HET ROTTERDAMSCH PAROOL Dertigduizend Italiaanse vrouwen verdwenen in Noord-Afrika „Arabië heeft geen behoefte aan nog een woestijn" Weest zuinig met stroom in de spitsuren Chinese rode troepen nemen het bolwerk Soetsjou Bernadotte's plan in discussie Israel wil de Negeb niet afstaan Prinses Marijke krijgt een speelmakker Kabinet besprak reis van mr. Stikker Mackenzie King heeft ontslag ingediend 55.000 Meer monden vragen om eten Eind September waren 46.505 huizen in uitvoering Etalageverlichting alleen toegestaan tussen 6en 10 uur s'avonds In electrische treinen minder warmte en licht Bramugïia zoekt naar nieuwe formule ter oplossing van „Berlijn" Westelijke Drie bepalen hun houding Geen woord over de 250 apen Arrestant nuttigde een vork... Vader offert oog voor blindgeworden zoon Tsjang's troepen gedemoraliseerd Welgestelden in paniek SIGNORE PUBA Smokkelaar in mensen Victor Francen speelde eens Wisjinsky Weerbericht Dinsdas; 16 November 1948 led- en Adm. Langa Haven 141, Schiedam - TeL 69300 Aborm.prljsi per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse aummers 0.09 Opgericht door de Stichting .diet Parool" DE Achtste jaargang, No. 268 Uitgave N,V. De Nieuwe Pers Postgiro 390644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. dH Vrlea Hoofdredacteur; Th. Ramaker De kwestie Palestinais gisteren zówet; in de Veiligheidsraad als in de politieke commissie van de UNO het onderwerp van discussie ge weest.. In de politieke commissie begon nen de debatten over het laatste rapport van wijlen graaf Bernadot- te. De voornaamste voorstellen die de bemiddelaar kort voordat hij werd vermoord aan de UNO deed toekomen, waren die betreffende de nieuwe gebiedsverdeling: de Jaden zouden geheel Galilea krij gen, terwijl de .Neg eb aan de Ara bieren zou worden toegewezen. Groot-Brittannië steunt de voor stellen van Bernadotte, de houding der V.S. is nog niét zeker, maar Israel zelf verzet zich scherp. Mos je Sjertok, Israels minister van buitenlandse zaken, maakte zich gisteren in de politieke commissie tot tolk van dit verzet; De Ara bische wereld heeft woestijnen ge noeg en heeft niet de kracht ge toond. deze nuttig te kunnen ge bruiken. Waarom zou dan nog weer. zo'n onbeheerd gebied (de Negeb) aan de Arabieren moeten worden geschonken?, aldus luidde de kern van Sjertoks betoog. Hij noemde de voorstellen van Berna7 dotte onrechtvaardig, nutteloos en demoraliserend omdat deze aanbe velingen de vorm aannamen van een verlenging van de levensduur der vijandelijke invasie en van een internationale sanctie voor het voortduren ervan. De Veiligheidsraad hield zich bezig met de problemen van het huidige ogenblik, namelijk de wa penstilstand. Er werd een Canadees voorstel ingediend.volgens het welk Joden en Arabieren onmid dellijk tot een wapenstilstand zou den moeten komen en besprekin gen zouden beginnen, hetzij direct, hetzij via de bemiddelaar. Er zou den demarcatielijnen moeten wor den getrokken en de strijdkrach ten zouden, moeten worden terug getrokken en verminderd. België en Frankrijk steunden dit voorstel, maar Jacob, Malik (Sowjet Unie), meende, dat er in-het geheel geen verschil bestond tussen een•■„be stand" en een „wapenstilstand"; hü wilde dit laatste woord öari ook vervabgerLTdoór^,.officiële vréde": Beide partijen wensten een oplos sing, zo zei Malik,.en hun moet de gelegenheid worden gegeven om met of zonder hulp van de bemid delaar de hangende kwesties te regelen. T In dezelfde zitting had sir Alex ander Cadogan (Eng.) .een motie ingediend om de bestandsregelin gen voor de Negeb ook van toe passing te brengen op het Noorde lijke front in Galilea. De stemming over de twee resoluties (de Cana- Naar van bevoegde zijde'wordt mede gedeeld, heeft het kabinet, dat gister middag en gisteravond heeft-vergaderd, de resultaten van de reis van minister- Stikker naar Indonesië aan een diep gaand onderzoekonderworpen. Als ge volg hiervan zullen nadere instructies worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de nakoming van het bestand, zoals onlangs aan de Tweede' Kamer bij de algemene beschouwingen over de rijksbegroting is uiteengezet, blijft vanzelfsprekend ongewijzigd. Film „Niet tevergeefs" als Kerstpremïère De Nederlandse versie van de film „Niet tevergeefs", die zoals bekend in een Engelse en een Nederlandse versie is opgenomen In de Cinetone-studio's te Duivendrecht, zal in bet begin van de Kerstweek haar première beleven. De film zal van 23 December af gelijktijdig vertoond worden, in Den Haag. Amster dam en Botterdam. Het ligt in de be doeling de grote gala-voorstelling in Den Haag te doen houden. Mackenzie King, die gedurende 21 jaar minister-president van Canada is geweest, heeft gisteren, zijn ontslag In gediend bij de gouverneur-generaal, burggraaf Alexander. Tot minister St. Laurent Is het verzoek gericht, een nieuw ministerie te vormen. De 73-jarige Mackenzie King heeft een record gevestigd', bij was 7928 da gen premier. Tot voor kort stond in het Gemenebest dit record op naam van sir Robert Walpole, die 7819 dagen deze functie bekleedde. dees-Belgisch-Franse 'en de Rus sische) wordt vandaag gehouden, 1 I In Haifa werd gisteren te ken nen gegeven- dat de Joodse rege ring vermoedelijk liever dé moge lijkheid van. sancties van de zijde van de Veiligheidsraad onder 'ogen zal zien, dan dat zij een enkele po sitie in de Negeb 'zal prijsgeven, zoals wordt verlangd door het plan van dr. Ralph Bunche, de waar nemende bemiddelaar, "dat deze? dagen aan de regering van Israel is gezonden. Volgens een niet-officieel bericht uit Tel Aviv zou het Israëlische kabinet gisteravond hebben be sloten, het bevel van dr. Bunche tot terugtrekking van de troepen uit de Negeb, te verwerpen. Wereld produceert geen. voedsel genoeg Er vragen op het ogenblik 55.000 méér monden om voedsel dan vóór de corlog. rriaar de wereld heeft slechts 9/10 van. het voedsel per hoofd der bevolking ter beschikking van vroeger en er wordt op het ogenblik slechts'driekwart maal zo veel voedsel per hoofd der bevol king internationaal verhandeld.-De ze cijfers werden gisteren bekend gemaakt door Keuris DDdd, de di recteur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie der UNO' (FAO), die op 't ogenblik te Wash ington- bijeen is voor haar vierde jaarlijkse vergadering. -Er zijn wel reeds goede vorderingen gemaakt' in de richting van-het herstel maar zelfs als de voedselproductie weer op haar vooroorlogse peil kwam te staan -— hetgeen niet het geval is dan zou zij toch nog te kort schieten als gevolg van de bevol kingsaanwas. Niettemin, zo reide Dodd. is er geen reden om te vvan- hoDtm. Gisteren en vandaag waren er plenaire zittingen. Te beginnen met morgen, zullen drie- commissies het werk van de conferentie behande len, Er moet o.a. een permanente zetel .worden, gevonden voor de FAO. Dé. keuze gaat, tussen Wash ington,-. .Kopenhagen en..; Rome. Laatstgenoemde .stad: zou bij de meerderheid der^ afgevaardigden de voorkeurgenjetèh.i;F. -• In Nederland werd blijkens het statistisch bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek in Sep tember (volgens" voorlopige cijfers) begDnnm met de bouw of herbouw van 4931 woningen. Er kwamen ër 2858 gereed en eind September waren-er 46.505 in uitvoering. In de provincie Groningen werd aan 321 woningen begonnen, 169 kwamen er gereed, in' uitvoering waren er 1712, Voor Friesland wa ren deze getallen resp. 94, 106 en 1417; voor Drenthe: 377, 88 en 1536; voor Overijssel (exclusief de Noordoostpolder)188," 188 en 2264; Noordoostpolder: 2, 19 e'n" 436; Gel derland; 614, 613 en 6381; Utrecht: 344, 78 en 1535: Noord-Holland (exclusief Amsterdam):.448, 185 en 3706; Amsterdam: 9, 43 en. 1607; Zuid-Holland (exclusief Den Haag en Rotterdam): 547, 44 en 4503; Den Haag: 274, 3 en 1941; Rottex'- dam: 128, 218 en 2954; Zeeland: 142, 122 en 3126; Noord-Brabant: 970, 739 en 8355; Limburg; 473, 245 en 5032. - Moordaanslag te Delft Zaterdag is të Delft een moord aanslag gepleegd. Een zekere K. werkzaam bij de fabriek Kardolus te-Delft vervoegdezich aan het kantoor en vroeg, deboekhouder een ziekenbriefje te willen invul len. Toen B. dit'weigerde, stak van der K. hem met een mes in de buik; De dader is naar het oordeel van de politie niet toerekeningsvat baar. De heer B. is overgebracht naar het gasthuis te. Delft. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Prinses Marijke, heeft er een speelmakkertje bij. Bet is een jan- ge gladharige Berner Senner een van de mooiste. Zwitserse hon den welke Marijke gistermor gen cadeau kreeg van' het gezel schap Zwitserse gasten, dat dit weekeinde eenbezoek aan de U.Z.G. rashonden-expositie te Utrecht bracht. Prinses Marijke voelde zich. met haar nieuw kame raadje nog niet zo Keel erg op haar gemak. De waterlanders, kwamen nog al eens 'te voorschijn en een enkele maal trachtte zij aan de goede zorgen van mevr. Pennings te ontsnappen. De twee honden die mee waren gekomen, waren ook zó groot Baron Baud en mevr. Gerbrugge van Js Gravendeel, hofdame van koningin Juliana die zelf ver hinderd was, daar zij in conferen tie was met .Kardinaal, de Jong ontvingen het gezelschap. De leid ster, Friiulein Bartschi Elubacher, bood zelf. prinses Marijke de hond aan. Op het bordes van het paleis bracht het Jodelkoor enige liederen ien gehorèf HérixjijXvddkhia^ërert ge deelte van het paleis o.a.' de 'j kinderkamérwerd bezichtigd, Prinses Marijke heeft met deze Zwitserse dame reeds vriendschap gesloten. Teneinde overbelasting van de electriciteitseentrales te voorko men, heeft de minister van Econo mische Zaken een aantal verbods bepalingen in het leven geroepen betreffende het verbruik van elec- triciteit in de. spitsuren {van 7 tot 9 uur 's morgens en 's middags van 4 tot 6 liur). Ingaande 16 November is het verboden op werkdagen, behalve 's Zaterdagsmiddags, in de spits uren electriciteit te verbruiken voor de buitenverlichting van openbare gebouwen, hotels, café's, restaurants en amusementsonder nemingen. Etalageverlichting, die tot op heden van een half uur na zonsondergang tot sluitingstijd was toegestaan, is voortaan slechts ge oorloofd tussen 6 en 10 uur 's avonds op werkdagen en op Zater dag en Zondag tussen 4 en 10 uur '3 avonds. Dit verbod zal in de eer ste en laatste weken van Decem ber niet worden opgeheven. Het verbod op lichtreclames neon verlichting inbegrepen blijft on verminderd van kracht. Een Amerikaans vliegtuig van de „luchtbrug-operatie" is gisteravond bij de landing op het Berlijnse vliegveld Tempelhof neergestort en in brand ge vlogen. De vier inzittenden werden ge wond. Het toestel was bij de landing de startbaan' voorbijgeschoten, Maandagochtend heeft de directeur van het Staatsvisserijbedrijf te iJmuiden de nieuwe hal van de Rijksvisafslag met enige plechtigheid heropend. De oudé hal was door de Duitsers grotendeels vernield. Als eerste vis werd in de nieuwe hal een tarbot geveild. Het visje, dat ge kocht werd door de Vakgroep Visserij, bracht f 274.op, welk bedrag ten goede komt aan de Niwin. Naar te Parijs vernomen wordt, werkt de voorzitter van de Veilig heidsraad. dr. Juan Bramuglia, aan een nieuwe formuleter oplossing van de Berlijnse kwestie. Volgens welingelichte bron zou hij voornemens zijn de Russen ta verzoeken de blokkade op te heffen, en de Westelijke mogendheden te vragen zich bereid te verklaren be sprekingen te beginnen over de va lutakwestie. Alle besprekingen sou den vóór 20 December moeten'zijn voltooid. De Britse regering heeft gisteren bet UNO-appel om de Berlijnse cri- George Strauss, de Britse minister ..van bevoorrading, heeft in het Lagerhuis gewei gerd mede te delen waarom ten behoeve van zijn departement. 250 apen uit Calcutta zijn aan gevoerd. Het 'zou niet van alge-, meen belang ;zijn de reden te onthullen. Men had de apen slechts nodig, voor onderzoekin gen.: Een Labour-lid vroeg of de apen waren .aangevoerd voor' bacteriologische experimenten in verband met de oorlogvoé-' ring. De minister gaf echter geen verder antwoord: De cellen achter. ,het Asser politie bureau herbergen rare klanten. Er zijn er. die,de hechtheid, der deuren en tra lies mét' succes' overigens hebben onderzochten In hét nachtelijk duister de gulden wijheid hebben opgezocht., zonder toestemming af te wachter. Er zijn er ook. die.niet met bet dagelijkse menu kunnen of willen volstaan en dus „bijvoeding'' wensen: Een van deze lie den, die de dikkedeuren achter zich hoorde-dichtvallen, omdat hij iets nam. waarover' hijzich niet heer én meester mocht noemen, .probeerde dezer dagen de „bijvoeding" te verkrijgen door het consumeren van een etensvork. Eerst vonden de tanden een weg, die al het voedsel gaat en dat inspireerde hem tot het nuttigen van het heleetensappa- raat. Hij. slikte, slikte nog eens en kwnm -uiteindelijk,, al slikkende in het ziekenhuis terecht, waar hij van deze zwaar-op-de-maag-liggende bestand delen werd .ontlast. Zijn toestand is redelijk wel:,.. In de Deense hoofdstad heeft-de va der van een blindgeworden student een van zijn eigen, ogen opgeofferd om zijn zoon .in staat te stellen, een deel van zijn gezichtsvermogen terug te krijgen, zo meldt .Aftenbladet'. Enige tijd geleden verloor een 18-ja- rige student ten gevolge van een ont ploffing het gezichtsvermogenvan bei de ogen. Zijn wanhopige vader vroeg een oogspecialist, prof.' H. Ehlers van het Deense Staatshospjtaal. het hoorn vlies van een van zijn eigen ogen op zQn zoon over te planten. De operatie gelukte en de zoon heeft thans een ge deelte van zijn gezichtsvermogen terug gekregen. sis door-: vier mogendhedenonder- handelihgën té dóen - oplossen be handeld. -- I Ofschoon tilt officiëlebron geen nieuws te .verkrijgen was over .wat er wérd besloten; zeiden verant woordelijke autoriteiten dat het ka binet het standpunt van "hét Fo-, reign Office onderschrijft' dat de kwestie door - de Ver Naties zelf geregeld dient'te. worden,. Het bleef onzeker of de Weste lijke mogendheden 'tezamen of Indi- vidueel zouden antwoorden op het voorstel van de Assembléervoor zitter dr. H. V. Evatt en, de UNO- secretaris-generaal' Trygvé. Lie om terstond besprekingen te doen hou den tussen de staatshoofden van Rusland, de Ver. Staten. Engeland en Frankrijk om te' trachten het Berlijnse geschil op te lossen. Hector MpNeil, de Britse minister van staat, dié Bevin op het ogen blik vervangt (de Foreign Secretary zelf is met vacantié),*zou vandaag naar Parijs vliegen om daar met minister:-Marshall en minister Schu- man het Britse standpunt te be spreken. - Soetsjou* op 180 kilometer ten Noord-Westen van Nanking, is volgens berichten uit Amerikaanse bron door de communistïsche legers'ver overd op de centrale regering. De slag om deze stad heeft ongeveer een week gedyurd. Aanvankelijk scheen het succes aan de zijde van de troepen van Tsjang Kal Sjëk. Thans echter bevinden zich deze soldaten op wilde vlucht naar het Zuiden. Het blijkt dat het leger van de Onder /gegoede .Chinezen in de communisten hier en daar reeds stad Sjanghai heeft de angst om punten op veertig kilometer ten. have-en, goedgeleid tot-eenmas- Zuiden van Soetsjou hebben hé- sale.;evacuatie; die de vormen van reikt. Te Peng Poé op 150 kilome- paniekachtige vlucht aanneemt; De ter-ten -Noorti,Western,vair Nankingluch^B^tn^techapppen. hebfeghal "^aclitën'- deaanvoèclërsvan déburi^ensterT uit' ""deze stad" "rnét gedemoraliseerde soldaten hen "een Zuidelijke bestemming reeds tót ih nieuwe verdediging te doen opwer- Maart volgeboekt, pen. Voor de slag van Soetsjou tot ontplooiing kwam, noemde Tsjang Kai'Sjek deze strijd een van de belangrijkste in het gehele verloop, van de thans veertien jaar oude Chinese burgeroorlog. De radiozender van de: Chi nese communisten te Charbin maakte gisteren bekend, dat ook Tsjengteh, de hoofdstad van de provincie Jehol, in communistische handen is en dat door de verovering van deze stad, de dreiging tegen Peking groter wordt. Bij de jongste gevechten in Cen- traal-China zjjn minstens drie di visies van de regering volledig ver slagen. Ongeveer tienduizend man regeringstroepen "zouden zijn over gelopen naar de communisten in Taijoean, de hoofdstad van de provincie Sjansi. John Cabot, de Amerikaanse con sul-generaal te Sjanghai heeft 2ijn landgenoten in China aanbe volen zjch onverwijld naar veiliger streken te begeven. Zijn advies geldt in de eerste plaats de Ame rikanen in de Midden Chinese pro vincies Kiangsoe, Anhwei, Tsje- kiatxg en Foekien. De duizenden belangstellenden, die zich Zondagavond voor Bucking ham Palace in Londen verdrongen, werden tot enorm enthousiasme gebracht, toen het bulletin, dat de geboorte van een prinsje aankon digde aan de hekken van het pa leis werd opgehangen. Dertigduizend Italiaanse meisjes en jon gé vrouwen, zo heeff "de ^politie vastge-^ jsteld.' zijn sinds het einde van dc oorlog de Middel landse Zee overgestoken, aangelokt door schone be loften. 'van gewetenloze exploitanten der menselij ke zwakheden. Van *hun 'illusie, voldoende geld te verdienen om later in het ■vaderland een bloemen- of 'fruitwinkel te' kunnen ko pen, welke hun een onbe zorgde toekomst zou ga randeren. is niets meer overgebleven. Deze is reeds lang gedood in- de Noordafrikaanse „amuse- ments'-maehine. waarin zij als geheel afhankelijke radertjes worden geplaatst. Zwarte markt, smokkel van verdovende middelen en handel, in blanke sla vinnen dat zijn de „zaken" die ,op iedere na-oorlogse tijd hun, stempel drukken en de. eigenaars van der gelijke lucratieve onder nemingen tot rnïllionnairs maken. Niet zonder moeite weliswaar, want ondanks conjunctuur en grote vraag is de verschaffing vail de ..waren" een probleem, dat de „zakenlieden" in deze drie takken van handel veel. hoofdbrekens kost. Dit geldt in het bijzonder voor de handel in het hoogste goed, de mens. Reeds de afzetmogelijk heden zijn, vergeleken met die van zwarte siga retten, autobanden. en'Co caïne, geheel verschillend. Voor deze artikelen zijn in Europa grage kopers ge noeg te - vinden; Om mil- jh'cnnair té- wórden in dé gruweli]kst e van ..alle on^ hernemingen moet men echter exporteren: naar Afrika en het Midden Oos ten. - Deze wetenschap was signore Fuba klaarblijke lijk rëeds bekend, toen.hij nog in zijn geboorteland. Zuid Slavic, een slecht be- Bij een bezoek aan een dancing in Algiers be merkte hij, dat de eige naar wat pessimistisch ge stemd was. Gevraagd naar de oorzaak van zijn neer slachtigheid vertelde de „patron" dat de oorlog van alles de schuld \vas. Nu, dat wilde Puba wel geloven,- want hij was. zo als gezegd, pacifist: maar wat had dit alles met de zaken van deze dansgele genheid te maken? Op deze .avond hoorde taald baantje vervulde. Hij „exporteerde" namelijk eerst zichzélf naar Noord- Afrika. ongetwijfeld in de overtuiging dat een pro feet in eigen land nooit geëerd wordt. Overigens herinnerde hii zich eens in een krant, waarin een stuk schapenkaas gepakt was. gelezen te hebben, dat ook een zekere Zaha- roff, die in zijn Griekse vaderland het schoenpoet-, sers-ambacht had uitge oefend, naar het buiten land gegaan was om ten slotte koning der wapen handelaren „sir" en multi- millionnair te worden. Pu- ba echter waspacifist en ging machinegeweren en kanonnen liefst zoveel mo gelijk uit de weg. Puba het 'grote geheim, dat hb" later tot grondslag van zijn onderneming zou maken:er waren geen meisjes meer.. Vroeger kwamen ze uit Frankrijk maar nu was de oorlog er tussen gekomen. Mijnheer Puba overleg de niet. lang en tekende een contract om binnen drie maanden twintig dan seressen te leveren. Kos ten: een half millioen lire per stuk. De „patron" schudde het hoofd. „Waar wil je ze vandaan halen, mon ami? Wil je ze per soonlijk uit het afgegren delde Europa slepen?" Dit plan koesterde Puba niet, maar hij had een goede kijk op-het oorlogs verloop-en was bovendien vredelievend, weshalve hij aan anderen de voorrang gaf. toen het er omging, de poort van de Europese vesting open te breken. Die anderen waren de ge allieerde soldaten. die zich van Noord Afrika uit via Sicilië in de hiel van Italië vastzetten. Toen zij langzaam naar het Noor den waren opgetrokken volgde hü hen en het kostte hem weinig moeite uit de in ellendige toe standen levende Italiaanse meisjes gegadigden voor Noord-Afrika te vinden: „Santa Madonna, u zult leven als een gravin, mooie kleren, veel geld en wanneer u het nietsdoen moe zijt, gaat u naar huis terug, koopt enn bloemen winkel of fruitzaak Dus. signora, tekent u maar!" Zij tekenden allen, bij hon derden, bij duizenden. Signore Puba is op het ogenblik milHonnair en ko ning van' het Noordafri kaanse amusementsbedrijf- De politie kan. hem niets bewijzen. Dus breidt hij zijn zaken nog uit. On langs is hij zelfs in ver binding getreden met een „koninklijke" collega uit de Verenigde Staten, waarschijnlijk met ae be doeling de belangensfe ren" af te grenzen in Duits land en Oostenrijk, landen, die op het ogenblik tot de grootte producenten be horen van lieden als Puba en Luciano. Op de eerste vijf werkdagen 2al in de spitsuren de verlichting in electrische treinen en trams en de verwarming tot de helft moeten worden beperkt. De bestaande rantsoenering op de straatverlich ting zal terdege moeten worden nageleefd. Dit rantsoen is geredu ceerd tot 20 van het normale In speciale gevallen kan ontheffing verleend worden tot 40 Het stroomverbruik in de openbare ge bouwen moet ingrijpend^ worden beperkt. Voor de provincies Friesland en Groningen gelden deze verbodsbe palingen niet. Aan verbruikers, die aangeslo- ten zijn op electriciteitsbedrüven, die voldoende vermogen hebben om gedurende de spitsuren aan de bestaande vraag naar stroom te voldoen, kan dispensatie van de verbodsbepalingen worden ver leend. Ongeacht de door de bovenge noemde maatregelen te bereiken bezuiniging zal het noodzakelijk zijn, dat alle overige verbruikers van. electriciteit, o.m. de huisvrou wen, hun medewerking verlenen, om het stroomverbruik in de spits uren te beperken. Alleen in dat geval zullen afschakelingen, van bepaalde netgedeelten kunnen v/orden vermeden. Bovenstaande verbodsbepalingen wer den tijdens een persconferentie op net ministerie .van Economische Zaken toe gelicht door de directeur-generaal voor de energie-voorziening, ir. G. J. F. Bak ker De toegenomen industrialisatie, üe steeds verder gaande mechanisatie van het productieproces, de grote bevol kingstoename en de aansluiting van zelf - opwekkende industrieën op het ooenbare net, al deze factoren hebben er toe geleid, aldus ir. Bakker, dat het huidige verbruik van electriciteit be langrijk groter is dan voor de oorlog. Door de oorlog en door gebrek aan deviezen is echter de apparatuur van de electridteitscentvales niet uitgebreid. Bij de bestelling van nieuwe machines wordt bovendien een levertijd van ongeveer vijf jaar in aanmerking ge nomen. De centrales moeten' dus wer ken met de beperkte apparatuur, waar over zij thans 'beschikken en deze is van die aard, dat de overbelasting in de spitsuren niet meer verwerkt kan worden. Zonder drastische bezuinigin gen op. het stroomverbruik zou het werk in verschillende industrieën gedurende enkele uren per dag gestaakt moeten worden om overbelasting en daardoor beschadiging van de apparaturen te .\-oorkoinen..Tenelnde dit .productiever lies te vermijden werden de verbadsbe-' palingen in het leven geroepen; Het volgend jaar zal het waar schijnlijk noodzakelijk ztjn, dat In dustrieën, die veel electriciteit verbruiken, gedurende bepaalde tijden van het jaar met dag- en nachtploegen gaan werken. De Franse toneelspeler - Victor Francen je gisteravond uit Brussel in Den Haag aangekomen, waar hij met Elvire Fopesco de hoofdrollen zal vertolken in „Tovaritch" van. Jacques DevaL Francen, die voor de eerste maal 5n ons land vertoeft, is een Belg van geboorte die tot zijn twintig ste jaar in zijn vaderland heeft ge woond. Daarna vertrok hij naar. Parijs en schitterde in vele toneel stukken, onder andere in „Cyrano de Bergerac". Ook speelde hij in vele films. Kort voor de oorlog vertrok hij naar Hollywood en ook in Californië wijdde hij zich aan de kunst van het witte doek. In vele Amerikaanse rolprenten is hij opgetreden. Onder hilariteit vertel de Francen. dat hij eens in de film - „Mission to Moscou" de rol van Wisjinsky heeft vertolkt. Op een. desbetreffende vraag zeide de ac teur het toneel te prefereren boven de film, omdat de planken een le vend contact tussen acteur en pu bliek mogelijk maken, hetgeen bij de film natuurlijk niet het geval kan zijn. Francen erkende echter, dat de film ook weer voordelen boven het toneel heeft: als acteur wordt men door het filmspel overal ter wereld bekend. Winst voor De Gaulle in de Elzas Zondag hebben te Mulhouse (Elzas) gemeenteraadsverkiezingen plaatsge had. Van de 37 zetels heeft de-RB.F,, de partij van De Gaulle, er 21 in de wacht gesleept. De overige zetels zijn verdeeld als volgt: socialisten 10, MRP 3 en communisten 3. In de vorige gemeenteraad beschikte de RPF slechts over 8 zetels. De Amsterdsmse politie arresteerde Zaterdagavond, een 31-Jarlge inwoner van Groningen en een 44-jarige zee man, die bezig waren 10.000 gesmokkel de dgaretlen te vervoeren. Zij werden aangehouden. In de Haarlemmerstraat. OVERDAG TOENEMENDE BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond. Aanvankelijk: wei nig wind met hier en daar vormin g van nevel of mist. Later: wat toene mende en aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen zuid en zuid-West, meest zwaar be wolkt metplaatse lijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 17 Nov.: Zon op fl.03. onder 16.47. Maan op 16.50, onder 09.01. 17 Nov. Hoog water te Rotterdam: la tij 4.46 uur, ,2e tij 16.51 uur. Hedenmorgen 8.40' uur te Rotterdam. Luchtdruk 759.8; wind: Oost 1; temp. 6.9; max,. 12.8 gistermiddag 3.30 u„ min. 6.9 hedenmorgen 8.40 u.; weersgesteld heid: zwaar bewolkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1