HET ROTTERDAMSCH PAROOL Bevin erkent: 37 Britse officieren dienen in Arabisch Legioen Compromis in kabinet lost Finse crisis Een half millioen kilo pér uur Engeland misschien genoopt, verdrag met TransJordanië op te zeggen Weer rondritten van de R.E.T. Toestaiid aan de fronten Een telefoontje met Jeruzalem Geen tweezijdig overleg: Groot-Brittannië-USSR Koningin ontvangt nieuwe haring „Russen de schuld" Verdacht van moord op Keesje Vermeulen Jeugdige glasblazer wordt vastgehouden Harinxma kan in functie blijveii Beroep op stakers, werk te hervatten Frankrijk in October naar de stembus Verkiezingen voor Senaat, en departementsraden Eerste „laadreus" van Swarttouw in actie De Republiek en de Sou jet Unie Frankrijk houdt voet bij stuk België leent Nederland geen francs meer Twee mannen door bliksem getroffen Een van hen werd op slag gedood Fl. 85.000 verstopt tussen vodden Schooljeugd werkt voor UNAC Australische boycot opgeheven Amerikaanse goederen naar Finland BONNENLIJST Een gulle lach 1 PRESIDENT BENESJ ERNSTIG ZIEK Weerbericht MAnjXv, Donderdag 27 Mei 1948 Red. eri Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 6930(1 Abonn.prijsi per week f 0.31 per kwartaal 4.losse nummers 0X9 Opgericht door de Stichting „Het Faroor DE SCHIEDAMMEE Achtste jaargang, No. 122 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers postgiro 395644 Bankiert Amsterdamsche Bank ts Rotterdam Directeur» B. de Vrle» Hoofdredacteur; Th. Ramaker Minister Bevin heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat 37 Britse officieren in dienst waren van het Arabisch Legioen. Slechts een van deze officieren, aldus de Britse minister van •buitenlandse zaken, had deelgenomen aan de gevechten ii Palestina. Bevin deelde verder mee, dat Het Brits-Transjor daanse verdrag, krachtens hetwelk deze offcieren ter beschik king van het legioen zijn gesteld, slechts zijn kracht zal ver liezen als de verplichtingen jegens de UNO Groofc-Brittannië daartoe zouden noodzaken. Van verdere vragen over de strijd in Palestina maakte Bevin zich, evenals de vorige dag, af door te zeggen dat hij „nog steeds wachtte op eèn Arabisch antwoord op het UNO-bevel tot het staken van het vu rem" In Washington werd ven diplo matieke zijde losgelaten, dat, nu niet alle strijdende partijen zich ac- coord verklaren met een wapenstil stand, Engeland waarschijnlijk op verzoek van de UNO zijn verdrag met Transjordanië zal moeten op zeggen, In Lake Success zinspeelde een woordvoerder van een der gro te mogendheden erop, dat wellicht van alle.landen der wereld zal wor den geëist, dat zij hun betrekkin gen met de Arabische staten ver breken, Amerika en Rusland heb ben reeds te kennen gegeven dat zij voorstanders zijn van een .krachtig optreden. Weer „staakt het vuren," Terwij] de voorlopige regering van Israel Woensdagmiddag be sloot, nogmaals een order „staakt het vuren" uit te geven," die des avonds om 6 uur van kracht zou worden onder voorbehoud dat de vijand op hetzelfde tijdstip het vu ren staakte, hebben de Arabische staten het UNO-bevel in de wind geslagen of er hun bekende voor waarden (n iet-erlcenning van Is rael, ontbinding van de Haganah) aan verhonden. Egypte accentueer de deze voorwaarden nog eens in de Veiligheidsraad, waar gister avond de kwestie-Palestina aan do orde was. In dezelfde zitting las dr. Madji al Asil (Iraki een boodschap van de Arabische Liga voor, waarin de Joden werden beschuldigd van schending van de wapenstilstand op 17 April. Dr. Madji zei verder, dat de Arabische Liga in de komende 4.8 uur elk voorstel wil bestuderen, dat de Veiligheidsraad haar zou kunnen doen in het kader van een oplossing van 't Palestijnse vraag stuk. Een gevechtspauze werd door de Liga niet onvoorwaardelijk ver worpen, zei hö. Dollars Voö'r Israel?" De uitlating van Truman tegen over president Weizmann van Is rael over.een mogelijke ^Amerikaan- se lening aan Israel, heeft reeds tot gevolg gehad dat een Republikeins Congreslid een wetsontwerp heeft ingediend voor het verlenen van 100 millioen dollar voor militaire hulp aan Israel, In Londen werd gisteren een Amerikaanse lening aan Israel ongunstig geacht, omdat daardoor de kans, dat de Arabie ren het vuren zouden staken, zfeer gering zou w.orden. Het embargo Amerika heeft nog steeds het emhargo op wapenuitvoer naar Pa lestina niet opgeheven. Uit een verklaring van Marshall is op te maken, dat men hiermee zal wach ten, totdat duidelijk zal zyn, tot welke conclusies dé Veiligheidsraad zal komen. .Viermaal daags per bus door de stad De plaatselijke afdeling van de vereniging voor vreemde lingenverkeer, de RET en het bureau Voorlichting van het raadhuis zullen in nauwe sa menwerking dit jaar wederom RET-rondritten organiseren. De standplaats van de bussen is bij het WV-kantoortje aan de Coolsingel, schuin tegenover de beurs. Op werkdagen worden, vier rit ten* gemaakt, op Zondagen drie. De vertrektijden zijn 9.30, 11.30, 14 en 16 uur; 's Zondag vervalt de eerste rit. De route is in vergelijking met vorig jaar sterk gewijzigd. De bus sen zullen o.m. de Rijn- en Maas haven aandoen. De chauffeurs van de RET-rondritbussen hebben zich vorig jaar zo goed van hun neven taak als explicateur gekweten, dat zij ook dit jaar als zodanig zullen optreden. Op vier punten in de stad geven zij uitleg van de stand der wederopbouw. Bovendien ont vangen de deelnemers aan de rond ritten een aardig foldertje van de wederopbouw als herinnering. Dank zij de uitbreiding van het bus-materieel is de RET in staat, meer bussen voor de rondritten af te staan. Gezien het grote succes van vorig jaar twijfelen wij er niet aan, dat de bussen ook deze zomer steeds vol van hun standplaats zul len vertrekken. De prijs is gehandhaafd op 1, zeker niet te veel voor deze inte ressante tocht van circa anderhalf uur langs Rotterdam's wederop bouw. Te Latroen, ongeveer halverwege Jeruzalem-—Tel Aviv. waar vol gens Arabische berichten 800 Jo den waren gesneuveld in een zwa re slag, is de strijd gisteren weer .opgelaaid tussen Haganahtroepen en gemengde Arabische strijdkrach ten. Ben Iraaks communiqué zegt, dat de Iraakse troepen blijven op rukken in het gebied van 'Nabloes, ongeveer 60 km ten Noorden van Jeruzalem. De Egyp ten aren bewe ren dat Israeli-aanvallen op DeJr Haim, aan de weg van Gaza naar Tel Aviv. zijn afgeslagen. In Jeruzalem zelf ia de strijd er volgens Reutér voornamelijk een geworden om de toegangswegen tot de stad. JEen Zuidelijke sector van het Jeruzalemfront werd door een succesvolle aanval van de Ha ganah op Egyptische en Iraakse troepen onder Joodse controle ge bracht. Een Joodse -woordvoerder heeft tegengesproken dat de Ara bieren op het punt zouden staan, geheel Jeruzalem in te nemen. Vrij wel geheel de moderne stad van Je ruzalem, wier Joodse bevolking meer dan 90X00 zielen telt, wordt door deIsraeli strijdkrachten ge controleerd. De Arabische aanval len ziin gericht tegen het ommuur de deel,' waar slechts 1500 Joden wonen en. de Arabieren vijftien maal sterker zjjn. „14 dagen niet gewassen' De United Press correspondent Bob Miller is er in geslaagd van uit Amman een telefoonverbin ding tot stand te brengen met het belegerde Jeruzalem, waardoor het volgende ongecensureerde be richt verkregen kon worden. Vandaag kreeg ik per telefoon contact met een bevolking van een stad, die na een beleg van elf. dagen dorstig en hongerig was en moet le ven van minimale voedselvoorra den zonder in staat te zijn zich te wassen. De correspondent van United Press-, Leo Turner, zei, dat hij zich. geen twee weken had gewassen. Maar alle correspondenten waren in veiligheid, ofschoon ze zeer ver moeid zijp. Er heerst een ijzeren discipline voor de gehele bevolking, doch een goede organisatie doet alles wat in haar vermogen ligt om de beperk te watervoorraden te rekken tot de uiterste grens. De beschietingen bezorgen veel last, doch verhoudingsgewijs niet veel verliezen. De vernielingen in het nieuwe stadsdeel zijn tot dus ver niet groot. Volgens de meeste berichten is het moreel in de stad hoog ondanks de slechte levensomstandigheden en verscheidene families die ik per te lefoon sprak zeiden, dat er een al gemene vastbeslotenheid bestond om de strijd voort te zetten. De stad ontvangt geen bevoorra ding, alleen nu en dan door een klein vliegtuig, dat af en toe pak jes brengt. Pogingen die gisteren gedaan werden om de belegerde verdedigers van de stad Van voed selvoorraden te voorzien mislukten totaal en vielen ver in hét gebied dat in Arabische handen is. Electri- citeit was slechts, nu,en dan ver krijgbaar en dan jzog. slechts in kleine gedeelten van de stad. Ik belde ongeveer een twaalftal mensen op en allen waren even ver baasd over dit contact met de bui tenwereld en waren "zeer nieuws gierig te horen wat er te doen was. Minister Bevin. heeft gisteren in het.Britse Lagerhuis het denkbeeld, 'dat Engeland tweezijdige bespre kingen met de Sovjet-Unie zou moeten voeren over belangrijke punten van. de buitenlandse politiek, verworpen. De suggestie hiertoe was uitgegaan van John Flatts- Mills, het kort geleden wegens com munistische sympathieën uit de La- bourpart.v gestoten lid. Vanmorgen is te Vlaardingen door de opperkcurmeestec W. Don dc hating voor H, M, de Koningin gekeurd. Deze haring is aangeroerd door het stoomloggersehip VI 199 fJMartha Maria", schipper- A. Poof van dc Doggermaatschappij, Vari- middag zou dit zeebanket in oranjfe- kleurige vaatjes fen palcize van de Kbningin en van de Prinses-regen- tcs Juliana worden aangeboden. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het C.D.K. deel mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 tot nader order geldig ?iia voor het kopen van werkkle ding. De bonnen H5 t.m. 12 en L5 t.m. 12 zjjn nog piet geldig. Marshall over vredes verdrag met Oostenrijk Dat de besprekingen over een vredesverdrag voor Oostenrijk op niets zijn uitgelopen, is de schuld van de Russen, Zij hebben 18 maan den lang tijdens meer dan 325 bfl- eenkomsten hun tbevlucht genomen tot „uitatelnianoeuvres" en zo over eenstemming verijdeld. Dit werci gisteren in Washington gezegd door minister Marshall- De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken be vestigde, dat de bijeenkomst van de plaatsvervangende ministers van buitenlandse zakêh to Londen „tij delijk was geschorst", maar de re gering der V.S. bleef zoeken naar1 ccn redelijke basis om de onderhan delingen voort te zetten. De organi satie in welker kader het vredesver drag kan worden besproken, blijft voor ledereen open, aldus Marshall, die de kwestie van het verdrag voor Oostenrijk een toetssteen voor de oprechtheid van de wens -tot inter nationale samenwerking noemde, „want een vredesverdrag met Oos tenrijk is van het grootste belang voor de vrede en. veiligheid in Europa".' Tegen de Verdachte M. H. K.. die in verband met d§ moord op Kees je Vermeulen aan de justitie is uit geleverd, zijn zeer ernstige bezwa ren gerezen. Dg strafkamer van de Rotter damse rechtbank heeft Woens dagmiddag in raadkamer beslist, dat zij voldoende termen aan wezig acht om de gevangenhou ding van de 24-jarige glasblazer M, H. K.t die verdacht wordt van de moord, voorlopig te ver lengen. Het onderzoek is in handen van de officier ;van justitie, mr. M. S. van Doorn, Commissie-Donn er sluit onderzoek definitief In verband met hetgeen in het- zgn. „Rode Kruis pakketten-rap port" van de commissie-Vorrink verklaard wordt over de werk zaamheid van de heer B, Ph. ba ron van Harinxma thoe Slooten als voorzitter van het London-com mittee" van het Nederlandse Rode Kruis en. als vertegenwoordiger van de hoge commissaris, voor vluchtelingenzaken te Lissabon, heeft de minister van Buitenlandse Zaken het gewenst geacht aan «vu commissie o.l.v. mr. dr. J. Dormer, president van de Hoge Raad, te verzoeken, op grond van de door de commiasie-Cleveringa en de com missie-Vorrink uitgebrachte rap porten vaat te stellen of ae grieven over het beleid en het op treden gedurende de oorlog van de heer. Van Harinxma thoe Slooten HET VLIEGTUIG, dn', door dc U.N.O. van dc K-L.M. is gecharterd voor dc reis van Graaf Bernadctte. die als bemiddelaar zat optreden in dc Palcsiina- kwestie staat uoer vertrek op Schtphol percerf. Het vliegtuig is voor dit doel vit geschilderd en voorzien van het Roode Kruis-cmblcem en van het opschrift „United Nations". De crisis in Finland is opgelost door de benoeming van Eino Kilpi tot minister van binnenlandse za ken als opvolger van Yrjoe Leino. Dn stakingen namen gisteren reeds af en de. partijvoorzitter van de Unie der Volksdemocraten heeft per radio de arbeiders verzocht weer aan het werk te gaan. Eino Kilpi. die nu de plaats in neemt van de ontslagen communis tische minister van binnenlandse zaken, is zelf links-socialist Hii was lid van de socialistische partij, maar we%l geroyeerd omdat hn zich voor de verkiezingen eandidaat liet stellen voor de Unie van Volka- democraten, waartoe de communis tische partjj behoort. Zijn benoe ming wordt nu beschouwd als een compromis, waarmee alle partijen het eens Runnen zün. Kilpi, die tot nu toe minister van onderwijs was, wordt aan dit de partement opgevolgd door Lennart Heljas, een Lutherse dominee en een van de leidende figuren in de agrarische party. Heljas staat be kend als een tegenstander van de communistische partijpolitiek. Peltonen (soc.-dem.) wordt thans minister van sociale zaken. Voorts is in het kabinet opgeno men Hertta Kuusinen, de bekende communistische leidster., Zij wordt minister zonder portefeuille en men neemt aan, dat haar benoeming de communistische partii tevreden zal stellen. Hertta Kuusinen is sinds 1946 de vrouw van de thans ontsla gen minister Leino. Kusti Rule, voorzitter van de_ Unie der Valksdemocraten, heeft per radio de. stakende arbeiders aangemaand, 'öe staking te beëindi gen, Volgens Kule had president Paasikivi de verzekering gegeven, dat tegen de arbeiders die hebben gestaakt geen tuchtmaatregelen zullen worden genomen. In October zullen in Frankrijk verkiezingen worden gehouden voor vernieuwing van de helft der depar tementale raden (te vergelijken met onze provinciale staten). Ook heeft de regerïng.een wetsontwerp op de «rrtrH pav<»i ik* h*t tr*kk*n 1 verkiezingen voor de Raad der Re- van cónseóuenties ten aanzien van Popdgekeurdt ranSU Eerste Kamer) Afbeelding van de grote autobus, die, zoals wij reeds meldden, gisteren in het Winschoterdiep reed. Drie inzittenden van de bus werden gewond. Een oude man diedoor eert paal waar de bus tegen opreed, werd getroffen, was op slag dood. Rotterdam heeft bij het herstel van zijn verwoeste haveninstallatie wederom een belangrijke stap vooruit gedaan. Woensdagmiddag is na melijk iu de Waalhaven op het terrein van. Cornells Swarttouw's Stuwa doorsmaatschappij de eerste van de vier reusachtige laadbruggen, die opgebouwd werden van uit Duitsland teruggekeerde onderdelen en een capaciteit hebben van 300 tot 500 ton per uur, in gebruik genomen. In Augustus 1947 is men met de opbouw begonnen en door het toe passen van 'n' speciale werkmetho de, jiie door ons reeds wérd be schreven, kon een brug nu reeds in actie komen ..als eerste laadinstal- latie van deze aard in.de Rotter damse haven. De tweede komt in Juni gereed en de twee overigen eind November, Is het gehele laad- bruggen-complex klaar, dan zullen 100.000 ton kolen in zeve'n uur kun nen worden overgeslagen. Alleen de electrische installatie en het om vormingsstation is al een bedrijf op zichzelf. Deze door de firma Sie mens gebouwde installatie is zoda nig ingericht, dat als een der qm- vormers of geljjkrichters uitvalt, automatisch een andere wórdt in- Eerste prijs voor Franse pianiste De Franse pianiste Germaine Deveze heeft dé pianosectie van het internationaal muziekconcours te Scheveningen gewonnen. De tweede, prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizc', Frankrijk. De 27-jarige eerste prijs winnares begon haar pianostudie bij haar moeder reeds op driejarige leeftijd. Vijf jaar oud speelde, zij voor het" eerst in het openbaar.'Op het gala concert van Zaterdag. a.s. zal zij het pianoconcert van Tsjaikowsky. ten gehore* brengen. geschakeld, hetgeen zich zelfs nog een keer kan herhalen. De verdere voornaamste uitvoerders van het werk wareq de firma Gusto voor het constructiewerk en de firma Spunder voor het betonwerk. Het geheel stond onder leiding van de technische dienst van de CSSM, met aan het hoofd ir, Brandsen en zijn assistent, de heer. Ontrop. Het eerste werk van de nieuwe laadbrug gold "Woensdagmiddag het overladen van duizend ton, voor de export bestemde cokes, in het Zweedse stoomschip „Sirius", welk werk binnen het uur was volbracht. Nederland wenst opheldering I Aneta's speciale correspondent te Kalioerang verneemt vangezag hebbende zijde, dat de Nederlandse delegatie Vrijdag in de vergade ring van de politieke commissie aan de republikeinse delegatie zal verzoeken om aan haar regering opheldering te vragen betreffende de uitwisseling van consuls tussen de Sowjef-Unie en de Republiek. Er zal een officieel dementi van de republikeinse regering gevraagd worden, V van consequenties ten aar.zien van ztfn tegenwoordige functie. De werkzasmheid der commissie is van tweeërlei aard geweest! a. die als vertegenwoordiger voor Frankrijk. Spanje en Portugal van de te Londen gevestigde regerings commissaris voor de vluchtelingen- aangelegenheden, welke hij van Augustus 1940 tot begin 1943 heeft uitgeoefend b. die als voorzittervan het London-committee van het Neder landse Rode Kruis van Maart 1943 'tot September 1944. Als., resultaat van haar onder zoek komt de commissie-Donner tot de conclusie, dat cle grieven over de werkzaamheid tijdens de oorlog van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten geen" grond geven hem niet in ztfn regemvoor- dïge positie van ambassadeur bij de Belgische regering te handhaven.1 Deze conclusie is de minister be kend gemaakt. Na&r aanleiding van het rapport van de commissie-Donner, heeft de minister van Buitenlandse Zaken aan de heer van Harinxma thoe Slooten medegedeeld, dat hij ziph geheel met de conclusie van ge noemd rapport kan verenigen en dat er voor hem derhalve geen en kele aanleiding is om uit het be leid en het optreden tijdens de we reldoorlog van de heer van Harinx ma thoe Slooten enige consequen ties te trekken ten. aanzien van zijn huidige functie. Over de departementale verkie zingen bestond verschil van. mening In het tweepartijenkabinet: de so cialisten wimen de verkiezingen uit stellen tot 1951, om dan geheel nieuwe raden te laten Jcïezen, Hun vrees voor een succes van De Gaulle, zoals ookby de gemeente raadsverkiezingen aan de dag trad. speelde daarbij een rol. De rechter zijde van dn coalitie (M.R.P.) wenst behoud van het huidige systeem, waarbij de departementale" raden zes jaar zitting hebben, en om de drie jaar door verkiezingen voor de helft worden vernieuwd. De Franse delegatie bij de zes- landenconf erende over Duitsland is naar Londen teruggekeerd, met de opdracht „voet bij stuk te houden" t.a.v. de kwestie van de geallieerde contröle over de industrieën van de Ruhr. Frankrijk zal staan op een absolute garantie, dat de steenkool, cokes en staal van de Ruhr beschik baar blijven vo/sr de Westelijke con tinentale geallieerden, ongeacht het regiem, dat Duitsland uiteindelijk zal krijgen en ongeacht de ontwik keling van de toekomstige bezet- tingspoütick. Een zegsman van het Belgische ministerie van financiën deelde mee, dat België, door aan verschil lende Europese landen leningen te verschaffen tot een totaalbedrag van 13 milliard francs, eigener be weging een soort van. Belgisch Marshall-plan heeft uitgevoerd, doch dat nu de uiterste grens be reikt is. Er kunnen volgens de zegsman, geen nieuwe leningen worden toe gestaan aan landen als bijvoorbeeld Nederland. Hierbij doelde hij op het verzoek van Nederlandse zijde aan het Ihternationale Mone taire Fonds om een lening van 600 millioen Belgische francs. Tijdens het vrij hevige onweer dat Woensdag boven Rotterdam woedde, zijn twee mannen aan de Westzijde van de Waalhaven door de bliksem getroffen. Een van hen werd op slag gedood. Arbeiders, die van hun werk kwamen, vonden de beide mannen omstreeks kwart voor vijf .in be wusteloze toestand, even voorbij de Vondelingen-weg. Zij waarschuw den onmiddellijk dokter Rengeling van de Heypiaat, die constateerde dat de 44-jarige W. Koekendal uit de Brielselaan, op slag moest zijn gedood. Het tweede slachtoffer, de 21-jarige J. Veldhuis uit de Bouw manstraat was inmiddels bij ken nis gekomen. Hij bleek slechts licht gewond en kon, na in het Zuider ziekenhuis behandeld te zijn, naar zijn woning worden vervoerd. Collaborateur knoeide op grote schaal Ambtenaren van de PRAC te Groningen hebben tijdens een col laboratie- onderzoek bij J. ter H. fabrikant te Veendam. tussen een hoop lompen een bedrag van f 85X00.gevonden. Bij een nader onderzoek werden op andere adres-' sen nog zeer belangrijke geldbedra gen aangetroffen, die eveneens van de fabrikant afkomstig waren. Men. constateerde in zijn boeken enorme knoeierijen. Het onderzoek, dat in samenwerking met enkele inspecteurs van de belastingen werd verricht, is nog in volle gang. Ter H. is in verzekerde bewaring ge steld. In Delft kunt U dezer dagen hard werkende kinderen zien. Zij poetsen ongevraagd de schoenen van de hele familie, maken fietsen schoon, doen boodschappen en zijn in de weer als zouden zij morgen naar Amerika, vertrekken. Maar dat is niet het geval. De kinderen zijn blij in htm. ouders een „werkgever" gevonden te hebben die hun schriftelijk beves tigt, dat zij „werk" hebben verricht en dat zij derhalve gemachtigd zijn het verdiende „loon" af te dragen aan de Delftse schoolvereniging, die het door de kinderen verdiende geld de UNAC ter beschikking zal stel len. "Wie iets van de ouders toege- - stopt krijgt zonder daarvoor, iets-te hebben gepresteerd, zal dit geld niet mogen afdragen. De Australische vakverenigingen hebben besloten, de faoyoot op Ne derlandse schepen op te heffen. De Australische regering wordt echter verzocht het embargo op wapenzen dingen naar Indonesië te handha ven. Dc boycot op Nederlandse sche pen dateerde oorspronkelijk uit September 1945, werd in de zomer van 1947 opgeheven, maar weer in gesteld toen de Nederlanders hun politionele actie op Java begonnen. De Amerikaanse minister van handel heeft machtiging gegeven voor leveringen aan Finland ter waarde van 3.890,000 dollar. Hier door is het embargo pp de export van industriële goederen naar Oost-Europese staten weer gedeel telijk opgeheven. Geëxporteerd zul len worden electrische generatoren, machine-werktuigen, staal-produe- ten en ander materiaal. X>c aihletJekwedstrüd Engeland— Nederland dié op 20 Juni te Amsterdam zou worden gehouden is geanmüeerd, omdat bet Britse Olympische voetbal elftal op die datum (Olympische dag) tegen Nederland in het Amsterdamse stadion speelt. 504DE STAATSLOTERIJ Eerste klasse, tweede lijst 2000: 18874. 1500: 7045. 1000: 14447, 15909. 400: 3096, 12I1S, 18214. 2D0: 13881, 18981. 100: 4565, 7656, S351, 12353, 1^196, 18271. j- Angst voor luchtziekte en een onwillige knie'hebben Abe Lenstra op het laatste ogenblik .doen besluiten van de reis naar Oslo af te zien. Maar het bloed kruipt toch. waar het niet gaan^.kan en hier ziet u onze populairst f voetballer thuis voor de radio. Hij tvou hei toch niet missen President Bcnes.j van Tsjecho- slowakjjo is ernstig ziek en men verbracht niet dat.hij zal herstellen. Dit nieuws werd gisteren meege deeld uit officiële Tsjechoslovvaakse diplomatieke bron te Londen. Er Werd aan toegevoegd, dat de presi dent onlangs twee beroertes had ge had en dat zijn ziekte nu al vele maanden duurt. Het schijnt ader-, verkalking tb zijn. Een zegsman van de Tsjechoslowaakso ambas sade te Londen gaf toe. dat Benesj' toestand „zeer ernstig1' was. ,Te Praag werd daarentegen offi cieel medegedeeld, dat Bénesj Woensdagmfddeg nog in de tuin van zijn residentie heeft gewandeld en dat zijn gezondheidstoestand goed scheen. In geen geval ls de gezond heid van de president slechter ge worden na de attaque die hij dé vorige herfst heeft gehad. Vrijdag zal in Londen éen Tsjechoslowaaks vluchtellngenpar- lement bijeenkomen om de a.s. Zon dag in Tsjechostowakife te houden verkiezingen ongeldig te verklaren. De leden van dit parlement zijn 36 gevluchte leden van de volksverte genwoordiging in Praag. Deze on- geldlgverklaring van de verkiezin gen zal de eerste daad- van de Tsjechoslowaakse verzetsbeweging b"1 het buitenland zijn. Men koestert echter niet het plan een regerïng- m-ballingsehap te vormen. „Karei Do or man'eerst naar Pernïs Het vliegkampschip „Karei Door man (ex-Venerable), dat 2 Juni, •na een proeftocht van enkele da gen op de Noordzee, in Rotterdam zal aankomen, gaat eerst naar Fer ms om olie te bunkeren. Eerst daarna, op, 3; of 4 Juni, %vordt het echtp, dat onder bevel staat van kapitein ter zee F. J. Kist, naar de Merwehaven verhaald, waar het aan de kade van Wm H. Muller en Co zal meren. Voor het tijdvak van. 30 Mei t.m. 12 Juni 1948 zijn de volgende bon nen geldig verklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 806 409 Algemeen: 16D0 gramv brood (Geldig t.m. 5 Juni) 410 Algemeen; 3 eieren 411 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 413 Algemeen: 250 gram zachte zeep 250 gram soda 415 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 405 Reserve: 800 gram brood (Geldig t.m. 5 Juni) 408 Reserve: 400 gram. brpod - (Geldig tm. 5 Juni) Bonkaarten KD, KE 806 909 Algemeen: 400 gram brood (Geldig tnx 5 Juni) 910 Algemeen: 3 eieren 911 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak 913^Algem*cn: 500 gram zachte zeep 500 gram soda 915 Algemeen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen 905 Reserve: 400 gram brood (Geldig t.m. 5 Juni) 908 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits Tabaks- en versnapermgenkaarten JnJ\QA' O3' GC 802 55, ^9 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 57 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 2D0 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 60 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Mei worden ge bruikt, zachte zeep en soda zullen met overal direct verkrijgbaar zijn.. Niet aangewezen en vernietigd kunhen worden de bonnen: 364, 365, 8t>4, 865 Melk, 370. 371, 37 874, 876, 877 Reserve. 372, PLAATSELIJK OCHTENDMIST W eersve r ivachttng, geMïK tot Vrijflas- avond. Koude nacht en ochtend met plaatse lijk ndst en weinig wind. Morgen over dag weer toenemen de bewolking, doch droog weèr met zwakketot matige wind uit Zuidelijke richtingen en Iets tn.«j - nn hogere temperaturen. Vrijdag 2B Mei: Zon op 4.30, onder *JJTliaan op l-i2' on<3er 8.52. 28 Mei. Hoog water te R'dam- le tH 6.13 uur, 2e tij, 20.26 'öUr.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1