HET ROTTERMMSCH PAROOL' Berlijn verzoekt Deense regering stappen te doen bij UNO Kominform verspreidde gefantaseerde laster Eau Nieuw Guinee Nederland uit het moeras helpen? Door versneld vliegverkeer dalen passage-prijzen Toezicht op collaborateurs noodzakelijk Sokoio f sky hoopt op spoedig herstel van spoorlijn met Westelijke zones Britten verlaten geheel Palestina N ederland volhardt iii weigering Staking in Londen beëindigd Aardbeving in Japan eiste duizenden doden Keizer in hoger beroep veroordeeld Rusland eenzijdig geinformeerd USSR recruteerde Joegoslaven Plan Pieter Both Vandaag begint de Tour de France Sicherheitspolizist staat terecht Ranter in cassatie LondenNew York binnen 7 uur Non-stop-vlucht van 17.000 km Avontuurlijke postduif Dode bij noodlanding nabij Almelo Padvinders-leiders naar Koempoelan Ongewenste concentratie vastgesteld Bestunrders der CPN vrijgesproken Prinsesjes verrasten de jarige vader Weerbericht Woensdag 30 Juni 1948 ae± en Adm. Lcinge Haven Ml, Schiedam Tel 493tX- Abonn.priJ»» p« week 0.31 p n kwartaal 4,—, losse nummors 0.09 Ooqerlchi door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 15Ï Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 395544 Bankiert Amsterdcanache Bank te Rotterdam Direcleurt B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Earn aker De gemeenteraad van Berlijn heeft de Deense regering ver zocht om het vraagstuk inzake de toestand van de Duitse hoofd stad aan de Verenigde Naties voor te leggen. De Deense regering heeft nog geen beslissing genomen en zal 2ich eerst op de hoogte stellen van de houding welke de Russische autoritei ten in Duitsland zouden aannemen, ingeval Denemarken het beroep aan de UNO voorlegde. In plaats van een antivoord deelde Sokolófsky mede, dat de verkeers- belemmeringen slechts van tijdelijke aard zullen wezen, aangezien de beperkingen slechts dienden ter bescherming van de valuta in de Sowjet zone. Voorts sprak Sokoloisky de hoop uit; dat dé spoorweg tussen Eerlijn en Helmstedt spoedig weer in dienst gesteld zal kunnen worden. -Hü zeide, dat-hij de energieke maatregelen, die de Britten en Amerika nen hadden genomen om het verkeer door de lucht met de Westelijke zones te onderhouden, ten zeerste waardeerde. Sokolofsky 'zegt verder vernomen te hebben, dat de voedselvoorraden voor de bevolking voor verschei dene weken toereikend waren. Hij hoopte, dat in die tijd de spoorbaan voldoende hersteld zou zijn. De maarschalk vestigter voorts 'de aandacht op, dat de Britse auto? riteiten geen goederentreinen meer laten lopentussen de Britse zone en de Sowjet-zone, omdat 30.000 wagons niet aan de Britten terug gegeven zouden zijn. Deze motive ring berust' volgens Sokolofsky of op een onjuiste informatie of op moedwillige feitenverdraaiing, aan- gezien volgens officiële statistieken de wagons regelmatig van.de ene zone naar de andere gaan. Naar Reuter meldt, leert nauw keurigestudie van Sokolofsky's 'woorden, dat de „blokkade van "Berlijn" vooralsnog bestaan blijft. De aanvankelijke opluchting, aldus Reuter, maakte plaats voor „teleur stelling-" eri toorn". Eerder op de dag werd reeds van Columbiaanse zijde verklaard, dat de Veiligheidsraad dient op'te-treden om een. eind aan de" crisis in ^Berlijn te maken, ter wijl ook twaalf Labour-parlements- lêden in -he. 'Britse Lagerhuis een •motie, indienden, volgenswelke, na—ISi„ naïr r? n 1/p; .crisis, te Berlijn naar dö Veilig heidsraad .moet worden verwezen'. Het Berrjinse stadsbestuur besloot dit beroep te doen, nadat, generaal Robertson het insluiten van Ber lijn dóór de Russen gewetenloos en onmenselijk,'had genoemd, 'en een 'middel', om" politiek voordeel te be- halen door een hulpeloze bevolking 'uit "te- hongeren De Russische blokkade van Ber- lijn vormteéa: -bëöréièihg 'Voo* 'de internationale vrede en vettigheid, aldus deresolutie,"die"ter goedkeu ring'aan het Berlijn se stadsbestuur werd voorgelegd. lit de resolutie werd betoogd, dat twee millioen Duitsers, die in de Amerikaanse, Franse en Britse zone van de stad wonen, tot phyaieke ondergang ge doemd zijr;, tenzij er snel hulp ver leend wordt. Ferdinand Friedenburg, de Chns- ten-democratische plaatsvervan gende burgemeester, deelde later mede, dat er contact was gezocht met twee landen om het beroep aan de UNO te doen toekomen, raaar dat een niet-Eumpees land had ge weigerd, ofschoon het zijn sympa thie betuigd had. In dit verband zij opgemerkt, dat te Washington werd verklaard: dat op het 'ogenblik de tjjd hoe niet rij,p is voor een actie der .UNO. De communistische leden van het stadsbestuur beschreven het beroep als „gericht tegen een der bezetten de mogendheden". Functionarissen voor het vervoer op de binnenwateren zeiden dat het verkeer lange dc Elbe dat volgens vroegere berichten door de Sowjet.- autoriteiten geheel zou zijn stopge zet nogjin.in beide richtingen plaatg vindt, maar wegens de Spw- let-contröle langzamer dan ge wc on- lijk. De bevelhebber der Britse troe pen 'in Palestina, luitenant-generaal MacMillan heeft Dinsdag in een proclamatie medegedeeld, dat de Britst! strijdkrachten 1 Juli geheel Palestina hebben ontruimd. De proclamatie kondigt voorts het beëindigen van de militaire ju risdictie van MacMillan in Palesti na aan. Hierdoor houdt het Britse bestuur in Palestina na 25 jaar ge heel op te bestaan. Hit Haifa- werd nog gemeld, dat twee Engelse Churchitl-tanks van het vliegveld van Haifa zijn ver dwenen. Marriott stelt de Joden hiervoor verantwoordelijk'en noemt •het eén schending van het be stand.. '•••-. Hit protest' tegèn dit Incident hebben luitenant-generaal Mac-Mil- lan en. tien stafofficieren op het laatgte ogenblik geweigerd het door dé burgemeester van Haifa aange boden afscheidsdiner bij te wonen. Daar twee Engelse soldaten tege lijk" met de tanks verdwenen zijn, achtte, een Engels stafofficier het mógelijk, dat de soldaten met .me deneming van de tanks teërö zijn. Van goed ingelichte zijde wordt .voorts vernomen, doch is niet offi cieel bevestigd, dat aan de Staat Israelen de Arabische staten door graaf Bernaüotte voorstellen zfin gedaan de volgende twee punten als -basis hebben:. 'de' Arabieren moeten de staat Israel erkennen. 2. De Joden moeten sommige ge deelten van hun gebied nrjjsgcver.. De impasse in Indonesië UNO-commissie rappor teert aan Veiligheidsraad De commissie voor goede diensten in Indonesië heeft de Nederlandse weigering om het op 18 Juni door de Amerikaanse en .Australische leden van de commissie ingediende compromisvoorstel te behandelen, telegrafisch aan de Veiligheidsraad medegedeeld. In haar rapport maakt de C.v.GJD. melding van de opvatting der Re publikeinse delegatie. Deze heeft het voorstel aan een diepgaande beschouwing onderworpen en is van oordeel, dat hetde enige kans biedt om.tot overeenstemming 'te komen. De republikeinse delegatie heeft de Nederlandse delegatie ver zocht, terug te komen op haar be sluit. Een Nederlandse: vertegen woordiger heeft hierop meegedeeld,, dat de .weigering van de Neder landse regering om het voorstel te bespreken, definitief is. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft officieel medegedeeld, dat Court Dubois, het Amerikaanse lid van de Commissie voor Goede Diensten, verzocht heeft wegen3 zijn gezondheidstoestand van zftn-functie te worden ontheven en naar huis te kunnen terugkeren. Hadji Agoes Salim, de minister van bui.tenlanifee zakeft;..4§r,-.Repu-. •bliek,' heeft tegenóver r-Antaia' ■als" zijn persoonlijke mening uitgespro ken, dat de gerechtigheid de weige ring der Nederlanders niet zal goedkeuren. De wereld kan zelf concluderen, aldus Salim. hoe de houding en wat het doel van de Nederlanders is, als zij steeds wei geren. De wereld kan dan zien, In hoeverre men van Nederlandse zjjde eigenlijk bereid is, langs vreedzame weg tot een billijk ac eoord te komen, zo besloot hij. In een m as sa-bijeenkomst hebben de Londcnse havenarbeiders be sloten het werk te hervatten. Het bcslnit van de regering om de noodtoestand af te kondigen heert kennelijk de staking: gebroken. Gisteren waren nog' meer dan 30.000 arbeiders in staking, volgens de officiële cijfers, die vandaag zijn bekend gemaakt. Hier én daar wordt het werk reeds hervat. Van Liverpool en Merseyside. waar gisteren dc arbeiders het. werk neerlegden, wordt bericht,.; dat ook daar besloten is het werk; te hervatten. De Japanse autoriteiten schatten dat ten gevolge van de aardbevin gen minstens 400.000 personen ril» gedood, gewond of dagloos zijn ge worden. Over de steden Maroeoka, Mikoenl. Matsoeolco en Ranazoo die naar verluidt alle volkomen ver-, woest werden, zijn geen onmïddel- IHke gegevens omtrent het aantal slachtoffers bekend. Deze vier ste den liggen 40 k.m. of minder van Foekoel, schatting van de reddingsploeg, die Foëkoeï is gegaan, zrjn er te Fóeköel 'en 39 pla atsen in de buurt van deze stad 3155 personen om het leven gekomen en 7752 ernstig ge wond. Volgens een Amerikaanse Niet alleen Amerika, Japan, China Frankrijk en Oostenrijk zijn de laatste weken door hoog water ge teisterd: ook lijn 3 in Amsterdam moest zich na de regens van de laatste dagen, als ecu ampkibie tank een weg banen, door de hier en daar blank staande straten. Nederlanders slepen de „Schlageter" haar Brazilië De sleepboot „Noord-Holland" van Wijsmuller (IJmuiden) zal d week;, naar' Bremerh'aven vertrek ken om daar het, door de.Brazili aanse regering, aangekochte school- 'schip „Allpert LeoSchlageter" op te halen en naar Rio de Janeiro te slepen. - Gisteren deed het Amsterdamse gerechtshof uitspraak tegen de doelman Gerrit P. Keizer, die op _15 JijnLAn Ijiftger; vbérotfp.. terecht stond' wegens' overtredingen van het deviezenbesluit. De uitspraak luidt thans: bevestiging van de ge vangenisstraf voor de tijd van zes maanden, voorts een boete van f 1000 of 30 dagen, een boete van f 5000 of zestig dagen en een boete van f 500 of dertig dagen. Een en ander met aftrek van het gehele voorarrest "én verbeurdverklaring van de in beslag genomen Engelse ponden. DE HELlCOPTèRE van de Stichting; Hejschroejvliegtmgen moest we gens een motorstoring eet?, noodlanding uitvoeren op een weiland by Nootdorp, waarbij de machine kantelde en de rotorbladen beschadigden. Belgrado antwoordt Door alle Joegoslavische zenders werd gisteravond het antwoord omge roepen van de Joegoslavische communistische partij op de crltiek van de Kominf orm. Om te beginnen stellen de Joegoslaven vast. dat de communis tische party der Sou?jet-Unie reeds op 27 Maart een brief naar alle leden van de Kdntinform behalve Joegoslavië beeft gezonden. Deze brief bevatte ernstige beschuldigingen tegen de Joegoslavische part|j. maar deze laatste werd niet op de hoogte gesteld van de Inhoud van bet schrijven, noch van bet feit der verzending- Eerst de Hongaarse communistische party stelde de Joegoslavische partij van bet Russische schrijven in kennis. De Joego slaven lieten onmiddellijk dc Sow jet-communisten een aanbod toekomen, om ter plaatse een onderzoek in te stellen, maar dit aaobod werd afgewezen. De Joegoslavische party stelde toen vast, dat de leden der Kom inform de beschuldiging van de zjjde der Sowjets aanvaard hebben, zonder Joego slavië in deze te horen en trok de conclusie, dat op basis van „gefantaseerde laster" niet kan worden gediscussieerd. zit, want zij geloven niet dat de ver klaring van de Kominform het ge hele verhaal vertelde. Zij dachten aan rivaliteit, dat Tito „te groot voor zijn schoenen" is geworden, of dal hij weigerde aan een of ander nieuw avontuur deel te nemen. Zij vroegen De verklaring gaat dan verder: „Het is absoluut juist, dat sinds de bevrijding leden van de geheime dienst van de USSR zonder overleg gepoogd hebben," Joegoslaven te re- cruteren." De Joegoslaven zijn niet van me ning, dat zy het internationaal demo cratische' frpni geschaad hehbea.-Met nadruk wijzen zij de' beschuldiging van de hand, dat de Joegoslavische communistische partij een nationale koers volgt. Dit is volgens de Joego slaven de „grootst mogelijke histori sche onrechtvaardigheid". In het antwoord wordt dan verder gezegd: „Het is een schande en bui tengewoon kwetsend voor ons om te beweren, dat er geen critiek in de Joegoslavische communistische par tij zou bestaan, een partij, die zo veel heeft bereikt" "Wat het feit betreft, dat in enkele secties geen verkiezin gen hebben plaats gehad, wordt op gemerkt: „Dit is slechts een. gevolg geweest van de oorlog en van na oorlogse omstandigheden, Het is het geval geweest ïn vele partijen, met inbegrip van de communistische par tij der USSR". Tenslotte wordt gezegd: „De vijan delijke propaganda zal de verklaring van de Kominform misbruiken om zowel de communistische partij van Joegoslavië als de Sowjet-Unie te belasteren. De Joegoslavische com munistische partij kan daarvoor geen verantwoordelijkheid aan vaarden. De partij doet een beroep op haar leden om de rijen te sluiten als enig antwoord op de beschuldi gingen." Wat zit er achter? Vele waarnemers zoeken er naar, wat achter de gehele geschiedenis Ingelegde treinen reden maar één dag Het, van het ANP afkomstige be richt over met ingang- van 28 Juni ingelegde treinen, is ten dele on juist geweest. De treinen Utrecht (v. 10.08) Maasticht (a. 13.58) en Den Haag (v. 23.39) Rotter dam DP (a. 00.02) hebben alleen op 28 Juni Nederland Is het dichtst, be volkte land Ier wereld. Het ge boorteoverschot -in Nederland is groter dan in welk ander - land ook. Dit is een verblijdend verschijnsel; het is ook een re den tot ongerustheid ten aan- .zien van de toekomst. Het be volkingsvraagstuk hangt sa men met problemen als, woning nood. werkloosheid, onrecht vaardige sociaal-economische verhoudingen e.d. Met het toenemen van de be volking zullen deze problemen omvangrijker worden, Boven dien verwachten deskundigen binnen enkele decennia een eco nomische inzinking, die tot ge volg zal hebben, dat alleen al in Nederland het aaiital het mil lioen ver zal overschrijden. Ter beteugeling van deze dreigende gevaren is dezer da gen een plan wereldkundig ge maakt dat een oplossing van fle problemen beoogt door een grootscheepse kolonisatie van' Nederlands Nieuw Guinee. Ne derland zou, aldns de opsteller van het plan, indien dit plan ten uitvoer werd gelegd, geen donkere, maar een welvarende, lichte toekomst tegemoet gaan. In een 260. pagina's tellend boek, „Conceptvoorstel voor een rijks- plan":- heeft de heer P. M. Both uit Groningen uiteengezet, wat de moeilijkheden zijn, waarin Neder land verkeert, welke mogelijkheden Nieuw Guinee biedt voor de koloni satie door Nederlanders en hoe deze kolonisatie zou moeten wórden uit gevoerd.: Dit laatste komt- in grote lijnen bies op neer," er zou een stichting'-gevormd moeten worden,, die de voorbereiding éa'later de uit voering van de kolonisatie ter hand zou moeten nemen. Een en ander zou -moeten geschieden in samen werking met en met steun van het gehele Nederlandse Gemenebest, daar het een zaak is, die zowel allé- Nederlanders als alle Indonesiërs ten goede zou komen. In Nieuw Guinee zou een nieuw stamland gesticht moeten, worden, een democratische samenleving, zonder klassen- of rassentegenstel lingen. De kolonisatie van Nieuw Guiree (388.000 km2 oerwoud, on gezonde moerassen en moeilijk toe gankelijk gebergte) zou zich. niet mogen bepalen tot landbouw, doch zou zich moeten uitstrekken tot bosbouw veeteelt, mijnbouw, indus trie kortom zou een volledige be-, woonbaarmaking van Nieuw Guinee moeten inhouden. Een gigantisch werk, geeft de heer Both: toe, maar noodzakelijk, willen .wij de onheil spellende gevaren der toekomst het hoofd kunnen bieden. j Het is -niet aan ons te beoordelen, of'dit grootse plan al of niet voor uitvoering vatbaar Is. De heer Both is zich bewust van de grote moei lijkheden; die zich zullen voordóen. Hij citeert herhaaldelijk uitspraken van deskundigen; die een .kolonisa tie van Nieuw Guineè voor onmoge lijk houden. Zo schreef dr Winse- mius in zijn dissertatie oveT. Nieuw Guinee: Ik hoopte er een mogelijk stam- •land te vinden maar ik vind slechts moeras en oerwoud.' Prachtig, zegt Pieter Both,de aanwezigheid van oerwoud duidt 'op groeikracht en-wat het moe- .ras betreft: - is heel Nederland eigenlijk niet een met - veelkos ten en moeite boven - water ge baald en gehouden moeras? .Hebben wij Nederlanders ia de strijd om 'het land .en tegen het water.-onzGgelijke wél?" Zo heeft de?hee"r Both op alle tegenwerpin gen een weerlegging en men moet bewondering hebben voor het élan en de verbeeldingskracht, waarmee deze optimist-in-har t-en-nieren zijn plannen verdedigt. Verbeeldingskracht en optimisme echter zijn niét voldoende. De mo gelijkheden moeten er ook zijn; Dit nauwkeurig te onderzoeken is een dwingende eis; de toekomst van honderdduizenden Nederlanders staat immers op het spel. Deskun digen zullen, moeten uitmaken, wie gelijk heeft, de pessimist dr Winse- mius of de optimist Pieter Both, Mocht het onderzoek in het voor deel yan Pieter Both uitvallen, dan is het tijd na te gaan, of de wijze van uitvoering, die Pieter Both in zijn bockaangeeft, misschien ver- botering behoeft, zich ook af in hoeverre de verkla ring gepubliceerd werd als feit en hoeverre, voor opvoedende consump tie in Oost-Europa. In officiële kringen te Londen noemt men het communiqué van de Kominform „een document van ge weldig belang, dat de nauwkeurigste bestudering vèrdient".""Dé diploma tieke correspondent van Reuter schrijft dat' het de belangrijkste com munistische verklaring na de oorlog is. Andere bladen vatten hun com mentaar In deze twee regels sameni Ziedaar de grootste mislukking van de Sowjet-politiek sedert de oorlog," Een waarnemer te Praag merkte op: „Je kunt nu wel ophouden Komin form te zeggennoem het kind bij de naam, en zeg Komintern!" Onder heel wat minder spanning dan het vorige jaar is vandaag de Tour dc France begonnen. Van morgen om acht uur hebben de renners zich in het hartje van Parijs opgesteld. Om 9 uur werd het startschot gegeven voor de symbolische start wel ie verstaan want de echte was om;kwart' voor twaalf te SL Clóud, waar de eerste étappe naar Trouville - (234 km.) begon. De.Nederlandse ploeg,; "waarin Vier (onbetekenende) Luxembur gers zijó opgenomen, spreekt-, niet bijster-tot onze-verbeelding, maar de kans is gróót, dat zij het ér beter afbrengt dan die van - het vqrigé jaar, toen de tropische hitte het moreel van onze beste'renners, vernietigde. Men was in-Frankrijb- van me ning, dat ruim 4000 kilometer nóg niet lang genoeg was, want de or ganisatoren hebben er 700 km. bij gedaan. Nu kunnen' wy niét' anders doen 'dan er he' Bonne chance! Met de ..Totenkopf' op zijn uni formpet verscheen in de jaren 1941 tot 1944 de thans 43-jarige Willy Zühlke in de gangen van het buis van bewaring aan de Amstelveense- weg te Amsterdam. Zühlke is thans het eerste Duitse lid der Sicherheitspotizei. dat.in Am sterdam voor het Bijz. Hof wordt berecht. Nog gekleed in zijn uni form met tressen, stond hij kaars recht in het verdachtenbankje en beantwoordde.de hem gestelde vra gen op bedeesde toon. Pertinent bleef Zühlke de belangrijkste: pun ten der dagvaarding ontkennen: hij zeide slechts geslagen te hebben, wanneer de gevangenen zich obsti- na at gedroegen, maar dan uilsluitend met de hand of .met een gummi knuppel. De getuigen wisten beter. Eenmaal kwam de verdachte de gang der gevangenis in, toen ver schillende Joodse arrestanten de grond aan het schoonmaken waren, hetgeen op bevel van een der andere Duitse bewakers geschiedde.met een tandenborstel. Zühlke aanschouwde dit tafereel met welgevallen cn zou later met .rijn' collega de angstige gevangenen'met emmers vuil water Hebben overgoten. Zühlke ontkende iets met deze gebeurtenis te maken te hebben gehad en zeide er zich niets van te herinneren. Na het getuigenverhoor werd de zaak geschorst tot 20 Juli a.s. Naar ANP verneemt is de behan deling v'ari de cassatie-zaak Rauter door de Bijzondere Raad van Cas satie, vastgesteld, op. 20 October te 10 uur. De vliegtuigen van de naaste toe komst zullen alle schroeflooa wor den voortbewogen. De kruissnelheid zal dan minstens 900 km pér uur bedragen. Het traject New Vork Londen zal dus niet langer dan 7 uur duren, terwijl door de ver snelde overvluchten, die een.bespa ring in de exploitatie betekenen, het tarief met 30 percent kan. wor den verlaagd. Zie hier een schets, die dr. Hall L, Hlbbard, vice-presi dent en hoofd-ingenieur van de Lockheed Aircraft, gisteren te Am sterdam van de toekomstige rol van het vliegverkeer in de wereld gaf. Dr. Hibbard gaf voorts een ge-" detaüleerd overzicht, van de diverse vliegtuigtypen, die door zijn onder neming worden gefabriceerd. Het zijn de Constellation, de Constitu tion, de „P.A. Jet-fighter" en de „Truculent-Turtle". Over de Constellation vertelde dr. Hibbard, dat reeds 175 variaties van dit type gemaakt zijn. Ten 'aanzien van de Constitution, een dubbeldeks-vliegtuig, dat met een-kruissnelheid van 300 mijl per uur ruimte biedt aan 168 passagiers, vertelde spreker, dat van dit type twee stuks voor raarinedoeleinaen zijn gebouwd. Het ligt voorlopig niet in de bedoeling met de produc tie van dit reuzen vliegtuig door te gaan. De Jet-fighter is een schroeflóos vliegtuig, dat een snelheid bereikt van duizend kilometer per uur. Er zijn reeds duizend toestellen van dit type afgeleverd. De „Turculent Turtle", een twee- motorig vliegtuig, heeft een record N, Een matroos van de Franse vrachtboot „Bemières" trol op de brug van het schip, toen het ter hoogte van Cherbourg voer, een uitgeputte postduif aan, die, een ring droeg met het op schrift „nr. 598710Holland 47". De duif had voorts een boodschap bij zich, waaruit bleek, dat hij ook reeds op het Noorse stoomschip „Ala" een „noodlanding" had gemaakt. De postduif is naar een post duivenvereniging te La Rochelle gebracht, waar hij wat °p ziin verhaal kan -komen. Daarna - wordt hij weer losgelaten. Een adjudant-onderofficier werd gedood toen gisteren een iesvlieg- tuig van het vliegveld Twenthe bij Almelo een noodlanding moest ma ken en daarbij over de kop sloeg. Het toestel, een tweemotorige bommenwerper, had enkele dagen geleden'een nieuwe vleugel gekre gen; de piloot merkte in de lucht, dat hij daardoor niet met de ma chine kor» manoeuvreren. Hy wilde landen op een roggeveld, maar het toestel sloeg om, waarbij de 51-ja rige K. Meyer eruit werd geslin gerd. De twee andere inzittenden, een luitenant en een soldaat, wer den licht gewond. Op 3 en 4 Juli houdt de vereniging ..De Nederlandschc Padvinders" hear jaarlijkse leiders-samenkomst, of Koempoelan. De ongeveer 1500 aan wezige padvlndersleiders zullen zich bezinnen op de plaals. welke, de padvindersbeweging temidden van ons volk inneemt. In verband daar mede omvat het programma drie in leidingen over het onderwerp „Dï geestelijke weerbaarheid van ons volk", welke gehouden zullen wor den door ir F." S. Otlen, president directeur van de Philipsfabrieken, ds T. Hylkema, voorzitter van de Ver eniging van Europese Federalisten en mr J. Klaaszes, burgemeester van Wageningen. Zaterdag 3 Juli zal-de koningin op de Ruigenhoek een toorts ontsteken, welke'door een estafette van ver kenners naar de Goudsberg te Lun* teren zal worden gebracht en waar mede des avonds het kampvuur wordt aangestoken. De stichting „Toezicht Politiek» Delinquenten" heeft in sommige be drijven een ongewenste concentratie vin gecollaboreerd hebbende werk nemers.,, geconstateerd. Enkele van deze bedrijven stonden zelfs onder „foute", leiding. De genoemde stich ting, stelde verder vast, dat in de tweede helft van 1947 slechts weinig bedrijven- weigerden, politieke delin quenten in dienst te nemen. Een en ander lezen" w|f in het verslag over de werkzaamheden Van dc stichting, gedurende de 'jaren 1945 tot en met 1947. Bij he begin van het nieuwe jaar bedroeg hét aantal ondèr toezicht doen'dan er het beste van hopen; gestëlden nog 41.872. Het aantal toe- Bonne channel 1 zichthouders was' 16,703. De uitgaven van de stichting bedroeg over de jaren l845/'47 1.765.000.—. Aangezien de subsidie was begroot op f 2350.000,— is een niet onbelangrijk deel ongebruikt gebleven. Het hoogste aantal gedetineerden werd bereikt op 15October 1945 toen de kampbevolking etn sterkte- van 06,044 personen (72.321 mannen en 23.723 vrouwen) vertoonde. Op 1 Januari 1948 was dit aantal ge slonken op?200. Tenslotte wordt in het verslag op gemerkt, dat de inschakeling in het arbeidsprocesóver hét algemeen zeer vlot is verlopen. .op zijn naam staan. Het beeft na melijk een non-stop-vlucht gemaakt van 17.000 kilometer. Spreker eindigde zijn betoog met er op te wijzen, dat het „aller nieuwste snelverkeer" zeker met binnen 7 h 8 jaar werkelijkheid zal worden. De Amsterdamse reebtbató deed gistermorgen uitspraak in de za*k tegen negen leden yan bet partijbe stuur der CPN, t.w.r A. J. Koeje- mans, P- de Groot, G. Wagenaar. J. Brandenburg. J. P. Schalker, S. Ba- ruch, J. R- .Reuter, J. H. Teiwes en J. van Santen. Alle verdachten werden vrijge sproken. Zij hadden terechtgestaan wegens, een .publicatie in „De Waar- beid" van 23 September 1946 over het uitzenden van militairen naar Indonesië en de ongeregeldheden, die zich bij een demonstratie daar tegen te Amsterdam hebben voorge daan. O.m. bevatte het artikel de passage „thans heeft de regering- Beel haar handen £net bloed van vrijheidsstrijders bevlekt, die op vreedzame wijze demonstreerden". De officier van Justitie eiste tegen alle verdachten, met uitzondering van de beer-Kciejemans ten aan zien van wie hij zich aan het oordeel van de rechtbank refereerde geldboete van honderd geulden of tien dagen hechtenis. Nog ecu uitspraak Het Amsterdamse Gerechtshof be vestigde het vrijsprekend vonnis te gen de heer A. J. Koejemans, oud hoofdredacteur van „De Waarheid", op 29 Januari tegen hem uitgespro ken. De procureur-generaal, mr. J. Fablus, had f 100 boete geëist. De heer Koejemans was gedag vaard wegens belediging van het Openbaar Gezag door middel van een caricatuur. De prinsesjes hebben de-verjaar dag van hun vnder niet ongemerkt voorbij laten gaan. Zij meenden niet beter te kunnen doen, dan hun vader met een stukje „eigen handwerk" ta verrassen. Op Soestdijk is een ieder het er over eens. dat het zelf-ge- boetseerde 30 cm hoge sealyhatn- hondje van prinses Beatrix een waar kunstwerk is. Ook prinses Irene beeft voor haar scheppingsdrang<een object uit de dierenwereld gekozep. Zij heeft eveneens van boetseerklei een schaapje'gerhaakt. Prinses Margriet heeft zich dit jaar nog beperkt tót het traditionele „gevlochten matje". Ook lekkernijen zijn aan prijs gebonden Banketbakker S. te Rotterdam verkocht met inlevering van grond stoffen zijn „Arnhemse meisjes" en andere gesorteerde koekjes voor 20 cent per 100 gram, welke prijs het delict van prijsovertreding ople verde. -De tuchtrechter voor de prijzen legde bakker S. f 325 boete op. Banketbakker B. eveneens te Rotterdam, had het ia dc rouletten en het profetenbrood gezocht. Zijn beloning was een. boete van f 470. Als derde man kwam de brood- en banketbakker S. voor- Zijn prijs- overschryding met „Wllheimien- tjes" en ander lekkers was minder hoog én zijn boete bedroeg slechts f 25, maar de tuchtrechter ontnam hem daarenboven de gemaakte ex tra winst tot een bedrag van f 850. Bewaker van kamp Vught hoort levenslang eisen „Deze zaak heeft niets met poli tiek te maken. Verdachte heeft tij dens de bezetting slechts kans ge zien zij'n wreed karakter uit te le ven. Hij mishandelde en moordde naar hartelust en werd daarvoor beloond met drank en sigaretten'-. Deze woorden uit de mond van de f procureur-fiscaalvan het bijzon- dere gerechtshof te Leeuwarden i sloegen op ds 25-jarige landbouw- arbeider Douwe Bieeker uit Bols-j t ward, die'bewaker was in hét be-f i ruehte kamp te Vught. Mr Nuba eiste dan. ook levenslange gevan- j genisslraf. - j Regerin g beplei i werving van Italianen De regering is van oordeel, dat Italiaanse arbeidskrachten in dienst móeten wordgn genomen om da productie der Nederlandse mijnen op het voor 1948 geraamde peil ta brengen. Verschillende leden van de Mij'nindustrieraad hebben echter ernstige bezwaren tegen verdere werving van vreemdelingen. De ge noemde raad beeft thans besloten, de definitieve bepaling van zijn standpunt uit. te stellen tot de ver gadering, die over ongeveer veer tien dagen zal worden gehouden- De ambassadeur van Frankrijk, de heer Jean Rivière, heeft aan minister dr Jos J. Gielen de onderscheiding van officier van het Legioen van Eer uitgereikt. AFNEMEI4D BDX1G Weersverwacnung, gel- N dig tot Donderdagavond: V. Wisselend bewolkt. In de kustgebieden bijna r1 nereens buien meer, In het binnenland voorna- melljk in de namiddag rlaaiselljk enkele: buien. Weinig verandering van temperatuur; Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. I Juli: Zon op 424. onder 21.03. Maan op 0.55, onder 15.—, .JJuU. Hoog .water te, Rotterdam: le' tb 11.38 uur. 2è tij-23.50 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1