HET ROTTERDAMSCH PAROOL In de Leliestraat weten ze wat een koningin toekomt Er daagt een oplossing voor de Beriijnse impasse West-Duitslands voorlopig parlement bijeen Congres der Kerken nadert 0uden T" iagen zijn besluit Beide partijen tot consessies bereid Schuman voor zeer zware opdracht Duitse ontmanteling wordt gestaakt MacArthur looft zijn Japanners Stagnatie overleg door dood van Zjdanof Advies van min. Rutten aan adsp.-studenten Berlijn krijgt alleen adviserende stem Europese federalisten vergaderen Projectiel eist dode Schacht gezuiverd naar de mm Koningin onderscheidt dr. Visser 't Hooft BONNENLIJST Donderdag 2 September 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tol. 69300 Afaonn prijs; per week C.3I per kwartaal 4,—. losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 205. Uitgave N.V. De Nieuwe Per* Postgiro 393644 Bankier: Amsierdamsche Bank te Botterdam Directeur: B. de Vrie* Hoofdredacteur: Th, Ramaker Woensdag zijn wederom de com mandanten der vier mogendheden, die aan de bezetting van Duitsland deelnemen bij elkaar gekomen, In bet enige gebouw, dat in Berlin nog wordt gesierd door de broederlijk naast elkaar wapperende vlaggen van de Verenigde Staten, de Sowjet- XJnic, Engeland en Frankrijk. Naar verluidt zouden goede vor deringen zjïn gemaakt bij pogingen uit de Eerlynse impasse te geraken. Hierbij zouden de Westelijke mo gendheden er in toestemmen, dat het enige in Berlijn gangbare geld de Sowjet-mark zal zijn, terwijl de Pwusaen op hun beurt de thans 74 dagen oude blokkade van Berlijn zullen prysgeven. Omtrent de besprekingen zel ve bewaren de deelnemende par tijen een strikte zwijgzaamheid. Evenals in Moskou schijnt men te willen voorkomen dat de con ferenties lijden onder gebrek aan discretie. De plaatsvervangende burgemees ter Van Berlijn, dr. Friedensburger, heeft zich tot de vier bezettende mogendheden gewend met het ver zoek de stedelijke autoriteiten van Berlijn te kennen in de te nemen beslissingen. Afgezien van de conferentie te Berlijn, weet het onder Franse con- tröle te Berlijn verschonende blad „der Kurier" te melden, dat het baanvak van de spoorweg Berlyn— Hel rusted dat door de Bussen we gens „herstel" moest worden geslo ten, weer zover is opgeknapt, dat gehoopt mag worden, dat binnen kort het verkeer over deze lijn zal ■kunnen, worden hervat. Duurte "'verzwaart taak kabinetsformateur ROBERT SCHUMAN: „...Dat zal niet meevallen..." Hoewel de Franss kabinetsforma teur Robert Schuman van de Franse Nationale Vergadering toestemming heeft gekregen op te treden als ka binetsformateur, stuit hfj bij de uit-' voering van zijn taak op zeer grote moeilijkheden. Met name zouden de Franse socialisten binnenshuis niet tot overeenstemming kunnen komen of zij al dan niet nan de rcgerlng- Schuman zullen deelnemen- Schuman, die zich voorstelt een kabinet van de „middenweg" te vormen, zou veel van de bezuini gingsplannen van Paul Raynaud willen overnemen. Waar deze plan nen onder de arbeiders weinig popu lair zijn, vrezen de socialisten, bg verantwoordelijkheid een verder verlies aan de communisten. In een oproep tot de arbeiders heeft het Franse vakverbond onder communistische invloed, de C.G.T. verklaard dat de Ionen met ten min ste tien procent zullen moeten wor den verhoogd om deze aan ti.passen, aan de voortdurende prijsstijgingen. In vele delen van het land hebben demonstratieve stakingen en op tochten tegen dc duurte plaats ge vonden. De Franse socialistische party beeft heden besloten, niet deel te nemen aan de regering, die Schuman zal vormen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Mars hall, beeft Woensdag medegedeeld, dat de V.S. met Engeland en Frankrijk besprekingen voeren, over de mogelijkheid van beper king of opschorting van het weg voeren van fabrxeksinstaliaties uit Duitsland. Van gezaghebbende zijde te Washington is medegedeeld, dat de Amerikaanse regering tot de me ning gekomen zou .zijn, dat het Europese herstelprogramma het meest gebaat zou worden, wanneer men de verdere ontmanteling van Duitsland zou staken. De geallieerde opperbevelhebber in Japan, generaal Mac Arthur, heeft ter gelegenheid van de derde verjaardag der overwinning op Ja pan verklaard, dat dit land „een oase van betrekkelijke rust in een gekweld en immer onrustig heelal" is. Mac Arthur zei, dat de Japanners een „rustige en goed geordende maatschappij" hebben, die de vrede nastreeft. Japan gaf thans „alle vol keren van het Oosten" een voor beeld van de „wijsheid der demo cratische gedachte". De dood van generaal Zjdanof zal waarschijnlijk een korte onderbre king veroorzaken in de vtermogend- hedenbespreklngen in Moskou. Stalin cn Mototof zullen het, naar men venvacht, buitengewoon druk hebben totdat de begrafenis van Zjdanof achter de rug is. Omtrent de dood van Zjdanof, die een. der nauwste medewerkers was van maarschalk Stalin, schrijft de correspondent van A.P. te Moskou, dat de kist met het stoffelijk over schot Van wijlen de secretaris-gene raal van de opperste Sowjet Woens dagavond opgebaard stond in het huis der vakverenigingen te Mos- ftou. De dodenwacht hierbij werd onder meer betrolcken door Stalin, Molotof, Kaganowitsj, Malenkof en Mikojan, Men zal zich herinneren dat Zjda nof, een der leiders van de Komln- form, de gangmaker was van de heftige aanvallen op de regering van Tito. Desondanks zegt de Joego slavische regering in een telegram aan de C.P. van de Sowjet-Unle, dat zij het „wrede verlies van kame raad Andrei Alexandrowitsj Zjda nof" ten zeerste betreurt. Leeuw in Emmen ontsnapt (en weer gevangen) In het Noorder-dierenpark té Emmen is Woensdagmorgen 7 uur- de 15-jarige leeuw Roland door een niet afgesloten schuif van zijn buitenren de tuin in gewandeld. De dieren, die in hokken verblijven welke in de directe nabijheid van de leeuwenkooi zijn gelegen, toon den geen vrees, doch velen der overige dieren, vooral de antilopen verkeerden in doodsangst. Alle schuiven en deuren van Ro lands nachthok en buitenren wer den opengezet. Met steenworpen wist men hem de gang van het roofdierengebouw binnen te drij ven en om half negen konden de poorten van het park worden ge opend. De gealarmeerde plaatselijke politie en marechaussee behoefden geen gebruik te maken van hun wapens. De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen vestigt de aandacht op het volgende: Door de grote toeloop naar de rijksuniversiteiten zijn de meeste colleges en practica overvuld ge raakt. In het bijzonder in de facul teiten der geneeskunde is dat het geval. Door verschillende omstan digheden is het niet mogelijk op korte termijn de nodige voorzienin gen voor een regelmatig onderwijs te treffen. Er wordt daarom met nadruk op gewezen, dat er rekeqing mee moet worden gehouden, dat de medische studie dientengevolge vertraging kan ondervinden. In de praetgk is gebleken, dat een groot percentage studentin na ver loop van een of twee jaren de uni versiteit moet verlaten omdat zfj niet in staat zrjn om hoger onder wijs behoorlijk te volgen. Het is raadzaam, dat slechts zij, die zich na kennisneming van de eisen, welke aan de medische stu denten worden gesteld volkomen in staat achten de universitaire oplei ding te volgen en die bovendien de bijzondere roeping tot de uitoefe ning der geneeskunst gevoelen zich voor de studie in een der faculteiten van geneeskunde laten inschrijven. Commissarissen benoemd van Ned. Bank De minister van financiën heeft een aantal commissarissen van de Nederlandsche Bank benoemd. Het zijn de heren: G. H, Crone te Amsterdam, ir. M. H. Damme te Amsterdam, H. L. van Eeghen te Amsterdam, mr W. G. F. Jongejan te 's-Gravenhage, B, G. Kernkamp te Groningen, M. ter Kuile te Enschede, ir. W„ H. van Leeuwen te Delft, mr K. Ph. van der Mandele te Rotterdam. Ed. Nijgh te Rotterdam, A. Pierson te Amsterdam, prof. dr. J. E. de Quay te 's-Hertogenbosch en mr, M. F, L. Steenberghe te 's-Gravenhage. Benesj' toestand verergerd Volgens het Tsjechoslowaaks nieuwsbureau is de toestand van Benesj, die sinds gisteren bewuste loos ligt, verergerd. Er is nog geen nieuw bulletin uitgegeven. Benesj' rechterarm en rechter been zijn geheel verlamd, terwijl de verlamming aan de linkerzijde er ger is geworden. Niet ver van de plaats, waar in 1938 de ontmoeting plaats vond van Chamberlain met Hitier, zijn Woensdag 65 afgevaardigden uit de Westelijke zones van Duitsland en Berlijn in de universiteitsstad Bonn bijeengekomen op de eerste zitting van de parlementaire raad vgor deze zones. Dr. Konrad Adenauer, de leider van de Duitse christelijk-democra- tische partij, is de eerste president geworden van deze Westduitse constituerende vergadering. Adolf Schoenfelder, sociaal-democraat, werd tot vice-president gekozen. De militaire gouverneurs hebben zich bij de plechtigheid door hun politieke adviseurs laten vertegen woordigen, Zelf zaten zij in Berlijn opnieuw met maarschalk Soko- lofsky aan een tafel- Het deelnemen van. vijf Beriijnse politici, onder wie prof. Reuter en Jakob Kaiser, aan de vergadering te Bonn ziet men als symbool van het verlangen naar een uitbreiding der nieuwe republiek tot het ge hele Duitse gebied. Men was even wel realistisch genoeg om aan de Beriijnse vertegenwoordigers niet meer dan een raadgevende stem toe te kennen. Tweehonderd leden van dertien Europese parlementen zijn te In terlaken in Zwitserland bijeenge komen om zich te beraden over 'n centrale regering voor geheel Euro pa. Tot de vertegenwoordigde lan den behoren. Engeland, Frankrijk, Italië, België, Nederland, Zwit serland, Oostenrijk en Denemarken Churchill heeft een. boodschap gezonden, waarin hij zeïde: „jWe zijn sneller vooruitgegaan dan een jaar geleden zou zijn voorspeld door welke politicus ook. Het suc ces, dat ons gecombineerd streven reeds heeft gehad, moet ons inspi reren om voort te gaan en de zaak, van belang voor Europa en de we reld, te blijven dienen". Weer een Sowjet-Rus naar Engeland gevlucht? Volgens de New Vork Times zou een kolonel van het Sowjet-Rus sische leger een deskundige op luchtvaart- en rakettengebied die naar zijn eigen bewering een „speciale opdracht" voor maar schalk Stalin zou hebben uitge voerd, uit dc Sowjet-Russische zone van Duitsland naar Engeland ge vlucht z|jn. De kolonel noemt zich volgens het blad Tokaef. Tokaef, die reeds enige weken ïn Engeland zou vertoeven, zou in zijn verklaring zeggen, dat hij hoge functies bij het Sowiet-Russisch mi litair bestuur in Duitsland heeft be kleed en eertijds een. der secretaris sen was van de Sowjet-Russische sectie van de geallieerde bestuurs raad in Duitslanch Albert Sandler f Albert Sandler, de bekende En gelse violist, is op 42-jarige leeftijd te Londen overleden. Sandler is vooral bekend geworden in binnen- en buitenland door zijn optreden voor radio en gramofoon. Medio volgende week zal de raad met-zijn. werkzittingen beginnen. Wanneer hij dit werk voor het eind van October voltooid heeft, kan, indien van een volksstemming wordt afgezien, de grondwet nog dit jaar van kracht worden en kan nog dit jaar de eerste West-Duitse bondsraad worden bijeengeroepen om een minister-president te kie zen. Woensdagavond gebeurde in de van Swindenstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk, dal weer eena toont hoe gevaarlijk het is dubieuze stukken ijzer op te rapen en mee naar huis te nemen. Een jongen van veertien jaar vond te Zandvoort een stuk jjzer, dat hij meenam naar zijn zolderkamer. Met een klap plofte het meegebrachte stuk, dat een pro jectiel bleek, uit elkaar. De jongen werd gedood. Nieuw boek van Churchill Er komt een nieuw boek van de hand van Winston Churchill In de handel, genaamd „The gathering Storm", waarin bittere critiek wordt geleverd op de politiek van leidende staatslieden in de jaren tussen de twee wereldoorlogen. In. de Verenigde Staten gaat dit boek reeds grif van de hand. In het voorwoord van dit boek, geschreven in Maart van dit jaar, noemt Chur chill het conflict 19391945 „De onnodige Oorlog". Louis van Gasteren door Frankrijk onderschei den De Franse regering heeft Loula van Gasteren benoemd tot „Officier de r academie", ter erkenning van de vele diensten door hem bewezen aan de Franse dramatische kunst in Nederland, STAPVOETS ging pis- open auto werd gestrooid, Den Haag om van de ver- comité onder voorzïtter- termiddag de koninJc- in de Leliestraat had men moeienissen te bekomen. schap van burgemeester lijke auta door de Am- een gramofoonplaat van Woensdagmiddag is Prins d'AiÜy de voorlopige op- sterdamse volksbuurten het "Wilhelmus bij de hand Bernhard naar de „Nahin- brengst aan de koningin en de Jordaners, Eilangehouden, zodat toen de to" geweest, dat is een han- aangeboden. Amsterdamse ders en bewoners van de stoet naderde het gejuich delstentoonstelling in Am- studenten schonken de Dapperbuurt, die Dinsdag nog werd overstemd door sterdam. Hij was nog net koningin een mooie stoel. hun koningin niet hebben ons volkslied dat tientallen 0p tijd in het pgieis terug De Joodse jeugd deed mee kunnen zien, kregen nu luidsprekers in de nauwe om vervolgens aan de een miniatuur wetsrol misschien een betere kans straat uitstortten. Hoewel rondrit, zie boven, deel te een blauwiederen cas- haar en iiet klaarlichte dag was nemen settte. De Britse sectie van Publiek applaudisseert bij de uitspraak Dr. Schacht werd Woensdag In hoger beroep vrijgesproken van de beschuldiging een prominent nazi te zijn geweest. Het hof gelastte, dat hij in vrijheid gesteld zou wor den. Schacht was in het begin van het vorig jaar door een denazificatie- hof veroordeeld tot acht jaar dwangarbeid. Het hof v/as van mening, dat de rol, die Schacht sedert 1S3S ge speeld heeft in de nazi-oppositie meer dan voldoende tegenwicht vormde voor de steun, welke hij aanvankelijk aan Hitier verleend heeft. De uitspraak werd toegejuicht door de toeschouwers, van wie sommigen zelfs een bouquet bloe men aan de vroegere president van de Reiehsbank aanboden. Schacht heeft laten weten, dat hij van plan is met zijn gezin naar Meran, in Italiaans Tyrol, te ver trekken en zich niet meer met de politiek op te houden. Naar A.F.P. verneemt zal dr. Schacht op last der Amerikaanse bezettingsautoriteiten toch gedeti neerd blijven, ondanks het feit, dat hij door het zuiveringshof werd vrijgesproken. Wapens spreken nog in Palestina Vc'gens de Arabieren hebben, de Israeli's de wapenstilstand ïn Palestina gesc.'ondeo door bet Arabische dorp Deir Aban tussen Ramleh en Hebron met mortieren, ontplofbare projectie len kleine wapens aan te vallen. Toen de Arabieren het vuur beantwoordden zouden zes Joden zijn gedood, terwijl één Arabier het leven verloor. een glimp van waren om toch maar voor- ke na voltallige prinselijke gezin op te vangen. de „Anglo-Netherlands al gsen feestelijke noot te orïra sameiTSit sP3rt Association" geeft missen alle lichtjes aange- Z™hetoundfw™nthtoS een 64-delig koffie en thee De nauwe straatjes van linge stoken. De meest zonder- straatversiering die g i» Denemarken gaan een rcteliiVa eacten te -OVen AmStCraam- Caa" «.lente» servies en de Nederlanders de Jordaan; de Hazenstraat, oe vorsienjKe gasten te - de Tweede Laurierdwars- zien kregen was een me- sterdam was uit df lucht straat, de Eerste Bloem- terslange Gelderse worst, wt? f«L/JJ™' dwarsstraat, de Leliestraat, die tussen do huizen bun- d d begane grond en de Binnen-Oranjestraat en gelde. Xr^defET V™. hoe ze verder mogen heten, By het begin van de geet niet, dat er Woensdag- zijn geen gewone, geen Eilanden bood de 83-jarige avond alleen - al h|t „nette straten, ^en voelt mevrouw Boon de vorstin- Centraalstation in Amster- daar geen behoefte zijn ge- nen bloemen aan. Zij was dam welgeteld 99.546 reizi- voelens te smorap. De destijds dienstmeisje in een gers aankwamen." vreemdeling die hier de villa in Apeldoorn en had ontstemming van de buurt daar dc koningin rO JOng -■ -O" m w. gaande maakt, kan erop "re- meisje zien opgroeien. Toen. officieren en manschappen Iedereen was opgetogen kenen dat hem met een do- de koninklijke personen van regimenten grenadiers na afloop ging men nog dende kernachtlgceifl van hun rit, die vjjf kwar- en'jagers en. 4e prinses even-met de burgemeester wordt duidelijk gemaakt, tjer duurde in het paleis Irenebrigade in gala-uni- mee naar binnen, de ambts dat er sprake is van een WHren teruggekeerd wër- formen aan de stoet van de woning staat aan de He- Dan het bericht, dat de boom planten. Burgemeester d'Ailly heeft het overigens vrese lijk druk. Woensdagavond bijvoorbeeld beeft hij twee uur lang door de versierde grachten gevaren met het complete ministerie Drees van Schaick, de leden van de "Raad van State en die van de Rekenkamer (van wege al die lampjes?) „Wroclaw was een politiek congres", zegt Huxley Het congres der intellectuelen de Wroclaw heeft van het begin af een politieke wending genomen, zei dr, Julian Huxley, de directeur-ge neraal der Unesco na zijn terugkeer te Parijs. Er was geen werkelijke discussie: de grote meerderheid der redevoeringen bestond uit strikt marxistische analyses van de hui dige tegenstellingen. qU andere po lemische aanvallen op de Ameri kaanse of Westerse politiek of cul tuur. meningsverschil. De gul- den 2y door de op de £>am heid, hartelijkheid en verzamelde menigte nog geestdrift steekt men er eenmaal op het balcon ge- echter evenmin onder stoe- r0epen. Jen of banken. Dat heeft de zie hier vervolgens in koningin haar omgeving eeQ paar woorden het an- kunnen bevestigen toen de dere nieuws dat met de ken van de dag. In de eer stoet weer op de Dam was kroningsplechtigheden ver- ste plaats het Nationale aangeland. band houdt. Allereerst dan, Huldeblijk, U weet wel, dat Op vele plaatsen werden dat de koningin zich na 6 insigne voor de kankerbe de scheidende en de ko- September voor een week etrijding dat II natuurlijk mende vorstin bedolven zal terugtrekken op haar ook al hebt gekocht <50 onder confetti, die in de landgoed Ruige Hoek bij cent). Vanmorgen heeft het Gouden Koets op de zesde rengracht, om wat te ge- September zullen deelne- bruiken. men. liet is de eerste keer Tot slot minister Mar- ad ze deze uilmonstering shall, nu eens niet over zullen dragen. Berlijn of Moskou, maar Vervolgens de huldeblij- over koningin Wilhelmina: - „Ik koester grote bewonde ring voor de maatstaven, welke zij steeds heeft aan gelegd en voor de verhe ven idealen, welke zij de wereld heeft voorgehou den." Dc bevindingen van de eerste sectie (de universele kerk in Gods Heilsplan) die vergaderd heeft on der voorzitterschap van de bisschop van Hannover dr. J. E. R. Lil je, werden Woensdagochtend ter ple naire zitting besproken. Een van de belangrijkste voorge stelde amendementen werd aan de orde gebracht door B, E. Mays, van de „National Baptist Conven tion" te Georgia in de V.S. Zijn voorstel betrof punt 20 van het rapport. Hierin komt de zinsnede voor, „dat er in de kerken nog rassen-discreminatie is en klassen- schijn." Spreker wenste hieraan toe te voegen „behoudens theologi sche verschillen moeten wij toege ven dat kerken van dezelfde ge loofsrichting vaak gescheiden zijn alleen Joor ras en kleur." Het beleid der kerken was het onderwerp, dat de tweede commis sie in studie genomen heeft. Woensdagochtend kwam het rap- SNEEUWWITJE ontvangt „luchtpost". Onze jonge schilderes Trix van Oranje tekende en ondertekende dit aquarelletje zelf. Een piloot van prins Bernhard stond het af aan de sporthandel Het CentrumMiddel landstraat 26, waar het nu gedurende de feestweek in de etalage hangt. port, dat hierover werd t opgesteld aan de orde, nadat de assemblee het rapport had besproken over de universele kerk in Gods Heilsplan. Dit rapport werd door de assem blee goedgekeurd behoudens een vrij omvangrijk daarin vervat ad- \'ies, inzake het gezag van de we reldraad. Ten aanzien van dit punt zal de commissie nader overleg plegen en een nieuw ontwerp sa menstellen. Het rapport van commissie drie, handelend over programma, orga nisatie en budget, werd aan het begin van de middagzitting zonder veel discussie of belangrijke wijzi ging door de assemblee goedge keurd. Een bijzonder moment tijdens de middagzitting was het toen dr. W. A. Visser 't Hooft, alge meen secretaris van de We reldraad der Kerken, bevor derd werd tot ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw. Hij ontving deze hoge on derscheiding u;t handen van dr. H. J. F. Wesseldijck, presi dent van de Nederlands Her vormde Kerk, wegens „de bij zondere diensten, die hij ver leend heeft voor de ontwikke ling van de oecumenische be weging." In zijn toespraak zeide dr. Wes seldijck: „Wij zijn vooral trots op het feit, dat de algemeen secretaris van de Wereldraad een Nederlan der is." De congressisten, die bij de uit reiking dezer onderscheiding allen aanwezig waren, gaven tdoor luid en langdurig applaus te kennen hoe zeer zij het koninklijk gebaar weten te waarderen. Luchtreizen op crediet KLM-passagiers zullen met in gang van I October in de gelegen heid zijn op zgn. air travel cards te reizen, welke kaarten recht geven tot het maken van luchtreizen op crediet- Tegen storting van 425 dol lar, of 1137 gulden, kunnen lucht reizigers in het bezit komen van deze credïetkaartan, die dan mo gelijk maken dat men zonder voor uitbetaling reist met de diensten van maatschappijen die deelnemen aan het „air travel plan"; in Euro pa zijn dit de BOAC, de SAS en de KLM. „En dan gaan we met z'n allen naar Zoon" zongen Woensdag duizend kelen in het Passage-thea ter en naar het enthousiasme te oordelen, waarmee de door Joop Walvis op het orgel ten gehore ge brachte liedjes uit vroegere dagen werden meegezongen, zou men niet verwachten dat hier de ouden van dagen waren verenigd. Tqeh wa ren zij het, die de tijd kortten "-et het zingen voor de filmver ling, die hen door het gemeen -in stuur werd aangeboden, die er aanwezig waren. Voor men begon, kwam eerst de heer W. van Beek «ven op het toneel om. een woord van hulde en dank t£ richten aan het adres van het gemeentebestuur en dan in het bijzonder aan mev. Benthemde Wilde, de initiatief neemster van dit alles, die de haar aangeboden mooie vaas met bloemen gaarne aanvaardde, maar de erkentelijkheid voor een groot deel afwentelde op de overige leden van het college van B en W. en de velen, die baar hielpen het plan te verwezenlijken, aldus een stuk gemeenschapsbesef hier te laten doordringen, zo mevr. Ben them het uitdrukte. Ook voorzitter K. J. Neyboer van de C.A.B. uitte woorden van grote dank. En terwijl men zich in de zaal nog even extra gemakkelijk zette in zijn stoel opende het filmdoek en kregen de bezoekers o.a. te zien „Ivloder des Lands", het journaal van deze week en een opmerkelijk filmpje „uit de oude doos"; een product van de cinematografie in 1898, dat is her-opgenomen op ons normale filmband en zodoende kan worden vertoond. De oudjes konden het niet laten om steeds wéér te applaudisseren als de film was afgelopen en wat dat betreft paste dit oude filmpje volkomen in de sfeer ook al was de explica teur dan ook niet meer in de zaal aanwezig. Verpleegsters en leden van jeugd organisaties zorgden zo tussen de bedrijven door, dat er een versna pering werd gepresenteerd. Of men voldaan was? Vraag het de bezoe kers en de bezoeksters, die deze bioscoopvoorstelling zeker niet Jicht zullen vergeten. Het gemeentebe stuur kan trots zijn. op dit gemeen- schapswerk. BIZON IA BETAALT GROENTEN In de handelsovereenkomst» die tus sen Nederland en Bizone Is getekend, wordt voor oas land voorzien in een. uitvoer van 200.000 ton verse groenten, tot een bedrag van. tien millioen gulden, t - -v 1. Daarmee zijn ook de moeilijkheden opgelost, die ontstonden na de levering van onze verse groenten aan Duits land in de eerste helft van dit Jaar, waarvoor totnutoe nog geen betaling verkregen werd. „Waterman" Vrijdag binnen Het troepenschip „Waterman", dat met ruim 1400 repatrierenden. van het K.N.I.L., de Kon. Marine en de Kon. Landmacht op weg Is naar Nederland, wordt ln de vroege ochtend van Vriidag 3 September in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord bevinden zich circa 1189 leden der Kon. Landmacht, waar onder het Groninger O.V.W. batal jon 1-12 RI, circa 230 leden der Kon. Marine, alsmede een 20-tal mi litairen van het K.N.I.L. De ont scheping begint op 2 September ta 9.00 uur. Min. Rutten naar radiostaj Het ligt in de bedoeling van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. F. J, Th. Rutten. op Vrijdag 3 September een bezoek aan Hilversum te brengen teneinde zich nader ter plaatse te oriënteren op het gebied van het ra- diobestel. Voor het tijdvak van 5 t.m. 18 Sep tember 1948 geven elk der volgende bonnen recht op het kopen, van: BONNEN VOOR BROOD 167-2 Brood: 800 gram brood t (Geldig tm. II September) ALLE BONKAARTEN 810 173 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen gebak BONKAARTEN KA, KB en KC 810 178 Algemeen: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet (Geldig t.m. 25 September) BONKAARTEN KD, KE 810 184 Algemeen: 125 gram boter of margarine of 100 gram vet (Geldig tm. 25 September) TABAKS- en VERSNAPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA. QB. QC S33 97, 98, 101 Tabak: 2 rantsoenen si garetten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 3 September wor den gebruikt. De bonnen 178 en 184 Algemeen voor voedingsvetten zij'n drie weken geldig. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaarten 800 kun nen worden vernietigd. In Spanje zullen in Novem ber gemeenteraadsverkiezingen worden gehouden, aldus een besluit van de Spaanse ministerraad. vrij- Weerbericht TOENEMENDE WIND Weersverwachting, geldig tot dagavond. Wisselende bewol king mee vannacht enige regen en morgen enkele plaatselijke buien voornamelijk ln het Noord-Westen van het land. Ma tige. In de kust streken tijdelijk i krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Weinig verandering tn temperatuur. 3 Sept Zon op 5.54, onder 19.24; maan op 5 23 onder 19 49 3 Sept. Hoog water te Rotterdam: la ril 4.32 uur, 2e tU 16.30 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1