HET ROTTERDAMSCH PAROOL Amerika en Canada treden nog niet toe tot West-Europese Unie Zenuwoorlog om Berlijn woedt voort Feestelijke klokkenstoel trok door ^abant Franse regering biedt ontslag aan Nederlands eigendom keert huiswaarts Ook Berlijnse crisis onderwerp van bespreking der vijf ministers Stalin zendt artsen naar Togliatti r Plein no. 23 v Wat Duitsland roofde komt per trein, schip en auto terug Plannen tot vorming van West-Duitse staat opnieuw besproken Russisch graan voor de Berlijners... Personeel van gieterij in autobussen mee naar Rotterdam Aarle-Rixtel leeft mee Nog steeds woeden zware gevechten in Palestina Amerika deblokkeert Joegoslavisch goud Nationale Vergadering besnoeide militaire uitgaven Daladier pleitte voor leger van 600.000 man Versterkte degradatie Weerbericht Dinsdag 20 Juli 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, ïchledam Tel 693(X Abonn.prljei per weak 0.31 per kwartaal 4,—, losse nummer» 0,09 Doqerichl door de Stichting „Hel Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 163 Uitgave N.V. De Nieuwe F ere Postgiro 393644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeuri B. de Vriee Hoofdredacteur: Th. Ramaker HAAGSE CONFERENTIE GEOPEND Van onze Haagse redacteur) „Ik hoop dat deze bijeenkomst zodanige resultaten zal hebben dat de conferentie van Den Iiaag nog tang in berinnering zal blijven", zei de Franse minister van buitenlandse zaken, Georges Bldault gistermorgen in antwoord op de rede, waarmede minister Van Boetzelaer van Oosterhout de conferen tie van de consultatieve raad der West-Europese landen opende en het laat zich inderdaad aanzien dat deze samenkomst voor de ophouw van de West- Europese verdediging van bijzondere betekenis zal worden, ook al neemt men aan dat het Berlijnse als een voor het ogenblik nog acuter vraag stuk wellicht tot meer spectaculaire gebeurtenissen aanleiding zal geven. Tegen kwart over tien arriveer den de eerste buitenlandse delega ties op het Plein, voor het minis terie van buitenlandse- zaken, waar zij werden opgewacht door journalisten met talrijke fotogra fen. Dc laatsten konden hun foto's 'nemen, doch voor het verkrijgen van verklaringen der delegatie-le den was op dat ogenblik niet veel gelegenheid Veel te zien was er voor het ministerie niet en de belangstelling vsn de zijde van het publiek was dan.ook. niet erg groot. Het meest trok uiteraard de aandacht de aan komst van minister Bevin cn van do Belgische premier Spaak, wiens wagen van een grote Belgische standaard was voorzien. In de gro te zaal van het ministerie, waar tot diep in de nacht nog was ge werkt, verzamelden zich om half 11 de medewerkers van de vijf ministers, waarbij de Nederlandse delegatie plaats nam voor het schilderij van koning Willem I, dat aan een der lange zijden van de zaal Is geplaatst. De Belgische de legatie nam aan de korte rechter zijde van de tafel plaats. De Lu xemburgse daartegenover en te genover de Nederlandse ministers waren de plaatsen gereserveerd 'voor de ministers Bidault en Bevin, terwijl de Britse vertegenwoordi ger in dé permanente commissie van de westelijke unie, Giadwyn Jebb naast Bevin kwam te zitten. Eerst om tien over half elf kwa men de vijf ministers zelf binnen uit 'n achter de grote zaal gelegen werkkamer. Voorop Bevin en ver volgens Bidault, Spaak, Dupong en tenslotte van Boet2elaer. Minister Van Boetzelaer sprak als voorzit ter het openingswoord, waarin hij namens de Benelux-lander) Bavin en Bidault vooral hartelijk begroe tend er aan herinnerde dat deze tv.'ee staatslieden, hun eerste bezoek aan Nederland brengen. In het Eru gels sprak minister Van Boetzelaer daarna Bevin als initiatiefnemer van de Unie nog toe, waarna hij besloot met de wéns dat er niet veel gepraat, doch veel bereikt zou werden. Bidault antwoordt Bidault beantwoordde deze korte rede met de woorden welke wij hierboven vermeldden, doch Bevin bewaarde in tegenstelling tot som-: miger verwachting het stilzwijgen en dit betekende het einde van het eerste deel van de conferentie, het enige openbare deel. Tot ongeveer 1- uur bleven de leden van de con ferentie bijeen, waarna de vijf mi nisters zich naar Huis ten Bosch begaven, waar hun een lunch werd aangeboden. Uiteraard blijft over het gespro kene het grootst mogelijke stilzwij gen bewaard, hoewel vandaag aan het einde van de conferentie wel een communiqué wordt, verwacht dat te belangrijker kan zijn nu duidelijk is dat ook de Berlijnse crisis behandeld 2al worden en met name zal worden onderzocht of van deze conferentie een initiatief kan uitgaan of althans kan worden voorbereid in de geest van de Franse voorstellen die Zaterdag bekend werden en die gericht zijn op een bijeenkomst van de minis ters der grote vier. Het blijft uiteraard moeilijk een dergelijk initiatief op deze conferentie te ne men, aangezien een van de belang rijkste grieven van de Russen is dat de Benelux-denkbeelden zo of ficieel meespreken, als indertijd geschiedde in de aanbeveling van Londen over Duitsland. Er is ech ter nog een ander zeer'belangrijk punt, waarmede de ministers zich op de conferentie zullen bezig houden. Zij zullen nJ, het rapport bespreken dat door de vijf ambas sadeurs van deze Tanden isopge- Volgens het communistische blad „La Rei;u'> ica" zijn twee Russische artsen i; Moskou naar Rome ver trokken otii Togliatti. de Italiaanse communistische leider cbe zes dagen geleden bij een aanslag 2waar werd gewond,.te behandelen. Gisteren was Togliatti „aanzien lijk beter". Zijn echtgenote bericht te, dat haar man zich reeds voor bereidde de actieve leiding van de partij weer op zich te nemen. Het aantal doden tengevolge van de stakingen is thans tot 20 geste gen. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken is de rust thans in nagenoeg geheel Italië terugge keerd, f 20.- voor één kruik Twee eigenaren en een exploitant van drie bekende etablissementen in Den Haag kregen onlangs bezoek van de prijzencontröle, die vaststel de, dat de drie heren in totaal on geveer 1200 liter jenever hadden gekocht tegen prijzen, variërende van 15.— tot 20.— per liter. Ze ven processen-verbaal werden opge maakt. Het scherpst bewaakte ge bouw in Nederland is thans wel Plein rtr. 23, te 's GravevJiage, waar het ministerie van buiten landse zaken is gevestigd en waar de vijf buitenlandse mi nisters in conferentie bijeen zijn. Voor het gebouw staan voortdurend agenten op wacht. Bezoekers mogen niet meer vrij door het gebouw gaan, doch toorden steeds vergezeld door een bode. In het ministerie be vindt zich een groot aantal ma rechaussees. De vertrekken waar geconfereerd wordt, zijn volkomen van het overige deel van het gebomo afgegrendeld 's Nachts worden de veiligheids maatregelen even scherp door gevoerd als overdag. Alle toe gangswegen worden bewaakt. In de tuin van het ministerie zijn lichtmasten, opgericht. Zo dra hei donker wordt zetten schijnwerpers de achterzijde van het ministerie in een zee van licht om te verhinderen dat ongewenste bezoekers van die kant ongezien zouden kunnen naderen- steld naar aanleiding van hun be sprekingen met de Amerikaanse onderstaatssecretaris voor buiten landse zaken, Lovett en met de Canadese ambassadeur in Wash ington. Deze besprekingen zijn in dertijd tot stand gekomen naar 'aanleiding van resultaten van het overleg in de permanente militaire commissie van de Westelijke Unie, die hebben geleid tot de opstelling van een vragenlijst. Deze vragen lijst moet door de vijf regeringen worden ingevuld en- de - antwoor den 2ijn aan Lovett voorgelegd. In deze lyst is nauwkeurig neerge legd wat de vijf landen voor hun eigen verdediging en dus voor die van West-Europa kunnen doen. In het rapport van de ambassadeurs zullen zonder twijfel de antwoor den van Amerika en Canada zijn neergelegd voor zover het gaat om de van deze twee landen te ver wachten steun. V.S. en Canada nog niet In tegenstelling tot de berichten welke gisteren uit Londen zijn ontvangen werd door welingelichte waarnemers in Den Haag de ver wachting uitgesproken dat 't thans nog niet zou komen tot een aan- Övze minister mr. c. G. W, H. baron van Boetzelaer van Oosterhout opent de conferentie. Tegenóver hem ziftend links de Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, twee stoelen verder de Franse minister van buite/ilaiidse zaken Georges Bi dault én aan het hoofd van de tafel de Belgische vertegenwoordiger Paul Spaak. sluiting van V.S. en Canada bij een militair verdrag met de vijf landen. Sommigen meenden dat deze aan sluiting nauwelijks vóór de Ame rikaanse verkiezingen zouden ko men, anderen menen dat in ieder gevel mi de voorbereidingen nog niet rijp zijn. Intussen zal wel wor den verwacht dat cr wel ïn belang rijke mate materiële steun van de overzijde van de Oceaan is toege zonden, waarvan de verlening uiteraard wel zal moeten geschie den op de basis van overeenkomst, doch dat er reeds binnenkort een militair verdrag dat verder zal gaan dan materiaallevering, dat wil dus zegen een soort militaire garantie tot stand zal komen, wordt ernstig in twijfel getrokken. Togliatti gaat vooruit De. toestand van Palmiro Togliatti was Maandag „aanmerkelijk verbe terd", De aandoening van luchtwe gen én, longen, nam af en de koorts zakte. Het aantal'doden, gevallen door de onrust na de aanslag op Togliat ti, is gestegen tot 29, doordat een politieagent en een burger in Bari aan tiidens de relletjes opgelopen verwondingen bezweken. Het Nederlandse meisje Jans lïaltz cp een honcfententoonsteHtng in een der voorsteden van Londen sloot vriendschap met een der prijswinnaars. Terwijl geen enkel teken wijst op vermindering van de spanning rondom Berlijn» zUn gisteren de Britse, Amerikaanse cn Franse opperbevelhebbers bijeengekomen om de plannen tot vorming van een West-Duitse regering te bespreken. Vandaag zouden ïn Frankfort over hetzelfde onderwerp bespre kingen worden gehouden met de minister-presidenten der Duitse „Lander" over de Duitsetegenvoorstellen tegen de geallieerde plannen; definitieve besluiten zullen echter nog niet worden genomen. In de vergadering der opperbevelhebbers, die vier uur duurde, is de blokkade van Berlijn niet ter sprake geweest. maar: betalen in Sovjetmarken DE weg terug is moeizaam, maar als we in aanmerking n-tnen, dat in het jaar IJ>47 Nederlandse eigendommen met een totale inhoud gelijk aan 1015 spoorwagons, 62 scheepsladingen en 187 autovrachten, naar ons land terugkeerden, dan mogen we toch niet ontevreden zijn met het werk van het'Commissariaat Generaal voor de Nederlandse Economische Belangen in Duiteland. Mét deze conclusie van het Ministerie van Economische Zaken zal men gaarne instemmen. langzaam plaats vindt, is men toch over de medewerking van de bezet ters in dit deel van Duitsland zeer te vreden. Van hier keerden in 1947 niet minder dan honderd stroomlijn- electrische en Diesel personenrij tuigen van de Nederlandse spoor wegen retour alsmede 43 binnen vaartschepen. Drie schepen'zul len binnenkort volgen. Het restilutie-werk buiten de Duit se grenzen, met name in Polen en Tsjechoslowakije verloopt minder vlot. Die met Tsjechoslowakije stond in 1947, ondanks een officiële over eenkomst met de Tsjechische rege ring, nagenoeg stil. De Polen, die zelf zeer gedupeerd zijn door de Duitse roof- en vernielzucht geven er in ve le gevallen de voorkeur aan Neder landse goederen op Pools grondge bied te kopen in plaats van te resti tueren. De onderhandelingen, die hieraan zijn verbonden blijken ta« ümelijk tijdrovend te zijn. In 1947 zijn 1508 aanvragen van Nederlandse gedupeerden in be handeling genomen. Hiervan werden er 1132 toegewezen ter wijl de rest moest worden afge wezen omdat de goederen in Duitsland waren verbruikt of on vindbaar bleken. Toch slaagde men er ook in omge smolten lood en koper te identifice ren als Nederlands bezit en naar ons land terug te voeren. Evenzo pc hied de met 1150 ton schroot van Nederlandse klokken en 364 ton elec- trolytisch koper, dat toebehoort aan de Nederlandse Spoorwegen. Minder voldaan dan over de terug keer van 'uurele goederen" tcont men sivs r de successen in Uit de Amerikaanse zone van Duitsland werden in het verstreken jaar diamanten teruggebracht ter waarde van negen millioen guidon, alsmede pakketten Neder 1. staats obligaties ter waarde van vijfenveer tig millioen gulden. De Britse zone leverde eveneens een rijk resultaat op met de retournering van de volle dige fabrieksinstallatie van de Haze- meyer-fabrieken te Hengelo, machi nes van de provinciale eiectriciteits- maatschappij voor Gelderland te Arnhem, de installaties van de Utrechtse machinale stoelen- en meubelfabriek, die van de Mekog te IJmuiden. de haveninstallaties die uit Rotterdam en Amsterdam naar Ham burg waren gesleept en de complete inventaris van het Amsterdamse ju- weliersbedrijf van de firma Speyer. Hoewel het jaarverslag zich erover beklaagt dat de terugvordering in de Sowjet-zone van Duitsland slechts Des te meer aandacht wijdde gis teren de Britse pers eraan en tal van bladen begonnen haar lezers voor te bereiden op de mogelijkheid van een oorlog, Zelfs de invloedrijke en be zadigde Times zinspeelde op een ge wapende botsing. Het blad schreef: „De uitdaging in Berlijn vergt een onmiddellijke en duidelijke beslis sing. Zolang de Russen onvermurw baar blijven, zullen de gevaren toe nemen. Elk van beide partijen wordt naar een punt gedreven waar een openlijke botsing onvermijdelijk is. De zemuwaorlog bereikt een. climax." De „Daily Mail" is van mening. dat het verkeerd is te veronderstellen, dat Rusland geen oorlog wenst. Het blad schrijft: „De mannen van het Kremlin zijn wellicht van oordeel, dat de beste kans voor bet commu nisme is. dit jaar of het volgend jaar toe te slaan. Daarna kan het te laat z(jn, omdat Europa dan goed op weg zal zijn naar hexsteL Ook zal Euro pa dan beter verdedigd zijn." Een door een Labonrlid van het Lagerhuis geopperd voorstel om te trachten een conferentie der Grote Vijf bijeen te krijgen om zich bezig te houden met de slechter wordende internationale toestand, is door Chris topher Mayfcew, de onderstaatsse cretaris voor buitenlandse zaken, met een kort „Neen" afgewezen. In officiële kringen te Washing- Vrede, Arbeid en Welvaart, zusterlijk bijeen in de schaduw van een oude bruine beuk. Zinrijk tafree], allegorisch en schilderachtig tegelijk. De verleiding tot symboliserend mijmeren was al heel sterk gisteren toen wij by het vallen van de avond een laatste blik kwamen werpen op Rotter dam's nieuwe klokken, die daar in hun .vriendelijke geboorteplaats, Aarle- Rixtel op een lange stoet trailers reisklaar stonden te wachten. Vrede, Arbeid en Welvaart, de drie grootste klokken voorop en in dalende grootte de rest van de familie er achter. De Benjamin van slechts enkele kilo grammen als hekkesluiter. Een allegorische stoet, gereed voor de triom- piianteJjjke intocht. Genoeg echter; de officiële s-prekers van heden zullen de symbolische aspecten van de zaak mét meer talent en gloed behandelen. Uit de werkplaats klinkt hu noghef is al aan'het sche meren het schurend geluid vande slijpmachine. Alex Frit- sen in -overall komt even naar buiten om te zien of de kleine klokjes stevig génqeg op de auto'sbevestigd zijn. De dorps- fotograaf, ziet er een plaatje in. Hij' klimt op een .ladder, Alex 'zelf op 'dé auto,én. temidden van zijn klokken worhij geknipt. 'Guste; zijn. broer, bespreekt met zijn ploegje de.route die de ca- valcode inorgen r.cmrn zal. want dat wordt het, een hele optocht. Dc fabriek is morgen dicht cn het personeel, veertig man stérk, gaat mo; de directie in jeep en autobus sen mee r.aar Rotterdam. De afstand wordt berekend, gcdrcld door de gemiddelde snelheid van de trucks en de start op 8 uur gesteld. Guste Fritsen is wel een beetje opgelucht dat het Rotterdamse carillon ver trekt. Nu heeft hij weer plaats voor nieuwe vormen en dat is nodig, want de opdrachten stromen nog altijd on verminderd binnen en hij is er ook een beetje trots op dat de rijkscom- cissaris voor klokken en klokkenspe len verleden week Woensdag na af zonderlijke en gezamenlijke keuring maar twee klokjes heeft „afgewe zen". Mijnheer Timmermans, de stadsbeiaardier, was ook bij de-keu ring en Zondag is hij weer naar Aar- le-Rixtel gekomen. Hij wilde de klokjes wel mee naar zijn sponde ne men, zei bij, hij moest en zou ze be spelen. Zonder incidenten. Zoals het mannen van de klok betaamt, vanmorgen precies om 8 uur, vertrok de stoet en nu, wfj schrijven 2 uur later, is Tilburg gé- De werkelijkheid, zoals deze zich aan ons vertoonde, was al boeiend gehoég. De enorme j trucks met opleggers en vracht- wagens, vrolijk met vlaggen en opschriften versierd, de Bixtelse bevolking er om heen geschaard, zich wel bewust van het gewicht van dit uur, nog nimmer had een zo omvangrijke expeditie het dorpje verlaten. Zau mijnheer - pastoor daar in Rotterdam de klokken wijden? De vraag lokte breed uitgesponnen betogen uit, maar de knoop werd finaal doorgehakt door een pienter uit ziend melkmeisje, dat vaststelde dat dit een carillon was, slechts bedoeld voor menselyk-werelds vermaak en niet tot het verkon digen van Gods lof, zoals de kerkklokken doen. Geen wijding dus, maar toch wel een plechtige ontvangst. Op het'sta tion zou de feestelijke inkomste be ginnen. Ja, zo leeft Aarle-Rixtel mee met de Wokken, zijn klokken en terecht. Het bloeiende bedrijf van Petit en Fritseri geeft werk aan vele handen. De verdiensten zyn goed en in het algemeen wordt de lof gezon gen. op de familie Fritsen, vader en drie zoons, die zelf van de vroege ochtend tot de late avond meezwoe- gen om klokkenarm Nederland weer een volle bronzen stem te geven. passeerd, zonder incidenten, vlot en gestadig, als goldt bet een routine werk. Voor dt chauffeurs van de twee grote trailers van Stoop, Breda, is het dat ook eigenlijk wel, ze zijn wel moeilijker transporten gewend. Onze chauffeur bracht b.v. de twee schroeven van de Willem Ruys van Dnmen naar Breda en zónder rie avonturen die de reser- veschrief (door een andere expedi teur vervoerd) drie weken onder weg hield. Een enkele maal is het oppassen in de nauwe dorpsstraatjes van het Brabantse land, een smalle Baily- brug eist handigheid en scherpe aandacht, maar voort gaat het dan weer in gesloten colonne met voor op het jeepje van de gebroeders Fritsen. die als een herdershond langs de klokkenkudde heen en weer rijdt en dan weer naar voren schiet óm de weg op tegenliggers en obstakels te verkennen. En overal langs de weg staan de men sen naar^deze bijzondere cavalcade te kijken. Als ook het ver-volg van de reis Dr. Heinrich Brüring. de vroe- zo voorspoedig verloopt als tot nu gere Duitss kanselier, arriveerde toe het geval is geweest, zal Rot- Maandag aan boord van de „Veeti- terdam nog voor het afgesproken dam" te Southampton op weg naar uur bereikt zijn. - - I Duitsland. De Sovjetautoriteiten zullen 100.000 ton broodgraan uit de Sov jet-Unie naar Berlijn vervoeren om de Berlijnse bevolking te voe den. In. de officiële bekendmaking hierover zeggen, de .Russen, dat iedere inwoner van Berlijn, in welk district hij ook woont, dit graan zal kunnen kopen, binnen de grenzen van de bestaande rantsoenering. Ook de West-Berlijners zullen voedsel in de Sovjetsector van de stad kunnen kopen, maar: het moet worden betaald met het nieuwe geld, dat in de Sovjetsector -zone geldig is. De Sovjetautoriteiten hebben het Berlijnse voedseldepartement op dracht gegeven een verhoging van de voedselrantsoenen in de Russi sche sector van Berlijn voor te be reiden. ton zegt men dat thans moet worden gekozen tussen uit Ber lijn terugtrekken en een kracht meting en Washington aarzelt niet de krachtmeting, met alle daaraan verbonden consequen ties te kiezen. De crisis wordt nog geaccentueerd door besprekingen in de Amerikaan se hoofdstad. President Tnunan heeft namelijk de hoge leger- en diploma tieke chefs op het Witte Huis ontbo den. Ook het nieuws uit Duitsland wijst niet op een verbetering van de situ atie. De Britten nemen thans deel aan de „operatie vliegende kolen- man". Maandagavond streek om de vijf minuten een Britse Dakota neer op het Berlijnse vliegveld Gatow met aan boord een lading van meer dan drie ton steenkool- De Russische jagers van het type „Yak" houden nog steeds oefeningen. Een toestel kwam zelfs „in de nabij heid" van een Skymasler, die voedsel naar Berlijn vervoerde. Wat de Poolse steenkool betreft werd te Warschau meegedeeld, dat Polen bereid is, steenkool aan de Westelijke mogendheden te leveren. Evenwel is hier de voorwaarde aan verbonden, dat de Westelijke geal lieerden in Duitsland zelf voor het transport zorgen. de culturele sector. De aanvankelijke hoop dat de uit ons land geroofde kunstschatten vrijwel geheel zouden terugkeren is bedrogen uitgekomen. Men heeft hierbij de tachtig procent niet kunnen overschrijden en koes tert niet de hoop dat er nog grote vondsten zullen worden gedaan. Jn tegenstelling tot het zuiver materiële gebied, blijft medewerking van de Russen op dit terrein vrijwel uit Het is gisteren nog geenszins rus tig in Palestina geweest. De Syri sche minister van buitenlandse za ken heeft een protest gezonden naar Bernadotte waarin wordt verklaard dat de Joden het bestand hebben geschonden De Irakezen zijn ope raties begonnen in West-Galilea. die een Israëlische tegenaanval uit gelokt hebben. De Joden hebben ge dreigd een politie-actie te beginnen tegen Arabische ongeregelde troe pen, die sluipaanvalten op Joodso burgers doen op de kustweg ten Zuiden vanHaifa. Een Arabisch vliegtuig zou een Joodse nederzet ting hebben gebombardeerd. Er zrjn onmiddellijk maatregelen, getroffen om waarnemers der V.N. naar het front te zenden, vooral naar die plaatsen, waar zware ge vechten gemeld worden. De Verenigde Staten hebben be sloten de Joegoslavische activa, die sedert de oorlog geblokkeerd, wa ren, te deblokkeren. Daarentegen zal Joegoslavië aan de Ver. Staten de Amerikaanse bezittingen in Joegoslavië, die ge nationaliseerd zijn. betalen, alsme de de leen-en-pacht-leveringen ea hulpverlening; welke aan de UNR RA is voorafgegaan. Robers Schuman, de minister-president van Frankrijk, verliet gister avond na een bewogen zitting de nationale vergadering, om de president van de republiek. Vincent Aurkil,-het ontslag van rijn-regering,'die bij da stemming over het verlroa wens votum was verslagen, aan te bieden. De president heeft de ontslagaanvrage aanvaard en meegedeeld, dat hij met de parlementaire leiders besprekingen zal voeren over de vorming van een nieuwe regering. Tevoren waren reeds de socialistische ministers In het Franse kabinet afgetreden. Maandagmiddag heeft dc commissaris der koningin, mr L A Kcspcr een bezoek pebrtrrht aan het Rotterdamse politiecorps. Op hel terrein aan dc Vrocsen'.aan werd een grote poliiiè-inspeciie gehouden, nadöt perse/tillende afdelingen gezongen en gedemonstreerd hadden. De Franse nationale vergadering nam voorts het socialistisch amende ment betreffende de militaire begro ting met 297 tegen 214 stemmen aan en besnoeide hiermede de militaire uit gaven met niet minder dan twaalf milliard franc. Voor de stemming had Schuman uitdrukkelijk ver klaard, dat hij zou aftreden, wanneer het socialistische amendement werd aanvaard. In het debat, voorafgaande aan de stemming over het vertrouwensvo tum. verklaarde Edouard Daladier, voormalig premier en minister van defensie, dat met het oog op de ern stige internationale toestand geen Franse afgevaardigde een regerings crisis zou willen uitlokken. Daladier achtte hei van vitaal belang, dat de regering zonder dralen thans een mo dernisatie van de Franse nationale verdediging in uitzicht zou stellen. Het zou een ramp zijn, zo meende hij. indien het Franse leger zou blijven zoals het nu was. Het moderne Fran se leger zou 600.000 man sterk moe ten ziju. Vervolgens ontvouwde Daladier een plan volgens hetwelk het Franse leger diende te worden gereorgani seerd. Robert Schuman, de premier, zei- de, dat fundamentele wijzigingen in de structuur van het nationale ver dedigingssysteem reeds een eind ge vorderd waren. Hij liet doorscheme ren, dat verdere bezuinigingen na ernstige bestudering misschien zou den kunnen worden ingevoerd. Terwijl de namen van Jules Moch (soc.), André Marie (radi caal) en Paul Reynaud (otiafh.) worden genoemd als can did aten voor het premierschap, heeft gene raal De Gaulle in een vergadering van de nationale raad van zijn par tij. dc RPF. gezegd, dat hij de tijd gekomen acht om het bewind over te nemen. Frankrijk moet echter uit vrije wil tot ons komen, aldus de generaal, anders kunnen wij niets uitrichten. Lading van ,Amstelstroom' spoelt weg Vier leden van de bemanning van de „Amstelstroom", die Zondag bij het eiland Lundy strandde, rijn door de reddingsboot van Appledore van het eiland gehaald. Twee van hen ontvingen medische behandeling. De een wegens een kneuzing aaq het been. de ander wegens een kaak- biessuur. De „Anjstclstroom" bevindt zich in een „tamelijk slechte" toestand. De lading spoelt weg. Kapitein Jan sen en pea andere leden van de be manning blijven nog op het eiland om de bergingsmogelijkheden te be zien. De coaster „Aktjo" uit Delfzijl, die Zondagmiddag op de Noorder- haaJvsgronden benoorden het West gat vastliep, was vannacht nog niet vlot. De sleepboten Nestor en Sten tor konden h verband met de lage waterstand het seheepje. dat zeer hoog ligt, niet naderen Wel ia een sleeptros van ongeveer 600 meter lengte uitgebracht. Het bestuur van de K.N-V-B» heeft besloten dat in alle districten de competitie afdelingen zo spoedig mogelijk moeten worden terugge bracht; de le klasse tot 10 elftal len, de 2e klas tot 20 elftallen, de 3e klas tot 40 elftallen en de 4« klas tot ten hoogste 110 elftallen. Hierdoor zal in dc toekomst het aantal elftallen per distriet tot ten hoogste 180 worden terug gebracht. In verband hiermede is het nood zakelijk met ingang van het nieu we seizoen in alle districten voor le, 2e en 3e klas versterkte degra datie in te stellen. Dit kómt hierop neer, dat uit iedere competitie-afdeling één elf tal meer dan normaal moet deelne men aan de promotie- en degrada tiecompetitie. Voor wat betreft de,, vierde klas zal slechts dan versterkte degrada tie worden toegepast, indien het aantal elftallen in een district de 180 overschrijdt. Is dit laatste wel het geval dan zal ook in deze afde ling versterkte degradatie plaats hebben. Indien het aantal elftallen in een. district bij de aanvang van het a.s. seizoen meer bedraagt dan 150» doch minder dan 180 elftallen, wordt voor de 4e klas de normale promotie- en degradatiecompetitie gespeeld, doch heeft geen uitbrei ding plaats. Voor die districten waar het totaal aantal minder dan 150 elftallen is, mag tot aan dit aantal uitbreiding plaats hebben. Joegoslavische bisschop veroordeeld De Rooms-Katholieke bisschop vap Mostar (Joegoslavië mgr. Pe ter Cule, ia veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf wegens het organi seren en helpen van de „kruisvaar ders". een Oestasjiorganisatie. Acht geestelijken en vrouwelijke religi euzen, die tegelijk met mgr. Cute terecht stonden, zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen van zes maanden tot acht jaar. ZUIDELIJKE WIND Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond. Aanvankelijk over wegend droog weer met tijdelijke opkla ringen en hogere tem peraturen dan van daag. Later zwaar be wolkt met plaatselijk regenbuien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige, voor al aan. de kost tijde lijk krachtige wind nlt ZuldeUJke richtingen. 21 Juli; Zon op 4.45. onder 20-47. Maan op 21.41, onder 4.24. 2t Ju». Hoog water te Rotterdam; lo lij 4 55 uur, 2e tij 17,12 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam.; Luchtdruk 459.8; wind Z.W. 3- temm 13 0; max, temp. 20.4 (gistermiddag 2.30 uur); min. temp. 14.8 (gistermorgen -f uw). Weersgesteldheid: Zwaar JjjSWOi'A

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1