Naar een ontknoping •Publiek maakt weer keuze koopt alleen de ^oede boeken Vóór sober strooi-avond 'n middagmaal Tict louw Sneddon wil dat wij per week komen vijf keer trainen r TEQEN KOUDE VOETJES heöen Van de persen naar de boekwinkels Merkwaardige belangstelling voor de schrijvers van vroeger M' Sartre wint proces tegen uitgevers Proces Ernest Claes Groot aantal herdrukken Funeste invloed van beeldromans Er moet nog een gaatje openblijven voor suikergoed en marszpain Zaterdag 27 November 1948 3 1SSC1XIEN stelt U daar belang in...." Van de andere kant ran de tafel wordt ons de nieuwste Boekengids toegeschoven. Het boekje ruikt naar drukinkt; gisteren lag het nog op de pers. We bladeren er In. Kleurige afbeeldingen van nieuwe werken, foto's van schrijvers en schrijf sters. Daar tussendoor ellenlange lijsten van aanbevolen boeken; tientallen, honderden, zo vers van de pen. Vele ook, waarvan de manuscripten allang vergeeld zyn. Dc koffie met een extra klontje suiker er bij staat koud te worden. Voor een groot deel immers heeft dc materiële vrijheid haar bekoring al weer verloren! Hoe staat het nu met de herwonnen geestelijke vrijheid? Wie voeden haar en waarmee? Wat kunnen we om ons tot het geschreven woord te bepalen in de komende dagen aan boeken verwachten? Geachte Redactie. Als dorps genoten van Rien Terlouw stellen torj het natuurlijk, zeer op prijs, dat u zo loffelijk over hem geschreven hebt, doch wij maken u er beleefd op attent, dat, fioetoci Ter louw in een Krhnpense club voetbalt, hij Capcllenaar is en ook in Capella a. d. IJsel woont Dit brie/je kregen we van een paar bewonderaars van Terlouw en we zijn bli;, dat we nu eindelijk eens uit de droom zijn geholpen. Niet het muziekkorps var. Krimpen maar van Cape tie had Zondag avond aan de dorpsgrens moeten staan Maar een paar blazers van Krimpen hadden er ook bij mogen zijn, want al woont Terlouw in Capelle, in een aardig nieuw huis je in de Mauritsstraat en is hij een geboren en getogen Capelle- naar, hij werkt in Krimpen, bij Van der Giessen, op de inkoopaf deling en hij voetbalt ook in het Krimpen se DCV. Capellenaren en Krimpenaren kunnen dus gelijke lijk een beetje hun rechten op hem laten gelden. Iedereen kent Terlouw nu zo langzamerhand wel in z'n voetbal tenue, we zijn hem nu eens wezen fotograferen, zoals hij dagelijks is, air inkoper bij Van der Giessen, Maar facturen of geen facturen, het bloed kruipt waar het niet gaan kan en binnen vjjf minuten gaat het gesprek weer over voet bal. Wij horen van Terlouw, die nu 26 jaar is, dat hij al vanaf z'n twaalfde jaar voetbalt. Tot de hon. gerwinter is bij voor Zwervers, de Er is een fragment bewaard ge bleven van een gedicht uit de vijide eeuw voor Christus. Euripi des haat de dichter ervan. Hij leefde in de Griekse klassieke tijd. De inhoud van die twee bewaard- gebleven regels is naar zijn rhyth- me aldus weer te geven.- „Wie weet of niet het leven eig'Iijk sterven is en sterven omgekeerd niet leven heten moet." Deze oude regels, lang vóór de opkomst van het christelijk geloof geschreven, passen (zo) treffend op de tijd, die wij nu ingaan. Mor gen, 28 November, is de Eerste Zondag van Advent, morgen wordt de Kersttijd ingeluid. Ter wijl de natuur zich terugtrekt in haar winterslaap, de bomen hun veelkleurig loof dit jaar zo loom hebben laten vallen, terwijl de mensen in de lengende avonden kunstmatige warmte en licht zoe ken en de onwillekeurig met de natuur mee-tanende levenskracht stutten waar zij kunnen, terwijl de dagen nog een maand lang korter en donkerder worden, terwijl dat alles zijn onweerhoudbare gang van ieder jaar gaat, begint de tijd van Voorbereiding op de komst van het ware Leven. Midden in de dood het leven. Er is een oud gebruik in de lan den van West-Europa om met Ad vent een gevlochten krans uit dennetakken in de woning te hangen. Op de Eerste Advent wordt daar de eerste kaars op ontstoken, en zo vervolgens op elke Adventszondag èèn kaars meer totdat met Kerstfeest vele kaarsen de vreugde over de komst van het Licht der wereld uit stralen. Die vreugde om de komst van het Christus:leven is gegrondvest op de donkere macht van de dood. Want wij vergeten niet dat achter de kribbe van Bethlehem het kruis van Golgotha verrijst. En wie dat eenmaal gezien heeft, weet dat het leven verrijst uit de dood. Daarom is adventstijd een tijd van ernst, van Inkeer en bezinning; „hoe zal ik U ontvangen?" Hoe komt dat Leven bij ons aan? Onze weg ten dode wordt doorkruist door die van het Leven. Het is weer Advent, OBERMAN Advertentie l. M. Capelse vierde klasser uitgekomen en pas na de oorlog is hij voor DCV gaan spelen. Binnen een jaar heeft hij er aan meegeholpen de Krimpense derde klasser in de tweede klasse te brengen, maar daarmee is dan ook voorlopig de limiet bereikt. Terlouw kan daar uiteraard wel eens hinder van hebben. Hij speelt graag voor DCV, hij heeft er zijn kennissen en z'n vrienden, maar hij mist toch de routine en het contact met grote eerste klassers, dat hij juist voor het Nederlands elftal zo hard nodig heeft. Jammer van dat doelpunt We praten nog eens na over de wedstrijd in Antwerpen cn zoals wij het hebben geschreven blijkt het doelpunt van de Belgen in derdaad tot stand zijn gekomen. Op 't moment, dat Terlouw de bal weg wilde koppen, riep Arie de Vroet iets en zodoende liet Ter louw de bai gaan voor Van Kaalte, die er niet op bedacht was. „Van Raalte was er helemaal door van streek," vertelt Terlouw, „en ik was uiteraard ook onder de iindruk. Het was jammer van dat doelpunt, want het was niet nodig geweest.'' -Hoe was de indruk over de voorhoede?" „Niet best, hé? Na Nieuwjaar, als de training weer begint, schij nen de touwtjes strakker te wor den aangehaald. Sneddon, de nieu we trainer, schijnt zelfs te willen, dat we vijf keer per week komen trainen. Als jullie dat twee maan den doen, zegt hij, maak ik er zu'n elftal van. Dat is natuurlijk gemakkelijk gezegd, maar - hij hcudt er geen rekening mee, dat wij ons broodje moeten verdie nen,w We hebben ten slotte nog een aardige mededeling voor onze le zers. Wist u, dat Terlouw de beste „stopper" in Nederland veel liever aanvallend speelt. Jean Paul Sartre, de Franse existential istisc he toneelschrijver en philosoof, heeft een proces tegen ztjn uitgevers gewonnen. De Uitgeversmaatschappij Nagel te Parijs had zonder zijn toestemming een Amerikaanse versie van zijn toneelstuk „Les mains sales", ge titeld „Red Gloves", laten maken, die volgens brieven van zijn vrien den, aldus Sartre, „een ordinair melodrama werd met een anticom munistische strekking". Het gerechtshof willigde zijn eis in, dat er een administrateur wordt benoemd om supervisie uit te oefe nen op het contract van Sartre met zijn uitgevers en op zijn. andere zaken op litterair gebied. De uitgevers voerden als verde diging aan, dat Charles Boyer, die 8 December te New York de hoofd rol in de Amerikaanse versie zou spelen, aan André Luguet, de hoofdrolspeler te Parijs, had ge zegd, dat de twee teksten zo aan elkaar gelijk waren, dat zij, zo nodig, van rol konden verwisselen. In het proces tegen de Vlaamse letterkundige Ernest Claes voor de Brusselse Krijgsraad zijn ook dé schrijvers Herman Teirlinck en Lode Baekellmans als getuigen ge hoord. Beide spraken met veel lof over Claes wegens zijn gedragin gen tijdens de bezetting. Herman Teirlinck verklaarde, dat Cleas krachtig protest bij de Duitsers heeft aangetekend, toen deze Frans van Cauwelaert en Kamiel Huys- mans uit de Vlaamse Academie wilden zetten. Wat de- activiteit van Ernest Claes in het persagent schap Dechenne betreft is Teir linck van oordeel dat hij er door het uitgeven van volksboeken goed werk verrichtte. Ook andere getuigen spraken ten gunste van Claes. „Kijk mamma, dat ts pappie. ER zijn na de oorlog weinig ta lenten opgestaan. En van de enkele" debutanten, die er waren valt met veel te zeggen, ,,'t Kan vriezen, 't kan dooien", zei een criticus. Neem nu Simon van het Reve. Deze jon geman schrijft een hoogst merk waardig boek, valt ten prooi aan critici aie hem, al naar de aard van het beestje, honen of liefkozen, en daar komt hij zelf tenslotte aandra gen met de kwalificatie; „Voos wan product". „Rolien en Rallen" van Josepha Mendels gaf meer reden tot lof, doch het geëxalteerde onderwerp van het bock, maakt haar carrière als schrijfster voor velen twijfelachtig. Noch Simon noch Josepha worden in de Boekengids genoemd en oordelend naar wat boekverkopers ons vertelden ze worden er ook niet in gemist Stonden ze er wel in, hun namen zouden geheel schuil gaan achter die van geweldigen als Van Schendel, Du Perron. Slauer- hof, Greshoff, Vestdijk, Bordewijk en enkele andere „vooroorlogsen" Want dat is het merkwaardige van de opleving der litteraire belang stelling onder ons volk na de be vrijding verstild en verdiept er is vooral bij de jeugd een intense hon ger naar „die van vroeger". Hoe leefde men toen, wat waren de pro blemen, was er misschien een rust punt dat wjj missen? De drang naar het werk der oude ren en het gemis aan voldoende jon geren van grootse allure bepalen te zamen het aanbod op de boeken markt. Verbazingwekkend is dan ook het aantal herdrukken dat in de Boekengids staat vermeld. Coolen, Vestdijk, Van Schendel, Den Dool aard komen er lang niet slecht af. Kelks „Jan Steen" staat er vermeld, naast „Van oude mensen en dingen die voorbij gaan" van de fijnzinnige en onvergetelijke Louis Couperus. Nog een andere tendens valt er in deze nuchtere opsomming waar te nemen. Er heeft zich na de oorlog een groep schrijfsters in ons land ge vormd, wier werk van het eerste plan is geworden; Anna Blamans in 1941 verschenen „Vrouw en Vriend" wordt nu gevolgd door „Eenzaam avontuur", dat dit grote talent schijnt te bevestigen. Tegelijk met haar werkte de Farijse schrijfster Jo Boer zich omhoog. Clare Lermart vestigde de aandacht op zich door de volmaking van stijl, vormgeving en gegeven. Ook Jeanne Van Schaik Willing en Annie Romein—Ver schoor, wier „Vaderland in de ver- *e" in de Boekengids nis een der beste werken wordt genoemd, had den deel in deze opmerkelijke ver schuiving naar hoger niveau in de schrijfstersbent. Cijfers noemen? Veel te gevaar- lyk. Want getallen zijn hier geen wezenlijke maatstaf. Poëten bijvoor beeld, van vierde tot eersterangs, konden in de vijf donkere jaren nooit genoeg schrijven, omdat elk vermanend woord als een geestelij ke opbeuring werkte. Nu is dat an ders. Het publiek selecteert weer. Het koopt misschien minder boeken, maar dan ook betere. Kunnen we nu zeggen dat de poëzie het gewon nen terrein heeft moeten prijsge ven? Het tegendeel is waar! Aafjes blijs, zonnige en knappe rijmrelaas van zijn voetreis naar het Zuiden bad een fantastisch succes, de „moei lijke" dichters als A. Roland Holst en Gerrit Achterbergh hebben ver rassend veel bewonderaars, J. C. Bloem's verzenbundels worden in I de boekwinkels nu niet meer alleen i maar van de plank genomen om ze af te stoffen. „De boekwinkels zitten propvol boeken die ze niet kwijt kunnen", wordt er gezegd Geloof het niet. De ervaren boekverkoper, die met be leid is te werk gegaan, heeft de na oorlogse hausse, die er ongetwijfeld is geweest, verstandig aangepakt, Van alle te boek gestelde „zuchten van verlichting" heeft hij matig in gekocht en zijn financiële basis is sterk genoeg om de liefhebber in de komende geschenkenmaand een keur van nieuwe boeken en bundels voor te zeiten. Het vacuum van vlak na de bevrijding, toen al het goede uit verkocht was ook de verboden boeken die onder de toonbank wer den verhandeld is hij allang te boven. En voor zover daaraan nog iets mocht ontbreken, heeft hij een druk gebruik gemaakl van de na- jaarsaanbiedingen, die in de nieuwe Boekengids worden vermeld. Duizel nog even m'et ons mefiy.--.: Verza melde werken van Nico van Such- telen, J. Huizïnganieuwe boeken van Engelse en Amerikaanse schrij vers en schrijfsters.... een respec tabel aantal werkelijk goede kinder boekenstraks komen de pocket- books in betere uitvoering..-,. „Schlagers", die er in gaan als koek, van Vicky Baum, Noël de Gaulle, Anne de Vries. Cor Bruyn, Evert ZandstraGedenkboeken, oor logsboeken, technisch en populair wetenschappelijk werk, pbilosophie. Ge zult geneigd zijn nog te dui zelen als ge de prijzen ziet. Maar hoor hoe de heer J. den Haan in die zelfde boekengids hierover tnedi- pijnlijk plak GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. P'JNSTILLENDE WATTEH teert: „Boeken zijn tenslotte even duur, even goedkoop, even vanzelf sprekend en onbetaalbaar als de vrijheid." Denk dan aan die kleurige fagade bij IJ thuis aan de wand: rode, groe ne, zwarte en blauwe banden, doffe en glimmende banden, ruige en gladde banden. Achter zo'n immense rij van ruggen in de enorme boe kenkast, achter het nietige gordijn tje voor een eenvoudig boeken plankje liggen duizenden ideeën ge borgen. waaraan ge de Uwe kunt toetsen. Omdat we vry zij tl, omdat er vrij mag worden geschreven, om dat ge vrij zijt daarvan aan te ne men en te verwerpen naar believen. Kijk en denk eens goed. En lees dan! De Canadese jury belast met het on derzoek naar de moord op een oude landbouwer door twee jongens van H en 13 jaar heeft geregd, dat maatrege len genomen dienen te worden tegen de bee! d romans De rechters meenden, dat de jeug dige misdadigers nonder enige twijfel tot hun daad gebracht waren, door net lezen van deze boekjes. T? EN veel beoefende sport van babies is het ■*-* wegtrappen van dekentjes? een gezonde sport, maar die, nu de nachten frisser worden, gauw koude voetjes veroorzaakt. Geen nood, daarvoor maken toe een trappelzak. De hier af gebeelde w or dl over een truitje of jakje gedra gen en heeft het voordeel dat men hem van vo ren geheel kan openen. Men kan het kindle, ook als het slaapt, er rustig inleggen en het oofc gemakkelijk een schoon broekje aav.^ doen. Het patroon ts getekend voor babies van zes maanden tot een jaar. Naden moeten aange knipt worden De voorpanden van de zak -wor den geknipt volgens het patroon zonder de overslag van onderen. De (gestreepte) belepjes vouwt u naar btnncn. waar u ze vastzet. De plaats, waar van onderen de knoopjes aanfco- men, wordt met 'n reep 28. 3V stof aan de binnenkant uersteingd. Het achter pen we met de overslag van onderen, maar met de middellijn als stojvouw. De overslag wordt belegd en van rechtstandige knoopsgaatjes voor zien. De voorkanten van het lijfje worden eveneens omgevouwen en de bretels bij de tekentjes aange zet. De bovenkant van de zak zet- ten we ingerxmpeld aan hetjijf- je, dat we desgewenst ook dubbel kunnen maken. ELLA BEZEMER Tijdig naar bed Van de week moest ik een keer vóór dag cn dauw mijn bed uit om een eerste trein te halen, zodat ik de avond te voren besloot heel tij dig onder de wol te gaan. Om half tien van de krant naar huis gaande, bet ik me toch door een verleidelij ke collega nog overhalen even een kopje koffie te gaan drinken in een groot café. Een kwartiertje dan, zei ik overtuigend, om tien uur wil ik per se thuis zijn. Met een wilskrachtige trek om de mond nep ik om tien voor tien de kellner, rekende af en stapte vastbe raden naar een van de kapstokken. Wel geteld hmgen er veertien jas sen aan, maar de mijne was er met meer bij. Even nog paniekerig ge snuffeld bij de andere kapstokken, maar daar was hij natuurlijk ook niet, tenslotte weet een mens toch waar hij zijn jas ophangt. Tja, zei de chef: per ongeluk mee genomen waarschijnlijk, als iedereen weg is zal er wel een .jas overblijven en dan is de vergissing wel op te lossen. Het was juist een van die eerste vrieskoude avonden en ik voelde er mets voor, pas hersteld, weer een griep te riskeren door In m'n col- betje naar huis te wandelen. Diep terneergeslagen ging ik maar weer gelaten zitten om stomwfeg te wach ten tot er dertien van die veertien, jassen mannen opgestapt waren. Om elf uur waren er pas twee ver trokken cn om twaalf uur hingen er altijd nog negen jassen. Toch begon een zekere spanning zich van mij meester te maken: er waren prima jasjes bij de verzameling en de mij ne was maar een oud beestje, stel je voor dacht ik, dat die imnen met bont gevoerde eens hangen bleef, dat zou geen slechte ruil zijn, van buiten lijkt hij wel iets op de mijne, misschien had de eigenaar veel aan de kellner te betalen gehad, dan wil het onderscheidingsvermogen Wel eens haperen. Ik begon schik in het geval te krijgen en om de tijd te doden sloot ik met mijn collega kleine wedden schappen af op de jassen. Die met bont van binnen noteerde het meest. Wij deden nu niets meer dan loeren naar de kapstok cn ik voor mij zat maar diep adem te halen om de hartkloppingen tot bedaren te bren gen, iedere zeldzame keer dat er een heer naar de kapstok schreed om zijn jas te halen. Tenslotte, om kwart voor een hingen er nog drie jassen cn de met bont gevoerde was er nog steeds bij. Om vijf voor een vreesde ik dat mij het hart uit de borst zou bonken, want daar kwa men van een zelfde tafeltje drie mannen tegelijk op de kapstok af. twee haalden resoluut hun jas van de haak. de derde bleef er jnet de handen in de zakken naar kijken en zei alleen: ik breng jullie wel even thuis, ik heb de wagen bij me. Net wilde ik de kellner roepen om af te rekenen en me ijlings dan in het bont te steken, toen ik dicht bij de portiersloge iemand met ruzie achtige stem hoorde zeggen: Ik weet zeker dat ik dit lor hier heb aange trokken per abuis, waar is mijn eigen jas. En daar kwam. precies op slui tingstijd. die verdoemde ker.il aan- gestommeld met mijn jas om zu'n verdoofde lichaam. Toen hij de zijne aan de kapstok zag hangen, ontdeed hij zich met een verachtelijke trek van de mijne en gooide hem slordig op de haak. nieteens aan het lusje. Ik zei maar niets, dat zou nog maar meer ophouden, over goed vier uur ging immers mijn trein DESÏDERIUS, UNAC-Nederland zamelde een millioen gulden in UnacNederland, het voorlopige inzamelings-orgaan van het Inter nationaal Kinder-Noodfonds der Verenigde Naties, heeft thans reeds meer dan een millioen gulden bij een gebracht. Voor de film Achter de wol ken" kreeg de importeur, in vrijwel alle theaters gedaan, dat de plaat- seiij'ke Unac-comités na de voor stellingen mochten collecteren. De ze inzameling bracht reeds meer dan 150.000 op. Zoals men weet, wordt van het Unac-geld 15 pet. besteed voorkin deren in ons land, 30 pet. voor de jeugd in Oost en West en 55 koninkrijk. Dit laatste percentage wordt in hoofdzaak besteed ten behoeve van het opnemen van bui tenlandse kinderen in Nederlandse gezinnen voor de tijd van drie maanden. MOEDERS LET OP! DE grote internationale kwesties naderen een ontknoping. Dit is geen mededeling om angstig van te worden, want zij hebben er wel eens veel gevaarlijker uitgezien dan op het ogenblik. Er wordt ernstig aan gewerkt. De practische moeilijkhe den zijn nog enorm. Maar de geest is met meer zo verontrustend als te voren. Dit echter wil ook weer nier zeggen dat wij een idylle beginnen te naderen. Ten dele is juist het om gekeerde het geval. De westelijke mogendheden nemen een strakke houding aan. Deze vond zijn beste vertolking in Truman's reactie cp het ongelukkige „bemiddelingsvoor stel" Lie—Evatt. Truman zcide dat er van onderhandelen geen sprake kon zijn zolang de Russen de blok kade van Berlijn niet hadden opge heven. Truman eiste dus een terug tocht van de Russen. Over minder dan dat viel niet te spreken. Nu blijkt dat dit de houding is van alle drie de Westelijke bezetters. Zij voelen zich blijkbaar heel sterk en moeten overtuigd zijn dat Rusland toegeven zal als zij maar volhouden. En dat binnen korte tijd. Is dat ech ter wel helemaal zo? Die vastbera denheid heeft zekere beperkingen. Daarop kom ik verderop terug. Merkwaardig is vooral, zoals de houding van Wysjinski sedert ver leden jaar in. Lake Success veran derd en verzacht is. Die indruk kreeg ik reeds van zijn eerste optre den hier, ofschoon hij toen af en toe nog met de beschuldigingen voor de dag kwam, die wij zo goed van hem kenden. Maar er klonk reeds onmid dellijk niet meer de bitterheid, het agressieve zelfvertrouwen uit van een jaar geleden. Nu is'hij, voor het ogenblik tenminste, over dat wilde heen. Gisteravond heb ik hem ander half uur over een van de cardinale verschilpunten met vuur horen ore ren. Voor hetgeen hjj zeide, hoefde zich geen enkele advocaat te scha men. Zacht was hij niet voor dege nen, op wie zijn aanval gericht was. Hij bepaalde zich echter tot scherpe spot, waarin soms zelfs iets verma- }T R bestaan geen speciale Sint- gerechten, zoals bv. met Kerst mis en Nieuwjaar of op Fasen. Aan twee eisen moet het menu op 5 December voldoen; het mag niet te zwaar zijn, met het oog op het lekkers, dat er avonds toch al licht nog komt, en het mag voor Moeder niet te bewerkelijk wezen, want die stakkerd heeft op Sinter klaas al genoeg te doen. Een macaroni-schotel met een ons fijngesneden worst of hamspek er doorheen kan ruim voldoende wezen voor het middagmaal en dan kelijks was, maar die geen ogenblik aanstoot kon wekken. Wysjinski, groot jurist en man van uitgebreide ontwikkeling, is ge bleven wie hij was. Maar do instruc ties, waarmede hij is uitgestuurd, zijn blijkbaar voorzichtiger dan een jaar geleden. Hij zou het niet wagen anders dan fel en kwetsend vijan dig te zijn, als dit van hem werd verwacht. Als men hem nu hoort debatteren begrypt men, dat hij ver leden jaar niet voor zijn plei2icr de ongemanierde, rhetorische woesteling speelde. Scherpte ligt in zijn aard. Er is wrangheid in zijn wezen, of schoon niet enkel wrangheid. Maar het is hem aan te zien dat hij het liever doet zoals hij het nu kan doen. Er is sedert de al dan niet na- tuurjijke dood van Zjdanof blijkbaar toch wel wat veranderd. Ofschoon Wysjinski inzake Berlijn niets mot de Veiligheidsraad te ma ken wilde hebben, heeft hij toch maar uitvoerig met de voorzitter daarvan over Berlijn onderhandeld. En het was onmiskenbaar dat hij een ogenblik op succes heeft fe- hoopt. Men zegge niet dat hij zich waarschijnlijk maar zo gehouden heeft. Want als hij toneel speelt is het in de richting van de onhandel baarheid, zoals dat bij Moskou post. Hij zal zich wel wachten de anderen nodeloos te versterken in hun ge loof aan de kracht van hun positie. A/Jaar nu die anderen. Zij hou- den zich onverzettelijk. Geen onderhandelingen over een. regeling inzake de geldcirculatie van Berlijn, zolang de Russen hun blokkade niet hebben opgegeven, zeggen zij. Er klopt echter iets niet. Bramuglia, de Argentijn, is verder gegaan met zijn bemiddelingspogingen. Hij had ge zien waarop het mislukt was; Mos kou wilde de opheffing van de blok kade niet aan de onderhandelingen laten voorafgaan. Dan bleef de uit weg open, die geldkwestie zelf in beschouwing te nemen, zodat, als de Russen hun blokkade ophieven, zij tegelijkertijd wisten waar zij met de rest aan toe waren. Het secretariaat van de Verenigde Naties heeft ge holpen een technisch zeer spitse vra genlijst op te stellen. En die heeft Bramuglia aan de beide partijen ter hand gesteld. Beide waren bereid die in ontvangst te nemen. Er is al een Russische antwoord. En dat van -door Dr. M. v. Blankenstein de Westerlingen zal wel bekend zijn, tegen de tijd dat dit verschijnt. Maar is dit dan geen onderhan delen? De westelijke geallieerden hebben deskundigen uit Washing ton, en hun eigen deskundigen uit Duitsland naar Parijs laten komen, om hun antwoord uit te werken- Zij zullen dus technische voorstel len doen, door de bemiddelaar, „Wij zijn bereid, een rookgordijn te leggen, waardoor de Russische terugtocht minder zichtbaar wordt", zo hoorde ik vandaag van. gezaghebbende Amerikaanse kant. Maar de bemiddelaar is voor hen zelf een rookgordijn. Op die ma nier onderhandelen zij niet per soonlijk, maar laten zij door vreemden voor zich onderhande len. Dit alles bij elkaar ziet er naar uit alsof wij naar een oplossing toegaan. WARE wat ik hierboven ge schreven heb alles, dan was er alle reden tot vol vertrouwen. Maar de militairen te Berlijn zijn er nog. Zij gaan voort met bet Oosten van Berlijn van het Westen af te scheiden. Op die manier kan een vergelijk o\'er het geldelijk beheer van Berlijn weinig waarde hebben. De generaals gaan door met saboteren, wat zij niet zouden kunnen doen als zij te Moskou geen machtige beschermers had den. Het systeem van Berlijn was, dat de stad door Duitsers geadmi nistreerd werd onder gemeen schappelijk toezicht van de vier bezettende mogendheden, door de Kommandantura uitgeoefend. Nu doen de Russen al hun best, de diensten van Oost en "West te scheiden. Het Westen van Berlijn kan niet met de Russische sector meedoen, wil het niet geheel wor den „getsjechiseerd". Alles valt uit elkaar, het laatst verkeer en brand weer. Van de negen departemen ten zijn er nu al zes uit elkaar ge trokken. De Russen te Berlijn kaasten zich uit alle mahet, om de breuk zo algemeen en zo onher stelbaar mogelijk te maken voor het conflict een einde vindt. Dat moet men met generaal Clay niet ondernemen. Hij voelt zich sterker dan ooit, ziet waar schijnlijk ook helderder de zwakke kanten van de tegenpartij. En hij is het, die laat verkondigen dat de Russen het geschil onoplosbaar maken. Wat wil hij echter? Eeu wig zo doorgaan, als het nu gaat? De rol die de Russische militairen te Berlijn, misschien op bevel, en zeker met instemming van ande ren spelen werkt een vergelijk niet in de hand. Een Amerikaanse tolk zat in een Russisch restaurant te Berlijn en hoorde een gesprek aan tussen twee Russische hoofdoficieren. Een ervan vertelde, dat hij de opperbe velhebber (te Berlijn) gesproken had. ,,Dt Amerikaan", zo zou deze hebben gezegd, „zijn als een wrat. Als men er een draadje om heeft gedaan, dan moet men maar blij ven trekken. De wrat valt dan tenslotte van zelf af". Dit verhaal kan zeer wel een fantasie zijn Maar het wordt geloofd en verbe tert de stemming niet. TTR zijn natuurlijk nog allerlei verwikkelingen. De West- Berlijncrs ziin helemaal niet erop gesteld dat de bezetters het eens worden over de invoering van de oostelijke mark in hun gedeelte van de stad. Zij weten hoe West- Duitsland economisch opgeleefd is na het herstel van het geld. Moe ten zij de financiële afgrond weer in, waaruit het Westen gered is en waarin het Oosten zich nog be vindt? Voor de westelijke mavkt heb ben ook de Russen zelf liefhebbe rij, Zij kopen die op de zwarte markt met het waardeloze geld van het Oosten, en gebruiken haar dan voor transacties met de bui tenwereld, waarvoor de oostelijke mark niet bruikbaar is. Het is alles heel ingewikkeld en onhoudbaar. De Russen hebben taai volgehouden en houden nog taai vol met hun pogingen Duits land onder het communistische juk te brengen. Zij zijn niet geslaagd, en zijn er verder van af dan te vo ren. Maar zij erkennen niet gril hun nederlaag, en trachten in traditionele Russische stijl nog zoveel kwaad te doen als zij kun nen. Winnen de anderen het, dan mogen zij er geen plezier van heb ben, zij niet noch hun Duiltsc be- schcrmel ingen En intussen troosten zij zich al vast met het westelijk geschil over het Ruhrgebied. Zien zij wel alles wat er gaande is? wat gestoofde vruchten of appel moes toe. Ook is een dikke soep zeer geschikt voor deze middag. Een goed geborden groentesoep met een paar bouillonblokjes of wat kleine knikk rtjes gehakt, of bloemkoolsoep met geraspte kaas er door. Men kan ook volstaan met een broodpudding, die van te voren is gemaakt en waar doorheen ap pelmoes gekookt is. Dat 's voed zaam tn toch niet zwaar en hei geeft op de dag'zelf weinig drukte. Men maakt broodpudding van wit of bruin brood, liefst oudbakken, Hij wordt het lekkerst met melk en een paar eieren er door; dat mag wel op deze feestdeg! Neem 200 gram brood, 3 dl. melk, 50 gram suiker, jen paar eieren, wat suka de (die is weer te koop!), wat ro zijnen en krenten (die zijn er nog niet, maar sommige mensen krijgen ze cadeau uit Indonesië!) en y2 ons boter. Snij de korsten \an het brood af en week het in de warme melk, doe er dan de ruiker, sukade en eventueel krenten, rozijnen of sinaasappelschilletjes door, ook de boter en de eierdooiers en tenslotte het stijfgeklopte eiwit. Als alles goed vermengd is, doet men de massa in een met boter ingevette en met paneei*meel bestrooide pud dingvorm, sluit deze goed af- en kookt de inhoud gedurende IV2 uur in kokend water of een stoompan. Een warme vanillesaus er over verhoogt de smaak. Men kan ook een dozijn sneetjes brood snijden, deze smeren en weken in een mengsel van jeklopte eieren, sui ker en warme melk. Leg dan in de puddingvorm laag om laag het brood en appelmoes. Giet de rest van de melk enz. over de pudding in de vorm heen, sluit de vorm en laat het gerecht gaar worden gedu rende anderhalf uur. Als de kinder er van houden is een koud middagmaal bv. van gebakken vis met salade en wat gebakken aardappeltjes ook zeer geschikt voor deze dag. Of een schotel van Brussels lof met hard gekookte eieren. In ieder geval moet de maaltijd sober zijn, liefst een eenpansgerecht of iets, dat de vorige dag reeds gereed is gemaakt. Want er is. zij het ook met inleve ring, weer letterbanket te krijgen, en daarvoor moet een plaatsje ge reserveerd worden in de maag.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3