C Roozénburg en v. d. Staay in tournooi, dat November zal beginnen Ouderdoms- en Armenzorg te Rotterdam Plan voor nieuwe stadskern te groot van opzet? UW en Union openen twee eetgelegen heden Om de wereldtitel dammen Deelname van Ghestem nog niet zeker Tweemaal won een Nederlander H3HEH5I3 IN ROTTERDAM vier ronden B. Bonte verovert 2 wereldrecords Spanjaard tweede in Baarns tournooi Joë Louis komt terug, nu definitief Delannoit-Van Dam te. Brussel? Noodvoorziening verlicht gemeente ir. Valderpoort propageert kleine city ten Westen van Coolsingel DE HINESE PAPEGAAI heöen Voor alleenstaande werkende mensen Prachtig initiatief Een verrassing De Nobelprijs voor litteratuur T. S. Eliot candidaat Woensdag 20 October 1948 3 Zal de titel „wereldkampioen dammen" eindelijk weer eens in han den van een Nederlander komen? Deze vraag houdt sinds enifrc tijd vele sportmensen bezig en natuur lijk meer in 't bijzonder de tienduizend hier te lande georganiseerde dammers en de ten minste ook tienmaal dit aantal niet georganiseerde beoefenaren van dit spel, Is liet eigenlijk wel een vraag? Is het niet veel meer een stille hoop? Geldt hier niet in 't bijzonder „de wens is de vader van de gedachte?" De titel wereldkampioen, dammen is niet een instelling pan de- laat ste jaren of van deze eeuw. Voor de eerste maal werd deze titel ver speeld in 1802. In Amiens in Frankrijk zegevierde toen de Fransman Bussant, wiens naam thans nog voortleeft in dammersterminologie door het naar hem genoemde „offer", over onze tn West-Friesland qeboren getogen en overleden K. de Heer. Wat K. de Heer en zijn familie de ■naam is nog verbonden aan clubs en't schijnt, dat alle nazaten en aan- getrouwden de .damsport trouw gebleven Zijn voor 't damspel in Ne derland, en in Noord-Holland boven 't IJ in het bijzonder, betekend hebben, valt moeilijk met een pen te beschrijven. Wie kan zich thans nog voorstellen, dat een dammer uit Westfriesland's dreven zich naar Amiens irt Frankrijk in 1802 begaf om daar om 't wereldkampioenschap te gaan spelen? Slechts tot tweemaal toe gelukte het een Nederlander de titel te be machtigen: H^'man Hoogland won in 1912 het wereldkampioenschap, terwijl in 1928 Bén Springer zich overtuigend de meerdere toonde in het grote, te Amsterdam gespeelde, tcurnooi met 6 Franse en 6 Neder landse deelnemers. Typerend is, dat in beide gevallen de titel door een Nederlander werd gewonnen in een tournooi, terwijl in an dere tournooien, b.v. in 1908 en in 1925, de prestaties van onze verte genwoordigers ook grote reden tot tevredenheid gaven, ook al werd de hoogst bereikbare titel niet in de wacht gesleept. In de talrijke gespeelde matches om het wereld kampioenschap leed de Hollandse uitdager steeds een nederlaag. Eenmaal scheelde het slechts het kleinst denkbare verschil: dat was in 1937, toen „de van stal gehaal de" Springer opnieuw trachtte de wereldtitel te bemachtigen, en met GHESTEM ..wiens deelnemen niet zeker is.. het geringste verschil, 2624, ten onder 'ging tegen dc in ons land ook zeer bekende, sympathieke, genaturaliseerde Fransman Rai- chenbach. Deze Fransman droeg met ere de wereldkampioenschaps- titel van 1934, toen Keller van hem verloor met 13—7, tot 1945. In dat jaar verscheen Ghestem als nieu we ster aan het dam-firmament en sloeg de, verouderd uit de oorlog gekomen, ongetrainde Raichen- bach. Ghestem was nadien enkele ma len in Nederland, o.a. verleden jaar, toen hij met niet aan twijfel onderhevig succes Keller's vierde aanval op de wereldtitel afsloeg. Aduertentis L M. Als herfst je omstuwt met zijn plagen. De wind toornt met tuim 'lende vlagen. En nat kom je thuis, Dan pas voel je j® pluis, Bij een TIP. die je stééds zal behagent ïnz. Ph. W. Jr, te R'dam ontv. 1 II. TIP. Radio-programma WOENSDAG 20 OCTOBER HILVERSUM I: 19 00 Lezing Rrof. mr. Ar J. Barents: 19.15 Schotse volkslie deren; 10.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugd- meuws; 19.45 Lezen in de bijbel; 20.00 Nieuws; -ZO 05 Dingen van de dag; 2015 Socialistisch nieuws 20.30 Promenade orkest: 20.50 Hoorspel- 21.30 Concert gebouworkest; 22.10 Uitz. t.gv Loof huttenfeest; 22 25 Jan Corduwener; 22.45 In de tuin der poëzie; 23.00 Nieuws; HILVERSUM II: 19 00 Nieuws; 18.15 Reg. uitz.; 19.30 Actueel geluid: 19-45 Engelse les voor gevorderden; 20.00 Nieuws; 20.05 Frogr. prol; 20.15 Radio Phllh. orkest; 21.15 Militia Chrlsti; 21.45 Vrii en,Blij-, 22 15 Christelijke Orato rium Vereniging „Amsterdam-Noord"; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24,00 Fiaatvaria. DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 HILVERSUM I- 7— Nieuws; 7.15 •Ochtendgymnastiek; 7.30 Ambrose; 7 50 Dagopening; 8.— Nieuws; 8.15 Gram. muz,; 8.15 Jascha Heiletz, vioot; 915 Morgenwijding; 9 30 Gr. pl,; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gr. pllö 50 Voor de kleuters: 11.— Orgelconcert; 11,45 Voor dracht; 12- Metropoie-ork.; 1230 Wcer- praatje; 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Shgeunermuziek; 13.Nieuws; 13.15 Mededelingen; 13.20 Maria Zamora; 13 50 Rawicz en Landauer; 14— Voordracht; 14,20 Soliateneoncert; 15.Voor zieken en gezonden; 16.Assortiment©; 17. Kaleidoscoop; 17.20 Welk dier deze week; 17 30 Doe hetzelf; 17,35 Johnny Meijer en ork; 1755 Mededelingen; 18.— Nieuws; 18.15 Sportpraatje; 18,30 Reg. uitz HILVERSUM II; 7.Nieuws; 715 Werken van Albeniz; 7.45 Morgenge bed; 8.— Nieuws; 0,15 Gr. pl9.Voor de vrouw; 3.05 Opera-fragmenten; 30 Waterstanden; 9.35 Gram. muz; 9.45 Schoolradio; 10,— Orgelmuziek; 1015 Morgendienst; 10 45 Gram, muz.; 11 Zonnebloem; 11.40 Schoolradio; 12 Angelus; 12,03 Gemengd omroepkoor; 32.30 Weeroverzicht: 12 33 Gr. pL; 12 55 Zonnewijzer; 13.— Nieuws: 13.25 Cy clus: Reger-Bruekner; 13-45 Hors d' oeuvre; 14,Grom. muz., 14.40 Cau serie door de vrouw; 15.Middagcon cert; 16.Bijbellezing; 16.45 alt-saxo foon; 17.Radio jeugdjournaal; 17 30 Pusztakianken: 17.50 Reg. uitz.; 18.— Lichte pianomuziek; 18.15 C.M.B.-kwar tier; 18.30 Stedelijk ork. van Berlijn; 18 50 Problemen voor pientere pleke- raars. In November, de datum is nog niet precies bekend, zal voor het eerst sinds 20 jaar, de titel van wereldkampioen dammen wor den verspeeld In een tournooi, waarvan de organisatie aan Ne derland is opgedragen. Het is wel zo goed als zeker dat vier ronden van. dit tournooi, waarop de sterkste dammers ter wereld elkaar zullen ontmoeten, in Rot terdam worden gespeeld. Dit jaar zal. onder auspiciën van de Federation Internationale du Jeu de Dames (Internationale Dambond), die verleden jaar te Parijs gesticht werd, de titel op het spet staan in een tournooi. Het eerste derhalve sinds 20 jaren! "De organisatie is door de Intern, bond aan Nederland opgedragen. Vol gens een officiële mededeling van het landelijk bestuur en zijn wed. strydcommissie, staat de deelname van de volgende personen reeds vast. M. Bönnard, kampioen van Frankrijk 1948, een in ons land niet onbekende figuur en erkend grootmeester, dienog nooit een titel gewonnen had, totdat hij in Aug. van dit jaar, op 62-jarige leeftijd, voor de eerste maal in zyn leven de Franse nationale titel won. Altijd, een „goede tweede" geweest, zag hy zich nu eindelijk cons aan de top van de ranglijst. Ook in 1912 en in 1928 was Bon- nard reeds van de partij. L. Post, 2e aankomende in het jongste Franse kampioenschap met slechts 1 punt achterstand op Bon- nard, een reeds jaren bekend spe ler, die o.a. een „abonnement" schijnt te hebben op de titel kam pioen van Noord-Afrika. Hij woont in Algiers. De Belgen Demesmaecker en Verpoest, kampioen in 1948 resp. 1947 {resp. 2e aankomende in 1947 resp. 1948), Zwitserland wordt vertegen woordigd door zijn titelhouder G. Rostan, terwijl als Nederlandse deelnemers Piet Roozénburg, de nationale kampioen .en H. Laros, IJmuiden, zeker zijn van hun plaats. Als derde Nederlander komt dan een tweede Maasstad bewoner Daan v. d. Staay, die zich de meerdere heeft getoond van on ze tienvoudige oud-kampioen Kei ler. Als 9e deelnemer komt in aan merking Ghestem. Zijh deelna me schijnt echter nog geenszins vast te staan, want, zijn geschil is nog niet opgelost. Het is te hopen, zowel voor het tournooi als voor de Franse Dambond, dat tijdig de geschilpunten worden bijgelegd en Ghestem zal deelnemen. Er is re den om aan te nemen, dat dit ook wel zal gebeuren, want Frankrijk zal zijn beste troef niet willen mis sen en Ghestem zal zonder strijd ook geen afstand willen doen van zijn titel. Doch, mocht Ghestem niet mee doen en de 9de plaats zal toch worden bezet, dan krijgt waar schijnlijk G. Malfray, de Franse kampioen, van 1947, zijn kans. Voorlopig houden we het er op, dat Ghestem. zal deelnemen. In dat geval voorzien we het grote duel GhestemRoozénburg. Dat zijn de twee hoge troeven, waarop de ogen het meest gevestigd zullen^ zijn. J. Stevol. Prinses Elisabeth nam vorig jaar in uniform van kolonel van de Grena dier Guards een parade af. Haar moeder, de Koninginvond deze kle ding en haar vorstelijke houding zo charmant, dat zij opdracht gaf een porseleinen beeldje van haar oudste dochter te makenBoven Jinkg ziet n de prinses in haar uniform en rechts het porseleinen beeldje van kroonprinses Elizabeth op haar dameszadel. Van beeldje worden maar honderd genummerde stuks gemaakt, zodat có verzamelaars er om kunnen vechtenVoor de Worcester Porseleinfabrieken heeft Doris Lindner het 'geheel gemodeleerd. Naar. ieder deel van het Britse Ge menebest gaat een gedeelte van de honderd beeldjes. Zwemmen 400 enJtOQ m. sneuvelden onder formidabele slag Bob Bonte, de Amsterdamse zwemreus heeft Dinsdagavond het Amsterdamse Sporlfondsenbad voor twee verrassingen gezorgd, Twee wereldrecords, die tien jaar geleden op naam kwamen van de Duitse specialist op deze afstanden, Heiua, sneuvelden onder de formi dabele slagen van de Nederlander, zodat deze zich thans Nederlands, Europees en Wereldkampioen kan noemen op vierhonderd en vijfhon derd meter schoolslag. De 400 m. legde hij af in 5 min. 40.2 sec., en de 500 meter In 7 mtn. 10.6 sec. Het was een enorme -drukte in het zwemgebouw, want het was bekend dat Bonte, wiens ster snel stijgt een aanval zou doen op deze records. Een zeer snelle start beloofde reeds dadelijk veel goeds. Hij legde zyn eerste van de twintig baantjes van 25 meter die hem wachtten in een. tempo af dat nauwe lijks houdbaar leek. De eeitte "honderd meter maalde hij weg in een minuut 15 seconden. Dc tweehonderd meter gingen er m ongeveer twee minuten 42 seconden aan. En de tijd voor drie honderd meter werd 4.11. Officials ke ken elkaar eens aan en de overtuiging groeide dat de kansen voor een aan gename verrassing zeer hoog stonden. Het publiek, dat dit niet onbekend bleef, kwam ook steeds meer in span ning. Bij het doorgaan van. de vierhon derd meter bleek dat Bob Bonte inder daad de tijd van Herna had overtroffen. Het record werd zoals gezegd gebracht op 5 40,2. Dit betekende een verbetering van de Nederlandse tyd met liefst 12 séconden, en de wereldrecordtijd met 3.5 Schaken De uitslagen van de vierde ronde van het internationaal schaaktoumooi te Baam voor de internationale groep luiden: De Lange (Ned.)—Baay (Ned.) remise. Golombek (Eng.)Wood (Eng.) 10, Spanjaard (Ned.)Visser (Ned.) i—O, Rubcnstein (Belgis)Wade (Nieuw Zeeland) 0—i, Prins (Ned.)—Devos (Bel gië) afgebroken. De afgebroken partij uit dc derde ron^e Devos (Eelgiej—Spanjaard (Ned.) werd remise. Na de 4e ronde luidt de stand: L Go lombek 3Vi p.; 2. Spanjaard 3 p.; 3. Wade 3 p4, 5 en 6. De Lange, Wood en Prins l'/5 p. en 1 afgebr. party; 7 en 8 Visser on Baay Wi p.; 9, Devos I p. en 1 afgebr. partij; 10. Rubcnstein I p. ®e Amerikaanse bokser Joe Louis heeft gezegd dat zijn besluit thans vast staat en dat luj definitief van plan is zijn zwaargewicht-titel te verdedigen. Dit zal in Jum van het volgend jaar gebeuren, in een openluchtwedstrfjd. Later zei Joe Louis dat, wanneer hij een goede indruk kreeg van de wed strijd Ezzard CharlesJoe Baksi op 18 December, hy tegen de winnaar zou uitkomen. Wanneer deze match tegen viel zou hij misschien Lee Savoid, die nogal succes heeft met zyn comeback, tot tegenstander kiezen. Advertentie I. M. U hoeft niet bang te zijn, voor schrala of ruwe huid. Gebruik dagelijks de echte Engelse cream seconden. Bonte trok zich mets aan van de ovaties die bij dit nieuws losbarstten. Onverstoorbaar trok hij zyn laatste vier banen. Toen hij voor de laatste inasl aantikte bleek ook de wereldtijd op de 500 meter te zijn gesneuveld er. met 7.10.8 buna twee en een halve seconde te zijn verbeterd. Volgens „Les Sports" is het zeer waar schijnlijk dat Luc van Dam en Cynile Delannoit elkaar voor de derde maal zullen ontmoeten, en wel op 3 November as in het Sportpaleis te Brussel. Het blad voegt hier nog aan toe dat het niet uitgesloten, is dat aan de E B A. gevraagd zal worden deze wedstrijd te erkennen als geldende voor het Europese kam pioenschap middengewicht. Dit bericht is intussen in 6trijd met een mededeling van enkele dagen geleden uit Parijs dat Van Dam op 3 November in de Franse hoofdstad tegen Jean Stock zou uit komen. In elk. geval schijnt Van Dam de laatste tijd wel zeer in trek te zijn. Jan de Bruin in de ring Maandag 1 November zal Jan de Bruin. in_ de Rivièrahal z'n eerste wedstrijd in het middenge wicht boksen tegen de Franse ne ger Serge Barthélémy, kampioen van de Franse kolonie Guadeloupe. Parkzicht kampioen In de competitie van café- en restaurantbedrijven is Parkzicht door een 63 overwinning op de taxi-centr&le kampioen geworden. de heer v. d. Keyï, meedeelt zijn momen teel onderhandelingen gaande voor een wedstrijd tussen Wimms, kampioen van België weïtergewicht, ere onze Neder landse titelhouder in die klasse. In principe Is deze ontmoeting bepaald op IB November ajs. te Antwerpen. /ARENLANG waren de kosten voor de armenzorg een loden last op het budget wen tal wan Nederlandse gemeenten. Ook voor Rotter dam was dit in hoge mate het geval. Het was te voorziendat hieraan bij de invoering van dc noodvoorziening ouderdomszorg voor een goed deel een einde zou komen. Talrijke ouden van dagen, die wegens gemis aan voldoende eigen inkomsten voorheen door de ge meentelijke overheid geldelijk on dersteund moesten worden, kon den bij de doorvoering van deze noodvoorziening deze steun geheel of gedeeltelijk ontberen. Weliswaar kwam dit in feite slechts neer op een verschuiving van de lasten van de éne (gemeen telijke) overheid naar de andere (het rijk), maar dc verlichting van het gemeentelijk budget is daar niet geringer om. Blijkens een recente enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de verwachtingen die m dit opzicht ten gunste van de gemeenten bestonden, in wer kelijkheid nog overtroffen. In ge heel Nederland moesten de geza menlijke gemeenten vóór de invoe ring van de noodvoorziening ruim dertig nnllioen gulden 's-jaars uit geven aan ondersteuning van ouden van dagen. Thans is geble ken, dat op de ondersteuningen met geld en/of levensbehoeften 22 millioen bespaard wordt. Boven dien zullen door de noodvoorzie ning de gemeentelijke uitgaven voor verpleging van ouden van da gen in gemeentelijke tehuizen e.d. met anderhalf millioen en de kos- Frits van Kempen won van Stulen In „Odeon" werden Maandag bokswedstrijden voor amateurs ge houden. De uitslagen zijn. Weltergewicht: Frits van Kem pen, Rotterdam, wint op punten van H. Stulen, Almelo; J. de Haan, Rotterdam, w.o.p. van G. Lansink, Enschede; Bos, Rotterdam, verliest door interventie van de scheidsrech ter in de eerste ronde van Lucaa, Almelo. Middengewicht: Jo Spangenberg, Rotterdam, wint door opgeven in de tweede ronde van G Kuipers, En schede; Jan Nieuwkasteelen, Rot terdam, wint door k.o. in de eerste ronde van Bob Wïjma, Enschede; Kieboom, Rotterdam, onbeslist te gen Landskroon, Almelo. Lichtgewicht: Jan Schreutel- kamp, Rotterdam, wint door k.o. in de derde ronde van D. Bakker, En schede; Voorwinde, Rotterdam, ver liest op punten van Jan Maas, Rot terdam. Vedergewicht: Daan Keiler, Rot terdam, onbeslist tegen M. Bouw huis, Enschede; J. Kox, Rotterdam, wint door opgeven m de derde ron de van J. Flonk, Almelo: De Cau- wer, Rotterdam, w,o.p, van Sche-. pers, Enschede, OVER de herbouw van de vernielde binnenstad van Rotterdam zal zeker nog niet het laatste woord gezegd of geschreven zijn, al is het basisplan van ir. Van Traa destijds door de gemeenteraad goedgekeurd. Thara heeft ir. Valderpoort, vóór da oorlog chef van dc BouwpoIUie en nu'adviseur van de gemeente, zijn weloverwogen en vaak verrassende critick-op de bestaan de plannen, neergelegd in een kortelings verschenen brochure. Het uitgangspunt voor zyn ideeën zoekt schrijver in de situatie van de Rotterdamse city zoals deze voor de oorlog was. Ook toen bezat Rotter dam naar zyn mening geen voldra gen binnenstad (o.m. door de snelle groei van de stad), als gevolg waar van de overige stadsdelen als het ware de onvolkomenheden van de binnenstad moesten compenseren. Deze tendens is vooral na 1940 nog versterkt en ir. Valderpoort neemt krachtens algemene ervaring aan, dat de verplaatsing van winkels, kanto ren en werkplaatsen een blijvend ka rakter zal hebben. M.a.w., de animo voor het vestigen van winkels m de binnenstad kon wel eens veel minder groot zyn, dan aanvankelijk werd verondersteld. Uit deze verschijnselen concludeert schryver, dat naarmate de wederop bouw van de binnenstad langer wordt uitgesteld, hy ook minder noodzakelijk wordt. Het huidige tempo van de weder- ophouw schept ten enenmale onvol doende zekerheid omtrent een snelle verwezenlijking van een geordende opzet voor een nieuwe binnenstad, EARL DEUR BIGGER.3 EEN CÜARUB CHAN-M VST ERIE No. 96 Bob keek Charlie aan. „Meneer Fogg, hebt u iets bizonders aan Madden gemerkt? Was hij net als altijd?" Het voorhoofd van Fogg trok die pe rimpels. „Wel, toen hij weg was, begon ik daar over te denken. Hij deed erg zenuwachtig, en een beetje afgemat". „Ik zal li eens wat zeggen, meneer Fogg, en ik vertrouw op uw ge heimhouding. U weet wel, dat Will Holley ons niet naar u toe gestuurd zou hebben, als we ni'-* recht in onza schoenen stonden. Meneer Madden is zenuwachtig en afge mat. Wy hebben alle reden om te geloven, dat hij het slachtoffer is van een troep afpersers. Meneer ChanChan deed zijn jas een seconde open, en de beroemde Ca- liforniscbe zon straalde op een zil veren insigne. Peter Fogg knikte. „Dat ver baast me niets", zei hij ernstig. „Maar het spijt me toch, het te ho ren. ïk heb altijd veel met Madden op gehad. Dat zeggen er niet veel maar voor mij is hij werkelijk een vriend. Denk eens aan, het werk dat ik hier doe, is volstrekt mijn vak niet. Ik was advocaat jn het Oosten. Toen begaf mijn ge zondheid me, en ik moest hierheen. Het was een geval van nemen wat en hy antwoordde niet dadelijk." ik krygen kon. Ja, heren, Madden „Ja, Hij keek me even aan en zei is goed voor iny geweest, en ik zal toen: „Jerry Delaney heeft een raar u helpen, wat ik kan". beroep, Fogg, En hij is er vervloekt „U zegt, dat dit u niet verbaast, goed in". Toen ging hij naar zijn Hebt u daar enige reden voor?" studeerkamer, en ik wist wel, dat „Geen bizondere reden, maar - jk het beste deed, niets meer te iemand, die zo beroemd is als Mad- vragen", den en zo rijk och, het lijkt me onvermijdelijk". HOOFDSTOK XVIII NU begon Chan te spreken. „Nog één vraag, meneer. Is het mogelijk, de TKEIN KAAR BARSTOV.' dat u idee hebt waarom meneer Madden raker man haat? Een man, Enkele minuten later lieten zij genaamd Jerry DelaneyPet5r Fogg aIlMn op hel gcJ. Fogg keek hem snel aan, maar schoren grasveld naast het lege na sprak niet. leis van P. J, Madden, Zwijgend re- Jerry Delaney', herhaalde Bob. den zij de laaD UIt, en bega5en zich „U hebt die naam meer gehoord, toen na^r <jg drukkere winkelstra- meneer Fogg". ten „Dit kan ik u zeggen», antwoordde i, wjrt hebben' we daar nu Fogg De chef is soms nogal aan,. wM(, Bob weten. vriendschappelijk. Enige jaren ge- leden liet hij dit huis nazien en een volledig stel alarmappEralen tegen .i? »n n? de sehoudcrs ori. inbrekers aanbrengen. Ik kwam r?,.eI.nlShj!,ien'a Sr°trai3ee!s. Mf' bem tegen in de hall, toen de lui uJfrT11 ET°n5kke bezig waren aan de ramen. „Dat zal Speurderswerk bestaan ons voldoende waarschuwen, als er onbetekenende bizobder» iemand probeert in te breken", zei held geplaatst naast andere van hij. „Ik stel me voor, dat een man dezeifde soort Dan, met plotselinge als u heel wat vijanden hebt. Chef," verblinding. Jjegmnen licht door te .ni ilr TTii Iffipld ffrtn can ItonilA OrSKÊU. zei ik. Hij keek *ïne een beetje vreemd aan. „Er is maar één man op de we reld, van svie ik bang ben, Fogg", antwoordde hij. „Maar één", ,Ik werd er een beetje zenuwach. „Kom maar voor de dag met je verblinding", zei Bob. „We hebben gehoord, dat Madden zijn huis Woensdag bezocht, heeft, P*™ nlct n=ar bj™eh S'hü Toen Kunne„ tig van, „Wie is dat, Chef?" vroeg bem naar zun dochter w.,d ge- voor hefschroefvlicgtul- ik. „Hij heet Jerry Delaney", zei hij, vraagd, antwoordde hy, dat ze het B (verzending van post), sport- „Denk daaraan, als er iets gebeurt", goed maakt gauw komen zou. terreinen en parkeerplaatsen. Maar De handel heeft daarentegen van oudsher behoefte aan aansluiting ge toond. Thans ziet men evenwel slechts alleenstaande gebouwen ver rijzen, oasen in de woestijn, waarbij de zo noodzakelijke aaneensluiting op korte termijn niet verzekerd schijnt. Ir. Valderpoort bespreekt in dit verband terloops het streven naar combinatie- en collectieve bouw Cook voor winkels en kantoren), waarby hij zich een voorstander toont van dc collectieve bouw, daar hierbij sprake is van mede-eigenaren. Uitgaande van de naar zijn mening verminderde animo en mogelijkhe den om in de binnenstad te bouwen en het streven naar combinatie- of collectieve bouw, komt schrijver tot 4e conclusie, dat wat volgens thans geldende plannen en regelingen wordt gebouwd, grote kans heeft in de weg te staan aan de uitwerking van inmiddels opkomende verlan gens on noodzaken tot wijziging van "t stadsplan dat te groot opgezet is. Men zal slechts^ dan resultaat bereiken, zij het in kleiner om vang doch van groter intensiteit, meent ir. Valderpoort. als men het terrein van de mogelijkhe den verkleint en de beschikbare energie samenbundelt en gecon centreerd op een beperkt terrein Schrijver ziet de verwezenlijking van deze gedachte als volgt; Snelle voltooiing van de bebou wing van de Coolsingel ten einde dc stad haar hart terug tc geven. Verbinding van de Coolsingel met het bestaande Westen van Rotterdam (inclusief Bükzigt) door dè bebou wing van het terrein tussen Coolsin gel en Westersingel. (Uit de vele plannen die hiervoor btf het ASRO zijn ingediend zou men kunnen op maken, dat Ir. Valderpoort niet al leen staat in zijn mening omtrent de wenselijkheid van een snelle bebou wing van dit terrein. Red.) Semi-pcrmanente bauw op speciale randgedeelten van do binnenstad (zoals aan Zomerhofstraat) Sterke bevordering van collectie ve bouw. Instelling van een speciaal coördi nerend lichaam voor de regeling van alles wat met de bebouwing van de binnenstad samenhangt. Behoud van een voorlopig onbe- bomvde stadskern (de oude stads driehoek). Ten aanzien, van laatstgenoemd punt merkt schrijver op, dat een open kern vole mogelijkheden biedt waardoor verstarring zou kunnen worden vermeden. Men. zou het open terrein voorlopig al naar gelang van behoefte, kunnen bestemmen tot lan- ten voor geesteszieke ouden van dagen met ruim 1.1 millioen dalen. Voor de gezamenlijke Neder landse gemeenten betekent de noodvoorziening ouderdomszorg derhalve een verlichting van de uitgaven met bijna. 35 millioen gulden per jaar! Dit is ongeveer 75 pet. van alle uitgaven, die de gemeenten ten behoeve van haar ouden van da gen deden. Te Rotterdam werden vóór de invoering van de noodvoorziening ongeveer twaalfduizend gezinnen en acht a negenduizend alleenwo- nenden van gemeentewege gelde lijk ondersteund. Onder deze twaalfduizend gezin nen waren er zevenduizend, die gevormd werden door echtparen boven 65 jaar. Deze zevenduizend echtparen kwamen derhalve in aanmerking voor een uitkering krachtens de noodvoorziening. Voor vierduizend van deze oude echtparen was deze uitkering toe reikend en maakte alle verdere ondersteuning van gemeentewege overbodig. Daarnaast konden 2500 3000 echtparen de gemeentelijke onder steuning nog niet geheel ontberen, maar wel kon ook in deze gevallen de gemeentelijke steun met het be drag der uitkering volgens de nood voorziening verminderd worden. Alleenwonenden Van de alleenwonenden, die voorheen van stadswege onder steund moesten worden, konden er bijna 2000 na de invoering van de noodvoorziening elke gemeentelij ke uitkering missen. Voorts bleven er nog drie a vierduizend alleen wonende gesteunden, die ondanks de nieuwe rij'ksuitkeringen nog een geringe gemeentelijke bijsteun ble ven behoeven. Het gevolg van een en ander was, dat de gemeentelijke uitke ringen voor de ouden van dagen van gemiddeld vijftien gulden per week terug liepen tot slechts vijf gulden. Het totaal van de gemeentelijke steunuitkeringen, te Rotterdam, dat vóór de invoering van de nood voorziening pl.m. vijf millioen per kwartaal bedroeg, daalde door de ze wet tot 2 8 millioen, waaronder slechts f 450 000.— voor aanvul lende steun aan ouden van dagen. Hieruit volgt, dat het gemeen telijk budget van Rotterdam dour de invoering van de noodvoor ziening ouderdomszorg een ver lichting van negen millioen gul den per jaar heeft ondergaan! Delen alle gemeenten in het pro fijt, dat de invoering van de nood voorziening ouderdomszorg voor de gemeentelijke uitgaven ge bracht heeft, de sommen, die ook thans nog voor armenzorg moeten worden uitgegeven, leggen een zeer ongelijke druk! Hierboven vermeldden wij reeds, dat in Rot terdam naar de thans bestaande toestand per jaar pl.m. 11 millioen aan gemeentelijke armenzorg moet worden besteed (exclusief bijzon dere ondersteuningen, salarissen, administratiekosten, enz.). Dit komt dus neer op rond f 14.000. per duizend inwoners. Gaan wjj na, hoe zwaar deze druk elders is. dan komen wij voor de grootste vijf steden tot de volgende cijfers: Den Haag f 6.100; Haarlem f 6.400, Utrecht f 7.200, Amsterdam f 7.500, Rotterdam I 14.000! Bij deze vèr uiteenleggende be dragen is het Rotterdamse cijfer dus vrijwel het dubbele van de andere steden. Dit komt geenszins doordat de uitkeringen hier hoger zouden zijn, want deze bedragen ziin gemiddeld (in .dezelfde volg orde) f 12.25, f 13.80, f 15.10, f 11.46 en f 11.48. De oorzaak ligt geheel in het zo veel hoger aantal steunbehoeven- den. Voor Bram en Merie Vaag hoorde ik de stem van mijn vrouw nog zoemen en ik stond net op het punt in het zwarte gat van de nacht te vallen, toen die twee onder het open slaapkamerraam me ineens klaar wakker maakten. Stil es, zei ik tegen nayn vrouw, die rustig haar verhaal vervolgde Nee, Bram, vraag nou maar met langer, ik zeg het toch niet. Waarom dan niet, Merie? Omdat ik het liever voor m'n eigen wil houen. Maar da's toch geen werk, Me rie, We kebbe toch al meer dan een jaar verkering en dan mot je toch geen geheime voor me hebben. Ik zeg het toch niet, Bram, za nik nou met Langer. Maar waarom dan niet, durrevie het niet tc vertellen? Durreve gerust, maar ik hou het liever voor m'n eigen. Merie, as je 't niet, as je 't niet zegt Stil nou, verdorie, zei ik tegen mijn. vrouw, die gewoon verder wilde gaan vertellen, die vent heeft me nieuwsgierig gemaakt, luister nou 's. Je mot maar doen wat je niet late ken, Bram, maar ik zeg het toch met. - Heb het iets te maken met Wil lem, daar heb-ie toch vroeger mee niet zeg. Zie je wel, het heb wat met Willem le maken, ik zie het an je ge zicht, Merie, nou mot ik het zéker weten.... Ga als je blieft het raam dicht doen, zei m'n vrouw, ik wil dat ge leuter niet meer aanhoren. SSssjjjtt, deed ik streng, luister nou toch, wie weet wat we te horen krygen.^ Avw, da's gemeen, je knijp me in me arm. Bram, morgen heb ik weer een blauwe plek, la los jó, ik 2eg het tóch niet. Merie, nou vraag ik je voor de laatste keer: zeg-ie 't nou of zeg-ie 't niet. Nee. heb ik toch gezegd. Op mijn elleboog geleund lag ik stomnieuwsgierig de ontknoping van het drama af te wachten. Ga toch slapen, zei m'n vrouw knorrig, moet je je nachtrust aan dat gezanik op offeren. doe in 's hemelsnaam het raam dicht of gooi een glas water naar beneden, dat helpt by katten in Maart ook, vind je dat ik die blauwe jurk iets langer moet maken of zo maar laten? Laat maar zo, stil nou toch, straks daet-ie d'r wat, hoor maar: As je mc niet direct loslaat ga ik gillen hoor, dan komt de peliessie en dan heb-ie je zin. Zeg het dan! Nou, kinderachtige vent, as je het dan beslist wete wil, ik heb daar, nou weet Die puntjes achter „heb" stellen het gedaver van een zware vracht auto voor, dat het hoge woord op vrat. Die laatste stippeltjes het hate- U,kc gelach van mijn ^|IDEmu£, Veemarkt Rotterdam Totaal 4463; Vette koeien en ossen 725; Gebruiksvee 1460: Graskalyeren 351; Nuchtere kalveren 252; Biggen 582- Veulens 43: Paarden 356: Scha pen en lammeren 484; Bokken en geiten 156; Veulens 54. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 800.—, f 700.—, f 600; Meikoeien idem; Vare koeien 475. T 400.—, 350,—; Vaarzen 575.—, 425. 325,Pinken 400.—, 300.—, 225.—; Graskalveren 185.135.DO. Biggen 50—, 40.—, 35.—; Hitten 600—, 500.—, 300.—; Paarden-werk 800.—, 600.—, 400.—; Paarden-slacht 1.25, 1,10, 0.00 per kg. Kaïf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, handel redelijk, prijzen van kalfkoeien stabiel, van melk koeien iets stijver. Vare koeien: aan voer groot, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken: aanvoer ruim, handel kalm en prij zen constant Graskalveren: aanvoer kleiner, handel levendig, prijzen iets hoger. Biggen: aanvoer iets gro ter, handel stroef en prijzen onver anderd. Paarden: aanvoer als vorige week, handel slecht en prijzen lager. Ik sci, dat ik het doen zou. Toén Wat nog meer? Iets, dat we al wis- wou hij doorlopen. ..Waarom bent u ten dat Madden bang was van zo bang van die Delaney, Chef?" Delaney." vroeg ik. Het was een brutale vraag, (Wordt vervolgd) tevens zou men nauwlettend dienen te waken voor het ontstaan van een chaos van primitieve bouwsels in de open binnenstad. Na 1 November behoeven alleen staande werkende- mensen zich niet meer bezorgd te maken over hun warme maaltijden. Twee ver enigingen in Rotterdam, de U.V-V. en Union stellen zich voor een eet- gelcgenhied te openen in „Het Ankel", Putselaan 126 en/of In Blijdorp in de cantino volksbond. Noorderhavenkade hoek Slatcn- WCff, Voor ieder, dfe mee wil eten zat daar tussen half zes en half zeven een goed middagmaal gereed staan, klaargemaakt door de ge meentelijke gaarkeuken. In beide gelegenheden is plaats voor circa 70 deelnemers. Voor 5.15 kan men een knip- kaart krijgen van Maandag tot en met Vrijdag, welke met persoon lijk is. Het menu bevat drie maal per week vlees, waarvoor per 14 dagen een 'vJecsbon van drie ons moet worden ingeleverd, verder iedere dag groente, aardappelen, jus en dessert. Deelnemers moeten zich op- 21 OCTOBER. Verschillende laagblyvendc of kruipende naald- bomen of coniferen zijn zeer ge schikt voor beplanting van rots- tuinen. Hierua7i verdient o.a. de Pinus montana Mugnus of Beraden aanbevelingdie wel in schrale grond kan morden geplant. Van. de Juniperus of Jeneverbes bestaan verschillende kruipsoortcn die niet alleen in een rotspartij doch ook i7i een gazon een mooi effect geven. Hiervan komen o.a. de blauwgrij ze Juniperus Sabina tamariscifolia en de blamoe Juniperus procum- bens nana in aanmerking. Doordat hun takken over de grond ktuipen blijven deze zeer laag (meestal niet hoger dan 60 centimeter). Thans kan men ze het best plan ten. geven, (met vermelding van. Zuid of Blijdorp) vóór 23 October bij da U.V.V., Eend rachts weg 17, het maatschappelyk advies en inlich tingenbureau station. D.P. zijvleu gel, tel. 28356 of het sterhuis Union Maiheneserlaan 4G8a. Bij voldoen de deelneming wordt op 1 Novem ber met deze eetgelegenheden be gonnen. Adoerüentie I. M. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt)pr.75ct. Als candidaat voor de Nobelprijs voor litteratuur (die dit jaar. ruim 100.003 gulden bedraagt) wordt ge noemd de 60-jarige schrijver T, S, Eliot. Zijn naam werd het vorige jaar al genoemd, maar toen ging de prijs naar André Gïde. Eliot, die Amerikaan van "geboor te is, woont en werkt sinds dertig jaar in Engeland. Sommige Engel sen beschouwen hem als de groot ste dichter van onze tyd en zonder twijfel heeft hij een buitengewoon grote invloed gehad op de poëtische taal en het werk van zijn tijdgeno ten. Zijn laatste werk bestaat uit vier lange gedichten, waaronder „The waste land' 'en een aantal es says. Hij is zeer bekend door zijn toneelstuk „The murder in the ca thedral". Andere schrijvers die als candi- daten voor de Nobelprijs genoemd worden, zyn de Italiaan Alberto Moravia en de Fransen André Malraux en Francois Mauriac. De prijs zal op 4 November toegewe zen worden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3