0 Clermont-Ferrand, meneer, is Frankrijks hoofdstad Onze buschauffeur zei: In Auvergne heet elke berg „puy" Radio-programma Landstormer schoot arrestant neer „Uit angst voor de Duitsers" Koop meer tabak met Uw Marshalldollars Pernisse „jongens overzee" op het witte doek DE HINESE PAPEGAAI Katholieke arbeiders vergaderen in Utrecht heöen.... Postduiven vlogen laatste vlucht n. T- Dinsdag 28 September 1948 3 De buitenlander is geneigd Frank rijk met Parijs te identificeren en zijn kennismaking met la douce France tot de Ville Lumière te be perken. Wanneer hij dan tijdens zijn 'verblijf in deze wereldstad vooral het (kunst)licht en het ver maak zoekt, komt hij tot de con clusie, dat de Fransen zorgeloos ziin en niet veel anders te doen hebben dan uit te gaan, of langs de boulevards te slenteren. Niets ïs meer onjuist dan deze conclusie. Allereerst verkijkt men zich als buitenlander heel licht op het ka rakter van de Farijzenaar, maar men dient ook nog tc bedenken, dat er 36 millioen niet-Parijse Fransen zijn, wonende in liefelijke eu soms grimmige gebieden. Een dergelijke streek is Auvergne, met als belangrijkste stad Clermont- Ferrand, op zeven uren sporen ten Zuiden van Parijs gelegen. Van Auvergne heet het in de volksmond dat God het in den beginne geschapen heeft, en daarna niets meer. Aan deze uitlating ziet men reeds, dat de Au- vergnaten chauvinistisch zijn, maar het is een chauvinisme, dat men hun gaarne vergeeft, alleen al om de wijze, waarop ze er voor uit ko men. Nooit zal ik de zelfbewuste charme vergeten, waarmee ae bus chauffeur antwoordde op de vraag, waarheen hij ging: „Naar Cler mont-Ferrand, Mijnheer, de hoofd stad van Frankrijk." Nu is Cler mont-Ferrand een prachtige stad met een universiteit en industrie, en met veel historie: de eerste Kruistocht werd er gepredikt, Pas cal is er geboren en de Galliër Vereingetorix, de enige, die de binnendringende-Caesar een neder laag heeft toegebracht, wordt met een levensgroot ruiterstandbeeld op de place de Jaude geëerd. •Maar het land Auvergne vormt het essentiële. Het Is een bergland met middelhoge bergen, die hier alle Puy heten, en dan ter nadere aanduiding nog een „achternaam" hebben. Deze •puy's zijn voor het grootste deel uit gedoofde vulkanen, sommige zijn ste kelig en ruw, andere kegelvormig met een krater ln de top, er zün ook aller aardigste kleine puy-ljes, geschikt voor kinderspeelgoed, Een enkele puy heeft nog zwart geblakerde randen, en hoe wel de archieven geen uitbarstingen weten te vermelden, moet de mens deze vesuviussen toch nog hebben zien Le Puy: de kerk Saint-Michel op de top van de Adelaarsrots werken. Dit zware landschap is bezaaid met ruïnes van kastelen en kloosters waar niemand veel notitie van neemt („we hebben er teveel van, zodat we ons de luxe kunnen permitteren er non chalant mee te zijn," zei een Frans man) met kerken en abdijen, bij voorkeur in Horna anse stijl. De Gothi- Bche spitsboog Is Wel te vinden in Auvergne. maar heeft het niet kunnen winnen van de zware Itomaanse. Bn gelukkig, want dit zware landschap verlangt niets anders dan het drukken de en imposante van de Romaanse bouwtrant. Over dit onverzettelijke landschap straalt een helder zonlicht, dat soms Enel wordt verduisterd door plotselinge onweders. Overdag kan het gloeiend heet zijn, 's avonds droog-doordrin- gend koud: Auvergne ls een land van tegenstellingen. En in overeenstemming met dit land, is de aard van zijn bowo- ners: eencharmant, gehard, sterk ras. Van QUds is Auvergne een mensen reservoir van Frankrijk geweest. De niatlstlek wijst een achteruitgang aan van 000.000 boeren op 350.000 in een. eeuw tijd, maar men behoeft geen sta tistiek te raadplegen om dit te ontdek ken. Want toen we. Caesars nederlaag reconstruerende, ronddwaalden op het Avondprogramma •ïTLVBRSUM I: 19.00 Nieuws: 19.15 Zigeunermelodieën: 19.30 Dit is leven, door pater Wesseüng; 19.45 Reg. uitz.; 20.00 Nieuws: 20.05 De gewone man: 20,12 Radio Fhilh. orkest; 22.00 Piano, viool en cello; 22.37 Actualiteiten; 22-45 Avondgebed; 22.00 Nieuws: 23.1524.00 Avondconcert. HILV. n.: 19.00 Olleke, bolleke. enz. 19.10 Pierre bpiers en Jean Sablon: lfl,30 Trio KeescnBoon -Bresser; 20.00 Echo van de. dag; 20,15 Bonte Dinsaag- avondtrein; 21.50 Ik zou zo graag; 22.15 Buitenlands overzicht: 22.30 Viool cn plana; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Natio naal symph. orkest van Amerika. WOENSDAG 29 SEPTEMBER HILVERSUM I: 7.Nws; .7.15 Och tendgymnastiek; .7.30 Reveille; 7.45 Een woord voor de dag; B.— Nws. 8.15 Ge wijde muziek; 8.30 Gram. muz.: 9.— Ochtendbezoek; 9.30 Symph. morgen concert; 10.30 Morgendienst;. 11.— Zang- recital; 11,30 Prof. mr H. J. Hclïema; 12.15 Harmoniemuzlek; 12.30 Weerover- zlcht; 32.33 Vrij en blij; 13.— Nws; 13:15 Orgelconcert; 13.4S Duetten; 14.— Vijf tig jaar Nederl. muziek; 14.30 Koor olv Ale Schellevis; 15.Amsterdams trio; 16.— Voor onze jeugdige postzegelver zamelaars; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Pop» orgelbespeling; 18. Onze Nederl. koren en korpsen; 18.20 Richard Crean-ork.; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II; 7.— Nws: 7.15 Gr.pl.; 8.— Nws; 8.18 Gr.pl.; 8.50 Voor de huis vrouw; 9.Praags radlo-ork.; 9.30 Wa terstanden; 9.35 Muziek van Smetana: 10.— Morgenwijding: 10 20 Onze keu ken; 10.30 "Als de stofzuiger zwijgt: 11. Pep. non stop progr.; 12.Frans Wou ters; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Orgelspel;, 13.— Nws; 13.15 Kalender: 13.20 Uawaiianmuziek; 14.Gesproken portretten; 14-15 Om- roepkamerork.: 15.— Hoorspel: 1530 Regenboog;'18.— Roodborstjes: 18.15 Het stond ln de krant; 16.45 Vragen staat vrü; 17.15 Gracie Fields: 17,45 Reg. uitz-; 18.Nws; 18.15 Varia:. 18.20 Fia- el; 1B.30 Huarus. plateau van Gergovia, in een voor Ne derlandse degelijkheid misschien wat luchtige kleding, met de vage bedoeling om ons decentelljk; in té hullen "bij de ontmoeting met een menselijk wezen, hebben we dit niet behoeven te doen, omdat we de gehele dag geen sterveling zijn tegengekomen. Toch wezen een tamelijk goed onderhouden wijngaard en een graanveld met veel distels en klaprozen op recente menselijke In vloed een vervallen boomgaard met knikker-kleine appeltjes en een inge storte boerderij daarentegen op mense lijke sporen uit een meer verwijderd verleden. En dtt verschijnsel ls het. dat de Nederlander, gewend aan een dicht bevolkt gebied, somber stemt; dit spookachtige, huiveringwekkende symbool van achteruitgang, dat voor ons nog geaccentueerd werd. toen we tenslotte in het misschien tweehonderd mensen tellende Ger- govië aanlandden. Voor zover we mensen zagen, waren het in het algemeen ouderen, de jongeren, die we ontmoetten, waren Duitse krijgsgevangenen. We zochten de herberg op. die leun de tegen de wat bouwvallige kerk, waar eert gedenkplaat de namen be waart van de in de wereldoorlogen ge sneuvelden. Droeve speling van hét lot: onmisbare dorpsgenoten gesneuveld voor Frankrijk, hun plaats ingenomen door de vroegere tegenstanders. De ontvangst in de herberg was echt- Frans: de waardin, die druk bezig was te naaien, waarvan de stoffelijke ge volgen de vloer bedekten nodigde ons met een allerliefste glimlach te gaan zitten. In minder dan geen tijd stond het voortreffelijke kind van Franse bo dem. de rode wijn, voor ons op tafel, hetgeen een onfeilbare lafenis bleek voor onze verschroeide kelen, en al gauw tot een gesprtk met onze gast vrouw leidde. Zoals alles, wat zichzelf respecteert in Frankrijk, had ook deze herberg zijn historie: Napoleon III heelt hier. toen h(j de expedities van Caesar bestudeerde, ln deze pleister plaats gedineerd en. gedanst, „met hof dames". voegde onze zegsvrouw er aan toe. want keizerin Eugenie apprecieer de die oudheidkundige hobby'a van haar gemaal maar matig en was thuis ge bleven. Voj trots toonde de herbergier ster de binnenplaats, die als dansvloer had gediend. Of het nu piëteit tegen over Napoleon was of een karaktertrek van onze gastvrouw, valt moeilijk te bepalen, maar het leek er veel op. dat het dans-hofje sinds het doorluchte bezoek geen goede beurt meer gehad had. Na ons bezoek aan dit oude Gallische politieke centrum wilden we het reli gieuze middelpunt zien; de top van de Puy de Dome met de ruïnes van de tempel van Mercurius. Maar een oor verdovend onweer met zware slag regens dreef ons de berghelling af en noodzaakte ons geluk by ongeluk veel verkwikkende dranken in te ne men. Op de Gallische- herinneringen volg den de Romaanse. We besteedden onze' spaarzame franken aan een autobus, die ons laags de rivier de AUier even onstuimig als het land zelf vla Brloude met zijn juweel .van een Ro- maanse kerk naar Le Fuy voerde. In derdaad doet dit plaatsje zijn nsam eer aan: hier is de puy bij uitstek. Deze behoort wel tot de categorie van kleine puy-tjes, maar dit vulkanische kegeltje rijst steil op uit de vlakte, en nodigt de mens uit er een versterking op te bouwen. Aangezien de Middeleeuwer rapier en brevier evengoed hanteerde, is het-resultaat een versterkte kerk ge worden, met dikke, muren en kleine raampjes, -waardoor' een toverachtig licht valt Niet minder dan 267 treden moet men bestijgen naar deze tiende- oeuwse heilige veste, die aan de aarts engel Michel, de schutspatroon van Frankrijk, is gewijd- „Hier bidt men voor Frankrijk" luidt het enige op schrift in de kerk. „Zfin voorspraak zal dan wei zeer deugdelijk moeten zijn, wil Frankrijk nog gered worden," hoorde Ik een Fransman zeggen. Inderdaad, voor zover men als tourist zich daarvan een Idee kan vormen, is de politieke en econo mische toestand ln Frankrijk slecht. De levensmiddelen zijn schrikba rend duur ln vergelijking met de lonen, en. va&k ln het geheel niet te krijgen, in. Clermont had da ge wone man in vier maanden geen hotpr gt-bj d. De abdij van Chaise-Dieu, die we op de terugtocht bewonderden, levert het duidelijke bewijs, dat de Gothlsehe stijl een vreemde is in. Auvergne. Stel U deze abdij niet voor als een hoog oprijzend Gothisch' bouwwerk met spits toelopende bogen, De stijl is onmisken baar Gothisch, maar het gewelf heeft het zware van de Romaanse boog met een aanduiding van een spits. Laag en breed strekt het bouwwerk zich uit op een heuveltop, een beeld van onver zettelijkheid, aangepast aan het land schap, aan het plateau, waarover dc scherpe winden gieren. Het Interieur roept terstond de Middeleeuwen op: een prachtig weefsel, voorstellende hoe de groten en kleinen dezer aarde met geraamten dansen, herinnert eraan, dat de mens ongemerkt met de dood leeft. Auvergne biedt overigens niet alleen historie. Men kan er ook Al pinisme beoefenen, waarvan het plaatsje Mont Dore het mondaine centrum vormt. Welk een tegen stelling tot het overige Auvergne. Het aanplakbiljet op de hoeken van de Mont Dcorse straten: „Stoor de slaap van anderen niet' zegt al ge noeg. Een telepherique brengt U voor de civiele prijs van 50 francs (65 ct.) naar de top van de Puy de Sancyy ook al een uitgedoofde vulkaan, vaak met sneeuw bedekt. We wilden afdalen naar Notre Dame de la Vassïère, een kerk in een bergweide, omgeven door drie verlaten boerderijen. Maar de mist deed ons het juiste pad verliezen, zodat we boven Besse uitkwamen bij een veehut, na vele uren in de stilte. Wijnstokken gedijen hier niet, maar koeien des te meer. De veehut was bewoond, en al had de boer het druk (hij had 106 koeien te bedienen), het feit, dat er sinds dagen geen menselijke wezens ge passeerd waren, .was voldoende om ons melk aan te bieden en een uur genoegelijk te kouten in het overi- Le Puy-doet zijn naam eer aan: hier is de „puy" bij uitstek gens voor ons niet zo gemakkelijke dialect van de streek. Auvergne is een prachtig land, een eenzaam land, een land van' tegenstellingen en daarmee type rend voor Frankrijk. Dit oude Eu ropese cultuurland maakt een zwa re tijd door. De Fransman moge de moed wat kwijt zijn, maar toch, als men het historisch zo belang rijke Auvergne, met 2ijn charman te en geharde bevolking gezien heeft, dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat Frankrijk ondanks alles eeuwig zal zijn. Dr. J. A. G. v. d. VEER Als verdachte niet zo onbenul lig en geestelijk onder de maat was, had ik de doodstraf geëist, in plaats van 15 jaar. Aldus de advocaat fiscaal in zijn requisitoir tegen de 28-jarige landarbeider M. H. v. d. Sluis uit Nieuw" Hellevoet, die Maandagmiddag voor de Rotter damse kamer van het Haags Bij zonder Gerechtshof terechtstond. Verd., die bij de Waffen SS had gediend, schoot op 20 September 1944 te Hoogeveen een Nederlander dood, toen deze na zijn arrestatie door ecfi Duitse patrouille trachtte te vluchten, Verü. maakte toen deel uit van de Landstorm. Hjj moest de arrestant naar diens huis begelei den, waar deze zijn identiteitspapie ren heweerde achter, gelaten te heb ben. Op weg daarheen trachtte hij te vlqehten. v. cl. Sluis loste een schot op hem en toen zyn slachtoffer, ge wond, zich trachtte op te richten, schoot mi ten tweeden male. Hevig ontsteld liet h(j het lijk achter cn alarmeerde de Duitsers. Hjj trachtte zijn wandaad thans te verklaren uit zijn angst, dat de Duitsers hemzelf zouden doodschieten, als by zonder gevangene zou terugkomen. Vijftien jaar voor verrader De 36-jarige Vlaardingse monteur W- Sluyter had by de SS, de O.T. en Kriegsmarine gediend en was in April '45 behulpzaam geweest bg het leggen van landmijnen. Voorta had hij het huis van de voorman der Germaanse SS, Feldmeyer, be waakt. Uit voorgelezen verklarin gen bleek, dat Sluyter zeer ongun stig bekend stond in Vlaardingen. Verscheidene personen bedreigde hij met zijn revolver, op patrouille schoot hij soms in 't wilde weg en met bijzondere ijver maakte hy jacht op mensen, die na 8 uur hun neus buiten de deur vertoonden. Mr, Donker noemde hem een sa distische wellusteling en eiste 7 jaar. - De gewezen ambtenaar van het G.G.B., de 59-jarige F. J. J. A. v. d. Amerikaans advies Naar „Wallstreet Journal" uit Was hington verneemt heeft de ECA be sloten de Europese landen aan te moedigen om meer Marshall-dollars te besteden voor het aankopen van Amerikaanse tabak. De goederen-experts van de ECA zullen zich er in het vervolg van onthouden de Europese landen af te raden_ hun dollars te besteden voor Amerikaanse tabak. Nederland had aanvankelijk mede gedeeld, dat het in het eerste jaar van de uitvoering van het plan Marshall 13300.000 dollar wenste'te besteden voor het aankopen van Amerikaanse tabak, doch onlangs hebben Nederlandse vertegenwoordi gers aan Amerikaanse exporteurs te kennen gegeven, dat hun regering dit jaar slechts 4 millioen dollars voor dit doel beschikbaar zal stellen. Blezen, werd tot 15 jaar veroor deeld. Deze sociale voorman had O.m. drie personen aan de S.D. ver raden, waarvan twee niet uit Duitse gevangenschap zijn teruggekeerd. De eis was 10 jaar! Maastrichtse' renners kampioenen van Nederland Onder ideale omstandigheden, weer en. parcours waren prima, is Maandag het clubkampioen schap van Nederland verreden. Zeventien ploegen startten met tussenpozen van drie minuten na bij het openluchtmuseum te Arnhem om het parcours over de Veluwe van 58 km tweemaal te rijden. De Zaandamse wielerclub D.T.S., die reeds vijfmaal achtereen het kam pioenschap won, zette onmiddellijk een hoog tempo in, zodat zij. hoewel ais no. 14 gestart, al spoedig op de lie plaats lag en na de eerste ronde als eerste doorkwam. De Zaanse ploeg, waarin bekende renners, als Schellin- gerhoudt, E^ers en C. Bakker meer den. maakte een tijd van 1 uur 21 min. 2 sec. over de eerste ronde waarmede ze een voorsprong van 11 sec, had op de T. en W.C. „Maastricht". Ook deze ploeg bestond uit bekende renners als Jef Janssen, Sijen en Lam- brichs. Spoedig bleek, dat dc Limburgers hun krachten beter hadden verdeeld dan de Zaankanters. Als laatste dus 17e ploeg gestart bleef Maastricht een con stant tempo onderhouden en ging ten slotte als 12e ploeg over de finish, in de snelste tijd over 116 km van 2 uur 45 min. 42,6 sec. D.T.S, bleek volkomen leeg te zijn ge reden en had 2 uyr '50 minuten 21,6 ■'Se; cy-o ver "Hél parcours gedaan. Dé Uitslagen luiden': 1. Maastricht (Janssen, Sijcn en Jo ris) 2 uur 46 min. 42.6 sec. 2. D.T.S. (Zaandam, C. Bakker, Evers en. Schellingerhoudt) 2 uur .50 min. 21,6 sec. 3. De Kampioen (Haarlem, G. Pe ters, f. Peters en Voorting) 2 uur-'32 min. 05 sec. 4. Olympia (Amsterdam, Lakeman, Loos en Motke) 2 uur 57 min. 31 sec. 5. Feüenoord (Rotterdam, Van Ger- wen, De Otter en Geluk) 2 uur 58 min» 04 sec. 6. Spartaan (Den Haag, Storm, Ver hoeven en Mitteltrdiner 2 uur 58 min. 15 sec. AUe 17 ploegen reden met 3 of meer man de strijd uit. Bij de nieuwelingen werd het officieuze kampioenschap van Nederland gewonnen door A. Donker (Amsterdam), die hiermede zijn 19p overwinning behaalde. Krijgsman uit Rijswijk wan de erebekcr der vete ranen. Beide categorieën legden 't par cours van 58 km. af. Thuisfront Pernis geeft goede voorbeeld Femlg mag dan officieel een deel geworden zijn van Groot-Kotter- dam, het heeft niettemin zijn eigen karakter behouden. De mensen ken nen er elkander, vormen een ge meenschap, die de grote stad In haar wijken moeizaam tracht op te bauwen. Femis heeft in een vorig jaar van zich doen spreken met de opvoering van een. openluchtspel, dat klonk als eea klok. Ook de uitbundige ont vangst van een grote groep Per- nisse repatriërende militairen, zal in Rotterdam niet licht vergeten worden. Nu is Het weer de bijzon dere manier, waarop in Pemis ge it acht wordt de band met de jon gens-overzee te versterken. Er is een thuisfront gesticht, waarvan mevr. L. A. M. Hordijk Heerebout de stuwende kracht werd. Wat deze vrouw, tezamen met haar echtgenoot al niet gedaan heeft voor de Perr.isse militairen overzee? Onvermoeid was zy in haar streven, ouders en verloofden van de jongens dichter bij elkaar te brengen door tal van acties, nu door het initiatief te nemen tot het doen vervaardigen van een film van het leven van de Peralsse militairen in de verre Oost. Dank zij haar energie en enthou siasme wist zij velen, ook de mili taire. instanties en commandanten, voor haar plan te winnen en zo kwam dit ook tot uitvoering. Op Java werden in vier steden, Soerabaja, Semarang, Bandoeng en Fekalongan, militairen, hoofdzake lijk uit Femis maar ook enkelen uit Heyplaat, Vondelingen en Spijkenis- se. bijeen gebracht en daar gefilmd. Wat hebben de bewoners van Pemis, vooral de familieleden en ,meisjes" van de militairen die film met spanning tegemoet gezien! Ze waren immers allen even benieuwd hoe hun. „jongens" het zouden ma ken daar onder de tropenzon'. De première van de rilm, j.l. Vrij dag in gebouw Rehoboth, was een jebeurtenis, een sensatie voor Per nis. Geen wonder ook, als Je je zoon, broer._ verloofde of goede kennis daar in levende ijrjve voor je ziet in de voor Hollandse begrippen, zo vreemde Indische sfeer. En als er dan iemand.riep: k$k daar heb je onze Bart, dan waren er tientallen in de zaal, die Bart ook kenden en hun luidruchtig en vrolijk commen taar op zijn bewegend beeld gaven.. Maar in het donker van de zaai werd ook menige traan weggepinkt door moeders, die hun zoon, door meisjes, die hun verloofde even heel dicht bij zich voelden en toch ook weer zo ver, veraf Wij kunnen ons voorstellen, dat tientallen Pernisse gezinnen mevr. Hordijk innig dankbaar zijn voor haar prachtig initiatief, dat, het moet gezegd, een voorbeeld is ter navolging door andere thuisfronten in stad en land. Thuisfront Pernis, o.l.v. mevr. Hordijk is nu al weer druk in de weer om ook de Kerstactie 1948 te doen slagen. Men wil iedere Per nisse militair-overzee met Kerstmis een geschenk bezorgen, dat. zal be staan uit een gratis luchtpost-abon nement op een der dagbladen of een kerstpakket. Ook deze actie zal ongetwijfeld •lagen, want met een thuisfront als dat in Pernis kan men veel, heel veel bereiken! In Januari 1948 elfde lioogovensehaaktournooi Het internationale schaaktournoof, dat elk jaar onder auspiciën van de Hoogoven-schaakclub wordt gehouden, ls vastgesteld van 819 Januari a.s, Dit is de elide maal, dat het tournooi wordt gespeeld. De volgende buitenlandse meesters zyn voor het tournooi uitgenodigd: Alexander (Engeland), Tartakower (Frankrijk), Schmidt (Estland) cn O'Kelly (België). Verder zijn enige Ne derlandse spelers uitgenodigd o.m. Van Scheltinga, Cortiever en Prins. De voetbalclub „Nancy" (Frankrijk) heeft een aanbod gedaan aan Karl Aage Hansen, de rechtsbinnen van het Deense nationale elftal, en „Turijn", een Italiaanse professional club, heeft 21.000 dollar aangeboden aan Johan Hansen, de linksbinnen van het Deense elftal. Volgens Polïtiken zijn beide spe lers bereid tot hat beroepsspel over te gaan. EARL DERR BIGGERS EEN CHARLIE CHAN-MYSTERfB No. 89 .,0 ja, „Er is hier niets," riep hij. toch. Waébt even." Zij hoorden hem voorzichtig lo pen, en wolken stof daalden op hen Mc Guïre". las Bob triomfantelijk, neer. Nu liet hij iets zakken door ..En de datum 28 Augustus blikje goedkope cigaretten. „Klaar met de jas,'' zei hij. Nu nam hij het vest, en het geluk glimlachte hem toé. Uit de rechter vestzak haalde hij een ouderwets horloge aan een zware ketting. Het uurwerk stond stil; blijkbaar was het sedert enige tijd niet meer op*4 gewonden. Vlug deed hij de kast open. en een geknor van voldoening ontsnapte heni. Hij gaf het horloge aan Bob. „Gegeven aan Jerry Delaney, door zün Oude Vriend, do Brave Jack het nauwe luik oude tas. „Daat zit wat in." riep Bob. Gretige handen pakten de tas, en zetten haar op de schrijftafel in- de zonnige kamer. Bob kwam er bij. „Zie je dat?" zei de jongen. „Niet veel stof er op. Is ér pas neergezet. Holley, waar zijn je sleutels?" Holley kon het slot zonder moeite openen. De drie mannen verdron gen zich er om heen. Chan haalde er een goedkoop toilet-étui uit, met de gewone arti kelen een kam en. borstel, scheer- mes, tandpasta, scheerzeep, toen een paar overhemden, sokken, zak doeken. Hij keek naar het wasmerk. vier en dertig." zei hij. „Hebben we niets aan," zei Bob. een. gehavende 1913." Jerry Delaney!" riep Holley. -Bij de „hemel, nu schieten we op. De derde man was Jerry Delaney." ..Moet nog bewezen worden." waarschuwde Chan. „Dit kan mis schien helpen." te vernemen, dat Norma Fitzge- - raid zal medewerken in „Op een Juni-avond", de operette, die aan staande Maandag in het Mason Theater zal worden opgevoerd. Zij heeft de rol van Marcis, die een volle sopraanstem vereist, en het grote leger van haar bewon deraars weet reeds vooruit, hoe goed zij zich van haar taak zal kwijten. Norma Fitzgerald ls al twintig jaar aan het toneel zij begon reeds als kind. en trad op in stukken als „De Liefde- kuur". Bob hield op. ..Er volgt oen hele rij." Toen las hij door: „Woensdags en Zaterdags zullen matinée's worden gegeven van „Op een Juni-avond", tegen spe ciale prijzen," Bob legde het uitknipsel op de tafel. „Dat weten we alweer van Jerry Delaney: hij stelde veel bè- Onder voorzitterschap van de heer A. C. de Bruyn is Maandag ochtend in het jaarbeursrestaurant te Utrecht de gebruikelijke najaars vergadering begonnen van de Ka tholieke Arbeiders Beweging. Uitvoerig besprak de heer de Bruyn in zijn openingsrede de rege- ringspolitiek ten aanzien van de so ciale lasten en de huren. Hij gaf te kennen, dat de prijspolitiek in geen geval mag leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die naar zijn mening minimaal té'noemcn is. Sprekend over de troonrede, zei- de de heer de Bruyn: „met grote in- Stemming hebben wij hierin gele zen, dat de zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen met bijzondere aandacht door de rege ring wordt overwogen". Spreker hoopte, dat de tijd van overweging niet al te lang zal du ren. De R.K, vakorganisatie zal 1 Ja nuari 1950. 25 jaar bestaan. De pro- pagandadienst bereidt een actie voor om tegen die tijd het ledental op 300.000 te brengen.' TENTOONSTELLING „350 JAAR BEURS" TE ROTTERDAM Van 8—15 October zal in de club zaal van de Rotterdamse Beurs van Koophandel een tentoonstelling worden gehouden onder de titel: „350 jaar Beurs in Rotterdam". De expositie zal geopend worden door de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zuid-Holland, mr. K. P. v. d. Mandele. Professor L. W, Sneller, hoog leraar in de economische weten schappen zal op 8 October in de grote Beurshal een lezing houden over het onderwerp: .,De Beurs in Rotterdam sedert 1598". Tsjecho-Slowakije kampioen volley-ball. Te Rome zijn de Europese kampioen schappen volley ball gehouden, -waarbij Ts'Thrxiiawaklje de titel toehaalde met 10 punten. Nederl-»-d verloor sUe wed strijden, De verdere uitslagen waren: 2 Frankrijk 8 punten, 3 Italië 6 punten. 4 Portugal 4 punten, 5 België 2 punten, en 6 Nederland D punten. TUINKALENDER 29 SEPTEMBER. Een oude bekende uit de bloementuin is de Seditm spectabile. Ze heeft blauw- groene, vlezige bladereii en prljkf einde September ..nog met grote schermen van purper rose bloemen. Het is een sterke vaste plant, die echter ook goed als potplant ge houden kan ioorden. Voor dat laat ste doel wordt ze reeds in Jt voor jaar opgepot. Er zijn nog talrijke andere soorten van Seduvt, waar van de meeste zeer geschikt zijn voor de beplanting van rotstuintjes of stapelmuurtjes. Hiervan ver dient a.a. de Sedum spurium. met haar rose of rode bloemen vermel ding. De Sedum acre, die geel bloeit en ook wel Muurpeper wordt genaamd, vormt grote zoden en is ook geschikt voor bodem be dekking. Ten slotte vraagt ook nog de bekende Sedum Sieboldi de aandacht. Deze plant met haar blauwgroene blaadjes wordt alge meen als kamerplant gebruikt. Een paar mensen Het was goed zitten daar op dat bankje in het park, gisteren om even over vijven. De jonge vrouw had de kap van de kinderwagen naar bene den gedaan. Zij glimlachte tegen haar baby en voerde een gesprekje met de zuigeling. T 111, zeide zij, de tong tegen het gehemelte stotend. Hguu, antwoordde het kind. Het oude mannetje naast de moeder ge zeten, sloeg geen acht op de jonge vrouw, maar ook hij zat stü voor zich heen te glimlachen, ivellicht tegen een lief beeld in zijn herinnering of alleen maar omdat de zon zo lekker scheen en die vogel in de boom zo mooi zong. Nou, op het andere puntje van ae bank zat ik ook Dogal vredig te spinnen in het zonnetje, dankbaar blikkend naar de jonge herfst die de zomer in zijn hoofd had, al een paar dagen. Toen kwam die magere man vra gen of hij er nog bij kon. Dat ging wel. Ook voor hèm floot de vogel m de boom en de milde zon had onmid dellijk een paar stralen gereed om hem te strelen, maar het was met aan hem besteed, want hij dook ter stond achter zijn krant en ging met een bittere trek om de mond zitten Ie/en. Ineens, richtte hij het woord tot het aardige oude mannetje; nou, ze kenne de schuilkelders wel weer in orde gaan maken, sprak hij, wij zend op de voorpagina van de krant, dat wordt donderen als je dat alle maal zo leest, d'r hoef nou nog maar 'n kleinigheid te gebeuren en we zitte weer eens in de oorlog. Mooie men sen die Russen, ik heb het verlede jaar al gezegd: gelijk hadde ze maar een vrachtje atoombommen op Rus land motte uitstrooie. dan had je rust kenne bebbe. wat u- Nou, nou, zei de oude man, u wil d'r nogal aan gaan staan, het benne ook mensen die Russen. Ik geloof niet dat het zo'n vaart lopen zal hoor, zo gek zailen de mensen toch weer niet worden als tien-jaar geleje, nee dat geloof ik niet hoor. dat ken toch niet waar weze, die lui zitte maar een beetje tegen mekaar te bluffen, nee ik la me niet zenuwachtig make door die krante, veel te-lekker weer, wat zeg u juffrouw. Zou u denken dat er oorlog komt, vroeg de jonge vrouw, verontrust kijkend naar de sombere magere man. Dat ken haast niet anders., profe teerde de man. De zon scheen nog even. lekker als zoeven, die vogel zong nog steeds zijn hoogste lied. Hoog in de lucht bromde een vliegtuig. De jonge vrouw trok de kinderwagen naar zich toe en zette de kap op. De baby sliep rustig. De moeder wierpeen lange, zeer ernstige blik op het sla pende kind. Toen tuurde zy peinzend naar de hemel. Het vliegtuig Was al ver weg, als je goed keek zag 'je al leen nog maar een kleine zilveren stip.... DESIDERIUS. TEGENSTAND BIJ MADIOEN Het republikeinse nieuwsagent schap Antara meldt dat de republi keinse troepen die uit Westelijke richting optrekken naar het zich in handen der communisten, bevinden de Madioen op „krachtiger verzet" stuiten. Antara zegt voorts dat verspreide rebellen ten Zuiden van Soerakarta de telefoondraden doorsnijden, doch de regering neemt preventieve maatregelen tegen verdere vernie lingen. De republikeinse regering heeft besloten, onder de bepalingen van de uitzonderingstoestand, de elec- triciteits- en watervoorziening onder militaire controle te brengen. Het republikeinse kabinet heeft Maandag de binnenlandse situatie besproken. De zitting werd blj- gewoomd door president Soekarno. de voorzitter van de republikeinse delegatie Roem, legercommandant generaal Soedirman en de voorzitter van het voorlopig parlement Assaad. Zondag werden door de verschil lende postduivenbonden de laatste wedvluchten van dit seizoen, ge- houdem De Rotterdamse- -Fostduivenbond beslooLhet vliegseizoen 194B met 'n wedvlucht vanuit Oldenzaal, afst. 176 km., welke vlucht bijzonder goed is verlopen. Gelost te 10.45 u„ kwam de eerste duif reeds te 13.14 uur de stad binnen en werden de prijzen in de meeste verenigingen binnen de 20 minuten verdiend. Voorwaar een schitterend slot van een over het algemeen genomen geslaagd vliegseizoen. Behoudens enkele wedvluchten van indivi duele aard, is het wedstrijdvliegen thans gedaan, en een periode van rust aan gebroken, Daarna begin nen de tentoonstellingen. Een win- terattractie bij uitnemendheid, waarvoor nu reeds de voorberei dingen worden getroffen. Op 14 November heeft de jaarlijkse kam pioenendag te Antwerpen plaats. 21 No%'ember opent de Ned, Ten toonstellingclub „De Postduif" haar poorten in de Rivièrahal van de Rotterdamse Diergaarde en 28 November houdt de Rotterdamse Postduiyenbond een. massa-show voor zijn leden, in het gebouw van de Gecombineerde Caféhouders, aan de Veemarktalhier. De prijswinnaars van Zondag waren: BI. Dof/er Schiedam: I A. H. Bak ker, 2 Sloot cn Co., 3 A. Put; BI. Doffer Overschie: 1, 3 Gebr. Poel- ma, 2 H. Poelma; Fijenoord: 1 Gebr de Neef, 2 3 C. Visser; Gevl. Vrien den rJsehn,: 1 W. v. d. Akker, 2 W, de Klerk, 3 L. v. Vliet; Hillegonda: 1 P. Hartman, 2 Wigman. 3 A. Ver snel; Maasstad: 1 Dekker en Bos- hart, 2 H. Sprong, 3 Gebr. Groene- weg; Maas: 1 A. Nuiten, 2 P. v. d. Linden, 3 A. ,T. de Wijs; Oosten Combinatie: 1 J. Grootvcld, 2 Gebr. v, Vliet, 3 Damen; Recht v. Allen: 1 3 A. Staneke, 2 J. Waals; Reis duif Kr. Veer; 1 G. de Ruit, 2 Gebr, Dekker, 3 W. Romijn; Rode Doffer: 1 M. Dorr, 2 Kool. 3 Brittein; De Postduif: 1 A. Grijp, 2 Th. Jansen, 3 C. T. Konijnenburg: Snelviiegers: 1 R. Put, 2 Vrijmud, 3. Hoogeboom; Tot Wederziens: 1 K. de Bruin, 2 A. H, Kok. 3 A. Oosterhout; Het Westen; 1 P. Paans, 2 J. Leeger- houk, 3 Eijs; Wilhelm: I W. v. Ros- sum, 2 3 C. H. v. d. Pluijm; NCC: 1 A. v. Veen, 2 F. v. tith. 3 W. Pe ters; Noorderpost: 1 v. Vloed en Hoogendoom, 2. v.Staveren, 3 D. Metselaar; Rayon Noord: 1 W. v. Rossem, 2 H. v. d. Pluijm, 3 v. Vloed Hoogendoom, Oorlogsgeld nog niet weg: Tijdens de oorlog verwachtte men algemeen, dat het lelijke zin ken geld, waarmee; de Duitsers Ne derland hadden bedacht, zou wor den vervangen door munten,, zoals man gekend had, wanneer 't maar weer vrede was. De geruchten om trent „inva5iegeld",-dat in Ameri ka zou zijn geslagen, versterkten deze gedachte nog,. Het gaat echter niet zo vlot en de mededelingen van officiële zijde over dit financiële probleem blij ven heel vaag. Voorlopig blijft het zinken geld 'in de circulatie op de halve stuiveren de halve gul den na en van de oude, vóóroor logse munten moeten tiet halfje, de halve stuiver en de halve gulden voor I December worden ingewis seld op het Fostkantoo.Met de halve gulden kan men ook terecht bij de Nederlandse Bank, echter voor 1 October! De cent, de gulden en de rijksdaalder blijven düs voorlopigwettig betaalmiddel. De enige nieuwe munt is een kleine bronzen cent, die men reeds op het postkantoor ontvangen zal hebben. Zij wordt ih beperkte ma te aangemaakt bij de Rijksmunt in Utrecht, en wie ze ontvangt be waart ze graag, want ze zijn mooi en doen door hun nieuwigheids- glans aan gouden tientjes denken. Hij haalde een vuil stukje papier iang in. een sopraan. Dat doen veel te voorschijn een kaartje voor mannen toch hebben we er mis- een ulaats in een slaapwaeen. ..Com- schien wat aan." partiment B wagen 193", las hij. ..Arme Jerry," zei Holley, neer- .Chicago—Barstow''. _Hsj draaide kijkend op het tamelijk armoedige ari van hoopje dingen, die zijn bezit uit maakten. „Hij heeft nu geen haarborstel^ of scheermes of horloge meer nodig." ïn gedachten verdient nam hïi het horloge op. „Brave Jack Mc Guire. Di<? naam moet ik ergens gehoord het om. ..Datum acht Februari, van dit jaar." Bob keek op de kalender. „Prach tig?" riep hij. „Jerry Delaney is Zondag voor een week naar Chi cago vertrokken. Woensdagmorgen was hij in Barstow, elf Februari de morf»ert van de dag, waarop hif hebben. Chan haalde een bruin costuum werd vermoord. Wij zijn speurders!" Clran doorzocht dc broekzakken, onder uit de tas. Chan was nog met het vest bezig. Hij keerde zc één voor één om, „Op bestelling gemaakt door een Hij haalde er een ring met enige maar vond niets, kleermaker in New York," zei hij, sleutels uit cn toen een versleten „Onderzoek is nu volkomen." zei na inspectie van de binnenzak, kranten-uitknipsel. Dit laatste gaf hij. ..Stel u nederig voor alles terug „Naam van koper vs echter uitge- hij Bob. „Lezen, alstublieft," zei hij. te brengen, zoals wij het gevondon wist door te veel dragen." Bob las: hebben. Wij hebbm verrukkelijke Uit een der zijzakken haalde hij „Dc Schouwburgbezoekers te vorderingen gemaakt." een doosje lucifers en een half leeg Los Angelos zullen verheugd zijn (Wordt vervolgd) I UW- Ten gevolge vay. een ontploffing in het dorp Lachouat in Algiers werden negentien personen gedood en'n honderdtal gewónd. Hoe dc Abdallah- tuijk cr nc de ontploffing uitzag. Moderne Prikkebeen De bomen- en plantenliefhebbers van het dorpje Bexley in het En gelse graafschap Kent, krijgen, vol gens de New York Times, een nachtmerrie van een zekere heer Hugh L. Newman. Newman draagt de biïnaam van ..de vlinderman van Kent", hij vindt namelijk 2Üh broodwinning in het kweken van alle mogelijke soorten vlinders, die hun eieren leggen op biina ieder blad, dat er in de omtrek te vin den is. Hij heeft ziin woon- en werkplaats in een boerderij, die bijna vijftig jaar. geleden opgericht is door de vader van Newman. De ze verzamelde de vlinders hoofdza kelijk uit liefhebberij, maar teen hif op zekere dag een deel van ziin collectie voor een goede prijs aan baron Rothsehitd verkocht had, be sloot hij er zijn beroep van te ma ken. De oude Newman ging 2ich toeleggen od het kweken van zeld zame exemplaren, die heel dikwijls door een suelinc van de natuur de wonderlijkste kleuren en vormen kregen en dan natuurlijk vele ma len de normale prijs overtroffen. Newman heeft heel wat \mste afne mers, vooral musea, laboratoria, hogescholen en particuliere verza melaars, onder wie Winston Chur chill een eerste nlaats in neemt. Oedeinobilïseerden Iieb- xpolif- or) vergoeding Het la gebleken, dat nog steeds een aantnl gedemobiliseerde militairen van het Kon. Ned. Tndtsch Leeer zich niet heeft cewend lot dc dcroobtlisstle-oftt- Her van het KNIL-centrum Nederla nd t« Nijmeeen. om de her) vol sens de ordonnantie sociale voorzieningen ge- demobiliseerden toekomende vergoe dingen te ontvangen. Aan alle zich in Nederland bevinden de gedemobiliseerde dienst- cri ressvve- nliehtigen van bet KNIL, zij die be hoord hebben tot stadwacht- cn ver- nielingsbrlgadoa eng., die op 15 Aug. 1845 in werkelfike dienst waren, wordt {tV belang anngeraden zich schriftelijk te melden bü genoemde de- mnbiUsatie-officier. Deze oproep geldt niet voor be roepsmilitairen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3