1 HET ROTTERDAMSCH PAROOL Russische perscampagne na Westelijke nota Zwendel met Nederlands kunstbezit „Israël" aanvaardt, Arabieren verwerpen nieuwe wapenstilstand ïk ben geen gebroken man Meer dan 30.000 jongeren huldigen de Koningin Achtste jaargang, No. 161] Egelstelling Berlijn Spoorlijn is en blijft stuk Schuldigen gestraft Athene verzoekt meer Amerikaanse steun Verkapte Nazi-bond verboden Tito's zondeval Flink zijn, zegt Churchill Dr. de Vries, directeur „Mauritshuis" en antiquair Katz in arrest Groot Joods militair succes op centrale frontsector Zomer 1948 ii in Brits embargo blijft Dreigende algemene ambtenarenstaking in Frankrijk Prins Bernhard niet naar de O.S. Investeert dollars in Europa Graaf Bernadotte: Familie zat iri de tuin terwijl huis brandde Nieuwe Marshall toewijzingen Dagelijks leven in Palestina niet zo ontwricht als men vreest Indrukwekkend spel op „Jeugddag' Vliegveld Hilversum offieieel geopend Zakdoekenapplousvoor prins Bernhard Nieuwe doodvonnissen in -Madrid Weerbericht Maandag 12 Juli 1948 Eed. en Adm. Lange Haven Hl, Schiedam TeL 693IX. AbonmprIJsi per week 0.31 per kwartaal 4,—, lósse nummers 0.09 nrjfjprleht door de Slichting ..Hel Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankiert Amsterdamsche Bank le Botterdam Directeur: B. de Vries .Hoofdredacteur: Th. Ramaker Is de pers campagne, die sedert enkele dagen is losgebrand in de door de Sowjet-bezettingsautorlteiljen gecontroleerde Duitse bladen inderdaad een weersp 1 egeling van het antwoord, dat van Russische rijde moet worden verwacht op de nota's der Westelijke geallieerden over de blokkade van Berlin? Zo ja. dan moet daaruit worden afgeleid, dat fact de Russische be doeling is de kwestie Berlijn in het grotere verband van de gehele Duitse kwestie te plaatsen en te constateren dat de Berlijnse vraagstukken niet kunnen worden opgelost zonder dat het Westen terugkomt op de Londense besluiten inzake West-Duilsland. In diplomatieke kringen te Lon den wordt verondersteld, dat Rus land eventueel zal toestemmen in de eis tot opheffing van de blok kade van Berlijn, maar dat het deze inwilliging ondergeschikt zal maken aan het houden van een bijeenkomst van de grote vier over het Duitse probleem in zijn geheel en opschorting tot aan die bijeen komst van de op het ogenblik in uitvoering zijnde projecten voor West-Düitsland. De door de Russische auto riteiten gecontroleerde „Nacht- Express"; schrijft: „Het zou dwaas zijn de besprekingen te beperken tot de Berlijnse kwestie. Dit zou slechts tot een voorlopige oplossing leiden, terwijl de gehele wereld Wacht op een algehele opheldering van de toestand".. De pers iri de Russische zone borduurt op .dit thema voort en eist -de toepassing van de door de con ferentie van Warschau gedane aanbevelingen. Op deze conferentie waar alle Oost Europese landen aanwezig waren, die direct bij het Duitse vraagstuk zijn geïnteresseerd, werd de eis gesteld van besprekingen tussen de vier grote mogendheden over de gehele Duitse kwestie, het spoedige afsluiten .van een vredes verdrag met Duitsland en terug trekking der bezettingstroepen bin nen een jaar na sluiting van dit vredesverdrag. Wat zal er gebeuren indien de Russen hun eisen niet ingewilligd zien, vraagt de diplomatieke' cor respondent van A.P. te Londen zich af? Hij meent, dat er dan vier mogelijkheden zijn: 1. De bevoorrading van.de Berlijn se bevolking per vliegtuig voor onbepaalde tijd vóórt te zetten; 2. De zaak aan de Veiligheidsraad voorleggen, waar, de Russen van hun veto gebruik kunnen maken; 3. Een militaire bevoorradingscon- vooi naar Berlijn sturen en dan afwachten of de Russen zullen trachten dit met geweld tegen te houden; 4. De gehele affaire aan de in Sep tember bijeenkomende Assem- blêe van de UNO voorleggen. Hangende de afkondiging van het Russische antwoord aan het Westen bevindt zich Sokolofsky, de Russische militaire gouverneur in Moskou. Er gaan geruchten, dat hij niet naar Berlijn zal terugkeren. Zijn Britse collega, sir Brian Ro bertson vertoeft in Londen, even eens met het doel informaties te ontvangen .en te verstrekken. Spoorlijn blijft stuk. Inmiddels duren ude luchttran sporten naar Berlijn onverdroten voort en hebben de Britten Zater dag voor het eerst binnen het kader van deze operatie een vier motorige York, geladen met 8000 pond gedroogde aardappelen, rechtstreeks van Engeland naar ■Berlijn laten vliegen. Ten aanzien van de overlandrou- te naar Berlijn bijten de Rüssen ziph steeds vaster in de beweerde „technische moeilijkheden" die het verkeer stagneren. Er zou een on derzoek. hebben plaats gehad naar de toestand van de spoorlijn van HeJmstedt naar Berlijn, en hierbij, zou zijn gebleken, dat de baan door nalatige Duitse ambtenaren ernstig i~ verwaarloosd.; In het bijzonder de dwarsliggers zouden in een deplorabele toestand verkeren, en nodig'vernieuwd 'moeten worden. Twéé Duitse directeuren van de spoorwegen, die voor de verwaar lozing aansprakelijk zouden zijn, zouden zich in arrest bevinden. Weer nieuive executies William Draper, onder-minister van het Amerikaanse leger, en Wedemeyer, directeurvan de af deling voor de plannen en opera ties van de Amerikaanse strijd krachten, hebben in Athene een militaire conferentie bijgewoond, die belegd was door de Griekse premier, Sophoelis, Volgens een na de conferentie uitgegeven verkla ring heeft de Griekse regering Amerika verzocht om de uitrusting van het Griekse leger nog meer te versterken opdat „een einde zou kunnen worden gemaakt aan de opstand". Zaterdtg zijn opnieuw vijf leden •van de communistische civiele mi litie in Athene terechtgesteld. Vol gens de pers zijn op Kreta even eens vier executies ten uitvoer ge bracht Het Britse militaire bestuur beeft in de gehele Britse zone een organi satie, bekend staande onder de naam „Deutscher Block", welke ui terst. rechts en nationalistisch, is eh voorstander is' van eëïf Duitse' monarchie met de hertog van Brunswijk als keizer, verboden. De organisatie wordt geleid door het voormalige lid van de Nazi partij Joachim yon .Tau, Rude Pravo verwijt hem grootheidswaan De hoofdredacteur van het te Praag verschijnende communis tische blad „Ru.de Pravo", heeft de Joegoslavische leiders ervan be schuldigd door „hun grootheids waanzin" Joegoslavië van de rest der communistische gemeenschap geïsoleerci te hebben. „De leiders van de Joegoslavische partij, al dus het blad, wilden een derde macht worden, doch er kan geen derde macht bestaan tussen hen, die de erfgenamen zijn van Hitier en de volgelingen van Lenin en Stalin". Volgens de redacteur wer den alle organen van de commu nistische partij tin Joegoslavië van boven af door Tito benoemd in- plaats van-gekozen door-de gehele partij. Het vijfde congres van de Joegoslavische partij, deze-maand te houden, was een „zorgvuldig beraamde zaak" en de uitnodiging tot dit congres is door de meeste van de andere communistische partijen afgewezen. „Er zijn onder de Joe go sla ven genoeg gezonde communisten", al dus Jt artikel, „en de beslissing zal niet liggen bij het congres doch bij het Joegoslavische volk, dat be grepen moet hebben waar de hui dige politiek van de partijleiders naar toe voert" Het trekt, de aandacht van-poli tieke waarnemers, dat een delega tie van het Rode Leger met veel éervertoon in Albanië is aangeko men en aanwezig was bij de para de ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van het huidige Al banese leger. OP DE RECEPTIE ven de British Empire Society mas o.m. annweric de Ony van Ije, geestelijk hoofd van 3.000.000 Yoruba's in Nigeric. De twee jarige Av.o Shonekan, een Nigeriaanse baby uit Londen, wordt door de dochter van de Om aan de hoogwaardigheidsbekleder voorgesteld. Met ktnderhjke gelijkmoedigheid ondergaat de kleine de eer van deze ontmoeting „Wat' wij ons altijd voor de geest moeten houden, wanneer wij' met Rusland onderhandelen", al dus Churchill Zaterdagavond in een rede voor zijn kiesdistrict, „is, dat wij niet te doen hebben met de bevolking van, dit grote en dappe re land maar met een dertigtal mannen van het Kremlin, die over dit volk regeren met een absolu tisme dat geen enkele .tsaar heeft gehad sedert Iwan de Verschrik kelijke. Hij waarschuwde de Wes telijke geallieerden een ferme hou ding aan te nemen, daar zij anders binnen afzienbare tijd een oorlog zouden riskeren. De oud-minister zeide, dat hoewel hij natuurlijk zijn bezwaren had tegen een man als Bevin, hij desondanks wel waardering kon gevoelen voor de manier waarop hij de Britse bui tenlandse zaken bestierde. Vrijdagmorgen is te züncn huize in Den Haag door de Centrale Vermogens Opsporingsdienst uit Amsterdam gearresteerd de 43-ja- rige A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis het bekende rijks museum aan de Vijverberg in Den Haag. De heer de Vries is Voorts directeur van de Stichting Neder lands Kunstbezit te Amsterdam en directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documenta tie te 's-Gravenhagc. Hij is opge sloten in het hoofdbureau van po litie te Amsterdam. Zijn arrestatie staat in verband met onregelma tigheden, die gepleegd zijn bij de Stichting Nederlands Kunstbezit. Voorts is gearresteerd de kunst handelaar B. Katz uit Dieren, die van deze onregelmatigheden heeft geprofiteerd. Ook hij is opgesloten in het Amsterdamse hoofdbureau van politie. De arrestatie van de beide heren volgt op die van de 22-jarige L. J. van Wachum, een hooggeplaatst ambtenaar bij de Stichting Neder- ianSs Kunstbezit, die -op 1 Mei van dit jaar werd opgesloten. Hoewel nog geen positief bewiju is geleverd, dat de di recteur van het Mauritshuis Terwijl de staat Israël het voorstel van^graaf Bernadotte tot in achtneming van een wapenstilstand van tien dagen aanvaardt komt van Arabische zijde het bericht, dat de secretaris van de Arabisphe Liga, Azzam Pasja, Trygve Lie zou hebben laten weten, dat de Arabische staten het voorstel tot wapenstilstand niet kunnen aan vaarden. Zaterdag was de temperatuur in Londen slechts twee graden war mer dan met Kerstmis 1947. Weekenders stonden in bontjas sen op de stations in derij voor de treinen. In het Oosten van het land regende het overal, zodat dé vacantiegangers;rond de branden de haardvuren in de hotels en pen sions bleven zitten. Volgens de kranten is dit de koudste zomer sedert 1919. De zwaluwen in Kent zijn zich reeds aan het verzgmelen voor hun doorgaans in de merfst plaatsvin dende reis naar warmere streken. De ongewone koude houdt ïn Er ankrijk aan. Zaterdag werd te Parijs een temperatuur van" 41 graden en aan de Rivièra 57 gra den Fahrenheit gemeten, de laag ste Juli-temperatuur sinds 1919. Een atmosferische storing Is Zaterdag te Venetië, evenals iri de gehele provincie geconstateerd. De temperatuur viel op 12 gr„ wat zich se'dert een eeuw niet heeft voorgedaan. Ia het omliggende ge bergte, waar de temperatuur tot onder het nulpunt daalde, is veel. sneeuw gevallen. Graaf Bernadotte, die Zondag middag om kwart over vijf op het vliegveld Schiphol landde, en die zich momenteel onder weg bevindt naar de zetel der Verenigde Naties in Amerika, zeide door dit bericht, dat hem tijdens de vliegreis on-of- ficieel bad bereikt, niét uit het veld geslagen, te zijn. Hij had zich im mers tot elk der Arabische staten afzonderlijk gewend.en verwachtte ook een antwoord van elk afzonder lek. In zekere zin in tegenspraak met het bericht van een perti nente Arabische afwijzing van de voorstellen van Bernadotte, is het bericht van het persbu reau Reuter, dat weet te mel den, dat Dinsdag aanstaande in de bergen van 'de Libanon een bespreking zal plaats vinden van de politieke commissie van de Arabische Liga betreffende Bernadottes plan. Intussen heeft Zondagmorgen de Britse ambassadeur te Cairo een onderhoud van twee uur gehad met Nokrasjï Pasja, de Egyptische pre mier'naar aanleiding van de ver lenging van de wapenstilstand. Om trent' de inhoud van -het gesprek werd geen communiqué verstrekt. Wel trok het de aandacht dat na het vertrek van de' Britse ambassadeur, Azzam Pasja, die zoals wij boven reeds meldden de wapenstilstand afwees, het paleis van de - eerste minister betrad. Hangende de beslissing van de Veiligheidsraad in zake Palestina, heeft Engeland besloten het embar go op de levering van wapenen aan de Arabieren te handhaven et evenmin de weerbare joden op Cy prus toestemming te verlenen het eiland te verlaten om zich naar Pa lestina te begeven. Van het Palestijnse strijdtoneel valt te melden, dat de Joden de grote luchthaven Lydda hebben veroverd op de Arabieren en dat zij het verrassende effect van deze verovering uitbuiten door op te rukken in de richting van ïtamleb, van waar het hun mogelijk is de aanval te openen op Latrócn, de voornaamste Arabische belemme ring op. "hun weg naar Jeruzalem. De val van Ramleh wordt elk ogen blik verwacht. De Arabieren in dit gebied zouden zich in paniekachtige vlucht bevinden. Ds val van Lydda is van Arabische zijde toegegeven. Overigens spelen zich in de ver schillende delen van Palestina schermutselingen af, heeft gehandeld uit persoon lijk winstbejag, zou vaststaan, dat hij zich met van tyachum en de kunsthandelaar Katz heeft schuldig gemaakt aan oplichting van de Nederlandse staat voor een bedrag van honderdduizenden guldens. Tijdens de Duitse bezetting ver kocht de firma Katz vrij veel, schilderijen aan de kunsthandelaar Goudstikker te Amsterdam, die hem hiervoor de normale, toen maals vrij hoge prijs betaalde. Via deze kunsthandelaar verdwenen vele dezer kunstwerken naar Duitsland. Na de nederlaag van dit land werden vele van deze wer ken naar ons land teruggevoerd, waar zij ter beschikking kwamen van, de Stichting, waarvan dr, de Vries, voorzitter is. Deze Stichting heeft tot taak na te gaan, of de kunstvoorwerpen door de Duitsers waren geroofd, zonder redelijke betaling, in welk geval zij aan de rechtmatige eigenaar werden. te ruggegeven- In het geval Katz is het-her haaldelijk gebeurd, dat de Stichting Nederlands Kunstbe zit hem schilderijen teruggaf, waarvoor deze kunsthandelaar reeds tijdens de bezetting rui me sommen had ontvangen. De door de Stichting gedecla reerde kosten stonden in geen ver houding tot de werkelijke waarde der doeken, terwijl uit de boek houding van de firma Goudstikker bleek welke sommen destijds aan de firma Katz werden uitbetaald. De Corruptie-commissie kwam een en ander op hefspqor en be sloot tot arrestatie van beide heren over te gaan. Zij zijn reeds uren lang verhoord, bijzonderheden omtrent de resultaten hiervan konden in verband met het onder zoek niet worden verstrekt. De staking onder bet Franse overheidspersoneel omvat momen teel 70-000 ambtenaren en indien de regering er niet in slaagt met de leiders van het overheidspersoneel tot overeenstemming te komen is de kans zeer groot dat binnenkort honderdduizend ambtenaren het werk -zullen neerleggen uit protest tegen de ontoereikende salariëring. De leiders van de drie miilioen leden tellende niet-communistische -Force Ouvrière hebben verklaard dat zij ten volle achter de eisen van. de ambtenaren staan. Premier Schuman heeft echter met nadruk verzekerd dat de rege ring niet zal wijken voor de druk tot herziening van de salarissen der ambtenaren. Aan de hand van cijfers zette hij uiteen, dat er geen sprake van zou zijn. dat de prijzen van het levensonderhoud "zijn ge stegen. sedert December van bet vorige jaar. Rauter op 20 October in cassatie De Kamer van de Bijzondere Raad van Cassatie, die de zaak-Rauter op 20 October zal behandelen, is als volgt 'samengesteld: President ar H. Ilaga; raadsheren prof, mr dr j. H. W. Verzijl, prof. »r dr S van Brakel. prof. mr W. P. J. Pcmpe; militair raadsheer iui- tenant-generaai P. W. Best; bijzitter vice-admiraal F. Heerls en grif fier mr H. van Oordl. Het is nog niet bekend, of mr A. M. Baron van Tuyll van Seroos- kerken dan avei prof. mr G. E Dan- gemeyer de functie van procureur- fiscaal zal vervullen. Ontaard vader verkocht distributiebescheiden De politie te Goes maakte proces-, verbaai op tegen een man die alle distributiekaarten van zijn gezin, bestaande uit hem zelf. vrouw en twee kinderen, reeds een jaar long zwart bad verhandeld. Voorts bleek dat vijftien personen bij het verhan delen van de bonnen betrokken wa ren. Resoluties ten gunste, van tunnel onder liet Kanaal Franse en Britse parlementsle den. die te Parys een bijeenkomst hebben bijgewoond, waaron bespre kingen zijn gevoerd over de plannen voor een tunnel onder het Kanaal tussen Engeland en Frankrijk* rijn als resultant van deze besprekingen van plan Donderdag- in het Britse en het Franse parlement resoluties in -te diepen, waarin er od wordt aangedrongen voort can ff te maken met .de Kart a al tunn elpl aitn en Uitvinder Werkspoor- diesel gecremeerd Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van1 ir. G. J. Lugt. uit vinder en constructeur van de Werkspoor-scheepsdieselmotor ge cremeerd te Westerveld. Er was zeer grote belangstelling; met twee extra treinen waren belangstellen den naar Westervcid gekomen om afscheid te nemen. Voor de pakketten-actie ten be hoeve van Duitsland van het lande lijk Interkerkelijk Bureau, waarin alle protestantse kerken en de oud- katbolieke kerk samenwerken, is in twee weken uit de verschillende kerken reeds een bedrag van 20.000.. ontvangen. „Er is werkelijk geen woord van waar", antwoordde prins Bernhard lachend toen onze correspondent in Amersfoort hem Zaterdagmiddag tijdens de wedstrijden met het Olympisch paardenmateriaal op de Leus- der heide vroeg of de bewering juist was, dat hij als deelnemer naar de Olympische spelen zou gaan „Noch ik zelf, noch één van de leden van de équipe hebben ooit over die mogelijk heid gesproken", voegde hij er zeer beslistaan toe. En daarmee maakte de prins dus ze if een einde aan allerlei geruchten, die de laatste weken in de sportwereld de ronde doen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die onder hoedé van mevrouw Penning de on verwacht zonnige Zaterdagmid dag op het wedstrijdterrein by „De Hooge Klei" doorbrachten, zagen haar vader in zeer mooie stijl 'zelfs vóór de heer D. Siem Jr., die „Glens Man" bereed, nummer één worden in'de dres- sinirproef. Paul Hoffman: Amerikaanse zakenlieden riJc uitgenodigd 300 miilioen dollar ie steken in nieuwe particuliere be leggingsobjecten in Europa, waar bij de Amerikaanse regering de garantie geeft, dat de winst in dol lars uitbetaald za| worden. Paul Hofman, de administrateur van hqt Marshall-plan heeft nl. meegedeeld, dat dollars zijn uitgetrokken voor de buitenlandse valuta, die ontvan gen wordt door Amerikaanse fir ma's welke zich ïn Europa interes seren. Hoffman verklaarde ex naar te streven, een belangrijk bedrag aan Amerikaans kapitaal tot winstge vend gebruik in het buitenland ta brengen. Belangrijker vond hij echter dat hierdoor het herstel in de betrokken landen gediend wordt. Het doel van de garanties is om' de voornaamste hindernis uit de weg te'ruimen voor het bouwen in. Europa van zich in Amerikaans be zit bevindende fabrieken. De nieuw bepalingen houden soortgelijke garanties in voor uit gevers van kranten en periodieken en. filmproducenten, die in 't bui tenland werken. Voor de?e activi teit is tien miilioen dollar uitge trokken. Hoffman verklaarde, dat men het juist nu buitengewoon ge wenst acht, dat aan Amerikaanse publicaties in Europa een .zo groot mogelijke verspreiding wordt ge geven. De gararities lopen tot 3 April 1962, 14 jaar dus. is via een bran- denae centrale verwarming.de vlam geslagen in het rieten dak van een *^u^. het landgoed Clingendaal nabn Den Haag. De bewoners zaten m de tum, toen .een krantenbezor ger hen kwam waarschuwen, dat hun huis achter hen in brand stond. De brandweren van Den Haag en Wassenaar werden onmiddellijk ge waarschuwd. Dank. rij snel ingrij pen m het gelukt, de woning en een groot deel van, het dak te sparen. Nederland nu ook leverancier Volgens de toewijzingen, die af gelopen week ln het kader van het plan-Marshall zijn verstrekt, ont vangt Nederland 4.799.944 dollar voor de aankoop van tarwe en bloem. Binnen dit plan treedt Neder-, land bij toewijzingen in dezelfde termijn ook op als leverancier nl- aan Oostenrijk en de Brits-Ameri kaanse dubbel-zone van Duitsland. BIzonië krijgt van Nederland ter waarde van - 500-000 dollar aan staal en Oostenrijk ontvangt van ons land samen met België en En geland een waarde vda 204I0C0 dollar aan tin. Om precies kwart over vijf kwam Zondagmiddag het witte vliegtuig met het grote Rode Kruis aau de zijkanten cn de woorden „Unite Na- tinnas" boven Schiphol. De bewol king was laag, zodat de talrijken die het toestel afwachtten, onder Wie de Zweedse gezant, mr. J. de Lager- berg en de directeur van de K.L.M., het toestel eerst vlak voor de lan ding zagen verschijnen. Heel kort daarna verscheen graaf Bernadotte ln een gereserveerde loods waar de pers hem met vragen bestormde. Hij kon echter niet veel meede len. Voor zijn vertrek van Rhodos had hij nog een onderhoud gehad, met koning Abdoelah over de vei ligheid van Jeruzalem. Sedert zijn vertrek had hij geen nadere berich ten meer ontvangen, zodat hij niet in staat was commentaar te geven op de berichten van de laatste 24 uur. Hij bleef nog steeds hoopvol' inzake de mogelijkheid tot vrede. Letterlijk zeide hij: „Mijn missie is nog niet'geëindigd en van beide zijden heeft men de hoop uitgesproken, dat ik voort zal gaan met mijn pogingen een oplossing te vinden". Wél acht te hij de huidige stand van za ken een dieptepunt, „maar", zo voegde hij hieraan toe,„ik iaën geen gebroken man". Graaf Bernadotte deelde tenslotte mede, dat hij Zaterdag op Schiphol uit Amerika hoopt terug te zijn om met hetzelfde vliegtuig en beman ning weer naar Rhodos te reizen. „Want", zo zeide hij,..„wanneer ik dit K.L.M.-vliegtuig. en deze- be manning niet tot mijn beschikking zou hebben gehad, zou ik niet in staat zijn geweest mij zo snel te verplaatsen en zo veel besprekingen 'te voeren. ïk heb de grootste lof voor Viruly en zyn mannen". Zondagavond om kwart over tien vertrok van Schiphol met drie kwartier vertraging hef vliegtuig voor New York, waarmede graaf Bernadotte reist om zich naar Lake i Success te begeven. Viruly vertelt Even later was het ook mogelijk de commandant van het vliegtuig, de bekende vlieger-schrijver Aï Vi ruly, .te spreken. Deze vertelde, dat sedert de start van'Schiphol 115 vlieguren waren gemaakt, hetgeen betekent, dat zij 20,015 km hebben afgelegd. Wij hebben slechts één keer met escorte gevlogen en nim mer het gevoel gehad in gevaar te verkeren. Het aantal elkaar bestrij dende vliegtuigen is niet zo groot en er bestaat .weinig gevaar voor afweergeschut, omdat beide par tijen in hoofdzaak alleen maar over lichte wapens beschikken. De Joden gebruiken Duitse Messerschmitz- jagers en de Egyptonaren Spitfires. Over de toestand in Palestina zei Viruly „dat deze beter is, dan men uit de officiële commurticjué's zou verwachten. Het zalbuitengewoon moeilijk 2ijn om tot een overeen stemmingte komen; -omdat het standpunt van beide partijen sterk* staat en men een kwestie, die jaren oud is, niet in drie weken kan op lossen. Zaterdag vertrek ik weer met graaf Bernadotte en ik verheug mij er op". „De dag van dc Jeugd", georga niseerd in het Olympisch Stadion in Amsterdam door de Nederlandse Jeugdgemeenschap, is een grootse huldiging van de Koningin gewor den. Toen Hare Majesteit, na af loop van het „Jcugd-Stadionspel' de tribune verliet, juichten dc meer dan 30.000 jongens cn meis jes, leden van verenigingen, aange sloten bij de haar hartelijk toe. Ruim 3.000 jongeren hebben van het spel, dat dr. Knorritxga voor hen. schreef, en dat Ben Groene- veld, Bèn Albach en Anton Sweers regisseerden, een prachtige uitvoe ring gegeven. Het eerste deel toont de verhoudingen, waaronder de Nederlandse jeugd in de vorige eeuw leefde en de reactie daarop; de vorming van de jeugdorganisa ties. In het tweede deel is uitgebeeld 1 de groei en bloei van de heden daagse Nederlandse jeugdbeweging. Het begon mekeer, .opmars van alle jeugdorganisaties en demonstratie van hun buitenwerk; kamperen, wandelen, spélen. Dit kleurige schouwspel werd ruw verstoord door het loeien van sirenes: de oorlog brak uit. Donkere gedaan ten drongen op, de jeugd week, maar uit haar terugtocht ontstond de figuur van de Nederlandse Leeuw, symbool van verzet en trouw aan het vaderland. Na een woord van bezinning declamatie van Guido Gezelle's vers „Als de ziele luistert" kwam dé bevrijding. Aan.het slot vergaarden alle medespelenden zich rond de vlaggemast in het midden van hét grote Stadionveld, een grote oranje-cirkel embleem van de Nederlandse Jeugdgemeen schap - omsloot hen en de jeugd beloofde het hoofd te zullen'bieden aan de donkere machten, die'vrij heid en welvaart nog steeds be dreigen. Na afloop hebben vertegenwoor digers van iedere jeugdorganisatie de Kóningin herinneringswandbor den aangeboden. Reeds bij haar komst in het Sta dion te Amsterdam waar het „Sta- dion-Jeugdspel" werd opgevoerd viel de Koningin een hartelijke huldiging ten deel. In aanwezigheid van vele beken de figuren uit do sportvliegeren talrijke autoriteiten heeft PrtnB Bernhard Zaterdagmiddag vliegveld Hilversum officieel geopend. Om half vier, toen de vele genodigden 'zich in de hangar, hadden verza meld, landde de Prins, die met zijn clgcn toestel van Soesterberg kwam. De voorzitter der stichting vliegveld „Het Gooi", de heer Guus van den Heuvel, vertelde van d« vele moeilijkheden, die men had moeten overwinnen eer de sport- vJiegeril dit vliegveld weer in ge bruik kon nemen. Terwyl het Hilversumse politle- muzfekgezcischap het Wilhelmus speelde, hees Prins Bernhard de vlag en verklaarde het vliegveld voor. geopend. Een aantrekkelijk vliegprogramma vulde de rest van dc middag, waarbij de Prins, dia met de Fokker-Promotor een vlucht maakte een „zokdoekertapplaus" a kreeg. Acht socialisten en communisten zijn Zaterdag door. een krijgsraad in de in de buurt van Madrid ge legen gevangenisstad Ocana ter dood veroordeeld wegens deelne ming aan een. samenzwering, die twee munitiemagazijnen in Alcala de Henares op 7 September in do lucht liet vliegen. De enige vrouwelijke beklaagde kreeg 25 jaar. Canadees minister komt emigratieplan bespreken De Canadese minister voor de planning dc heer Porter is Zater dag met de „Nieuw Amsterdam" in NederUujtl aangekomen. Donderdag zal de heer Porter met de ministers Drees en Manaholt vraagstukken op het gebied van emigratie naar Canada bespreken. Zoals men weet staat voor 1049 emigratie van 20.000 personen uit Nederlandse land hou wkringen naar Canada cp het program. Montgomery in Oostenrijk Veldmaarschalk Montgomery, de. chef van do Engelse generale staf, kwam Zondag per .vliegtuig ln Wenen. aan. Hij zal gedurende vier dagen de troepen ln da Engelse be zettingszone van Oostenrijk bezoe ken. De veldmaarschalk zal de vier bezettlngscommandanten ontmoe ten henevens de president van Oos tenrijk dr. Karl Renner. De werkgevers ln het bouwbedrijf wordt geadviseerd aan faun arbeiders over het jaar 1 JuJi 1948—1 Juli 1S4B vacanUebonnen te verstrekken van een. waarde, overeenkomende met die over het afgelopen jaar. Hierdoor beschikken de arbeiders bij de vacantle fn het jaar 1919 dus over een zodanig aantal bon nen, dat zij één week extra loon. kun nen beuren. In Leiden zal de eerste school in Nederland voor koeltechniek worden gevestigd. Tot voorzitter der communis-» tlsche Tweede Kamer-fractie is ge kozen de heer Gerhen Wagenaar, AANHOUDEND KOEL MEÏ REGEN Weersverwach ting, geldig tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met regen. Naar Noord-Weste]»k© nemingen draaiende cn vooral aan de knst tot krachtig ..toenemende wind. Koel. 13 Juli: Zon op 4.35, onder20J56. Maan op 13.13, onder W Juk-- Hoog water te Rotterdam: lf Ui fl.53 uur» Ze tij 22.52 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1