HET ROTTERDAMSCH PAROOL Moskou geeft een vaag antwoord op het vredesplan Evatt-Lie Schoolmeester Sam Hill ving- j[n zijn vrije tijd 20.000 ratelslangen China's hoofdstad gisteren .stad van droefenis" Veiligheidsraad doet beroep op Joden en Arabieren Ook liet spoorwegpersoneel was verzetsslachtoffer" „Amersfoort Amerika 's houding onwrikbaar:Eerst opheffing der blokkade Afscheidsvoorstelling Julia Cuypers „Textieldistributie moet verdwijnen" Nader contact met de Republiek Ratio Koster niet vrij Jan Ligthart leerde Lou Bandy zingen „Geen imitatie van Maurice Chevalier" "k Beide parlijenlhandhaven onverzettelijk het eenmadl ingenomen standpunt Extra bonnen in December Weerbericht Prins Bernhard naar Schotland Eervol ontslag voor Abdoelkadir Nederlands schip op Theems gezonken Etalageverlichting mag enige uren branden Niet gevaarlijk en een aangename tijdpassering iWoensdag 17 November 1948 8ed on Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel- 693O0 Abonn.prljsi per week 0.32 per kwartaal 4.10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Her Parool'* échtste jaargang, No. 269 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsehe Bank' te Rotterdam Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Raiiiaker Ka&lo Moskou heeft medegedeeld, dat de regering der USSK aan Herbert Evatt, voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO en aan Trggve tie, eecretarls-geiieraal heeft doen weten, dat zij hun opinie aangaande de Oplossing van de BerlIJnse kwestie deelt, wat be treft de beslissende invloed daarvan op andere kwesties zoals Duits- land, Oostenrijk en Japan. De plaatsvervangende Sow jet-minister van buitenlandse zaken. Wysjinsky, heeft dit en andere Punten uiteengezet In een brief. „De Sowjet-regering deelt evenzo uw mening aangaande de beteke nis van persoonlijk contact en wederzijds vertrouwen tussen de leiders van staten b\j het streven naar verbetering der betrekkingen". De brief, gaat vervolgéns in op een nota, die de Sowjet-lTnle op -3 October aan Engeland, Frankrijk en de V.S. heeft doen toekomen en waarin werd voorgesteld „dé richt lijnen te erkennen, waarover op 30 Augustus de opperbevelhebbers te Berlijn het eens geworden waren." Tevens heeft de SowjetrUhie toen voorgesteld, datde raad der vier ministers de Eerlijnse en de Duitse kwestie zóu bespreken, uit gaande van de,overeenkomst van Potsdam. De Sowjet-Unie, zo zegt de brief, is nog altijd dezelfde me ning toegedaan. Terwijl- dit algemeen gehouden, vageRussische antv/ocrdgeen nieuw licht werpt op de houding, die de Sowjet-Unie aanneemt te genover de verzoeningspogingen van Evatt en Lie, heeft president Truman 'in een verklaring te Key West, Florida, tegenover journa listen te kennen gegeven, dut Ame rika in elk geval vasthoudt aan de eis, dat eerst de Russische blok kade van Eerlijn moet. worden op geheven, alvorens besprekingen kunnen beginnen- Dit zei dó president tegenover journalisten. Hij zeide geen plan nen te hebben voor een. ontmoe ting met Stal Ln. Hij zou Washing ton niet voor een dergelijke samen komst verlaten, Ztfn uitnodiging aan Stalin om naar Washington te komen was echter nog steeds gel dig. Truman zeide evenmin 't plan te hebben een. afgezant naar pre mier Stalin te zenden. Betreffende .zijn verhouding tót de minister van buitenlandse za ken, George Marshall, verklaarde hij, dat zij thans en vroeger in vol komen overeenstemming met el kaar waren. Hiermee gaf hij dui delijk te kennen, dat hij wenste, dat Marshall in zijn functie bleef. Truman noemde Marshall een vau Amerika'»-grootste, patriotten, daar. h!j slechts uit - vaderlands plichts besef in dienst bleef. Marshall had zich van de tijd af dat hij uit. het leger trad steeds terug wensen te trekken. Marshall had, zo vervolgde de president; een verklaring gereed naar aanleiding van hetvoorstel van Evatt en Lie. Hjj, Truman, keurde deze verklaring, die later gepubliceerd zou warden,, volledig goed. Deze persconferentie was de eerste, die Truman na zijn verkie zing hield. Er zou geen speciale zitting van het huidige congres bijeen geroe pen worden. Senator Styles Bridges had namelijk pp een spéciale fit ting aangedrongen met het oog op de situatie in China. Truman zeide in contact te staan met de Chi nese president In de Stadsschouwburg te Amsterdam gaf mevrouw Julia Cuypers gisteravond haar afscheidsvoorstelling als Elionora de Wilde in „lentewolken" van Herman Stoelvink. Het is een- afscheid geweest, dat velen naar de zaal aan het Leidsepleln had getrokken en dat zich ontwikkelde tot een grootse hulde aan deze. TT-Jarige vrouw, die nu reeds 70 jaar toneel Bpèelt. Een kleine tentoonstellingvan foto's en. krantenknipsels in.de grote foyer gaf een beeld van de toneelloop baan van deze actrice. En wat aan deze expositie moest worden toegevoegd werd wel gezegd door de lange rij van sprekers en spreeksters di« haar na af loop van de voorstelling hulde brach ten. Een Brits aportvliegtuig is gisteren honderd kilometer ten Noorden van Genua In de bergen neergestort. De beide inzittenden kwamen om het le ven. Eén van hen was een Engelsman, Zo mogelijk in Juni van het volgende jaar .„Wij moeten streven naar ophef fing van de; textieldistributie vóór de Economische Unie met België tot stand is -gekomen, zo mogelijk dus omstreeks .Juni—Juli van het vol gende jaar. Dit zou kunnen gebeu ren als de voorraad textielgoederén vóór dit tijdstip zo sterk wordt aan gevuld. dat inplaats van honderd- textielpunten per jaar, honderdtwin tig punten kunnen worden aangewe zen", gaf een woordvoerder van het Rijksbur'eau voor Textiel, -drs- C. Bak, gistermorgen als zijn mening te kennen op het in Amsterdam gehou den handelscongres. „Nederland zou. de overvloed van textiel, dié België óp het ogenblik reeds heeft, kunnen overnemen. Dit lijkt, een vrij eenvoudige oplossing, die echter van de band moet worden gewezen als. men bedenkt dat hier mede'viermaal meer deviezen ge moeid zouden zijn dan met de im port van .garens uit België. Uit deze garens zou Nederland zelf. de eind producten kunnen fabriceren, zoajs dit ook. vóór de oorlog geschiedde. (Van onze Haagse redacteur) Nadat de ministerraad gister nacht tot ongeveer haif één heeft vergaderd, is door enkele ministers het Nederlands standpunt naar aanleiding van de besprekingen tussen Stikker en Hatta nader ge formuleerd! Waarschijnlijk zal dit nog vandaag ter kennis worden gebracht-van dr. Beel en van de adviseurs, die met minister Stikker naar Kalioerang zijn geweest. Aangenomen wordt, dat deze ad viseurs dan verder in rechtstreeks contact met de Republiek, zullen treden, teneinde nadere ophelde ring te verkrijgen van de Repu bliek over bepaalde punten die in het vorig onderhoud in Kalioerang zijn gerezen. Men neemt in -welingelichte krin gen aan dat althans voorlopig geen delegatie uit Nederland naar Indo nesië zal gaan en - dus eveneens, dat ook - geen ministers uit Nederland zullen vertrekken, In verband met de speed, welke zal worden be tracht bij het opnieuw opnemen van het contact, wordt zelfs niet aangenomen dat nor. Blom nog zal deelnemen, aan de nieuwe bespre kingen.- De ministerraad zal vandaag weer bijeenkomen.'"om óe normale zaken:te bespreken, welke gisteren door. het lange overleg over de In donesische kwesU niet aan de orde konden komer. Het. boog militair gerechtshof heeft gisteravon'd na raadkamer het verzoek vart-de verdediger van Ratio Koster, om onmiddellijkeInvrijheidstelling van zijn cliënt. ,Jk jubileer niet graag, liever zou ik 't rustig hebben laten passeren' vertelde Lou Bandy, die er dezer dagen 30 jaar kleinkunst op heeft zitten. „Maar de gelegenheid, om wat zon te brengen In het leven van de mensen", grijp ik met beide banden aan. •-De-opbrengst van -de jubileum nachten, die bj. Zaterdag in 'Arena en 15 December in Schiedam met medewerking van een groot aantal kunstbroeders en -zusters gevierd zal worden, kpnit Jen goede aan het Wllhelminafonds voor de kan kerbestrijding.. Eir voor de toekomstzie ik het als mijn-levenstaak om elk', rede lijk beroep van liefdadigheidsver enigingen in. te willigen. Dit- zijn de wóórden .van een arrivé, een- artist,, .die bij. het pu bliek zoveel goodwill .geniet; dat het' ook een minder'geslaagde pro ductie accepteert' zonder, aan. zijn capaciteiten te gaan twijfelen. Maar vóór Bandy deze. machts positie innam, heeft hij. moeten, worstelen als wéinig' anderen,' te leurstelling na -teleurstelling moe ten verwerken; hoe hoog of laag men hem ook mag aanslaan: wat hij is, "heeft hij aian zichzelfte 'danken-, een self-made man, die het geluk lang niet altijd aan zijn zijde had. Met een openhartigheid, die de man kenmerkt, die de hardheden van het leven geproefd èn ge slikt hééft, vertelde hij-van.zijn jeugd-in Dén Haag. Zij hadden hét niet' brééd, de Diebens, vijf. kinderen,vader een. eenvoudig, gemeentewerker, die zéven guldens perweek beurde, Russeri eisen Oostenrijks spoörwcgmaterieel De Oostenrijkse kanselier, dr. Leopold Figl. heeft Dinsdag in de ministerraad medegedeeld, dat de Sowjets er op had den aangedrongen 540 locomotieven en 5575 spoorwagons, die als oorlogsbuit werden beschouwd, tegen het eind van de maand over te dragen. Met de over dracht van dit materieel was reeds een begin gemaakt, zei Figl- Nanking, zo meldt Reuter, was Dins dag „een stad der droefenis", toen van het front werd vernomen, dat de door de communisten gelelde troepen om Hsoetsjou zijn heengetrokken en Soeh- sien hebben veroverd, 250 k.m. ten Noorden van de hoofdstad. Volgens ml* Htatre bronnen te Nanking zijn bijna honderdduizend manschappen van de regering opweg naar hri. gebied van Soehslen, waar een beslissende «lag zou plaats hebben. De berichten over Hsoetsjou zelf zijn, zoals tevoren gemeld, verward. Indien de stad gevallen zou zijn, dan ligt tus sen de Noordelijke rode-legers en Nan king als laatste regerlngsbastfon Pëhg- poe, 240 k.m. van Nanking. Volgens de laatsteberichten stromen tachtigduizend door de communisten aangevoerde manschappen naar Feng- poe. Het wachtwoord van de regering is nog Immer „noeh capitulatie noch terugtocht" maar verscheidene hoge regeringsfunctionarissen hebben toege geven san de: toestand te wanhopen. In Noord-Uatidsjoerije trekken de Noordelijke troepen nog steeds naar de Grote Muur om zich te voegen bij de door de communisten geleide concen traties bij Foening, 2B0 k.m. ten. Oosten van Pelting, in de „zak" yan Peking hebben de regeringsstrijdkrachten hun linies verkort en zijn een gedeeltelijke terugtocht naar Loeanhsien, 170 k.m. ten Noordoosten van Tientsin, begon nen. Beweerd wordt, dat gemotoriseer de eenheden der regering voortdurend uit Peking naar het Zuidoosten trekken (via Tientsin) ter verdediging van de mijnstreek. Officiële berichten uit de hoofdstad Nanking spreken een geheel andere taal. Volgens deze berichten (uit rege- rtngsbron dus) zouden alle communis tische troepen rondom Hsoetsjou In een wanordelijke-terugtocht zijn en zouden daar 93,000 communisten rijn gesneu veld. De communistische troepen, van wie werd .gezegd dat zij Soehsien had den veroverd, zouden, gevlucht zijn over de grens tussen de provincies Sjantoeng en Klangsoe, Dr. Wellington Koo. de -Chlnese am bassadeur te Washington, heeft, bij-het Amerikaanse State Department aan gedrongen op een „duidelijke, verkla- rihg over de Amerikaanse politiek jegensChina". Een .verklaring van steun, sympathie en solidariteit zou het moreel van de Chinese militairen en. burgers verhogen, aldus dr: Koo. Betere bevoorrading yan goedkope damesmantels Bil de contrftïé door de prijsbeheer- sing In détallzakën op het gebied yan damesmantels werd van de .betrokken kleinhandelaren veel medewerking on dervonden. Daar de nadruk.bij dit.on derzoek lag in de kwestie van aflevering door fabrikanten van de voorgeschre ven aantallen of percentages mantels in de goedkope prijsklassen werd door de winkeliers de verwachting gekoesterd, dat als gevolg van dit onderzoek de be voorrading met de goedkope mantels zal verbeteren.. waarvan dan doorgaans vijf bij de kroegbaas bleven hangen. Een groot voorrecht, was bet voor Lou om leerling van Jan Ligthart .te zijn; veel wijsheid deed hij bij hem niet; op, maar hij leerde zingen en misschien was dat wel .de eerste stap op de weg, die bem naar het latere succes zou leiden. Bandy herinnert zich nog precies de kin dercantates, waarin hij zong: „Lei- lens Ontzet" en „Michid dc Ruy- ter". j Debuut in Rotterdam Na de schooltijd twaalf ambach ten. dertien ongelukken; van ban ketbakker tot boerenknecht, maar hij was zo wispelturig, dat hij na kortere of langere tijd meestal ging of weggejaagd werd. Toen naar Lonöêrt.borden- wassen ineen pension en destraat, op met een liedje bij - 'een J-, gehuurd orgeltje- Met de verdienste ging het nu be ter. Een verblijf in New York, waar hij in. een cabaret in Hobo- ken duetten zong. met een negerin netje, -wérd afgebroken door de oorlog; 1914, opgeroepen voor de marine, maar ook, daar na een jaar met grópt yerlof gestuurd. Van de dertig gulden „overbruggingsgeld" kocht hij een rokcostuum en lila hoed "en maakte in de American ConcertHall, de foyer van het Circus-in Rotterdam met zijn broer "Willy Derby 2ijn debuut. Het suc ces, was groot en van de 17.50 gage per week leefde hij „vorste lijk" in de Helmersstraat. Ruzie met zijn broer, optreden voor de soldaten met „Terug naar Zwam- merdam" 'en „Kanten Broekje" en toen'eferi contract voor cabaret „De Hel" op de/Binnenweg! In Amster dam trok hij :de aandacht van mevr, Nöggerath, die hem voor het Flora-theater engageerde, 6. per'dag. Het succes'was niet ver bijsterend. Toen pas begreep 'hij, dat niet het contract, maar het ma teriaal, dat is het repertoire, be langrijk is. Succes De. grote voltreffer kwam bij zijn engagement door de Nationale Re vue. In Eindhoven werd-de revue „Hallo hierheen" gepresentèerd met de onvergankelijke schlager „Waarom zijn de bananen krom". Na „HetFluitketeltje" kwam- het. eerste grote contract (f 125.000) met de Nationale Revue: „Zoek de zon op" dat hij als zijn beste pro duct beschouwt. Tussen dé'revues „Lach iedere dag", „Schep vréugde in 't leven", „O, bedoel je dat?" door, trad hij. op: in de film „Het meisje met de- blauwe hoed". Nog steeds heeft hij die film niet gezien, want het lijkt hem vreselijk zichzelf te aanschou wen! Aan het bijwonen van de ver toning .van de jrweede film, waarin hij speelde „Het leven is nog zo kwaad niét," kon hij zich jammer genoeg niet onttrekken. De oorlog stelde hem- óp non-actief; hij re kent die jaren ook mee voor zijn jubileum.'Hij bracht enkele maan den in het gijzelaarskamp Haren door en leefde in een villa in Doorn stil de oorlog, uit. Zijn eerste optreden" na tde. oorlog .in een nachtvoörstelling in Luxor, werd een ongekend en ongedacht succes. Met Rotterdam begon weer* een prettig leven :en Rotterdam is ook de eerste stad, waar de reeks jubi leum-voorstellingen een aanvang neemt. (Kaartenverkoop - begint Donderdagochtendaan de Arena- cassa). Één ding wilde Bandy nog zeg gen: over zijn strohoed.. Hét heeft hem altijd hoog gezeten, dat men hem verweet Chevalièr te .imite ren. Onmogelijk, zegt hij, ik droeg die hoed al bij mijn debuut in. Oc tober. 1915, toen ik nog van geen Maurice wlstl 1 f T - f De Amerikaanse torpcdobgotfagers Purdyen „Bristol" brengen een operationeel bezoek van een week aan Amsterdam. Hedenochtend kwamen'zij in de haven aan en kozen ligplaats aan het Steenen Hoajd. De schepen hebben een waterverplaatsing van 2200 ton en een beman ning van 350 koppen. Zij ziin bewapend met 6 kanons van 12.7 cm., op gesteld in 3 geschuttoreris, 12 mitrailleurs van 40 mm, 11 oelikons van 20 mm en 2 vijfling-to^edolanceerbuizen van 53.3 cm. Hun snelheid bedraagt 36y2 mijl per uur. Beide schepen behoren tot de ,Jkllen NL. Summer"-klasse en werden in 1944 in dienst gesteld. De Veiligheidsraad heeft gisteren, óp Joden en Arabieren een beroep gedaan om onderhandelingen te beginnen over een permanente wa penstilstand in Palestina én aan de Joden opnieuw het bevel gegeven hun onlangs, in de Negebf.; veroverde steunpunten prijs te geven. De Veiligheidsraad nam zijnrfoesluit nadat kort tevoren de Arabieren de waarschuwing hadden latén horen, dat 2ij niet met de Joden zouden, onderhandelen en de strijd zouden aanbinden met iedere Joodse staat, zolang deze zal bestaan."Tezelfdertijd hadden de Jodenwekend gemaakt, dat zij de Negeb, zelfs niet tijdelijk, zouden verlaten. Met aannemen van het wapen stilstandsplan waren vier stem mingen gemoeid. Twee delen van het plan werden aangenomen met 8 tegen 0 stemmen, waarbij Rus land, de Oekraïne en Syrië zich Rijst, olie en boter Ter gelegenheid wan de feestdagen Ld December zal aan alle leeftijdsgroepen honderd gram rij6t od bon ter beschik king worden gesteld. Deze rijstbon wordt opgenomen in de bonnenlijst van 2 December. In dezelfde bonnenlijst wordt een bon opgenomen voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vei boven het normale rantsoen voor de leeftijdsgroepen A. B en C. De leef tijdsgroepen D en E ontvangen een ex tra bon voor de helft van deze hoeveel heid Tenslotte zal in de bonnenlijst van 18 December een bon worden aan- sewezen voor alle leeftijdsgroepen voor 180 gram spijsolie. Wel zacht weer maar nog geen records De laatste dagen worden we ge- tracteerd op e.en, we zouden haast zeggen, heerlijk lente weertje. Voor al in de middaguren doet de tem peratuur niet vermoeden dat de ka lender 16 November aanwijst. Men is al geneigd te gaan spreken, van abnormaal hoge temperaturen voor de tijd van het Jaar en men denkt reeds aan records. Maar hier zijn wij nog wel even vanaf. Bij infor matie bij het K.N.M-I. te De Bilt bleek ons dat de hoogste tempera tuur eergisteren .(Maandag) 13 gr. Celsius was. Het vorig jaar werd op 21 November een temperatuur van 16 graden geconstateerd. Van een record breking sprakeE is dus nog geen LATER TOENEMENDE WIND Weersverwachting geldig tot Donder dagavond. Aanvankelijken kele plaatselijke opklaringen, hier en daar vorming van nevel of mist, weinig wind. La ter: meest zwaar bewolkt met nu en dan enige regen, of motregen en voor- ai aan de kast aanwakkerende wind tussen Zuid en Zuid-West. "Weinig ver andering in temperatuur. 18 Nov.: Zon op. 8.05, onder 18.45. Maan op 17.22, ondert 10,21. van stemming, onthielden.Bij een derde stemming van tegen 1; stem -Syrië stemde tegen, Rus land en de Oekraïneonthielden zich - keurde de Raad j dat deel van het plan goed, dat betrekking heeft op hetuitvaardigen 'van een wapenstilstand. '"-Ö - Een vierde, stemming bleek noodzakelijk door, een poging te -elfder ure van Syrië pin.-.de order aan Israel tót tferugtrekken 'uit"dé Negeb uit te breiden tot Galilea, waar Israel de laatste maanden aanzienlijke veroveringen op de Libanezen boekte. Dit leverde slechts drie stemmen op België. China en Syrië terwijl de andere acht landen zich van stemming onthielden. Voordat de Veiligheidsraad het- verstrekkende wapenstilstandsplan aanvaardde, werd een nog ver strekkender voorstel van de Rus sen verworpen, dat bevel tot .for mele vredesonderhandelingen' -wil de geven. De meerderheid nam het standpunt in, dat de Veiligheids raad slechts het beëindigen der vijandelijkheden kan bevelen, ter wijl de kwestie van de definitieve vredesregeling diende te worden behandeld door de volledige zitting der Algemene Vergadering. De. Joden begroetten het beroep op wapenstilstandsonderhandelin- gen als een eerste stap naar een formele vredesregeling, maar hun standpunt ;in de Negeb-kwestie stelt de Raad voor nieuwe proble men. - Prins Bernhard zal op 23 en 24 November oefeningen met hét vlieg- kampschip „Karei Doorman" bij wonen. De prins vliegt op 23 No vember met zgn eigen toestel naar Lossie Mouth in Schotland om zich nog dezelfde dag in Invergordon aan boord van de „Karei Doorman" te begeven. Op 24 November zal de prins, wederom in eigen toestel, naar Ne derland terugvliegen. De „Karei Doorman", die zich than3 voor oefe ningen in de Schotse wateren be vindt en elke avond in Invergordon ligplaats kiest, zal 27 of 28 Novem ber in Rotterdam-terug zgn. Bevredigende vergoeding bleef uit „Het spoorwegpersoneel moest rekenen od een felle reactie van de Duitsers, Deze hadden reeds eerder in gevallen dat een staking alleen maar de betekenis had ..van aantas ting van hun gezag, maar 1 logvoering. niet raakte de spoorwegstaking wel het geval was op de meest meedogenloze wijze gereageerd. Dat dit bjj de spoorwegstaking meegevallen Is, doet aan de waarde van de verzets daad en het da&rbjj aanvaarde risi co niets af". Met een brief, waarin o.a. de hier geciteerde zinsnede voorkomt, heeft de personeelsraad der Nederlandse Spoorwegen zich tot de minister raad gewend, om een volledige ver goeding toegekend te krijgen voor de door het spoorwegpersoneel ge leden stakingsschade, op dezelfde voet als de toegekende vergoedin gen wegens verzetsschade. Het spoorwegpersoneel is echter tot B(J beschikking van de minister-pre sident, minister van algemene zaken, de minister van overzeese gebiedsdelen en de minister zonder portefeuille is aan Raden Abdoelkadir WLdjojoatmodjo op rijn verzoek op de meest eervolle wijze, gerekend van 1 November 1948, ontslag verleend als voorzitter van' de delegatie, Ingesteld bij koninklijk be sluit van 13 December 3947, onder dankbetuiging voor de vele'en gewich tige diensten, door hem in moeilijke omstandigheden den lande bewezen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag is het Nederlandse mo torschip „Quo Vadis" buiten de mond van de Theems gezonken. Naar ver duidt 2ijn tien leden van de bemanning door een voorbij komend Engelsmotorschipopge pikt. Zij-ztjn .te-'Southend-aan- land gebracht. Een vrouw en. een kind behoren tot de geredden-. zijn verbazing aldns de brief - by het betrokken departement ge stuit op de opvatting, dat de slacht offers van de spoorwegstaking niet als verzetsslachtofférs kunnen wor- dëribeschouwdr doch -Slechts als gewone oorlogsslachtoffers. Deze kwestie vraagt nu al sinds de bevrijding om een regeling, waarvan echter, ondanks een schrif telijke toezegging, die de minister van financiën in October 1947 deed, niets is gekomen, doordat in plaats van de 80 tot 100 procent uitke- die de minister in uitzicht in totaal slechts een bedrag van 33 procent was uitgekeerd. Het spoorwegpersoneel schraagt zijn standpunt met uitlatingen van toenmalige ministers o.a. van prof. Gerbrandy voor radio-Oranje en van oud-minister tr. Tromp, en vraagt in de brief aan de minister raad, de directie der N.S. volmacht te geven tot het treffen van een voorlopige regeling om te maken, dat het spoorwegpersoneel „de waarde vergoed krijgt van de goe deren, die in de strijd verloren gin- gen". De directie van het gemeente energiebedrijf Rotterdam verzoekt ons het volgende mede te delen: Nadat reeds eerder een en ander •werd medegedeeld over de maat regelen, die nodig zijn. om de spits- belasting der electrische centrales te beperken, zijn gisteren enkele officiële besluiten met betrekking tot dit onderwerp bekend gemaakt. Het voor de Rotterdamse ver bruikers meest belangrijke is we! de bepaling omtrent de etalage- verlichting. Dit besluit houdt tn. dat van heden af de étalageverllch- ting weer zal mogen branden, doch slechts op de gewone werkdagen van 's avonds G uur tot 's avond 10 uur en op Zaterdagen en Zondagen zelfs van 's middags 4 uur tot 's avonds 10 uur. Het is van zeer groot belang dat hieraan strikt de hand wordt gehouden. Sam Hill is van beroep hoofd van een middelbare scb óol te West-D en ver. En in zijn vrije tijd jaagt hij op ratelslangen —om dat het zo leuk is. Hij zegt. dat hij dit een echte ontspanning vindt en hij kan het weten, want hij heeft het al 36 jaar ge daan en in die tijd zonder ooit gebeten te worden bijna 20.000 ratelslangen verschalkt. Hill houdt stokstijf vol, dat het jagen op ratelslan gen helemaal niet is wat de meeste mensen denken, n.l. een buitengewoon ge vaarlijke om niet te zeg gen hoogst onaangename tijdpassering. Tijdens de oorlog heb ben Hill en twee jachtge noten honderden ratelslan gen naar- de dierentuin te Chicago verzonden, waar het slangengif werd ver zameld voor de vervaardi ging van een geneesmiddel tegen slangenbeten. Hill veronderstelt, dat het gif geschoven en als men tevens werd gebruikt voor zorgt, dat hij vlak achter de vervaardiging van en- de kaak zit, kan men vol- kele min of meer gehei- gens Hill zonder gevaar roe middelen, waarvan op met hst ondier doen wat zijn minst één aan gewon- men wil. de soldaten werd toege diend tegen shock, Hill is in 1912 met het jacht maken op ratelslan gen begonnen Hij was toen een jong ouderwijzer te Wyoming. Qm ze .levend te pakken te krijgen maakt hij ge bruik van een metalen roede van ongeveer een meter lengte met een lus van. metaaldraad aan het ene einde, die lus wordt over-de kop van de slang Er zijn 22 verblijfplaat sen van ratelslangen, die door Hill en zijn jachtge noten —George Heyxvood en dr Everett, beiden uit Denver regelmatig wor den bezocht. Hill vertelde, dat een van de grootste daarvan zich bevond tussen de rot sen in de nabijheid van Craig in Colorado. „Daar plachten 3000 tot 5000 ratelslangen de win ter door te brengen" zeide hij. „en niet zelden vingen wij op één enkele dag in de lente of de herfst niet minder dan 600 exempla ren." „Eens zag ik een hol, zo groot als twee kamers, waarvan de bodem bedekt was met een dikke massa slangen. Het leek of er een oosters tapüt op de grond lag." Hill en Heywood bewe ren, dat ratelslangengif, door de mond genomen, onschadelijk is. Heywood heeft eens de gifttan den van ean grote ratelslang, die hij in een van rijn banden hield „ge molken". Het gif, dat op citroensap leek, werd op gevangen in een kopje, Heywood doopte een vin gertop in het kopje en lik te haar af om de kwali teit vast te stellen. De toe schouwers huiverden, maar de snoeper bleef er gezond bij. WELK een grondeloze verwor ding moet er geheerst heb ben in de geesten van hen, die thans als „beulen van Amers foort" te Amsterdam terecht staan. Hoe is het woord mens hier ont aard; wat zijn woorden als „beul" en „moordenaar" eigenlijk nog zachtaardig als men ze toepast op hen. die in het kamp Amersfoort weerloze mensen te bewaken kre gen ven Instede van ze te bewa ken, hen moedwillig havenden, vernielden, vertrapten. Men vraagt zich al, hoe bet mo gelijk was, dat lieden, die eens eerzame beroepen uitoefenden als metselaar, timmerman, schaapher der, metaalbewerker, konden af dalen tot zulke diepten van per versiteit. Doodgewone mensen, misschien wel, ééns, eerzame huis vaders en nette burgers. Maar er kwam in hun land een systeem, het Hitler-systeem; en dat kende geen menselijke waar digheid, het kende slechts macht en machtswellust. Die macht en die machtswellust werden hun aangeprezen/ elke dag weer, lri hitsende redevoeringen en fellé geschriften. Het leerde hun, dat Duitsers wezens waren .van ho gere orde dan andere mensen; het leerde hun, dat het doel de mid delen heiligt, dat terwille van Le- bensraura alles geoorloofd was. Het leerde hun, dat alle Joden rücksichtslos uitgeroeid moesten wordan, dat Polen niet op één lijn waren, te stellen met Duitsers en toen de oorlog met Rusland kwam dat Russen barbaren wa ren.. In de Duitsers werd/iedere normale menselijke drift afge stompt en de machtswellust werd stelselmatig aangehitst, met alle: gevolgen ervan. De beulen van Amersicort vér dienen hun gerechte straf. Nie mand zal het ontkennen. Het sys teem, dat zulke onmensen schiep,, is vernietigd. I s het vemietiga? Is de machtsdrang, de machts wellust uitgebannen? Zijn alle mensen, in alle landen ervan over tuigd, dat het streven naar macht noodzakelijk de geesten vergiftigt en mensen tot beulen maakt? Heeft de mensheid de les ge leerd, die koningin Juliana ons voafhield bij haar inhuldiging: „In de laatste twintig jaar hebben-in de wereldgemeenschap misdaden plaats gegrepen, zo groot,- dat' men zich die niettevoren had kunnen voorstellen.Geen be tere wijze om dit kwaad te bestrij den dan het opvoeden van onze jeugd tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoordelijkheidsge voel voor» de medemens; naet' eer bied voor alles wat leeft en'groeit en voor eens anders diepste overtuiging." Dat heeft Hitier hun niet geleerd. Vandaar „Amersfoort". T^ELKENS als gruwelen uit de N- bezettingstijd aan de orde komen, voelen we woede tegen de nazi's in ons rijzen. En olschoon wij ervan overtuigd zijn, dat het merendeei der Duitsers in Hitier geloofde^ zolang zijn macht leek te zullen zegevieren, toch, we mo gen niet vergeten, dat er in die poel van verdorvenheid ook, als verscholen, tere plantjes wellicht, andere gevoelens hebben geleefd. We denken aan een boek van de Duitse schrijver Ernst Wiechert, die de oorlog in een concentratie kamp doorbracht; het is na de oorlog verschenen. Dit boek; ,Die Jerominkinder",. Is vervuld van een zo diepe, religieuze levens liefde, van zulk een innige eer bied voor alles wat leeft.en groeit, van een zo zuivere bekommernis met alle leed onder de mensen, dat een Nederlander zich nauwe lijks kan voorstellen, dat een Duitser het schreef. Het Is de fel ste veroordeling van mensen-ver- wording door macht, die wij in lang gelézen hebben. Een van de aangrijpendste scè nes is deze: In het dorp, waar de familie Jeromin woont, komt een predikant, Agricola. Hij heeft de stad verlaten, omdat het grenzen loze leed onder de mensen hem te sterk aangreep. Zijn geloof heeft hij er bij verloren. Nu gaat hij werken in hot kleine dorp. Mig- schSen zal God hem hier tonen, waarom er zoveel leed in de we reld is. Maar er komt een. ziekte en alle kinderen sterven. Het ge- was wordt aangetast en het ver gaat, Zijn vtduw: verlaat hem, want hij is niet rechtgelovig meer. Van zijn vrienden worden er ver moord. Dan vloekt hij zijn Gód in de felste bewoordingen; hij wordt een dronkaard. Maar door al die „openbare zonden" heen blijft hij worstelen met de godheid, met het leven, met het leed. Ontoeganke lijk is hij, verwilderd, vervreemd, een wrak. Dan, bij een vechtpartij in het dorp, waarbij de ex-predikant aanwezig is, wil een dronken marskramer een kreupele jon gen, die hij ten onrechte van diefstal van zijn mars verdenkt, doodslaan, De predikant springt ei tussen en vangt de slag op. Bij zijn graf spreekt een collega. Diens grafrede kan In één zin worden samengevat; „Niemand heeft groter liefde dan dit, dat hij zijn leven zet voor zijn vrienden." Een mens kan grondeloze diep ten van verwording bereiken? hij kan ook schijnbaar onbereikbare hoogten van verantwoordelijk- heidsgevoel voor de medemens bereiken. Wat b.et niachtssysteeip voor mensen schept ziet men in „Amers foort". Voor dat andere fundament, dat van eerbied voor alles wat leeft en groeit, dóórvoor zijn de duizenden martelaars In de bezet ting, in de vele kampen, gevallen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1