HEY ROTTERDAMSCH PAROOL Toeslag van één gulden per week voor de lagere toongroepen? Derde loon ronde op de duur niet te ontgaan Franse regering verklaart oorlog aan zwarte handel Bemiddeling in de Berlijnse zaak leverde niets op „Haal het IJzeren Gordijn op, dat Europa in tweeën verdeelt" Dr. Van Mook wil zijn functie spoedig neerleggen Volgende week regeringsverklaring verwacht Misschien hogere vleesrantsoenen De nieuwe bonnen voor tabak Medal of Freedom voor Pieter 't Hoen Er komen scheuren in het stakingsfront SowjetUnie blijft onverzettelijk Shawcross, eens aanklager te Neurenberg, klaagt SU aan voor de UNO f; Voornemen schijnt Woensdag ter kennis van' Den Haag te zijn gebracht Minister Joekes en de ouden van dagen Een autofahriek in zes weken UNO en Indonesië Dr. Patijn verdedigt Nederlandse zaak Pasoendans minister verongelukt Weerbericht Donderdag 14 October 1948 ted. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 69300 Abonn.prl|sr per week 0.32 per kwartaal 4.1C, losse nummers 0.09 Opgericht doar.de Stichting „Het Parool" M SCHIEDAMMER Aëhtste jaargang, No. 240 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur; B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker (Van ome Haagse redacteur! Naar ons ter ore komt koestert de regering het vpomemen zo mogelijk nog In de loop,van de volgende week een verklaring af te leggen over haar prUs- en loonpolitiek. In doorgaans welingelichte kringen, houdt men reke ning met de mogelijkheid dat de minister-president in de Tweede Kamer een verklaHng over het regeringsbeleid op dit punt zal afleggen, hoewel ook de mogelijkheid schijnt te zijn overwogen om deze verklaring meer direct tot de bevolking te richten. Indien het overleg in de Stichting van de Arbeid over de nota welke de Raad van Vakverenigingen aan de Stichting heeft voorgelegd met betrekking tot de j> ijzen, dat morgen zal worden voortge zet tot overeenstemming leidt over de hoofdzaken van de nota, is de ver wachting gerechtvaardigd, dat de regering zal besluiten tot een algemerte loontoeslag van 1 gulden per week voor de lagere Toongroepen, opdat de slechter gesitueerde gezinnen niet zullen lijden onder de verhoging van de prijzen van levensmiddelen en andere directe levensbehoeften. Waarschijnlijk zal in de minister raad van Maandag een beslissing over deze aangelegenheid worden genomen, vooropgesteld, dat het overleg in deze Stichting van de Arbeid tot 'overeenstemming leidt. De min of meer klakkeloze wijze waarop de regering tot de bevol king heeft laten doordringen dat er niet onbelangrijke verhogingen van de prijzen te verwachten waren op korte termijn heeft alom in de lande onrust verwekt. Niet alleen bij de loontrekkenden zelf, doch ook by hun vakorganisaties, die ge wend zijn de zaak van meer kan ten te bekijken, voor zij hun oor deel bekend maken. Het oordeel van de vakbonden is echter niet bijzonder gunstig geweest over de plannen van de regering. Men kent de plannen, zoals zij gedeeltelijk via de begrotingen en gedeeltelijk langs andere weg be kend zijn geworden. Door verschil lende omstandigheden, waarvan de voorbereiding van de Economische Unie der Benelux-landen en de consequenties van de aanvaarding van de Marshall-hulp, met name dienen te worden genoemd, was de regering gedwongen de subsidies op levensmiddelen en kolen dras tisch te verlagen; enerzijds om de prijzen meer in verhouding te brengen tot de prijzen welke in België gelden, en anderzijds om 'n einde te maken aan het inpompen van geld via deze subsidies en bo vendien om de begroting meer in evenwicht te brengen. Honderden miUïoenen legde het Rijk jaarlijks toe op de prijzen van levensmidde len, opdat deze artikelen binnen het bereik van de arbeiders zou den blijven. De regering kon hiermede om redenen, waarvan wy hierboven de voornaamste noemden niet doorgaan meende zij, en zij zacht een uitweg via de in de kor te tijd van hun bestaan berucht geworden „mtwïjkïngsmogelijkhe- den". JLuxe-pro ducten. Artikelen, zoals wittebrood, var kensvlees, anthraciet etc. werden als luxe-producten bestempeld, en het lag ia het voornemen de prij zen van deze artikelen zich te laten aanpassen aan de werkelijke kosten van deze producten. Het was dui delijk, dat het voor de arbeiders, wier lonen hen niet in staat stelden uit te komen wanneer zij deze ar tikelen voor de nieuwe prijzen, zou den moeten kopen, onaanvaardbaar zou zijn, wanneer er hier niets te genover zou worden gesteld. Aan een derde loonronde wilde de re gering niet beginnen. En daarom werd het thans gezocht in het vast houden van de prijzen voor bruin- brood, ander vlees, margarine, eierkolen en cokes op het oude niveau. Hiertegen is echter een storm van protesten opgestoken. Een maatregel als deze verdeelt het volk in eerste en tweede klas bur gers, was de ondergrond van deze protesten. Wit brood, roomboter en anthraciet voor de eerste rang en svoor de tweede klasse de rest. Psychologisch is dit beleid stellig niet afgewogen. Want ook de ar beider herinnert zich" van voor de oorlog nog maar al tg goed het wittebrood en,ook de arbeider be- J schouwt het bruine van thans niet anders dan als een tijdelijk aan vaardbare zaak. Met de goedkope cokes en eierkolen en de dure an thraciet ligt het nog anders, want in vele kachels kan.niet anders dan anthraciet worden gestookt.. Hier is hét dus niét alleen- 'meer een kwèstie van voorkeur maar van moeten. Doch het handhaven van dé lonen op het huidige niveau sneed .de. mogelijkheid om de dure anthraciet aan te schaffen v'olko- men af. Verzet. Op al deze gronden zijn de vak bonden in verzet gekomen. En in gemeen overleg hebben zij'een nota voorgelegd aan de Stichting van de Arbeid, waarin vertegenwoordigers van de werkgevers en de- werkne mers gelijkelijk zitting hebben. Van de inhoud van de bezwaren en voorstellen is de regering op de hoogte gehouden en naar wij ver namen zou de regering bereid zijn de suggesties van de nota over te nemen, indien de werkgeversorga nisaties in de Stichting vertegen woordigd er ook mee accoord gaan. de berekeningen waar op Qv regering zich heeft geba seerd zou de nieuwe prijspolitiek er op neerkomen dat per gezin van vier personen de uitgaven met .37 cent zouden stijgen. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vak verbond, de heer Ruppert, ver klaarde dezer dagen in een inter view, dat dit een uitspraak van de directeur van. het Centraal Plan Bureau, prof. Tinbergen zou zijn geweest. Dit is stellig niet juist en hét ïs het gevolg van slecht lezen" van een stuk, dat daarop betrek king had. Intussen was dit getal wel ter tafel gekomen. Daarbij was dan echter rekening gehouden met hel uitsluitend, gebruik van cokes en eierkolen. De vakbonden heb ben echter een eigen berekening gemaakt, welke er op zou neerko men, dat bij een redelijk, zü bet niet overdreven kopen van witte brood, varkensvlees en anthraciet, als aanvulling op de goedkope ar tikelen, de kosten van levenson derhoud voor een gezin van vier personen met ongeveer '1.07 per week zouden stijgen. Dit bedrag zou bepaald over brugd moeten worden wil de ar- beidsvrede hier bewaard blijven. Voorstellen In deze richting zijn de voorstel len dan ook gegaan. Er zou een loontoeslag van een gulden per week dienen te worden gegeven, over een grote groep van lagere Ion en. Deze loontoeslag zal, indien wij mogen afgaan op het feit, dat de regering het zwaartepunt van de besprekingen laat liggen in de Stichting van de Arbeid en tevens op de omstandigheid dat men de begroting zo min mogelijk wil be lasten, door de werkgevers moeten worden betaald. Bij de bepaling van dit bedrag is men uitgegaan van" de aangekon digde verhogingen, doch ook van de. reeds aangekondigde verlaging van de melkprijs en de algemeen zichtbare verlaging van de aard appelprijzen. Intussen is dit toch niet meer dan een toeslag. Een derde loon ronde betekent dit niet'. Dat neemt niet weg, dat deskundigen er van overtuigd zijn dat op den duur de derde loonronde niet meer te ont gaan is. In deze kringen heeft men echter de indruk, dat de regering dit nog minstens een' half jaar zou willen uitstellen, waarop zou kun nen wijzen dat ook de huurverho ging, welke onontkoombaar is, voorlopig weer is opgeschort. Waarschijnlijk zal deze aan de orde komen in een tweede phase van algemene correctie, die echter zeer nauwkeurig zal worden voorbe reid, om trokken te voorkomen. Om te beginnen naar de 250 gram „Ik ben met enige schroom naar Leeuwarden gekomen", aldus dr. Kielstra, directeur voor het bedrijf schap voor vee en vlees. Omdat ik weet dat de vJeesdiatrihutle niet erg geliefd is. Spreker geloofde even wel, dat de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal zijn. Hij hoopte zelfs, dat binnenkort het rantsoen weer boven de 200 gram zal komen te liggen. Daarbij zijn we echter afhankelijk van de aankomst van bevroren vlees, dat door de regering in Argentinië is aangekocht en ook van de aanvoer op de binnenlandse markten. Indien alles volgens plan ver loopt zal het rantsoen binnen kort op 250 gram gesteld kun nen worden. Ten opzichte van bet varkens vlees is de situatie veel beter dan een jaar terug, doordat er nu veel meer zeugen zijn. Wanneer deze Elachtrijp zijn geworden, kan wel licht het rantsoen op 300 gram ge steld worden. Wanneer en hoe aan de vleesdistributie, een einde zal komen, durfde spreker evenwel niet te voorspellen. De heer Kielstra deed deze mede delingen in de Beurs te Leeuwar den waar provinciale slagers wed strijden worden gehouden. Wijziging in bon- aanwijzing Van 24 October af zullen de bon nen voor tabak tegelijk met de bon nen voor voedingsmiddelen worden bekendgemaakt. In de bonnenUjst van 31 Oc tober zullen derhalve bonnen worden aangewezen voor 6 rantsoenen tabak (tabakskaart) en 2 rantsoenen tabak (gecom bineerde kaart), bestemd voor het tijdvak van 24 October t-tp- 6 November. In verband hiermede worden voor de week van 17 t m. 23 October van de tabakskaart de bon Tabak 116 voor twee rantsoenen sigaretten of kerftabak en van de gecombineerde kaart de bnn Tabak 11S voor één rantsoen sigaretten of kerftabak aangewezen. Aan het tweede kamerlid Frans Goedhart (Pieter 't Hoen) zal Maandag a.s. op de Engelse am bassade te Den Haag de Medal of Freedom (voor moed betoond in de zaak der vrijheid) worden uitge reikt. Be Franse regering is bezig met het opstellen van nieuwe loons- vflorstellen om aldus een einde te maken aan de reeds tien dagén voortdurende staking van 250.000 mijnwerkers. Het volledige kabinet /was Woensdag door minister-president Quenllle bijeengeroepen om te vernemen, welke adviezen de minis ters van binnenlandse zaken, arbeid, openbare werken en vervoer konden verstrekken om het ruim half millioen stakende Franse arbeiders uit de vitale industrieën weer aan het werk te krijgen. Hoewel de stakingssituatie op het ogenblik rustig is, geven zelfs regeringsbronnen toe, "dat de steeds verder dm zich heen grijpende ver lamming, veroorzaakt door .dé staking der mijnwerkers, het hier stagnerende spoorwegverkeer en conflicten in de havens, de tex tielindustrie en de staalfabrieken de onmiddellijke aandacht eisen. De stroming 'onder ,de arbeiders cm.het werk. te. _hëryétten,2die. Dinsdagavond üi een deel van SHAwCROSS Aan een week van afwachten is een einde gekomen. Zeven dagen lang hebben de afgevaar digden van die landen, die in de Veiligheidsraad geen partij zijn bij het conflict tussen de grote ''mogendheden over Berlijn, ge wacht op het antwoord dat Wisjinski zou geven op hun be middelingsvoorstel. Het ant woord is binnen en het is onbe vredigend. De Russen blijken geen enkele tegemoetkoming te willen doen. In de brief die de Argentijnse voorzit ter van de Veiligheidsraad, dr, Juan Atilio Bramuglia, Woensdag middag ontving van Wisjinski, staat kort en duidelijk, dat de Sowjet Unie verwijdering van de Berlijnse kwestie van de agenda van de Veiligheidsraad wenst en voort#, dat zij bereid is de bespre kingen te hervatten zoals zij op 30 Augustus werden afgebroken, d.w.z. op bas's van de aoor het Westen afgewezen Russische condi ties. Direct na het binnenkomen van deze brief, heeft de Argentijn zijn mede-bemiddelaars bijeengeroepen om hen deelgenoot te maken van het Russische antwoord. Na afloop van hun bijeen komst deelde een hunner mede, dat de „neutralen" aan staande Vrijdag wanneer de Veiligheidsraad wederom bij een ral komen ter behandeling van de Berlijnse kwestie geen voorstellen zullen kunnen doen. Dit betekent, dat de zaken er voorstaan alsof er in het geheel geen pogingen tot bemiddeling wa ren aangewend. De Berlijnse kwes tie zal verder openlijk in de Raad behandeld worden. Weliswaar is de Veiligheidsraad ook heden bijeen geweest, maar deze vergadering had uitsluitend betrekking op de Palestijnse kwes tie. De Verenigde Staten hebben op deze vergadering aangedrongen wegens het grote aantal bestands schendingen, zowel van de zijde der Joden als Arabieren. „Stop, één woordje van maar vier letters, s-t-o-p, dat zou voldoende zijn voor het Westen om geloof te herkrijgen aan de betuigingen van de Sowjet-Unie van vredelievendheid en bereidheid tot samenwerking met andere, niet aan. hem onder worpen staten. Uw land", zo vervolgde de Britse gedelegeer de Shawcross zijn rede, in de politieke commissie van de UNO, „Uw land spreekt dit woord echter niet uit. Dat be tekent dat het'gewroet van een verborgen leger, een vijfde colonne in dienst van Moskou over de gehele wereld voort duurt." De Britse spreker had hierbij het oog op Frankrijk, Italië. Griekenland, China, Iran, Indonesië en Malakka. Hy somde deze landen langzaam op en het was alsof de vergadering de adem in hield bij deze pasage in de meesterlijke rede van de Brit. Aller ogen richtten zich onwille keurig naar de hoek waar de Sowjet- gedelegeerden gezeten waren. Dezen echter verrieden de gevoelens, die in hen omgingen niet. Wisjinski, was -in een vroegere episode van zijn leven de openbare aanklager bij het hoogste Sowjet ge rechtshof. Shawcross, zijn Britse te genspeler/vervulde hetzelfde beroep in de Neurenbergse processen tegen de grote Nazi's. Beiden hebben zij de toon van aanklagers behouden. De Belgische premier Spaak, die fungeert als voorzitter van de onder havige commissie bracht het gewóón- menselijke element in het geding door vast te stellen, dat de betreu renswaardige woordenwisselingen de oplossing der grote problemen geen steek naderbij hebben gebracht. Sir Hartley Shawcross eiste van de Russen, dat zij 't IJzeren Gordijn, dat Europa in tweeën verdeeld houdt, zouden ophalen. Hij somde vier hoofdoorzaken op voer het gebrek aan vertrouwen in de wereld: De heftige en provocerende redevoeringen van Russische af gevaardigden in de UNO en de propaganda van radio-Moskou. Het Russische ijzeren gordijn, dat er door de ontkenning van het bestaan daarvan door Wis jinski niet dunner op is gewor den. Het verborgen leger, de vijfde colonne, de communistische par tijen, die onder leiding van Mos kou staan. Ruslands legers, die groter zijn dan in vredestijd vereist wordt. Het leek de Britse spreker niet zo moeilijk het geschokte vertrouwen te herstellen, mits de Sow jet-rege ring journalisten en diplomaten maar wilde toestaan zich vrijelijk in het onmetelijke Russische rijk te bege ven. Mits touristen uit het Westen naar het Oosten mochten trekken en op hun beurt de bewoners van de Sowjet-Unie niet belemmerd werden persoonlijk kennis te nemen van de Westerse wijze van leven. Mits kran ten,, weekbladen en films ongehin derd konden worden uitgewisseld. JACOB MALIK De Russische afgevaardigde Jacob Malik, die ditmaal de taak van Wis jinski overnam, zeide dat de argu menten, waarvan de Britse spreker zich had bediend kwamen uit het ar senaal van Trotski, Hitier, Goerïng en Goebbels. Hij betitelde de rede van Shawcross als een relaas, 'dat voor een derde bestond uit inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van de Sowjet-Unie, voor een derde uit zinledig tromgeroffel en yoor een laatste derde part uit oude, overleefde argumenten, waarmee Wisjinski reeds lang had afgerekend. het spoorwegpersoneel tot uiting kwam, wordt weer te niet gedaan door het feit, dat de spoorwegar beiders in Lyoó, de op een na grootste stad van Frankrijk beslo ten hebben de arbeid voorlopig nog in de steek te laten. De leden van de C.G.T. namen dit besluit met een verhouding van drie tegen een. Ruw geschat vertegenwoor digt de C.G.T. vijftig procent van alle spporwegmensen in deze.grote Zuid-Oostelijke stad. Het hoofdkantoor van de spoorwegen te Parijs heeft medegedeeld, dat in het Oos ten van het land de stations Charleville, Mobon en Lumes door posters bezet vrorden ge houden. De expressedienst van Parijs naar Charleville is blij ven steken. In de meeste Franse havens heb ben havenarbeiders 24 uur lang gestaakt uit sympathie met het half millioen mijnwerkers en an dere stakende arbeiders. In sommige industrieën is het beeld wat gunstiger. Zo hebben de onderhandelingen tussen de direc ties en de arbeiders over de sta king in Lotharingse staalfabrieken tot resultaat gehad, dat het werk vermoedelijk spoedig hervat zal worden. In dit gebied heeft de productie drie weken stil gelegen- De regering zet inmiddels haar actie tegen de voedingspeculanten 'voort. Tot dusver zijn vijftig personen gearresteerd, aldus is in Parijs be kend gemaakt. Het ministerie van voedselvoorziening heeft reeds zes departementale inkoopcommïssïes gevormd voor de rechtstreekse aankoop van vee bij de boeren. Een woordvoerder van het minis terie verklaarde Woensdagavond: „Als de veefokkers weigeren, hun vee naar de markt te brengen, zul len wij het opvorderen. Dit kan wel eens een harde strijd worden". Walter Bedell Smith, de Ameri- kaanse ambassadeur in Moskou is Woensdagmorgen vanuit Parijs naar Moskou vertrokken. Smith was uit Washington terugge keerd in gezelschap van Marshall, met wie hij het grootste deel van dc dag besprekingen heeft gevoerd. (Van onze Haagse redacteur) Naar wjj vernemen heeft de lui- tenant-gouveraeur-generaal dr. H. J. van Mook de regering doen we ten, dat hy tegen 1 November wenst heen te gaan. Vervuld van diepe verontwaardiging over het feit, dat de regering hem iedere informatie heeft onthouden, over de besprekin gen met de Indonesische delegaties over het ontwerp van wet inzake de staatkundige hervormingen en de Instelling van de Interim-regering, schijnt de heer Van Mook dit be- sluit te hebben genomen. Het voornemen van de heer Van Mook om zijn functie neer te leggen schijnt gisteren ter kennis van Den Haag te zijn gebracht. De regering heeft naar verluidt nog niet over dit verzoek beslist, doch algemeen wordt aangenomen, dat het wel zal worden Ingewilligd. Niemand heeft althans de indruk, dat nog een poging zal worden ge daan om de heer Van Mook op zijn verzoek te doen terugkomen, temeer niet nu dit verzoek er toe kan lei den dat de voorwaarde, welke mi nister Sassen en de vertegenwoordi gers vart de C.H.U. en V.V.D. in dit kabinet zouden hebben gesteld om aan de regering deel te nemen, als nog vervuld zal worden. Dr. van Mook schijnt zijn besluit te hebben genomen, nadat hij uit de telegrammen van de nieuwsbureaus had vernomen, dat de regering met de Indonesische delegaties overeen was gekomen om in het wetsont werp, dat zeer binnenkort bij de Tweede Kamer zal worden inge diend, een bepaling op te nemen, volgens welke de functie van (luite nant-) gouverneur-generaal over een paar weken automatisch wordt opgeheven. Een indirecte manier dus om dr. van Mook tot heengaan te dwingen, nadat de poging tijdens zpn bezoek aan Nederland gedaan, om hem te bewegen zijn ontslag te nemen, was mislukt door de onver wachte gebeurtenissen in Indonesië. Op de wijze, welke de regering thans had willen volgen, zou het ontslag dus eigenlijk door het parle ment gegeven zijn. Dit heeft de heer Van Mook thans echter voorkomen. Toen dr." van Mook enkele weken, geleden naar Den Haag werd ont boden, was hem reeds bekend, dat ;het in het voornemen'der regering 1 lag, hem te verzoeken om heen te gaan. Dr. Reel zou hem dan opvol gen, eerst als luitenant-gouvemeur- generaal en later als hoge vertegen woordiger van de Kroon. Dit alles was eigenlijk reeds beslist in de pe riode van de kabinetsformatie, toen door de partijen, die tót het optre den van het nieuwe kabinet in de oppositie waren, hun deelneming aan de regering en hun stem voor de grondwetswijziging afhankelijk hadden gemaakt van een wijziging (Van onze Haagse redacteur) Volgens de voorzitter van de Alge-, mene Bond van Ouden van Dagen. de heer Trouwborst, zou de minister van Sociale Zaken hebben medegedeeld, dat in de financiële positie van ouden van dagen geen Verbetering meer te ver wachten Is, Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken, deelde ons naar aanleiding hiervan mede. dat de minis-' ter er inderdaad de nadruk op heeft gelegd, dat een verhoging van de uit kering ingevolge de Noodwet Ouder domsvoorzieningen niet mogelijk is. Dit wil echter geenszins zeggen, dat ouden van dagen in de toekomst niets meer dan dit te verwachten hebben. In de noodwet zijn voorzieningen getroffen voor de eerste drie jaar. waarvan een deel inmiddels om is. Intussen wordt door de commissie-Van Rhijn een. al gemene herziening van de sociale ver zekeringen voorbereid. Daarbij worden dc ouden van dagen uiteraerd ook be trokken. Tot het zover is. dat deze al gemene voorzieningen kunnen worden uitgevoerd zal in de financiële positie van de ouden van dagen Inderdaad geen verbetering kunnen worden gebracht, doch met de invoering van de algeme ne verbeteringen zal dat stellig wel her geval zijn Er van uitgaande dat de ouden dagen echter niet tot dat ogenblik kon den wachten, heeft de vorige minister var Sociale Zaken de Noodwet voor gesteld, zodat aan de ergste nood intus sen een einde kon worden, gemaakt. van de figuren, hier zowel als in Batavia, die voor het oude beleid in zake Indonesië verantwoordelijk werden gehouden. Ook sommige ka tholieke ministers waren hier voor stander van. In het kabinet zelf was de me ning blijkbaar niet eensgezind doch door het vertrek van dr. Van Mook naar Batavia in verband met de communistische opstand scheen deze pijnlijke zaak voorlopig op de lange baan te zijn geschoven. Naar wij nog vernamen, treft de heer Beel thans voorbereiding voor een spoedig vertrek naar Batavia. Volgens berichten, welke wij ont vingen, zou het in zijn. voornemen liggen verschillende personen mee te nemen om hem in zijn nieuwe functie terzijde te staan. De oud premier voert, blijkbaar met dit doel de laatste weken vele bespre kingen. Met belangstelling wacht men hier thans af, welke houding de medewerkers van dr. Van Mook in Batavia zullen aannemen. Ten tijde van Van Mooks verblijf in Den Haag hebben diens medewerkers in Batavia bekend gemaakt, dat- zij zouden heengaan indien men dr. Van Mook zou dwingen orh af te treden. Zij beschouwen, zo werd medegedeeld, een dergelijke dwang als een afkeuring ook van hun be leid. Intussen is de situatie thans iets anders geworden, nu dr. Van Mook zélf ontslag heeft gevraagd. Mate rieel maakt dit niet veel/verschil/ doch er zal moeten worden afge wacht of de betrokken ambtenaren er thans ook aanleiding in zullen vinden om eigener beweging heen te-gaan. Dat neemt overigens met weg, dat ook ui doen zij dit nu niet, wanneer Van Mook eenmaal door Beel wordt opgevolgd, er toch wel een aantal mutaties in Batavia kan worden verwacht. Wü vernemen nog nader, dat de heer Van Mook niet. zoals gebrui kelijk is, ontslag heeft gevTaagd, doch dat hij heeft medegedeeld met ingang van 1 November ontslag te zullen nemen. HOGE PRIJZEN STAATS- LOTERIJ 5Ö5e Stèétsloterij, 2e klasse, 2e Ujstrf 20.000.-nr, 11098. BBC-reportage over haven van Rotterdam Op Vrij dagavond 15 October in het programma van 18.33 uur zendt de Ne derlandse sectie van dè BBC op golf lengte 2S7 meter en In de 31 en 41 me terband een speciaal programma uit, gewijd aan de haven van Rotterdam. klankbeeld is het eerste in een reeks over het herstel van Europa na de oorJog. Twee verslaggevers hebben een week in Rotterdam doorgebracht om vertegenwoordigers van handel en scheepvaart te interviewen. In het programma spreken een wethouder, in dustriëlen en havenarbeiders. J~\E Amerikaanse groot-industrieel, de heer Frazer, van de toereld- A"' bekende Kaizcr-Frazer-fabrieken, kwam zich vanmorgen persoon lijk op de hoogte stellen van de vorderingen by de bouw van zijn nieu we autofabriek aan dc Sluisjesdijk. Nu, daar wordt in Amerikaans tempo gewerkt, In zes weken tijds hebben de firma's J. C. van Rijs- wijk en J. Veriiagen de enorme taaIconstructie gebouwd voor een fa- brieksloods van 164 bij 44 meter, benevens een krttanbaan van 70 me ter lengte. Bij de loods worden tevens een ketelhuis en cómpressorhuis gebouwd. Aannemersbedrijf G. va?i der Welle is reeds ?nct het metsel werk voor de loods begonnen en zo is er alle reden om aan te nemen dat dc autofabriek eind' van dit jaar althans voor het uiterlijk gereed zal zyn. Het zal echter daarna nog wel enkele maanden duren, voordat de inrichting gereed zal zijn en de Kaizer-Frazer auto's aan de lopende band gefabriceerd kunnen worden. De heer Frazer is, zo vernemen toy nog, vanmorgen op het raadhuis door B. en W, ontvangen. In de economische commissie van de TJ.N.O. heeft de Nederlandse ge delegeerde dr. Patijn het Nederland se standpunt verdedigd in. het Indo nesische conflict. Hij beschuldigde de republiek ervan de „Renville- overeenkomst" te schenden, door te weigeren plaats te nemen tussen de andere volkeren van. de toekomstige V.S. van Indonesië en samen te werken met de Nederlandse rege ring. Dr. Patijn legde er de nadruk op, dat geheel Indonesië een politieke eenheid vormt, en dat niemand het recht heeft te scheiden wat natuur lijkerwijze bij eikaar hoort. Hij verwierp de voorstellen van Rusland, India en Pakistan om de Indonesische republiek uit te nodi gen zitting tc nemen in de econo mische commissie voor Azië en het Verre Oosten. „Waarom deze vreem de voorkeur voor een verdeeld In donesië", vroeg hij zich af. „Is het omdat de sterke communistische in vloeden aldaar al het mogelijke doen om vrede en orde te verstoren?" Poos en Slagter ter dood veroordeeld Het Bijzondere Gerechtshof te rs-Gravenhage heeft Leo Poos en Maarten Slagter, conform de eis, tot de doodstraf veroordeeld. Door hun toedoen verloren tien tallen Nederlandse verzetslieden in Duitse concentratiekampen of voor een vuurpeloton het leven. Mr. Soepazman, de minister van Justitie van de negara Pasoendan, is gedood bij een auto-ongeluk na- by Bongas, een plaatsje tussen Ban doeng en. Cheribon. WISSELENDE BEWOLKING Weersverwachting, xv S<cldlK tot Vrijdag- avond A 'c*l Aanvankelijk h Aöforf zwaar bewolkt met .V t\ Ujériijk enige re- gen. Morgen, over- Rag wisselende bewolking met en kele plaatselijke buien. Matige, lu dc kuststreken tij delijk krachtige wind tussen. Zuid en West. Iets kouder. .15 Oct.: Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 17.18, onder 3.48. 15 Oct. Hoog water te Rotterdam: le tij 3.25 uur, 2e tij 15.23 uur. f

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1