijk na afloop hebben wij De Korver gevraagd naar zijn we derwaardigheden in deze moeilijke etappe. „Ik kon alles doen vandaag," vertelde hij. „Ik reed zeer gemakke lijk en op alle toppen van de heu vels was ik nummer een. Ik heb nog het drielandenpunt te Vaals waar mbn versnellingsapparaat kuren ver toonde. Ik kende het parcours in het geheel niet en het was verschrikke lijk glad. Reken maar, dat verschil lende renners zullen uitvallen," Na de vijfde etappe werd het eind klassement voor de bergprijs opge maakt en luidt officieel als volgt: 1. De Korver (Zuid-Holland), 40 pnt.; 2. Van Beek (Zaanstreek), 24 pnt.; 3. Bernardoni (Italië), 21 pnt.; 4. Sijen (Limburg), 20 pnt.; 5. en 0. Clemens (Luxemburg) en Bakker (Zaanstreek)18 pnt,; Advertentie L M. Ronde van Nederland De Vroom en Dretsmann etappe-hoofdprijs op het tra ject Maastricht—Geleen werd gewonnen door de Hollander De Korver en op het traject Geleen.Eindhoven door Di derich, Luxemburg, De Algemene Nederlandse Invali den bond, afd, Rotterdam (Korte- naerstraat 21a) heeft Woensdag 'n mooi verlopen openingsavond be leefd voor zfln nieuwe zwemclub in het sportfondsenbad. Het woord werd gevoerd door de heren H. van Dieven (voorzitter), G. J. van Ton geren (gem. inspecteur voor licha melijke opvoeding) en J. Bqster namens het hoofdbestuur van de ANIB. Uit hun gedrieër redevoerfngen hoorden de aanwezigen, dat na Den Haag, Leiden en Nijmegen nu ook de grootste afdeling, Rotterdam, tot de zwemsport voor zfln ANXB- Ieden is overgegaan en dat zwem men meehelpt bij de rehabilitatie tot en de herwinning van volwaar digheid voor een sociale positie. De zwemmende Invalide komt weer ge- pecb gehad bij de laatste berg, bij ltfk met de valide mens. Advertentie l. Bi* ROTTERDAM VANAF 1 MEI aan de vleugel "We Noltee. Dezer dagen is het tien jaar ge leden, dat het danspaar, de heer en mevr. Fred de Groot, de jeugd van Rotterdam-Zuid voor ging op de gladde parketvloer en daarmede, zoals de heer Nijs het Woensdag avond kernachtig uitdrukte, een begin maakte met het geven van amusement van de goede soort, dat een arbeidende bevolking als die van Feyenoord op zijn tijd hard nodig heeft. Vele dansminnenden waren naar de jubileum-avond in „Spes" ge komen, om de jubilarissen dit heuglijke feit te helpen herdenken. De heer v. d. Zande, bestuurslid van het Genootschap voor Beroeps- dansleraren, memoreerde hoe de heer de Groot klein was begonnen en zich langzamerhand naar de top had weten op te werken. De heer J. Zoeteman, die als één der eerste leerlingen zelf ook jubileerde en daarvoor uit de hand van zijn vroegere leermeester een sigaret tenkoker ontving, bood namens de leerlingen en de oud-leerlingen een fraai radio-toestel aan. De heer D. Nij's, de internationale voetbal scheidsrechter, vertolkte de dank baarheid van de „Bavaria"-brou werij met een fototoestel de brouwerij, die op haar feestavon den zo vaak belangeloos was bijge staan door de heer de Groot. De compagnons van de jubilarissen, de heer en mevr. Bijvoets schonken een schemerlampje. Nadat de heer de Groot met een geestig speechje bedankt had voor dë talrijke geschenken, konden zijn leerlingen en oud-leerlingen tot drie uur toe tonen, of zij zijn lessen ter harte hadden genomen. „The two Reckons", accordeonnis- ten en „The Jolly Flayers", met een bijzonder geslaagde sketch, brachten in het begin van de avond de juiste stemming onder de aanwezigen. „Paisa" film van de maand Het bestuur van de Nederlandse Filmclub heeft aan de Italiaanse film „Paisa" het praedicaat „Film van de maand" verleend voor de maand Mei. „Paisa" is vervaardigd door Roberto Rossellinl, regisseur van „Rome, open stad". Laat U niet wijs maken, dat alle nieuws op dit stuk van de medi sche wetenschap uït Amerika komt! Ik zal U er een paar bewij zen van geven in deze brief. Indien deze wijsheid uit dc Staten geko men ware, zou er groot gerucht over zjjn. Laat ik daarom eens zeggen wat Nederlandse geleerden de laatste tijd hebben gepresteerd voor de behandeling van nieront stekingen. De nierontsteking, is, zoals be kend, doorgaans een overblijfsel van besmettelijke ziekten, zoals roodvonk, doch niet altoos is de oorsprong na te gaan. De klachten zijn moeheid, hoofdpijn en. gebrek aan eetlust. Langzamerhand wordt de patiënt echt ziek en kan met meer werken. By het onderzoek van de urine wordt eiwit aange troffen, hetgeen heduidt, dat de nieren hun functie niet goed meeT vervullen. De nier heeft in or.s lichaam als taak afvalstoffen, die met het bloed in de nier komen, te verwijderen. Alles gaat door een uitgebreid net van kleine bloedva ten en geweldig is het filtreerpro- ces, dat zich voltrekt en waarbij een klein deel der stoffen in net lichaam blijft. Het net van bloed vaatjes is opgebouwd uit vele klei ne kluwens met verzamelbuisjes. De vloeistof wordt door de want van de verzamelbuisjes geperst. In een normale nier zijn 250,000 van die kluwens aanwezig. De lengte der verzamelbuizen bedraagt on geveer 75 km. Hoe geweldig het werk van onze nieren is, blijkt uit het feit, dat per dag ongeveer 170 liter vloeistof door onze nieren wordt geperst, waaruit slechts 1^4 liter urine ont staat Hoe kan dat, hoor ik de leek vragen. Dat komt, doordat het bloed van het lichaam vele keren per dag wordt doorgeperst. „Het spreekt vanzelf, dat een zieke nier tegen dit werk niet opgewassen is. Bestanddelen, die ons lichaam zeer nodig heeft, zoals eiwit, gaan dan verloren, terwijl bestanddelen, die „uitgelaten" moeten worden, om dat ze een vergiftige werking heb ben, blijven zitten. Kunstmatige» nier Wat nu heeft da Nederlandse medische wetenschap op dit ter rein gepresteerd? Geen klemig- heidl Dr. W. J. Kolff, internist tv Kampen, heeft een vernuftig ding geconstrueerd de „kunstmatige nier" en menige „ongeneeslijke" patiënt is hiermee het leven gered. Die kunstmatige nier is een groot apparaat, waar het bloed van de patiënt ingeleid wordt door een slang. Het bloed wordt door dar men (uit cellophaan gemaakt) ge perst, gezuiverd en weer In bel lichaam gebracht via een andere slang. Een motor zorgt voor de kracht. Zo neemt de kunstmatige nier de taak van de zieke uier over en helpt de patiënt over de gevaarlijke tijd heen. Deze kunst matige nier wordt reeds in. ver scheidene landen toegepast Ook een andere methode is van Nederlandse origine. De Amster damse hoogleraar prof. Borst heeft een dieet uitgewerkt, dat veel tot de genezing van nierpatiënten bij draagt Dit dieet schrijft voor, dat de patiënt gedurende verscheidene dagen alleen calorieënrijk, doch De vijfde etappe scheen danig huisgehouden te hebben onder de renners, want toen het startsein voor de zeade etappe na een korte rustpoze te Geleen werd gegeven verschenen slechts 82 van ae hon derd in Maastricht gestarte ren-' nors om half vjjf aan de start voor de zeade etappe vla Sittard, Roer mond en Weert naar Eindhoven, 'n afstand van ongeveer 85 K.M. Het weer was zo mogelijk nog mistrooatiger en natter dan 's mor gens. Onder een dik laaghangend wolkendek ging het door een gor den van regen met de wind schuin achter over de sliknatte hoofdweg naar Roermond. Om half zes, toen Hora gepas seerd werd, 47 km. voor Eindhoven, lag een groep van ruim 30 renners aan de kop. Twintig km. verder, nadat Weert doorkruist was, waar de halve bevolking in de regen d» renners atond op te wachten, had deze groep nog 3teeda de leiding. Advertentie l. M. Last Tan zenuwen Mijnhard:'» Zeauwtabletten helpen U er overheen. Het laatste stuk Valkenswaard— Eindhoven was een gezondheids wandelingetje, vergeleken b(j de zware tocht die men achter öb rug had. Over de kurkdroge weg, tus sen hagen van toeschouwers door, ging het met een straf gangetje naar het uitverkochte PhUlpa- sportpark. Winnaar van deze etap pe werd Diderich met 2 uur 4 min. 41 sec, In een felle sprint sloeg hij Steenbakker, die op de „voet'1 ge volgd werd door Van Beek. Dit waa tevens de eerste Luxemburgse etappe-zege. Bakker blijft echter leider In het algemeen klassement, daar h(J by de hoofdgroep was. Het klassement van da zesda etappe Geleen—Eindhovnn Juidt: I. Diderich (Lux.) 2.05.41- 2 Steenbakkers (Noord Brabant); 3, Van Beek (Zuid Holland); 4. Hendricks (België A); 8. Tallleu (België)a De Baere (België Bh 7. Pools (België B); 8. Loos (Noord Hol land); 8. De Ruiter (Zuid Holland); 10. Wij denes (Noord Brabant A), Het ploegklassement luidt: 1. Zaanstreekploeg 80.36.50; 2. Zuid Holland 80.46.29; 3. Luxemburg 80 52.31; 4. BelgtS B 81.05.22; 8. België A 01.11,81. Bakker behoudt de oranjetrui Het algemeen klassement Is nu: 1. Bakker (Zaanstreek) 26.45.38i 2, Goldaehmidt (Lux.) 26.5J.30: 3. De Kor ver (Zuid Holland); 26.S2.3B; 4, Rogier» (België) 26 53.13; 5. Vooren (Zaan streek) 26.53.32; 6. De Vries (Zuid Hol land) 26 53,49; 7. Clemen» (Lux,) 26,57.12- 8. Poela (België B) 26.57.15; 9. Van Beek (Zaanstreek) 26.57.40: 10. Tar- cbini (Zwitserland) 26 0B18. Feuilleton OO OR AGATHA CHRISTIE 46 De duizeligheid verdween. Zij had nu een slaperig gevoel. Haar oren gonsden of Klonk er werkelijk een. gegons in de kamer? Zij dacht: „Het klinkt als een bij als een hommeL" Na een tijdje zag zij da bij. Hij vloog tegen de vensterruit Vera Claythome had die ochtend over bijen gepraat Bijen en honing Zij hield van honing. Honing In de raat of gezeefd door een linnen doekje. Het getik van druppels.... Er was iemand in de kamer.... Iemand, die kletsnat was en droop. Beatrice Taylor, uit de rivier ge komen.... Zij hoefde alleen maar haar hoofd om te draaien, dan zou zij haar rien. Maar zij kon haar hoofd niet om draaien. Als zij eens riep. klaar zij kon geen geluid geven.. Er was niemand anders in het huls. Zij was helemaal alleen,...' Zij hoorde voetstappen zachte, slepende voetstappen, die haar van achteren naderden. struikelende stappen als van het verdronken meisje,.,. Er kwam een vochtige, modderigs geur la haar neusgaten...* Tegen het venster zoemde de bij zoemde. Toen voelde rij de steek. De bijensteek, opzij in haar hals.. In de salon zaten zij op Emily Brent te wachten. Vera Claytborno vroeg: „Zal ik haar even halen?" Blore antwoordde vlug: „Eén. ogenblik." Vera ging weer zitten, Iedereen keek Blore vragend aan. „Luister eens, mijn mening is de volgende: Wij hoeven niet verder te zoeken naar de bedrijver van deze moor den dan de eetkamer op dit ogen blik. Ik wil er een eed op deen, dat dis vrouw degene is, die wij hebben moeten.' Armstrong vroeg: „En het mo tief?" „Godsdienstwaanzin? Wat zegt u, dokter?" - Armstrong antwoordde: „Het is goed mogelijk. Ik kan er niets tegen inbrengen. Maar wij hebben geen enkel bewijs/" Vera merkte op; „Ik vond haar heel vreemd in de keuken, terwijl wij het ontbijt klaarmaakten. Haar ogen.zij huiverde. Lombard zei: „Daarnaar beoor deelt u haar toch niet Wij zijn langzamerhand allemaal een beetje van de wfjsl" Blore vervolgde: „Er Is nog iets, Zij was de enige, die geen uitleg wilde geven na die gramofoonplaat Waarom? Omdat zij er geen had," Vera verschoof. Zij zei: „Dat Is niet helemaal juist Zij heeft het mij verteld later," Wargrave vroeg: „Wat heeft say u verteld, juffrouw Claythome?" Vera herhaalde het verhaal van Bratrice Taylor, Rechter Wargrave merkte op: lippen, schudde zijn hoofd, richtte «Een volkomen openhartig verhaal, de oogleden op. Ik voor mij zou het zonder enig be zwaar kunnen aanvaarden. Vertelt u mij eens, juffrouw Claythome, kreeg u de Indruk, dat zij vervolgd Lombard vroeg ongeduldig: „Hoe ls zij gestorven. dokter7 Zij was goed, toen wij haar alleen lieten!" Armstrong's aandacht was ge- word door eoo gevoel vea schuld of riSÏ op plek Tan d. Kehté?: berouw voor haar gedrag in die kant de hals, „Daar heeft iU aangelegenheid?" „Helemaal niet". antwoordde Vera, „zij was volkomen onbewo gen," Blore zei: „Die rechtschapen ouda vrijsters zijn zo hard als staal. Voor een injectie gehad.' Er klonk een zoemend geluld uit de richting van het raam. Vera riep: „Kijk een bij een hommeL Herinnert u zich, wat Ik vanmorgen een groo^ deel is dat aan Jaloezie geze,g(} heb!' "hmMm Wargrave zet: „Het Is nu Armstrong Ml grimmig: vijf minuten voor elven. ïk meen, dat wij juffrouw Brent moesten verzoeken onze bespreking bij te wonen." Blore zei: „Bent u niet van plan iets te daen?" De rechter antwoordde: „Ik zie niet in wat wij kunnen doen. Onze verdenking is tot nu toe niets meer dan een verdenking. Ik wil echter dokter Armstrong verroeken. Juf frouw Brent zeer nauwkeurig gade te slaan. Laten wij nu naar de eet kamer gaan." Zij vonden Emily Brent in dezelf. de stoel, waarin zjj zat, toen zU haar alleen lieten. Van achteren za gen zij niets, dat verkeerd scheen, behalve dan dat zij geen teken gaf hen te horen. En toen zagen zij haar gezicht bebloed, rij zagen ook de blauwe lippen en uitpuilende ogen. Blore zei: „Zij is doodl" Rechter Wargrave zei met rijn zachte, kalme stem: „Nog één van ons vrijgesproken te Iaat!" Armstrong stond over de dode vrouw gebogen. Hij -rook aan haar w „Die bij heeft haar niet gestoken. Een hand hanteerde dit spuitje." De rechter vroeg: „Welk vergif was het?" Armstrong antwoordde*. ,Jk 20U zeggen een cyaan verbinding. Waar schijnlijk cyaankali, hetzelfde dat Anthony Marston doodde. Zij moet vrijwel onmiddellijk gestorven zijn." Vera riep: „Maar die by? Dat kan geen toeval zijn!" Lombard antwoordde met een verbeten gezicht; „O neen, dat is geen toeval. Dat is locale kleur, dia de moordenaar verzorgd heeft. HU is speels. Hij wil zich zo goed mo gelijk aan zijn rijmpje houden!" (Wordt vervolgd) 'Advertentie l. W. eiwit-arm. voedsel mag nuttigen, bijvoorbeeld 200 gram boter en 200 gram suiker per dag. Ook deze methode heeft veel succes geboekt. Of de distributie-autoriteit dit systeem toejuicht kan de geleerde koud laten. Aangezien de Neder landse geleerde beter het pincef dan de grote trom hanteert, zal er wal enige tijd overheen gaan voor dat deze methoden „wereldkundig zyn, hetgeen echter niets afdoet aan een gerechtvaardigde toots voor hetgeen hier uitgedokterd wordt. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS Onder auspiciën van de afdeling Rotterdam van het Nationaal Jon geren Verhond en met medewer king van de federatie van Christe lijke Oranje-verenigingen. De Ka- jottersbeweging, de Princevlag Volksweerbaarheid en de Gerefor meerde jeugdraad, tezamen ver enigd in een anti-communistisch actie-comité, is Woensdag in de Rivtèrahal een zeer druk bezochte betoging gehouden tegen het com munisme. Er waren vier sprekers, de generaal-majoor b. d. n. Koot, oud commandant van de vroegere B.S., de heer F. Goudswaard, pa ter Nic. Apeldoorn O.P. en dr. M. H. A. van der Valk, die iedei op hun wfjze wezen op de grote geva ren, die het Nederlandse volk van communistische rilde bedreigen. Hun toespraken werden met een enthousiast applaus onderstreept. Een harmoniegezelschap, een pü- percorps en vele hoornblazers en tamboers luisterden de bijeenkomst cp. Met klem werd geprotesteerd te gen een besluit van het Rotterdam se gsmeentebestuur, waarbij de communisten voor Zaterdag toe stemming is gegeven voor het hou den van een betoging. Dit protest werd neergelegd ln een motie, dat ter kennia van het college van B. en W. zal worden gebracht. De ver gadering nam verder met veront waardiging kennia van een com munistisch pamflet met een voor burgemeester Oud zeer beledigende Inhoud. Deze verontwaardiging werd tot uitdrukking gebracht ln een telegram, dat aan mr. Oud is gezonden en waarin tevens uiting wordt gegeven aan het vertrouwen in het beleid van onze burgemees ter, met name vooral met betrek king tot het optreden tegenover communisten. Ook werd besloten tot het zenden van een telegram aan de Koningin met betuigingen van aanhankelijkheid en trouw. De betoging werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. Advertentie i M. LEO v. IERLAND WEST: KRUISKADE 50 (GOUDEN ARMBANDFN J i ONDER INI FVFRIbIG Kort na de dood van haar man had deze weduwe, Wilhelmina ge heten, en achter gebleven met een zoontje van een jaar of tien, moeite genoeg gehad om in haar onder houd te voorzien en toen een beer van goeden huize per advertentie kamers zocht met pension, had Wilhelmina onmiddellijk gereflec teerd. 'De twee en zestig-jarige beer Henrie, dezelfde als die van. goeden huize, kwam op Wilhelmina s brief af en nadat de weduwe hem de kamers had getoond, huurde hy ze terstond. Daar heer Henrie een nogal gefortuneerd man was be taalde hij meer dan hetgeen Wu- helmina bedongen had, echter op voorwaarde dat de weduwe het wasje en de sokken van de oude heer zou behandelen en schoon en heel afleveren. Heer Henrie was een beschaafd an gevoelig man en toen hij na een paar weken zeer onder de indruk van Wilhelmina s bekoorlijkheden was gekomen, had hij uit een zekere kiesheid zyn on derbroeken niet meer in de was gegeven. Fijne, hooggeboren heer als hij was, kon men Henrie iedere week zijn broekjes zelf zien boe nen, spoelen en uitwringen. Wij melden deze bijzonderheden om aan te tonen welk een voortreffe lijke verhouding er was tussen Wilhelmina, de verhuurster en Henrie, de huurder. Hoe deze lieden dan ook plotse ling zo op gespannen voet kwamen te leven, bleef op deze zitting een raadsel, maar een feit was dat op een dag Henrie Wilhelmina van diefstal beschuldigd had. Een over hemd en een stei ondergoed ble ken spoorloos verdwenen te zijn. Henrie beweerde dat hij er zeker van was ze ter reiniging aan de weduwe te hebben gegeven, maar Donderdags hadden de kleding stukken bij de overhandiging der schone was ontbroken en nu was het wonderlijke dat deze zeer rijke heer Henrie zich verschrikkelijk opgewonden had over zijn verlies, ofschoon hij wellicht in staat was geweest alle textiel van de lage landen voor zich persoonlijk op te kopen. De zonderlinge oude heer had zich echter zo driftig gemaakt, dat hij Wilhelmina de kwetsendste woorden naar het mooie hoofd ge slingerd had. Och, edelachtbare, zei de wedu we, getuigend, het zat bem hele- maal niet in die paar stukjes was goed, de kwestie was eenvoudig dat ik de laatste tijd wel eens een vriend op bezoek had en dat kon die oude gek niet hebben. Maar u voelt wel dat ik me niet laat bele digen, vooral niet door iemand waar ik zo goed voor geweest ben. Henrie woont nu niet meer bij Wilhelmina in huis en of hij zijn onderbroeken nog zelf reinigt kwa men wij niet te weten. Het tientje boete zal wel geen bezwaar zijn voor zo een gefortuneerd man, maar dat hij da weduwe missen zal is zonder twijfel, want wij misten haar aantrekkelijke verschijning al terstond nadat zij de zaal heupwie gend had verlaten. Gijsbert Tersteeg naar „Het Vrije Toneel" GUsbert Törst«e,f, thans varSon- den aan de toneelgroep Come dia." zal na ritn terugkeer met dit gezelschap uit Indonesia In het karnend seizoen deel uitmaken van •Het Vrije Tones!" on-Jcr leiding vkn Cor en Anton K'iva. Kris-krassend door de sport- en spelgebeurtenissen van da komende dagen ontmoeten wij een verzoek van de heer J. van Drie), die namens de commissie Rotterdam-Antwerpen onze lezers er op attent maakt, dat Zaterdagavond om half acht en Dinidagavand om deïelfde tijd over de netten 3 en 4 van de radiodistributiedienst mededelingen zullen worden gedaan over de scholierenontmoetingen. Rotterdam-Antwerpen en het bevrijdingssportfeest. te zien. De Diergaarde wordt die dag ballonvliegveld. En dan hebben wij hier een brief je van „de Rotterdamsche Leeuw", met een verzoek onze lezers er nog eens aan te herinneren, dat Zater- Het Rotterdams elftal, dat op He- dagmiddag, in afwachting van do melvaartsdag 's middags om 4 uur aankomst van da ronderenners op ter gelegenheid van he Bevrïjdings- Varkenoord, wielerwedstrijden wor- sportfeest in het stadion van Feye- den gehouden, waaraan de bekend- noord zal spelen tegen Berchem ste amateurs zullen deelnemen, o,R. Sport is als volgt samengesteld: ïan dl,r°,nde Landman (Nsptumi,), doe]): Evert- S c »e <N> en Terlcuw (DCV), achter; ward Wieg en anderen De wedatnj- Andemach (Exc), de Leeuw (X) en den beginnen om half drie. terwijl Kroon CE), midden: van Munater om ongeveer 5 uur ne winnaar van <F)i Kootag (X), ^en Boer CS). J;J',egena' r.ap¥? "J Jt°'tera,»n Wilkes (X) en van Male CS), voor. wordt verwacht. De start voor de laatste etappe heeft ook plaats van NED. XEI-TAL Varkenoord, Zondagochtend om half twaalf, waarna, weer wedstrijden 7® Ned. twaalftal Commissie heeft voor amateurs, nieuwelingen en ju- het twaalftal gekozen, dat op 9 Mei niors op het programma staan. *_e Antwerpen tegen het Belgisch in het veld moet komen. Na de «pa- Zondag ii.s, om. 2 uur speelt op deHike nederlaag van het vorig jaar het Excelsiorterrein een van de sr wat moeite gedaan een betere oudste RVB'ers, Germinal, z'n laat- combinatie te vormen en naar het ste wedstrijd voor een plaats in de ons Ujkt met succes. Er zijn zes 4e kl, KNVB tegen Berg-Ambaeht. heren opgesteld, die stuk voor stuk Vorige week werd van deze ploeg hun plaats waard zijn en het dames- uitspelend. overtuigend met 51 ge- zestal is bepaald sterk, wonnen. Hoewel nog van alles kan Natuurlijk blijft het een bezwaar, gebeuren, is er een redelijke kans dat tegen de Belgen zwaar gaat we- dat Germinal, na ongeveer 20 jaar gen, dat de Nederlandse heren te in de eerste klasse van de afdeling oud worden. Ze hebben hun routine, te hebben rondgezwalkt, een heel hun technische capaciteiten mee en goede kans maakt om het nu eens vooral hun tactische kwaliteiten, in de KNVB te mogen proberen. maar het uithoudingsvermogen is Maandagavond zullen er in niet meer zo groot als wel gewenst Odeon weer amateurwedstrijden is. Toch menen we, dat bij normaal worden gehokzt tussen Rotterdamse verloop met deze ploeg een goed en Amsterdamse boksers. resultaat geboekt zal kunnen wor- - Zondagmiddag houdt da Rot- den. terdamse Hengel aarsclub „De Eer- Opvallend is het vormen van een steling" ln haar clublokaal, café vak met Seits en Koper. Vooral in Snijders, Hofdijk 0, ter gelegenheid aanval en midden zal dit tot uitste- van hear 50-jarig bestaan, een. re- kende prestaties kunnen leiden. Hoa ceptie. het zich in de verdediging zal weren Het programma voor het lief- is voor ons een vraag. Stoetie met dadigheids voetbaltoumooi ten bate Schoonderwoert bleek te Amsterdam van de Rotterdamse blinden luidt: wei te lopen en ook Karsen met Maandag: WWW—Service Boys, Oerlemans kunnen we geheel accep- Parkzicht—Diergaarde; Dinsdag: teren. Het dameszestal moet de Bei- Taxi-Centrale-Brandweer. Destin— gen de schrik om het hart doen de Meeuwen: Vrijdag: Spinnewiel— slaan. Stuk voor stuk zijn de dames Ambassadeur. sterren die de vakken, zelfs al zou- - Rotterdam krijgt op 4 Juli een den ze niet zo lopen als gewenst is, opstygmg van de Haagse "ballonclub yoor «an. deb*ie suilen behoeden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3