C C couzy ALEX DE HAAS 30 jaar iri kleinkunst... en nog wat „Scheveningen Radio" waakt over de zeeman Twee staten kibbelen om het graf van Buffalo Bill Praatje met een man, die weet wat een praatje is Radio-programma Contact met thuis en medisch advies bij ziekte Plannen voor nieuw kuststation Denver en Cody in conflict Gevolgen van de grote koelhuisbrand niet zo ernstig als gevreesd Het boek, dat nooit werd uitgegeven heöen.... DE HINESE PAPEGAAI Jan is al ontdekt N.V. Rotterdamschs Kolen Centrale Glansrij ke zege van Engels team Internat, schaakkamp te Baarn Goudse ex-burgemeester voor kantonrechter TüIkKA'LENDER Woensdag 6 October 1948 EEN KUNSTENAAR EN VAK-EXPERT GAAT JUBILEREN ALEX DE HAAS staat dezer dagen dertig jaar op de planken. Eigen lijk 48 jaar, want op vijfjarige leeftijd debuteerde de jongeheer Alexander in lange broek in het voorprogramma van zijn vader Nico de Haas, karakterkomiek. Dat was in het Casino Variété, het latere theater Lumière op de Cooisingel; bij de feestpost. die voor en na de Amsterdamse huldiging binnenkwam, is een hartelijk telegram van de oud-toneelmeester van Casino, Koos Breur, die zo trots is, dat hij ïn de dagen van weleer het gordijn mocht openen voor een artist, die het later nog ver zou schoppen. Maar officieel is het toch dertig jaar. Alle aanleiding dus om een praatje te maken met de dichter- zanger-achter-de-piano. Nu is dat met Alex de Haas een heel gemak kelijke zaak. Hij houdt het praatje en wij krijgen een boeiend college in kleinkunst, voorgedragen met het gemak van de geboren vertel ier en de kennis van de intelligente srfuffelaar. Want we hoeven maar naar de volle boekenplanken langs de wanden te kijken, om te begfij- pen, dat hier de expert van het Nederlandse cabaret aan het woord is. De kenner, die als weinig ande ren studie heeft gemaakt van het vak en zijn beoefenaars, tot in de verste uitlopers. Die door geduldig speuren in antiquariaten en op boekenmarkten, door relaties met kunstenaars en theaterprominen ten, binnen en buiten de grenzen een collectie litteratuur heeft bij eengebracht, die de historie van het cabaret en in het bijzonder van het Nederlandse cabaret - nage noeg volledig documenteert. De oude stijl ontgroeid Wij h'oren over Nederland's eer ste humorist, N. Judels, die in de Amsterdamse Salon des Variété's de Bohemers van Parijs zong, „een verzameling der meestgezochte lie deren, romances, comique scènes'", over Chréiierme, de chique Belg, over Abraham de Winter met zijn politieke liedjes, over Henri ter Hall, Speenhoff, Pisuisse, Dirk Witte en Davids. Namen worden genoemd, Alex de Haas diept oude repertoires op, mappen vol heeft hij ervan. Want zegt hij de geschiedenis van broekje nog maar, met z'n pa op trad, werd het prille Alexandertje eertijds ook het toneel opgesleept. Maar veder Nico vond toch, dal zijn zoon een net vak moest' leren. Alexander werd in de leer gedaan bij dc vioolbouwer Eugène Eberle, maar lang hield hij 't daar niet uit. i r- Veeï te speels. Op aanraden van de !r.„. kunstfotograaf Mdgle, waar hij ook even werkte, ging hij naar de Academie om zich in de retouche te bekwamen. En daar schakelde hij over op kunstschilderen. Wel trad hij af en toe nog op in variété-programma's van zijn vader „maar, zo zegt hij ik was de oude stijl eigenlijk ontgroeid, Speenhoff, en later Pisuisse, dat waren de mannen, waar ik naar keek." De dichter-zanger zoals hij zichzelf ziet het vak is .niet los te maken van het repertoire. Een antiek stuk in de collectie is de affiche, vermeldende „Een buitengewone toneelvoor stelling in de Schouwburg Tivoli, onder directie van D. Stoete en M. de Haas, op Zondag de 5e November 1868. Alsdcn zal opge voerd worden; De Straatjongen van Parijs, waarin de rol van den Straatjongen door den jongeheer N. de Haas, oud 3 jaar, vervuld zal worden. Bij afwisseling geheel nieuwe chansonnetten, te zingen door den heer M. de Haas en de jon geheer N. de Haas." Die jongeheer Nico was de oude heer van Alex. En zoals hij, een. Üif Advertentie 1. M Nu klantenkaart misère voorbij is, En TIP voor iedereen vrij is. Nu staat, dat is vast. Tip van Boatz in myn kast. Waarmede een leder org blij is. 'n TIP VAN BOOTZ inz. Hr. C. H. Utrecht ontv. 1 fl. TIP. WOENSDAG 6 OCTOBER Avond programma HILVERSUM I: 19.00 De geest der wetten: 16.15 Silvestri-kwartet: 19 30 Prom. dhr A v. d. Horst; 20.00 Nieuws; 20.05 Dingen v. d, dag; 20.15 Opera- progr,; 20.40 The Ramblers; 21.10 Mau rice Chevalier; 21.45 Obsessie, hoorspel; 22.25 Vrouwenkoor: 22.45 Dichters van deze eeuw; 23.00 Nieuws; 23.15 Dans muziek {Victor Silvester). HILVERSUM II; 19.00 Nieuws- en weerber.; 19.15 Reg. ulte,; 19.30 Ac tueel geluid: 19.45 Engelse les; 20 00 Nieuws; 20.05 Frogr. proloog; 20.15 Straszburger Domchor; 22.00 Carl Fleseh, viool; 22.10 Bacil-koraal; 22.15 Pop. orgelbespeling fP, van Egmond); 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Hawaii-serenade; 23.35 Voor de nacht "valt. DONDERDAG 7 OCTOBER HILVERSUM I. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn,7.30 Victor Silvester; 7.50 Dagopening; 815 Ochtendvaria; 8 45 Lonaens JJhilharm. orkest*. 0,15 Morgenwijding; *6.30 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Wie ner Sangerknaben; 10.50 Kleuterije luis- ter; 11.00 Orgelconcert; 1145 Vertellin gen; 12 00 Metropole-orkest; 12.30 Weer- praatje: 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Bandi Balogh; 13.00 Nieuws; 13.20 Tom Ench; 13,30 Paul Roberson; 14.00 Rep, Damesbeurs; 14,20 Haags blaaskwtntet: 15 oo Voor zieken en gezemdbn; 16.00 Assortimento: 17.00 Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week? 17.30 Doe "t zelf: 17.35 Kwintet Johnny Meyer: 18.00 Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18,30 Strijd krachten. HILVERSUM IL 7.00 Nieuws; 7.15 Kinderkoor; 7.45 Morgengebed; 8 00 Nieuws; 8.05 Pluk de dag; 9.00 Voor de Vrouw, 9.05 Operamuziek; 9.30 Water standen; 9.35 Composities van Chabrler; 9.45 ScheolradioMO.QO Boyd Neel Strijk orkest; 10.15 Morgendienst; 10.45 Fer nando Germani; 11.00 Zonnebloem; 11.40 Sqhoolradto; 32.00 Angelus; 12.03 fan? en piano; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Gram. muz.: 12.55 Zonnewijzer: 13,00 Nieuws: 13-25 Gram.muziek; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Gram.muz.: 14.20 Causerie voor de vrouw; 14.40 (triller Strijkkwartet 15,00 Herd. ..Sonnevanck"; 15.00 Bijbellezing; 16.45 Kwintet: 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Chr. Muzlekver.; 17.50 Jeugduitz.; 1800 N.C.R.V.-kwart et; 38.15 C.N.V. kwartter: 18,30 Piano; 18.50 Voor de schooljeugd. 16 November 1918 Dc Academie-studie werd. afge broken door de oorlog. In dienst- voorstellmgen voor de kameraden en een vaste aanstelling bij het mi litair toneel van O, O. Het einde van de oorlog brengt het begin van wat Alex de Haas als zijn officiële cabaret-loopbaan beschouwt, de dertig jaren, die nu dus herdacht worden. 16 November 1918. Troelstra had de revolutie gepredikt. De 'soldaten waren in dë Rotter damse scholen geconsigneerd. Alex, pas afgezwaaid, speelde en zong voor hen: het eerste eigen, optre den. In 1919 maakte de jonge caba retier zijn debuut bij Pisuisse, vele jaren zou hij in los verband met hem samenwerken, Met eerbied spreekt hij over Max van Gelder, aan wie hij als zovele anderen veel heeft te danken. De man, die de artisten tussen „de olifanten en leeuwen" van het variété weghaal de, de weg effende voor vele gro ten; die de Nederlandse kleinkunst heeft groot gemaakt. Aan de muur hangt een merk waardige plastiek van Toulouse La utree. L?utrec maakte vele cari- caturen van artisten, maar dit re- liëfje van de chansonnière Yvette Guilbert is enig. Max van 'Gelder beloofde het aan zijn vriend, als hij dood zou gaan. En nu hangt het hier, want Van Gelder keerde niet van deportatie terug. Het publieklarCge tenen! 'Enover''TuscElhski spreekt De Haas. „Je hebt een veel te jeugdig gezicht voor je levenswijze liedjes," vond Tuschinski, toen hij in 1923 in Thalia wat voorzong. Maar in het jaar 1948 is het Tuschinski, dat de feestvoorstelling van de jubilaris op touw heeft gezet en in de tus senliggende tijd zijn er weinig filmgroten geweest, die niet door Alex de Haas op een Tuschinski- gala zyn. geïntroduceerd. Zijn fotografische kennis kwam hem zeer te pas by het werk voor de film: Het Meisje met de Blau we Hoed, De Oude Stad, Comedie om Geld, een film, die het bij het grote publiek niet deed, maar die De Haas zeer na aan 't hart ligt. De radio trekt hem het meest, revues, cabaret, speciale program ma's, Alex de Haas heeft er in de afgelopen 20 jaar heel wat samen gesteld, Maar soms is het wel moei lijk actueel te blijven zegt hy de mensen hebben veel te lange tenen gekregen. Wel of geen lange tenen, dat het Rotterdamse publiek Alex de Haas in ieder geval een warm hart toe draagt, zal tijdens de Arena-nacht voorstelling op 16 October gede monstreerd worden. ROTTERDAMSE ORKEST VERENIGING Dezer dagen is opgericht de „Rot terdamse Orkestvereniging"- Het ensemble stelt zich ten doel werken zowel uit het klassieke als het mo derne repertoire tot uitvoering te brengen. De leiding is in handen van de heer Willem Ganter. direc teur van bet Muziek "Lyceum. Het bestuur bestaat uit de heren C. van Heiningen, H. J. Kühn en B. Laerbuch. I In het deerlyk gehavende iJmuiden staat nog een schoolgebouw overeind, j dat aan de algehele afbraak is ontkomen. Het geeft nu onderdak aan de schooljeugd, aan conseïentieuse postbeambten en ook aan mensen van het kuststation „Scheveningen Radio", die daar dag en nacht hun werk doen. De naam „Scheveningen Radio" enigszins verwarrend voor een station, dat toch in IJmuiden is gevestigd ontleent dc inrichting aan de plaats waar zü in 1904 werd opgericht. De groei van het verkeer op zee maakte het noodzakelijk, dat zend- en ontvangstation van elkaar gescheiden werden en zo werd in 1926 het ontvanggedeelte naar IJmuiden overgebracht, De taak die het kuststation „Scheve ningen Radio" op zich genomen heeft is zeer veelzijdig. De hoofdbestemming is natuurlijk het waken voor de veiligneid van de mensenlevens op zee. Verkeert internationale noodgolf, de 600 meter, Vrouwelijke passagiers en vrouwelijke leden van de bemanningen van een schip in nood. dan worden op de schepen zullèn in het vervolg bij aankomst of vertrek in Engelse havens noodseinen eeeewn. na»- »n naciv ing aan den lijve gevisiteerd worden door vrouwelijke douane-beambten die gekleed zullen zijn in vrijwel dezelfde uniformen als haar manne lijke collega's, Een groepje van deze Women Search Officers, zoals zij in het Engels hetenin de haven van Londen. Buffalo Bill is een van Amerika's nationale helden, maar de oorlogs veteranen van de staten Wyoming en Colorado dreigen elkaar tegen woordig telkens in de haren te vlie gen wie wijlen Buffalo Bill mag in lijven als, ja: „bezit". Zoals vroeger ettelijke steden met elkaar streden om het voor recht of Homerus of Columbus bin nen haar palen waren geboren, zo vechten thans Wyoming en Colora do om zijn graf en zijn stoffelijk overschot. De wereld kent Buffalo Bill nog aJs de grote Indianen bevechter, de buffeljager zonder weerga en. als de held van menig verhaal, dat overal als goedkope treinlectuur te krijg was; die belangstelling is afne mende, sinds men weet, dat hy -Ie eeuwige rust is ingegaan op de top van de berg Lookout nabij Denver, en dat die laatste rustplaats voor velen een rustig bedevaartdoe! was geworden. Achter het door een ste vig hek omgeven graf verrijst Pa- haak a Teple, een soort museum ge wijd aan „leven en werken van Buf falo Bill, die eigenlijk overste Wil liam F. Cody heette". Maar: Nu ligt er in Wyoming een stad die naar Buffalo Bill's eigenlijke naam Cody genoemd is en deze stad wil dat Buffalo Bill by haar komt „rusten", „en als bij niet komt, gaan wij hem opgraven en halen... Buffalo Bill heeft nooit gewild op Lookout te liggen; hij wilde op de Cederberg bij Cody dromen van de eeuwige jachtvelden." Denver in Colorado trok er zich eerst niets van aan, maar nu stad Cody volhoudt en zelfs prij zen van 60.000 dollar uitlooft voor „wie Buffalo Bill aan zijn recht matige eigenaars uitlevert." begint geheel Colorado zich ongerust te maken. Gouverneur Whittaker is er zelfs reedö toe gekomen te dreigen, dat hij de nationale garde onder de wapenen zal laten roepen als de Wyomlngers niet inbinden, en het .American Legion" van Denver hééft z'n mannen reeds gemobili seerd. Dag ett" nacht staan thans de veteranen van het Amencon Legion op wacht bij Buffalo Bill"s graf bo ven op de berg Lookout. Wyoming, en de stad Cody, ach ten het beledigend zoals hun „rech ten" met voeten worden getreden; Buffalo BUI mag niefr langer in vreemde aarde vertoeven. Zijn ware rust zal hij vinden bij óns." Denver heeft korzelig geant woord: „Vrees onze wapenen. Wij verdedigen Buffalo Bill's graf tot de laatste druppel bleeds. Kom maar op, als je durftl" Zijn er tegenwoordig geen ernsti ger problemen?, of moet Buffalo Bill voor de Veiligheidsraad komen, hoewel liet een binnenlandse aange legenheid is? Of moet er weer eens worden ge sold met het begrip „laatste rust plaats" Of was er behoefte aan een sen sationeel relletje? noodseinen gegeven, Dag en nacht luis tert een telegrafist in IJmuiden op -deze 600 meter golf naar eventuele noodsei nen. Geen minuut wordt dit onderbroken en als de ene man wordt afgelost zit het volgende ogenblik een ander op zijn stoel cn luistert gespannen naar fatale morse-tekens, slechts voor de insiders begrijpelijk. Wordt zo'n noodsein waar genomen van een schip op of nabij de Nederlandse kust, dan worden direct alle maatregelen voor een snelle hulp verlening genomen. Sleepboten, en red dingsboten, de kustwacht en de marine en m dc buurt varende schepen -worden op de hoogte gebracht en het in nood verkerende schip ontvangt het gerust stellende antwoord dat ..alle hens aan dek zijn geroepen" om bijstand te ko men verlenen. Doktershulp via de aether Gelukkig beperken deze gevallen zich maar tot de uitzonderingen. Het in ont vangst nemen van telegrammen, het verstrekken van radiopcilingen aan schepen die geen rtchtmgzoeker heb ben en het geven van medisch advies aan schepen die geer. dokter aan boord hebben nemen ook een groot deel van het werk in beslag. Vooral de kleinere schepen zonder dokter profiteren van deze geheel kosteloze adviezen. Wel heeft iedere kapitein van een logger b.v. een cursus gehad in eerste hulp ol iets van dten aard en. beschikt hij over een uit gebreide medicijnkast waarm alle zalf jes en flesjes genummerd zijn. maar toch komt het dikwijls voor dat hij de tel van die potjes cn flesjes kwijt is en Radio Scheveningen om hulp verzoekt voor zijn zieke matroos. Dan wordt er direct contact opgenomen met het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag, waar eon speciaal daarvoor aangewezen dok ter met medische raad te hup komt. Zo keerde enige tijd geleden een schip met Geen nationale ramp De 35-jarige Delftse advertentie colporteur A S. wilde ter gelegen heid van het regeringsjubileum een gedenkboek uitgeven. Althans zo vertelde hij aan eigenaars van za ken in Rotterdam, Amsterdam, Gouda en Dslft, die bij hem ver schillende advertentie-orders plaats- ton, De advertenties verschenen echter nooit, daar het boek. „we gens te hoge drukkosten" in porte feuille bleef, ri Voor de Rotterdamse rechtbank werd tegen dc oplichter, die boven dien nog een schrijfmachine had zoek gemaakt, een jaar en negen maanden geëist. (Van onze Haagse redacteur) Den Haag, Hoe ernstig het verlies» van het koelhuis Amerika dat enkele weken Beleden te Amsterdam door brand werd verwoest ook Is, nu men. een overzicht van."de andere mogelijkheden' heeft, menen deskundigen dat de ge volgen voor het land toch nog wel meevallen. In de eerste plaats wordt verwacht, dat bwnen een jaar de Amsterdamse koelhuisruimte weer aanzienlijk zal kunnen worden uitgebreid, vooral wan neer de voorzieningen om het koelhuw Australië weer m bedryf te brengen voorspoedig verlopen. En voor het overige beschikt men vooral In Rotterdam nog over behoor lijke ruimte. Moeilijkheden vreest men eigenlijk slechts indien de aanvoer van vlees plotseling, bijvoorbeeld door het tege lijkertijd binnenkomen van meer dan een schip, erg groot zou worden. Dan ontbreekt namelijk de mogelijkheid, om het vlees meteen uit de schepen tijde lijk in het koelhuis onder te brengen. Het koelhuis Amerika, dat onmiddellijk aan het water ligt bood daartoe de gelegenheid. Voor de vleesopslag was daar ruimte voor 2000 ton gereserveerd. Voor grote aanvoeren was dat voldoen de. Thans ontbreekt echter de gele genheid om onmiddellijk over tc s'ean en Rotterdam, dat slechts één koelhuis aan het water heeft namelijk het Rot terdams Koelhuis, kan dit niet goed maken. Het Rotterdams Koelhuis is trouwens slechts voor kleinere schepen te bereiken en voor grotere schepen heeft men dus geen behoorlijke oplos sing. uiteraard kan men wel van koel wagens gebruik maken voor de eerste overlading, en het vervoer naar grote re koclluiisruimtc. doch het aantal toslwagöns loch b„ ],„Se M nlst voMoenae om op ogenblikken van m de aanvoer niettemin legt men er de nadruk op, dat bij nadere beschouwing de brand te Amsterdam in leder geval met als een nationale ramp behoeft te worden, be schouwd. te voorkomen, Dit blijft dus een moeilijkheid, doch Advertentie 1. M. "W ereldkampioenscliappen handbal Op het te Parijs gehouden buitenge woon congres der Internationale Hand bal Federatie is besloten het wereld kampioenschap voor heren in de open lucht in September 1950 in Hongarije en dat op overdekte banen in November 1949 in Zweden te doen plaats hebben. In beginsel werd voorts besloten dat de Hongaarse bond in 1950 een wereld kampioenschap voor dames (openlucht) zal organiseren, nadat de Nederlandse bond zulks om Xuianciele redenen ge weigerd had. In Juli 1949 zal te Magglingen (Zwit serland) een internationale scheidsrech tercursus worden gehouden, Tenslotte werd bepaald dat het eerstvolgend congres van de I.H.F. in 1950 te Wenen zal plaats vinden. repatnerenden uit Indiè terug. Er was geen dokter aan boord Toen het schip ter hoogte van Malta was gekomen werd bij een kind dysenterie geconsta teerd. Er werd telegrafisch contact op genomen met Malta, het advies luidde dat het schip Malta maar moest aandoen, zodat het zieke kind daar ln het zieken huis kon worden ondergebracht. Voor een schip dat in volle zee is. is het geen kleinigheid de koers te veranderen cn een haven aan te doen die buiten het bestek valt Daarom werd over de korte golf <de 36. 24 Cö 18 meter, zijn bij uitstek geschikt om grote afstanden te overbruggen) getelegrafeerd met IJmui den en vandaar kwam het enige ge wenste advies dat van het Rode Kruis Hospitaal. Het schip kon doorvaren cn de ouders konden het kind bij zien houden tot de thuishaven was bereikt. Telegram van huis Ook voor de jongens die naar lndie onderweg zijn heeft het kuststation tc IJmuiden een speciale dienst in het leven geroepen. Eenmaal in volle rits Is het begrijpelijk dat iedere jongen zijn familieleden wil doen vreten hoe hij het maakt, waar op zee luj zich bevindt, en of hij al dan niet ten. prooi is aan zeeziekte. Hij wil telegra feren naar huis, maar wat? Dat it altijd weer het probleem. Het mag maar een beperkt aantal woorden zijn en om dun origineel te zijn valt niet mee. IJmuiden is de Jongens tegemoet gekomen. Ieder troepenschip beschikt over een lijst met honderden van rte meest gebruikte zinnen, die alle num mers hebben, en Jan Soldaat wijst eCh nummer aan; „Liefste, in volle zee, denk veel aan je, alles wel, sein terug, je Jan", of „niet zeeziek, alles wel, hoe thuis, omhelsd. Je Piet". De kosten be dragen 3.15 cn de familie thuis ont vangt de eerste groet van hun jongt»» op zee. Met de Willem Barendsz- de drijvende fabriek, waarop 800 man 15 October a s. weer vertrekken, wordt eens in de vier uur contact opgenomen, al was het alleen maar vanwege de telegrammen die dagelijks heen en weer gaan tus&en dit schip en het moederland Aan de verjaardagen thuis moet gedacht wor den. de feestdagen mogen met onge merkt voorbij gaan. Daar zorgt na ont vangst van het telegram door het kust station het kantoor Radio Holland te Amsterdam voor. De mam op zee stort eer. bepaald bedrag bij de radio tele grafist, die voor hem zijn verzoek door- telegrafeert en dan wordt door Radio Holland voor zijn moeders verjaardag een bloemenmand verzorgd, opgemaakt met vergce'onijmetjes cn rozen, oE met Pasen een paasmandje met kuikentjes, of een kerststukje met Kerstmis. De achterblijvenden ontvangen dus een tast baar bewijs dat zij met vergeten wor- den. Zo werkt Scheveningen radio dag en nacht, en speciaal mi. mi vanwege bet mijnengevaar meer dan ooit voor de veiligheid op zee gewaakt moet wor den. In de beperkte ruimte waarin het station nu is ondergebracht, wordt voortdurend gewaakt over de mensen levens op en het contact met „thuis" onderhouden. Plannen voor een geheel nieuw kust station zijn echter reeds in een verge vorderd stadium Als deze eenmaal ver wezenlijkt zijn dan zal liet Nederlandse kuststation ln staat zijn een maximum „service" te bieden aan de schepen, die daaraan behoefte hebben- Macht der reclame Lang genoeg had ik mij tegen de reclame-suggestie verzet, maar toen ik eandelyk bezweek en. 's avonds thuis kwam met zo'n. staatje scheerzeep van, naar het heetre, bijzondere samenstelling, kon ik onmogelijk tot de andere morgen wacüten. Ik zeepte nxy terstond flink in, schoor me zorg vuldig, zoals aityd en zette my, met welgevallen over mijn gladde kin wry vend, in een makkelijke stoel. To'en ik daar zo, ik weet niet hoe lang, had zitten suffen, werd er geoeid. Gefeliciteerd, meneer, zei een heer op de Stoep, u hebt de hoofdprijs, kijk, we hebben de automobiel maar gelijk meege- oracht en hij troonde rae mee naar een enorme slee die voor mijn be scheiden woning stond te glimmen. Stap maar in, juichte de man, dan gaan we een proefritje maken, zal u eens zien wat een wagentje dat is. Meteen, duwde hij me achter m de auto en gmg zelf naast de chauffeur zitten. Nou, de wagen zoefde weg als een projectiel, vóór ik het besefte reden we al op de rijksweg naar Dordrecht en nauwelijks had ik een verse sigaret gerold ol we passeer den de Moerdijkbrug reeds. Nu maar terug, riep ik tegen de heren voorm, 'k heb het al gezien, 't is een pracht car, maar zij lachten geheimzinnig en reden in razende vaart door. Door de enorme snel heid, raakte ik wat versuft. Even. moet ik gedommeld, hebben, want toen ik eens goed de omgeving op nam zag ik dat we over een. Farijse boulevard snelden. Een ogenblik later stopte de auto voor een groot gebouw. Naar schat ting honderdduizend mensen, be gonnen te juichen en ik zag .drie heren de trappen van het bordes af snellen, Een van hen opende persoonlijk het portier. I am Mars hall, sprak hy, gelukkig lachend, even voorstellen: mi. Bevin, mr. Wisjinski, Goed dat u zo gauw ge komen bent, we zitten hier maar te praten en te bekvechten en we schieten weer niet op. Onder doodse stilte geleidde Marshall mij naar de voorzitters- stoel. Ik schraapte de keel en sprak: Mijne Heren, zeg me, vinden jullie het leuk hier eindeloos te zit ten praten op een droogje. Néééé, klonk het als uit één mond. Mag ik u dan misschien iets aanbieden, maar dan in een gezel lig tentje hier in de buurt? Graag, schalde het. Mag meneer Wisjinski dan ook mee, als hij belooft jullie niet meer te plagen? Tuurljjk, klonk het spontaan. Dan sluit ik de vergadering cn verzoek u mij te volgen. Hoeraaaa.hoorde ik ineens aan mijn oor schreeuwen. Dekselse jongen, zei ik, wakker schrikkend, tegen mijn zoontje, waarom brul je zo. Nou, moeder leest net voor uit de krant dat er®1 weer pindakaas te krijgen is. zonder bon nog wel, heb je dat dan niet gehoord, zat je dan soms te slapen? DESIDERIUS. Yoor moderns KANTOOR- EN BEDRIJFSYERÜCHTiNG to Middellands traat 72 - Tel. 303i 1-3X293 - Rotterdam EARL DERR BIGGERS rustig en nederig. gelijk springende, Geen zenuwen, wippende Kau- kasiër. Leven voor hem, niet zo veel kwelling." ..En hij is er gelukkiger om," zei Bob. „Zeker antwoordde Chan, Hij zette een schoteltje zalm uit het EEN CHARLIE CHAN-MYSTERIE blik neer. „In San Francisco ik steeds blanken aanschouwen, warm No. 86 en opgewonden. Leven gelijk koorxs In de woestijn was altijd erger wordend. "Waarom? goed, dat wij deze dame spoedig gaan bezoeken." „Ja maar hoe?" vroeg Bob, „Dat komt in orde," zei Chan en verdween. Bob trachtte te lezen. Een uur later werd hij gestoord door de telefoonschel, en een vrolijke stem beantwoordde zijn „Hallo". „Nog steeds smachtend naar de stralende lichten?'* „Ja, zeker." antwoordde hij. ..Nu, de bioscoop is in de stad. Kom maar gauw," Hij ging haastig naar zijn kamer. ruimte ruimte om de borstkas Waar eindigt het? Zelfde plaats uit te zetten. Maar ook een gevoel Chinezenleven, denk ik." van onrust, een nimmer aflatend Toen zij gegeten hadden, pro- besef, dat de mens in het grote plan beerde Bob te helpen met afruimen. Chan "had vuur "aangelegd op de der dingen van bespottelijk weinig maar hij werd beleefd afgewezen, oatio, cn zat er voor; het warme belang was. Hij ging de radio aanzetten. De licht flikkerde op znjn gevuld, on- Chan droeg een blad, hoog opge- sterke stem van iemand met leren aandoenlijk gezicht. Toen Bob terug - - loneen vervulde de kamer. 1 1J „Nu, mensen, wij geven vanavond een ware tractatie; Norma Fitzge rald van „Op een Juni-avond". dat stapeld met schotels, naar binnen. Hij zette twee boxden dampende soep op de tafel. „Verwaardig u, zich bij mij aan „verwaardig uv zien dij nuj aau oL._ Z. hiictunrf uVn hiilr-nnpnpr,e 2ingcn» Norma? Norma zect. bijstand van blik-opener. dat u dat maar moet afwachten." „Een cud merk, nietwaar Char- Bij het horen van Norma's naam. he?' lachte Bob, aanzittend. „Ik -jep g0b de speurder, die vol ver wed. dat het lekker is. Je bent zo wachting binnen kwam en ging iets als een tovenaar in de keuken.' staan justeren. „Hallo mensen." Zij begonnen, te eten. ,,ïk hem er klonk de begroeting der kwam met zijn hoed, ging hij even naast de speurder staan. „Krijg je nieuwe denkbeelden?" 'rorg hij. „Over ons raadsel?" Chan schud- Ie het hoofd, „Neen, Op dit ogen blik ben ik ver van Madden's ranch. Ik ben in Honolulu, waar nachten zacht cn zoel zijn. niet gelijk kille wnestijnduisternis. Moet erkennen tnijn hart is een weinig zwaar van verlangens naar huis Ik zie vóór zangeres, mij nederige woning, waar Ian- over zitten denken, ging de jongen ben tjijj. dat ik weer in Los taarns gloeien en mijn tien kinde- voort, „en nu weet ik waarom ik AnTClos ben." ren eiin daar in krin,. «schaard.» dit gevoel van onrust heb m de Hallo. Norma," zei Bob. „laat ie ..Tien!" riep Bob. Crete goden woestijn. Het komt. omdat ik me zo liederen maar eens waaien. Twee dat noem ik Vader zijn!" vreselijk klein voel. Kijk eens naar heren in de woestijn willen even „Heel trots." zei Chan. „U gaat mij, en kijk eens het raam uit, en praten. Vertel eens wat van 'weg van hier?" vertel me dan eens, hoe ik er san Jerry Delaney." „ik ga een poosje naar de stad. kom, als een persoonlijkheid door 2e had hem zeker niet gehoord. Juffrou.w Wendell heeft mij opge- de wereld te willen stappen. want ze begon te zingen met een beid— het schijnt, dat de bioscoop- „Geen kwaad gevoel voor blanke, heldere, mooie sopraanstem. Chan mensen er zijn. Zeg eens. ik heb zo- dit te ondervinden," verzekerde en de jongen luisterden zwijgend, even bedacht Madden heeft ba- »Chan hem. „Chinees heeft het altijd „Weer een geheim van blanken." loofd. dat ze morgen hier mogen Chinees weet, hij is nietige zand- merkte Charlie on. toen zy ge- komen. Ik wed. dat de baas het korrel op strend van eeuwigheid, eïndïgd had. „Zo dicht bij haar, en helemaal vergeten heeft." Met welk gevolg? Hij' is kalm en toch zo ver weg. Het schijnt my (Wordt vervolgd) Gisteren had te Hulst onder grote belangstelling een wegwedstrijd om de bevrijdingsprijs plaats voor ama teurs over 108 km. Winnaar werd: Brinkman (Maasland) in 2 uur 4(1 min.; Geluk (Rotterdam) in 2 uur 41 min., werd tweede. /K heb iets goed te maken. Aan meneer HerbertsMaandagavond heb ik hem uitgenodigd om Jan Eversc te komen ontdekken en daags daarop las ik in de Sport kroniek"t dat hij al ontdekt is. Des te beter. Jan behoort bij de uitver korenen, die van 12 October, dus volgende iceefc Dinsdag, weer in de wondertent van VUC gaan trainen. Er is nog een nieuvwling bij: Koers van Xerxes. Verder: Kraak, Land man, Schijuenaar, Albers, dc Vroet, Terlouw, Möhring, Sto//cü<?n, Tem ming, Wifkes. Claixm, Schaap en v. d. Tuyn In het Zuiden, in Eindho ven worden getraind Van Bun, dc MunckKrijgb, Appel en Rijvers. Roo zen burg en Abc Lenstra wor den in het Noorden getraind, Ik heb nog iets goed te maken. Wij hebben, een poosje geleden het Nederlands elftal wedstrijden ge geven, die nu bij nader inzien weer niet gespeeld worden. Hier is nu de echte, onvervalste kalender: 24 Oc tober: LuxemburgZuid-Neder land, 30 October Denemarken B— Noord Nederland21 November België-—Nederland, 13 Maart '49 NederlandBelgië, 23 April '49 NederlandFrankrijk, 24 April '49 Frankrijk BNederland B. En dan zijn er nog, zonder data in het vooruitzicht gesteld een wedstrijd NederlandBelgië in het voorjaar, ZwedenNederland be gin Juni en FinlandNederland eveneens in Juni. Naar K-K verneemt zal ook de jaarlijkse wedstrijd om de Gouden Onafhankel\jkheidsbeker op 13 No vember in het Sparta-stadion wor den beschouwd als oefenwedstrijd voor het Ned. Elftal. Het orgaan van de „Arbeiders- sport" is met een rouwrand ver schenen. Jaap Kwakkestijn, hoofd bestuurder van dc Arbeiderssport- band en redacteur van het orgaan, is plotseling overleden. Zijn dood wordt in deze kringen, waarin hij een zeer populaire fi guur was, zwaar gevoeld. Max Adriani Engels is de eerste, die met een boek over de Olympi sche Spelen is verschenen. Adriani Engels schrijft, 2oaJs hij praat, lichtelijk bouderend, met gevoel voor humor en met een voorliefde voor feiten en data. Zijn „zeven tien dagen in Londen" is een boek je, dat men over enige jaren nog eens zal opslaan om te weten, hoe die-of-die het heeft gedaan. Het is uitgegeven bij Kuurstra in Amster dam en het is niet duur. Kris-Krasser Seven Sisters Wales-Anthraciet Als „SEVEN SISTERS" binnenkomt Juicht het hele huisgezin Er is weer WALES-ANTHRACIET aangevoerd en natuurlijk door de N.V. Rotterdamse he Kolen Centrale, Voorhaven 58—60, Rotterdam. Met de aflevering wordt nu begon nen en al onze klanten krijgen hun portie van deze allerbeste brandstof. Kolenbonnen ook de nummers 3 en 4 kunnen bij ons nog worden ingeleverd. Bel even 35555 en ze worden graag bij U" afgehaald. VOORHAVEN 5B—60, TEL. 35555 Gisteravond werd in de Haagse dierentuin de tafeltennis landenwed- strijd Nederland—Engeland gespeeld, welke eindigde in een verdiende 5—0 overwinning voor de Engelsen. Het Engelse spel was zeker een klasse beter dan dat van onze landgenoten van wie Du Buy nog enig venveer bood en menigmaal in de aanval was. Van Pelser kregen \vy evenwel de indruk, dat zijn zenuwen hem de baas waren. Zijn spel was slap het geen een zelfde uitwerking op het spel van zijn tegenstander Simons bleek te hebben. Het dubbelspel Du Buy—Van Zoo ien tegen de oud-wereld kampioen Barna cn Lcach werd eveneens een Engelse overwinning, hetgeen niet verbaasde, aangezien Barna ware goochelkunsten met het balletje weet uit te halen Leach (E.) sl. Cor du Buy (N.) 21 15, 21—17, 21—18; Simons (E.) sl. Pel ser (N.) 21—16, 21—1* *>1—19; Barna cn Lcach (E.) sl. Du Buy en Van Zoclen (N.) 21—8, 21—14, 21—15; Leach <E.) sl. Pelser (N.) 2220, 21 13, 2115; Simons (E.) sl. Cor du Buy <N.) 21—15, 21—11, 21—17. Het jaarlijks internationaal schaak- toumocu, dat zich aankondigt als het Nederlandse Hastmgs-tournooi, is thans vastges^ld van 18 tm. 24 Oc tober en wordt gehouden in het As- tonachalet te Baarn. In de internationale groep zullen ihans definitief meespelen: Baruch H. Wood (Eng.). Paul Devos (België), S. Rubinstein (België); II. Golombek (Eng.), R, G, Wade (Nw. Zeeland) en de Nederlanders mr, G. S, Fontein (Baarn), I». Prins (Amsterdam), D. J. S. de Lange (Laren), J. Visser (Utrecht) en Th. de Jong (Wih- terswyk). Naast deze internationale groep is er nog een extra-lö-kamp gevormd van vooraanstaande Neder landse en enige Engcise spelers, waarvan de twee hoogst uitkomende volgend jaar deel zullen uitmaken van de internationale groep. Het tournooi bestaat uit 10-, 8-, 6- cn 4-kam'pen en wordt Zaterdag 16 October des namiddags om 1 uur ge opend. Tegen de N.S.B. ex-burgemeester van Gouda E. H. H. A. Liera advi seerde het Goudse tribunaal enige tijd geleden vier jaar internering. De „hoge autoriteit'' weigerde het fiat-executie te geven, aangezien zij de geadviseerde uitspraak te licht achtte. De tribnalen zijn inmiddels op geheven, zodat Liera Dinsdag voor de plv. kantonrechter te Rotter dam verscheen, Verd. was voor de bezetting kof fiehandelaar, na van zijn jeugd af beroepsmilitair te zjjn geweest. Tij dens dc bezetting werd hij benoemd tot burgemeester van Gouda en tegen het einde van de oorlog tot wnd. burgemeester van Arnhem. Voorts'was Irem door de „bewe ging" te titulaire rang „drost van Rijnland" toegekend, was hij wnd. districtsieider geweest, lid van da „vierschaar", begunstigend lid van de Germaanse S.S. Met toestemming van de com missaris der provincie Zuid-Holland stelde hij een kabinet van de bur- meester in, waarin merendeels N.S.B.-ers benoemd werden; hij was docent van de „burgemeester- cursus". richtte een politieke poli tieafdeling op en een centrale be steldienst. die N.SB. leveranciers bevoordeelde. Door zijn toedoen zouden ook enkele personen door de Duitsers gearresteerd en een tijdje vastgehouden zijn. De verdediger wees erop, dat verd. ondanks lijn N.S.B.-schap verschil lende personen uit handen van de Duitsers heeft gehouden (o.m. een Joodse buurman, die hij door zijn tuin Het ontvluchten). Hij vroeg onmiddellijke invrijheidstelling. De kantonrechter wees dit verzoek af en zal over 14 dagen uitspraak doen. 7 OCTOBER. Zn de winter zyn ook de tulpen in bloempotten zeer gewaardeerde bloemen voor de ka mer. Voor dat doel zet men de bol len reeds m September of October in potten hetzij drie tot vijf stuks, Men vult de pot ruim halfvol mei goede tuinaarde, drukt deze een weinig aan en zet daarop de bollen. Vervolgens wordt de ruimte rond om de bollen geheel met aarde aan gevuld en ook weer 'n toemig aan gedrukt. De topjes d'r bollen bevin den zich dan vlak onder de opper vlakte, niet dieper dan hoogstens een ?talt?e centimeter. Daarna wordt de pot op een koele, vorst- vrije, donkere plaats gezet. Men kan. se ook inde grond graven en met 1012 cmaarde bedekken. Pas wanneer de bloemknop de top- acheut krachtig doet zwellen mogen ze in het licht. Goede soorten uoor kamercultuur r(jn de vroege Dtic van Thot. de rode Brilliant Star, de rose Ibis en de oranje Fi ed Moore.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3