HET ROTTERDAMSCH PAROOL Ongeregeldheden op Java bereikten een kritiek stadium Franse volk staat op een driesprong Bevin over het communisme in Zuid-Oost-Azië Tan Malakka vrijgelaten Nieuwe hersenoperatie met succes toegepast Onderzeeboten naar de West Generaal Soedirman kondigt strenge militaire maatregelen aan Indische troepen vorderen snel In de afdeling voor negers Voorts: een koude douche voor Europese federalisten Houweeltje wordt door oogkas gedreven Andermaal het bezoek van de koningin aan Londen Sow jet-vlaggetje op de fiets W etenschappelijke onderneming Ongerust over Berlijn? Stem der regering vergaat in het rumoer van links en rechts Wereldburger no. 1 ontving de pers op de trap van het restaurant BONNENLIJST Weerbericht Donderdag 16 September 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 67300 Abonn-prljsr per. week 0.31 per kwartaal 4.losse nummera 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 216 Uitgave N.V. De Nieuwe Peri w Postgiro 393644 Bankier: Amsterdcnnsche Bank; te Rotterdam Directeur; 8. de VrlM Hoofdredacteur; Th, Ramaker Radio Djokjakarta meldde Woensdagmiddag, dat orde en rust In Soerakarta ziin teruggekeerd, nadat hier Maandag bfl botsingen tos sen groepen van uiterst rechts en links veertien personen werden ge dood en een aantal anderen ontvoerd. Volgens het republikeinse persbureau Antira bevinden zich onder de ontvoerden zeven legerofficieren en voorts leden van de commu nistische partij. Antara meldt, dat de regering een onderzoek naar de ongeregeld heden gelast heeft en dat zij krachtige maatregelen zal nemen. Het republikeinse militaire garnizoen te Soerakarta is geconsig neerd in de kazerne. De orde wordt in de stad gehandhaafd door de politie, versterkt met een mobiele brigade van de staatspolitie. In de avonduren werd voor radio Djokja een dagorder voor gelezen. van generaal Soedirman, de republikeinse legercomman dant. Deze verklaart hierin, dat op het ogenblik de binnenlandse onenigheden een critiek stadium hebben bereikt en dat er gevaar bestaat voor de staats-souvereini- teit. De gebeurtenissen te Solo acht Soedirman gericht tegen het gezag van het leger. Hij roept op tot het betrachten van de uiterste discipline In het "leger en waar schuwt tegen provocatieve ge ruchten, Hij deelt verder mede. dat de regering heeft besloten, in het gebied van Soerakarta strenge militaire maatregelen te treffen. De correspondent van Asso ciated Press herinnert eraan, dat Soerakarta immer sedert het uitroepen van de repu bliek een bron van onrust is geweest. In deze stad bevin den zich de hoofdkwartieren van de communistische partij, andere revolutionnaire partijen en een aantal jeugdbewegin gen. Intussen maakt radio Djokja karta eveneens melding van nieu we botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs op Oost Java. Het radiostation omschrijft de botsin gen in de omgeving van vier grote Oost Javaanse steden als gevech- TroeDen van India trokken Woens dag in een stevig tempo vanuit vföf invasie-ponten over vlak land naar het hart van de staat Halderabad de stad Halderabad en naar ver luidt waren vooruitgeschoven eenhe den daarvan nog slechts tachtig mUl verwijderd. Een officieel woordvoerder maakte bekend dat.de op twee na grootste stad van Haiderabad, Aurangabad, Woens dagochtend om zeven uur gevallen, is. Men gelooft dat zware strijd komt wan neer Secoenderabad genaderd wordt. Danr staan, de besté'.strijden! van de Nizam van wie gezegd wordt dat zij uereid rijn tot do laatste man te strij den, In een redevoering over de op mars in Haiderabad heeft premier Pandit Nchroe van India gezegd, dat de bevolking van Haiderabad (dit zijn grotendeels Hindoe's red.) zeer vredelievend is en behoort tot de elke vorm van geweld veraf schuwende volgelingenvan Gandhi. Nehroe riep de 100.000 landgenoten die naar hem luisterden op tot op offeringen en deed een beroep op hen, ervoor te waken, dat het land niet zou vervallen tot 'chaotische toe standen zoals in Birma, Malakka en Siam. Daarmede, doelde hij op het kort geleden door Frankrijk opgewor pen plan voor een conferentie van de landen der Westelijke Unie ter voorbereiding van zulk een federale regering. Hij vatte zijn critiek op deze plan nen aldus samen „het gaat niet aan een dak cj>. een bouwwerk te zetten alvorens dit,zover Is voltooid", Bevin legde er de nadruk op, dat de kwestie van de Westelijke Unie stap voor stap moest worden behan deld, door overeenkomsten en door verdragen. Het was de politiek der Engelse regering haar streven met de 16 lan den, die zij had samengebracht, en met het Gemenebest van dag tot dag voort te zetten. Abessijnse Prins achtte zich beledigd De Amerikaanse vereniging voor de bevordering van de wetenschap heeft de Abessijnse gezant in - de V.S. haar grote spijt betuigd' over het feit, dat de gezant op een Maan dag te Washington gehouden verga dering van. de vereniging is gezegd, dat hij moest plaats nemen in de voor negers bestemde afdeling van de zaal. De gezant, prins Ras Imroe, een neef van de-'Abessijnse keizer, had juist met andere leden van het corps diplpmatique zijn plaats ingenomen om naar een. rede van president Tru man te luisteren, toe», «en zaalbe- diende hem vezocht zich te verwij deren. De prins verbet onmiddellijk de zaal. Haddis Alemayehou, eerste-secre- taris van de Ethiopische legatie te Washington, heeft verklaard dat de gezant door het gebeurde „gekwetst" was. Het incident was gemeld door een HH ^,<3 ti An TnnMni.1^ «vnVin npfr,/! a Bij het debat dat op de rede van Bevin volgde, zeide Anthony Eden, die Churchill, die momenteel met vacantie in Zuid Frankrijk ver- hlijft vervangt dat Bevin. de bete kenis van de federale plannen, waaraan Churchill zijn steun geeft onderschat. Hij vroeg een scherpe veroordeling van de aanval van In dia op Haiderabad en noemde dit „onbetwistbaar een heftige en on vergeeflijke schending van overeen komsten'*. Ernest Bevin, de Britse mi nister van buitenlandse raken, heeft Woensdag in het parle ment verklaard, dat Engeland en het Gemenebest alle middelen zullen aanwenden om pogingen tot een burgeroorlog de kop in te drukken „overal waar bur geroorlog het kwade hoofd op steekt". Hij wees er. op, dat „in geheel Zuid-Oost-Azië een communis tisch plan leeft, elk Westers optreden "te verdrijven", Bevin legde deze verklaring af In het parlement in het kader van een algemeen overzicht over het Britse buitenlandse beleid waarbij echter uitdrukkelijk de Duitse kwestie niet aan de orde is gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat Bevin daarover de volgende week opheldering zal ver schaffen. Komende tot de plannen voor een federale regering voor ge heel Europa, zeide Bevin: „Ik wil niet verkeerd begrepen wor den en ik wil niet, dat iemand denkt, dat Ik een koud stortbad wil geven, maar .de plannen die hierover thans circuleren kun nen geen ogenblik de proef van een ondersoek doorstaan". ten op kleine schaal. Het deelt mede, dat de plaatse lijke Nederlandse commandanten op Oost Java krachtige waar schuwingen hebben gericht tot de bevolking en te kennen hebben gegeven, dat de Nederlandse auto riteiten zullen optreden om orde en rust te herstellen, wanneer geen einde komt aan de vijande lijkheden. United Press verneemt, dat een Australische en een Belgi sche militaire waarnemer met spoed naar Oost-Java zijn gedirigeerd ter aanvulling van de uit acht man bestaande militaire groep van de VJf., die bet toezicht houdt op het Nederland-Indonesische be stand.' De Amerikaanse kolonel Wil liam Mayer is voornemens zich per vliegtuig naar Djokjakarta te be geven om een bijeenkomst te ar rangeren tussen Indonesische ver tegenwoordigers en de Neder landse commandanten ieneinde de rust te herstellen in Oost Java, waar de toestand, gelijk generaal Spoor zeide, „zeer slecht" is. Antara meldt uit .Djogja,- dat de republikeinse premier, Moh. Hatta, in de zitting van het werkcomité van het KNIP heeft bekendgemaakt, dat Tan Malakka, en enige andere In donesische communisten bij vonnis van het landgerecht te Solo in vrij heid zijn gesteld. Dit geschiedde we gens „gebrek aan voldoende bewijs". Hatta voegde eraan, toe, dat de be slissing nog door het' Djogjase hoog gerechtshof gesanctionneerd dient te worden. Tan Malakka c.s. werden midden 1846 gearresteerd op beschul diging van ondergrondse actie ter omverwerping van de republikeinse regering. Zij ontvoerden de toenma lige republikeinse premier, dr. Sjah- rlr. Overleg met Van Mook c.s. begonnen Hedenmorgen is het overleg van de Nederlandse regering met de pre- federale regering, waarvan dr. Van Mook het hoofd is, begonnen. De be-, sprekingen hebben'plaats ten dépar- temente van algemene zaken. Zaterdag sluiting der Staten Generaal De beide Kamers der Staten-Ge- neraal zullen Zaterdag 18 .Sep tember des namiddags te kwart voor drie bijeenkomen ter sluiting van de zitting. In de krankzinnigengestichten van verscheidene Amerikaanse sta ten is met succes een nieuwe her senoperatie toegepast, die weten schappelijk bekend is als transorbi tal© lobotamle en meer populair de ftshouweei-operatie wordt ge noemd. De operatie bestaat hierin, dat een speciaal chirurgisch instru mentje, dat lijkt op een gewoon ijshouweel, door de oogkas, zonder het oog te beschadigen, omhoog in de hersenen wordt gedreven en vervolgens heen en weer wordt be wogen, waardoor bepaalde hersen weefsels worden doorgesneden. De schedel wordt niet geopend en de gehele operatie, die verloopt bin nen een tijd van vijf tot tien mi nuten, is zo eenvoudig, dat zij door elke chirurg kan worden verricht, terwijl de meeste hersenoperaties slechts door een sperialist-neuro- chirurg kunnen worden uitgevoerd, Wat de operatie precies bewerkt is niet bekend maar men meent, dat door het doorsnijden van een deel van de hersenen ook de oude gedachtenassodaties, die krank zinnigheid veroorzaakten, worden vernietigd, waarna door de gewone behandelingswijzen nieuwe asso ciaties kunnen worden tot stand gebracht. Tot dusverre hebben 45 van deze operaties plaats gevonden zonder andere nadelige gevolgen dan een gewoon blauw oog. Het is volgens de deskundigen nog te vroeg om de operatie ten volle op de juiste waarde te schatten, maar zij ma ken o.a. melding van een voorma lige onderwijzeres, die haar heeft ondergaan na vier maanden zon der enige merkbare vooruitgang volgens de meer gebruikelijke me thoden te zyn behandeld. Zij is uit het krankzinnigenge sticht ontslagen om een betrekking te aanvaarden en zal deze herfst opnieuw naar de kweekschool gaan.. De doktoren, menen, dat zfj na een jaar herscholing in haar voormalig beroep zal kunnen te rugkeren. Zoals reeds medegedeeld bezocht ko ningin Juliana tijdens haar kort verblijf met Prins Bemhard ln Londen de John Ruskin-schOOl. een speciaal opleidingsin stituut voor gedeeltelijk blinde kinde- Nader vernemen wij dat de koninklij ke moeder van prinses Marijke, die in haar prilste jeugd een oogoperatie on derging, zich wilde oriënteren over de op de genoemde school gevolgde metho den, mede als voorlopig onderzoek naar de mogelijkheden een soortgelijke school lid van de Joegoslavische ambassade, in ons land te doen oprichten. Overtreding van het uniformverbod? De Haarlemse kantonrechter heeft gisteren een zaak behandeld tegen de negentienjarige loswerkman C, W. uit Amsterdam, die In Bloemendaal be keurd was, omdat hij aan zijn rijwiel een rode vlag met het hamer- en sikkel- embleem had bevestigd. De ambtenaar van het O.M. was van mening, dat de jongeman het.urti- formverbod had overtreden doordat hij „een opzichtig onderscheidingsteken had gevoerd, dat de uitdrukking was van een bepaald staatkundig streven." in dit geval het communistische stre ven. De jongeman had tegenover de verbalisant toegegeven, dat hij het vlaggetje bad gekocht om anderen, te tonen, dat hij instemde met de cot»' munistische ideeën. De .ambtenaar van het "O.M. eiste een geldboete van 1.25 subs, vijf da gen hechtenis. Mr. M. D. Proper, de verdediger, betoogde, dat verdachte een vlaggetje van de USSR op zijn fiets had. zoab anderen een Frans of een Engels of een Amerikaans vlaggetje voeren. Het in beslag genomen vlaggetje is de natio nale vlag van Rusland. De partijvlag is anders, want die bevat een tekst Vol gens arresten van de hoge raad van 1934 en 1935 is het verboden met rode, halsdoeken en rode tulpen te lopen, doch deze worden volop gedragen, en er wordt geen enkele wanklank door gehoord. Pleiter vroeg vrijspraak, om dat van opzichtigheid gem sprake was, of ontslag van rechtsvervolging, aan gezien geen bepaald politiek streven ■tot uiting is gebracht.- De kantonrechter'zal op 22 Septem ber uitspraak doen. Twee onderzeeërs ven de Koninklijke Marine zijn Woensdag uit de Waalhaven te Rotterdam naar de West vertrokken. Het zijn de Zee hond" en de „O 24", die oefeningen zullen houden met de kanonneer boot „Van Kinsbergen". Bovendien beuinden zich aan boord van de „O 24" twee assistenten van prof, dr. A. F. Ventng Meinesz, die op uit- en thuisreis zwaartekrachtmetingen zullen uitvoeren. Voor het ver trek inspecteerde de bevelhebber der zeestrijdkrachten, It.-gen. C, E. L. Hel nch, de manschappendie op de wal stonden aangetreden. Uitgeleide gedaan door talrijke "familieleden en bekenden zijn Woensdagmiddag omstreeks .drie uur de onderzeeboten Hr. Ms. O 24 en Hr. Ms. Zeehond van de onder zeebootbasis in de Waalhaven naar "West-Indië vertrokken, waar zij in samenwerking met Hr. Ms. Van Kinsbergen oefentochten zullen houden, die ongeveer een half jaar zullen duren. De reis heeft echter ook .een wetenschappelijke kant, daar twee geleerden, de heren G. J. Bruins, civiellandmeter bij de Rijksdriehoeksmeting en H. X A. Vesseur wetenschappelijke mede werker van het KNMI te De Bilt zich aan boord van de O 24 bevin den, Zij zullen zich bezig houden met zwaartekrachtmetingen, waar voor de 0 24 -door de Marine spe ciaal is uitgerust met een aparte lodïngsinstallatïe. Admiraal C. E. L. Helfrich Is 's morgens om elf uur afscheid ko men nemen van de vertrekkende bemanningen. Na de officieren en manschappen te hebben geïnspec teerd hield hij een toespraak, v/aar xn hij 2eïde deze keer persoonlijk afscheid van hen te willen nemen, daar hij bij terugkeer van de boten niet meer in dienst zal zijn. Hij memoreerde de goede samenwer king, die altijd tussen hem en de onderzeedienst heeft bestaan. Ver volgens wees hij de leden der be manningen op drie punten r- ten eer ste- op hun representatieve taak als vertegenwoordigers van de Ko ninklijke Marine in het buitenland, ten tweede op het ophouden van de goede reputatie van de Kon. Ma rine, wat betreft het goed ten ein de brengen van de reis en het doen slagen van de oefeningen en als laatste punt herinnerde hjj aan de woorden van prinses Wilhelmina „eendracht en.nog eens eendracht", die hij ook in hoge mate op de ma rine van toepassing achtte. Hij wenste allen tot slot een goede reis en behouden vaart. Tegén drie uur verzamelden de bemanningen zich wederom op ccn der kaden, waar de commandant zeemacht, schout bij nacht J. J. L. van Willige de inspectieafnam. Fmf. Vening Meinesz, die aan- de voorbereiding van deze reis. een groot aandeel heeft gehad, zoals de schout bij nacht in 2ijn toespraak releveerde, nam vervolgens het woord. Hij herinnerde er aan, dat ook prof. Picard uit Antwerpen vertrekt voor zijn diepzeeonderzoe kingen. Hij meende echter, dat de expeditie, die uit Rotterdam ver trekt in de wetenschappelijke we reld even hoog, zo niet hoger dan die van prol Picard wordt aange slagen. Vervolgens dankte hij de Kon. Marine, die geen moeite te veel was om deze expeditie naast het eigenlijke reisdoel, te doen sla gen. Indien het U verontrust dat de- geallieerden het niet over Berlijn eens kunnen worden, terwijl de oorlog reeds drie jaar voorbij is, bedenk dan dat Engeland en Frankrijk nog altijd krakelen over een kwestie uit de honderdjarige oorlog een 500 jaar oude zaak. Het gaat om het eigendomsrecht van twee eilanden in het Kanaal, halverwege de Franse en de Britse kust. Sedert het eind van de 100- jarige oorlog, sedert 1452, hebben smokkelaars deze eilanden als hun schuilplaats gebruikt. Onlangs her innerde de Britse schatkist zich de inkomsten die daar verloren gaan. Thans zullen de Engelsen het In ternationale Hof van Justitie in Den Haag vragen, nauwkeurig te beslissen welke vlag over de eilan den Les Minqulers en Les Ecrehou zal waaien. Kleurenfilm van Alsem in beslag genomen De tijdelijk res.-kapitein voor alge mene dienst, H. M. A. Alsem is met in gang van 13 September 1048 door de luit. generaal, chef van de Generale Staf, rar. H. J, Kruis, tot nader order in de uitoefening van zijn dienstbetrekkin gen geschorst, in verband met het feit. dat sterke vermoedens zijn gerezen, dat de films, welke door -of namens de re serve-kapitein Alsem van de Inhuldi ging en jubileumfeesten te Amsterdam zijn opgenomen, vervaardigd zön'in strijd met ter zake bestaande bepalin gen cn gegeven voorschriften, en dat de reserve-kapitein Alsem' zijn functie als officier van de legerfilni- en fotodienst heeft misbruikt om zijn particuliere be langen op filmgebied te behartigen. In verband met- de aangerande belangen en ten behoeve van het onderzoek heeft O» dezelfde das. dat de Gaulle J*nJ een machtige landelijke campagne inzet om van het Franse volk een uitspraak te verkrijgen, dat het hem aan de macht wil zien, zijn er door de door communisten be heerste Franse vakbond nieuwe stakingen gelanceerd en hebben in het hartje van Parijs zeer ernstige barricade-gevechten plaats gevon den tussen stakers en politie- In dit rumoer van links en rechts dreigt de stem van de nieuwe Franse premier Henri Queuille verloren te gaan. Deze verklaarde in een persconferentie, naar aan leiding van zjjn plannen tot ge zondmaking van de Franse franc: „Ik heb vertrouwen in de werken de klasse van mijn land. Zodra de ze er zeker van is dat de franc koersvast is, zal de onrust in het land vanzelf verdwijnen." De regering Dit plan van Queuille, waarover nag geen bijzonderheden bekend zijn, heeft het onderwerp van be spreking uitgemaakt van zijn vol ledige kabinet en ïs met algemene stemmen aangenomen. Men neemt aan dat het van alle Fransen zware offers zal vergen. De stakers De stakingsbeweging concen treert zich in de vliegtuigindustrie, het vliegverkeer en de automo bielindustrie, doch andere groepen van arbeiders hebben zich reeds solidair verklaard- Woensdagmid dag waren bij deze actie 50.000 Parijse arbeiders betrokken. De vakbondsbesturen der niet-communlstisehe arbei ders verklaarden zich on-eens naet de stakingsparolen, doch wilden ten slotte ook geen „stakïngs-brekers" zijn. Het Franse luchtverkeer ligt ten gevolge van de staking stil- 's Middags bereikte de woede der stakers haar hoogtepunt, toen zij hun weg naar de bureaux van de genationaliseerde vliegtuigindu strie waar zij hun eisen voor loonsverhoging wilden indienen versperd zagen door zwaar bewa pende. politie. Binnen korte tijd was de Boulevard Hausmann her schapen in een slagveld. Stenen werden uit de grond gerukt en dienden samen met stoeltjes, ijze ren hekken tot munitie. De politie slaagde erin de stakers te ver spreiden, doch dezen verzamelden zich spoedig weer elders. Het bleef de gehele middag en avond on- nestig in dit deel van de stad. Twee duizend man politie en nationale garde is geconsigneerd voor geval van herhaald opdringen van de stakers. Bij de gevechten zijn geen doden te betreuren.- Dertien per sonen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht terwiji 200 arbeiders en 100 agenten lichte kwetsuren opliepen. De Gaulle Omtrent het door generaal de Gaulle georganiseerde volksrefe- Derde Amerikaanse jager in Duitsland verongelukt Voor de derde keer in drie dagen is een Amerikaanse straaljager in Duitsland verongelukt. Het toestel was een zgn. Shooting Star en be hoorde tot een eskader van 82 een heden, dat de vorige maand in Duits land arriveerde. De piloot werd ge dood. Twee andere Amerikaanse piloten, die dezer dagen boven de Sovjet zone per parachute hun toestel moesten verlaten, zijn veilig en wel In de Amerikaanse zone terugge keerd. deelde de bekende literator Anöré Malraux tijdens een persconferen tie mede, dat deze in heel Frank rijk met alle beschikbare middelen zal worden gevoerd. Het land zal worden overstroomd met affiches, Gevraagd wordt een zegel te kopen ter waarde van 50 francs. Er zijn tien millioen exemplaren van gedrukt. Ze zijn licht blauw van kleur en dragen de tekst „Voor het al gemene welzijn?.... Ja!" De bedoeling is, dat men deze zegels op een brief zal plakken en die brief zal sturen naar het huis de Gaulle te Colombay-Ies- Deux-Eglises. „Wij zijn de mach tigste en best georganiseerde groep van het Franse volk", aldus Mal raux, „onze vijanden weten dat. Met deze campagne kan het Fran se volk de Gaulle aan de macht helpen." - De Raad van de Republiek (de Franse Senaat heeft met 176 tegén 96 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp betreffende de verkiezing van de leden van de Raad der Republiek. Het wetsvoorstel be vat 60 artikelen waarvan het voor naamste het eerste is, waarin wordt bepaald dat de raad uit 320 ledeii wordt samengesteld. De verkiezing zal op 14 November a.s, plaats heb ben. Nederlanders houden zich goed in motorzesdaagse De tweede dag van de interna tionale motorzesdaagse was weder om zeer zwaar, doch de weersom standigheden wiuren thans in het voordeel van. de rijders, hetgeen vooral onze landgenoten in de ber gen goed van pas kwam. Het Ne derlandse trophy-team zag zijn kansen verloren gaan, doordat Jan- seraa met een gebroken voorket ting de strijd moest staken. De ove rige rijders van dit team vervol gen de wedstrijd nu individueel. Meer succes hadden onze beide Vaas-teams. Het drietal Knjjnen- burgBoveeRoest (allen BSA)r reed in grote stijl en toonde zich. ernstig candidaat voor de gouden plaquette en als team voör'de zil veren vaas. Ook het andere K. N. M. V,-team, bestaande uit Ce es van Rijssel en de gebr. Veer (Ja- wa-rijders) was uitstekend op dreef een reed een regelmatige etappe. Drie van de vijftien inge schreven ploegen zijn nog zonder strafpunten: het Engelse en de beide Nederlandse teams. De individuele rijder Zuur en zijn passagier Gods (BMW-zij- spancombinatie) handhaafden zich (0 str.p.) Thomassen (Jawa) daar entegen was onfortuinlijk en moest 4 st.p. incasseren. De Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars en de Vereniging van Letterkundigen hebben een pritsvraag uitgeschreven voor een kinderboek over kunst. Er zijn nog andere plannen Be- - maakt door de prijsvraag-commissie. de reserve-kapitein Alsem vrijwillig de j Een daarvan is de instelling van een J 1 ^euze.cammissie. Deze bestaat uit vijf door. of namens hem opgenomen kleu renfilms en de daarvan gemaakte co- pieën in handen gesteld van de verwij- zingsofllcter bij de generale staf. Deze functionaris is de hoogste vervolgings autoriteit van do militaire justitie. De tentoonstelling in het Maurltshuis van oud-Hollandse meesters, afkomstig uit het bezit van de Engelse Koning, sluit onherroepelijk op 26 September. Tot dusverre trok de tentoonstelling 32 000 bezoekers. ledenAnten Gooien. Mevr. Rien Mars man, mej. C. Sassen Joop Sjollema cn mej. Wolff, De commissie zal een keuze maken uit zeer goede kinderboeken, die dan het embleem van de commissie zullen draden. De expositie herdenking van de Vrede sluit 1 October. Daarna gaan de voor werpen naar Parijs, om daar te wor den tentoongesteld, De expositie trok tot dusver een kleine 100.000 bezoekers. Onrechtmatige arrestatie van Berlijns ambtenaar De Amerikaanse militaire regering van Duitsland heeft Rusland er van beschuldigd, op .onrechtmatige wijze een. Berlijnse gemeenteambtenaar in het geheim te berechten. Deze amb tenaar is ar. Kurt Mueckenberger, de voormalige directeur van het ge meentelijk kolenbureau, die de vo rige maand door de Russen werd ge arresteerd. Aan de Amerikanen werd geen toestemming verleend een waarnemer het proces tb laten bij wonen.. Hoogstwaarschijnlijk zal Muecken- berger worden beschuldigd van sa botage. Volgens de Amerikaanse beschul diging hebben de Russische bezet- tingsautoriteiten in de zaak tegen dr. Mueckenberger op 3. punten duide lijk onrechtmatig gehandeld: 1. De Russische commandant heeft op eigen gezag en zonder overleg te plegen met de westelijke comman danten het ontslag van Mueckenber ger gelast. 2. De Russen hebben hem op eigen ge zag gearresteerd. 3. Rusland berecht hem thans ach ter gesloten deuren en staat niet toe dat publick en geallieerde waarne mers daarbij aanwezig zijn. TENTIELPUNTENKAART VA 705 WORDT ONGELDIG Het Centraal Distributiekantoor .vestigt er de-aandacht op, dat de punten der oude textielkaart VA 705 na 23 October a.s. niet meer geldig zijn. De punten der in omloop zijnde de kaarten Va 804 blijven voorlopig wat hij te vertellen had. Gistermorgenwaagde van verlichting vol- geldig. „Er is thans geen enke- Davis zich een eindje doen.... GARRY DAVIS 2it le nationale of interna- buiten „zijn" gebied. Fo- niet stil. De 26-ja- tionale wet op mij van tografen die hem wil- rige oud-oorlogsvlieger, toepassing. Geen enkele den vereeuwigen, vree- die zijn intrek heeft ge- wet erkent mijn bestaan, gen hem of hij even op nomen op de trappen want ik heb mijn Amc- de boulevard wilde ko- van het UNO-restaurant rïkaanse staatsburger- men staan, die nu nog op het strikje interna- schap opgegeven. Er tionaal grondgebied midden in Parijs, heeft een brief geschreven aan Trygve Lie. de se cretaris-generaal der UNO. Hij vraagt Lie daarin, een beslissing te nemen in zijn. juridische status als „man zonder land". De eerste wereldbur- moet dus wel een be- ger hield gisteren een slissing genomen wor- _ww persconferentie- Hij zat den, die dan wel in dc hebben nog steeds geen op de trappen van het geest van een interna- poging gedaan, hem er- restaurant Werklieden tionale wet zal zijn." uit te gooien; Maar er sjouwden om hem heen Davis hoopt erop, dat wordt beweerd, dat de met meubels, maar een aldus, door het scheppen UNO hoopt op een legertje journalisten en van een precedent, het Frans verzoek tot uitle- nieuwsgierigen luister- wereldburgerschap wet- vering. Daaraan zou de aandachtig naar telijk zal worden. UNO dan met een zucht „Ik heb mijn wereld uitgebreid" Frans gebied is, maar over enkele dagen voor het publiek zal worden gesloten. Davis deed het en kon naderhand rus tig terugkeren. „Ik heb mijn wereld uitgebreid", zei hij grinnikend. De UNO-functiona- rissen breken zich in tussen het hoofd over de vraag, wat zij met hem moeten beginnen. Zij Om het Britannia Shield In het bokstournooi, als onder deel van de wedstrijden om- het Britannia Shield te Londen ver loor de Nederlander Van der Hoek in het middengewicht op punten, van de Fransman Vallet. Linne- man won in de halve finale half- zwaargewicht van de Fransman Calloc. Na de halve finales luidt het klassement: 1 Frankrijk 22 pnt. 2 België 21 pnt. 3 Gr. Brit. 15 pnt. 4 en 5 Nederland en Noorwegen met elk 12 pnt. In de schexm-competïtiB zelf scoorde Nederland 7 punten cii Groot-Brittannxë 6. Cor du Buy winnaar in Amsterdam Het tafellennistournooi, dat ter gelegenheid van de opening van het seizoen door de vereniging „A.M.V.J." in het A.M.V.J.-ge- bouw te Amsterdam georganiseerd werd, is gewonnen door Cor du Buy. De voornaamste uitslagen luiden: Finales: om de 3e en 4e plaats: Van Zoelen wint van Holswilder 21—17, 21—11; om de le en 2e. plaats: Cor du Buy wint van Pelser 21—16, 21—19, 21—19. Voor het tijdvak van 19 September t.m. 9 October 2ijn de volgende bonnen voor vlees aangewezen: 204,206 Vlees: 100 gram vlees 205 Vlees: 300 gram vlees Voor het tijdvak van 19 September t.m. 2 October zijn van de tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA QC 808 aangewezen de bonnen: 103,103 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 September wor den gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. DROOG WEER Weersverwachting, geldig van Don derdagavond lot Vrijdagavond. Gedeeltelijk wolkt. Droog weer. 1 Zwakke tot matige Westelijke wind. In het binnenland letJ kouder des nachts overigens wcinV; verandering temperatuur. 17 Sept.: Zon op 6.17. onder 16.51; maan op 13.59. onder 4-51. 17 Sept. Hoog water te Rotterdam; le tij 4.25 uur, 2e tij 16.24 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1