Minder overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven 0 ■&hg0-\ Troonrede 1948 Voortgaande verbetering der voedselvoorziening Verlaging van inkomsten- en loon belasting wordt overwogen Herziening sociale verzekeringen heöen Het Hof bleek onvermurwbaar Wereldraad der Kerken in 1953 weer bijeen Winsten en verliezen der Hogeschool Jaaroverzicht van DE HINESE PAPEGAAI Rector Magnificus Dinsdag 21 September 1948 Lan dbou ivpól itick CLECHTS korte tijd is verlopen sedert ik, nadat mijn ntoeder afstand deed van de troon en de regering door mij werd aan vaard, in uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wipe, waarop het 50-jan'g regeringsjubileum van mijn moeder werd ge vierd en bij de troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van haar en aan de wijze, waarop riien mij heeft welkom geheten. De herinnering aan dit alles zal mij sterken bij het vervullen I van de pachtwet ge ving. alsmede van de taak. die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspan door het beheerse" van Pacht- en ning rijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogs gevolgen lijdende koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. Met deze woorden opende H. M. Konmgïn Juliana de troon rede, die zij vanmiddag uitsprak in de historische Ridderzaal te 's-Gravenhage voor de vertegenwoordigers van haar volk, de leden der Staten-Generaal. Naar vereenvoudiging der belastingen De minister van Financiën heeft een commissie ingesteld, die moet onderzoeken, lüelfce vereenvoudigingen op korte ter mijn zowel in de belastingwet geving zelf als in de uit voering daarvan behoren te worden tot stand gebracht. Dit onderzoek zat peen betrekking hebben op de wetgeving betreffende de heffingen ineens. Tot voorzitter der commissie is benoemd mr. W. H. van den Berge, plaatsvervangend direc teur-generaal der belastingen, te Voorburg. De landbouwpolitiek van de re gering zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op intensivering van het landbouw bedrijf, alsook op het verzekeren zenhjking van de toegezegde tech- van bestaanszekerheid van boeren nische herziening kan, naar het zich en tuinders in goed geleide bednj- laat aanzien, binnenkort worden ven, mede door een zekere mate j verwacht. DE grote verwachtingen, die de samenwerking der geallieerden in dc strijd had opgewekt ook ten aanzien van samenwerking in de vrede, rijn niet in vervulling ge gaan, zo vervolgde Koningin Juliana. Scherpe tegenstellingen blijven zich openbaren. De regering zal voortgaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar versterking der internationale ge meenschapsgedachte. Bijzondere aandacht wijdt zij aan de ontwik keling van de kernen van interna tionale aaneensluiting, die in de unie tussen Nederland, België Luxemburg en de samenwerking der vjjf-mogendheden ingevolge het verdrag van Brussel, reeds haar le vensvatbaarheid hebben bewezen. Benelux Een spoedige totstandkoming van de economische unie met België en Luxemburg acht de regering van groot gewicht Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hinderpalen, die aan de realisering dier unie in de weg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samenwerking bin nen de Benelux, zowel als in ver band met 't vïjf-mogendhedenver- drag voorbereid. In 't bijzonder op het gebied van de gezondheidszorg is de werkzaamheid van Nederland se zijde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de totstand koming van de wereld gezondheids organisatie. De toestand van 's lands finan ciën noopt er toe de militaire krachtsinspanning, voor wat be treft de landmacht, vrijwel uit sluitend te blijven richten op het in Indonesië onderhouden van een voor haar taak berekende krijgsmacht. Voor zover betreft de Koninklijke Marine en de Luchtstrijdkrachten wordt daar naast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeenschappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Euro- pese mogendheden. Overzeese gebiedsdelen In aansluiting aan de kortelings tot stand gekomen grondwetsherzie ning zal krachtig worden voortge- werkt aan het scheppen van een nieuwe rechtsorde tussen Neder land, Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen, ter verwer kelijking van het gerechtvaardigde streven der volkeren overzee naar vrijheid, gelijkwaardigheid en zelf standigheid, Met verheuging mag worden geconstateerd, dat de staat kundige opbouw van de federalis tische gebieden in Indonesië gesta dige voortgang heeft gevonden. In al deze gebieden kan ook een be vredigend, zjj het onderling geva rieerd, herstel van het economisch leven worden waargenomen. De verhouding tot de Republiek blijft bij voortduring zorg baren. De op grondslag van de Renvillebegin- selen gevoerde onderhandelingen hebben nog niet de zozeer gewenste oplossing kunren brengen. De her haalde bemoeienis van de Veilig heidsraad met de Indonesische kwestie, ook nadat een Commissie van Goede Diensten in Indonesxe haar werkzaamheden was begon nen, heeft niet steeds bijgedragen tot een weloverwogen behandeling van de ingewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid- Oost Azië. Vertrouwd mag intussen worden, dat onze ernstige wil om aan de gerechtvaardigde vrijheids- aspiraties der volkeren overzee te voldoen op een. wijze, die tevens waarborg biedt voor recht en vei ligheid, ook internationaal in toe nemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten in. Indonesië 2ware offers worden gebracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij - denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht veelal onder zeer moeilijke omstandigheden met ge duld en volharding hun plicht ver vullen. Met eerbied gedenk ik hen, die daarby het offer van hun leven brachten, terwijl mijn warme me degevoelen uitgaat naar hun nabe staanden. Een krachtig optreden tegen orde- en rustverstorende ele menten blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werknemers onder het nieuwe be stel is in voorbereiding. De Neder landse «n Surinaamse regeringen beraden zich op een nauwere han delspolitieke samenwerking, waar mee gepaard gaat een regeling van bet onderlinge betalingsverkeer. Het ligt in het voornemen om ook met de Nederlandse Antillen soort gelijke regelingen te treffen. Betalingsbalans HET in de naaste* toekomst we derom sluitend maken van de betalingsbalans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhouden de zorg. Hoewel de resultaten, die tot nu toe, dank zij een gemeen schappelijke krachtsinspanning, konden worden bereikt, tot dank baarheid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belangrijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tij dig ware geschied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de volkswelvaart onvermijdelijk zijn geweest, Ons land is dan ook grote dank verschuldigd aan het Ameri kaanse volk. dat op grootse wijze zijn daadwerkelijke belangstelling voor Europa toont. Zowel uit een oogpunt van ex portbevordering als ter waarbor ging van voldoende werkgelegen heid voor de steeds groeiende be volking is krachtige industrialisa tie dringend noodzakelijk. Hoewel de regering de technische vraag stukken, die hierdoor worden opge roepen, geenszins onderschat, is zij van mening, dat het ïndustrialisa- tievraagstuk in de eerste plaats een economisch probleem is. Zij acht het daarom een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar vermogen ligt, economische omstan digheden te scheppen, die het be drijfsleven tot een gezonde uitbrei ding der industriële capaciteit prik kelen. Productie en consumptie Op het gebied der productie eu der consumptie zal al het moge lijke worden gedaan om rneer normale verhoudingen te herstel len, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks toelaat. Af neming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse be taalmiddelen, nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wetsontwerpen op het gebied van de middenstandspolitiek is in de loop van dit zittingsjaar te ver wachten. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie In de bouw nijverheid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproducti viteit, teneinde het bouwprogram ma, speciaal voor wat betreft wo ning- en bedrijfsbouw, te kunnen vergroten. Met het oog zowel op de voorbe reiding van de economische unie met de Benelux-partners als op de noodzakelijkheid tot verlichting ran de lasten voor de schatkist, zul len de subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd. De regering zal daarbij nauwgezet rekening houden met gevolgen daarvan voor de kosten van levens onderhoud en bij de te volgen loon- en prijspolitiek de instandhouding van sociaal gerechtvaardigde en economisch verantwoorde loon- en prijsnormen blüven bevorderen. Sociale voorzieningen De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzondere aandacht van de rege ring. Overwogen wordt op welke voet aan daartoe door werkgevers in het leven geroepen fondsen gele genheid is te geven uitkeringen te doen in individuele gevallen, waar in mede als gevolg van de omvang van het gezin de inkomsten bene den het sociaal gerechtvaardigde peil blijven. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinderbijslagrege lingen in overweging, teneinde In die regelingen de nodige correcties aan te brengen. In aansluiting aan een enkele maanden geleden uitgebracht rap port wordt een algemene herziening van de sociale verzekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding dier verzekeringen tot daarvoor in aanmerking komen de groepen van zelfstandigen ver der voorbereid, mede teneinde te voorzien in een duurzame regeling ten behoeve van de ouden van da gen bij beëindiging van de thans geldende tijdelijke voorziening. De voorbereiding van een wetsontwerp op de ziekenfondsen, zomede van een •an productie- en marktordening, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan het vraagstuk van de kleine boergp-. Door voorstellen tot verbetering van de ruilverkavelingswetgeving koopprijzen verwacht de regering een doelmatig gebruik van de grond te bevorderen. Gezien de gunstige ontwikkeling van de binnenlandss productie en de toestand op de we reldmarkt mag een voortgaande verbetering m de voedselvoorzie ning worden verwacht. Het probleem der politieke de linquenten heeft de voortduren de aandacht der regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeugdige delinquenten, ten aan zien van wie een onderzoek naar de mogelijkheid van reclassering zal worden ingesteld. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het gebied van het recht en de rechtsbedeling zal met kracht worden nagestreefd. "Wettelijke voorzieningen betref fende het gevangeniswezen zijn in gevorderde staat van voorbereiding. Onderwijs Bfj de verschillende typen van Financiële toestand OFSCHOON de financiële toe stand moeilijk is, vertoont de4 begroting voor 1949 een bdansrf» gunstiger beeld dan die over het lopende jaar, een resultaat, dat ten i dele werd verkregen door gunst!- j vormingsaspect de bijzondere be- langstelling van de regering. Ter vervulling van de functie ger verwachtingen met betrekkin! tot de middelen en anderdeels door beperkingen in de uitgaven. Met vooropstelling, dat de bevordering van de volkswelvaart van primair belang is en dat aan de eisen der sociale rechtvaardigheid niet te kort mag worden gedaan, zal aan een verdere inkrimping van de over heidsuitgaven bij voortduring aan dacht moeten worden geschonken. Intussen dient er op te worden gerekend, dat voor het herstel van Indonesië ook in het komende jaar een beroep op Nederland voor fi nanciële hulp in de vorm van ere- dietverlening zal worden gedaan, Hoewel dank zij de buitenlandse credietverlening en het verbeterde begrotingsbeeld het gevaar voor in flatie is geweken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw inflatoire krachten de overhand krijgen. Zo zal met name in verband met de verdere afwikkeling der geldzuive- ring voorzichtigheid moeten worden betracht. Belastingen Op het gebied der belastinghef fing zal worden voortgegaan met een herziening in sociale en econo mische zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten- en loon belasting is in overweging, evenals een tegemoetkoming aan het be drijfsleven met betrekking tot de berekening van de belastbare winst. Voorts zal gestreefd worden naar een vergroting van de rechtszeker heid voor de belastingplichtigen en naar een vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgeving. De geboden uiterste soberheid leidt er toe, dat in het komende jaar in hoofdzaak slechts werk zaamheden, die nodig zijn voor be houd van bestaande verkeersver bindingen en andere waterstaats werken of ter voltooiing van reeds aangegane overeenkomsten, zullen kunnen worden uitgevoerd. De in dijking der Zuiderzee wordt verder voorbereid. Op korte termijn kan de indie ning worden verwacht van een wetsontwerp betreffende samen werking van gemeenten onderling en van gemeenten met andere licha men. De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de politie zal opnieuw onder het oog worden gezien. Daartoe zal een commissie worden ingesteld, welke de regering op korte termijn advies zal hebben uit te brengen. Voorstel len zullen worden gedaan ter uit voering van artikel I95a der grond wet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen de regering van advies te dienen omtrent ver eenvoudiging der pensioenwetge ving, Werden in het voorjaar 1948 enkele maatregelen tot verbetering van de salarispositie van het rijks personeel aangekondigd en reeds ten dele geëffectueerd, de verwe- van het onderwijs ten opzichte van enkeling en gemeenschap zijn nau we verstandhouding en samenwer king tussen de leerkrachten bij de onderscheiden soorten van onder wijs nodig. De regering streeft ernaar, dat uitzonderlijke aanleg in onze maat schappij vroegtijdig wordt onder kend en dat er meer gelegenheid wordt geboden om die begaafdheid tot ontplooiing te brengen. Om aan de eisen van de steeds verder voortschrijdende specialise ring op wetenschappelijk gebied het hoofd te kunnen bieden, zal het no dig zijn om, zonder inbreuk te ma ken op de vrijheid van onderwijs, in overleg met de instellingen van hoger onderwijs, op een taakverde ling aan te sturen. Tot behoud eu verhoging van het peil van het culturele leven zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht worden besteed. In gevorderde staat van voorbe reiding zijn wetsontwerpen tot re geling van het kweekschoolonder- wijs, tot regeling van het voorberei dend hoger en algemeen vormend middelbaar onderwijs, tot regeling van het zuiver wetenschappelijk onderzoek en tot regeling van het tuchtrecht bij het perswezen. Spoed gevraagd Reeds zijn tal van belangrijke wetsontwerpen bij u aanhangig, op welker afdoening de regering prijs stelt. Ik noem in het bijzonder de ontwerpen inzake de regeling der materiële oorlogsschade, de pu bliekrechtelijk e bedrijfsorganisa tie, de ondernemingsraden, de wacht geld- en werkloosheidsverzekering, de bedrijfspensioenfondsen, de af wikkeling der geldzuivering, rechts handelingen landbouwgronden, het tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen, de wijziging van het ontslagrecht, de regeling voor de opsporing, de vervolging en de be rechting van economische delicten, de credietverstrekking aan Neder- landsch-Indië, de oprichting van de Nederlands-Indonesische maat schappij tot financiering van het herstel in Indonesië, en de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid. Veel zal dus van uw werkkracht worden ge vraagd. Met de bede, dat God ons allen de kracht eu wijsheid moge schen ken, nodig voor het vervullen van onze taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend, 21 September 1948. EEN LANGE GEBOGEN STAART met aan het einde een schroef houdt dt£ hefschroefvlicgtuig van het Bristol type 171 Mark II in de lucht in evenwicht en stuurt het. Het zonderlinge vliegtuig ts te zien op een vlicgtuigtentoonstelling in Famborough (Engeland). Uitstel was geen afstel voor advocat-fiscaal H. v d. Linden was voorman geweest ■an een groep grondwerkers en had enkelen van hen aangebracht, omdat zij hun vreugde over de Geallieerde vor deringen geuit hadden door m koor te roepen. Heil Moskou! en Leve Chur chill! J. Bijkerk uit Amsterdam was in de Jaren, van de jodenvervolging bijzonder „actief" geweest; meer dan vijftig jo den had hij opgepakt. Beide zaken waren uitgesteld, wat de laatste betreft, om dc psychiater een rapport te laten opstellen over de geestestoestand van verdachte, maar zo de twee handlangers van de vijand al gemeend hadden, dat de tijd de edelachtbare heren van het Bijzonder Gerechtshof milder zou hebben ge stemd, dan kwamen zij bedrogen uit. De advocaat-fiscaal kwam tot dezelfde conclusies als enkele maanden geleden en eiste tegen B, v. d. Linden tien jaar met aftrek van de tijd in een detine- ringskamp doorgebracht, en tegen J. Bijkerk het dubbele. Evenals de vorige maal probeerde v. d. Linden zijn zaak te redden door al het hem ten laste gelegde te ontken nen. De advocaat-fiscaal achtte de ver klaringen van de getuigen, die een zeer betrouwbare Indruk op hem maakten, van meer belang en bovendien waren de beweringen van verdachte en van de enige getuige A decharge, die in Duits uniform had deelgenomen aan het verhoor der opgepakte arbeiders volkomen, met elkaar in strijd. De wachtmeester van politie, J. Bij kerk. had twee joodse meisjes naar het politiebureau gebracht, omdat bij één van hen de ster naar zijn zin niet vast genoeg op de mantel zat. Daar werden zij mishandeld door vrouwelijke leden van de Hitler-Jugend. Een der meisjes, die na haar in vrijheidstelling onder dook kon nu tegen haar kwelgeest ge tuigen. Tijdens de zes weken dat z}j was vastgehouden waren haar ouders weggevoerd. Zij heeft hen nooit terug gezien. Uit het rapport van de psychia-" ter bleek, dat verdachte geenszins on toerekenbaar beschouwd behoefde te worden. Hij had een behoorlijk® op' voeding genoten, maar had een moei lijk karakter. De aanklager schilderde hem als een „idealist, fanaticus on des potist." Tot tweemaal toe had hij dienst genomen bij de S.S. De getuigen k decharge, zelf ex-N.S.B.-ers. konden hem niet helpen, al probeerden zij dat nog wel Advertentie l Het Centrale Comité van de "We reldraad van Kerken is in Woud- schoten bijeen geweest, nadat de assemblee was afgelopen. Zes en vijftig kerkelijke vertegenwoordi gers van 22 landen uit alle vijf we relddelen vergaderden over de practische consequenties van wat in. Amsterdam tot stand was geko men. Onder leiding van dr. George Bell, bisschop van Chichester wer den verscheidene besluiten geno men. Dr. W. A. Visser 't Hooft is her benoemd tot secretaris-generaal van de Wereldraad. Hij zal worden geassisteerd door Rt. Rev. Stephen Neill (Genève), Rev. Robert Mackie, (Genève), Rev. Oliver S. Tomkxns (Londen) en Rev. dr, Henry Leiper (New York). Dr. F. C. Fry is vice- president van het Centrale Comité. Het Centrale Comité zal In het volgend jaar in Engeland weer ver gaderen. De eerstvolgende volledi ge assemblee van de Wereldraad, zoals die nu in Amsterdam voor, het eerst gehouden is, zal plaats vinden in de Verenigde Staten in 1953. Deens elftal tegen Engeland Het Deense elftal dat Zondag 26 Sept. zal uitkomen tegen het Engelse elftal te Kopenhagen is als volgt samenge steld: Eigil Nielsen: Poul Petersen en Viggo Jensen: Axel Pilmark, Dion Ofrnuold en I, van Jensen: Johannes Ploeger, Carl Hansen. Car Praest, Jhon Hansen en Holger Seebaeh. Ruilen Nou, u doet ook lang over een pilsje, een kleintje nog; wel, zei de man die aan de tapkast naast me stond. HJj had de blik van een zie ner en de dorst van een paard. Laat my 't maar kalmpjes aan doen, zei ik, je weet toch al niet waar je geld blijft tegenwoordig en Ik hou trouwens niet van die grote plassen. Och meneer, sprak ds man, wat is nou geld, mensen met hersens hoeven toch niet zonder geld te zit ten, 'n beetje nadenken, meneer, wat nieuws verzinnen, dan hoef je nooit zander centen te zitten. Die vent, die met de kattebakcentrale begon was een linke jongen. Ben ja soms zonder werk? Nee, dat niet, zei ik, maar Ja, zie je, anders zou ik wel wat voor je weten te verdienen, geen kapitalen hoor, maar toch een aar dig centje om weer wat op dreef te komme. Een. maat van me hg heb nou een groot café in Den Haag zat ook eens helemaal aan de grond. En hij maar griepen. Dc zeg, Janus zeg ik, hen 1e niet te lui om te lopen. Nee, zeg-t-ie. Nou, zeg ik, dan mot je avond aan* avond eens een rondje maken langs allo telefooncellen op straat, d'r benne altijd mensen die d'r dubbeltje ver geten uit dat ding te halen als ze geen aansluiting gekregen hebben. Die pik je om te beginnen en dan mot je verders 's goed op de grond kijken in de cel, haast altijd leg 'r wat kleingeld dat uit de mensen d'r zak gerold is, want ze benne nog al haastig en zenuwachtig als ze belle motte. Nou, ik vertel je, meneer, dat die maat van me een aardig daggeldje b(j mekaar sprokkelde en nou heb-t-ie een grote zaak met vergunning, wie doe je wat. 't Geld leit ommers op straat, meneer, als ie maar brains heb, weet je 't wel te vinden. Kijk maar naar die vent, die nou weer die da3Senruilcentrale begon nen ts. Handige jongen. Stuur me maar een stelletje ouwe dassen.ü zegt-ie, dan krijg je een partijtje goed gewassen en gerepareerde te rug, dassen van een andere vent die ze ook voor de ruil gestuurd heb. Heb-le voor een paar kwartjes allemaal nieuwe dassen, ben ie 't ventje weer voor een hele tyd. Goed bekeken van die vent, de mensen hebbe ommers graag wat anders wacht, Gerrit, geef me nou maar eeng een glaasje donker cn vraag wat meneer gebruiken wil nou santjes, ik zeg: de mensen rulle graag, daar mot wat aan te ver dienen zijn, ik zal Vvoor je prakki- zeren of er nog niet een ruilcen- trale uit de grond te stampen is, dat mot mogelijk wezen, de mensen houwen ommers van een verande ringetje. Als ik wat gevonden heb waar lk brood in zie dan zal ik je wel waarschuwen. Ken je tenminste 's lere doordrinke, want een half uur doen over een kleintje pils, da'a geen werk... desiderius Neerlands grootale speci&alhuls Filiaalt« Botterdam: Beijerlandsela&n IS9. PAROOL-KALENDER Beste jongens en meisjes. Alle kabeïtrossen, wat hebben jullie Japie ditmaal veel werk be zorgd. Er waren stapels inzendingen en verreweg het grootste deel was nog goed ook. De jongens en meis jes van 610 jaar lieten zich geen knollen voor citroenen verkopen. Zij wisten procie8 welke meisjes- en jongensnamen bedoeld werden nl. Eeppie, Hannie, Greetje, Pieter, Fransje, Klaas. Prijswinnaars wer den: W. N. Baijé, Zaagmolenstraat 8b, Rotterdam; Wimrjie Clausing, Oosterstraat 101a, Schiedam. Het geheim van de visitekaartjes werd opgelost door de jongens en meisjes van 1115 jaar. 't Was wel niet eenvoudig, maar onze jeugdige be zitters van de Paroolkalender zyn voor geen kleintje vervaard. De op lossing luidde: Amersfoort, Middel burg, Groningen, Bergen op Zoom. Wim Baanen, Mau- ritsstraat 6, Cap. a.d. IJssel; Ber nard Hoogendijlc, Wijdehof 54, Rot terdam krijgen een boek toegezonden. Tot de volgende week. JAFIE PAROOL BARL DERR BIGGER2 BEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE No. 75 Bob stond op en ging heen cn weer lopen. „Waarachtig", rei hij, „dit is een ernstige zaak". „Denkt u?" vroeg de grondonder- zoeker, „Denkt ut U weet tQch, wie Mad den is. Een van de grootste mannen van Amerika...." „Dat is hij. En vrat zou dat? U krijgt hem nooit voor wat hij ge- u mij verteld hebF het geeft ai daan heeft. Hij glipt er wel tussen uit. Zelfverdediging. „O, niet als ik uw verhaal doe. dienst gedaan doe er nu mij een. iets te horen gekregen". Maak gebruik van deze inlichtin- „Dat heb ik zeker. Zoveel, dat gen. Laat my er buiten als u kunt. ik het haast niet geloven kan". Kan dat niet nu, ik houd u op „Misschien za! u dat niet zo moei de hoogte, waar ik ben. Over een luk vallen, als ik u nog wal meer week ga ïfc naar mijn oude vriend vertel. U bent nu betrokken in bet Jones, kruier J. Jones, in Needies, raadsel van Madden, cn er is geen daar kunt u mij vinden. Dat is een reden, waarom u er niet net zoveel mooi voorstel, wat zegt u, juffer?" van zoudt mogen weten als ik. Dus Het meisje glimlachte tegen hem, zal ik het v. vertellen". „Het lijkt mij goed", erkende zij. „Ik wil het graag horen", erkende „Het is niet helemaal in orde", zy. zei Bob. „Maar u bent heel vrien- „Natuurlijk, na vandaag. Nu dan, delijk geweest. Ik wil niet, dat u ik kwam brier om zaken te doen met het benauwd krijgt in een stad P. J. ik hoef daar niet verder e! valt het mij moeilijk te geloven, op In te gaan, want het doet er dat u en ik over hetzelfde Eldorado niets toe. De eerste nacht, die ik praten. Maar wij scheiden als vrlen- op de ranch doorbracht..,." Hij den, meneer Cherry. Ik neem uw vertelde één voor één de geheim- voorstel nan ik ga terug met wat zinnige gebeurtenissen, te begin- nen met de schreeuw van de pape- U moet mee terug naar Eldo- op. „Een hand", zei hij. „U bent een rado.blanke, geen twijfel aan. Dc pro- „Wacht even", onderbrak Cherry, beer niet. Madden te redden als „Dat ben ik niet van plan het het moet. zal ik tegen hem getui- benauwd te krijgen in een stad. gen. Maar, met wat ik u verteld veel opheldering. En ik za! u er gaai in het duister. „Nu weet buiten houden als ik kan", alles. Het was duïdelük, dat er De oude man stond met moeite iemand vermoord was. Vóór Louie. Tenminste niet, voor het niet an ders meer kan. Ik heb mijn ver haal gedaan, en ik zal het weer doen, als het gevraagd wordt. Maar ik ga niet naar Eldorado daar kun je op aan, jongen". „Maar luister.." .Luister naar mi}. Hoeveel Inlich- Msar wïc? Dat weten we nog niet. En door wie' Daar hebben we nu antwoord op". „Het schijnt ongelooflijk". „Gelooft u het verhaal van Cher ry niet?" opperde hij. „Nu, die oude zwervers doen heb, kunt u er misschien komen, zonder dat ik er bij hoef te zün". „We moeten nu weg", zei Bob. Hij weieens raar. En hij zei iets over lachte, „Het kan me niet schelen zijn ogen die dokter u weet wat het etiquetteboek zegt me- wel neer Cherry, het was me een waar „Ja. Maar toch geloof ik, dat genoegen". Cherry de waarheid zei. Na een „Mij ook", antwoordde Cherry. paar dagen samenzijn met Madden. tingen hebt u nu.? Weet u nu. wie „Ik hou wel eens van een praatje acht ik hem tot alles in staat. HU de man was, die naast het bed lag? met iemand, die luisteren kan. En is een hardvochtig man, en als hem Zijn Üjk al gevonden?" ook kijk ik graag naar een mooi iemand in de weg komt goeden- „Neen, dat niet, maar.," meisje daar heb ik nog geen bril avond. Een arme duivel stond hem „Dacht ik wel. tl begint pas. Wat voor nodig." in de weg maar niet lang. Wie? is mijn woord tegen het woord van Zij namen afscheid, en lieten de dat zullen we ontdekken. Het P. J, Madden zonder andere be- eenzame oude staan bij de tram- moet", nieuwe wettelijke organisatie I wijzen? TT moet er meer hebben". wagen |n de dorre woestijn. Een „Wij?" van de gezondheidszorg, zal met be kwame spoed worden voortgezet. „Misschien hebt u gelijk". „Dat heb ik zeker. Ik heb u een. poos reden zij zwijgend voort „Ja, u bent er nu ook bij. Moet er „Nu", zei Bob eindelijk, „u hebt bij zijn, of u wilt of niet". Ernst en weemoed kenmerkten de sfeer van de upenbare seaaabj- verguderlng, waarin de rector mag nificus van de Xedcriandsche Eco nomische Hoogeschool prof. mr. PU. A. N. Houwing Maandagmiddag verslag uitbracht van de lotgeval len der hogeschool in het afgelopen jaar. Veler gedachten waren nog by de korte, indrukwekkende plechtig heid, die tevoren had plaats gehad, de onthulling van een gedenksteen ter herinnering aan in de oorlog gevallen studenten door één nabestaanden. Vxvorutn recordatio, mor tu n am vita het leven der doden Zh een aansporende herinnering voor hen, die leven deze spreuk, aange bracht op de steen, vatte santen, wat prof. Houwing en de heer J. J. Heemskerck namens de studenten contactcommissie met enkele tref fende woorden zeiden. Een tweede herdenking gold wij len prof. dr. N. J. Polak, wiens heengaan, nog maar enkele weken geleden, een onherstelbaar verlies voor de Hogeschool betekent, „Wij zijn bezorgd voor de nauwelijks vervulbare leemte, die hij achter liet. Hij was een wonderlijke veel zijdigheid, een man van weten schap, een man van practisch in zicht en een man van onderwijs, Hij heeft in Rotterdam school ge maakt. Groter lof is voor een hoog leraar niet denkbaar". Na de woorden van de rector- magnificus werd een ogenblik van stilte in acht genomen, waarbij allen zich van hun zetels verhie ven. De zetel van wijlen prof. Polak was onbezet gelaten. Als posthume hulde was er een tuil bloemen neergelegd. „Een tweede sieraad ontvalt de kroon der Hogeschool," vervolgde prof, Houwing, „door het vertrek van prof. dr. Z. W. Sneller naar de Vrije Universiteit te Amsterdam." Spr. begon zijn jaaroverzicht met de bemoedigende constatering, dat de N.E.H, weer tot normale ver houdingen terugkeert. Het evenwicht tussen het aantal studenten en dat der docenten, dat in de eerste jaren na de oorlog zo ruw verstoord werd, herstelt zich. Ten dele is dit toe te schrijven aan de oprichting van economische faculteiten in Groningen en Am sterdam, maar ook de jaarlichtin gen nemen meer gewone proporties aan. Het aantal studenten is dit jaar teruggelopen" van 1396 tot 1225 en een verdere teruggang is nog te verwachten. Toch is de verhouding tussen het aantal studenten en dat der docenten nog niet zeer gunstig; 164, tegen 136 in 1038. De examen-achterstand is ingehaald, het aantal docenten uitgebreid, va catures konden vervuld worden, De propaedeuse. Een tweede reden tot voldoening gaf de instelling van de propaedeu se, die de eerstejaars al van de aanvang tot de studie dwingt, een bredere grondslag geeft aan de be studering der economische weten schappen en een selecterend, effect heeft, dat hun, die door de mazen van het middelbaar onderwijs zyn geglipt, latere en grotere teleur stellingen bespaart. Voor het eerste prop. examen in Mei slaagden van 249 deelnemers 76; 98 studenten moesten enkele vakken overdoen, 75 kregen een tweede en laatste kans het gehele examen te herha len. De golf van candidaats-examens, die over de N.E.H. was gespoeld, hereikte in het laatste jaar spring tij-hoogte: 514 tegen 138 in '45-46 en 355 in '46-'47. Over het studentenleven wilde spr., met enige aarzeling, een op merking maken. Hij betreurde het, dat het na de bevrijding niet gelukt was eenfceid in de studentenmaatschappij te brengen en dat bijv. de Rotterdam se Studentenraad niet behoorlijk kan functjonneren door onderlinge geschillen, die bij enkele represen tatie-gelegenheden tot verrassende situaties hadden geleid. Ook wees prof. Houwing op het grote belang, dat de N.E.H. heeft bij het verwerven van maatschap pelijk aanzien naast de weten schappelijke reputatie, die zij reeds geniet, Aan het slot van zijn rede her dacht prof. Houwing het regerings jubileum van H.M. Koningin Wil- helmina en de troonsbestijging van Koningin Juliana. Na deze rede zongen alle aanwezigen staande het Wilhelmus. Radio-programma DINSDAG 21 SEPTEMBER Avond programma HILVERSUM I: 19 00 Nieuws, weer; 1915 Internationaal Trio; 19 30 Dit fs leven; 19.45 Reg. ultz.; 20.05 Nieuws; 20 05 Gewone man; 20.12 Blaasinstru ment m de Kamermuziek; 20.45 Jongste Kath dichtkunst; 21.00 Omroepkamer- ortcest; 22.05 Ned. Kamerkoor; 22 37 Actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.09 Nieuws; 23.15 Avondconcert. HILVERSUM II: 19 00 Radio stxlo; 19.10 Pierre Paiia; 19.30 Hortus Musicus: 20.00 Nieuws; 20-05 Echo van de dag; 20.15 Herman Rinkets Variété; 21.30 Ik zou zo graag; 2215 Buitenlands Over zicht; 22.30 Reportage feesten in Sche- veningen; 23.00 Nieuws: 23.15 Instr operette concert. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1948 HILVERSUM I*. 7.00 NWs; 7.15 Gynui: 7 3D Reveille: 7 45 Woord voor de dag; 8.00 Nws; 815 Gewilde muziek: 8.30 Vlot muziekje; 9 CO Ziekenbezoek; 9.30 Morgenconc.; 10.30 Morgendienst; U-CO Clarinet ree: 11.30 Mélange; 12 00 Ama- ti-trlo; 12 30 Weer; 12.33 Koor 13 00 Nws: 1315 Mandollriata; 13.45 Gr muz; 14-00 Busch-striik ork 14.30 Winter be handeling van Azalea: 15.00 Zang ree.; 15 30 Kamerork; 16.15 Voor onze Jon gens en meisjes; 1730 Pop. orgelbespe ling; 18.00 Ned. Koren en korpsen: 18 Reg. ultz HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.15 Mu ziek bü het ontbijt; 8.00 Nws: 3 18 Mo- na Liter en orkest; 850 Voor de huis vrouw; 9 00 Mendelssohn: 9 30 Waterst.: 9.35 BBC Symph ork; 10,00 Morsen^ Wijding: 10 20 Onze keuken 30.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 R V.U. c""hoonheidse]einenten van het dames- I >stuum; 11.30 Pop. non stop progr; Ig oo Frans Wouters en ork; 12.30 Weer: 12 33 Platteland; 12 38 Orgelsnel: 13.00 NWs: 13.15 Kalender; 13 20 Dolf van der Linden; 14 00 Gesproken portretten; 14.15 Gr. pL; 15.00 De vrouw ln de mist. hoorspel; 15 40 Regenboog; 16.00 Roodborstje; 1615 Het .stond tn de krant; 16 45 Vragen staat vrxi; 17.15 Vrolijke plasties; 17 45 Reg. uitc: 16 00 Nws: 18.15 Varia 18.20 Gr. dL; 18.30 R. V.U. Fundatie Werkelijk dienen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2