ff VS Leo Tolstoi: schrijver der waarachtigheid SPEEDWAY I WINDMOLENS Westzeedijk wordt moderne boulevard De Prins Willem III, nieuwe, fraaie aanwinst voor de Oranjelijn Groter vloot dan. voor de oorlog! Ook doofstommen kunnen leren praten Réunie „Oranje-Hotel" Frits Diepen pleit voor Ypenburg Hij werd 120 jaar geleden geborenv DE HINESE PAPEGAAI STADION FEYENOORD VLIEGENDE HOLLANDERS AUTO - SPEEDWAY PMitieeechéec Verkeei'sweg en tevens waterkering Nog 'n aardige attentie voor de „schutters" Vrijdag 17 September 194£ Het leven Van landrot zit er voor kapitein J, M. Groeneweg van de Oranjelijn weer bijna op! Deze zomer stapte hij van de „Prins Maurits" af om op de werf Do Merwede te Hardinxveld toezicht te gaan houden op de afbouw vat* het rijfde vóór de Oranjelijn be stemde z.g, Ocean Lakeship Prins Willem HL Het ruim 1500 ton me tende vaartuig: heeft thans een ge slaagde technische proeftocht, waarop met de 1500 p.k. Stork- Diesei een snelheid van 12 */2 mijl w^rd behaald, achter de rug en Dirfsdag vertrekt kapitein Groene weg voor de eerste rondreis naai de Grote "Meren, de enige, die dit jaar nog juist gemaakt kan worden alvorens de Canadese winter Invalt. Varen naar de enorme industrie stad Chicago betekent voor het schip het Dp- en afklimmen via tal rijke sluizen, waarin het juist' past, van een verschil in waterstand ruimschoots gelijk aan die van de Kiagara-watervallen! Zo. iets is een waar. nautisch kunststuk, dat niet alleen hoge eisen stelt aan brug- en machinekamerpersoneel, maar ook aan het schip zelf. Maar de Prins Willem III is er technisch op be rekend. Een zware stootband rond om de gehele romp, een extra-be- plating aan de voorzijde en ver sterkte spanten, maken het schip bestand tegen eventueel stoten tegén sluismuren, terwijl een ex tra-brug bovenop het stuurhuis kapitein, stuurman of loods een on belemmerd uitzicht over het gehele schip biedt. De aflevering van de Prins Wil lem III betekent voorlopig het slot van het bouwprogramma van de Oranjelijn. Wanneer omstreeks de jaarwisseling de door de Duitsers tot zinken gebrachte Prins Willem. V hersteld zal. zijn, beschikt deze jonge en voortvarende Rotterdamse rederij over een groter vloottonna- School aan Ammanstraat doet prachtig werk Het is geen toeval, dat het straatje I.aast het Doofstommeninstituut, Am man straat heet. Drie eeuwen gele den leefde in Amsterdam, een dokter Amman, die een baek het licht deed zien, waarin hij ideeën naar voren t jacht over onderwijs aan doofstom men, Tot die tijd had men zich wei nig* of niets van deze ongalukkigen aangetrokken, integendeel, zij warejt vaak het mikpunt van een harteloos publiek, De plannen van Amman trokken wel de aandacht, maar wer den niet uitgevoerd.. Nog niet, want het was pas in 1853, dat Rotterdam, betrekkelijk toevallig, het eerste doofstommeninstituut in Nederland kreeg. Een Duitse leraar kwam naar Rot terdam. om de beide doofstomme kinderen van, dr. Polano te onderwij zen en hij had zo'n succes, dat zijn Ieerlingenschare zich allengs uit breidde. Thans bezoeken 170 kinde ren de moderne, 'in 1939 gebouwde school, waarvan op de rampzalige 14e Mei 1940 een derde verwoest werd, met de prachtige, honderd jaar oude tuin, die temidden van het stadsgewoel een waar lustoord was. Er bestaat een verschil tussen ge boren en verworven doofheid, zij brengen althans verschillende conse quenties met zich mee. Wordt iemand doof, tengevolge van ziekte of een plotselinge schrik, nadat hij het praten reods heeft geleerd, dan leert hij het spraakgebruik over het algemeen niet meer af. Maar een. kind, dat doof geboren is, kan langs de normale weg de taal van zijn moedei niet gaan spreken, omdat een kind leert praten, door ouderen na te bootsen. Een doof (stom) kind kan het stemgeluid van een. ander niet imiteren, omdat het hem niet ver staat. Op 'n doofstommeninstituut wordt de jongen en het meisje het pra- ten kunstmatig geleerd en het is vol strekt niet waar, dat men zich „ver staanbaar" maakt met gebaren of vingerlezen. Natuurlijk is het in de eerste plaats noodzakelijk, dat de kinderen kunnen liplezen, om te be grijpen, wat een mens, die normaal spreekt, tegen hen zegt. Zij kunnen antwoorden, nadat de leraar of lerares hun van ieder woord, van ieder begrip steeds weer de mondbe weging hseft voorgedaan. In het be gin kost het spreken ontzaglijk veel moeite.' Zij kunnen zichzelf nooit controleren behalve in de spiegel want zij verstaan hun eigen stem niet. Zij praten uiteraard niet als een ander. Het geluid is eentonig 7- „ge dreun" en toch nadrukkelijk, met een zeer scherpe uitspraak aan het eind van een woord, speciaal van de r. Overigens verschilt de uitspraak bij ieder kind. Het werk, dat de leerkrachten van het Doofstommeninstituut met einde loos geduld verrichten, valt niet vol doende te prijzen. Maar de kinderen verdienen het: in elk ander opzicht kunnen zij volkomen gezond zijn en de meest uiteenlopende beroepen uit oefenen. Dit alles vertelde Woensdagmiddag de directeur van het instituut, de heer P. Linthorst, in de zaal van het Museum voor Land- en Volkenkunde en de heer J. F. A^sink draaide een door hem zelf vervaardigde film, die betrekking had op hetzelfde, hoogst belangwekkende onderwerp. Het motorschip Prins Willem 111 voor de Parkkade te Rotterdam ge dan voor de oorlog, iets waarop nog maar weinig rederijen prat kunnen gaan! Ook deze „Prinsboot" weer strekt zowel de bouwer als de eigenaar tot eer. Het zeer economische en tevens, sierlijke schip is waarlijk een bezit om trots op te zijn. Een hyper-moderne nautische uitrus ting en prima reddingsmiddelen waarborgen de hoogste veiligheid tijdens de vaart. Alle dekwerktui- gen zijn electrisch, terwijl de rui men door een speciale electrische ventilatie geschikt zijn voor het bergen van. aan bederf onderhevige lading. Twaalf passagiers vinden een geriefelijk onderdak in 6 keu rige .twee-persoonshutten met bo vendien nog als recreatieruimten een gezellige salon en een uiteraard klein dek met zitje. Eveneens in de midscheeps bevinden zich de hut ten der officieren. En de verblij ven der lagere manschappen in het achterschip? De bootsman van de Prins Willem III was er best over te spreken. Hij heeft, er 40 jaren als zeeman op zitten en hij is dus tot oordelen jn staat. Ook ka pitein Groeneweg was uitermate ingenomen met zijn nieuwe schip, dat voor de eerste reis is volge boekt, zowel wat passagiers als lading betreft. Zelfs worden leven de planten afkomstig uit Aalsmeer en Boskoop meegenomen. De reis gaat eerst naar Antwerpen en dan naar Londen waar een. aantal Fordauto's wordt geladen bestemd voorDetroit, de stad van Ford! Kapitein Groeneweg vertelde het ons zelf, anders hadden we het niet geloofd! Herfsttinten en beheerste lijnen Modeshow van G er zon 6 te Amsterdam Het begon met hupse skipakjes, net eindigde mei verleidelijke avondjaponnen en daartussen kwam een dwarreling (van chique toiletjes, Donderdagmiddag op Gerzon's mo deshow in Amsterdam. Verblijdend was de afwezigheid van alle exces sen: geen heupcorsetjes. toumurc-s of cueues de Paris; men ziet zeer veel mantelpakjes en daarbij is de klassieke lijn verlaten, de jasjes sluiten nauw aan met een klokkend schootje cn allerliefst staat daarbij een vrij nauwe rok met een klok kende plooi van achteren. De man tels zijn dóódsimpel of aansluitend met klokrok of heel wijd vanuit de schouders met reusachtige kragen en mouwen, waaruit kleintjes het hoofd en de handjes steken. Er was heel veel zwart, verder mosgroen, bordeaux-rood en tabaksbruin. Opvallend waren kleine details s: glinsterende kapjes van git of pailletten bij middagjurken, keel banden om de hoedjes die eenvoudig zijn en ver naar achteren staan, rits sluitingen op de rug onder de cein tuur en voor de mïddagtoilletten, zeer veel taftzijde met gouden of groenige weerschijn. Morgen houden de oud-gevangenen en nabestaanden van oud-gevangenen van het „Oranje-hotel' in het Kurhaus de jaarlijkse reünie. Vooraf wordt de stille omgang voorbij de dodencel 601 In de cellenbarakken gemaakt, waartoe men zich te half elf ter plaatse ver enigt. Het comité „Oranje-Hotel" ver zoekt ons er de aandacht op te vesti gen, dat de leden-der stichting ..Oranje- hotel" en hun introdueé's zich aan stonds na de stille gang moeten begeven naar het Kurhaus, waar gekoffletafeld wordt en vanwaar men gezamenlijk vervoerd wordt naar de plaats, welke gereserveerd is voor de bijwoning van. de intocht van H-M, Koningin Juliana en welke gelegen is tussen, het viaduct aan het begin van de «aan van Nieuw Oost-Indxë en de Sehenkkade. Zodra de stoet Is gepasseerd wordt men weer ge zamenlijk vervoerd naar het Kurhaus, waar dan te vier uur da xéunie aan vangt, gevolgd door een. vergadering der Stichting. Binnenweg niet van Mauritsweg berijdbaar De agent die vanmorgen op het kruispunt BinnenwegMauritsweg was opgesteld had druk werk met talloze fietsers en automobilisten er op te 'wijzen, dat de Binnenweg niet langer in de richting van de Cool- singel mag bereden worden. Ten overvloede willen wij onze lezers hierop nog eens attent maken. De ANWB wijst er de wtelrljdera nog eens nadrukkelijk op, dat de grote autosnelweg Den Haag (Voorburg) Utrecht uitsluitend bestemd fs voor ge motoriseerd verkeer. Nog steeds plegen fietsers met vol komen verwaarlozing der betreffende voorschriften deze "weg te berijden het geen gemakkelijk tot fatale ongevallen kan, leiden. De vraag af het vliegveld Ypen burg zal worden uitgebreid of dat bij Rotterdam het vliegveld Schïe- veen zal worden aangelegd, werd gisteren in Den Haag op een pers conferentie aan dé orde gesteld door Frits Diepen, de directeur van Ypenburg. De heer Diepen noemde de huidige accommodatie van Ypen burg onvoldoende. Deze leverde verleden jaar een. schadepost van ruim 30.000 gulden op. Als Ypen burg niet wordt uitgebreid, zullen alleen nog de Nationale Lucht- vaartschool en de sportvliegers er gebruik van maken, waardoor nooit de jaarlijkse exploitatiekos ten kunnen worden opgebracht. De uitbreiding zou volgens de heer Diepen 3 inillioen gulden kos ten, terwijl de aanleg van Schie- vean vijf jaar en 26 millïoen gul den zou eisen. De heer Diepen zei verder nog, dat het vliegveld ren dabel te maken was, wanneer maar de minister van Verkeer en Water staat de belemmerende, voorschrif ten, waardoor verkeersvliegtuigen niet op Ypenburg mogen landen, wilde opheffen. Congres van genootschap voor reclame Het genootschap voor reclame houdt zijn jaarlijks congres te Rot terdam op 20 en 21 September. Een aantal deskundigen zal inleidingen houden en 20 September zal het ge meentebestuur - van Rotterdam de congressisten ontvangen. Gymnastieklokaal werd bloemendal De leerlingen van de Theo Thijs- senscbool in. iJsselmonde hebben een tentoonstelling gehouden van door hen zelf gekweekte planten. De fuchsia's, geraniums, begonia's en' de speciale bloemenversiering had den de nog nieuwe gymnastiekzaal onherkenbaar veranderd. De heer v. Doorn, gemeentelijk In specteur van het onderwijs, sprak in ztfn openingswoord terecht van een „gezellige, intieme sfeer". Niet al leen kan de jeugd van dit gebouw gebruik maken voor haar lichame lijke ontwikkeling, maar er ook uiting geven aan haar culturele be langstelling. Theo Thjjssen zou, al dus de heer v. Doorn, trots geweest zijn op deze resultaten van zorg en liefde voor de natuur, „Degenen onder jullie, die door de jury met prezen werden beloond, hebben In derdaad bijzondere prestaties gele verd en de prij2en volkomen ver diend." Na een aantal leuke liedjes van de leerlingen, bezochten zeer vele ouderen de tentoonstelling. Vol lof waren dezen ook over de handwer ken van de meisjes en de teken-, plakprestaties der boets eer kleuters. De uitgestalde werkstukken der ouders zullen bestemd worden voor de in November te houden bazar. „Floralia" Is ook dit jaar weer uit stekend geslaagd. TENTOONSTELLING ROTTER DAMSE SCHOLEN In verband met de grote toeloop naar de tentoonstelling Rotterdamse scholen, in het Museum voor Land en Volkenkunde aan de Willemskade 25, zal deze tentoonstelling ook nog geopend zijn op Zaterdag 13 Septem ber van 10—17 en van 19—22 uur en op Zondag 19 September van 1016 uur. Op 9 September was het juist 120 jaar geleden, dat „Ljew Nikola- jewiteh Tolstoi", hier beter bekend als Graaf Leo Tolstoi, de grote Rus sische schrijver, wiens werken in bijna alle talen werden, vertaald en die ook nu nog overal ter wereld gelezen worden, geboren.wérd. Hij is een der weinigen uit het czarenrijk, die ook bij de Sovjet-Unie in hoge ere staan; verscheidene xnwea zijn uitsluitend aan hem. gewijd en zijn landgoed „Jasnaja Poljana", dat door de Duitsers grotendeels werd ver woest, is weer in zijn vóóroorlogse staat teruggebracht. Tolstoi was door zijn oergezonde en ijzersterke lichaam een man van grote werkkracht. Naast zijn litte raire, werk heeft hij overheidsfunc ties bekleed, waarvan elk op zich zelf voor een normaal ontwikkeld mens al een levenstaak zou zijn ge weest, en zijn landerijen beheerd. Zijn lange leven van 1828 tot 1910, viel uiteen in twee perioden. Vóór zijn vijftigste jaar, en vooral tij dens zijn jeugd, nam hij deel aan alles, wat volgens de gangbare »fie- ning een man van zijn stand ver plicht was te doen. Hij nam harts tochtelijk deel aan alle wereldse vermaken, droomde van een groot se militaire carrière en wilde daar naast zoveel mogelijk verdienen met romans en verhalen. Maar na een zware, innerlijke worsteling werd voor hem een andere wereld geopend, werd hij „ten. tweeden male geboren", zoals hij zelf gaar ne zei. Hij verwierp nu alles, wat hij vroeger verafgoodde, veroor deelde zïjjn werk als immoreel en artistiek minderwaardig, schaamde zich over zijn vroegere leven. Het is niet waar, dat het sociale gevoel voor het verarmde Russische volk nu pas bij hem opkwam; z«n ge hele leven. door. trachtte hij de op zijn landgoederen werkende boeren uit hun materiële ellende op te hef fen. Zijn ideeën kwamen m vele opzichten overeen met dde van Marx, maar een communist in de moderne zin des woords was hij ze ker niet, om de eenvoudige reden, aat hij een gelovig Christen was.' Hij zocht niet de klassentrijd, maar bijna altijd de liefde, het berouw Advertentie 1. M. De verkoop van shawls in het vorige winterseizoen was een wijze les voor ons. De fabrieken konden on mogelijk aan de grote vraag naar wollen shawls voldoen, met het gevolg dat mindere kwaliteiten legen hoge prij zen aan de markt kwamen, Prijxen van f5.— tot f 6.— waren normaal voor shawls waarvan men moeilijk kon verwachten dat zij het effect van de winter-garderobe konden verhogen. Wij namen dil keer geen risico Toen iedereen aan zwemmen en vacantia dacht kochten wij de mooiste wintershawls tegen ongekend lage romer- prijzen. Vanaf morgen, zuiver wollen elfen shawls in di verse tinten tegen de uitzonderlijk lage prijs van m MATHENESSERUWJ (DUKZICHU EARL DERR BICCERS EEN CHARLIE CHAN-M YSTERtE No. 72 „Twintig, vijf en twintig jaar. In de ene woestijn o£ in de andere", ,En daarvóór?" .Grond onderzocht in Australië veedrijver geweest in Nieuw Zuid-Wales. Toen heb tk gewerkt in de stookplaats op mailboten". „Geboren in Australië?" vroeg Bob. „Wie ik?" Cherry schudde het hoofd. „Geboren in Zuid-Afrik a van Engelse afkomst. Heel de Congo en Zambesi door geweest heel - Brits Centraal Afrika". „Hoe ging u zo naar Australië?" vroeg Bob. „Och, jongen, dat weet ik niet. Ik was aan het vrijbuiten lang3 het vasteland van Zuid-Amerika, en toen raakte ik in een Mexikaanse veldtocht. Het was, of ik moést naar ■Australië in ieder geval, ik ging. Het was 'ook daarginds en ik ging". Bob schudde het hoofd. „U moet heel wat gezien hebben". „Dat heb ik, jongen. Een dokter zei onlangs tegen me;,je hebt een bril nodig. Waarom, zeg ik. ïk heb alles gerien, en toen ging ik weg." Hy zweeg. Bob wist niet goed, hoe hij zijn zaak zou aanvatten. Hij wenste, dat Chan bij hem was. Maar rijn plicht lag voor hem. „U.. eh.tl bent hier al een dag ik kwam, gaf hij me wat eten en or vier, zegt u? een. slaapplaats in de schuur. Ik 'w* c.ngevec*r hield hem wat gezelschap. Hij was „Weet u nog, waar u de .vorige eenzaam op de ranch hij was woensdagavond geweest bent?" maar een Chinees, maar net zo goed De ogen van de oude keken Bob eenzaam als een blanke", scherp aan. „En wat zou dat?" „Een beste oude ziel, zei Bob. „Ik wou alleen mgarzeggen, als „Een allerbeste, jongen, dat is uw geheugen kan opfrissen.. U was geen leugen". u het' soms niet meer'weet, dat ik Bob zei langzaam: „Louie Wong op de ranch van Madden, daarginds- ïs vermoord", bij Eldorado". ,Wat?" Langzaam nam Cherry zijn slappe '„Zondagavond dood gestoken, hoed af. Met kromme, knokige vin- dicht bij het hek van de ranch. Door gers haalde hij een tandenstoker uit een onbekende", de band, en stak hem uitdagend in „De vuile hond", zei Cherry ver zijn mond, „Misschien weL En wat ontwaardigd. oveïdïï3 övoïd"enS met U PratSn "iëfva^de politL^maSf"dSm£ over die avond. best de scbuldige te vinden. Wat u Cherry, nam hem nauwkeurig op. die avond op de ranch hebt gezien, „U bent een nieuwe voor me", zei houdt bepaald verband met 'de hij. „En ik dacht, dat ik al de lui moord op Louie. Ik heb uw hulp van de politie ten Westen van het nodig. Wilt u nu vertellen?',* Rotsgebergte kende," Cherry haalde de tandenstoker „Dus u geeft toe, dat er op Mad- uit ziin mond, hield hem récht den's ranch wat is gebeurd, waar voor zich uit, en keek er naar, in de politie meer van wil weten?" gedachten verdiept. „Ja", zei hij. „Ik geef niets toe", zei de oude. „ik hoopte er buiten te blijven. Po- „U kunt inlichtingen geven be- ütie en rechters, dat is niets voor treffende verleden Woensdagavond m|j. Re ga ze uit de weg. Maar ik ben op de ranch", drong Bob aan. fatsoenlijk en ik heb niets te ver- „Waardevolle inlichtingen, die ik bergen. Ik zal vertellen, maar ik moet hebben". weet niet goed waar ik moet be gin - Niets te- zeggen", antwoordde nen.» Cherry koppig. „ik zal wel helpen", zei Bob ver- Bob veranderde van taktiek. rukt. „Toen U daar op de ranch was, „Wat had u op da ranch van'Mad- hoorde u iemand roepen: ,JïelpI den te maken?" Helpl Moord! Gooi neer die revol- Gherry rolde de tandenstoker ver. Zo iets, nietwaar?" heen en weer in zijn mond. „Niets, -„ik heb niets te verbergen. Dat Ik liep er even aan. Ik had lang heb ik gehoord", door de woestijn gezworven, en nu Bob's hart sprong op. „En toen en dan ging ik wel eens naar Mad- zag u iets?" den. Ik en de oude huisbewaarder, Louie Wong, waren vrienden. Als (Wordt vervolgd) na de daad, de verzoening. Hij wekte de rijken op, terug te keren tot het eenvoudige landleven en maande de armen, minder afgun stig te zijn op de beter bedeelden. Niettemin was hij een fel bestrijder van het grootgrondbezit van Staat en Kerk, terwijl hij zelf uitgestrek te landgoederen bezat. De sociale voorrechten van bepaalde groepen achtte hij in strijd met het Evan gelie. Geestelijke wedergeboorte De wijze, waarop hij zijn dag boek, van zijn prille jeugd af, bij hield is typisch voor de nauwkeu righeid, waarmee, .zijn letterkundi ge werken tot stand, kwamen. In zijn eersteling „Kinderherinnerin gen" beschreef hij zijn jeugd, die gélukkig was, maar niet lang duur de. Nauwelijks negen jaar oud, was hij reeds een wees. Hij wist, dat hij niet knap van uiterlijk was en dit bezorgde hem een minderwaardig heidscomplex, maar deed zijn eer zucht, bewonderd en vereerd te worden, nog groter worden. Naast een man van grote energie was hij eer. denker en een dromer. Hij voelde behoefte aan lichamelijke activiteit en een leven van genot Op de duur begreep hij echter, dat het wufte leven in St. Petersburg niet- geschikt voor hem was en zijn ondergang zou betekenen. Met zijn. oudere broer trok hij als adspLrant- officier naar de stilte van de Kau- kasus. Daar temidden van de een voudige bevolking leerde hij zich zelf kennen en in het woeste ma jestueuze berglandschap kwam hij onder de indruk van Gods vermo gen. De twee jaren, die hij daar doorbracht, werden van enorm belang voor zijn gehele latere laven. Het meest treffende in zijn werk is zijn grote waarachtigheid; hij is nooit sentimenteel of gezwollen. Hij hield van de eenvoudige boeren op het land en de arbeiders in de steden,' wier wanhopige toestand hij leerde kennen door zijn vele omzwervingen in de achterbuurten. Hij tekende geen abstracte, rade loze figuren als Dostojewski, maar natuurlijke mensen,, die met beide voeten op de aarde stonden; geen romantische helden, maar mensen, in al hun voor- en nadelen. Hen- riëtte Roland-Holst zei in „Tolstoi, zijn wezen en zijn werk" over zijn gevoel voor Se' werkelijkheid: Tol stoi was een meester dn het uit beelden van de uiterlijke wereld. Hij beschrijft geen dingen, maar stelt gebeurtenissen voor. Episoden als de nachtelijke sledevaart in „Oorlog en Vrede" en de wedren nen in „Anna Karenina" behoren door hun - levendigheid cn, aan schouwelijkheid tot het schoonst verhalende proza van alle tijden. Daarnaast vermag niemand beter dan Tolstoi de stemming van een.' zonsondergang, een wintermorgen, een voorjaarsnacht of het verloop van een feest te beschrijven. Zijn eerste werken zijn typisch voor zijn militaire belangstelling: „Verhalen uit Sebastopoi" en „Twee Huzaren". Als man «schreef hij „Oorlog ea vrede", wat_ een waar meesterwerk is en waarin de bezonken rust en de volkomen vrede ongetwijfeld nog een uiting zijn van de indrukken, opgedaan in de Kaukasus. ,,Anna Karenina" werd geschreven in de „overgangs tijd"- De overtuiging van „Oorlog en Vrede** ontbreekt hierin, maar aan het einde gaat Anna, de ver persoonlijking van de s adellijke iiots, tenonder en Ljewin vindt, na zijn vertwijfelde pogingen, God en dan weet de grote schrijver tevens welke weg hij te bewandelen heeft en die Hij steeds volgt in zijn tal rijke latere werken „Opstanding", „Kreutzersonate" en zijn. aangrij pende brochure „Wat moeten wij nu doen." Arabische-Palestijnse regering in de maak Het Palestijnse Arabische hoge comité maakte Donderdag bekend, dat spoe dig een Palestijns-Arabische regering gevormd zal worden. De comité-leider Jam al"'al Hoessein] zei, dat de zetel vat» de nieuwe rege ring waarschijnlijk In Nabloes of Gaza gevestigd zou worden. De bedoeling van deze Arabische plannen zou zijn on middellijk na de uitroeping van de nieuwe staat de Joden te brandmerken als rebellen in dit Arabische Palestina.' Advertentie 1. M. Laatste en beslissende competitie-wedstrijd 1 ZONDAG 19 SEPTEMBER 3'UUR 1 om de Speedway Cup. 1 EXTRA ATTRACTIE De nieuwste sensatie in Engeland Uitdaging Gerrit Kops op motor tegen deberoemde Engelse cou reur Mackereth op Midget-Car. De plaatsbespreking is weer in volï<e gang. Iedereen wil Speedway zien! Mis Dit is dan de zaak van Leendert* een der laatste flierefluiters. Leen* dert, die overal vóór was, bijna overal dan, want werk en werkge vers, daar had hg op tegen. Die zestig jaar van Leenderts le ven waren eigenlijk één speelkwar tier geweest' Lessen en meester» had Leendert principieel gemeden en tot op de dag van vandaag viel het hem zwaar aan welke bevelen dan ook te gehoorzamen. De deurwaarder roept .zijn naam af, het is Leenderts beurt om voor het hekje te komen. Leendert! Ja, ja, een ogenblikje* zegt hij jongensachtig, eerst even. m'n peukje uitdoen, zeg maar dat ik in aantocht ben. Leendert blijkt hier geen onbekende te zijn, de rech ter begroet hem als een oude ge trouwe. 't Is weer mis geweest, hè, zegt de rechter, maar niet op boze toon, meer gelaten, zoals een bezocht vader zijn lieverdje van. een zoontje toevoegt: je hebt weer school moeten blijven, hè. Ja, 't was weer eens mis geweest met Leendert Eigehigk was het al van kindsbeen mis geweest met deze vrijbuiter, die nooit iets ander» gedaan had dan de horizon tege- moetlopen, want ergens moest toch een oord zrjn waar zijn onrust tot bedaren kon komen. Een hap eten had Leendert altijd wel weten op te scharrelen en geen rechter sliep ooit zo rozig in zijn nette bed als Leen dert op een handvol hcoi, Maar de wet heeft iets tegen mensen dis nergens wonen en die zonder zorgen, voor. de dag van morgen van do hand in de tand leven. Dat benne landlopers, zegt de wet en die zul- leme wel eens werken leren in Veenhuïzen. Leendert heeft dat nooit goed kunnen begrijpen. Ach, edelachtbare, zegt hg vriende lijk tegen de rechter, U zegt nou - dat het weer mis is. maar dat ken ik niet inzien. Ik weet wel dat ik geen werk heb en geen vaste woon plaats, maar m'n zwager heb ook geen werk en geen vaste woon plaats, andere mensen laat-ie voor hem werken, hg hoef alleen maar een couponnetje te knippen en. met een zak vol centen gaat-ie dan van het ene hotel naar het andere, boa zit dat dan Ja, dat verhaal ken ik nu wel van Je, zegt de rechter, daar kom je al tijd mee aandragen, maar je weet deksels goed dat je niet bedelen eu zwerven mag. Nou, daar gaat Leendert dan weer, voor een jaar en zes maanden naar Veenhuizen. Het ia de eerste keer niet, hg windt er zich niet meer over op die oude zondaar, maar hg' vindt het wel erg dat rijn rijke zwager maar rustig van hotel naar hotel mag trekken zonder ooit last met de politie te krggen. Nooit van; m'n leven heb ik wat gestolen, zucht Leendert onder het weggaan, dat ken mè zwager niet zeggen onder ede...... ROTTERDAM wordt een forse stad" heeft ir. Van Traa eens gezegd en men kan dit nu reeds bespeuren aan de omvang en ho'ogte van diverse nieuwe gebouwen, maar zeker niet minder aan de breedte van de grote verkeersaders, waarvan er enkele, zoals de Schiekade gereed kwamen, andere nog op papier staan, of, zoals nu de Westzeedijk, in uitvoering zjju, te verhogen. Het trottoir aan de hui zenzijde wordt versmald, maar zal toch zó recht komen te liggen, dat de woningen geen overlast van hemel water zullen ondervinden. Boven dien zijn. ter voorkoming van het on derlopen van kelders en'tuinen, eni ge technische voorzorgsmaatregelen genomen. De belangstellende stadgenoot gezien hebben, dat er sinds vorig jaar hard gewerkt wordt aan een ingrijpende wijziging van het straat profiel van de Westzeedijk, van Droogleever Fortuynplein af tot aan de Baan. De Westzeedijk, zo was het plan, zou een. belangrijke en moderne ver-, keersader worden, aansluitend op de toekomstige Maasboulevard en de nieuwe brede verkeersbaah langs Leuvehaven W.Z, Het Waterschap Schieland stelde bovendien nieuwe eisen met betrek king tot de hoogte van de waterke ring, als zodanig de Westzeedijk te vens dienst doet. Hiertoe moest de dijk aanzienlijk verhoogd worden: op sommige plaatsen, zoals bij de Melkkoplaan. zelfs circa een. meter. De noodzakelijke verhoging heeft te vens mogelijk gemaakt, tegelijkertijd het straatprofiel te verbeteren, m,a.w„ het bovengenoemde plan tot uitvoering te brengen. Zo zullen de tramsporen naar het midden van de weg verlegd worden. De tram krijgt daar een geheel vrije baan, geflankeerd door smalle groen stroken. Er komen enkele oversteek plaatsen op de vitale ponten, zoals ook op de Schlekadc het geval Is. Een betegeld fietspad langs de Noordzijde, van Melkkoplaan tot DE.-plein is Inmiddels gereed geko men; dergelijke paden moeten, er meer komen In de stad, ze zijn een weldaad voor fietsend Rotterdam! De trambaan zal de weg verdelen In twee rijbanen voor eenrichting verkeer, van elk ongeveer acht me ter breedte. De hele weg van Melk koplaan tot plein krijgt een schuine positie, daar het door de bestaande huizenwand aan de Zuidzijde niet mogelijk is, de weg daar aanzienlijk Betonnen keermuur Het meest opmerkelijke VEn de profielwjjziging van de Westzeedijk vormt de betonnen keermuur van Melkkoplaan tot Westersingel en van daar tot Scbiedamsesingel. Dit is noodzakelijk gebleken omdat de huizenwand aan de Noordzijde een verboging over de gehele breedte niet mogelijk maakte. Dit probleem is nu opgelost door slechts de twee verkeersbanen met de trambaan 'te verhogen en hiernaast een lager ge legen secundaire weg te bouwen, van de hoofdbaan gescheiden door de be tonnen keermuur. Deze is voor een groot deel in ruwe vorm reeds ge reed gekomen. Te zijner tijd zal de muur van een hek voorzien worden. De bestrating van de nieuwe bou levard want daarvan kunnen wij straks wel spreken zal helaas weer uit keien bestaan. De grond van de Westzeedijk is, althans voor de ene helft, nog niet voldoende tot rust ge komen om asfaltering mogelijk te maken. Dit zou met het oog op het zware havenverkeer over deze weg, zelfs niet wenselijk zijn. De keibe strating zal vermoedelijk echter met bitumen worden aangegoten (zgn. Dat in de kampioensploeg van da schuttersveld zomeravondcompeti tie Woensdagavond in het lokaal „Riesmeyer" bijeen kwam had een zeer bijzondere reden. Reeds eniga tijd prijken de bekers .en-medailles die het kampioenschap hebben op geleverd in een gloednieuwe wand kast. De door de directie van „Het Rotterdamsch Parool", beschikbaar gestelde persoonlijke prijs voor de spelers van de kampioensploeg wag echter nog niet uitgereikt en dat geschiedde nu in de speciaal hier voor belegde bijeenkomst. Dé heer Van Heusden wees OJn. op de be tekenis van. de door „Het Rotter damsch Parool" ingestelde per soonlijke prijs, die alleen verwor ven kan worden door een goede prestatie op sportgebied. Vervol gens reikte h- namens „Het Rot terdamsch Parool" de fraaie insig nes met bijbehorende diploma's uit De heer Pijpers, de ijverige or ganisator van de avondcompetitie en tevens voorzitter van de tour club CSC zegde namens alle spe lers dank voor de onderscheidingen die hij zeer eerval achtte. Hij was ervan overtuigd dat de spelers het insigne met trots zouden dragen. Het gebouw van de Waalse school aan de Lange Torenstraat is in de oorlog verwoest. De leerlingen von den onderdak in bijgebouwen van de Waalse kerk aan de baan. Thans is de school ondergebracht in het schoolgebouw aan de Boom gaardstraat 52. Men beschikt nu weer over ruimere lokaliteiten. Hamburger bestrating), waardoor toch een vrij vlak wegdek zal ont staan. Naar verluidt, zal. bet gehele werk nog dit jaar voltooid zgn, waarmee te Rotterdam wederom een flinke stap gedaan is in de richting van een nieuw, en modern wegenplan, een. wereldstad waardig. Een straat met verdiepingen wordt 'de Westzeedijk, Op de Joto ziet men de nieuwe betonnen keermuur, die de hoger gelegen verkeersbaan van Westersingel tot Schiedamsestngel scheidt van. de secundaire straat. De winkeliers aan de Z.Z. van de Westzeedijk zouden echter gebaat zijn met een trapje in het midden van de keermuur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3