Slijkhuis loopt in C Ook in zwem stadion ging onze vlag omhoog M chft Oostenrijk schreef de eerste zwarte bladzijde Magistraal spel van onze hockey-ploeg Eervolle derde plaats voor TTies Vaessen in finale 100 meter borstcrawl Koning George ontvangt vijf Nederlanders Irma Schuhmaeher werd zesde Onze poloploeg was niet op dreef Wordt de 10.000 meter overgelopen? Speciale reportages van de KRO Radio-programma Het Olympisch comité is boos op Reg. Harris Reddende engel Yoor armere ouders mtitiecuhèec Twintig jaar voor verrader Verzorg Uw lm id Voetbalploeg misdroeg sieh in de strijd tegen Zweden DE HINESE PAPEGAAI verdrijft, muggen Fraaie 3-0 zege voor de Skandinaviërs Nederlands elftal gaat thans fier aan de kop Wederom een 4-1 zege, nu op de Denen Dinsdag 3 Augustus 1948 3 i Ma Braun, Jan <3e Vries en nog een stuk of wat landgenoten trekken Wies uit het water en beginnen een soort rondedans van vreugde. Fotografen richten hun lenzen, Amerikaanse journalisten vuren hun vragen af. En het laatste wat ik zie is Wies Vaessen op het podium, met de bronzen medaille in de hand. Was het een goede dag voor Ne derland o'f niet,..,? Naar wtf vernemen zullen ver scheidene deelnemers uit diverse landen hedenavond door de Koning van Engeland op Buckingham Palace ontvangen worden. Vyf Nederlan ders zijn voor deze ontvangst uit genodigd. Onder lading van de chef de mission, de heer Lotsy zullen Be Booper (hockey): Slijkhuis (athle- tick); De Ruyter (athletiek); Braa- sem (waterpolo en De Vroet (voet bal) naar Buckingham Palaca gaan om ons land bij deze receptie te ver tegenwoordigen. (Van onze speciale verslaggever) Gisteravond even snel overgewipt naar de Empire Pool, om de finale honderd meter vrije slag te zien, waarin Irma Schuhmaeher en Marie Louise Vaessen uit Heerlen zouden meedoen. Ik loop gelijk naar binnen met een Deen, die over de kansen van zijn landgenoten Greta Ander son en' de Europese kampioene Fritzi Nathanscn, die Inmiddels ge trouwd is en nu meezwemt onder de naam van haar echtgenoot, geen ge heim maakt. Ik kan er niet veel tegen in zeg' gen. Inderdaad, de Deense meisjes zwemmen go Ai en als ik daar dan nog bij optel Ann Curtiss, dan zou ik toch wel een dwaze optimist moe ten zgn, als ik onze Rotterdamse Irma of de Heerlense Wies een kans zou geven. Voor deze belangrijke avond een afgestampte Empire Pool en een hels kabaal, als de zwemsters het bad ingaan. - De eerste vijftig meter zijn voor Fritzi Nathansen. bijna alle andere zwemsters gaan gelijk door het keer punt. Irma Schuhmaeher. Wies Vaes sen en Ann Curtiss op één lijn. Maar de tweede helft is nauwelijks inge gaan of daar zet Anderson een fan tastische spurt in. Ze zwemt ze al lemaal voorbij. Wies Vaessen en Ann Curtiss verhogen o<?k het tempo, gaan Fritzi Nathansen voorbij. Er komt fanatiek geschreeuw.van de kant: „Hup WiesMaar AVies kan Ann Curtiss niet houden. De Amerikaanse, die beroemd is om haar eindspurt, probeert Anderson nog in te halen, wat haar net niet lukt. Zo tikte Anderson één aan, Ann Curtiss 2 en Wies Vaessen 3, Irma Schuhmaeher werd zesde. Karei Lotsy, Pahud de Mortanges, Toch werd met 52 van Spanje gewonnen Maandagmiddag heeft Nederland de eerste wedstrijd in de tweede ronde gespeeld tegen Spanje, welke werd gewonnen met 3—-2, nadat de rust met een 2—1 achterstand was ingegaan. Door deze overwinning behoort' Nederland tot de eerste acht. De ploeg was in de tweede ronde in een poule met Spanje en India. Over het algemeen was het een slechte wedstrijd van onze landge noten, vooral voor rust. De eerste goal werd door Spanje gescoord. Ben schot van Castillo hield Salomons niet goed. waardoor Mestres de bal het doel' kon inwer ken <0—11. Even later mgakte Smol door goed aangeven van Rui«ascho tel gelyk (1—1). Nog voor rust kon Castillo het tweede doelpunt scoren, nadat de Nederlanders drie goede kansen hadden gemist. Tijdens de rust werd een hartig woordje met de jongens gesproken cn inderdaad, hst hielp. Van Feggelen werd nu meer inge schakeld en hij wist zijn bewaker door een snelïc draaïbeweging drie maal te misleiden (42). Bovendien nam hij nog eenmaal keurig de bal uit handen van de midachter Marti, zodat het einde kwam met een 5—2 overwinning voor de oranjeploeg. België en Argentinië speelden 1—1 gelijk. De Amerikaan Anderson, die Za terdag j.l. bij het schocmsprïngen van de 3 meter-plank 2e werd ach ter zijn landgenoot Harlan, kwam Maandag bij een sprong van'het 10 meter platform, zo ongelukkig te recht. dal hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Hier constateerde de geneesheer een long-kneuzing, Anderson's toe stand is bevredigend. De Nederlandse scïioonspringsfer Coby Floor, die na de verplichte sprongen met '37.51 punten als twaalfde werd geklasseerd. De Amerikaanse zwemsters Draves, Olsen en Elsener werden resp. eer ste, tweede en derde. In Wembley werd bekend ge maakt. dat de protest-commissie, die door Lord Burghiey gepresideerd wordt, het dossier van de 10.000 me ter bestudeert. Zoals bekend is deze wedstrijd ge wonnen door Zatopek. Er is bij de commissie geen pro test binnengekomen, maar men vraagt zich af of de rondentelling wel volkomen correct is geweest. Vervolg van pag. 1 SLIJKHUIS loopt in, centi meter voor centimeter, de cimeter voor decimeter, de ga ping tussen hem en Gaston Reiff wordt kleiner. Maar juist als iedereen denkt: nu gaat het gebeuren! begint de lucht in de bres, die Reiff heeft ge slagen, weei vrijer te stromen. De regen prikt Slijkhuis in de ogen, die pijnlijk beginnen te tranen, maar de rug van Keiff weigert dichter naar hem toe te'komen. Slijkhuis is aan zijn limiet. Wij zien het al gebeuren: 1. Reiff, 2. Slijkhuis, 3 Zatopek Maar cte grootste „thrill" moet nog komen; op drie honderd meter voor de fi nish komt de emotie van de mid- De KRO zal vanavond twee spe ciale reportages van de Olympische spelen verzorgen. Het betreft hier een verslag van de hockeywedstrijd NederlandFrankrijk van 13.40 uur —19 25 uur en een verslag van de finale van de 200 meter schoolslag dames van 20.10 uur—20.20 uur, bei de op golflengte 301 meter, DINSDAG 3 AUGUSTUS Avondprogramma HILVERSUM I: 19 00 Nieuws: 19-15 Gr. pi. event- Olymp. Spelen: 19.30 Voor de jongeren: 19.45 Heg uitz.; 20.00 Nieuws: 2b 05 Clavccimbel; 20.12 Luis terspel; 21.50 Omroeporkest; 22 i5 Avondgebed; 22.30 Olymp. Spelen; 23 «W Nieuws; 2315—24 00 Bach-nrogramma, HILVERSUM II: 19.00 Sopraan en piano: 10.15 Viool, piano, cello: 19.4a gesprekken met dokters; 20 00 nieuws. 20 05 Comité Oranje-hotel: 20 20 Metro- pole-orkeBt; 20.45 Bevolking van Suri name; 21-00 Omroeporkest; 31.45 V»1«w* vacantiefcest: 22 00 Or pUJ215 Buitcnl overzicht 22 30 Hennette Bosnians, pia no; 23.00 Nieuws; 23.15—-24 00 Amen*. symphorüeOTkes^^ 4 AUGUSTUS HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 130 Slavische dan sen; 7.45 Woord voor de dag, e.w Nieuws; S 15 Gewijde muziek; 8 30 Mor genklanken; J 00 Symph. ™«gcnoon: eert; 10 30 Morgendienst. 1100 r un recital; 11.30 Harmoniemuziek; 12.0» Amati-trto; 12 30 Olymp Spelen; 1-.45 Gr.mu?..; 13.00 Nieuws; 13.15 Koor, 13.40 Brits ballet ork 14.00 Bond van Chr G-eref. JangcUngenVei-15 00 Budapest étnjkork.; 15 30 PianqrecitaJ: lf>00 Gr. muz.: 16 35 Voor Onze jongens en meis jes; 17.30 Friese kaalsdag; 18.00 Nederl. koren en korpsen: IS 30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Olymp. Spelen: 7 45 Musette-klanken; 8.00 Nieuws. 8-i5 Filmselecties; Voor de hulsvr.; 9 00 Jos. Haydn; 9 30 Waterstanden; 9 35 Altviool en pinno: 10 oo Morgenwijding; 10 20 Onze keu ken; 10 30 Als de stofzuiger zwugl; 1100 Non stop pop progr.; 12.00 Vau- deville-ork.; 12 30 Weerpraatje; 12 33 Vdor het platteland; 12.38 Orgelspel; 13 00 Nieujvs* 1315 Kalender; 13 20 Jart Corduwener; 13 40 Zangers en zange ressen; 14.00 Gesproken portretten; 14 15 Omroepkamerork 15 00 Olymp. Spelen; 15 05 Hoorspel;" 15.40 Regenboog; 15 00 Jeugdork.; 16.15 Weinig in de krant; 16,45 Vragen staat vry: 17.15 Musette en hawaiianklanken; 17.30 Wereldbond v. arbeiders-esperantisten; 17.45 Olymp. Spelen; 1^00 Nieuws; 18.15 Varia; 16.20 Kees Manders; 18.30 Pianoduo. Advertentie I Zatopek, die in vertor en derde positie lag, heeft nog zoveel reserve in z'n krachthchaam, dat hij aan een formidabele eindspurt kan be ginnen. De Engelsen moedigen hem aan, een golf van geschreeuw slaat door dg regen, als Zatopek de aan val inzet op Slijkhuis. Onze land genoot kan hem niet houden, ziet de Tsjech voorbijgaan in een moor dende eindsprint op Reiff. Honderd meter vijf en zeven tig meter vijftig meterZato pek haalt in, steeds meer, steeds meer. De rulle grond moet ge dreund hebben onder zijn machtige voeten. Hij, de winnaar van de 10.000 meter zal doen wat maar één ooit is gelukt, de Fm Kcblemai- nen; hij zal ook koning zyn op de 5000 meter. Op de laatste 25 meter voelde Reiff het gevaar naderen. Ik zag hem angstig omkijken en tien meter verder nog eens.De laat ste seconden van deze race moeten een marteling zijn geweest voor de Belg. Zou hij de aanstormende lo comotief voor kunnen blijven....? De machtige Tsjech perste de laatste energie uit z'n lichaam, maar juist op het ogenblik, dat hij z'n borst naar voren zou gooien om. Reiff te passeren, was daar voor de Belg het red dende touw. Met twee-tlende seconden verschil werd hij Olympisch kampioen. Het is 'n race geweest om nooit meer te vergeten. 'Reiff en Zatopek hebben beiden het Olympisch record verbeterd, dat met 14.22.2 op naam stond van de Fin Hockerl. Zij noteerden respectievelijk 14.17.6 en 34.11.8 De tijd van Slijkhuis was 14,26.8 en die van d* Zweed Ahlden 14.28.6. Nóg een kampioen Op de 800 meter is de Amerikaan Whitfield Olympisch kampioen ge worden, ook al in een nieuwe re cordtijd van 2.49.2 (oud Olympisch ?ccord: Hampson (Gr. Br.) 1.49.8. >ok de neger Wint, uit Jamaica, die tweede werd, verbeterde het record met 1.49.5. Onze landgenoot Lammers heeft nog in zoverre plezier gehad, van z'n deelhame aan de 200 meter, dat hij het tot de tweede ronde heeft gebracht. In de eerste ronde bleef hij achter de fantastisch snelle Pa- namees Lloyd Labeach, met 0.6 se conde verschil. In de tweede ronde moest hij starten tegen vleugel mensen als Ewell, Mc Kenley en- Valle en legde het toen af. Scholten was al in de eerste ronde gesneu veld, al was zijn tijd 22.2 heus niet zo slecht en zelfs nog 0.1 seconde beter dan van Mc Corquedale, die zijn heat won in 22.3 seconde. In de halve finale voor de twee honderd meter zullen wij o.a. zien starten Mei Patton, wiens beste tijd 21.4 was, Mc Kenley (21.3). Ewell (21.8), Labeach (21.7), Mc Corque dale, Laing, van Heerden en Tre- loar. JTET Engels Olympisch comité is nijdig op Reg Harris. Spin- X J nijdig. Harris vertikt het om naar Londen te komen voor zijn training „Liever dan m'n vorm te verliezen, met als gevolg 'n slecht debuut, laat ik m'n beurt helemaal voorbijgaan Hier is geen woord Frans by van de amateur-wereldkampioen en Engeland's wielrenhoop no. 1 bij de Olympiscke Spelen. Harris blijft rustig tot Woensdagavond in Manchester. Slêapt en eet er bij moeder de vrouw en rijdt er z'n sprintjes. Daar voel ik me lekker bij!" zegt Harris en laat de Engelse Wielren Unie en het Engels Olympisch Comité zuur kijken. Wij zii'"' benieuw wie het wint Roy Romain, Europees en Engels kampioen schoolslag en En geland's zwemhoop op de 200 meterheeft het ook al te kwaad. Hij is Zaterdagavond uit Uxbridge weggelopen, omdat hij er niet kon slapen. Mr. Harry Koskiede manager van de Engelse zwemploeg heeft er zijn sanctie aart gegeven. „De meeste zwemmers," zegt Koskie, „kunnen niet slapen van het nachtelijk rumoer van an dere dee Inemers. Men zegt, dat de Canadezen de schuldigen zijn." Romain is nu weer thuis, ergens in de buurt van Londen e-i voelt zich veel „happier". „Ik slaap dekker," zei hy tegen Frank Butler uan de Daily Express, „ik eet goed en ik kan hier ten minste trainen. In Uxbridge waren altijd zeker 1000 mensen ia het bad en zelfs kinderen ATU boven de Arsenal-ground de kruitdamp een beetje is op- XV getrokken en wtj het slagveld kunnen overzien, komen wij steeds meer tot de conclusiedat wij in ons verslag dat heet van de naald werd geschreven niets hebben overdreven. „The match was the toughest and roughest international ever to be played in this countryschreef de Daily Graphic. s De Engelse kranten maken nogal veel ophef over de verwon dingen van de Engelse spelers. Hopper ligt in het hospitaal met een kaakfractuur, Kelleher heeft drie schrammen op z'n netis en Manning en Ilvenny hebben pijn in hun ledematen. Maar niemand schrijft over Terlouw, over Kokkie van der Tuyn. Als ze zeggendat er over en weer hardt e hard is gevoetbald, zijn wij het dadelijk met hen eens. Maar niet de zaak naar één kant overdrijven. Intussen is de naam van Matt Busby, de man, die elf vee bi stieren heeft opgekweekt, gemaakt. Zo zelfs, dat de Daily Gra phic al schrijft: Our test XI needs a Matt Busby(Ons test elftal (van cricket) heeft een Matt Busby nodig). De meest gedesiüusionneerde deelnemer aan de Olympische Spelen is P. L. Johnson. Hij kwam van Bermuda, pleegde twee valse starts en kon toen weer naar huts gaan. Helemaal van Bermuda. Wij zullen zijn naam niet noemen. Hij is sportjournalist van een Nederlands dagblad, Hij rent van Dillard naar Nel van Vliet hij ziet alle sportberoemdhedeu van de hele wereld en knipt ijverig- de foto's uit de Engelse bladen. Hij is evenals Reg Harris „toe hot to handle". Maar gisteren kreeg hij een brief uit Hol land en iedereen, die hy tegenkomt, laat hij een foto zien, wan een heel klein knulletje. „Kijk eens," zegt hij dan co trots als een hond met zeven staarten, „dat is mif n zo on BART IN 'T HOUT Gouden plak voor Ilona Elek De Hongaarse'Tl ona Elek won de gouden medaille in het floret-scher men dames individueel. Ook in 1936 te Berlijn werd de Hongaarse op dit nummer Olympisch kampioene. Zij boekte 6 .overwmningeo, tweede werd mej. Klachmann (Denemar ken) 5 nverw. en derde mevr. E. MuellerPrnss (Oostenrijk) 5 overvv Op het laatste moment heeft de chef d'equïpe van de Nederlandse schermers, de heer Ekkart. besloten de Nederlandse sabelschet mers. d«e de vorige week ook aan de equipe wedstrijden op floret hebben deel genomen. op de personele wedstrij den floret welke heden (Dinsdag) beginnen, uit te laten komen. Moderne vijfkamp Van het derde onderdeel der mo derne vijfkamp. schieten pistool of revolver, luiden ,de uitslagen; 1, Luit Rien (Zwitserland) 194 pnt. 2, Kapt. Schmid (Zwitserland) 193 pnt.; 3. Luit Hegedues (Hongarije) 193 pnt.; In het algemeen klassement van de moderne vyfkamp luidt thans de stand: 1. Kapt. Grut (Zweden) 7 pnt.; 2 Maj. Mcore (Ver Staten) 26 pnt.; 3. Luit Rien (Zwitserland) 29 punten. Consolini kampioen discus De Italiaan ConRdini behaalde Maandag bet Olympisch kampioen schap discuswerpen, met een worp van 52.78 meter. De uitslag luidt: I. Olympisch kampioen Consolini (Italië) 52 78 rru (nieuw Oï. ree.) 2. Tosi (Italië) 51.73 (eveneens boven oude 01. record v. Carpenter) 3. Gordien (Ver. Staten) Pistoolschieten De Peruaan Vasquez Cam werd Olympisch kampioen op het num mer schieten vrij pistool. Hit be haalde 545 van de mogelijke 600 punten. De Zwitser Schnijder en de Kinderreisvereniging doet zeer goed werk Direct na- do bevrUdinz kenmerk- te het Rotterdamse verenigingBler ven zich door een buitengewone op leving. De verenigingen schoten aia paddenstoelen uit de grond, iedereen was enthousiast en allen liepen warm vcor hun „club". In de twee jaren, die nu achter ons liggen, ts hierin een kentering gekomen, het enthousiasme werd minder en die verenigingen, die niet levensvatbaar waren, stierven aan bloedarmoede. Het is hierom des te meer ver wonderlijk, dat enkeie verenigingen zich buitengewoon goed hebben Kunnen handhaven en zelfs hun werk hebben kunnen uitbreiden, Een staaltje hiervan vermeldden wtj reeds vorige week: de kinderreis vereniging uit Spangen ging in 1946 met 55 kinderen naar buiten. Zater dagmiddag waren het er tachtig en er zullen er nog zeventig volgen. Het blykt dus vyel, dat deze vereni ging voorziet in een behoefte, aan welks bestaan vroeger niet is ge dacht. Gegroeid uit een buurtver eniging. heeft deze „kinder-reisver- eniging" Zaterdag niet alleen kinde ren uit de omgeving van de Busken- Huetstraat meegenomen, neen. «r waren er ook uit het Noorden en uit Overmaas! Per autobus vertroK- ken de kmdcren Zaterdag naar het clubhuis van de Noordwijkse zee verkenners: ,.De Lichtboei", achter de bussen volgde een grote trailer afgeladen met .alles, wat men in een kamp maar nodig heeft. Aan en thousiasme ontbrak het niet. Eén van de vacantie-gangertjes was zo bang dat hij te laat zou komen, dat hi1 reeds om negen uur 's morgens op de plaats van vertrek was met zyn moeder, terwijl de bucsen eerst om één my zouden vertrekken. Alle lof voor het bestuur van deze jon ge vereniging. Dank Z(j een eenvou dig spaarsysteem en met bulp van wat goede gaven heeft zij het mo gelijk gemaakt, dat juist die kinde ren, die niet in de gelegenheid zyn op een dergelijke manier van hun vacantie te genieten, dit thans kun nen doen. Een voorbeeld ter navol ging. Zweed "Ullman eindigden respectie velijk op de 2e en 3e plaats. Basketball De resultaten van het basketball- tournooi luiden; ChinaBelgië 36— 34; Peru—'Eg/pte 52—27; Argentinië Zwitserland 49—23; MexicoEiro 71—9; "Frankrijk—Cuba 37—31; Ver. St.—Tsj Slowakije S328; Honga rijeCanada 3736, De Rotterdamse kamer van het Haagse bijzondere gerechtshof heeft vandaag de 40-jarige Joodse muzikant I. H. de L., die tijdens de bezetting optrad als V-man en een aantal andere Joden heeft overgeleverd aan de 5.D., veroor deeld tot 20 jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorlopige hechte nis. De meesten der uitgeleverde Joden zijn nooit uit Duitse gevan genschap teruggekeerd. x De eis was levenslang. Advertentie t. Ml Tegen zonnebrand, vervellen, stuk. lopen, dooiziiten, schrijnen, smetten en tec verbetering der huid: Purol. H.H. Impresario's! Voor de zaak tegen Leen zouden wij op deze plaats Uw belangstel ling zeker niet hebben verzocht als er niets anders te melden ware dan de blote feiten, want die zijn waar lijk "te weinig Interessant om er bij stil te staan. Met twee maanden voorwaarde lijk boven zijn hoofd was deze Leen weer tegen de lamp gelopen en die maandjes zal hij nu, als hij in Mei uit Veenhuizen los komt, gewoon moeten gaan uitzitten, nee, die zaak- Leen is de moeite van het vertellen, niet waard, maar Leen zelf, die moet U bepaald leren kennen, eb als u bijgevolg impressario bent, neem dan een tip van ons aan: ga, als Leen volgend Jaar uit de nor komt, bij de poort staan om hem te verwelkomen en engageer die man meteen, want met een beetje geluk is er een prima buikspreker van hem te maken. Hij kar- het al, of liever, hij kan het alleen maar, ja die man spreekt uitsluitend buik en zonder dat hij het zelf beseft, wed den we. Alleen op de duidelijkheid van uitspraak zal nog flink gewerkt moeten worden, wil die Leen als artist succesvol te exploiteren, zijn.. Wat wij nu van hem hoorden was weliswaar al heel frappant, maar precies verstaan kon men zijn. buikgesproken volzinnen nog lang niet. Wel had hij reeds in ruime mate het vermogen zijn. enigszins grommende woorden uit de meest verschillende hoeken en holen laten komen. Daar had je bijvoor beeld zijn eerste antwoord op de eerste vraag van de rechter: gezwo ren zouden wij hebben dat het uit de diepe keldergewelven onder de rechtszaal opborrelde, maar te_gen de onderkant van de vloer bleven de woorden hangen en klonken daardoor te dof en te hol om ver staanbaar te wezen. Veel beter ging het al met het volgende antwoord op de volgende waag van de rechter: als dat niet uit de linker broekzak van de deurwaarder kwam zijn wij een boon. Het klonk nog wel eèn beetje gedempt, maar vergeet niet, die deurwaarders hebben stevige voe ring in hun broekzakken, dus dat kon Leen niet helpen. Weer stelde de rechter een vraag en toen kwam het antwoord gedecideerd helemaal van achter uit de zaal, van de pu blieke tribune. De parketwachter sprong al op om de orde te her stellen, maar er was geen sterve ling te zien daar. Het laatste proefje van spontane buiksprekerij slaagde het best, de woorden waren nu vrij duidelijk "te verstaan, maar zij kwamen' ook uit de toga van de griffier er die stond een beetje open van wege de hitte, dus geen wonder, Nee, h$t is heus niet zo'n gek idee die grote dikke Leen met. .zjjn slome doggengezichl in de gaten te houden. Wij zien wel brood in die man, maar de uitspraak moet betfer worden, veel beter, dat in ieder geval. Advertentie I. M. Maandag is de eerste en laten wtf hopen ook de laatste zwarte blad-» jrtfdp der Olympische Spelen 1948 geschreven en wel door Oostesnryk, welks voetbalploeg zich zodanig misdroeg, dat de Britse scheidsrechter I ing zich genoodzaakt zag na de rust rechtsback Kowanz, een der beste spelers van het Oostenrijkse team, het veld uit te zenden zodat Oosten rijk op een achterstand van 20 met tien man moest doorspelen. Hier door zag het zich de laatste kans ontnomen zich te rehabiliteren. Na genoemde incidenten was de wedstrijd, die tot op dat moment uiterst Interessant geweest was, hot aankeken plet meer waard vooral niet nadat da Zweden door hun rechtsbuiten Rosen de stand op 30 hadden gebracht, «elke tevens de eindstand zou worden. EARL DERR B1GGER& EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIB No. 42 „Ik ook", lachte Bob. „De avond komt, en ik houd van heldere lich ten om me heen. Een klein restau rant, een paar aardige lui, een fles bronwater op tafel. Menselijk ge zelschap, als het niet te veel ge vergd is." „Natuurlijk u zo voelen", gaf Chan toe. „Jeugd is in uw hart. ge lijk een üed. Wegens u hoop ik. dat wij spoedig Madden's ranch kunnen verlaten." „Nu, wat denk je ervan? Wat moe ten we nu doen?" „Waakzaam zijn en wachten. Jeugd, bedenk ik, houdt niet van deze zaak. Maar het moet zijn. Per soonlijk spiekend voor mijzelf, ik niot gelukkige tijd meemaken. Han deling" van eten koken niet precies mijn idee van vrolijke vacantie." „Nu Charlie, als jij het uithoudt, kan ik het zeker.'1 „U heyl bovenste beste", ant woordde Chan. ..Problemen, die wij het hoofd bieden, zijn niet zonder belang, wat dat betreft. Zeer bij zondere toestand. Thuis word ik ge roepen om te kjjken naar misdaad, duidelijk als gezicht van heidense afgod. .Iemand vermoord, misschien. Vanwijzingen zijn overvloedig, ik duw wagentje langs één pad. ik zwenk, ik zoek een ander. Niet alzo hier. Uittrekkend om groot mysterie op te lossen, moet ik eerst mijzelf vra gen, wat zijn dit grote mysterie, waarvoor ik uittrekken?" „Je zegt het", zei Bob. „Toch één groot feit blinkt klaar als sneeuw op verre berg. In nacht kort geleden, onbekende vermoord zijn op Madden's ranch. Wie onbe kende was, waarom hij vermoord worden, en wie dienst deden bij de manslagdit zijn eenvoudige klei ne zaken, die ter opheldering over blijven." „Erf wat hebben we, om van uit te gaan?" vroeg Eden hulpeloos. ,,De gil van een papegaai in de nacht. De ruwe verwijdering van de ongelukkige vogel. Een kogelgaat je, verborgen achter schilderij, pas van plaats veranderd. Een oude re volver weg van stoffige muur. Te meer eer voor ons, wanneer wij met zulke nietige aanwijzingen zaak Ontwarren.** ..Eén ding snap Ik niet onder andere", zei Bob. „Hoe zit het met Madden? Weet hij er van? Of is die sluwe Thorn op eigen houtie aan de gang?" „Belangrijke vragen", erkende Chan. ..De tijd zal ons mogelijk het antwoord brengen Ondertussen het beste Madden niet (of vriend te van pas geleden gebeurtenis ranch nooit opgelost." „Je zult wel gelijk hebben.", zei Bob. Zij reden voort door de toene. mende duisternis, voorbij het kan toortje van de Dadel City optimist, dat nu verlaten was. „Zeg eens", voegde de Jongen er by, ,.zou datgene, wat je denkt, dat op de ranch is voorgevallen Woensdagavond gebeurd kunntn zijn?" „U diep gevoel hebben voor Woensdagayond?" vroeg Chan „Waarom?" In het kort herbaalde Bob wat Paula Wendell hem over die avond verteld had Thorn's klaarblijke lijke opwinding, toen hij haar aan de deur te woord stond, zijn vol houden. dat Madden haar niet kon ontvangen, en het allerbelangrijkste, van die kleine grondonderzoeker met do zwarte'baard, die het meisje op het erf sag. Chan luisterde aan dachtig. „Dat is praten", prees hij. „Hier is mooie, nieuwe aanwijzing voor ons. Hij kan heel gewichtig zijn. die zwartbasrd. Een woestijnraj,denk ik. De jonee dame vee] rondgaan in dit land. Ben ik juist?" „Ja. zeker.*' ..Zij kan misschien geheimen be waren?" „Daar kun je van overtuigd zijn." „Vertrouw haar niet. Als wfj over al heen praten, wij misschien spijt hebben later. Ik echter zoveel wa gen als te verzoeken, baar te vragen haar mooie ogen open te houden voor zwartgebaarde rat. Wie weet? Madden. Niets te winnen door an- Misschien zijn dit levenskrachtige dere loop. miskomen veel verliezen schakel in onze keten." Zij naderden U hem vertellen van Maydorf de kleine oase, die Madden in het hfi misschien antwoorden: breng stOf van de.woestijn had gemaakt, paarlen naar New York. Wat dan' U weggaan, ik weggaan. Mysterie (Wordt vervolgd) Over zijn ever San Franciceo, hoop ik, Slappe Phil Maydorf en vreemd gedrag." „Neen, toevallig niet. Ik vroeg me juist af. of ik het niet doen moest, nu Maydorf zich in Eldorado ver toont." „Waarom? Faarleri zijn niet in ge- var-- Hoorde ik u zeggen op dag bladbureau. dat u mij grotelijks wil de vereren door mü te volgen?" „Ja. zeker." „Dan no« wat hoo malimali voor Reeds in de eerste speelhe'ft wa ren er ogenblikken, waarop men zich verwonderd afvroeg r' men hier nu met louter or.** ïwen amateurs te dogn had of ->.ot el kaar vffandigr gezinde profteams. want ook*Je Zweden bpglngen over tredingen o» dat gebied hoewel het tot hun eer gezegd dient te worden, Een tweede 4I zege cn, wat meei zegt, behaald door bijna magistraal vertoon van technische vaardigheid, was het hoopgevende resultaat voor tie Nederlandse hockeyploeg van de wedstrijd Nederland—Denemarken. Met twee gespeelde en gewonnen wedstrijden nit de vier, dlo ons elftal in deze groep moet spelen, staat het thans fier aan de kop. Vlak daarna kregen de oranjehem den even buiten de strafcirkel een vrije slag te nemen, waaruit Kruize doelpuntte (31). Nog voor er tien minuten was gespeeld was de stand dus reeds 31 voor Nederland. Na de hervatting wist de Deense achterhoede die op haar grondvesten had staan wankelen, zich ietwat te herstellen zodat het bij één Neder lands doelpunt (eentgoed ingeslagen bal van Boerstra uit een voorzet van Esser) bleef. (41). Doelman Niel sen voorkwam per ongeluk nog een vijfde doelpunt met zijn hoofd. Een keihard schot van Boerstra kon hij nïe' tijdig ontwijken. Hoewel de wit te kogel hem tegen de slaap raakte, speelde hij verder alsof er niets ge beurd was. Onze ploeg kende geen zwakke, plek. Bij de Denen blonk spil Han sen uit, die de oorzaak werd dat het slechts by vier Nederlandse doelpun ten bleef. Pakistan heeft Maandagavond met 21 van België gewonnen door welk resultaat de stand in groep C, waarin een halve competitie wordt gespeeld, thans als volgt is: Nederland 2 2 0 0 4 Pakistan 1 1 Frankrijk 1 0 Denemarken 2 0 België - 2 O De landen die na deze halve com petitie als nummer één en twee in deze groep eindigden worden in de halve finales geplaatst De weersomstandigheden waren Maandagavond geheel verschillend van die, waaronder Zaterdag tegen de Belgen word gespeeld. Toen een vrij warm zonnetje, nu constant een druilerige regen, waardoor het veld zo glad was, dat glijpartijen sche ring en inslag waren. Ondanks do- ze handicap vertoonden de oranje hemden zulk fraai spel. dat even als Zaterdag tegen de Belgen de Denen niets anders overbleef dan afbrekend werk te verrichten. In de achterhoecfe,,vertoondc voor al Derckx verbluf rende r-tickvast- heid. Hij greep ditmaar^tceds zeer oordeelkundig m en vormde met de immer goed spelende Dryver. een solide backstel. De wedstrijd had een vrij sen sationeel begin. Reeds in de derde minuut stormde Kruize naar voren, gaf een mooje pass naar Boerstra, die de bal onmiddellijk doorsloeg naar Bromberg die doelpuntte (1 0). Drie minuten later maakten de Denen bij een verwarde aanval ge lijk toen middenvoor Biach schuin voor 't doel staande een hoog diago naal schot inzond dat Richter onmq- gelijk kon stoppen (11). Weer twee minuten later schoot Kruize de bal uit een voorzet van Van Heel bere kenend langs. Boye Nielsen (21). 8—2 2—1 1'" 2—2 1 3—6 0 2—6 dat zii zich over het algemeen, beter wisten te beheersen, dan de Oosten rijkers. Sommige Zweden speelden eerder te fors dan gemeen. Hier stonden twee ploegen in het veld. om een vergelÜking te treffen, dia technisch een veel beter voetbal speelden dan Nederland hier gede monstreerd heeft en men vroeg zich met verbazing af hoe het mogelijk is geweest dat Nederland van deze Zweden in Amsterdam heeft kun nen winnen. Tegen dit Zweedse team lijkt geen der andere ploegen bestand. Vooral middenvoor Nordahl was biizonder actief en het was uitsluitend aan zijn goede en moedige doorzetten te danken, dat de Zweden na elf minuten een 2—0 voorsprong hadden genomen, dia toen reeds voldoende leek voor do eindoverwinning, te meer daar do Oostenrijkers met hun to ver door gevoerd shortpassing door de hech te Zweedse verdediging volkomen ixi toom gehouden werden. Het was te vens een wedstrijd van stopperspil tegen aanvallende spil, waarbij do ploeg met de stopperspil, in casu Zweden, een duidelijk voordeel bo ven die met de andere tactiek toon de. Na de hervatting kwamen da onaangename incidenten die voor goed een einde maakten aan de kansen van Oostenrijk en naar ve-< len zullen hopen tevens aan de amateur voetballoopbaan van de in, overtreding zijnde Oostenrijkse voetballers. De overgebleven landen mogen het zich aJs een. groot geluk aanrekenen, dat Oostenrijk voor goed uit het Olvmpisch voetbaltour- nooi Is uitgeschakeld. De voor de achtste finale gespeel de wedstrijden hadden de volgende resultaten: KoreaMexico 53 (21); ZwedenOostenrijk 30 (2—0); China—Turkije 0—4 (0—1) De loting voor de kwartfinales van het voetbal tournooi, die Don derdag 5 Augustus zullen worden, gespeeld, had het volgende resul taat: Zuidslavië—Turkije; Korea Zweden; Gr. BrittanniëFrankrijk en Denemarken'Italië Passagiere van de Veendam vermist Op het stoomschip Veendam van de Holland Amerikalïjn, dat van daag van Rotterdam te New York za larriveren, wordt een passagiere vermist, een zekere mej, Alice Low, geboortig uit Palestina. Mej. Low was van plan in New York bij ve». wanten, te gaan wonen. l

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3