HET ROTTERDAMSCH PAEGDL' Stalin deed voorstel tot regeling van Berlijns valutaprobleem Eerste paal geslagen voor nieuwe raffinaderij van de Caltex Vier secties van Congres der Kerken vergaderden Geen opwinding in Amerika over cluiting consulaten „Sovjets hebben mijn gehele leven vernietigd" Amerikaanse en Sovjetautoriteiten onderhandelen te Berlijn Verbiedt Bernadotte Joodse immigratie? Min. Schokking ziet Belgische collega Symptoom van Russisch isolationnisme? Wie in dienst staat van de Republiek moet Batavia verlaten Nieuw besluit van federaal bewind Staatsie-toilet van Koningin Juliana „Moeder des lands" film van de maand Visa voor Israël Minister Van Schaik verricht plechtigheid Mevrouw Kasyenkina: KLM neemt steeds groter vlucht Gratieverlening bij de inhuldiging BONNENLIJST Intellectuelen van overal zoeken de vrede te Wroclaw in Polen Tijd van „L'art pour Donderdag 26 Augustus 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141. Schiedam Tel. Ó930Ö Abonn,prl]s« per week 0.31 per kwartaal 4,—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No, 200 Uitgave N.V. Dé Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B, de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Een welingelichte diplomatieke zegsman te Londen zei. dat maar schalk Stalin voorgesteld heeft om een conferentie over Berlijn bijeen te roepen, bestaande uit financiële experts der vier grote mogendhe den, om tot overeenstemming te komen over de valuta in Berlijn. De V.S., Engeland en Frankrijk zouden dit voorstel deze week over wegen. De aFgezanten in Moskou hebben aanbevolen om het voorstel te aanvaarden. Stalins voorstellen zouden ver der behelzen: - 1. Erkenning van het recht der Westelijke geallierden om in Ber lijn te «blijven en een gel ijk aan deel te hebben In het bestuur van de stad; 2. Het gebruik van de Oostelijke Sowjelmarkt als demunteenheid voor geheel Berlijn, waarbij het toezicht op deze valuta in öe stad gedeeld wordt door de Westelijke mogendheden;' 3- Opheffing van -de blokkade en de garantie voor het Westen hun sectoren van de stad over land via de Russische zone t'e betreden. Deze voorstellen van Staliri zou den ook. .tactiek kunnen zijn om uitstel te: verkrijgen, doch in di plomatieke kringen in Londen acht men dit niet waarschijnlijk.. Wanneer -de financiële deskun digen het eens zouden kunnen ■worden over Berlijn zou de be langrijkste belemmering voor een' schikking' tussen Oost en West over de Berlijhsegeschilpunten uit de weg "zijn'geruimd- Voor de Westelijke mogendhe den blijft punt één beëindiging van de Russische blokkade van Berlijn, welke, stad .thans prac- tisch in tweeën in. gesplitst met- twee munteenheden, twee. politie machten,twee handelsstelsels, twee distributiesystemen enz. Volledig'" herstel van het vier- mogcndhe'üenbestuur zal niet spoe dig bereikt kunnen worden; dat zal geruime tijd. .vergen. Gesprek te Berlijn In Berlijn zijn- onderhandelingen aan de gang tussen -Amerikaanse m Volgende maand komt de algemene vergadering van de Verenigde Naties in "Tiet -Palais de Chaülot te Parijs bijeen. De vlag, die op het gebouta zal worden gehesen, is reeds in de Franse hoofdstad aangekomen. In verband met de komende na- jaarsbeurs zullen de Nederlandse Spoorwegen op 7 t/m 11 en 13 t/m 16 September wederom ten behoe ve van de standhouders een extra trein van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam naar Utrecht inleggen. en Russische autoriteiten, die ge richt zijn op het vermijden van eventuele botsingen aan de sec torgrenzen. Sowjets beloofden, dat generaal Kotikof, de Sowjet-eom- mandant," in de loop van de ko mende 24 uur zich definitief zou uitspreken over het voorstel, de Sowjptrussische en Amerikaanse militaire politie uit het grensge bied terug te trekken en de bevei liging van het gebied aan de Duit se politie over te'laten. Congres van Europa riclit zich tot regering Vrijdagrnidc!ag zullen 3e minister president W. Drecs en de minister van buitenlandse zaken mr. D. U. Stikker een kleine deputatie ontvangen van het Congres van Europa, die de" regering de resoluties van het congres zal aan bieden en haar zal verzoeken een posi tief standpunt iu te nemen bij de ver wezenlijking der daarin uitgesproken desiderata. Alfred Krupp vorx Bohlen und Halbach, de laatste eigenaar van het wapenconcern-Krupp, en enige andere directeuren van de Krupp- fabrieken, hebben generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in. Duitsland, verzocht de over hen op 31 Juli door het Amerikaanse tribunaal uitgespro ken vonnissen niet te bekrachtigen. Naar van betrouwbare zijde te Tel Aviv wordt vernomen, heeft graaf Bernadotte aam de Israëliti sche regering alle immigratie van Joodse wèerbare mannen met in gang van 2 September verboden. Men kan gevoeglijk aannemen, aldus Reuier, dat Sjertok weigeren zal een beperking der immigratie te aanvaarden daar dit niet in .overeenstemming is met de rechten ;vah een souvereine staat. Men meent échter, dat Bernadotte hoe danger hoe' bezorgder wordt over :de-„handhaving 'van het evenwicht, van de macht," indien de Joden vport-blijven gaan met het, binnen laten van weerbare. - mannen en 'over dé moeilijkheid'te verzekeren, ■dat de,mannen niet;getraind zullen worden voor de'militaire dienst. 'In Damascus; .verspreidden enke le bladen gisteren' het.bericht, dat de Grootmoefti van Jeruzalem Dinsdag Palestina zou zijn binnen gerukt mst een groot vrijwilligers leger, waarvan de getalsterkte op minstens 0.000 man wordt geschat. 0 - EDI!REN DE de laatste paar dagen is de zonneschijn en een droge wind de Engelse boeren, vooral in het Zuidelijke deel van het land, te hulp gekomen. Als deze weersverandering lang genoeg aanhoudt zal nog veel van de door de regen doordrenkte graanoogst gered kunnen worden. Van de record-oagst die verwacht werd zal echter niet. veel 'meer terecht komen. De houders van tractoren, maai- en dorsmachines in Bedfordshire worden overstroomd met aanvrager, om hun hulp. Op de foto zien tvétwee charmante jongedames, did de boeren een handje helpen hij hun zware oogstarbeid. Op de gecombineerde maai- en, bun- delmachine zit Peggy Bentley, de tractor wordt bestuurd door Doreen Booth Minister Schokking (oorlog) vertoeft vandaag in Brussel om te confereren met zijn Belgische collega, colonel Raoul Defraiteur .over, de toepassing van het in Mei getekende Belgisch- Nederlandse accoord over militaire samenwerking. In Londen zijn Dinsdag de stafchefs van de- vijf landen der West-Europcse Unie bijeen geweest. De bijeenkomst die zeer geheim was, hield zich. bezig met het bestuderen van rapporten over de coördinatie van de strijdkrachten der vijf landen. .„Te betreuren, maar niet buiten gewoon belangrijk", aldus karakte riseerde Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, gisteren de Russischemaatregelen tot sluiting van de Sovjetconsuiaten In de V.S. Er zijn twee Russische consulaten in Amerika, namelijk te New York en San Francisco; de 'V.S, hebben een cons.ulaat in Wladiwostok. Dit laatste fungeerde, naar de Ameri kanen toegeven, voornamelijk als „luisterpost" voor Oostelijk Siberië, en de Russen, die deze functie blijkbaar begrepen, hebben het ge bouw, sinds het betrokken is, 's nachts door schijnwerpers verlicht om iedere bezoeker te kunnen iden tificeren. Het sluiten der consulaten bete kent niet het verbreken der diplo matieke betrekkingen; de Sovjet ambassade tc Washington en de Amerikaanse te Moskou blijven be- staan. De consulaten behartigden voornamelijk de handelsbelangen, maar hadden reeds niet veel meer te doen'sinds de handel tussen Ame rika en Rusland gestaag achteruit gelopen is. Deskundigen te Londen zien in het, besluit om de Russische consula ten in de Verenigde Staten te slui ten een typische uiting van het nieuwe Sovjet-isolationnisme. Deze deskundigen zien in de -affaire- Kasyenkina en de verwijdering van cor.sul-generaal Jacob Lomakin personen die fn vaste dienst rijn van de Republiek Indonesië, en te Batavia wonen, moeten deze stad verlaten. Dit is gisteren bekend ge maakt door de RVD te Batavia, die meedeelt dat het besluit tot deze maatregel genomen is door de voorlopige federale regering. Vele recente gebeurtenissen vor men hiertoe de aanleiding, zo zegt 't communiqué, dat hiermee waar schijnlijk doelt op de ontdekking van beweerde opiumsmokkel., door de Republiek. Ook de leden van de Republi keinse onderhandelingsdelegatie vallen onder dit besluit. Zij- moeten met hun gezinnén zo spoedig mo gelijk naar de Republiek vertrek ken.- Voor vergaderingen met de Commissie van Goede Diensten zullen zij weer tot federaal gebied worden toegelaten, maar dan zon der hun gezinnen. Weerbericht MINDER WIND Wee rsverwRchUrtR, geldig tot Vrijdag avond: Langs de Wadden- eilanden aanvanke lijk nog krachtige, overigens meest matige wind hit richtingen tussen West en Noord. Wisselende bewol king met in het Noorden van* het. land enkele' 'verspreide buien, ln het Zuiden overwegend droog weer. Koel. 27 Aug.: Zon op 6.43, onder 1939: maan op 22.]4;-onöer 14.21; 27 Alig. Hoog water. Ie Rotterdam: le Ui 8.00 uur, 2e tij 31.00 uur. Republikeinse kringen hebben naar aanleiding hiervan voorzich tig doen uitkomen, dat het besluit een werkelijke uitwijzing betekent, die ten. doel heeft elk officieel op treden van de Republiek te Bata via te beëindigen. Door 'n Zwitser ontworpen Het fltaatsle-toHet, dat Koningin Juliana ter gelegenheid van de in huldiging onder de kroningsmantel zal dragen, 'is ontworpén door de 19-jarige Zwitser Erwia* Dolder, aldus bericht De Volkskrant. Het toilet is bestïkt met parelen van halssnoeren der Koningin en werd vervaardigd te Wassenaar, waar de jonge mode-ontwerper zijn ateliers had ingericht. Door bemiddeling van een Neder landse dame, .die hem een opdracht gaf en beloofde hem aan het hof te introduceren en na wisseling van diverse telegrammen kwam Erwin op 3 Maart van dit jaar voor het eerst ten paleize. Hij kreeg meteen een opdracht: het witte pakje en de witte toque bestaande uit 140 aigrettes, bekend van foto"s van de Prinses-Regentes uit de laatste tijd. Voor de opdracht van het staatsie kleed van Koningin Juliana maak te hij verschillende ontwerpen, waarvan er een uitgekozen, werd. Ook de toiletten van de hofdames ontwierp hij, Erwin zal met zijn moeder de plechtigheid in de Nieuwe Kerk bijwonen. Na defeesten vertrekt hij naar Amerika en Canada, o.a. om mevr. Roosevelt te bezoeken en een opdracht voor Josephine Baker uit te voeren. slechts een voorwendselom; .te kun- nen overgaan tot de sluiting der Russische consulaten. Bij dit. alles staat het strevenvoorop, 'de Ame rikanen buïtèn Rusland 'tehouden en het aantal Sovjetonderdanen in de Verenigde Staten tot een mini mum te beperken, Hoe minder Rus sische burgers in de westelijke- we reld, zoschijHt^roen- 'te Moskou 'të' redeneren, des te minder kans op herhaling van dergelijke gevallen als deserties van Igor Gouzenko, de stenograaf op de Sovjetlegatie te Ottawa, of Victor Kravehenko, lid van de Russische inkoopmissie in de Verenigde Staten'; Het bestuur van de NederLandse filmclub heeft vqor September het praedicaat film van de maand ver leend aan de film „Moeder des lands" van A. Koolhaas, die op 27 Augustus in een zestigtal theaters als voorfilm in premiere-gaat. De vier secties van het congres der kerken te Amsterdam hebben; giste ren vergaderd 'over een aantal on derwerpen. Over deze zittingen, die besloten waren, hebben, later de deel nemers tegenover de pers verslag uitgebracht. Aan hun mededelingen is het volgende ontleend; In de eerste sectie „De universele kerk £n Gods Heilsplan" was er een levendige gedachten wisseling. William Robinson van de Kerk van Christus in Birmingham zei hierover, dat de ge delegeerden de punten bespraken, ■waarover 20 het eens waren en- die waarover zij het niet eens waren. In' het theologische gebied waar zij eens gezind, waren trachtten zij kleine de tailpunten te vinden, die nader toege licht moesten worden en op het terrein waar zij het niet geheel eens waren, zochten zij contactpunten. Lachend voegde spreker hieraan toe, dat ten aanzien van een nog niet nader aan té dulden detail zelfs de twee uitersten: dr. Karl Barth uit Basel en proi. Georges Plorpvski het met elkander eens werden, In sectie 2 „De getuigenis der kerk van Gods Heilsplan" was de discussie fragmentarisch. Men trachtte zich dui delijk te maken welke punten van be lang waren te. warden behandeld. Men stelde yast, dat vele leden., der kerken geen werkelijke christenen zijn. Dit. moet veranderen. Alle christenen, niet alleen de theologen maar ook de leken, dragen de verantwoordelijkheid voor -het lot van de mensheid. Een West- -Afrikaar»s> geestelijkeWees ,er in dit verband op. dat'.de verbreiding van het evangelie in zjjn land moeilijk v omdat de westerse beschaving /sociale maatregelen toepast, die in strijd zijn met de christelijke leer. In sectie 3 ,.De kerk en. de maat schappelijke wanorde" was het pro bleem techniek en maatschappij aan de orde. Ter zitting werd naar voren gebracht dat de Aziatische volkeren een grote bewondering hebben voor de techniek. Zij menen, dat de techniek eén mi.ddel is om hun. armoede te be strijden. Bovendien zien zij in de tech niek iets, dat hen onafhankelijk kan maken van het Westerse imperialisme. Indien zij zich technisch ontwikkelen komen zij vrijer te staan tegenover de Westerse civilisatie. De Oosterse economie steunt op het handwerk van de Oosterling, de Westerse economie steunt Öp de machines van de Wester ling, Over hetgeen in de 4e sectie „De kerk de Internationale wanorde" bespro ken Is, verteide John Foster Dulles, dat ter zitting werd gewezen op het- vacuum aan .morele weerstand dat na de ver schrikkingen der laatste Jarërt vooral in Duitsland, Frankrijk en Italië Is ont staan. In het bijzonder doet zich dit morele vacuum op kerkelijk terrein geiden. De wereldraad zal op korte termijn tets moeten doen om dit vacuum te vullen. Op de vraag wat naar Dulles' mening de wereldraad zal doen ten aanzien van het rassenproblem ln de V,S. gaf hij een. ontwijkend antwoord. Charles. Taft van de protestantse Episcopale kerk te Cincinnati (Ohio) beantwoordde de vraag later met te zeggen, dat' de kerken in de V.S. .zich inderdaad op het standpunt stellen, dat de rassendiscriminatie niet in overeen stemming is met de christelijke leer. Hij voegde hieraan toe. dat deze op vatting door de Noordelijke en Zuide lijke kerken op verschillende wijz: wordt' geïnterpreteerd. De regering van Israël heeft haar voorlopige vertegenwoordiger In Nederland, mr. K. J. Edersbeim, gemachtigd visa. voor deze staat te verstrekken. Tevens is de verte genwoordiging gemachtigd de eco nomische belangen van Israël ii Nederland .te behartigen en het handelsverkeer Nederland-Israël te •bevorderen. Het bureau van de vertegen woordiging is gevestigd; Joh. Ver meerstraat 22, Amsterdam-Zuid. ANWB neemt proeven met lichtende richtingborden De ANWB neemt op het ogenblik proeven met „lichtende" richtingborden. Deze worden bestreken met z.g. prismo- verf, een nieuw Amerikaans product, dat beter voldoet dan het tot nu toe gebruikte Scotch light, .omdat bij pris- mo-verf de schuin invallende lichtstra len aanzienlijk sterker worden terugge kaatst. Ook zullen proeven worden ge nomen met de achter-beveiliging van motorvoertuigen Gisteren is aan de Tweede Petroleumhaven de eerste paal in de grond geslagen voor de nieuwe olieraffinaderij van de Caltex. De ad-interim minister van Verkeer en Waterstaat verrichtte de plechtigheid en zei in de korte rede, die hij daarbij hield, dat Rotterdam één.van de belangrijkste oliecentra van West-Eyropa zal zijn, wanneer .de nieuwe raffinaderij is vol tooid. De kosten van de bouw worden begroot op 50 a 60 millioen gulden. „De bedoeling is", aldus minister Van Schaik, „dat deze installatie zich voorlopig zal beperken tot het fa briceren van benzine, petroleum, gas- oiie en. stookolie. In de toekomst zal gemiddeld een tanker van 2G.OOO ton gelost worden per vier dagen. Deze raffinaderij is niet alleen van emi nent belang voor het verkeer in het algemeen, maar bovendien 2al zij een krachtige stimulans vormen voor de gemeente Rotterdam als verkeers- centrum. Hetgeen op zijn beurt aan de algemene bedrijvigheid in Neder land ten goede zal komen." Na de minister voerden nog het woord ae directeur van de Caltex, de heer J. VV. C. Langen, die vooral dank bracht aan de heer Steere van de Amerikaanse ambassade wegens de verleende hulp. Later sprak bur gemeester Oud. „Thans," zo zei mr. Oud, „nu voor de raffinaderij van de Caltex de eerste paal .is geslagen, moet tevens geconstateerd worden, dat inmiddels BPM, Vlismar,Fak- huismeesteren en Caltex plannen hebben ontwikkeld en gedeeltelijk reeds uitgevoerd, waarmede de ruim te rond de Tweede Petroleumhaven goeddeels in beslag wordt genomen. Deze groté terreinbehoefte ontstaat, indien, zoals in het geval van de BP M en Caltex en gedeeltelijk ook de Vlismar, het niet alleen gaat om op slag. maar levens om verwerking. Dc MINISTER v. SCHAIK was persoonlek gekomen om oo het'terrein van de Caltex dc hymachuie in werking te stellen. Men ziet dit plechtige montent in de inzet links en verder het versierde terrein. nog niet in gebruik genomen terrei nen zijn meer geschikt voor uitbrei ding dan voor nieuwe vestigingen. Zouden zich naast zuivere opslag- bcdrüven nog andere ondernemingen lot dc gemeente wenden mei het ver zoek om terrein, geschikt voor petro leumindustrie, dan zal de gemeente moeten overgaan tot dc aanleg van een derde Petroleumhaven. Inder daad zjjn dergelijke aanvragen bin nengekomen en werden dienovereen komstig plannen gemaakt. Aanvankelijk was daarbij gedacht, dat die derde Petroleumhaven in een nog ver verwijderde toekomst aange legd zou kunnen worden op de ter reinen, ingenomen door het tegen woordige dorp Pernis, voor welks be woners dan elders woongelegenheid zou moeten worden verschaft, zoals destijds bij de aanleg van de Maas haven is gedaan ten. aanzien van het oude dorp Katendrecht. Nu de behoefte aan nieuwe terrei nen meer achter blijkt tc zijn dan verwacht en bovéiidicn in deze tijden van woningnood niet gedacht kan worden aan afbraak van bruikbare woningen op enigszins grote schaal, is naar een andere oplossing uitge zien. Deze is gevonden in het kader van het Botlekplan, met dien verstande, dat de eventueel te bezigen'terreinen ;ot het Botiekplan behoren, doch dat de grote zeetankers ligplaats zullen vinden in oen afzonderlijke derde Petroleumhaven in open gemeen schap met de Nieuwe Waterweg. Dc kwaliteit van dc ondergrond zal het mogelijk maken om de benodigde op slagtanks en installaties te bouwen in de onopgchoogde polders van het Botlekplan. Op het terrein komen behalve de z.g. tankfarm en dc installaties 15 ge bouwen, waaronder een hoofdkan toor, magazijn, garage, werkplaatsen, restauratie, kleed- en wasruimten en een laboratorium. Dc tankfarm wordt voorlopig gevormd door 80 boven grondse tanks, variërend van 3000 tot ÏOH.OOO vaten. Honderd km pijpleiding van uiteenlopende maten zal tanks en installaties, ontvang- en - aftap, punten .met elkaar verbinden. Hoofd wegen doorkruisen het.terrein,' waar in meer dan 2Ö00 betonnen palen voor de. fundering zullen: worden ge slagen. Bij de rechtstreekse .bouw. 'die op twee jaar wordt, geschat, zul len meer dan duizend arbeiders per manent betrokken zjjn. „Ze hebben mijn hele leven vernietigd, daar lk mij geheel aan mijn man en mijn zoon wijdde, en geen van beiden deed aan politiek. Ik ben het met eens met de politiek van Jozef Stalin, Ik 'heb mijn volk en mijn landlief, maar ik kan het niet eens zijn met het Sovjet-regime" dat was de climax van een onderhoud van ruim twintig minuten, dat de New Yorkse pers gisteren in het Rooseveltziëkenhuis had met mevrouw Kasyenkina. De Russische onderwijzeres ver telde baar ervaringen van het mo ment af, dat zij door de Sovjet- Russen naar het consulaat in New York werd vervoerd. Zij vertelde, dat zjj niet uit het raam was ge sprongen om zelfmoord te plegen, maar om te ontsnappen. „Consul Lo makin en ambassadeur Panjoesjkin vertelden mij, wat ik tegen de jour nalisten moest zeggen. Door mijn boodschap zou ik een heldin wor den, Maar ik wist. dat. aangezien men mij niet toestond, het consulaat te verlaten, ik ook in de Sovjet-Unie niet zou kunnen ontkomen," aldus mevrouw Kasyenkina. Op de vraag, waarom zij niet te rug wenste te keren, antwoordde zij, dat zij de Sowjet-Unie wenste te ontvluchten, omdat men haar echt genoot „gegrepen had" in 1937. Zij wist niet, waar hij heen was ge gaan. Daarop, zo ging zij verder, heeft zij Slovïansk in de Oekraïne verlaten om haar zoon in Moskou te bezoeken, Hij was eerstejaars student. Bij het uitbreken van de oorlog was hij nocb militair noch jong-eommunist ;,noch lid van eni gerlei politieke partij". Daarom zou hij. volgens mevrouw Kasyenkina, door de regering als een staats vijand beschouwd zijn en werd hij „ionder enige vooroefening" bij de De KLM meldt in haar jaarver slag over 1947, dat zjj in dat jaar in Nederland minder passagiers vervoerde dan in 1946. Als'de voor naamste oorzaken van deze ver mindering ziet de directie de sterk verbeterde treinenloop en de toe- heming van het aantal auto's. Het vrachtvervoer/" daarentegen steeg belangrijk. Dit is vooral het gevolg van het feit, dat de lijn AmsterdamBrussel door het Ne derlandse iijnbedrijf werd geëx ploiteerd. Het vrachtvervoer in de nachtelijke uren toont zelfs een verdubbeling t.o.v. 1946, toen öe KLM 2.180.887 kg vervoerde, te genover 4,018.234 kg in 1947. In 1947 steeg het aantal KLM- vliegtuigen tot 88. In 1937 waren er 47 in gebruik, in !927 15. In dat laatste" jaar legden de KLM- taestelleri 1.300.000 km af, tien jaar later 8.500.000 km en in 1947 niet minder dan 26.800.000 km, In de genoemde jaren bedroeg de aantal len Dassagiërs 29.000, 98.000 en 342.Ö0CL Merkwaardig is het ook te con stateren, dat de reisafstanden lan ger worden. De gemiddelde afstand was per passagier in 1927 Amster damMaastricht, in 1337 Amster damFariis en in 1947 Amsterdam —Rome. Dit verschijnsel is natuur lijk ook het gevolg van het feit, dat de actieradius van het moderne verkeerstoestel veel groter is dan van zijn „collega" uit de twintiger jaren. a (Van onze Haagse redacteur) T$r gelegenheid van de inhuldi ging van koningin Juliana zal aan een aantal veroordeelde gevangenen gedeeltelijk gratie worden verleend. Deze gratie, die ook voor politieke delinquenten zal gelden, wordt aan gekondigd op de dag van de inhuldi ging. Reeds nu worden echter uitge breide maatregelen getroffen om ge reed te zijn. tegen de dag, waarop de maatregel officieel wordt bekend gemaakt. In departementale krin gen wordt over de bijzonderheden van deze gratieverlening de grootst mogelijke terughoudendheid in acht genomen, hetgeen te begrijpen is, ge zien het feit, dat de gratieverlening een der voorrechten van de koningin stormtroepen ingedeeld. Hij sneu velde ln 1942. Van het onderhoud rijn filmopna men gemaakt en gramofoonplaten. De laatste zullen per radio worden uitgezonden. Voor het tijdvak van 29 Augustus m. 11 September 1948 zijn de vol gende bonnen aangewezen: BONNEN "VOOK BROOD EN VLEES 164,166 Vlees: 100 gram vlees (Geldig t.m. 18 Sept.) 165 Vlees: 300 gram vlees (Geldig t.m. 18 Sept) 167-1 Brood: 800 gram brood (Geldig t.m. 4 Sept.) 168 Brood: 400 gram brood (Geldig t.m. 4 Sept.) ALLE BONKAARTEN 169 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen vermicelli e.d. 170 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 171 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of. kinder meel 172 Algemeen: 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gram ver snaperingen BONKAARTEN KA, KB, KC 810 177 Algemeen: 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep 176 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 175 Algemeen: 250 gram boter Of margarine of 200 gram vet B189, C191: 500 gram boler of mar garine of 400 gram vet BONKAARTEN KD, KE 810 183 Algemeen: 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep 182 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 181 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet E 195: 500 gram bloem oï zelfrijzend bakmeel of kindermeel of- kin derbiscuits TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QO 808 99 Versnaperingen: 200 gram versna peringen of 200 gram suiker, bo terhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 102 Versnaperingen: 100 gr. versna peringen of 100 gram suiker, bo- terhamstrooïsel, enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve G Tabak, Reserve E versna peringen en Reserve n versnaperin gen: 100 gram versnaperingen of 100 ..gram suiker,boierhamstroqisel, 'enz,, of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD. MF, MH 810 (bU& arbeid, us. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook P. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. De bonnen 164, 165, 166 vlees blij ven geldig t.m„ 18 September. i Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 27 Augustus wor den gebruikt. Europese Assemblée Briefivisseling tussen Churchill en Atllee Gedurende de maanden Juli en Augustus is er een uitgebreide corres pondentie gevoerd tussen Winston Churchill en Clement Attlec. Eerstge noemde heeft er daarin op aangedron gen. dat de Britse regering enig initia tief zou nbmen tot het bijeenroepen van een Europees parlement. Churchill heeft de Britse premier in een van zijn brie ven gewezen op dc houding van de •Franse regering, die bereid was, haar steun te geven aan een Europese As semblée. Attlee echter acht het.tijdstip om op te treden nog niet gekomen. Toetre ding van Engeland tot een Europese Unie zóu, aldus dc-opvatting van de Britse eerste minister, consequenties met zich meebrengen voor Wat betreft de verhouding tussen Groot-Brittannië en dc Dominions. Alvorens enig definitief standpunt in te nemen, wil de Britse regering dan ook eerst roet de eerste ministers van de janden van het Britse Gemenebest overleggen. Deze conferen tie zal in October worden gehouden. l'art" voorbij De grootste bijeenkomst van In tellectuelen uit dc gehele wereld, In Europa sinds het einde van de oor log gehouden, is gisteren fn de Pool se stad Wroclaw (het voormalige Duitse Breslau) geopend met het doel om plannen op te stellen voor de wereldvrede. Vijfhonderd geleerden, schrijvers, artisten. musici, kerkelijke leiders en economen uit 14 landen, zijn hier bjjeen onder het motto: „verdediging van de vrede". Leidende persoonlijkheden uit het Franse en het Poolse intellectuele leven hebben samen deze conferen tie georganiseerd om een program ma op te stellen „voor het veilig stellen van. de vrede" cn een ant woord te geven a an '„oorlogsophit sers, imperialisten en allen, die trachten de vrede te verstoren". De organisatoren van het congres zeiden, dat hot tijd werd, dat de in tellectuelen uit de gehele wereld, dfe zich te lang hebben gehouden aan. het „l'art pour l'art" en zich dikwijls niets aangetrokken hebben van de grote, politieke en sociale veranderingen, thans de hoofden bijeen teken om ie zien, wat zij kunnen doen om de vrede te hel pen verdedigen. De secretaris-generaal van de UNO, Trygve Lie, die in Europa is voor öb voorbereidingen voor de 'UNO-assemblée in Parijs, zal, naar men verwacht, Vrijdag, de sluitings dag, een bezoek aan de conferentie brengen. Enkele der meest vooraanstaande persoonlijkheden uit de gehele we reld zullen de conferentie hijwonen. Bovenaan de lijst der Engelse afge vaardigden staan sir John Boyd Orr, de bekende econoom, dr. Julian Huxley, de secretaris-generaal der Unesco en dr. Hewlett Johnson, de deken van Canterbury. Van de Amerikaanse delegatie zullen o.m. prof. Otto Nathan, de bekende econoom en intieme vriend van prof. Alhert Einstein, en John Rogge, de vroegere Amerikaanse assistent-procureur-generaal, deel uitmaken. Ook uit Sowjet-Rusland, polen, Tsjecboslowakije, Oostenrijk, Duitsland, Italië. Mexico, Brazilië, Chili, Zweden, Denemarken en Aus tralië zyn afgevaardigden aanwezig. De voorzitter van de Poolse com missie, die het congres heeft georga niseerd, noemde het congres „bij zonder belangrijk" voor Polen, en wel, omdat het gehouden werd „ach ter 1 het zogenaamdeIJzeren Gor dijn" en midden tussen de Oost- Europese landen. Terwijl velé persoonlijkheden met een linkse politieke overtuiging een voorname rol spelen by de organi satie van het congres, is tochvrij wel elke schakering van politieke overtuiging vertegenwoordigd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1