Compromisvoorstel van Republiek Is 't speelgoed onbetaalbaar? HET ROTTERDAMSCH PAROOL KVP zal leden van comité Weiter royeren Tweede Kamer beëindigt de algemene beschouwingen Goedkope damesmantels zijn op komst /Laat Nederlanders en Indonesiërs leden van interimbewind benoemen" L. Neher terug uit Batavia Algemene staking in Parijs Weerbericht Extra-kinderbijslag Overheidspersoneel Georganiseerd overleg weer centraal Partijraad bijeen in Utrecht Eerste paal voor uitbreiding van het Bergwegziekenhuis Dr. Drees: In ontslag dr. Van Mook lag niets abnormaals Nog voor Kerstmis Atlantisch pact? Ook West-Duiisland legde het werk neer Wel overtredingen geconstateerd Kademuur gereed van Rijnhaven Griekse regering legt haar taak neer Drama van de zee Groote Beer vertrok naar Indonesië Veertien uur lang muziek! •Zaterdag 13 November 1948 Eed, en Adm. Lange Haven 141» Schiedam Tel. 69300 Abcnn.prf{si per week 0»32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No' 266 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur-. B. de.Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Uit doorgaans betrouwbare bron te Batavia verneemt Reuter, 'dat in de brief van Moh, Hatta. die minister Stikker meebrengt naar Nederland, een compromis-overeenkomst wordt voorgesteld, afhankelijk van de bereidheid van het Nederlandse kabinet om de onderhandelingen te hervatten door bemiddeling van de C.v.G.D., op de formeel aanvaarde basis van de Amerikaanse, mondeling gedane, voorstellen. Naar verluidt wordt in' de brief voorgesteld, dat voor 1 Januari a.s. de Nederlanders en de Indonesiërs mini sters zouden benoemen voor een federale interimregering, die voorbereidingen zou moeten treffen voor de verkiezing van een consti tuerende vergadering binnen on geveer zes maanden. De interimre gering zou dan verantwooglelijk zijn aan dit lichaam, dat een Grondwet zal opstellen voor^ de Verenigde Staten van Indonesië en de onderhandelingen met de Ne derlanders zal voeren voor de in stelling van een Nederlands-Indo nesische Unie. De souvereiniteit over Indonesië zou gedurende de interim-periode blijven berusten bij de Nederlandse Hoge Vertegen woordiger van de Kroon, doch de interim-regering zou de facto het bestuur in handen hebben. De C. Om klokslag vier uur landde Vrijdagmiddag op Schiphol de Con stellation „Holland" van de K.L.M., komende uit Batavia met aan boord de heer L. Neher, gedelegeer de van het opperbestuur te Bata via. Hjj keert naar Nederland terug voor besprekingen met de regering. De heer Neher verklaarde, de laat ste berichten over de -ituatie in In donesië niet ontvangen te hebben. Wei verklaarde de heer Neher dat toen hg uit Batavia vertrok de si tuatie; zo was, dat er geen reden tot direct pessimisme omtrent de hervatting der onderhandelingen met de republiek bestond. De heer Neher kon niet zeggen wanneer hij naar Batavia zou te rugkerend „Ik heb ook dit keer niet al mijn bagage b§ me," zo zelde hij lachend, maar'wat er met rng gfe- beurt hangt af van het resultaat van mijn besprekingen in Den Haag." Bovendien wees de heer Neher erop, dat hij nog steeds directeur- generaal van de PTT is, zjj het met verlof. Hij Het dus alle mogelijk heden open. De heer Neher achtte het niet uitgesloten, dat minister Stikker, die op het ogenblik op weg naar ons land Is, spoedig voor een twee de maal naar Indonesië zal ver trekken. Parijse arbeiders zijn Vrijdag ia wilde steking gegaan, als protest tegen de arrestatie van het com munistische parlementslid Huillier na de demonstraties van Donder dag. Uit vele delen van Frankrijk worden botsingen met stakers ge meld. De door de communisten geleide vakverenigingsraad der C.G.T. voor het gebied van Parijs, die meer dan een millioen arbeiders vertegen- woordit heeft voor heden een 24- uurstaking uitgeroepen als protest tegen „het brute optreden van de politie en de arrestatie van com munistische parlementsleden. De eerste editie van de „Huma- nité" -het Parijse communistische dagblad, is Vrijdag door de politie in beslag genomen. iWassiljefski als stafchef vervangen Be Sowjetrussisehe maarschalk Wassiljefski is ontheven van zijn functie als chef van de generale staf. Hij zal eerste onder-minister voor de gewapende macht blijven, "welke functie hij gelijktijdig met de eerstgenoemde bekleedde. Als stafchef wordt hij opgevolgd door generaal Sjtemenko. De Russen bereiden een verorde ning voor, op grond waarvan het in de Sowjet-zone verboden zal zijn te luisteren naar buitenlandse en West- Duitse radiostations, zo meldt het met Britse vergunning verschijnende blad „Telegraf", GELEIDELIJK ZACHTER tot Zoit- Voor het Noord- ,Weaten van het land: matige tot krachUfie wind tussen Zuid en Zirid-West. Meest zwaar bewolkt met hier en daar enige re gen. Zachter vooral des nachts. Voor het Znld-Oosten van het land; gedeel telijk bewolkt, over wegend droog weer. Des nachts nog tamelijk kond, morgen overdag iets zachter dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. 14 Nov-c Zon op 7.38. onder 16.51. liaan op 15.57, onder 03.07. 15 Nov.: Zon op 7.59, onder 16.49. Maan op 16.10. onder 06.22. 14 Nov. Hoog water te R'dam: le tij 1.13 uur; 2e til 15.12 uur. 15 Nov.: Hoog water te B'dam; le tij I de vak 3.43 uur: 2e üi ls-43 -jut. 1 kaanse v. G. D. zou worden teruggetrok ken. na de totstandkoming van de interimrègering. A.P. meldt uit Batavia: Welingelichte persoonlijkheden bevestigden een bericht, volgens hetwelk de heren Stikker en Hatta het persoonlijk eens waren gewor den omtrent een brede basis voor een oplossing van het Indonesische vraagstuk. Deze basis moet thans door de republikeinse en Neder landse regering worden goedge keurd. Volgens in dé regel betrouw bare zegslieden strekt de voorlo pige overeenkomst tot de vorming in de nabije toekomst van een voor lopige interim-regering, welke lykt op, maar toch niet geheel volgens dezelfde beginselen zou zjjn opge bouwd, als die van India. Zes maanden r\a de vorming van die re gering zouden verkiezingen voor een wetgevende vergadering wor den gehouden- De interim-regering zou volgens de mededelingen staan onder leiding van een soort" mi nisteriële organisatie, in plaats van onder een driemanschap, zoals ver scheidene weken geleden door fede ralisten kr Den Haag is voorgesteld. Medegedeeld werd, dat even eens was overeengekomen dat het Nederlandse leger zal mo gen optreden ter voorkoming van schendingen van de wa penstilstand, doch alleen na ruggespraak met de Republiek, In bepaalde bijzondere gevallen zou de eindbeslissing berusten bij de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon. De zegslieden verklaarden, dat Hatta en Stikker door over de min der grote struikelblokken voorlopig heen te stapnen, erin zgn geslaagd .te komen tot wat op het ogenblik sinds vele maanden - de beste kans biedt voor een vreedzame oplossing van het reeds zo lang bestaande geschil. Men gelooft dat de voor naamste concessies van mr.. Stik ker -betrekking-hebben op de bui' tenlapdse vertegenwoordiging ge durende de interim-periode, terwijl de Republiek van h; r kant er in zou hebben toegestemd gedurende, die periode de Nederlandse souve- 'reiniteït de jure te erkennen en een concessie op militair gebied zou hebben gedaan. Dc platgebrand kampong Regering wil nadere inlichtingen Geldt ook bif ons ln Nederland d regel ..Befehl 1st Befehl"? dat was de strekking van vragen die de hertm Vorrink en Van der Goes van Na t er s kort geleden aan de jrstrister. president en de minister van overzeese gebiedsdelen hebben gesteld. De vraag stellers doelden op het veroordelen van drie Nederlandse mariniers, die voor de krij gsraad moester, terechtstaan, omdat zij geweigerd hadden, eén Indonesische kampong als represaillemaatregel plat te branden. De ministers Dxees'en Sassen hebben nu geantwoord dat het hun noodzake lijk voorkomt, op enkele punter, nadere- inlichtingen te ontvangen. Daarom heeft minister Sassen zich telegrafisch tot de regering van Indonesië gewend voor een nadere toelichting. Na ontvangst hier van zal nader worden teruggekomen op de beantwoording van de vragen. In de vergadering van de salaris commissie ad hoe werd met' de cen trale organisaties van overheidsper soneel overeenstemming bereikt over toekenning van een tijdelijke extra-kindertoeslag in verband met de afschaffing van subsidies op "de eerste levensbehoeften.- De toeslag zal aanvangen bij het tweede kind en .komt, voor wat het bedrag be treft, ongeveer overeen met het geen voor het particuliere bedrijfs leven werd bepaald. Verwacht wordt dat deze uitkering 24 of 25 cent per week zal bedragen. Déze regeling is van toepassing op rijkspersoneel. Het wachten is nog slechts op de goedkeuring van de resultaten van dit overleg door de regering.^ (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is zeer bin nenkort het besluit te verwachten dat de Centrale Commissie -voor Georganiseerd Overleg in ambtena renzaken weer in het leven wordt geroepen. Deze commissie is tijdens de bezetting opgeheven. Na de be vrijding deden zich een aantal moeilijkheden voor, waardoor niet onmiddellijk tot heroprichting kon worden overgegaan. Er werd toen een commissie ad hoe voor salaris zaken -ïgesteld, maar deze zou verdwijnen om voor de centrale commissie, die het gehele terrein van ambtenarenzaken omvat, plaats te maken, Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende ^verliezen zijn gerapporteerd: Kon. landmacht: lt.-kol. H. Schild, Maartensdijk Utrecht), gesneuveld 2 'November "1943; Sold, J. W. Schopberteld, Oldenzaal gé- sneuveld 7 November 1948; Sold. A. H. Span», Balgooij (gem. Over- asselt), gesneuveld 3 November 1948. KNIL.: Sold. W. M. Lapre „In donesië". Vandaag is de partijraad van de K.V.P. in'Utrecht bijeen gekomen. De voorzitter, de heer W. J. A n - driessen, hield daar een uitvoe rige rede, waar hjj in de eerste plaats de politieke toestand van nu onder de loupe nam. In het bijzon der hield hij zich bezig met de actie van de heer Weiter. Hij be treurde deze actie, omdat die z.i. afbreuk heeft gedaan aan de staat kundige eenheid der Nederlandse katholieken. De heer Andriessen herinnerde er aan, dat de heer Weiter tot de stichting van zijn „voorlopig actie comité" was gekomen, omdat hij het niet eens was met de Incïone- sië-politiek van de K.V.P. en om dat hjj zich verzette tegen het sa mengaan met de Partij van de Ar beid. Nu de enge samenwerking met deze laatste partij niet meer bestaat achtte de heer Andriessen in dit opzicht de grond voor de actie-Wel ter vervallen. „Toch zal zij deelnemen aan de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen, zodat wij niet meer kunnen spreken van een „voorlopig",ojmité," zei hij. Hijmeende; dat de heer Weiter welbewust wil komen tot een con servatieve katholieke partij. De K.V.P. zal zich scherp daar tegen richten. Alle K.V.P.-leden, die tevens lid zijn van dit comité, zullen geroy rd worden, kondig de hij aan. Ook waarschuwde de heer An driessen tegen 4e „Nederlandse boerengemeenschap", omdat die z.i. te veel belangstelling geniet van de communisten. Scherp nam hij stel ling tegen de vloed van prikkellec tuur, die ons volk dreigt te over spoelen. Sprekend over de loon- en prijs politiek van de regering.legde de heer Andriessen er de klemtoon op. dat de grotere gezinnen met niet verdienende kinderen aanspraak hebben op een redelijk deel van wat er te verdelen valt. Ten slotte sprak hij de hoop uit, dat de regeling van de oorlogs schade spoedig haar beslag zal krijgen. J/|/£L zelden zal het slaan van een eerste paal te Rotter dam door zoveel leden van t schone geslacht zin bijgewoond als 'gistermiddag'hei géval was op het grote'bin nenterrein- van het; pe rn eente lijk zieken huis aan de Bergweg-Dit zal, zoals toy reeds eerder schreven, naar ontwerp van architect ir/AViergever, -uit gebreid worden -met 'n vleugelwelke o.-m. 60 bedden zal bevatten. heipalen te kunnen bijwonen. Uit de vensters van het ziekenhuis tuerd enthousiast met vlag getjes gezwaaid, ter wijl vele balcons van de omringende huizen blokken met belang- stellenden waren be zet. ve bouw. Het Berg- wegziekenhuis heeft te Tegen drie uur had den zich de talrijke autoriteiten bij de be- vlagde heistelling van de aannemersfirma Adr. L. Klein verza- m meld. De wethouder Tientallen zustertjes van Volksgezondheid, lieten zich door dé we- de heer A. Hogeweg ke]i vochtige bodem noemde in zijn spëech- niet weerhouden om je de uitbreiding voor- het feestelijke moment al daarom zo belang- wenste met de uitbrei- van de eerste inep op rijk', omdat het hier ding van het zieken de eerste van 'dé-..339, gaat om een definitie- huis. Vrijdag zette de Tweede Kamer de algemene beraadslagingen over de rijksbegroting voort. De heer Andriessen (K.V.P.) meende, dat er toch wel sprake is van een belangrijke koersverandering. Hjj zelde niet in te zien waarom het tijde lijke karakter van de loonbjjslag is aangehouden. Ten aanzien van het niet- doorberekenen. van deze bijslag ver schilde hij van inzicht met de regering. Hij vroeg nadere overweging van zijn verzoek om de loonbljslag ook te ver lenen aati gehuwden beneden 23 'jaar. Aan de motie-Wagenaar had spr. geen behoefte. De heer Hafstra (P.v.cLA.) wilde nog vernemen waarom het niet tot een exportbelasting is gekomen. Dc heer Oud (V.V.D„) vond geen duidelijk antwoord te hebben gekre gen op rijn vraag inzake de gehuwde ambtenares. Hij merkte op, dat er blij kens de mededelingen van dr. Drees kans is op een bevredigende oplossing met de republiek, maar aan de andere kant is het toch zo, dat deze zaak niet veel meer op de lange baan moet wor den geschoven. Als na deze allerlaatste poging er geen overeenstemming komt, uieyzieKennuts neetc ie aandringen op die maat- dien aanzien een ori- re£cIerV d3e onvermjjdelük zullen zjjn. aien aandien een pn Dg heer Vail de wetering meur, omdat andere (C.H.3 herinnerde nog aan de belofte ziekenhuisuitbreidin- der regering inzake de aanleg van het te Rotterdam Amsterdam-Rijnkanaal. De minister-president. de heer Drees. deelde nog mede. dat er reeds wordt gewerkt aan aanwijzingen voor burgemeesters en ambtenaren in geval van oorlog en bezetting. In de bespreking over zjjn ontslag met de heer van Mook lag z.i. niets abnormaals. Nederland te verwijten dat het in Indonesië de wapens heeft doen spreken, ls een scheve voorstelling van zaken geven. Ten aanzien der huwende ambtenares wordt het geldende ambte narenreglement toegepast. Wat de loongrens voor de bjjslag betreft is de regering zover gegaan als zij kon ora de miost-draagkrachtigen tegemoet te ko men. Spr. verdedigde nader de leeftijd grens van 23 jaar. Onjuist noemde de minister-presddent het te zeggen, dat Nederland zijn .vrijheid verkoopt voor de Marshallhulp. De minister van financiën, de heer L i e 11 n c k, ging nog uitvoerig op verschillende opmerkingen in. Dat de gen slechts een tijdelijk karakter dragen. Nadat de eerste paal vlot in de grond gedre ven was, voerden nog het woorddr. P. H. Kramer, geneesheer- directeur van 't Berg- joegzïekenhuis en de heer II. Snettelaar, in specteur in algemene dienst van het zieken huiswezen, die namens de hoofdinspecteur van Volksgezondheid, zo wel dr. Kramer als de stad Rotterdam geluk- Vertegenwoordigers van de vijf mogendheden der .Westelijke Unie zijn Vrijdag in Londen in géhéime zitting bijeengekomen 'voor bespre kingen over een Noord-Atlantisch- Defensie-Verdrag met de Ver. Sta ten en Canada. Een woordvoerder van het Fran se ministerie van buitenlandse za ken hééft gezegd,: dat Frankrijk voor de..zéven Mogendheden.,een overeenkomst met een looptijd van 50 jaar wil voorstellen. Volgens berichten uit Washing ton en Ottawa verwacht men in officiële kringen aldaar een Noord Atlantische conferentie vóór Kerst mis. Wel vergunningen voor auto's van vóór '35 Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede. dat de richtlijn, waar in aan tie Rijksinspecteurs van het ver keer iverd voorgeschreven, geen ver gunning v-aor het gebruik van motor voertuigen te verlenen indien deze van het bouwjaar 1934 of ouder waren, is ingetrokken. De rijksinspecteurs van het verkeer rullen in het vervolg dus voor dergelijke voertuigen vergunningen kunnen verlenen, tenzij hun blijkt, dat bet gebruik daarvan ln feite uit econo misch oogpunt niet verantwoord is te achten. Te Hengelo is gearresteerd de chauffeur P. J. R- uit Delft, die In het oosten des lands regelmatig van een fabriek boter moest halen. Hij had de gewoonte dan. tevens boterbonnen te stelen duizend in totaal die hij in Rotterdam op de zwarte markt verkocht. leren in S ,sp?0oeIteg<?n Nederland lieeft een eigen speelgoedindustrie 1 ■daas, is V-J Het normale leven in de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland stond Vrijdag vrijwel stil door het feit. dat naar schatting 8.009.00(1 Duitsers een staking van een dag hielden als protest tegen de hoge kosten van het levensonderhoud. Dit" is de grootste staking in Duitsland sindt 1921. Hij begon *s nachts om twaalf uur, toen de bus sen in de grote steden ophielden met rijden. Het werk, dat samenhing-met de luchtbrug naar Berlijn, werd door de staking niet beïnvloed en de Duitse employé's hij. het militaire bestuur namen er evenmin deel aan. „Zo.deze proteststaking niet tot het verwachte succes mocht leiden, dan zullen de vakbonden niet terug schrikken voor nieuwe acties", so verklaarde heden de voorzitter van de vakbondsraad der Brits-Ameri» zone. Kinderen een winkel, Sinterklaas, iets. wat ieder jaar weer ontroert. Er is haast geen grotere verrukking denkbaar dan die van het kleine joch, dat daar tientallen speelgoedavAo'tjes voor rich ziet. die kleurige rijdende stukjes blik. En dan de ogen van het meisje, gefascineerd gericht op een compleet keukentje, met een weegschaaltje en echte potjes en pannetjes. Wy herinne ren ons nog goed, hoe we vroeger ook zo stonden "te hunkeren en te genieten van de gedachte; Het ■wordt Sinterklaas, nu krijgen we cadeautjes, dit allemaal zou ik kunnen krijgen, eigenlijk is hét allemaal al van mij! De moeders, die meegekomen zijn kijken niet zo verheugd; ze bezien ï.orglijk de prijzen. In een huis honden zijn de uitgaven al zo krankzinnig hoog, vroeger was speelgoed, iets, wat je er even bij- kocht voor weinig geld. Nu kost een teddybeer tien gulden, een be hoorlijke pop zes gulden, een klein houten prutsïgheïdje voor de kleu ter iets van twee gulden vijf en zeventig. Hoe zit het met speelgoed dit jaar en met de prijzen? Ais we de winkels eens doorlopen, •frappeert het ons, dat er veel meer te krijgen is dan vorige jaren. Com plete electro-mecbanische construc tiedozen, waarmee een jongen zich ingenieur voelt, poppen in alle ma ten, die je aan en uit kimt kleden, met stenen koppen, gummi en plas tic ballen, bonten beesten en afwas- bare zeildoeken beesten, veel grap pige mechaniekjes. Voor de oorlog werd 90% van ons speelgoed geïmporteerd. Nu is het andersom. 10 wordt inge voerd, 80 maken we zelf. Vroeger had Nederland zo goed als geen speelgoedindustrie, nu wordt hier uitstekend, degelijk speelgoed gemaakt, dat gemakkelijk met het buitenlandse kan concurreren. Wij zagen een import-auto'fcjé voor 6.90 en daarnaast een evenmooï Nederlands wagentje .voor .ƒ-2-50. Ook De klacht, dat geen laag-geprjjsde mantels te koop ztfn, doch dat daaren tegen in alle etalages dure mantels staan, is gemeengoed geworden. Uiteraard heeft, de prjjscontröledienst niet op klachten gewacht met het controleren van de prgzen en van de aantallen goedkope mantels die aan de markt kwamen. De industrie is namelijk verplicht van de totale aan maak een aanzienlijk percentage In de lagere prijsklassen af te leveren. goedkopere mantels in de verkoop Meer stof, dus duurder Dat de mantels duurder zijn dan verleden jaar is volkomen waar, doch ook begrijpelijk, aangezien de mode modellen voorschrijft waarin meer stof is verwerkt. Bovendien was de vraag abnor maal hoog. juist in' verband met die nieuwe mode. Vele mantels, die an ders zonder bezwaar een jaartje langer hadden meegekuni, moesten worden vervangen .omdat de dames op de langere rokken geen korte mantels wilden dragen. Verder hebben allerlei verhalen bij dc dames een „mantelpsychose" in het leven geroepen, met het ge volg, dat een ieder zich zo snel mo gelijk een. nieuwe mantel trachtte te verwerven. Dit alles werkte samen cm on danks een vrij normale aanvoer een tekort te veroorazken. Tegen de fabrikanten, die met de uitgebrachte aentallen mantels in overtreding zijn is preces-verbaal opgemaakt. Nederlandse kustvaarder Larix vermist Er bestaat ongerustheid omtrent het lot van het Nederlandse motor- kustvaartuig Larix, waarvan men sinds enige tijd niets meer heeft gehoord. Het schip vertrok op 5 November van de Deense haven Aarhuus naar Finland, doch is tot dusver nog niet in een Finse haven aangekomen. Aan de op de Oostzee varende schepen is verzocht naar het vermiste schip uit te kijken. De Larix is een kustvaartuig van 500 ton bruto. Het werd in 1946 gebouwd en is eigendom, van de N.V. Reederij Larix te Zaandam. De „mode" evenwel ook schuld De contröle heeft aan het licht ge bracht, dat overtredingen zijn be gaan door het te weinig afleveren van mantels in. de goedkoopste groep. Ook zijn er fabrikanten, die eerst hun contingent dure mantels afleverden en pas daarna tot de aan maak van het verplichte, aantal goedkope mantels overgingen. Het is te verwachten, dat het aantal aan geboden goedkope mantels zal toe nemen. Intussen moet gezegd worden, dat ook tot nu toe grote aantallen man tels in de prijsklasse van f 55.tot f 100.— zijn afgeleverd. Evenwel was de vraag zo groot, dat deze mantels als sneeuw voor de zon verdwenen. Ze werden weggekocht zo gauw ze door de winkels waren ontvangen, hetgeen de reden is. dat ze niet in. de etalages verschenen. Inmiddels is van de zijde der in dustrie gepubliceerd dat binnenkort verhoging is in verhouding niet groter dan. die van andere goe deren. En de bewering, dat het speelgoed minder deug delijk zou rijn, dan. voor de oorlog, is niet houdbaar. Van het import-goed valt het Deense het meest op. De Denen-maken alleraardigst houten „paedagogisch" speelgoed, karretjes met poppen van verschillende grootte, die je in corresponderende gaatjes moet steken en wagentjes, die in en uit elkaar schuiven. Misschien heeft de duurtevan het speelgoed één voordeeL Namelijk dat wij. wan neer we iets voor onze kinderen gaan kiezen, niet zomaar raak kopen. Dat we integendeel, drom- 'mels.goed uitkijken en ons af vragen: Past het bij;hun leeftijd en hun belangstelling? Is het sterk, kleurecht, afwasbaar? We zien zo vaak een kind met een hele kast vol speelgoed, té veel. speelgoed. Het kind'waardeert het niet eens meer en ga'at- met een houtje in de goot roeren. Speelgoed moet met mate en mét veel zorg ge kocht worden. Een stevige teddy beer kan een kameraad' voor jaren rijn, een doos met houten kubussen kan een bron' van kinderinitiaticf worden. En dan de kinderboeken. De winkels verwachten nog veel nieuws tegen Sinterklaas, maar wy zagen o.a. een aantal goede her drukken. Het verrukkelijke kinder boek Winnie de Poeh van Miïne is wèer te krijgen, de Harlekijntjes serie van Josephine Siebe.' we zagen Jelle van Sipke Froukjes van Ninke van Hiehtum, de Dierenwereld in een notendop van Huey en niet te vergeten het haast klassiek gewor den jeugdboek' van Selma Lager- Niels Holggerson's wonderbare reis.- ...en dan de ogen van het meisje gefascineerd gericht op de poppen in de etalage. ,,Die pop zou ik willenhebben. Maar... heeft, mammie wel genoeg centjes?" löf Deze boeken rijn door de jaren heen uitstekende kinderlectuur gebleken en hoéwei ook hiervan de prijzen vrij hoog zijn, we kunnen ze beter aanschaffen de fabricage van mechanisch speelgoed, dat vroeger voor-ons kroost, dan de vele goedkope rommel, waar- allemaal uit Duitsland kwam, heeft frappante vor&e-- mee. de markt wordt overstroomd, dié cr kleurig uit- rmgen gemaakt. Duim is het inderdaad, maar de prijs-ziet,-maar geen enkele waarde heeft. exportbelasting niet Js ingevoerd, komt niet omdat er geen aandacht aan is ge schonken: het is een gevolg van een be sluit. Ten aanzien der uitvoering van open bare werken merkte hij op, dat een en kel er van zon kunnen worden aange pakt, maar er zijn verschillende desi derata. De algemene beraadslagingen zyn daarna gesloten en de stemming over de moties-Wagenaar en. -Hoogcarspel werd uitgesteld tot Dinsdag s.s. „Sterker door StrijdF' geen loze leus In de yie mist, die vanmorgen over de Wijnhaven hing, wapperden enkele rood-wit-blauwe en gr oen- wit-groene vlaggen. Het was een teken, dat er wederom een mijlpaal bereikt was bjj het herstel van de Rotterdamse havens. De grote strijd met de talrijke moeilijkheden, die zowel ln de ro kerige opzichterskeetjes als op de grote bureaux en bij de kademuren gedurende een kleine drie jaar aan de Rynhaven werd gestreden, is in een eindstadium gekomen. Op 18 Januari J94§ begon die strijd, na talrijke voorbereidingen met het opruimen van de vernielde kademuren. Op 27 Juni 1946 een historische dag ging de eerste paal in de grond van. de ruim 64.000 die-aan de Rijnhaven geslagen zijn- Op 19 Juli 1948 gaf men de laatste klap op de laatste paal en. vanmor gen in alle stilte slechts be geleid door het geratel van de kra nen en een enkel fluitsignaaltje van een bootje, dat voorbij voer ia de laatste kubieke meter beton, ge stort. Geen officiële plechtigheid, geen. redevoeringen van belangrijke per sonen, niets van dat al, hoewel 1949 meter Rrinhavenkademuur was ge reedgekomen: Geen kleinigheid! Geen enkele belangstellende, al leen uit de verte de geluiden van het werk in. een stad, die rich uit' haar puin omhoog worstelt „Ster ker door strijd". Naar een nieuwe toekomst en een grotere glorie. Het Griekse kabinet heeft Vrij dagmiddag -zijn ontslag ingediend, dat door koning Paul onmiddellijk werd aanvaard. Scphoelis heeft verklaard dat de koning eerst Tsaldaris, leider van de valksparty zal raadplegen, alvo rens een kabinetsformateur aan te wijzen. Ondergang van 't Engelse S3.Warren Grove" Zoals wü hebben gemeld is het Nederlandse motortankschip Mer- curius, thuisbehorend te Rotter dam, Woensdag te Aberdeen aan gekomen met een reddingboot aan boord en een op sleeptouw, beide afkomstig van. het Engelse stoom schip „Warren Grove"; In een van de reddingboten lagen de lijken van drie zeelieden. Donderdag heeft het tankmotor schip „EI Ciervo" een reddingboot van de „Warren Grove" aangetrof fen waarin zich drie overlevenden' van het verongelukte schip be vonden. Hoogstwaarschijnlijk: zijn* de vier overige opvarenden die nog worden vermist, niet meer in leven. De reddingboot van Mont rose, die naar hen heelt gezocht, heeft op de plaats van het ongeluk niets anders dan een olievlek en een reddinggordel gevonden. De „Warren Grove" is in de nacht van 9 op 10 November tij dens zw- - weer vergaan doordat de ladi" ;rschoof. De bemanning ging in ae boten doch de stuur boordboot liep onmiddellijk vol water en de bakboordboot was niet omlaag tekrijgen door de zware slagzij van het schip. Men wist toen in een werkboot te komen doch een deel van de zeelieden uit deze boot keerde naar het schip terug. Toen de „Warren Grove" zonk sprongen de zeelieden te water en drie van hen wisten een nog ronddrijvende reddingboot te bereiken. Later zijn zij door het stoomschip „El Ciervo" opgepikt. Vrijdagavond omstreeks 12 uur vertrok van da Javakade ta Am sterdam het ziekentransportschip „Groote Beer" naar Indonesië. De „Groote Beer" vervoert op de heen reis naar de Oost troepen en geen zieken. Het schip wordt over drie weken in. Batavia verwacht. Onlangs publiceerde de Ame- fnfjipn Ttnrfïfi- d£ imr rikaan.se pers bijzonderheden -MUien IlOUig. -ÏO UUr over een nieuwe technische vinding op het gebied van de electrische gramofoon, waarvoor het Amerikaanse publiek, dat toch wel wat gewend is, direct warm liep. Dc uitvinding komt van de J. P. See- burg Corp. Reeds bij de eerste demonstraties verdrongen de mensen zich om maar niets van het nieuwe wonder te missen. We betwijfelen echter, o/ het publiek al de mogelijkheden van de nieuwe gramofoon heeft, gezien, want datgene, waar me7t inarm voor liep, was juistdat het ding veertien uren achter elkaar kan spelen, zonder eenzelfde nummer te herhalen. De platen zitten in speciale rekken, die er hon derd^ kunnen beuatten, wat precies voldoende is voor veertien uur muziek. Heeft men dan nog niet genoeg van Franky Sinatrah, Dinah Shore, Bmg Crosbg, Bob Hope, Paul Robesan, Deanna Durbin of toie dan ook, dan is er nog een mogelijkheid om bij de buurman een ander rek te halen, of er enkele rekken bij te kopen, waardoor dc fans hun favorieten twee dagen lang aan kunnen horen. De platen draaien verticaal in plaats nan horizontaal en. de „arm" verplaatst zich over een rail.. Door enkele hefboompjes kan. de luisteraar zijn keuze maken. Als de motor aangezet wordt, schuift de. taanarm naar de plaat, draait één of twee zijden .af en schuift verder naar de tweede plaat uan.de keuze. De kans op breken van de plaat is veel kleiner, daar er een dak bouen is en de platen byna geheel in de kast opgesloteh'liggen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1