.Mnjn C Schiekan ttekeningen J Plette werkster STADSNIEUWS De gemeenteraad keerde zich tegen de communisten „ARTiPEARL" Dir. G. KOUD Schiedams Kandeisinstituut CPN wordt geheel uit commissies geweerd De Hinkley-band kwam in Schiedam Passage AGENDA „Hellzapoppin" De aoontaren kapitein Rob Monopole „Hotel Royal" en „Prairiewet" «BrsaiR een pït£êg glas Hill ft£ I LL DWS krijgt Animo op bezoek KERKDIENSTEN SCHEEPVAART SCHIEDAM PASSAGE THEATER DE HOF BESCHAAFDE JONGEDAME EVANGELISCHE GEMEENTE GARTONMGEWERKERS „NÈFAVER" Adverteer regelmatig Nieuwe Cursussen Koeffiesfsters SPAREN HELPT U DOOR DE DURE TIJD SPAARBANK ANNO 1820 Zaterdag 25 September 1948 De agenda voor de raadsvergadering vah Vrijdagavond zag er tamelijk onschuldig uil maar aan ingewijden was het al bekend, dat de KVP-fractie aan de overige, in de gemeenteraad, vertegenwoordigde partijen had mee gedeeld de benoeming van nieuwe leden der vaste raadscommissies aan tc. zullen grijpen om het vertrouwen In de communistische raadsleden op tc zeggen, pat dit standpunt door meerdere raadsleden buiten de KVP-fractie zou worden gedeeld, viel te begrijpen. Toch was men naar verluidde en later zou worden bevestigd, het niet met elkaar eens over de door de KVP voorgestelde gang van zaken. Waren de verwachtingen t.a.v. het verwachte debat hoog gespannen, men werd teleurgesteld, want het ontstane dispuut inistc^ van de zijde van de KVP-fractievoorzicter de nodige documentatie, die hier zeer zeker op zijn plaats was geweest. De heer Kedde, die namens de CPN het woord voerde werd hierdoor van aangevallene de aanvaller, die niet fel van zich afbeet, doch door de hem eigen, rustige en zakelijke wijze van beschouwing van de verschillende aspecten, die de houding van de KVp in dit geval bood, kennelijk bewondering afdwong van zeer velen in de raadszaal, ook al konden dezen zijn standpunt niet onderschrijvi De communistische fractie had vol gens de heer Kedde van de KVP- fractie een schrijven ontvangen. .waarin werd medegedeeld dat zij niet meer kan medewerken aan. de verkiezing van communisten in de vaste raadscommissies. „Waarom", zo vroeg de heer Kedde zich af, „doet men dit Wij zijn ons niet bewust dat wij ooit ons werk in deze commissies niet goed hebben gedaan." De frac tievoorzitter van de CPN vermoedde natuurlijk wel een andere reden, nl. de houding van de communisten in het algemeen t.a.v. zekere gebeurte nissen, Voor hem kon echter alleen, de houding van de communisten in de Schiedamse raad het criterium zijn, 20 men meende geen vertrou wen meer in hen te kunnen stellen. De heer Kedde stelde zich op het standpunt dat de communisten in ge lijk geval hun vertrouwen in de ka tholieken zouden kunnen opzeggen omdat zij wellicht sympathiseren met het politiek katholicisme in Spanje, dat Franco steunt. „Hoe kunnen wij ons werk goed verrichten in deze raad", aldus de heer Kedde „als men ons van het belangrijkste werk. het deelnemen aan de raadscommissies, uitsluit." Spr. zag hierin een steun aan de reactie. Namens de gehele fractie verklaarde de heer Kedde, dat men als raadsleden ook bij het doorgaan van dit streven, generlei obstructie zal voeren, doch wel in'de toekomst genoodzaakt zal zijn zaken te behandelen in openbare vergade ring, die anders in de raadscommis sies kunnen worden afgewerkt. Ook ir. v. d. Toorn, de fractie voorzitter van de KVP, wilde nog het een eh ander over de kwestie zeggen eix begon met zijn achting te betui gen voor de communistische fractie in de raad. Het ging hier echter niet om de mensen, doch om het systeem, dat si. duivels is. De fractie zal t.a.v de communisten het advies volgen, dat door de KVP landelijk is gege-» 'ven. Ir. v, d- Toorn meende dit stand punt niet verder te behoeven toe te lichten dan met verwijzing naar de feiten zoals deze zich de laatste tijd- nog hebben voorgedaan. De fractie voorzitter van de CPN, die hierna nog aan het "woord kwam, meende nog te moeten waarschuwen tegen de strijd, die hiér zd. werd aangebonden tegen, de diepste vormen van onze democratie. Toen de stemming achter de rug was, bleken de communistische can- dïdaten met 17 tegen 13 stemmen te zijn uitgerangeerd. Voor de Commis sie voor de Technische Bedrijven was nog tweemaal herstemming no dig omdat de heerBosch (WD) niet de vereiste meerderheid ver kreeg. Dit kwam eerst tot stand, toen men. apart ging stemmen op de heer Labruyêre (CPN) en de heer Bosch, doch de discussie werd met gesloten voor. twee raadsleden, de voorzitter en een wethouder, die „mr." voor hun naam voeren in con flict waren geweest over de regel van het stemmen, die echter zoals gevolgd juist bleek. Kleine zaken en benoemingen De vestiging van een garage in de van Leeuweöhoekstraat kreeg ver-; weer te horen van de heer Kornfeld (Arb.) die de kléin-industrie uit de binnenstad, tenminste uit de woon wijken, wil hebben. In de loop van zijn verweer hoorden we ook nog klachten over industrieën aan Broersveld en Singel, waaraan vol gens wethouder van der Kraan aan dacht wordt besteed, maar in hes eerste geval was er reeds een werk plaats. De heer de Wagenaar wilde nog graag het- een. en ander horen Hedenmorgen .arriveerde in Schiedam het Leger des Iieilsmu- ziekkorps uit het Engelse stadje Hinkley in ons land waar zij con certen zullen geven, in verschillen de plaatsen, Het e^rst is Schiedam aan de beurt, waar de gasten om half elf op de Grote Markt een concert gaven en daarna in de raadzaal door burgemeester Peek werden ontvangen die zich in een toespraak tot de leden van het korps wendde, wie hij eèn prettig verblijf in Schiedam toewenste en zegenrijke.arbeid in ons land. Twee leger des heils officieren dankten mr. Peék voor de vriendelijke ont vangst cn overhandigden hem een brief namens de mayor van Hin kley, Hedenavond concerteert het Engelse muziekkorps in de Juliana- kerk. Burgerlijke Stand GEBOREN*. Matje, d. v. J. J. Des cends en R-Schneidner, Dr. Molet- straat 1; Yvonne, d. v. H. J. Hoek stra en W. van den Heuvel, J„ A. AJb. Thymstr. 12; Theresia M. L,, d. v. J, T. Krowinkel en M. J. L. Koning, A'nth. Muijsstraat 65. OVERLEDENH. V. Gongrïep. 50 j., Nasaulaan .75; D, Waardeloo, 94 j., wed. v. A. A- Trouwborst, Tuinstr. 3. MEDISCHE ZONDAGSDIENST Van Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondagavond 12 uur zal de medi sche dienst worden waargenomen door dr. J. van Buren, Buys Bal- lotsingél 16, tel. 69661, dr. J. J- «L de Maeyer, B. K. Laan 30, tel. 68163; dr. H- J- Ormel, Singel 76, .tÖ;". 68260. Geopend Is apotheek J. H. Evers, h. Haven 81. over het niet meedoen aart de onder- handse aanbesteding van het flatge bouw door J- K. Simons' Aanne mingsbedrijf. een fout, die wethou der Alberts grif toegaf. Inmiddels was ook aan deze firma gedacht. Met deze opmerkingen was verder ook alles wel over de agenda gezegd, die ook bij de verdere benoemingen, die plaats vonden, geen verrassingen meer opleverde. In de gemeentelijke jeugdcommissies werden op voor dracht van de NJG benoemd de he ren Sunderman, Witkampf, Voeten en Vredebregt. In de vacature, ont staan door de periodieke aftreding van de heer Labruyêre (CPN) werd de heer Sabel (Arb.) gekozen. ïn de Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon kwam verder weer terug de heer J. Olieman, in die voor de Leeszaal en Bibliotheek werd be noemd mevr. EverardBeukers, de Commissie tot wering van school verzuim de heer J. «L Kampers en leraar in het tekenen aan het gymna sium, de heer A. C. H. Slot. 26 September, R- K. Volksbond, 12.30 u: Receptje St. Ambrosius. T o n e e 1 t 26 September. Passage-theater. 9.30 u.v-jn.: Cult, ochtend S.S.B, Ned. Volkstoheel met „De wacht aan de Rijn". Concert: 25 September. Jul. kerk. 8 uur: Legerdes Heils. Hinkley Temple Land. Films; Passage-bioscoop'. Da. 2, 7, 930, Za. en Zo. 1.45, 4.15, 7, en 9.30 u: Hellzapoppin (elke leeft.;. Op het toneel Marietina cn Antonio Reyes. Monopole: Da. 2, 7. 9, Za. 2, 5, 7, 9, Zo. 3, 5, 7, 9 u: Theater Royal en Prairiewet (14 j.). V e r g aderingen: 23 September, Musis Sacrum, 2.30 uur: Ned. Ver. v. Huisvrou wen. Opening wintercursus en bestuursverkiezing. Sport: 25 en 26 September: Nationale wandeltochten van „De Trekvo gels". De Komedianten bij de Toneelkring Li het Passage-theater komt Donderdagavond het gezelschap De Komedianten het winterseizoen van de Schiedamse Toneelkring openen met „De Mof", een blijspel van Jaap van der Poll met Johan Kaart in de hoofdrol. De Ned. Her v.* Gemeente zal. de Kerkhervorming op Zondag 31 Oc tober herdenken, met een speciale dienst in de Grote Kerk waarin voorgaat as. G. Gerbrandy van utrecht. Het kerkkoor zal onder leiding van Jaq. P. Bekkers me dewerking verlenen. Het gekste is nog niet .gek gê- noeg, oordeelden Olsen en. Johnson toen zü de revue „De hel breekt los" In eikaar zetten en zg verzonnen de meest onzinnige dingen om hu» show origineel te doen zijn. En over het resultaat hadden ze niet te kla gen, want iets andera dan anders is ..Hell is a popping" zeker geworden. Na het succes van de revue kwam het hele zaakje voor de ftlftüens, waar men met allerlei hocus-pocuscr nog het een en ander aan toevoegde en het resultaat hiervan wordt deze weelt de bioscoopbezoekers in het Passage-theater voorgezet. Allereerst krygen we zo'n echt helle tafereel te zien, dat na het op trekken van de helledampen blijkt te hebben plaatsgemaakt voor het rommelige interieur van een film atelier. Dan begint de dwaasheid eerst goed, want een liefdesintrigue moet worden ingelast volgens de re gisseur, Foto worden bekeken, gaan levenen worden film. In het filmverhaaltje wordt een revueshow in elkaar gezet roet veel vermakelijke liefdes-poespas er ow heen en wordt als gevolg daarvan, opzettelijk in de war gestuurd. Mi- scha Auer en Martha Raye Olsen en Johnson rijgen al die kolder talent vol aan elkaar. Maar geen ogenblik wordt deze revue-film helemaal zichzelf; voortdurend wordt zy ge confronteerd met dc studio die haar opneemt, ja zelfs met de operateur, die haar weer afdraait (op de film natuurlijk). Zo kan het ook gebeu ren dat plotseling een verkeerd in gezette filmrol van de filmoperateur in de film het geval in een. Wild- Westerse met Indianen terecht doet komen" en een tijdje nadat deze fout is hersteld een. Indiaan te paard ten tonele verschijnt en vraagt waar zyn broeders zijn gebleven. Van der gelijke dolle grappen, die echter niet alle even geslaagd zyn, wemelt de film, die naast een gulle lach ook recht heeft op aandacht voor de nieuwe wegen, die de film hier voor het eerst bewandeld. De terugkeer van Peer de Schuimer De Engelse film Theater Royal, behandelt de wonderlijke strapat- sen die het personeel van een ver lopen schouwburg uithaalt om de zaak weer op de been te helpen. .Het is een muzikale amusements film met het bekende duo Flanagen en Allan in de hoofdrol f Een corrupte overheid is altijd een dankbaar object geweest voor ontelbare Wild-Westfilms, waarin de „held van de dag" altijd,na veel avonturen te hebben beleefd, de bedriegersontmaskerde. Buster Crabbe doet het als Billy de Kid met zijn onafscheidelijke Fuzzy al niet anders. Een bank wordt "ge plunderd en de verdenking valt op niemand minder dan de burge meester. De autoriteit van deze mag het tweetal echter niet verhin deren zijn sporen na te gaan, maar voor alles is op de plaats waar het moet zijn, gebeurt er nogal het een en ander, waaraan jong en oud zijn plezier kan beleven. Laatste concert in de Plantage Het Stedelijk Muziekkorps geeft Zondagavond acht uur de laatste muziekuitvoering van dit seizoen in de Plantage. Ten gehore wordt ge bracht: 1. Jubileumraars, H. H. van Vleu ten; '2. Ouverture De Zigeunerba ron, Joh. Strauss; 2. Fantasie Con certante, F. Blumentritt; 4. Ballet uit de Opéra ,;Faust" (7 delen) Ch. Gounod; 5. Parade in het Sprook- jeswoud, Noack; 6, Florentinermars, J. Fucik; 7. Wilhelmus. Ook de „Helhondt" mengt zich nu in de verdwijnt het schip onder water. Doch ver- op zijn schip, geen ogenblik aarzelend, Kij strijd. Peer stuurt zijn schip recht op één der geefs juichen Peer's mannen, want met het geeft bevel de masten van de „Helhondt" stuk Moorse galeien aan, die niet snel genoeg uit wrak van de galei voor de boeg kan de „Hel- te schieten en zijn kanonniers zijn scherp- de weg kan komen. Een daverende slag, een hondt" niet snel genoeg wenden en wordt nu schutters. Krakend komt de grote mast van hevig gekraak, angstige kreten van de aan de blootgesteld aan de kanonnen van Abas Turc's Peer's schip naar beneden én de gezagvoerder roeibanken vastgeketende galeislaven en dan vloot. Kalm staat de grote Turkse zeerover begrijpt wel, dat dit het einde betekent Advertentie I. M. Ons telefoontje Niet zo erg lang geleden is het nog, dat de toen nog schaarse tele- foonbezitter bij het opnemen van de hoorn de juffrouw in centrale aan het andere eind van de draad kreeg met haar „nummerrr. roep, om dan mei het gevraagde toestel in de stad te worden ver bonden. De stadstelefoonjuffrouw werd een automaat en alleen haar zuster van de interlocale dienst bleef over om dan in de jaren voor de laatste oorlog langzamerhand van haar plaats te worden verdre ven. Ook het Rotterdamse net kreeg een automatische centrale, die echter in 1940 in het bombar dement ten onder ging. Nu schrijven we acht jaar later en de Schiedamse abonnees van het Rotterdamse net zullen de eersten zijn» die het zonder tele foonjuffrouw mogen stellen als ze naar buiten de stad willen-bellen. Een grote vooruitgang, vooral voor de zakenmensen, die niet meer eindeloos behaeven af te wachten of die telefoonjuffrouw nu einde lijk eens komt, maar zelf kunnen pogen een plaatsje op de overbe laste lijnen te krijgen. Van Maan dag af wordt het dus draaien ge blazen. Schiedam in het laad Er wordt in onze stad nogal eens in bepaalde kringen geklaagd, dat Schiedam, in het Nederlandse stedenkoor niet altijd meezingt op een plaats waar zij wegens haar omvang behoort. Vaak is dat ook zo. meent Schiekanter. Wellicht dat het komende periodiek van de Schiedamse Gemeenschap hierin tengoede iets zal. waarderen. Dat Schiedam toch echter niet altijd wordt vergeten moge blijken uit een artikel dat Schiekanter tegen kwam in de Groene Amsterdam mer van deze week. Het behandelt jammer genoeg een onderwerp wat Schiekanter liever nu niet als blijk van Schiedam als grote stad in de lande had zien verspreid, nl, de kwestie van het oorlogsmonu ment van Pieter Starreveld. De schrijver van het bewuste artikel heeft een overzicht ge geven van de gang van zaken, zo als die bij de meeste, stadgenoten wel bekend is al komen er en kele kleinere onjuistheden in voor en spreekt de mening uit, dat nog geen beslissing is genomen in deze kwestie omdat na het bezoek van raadsleden aan het atelier van de beeldhouwer enkele christelijke raadsleden hun tegenkanting opzij hadden gezet en men nu bang was, dat er een meerderheid voor zou zijn. Zo eenvoudig als schrijver dit voorstelt is het jammergenoeg echter niet, want zover Schiekan ter bekend is, voelt men er weinig voor een algemeen oorlogsmonu ment te plaatsen waarmee de helft of liever dan bijna de helft, zich niet kan verenigen. Om de zaak te rekken schijnt het voltooi de beeld, dat „naakter" is dan het oorspronkelijke plan, opnieuw ter beoordeling aan de Rijkscommis sie zijn toegewezen. Af met al vindt Schiekanter deze zaak met da Groene Amsterdam mer maar een onpleizierige kwes tie waarin men spoedig, maar dan ook zeer spoedig een beslissing zal moeten nemen, willen we als stad geen modderfiguur slaan, .die straks geen honderden" maandbla den vol vooruitstrevendheid meer kunnen goedmaken. Moge om met D.L-M. in de Groene te spreken," wanneer de aanvaarding van Star- revelds monument in de raad van Schiedam aande orde komt, een jezonde geest zegevieren over een ziekelijke vrees. Nestor van de Schiedamse zang Zondag viert een Schiedammer zijn tachtigste verjaardag, die Schiekanter van deze plaats af wil gelukwensen. Het is de heer B. Jurgens, Hoofdstraat 129a, die deze mijlpaal bereikt. Wie zou hem niet kennen, deze rechtgeaarde Schie dammer, die in zijn leven zoveel deed om de zang in onze stad op een hoger peil te brengen. Hoe hij dat deed luister: De heer Jurgens was dirigent van 1891-1931 .van het kerkkoor van de E vang. Luth. Gemeente, van 1893-1928 van de Gem. Zang vereniging „Polyhymnia", van 1915 -1924 van ,,De Lof stem", een vijf tiental jaren van „Zang en Vriend schap" en ook van Schiedams Man nenkoor, Buiten de stad zwaaide de heer Jurgens enkele jaren de di rigeerstok over de Rotterdamse „Stem der "Voks" tot Hendrik Al- tink kwam. Medeoprichter, was de heer Jurgens tenslotte en actief lid voor vele jaren van het syraphanie- orkest „Ludwig van Beethoven". D.W.S. speelt Zondag haar eerste thuiswedstrijd op het Boshoekter- rein tegen ANIMO uit Den Haag. Aanvang 12.30 uur. Na de uitste kend gespeelde wedstrijd van. Zon dag j-L tegen Olympia, is het. ge rechtvaardigd het beste resultaat te verwachten. Hoewel Animo even eens tot een der sterkste uit de eer ste klasse gerekend mag worden, moeten de Schiedammers in staat geacht worden, om deze eerste thuiswedstrijd in een overwinning om te zetten. De DAV.S.'ers zullen er echter goed aan doen, deze Hage naars niet te onderschatten. Meer dere malen' is gebleken, dat Animo een onberekenbare tegenstander is, die vaak voor verrassingen zorgt. De DWS-dames spelen eveneens tegen Animo, doch zij zullen er voor naar Den Haag moeten trekken. Na het uitstekende resultaat in hun eerste wedstrijd behaald, zouden wij de kansen van dc jeugdige D.W.S.- dames iets hoger kunnen aanslaan dan dat wy dit voor de competitie deden D.W.S. 2 (dames) blijft m eigen home, en zal Krachtport uit Gouda op bezoek krijgen. Wij vre zen, dat een tweede nederlaag het resultaat zal worden. DAV.S, 3 (da mes) krijgt Rotterdam 2 té4 bekam pen. Ook hier zjjn de vooruitzichten niet rooskleurig. D.W.S. 2 (heren) zal het tegen de Animo's reserves moeten opnemen. Zo goed als zeker kan er niet op een overwinning ge rekend worden. D.W..S. 4 (heren) zal van Dynamo 3 in Rotterdam, bij goed spel de eerste winst kunnen behalen. Ned. Herv. Gemeente;. Grote kerk 9 en 10.30 uur: dr. L. J. Cazemier; 5 ds. J. K. F.Mantz, Charlois (Jeugddienst) Nieuwe .kerk: IQ u. ds. H. W, Hemmes; 5 u. ds. J. G, Jansen. Westerkerk 9 en 10.30 u.: ds. K. de Bet Vredeskerk 9 en 10.30 uur: ds. J- G Jansen (Doop). Jeugdkerk, Verenigingslokaal, Nieuwe Haven 155, 10 uur: de heer J Sonneveld. Ned. Prot. Bond; kerk Westvest, 10.30 uur dr. P. D. Tjalsma te Rot terdam. Evang". Luth. Gemeente; kerK. L. Nieuwstraat, 10 uur ds. J. v. Leeu wen, H. Avondmaal. Chr. Geref. Gemeente: kerk Wa rande, 10 en 5 uur, ds. A. Zwiep Oud Katholieke kerk: tijd. pasto rie Dam, 10 uur H, Mis. 19a Zon dag na Pinksteren. Oud Geref. Gemeente: Jeugd huis, L. Haven, 10 en 5 uur, ds. W„ Roos. Leger des Heils: gebouw L. Ha ven 27, 10 en 7 uur, kol. F. de Jong van Amsterdam; 6 -uur, openlucht samenkomst G. Verboomstraat. Evang. Gemeente: Harmonie,- Nwstraat 10 uur, ds. v. d. Horst v. d. Flier; Ver.lokaal 7 uur, ds. v. Horst v. d. Flier. Herv. Geref. Evangelisatie: Tivo- li, Nwe Haven, 10 uur, ds. Abma van Delfshaven, 3.30 uur, ds. Lok horst van Bergsehoek. Hen*. Evang. „Eben Haëzsr": ge bouw Pieterman, Westvest, 10 en. 4 uur, ds. M. J. Middelkoop. Kerk v. Jezus Christus v, d. Hei ligen der Laatste Dagen, L. Haven 59: 10.40 u. Zondagsschool, 5 uur Avonddienst. Stadsevangelisatie „Jeruël'% 10 U. samenkomst. Geref. Kerk; Oosterkerk: v.m. 10 uur ds. A. Schweitzer van Beverwijk; n.m. 5 uur: ds. P. van der Werff. van Zwartsluis. Zo. 13. Plantagekerk: v.m. 10 uur dr. J. L- Koole; n.m. 5 u. ds. A. Schweit zer,. Zo. 12. Juliattakerk: Zondag v.m. 10 u. ds. P. van der Werff. n.m. 5 uur dr. J. L. Koole. Zo. 11. Donderdagavond 8 uur dr. J. L. Koole. Afscheid. Kethel: v.m. 9.30 uur de heer W. A. J. Dalmeyer; n.m. 2.80 uur de heer W. A. J. Dalmeyer, Zo. 12. W.F .-handbal De handbalvereniging Wilton Fyenoord heeft nu ook een dames elftal in de Zaterdagmiddag-com petitie, dat vandaag tegen S. R. 2 in Den Haag speelt. Zondag gaat het eerste damèselftal naar Var kenoord om Dynamo 2 te bekam pen. Als de dames de zaak goed aanpakken kunnen ze zeker de puntjes' mee naar Schiedam bren gen. Het 1ste elftal trekt naar Loos duinen om daar Wings te ontmoe ten. Wings is verleden week ook met een overwinning gestart, het is dus zaak voor W. F. om deze onbekende heren niet te onder schatten. Het 3de herenelftal speelt thuis om 13.30 uur tegen de nieu we Schied. Ver. U.V.G. Brengen de-Wiltonners het tot hun 2e over winning? VERTROKKEN SCHEPEN 24 September Astyanax FalmouthCictoria Ros tock; Rubicone Spezia; Friesland Ham burg Tyro Belfast: Triton Kingslvnn; Veendam New York: Jelo Oslo; Jef ferson CLty Victorij New York; Lud wig Kiel; Winsum Huelva; Ja Kopen hagen; Empire Waosbeck Harwich: Martha Rostock; Duke of Ardgyll Har wich;* Niobe Helslngfors vla Amster dam Hagno Dublin. 25 September Duiveland LeithManxman Harwich; Stevonia Goole, Earosa, Hull; Villa Franca. Lissabon Zoella Lykes, New YorkBifrost Rou- aanConella b Xarlskrona. Troepen- cn passagiersschepen naar en van Indonesië. G-roote Beer 24 van Batavia vla Fa- dang naar A'dam; Johan van Glden- barnevelt van A'dam naar Batavia 24 am, 2 uur van IJmuiden. Sibajak thuis 24 's avonds tg Aden; Witlem Ruys thuls 24 v.m. S uur van Port Said, was v.m. 10 uur op 50 m|jl noord van Ale xandria; Waterman uitgaand 25 te Port Said. SCBEEPSBEWEGINOEN Amstelkerk 25 te Takoradi; Amstel- diep 23 van Suez naar Java en pass. 24 Brothers (Rode Zee) Anchises 24 var, Balik Papan naar Macassar; Amstel veen pass. 22 Gibraltar naar Spezla; Annenkerk thuis Z4 van Hongkong; Aardijk 24 van Mobile naar New Or leans; Abbekerk uitgaand 24 van. Ge nua naar Napels; Algorab thuis 25 te Antwerpen; Aalsdijk naar New York 24 op 300 mijl west van Scilly; Algenib pass. 25 Fernando Noronha naar Per- nambuco. Buys Ballot pass. 24 Wight naar Bal timore; Bar alt 22 te Port au Prince; Boissevain 24 van Manilla 20 v.m. te Hongkong verwacht; Boschfontein thuis 24 op 4Qö mijl n.n.o. van St. He lena. Clavella naar Gibraltar 24 op 400 mijl n.o. van Sombrero Eiland: Cleoöora n. Bahrein 25 to Port Said; Cisuila naar Melbourne 24 dwars van Fremantie. Diana V 22 te Hul; De Eerens 23 te Penang; Douro 21 te Guayaquil*. Delft thuis 25 te Panama; Duivendijk uit gaand 24 op 400 n.o. van Sombrero Eiland. Eemland pass. 24 Fernando Noronha naar A'dam; Edam naar Philadelphia 24 op 600 mijl'oost van Kaap Race. Flevo IS te Curagao; Friesland 24 nam. van Aden via Colombo naar Java. Garoet 4 Oct. van Batavia te R'dam verwacht; Grootekerk 24 op de Elbe, bestemd naar Bremen; Galilea naar Dieppe 24 op 500 mijl z.w, van Scilly; Gadila pass. 24 Natal (Braz.) naar Cu- ragao. Hast V 22 te "GrangemouthHilver sum pass. 23 nam. Ouessant naar West AfrikaHenk 24 van Arno te A'dam Heider 24 van Callao naar Balbou; Hu- go de Groot pass. 24 Lindemes naar Sta vanger. Japara (Lloyd) pass. 24 de Calamia- nes eilanden naar Macassar; Jaar- stroom uitgaand 24 van Antwerpen naar Bordeaux: Japara (KPM) 24 van Pare Pare naar Menado; Jobshaven 24 van Taboti naar Freetown; Jacob Cats n. Baltimore 24 op 550 mijl o.n.o. van Ber muda. Kedae 24 nam. van Marseille haar Batavia; Klïpfbntem 24 te* Lorenzo Marques; Keilehaven pass. 23 nam. Ouessant naar FreetownKalianda 24 van Sarmi naar Hollatidia; Kota Gede thuis pass. 24 Ouessant. Loenerkerk 24 van Port Elisabeth n. Kaapstad; Lawak 24 ter rede van Bas TanuraLemsterkerk thuis pass, 24 nam. Straat Messina naar Genua; Lis- sekerk uitgaand 24 te Suez; Laurens- kerfc pass. 24 nam. Perim naar Bom bay; Lekhaven naar A'dam was 24 nam. ter hoogte van St. Paul's P.ock-, Leopoldskerk thuis 24 op 550 mijl oost van St. Helena. Marpessa 24 op 700 müt n.o. van Guadeloupe, ca. 30 Sept, te Curasao verwacht: Meerkerk thuis 24 van Pe nang naar Aden en pass. 's avonds Sa- bang; Macoma 24 van Fahaheel naar Heysham; Mnlvina pass, 24 Straat Soen- da naar AdelaideMariekerk uitgaand 24 dwars van Corsica; Merwedc lag 34 op de rivier Calcutta; Modjokerto 24 te Soerabnja Maas naar Barbados 24 op 250 mijl o.n.o. van San Miguel (Azo- ren)Madoera thuis pass. 24 Singapore naar Belawan DeliManoeran naar Batavia 24 op 320 mijl noord van Sa. bang; Melïskerk uitgaand pass, 25 Fi- nisterre naar Dakar. Nero 20 te Cristobal; Nigedstroom 25 te Lobito; Nijmegen pass. 24 .de Bur ling eilanden. 25 te Huelva verwacht*. Noordam thuis 24 op 500 mijl west van Scilly. Olcum 23 te BUlmgham; Orestes 21 van San Antonio naar Talcahuano Omala 24 van Abadan naar Beyrouth: Ophir 24 te SoerabajaOssendrecht pass, 25 Kaap Blanco naar ïrlam (En geland)* Overijsel naar Kaapstad 24 op 400 mijl z.w. vn St. Helena. Prins Willem III"uitgaand 24 te Lon den; Prins Alexander pass 24 nam. Land's End naar MontrealFeins Bern- hard 21 van Fort de France naar Tri nidad; Poseidon 24 van Cumana na3r FampatarPericles naar R'dam 24 op 300 ml)I n.o. van Tercelra (Azoren) Polyphemus uitgaand 24 op ISO mijl oostelijk van Ceylon. Raki 24 te xede van Donggala; Reael 24 van Palembang naar MuntokRoepat naar Halifax 24 op 6d mijl noord van Alexandrië; Eotti pass. 25 Elba Cape (Rode Zee) naar Suez; Radja pass. 24 Punta Burica naar Los Angeles. Sloterdijk pass. 25 Key West naar Newport News; Stanvac pendopo 25 te Socngei Gerong; Speedwell 24 van Barrow naar IJmuiden; Slugkep 23 te Pctiang: Samatinda 24 te Tacoma: Sa- Iando pass. 25 Ouessant naar Ceuta; Schie naar Antwerpen 24 op 600 mijl west van Finisterre; Stuyvesant naar Paramaribo 24 op 550 mijl west van Te_ neriffe; Socrates naar Chili 24 nam., op 120 mijl zuid van Fayal (Azoren); SommelsdijK pass. 25 Perim naar Aden en Java; Sumatra uitgaand pass. 25 Ouessant naar Algiers. Tjibodas 22 van. Port Elisabeth naar Durban; Tjibadak 23 van Batavia naar SernarangTjitjalenka 22 te Manilla; Titus 24 te Algiers: Themisto pass. 24 Wght naar Key West voor orders; Tankhaven II 24 te Batavia; Jljikam- pek naar Port Elisabeth 24 op 650 mijl z.o. van Ceylon. Uni s. 22 te Hull. Van Ostade 24 van de Duins naar Cu racao. Venus pass. 24 Goudwin naar A'dam. Woensdrecht pass. 24 Flores (Azoren) naar Medway Westerdam 24 van Bal timore naar New York: Westland pass. 24 Fernando Noronha naar Bahia: Win terswijk 24 van Ceuta naar Spczia: Wieldreeht naar Abadan 24 op 400 mijl suid van Mozambique. Zwerver 24 van Delfzijl naar Walkom Zijpenberg pass. 24 Finisterre naar IJmuiden. NAGEKOMEN SCHEEPS- BEWEGINGEN Alamak, 24 ran Rio do Janeiro naar Buenos Ayres: ATetta 23 te Port Swet- .tenham; Aldegrjrdn 23 te Bangkok Al- phard thuis 24 van Rio de Janeiro; Alphacca 26 van Dublin te Amsterdam verwacht; Antonla 22 te Batavia; Aver- dijk 24 te New York: Anneglena 24 van Harlingen naar Abo: Alhena uitgaand 24 te Bio de Janeiro. Boskoop 25 van Chill te Amsterdam: Boschfontein-thuis 6 Oct. te Antwerpen verwacht Chama 24 tc Abadaa. daama Fre- mantlc; CooEtaven 24 te Norrkopping. Deo Duce 21 van Cuxhaven te Amster dam; Dordrecht 25 van Sollt naar La Mede; Diana V 25 van Hull te A'dam. Escaut 24 van Rouaan naar Rotter dam; Echo 24 te Droghcda. Grootekerk 25 van Bremen naar Ham burg; Gaasterland 24 van Leith naar Rotterdam; Glashaven 84 van Kopen hagen naar Rotterdam. Hera 24 van Paramaribo naar Deme- rara: Henk 25 van Amsterdam naar Rotterdam: Henrica 24 te Methll; Hen- riëtte 24 te Londen; Hoogland 25 van Blyth naar de Theems.- Ingeborg 24 te Sandeflord. Java (coaster) 24 te Kotka. Klipfontein 25 van Lorenzo Marques naar Durban. Leuvehaven 24 van Aabenraa naar Aarhus. Mulan. pass. 25 Holtenau naar Venern- see; Mirza 18 te Sydney: Molenkerk 25 van Antwerpen. 26 v.m. te Rotterdam verwacht. Niobe, 23 van Rotterdam te Amster dam: Nieuw Amsterdam 24 nam. 4 uur van New York naar Rotterdam; Nassau- haven 25 te Antwerpen. Ootmarsum. 24 van Norfolk, S Oct. te Rotterdam of Amsterdam verwacht: Ovula 23 van Miri te Pladjoe. Parkhaven 24 van Boca Gran da naar NorfolkPrins Frederik Hendrik 23 te ChicagoPaula 22 van Saigon naar Singapore. Rondo 24 yan. New York naar Mobile. Servus 24 van Bayonne naar Swan sea; Su'hetta 24 te Hull. Theseus pass. 25 Dungeness naar A'damTawali thuis 24 te LondenTa mo 25 .ven Antwerpen naar Bueos Aytes. Va Ostade pass. 24 Dover naar Trini dad; Venus 25 van Gibraltar te A'dam; Volkerak. 24 van Methil naar Gothen burg. Zonew(jk 25 nam. van Antwerpen te R'dam verwacht; Zeeland (s.s.ni.) 24 te Methil. a-s. Donderdag 30 Sept., 8 uur EEN HOLLANDS BLIJSPEL! „DE KOMEDIANTEN" .voEren op: Jaap y. d. Poli's daverend lachsucces: In de hoofdrollen: Johan Kaart Jaap v. Poll Magda Janssens Kaartverkoop dagelijks aan het loket Prijzen 3.— tot 1.— Onderneming in Schiedam vraagt: die, na een proefperiode, in staat is leiding te geven bij de fabricage van KUNSTPARELS Uitvoerige, eigenhandig geséhreven sollicitaties met op gave van verlangd salaris "te richten aan ons adres: Pand „West-Molen" - SCHIEDAM - Telefoon 67633 SCHIEDAM - Pred. J. SECAAR. Zondag 26 Sept. ZEER BELANGRIJKE DIENSTEN. Sprekers: Br. v. "d. HORST en Ds. v, d. FLÏEK, 's Morgens lC.iiur, Zaal HARMONIE, Nw.straat. 's Avonds 7 uur, Verenigingslokaal, Uw, haven 155. ZANGKOOR ZINGT. TOEGANG VRIJ. Zondagavond zal het de LAATSTE MAAL zijn dat de Evang. Gemeente, haar DIENSTEN houdt in het Verenigingslokaal, daarna aün wij in de MOOIE ZAAL van PIETERMAN, Westvest. EEN TAXr BESTELLEN, 68210 BELLEN WESTER GA RA GE Tel, 6 8 2 1 0 Schiedam. GEVRAAGD enige dagen p. week. Mevr. Spindler, B.K. Laan 132. LEERJONGENS en LEERMErgJES gevr, CARTONNAÖEFABHIEK Boterstraat 40 Rottcrdamsedük 225 a Telefoon 67642 STENO-TYPEN ENG. CONVERS, ENG., FRANSE. DUITSE HANDELSCORR. ENG.. FRANS, DUITS STENO BOEKHOUDEN MIDD. OPLEIDING R.K. jongeman, eigen zaak, 32 jr„ zoekt kerniismakfng m. dito lief meisje tot 25 jr. Moet serieus zijn. Foto op erewoord, retour. Br. no. S. 4115 bur. v. d. blad. Gevraagd; haardkachel, i.g, st. Aangeb.: grasmachine, 30 cm., als nieuw. Br. no. S 4114 bur. v. d. blad. HOOFDKANTOOR: LANGE -HAVEN 80 3IJKANTOREN LELIESTRAAT ENST L I'D UI N Ap'lEI M Ag

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2