C Atoombom en raketprojectiel zijn het meest te vrezen fllETEBl! 'Hl EER HOEKJE Nieuwe Engelse duikboten FRIS EN FLEURIG Moderne oorlog bes trijkt continenten en reikt tot in de stratosfeer De Belg Van Dyck wint 16e etappe DE HÏNESE PAPEGAAI heöen Dinsdag '20 Juli 1948 3 Niet licht zullen wij vergeten hoe in bezcttingstüd de Duitse propa ganda niet ophield te dreigen mot nieuwe wapens, die Duitsland bezig was te vervaardigen en waarmee de Geallieerden bet vuur na aan de schenen zoo worden gelegd. Evonmin vergeten wfl, dat enkele van die nieuwe wapens ook inderdaad In actie gekomen zijn. Het waren de met V-l aangeduide robot vliegtuigen, die bjj honderdtallen over de Noord zee raasden, dood en verderf zaaiend op het Britse eiland en de V-2 een raketprojectiel, dat met een snelheid van büna 50011 km. per uur meer dan 100 km omhoogsteek in het hemelruim, een afschuwelijk wapen, waartegen geen afweer te vinden was. In die tijd beleefden we zonder het tc beseffen het einde van de oorlog In klassieke vorm met doodgewone tanks, schroefvliegtulgen, kanonnen en geweren. De toe passing van V-l en V-2, van de atoombom der Amerikanen, waarmee- de laatste Japanse tegenstand op slag werd: vernietigd, luidde het tijd perk in van de moderne oorlogvoering, van de strijd met wapens, die continenten kunnen bestrijken en reiken tot in de bovenste lagen van de stratosfeer Duitse techniek was fantastisch ver gevorderd Thans is het ruim drie jaar ge leden, dat de Duitse oorlogsleiders het zwijgen werd opgelegd. In die drie jaren Is bij stukjes en beetjes, meestal door droge publicaties in wetenschappelijke tijdschriften, aan het licht gekomen, wat de speciale opsporingsploegen tijdens de geal lieerde opmars aan Duitse vindingen hebben buitgemaakt. Het vermoe den, dat Duitsland op het gebied van. de bouw van raketprojeetielen en straaljagers een grote voorsprong op de geallieerden had. is waar ge bleken. Nog juist op tijd werd Duitsland overrompeld en neerge slagen. Het stond op het punt van zich af te slaan, met wapens van een ongekende kracht en. van een fantastisch vernuftige makelij. De Nazileiders moeten onder een on draaglijke spanning hebben geleefd in de wetenschap het koste wat het kost nog enkele maanden te moeten volhouden om de nieuws wapens, die bijna gereed waren, in de strijd te werpen. Tot op het laat ste ogenblik hoopten zij op een ommekeer der oorlogskansen; het was het wonder, waarvan bet Duitse volk vast geloofde, dat Hitier het brengen kon. Wat zij vonden De Amerikanen waren kort na de Duitse capitulatie aan de voltooiing van de atoombom toe. Luttele maan den tevoren echter hebben zij tij dens hun opmars ontdekt, dat hun Europese tegenstanders weliswaar nog geen atoombom bezaten, maar wèl een z.g. atoomsplitsingsoven, die, op volle kracht werkend, kon worden buitgemaakt De Duitsers waren dus een verbazend eind op weg na ra de atoombom, doch had den. gelukkig hun doel nog juist met bereikt, dank zij het feit, dat de Duitse machthebbers eerst toen het van de fronten ging mislopen, hun Met dit Duitse V-2 raketprojectiel ioorden in Australië in de buurt van Adelaide proefnemingen ge daan. Het gevaarte, dat om te wor den vervoerd op een lange trailer ligt, wordt hydraulisch in verticale stand gebracht en daarna recht standig op het start-platvorm neer gezet Radio-programma DIN5DAG 20 JULI Avondprogramma 19 00 Nieuws, weer; 10-1S Droomland; IS.30 Causerie Zuid Afrika; 19 45 Reg. uitz20-00 Nieuws; 2Q.05 Piano; 2012 Radio plulli. ork 22 00 Antwerps Vo caal Kwartet; 22.37 Actualiteiten: 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws; 23,15 Qpe- ragedeelten. HlLVUusiTM li: 19.00 Skymasters; 19.30 Het orgel in de avond: 19 45 Ge sprekken met dokters; 20.00 Nieuws: 20.05 Echo van dg dag; 2015 Fragment- opvoering van de opera „Lakmé"; 2130 Veertig jarig jubileum; 22 00 Lichte in strumentale soli: 22.15 Buitenlands over zicht; 22 30,, Theo Olof, viool. Herman Kruyt piano; 23.00 Nieuws; 2315 En gels concert. WOENSDAG 21 JULI HILVERSUM I; 7 00 Nieuws; 715 Gymn 730 Reveille; 745 Woord voor de dag: a.°0 Nieuws; 815 Gewijde muz.; 8.30 Vlot begin: 9 00 Ochtendbezoek: 9 30 Symph morgencor.cert; 10 30 Mor gendienst; 11.CO Zangrecital; 1130 Hon gaarse. Russische en Zuid Amerikaanse klanken; 12 00 Pop. orgelbespeling; 12 30 Weer: 1233 Metropole orkest; 13 00 Nieuws; 13 15 Kerkconcert; 14 00 Trio; 1430 Ens Bagatelle; 15 00 Em Musika- bscher Spas? 15 30 Solisten parade; i5 00 Voor onze jeugdige postzegelverzame laars: 1615 Voor onze jongens en meisjes: 17 30 Gram muz: 17 35 De Viif Zapakara's: 17.50 Korte groet aan alle Esperantisten; 18 00 Onze Nederlandse koren en korpsen; 18 30 Reg nitz HILVERSUM II' 7 00 Nieuws: 715 Muziek bij het ontbijt; 8 00 Nieuws; 8.15 Soc strhdlied: 818 Musette plaat jes; 8 50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gr el.. 9 30 Waterstanden; 9 35 Serenade van Beethoven: 10.00 Morgenwijding: 10 20 Onze keuken; 10 30 Als de stofzuiger zwijgt; 11 00 Pop non stop progr 12 00 Vindobona schramml'n; 12 30 Weer; 1233 Platteland; 12 38 Orgelspel: 13 00 Nieuws: 13.15 Kalender: 13 20 Orkest Frans Wouters; 13 50 Coro Beimonte: 14 00 Gesproken portretten; 1415 Om roep kamerork,; 15 00 De Regenboog; 15 35 Hoorspel' Jane Evre; 16 00 De Roodborstjes; 16 15 Weinig in de krant veel in het land: 16 45 Vragen staat vrij: 17 15 Gr.pl.; 17 45 Reg uitz.; 18 00 Nws 18.20 Ontmoeting met oude bekenden uit Weense Operettes. Het is niet onze bedoeling de men sen beng te maken door sensationele publicaties ouer de middelen dec moderne oorlogsvoering, noch wil len wij voedsel geven aan de geruch ten over oorlog die wederom de ronde doen. Wij menen echter de ernst der tijden wel onder het oog te moeten zien en dc kop niet in het zand te moeten steken als wij ver nemen hoe het staat met de nieuw ste geheime cn niet geheime wape nen die gedurende een volgende oorlog gebruikt zouden kannen worden. Moge er even koortsachtig gewerkt worden aan de vrede als aan de oorlog en mogen de vrede- ie venden de overwinning behaten vóór het mensdom zichzelf vernie tigt. Moge dit artikel daarom een waarschuwing ztjnf volle steun gmren verlenen aan het atoomenergie-onderzoek. Andere wonderlijke wapens wer den door de Geallieerden ontdekt.' Van de V-2 wist men af, niet echter van één type A-9, een. machtig pro jectiel, dat voortgedreven door een bundel raketten en bestuurd door een piloot, in veertig minuten van Europa naar Amerika kon vliegen en dus een absoluut niet af te weren bombardement van New ..York bin nen het bereik der Duitsers zou hebben gebracht. De Duitse oorlogs technici stuurden trouwens bewust aan op de mogelijkheid Amerikaan se bevolkingscentra aan bombarde menten te kunnen, onderwerpen, In 1344 ontwierpen zij super-on derzeeboten met namen als „Biber", „Meereshund" en „Salamander", die zich tot 400 meter diep in zee kon den verbergen en in staat waren, van onder de waterspiegel uit V-2 projectielen met een actieradius van 200 K.M. af te schieten. In April 1945 werden met deze schepen ge slaagde proefnemingen gedaan op een verborgen meer in de Oosten rijkse Alpen. Een ander ver uitgewerkt plan was de bouw van bommenwerpers met een actieradius' van 12,000 k.m.» die in een groep van 400 stuks een aanval op" New "York'moesten on dernemen. Wonderlijk luchtdoelgeschut Natuurlek zochten de Duitsers met even koortsachtige haast naar nieuwe middelen om de allengs zwaarder wordende geallieerde bom bardementen binnen dragelijke per ken te houden of zelfs geheel te be letten Zjj kwamen tot de construc tie van een wonderlijk gecon strueerd luchtdoelgeschut, waarvan de projectielen, voorzien van een electro-dynamisch „reukorgaan" zich automatisch op hun doel kon den richten. Zij zochten hun prooi op, waardoor de trefkans tot b$jna löO procent werd opgevoerd. Voorts Iegdsn de Duitsers zich toe op het ontwerpen, en in veie gevallen ook reeds in serie bauwen van verschil lende types straaljagers met snel heden van 1000 tot zelfs 2400 K.M toe. Voorts waren er allerlei soor ten raketprojectielen, hetzij bemand door een piloot, hetzfj automatisch of radiografisch bestuurd, eveneens bestemd om vtfandelyka vliegtuigen met nagenoeg absolute zekerheid ,,ult de lucht te plukken". Wasser- fall, Rheintochter, Schmetterling waren de wonderlijke namen, waar mee deze monsterraketten werden gedoopt. Vele fabrieken van enorme omvang en 'n reusachtige capaciteit, meestal nog ondergronds gebouwd, waren op het moment van de capi tulatie bezig met de massaproduc tie van verscheidene van deze nieu we geduchte wapens. Na drie jaren Men mag aannemen, dat weinig van hetgeen Duitse ingenieurs en geleerden op het gebied van raket- proiecüelcn en straalvliegtuigen hebben bereikt voor de geallieerden verborgen is gebleven. De Engelsen en Amerikanen enerzijds en de Rus sen anderzijds hebben in grote haast de desbetreffende objecten en ontwerpen buitgemaakt en met in begrip van Duitse natuurkundigen, chemici "en technici naar hun land gevoerd. Bij tftd en wijle horen we ietsover de verdere ontwikkeling en perfectlonnerlng der raketwa- pens en supersonische vliegtuigen. Al werd het dan m het eerst door Amerikaanse autoriteiten een mis lukte proefneming genoemd, toch is uitgelekt, dat een Amerikaanse le- gerpiloot met een Bell X S-I straal jager sneller dan het geluid (1200 KM. per uur) had gevlogen. Zo nu en dan vernemen we ook het een en ander over de proefne mingen met raketprojeetielen. De V-2, het Duitse raketprojectiel van het type A-4. bereikte eens een maximumhoogte van 162.000 meter. Dit gebeurde tijdens de oorlog bü het afschieten van een V-2 in Den Haag. Door een defect in de auto matische stuurinrichting weigerde het proiecücl de parabolischs baan te volgen, doch bleef rechtstandig omhoog schieten om na het uitwer ken van de raketmotor ln de stad neer te ploffen. Het nieuwste Amerikaanse raket projectiel, dat in. de herfat van dit jaar zal worden beproefd, kan vol gens de berekeningen een maxi mumhoogte van 4QQ.003 meter be reiken. De Amerikanen experimen teren met de vroegere Duitse V-2 raketten in de zandvlakten van New Mexico, de Engelsen in de ver laten woestijnen van Australië en Rusland zit waarlijk, ook niet stil, getuige de Geheimzinnige projectie len, die somwijlen boven Zweeds grondgebied verdwalen. Openluchttoneel voor de jeugd Het Nederlands jeugdtoneel o.l.v. Rob Geraerds en Rie Beijer zal op uitnodiging van de Gem Kunst commissie voor de jeugd tussen 1 en 15 Augustus een serie v&cantie-voor- stelüngen geven, van „Repelsteeltje" ifiSsFCtë: VREDELIEVEND is de tocht die zes Engelse gevechtsvliegtuigen (Vampire) gaan ondernemen naar Ame rika en Canada. Na een trantsatlantische vlucht neemt dit 54e Squadron deel aan verdedigingsoefeningen van de Amerikaanse luchtmacht Leerzaam bezoek De vier Engelse onderzeeboten, die in de Waalhaven liggen en ge durende enige dagen door het pu bliek bezichtigd kunnen worden, .lijn van het allernieuwste type en van de laatste technische vindingen voorzien. Zij werden alle na de oorlog gebouwd, maar hebben niet temin reeds een flinke staat van dienst. Twee er van ondernamen expeditie-reizen naar Zuid-Axne- rika en de Noordelijke IJszee, zo als men reeds weet. Een bezoek aan de „Aurochs", waarheen een hevig deinende mo torsloep ons bracht, leerde ons, dat alles aan boord van zo'n onderzeeër al heet hij in goed Nederlands dan „Oeros", is ingericht op efficiency; geen plaatsje van dit 85.5 meter lange schip is ongebruikt gebleven. Wie wil weten, hoe hü zich in moeilijke omstandigheden kan be helpen, moet maar eens een reisje meemaken! De boten zijn. bemand met onge veer 60 koppen en kunnen een in het openluchttheater g-Mg,-gg** op de Wielerbaan (Zuid) en. in. de „Perenhof' te Kralingen. van 4330 P.K. elk. Onder water kunnen, zij een snelheid van acht \v/ T^ïeze keer krijgt EJ u een eenvou dig maar leuk pa troontje voor zes jarige meisjes, dat weer verschillen de resultaten op kan leveren- Ce- heel van dezelfde stof vraagt het ongeveer 1.50 me ter van 80 cm. breed. Bij het eer ste model zijn de voorbaan en het rugpandje dinars genomen. We zet ten-de voorzijbaan aan de voorbaan en leggen x op vallend de plooien in. Aan de rug panden knippen toe een overslagje van iy2 a 2 cm. breed aan, dat toe met een belegje afwerken en van knoopsluiting voorzien. Dan stikken we ze op de ingerimpelde rugbaan. Schouder- en zijnaden sluiten, waarbij de rugschouders even ingehouden moeten worden De mouwklepjes nemen we dubbel en zetten ze ingerimpeld alleen langs de bovenstukjes, dus niet onder de arm. De hals wordt met een schuin biesje aan de binnenkant afgewerkt Nummer twee heeft, inplaats van klepjes een pofmouwtje, dat we van onderen en over de kop licht inrimpelen en naad op naad val lend in de jurk zetten. Bij het verbinden van de bovenstukjes met de rok zijn geplooide strookjes of kantjes meegestlkt. De hals wordt nu aan de buiten kant met 'n schuin biesje afgewerkt, waarbij eveneens 'n niche meegenaaid. wordt. Bi) het derde mo delletje loopt de ooorbaan niet door, maar is langs het stippellijntje door gekniptDe rug- sluiting vervalt. Daarvoor wordt nu aan de voorpandjes het overslagje voor de knoopsluiting aangeknipt. Een kraagje van dubbe le stof zet u onder een schuin biesje in de hals. Uw kleine meid zal «ast en zeker in haar nopjes zijn met haar nieuwe jurk! ELLA BEZEM ER ©JAAP KLE.PJE mijl bereiken. Zij zijn bewapend met een tien cm. kanon, dat zowel op zee- als luchtdoelen kan vuren, en een groter van twintig cm. Voorts drie lichtere mitrailleurs en natuurlijk tien torpedolan- ceerbuizen. Deze moderne vaartuigen kun nen tot ongeveer zestig meter be neden de zeespiegel dalen, maar daarnaast is grote aandacht besteed aan de veiligheid. Er zijn aparte uitgangen", waardóór men zich met behulp van speciale apparaten, de „Davis-escaper", in geval van nood uit de machinekamers kan redden. Er zijn ogenblikken aan boora van een onderzeeer, waarin slechts activiteit en snelheid red ding kunnen brengen. Daarom kun nen alle maatregelen van één cen traal punt uit geregeld worden en de bevelen ook naar de verschil lende „afdelingen" controleka mer, torpedo-installatie doorge geven worden. Als hoofddoel van ons bezoek gold eigenlijk de grote hulpkruiser het schip is nog iets groter dan onze „Volendam" aanvankelijk een passagiersschip, maar later overgedragen aan de Britse marine. Ook deze boot is zeer modem inge richt en van de meest uiteenlopen de gemakken voorzien. Er i3 een recreatiezaal, waarin o.a. filmvoor stellingen gegeven worden, en 'een wasserij en strijker ij zullen, de ja- louzie van de huisvrouwen opwek ken. De „Montclare" is ook zeer zwaar bewapend beschikt over diverse kanonnen van verschillend kaliber en een installatie om mijnen „naar boven" te brengen en kan met zijn bemanning van 480 koppen zeventien mijl per uur afleggen. Tour de Franse: Gisteren reed Barfxll, die bij de Zwitsers favoriet Is nu er geen Zwitserse renners aan de ronde deelne men, bijna voortdurend aan het honrd \*an het peleton. H5J was In pracbtfce conditie en. vol zelfvertrouwen, hetgeen berekende dat alle aanvallen op rijn gele trui tot mislukken gedoemd waren. Deze 16e etappe van de ronde van Frankrijk, (LausanneMulhouse 243 kmu> werd echter gewonnen door de Belg: van Met meer dan 20 minuten voorsprong op een tweede groep, waartoe de ge demoraliseerde Bobet behoorde, kwam het leidende peleton te Mulhouse aan. De Belgen hebben J« deze etappe een hoofdrol gespeeld Van Dyek, Ockers, ImpanJs, Mathieu. Sehotte. Engels en Dupont, zc waren voortdurend bij de kopgroep en draalden een ferm tempo Wat de Nederlanders betreft kan ge constateerd warden, dat 2e alle drie goed gereden hebben Jammer genoeg misten ze de aansluiting met het eerste peleton. waarin Knxhen wel zat. En het gevolg was dat de Luxemburger weer op zichzelf was aangewezen en alle krachten moest inspannen om niet door de Italianen en de Belgen te wor den los gereden Hij wist zich te hand haven en samen met Bartah en nog negen anderen aan te komen, een halve minuut na de winnaar van de etappe, maar hij heeft het niet gemakkelijk ge had. In overeenstemming met art. 41 van het wedstrijdreglement is Orts (Cen trum en Zuidwest Frankrijk) uit de koers genomen. Daarentegen is beslo ten dat Gauthiei, Martin en Seghessi, alhoewel ze met meer dan 10 percent achterstand op de tijd van de winnaar der etappe binnen kwamen, nog mogen starten. Het pïoegenklassement ziet er thans als volgt uit; 1. Franse Nat. ploeg; 2. Helgie A; 3. Parijs; 7. Ned-Lux. ploeg. Janssen kwam als 27e en De Hoog als 35e bmnen. In het algemeen klassement bezet Janssen de 37c, De Ruijter de 43e en De Hoog de 45e plaats. EARL DERR BIGGER,5 San Francisco, nieuws." En al het andere voort, terwijl zijn ogen langs de muur zochten, „de mooiste van Eden nam ae aangeboden courant alle...." Hij draalde zich om, „Dia acht kleine bladzijden, nieuws en is er niet", zei hij. advertenties. Hü liet zich ia een „Ontbreekt er een?" vroeg Bob stoel zinken. „Nu", zei hij, „het langzaam, schijnt, dat het souper voor Hulp aan_ Dames verleden Dinsdag be- „Dat schijnt zo. Het is een revol- EENCHASUB CHAN-MYSTBRIB jjB, No. 3S Hij vroeg rig?,."aar Chan mee komtÏSJemtM.*' bezig -was. Blijkbaar leek het da „Ja, maor het voornaamste staat d1™ £a<3" in ~de buurt I"—opnamen Yedaan den, nebben ijverig gewerkt en haar beeft" wu «r»H een «n do heeft," Hü wees een lege plek op de muur aan. „Daar heeft hij gehan- speurder het beste Thorn's kavel op binnen 'in'",* merit's" Ho'flejTiip. °,'Öp Kt".,1''*4' M bU ta ami rfore a— spois „o trArtal f 4ZICH Si, bladzyde drie. Daar verneem je, dat het in het dal erg wordt met de „?d=n greep hem vast bij de mouw. prairie wol ven. Veel mensen zetten al vallen." „Onder deze omstandigheden", zei Eden, „is het maar gelukkig, dat Henry Gratton zorgt voor de kippen van meneer Dickey, terwijl die in Lo"? Angelos is." Holjey stond op. pn keek een ogen blik neer op zijn nietige krantje. „Daar wbs een tijd. dat ik aan de New York Sun meewerkte", haalde te volgen en van de vogel af te blijven. Dat was niets vreemds, want de ramen van de secretaris keken juist op Tony's stang uit, Weer in de woonkamer gekomen, nam Bob een boek op. Een paar minuten voor twaalven hoorde hij het asthmatisch gekuch van Ho ra tius Greeley op het erf, en hij stond op om Will Halley binnen te laten. De redacteur glimlachte en zag er energiek uit. zei Bob. „Madden is daar, UUU UICCnClML' LcJdlUe viv ivvv^, met Thora, bezig aan het persge- hij aan. „Laat dit toch nooit, aan d»Pen is." sprek. Ga_ zitten. Hij kwam heel Harry FJadgate sien. Toen Harrv „Wacht eens", zei hij langzaam en strak. „Laat me dit even verwerken. Een revolver weg, en het kaartje ook. Je kunt zien, waar de punaises gezeten hebben," „Nu en wat zou dat?" vroeg Hol- Icy verbaasd. Eden ging met zijn vinger langs de wand. Waar het kaartje zijn moest, is geen stof. Wat betekent dut? Dat dc revolver pas sinds enige dichtbij. „En denk er aan, dat ik de paarlen niet meegebracht heb. Mijn zaken met Madden zij'n nog niet af gewikkeld." Holley keek nem met belangstel- zei Holley. „Wat ..Mijn jongen' mtj kende, was ik journalist." Hii je...." liep de kamer door. „Zeg, heeft „Stil", waarschuwde Bob, De Madden je zijn verzameling vuur- deur ging open en Madden gevnlgd wapens al laten zien?" door Thorn kwam binnen. Even Bob stond ook op en ging naast bleef de millionnair hen strak aan ling aan. „Ik snap het. Maar gister- hem_ staan. „Neen nog niet." staan kijken. avond dacht ik, dat alles 20 prachtig .Die is toch wgl de moeite waard. ..Goedenmorgen, HoUev". zei hij was, watMaar stoffig ik geloof, dat Louis „Hier is je nersgesprek. Je seint het „Dat hoor Je nog wel viel Bob bang was ze aan te raken. Bijna al naar New York, nietwaar?" MiMnmAn Irrvm iV tranmiH/iaK .Ja. Ik heb het er vanmorgen met in. „Misschien kom ik vanmiddag naar de stad," Hij begon luider te spreken. „Ik ben blij. dat je komt. Ik vond juist de woestijn tamelijk saai, toen jij aan kwam tuffen." Holley glimlachte. „Moed houden. Ik heb wat voor je. Een ware bron van geest en wijsheid." Hij gaf hem een courant. „De Eldorado Times van deze week, 20 juist van de pers. Lees over Louie Wong's reis naar dip wapens hebben een geschiedenis. Kijk, boven ieder hangt een kaartje. „Geschonken aan P. J, Madden, door Til Tavlor," Taylor was een van de beste politiemannen, die Oregon ooit heeft gehad. En zie de?« eens en die." ."Wat is dat er voor een, met die kerven?" vroeg Bob. Holley ver telde, wat hij ervan wist. „Maar de ster van de verzameling", ging hfj mijn vriend over gehad. Hij is er blü mee." „Nu, het is niets bijzonders. Ik hoop, dat je ook terloops zeggen zult, waar ie het gekregen heht. Dat 281 er toe bijdragen de gevoelens te verzachten van de lui, die ik in New York zo dikwijls afgesnauwd heb. (Wordt vervolgd) Versterkte degradatie Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten dat in alle districten de competitie afdelingen zo spoedig mogelülumoeten worden terugge bracht; de le klasse tot 10 elftal len, de 2e klas tot 20 elftallen, de 3e klas tot 40 elftallen en de 4e klas tot ten hoogste 110 elftallen. Hierdoor zal in de toekomst het aantal elftallen per district tot ten hoogste 180 worden terug gebracht. In verband hiermede is het nood zakelijk met ingang van het nieu we seizoen in alle districten voor le, 2e en 3e klas versterkte degra datie in te stellen. Dit komt hierop neer, dat uit iedere competitie-afdeling één elf tal meer dan normaal moet deelne men aan de promotie- en degrada- tiecompetitie. Voor wat betreft de vierde klas zal slechts dsn versterkte degrada tie worden toegepast, indien het aantal elftallen in een district de 180 overschrijdt. Is dit laatste wel het geval dan zal ook in. deze afde ling versterkte degradatie plaats hebben. Indien het aantal elftallen in een district bij de aanvang van het a.s. seizoen meer bedraagt dan 150, doch minder dan 180 elftallen, wordt voor de 4e klas de normale promotie- en degradatiecompetitie gespeeld, doch heeft geen uitbrei ding plaats. Voor die districten waar het totaal aantal minder dan 150 elftallen is, mag tot aan dit aantal uitbreiding plaats hebben. Derde Symphonie van H. Andriessen Voor het laatste volksconcert had Piet van Me ver een programma sa mengesteld, dat twee noviteiten, voor Rotterdam bevatte. De be langrijkste daarvan was de derde symphonie van Hendrik Andries sen. Wat men in de eerste plaats in dit werk ten zeerste kan waarde ren is het gedegen vakmanschap. De vorm waarin deze muziek is vervat is evenwichtig, de instru mentatie doorzichtig en in geen der vier delen laat de componist zich tot compositaire extremiteiten ver leiden. Men kan zich echter bü bet horen van deze compositie niet al tijd losmaken van de gedachte, dat Andriessen met deze voortreffelij ke eigenschappen soms minder ge- inspireerde momenten tracht te overbruggen. "Want hoewel in har monisch opzicht interessante vond sten soms de aandacht trekken, zouden hier niettemin grotere te genstellingen toch het geheel boeiender maken. En dit is in de melodlek die evenals dc harmonie sterk Franckistisch getint is. even eens het geval. Het blijft alles te monochroom, hetgeen zich vooral doet gelden in het laatste deel, een fuga, die hoe knap ook van inven tie minder aantrekkelijk is dan dc andere delen. Het symphonische gedicht „Het Betoverde Rïccr" van Uadow, dat zeker niet tot de meest sterke wer ken van deze componist kan wor den gerekend bleek nochtans een fijnzinnig, klankrijk stuk te zijn, de moeite van het horen waard. Bei do werken kregen een goede en klankvolle vertolking, die de philharmonic! hartelijke bijval be zorgde. Een ovationeel succes behaalde Theo van der Pas met Mozarts pia noconcert in A.-K.V. 488. En te recht, want hij speelde het muzi kaal en technisch op meesterlijke wijze. Herman van Born. Of gij achttien bent of tachtig, Uw Rfesumatische pijnen doen hun slopend werk - en ge. voelt, U.een wrak en aïgeleefö, ver vóór Uw lijd Zorg ervoor, die slo pende kwaal 1e boven te komen; begin liever vandaag dan morgen de beproefd heilzame Kruschen-kuur. waaraan tal loze Juders aan rheumatische pijnen een nieuw leven te danken hebben, Kru- scüen is een zuiver natuur-product, een samenstel van zes minerale zouten met een erkend aansporende werking op de bloedzuiverende 01 gaiK-n Daarom is, luist waar onzuiver bloed zich demon- streert rn Rheumatische panen, Kru- schen als de redder m de nood Begin ermee hoe eerder hoe beter, iedere morgen de kletnc dosis zoveel als er op een cent gaat. Alaar wèl regelmatig! Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist Advertentie L M. Kunstjes Onze hond, een zuivere Spaniel, heet eigenlijk. Victor, maar omdat hij met zijn ernstige en wijze ogen en edel gewelfde schedel sprekend, bjkt op een bekende hoogleraar noemen wij hem „de professor". De professor is zeven meandert en een paar dagen oud, het wordt dus eens tijd, zo dacht ik laatst, dat hij v/at meer leert dan eten, drin ken en hartelijk kwispelen met zijn staartje, want het stak me een beetje dat iemand onlangs aan zijn intelligentie twijfelde, toen bleek dat Vic niet eens een poot kon ge ven en op de stupide vraag: hoe spreekt-ie dan?, gewoon geen ant woord gaf. Nu ben ik er tegen een hond allerlei idiote mensenkunsten te leren, omdat het al erg genoeg is, dat de mensen over het algemeen 20 hondjesachtig doen, maar_ een poot geven is altsid wel aardig en dan heb ik het kunstje van niet-uit de-linker-hand-wensen-te-eten im mer wel van paedagogische waar de gevonden. Om de kinderen te verrassen be sloot ik gisteravond laat, toen iedereen al naar bed was, de pro fessor die klassieke kunstjes even gauw bij te brengen en aan het ontbijt reeds de eerste voorstelling met de gedresseerde hond te geven. Hé, professor, kom je mand eens uit, sprak, ik vriendelijk tot Vic, terwijl ik al met een stukje worst in de linker hand gereed zat om de les te beginnen. De hond rekte zich op zijn ge mak, geeuwde eens en kwam arge loos en innig vriendelijk op me af. Toen hij het stukje worst in m'n hand rook en jjag wilde hu het vreugdig en dankbaar ophappen, maar ik trok de hand een beetje terug en zei streng: foei! Even keek Vie me aan of hij zeggen wilde: wat zijn dat nou voor flauwe grap pen en vóór ik het kon beletten had hij de worst al uit m'n hand gegrist. Logisch, dacht ik, tot nu gingen we altijd als vrienden met elkaar om. zonder slmksighetdjes hartelijk en eerlijk amicaal, dus dat beest is gewoon niet op laffe trucjes bedacht Ik r.Sm een ander stukje worst, nu in de iccMer hand en Vie hapte het voorzichtig en zonder rancune op. Toen ik vervolgens weer een stukje in de linker hand nam, be gon de professor die late tractatie zó vergenoegd op prijs te stellen dat z'p hele lijf schudde van het kwispelen. Ik was er te vertederd door am mü" hand bijtijds terug te trek ken en zo verdween de worst tegen alle regels in, volkomen kunstloos in de hond zijn bek. Het duurde nog vijf stukjes worst voor Vic bij links even aarzelde, verwonderd wachtend tot ik uit-gepest was en met een gezicht van: ik-zal-de- wijste-m aar-zijn-want-straks- krijg-ik het toch. Omdat ik de vol gende morgen aan het ontbijt bij mijn demonstratie geen fiasco wil de lijden, ging ik nog een. poosje door met stukjes kaas, want de Vorst was op. Ach. aan die kaas van'tegenwoordig komt ook gauw een eind en tenslotte moest ik stoppen mrt de lessen en met een bezwaard hart ging ik-naar bed, want ik was lang niet zeker van myn succes bij het ontbijt: dat iro nische gezicht van de professor beviel me niet. Nou, van een voorstelling iè er 's morgens niets gekomen. De scherpe verwijten mijner huisgeno ten en de beschuldigingen als zou ik fieterig stiekum alle worst en kaas hebben opgegeten, hadden me helemaal down gemaakt en om als dompteur met succes op te treden is een evenwichtige opgewektheid een eerste vereiste. DESIDERIUS. Suzanna in 't bad Marnix GiJsen heeft na jaren van zwijgen een klein boek in het licht gegeven, een bijdrage tot de Nederlandse letteren waarmede ook deze Vlaming zijn kunstbroe ders van boven de Schelde voor bijstreeft- Als men de producten en de productiviteit der Zuid-Neder landers overschouwt. moet men erkennen, dat Walschap, Elsschot, Gij sen, Van Aken, Boon, c.s. (om bij de vijftigjarigen en jongeren te blijven) het er beter af-bren- gen dan zu die in Noord-Neder land geacht worden op hun hoogte tc staan. De oorlog heeft ook in Vlaande ren links en rechts gemaaid. Vic tor Brunclasr en Kamiel van Bae- len stierven een Jan Campertse dood; Lode Zielens stierf, zoals ten onzent een Speenhoff senior om kwam; Frans Delbeke is niet meer, August Vermeylen, Toussaint van Boelaere en nog vele anderen (ook Felix Timmermans) werden door de Onvermijdelijke gedwongen hun pen voorgoed neer te leggen, maar een stevige groep rijpen, vol wassenen en jongere*-, volgt on vermoeid de vaan die Herman Teirlïnck en Ernest Claes zijn blij ven dragen. Men mist echter Roe- lants en Brulez hebben zfj hun voorstellingsvermogen en verbeel dingskracht op zolder gebracht? Helene Defraeye, Huhert Lampo. Johan Daisne, e.t.g. beschamen hen- Beschamen doet ben ook Mar nix Gijsen, pseudoniem voor dr. Goris; in nog geen veertien dagen tijds schreef hij in het voorjaar van '46 te Manhaltan een allerwon derlijkste „onthulling" over de beroemde Suzanna, bij iedereen bekend door haar onaangenaam bad-avontuur, gat door de groot sten onder de schilders vereeuwigd werd, o.m. door Rembrandt en Tintoretto weet men nog? op de prachtige Weense Kunstschatten- tentoonstelling van zomer '47 was deze Suzanna in het Rijksmuseum te bewonderen De onthulling geschiedt bij mon de van Joachim van Baby Ion, Su- zanna's echtgenoot; reeds in de eerste alinea staat het: „Ik, Suzanna's man, was slechts een hijkomend perso nage, haast niet veel méér dan een toneelmeubel, Dat ben ik, jammer genoeg, ge worden de dag, toen Suzanna plotseling tot nationale figuur werd bevorderd. Zij stapta van het bad recht in. de ge schiedenis en werd het sym bool der deugd. Zij was do Deugd zelve in het ganse land. Dertig jaar lang, was ik met de Deugd getrouwd. Het was lang niet grappig." Aan „waarom het lang niet grappig" was, heeft Marnix Gij sen 175 goed-geschrevon pagina's gewijd, welker inhoud te verklap pen 'gelijk zou staan met de foute, haarfijne, uiteenzetting die men weleens moet aanhoren over een boeiende film waar men vol span ning naar is toegegaan. Joachim van Babyion heeft ge leden, hu. die eens de gelukkigste man van zijn tijd geprezen werd. (Marnix Gijsen: Het Boek van Joa chim van Baby Ion; uitff A. A M, Stols, 's-Gravenhage, 1948.) In Weer en Wind Het mooie tijdschrift „In Weer en Wind" heeft taen eervolle jaar gangen achter de rug en is met frisse moed aan zijn elfde begon nen onder redactie van ae natuur kenners bij uitstek Rinke Tol man, ds. J. I. van Schaick en Jan P. Strijbos. De inhoud munt uit door variatie: B. J. Lempke wijdt een In Memoriam aan dr. Annéus Marinus Brouwer; dr-A. Reel aire vertelt bijzonders over dc kleine Juni-kever; Ans Volker onthult de vele tere kanten van het machi nale broeden 'op de Withaag; J. Daams r.eemt ons mee naar de paddenstoelen en naar het land van Thom; Frans W. Wegman heeft het schoon van Den Briel hei'-ontdekt, mr. T. Lcbret ringt eenden m de kooi aan de Bakkers waal; en J. Vfjverberg, de orni tholoog, juicht: „Ditmaal geen vo gels". De foto's houden het mid den lussen kunstopnamen (Den Briel en Thorn) en heldere tekst verduidelijkingen (bij De Withaag, door Jan Lodewijkx). (Uitg.i W. L. x J Bmsse, R'dam.) Vlaggen voor het raadhuis In Verband met de nationale koop- yaardijweek hebben zeeverkenners hedenmorgen aan de vijftig witte masten voor het raadhuis (aan iede re mast zit een rederij-bordje) de vlaggen gehesen, die thans een fees telijk aan.-den geven aan de Cool- singel. Al die vlaggen geven de ver wachtingen weer, waarmee de Rot- terdammers de komst van het raai huiscarrillon tegemoet zien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3