HET ROTTERDAMSCH PAROOL Tsjechische pistolen als „ijzerwaren" in Rotterdam aangekomen Regering doet beroep op loyale landgenoten Indrukwekkende herdenking op historische grond Tijdelijk LLNO-bestuur over Palestina na 15 Mei Militair vliegtuig neergestort .Wapensmokkel of tactische wijze van verzenden? Verklaring' van N.V. Van Uden COLUMBIA BREEKT MET RUSLAND In Berlijn verdwijnen Amerikaanse soldaten Ter handhaving onzer democratische rechten Onverbiddelijk en beslist Complicaties bij „Het Dagblad" Prijsstop in Engeland MORGEN CRITIEKE DAG IN BELGIE Aan de Qevallenen Allen op de Greb'oeberg geëerd, die voor onze vrijheid stierven Naaldwij kse moord geheel ontsluierd Euwe verliest van Smyslov Londen stelt voor VLIEGERFEEST „Je maintiendrai geen phrase Mountbatten verlaat India Sociale positie der blinden Twee doden Bestrijdingsmiddel tegen kanker uit Amerika onderweg Cobalt-Isotopen per ss Bli jdendijk naar Nederland Bezemsteel-motor Sensationele uitvinding Brits officiep ontving helse machine Dinsdag 4 Mei 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 693(X Abonn.ptijit per vreek 'f 0.31 per kwartaal 4,—Jossa nummera 0.09 Opgericht lïoor de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMEE Achtste jaargang. No, 10J Uitgave N.V. De Nleawe Pers Postgiro 39B&44 Bankiert Amsterdameche Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vrlei Hoofdredacteur: Th, Ramaker Éen dezer dagen heeft de havenvetllgheldgdienst van de Koninklijke Marechaussée in samenwerking m«l? de douane, in de'loods San-Francisco aan de Rjjnhaveft, xrnar de ^raag-dJcnst van Van Gend en Loos geves tigd 3s, de Inhoud van 35 kisten In beslag genomen. De kisten bleken geen Ijzerwaren te bevatten, zoals er op stond aan geduid- maar ,tn totaal ongeveer 3000 pistolen. De kisten waren gedeelte lik, met vrachtauto's en per trein uit Tsjechoslowakijo aangevoerd. kort' nadat de' marechaussée da pistolen in befriag" genomen had, uit Pilsen instructies ontving, voor ver dere verzending van de partij „ijzer waren", die nu als „pistolen" wer den aangeduid met bestemming Ecuador. De wapenen Waren volkomen normaal besteld door-het ministerie van oorlog van deze Zuid-Ameri kaanse republiek. De wapenleve rantie maakte deel uit-van een ban- dölsaccaord tussen Tajechoslowa- kye*en Ecuador, De gezant van" laatstgenoemd land zou reeds pogingen in 't.wérk gesteld hebben,.dé partij vrij te krijgen. De .minister ven justitie zou zich persoonlek met deze kwes tie hebben bemoeid. Het resultaat van deze onderhandelingen is nog niet -bekend. Als vaststaand kan echter wol den aangenomen, dat hier geen sprake Is van wapensmokkel met politieke achtergronden. De ontdekking van de pistolen heeft reeds aanleiding gegeven tot allerlei vermoedens ert geruchten omtrent de herkomst en bestem ming. Het staat evenwel vast, dat het personeel van Van Gend en Loos (ATO) volkomen onkundig was van de werkelijke inhoud van de partij kisten, die aan de. N.V. Van Uden's transportbureau wa ren geadresseerd ter verdere ver zending overzee. Van de zijde van dit transportbureau werd ons de volgende verklaring gegeven van de opzienbarende ontdekking van deze zjg, „wapensmokkel". Reeds sedert 1945 voert Tsje- choslowakïje dat, zoals bekend, grot.e wapenfabrieken in Pilsen én Brtin (Brno) bezit, wapenen uit naar alle delen van de we reld. Een deel van de transpor ten wordt over Rotterdam ge leid en dit is tot op heden het geval. Steeds waren de wapen- zendingen veorzien van papie ren. waarop de inhoud van de kisten naar. waarheid stond aangegeven. Voor de doorvoer werd bovendien altijd vergun ning verleend door officiële Nederlandse instanties. Ook de bezettingsautoriteiten in Duitsland hebben lange ttjd- geen bezwaar gemaakt tegen de doorvoer van dergelijke transporten. Diefstallen,in Duitsland Twee maanden geleden echter, is in de Amerikaanse zone van Duits land, een nïemve wet van kracht geworden, waarbit het ongedekt vervoer van wapenen werd verbo den. Bovendien schijnen de treln- diefstallen in Duitsland een derge lijke omvang te hebben aangeno men. dat de bezetters vrezen, dat de dieven merendeels Duitsers ook wapenen in handen zouden, vallen. Volgens Van TTden zou dlfc er "toe geleld hebben, dat de In Rotterdam In besla? genomen zending pistolen als party „Ijzerwaren" gedeclareerd werd, ter. voorkuming van éyen- taele moeilijkheden. Voor deze veronderstelling pleit te meer het feit, dat Van TJdén De CoJumbiaanse regering heeft Maandagavond de diplomatieke be trekkingen met de Sovjet-Unie ver broken. Eerdere berichten, dat de be trekkingen waren verbroken omdat Sovjet-Russen zouden hebben deel genomen aam de jongste revolutie waarbfj ongeveer 1500 personen zijn gedood, waren van officiële ziide tegengesproken. Het laatste bericht volgt spoedig op de eis der Sovjet-Unie om scha devergoeding wegens een gewapen de overval, welke tijdens de revo lutie op een 'door leden van de Sovjet-legatie te Bogota bewoond huis zou hebben- plaats gehad en waarbij papieren en voo.rwerpen van waarde ontvreemd zouden zifn. Minister Beel hedenavond voor de radio Minister 'Beelzal hedenavond om kwart voor zeven voor de radio het woord richten tot het Nederlandse volk naar aanleiding van de her denking onzer bevrijding. Drie Amenkaanise soldaten wer den gisteren ha hei beëindigen van hun wachtdienst op het- vliegveld Tempelhof in Berlijn, vermist, na dat zij <Ie Russische sector waren binnengegaan. Z« bezochten na af loop van de dienst een. café waar enig rumoer ontstond, waarop een donkere Russische wagen voor de deur verscheen, en de mannen mee nam. De Amerikaanse autoriteiten hebben de Russen gevraagd waar om zij de mannen vasthouden, doch zit hebben van de Russen nog geen antwoord gekregen. I"-) E gebeurtenissen in enige andere landen maken het noodzakelijk re- kenlng te houden met de mogelijkheid, dat ook in ons land'te eniger tjjd een. poging zal worden gewaagd om door Intimidatie of geweld da grondwettige regeringsvorm te vernietigenen een nieuwe orde te ves tigen, een nlemvp orde, die evenals bjj het nationaal socialisme slechts gepaard kan gaan met onderdrukking, dwang en slavernij. Deze waarschuwende woorden werden gisteravond voor de radio uit gesproken door de minister van Binnenlandse Zaken, mr. dr.. Witteman, die er aan toevoegde, dat het niet .uitgesloten Is, dat een bepaalde min derheid steun van buiten zou verkregen en dat zorgvuldig- voorbereide en tegelijkertijd optredende ordeverstoringen in" de Wegt-Europcse lan den de positie van de voorstanders ener omwenteling nog zouden ver sterken. der meer In het gewone verband der nationale reserve op. Met nadruk zeide de minister, dat de 'regering en alle. verant- woordelijke. autoritei ieprnef be. slistb'eM, zo nodig mét onverbidde lijke kracht het gezag zullen hand haven. Onder de bevelen van de auto- riteiten zal dan in de eerste plaats optreden de beroepsnolitie. Indien de omstandigheden dit nodig ma ken. zal de politie worden ver sterkt met alle beschikbare mili taire eenheden. Zoals u bekend is, vervolgde de bewindsman, wil de regering ech ter nog verder gaan. Zij acht het geboden, dat onder bijzondere om standigheden in de eerste plaats 6e beroepspolitie 20veel. mogelijk wordt vrij gemaakt voor de beteu.- geling van woelingen en omwen telingspogingen. en heeft daarom de reserve rijks- en gemeentepoli tie, - de reserve grensbewaking en de nationale reserve Ingesteld, Voor alle vrijwilligers geldt. d#t zij volledig -warden opgenomen in de eenheden van politie en leger. Slechts zo kan de zekerheid be staan dat de vrijwilliger, zodra hii De regering doet een klem mend beroep op allen, die ons Oranjehuis, ons democratisch jstaatsbestel en onze yolksyrij- heden tegen aanslagen metter daad en met kracht willen be schermen en verdedigen- Zjf is er van overtuigd, dat wan neer dergelijke aanslagen zouden worden gepleegd, de overgrote meerderheid van ons volk als één man achter de regering zal staan. Deze steun zou echter dan zijn on- voorbereid en van ongeoefenden- Daarom roept de regering thans allen op.; die van goeden, wille zijn, opdat zij. na een korte opleiding, wanneer dit nodig mocht zijn. mét de vereiste kennis en vakbekwaam heid het gezagsapparaat kunnen versterken, het gezag mede kun nen handhaven. (Van onze Haagse redacteur) Aan het einde van de vorige week hebben de geruchten die reeds lange tijd de ronde, déden over moeilijkheden van financiële en politieke aard bij „Het Dag blad" hun bevestiging gevonden in het ontslag van vijftien redacteu ren. De heer Lunshof, die na de oorlog aanvankelijk de leiding had van het weekblad ,jElsevier en die daarna hoofdredacteur werd van „Het Dagblad" en „De Nederlan der" staat ook op de nominatie om ontslagen té worden. Daar hij ech ter een contract heeft voor twee jaar," worden er onderhandelingen met hem gevoerd dit contract tus sentijds te beëindigen. Reeds eerder werd de overeen komst tussen de combinatie „Het Dagblad"—„De Nederlander" voor de nieuwsvoorziening van de^,New York Herald Tribune" verbroken. In Engeland ging gisteren de prijsstop :in.ivoor alle verbruiks-ar- tikelen, .diéf;: niet van primair be lang zijn. De enige 'artikelen, die niet van primair belang zijn en door deze maatregel niet worden aangetast, zijn bijouterieën, boeken, kranten en tabak. De wel van primair be lang ztfnde .artikelen zijn reeds lang aan een krachtige contröle onder worpen. Struikelt kabinet-Spaak op onderwijskwestie? België wacht vol spanning op het debat, dat Woensdag 5 Mei in de Kamer van Afgevaardigden zal plaatsvinden, om te weten te ko- m'en, of de coalitie-regering vaft Paul Henri' Spaak in elkaar zal storten. De socialistische .minister van opvoeding, KamielHuysmans, zal dan een verklaring éfleggen over zijn beleid, dat door de katholieken in de uit katholieken en socialisten bestaande regering is aangevallen. De verklaring van Huysmans, die naar men verwacht, concessies aan de katholieken zal inhouden, zal mogelijkerwijs de .ergernis van be haalde socialisten opwekken, die iun oppositijézo ver zouden kunnen voeren, datïhet .voor de regering moeilijk Zözfö&rjrtlên: om-aart te blij ven. De Christelijke Volkspartij (Kath.), maakt bezwaar tegen de voorkeursbehandeling, die, naar zij beweert, de staatsscholen onder de politiek van Huysmans genieten. Zij houdt staande, dat er betrekke lijk weinig regeringssteun gegeven wordt aan de bijzondere openbare scholen. Gij die voor 't moordend peloton niet vreesdet in uw uiterst uur, maar aan de blinde kerkermuur stondt als een moerbei in de zon, gij die als rode vruchten vielt, wij willen dat gij mèt ons zijt en dat uw tegenwoordigheid straks onze kinderen bezielt! Wij dragen in dit tijdsgewricht al wat wij denken aan u op, aards tot in iedre karteklop toch op het hemelse gericht. Wij die, nu Pinksteren begint, bidden dat ons de Geest bevrijdt, willen dat gij aanwezig zijt, boven de doodin vuur en wind! Fragment MUUS JACOBSE (Van. onze speciale verslaggever) TT IJ herdenken vandaag onze doden, onze mannen en vrouwen, die de vijf lange bange jaren van strijd tegen een brute overweldiger en medogenloze bezetter niet mochten overleven en die gevallen zijn voor de nationale vrijheid en christelijke bescha ving. Wij staan vandaag met duizenden in waarachtige ernst en in stille eerbied aan de voet dier duizenden kruizen, wier schaduwen op deze schone voorjaarsmorgen liggen uitgespreid over de kleur rijke pracht van ontelbare bloembedden en wij buigen het hoofd. 55 Na zijn installatie als ere-burger van Wageningen tekende Gene raal Foulk&s op dezelfde plaats, waar hij in Met 1945 de capitu latie-oorkonde van de Duitsers mede ondertekende, hef gasten- boek ran de gemeente Wape ningen. Het Belijnse dagblad „Der Tages- spiegel" publiceert thans dagelijks r-- ,-r „„i namen van mensen die langer dan in werkelyke dienst wordt jmge- drie weken worden vermist. j roepen, —fc—rfi Ook dr tweede verdachte in de moordzaak te Naaldwijk, de amb tenaar' Z„ heeft zijn daad .bekend. Het pistool, waarmede 't Hoen werd doodgeschoten is uit het wa ter opgehaald. Z. gaf toe met de Duitser S. op stap te zijn geweest om ergens in. het Westland te pro beren aan geld te komen. Zij had den voor dit doel een zwarte lap, een pet en een pistool medegeno men, niet met de bedoeling iemand te doden, doch om ergens iemand te dwingen geld af te geven. Ten slotte waren zij al fietsende bij dé woning van 't Hoen terecht geko men, waar de overval, werd ge pleegd met het bekende noodlotti ge gevolg. Glstefen werd het toumooi om het wereldkampioenschap schaken voortgezet met de partijen Smyslov Euwe en ReshevskyBotwinnik. HO de 26ste zet gaf Euwê op. De partij ReshevskyBotwinnik werd afgebroken. De stand is thans: Botwinnik 10 en een afgebroken partij uit 15; Smyslov 81/, uit 18; Reshevsky iy2 en een afgebroken partij uit 15; Keres 7^ uit 15; Euwe 3^ uit 15. Weerbericht MEEtt BEWOLKING Weersverwachting:, gel dig tot Woensdagavond: Meer bewolking dan vandaag met voorname lijk in het Westen van het land plaatselijk enige vegen. Meest ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Morgen on geveer dezelfde tempe ratuur als vandaag, maar vannacht minder koud. Woensdag 5 Met: Zon op 5.04, onder 20.11: maan op 4.10. onder 15.SB 5 Mei. Hoog water te R'dam: le tij 2.12 uur. 2e tij 14.53 uur. Waarnemingen hedenmorgen: 760.3 luchtdruk: Z.Z.O. 2 wind: 10.0 temp.; max, lot (3 uur gistermiddag): min. 5.9 f5.4(,^uur hedenmorgen). Weergesteldheid: Jicht bewolkt. ten volle is voorbereid op de taak, die hem wacht. Het verheugt de regering, dat volledige medewerking verkregen werd van diverse organisaties, groepen en lagen der-bevolking die zich op het gebied vansteunver lening aan het wettig gezag bewe gen of bewogen hebben. Door de instelling van het Instituut Steua Wettig Gezag is een waarborg ge schapen. enerzijds dat de leiding en het gezag over een machtsapparaat onwrikbaar bij debevoegde auto riteiten blyft en anderzijds dat allen, wie het handhaven van ons democratisch staatsbestel ter harte gaat, zich met volle overtuiging als vrijwilligers beschikbaar kun-, nen stellen. Tenslotte wees de minister er 'nog op,, dat de voor studerenden ge. schapen faciliteiten uitsluitend verband houden met de voor hen geldende bijzondere omstandighe den wat betreft studie en vrije tijd. De studentenafdelingen gaan zon- voor de schooljeugd „Het Rotterdamsch Parool" wij er aan meewerken een oud-Ho!lands spel In ere te herstellen. In de Pink- stervacantie organiseert onze krant voor jongens en meisjes van 7—14 jaar een vliegerwedstrijd .op een nader bekend- te maken terrein. Iedere deelnemer of deelneemster ontvangt een vaardigheids-diploma als de zelfgemaakte vlieger binnen een bepaalde tijd „staat". Bovendien worden prijzen beschik baar gesteld voor de „mooiste vlie gers.' De totale kosten van inschrijving en deelname aan deze vliegervaar- digbeidswedstrijd bedragen 1.25. Hiervoor ontvangt de deelnemer het materiaal, benodigd voor het maken en oplaten van oen vlieger, n.l, een vel papier. twee,latjes (pasklaar) en ongeveer 200 meter vliegertouw. Zij die niet alleen willen deelnemen om in het bezit te komen van het vaar- digheldsdiploma. maar daarnaast een mooie vlieger willen vervaardi gen en demonstreeren. kunnen ma teriaal naar verkiezing gebruiken. De deelnemers worden in twee leef tijdsgroepen ingedeeld en wel van 7 t.m. 10 jaar en van 11 t.m. 14 jaar. Verdere .bijzonderheden staan ver meldt in het reglement dat bij de inschrijving wordt verstrekt. De Inschrijving staat open voor de jeugdige Paroollezers en hun vriendjes van heden af tot Vrijdag 14 Mei van 9—5 uur san het kan toor van „Het Rotterdamsch Parool" Schiedamsesingel, 42. De betrekkelijke rust die gisteren in vele delen van Palestina heerste - tengevolge van een wapenstilstand in het ommuurde gedeelte van Jeruzalem is er gisteren in de Heilige Stad bijvoor beeld geen schot gevallen - schijnt lie zullen .voortduren tot op 15 Mei, want de Britten hebben te verstaan gegeven, dat zij zolang het mandaat nog voortduurt met leger en luchtmacht zullen optreden tegen „welke Arabische staat ook", die Pales tina zou binnenvallen. Volgens U. P, hebben de Arabische Staten aan Engeland en Amerika medegedeeld, dat zij voor 15 Mei het Heilige Land dan ook niet zouden betreden. De meeste kans schijnt het door Creech Jones namens tie Britse re gering voorgesteld „tijdelijke voor lopige lichaam" te maken.. Dit ge zag zou de vorm kunnen aannemen van eer> of andere neutrale centrale autoriteit, die voor de UNO als uni ficerend orgaan optreedt, totdat de beide gemeenschappen haar con flict kunnen •oplossen. In Septem ber, wanneer de gewone Assemblee dan weer bijeenkomt, zou men zich kunnen beraden op een definitieve 'regeling van het Palestijnse pro bleem. Koninklijke' Landmacht js ons daarin, vanochtend voorgegaan. Op een vijftal plaatsen in het land heeft zij herdenkingsplechtigheden gehouden. Ook de Grebbeberg bij Rheneti aan de ovet van de Rijn. De Grebbeberg, die zo boordevol is van droevige herinneringen, de Grebbeberg, symbool van onze heldhaftige, maar ook hopeloze strijd tegen de nazi-tijran, die op deze thans zo heilige vaderlandse grond-dagen lang moest terugdein-:, zen. De Grebbeberg, graf van hon derden onzer beste zonen, die hun hoogste aardse goed offerden voor onze nationale eer, voor vrijheid, recht en beschaving. Daar stonden op deze morgen de Koninklijke Militaire" kapel, dèpu- tatïes van alle legeronderdelen, de Iréne-brigade, het KNIL en nog vele anderen. Daar kwamen tegen elf uur de schout bij nacht N. A. Rost van Toninngen, als vertegen woordiger. van H, M. de Koningin, de minister van oorlog, luitenant kolonel Fiévez, de chef-staf .luite nant-generaal Kruisten, nog vele andere hoge militaire autoriteiten. Er was een erewacht en aan de hoge witte mast wapperde statig op de zachte voorjaarswind onze na tionale driekleur. Halfstok. Eerbiedige stilte heerste alom op idt historische plekje grond. Minis ter Fiévez sprak ernstige woorden. De strijd in de Meidagen van 1940 "zo zei hij is een blijvend ge tuigenis van onze wil om onze on afhankelijkheid met geheel onze in zet te verdedigen. De strijd tegen de Duitse overweldigers heeft be wezen dat de zinspreuk „Je main-' teindrai" geenholle pharse is. De strijd hoe kon het anders werd verolren, maar de eer gered, en de kracht van. het verzet gebo ren. Het bloed van deze strijd werd het zaad van het verzet. Onze gedachten gaan uit naar hen, die in' deze Meida gen vielen, die in Indonesië het Wat de Arabieren na die datum gaan doen, hangt af van de vraag of de UNÜ een (in hun ogen) aan vaardbare beslissing neemt ten aanzien van het bestuur over Pa lestina. Vier wegen staan de bijzon dere Asscmblée open, nl. een be krachtiging van het in de steek ge laten verdelingsbesluït (dat echter alleen nog door de Sowjet-Unie en enkele kleine staten wordt ge steund), het Amerikaanse plan voor een tijdelijk behëerschap (dat ook weinig enthousiasme onder vindt) een of andere vorm van tij delijke en voorlopige autoriteit on der TJNO-auspïciën m het leven te roepen (hierop heeft de Britse mi nister van Koloniën, Creech Jones, Maandag bij de UNO aangedron gen), of: geen actie te ondernemen (waarbij de kwestie dus door bur geroorlog zou worden „geregeld"). Intussen heeft de oorlog in Pa lestina al het probleem der „ver plaatste personen" met 2ich meege bracht. Hun aantal bedraagt thans reeds 250.000. Het aantal Joodse vluchtelingen bedraagt-naar schat ting 15.000 a 20.000. Gisteren werd in New Delhi het officiële bericht "ontvangen, dat de koning van Engeland de benoeming van Rajagopalaehari tot gouver- neur-^neraal van India heeft goed gekeurd en dat deze benoeming zal ingaan op 21 Juni, wanneer Mount batten, de laatste onderkoning en de eerste gouverneur-generaal van het vrije India, zijn functie zal neer leggen. Door deze benoeming is de regering nu geheel in Indische han den. Men verwacht, dat Mountbatten, kort na 21 Juni naar Engeland zal vertrekken. Zijn vrienden gaven te kennen, dat hü een verzoek heeft ingediend om weer in actieve dienst bij de Koninklijke marine te tre den. De nieuwe gouverneur-generaal Ü5 een scherpzinnige en tactische po liticus en advocaat. Hij is 69 jaar cmd. Jevcn lieten, die op de Oceanen een zeemansgraf vonden, die in het binnenlands verzet het le ven ofefrden en die op andere wijze doof het brute oorlogsge weld de dag der bevrijding niet mochten, beleven. Zij allen vie len opdat wij in vrijheid zou den kunnen leven. Wij mogen hen niet vergeten. Eén diepe stilte trad daarop in. Twee minuten land. Toen speelde de militaire kapel een elegische me lodie van Grieg en legden schout bij nacht Rost van' Tonningen, mi nister Fiévez, generaal Kruis, ge neraal Winkelman en nog velé an deren plechtig grote kransen. De ontroering -werd velen te machtig toen met het spelen van het Wil helmus deze indrukwekkende her denking werd besloten. IN zijn bekende boekje „Sociale Zekerheid" heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-generaal van het departement van Sociale Za ken, beklemtoond, dat wij het so ciale vraagstuk in de huidige tijd niet alleen als een stoffelijk pro bleem mogen beschouwen, omdat de gehele persoonlijkheid van de arbeider, met al zijn gevoelens en neigingen, daarmee ten nauwste verbonden Is. Hij wijst van de hand, dat wi] onder „sociale ze kerheid" moeten verstaan een re delijke bestaanszekerheid, omdat men daarbij te veel moet denken aan een noodzakelijk minimum, juist voldoende am het naakte be staan in stand te houden. Tegen de achtergrond van deze verklaring'doet het tach wel heel pijnlijk aan in een prae-advies, dat de heer C. Wagenmaker uit bracht aan het blindencongres, dat op 12 M e i i n het Jaar beursgebouw te Utrecht wordt gehouden, te lezen, dat het overgrote deel van de Nederland se werkende blinden van schier alle sociale zekerheid is versto ken, omdat zij buiten de meeste sociale wetten vallen. Hoe komt het, dat de blinde ar beiders In deze, o,L onverdedig bare positie verkeren? De blinden- werkplaatsen, waar de meesten hun schamele boterham verdie nen, worden beschouwd als „in-; stellingen van weldadigheid" en deze rekent men niet tot de fa brieken en werkplaatsen, waar voor de sociale wetten gelden. De blinde werkers genieten daardoor niet de bescherming van de on gevallenwet, noch van de ziekte wet, de kinderbijslagwet, de intra* liditeitswet of de ouderdomswet.- Is het wonder, dat de heer Wa genmaker in bittere woorden deze ongelijkheid hekelt? Wat er moet gebeuren vqxt hij samen ia deze zin: „Gelijkstelling van alle wer kende blinden met de zienden en voör allen een gegarandeerd mi nimum onderhoud". U ziet het, hij vraagt hoogstens wat dr. Van Rhijn als onvoldoende afwijst. Het. totstandkomen van de wet op het plaatsen van minder va lide arbeiders toejuichend, uit de heer Wagenmaker toch zijn vrees, dat de ziende minder-valide ar beiders eerder voor plaatsing la aanmerking zullen, komen dan hun blinde lotgenoten, terwijl de werkkracht van deze laatsten niet minder is. Hij vraagt de regering meer. blindenrwerkplgatsen .te istichten^ bbriéweételïjke in die streken^ waar de blinden verstoken zijn van Iedere gelegenheid nuttige arbeid te verrichten. Ook voor de lonen eist hij een betere regeling, bij voorbeeld door overheidssub sidies. Dat de positie der werken de blinden nog steeds wordt be paald door de Armenwet is een toestand, die niet langer besten digd mag blijven, er moet een speciale Êiindenwet komen. Terecht wijst dr. Van Rhijn er dat het sociale vraagstuk vele p, fChologlsche, als men wil, gees- te ijke kanten heeft. De Neder landse blinden zijn in menig op zicht ernstig gedupeerd, zij staan door hun gebrek toch al naast een deel van "het maatschappe- lijke leven. Hen daarin meer dan. thans op te nemen, hun sociale positie beter eh hechter te rege len, dat lijkt ons een eretaak voor de minister van Sociale Zaken. 's-GBAVENHAGE S Mc). Gis termorgen is een de HavIUand Ti ger Moth, een lestoestel van de vllegschool Woensdrecht van com mando legerluchtmacht Nederland even over de Belgische grens ver ongelukt. Do beide inzittenden, eer ste luitenant-vüegcr-'waamemer C. van Eimeren en de sergeant-vlie ger A. A. Snoeyers, kwamen hier bij om het leven. Een commissie van onderzoek is direct nadat men van bet ongeval bericht ontving vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de oor zaak van liet ongeluk. Eerste 1 uitenant-v) J eger-waarne- mcr van Eimcrcn was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hfl was gehuwd, doch laat geen kinde ren na.' Sergeant-vlieger Snoeyers was gehuwd en afkomstig uit Ber gen op Zoom. Hü was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst getre den. De beide slachtoffers hadden de eerste volledig in Nederland ge houden vlicgeropieiding gevolgd en ontvingen in December van het vo rige jaar het brevet van militair vlieger. Sedert ruim een maand na men zij deel aan een cursus voor vlieger-instructeur op de vliegbasis Woensdrecht. Het stoomschip BLijdendijk van de HollandAmerikalijn, dat Za terdag van 'New York-naar Londen énït otterdam is vertrokken. Heeft als zeer bijzondere lading aan boord een vijftal kisten met radio actieve cobalt-isotopen. Deze isotopen zijn vervaardigd in; de atoomfabrieken van Oak Ridge, Tennessee, en bestemd voor het Zeeman-laboratorium te Amster dam. De stof wordt gebruikt bij de be strijding van kanker; ze heeft de zelfde werking als radium. Dit laat ste element echter is buitengewoon kostbaar. Radio-actieve isotopen worden geproduceerd, zodat men hoopt de vele hospitalen en klinie ken, die geen radium kunnen ko- pen.binnen afzienbare tijd ran dit middel te kunnen voorzien, .Om de mensen tijdens het ver voer tegen de gevaarlijke radio-ac tieve uitstraling der cobalt-isotopen te beschermen, heeft men de stof in speciale kisten, zwaar bekleed met lood en glas, verpakt en zo ver mo gelijk verwijderd van de beman- nmg5verblijven' in het schip ge stuwd. Iedere kist weegt 235 Engelse ponden, doch bevat slechts een. klei- daarentegen kunnen, goedkoper ne hoeveelheid cobalt-isotopen- De automobielindustrie over de gehete wereld zal wellicht een revolutlónnaire wijziging moeten, ondergaan als de uitvinding van twee Engelsen gebleken, is deugde lijk te zijn. Zij hebben de eerste automotor met gasturbine-aandrij ving, de kleinste, motor ter wereld, geconstrueerd en deze tentoonge steld op de British Industries Fair, welke gisteren te Birmingham werd 'geopend. De jonge uitvinders noemen htm motor de .Bezemsteel'. Hij is 37 cm. in doorsnee, 1,50 m. lang en weegt 250 Engelse ponden. De motor wordt gevoed met Diesel-olie en zal zuiniger zijn dan een normale benzinemotor. De thanstentoonge stelde motor ontwikkelt evenveel kracht als een benzinemotor van 35 a 40 pk. De nieuwe motor heeft geen cylinders, carburatoren, ver snellingsbak en debrayage. Ook is geen koelwater nódig. Aangezien dus een radiator overbodig is ge worden zal men andere vormge ving van de auto der tóekomst te gemoet kunnen zien. „Het is een sensatie," zei een bezoeker. „Nie mand heeft kunnen dromen dat de eerste 10 a 15 jaar een dergelijke motor zou kunnen worden gecon strueerd". In Wolverhampton is gisteren, de 26-jarige Rex' Farran het slacht offer geworden van een bomaan slag. De bom werd ten huize van Farran afgeleverd in een pakje, dat geadresseerd was aan zijn-broer, kapt. Roy Farran, die hét vorige jaar vrijgesproken werd van de be* schuldiglng een Joodse jongen in Palestina te hebben doodgeslagen. Toen Farran het pakje openmaakte ontplofte de helse machine. Volgens de politie is het pakje in Groot* Brittannlë gepost - Door ook het dubbelspel in de Daviscup-match tegen Luxemburg te winnen, heeft Ierland zich thans in de volgende ronde van de Düris- cup geplaatst. j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1