10 Met de „Garoet" van Antwerpen naar Rotterdam mCT EEfti ifl Een HOEKJE Rotterdamse Huishoudschool dertig jaar heöen Westerschelde kon ons de Waterweg niet doen vergeten Radio-programma Na 378 km had Conté banddikte voorsprong Onze tennisspelers winnen en verliezen Ex-koning Michael trouwt Zaterdag V-man „de Vries" verried vooral Joden Levenslang geëist Na het Scheveningse concours KONINGEN VAN DE PUINHOPEN Baol draaiom gewonnen door Lakeman Uit kookschool voortgekomen Dorus Elten door Lefêbre verslagen kleine negertjes Dinsdag 1 Juni 1948 VK 7A.T liggen die Antwerpse havens een verschrikkelijk eind van de stad af, was onze indruk, toen wfl j.l- Zaterdagmiddag in gezel schap van enige tientallen journalisten van de stad Antwerpen per auto bus onderweg waren naar 'de ligplaats van het ms. „Garoet" van de Kon. Rott. Lloyd. Neem het een Rotterdammer maar eens kwal\jk wan neer hij vergelijkingen maakt met de havens van zijn eigen stad. Wan neer hij hier en daar nog ruïne-complexen ziet van. loodsen en kranen waarvan blijkbaar nog geen steen- of staalbrok is verzet, denkt hy aan Rotterdam en aan de voortvarendheid waarmee daar de opruiming en het herstel ter hand genomen is. Schier eindeloos duurde de tocht in de druilerige regen, langs kaden, kranen en havenbassins, troosteloos stil en verlaten: verlaten van men sen, van de duizenden dokwerkers, die op werkdagen elke haven zo in teressant en levendig maken. Daar lag de ,.Garoet" aan de ka de, temidden van een stilte, die slechts zo nu en dan werd verbro ken door het gekrijs van meeuwen. Grifs en wit de vogels; grtis en wit ook de sierlijke romp van het schip, waarboven de ene, machtige, zwar ts schoorsteen. Wij behoeven het schip nauwe lijks meer aan U voor te stellen. De naam ..Garoet" staat op een der zwartste bladzijden van onze scheepvaarthistorie vermeld, als die van een der schepen van de Lloyd. dat met bijna de gehele be manning tijdens de oorlog ten onder ging... Da „Garoet"' verdween in de diep te maar een nieuwe Garoet is ver razen, dank zll de energie, de vol harding en het vakmanschap van Rotterdamse reders, technici en ar beiders. Met het resultaat van hun geza menlijke inspanning het schip werd bij WiltonFeyenoord ge bouwd voor rekening van. de Kon. Rott. Lloyd hebben wij van Za terdag op Zondag kunnen kennis nemen tildens de trip Antwerpen Rotterdam, vanwaar de Garoet vol gens plan on 5 Juni naar Indonesië zal vertrekken met als passagiers o.xn. het hier te lande geformeerde Philhartnonlsch Orkest van Bata via. Tot de lading, die het schip in Rotterdam zal innemen, behoort een compleet siaapwagenrijtuig voor de Ned. Indische Spoorwegeiv Allerlei omstandigheden dwongen de K.R.L. in zake de Garoet "enigs zins van de gebruikelijke weg af te wijken. Terwijl* het schip in Ant werpen met een Belgische vracht cement, ijzer. etc. voor Indonesië werd geladen, wps de officiële over dracht van de werf §a.n de maat schappij nog niet geschied. Dit is eerst sistermorgen gebeurd door het hijsen van de bekende negen- blokjesvlag. Maar dit belette ons niet. om ons van Zaterdag op Zondag op de Garoet geheel als ga3fc te beschou wen van de Llovd, die aan boord allerhartelijkst werd vertegenwoor digd door kapitein Visser cn diana echtgenote. Intiem en geriefelijk De Garoet is een vrachtschip, een kloeke 12000 tonner, waarin slechts voor 35 passagiers plaats is inge ruimd. Maar dan ook zo, dat 1e aan boord ieder ogenblik vergeet, dat ie op een vrachtboot bent. Natuur lijk zijn de gemeenschappelijke pas sagiers verblijven kleiner en minder In aantal, maar nog geen uur na onze inscheping voelde ons gezel schap zich thujs In de intieme loun ge met haar stemmig en smaakvol Interieur en in het dito eetzaaltje- De bedrijvige, maar zwijgzame Djongossen. de Javaanse hutbe dienden, voltooiden de gewaarwor ding van oen klein, maar niettemin comfortabel passagiersschip, Dat bleek ook uit de inrichting van de ruime hutten, die in vele opzichten niet behoeven onder te doen voor die op de „Willem Buys", Zo'n betrekkelijk klein schip heeft iets gemoedelijks, De kapitein van een luxe-manjmouth passa giersschip zal U niet uitnodigen voor een kijkje op do brug. Kapitein Visser liet ons evenwel toe in zijn heiligdom, Maar niet voordat de Belgische loods ons in de regen- grijze avond, veilig door de vele bochten van de Westerschelde bad geleid. Wat Is Rotterdam toch koninklijk rlik met zijn korte, onbelemmerde DINSDAG I JUNI Avondprogramma HILVERSUM I: 10.00 Hae kunnen de- suikerzieken worden geholpen; 19.15 Mezzosopraan en piano; 10.45 Reg.uitz 10.59 Ruhr, voor de wederopbouw; 20 00 Nieuws; 20 05 Echo van de dag; 2015 Bonte Dlnsdagavondtreln; 213D Platen die men graag hoort; 22.15 Buitenlands overzicht; 22 30 New London Strijkork: 23.00 Niepws; 23.15 London onder de loupe; 23 30 Gr.muz. HILVERSUM ÏI: IS 00 Nieuws weer; 1S.35 Weense specialiteiten; 19.45 Kath- jongeren; 20.D0 Nieuws; 20.05 Gewone man: 20.12 Radio philh.ork.: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Avond concert WOENSDAG 2 JUNI HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7.15 Gypin,; 7:3D Gr.pl.; 8.00 Nieuws; 8.18 Lichte morgenklanken; 8.50 Voor de huisvrouw; 0.00 Operette progr.; 9.30 Piano en viool; 10 00 Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10-30 Als de stof zuiger zwijgt; 11.00 Pop. non stop pro gramma; 12.00 Omroepork.; 12.30 Weer; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Oraroeo- ork.f 13.00 Nieuws; 13.15 Kalender; 13.20 Kwartet Jan Corduwener; 13 40 Gr.pl.; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Om- roepkamerork,; 15.00 En dat allemaal □m een mummie; 15.30 Regenboog; 1G 00 Roodborstjes; 16.15 Het stond ln de krant; 16-45 Vragen staat vrij: 17.15 Gr. pl,; 17.30 Ned. Ver. voor Maatsch. werk; 17.35 Orgelspel! 1B.OO Nieuws; 18.15 Va ria; 13.20 Silly symph. orkest: 18.39 Reg Uit?. HILVERSUM n: 7.00 Nieuws; 7.15 Re veille; 7.45 Woord voor de dag; 800 Nieuws; 8.15 Gewijde muz>; 8 30 Hong. Ri)5gische en Zuid Am. klanken; 9.00 Ochtendbezoek; 9.30 Waterstanden; 9 33- Werken van Liszt en Chopin; 1030 Morgendienst; 11.00 Uitz, jubileum verg. „De Harmonie": 12.30 V/eer; 12.33 Cello en orgel; 12.55 Frot. Interkerk, tfcuisfr.; 13.09 Nieuws; 13.J5 Van Rameau tot Ra- vel VIII; 13.50 Gr.muz.; 14 00 Gedeelt uitz. 11e jaarvergadering van de Bond van Gereformeerde Vrouwenveren 15.15 Werken van von Weber en Meyer beer: 15.45 Gemende tuinplanten; 15.15 Voor ouzo jongens en meisjes; 17.30 Planoduo De Raaf en Schutte; 17.45 Reï.uitz.; 18.00 Gem Zangvuren,; 1830 R.V.U, Het Bevolkingsvraagstuk in Ned. weg; naar zee! Het werd ons warm om het hart b{| die gedachte, ter wijl de Garoet. na eerst de sluis te zijn gepasseerd, moeizaam voort- kroop door de lange, lange Wester schelde Een praatje op de brug De brug; van de „Garoet" wa? in donker gehuld. Als schimmen be wogen de kapitein, de loods en en kele officieren zich tussen de vele geheimzinnigre. zwak verlichte in strumenten. Eentonig klonken de aanwijzingen van de loods, her haald door een „roerloze" roergan ger aan ziin stuurrad, waarvan al leen de koperen spaken soms even fel flitsten na een door de loods bevolen koerswijziging, Ter hoogte van Vüssingen. slechts kenbaar aan ontelbare lichtjes, werd de „Garoet" gevangen in de brede lichtbaan van een schijnwer per. Tussen schip en wal volgde een conversatie in felle licht-taai. Uit het donker naderde de Hollandse loodsboot en meerde rjiet een ele gante zwaai, die veel routine ver ried, zonder een enkel stootje langs zij de brede romp van ons schip. Het was één uur üj de nacht en laag water. Vreemd was het, de trilling van de motoren niet meer to voelen. Het, schip lag stil, het anker was gevierd. De „Garoet" moest drie uur wachten op gunstig tij want te diep geladen waren ziin ruimen. Diepe rust op het schip, dat nau welijks deinde op de kalme zee. Bing Crosby's zware stem klonk uit de luidspreker in de lounge, Met een ondoorgrondelijk ge jicht luis- Pas na het bestuderen vaa foto grafische opnamen kon worden uit gemaakt dat de Italiaanse wielren ner Conté met een banddikte voor sprong op zijn landgenoot Leoni de eindstreep was gepasseerd cn daar mede de 14e etappe van de ronde van Italië {Bologna—Udine 378 km) had gewonnen. In* de eerste ronde van heren enkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Bel gië sloeg de Nederlander A. Borren de Amerikaan Robertson met 86, 61, 04. In de tweede ronde da mes enkelspel verloor mevr. Schol ten met 6—2, 6I van mevr. Todd (Ver. Staten). JVTej. Hermsens (Ne derland) versloeg mej Jucker (België) met 61, 60. Mevr. Se- ghers (Frankrijk) won van mei. Rollin Couquerque (Nederland) met 61, 6—0. Mevr. de Meule- meester (België) versloeg mevu. Schmier (Nederland) 6—0. 64. terde een Diongos, neergehurkt op een trapje,,. Kapitein Visser was vroeg ter kooi gegaan- Geen wonder want 's morgens om vier uur was hij al weer rq^t de loods op de brug pre sent om ons veilig terug te brengen naar Rottcrdagi, naar onze onver gelijkelijke haven waar wil Zondag om twaalf uur aan de Llavdkade debarkeerden. Wij hadden het vol dane' gevoel van met een. prettig, mooi schip te hebben kennis ge maakt. WH kunnen de Kon. Rott. Lloyd niet anders dan gelukwensen met deze aanwinst, die de maat schappij weer stap nader heeft gebracht tot een vloot, die volgen3 de plannen, binnen enkele jaren, die van voor de oorlog in kwaliteit en omvang nog zal overtreffen. Gisteren werd officieel bekend gemaakt, dat ex-koning Michétël van Roemenië en prinses Anne de Bourbon Parma Woensdag in de Griekse hoofdstad zullen arriveren en dat het huwelijk Zaterdag in. Athene voltrokken zal worden. De plechtigheid, die beperkt zal blijven tot de naaste verwanten, zou geleid worden door aartsbisschop Damaskinos, VCOR FANTASIE laat de tegen woordige mode alle ruimte, zoals men ziet aan deze geklede Engelse japon. Pcactische problemen kannen zich daarbij wel voordoen b.v, over het zitten in een decgelyk creatie. Nooit heb ik Joden verraden of aan de Duitsers overgeleverd luidde het eentonige verweer van de V-man J. J, Ch. Snoek, de 42- jarigre ex-hulpagent bij de Rotter damse politie, lid van groep 10, die Maandagmiddag voor de Rotter damse Kamer van het Haags Bij zonder Gerechtshof terechtstond. Het was echter wel zeer toeval lig. dat Snoek, die zich „Jan de Vries" noemde, bij etteliike arres taties steeds ter plaatse was of kort tevoren was geweest Zelf gearresteerd wegens zwarte handel was hij in 1942 in opdracht van de beruchte De Jager gaan werken, zogenaamd belast met de opsporing van zwarte handelaren. In feite kwam zijn activiteit echter hier op neer. dat hij ijverig in zwarte negotie bleef doen in samen- De musicèerstijl is bezig te v veranderen Professor Eernhard Baumgart- ner, sinds twintig jaren directeur vap het „Mozartteum" te Salzburg, en een der juryleden tijdens het concours te Scheveningcn, 'heeft zijn bijzondere waardering uitge sproken voor de organisatie van deze wedstrijd. Desgevraagd ver klaarde de professor, dal het op merkelijk is, dat de speelstijl der jongeren sterk verschilt van die der oudere generaties. Zil noemen zichzelf de „Koningen der*puin- hopen" hun „beroep" is vol gevaren: instorten de muren, wegzakken de vloeren, beten van abnormaal grote en agressieve ratten, om slechts enkele te noe men. Het zijn de marmen (en jongens), die er een beroep vsn hebben gemaakt in de duizen den door bombarde menten vernielde ge bouwen te Berlijn te delven naar metaalaf- val. loden Piipen en on derdelen van de cen trale verwarroiyigsin- ■stallattes. Er gaat te Berlijn nauwelijks afa dag voorbij, waarop niet de ■^rj of a.ncior door zulk een ongeval de dood vindt of gewond wordt Een ander gevaar le veren niet ontplofte bommen of andere mu nitie op, die zich in de nuinen kunnen bevin den. De- delvers hebben het tot een gewoonte gemaakt, altiïd iemand n§er te zetten, die een wakend oog moet hou den op wankele muren teneinde tijdig te kun nen waarschuwen. ..Maar we mochten ■""d* wel iemand neer zetten om op ratten te nassen." zei een /an deze mensen, Wh ko men ip de Duinen af schuwelijke exempla ren tegen, die heel groot en wild zijngeen wachter zou ons echter kunnen beschermen te gen de verschrikkelijke starfk, die ons bli ons werk omringt, de lucht van onbegraven lilkcn van slachtoffers van de bomb ardementsoorlo g. van krengen en stil staande poelen. Deze doorzoekers vari de ruines hebben geen plattegronden nodig om te vinden wat zn zoeken. „Al wat je moet we ten." zcido de voorman van een ploeg, „is, hoe over het algemeen een gebouw in elkaar zit. Wij zoeken vooral naar loden nijpen en onder- dejpn van verwar- mingsinstallattes maar de gevaren zijn talrijk. Er kan niet alleen iets op je hoofd vallen, maar je kunt ook ge makkelijk door 'n ver gane vloer zakken. Als zulk een opgeval zou overkomen aan iemand die alleen zou werken, -zou hij weinig kans op i-pcldiry hebben en waarschijnlijk de on begraven doden uit de hnmmenoorloF met 1 vermeerderen." werking met zijn chef. die een deel van de opbrengst plus S.'s tracte- ment ontving. Zijn speurderswerk verrichtte hij bij voorkeur onder Joden, met wie hij in contact kwam als „handelaar" of jnder voorgeven hen nasr het buitenland te kunnen helpen. Een brief uit Westerbork van de heer Smalhout, die met zijn fami lieleden. tot de slachtoffers van S. behoorde, wijst hem als de verrader aan. De grocp-10 rechercheur Winkel man kamt vertellen, hoe hij de Jood Katan heeft kunnen arresteren, Hem was slechts een foto van Snoek, die hij niet kende verstrekt, S. zou naar het Maasstation gaan in gezelschap van Katan. Inderdaad herkende W. Snoek daar van de foto en om elke vergissing uit te sluiten gaf de V-man nog een te ken. Katan werd gearresteerd. Een andere Joodse familie, die hij naar Engeland zou laten vluchten, werd per auto naar de Schevening. se cellenbarakken gereden. Ook heeft hij zich bij de verzetsgroep de Leeuwengarde te Overschie inge drongen. waarna deze groep opge rold is. Snoek ontzag zich niet zijn toekomstige slachtoffers grote geldsbedragen en kostbaarheden te ontfutselen. De adv. fiscaal kon zijn requisi toir kort houden. Het juiste aantal van Snoeks slachtoffers werd niet genoemd, maar vast is komen te staan, dat de meesten van hen niet meer in leven zijn. De Benelux-titel, door de Belgi sche wielerbond verleend aan de 7de ronde van Baarje Nassau-Her- tog (de Baol draaiom. 150 km in 12 ronden) is gewonnen door de Am sterdammer Henk Lakeman. De wielrenners Vooren (Beverwijk). Evers (Wormerveer), Bakker (Zaan- dam), Mathijssen (Breda) behaal den allen dezelfde tijd. Do spanning was er vrij gauw uit door do valpartijen; o.a maakten Scbulte, Pellenaars, Van Amster dam. Rik van Steenbergen cn ver schillende andere Belgen een lelijke val, waardoor zij werden uitgescha keld. terwijl andere vooraanstaan de renners o.a. de Luxemburger Goldschmit lekke bandjes kregen. De gemiddelde snelheid tijdens de wedstnid was 41,864 km. Elf-steden-wandeltocht"- door Friesland In de tweede week van Juni zal voor de derde maal de elf-stoden- wandeltocht door Friesland gehou den worden. De route is grotendeels hetzelfde als vorig jaar. Voor het eerst sedert de bevrij ding zal dit jaar ook de elf-en-der - tigtocht door Friesland worden ge houden. Hieronder wordt verstaan een toertocht door dc provincie, waarbij men noch aan een bepaalde periode, noch aan een bepaald ver voermiddel gebonden is, De enige voorwaarde is,\.dat men in tenmin ste 41 gemeenten van Friesland het gemeentestem pel op zijn toerboekje laat zetten. De deelname is open gesteld van 1 Juni tot 1 October. IN September van het vorig jaar bestond de Rotterdamse Huishoud school dertig jaar. Het zesde lustrum werd in Intieme kring gevierd want het pas begonnen schooljaar liet uiteraard geen grootscheepse viering toe. Uitstel was evenwel geen afstel, want het schooljubileum zal in de eerste week van Juni en feestelijke wijze worden herdacht, o.a. met een feestreunie op Woensdag 2 Juni. In haar kamer in het vriendelijke gebouw aan de Graaf Florisstraat vertelde de directrice, mej. J. E. Redeke ons het een en ander uit de geschiedenis van de school. Tegen het eind van de vorige eeuw bestond in Rotterdam een kookschool. In de loop der jaren ontwikkelde deze zich echter steeds meer in de richting van een vak school voor mannen (koopvaardij- koks). Uit de groeiende behoefte aan vakonderwijs voor meisjes ont stond in 1917 de Rotterdamse Huis houdschool. die provisorisch werd ondergebracht in twee herenhui zen aan de 2e Middellandstraat 19, waar zich thans„het Luthers Wees huis bevindt. Mevr. 'M. SnoekBakels was de eerste directrice. Het ging nog echt knus en gemoedelijk toe op dit schooltje, dat liet eerste jaas 37 dagleerlingen en 100 dames-cursis ten telde. Mej. E. Plate, de kook- lerares. gaf les in een keukenlokaal op de benedenverdieping aan de straat. De straatjongens kwamen geregeld op de verleidelijke lucht af, die uit de pannen en schaaltjes opsteeg. Het bleef niet altijd bij ruiken. Soms deden zjj van de straat af een graai in de pannen en gingen aan de haal met een flensje of een ander bakproduct. Aubades van studenten onder de vensters van de school waren in die tijd geen zeldzaamheid. Tijdens de eerste wereldoorlog had de school met gebrek aan leer middelen te kampen, maar niette min kon zij goed werk doen door het publiek voor te lichten over de voordeligste methode van voedsel bereiding. Zo werd de „hooilast" gepropageerd, ter besparing van gas en electriciteit. Knus en gezellig, dat was de school maar toch wel wat primitief. Met verlangen werd uitgezien naar de voltooiing van het nieuwe ge bouw aan de Graaf Florisstraat, dat in 1925 gereed kwam. De school groeide voortdurend, zódat het aan tal leerlingen per klasse van 12 in 1925, steeg tot 22 nu, waardoor het gebouw al weer te klein is gewor den. Met een flinke verbouwingsuit- breïding zal deze zomer worden begonnen. De leslokalen zullen ver groot en de Inrichting gemoderni seerd worden. Hiervan wordt be halve voor het onderricht ook voor de leerkrachten een belangrijke verbetering verwacht, daar de laat- sten by de overbezette klassen dik wijls overwerkt geraakten. Diverse opleidingen Het onderwijs aan de schoot is enerzijds bedoeld als voorbereiding voor de gezinstaak. Hieronder val len ook de avond-kookcursussen, waar zoveel animo voor bestaat, dat er een lange wachtlijst van gega digden is. Anderzijds geeft de school vakonderwijs voor de oplei ding tot huishoudkundige en kin- derverzorgster. Sinds kort is begonnen met dc opleiding van gezinsverzorgsters. In deze tijd van grote schaarste aan huishoudelijk personeel, betekent de gezinsverzorgster; een ware uit komst voor gezinnen, waarvan de huisvrouw tijdelijk haar plichten niet kan waarnemen als gevolg van ziekte of anderszins. Er zijn be paalde kerkelijke verenigingen, die de gezinsverzorgsters zullen distri bueren over de gezinnen, die daar voor het meest in aanmerking ko men, De bedoeling Is, ook de be ter gesitueerde gezinnen van deze hulp te laten profiteren daar een dienstmeisje tegenwoordig niet uit sluitend een financiële kwestie is. Vele meisjes prefereren kantoren af fabrieken, die thans veel vrou welijk personeel vragen. Maar wanneer binnen afzienbare tijd de duizenden gemobiliseerde jonge mannen weer in de burgermaat schappij zullen terugkeren, zal ook een deel van dc vrouwelijke jeugd zich weer tot de huishouding wen den. Mpge de jubilerende Rotterdam se Huishoudschool bloeien en groeien als een bewijs van bezin ning van de meisjes en jonge vrou wen op haar verantwoordelijkheid tegenover gezin en samenleving! Wat gevangen? Om vier uur precies zat ik al hier en nu is het zeven. Het zal hard moeten gaan wil ik voor negenen^ nog een draaglijk zootie ln de kanis hebben: met die drie ondermaatse bliekjes en die ene knaap van een voren durf ik niet thuis te komen, na gisteravond en vannacht de hele boel op stelten te hebben p-ezet met de voorbereiding van ds Lengelpre- mière. Die vent hier naast me slaat er zeker iedere tien minuten een aan de haak, en «en flinke ook. Erger lijk. Ik moet toch zo spoedig moge lijk eens audiëntie aanvragen bij Jan Dobber, om eens t$ weten te komen hoe zo'n vent dat lapt. Mijn spullen zijn goed. dat weet ik. Ik heb ze door een kenner laten keu ren: in orde, zei hij', prima (Eer. ogenblikje, ze bijten, zie ik..,) Verdikkeme, iets te vroeg op gehaald, ik voelde hem, dat had een mooie kunnen wezen. Nou hoef ik het eerste kwartier natuurlijk geen beet te verwachten: die knaap heeft de haak gevoeld en zal ziin kameraden wel gewaarschuwd héb ben. Je zit hier anders niet kwaad In de vroege1 morgen aan de Schle. maar de vangst valt teken. De vangst valt eigenlijk meestal tegen. Thuis, in je fantasie, gaat het altijd vee) vlotter. Wat heb ik er, suffend bij het raam, al niet een kanjers uitgesleept. Gisteravond nog, toen ik me zo zat te verheugen op do eerste hengclochtend. Vcrd...., nou vangt die vent naast me weer zo'n prachtbeest, kijk eens. dat is er wel een van een paar pond. H\1 schijnt er erg mee in zijn schik te zijn. ik zie hem tenminste een flin ke slok uit een ulat fleste nemen, ter beloning. Hoe lust de vent het, zo vroeg al. (Wacht even; beet!...) Nee, zo'n spierinkje is zonde om te houden, ik heb hei. tobbertie maar weer ln het water gegooid, dan kóóp ik straks nog liever een zoot je. Ha. daar heeft die vrijer hier naast ook eens een strop, die ben ie kwijt vader, wat een knaap! Nou zeker weer een slokje vanwege de spijt... Ja, waarachtig, hit doet hat ook. Neem me niet kwalijk mensen, dat ik nu maar ophoud met mijn ooggetuige verslag, want dat gaat eigenlijk niet goed- schrijven en ge lijk je dpbber in de gafpn houden, dat voel je wel. Ik moet nu even alles oo alles zetten, want als ik met dit lcatzoptje thuia kom, heb - ik dc eerste dagen geen leven.' DESIDERIUS Het is Dorus Elten niet gelukt de titel half-zwaargewicht op zijn naam te krijgen. Zijn strijd tegen G. Lcfebre, de titelhouder, die gis teravond te Rotterdam werd ge bokst, moest hij in de vijfde ronde staken wegens een ernstige oog. blessure. Maar ook zonder die ver wonding zou de uitdager vermoe delijk zijn doel niet bereikt hebben, omdat hij daarvoor zijn physiek niet mee had en weinig in conditie was. De tweede proefpartij ging tussen Henk van Klaveren en Siegfried Rieger, een fel gevecht tussen twee jongeren, die technische vaardig heid bezitten, over een flinke stoot beschikken en beiden op een k.o loerden.^ die echter niet kwam. Dank zij grotere routine wist Rie ger op punten te winnen. Voorts werden -nog de volgende amateurpartijen gebokst: Gerardi (Rotterdam) w.o.p. van P. van Kla veren (Rotterdam); Lambiilon (Rot. terdajn) w.o.p van Lemaitre (hst Gooi)Broere (Rotterdam) w.o.p. van Lemkert (Den Haag); Doof (Rotterdam) w.o.p. van P. van Dfik (Rotterdam) fop medirfeh advies ge staakt): De Wolf (Rotterdam) wo.p van Wim van Dijk (Rotterdam). OORLOGSGOED' VOOR VREDESDOELEINDEN, De Engcho staal industrie boekt recofrfey/ers. Reusachtige hoeveelheden afgedankt oorlogs materiaal verdwijnen in de smeltovens. OP DE FOTO: granaathulzen tof ten hoge berg opgetast worden per eketro-magneet in spoorwagons overgeladen met bestemming naar 'de smeltovens van dc Briton Perry Steelworks in South Wales. DelannoitCerdan Maandagavond werd in Brussel officieel bekend gemaakt, dat de revanchematch om de Europese middengewicht titel tussen de Belg Delannoit en de Fransman Cerdan op 3 'Juli a.s. in het sportpaleis te Brussel zal plaats vinden De internationale boksontmoeting tussen Noord.Nederland en Lu xemburg, die Maandagavond te Groningen werd gehouden, is ln een overtuigende Gis—1M! Kcge yoor de Nederlanders geëindigd. Feuilleton Gedurende de tijd, die ïk nodig had om alles uit te vinden, "was mijn plan geleidelijk tot rijpheid geko men. Het was nu voltooid cn de sluitsteen was een onderhoud, dat ik had met een dokter in Harley Street, Ik heb al vermeid, dat ik een operatie heb ondergaan. Mijn be- DOOR AGATHA CHRISTIE zoek aan Harley Street bracht mij - ervan op de hoogte, dat een tweede operatie vruchteloos zou zijn. Mijn geneesheer kleedde deze mededeling zeer voorzichtig in. maar ik ben er aan gewend de waarheid uit een verklaring te puren. 'ik bracht dc dokter niet op de hoogte van mijn besluit name lijk, dat mijn dood geen langdurig en gerekt proces zou zijn, zoals vol- gens de loop van de natuur bepaald was. Neen, mijn dood zou geschie den in een koortsachtige opwinding Voor ik stierf wilde ik geleefd heb ben. En nu de feitelijke omstandighe den van de misdaad van Neger eiland. Het kopen van het eiland, door middel van Morris, die myn -sporen dekte, was zeer eenvoudig. Hij was een expert in dat soort 67) yrouwen sijn duivelin nen volslagen duivelinnen je zou niet denken, dat zo'n meisje een aardig, oprecht, vrolijk meisje Je zou niet denken, dat zij zoiets zou doen! Dat zij een bind in zee zou laten verdrinken denkt u dat een vrouw zoiets niet kan doen?" Ik vroeg: „Bent u er zeker van, dat zij het gedaan heeft?" Hij antwoordde en daarfcj scheen hy plotseling nuchter te worden: „Ik 'ben er" volkomen zeker van. Niemand anders heeft het ooit ver moed. Maar ik wist het op hqt Ogen blik, dat ik naar haar keek toen ik terug kwam toen het gebeurd was..,. En zij wist, dat ik het dingen. Dank zij de inlichtingen, die wistMaar zij begreep mot, dat ik over mijn toekomstige slachtof- ik van dat kind hield.-fers had ingewonnen, was ik in Meer zei hij niet, maar het was staat voor ieder een geschikt lokaas eenvoudig genoeg voor mij om het te gebruiken. Mijn plannen mis- verhaal na te gaan en te recon» luktan niet. Al mijn gasten kwamen strueren. op de achtste Augustus op Neger- Ik had nog een tiende slachtoffer eiland aan. Ik was één. van het ge- nodig. Dit. werd een man die -zeischap. Morris heette, een onguur ïndi- Met Morris was ik al klaar. Hij vidu, Onder andere handelde hij in had last van een slechte spijsverte- coeaïue en door zijn schuld raakte ring. Voor ik Londen verliet, gaf ik de dochter van kennissen van mij hem een poeder, die hij 's avonds verslaafd aan verdovende midde- vlak voor hij naar bed ging. moest - len Zij pleegde zelfmoord toen z^j innemen. Ik vertelde hem, dat ik er ten van mijn gasten t«dens het uit een en twintig was zelf baat bij had gevonden. Zonder spreken van da beschuldigingen aarzelen nam hij het aan, hij was iemand, die altijd middeltjes slikte. Ik hoefde niet bang te zijn, dat hij compromitterende papieren of aan tekeningen na zou laten. Zo iemand was hij niet De volgorde, waarin de moorden op het eiland zouden plaats vinden, was een onderwerp van speciale zorg en nadenken geweest. Ik was van mening, dat er onder mijn gas ton verscheidene graden van schuld bestonden. Ik besloot dat diegene, wiens schuld het lichtste was, het eerst, 20U sterven en niet de ver langde geestelijke spanning en angst zou behoeven te ondergaan van dc meer koelbloedige misdadigers. Anthony Marston en Mevrouw Rogers stierven als eersten, de eerste op de plaats, waar hij stond, de andere in naar slaap. Ik erkende, dat Marston iemand was, zonder dat gevoel van zedelijke verant woordelijkheid, dat de meesten van ons bezitten. 'Hij was a-moreel een heiden. Wat mevrouw Rogers betreft, twijfelde ik er niet aan, dat zij geheel onder invloed van haar echtgenoot gehandeld had. Ik behoef niet nauwkeurig te be schrijven. hoe deze tyjee aan hun einde zijn gekomen. De politie heeft dat zender enige moeite kunnen ontdekken. Een huiseigenaar kan zich heel gemakkelijk cyaankali verschaffen als middel om wespen te vernietigen. Ik had het in mijn be zit en het was dóódsimpel cr wat van in het bijna lege glas van Marston te doen, tijdens de periode van spanning na het afdraaien vgn de gramofoonplaat. Ik kan zeggen, dat Ik de gezich- xcer scherp bestudeerd heb en na mijn lange rechterlijke ervaring, twijfelde ik er niet saii, dat zy allen schuldig waren. Gedurende mijn laatste pijnaan- vallen had mijn dokter mij een slaapmiddel voorgeschreven ve ronal. Het was eenvoudig dit te verzamelen, tot ik een dodelijke hoe veelheid in mijn bezit had. Toen Rogers wat brandewijn voor zijn vrouw pracht, zette hij dat glas op een tafel cn ik deed de veronal in het glas. terwijl ik langs die tafel liep, Het was kinderlijk eenvoudig, want op dat ogenblik koesterde niemand enige verdenking. De dood van generaal MacArthur was volko men pijnloos. Hij hoorde niet,>dat ik achter hem was gekomen. Ik moest natuurlijk de tijd,' waarop ik het terras verliet, zeer zorgvuldig uit zoeken. maar alles liep mee. Zoals ik verwacht had, werd het eiland doorzocht cn werd ontdekt, dat er niemand op het eiland was dan wij. Dat schiep onmiddellijk een sfeervan argwaan. Volgens mijn opzet zou ik zeer spoedig een bondgenoot behoeven. Voor die rol koos ik dokter Armstrong uit. Hij was iemand, die graag praatte, hij kende mii van gezicht en van naam en voor hem bestond eenvoudig de mogelijkheid niet, dat een man van mijn positie een moordenaar zou zijn! Al zün verdenkingen waren gericht tegen Lombard en ik wend de voor, dat ik zijn argwaan deel de. Ik liet tegen hem doorscheme ren, dat ik een plan had. door mid del waarvan het mogelijk sou zijn de moordenaar in. da val te laten lo pen. (Woidt vervolgd) Gods Geuzen II Ruim een jaar geleden verschoen van Jan de Hartog's Gods Geuzen het eersta deel; de 30ste April 3017 schreven wij hierover, dat het ons had teleurgesteld, omdat het prach tige stof op oen brallerige manier had verknoeid. Thans vraagt het tweede deel om aandacht; wat wij moesten overwinnen vóór wij er ons jn konden verdiepen,» hebben wij overwonnen. En nu hot oordeel: Doel II heeft ons minder teleur gesteld dan deel. I, want het bavat op het begin na minder op geschroefde hoofdstukken, men er- gort zich minder aan enkele onmo gelijkheden, an, en dat Is heel wat waard', de bedoelingen van de auteur worden duidelijk. Kort sa mengevat komen die hierop neer, dat hij otis door een woordenrimhoe heendrüft om ons te laten begrij pen, dat de werkelijk-waardovolle mens zich een weg en een taak moet kappen door het oerwoud bui ten zich en dat hy in 't reine moet komen met alle verwarrende en verbjjstorenfle problemen binnen in zich. De mannelijke vechtersnatu ren onder ons hebben dat nodig: God geve hun adem genoeg, ge zondheid en levenskansen om die schone strijd te strijden. Bolland leerde het reeds, in na volging van Hegel, en min of meer ook van Nietzsche, „dat het op de toppen der menselijkheid eenzaam dient te zÖp". Jan de Havtog werkt dat uit als 'een gegeven, zonder het welk zijn dr. Anton Zorgdrager geen kerel kan worden. In z'n hu welijk, in z'n wonderlijk dokters ambt, In de grauwe!Like rimboe van Nieuw-Guinea, in alias wordt het dieper besef van het ware en het goede bevochten in eenzaamheid. Aan het ejnde- van die voortduren de strijd op leven-en-dood om der wille van de waarheid, staat God als 'n eenvoudige, duidelijke klaar heid. Tenminste wH hopen het, want anders zal In Pe!^ TTT de lijn, die wjj -met moeite in Deel II hebben menen te ontdek ken, weer afbreken ca wie weet wat dan allemaal de gevolgen zjjn. Vermoedelijk volgt een tweede huwel\jk, met de koene Bert, ver moedelijk sterft die prachtige rim boebaviaan Brits Jansen, of is dat alles te ouderwets voor een hpu- taal-virtuoze pen. van een Jan de Hartog, wie wy geneigd zyn, om der wille van de paar waarijJk goede auto-rehabilitaties in Deo! II, alle nare herinneringen ami Deel I to vergeven. (Uitg, Elsevier, A'dam). do B. Alikruik Brussa's Boefje en Bakkar's Ciske hebben hat bewijs geleverd, dat er voor romans over een jongetje uit do grote stad ruime belangstelling bestaat eji daarorp zal het bij „Do Stuw" te Rotterdam uitgegeven boekje van Jan Pin, „Alikruik" ook Wel lezers vinden. Of het succes even groot, zal zijn wagen we te betwijfelen. Jap Pin heeft de a- socialc gezinnen in h'et steegje bij dc Gomlsesmgel met liefde be schreven en ernstig geprobeerd, door tegenstellingen van karakters en milieus zijn bock een span kracht me» te geven, die de lezer bijblijft, In het laatste echter is hij niet hélemaal geslaagd: deels door een gebrek anrj originaliteit, deels waarschijnlijk door onervarenheid met de pen, die hem belet, de taal naar zijn hand te 2etten en in een eigen stijl zijn persoonlijkheid te demonstreren. Als hem dit gelukt was, zou het een eenvoudig, prettig boek geworden zijn. Emigratie Jan D. Rempt heeft een bijzon der nuttig boekje samengesteld, waarin adspirant-emigranten vrij wel alles kunnen vinden, wat zij in verband met hun emigratieplarmen willen weten. Hij behandelt oorza ken cn gevolgen, voor- cn nadelen van emigre tie en geeft een uitvoe rig overzicht van mogelijkheden en organisatie. Voorts geeft hij een beschrijving van acht landen, die voor Hollandseemigranten 'tmeest in aanmerking komen, een staal kaart dus van mogelijkheden voor hem, die zijn hoop stelt op 't bui tenland, waar hij meent te kunnen vinden, wat hij in het eigen land tevergeefs heeft gezocht. Het sym pathieke van het boekje is, dat het van deze mogelijkheden, een volko men objectief beeld geeft. Het ia een zeer bruikbare en naar wij mogen aannemen ook betrouwbare handleiding geworden, voor adgpi- rant-emigranten onmisbaar.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3