a r JUBILEUMFEEST VOOR PAROOLLEZERS OP ZOEK NAAR EEN BETERE WONING bi QDM Over blindedarmontsteking „Namens Fanny dank ik jullie van harte3 Middelaar Bernadotte seint: „Toestand onhoudbaar5' 6e. Operatie-techniek ver gevorderd Op 't nippertje Grote manoeuvres van RAF met deelname USA M1ËP PRUIMEN3IJD DE HIN E SE PAPEGAAI Verrassingen in damesenkelspel Babe Ruth begraven Spoedzitting van Veiligheidsraad over Joods-Ara hisch conflict Vaart mee met de sprookjesachtig; verlichte Parooiboot ïfijdsg 20 Augustas 1948 3 (Slot) NU wij onze naam als het Mekka van de woningbouw in de wereld verliezen en onze Nederlandse architectuur een de monstratie van besluiteloosheid en verwarring dreigt te worden, is het zaak nieuwe wegen in te slaan, waartoe hier enkele pun ten genoemd zijn, Tfl Aanvaard worde het feit, dat ltS. de woonvorm, de wijze van wonen, om vereenvoudiging vraagt. Dit betekent b.v. een Reuken, waarin gegeten kan worden, eenvou dig te reinigen vloeren en wanden en meubelen, geen linoleum meer op kamervloeren, minder kleedjes en pulletjes. Dit betekent ook zorgvul dige differentiatie van woningtypes, kortom, ontlast de bewoner van veel overbodigheden en Iaat de bewoner zelve zich ontwikkelen tot een mens, die zeer eenvoudig, dus practisch, leeft O a De moderne woning kan al- leen gefinancierd warden, als hij tot stand komt op rationele wijze met een. eenvoudige, zich veelvuldig herhalende plattegrond en het ge bruik van geprefabriceerde onder delen als ramen, deuren, kasten en vloeren. De ervaring heeft thans reeds geleerd, dat het bouwen met meer dan vijf verschillende raam- typen per woning het bouwen on nodig duur maakt. p Pez'e woning behoeft niet lelijk <JC» zijn. De ervaring leert echter tot dusver, dat hij zelden fraai wordt. Het is daarom de taak van de stede- bouwkundige, door rangschikking van de bouwblokken, differentiatie van woontypen en woonvormen, af wisseling door openbare en bijzon dere gebouwen, de wisselvalligheid te bereiken, die noodzakelijk is voor een straat, wijk of stad. Zo gauw als de stedebouwkundige dit levendige stadsbeeld tracht te bereiken door het voorschrijven, van hogere ver diepingen. ongebruikte zolders er ..architectuur-kunstjes" valt hij on der de onaanvaardbaren. Die archi tecten, die een straatwand met wo ning niet anders kunnen zien dan als een fraaie bouwmassa met schone architectonische accenten op bepaal de plaatsen, zulken zyn er nog te veel, dienen van hun plaats in de wederopbouw te worden verwijderd. Tot eigen glorie en op kosten van het woonpeïl belemmeren deze lieden de activiteit van het bouwen. Ons land kan zich deze luxe niet permit teren. /j a Men ga in ons land over tot iC» het toestaan van 2,50 m als hoogte voor woonverdtepmgen. Dit betekent een besparing van ongeveer 400,per woning of 0.50 huur per week. Tienduizenden woningen in de wereld hebben deze verdïe- pmg-hcogte. Eigen aanschouwing leert, dat het voldoende is, zelfs een kamer gezelliger maakt. Onze straten C p Alles wat stedebouwkundige, ^v* wegenbouwer of civiel-mge- nieur is rlchte zijn aandacht eens op onze straten. Als men werkelijk eens een duide lijk onderscheid gmg maken tussen woonstraten en verkeersstraten zou het mogelijk zijn ontzaglijke be dragen op straataanleg te besparen. Een woonstraat met een bestraat ge- Les van acht jaar wederopbouw en een reis naar Zwitserland: Wij drei- gen onze naam als het Meklxt van de woningbouw in de wereld te verliezen. De Nederlandse architectuur zal geheel nieuwe wegen moeten inslaana deelte van 5 m breed is in de meeste gevallen voldoende om bewoners, bakker, schïlleboer en vuilnisman toegang tot de woningen te ver schaffen. Al die kostbare putten en riool buizen zouden voor de helft kunnen vervallen, trottoirband en trottoirs; zouden met meer nodig zijn. De over schietende ruimte zou groen voor de woningen kunnen zijn en van de trottoirtegels konden wij in iedere straat een speelveld voor onze kin deren maken. Ai het geld, dat zo bespaard werd, zou de bouwactiviteit kunnen bevor deren en na herstel vsn normale toestanden aan het sociale peil van de volkswoningbouw ten goede kun nen komen. Vanzelfsprekend kan dit punt ook niet verwezenlijkt worden zonder medewerking van de verkeerspolitie, want per slot van rekening zal het ook voorkomen, dat een taxi, een door REIN H. FLEDDERUS architect begrafenisstoet of een verhuiswagen dat groene woonstraatje in moet en dat moet niet onmogelijk gemaakt worden. Men organïsere eti verordi- nere niet alles. Zeker in woningbouw en stede- bouw is het niet gewenst, alles in plan en verordening te bevriezen. Binnen het kader van een. groot schema late men ruimte voor onver wachte dingen en particulier initia tief. Om dit te bevorderen geve de Overheid haar dienaren voldoende vrijheid van handelen, /pk Men select ere zorgvuldig de m V* lieden die zich als architect en aannemer voor woningbouw aan dienen. Vermoedelijk zal dat deel van hen dat de problemen niet aan kan zich beroepen op punten als hier zyn opgesteld. Men vergete dan niet dat alle pun ten bet geheel omvatten en niet be doeld zyn tbt bijstand in het onver mogen van enkele onbevoegden Dit is de les van acht jaar weder opbouw en een reis naar Zwitser land. SVH in Royton Woensdagavond heeft de Hïlle- gersbergs e waterpoloploeg te Roy ton- bij Manchester haar zesde ach tereenvolgende overwinning ge boekt. De uitslag was 4. De rust ging rnet 3S ln. Alle zwemnummers t.w. de 100 yards vrrje slag, de 100 yards rug slag en de 100 yards schoolslag als mede de beide estafettes leverden een overwinning van de Nederlan ders op. Van de week had Jk een paar gevallen van blindedarmont steking méér dan gewoonlijk en met de patiënten spreken de, moest lk vaststellen, dat zij van dit verschijnsel zeer weinig afwisten. Er zijn er waarschijn lijk meer zo en daarom wilde lk ditmaal iets mededelen over de appendicitis. De operatietechniek bij blinde darmontsteking is de laatste jaren sterk verbeterd Een blindedarm kan in zeer korte tijd worden, ver wijderd. Dagelijks worden duizen den blindedarmen weggehaald en de operatie is bijna van gevaar ont bloot als men tenminste tijdig kan ingrijpen. Een Amerikaanse statistiek telde onder 1494 operaties aan de appendicitis slechts twee sterfgevallen. Zelfs in de binnen landen van het zwarte werelddeel durven missionarissen deze opera tie wel aan en bekend is geworden dat een arts op een afgelegen post zijn eigen blindedarm opereerde, waarbij hij een spiegel gebruikte. Weinig levensgevaar De medische wetenschap is zo ver, dat niemand aan deze kwaal behoeft te sterven. Dat dit ook zo Zelden gebeurt is te danken aan het feit dat de blindedarm meestal waarschuwt als zij ontstoken :s. Men weet het: pijn, rechts in het onderlijf. Niet alle buikpijn is uiter aard toe te schrijven aan ontste king, maar het zekere voor het on zekere nemend, doet men er goed aan de dokter te waarschuwen als het zover is. Het klassieke beeld van de blin dedarmontsteking is hevige pijn, misselijkheid, overgeven en koorts. Alleen de dokter kan vaststellen dat er ook veranderingen m het bloed optreden. En wat is nu die blindedarm voor een ding? vroeg men mij. Het is een aanhangsel van 5 tot 10 cm van de dikke darm, die, zoals de naam al zegt. blmd eindigt. Aange zien de doorsnee van deze darm slechts enkele millimeters bedraagt, blijft alles er gauw in vastzitten en dah ontstaat de ontsteking. Inder daad komt het ook voor dat ijzeren schilfers, een speld of dergelijke scherpe voorwerpen blijven zitten en zo hun invloed laten gelden. Er zijn evenwel tal van oorzaken mo gelijk, te veel om op te noemen. In fcet begin beperkt zich de ont steking tot het slijmvlies, doch ztj kan ook tot de buitenkant overgaan en vervolgens bmkvhesontstekmg verwekken. Dan is er beslist levens gevaar ontstaan. Acuut of chronisch De appendicitis kan acuut en chronisch zön. Meermalen hebben sommige patiënten pjjnaarr'ailen die weer verdwijnen en soms later terugkeren. De blindedarm kan ook vergroeien en een operatie in zulke gevallen kan zeer lastig zyn. Als er niet operatief ingegrepen wordt, schrgft de medicus absolute rust voor, streng dieet (Sn het begin totaal niets) en ijs op de buik. Ik hamer er altijd en ook nu weer op» dat tijdig mgnipen de helft van de goede afloop in zich bergt. Dan moet men het ook nog goedvinden dat operatief mgegteoen wordt. Eén keer beleefde ik het, dat een patiënt zich niet wilde laten ope reren. Eerst moest hij toestemming hebben van zijn schoonmoeder. Hij was daarvan bijna het slachtoffer geworden! Daarom, vertrouw op uw dokter. Tot het volgende spreekuur! MEDICUS Dit is de ectkeuken in de Zwitserse volkswoning 1948 gezien vanaf het raam. Door opoffering van onnodige hal- en gangruimte is deze ruimte gewonnen. Men zie daartoe de plattegrond. Drie stappen voor de huis vrouw van aanrecht en fornuis naar de eethoek, die gezellig betimmerd ts mei mat-witgeschilderd hout. Het kastje, waar de eieren staan, doet dienst voor berging van servies en bestek. Rechts is de aanrecht, waarin het fornuis is opgenomen. Links op de voorgrond berging voor emmers en groter vaatwerk. De keuken komt uit op een balcon, groot genoeg om 's zomers op te gaan eten. De kamer kachel toprdt van de keuken uit, naast de tafel gestookt en verwarmt ook de keuken. De vloer is van rode tegels, die in de was worden gezet. Zo'n keuken bespaart de huis vrouw 2000 voetstappen per dag. (R. H. Fledderus19e Internationale congres voor volkshuisvesting en stedebouw.) De politie van Oldenburg i.. Duitsland heeft een inval gedaan in een lokaal, dat door 'n religieuze secte werd gebruikt. Zij kwamen juist op tijd om te verhinderen, dat er twee kinderen geslachtofferd werden. De leden van de secte waren dusdanig in trance, dat zij met am bulances moesten worden wegge voerd. De twee slachtoffertjes waren kinderen van de hogepriester van de secte. die ervan overtuigd is, dat de wereld aanstaande Maandag zal vergaan. Het ministerie van luchtvaart heeft Donderdag bekend gemaakt, dat aan de in September te houden manoeu vres van de RA.F. bijna 100 Ameri kaanse superforten, die in Groot- Brittanniè gestationneerd zyn, zullen deelnemen. Deze manoeuvres zullen de grootste zyn sinds de oorlog. Alle operatie-commando's van de RAJ", benevens reserve-eenheden zullen eraan deelnemen. Het voornaamste doel van de „aan vallende vliegtuigen", waaronder Amerikaanse toestellen, zal het ge bied van Londen zijn. 's weer terug van vacantie zij is m de Betuwe geweest en neuriet nu een liedje uit tiaar k.nderjaren Miep weet het: nu is het Van Mevr. R- Lotgering-Hillebrand heeft zij de volgende wenken voor pruimentyd gekregen. FRUIMENDESSERT 4 gr beschuiten 12 mooie pruimen. 1 ei. suiker, beetje limonadestroop, 20 gr boter Maak pruimen schoon, snijd ze in klemt stukjes, laat toegedekt even staan met suiker en limonadestroop. Klop het ei, voeg 1J 2 dec uitgelekt pruimensap met wat water bij Over giet beschuiten met dit vocht Bak ze vlug in bete boter Op ieder bord een beschuit en bedekken .net de stukjes pruunen VEEL PRUIMEN? Goed voor inmaak Fruimenmoes. lang ingekookt tot het van bodem loslaat, blijft zonder suiker lang goed Met suiker geven pruimen een heerlijke jam Gehalveerde prui men met water en wat suiker kunnen gesteriliseerd worden. Zoetzuur van pruimen geeft van de winter een her innering aan dc zomertijd. Pruimen zijn heerlijk op boterham Met peren en appelen samen vormen zij een lek kere vruchtcnsla Proemen-bólle, in het Noorden een be kend wmler-aagerecht, is oud brood met pruimen gekookt Wees «iet zuinig met dit fruit, zegt Miep, want ,aan een boom. zó volgela den, mist men twee drie pruimen met." Een „suikerboot" komt uit de Oost Begin volgende week wordt het 10.000 ton metende m.s. „Kertoso- io", een oorspronkelyk Duits z.gf. prizeship", dat na de oorlog m het kader van de rcconstructiê-rejZehnS van de Nederlandse Scheepvaart, aan de Koninklijke Rotterdamse Lloyd werd toegewezen, uit Batavia te Rotterdam verwacht. De Gezagvoerder. Kpt. Knook, heeft aan passagiers en bemanning „green kind gehad": iedereen was „zoet", want het schip heeft voor Nederland met minder dan bijna 314 millioen kilo suiker aan boord. Deze ..suikerboot" brengt ook nog ladingen copra en rubber mee, ter- wyl het schip bovendien S50 ton hout uit Indonesië in Djeddah afle verde. Advertentie I. M. muggen vliegen vlooien luizen»» D. D T. POEDER in de practjsche en voordelige stuifzak' 65 cent - China keert terug naar de Gouden Standaard Om een einde te maken aan de inflatie, die in China steeds meer om zich heen greep, heeft de regering van Tsjang Kai Sjek een reeks fi nanciële maatregelen afgekondigd. De voornaamste hiervan is wel de invoering van de „gouden Jen". Deze munt die geheel wordt ge dekt door dc Chinese goudreserve zal een waarde hebben van een kwart Amerikaanse dollar. TUINKALENDER 20 AUGUSTUS. ■*- Het is triest al bjjna weer afscheid van de zo mer te moeten nemen, doch wij spitsen ons toch wel op de jaarlijk se openbaring van de herfsttinten. Wy zullen dan dc Em Amerikaanse Eik zien met bruinrode bladeren de Wingerd, die vuurrood wordt, de Lijsterbes geel, de Pavia oranje kleurig'. Het aantal herfstkleuren is onuitputtelijk; in werkelijkheid is het ontstaan van deze kleuren niets anders dan een scheikundig ver schijnsel. Het begint met de afvoer van de laatste zetmeelstoffen uit de bladeren naar de stam en takken, waar ze tot Tiet volgend jaar ats voorraad worden bewaard. Onder de uitwerking van de vrijkomende zuren op bepaalde stoffen, die dan nog in de weldra stervende blade ren zijn achtergeblevenontstaan daarna de schitterende herfstkleu ren. EARL DEUR BIGGER5 CEARL DER EEN CHARUB CHAN-M YS TEftlE No, 55 „In de zijde gestoken", zei Char lie kalm. „Doo'd net als Tony," „Dood wanneer?" bracht Bob uit. „In de minuut, toen ik bij het hek uit de wagen ging. Het is het is onmogelijk...." Uit de schaduw kwam Martin Thorn, zijn bleke gezicht scheen wit in het half duister. ..Wal gebeurt er?" vroeg hij. „Is Louie daar? Wat is er met Louie gebeurd?" Hij boog zich over de wagen, en de bewegende lantaarn van Chan bescheen een ogenblik zijn cug. Over de donkere jas liep een lange scheur een scheur, die veroor zaakt kon zijn door in haast over een prikkeldraad-afscheiding te klimmen, „Dit is verschrikkelijk," zei Thorn. „Wacht even, ik ga meneer Madden halen." Hij liep het huis in, en Bob bleef met Charlie staan bij het lijk van Louie Wong. „Charlie", fluisterde de Jongen hees, „zag je die scheur in Thorn's jas?" „Zeker", antwoordde Chan. „Ik die opmerken. Wat zei ik u van morgen? Oud spreekwoord van Chi- nczen: „Wie een tyger berijdt, kan niet afstijgen." HOOFDSTUK X. BLISS VAN DE AFDELING MOORDZAKEN. In een oogwenk was Madden bij hen, daar bij de auto, en zij voelden meer dan zij zagen, dat de reuzen gestalte van de millionnair trilde van onderdrukte woede. Met een vloek rukte hij de lantaarn uit Chan's hand. en boog zich over het levenloze lichaam achter in de wa gen. Het licht scheen flauw op zijn groot, rood gezicht, en Bob keek met aandacht naar hem. Daar, in die stoffige wagen, lag de bewegingloze gestalte van een, die Madden vele jaren trouw ge diend had Toch was er geen spoor van medelijden of droefenis op het gezicht van de millionnair alleen een toenemende woede. Ja, bepeins de Bob. zij, die Madden afgeschil derd hadden als een man zonder hart. hadden gelijk. Madden richtte zich op, en Het de lichtschijn vallen op het bleke gezicht van de secretaris. „Een mooi zaakje", mauwde hij. „Nu. en waarom staart u mij aan?" rieo Thorn, en ziin stem beefde. „Ik ral je aanstaren, wanneer -ik dat verkies ofschoon God weet. dat ik je dwaze gericht beu ben.." „Ik heb er haast genoeg van", waarschuwde Thorn, en de trilling in zi.jn stem was van woede. Een ogenblik keken zij elkaar in do ogen. terwijl Bob er verbaasd bij stond. Voor het eerst besefte hij, dat dit tweetal onder het masker van hun dagelijkse verhouding, allesbe halve bevriend was. Plotseling draafde Madden het licht naar Chan. „Hier, Ah Kim dit was Louie Wong de jongen, die jij vervangen hebt snap je? Nu blijf jij hier op de ranch als ik op weg ben. ook wat denk je daarvan?" „Ik denken, ik blijven, baas" „Goed. Jij bent het enige meeval lertje sinds ik in dit vervloekte hol ben. Breng Louie in de woonkamer op de rustbank. Ik zal Eldorado opbellen Met grote stappen ging hij ov^r dc patio het htds in. en na een ogen blik aarzelen namen Chan en de se cretaris het tengere lichaam van Louie op. Langzaam volgde Bob de vreemde stoet. In de woonkamer sorak Madden opgewekt door de te lefoon Don hing hij de hoorn op. „Nu kunnen we alleen maar af wachten". iel hif. „Er is een soort van politiebeamte in de stad hij zal wel gauw hier pijn. met de Hik- schouwer. „O. het is wat moois. Het loopt hier vol -en ik kwam hier voor rust" „Ik denk, dat u wel zult willen weten, wat er gebourd is", begon Bob. „Ik heb Louie in dc stad ont moet, in het Oase café. Meneer Hol- ley wees me hem aan, en...." Madden maakte een afwerende beweging, „Bewaar dat maar voor een half gare klabak. Het is wat moois." Hij begon op en neer te lopen, als een leeuw, die kiespijn heeft. Bob liet zich neervallen in een stoel bij de haard. Chan was heengegaan, eti Thorn zat er zwijgend bij. Madden bleef on en neer lopen Bob staarde in do vlammende houtblokken. Waar had hij zich toch ingewerkt' Welk wanhopig spel word er gespeeld, hier, cp Madden's ranch, ver weg, in de eenzame woestijn? (Wordt vervolgd) Zowel in het heren- als in het dames-enkelspel kwamen de ge plaatsten aan beurt. In het heren enkelspel hebben alle uitgezonder de spelers, alle dus die voor het eerst in het veld kwamen en zich hadden te verdedigen tegen de winnaars der eerste ronden, zich gehandhaafd. Zo groot was het overwicht dat geen van hen een set verloor! Van der Kruk had het moeilijkst, want de veteraa'n Ma- rinkelle had een uitstekende fore hand en zijn vastheid was groter dan die van Van der Kruk. Pas toen deze meer ging aanvallen met n et- spel, raakte die vastheid ontregeld. Van Swol en van Meegeren werden niet bedreigd, maar sterk snel heb ben 2ij niet gegeven. Van Meegeren speelde met enige nonchalance te gen de uit ïndid gekomen Cooke Moge deze allure zich niet herha len, vooral niet tegen tegenstan ders, die zich za goed verweren als Cooke deed en daarmee ook mer.ig applausje oogstte. De meest aan trekkelijke partij, en ook met het beste spel, was die van Knottenbelt tegen Tonjes. Knottenbelt was uit stekend op dreef op alle slagen. Zo spelend zal hij het Rinkel nog moeilijk genoeg maken. In het dames-enkelspel vielen slachtoffers onder de geplaatste speelsters! Mevr Schmier was zeer onzeker tegen een goed op dreef zijnde mevr. Borren, mevr. Lubbers was tegen de tactiek der vasthou dendheid, het uitstekende lopen en de vele lobs van mevr. Koch met opgewassen. Met mevr. Scholten dus drie der acht geplaatste speel sters die hun eerste ronde verloren! De mooiste strijd was die tussen mevr. Koopmans en mevr. v. Ber- kel een strijd die tien jaren her ook al gestreden werdl Ook nu lou ter baseline-spel, maar van een goed gehalte. Maar nu komen de grote gevechten. De uitslagen waren: Heren-enkelspel, vlerae ronde (geplaatste spelers tegen winnaars eerste ronde: Van Swol sl. Stas 63 62; v. d. Kruk sl. Mannkelle 119 6—3; Lijsen sl. A. Timmers 64 75; Linek sL Wiegers 6—4 75; van Meegeren sl, Cooke 61 63; A. Borren sl. van Oort 62 64; Rinkel sl. T. Borren 6—0 64 Knottenbelt sl. Tónjes 63 62. Dames-enkelspel, derde ronde (gepl. speelsters tegen winnaressen tweede ronde: mevr. Blaisse sL mej. v. d. Schrieck 6—1 60; mevr Roosy. d. Wal sl. mevr. Vlielan- der Hein 86 6—2; mevr. Koop mans sl. mevr. van Berkel 2—6 61 61; mevr. Koch sl. mevr Lubbers 62 64; mej. Hermsen sl. mevr. Goossens 64 61; mevr. Borren sl. mevr. Schmier 63 6—3. Gemengd dubbelspel, kwart-eind stnjden: mevr. Koopmans en L:nck sl. de heer en mevr. Borren 97 36 63, mevr. Roos en Knotten belt sl. mevr. van Berkel en Lijsen 6—1 6—4. Mej. Couquerque en Wilton sl. mej. Hermsen en Stas 63 3—6 64; mevr. Lubbers en van Mee geren sl. mevr. Scholten en v. d. Kruk 9—7 63. - N - Haagse motorbrigade verbeterde record Als onderdeel van de feestelijkhe den ter ere van het 700-iarig be staan van Den Haag hebben de po litiemannen in het Zuiderpark enke le staaltjes van hun kunnen ge toond. Onder leidris; van instructeur Kumtjes slaagden zij er zowaar in, het beroemde record-van-negen-man -op-een-motor, dat op naam stond van hun Rotterdamse collega's te verbeteren, door dit op tien man te brengen. De Amerikaanse baseball-kam- pioen Babe Ruth, die Maandag aan kanker overleden is, is Donderdag in New York begraven. In dc St Patrick's kathedraal werd door kardinaal Spellman een requiem-mis opgedragen. Zes dui zend mensen vulden de kerk, terwijl er nog 50 000 buiten op Fifth Avenue stonden, om de dode de laatste eer te bewyzen. Het verkeer moest door ongeveer 250 agenten geregeld worden. De heer Jan Blankersechtgenoot en trainer van Fanny Blan- kers—Koen schrijft ons.* „Gaarne richt ik een woord van dank tot al degenen, die Fanny op zulk een spontane en hartelijke wijze hebben gefeliciteerd. Het zag er in den beginne naar uit, dat alle schriftelijke bewijzen van medeLeven brieven, kaarten en telegrammen persoonlijk kon den worden beantwoord. De dagelijkse 'post heeft echter dergelijke afmetingen aangenomen, dat hiervan geen sprake kan zijn. Het zou minstens een maand kosten en dan nog wel een maand van meer dan 8-urige werkdagen Er blijft dus alleen over, dat wij via uw en andere dagbladen een algemeen dankwoord uitbrengen. Fanny heeft alle bewijzen van medeleven zeer op prijs gesteld en speciaal aan de intocht te Amsterdam- en de aankomst in de Haar lemmermeerstraat zal zij voor haar leven onvergetelijke herinne ringen behouden. Er zijn handerden aanvragen voor foto's, handtekeningen e.d. Fanny kan echter, hoe graag zij dit ook zou tvillen, onmogelijk aan al deze verzoeken voldoen. De post wordt echter niet weggegooid, zodat misschien van de winter een deel der verzoeken kan worden ingewilligd". Was getekend: JAN BLANKERS De gevechten, te Jeruzalem, die ondanks het bestand nimmer een einde hebben genomen, hebben de bemiddelaar van de Ver enigde Naties in Palestina, graaf Bernadotte genoopt, zich tele grafisch te wenden tot het secretariaat van de Verenigde Naties met het verzoek onmiddellijk maatregelen te nemen om aan deze schendingen van het bestand een einde te maken- In zijn telegram zegt de bemidde laar onder meer: „Er Is zo langza merhand een onhoudbare toestand ontstaan in Jeruzalem, waarbij men zich voor ogen moet houden, dat een verslechtering van de toestand in Jeruzalem zou kunnen leiden tot een hervatting van de strijd in geheel Palestina." Aan zijn telegram voeg de de graaf een ontwerp bjj voor een door de Verenigde Naties op te stellen nota, die tot de Joodse en Arabische regeringen zou kunnen worden gericht. Het telegram van graaf Berna dotte is de Veiligheidsraad aanlei ding geweest onverwijld Donderdag middag om 18.30 uur Greenwich-tijd in bijzondere vergadering hijeen te komen. In deze vergadering dien den Groot Bnttannië, de Verenigde Staten, Canada en Frankrijk een gemeenschappelijke resolutie in, die vrijwel met de suggesties van graaf Bernadotte overeenkomt. Deze re solutie werd onverwijld door de Raad aanvaard. De voornaamste punten van de resolutie zijn: 1. iedere party is verantwoorde lijk voor alle acties van haar gere gelde en ongeregelde troepen. 2. Iedere partij moet alles doen om bestandsschendingen te voorko men. 3. Iedere partij moet allen, die bij bestandsschendingen betrokken zijn ter verantwoording roepen. 4. Geen partij mag het bestand schenden om vergeldingsmaatrege len tegeh de'atidere partij te" nemen 5- Geen partij mag voordeel beha len door schending van het bestand. Humanitaire actie De oproep van graaf Bernadotte ten gunste van Joodse en Arabische vluchtelingen heeft behalve bij" de reeds eerder genoemde landen ook bij de regeringen van Noorwegen. India en Ceylon een gunstig onthaal gehad. Noorwegen zendt 50.000 kg visproducten, die binnen tien dagen m Palestina zullen aankomen. Cey lon en India stelden elk een som geld beschikbaar. Hoewel tot dusver geen datum is vastgesteld voor een ontmoeting tussen minister Bevin en de ex-Brit se onderdaan, die de legers van de Arabische koning van Trans] orda- nië aanvoert, John Glubb Pasja, neemt men in Londense regerings kringen aan dat er binnenkort een overleg zal zyn, waarin de Arabi sche reacties op de Britse politiek zullen worden besproken. Glubb blijft drie weken in Engeland. Holland wint toch nog de Snekerweek Op de laatste dag. dte tevens het slot vonnde van de tweedaagse team wedstrijd voor Regenbogen tussen Friesland en Holland, wisten de Hol landers de achterstand, die zij gisteren opgelopen hadden, ie niet te doen en met 4 punten voorsprong op de Frie zen in het totaalklassement te eindigen De totaalstand luidt. Holland 381 pnt. Friesland 34 1 pnt. ONDERSCHEIDINGEN VER LEEND Bij Koninkigk Besluit is benoemd tot officier m de orde van Oranje- Nassau J. Ph. M van 't Hoff, te Rotterdam, oudste directeur van de N.V. Qebr. van Uden's Scheepvaart en Agentuur maatschappij. De eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau is toege kend: m zilver, aan G. J. van der Linden, te Rotterdam, disponent van de afdeling expeditie en Rijn vaart bij de N.V. Gebr. van Uden en in brons, aan J. Emons. donkey man bij deze rederij. Radio-programma VRIJDAG 20 AUGUSTUS HILVERSUM I- 19.00 Nieuws: 19.15 Weense specialiteiten: 19-15 Küima Ha waiian»; 20 00 Nieuws: 20.03 Gram. muziek; 20.12 Residentie-orkest; 2200 Klankbeeld; 22 25 Gram muz: 22.3? Actualiteiten: 22 45 Avondgebed; 23 00 Nieuws: 23.15—24 00 Dansmuziek HILVERSUM H: 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Reg uttz.: 19.30 Gesprek ken over de Bergrede; 1950 Tien voor acht, 20 00 Nieuws; 20.05 Muziek van. Bach; 20.30 De komende Assembly; 1 21 00 Men vraagt: 2130 Schuldig of on schuldig; 2150 Op vleuglen van mu ziek; 22 00 Buitenlands weekoverzicht; 2215 Swing and sweet; 22.40 Avond wij ding: 23. DO Nieuws: 23 15—24 00 Symp. concert ZATERDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I: 700 Nieuws; 7-15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Maria ter ere; 7 45 Morgengebed: 8.00 Nieuws; 8.15 Gr platen: s 00 Voor de vrouw; s 05 Solis ten programma; 10 00 Voor de kleuters; 1015 Gr pl1100 Zonnebloem: 1143 Koren; 1203 Pianorecital; 1230 Weer- overzicht, 1233 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13 00 Reg. uitz1330 Klaas van Beeck: 13 50 Film en Toneel; 1410 Omroepkatnerorkest; 15 00 Tito Schipa: 15.13 Jonge kunstenaars stellen, zich voor; 15 45 Ge var progr 16.20 Causerie; 16 30 De schoonheid van het Gregoriaans: 1700 wigwam; 17 50 Wiel» rennen te Valkenburg; 18 00 Masquera- ders. 13 15 Journalistiek weekoverzicht: 13 30 Reg uitz. HILVERSUM II: 7 00 Nieuws; 7.15 j Frans programma; 8 00 Nieuws; 8 18 'Gr pl9 30 Waterstanden: 9 35 Koor zang; 10 20 Morgenwijding: 10 20 Op zee (voordracht) 10.35 Arthur Rubin stein; 1100 Voor de arbeiders, 12 00 Wielrennen te Valkenburg; 1215 Mshza Korjus en Richard Tauber zingen; 12 30 Weerpraatje; 12 33 Miller Sextet; 13 00 Nieuws. 13 20 Gr muziek: 14 00 Wiel rennen; 1415 Gr platen; 15 00 Het N V V 1315 Concertgebouworkest; 16 00 Communistisch manifest: 16.15 Orgel spel, 16 45 Wielrennen, 17,00 Schijven- schouw. 17 30 Om en nabij de twintig; 18 00 Nieuws; 1815 Gr muziek; 18 45 De Troubadours. Tijdens de jubileumweek zullen de geïllumineerde schepen op de Maas een ongewoon schouwspel bieden. Duizenden zullen hiervan willen genieten en de prachtig verlichte schepen van nabij willen zien. „Het Rotterdamsch Parool" stelt zijn lezers hiertoe in de gelegenheid, maarverbindt hieraan nog een zeer bijzondere attractie Niet alleen bisden wij onze lezors de gelegenheid een rondvaart op de Maas mee te maken, maar bovendien wordt U xn de gelegenheid gesteld een avondfeest op een sprookjesachtig verlichte salonboot mee te maken De grootste salonboot van de Rcdery op de Lek is gedurende de jubileumfeesten gechar terd. De boot wordt met duyeiidcn lampjes verlicht en vaart iedere avond van 6—12 uur op de Maas. Vrolijke musici zullen voor dansmuziek en een feestelijke stemming zorgdragen. Bovendien zal ccn humorist-conferencier de nodige afwisseling bieden. Voorts zijn er nog een aantal andere attracties. Gelegenheid tot dansen is er volop. Er is een geluidsversterker aan boord, zomede uitgebreid buffet. De boot vertrekt om 8 uur 's avonds van do Oosterkade cn keert te 22 uur middernacht weer terug. Om ook dit uitstapje weer zo gezellig mogelijk te maken wordt slechts de helft van het aantal plaatsen, dat de boot kan bevatten, verkocht. Derhalve ruimte in overvloed! Ongetwijfeld 2a t er voor deze unieke Paroolattractie zeer grote belangstelling bestaan, Wy raden U dan ook dringend aan, io spoedig mogelijk plaatsbewijzen te kopen. De feeeriek verlichte Parool-boot zal varen op Dinsdag 31 Augustus, Woensdag 1 September, Donderdag 2 September, Vrijdag 3 Sep tember, Zondag 5 September en Maandag 6 September. De entree voor rondvaart met avondfeest (812 uur) is buiten- gew.oon laag gesteld en bedraagt f 1.75 per persoon. Kgarten uin van Maandag ».s. 10 uur af dagelijks van 9—4 imr verkrijgbaar aan bet kantoor van „Het Rotterdamach Parool". Schledamseslneel 42, Telefoon 35430, Voor SCHIEDAM: Lange Haven 141, Telefoon 69300.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3