HET ROTTERDAMSCH PARGDL Nïeuwenota aan Rusland in voorbereiding Kabinet-Marie gevormd Sprookjesvorst gaat kamperen Mussert, RauterChristiansen West-Duitsland krijgt zeer spoedig parlement en grondwet Ghef van Berlijnse politie afgezet Tijdelijk minder vlees Bizonia sluit grens met Sowjet zóne UNO staakt pogingen tot ontwapening Bin Bidault vervangen door Schuman Om vrouwengrillen trotseert de Agg Khan het oerwoud Stormloop om zonnehoeden Arabieren stellen weer voorwaarden Lagerhuisdebat afgelast Concreet programma noodzakelijk •:N Nieuws van de Olympische spelen- Nederland-Eire 3-1 Hockey-tournooi gewijzigd Kaartverkoop loopt goed Zwemmers en hockeyers gearriveerd .Dinsdag 27 Juli 1948 Rad. en Adm, Lang a Haven 141, Schiedam TeL ó?30v Abonn.prljsi per week 0.31 per kwartaal losse nummers 0.0? Opgericht daor de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Kchtste jaargang, No, 174 Uitgave N.V. De Nieuwe Per» <-* Postgiro 398444 Bankier: Amsterdamse^» Bank te Rotterdam Directeur: B, de Vries Hoofdredacteur; Tiu Ramaker Twee conferenties hebben zich in de afgelopen-vierentwintig uur met de toekomst, van. Duitsland, bezig gehouden. De ene' werd té. Londen gehouden door de drie hoge Ame rikaanse diplomaten Bohlen, Dou glas en Bedell Smith, de andere te Frankfort .door de generaals, Clay, Robertson et» Koenig, de drie Weste lijke bevelhebbers met de elf'pre- miers der "West-Duitse Lander over een West-Duitse regering. In Berlijn is nieuwe opschudding verwekt doordat dr. Friedensbtirg, de waarnemend burgemeester van de stad, Paul Markgraf heeft ont slagen, Markgraf was indertijd door de Russen aangesteld als hoofdcom missaris van de Berlijnse politie. Over de vergadering te Londen is alleen bekend geworden dat deze commissie van drie. belast zou zijn met de opstelling van een nieüwé nota 'aan de Sovjet-Unie.Voorts is er in Londen intensief van gedach ten gewisseld tussen Britse en Amerikaanse vertegenwoordigers. De berichten dat er een officieel voorstel zou zijn gedaan tot een bespreking van de kwestie Duits land door de Grote Vier, zijn tegen gesproken door Charles Ross, pers chef van "Truman. De conferentie te Frankfort tus* sen de drie Westelijke gouverneurs en de Duitse ministerpresidenten heeft tot overeenstemming geleid. De voorbereidingen voor het bijeen roepen van een. constituerende ver gadering voor West-Duitsland zul len vandaag beginnen. De consti tuerende vergadering' zal „parle mentaire raad" worden genoemd en de voorlopige grondwet zal -;,basis wet" hetenl De parlementaire raad zal worden samengesteld .uit dele gaties uit de parlementen der di verse Duitse staten fLadder), in verhouding tot het aantal inwoners dier staten. Een aparte'clausule der overeenkomst voorziet -in deelne ming door de Russische zone,- wan- •neer zulks gewenst wórdt. Gene raal Clay móest de conferentie tweemaal onderbraken omdat hij injecties kreeg tegen een opgelo pen koude in. zijn spieren. Hij is gisteravond weer naar Berlijn ver trokken. De schorsing .van-Paul Markgraf is niet erkend door de Sovjet-auto riteiten. Zij is geschied omdat Markgcaf, die afkomstig is uit het Daarentegen iets ruimer kaasrantsoèn Tengevolge van de tijdelijke moeilijkheden bij de vleesvoorzie ning, in hoofdzaak veroorzaakt door weinig aanbod van slachtkoeien op de binnenlandse markt en enige vertraging in de import van vlees, Is de geldigheidsduur van de lopen ds vleesbonnen met een week ver lengd 11.1. tot en met 7 Augustus 1943. De nieuwe vleèsbonnen. die de2e week zouden, kunnen worden ver wacht, sullen per 7 Augustus, dus een week later, worden aangewezen, terwijl de geldigheidsduur van deze bonnen nog nader zal worden be- -paald. In verband met deze vermin dering'van het vleesrantsoen zal het kaasrantsoen, dat óp de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar - zal worden gesteld, met 50. gram wor den verhoogd. De verhoging van het kaasrantsoen .zal voor kleine kinde ren (DE-groep) ,25 gram bedragen. Spitfire moest landen op straatweg bij Zwolle Een Spitfire vanhet. vliegveld Twente heeft gistermiddag op de Meppelerwegeven buiten "Zwolle een noodlanding' moeten maken we-, gens een defect aan de motor. Bij het uitlopen' knapten de vleugels van het toestel af.' De -piloot, de enige inzittende, werd licht ge wond. communistische comité Vrij Duits land, en opgeleid te Moskou, ge tracht heeft, het gehele Berlijnse politieapparaat onder communisti sche controle te brengen. Men be schuldigt er Markgraf van, op deze manier een putsch la Praag te heb ben voorbereid. Dr. t Johannes Stumm, socialist, is benoemd tot Markgrafs opvolger. De Russen hebben van hun kant Markgraf be volen, Stumm te pntslaan, maar de Berlijnse autoriteiten nemen aan dat hun beslissing de goedkeuring van de Westelijke militaire gouver neurs geniet, zodat Markgrafs ac tiviteiten voortaan waarschijnlijk beperkt .zullen blijven tot de Sovjet-' sector van de stad. De Britse en Amerikaanse autori teiten in Duitsland hebben bevel ge geven tot de stopzetting van alle goederenverkeer tussen de Engels- Amerikaanse zone en dc Sowjet-zone. De tekst van de order zegt: „Tengevolge van technische moei lijkheden is oen Verbod, dat op 26 Juli ingaat ,en tot nader order van Kracht.zal blijven, uitgevaardigd ten aanzi^i van: Góederen naar of van stations in de En gels-Amerikaanse bezettingszone •voor de Sowjet'zone, met inbegrip van Berlijn; Goederen naar of van de Sowjet zone en Berlijn, die bestemd zijn voor doorvoer door ,de Amerikaanse Britse' zones. Goederen,, die voor 26 Juli zijn af geleverd, zullen nog worden ver voerd. Zoals utt het bovenstaande blijkt zal goederenverkeer uit West- Europa voor de Sowjet-zone door dc dubbele zone niet zijn toegestaan. De UNO heeft na twee jaar debat teren- thans voorlopig de pogingen om een plan voor algemene ontwa pening op te stellen opgegeven. De werkcommlsaie van de commissie voor de ontwapening heeft met ne gen' tegen twee stemmen (Sowjet-- Unle en Oekraïne stemden tegen)- vastgesteld, dat het geen zin had het werk voort te zetten. De werk- commissie zal aldus rapport uitbren gen aan de ontwapeningscommissie en deze zal op Iwar beurt de alge mene vergadering in Parijs mede deling doen van het falen der po gingen- 1 IN De Nederlandse aardolie-maGt- schappij is bezig-met een gedetail leerde studie van de Nederlandse bodem met als doel aardolie te vin den. Op hetj. 2Jselmeer geschiedt dit onderzoek 'volgéiis 'de graviine- trische methodeMet dè graviméter worden deafwijkingen in het zwaartekrachtveld van de aarde vastgestelde 'waaruifde ligging der aardlagen kan warden: af geleid. De graviméter wórdt op een uit'stalen buizen samengesteld torentjedat op de bodem van het- 'IJselmeer I ritst, geplaatst. VERBODEN ZONE' OOSTENRIJK De Sowjet-autoriteiten hebben mededeling gedaan van het bestaan van een „verboden zone" in Oostenrijk. doch willen geen nadere verklaring geven voor het bestaan or van. Zij maakten pss gewag van deze zone na herhaalde tegenwerpingen tegen voor stelten van de Westelijke militaire gouverneurs voor het aanleggen van een telefoonlijn tussen de Sowjet-zone en de Amerikaanse zone'. Deze lijn zou door een „verboden zone" moeten lo pen. aldus verklaarden zij. De Weste lijke gouverneurs verklaarden verbaasd te zijn, van een dergelijke zone te ho ren, doch de Sowjet-Russische comman dant. generaal SJeltof. herhaalde slechts: „Het is een verboden zone en ik heb er niets aan -toe te voegen." De Franse radicale prémier An dre Marie heeft Maandagavond laat bekend gemaakt, dat hjj erin ge slaagd is een kabinet samen te stel len. André Marie heeft de president der Republiek, Vincent Aurioi, de volgende lij?t van ministers over handigd: Vice-premiers: Pierre Henri Teit- gen {Mrp) én Léon Blum (socia list). Minister van buitenlandse za ken: Robert Schuman (Mrp). Mi nisters van staat: Henri <5ueuil!e (Radicaal) en Paul Ramadier (so cialist). Minister van Financiën en nationale economie: Paul Reynaud (onafh. republikein). Verder de volgende 12 ministers: Nationale verdediging: René Mayer (Radi caal). Binnenlandse zaken: Jules Moch (socialist). Industriële pro ductie: Robert Lacoste (socialist). Landbouw: Pierre Pflimlin (Mrp). Openbare werken: Christian Pi- neau (socialist). Arbeid: Daniel Mayer .(socialist). Oud-strijders: André Marosélli (radicaal). Over zeese gebiedsdelen: Paul Coste-Flo- ret (Mrp). Justitie: Robert Lecourt (Mrp). Onderwijs: Yvon Delbos radj ca alW cd e r opbouwRené Coty (onafhankelijk republikein). Gezondheid: Pierre Schneiter (Mrp).- De Indische voetballers, die aan het Olympisch tournooi deelne men. spelen op hun blote voeten en zullen ditals de weersom standigheden het toelaten, ook in Londen doen. Hier de barre- vaeters aan het trainen in ■Richmond Park Camp, J DE 71-jarige Indische vorst Aga Khan. kan het niet zonder comfort stellen, zelfs niet wanneer hij in do wildernis op grof wild jaagt. Tezamen met zijn zoon,, prins Sadroeddin, en zijn lieftallige (derde) vrouw, Frangaise van geboorte, is hg van daag vertrokken met een uitgebreid gevolg van blanke en inheemse bedienden naar zijn wonderltamp in het Afrikaanse na tionale Sergengetti park, waar het enige toegestane „vuurwapen" het fototoestel is. Veertien, vrachtauto's, opge tast met de beste levensmiddelen die Kenya, ter beschikking heeft, zijn het gezelschap vooruitgegaan. Het gevolg van de Aga be staat uit zjjn lijfarts, zijn persoonlijke ver pleegster, vier blanke en minstens zestig Inheemse bedienden, onder wie zes koks en zes bedienden voor de was. Het „jungie''- kamp van de Aga is een tentenkamp, dat opgeslagen is in het lommer van acacia bomen. De privétenten der deelnemers zijn uitgerust met porceleinen badkuipen en fraaie meubels, pp de grond liggen karpet ten en het boudoir van Aga's ega is voor zien van een toilettafel met zilveren voor werpen. Tal van kisten met glaswerk en poreelein bevinden zich onder de bagag>ï van de expeditie, die de moeilijkste wegen hoeveelheid ingeblikte groenten en een grote variëteit aan vis. sardine en kreeft in. blik, dat alles moet er voor zorgen dat de Indische vorst en de zijnen zich niet over een lege maag of een dorstige keel behoeven te beklagen.4 DAGELIJKS zal vers gebakken brood door de Afrikaanse koks verschoft worden, terwijl vers voed sel per vliegtuig wordt aangevoerd uit Arusha, dat zich op 300 kilometer afstand van het kamp .bevindt. In de '.vildernis is een landingsplaats vrij gemaakt ten behoeve van een spe ciaal vliegtuig, dat verse eieren en boter zal aanvoeren uit de hooglan den van Kenya, alsmede koffie en thee van de plantages en biscuits uit Nairrobi. Het gehele avontuur is georgani seerd ten behoeve van de. charman te mevrouw Khan. die verzot' is op filmen en fotograferen en lal lang de wens te kennen had gegeven eens iets anders dan de dagelijkse dingen des levens op de gevoelige plaat vast te leggen Thans zal zij haar kunsten kun nen beproeven op de leeuwen en wilde antilopen, maar voor het ge val de oerwoudbewoners misschien een vijandige gezindheid jegens haar aan de dag mochten leggen, krijgt zij voor alle zekerheid een escorte van vijf blanke jagers mede. allen experts op het gebied van" de leeuwenjacht. Na het bezoek aan het Scrgengetti Park, verhuist de expeditie naar het Nationale Tuavo park, waar men de sensatie van ont- mnatinoon met olifanten, rhino ce- Volgeos politieke waarnemers zouden de socialisten op het laat ste ogenblik toegegeven hebben, enerzijds onder aandringen, van president Aurioï en anderzijds uit vrees voor algehele mislukking van de ooging van' Marie of leiders van andere centrumpartijen. De leider van de linkervleugel van de socialistische partij, Léon Boutbien, heeft in een verklaring Paul Reynaud en zijn economische politiek afgewezen als in strijd met het socialisme en de belangen van de arbeiders. De Vierdaagse Ruim 7OOt) wandelaars gingen op pad Het liep gisteren in de Nijmeegse winkels storm om zonnehoeden. De plotseling doorgebroken tropenzon deed hiernaar veel vraag ontstaan. Nijmegen had overal op gerekend voor de Vierdaagse die vanmorgen in alle vroegte is begonnen, alléén daar op niet. De hitte die zo plotseling is inge vallen zal de" medische dienst heel wat werk te doen geven. Dr. Avena- rius heeft zich met zijn staf van me dische medewerkers extra voorbe reid op een grote stroom van uitval lers op deze eerste dag. Het aantal aanmeldingen is dit jaar groter dan ooit. In 1947 verschenen 6772 wandelaars aan de start, van daag werden er 7.137 verwacht, plus 36 buitenlanders, onder wie een ne gental Noren. De 32e Vierdaagse staat "In het te ken van de zang, De traditionele vlaggenparade werd daardoor van een altijd min of meer officiële gele genheid een familiefestijn. ccn sym bool van de Vierdaagse-geest, .Na tuurlijk. de zes nationale vlaggen van Denemarken. België, Noorwegen, Frankrijk, Engeland en Nederland', ontbraken niet, evenmin als de zeer deftig uitziende autoriteiten. Vanochtend vroeg, toen de zon nog geen kans had gehad toilet le maken en zich te spiegelen in de Waal, wa ren de zevenduizend al een goed eind op weg. De Betuwe in, naar het land van groene dijken, kersenbongerds en jairnfabrieken. Het land van lieve stadjes en dorpjes; het land van EistEist. dat staat te popelen om de wandelaars een verfrissende ont vangst te bezorgen. Kloof wijder tussen Irgoen en Israëlietische regering Graaf Bemadotte heeft Maandag in Beiroet, de hoofdstad vande Li banon, besprekingen gevoerd met de secretaris-generaal van de Ara bische Liga, Azzam Pasja. Hierbij hebben de Arabieren de bemidde laar raeededeè'd c|at z*ï vasthouden aan hup cis van stopzetting der Joodse, immigratie zolang het be stand duurt, terugkeer van Arabi sche vluchtelingen naar hun haard steden. en een verbod om het im porteren van wapens door de Joden. Wanneer aan deze voorwaarden niet zou worden voldaan, zouden de Arabieren zich genoodzaakt zien, de strijd te hervatten. De Irgoen Ewn! Leoemi heeft gis teren een communiqué uitgegeven, waarin zij zegt de voorlopige re gering van Israël niet meer te er kennen. Alle eenheden van da Ir goen hebben bevel gekregen zich van het Haganab-leger af te schei den. Omdat Israël in staat van oor log is, en enkel om deze reden, eeeft de opperbevelhebber vfcn de Irgoen hat formele bevel, niet de wapens tegen de Haganab op te ne men. In de Libanon is de regering afge- treden. De minister-president is reeds begonnen met de vorming var een nieuwe regering. Engeland brengt vandaag in de Veiligheidsraad bet vasthouden door de Joden van vijf Britten ter sprake. De vijf mannen werden uu. langs in Jeruzalem door de Irgoen ?.wal Leoemi ontvoerd en aan ne Ilaganah overgegeven. Het debat, dat Woensdag ih het Britse Lagerhuis over- buitenlandse zaken zou worden gehouden, is af gelast. Naar men meent te weten is het kabinet van gevoelen; dat j.ulk een debat tn de huidige om-' standigheden ongewenst is. Er zou den licht redevoeringen gehouden; kunnen wordep, die een slechte uit werking zouden kunnen hebben oP, de delicate internationale toestand... Bovendien, zo gelooft men. zou ,'ds- regering op dit ogenblik geen uit- voerlge verklaring kunnen afleg gen. Verwacht wordt evenwel, dat- Bevin een algemene verklaring zal afleggen over de internationale toe stand alvorens het Lagerhuis -Vrij-; dag'op zomerreces gaat. ven. AGA KHAN Kampeerder No. door de wildernis volgt, aleer men voorzien, van warm en koud stro- nijlpaarden "hoopt te bele* op de kam peer gronden is aangeko- mend water. men. De costuumg van mevrouw De firma's, die de levensmiddelen Khan moeten uiteraard zo 'voorde- voor de expeditie leverden, vertel- lisr mogelijk uitkomen en daarom den dat de proviandering in alle zijn ook enige elektrische strijk-'opzichten „up to date'", te noemen apparaten meegenomen, tevens be- was'. Champagne, Franse wijnen, doeld om de vouw in de parttalons likeursoorten, whisky, kisties slga- van de Aga te houden. Elke tent is rene, 300 blikken fruit, een enorme NU ook het proces tegen Christiansen voorlopig ach- weten we nu van de spanning tussen Wehrmacht—SS— ter de rug is, moet het ons eens van het hart, dat NSB? Waarom,Is hetgeen te Neurenberg inzake S.eyss wij de manier, waarop wij in Nederland „onze" oorlogs- Mussert is bekend geworden, bij de processen-Rauter misdadigers hebben berecht, eigenlijk maar een misera- en Christiansen niet tc berde gebracht? bele vertoning vinden, even miserabel als de manier, Het isoleren van de processen tegen de ooriogsmis- waarop wij de kwestie der collaboratie en der zuivering dadigers leidt tot de dwaasheid, dat Christiansen en hebben aangepakt. Rauter tegen elkaar worden uitgespeeld. Diefje en dief- Iedere grootheid/iedere fantasie en in sommige ge- jesmaat,-ongetwijfeld, maar het getuigenis van Rauter is vallen moeten we zelfs zeggen elke kennis van de ver- volmaakt waardeloos. De twee .waren felle vijanden en -houdingen en de achtergronden, heeft er aan ontbroken, als het m dé bezetting lopende gerucht waarheid bevat, Het monster-proces te Neurenberg had het voordeel, dat dat Rauter de telefoongesprekken van Seyss Inquart liet iedereen besefte, dat er wat gebéurde lal was wét .er afluisteren,vat zal hij dan voor een rol hebben gespeeld gebeulde niet altijd ideaal); de zaken;werdeti met elkaar tegen Christiansen, hij, .-de.felle, verbeten SS-er, tegen in verband gebracht, het was een geheel; er werd afge- de z.i. maar halfzachte man van de Wehrmacht? En dan rekend meteen misdadig verleden'en met. een stel mis- Schreieder,', Wat voor waarde hebben zijn verhalen, zo- dadigers en daarmede was schoon schip gemaakt. lang we niet weten wat er met zijn England-spiel aan.de Niet aldus bij „onze" oorlogsmisdadigers, We. nemen hand is geweest? Is het onoirbaar, dat we een nare het geding tegen Christiansen als voorbeeld. Deze zaak smaak in de mond krijgen als we bij die twee. getuigen. is behandeld zonder dat er één man uit wijlen de NSB als getuige a charge of k décharge is opgetreden. We hebber, bij het volgen van het proces vaak gedacht: wat zou Mus sert hiér over verteld kunnen heb ben? En waarom is diens naaste medewerker, de ex-secretaris-ge- I Gemiste kans de waarheid j [aan het licht te brengen len 7.o voor ons zelf et Rauter en Schreieder, de arm bijna C.v.G.D. rapporteert: De Commissie v. Goede Diensten In Indonesië heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad getelegrafeerd, dat zij van mening is, dat de poli tieke onderhandelingen niet her vat zullen kunnen worden voordat een der ppetiien een concreet pro gram voorstelt voor de oprichting van „Verenigde Staten van Indo nesië", onder wezenlijke concessies aan de andere partij. Een dergelijk program „zou minstens de gehele reeks van kwesties moeten betref fen, welke omvat worden door tio AustraUsch-Amerikaanse voorstel len". De Veiligheidsraad behandelt vandaag de Indonesische, kwestie weer, naar aanleiding van de sta king dér politieke besprekingen door de Republiek. Volgens geruch ten te Lake Success hebben de Amerikaanse en Australische leden der C. v. G. D zich beklaagd-over de passieve rol. die de commissie uit het lid zien schieten als ze de j Ke<30emdis te spelen en gewaar- eéd moeten afleggen en we hen in SChuwd tegen de gevolgen van een gebroken Nederlands hbrén zeg gen: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig"? A de^ drie processen tegen ncraal van de NSB, niet gehoord' zuivere sfeer tè scheppeiï.» Mussert. Rauter, en Chris- De man zal toch wel iéts geweten --.T5r-. -■ vn-—tiansen weten we wel iets over hebben van hetgeen er tussen zijn j..un - Individuele misdaden, 'maar leider en Christiansen is gebeurd en hoe de vcrhoucJn- niets over de samenhang er van, mets over bun gen in de diverse Duitse kringen waren. Het is geen ge- spel en tegenspel, niets ook over hun gemeen- heun. dat de snelle executie van Mussert wordt betreurd, schappelijke misdaden. Het is bekend, dat Mus- niet omdat hij die niet verdiend zou hebben, maar omdat sert op zijn manier heeft gevochten tegen de SS, dal is men daardoor een mond voorgoed heeft gestopt. En dat in elk geval bij zijn proces gebleken. Bij het proces- men de andere hoofdpersonen uit de NSB. Huygen. Van Christiansen was dat al veel minder; daar kwam die Geelkerken e.d. thans zuinig bewaart om te voorkomen, oude spanning alleen tot uiting in de nogal grove en water ten aanzien van Mussert is gebeurd, nL dat ieder- brutale manier, waarop Rauter zijn oude vijand te lijf een zich op hem beroept. ging,, zozéer, 'dat hem moest worden toegevoegd: u staat nier niet als verdachte, MEN stelle-zich eens voor, hoe anders de zaken èn Van de'listen en lagen, die Weermacht en SS (en NSB) tegen Rauter èn tegen Christiansen waren verlo- elkaai;..hébben gelegd, bleek niets, kón ook niets blijken, pen niet wat het resultaat betreft, maar wat aangaat want.niet alleen was de tij'd te kort, maar de kijk op het het aan het licht brengen van de waarheid indien geheel ontbrak en'daardoor ook de visie op de betekenis men heel deze kliek van tegen elkaar intrigerende, el- van hun individuele dadeit kaar bedriegende, elkaar op. leven eni dood bratrjjaerde Onzentwcge had men enige duizenden kleine manne neden, ,n één groot ..Neurenberg-pso.es had berecht, tjes met rust kunnen laten, indien men dan maar alle Dan had het Nederland» volk heel die Burtw nil sa tel- aan „en bmte(je tljd en encrgle had gcbru|kt om veel heten-alfaire Sn enen achter de rug gehad. Nu1 komt er oeIsngrijker en vecl flmestcr j,roep va„ grote b0uabora- telkens een klein stukje vuil voor ce dag en krtjgen we teurs en oorlogsmisdadigers snel te berechten. Tndien nooit het gevoel eens écht schoon schip gemaakt te heb- men dat l,ad gedaan, nogmaals: snel, met viste op het ben. Dan hadden we ook de volle waarheid geweten, die gehécli ^e, kennis vab d% achlergronden en de onder- v;e nu wel nimmer zullen vernemen. Enge rivaliteiten, in een paar grote Neurenberg-proces- Een proces Christiansen b.v. krijgt daardoor iets on- sen, dan zou ons volk een ander schouwspel te zien ge- wezenlijks. Wie de bezettingstijd intens'heeft meege- kregen hebben dan thans, bij de geïsoleerde processen leefd en wel eens achter de schermen heeft kunnen, kij- tegen Mussert. Rauter en Christiansen. Dan zouden we, ken, weet hoe naïef zo'n proces tegen Christiansen feite- na de bevrijding ook het bevrijdende gevoel hebben ge lijk is. Nogmaals:. niet omdat de man geen ernstige din- kregen van "n rotte plek grondig te hebben weggesneden, gen op zijn kerfstok heeft, maar omdat hier slechts één En«ile satellietjes, meeloperij es en twijfelaartjes zouden segment van de cirkel wordt-bekeken, zonder dat men zich met walging hebben afgevraagd: hebben we daar .de blik hééft en. zonder dat ons volk een kijk krijgt 'op achter aan gelopen?, hebben we daar enig vertrouwen in het geheel. Wat weten we nu van de verhouding Seyss gehad? -Dan waren zij in enen van hun dwalingen gene- InquartRauterChristiansenSchmidt—MusSert? Wat ren en Nederland zou zich zuiverder voelen dan thans. stilstand 'in de onderhandelingen tussen Nederland en de Républiek, Nieuwe maximumprijzen voor peulvruchten Van 23 Juli af mogen voor peul vruchten- aan consumenten ten hoogste de volgende prijzen worden berekend. Groene erwten: 50 cent per kg., spliterwien: 62 cent per kg., schokkers: 56 cent per kg. en brui ne bonen: 78 cent per kg. Voor witte bonen, grauwe erwten en capucij- ners is .de prijs thans vrij. Weerbericht ZEER WARM WEER Wcersverwachünt, gel dig tot Woensdagavond: Heldere nacht met wei nig wind. Morgen over- S dag zeer warm en zon- 1 nlg weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warm- teomveders In het Zui den van het land. Mati ge wind hoofdzakelijk uit Oojtelljke richtin gen. Juli: Zon op 4 55, onder 20.37, Maan op 2.8 IS onder 12 44. 28 Juli: Hoog water te Rotterdam le tij 9.07 uur. 2e «j 21.03 uur. Waarnemingen te Rotterdam: 766.4 luchtdruk; N.O. 1 wind; 22.3 temp.; max, 28.5 (gistermiddag 4.40.uur); min, 18.3 (Hedenmorgen 6.10 uur).- - -y Weersgesteldheid: onbewolkt. Zaterdag tegen Engeland In de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi heeft Nederland gisteravond te Ports mouth de Ierse Vrijstaat in een vrij» slappe wedstrijd overtuigend met 31 verslagen. Nèderland heeft zich hierdoor ge plaatst in de. achtste finale en moet a.s. Zaterdag uitkbmen tegen Enge land. Een volledig verslag van de wedstrijd van gisteravond van de hand van onje speciale verslaggever vindt u op pag. 3. Naar wij vernemen, is door het feit dat Tsjechoslowakije» Polen en Hongarije niet op de voorgeschre ven datum aan het Britse organi satie comité de hamen van de spe lers van hun elftallen hadden op gegeven, een nieuwe indeling van de pools samengesteld. De indeling Is" nu als volgt: poule A: India, Spanje, Oostenrijk eix, Argentinië- Poule B: Groot Brlttannië. Afgha nistan, Zwitserland en de Verenig de Staten. Poule C: Nederland, Pa kistan, Frankrijk, België en Dene marken- Van poule A en B zal slechts één land over gaan naar de volgende rónde, terwijl van poule C, waarin ook Nederland behoort, twee elftallen voor de tweede ron de in aanmerking komt. De eerste wedstrijd van Neder land zal gespeeld worden op Zater dag 31 Juli tegen België, dan op Maandag 2 Augustus tegen Dene marken, Dinsdag 3 Augstus tegen Frankrijk eri tot slot na enige da gen rust op Zaterdag 7 Augustus tegen Pakistan. Luxemburg schakelde Afghanistan uit In Brighton heeft het Luxem burgse Olympische voetbalelftal met 6—0 van Afghanistan gewon nen. Zaterdag zal Luxemburg op het terrein van Fulham spelen te gen Joegoslavië. Het Nederlandse Olympisch elftal heeft Maandagavond te Portsmouth zijn wedstrijd in de voorronde te gen Eire met 3—1 gewonnen. Een van onze voorhoedespelers springt op om de bal in Eire's doel le kop pen, terwijl enige Eire-spelers hem afhouden Gedurende het afgelopen week einde zijn er zeer veel kaarten voor de O-S. verkocht.. Voor de boks-finales en voor de voornaam ste zwempummers zijn geen plaat sen meer beschikbaar. Reeds meer dan de helft van het totaal aantal kaarten van 1 millioen is geplaatst, en wanneer het goed weer blijft is het volgens de heer Holt, directeur van de organisatie der Spelen, mo gelijk dat men een bedrag van 50,000 pdst. overhoudt na aftrek van alle kosten. Enkele minuten na middernacht 'is de fakkel met het Olympisch vuur het groothertogdom Luxem burg binnengekomen. Bij Evrange aan de1Moesel werd de Frans- Luxemburgse grehs gepasseerd. Maandagavond arriveerde aan het Waterloo Street station- te Lon den een grote ploeg Nederlandse deelnemers bestaande uit de zwemsters, zwemmers en de hoc keyers. Allen kwamen tegelijk aan, gebruind door het schitterende weer, waardoor de reis een waar plezierreisje was geworden daar ook op zee de rust en kalmte heerste van een warme zomerdag. De chef de mission, de heer Lotsy was met zijn beide assistenten aanwezig om onze landgenoten te verwelkomen: ook het Engelse.or ganisatie-comité had een afgevaar digde gezonden om de heer Lotsy bij alle maatregelen die getroffen, moesten worden te helpen. Drie bussen stonden gereed om de Olympische deelnemers naar de plaatsen van bestemming te bren- gen- De heer Lotsy bracht "de, da mes persoonlijk naar het voor haar bestemde gerieflijke college in Norfhwood, terwijl de heren door gingen naar het R.A.F. kamp in Uxbridge. Jan Stender ook naar de Olympische Spelen BIJ het WZC-tournool te Woerden, troffen wij Stender, die daar voor de Robben medespeelde. Van hem verna men- wij. dat door de door diverse zwem mers Behouden collecte een bedrag bij een was gebracht, waardoor hij in da gelegenheid Is toch bi) de Olympische Spelen aanwezig te zijn, nu hij niet door de KNZB als, trainer of verzorger ts benoemd. Prins Bernhard in Londen Prins Bernhard is gistermiddag- van Soesterberg naar Londen ge vlogen om in Engeland de Olym pische Spelen bij te wonen, De prinses-regentes zal zich, naar nu- bekend is. niet naar de Olympisch* Spelen begeven, 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1