HET ROTTERDAMSCH PAROOL Vandaag „overneming van de macht'5 te Berlijn? Noordchinese stad Soetsjou aan roden prijsgegeven Misschien krijgt Rotterdam een Vrije School SCHEPEN IN DE MIST Communistisch plan geniet de volle stern van maarschalk Sokolofski Bramuglia doet een nieuw voorstel Ontwerp-pact zou aan Washington zijn voorgelegd Totdusverviermaal contact te Djogja Regerings bezoek aan dë„Karel Doorman." Duitse industrie mag vrij exporteren De nieuwste Woo Ier, licht en snel Laat de prinsesjes met rust Offensief tegen het recht van veto De Cascadealleen scharrelde de pieren binnen V erzetinRepubliek tegen overleg Voor Jeruzalem geldt „staakt het vuren" Zware explosie in fabriek te Huil Nederland-België te Amsterdam Als er een beetje wind komt krijgen we waarschijnlijk zacht weer „Komt er een strenge winter?" Weet ik niet", zegt Drs. Postma Weerbericht Dinsdag 30 November 1948 led en Adm. Lange Herven 14!, Schiedam Tel 69300 Abonn.prljsi per week 042 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht dooi de Stichting „Het Parool'* DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 280 Uitgave N.V. Da Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker De Berlïjnse communisten en de militaire Sowjetantoritelten te Ber lijn spannen samen om de splitsing in het stadsbestuur zo spoedig mogelijk volledig te maken. De communisten beleggen vandaag ee» massavergadering die bedoeld schijnt te zün om de macht in handen te nemen en gisteren heeft maarschalk Sokolofski een scherpe protest brief aan zijn Westelijke collega's gestuurd. De communisten hebben al de Dr. Juan Bramuglia, de Argentijn se minister van buitenlandse zaken» die vandaag voor het laatst voorzit ter Is van de Veiligheidsraad mor gen volgt de Belg Ferdinand van La'ngenhow hem als zodanig op heeft gisteren een nieuw voorstel tot regeling van de Berijjnse kwestie aan de Grote Vier voorgelegd. Het voorstel bevat de volgende punten: 1. Dr. Bramuglia zal een com missie van deskundigen aanwijzen voor de regeling vSn het valutapro bleem. 2. De Veiligheidsraad zal een aan beveling doen voor de opheffing van de blokkade. De uitvoering hiervan zal samenvallen met de invoering van de Sowjet-mark als enig betaal middel te Berlijn, in overeenstem ming met de bevindingen van de commissie. 3. Bramuglia zelf zal uit naam van de „zes neutralen" een aanvul lende mededeling doen. De reactie van Wisjinski op het nieuwe, plan „scheen gunstig", heeft dr. Bramuglia medegedeeld. 'Atlantische Unie ^Ass. Press zegt nlt Engelse rege ringskringen te hebben vernomen, dat de Westeuropese mogendheden "te Washington het ontwerp hebben aangeboden van een verdedigings verdrag met de Verenigde Staten en Canada, Ofschoon men niet over de juiste tekst van het document beschikt, zou het pact de verplichting tot we derkerige bijstand bevatten zonder formele verplichting tot deelne ming aan de oorlog, indien een van de zeven landen zou worden aange- Vallen. Voorts "zou "het plan voor zien in de te volgen procedure otp in onderling overleg een plan vooi de gemeenschappelijke verdediging op te stellen. De Westelijke mogendheden zou den voor de alliantie met de Ver enigde Staten en Canada een duur van 50 jaar willen voorstellen, ter wijl de Verenigde Staten een duur van 10 IS jaar met de mogelijk heid van verlenging zouden prefe reren. gemeenteraadsleden en alle partij leiders uitgenodigd morgen in de Sowjetsector. samen te komen om „beslissende maatregelen te nemen voor de bescherming van een ver enigd Berlijn." Maarschalk Sokolofski heeft van deze gelegenheid gebruik gemnakt om de Westelijke geallieerden te beschuldigen, dat hun enige opzet "met dc verkiezingen is de stad in tweeën te splitsen. Het statuut voor Berlijn voorziet in een gemeenteraadsverkiezing op 5 December. Deze hebben de Sow- Jetautoriteiten voor hun sector verboden. In brieven aan de generaals Clay» sir Brian Robertson en Pierre Koe- nig heeft maarschalk Sokolofski betoogd, dat de Duitsers, die vóór de verkiezingen in West-Berlijn zjjn, zich inlieten met een „gevaar lijke bedrijvigheid". „De afzonderlijke verkiezingen in de Westelijke sectoren beogen het voor de Westelijke militaire autoriteiten mogelijk te maken on gestoord hun eigen gang te gaan", aldus Sokolofski, „en de bedrijvig heid van anti-democratische en reactionnaire elementen te bevor deren." De Russen, zo wordt van com munistische zijde betoogd, zouden reeds maanden geleden in de ver kiezingen hebben toegestemd, in dien het stadsbestuur de anti-com munisten er uit gegooid had en indien slechts één betaalmiddel de Russische mark voor Berlijn was ingevoerd. De demonstratie die vandaag om half drie in de Sowjetseetor moet worden gehouden, is bijeengeroe pen door de „Vrije Duitse vakver- enigingsorganisatie". Zij wil de ar beiders doen betogen, voor een „verenigd stadsbestuur". Sergeant Hans van der Werff uit Gorssel, die in Indonesië dienst doet by 43 R.I., heeft besloten zijn baard te laten staan tot de da tum van demobilisatie. Hatta houdt ruggespraak Antara meldt, dat Hatta gister avond een bespreking heeft gehad met de fractieleiders uit bet werk comité van het KNIP (voorlopig re publikeins parlement), ter verkla ring van de kwesties, die verband houden met de huidige besprekin gen te Djogja. Tot nog toe zijn vier besprekingen tussen Hatta en de Nederlandse autoriteiten gehouden, namelijk een op Zaterdag met de ministersStikker en Sassen en de gedelegeerde van het opperbestuur Neher, twee op Zondag met minis ter Sassen en een Maandagmiddag met minister Stikker. Over de be sproken onderwerpen zyn geen bij zonderheden bekend, aldus An tara. Politieke kringen te Djogja meen den, dat de onderwerpen waarover moeilijk overeenstemming te berei ken was, o.m. betreffen de bevoegd heden van de interim-regering en hev veto-rccht van de Hoge Verte genwoordiger der Kroon. Deze kringen meenden, dat de informele besprekingen zo spoedig mogelijk moeten worden beëindigd. Intussen legden regeringskringen er de na druk op, dat verdere besprekingen moeten worden gehouden onder au spiciën van dë Commissie voor Goede Diensten, waarbij de voor stellen van het Amerikaanse lid de zer commissie, de heer Cochran, als working paper („werkbasis") moe ten dienen. Toen Maandagmorgen de gasten van de minister van Marine a.i. voor de vaartocht met Hr. Ms. vliegkampschip „Karei Doorman" aan de Maaskade te Rotterdam ar riveerden, y was er van het schip niets te zien. Bij de steiger aan het Willemsplein echter waren een paar sloepen aanwezig, afkomstig van de „Karei Doorman", welke de zekerheid verschaften, dat het schip er toch was. Zij boorden zich door de dikke mist heen en lever den de gasten veilig af aan boord van de „Karei Doorman", waai- zij ontvangen werden door de luite nant ter zee der -Ie klasse von Freytag Drabbe, Daarna zijn de gasten, o.w. leden van de raad van state, de beide kamers der Staten- Generaal, de Defensiecommissie, de algemene rekenkamer, zomede enige secretarissen-generaal der ministeries en ambtenaren van de hiervoor genoemde hoge colleges namens minister Schokking, die eerst later kon arriveren, verwel komd door de commandant dei- zeemacht in Nederland, schout bij nacht J- J. L. Willinge, de com mandant van de ..Karei Doorman", kapitein ter zee F. J. Kist, de eer ste officier, kapitein-luitenant ter zee A. A. Fresco, het hoofd machi nekamer hoofdofficier MSD II,,B. W. Vinke en het hoofd vliegdienst, officier-vlieger I, H. G. Holtz. Hoofdofficier MSD II, B, W. Vinke hield een causerie over de inrichting van het schip, de ma chine-installatie en de scheepsbe- t'eilicïngsdienst en het hoofd vhe»- dienst officier-vlieger I, H. G. Holtz sprak vervolgens over het vliegbedrijf. Tijdens een rondgeleiding heeft men een duidelijk beeld gekregen van de betekenis van dit vlieg- kamoschip, dat op 28 Mei 1948 van de Britse marine is overgenomen en dat een onmisbaar deel van on ze marine is geworden. Nadat het vliegkampschip door onze marine was overgenomen is er een oefenoeriode gevolgd, waar- bii zeer goede resultaten zijn be reikt. Thans gaat de „Karei Door man" een herstellings- en onder houdsperiode doorbrengen bij Wil- too-Fyenoord te Rotterdam. De Duitse industriëlen en hande laars mogen van 1 December af weer zelfstandig contact zoeken mot het buitenland en zonder be middeling van de geallieerde in stanties naar het buitenland ver kopen- Deze mededeling deed Mr. H. F. van Meer, directeur van de Trust- maatschappij voor da handel van Nederland met het buitenland in een vergadering van het departe ment Den Haag der Maatschappij voor Handel en Nijverheid. Hij voegde er aan toe, dat het Nederlandse bedrijfsleven nog niet vrij in Dutsland kan kopen, omdat de overheidscontrole op deze aan kopen in Duitsland voorlopig nog gehandhaafd moet blyven. De moei lijkheid, waarmee ons land heeft te kampen, is gelegen in het feit, dat het betrekkelijk weinig naar Duits land uitvoert, terwijl daar tegen over zeer grote vraag naar Duitse producten bestaat. AAR. JOHN WOOLER maaT bezit desondanks LU bekend Engels l't ÜWI bouwer van motorfiet- cylindermotor met utt- sen en leider van de Gebalanceerde krukas. Wooler and Sequerra waarmee een maxt- Ltd. motor en fabriek mumsnelheid van 13 o heeft de wereld van k.m. per uur kan war- motorlief hebbers een den ontwikkeld. grote verrassing bereid Een andere techni- door uit te komen met sciie bijzonderheid van een machine die naar Wooler's jongste ont aard en bouw revolu- werp, is een zodanige tionnair genoemd kan bouw, dat zowel s-de worden. Deze nieuwe motor als de cardan- motor, die thans in transmissie op 't dgh- uolle productie is en tp.rwiel met behulp waarvoor x alle delen uan twee sleutels jn van de wert .d export- slechts zes minuten uit orders zijn geplaatst, is gebouwd van een ster ke, lichte metaallege- dezelfde tijd gemon- ring, weegt daardoor teerd, Een schroeven- nog geen honderd kilo, draaier heeft men daarbij uief nodig! Öp de foto ziet men duidelijkhoe listig John Wooler op het gewicht bespaarde door bijvoorbeeld de uitlaatgassen, via het frame te leiden en dus de uitlaatpijpen kon den vervallen. De ben- zinetank loopt tot bo ven het_ voorwiel door en eindigt in 'n flinke koplamp. De stuurko- lom gaat dwars door de tank heen. Vier te lescoopveren. zowel het frame kunnen voor als achter, waar- worden genomen of in borgen een uiterst soe pele gang van de wa gen ook op de slechtste wegen De oproep van koningin Ju liana aan het Nederlandse volk de prinsesjes met rust te laten, was voor Pauline Avery Craw ford van de New York Herald Tribune aanleiding het onder staande gedichtje te publiceren, waarvan wij de Nederlandse (vrije) vertaling laten volgen. Have pity on my pmcesses Queen Juliana cried Why must you stop and push and stare each time they take a breath of-air- or shop or walk or ride? And it not they who are the Zoo; they came to see it, just like you! If they must be denied these human rights which you hold. dear. then either you or they, I fear, will have to stay inside. Have pity on my princesses Queen Juliana cried.- Heb meelij met ntim dochtertjes roept koningin Juliaan. Is het nodig, dat tedereev samendromt wanneer een prinses ie b uitenkomt, of als ze uit wandelen gaan? Wanneer ge ze.in de dierentuin ziet bedenk zij zijn de dierentuin riet, dus waarom blijven staan Wanneer gy hun deze rechten onthoudt dte menslijke rechten, waar ons land op bouwt, dan kunnen vrij nergens meer gaar„ Heb meclv met mijn dochtertjes', roept koningin JnUaan, De troepen van de Chinese regering hebben bevel gekregen Soetsjou te ontruimen. Soetsjou was de voornaamste ravitailleringsbasis in Noord-China in de strijd om de hoofdstad Nanking. Soetsjou ligt on geveer 250 km, ten Noorden van Nanking. Uit Nanking wordt verder gemeld, dat Koetsjou, halverwege Soesten en Pengpoe, in handen der communisten is gevallen. De rode troepen, die van hier uit Zuidwaarts zijn getrokken, schijnen de rivier de Hoeai, tegenover Pengpoe, te hebben bereikt. Soetsjou is thans geheel van Nanking afgesneden. Volgens bin nenkomende berichten wenst de Chinese regering alle beschikbare troepen ten Noorden, van Pengpoe te concentreren. Men is van oor deel, dat, indien de regeringstroe pen er in slagen uit Soetsjou door te stoten naar Pengpoe, de commu nistische bedreiging van Nanking opgeheven zou zijn. Uit Zuid- Anhwei worden op een front van 50 km. lengte tussen Szetsjien en Koetsjeng, ten noorden van Peng poe, hevige gevechten gemeld. Volgens berichten uit Sjanghai overweegt Tsjiang Kai Sjek het overbrengen van troepen door de lucht uit de provincie Sjensi ter versterking van het centrale Chi nese front. Deze troepen gelden tot de beste der regeringstroepen te behoren. Het overbrengen zou ech ter betekenen, dat Sjensi aan de door communisten geleide legers overgelaten woidt. Het bericht, dat de regerings troepen volgens de taktiek der „verschroeide aarde" de eigendom van dc Britse Kaïlan mijnbouw- maatsehappij te Tsjingwangtao hebben vernield heeft de vrees doen. ontstaan, dat ook de instal laties van de Kailan te Tongsjan in Noordoost-China verwoest zullen worden. Tientsin is bijna geheel af hankelijk van de maatschappij. Het water aldaar wordt opgepompt met behulp van op kolen lopende stoommachines. Te Washington is van gezagheb bende zijde meedgedeeld. dat men mevrouw Tsjiang Kai Sjek hoffe lijk zal behandelen, maar dat men weinig sympathie voelt voor haar onofficiële missie om hulp. In de „kleine politieke commissie" der UNO onlangs ingesteld om een gedeelte van het werk der po litieke commissie over te nemen is gisteren een voorspel besproken, dat het gebruik van het recht van veto in de Veiligheidsraad wil be perken. De resolutie is ingediend door Amerika, Engeland, Frankrijk en. China de Grote Vijf minus Rus land dus en stelt voor, dat 'een besluit in de Veiligheidsraad reeds geldigheid krijgt, wanneer 7 van de 11 leden er voor zijn. (Tot dusver is de eenstemmigheid van de vijf grote mogendheden vereist om een besluit ais wettig te doen gelden). Bij de debatten, toonde Polen zich bij monde van dr. Katz—Suchy een fel tegenstander van dit voor stel; de Britse afgevaardigde sir Alexander Cadogan stond er niet on welwillend tegenover, doch waar schuwde tegen een overijld optreden, dat herziening van het Handvest der Verenigde Naties met zich mee zou moeten brengen. In dezelfde geest sprak de Nederlandse verte genwoordiger, prof. Frangois, In Nederland bestaat al 25 jaar jaar nog niet lezen. Maar de leer- Steekpartij in Den Haag In. de nacht van Zaterdag op Zondag j.l. kwam m een perceel aan de Trek- weg m Den Haag de 47-jarige timmer man E. W, S. In dit perceel vertoefde zijn vrouw, die hem ongeveer 14 dagen geleden had verlaten. De bewoner» de 47-jarige A. C. H. zou de trap zijn af gekomen met een gummsslang en S daarmede hebben geslagen. Op straat werd de vechtpartij voortgezet waarbij S. een mes trok en daarmede II. een steelt in de linkeriong toebracht. H, werd in ernstige toestand in het zieken huis Zuidwal ongenomen. S. werd door de politie gearresteerd. een „Vrije School" in Den Haag - maar de meeste Neder landers staan nog zeer wantrou wend tegenover deze instelling. Zij beschouwen haar maar het liefst als eerf. zonderlinge „nieuwigheid", waarvan zij noch het nut, noch het belang inzien. De „normale" scholen hebben immers altijd vol daan? r 13e eerste blik" 'op "de tentoon stelling. die de Vrije School-pro- pagandfsten tot verbreiding van hun ideeën in het Kralingse Volks huis hebben ingericht, zal de voor ingenomenheid nog versterken. In felle kleuren neergepenseelde fi guren. schijnbaar zonder reden over 't papier uitgesmeten, prij ken langs de wanden en doen de bur re r eerder denken aan een sur realistische schilderij dan aan het werk van kinderen, die in het al gemeen genomen geen bijzondere aanleg ver tonen voor de s en tid er- kunst. "Want het is niet de bedoe ling. de leerlingen van de Vrije School het schilderen te leren, het is de methode van het onderwijs, die de leerboeken moet vervangen. Serie lezingen. Om het werkelijke streven van de Vrije Scholen meer bekendheid te geven, houdt de inmiddels op gerichte Stichting ter Bevordering' van de Vrije Opvoedkunst van Ru- dolf Steiner in Rotterdam, lezin gen. eveneens in het Kralingse Volkshuis. Maandagavond sprak de heer D. J. v. Bemmelaar, leraar aan de Vrije School te Den Haag, en Dinsdagavond zal de heer M. Lafré van dezelfde school het woord voeren over „Vreemde ta len in het Vrije Onderwijs". De Vrije School verzet zich te gen het principe van het „inpom pen" der leerstof in de hersens van de jeugdige leerlingen, aldus de heer Bemmelaar. De kinderen mo gen bij ons allerminst doen wat ze willen en het onderwijs is zuiver klassikaal. Maar het leren moet als het ware spelenderwijs gaan. Het kind krijgt niet onmiddellijk een leesplankje voor zijn neus, in de meeste gevallen kan het na een WIND Zuid-West. flauwe koelte, kalme zee. dik van mist, aldus luidde ook hedenmorgen het weerbericht van het rapporteerbureau van Dirkzwager te Hoek van Holland, nog steeds houdt een dikke mist dc scheepvaart gevangen, niet alleen op de Waterweg, maar ook over de gehele Noordzee en de daarop uitmondende zeearmen. scharrelen, maar ze konden niet te weten Komen hoo het heette. Dat werd eerst.'» middags be kend, oen unicum iu de geschie denis van dit rapporteerbureau. Al mocht dan de kapitein van de Cascade erin geslaagd zijn zijn schip binnen de pieren te krijgen, verder dan deze ;s hjj toch niet ge komen. In Hoek van Holland heeft hjj het anker laten vallen. Wanneer de mist optrekt. Is by in ieder ge val de eerste, die kans krijgt naar de Rotterdamse haven te sto men. De Queen Elizabeth, die 17 November uit Southampton naar New York had moeten vertrekken, heeft gisteren ten gevolge van de dikke mist, die over geheel Engeland en de rest van West- Europa hing, haar vertrek voor de zes de maal moeten uitstellen. De 1600 pas sagiers ontvangen het nieuws met ge latenheid. De mist belette ook twaalf schepen In de haven van Liverpool het uitvaren. Voorts waren vele tremen over tijd. Ook West-Duitsland was gisteren be dekt door een dikke mist, die uiteraard ?.yn invloed het meest deed gelden op de luchtbrug-operaties naar Berlijn: op het Amerikaanse vliegveld Tempelhof werd op radar geland, maar op de Brit se en Franse vliegbases Gatow en Tegel kwamen gisteren in totaal slechts veer tien vliegtuigen met voedsel cn brand stof aan. De Schelde zit dicht, de Theems is niet bevaarbaar en ook de Elbe' en- Weser melden, dat schepen voor anker gaan, omdat het te riskant is met zo weinig zicht verder te varen. De boten, van de Maatschappij Zee land zijn blijven varen. In de loop van Maandag is de Mecklenburg te Hoek van Holland aangekomen en de Koningin Emma naar Har wich afgevaren. De Engelse Har- wichboten Vienna en Duke of York kozen hedenmorgen zee. Nu ook de luchtvaart is gestremd vormen deze schepen de enige ver binding tussen Engeland en het continent. Toch is in de loop van de nacht van Zondag op Maandag een schip de Nieuwe Waterweg binnen gekomen en wel de Nederlandse kustvaarder Cascade komende van Fredcrlkssund en bestemd naar Rotterdam om te bunkeren. De mannen van Dirkzwager In Hoek van Holland bemerk ten 's nachts om half een, dat een schip bezig was binnen te lïngen leren de letters kennen door bepaalde figuren en tekeningen, voor ieder anders en zij kunnen de letters aaneenvoegen tot woorden vóór zij het zelf beseffen. Zij hou den het meest van tekenen, de kleuren moeten hen iets gaan zeg gen, zij moeten het gebruik ervan leren doorgronden.In de hogere klassen, wanneer <3e grammatica ter sprake komt,- leren 2ij niet: on middellijk: dat is een zelfstandig naamwoord en dit is een bijvoeg lijk naamwoord. Deze woorden krijgen geheel willekeurige namen en de leerlingen kunnen ze aan duiden door allerlei bewegingen en spelletjes. De werkelijke namen komen later wel. Een goede ver gelijking met de leerlingen van „normale" scholen was m de oor log mogelijjc, toen de Vrije School in Den Haag ontruimd moest wor den en de Vrije Scholieren in één klas kwamen met de leerlingen van die „normale" school. Zeker hadden zij aanvankelijk een ge brek aan parate kennis, maar won derbaarlijk was hun aanpassings vermogen en zelf denken. Op vele middelbare scholen nemen oud- leerlingen van de Vrije School on middellijk de leiding in jeugdclubs op zich. Het vrije werk kweekt init iatief. organisatievermogen. Wie hierover meer wil weten, kan zich wenden tot de seci-etaris van bovengenoemde stichting: de heer J. de Goederen. Nobelstraat 35 c; voorzitter is drs. R. C, van Mansveit, Waïenburgerweg 47, tel. 40704. Antara meldt: Namens de frac tieleiders van het werkcomité van het K.N.I.P. heeft de voorzitter van dat comité, Mohammed Assaat, tot Mohammed Hatta het verzoek ge richt, om de informele besprekin gen met de Nederlandse ministers stop te zetten. Het comité stelde voorts voor, de lormele besprekin gen onder auspiciën van de C. v. G. D. spoedig te hervatten. Mohammed Assaat heeft dit ver klaard na zijn terugkeer van een bezoek aa Kalioerang, waar de besprekingen worden gehouden. Gisteren had Mohammed Hatta voor de fractieleiders een uiteen zetting gegeven over de besprekin gen met de Nederlanders. Assaat weigerde, aan Antara mede te deicn, waarover Mohammed Hatta had gesproken. Joden en Arabieren hebben heden een overeenkomst getekend, waarbij het vuren in het gebied van Jeruza lem wordt gestaakt. De overeenkomst werd door de militaire bevelhebbers van beide partijen getekend in het bijzijn van de vertegenwoordigers der wapen- stilstandscommissie der V.N, Straalvliegtuigen zonder piloot De „Gieim L, Martln"-maatschapp!j beeft bekend gemaakt, dat zij voor de Amerikaanse marine een straalvliegtuig zonder piloot heeft gebouwd .Het toestel heeft verschillende vluchten van meer dan tten minuten gemaakt. Dll zijn de langste, die men met een dergelijke machine tot nog toe heeft kunnen be reiken, De snelheid is ongeveer 700 mijl (1120 km} per uur. STAATSLOTERIJ In de 505de Staatsloterij (5de klasse, 6de iy»t) Is op no. 14506 een prys van f 10.000 gevallen. NIEUW WERELDRECORD VAN FANNY De international amateur athle tic federation heeft de tyd van 11 sec. die- Fanny BlankereKoen tij dens de Olympische dag op 20 Juni j.ï. maakte op het nummer 80 m. horden, als wereldrecord erkend. Zoals men zich herinnert had Fanny Blankers tijdens deze race een. straffe wind in de rug, zodat men in KNAU-kringen aanvankelijk zelfs niet van plan was erkenning van deze tijd als record aan te vra-, gen. Later is men hierop terug, komen. In de British Cocoa Mills, een fa briek te Huil, die cacaoboter ver vaardigt, heeft zich gistermorgen een ontploffing voorgedaan, die voor zover thans bekend aan vier arbeiders het leven heeft gekost. Een dertigtal weid gewond, van wie acht vrij ernstig, en zeven ar beiders, onder wie een meisje, wor den nog vermist. Het ongeluk gebeurde tegen half twaalf gistermorgen en is vermoe delijk te wijten aan een lek in een gaspijp. Direct na de ontploffingen drie in totaal, die elkaar binnen het half uur opvolgden stortte de voorgevel van. de fabriek in en een enorme steekvlam schoot omhoog. De brandweer kon het vuur echter spoedig blussen. Een der arbeiders werd op merk waardige wijze gered. Hij slaagde er in het dak te bereiken en daar wist hij de aandacht te trekken van een kraan-machinist. Die bedacht zich geen ogenblik, stelde zyn grij per in op de hoogte van het dak van de brandende fabriek, zwaaide zijn kraan om en transporteerde de arbeider zo van het dak naar de be gane grond. De K.N.V.3. heeft besloten, de eerstvolgende wedstrijd Neder- land-België in het Olympisch sta dion te Amsterdam te doen spelen. Hoewel het bondsbestuur zijn ernstige bedenkingen tegen de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting handhaaft, heeft het gemeend door dit besluit de weg open tt houden van overleg met de betrokken ge meentebesturen om te komen tot een redelijke verhouding tussen de noodzakelijke inkomsten uit "wed strijden ten bate van de sport enerzijds e- de vermakelijkheids belasting anderzijds. Amsterdamse moordzaak aangehouden Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het hoger beroep van Leo v. d. Helm en de gebroeders Cees en Jaap Hoogen- boom- Dit drietal, verdacht van de moord die ruim twee jaar geleden in een pension aan de Warmoes straat tg Amsterdam werd gepleegd op de 61-jarige pensionhoudster A. M. Marsman („Moeke"), werd in April van dit jaar door de Amster damse arrondissementsrechtbank veroordeeld ieder kreeg 15 jaar gevangenisstraf. Tijdens dc zitting die gisteren voor het Gerechtshof werd gehou den. kwamen, zoveel nieuwe ge zichtspunten in deze zaak te voor schijn, dat het Hof besloot, de be handeling van deze zaak aan te houden tot Maandag 17 Januari. (Van een eigen verslaggever). Nu al twee dagen hangt er over een groot deel van Europa een zware mist. Al twee dagen bewegen auto's, trams, fietsers en schepen zich aar zelend naar hun doelen of hebben het opgegeven voort te gaan. Langs verscheidene wegen staan auto's verlaten, omdat hun eigenaars geen moed meer hadden verder te rijden. Vele binnenschippers hebben him schuilen aan de wal gemeerd, omdat vooral boven het water de mist in dichte, ondoordringbare lagen hangt en het zicht ongemeen slecht is. Huizen, fabrieken en bomen hebben hun scherpe contouren vperloren, de torens torsen op hun verdoezelde voeten onzichtbare spitsen. warme hogere luchtlagen kans hun invloed uit tc oefenen. Het is dus waarschijnlijk, dat wij na de mist een tijd zacht weer krijgen. Let wel." zei drs. Postma met nadruk, „een positief antwoord op uw vraag is eigenlijk niet te geven. Maar wij verondersteUtn, dat we zachter weer krijgen. En don, of de mist een voorbode is voor een strenge winter? Daarover is niets met enige zekerheid te zeggen. Wij bij het K.N.M.I. gaan niet af op het „feit", dat er dit jaar veel beuke- nootjes zijn. U begrijpt wel, dat dit „argument" voor een komende strenge winter onzin is Wij kreuen berichten, dat het op vele ulaatsen in het land geijzeld heeft. Hebt U nne rapporten gekregen over gladda wegen?" .Ja. In vele plaatsen van het land zi)n de viegen behoorlijk glad. De oor zaak daarvan ligt in het feit. dat giste ren overdag de temperatuur boven nul steeg De mist maakte daardoor de we gen vochtig en deze vochtige wegen zijn vanmorgen, toen de temperatuur weer onder het vriespunt zakte, bevroren. Behalve In Zuid -Limburg, in Friesland en nog enkele andere streken onder vindt het wegverkeer veel last van de gladde wegen Als de temperatuur maar stil "t tot Óen graad onder nul Is dat al v-ciidoende om de wegen te ontdooien. De Erond zelf is nou vrh warm. terxvlil ork do ror.nestraling het hare doet om het ijs op de wegen te doen verdwijnen Conclusie. Conclusie: wy zullen waarschijn lijk noc wel even last hebben van dc mist. Trekt hij echter geheel op - als er bijvoorbeeld een beetje wind komt dan volgt waar schijnlijk een periode van zacht weer. Of deze koude, dichte mist een voorbode ls van een strenge winter, daarover Is niets met enige zekerheid te zeggen. Ondanks de beukenootjes. „Wat is de oorzaak van deze mist? Duurt hij nog lang? Is hij een voorbode van een strenge winter?" Deze en meer vragen heb ben wij voorgelegd aan drs. K. R, Postma, adjunct-directeur van het KNMI in De Bilt. „Vrijwel geheel Wost-Europa ligt onder deze zware mistdeken. Iljj strekt zich uit van Liverpool in En geland tot aan de Alpen en diep in Duitsland", zei drs. Postma. „De mist is het zwaarste in de nanacht en de vroege morgenuren, als de temperatuur het laagst is. De oor zaak? Het constante hogedrukge- bïed, dat over Europa ligt. Daar door is de temperatuur gedaald, terwijl het land en het water nog vrij hoog in temperatuur zijn. Daardoor stijgen vrij grote hoe veelheden waterdamp op, die ech ter, omdat er vriiwel helemaal geen vhnd is, blijven hangen. Voor al boven de rivieren en de kanalen, en verder in het algemeen in stre ken, waar veel water is, is de mist het dichtst". GEEN MIST IN" Z LIMBURG .Is de mist over het hele land even ïwnar»" vroegen wil „Neon. Het zal U misschien verbazen horen. Cat er in Zuid-Limburg hele maal geen mist £s Het vliegveld Beek bij Maastricht ls helemaal „open" De «orzaak daarvan is, dat Zuid-Limburg boRer ligt dan de rest van het land. Daar heeft dc zon meer kans haar 'tracht 'te tonen Daardoor loopt daar dc temperatuur op en de mist ver dwijnt Ook in Fnesland mist het niet, maar daar is de temperatuur boven nul." „Zouden we nou lang In de mist bllj- :n zitten?" „Daarover ls niets met zekerheid te zeggen. Ik kan U wel vertellen, dat de mist nog niet afgelopen is. Het hoge- drukgebied verandert niet veel van plaats, omdat er geen wind is De tem peratuur in de hogere luchtlagen is vrij hoog. daar zorgt de zon wol voor. De koude luchtlaag, oorzaak van dc mist. is maar vrij dun Dus een klem beetje wind, on wil kunnen letterlijk weer wat vooruit zien." On onze vraag, of cr na deze mlst- perlode meer van dergelijke nevel toe standen zouden komen kon drs. Postma eeen enkel scherp omlijnd antwoord geven. Mist is een normaal najaarsver- schijnscl, dat echter niet vaak de dicht heid aanneemt van nu. „Wat denkt, U, mijnheer Postma, zou het mogelijk zijn dat deze mist een voorbode ls van een vorstperiode, in het algemeen van een strenge winter?" Drs. Postma achtte r* t zeer on waarschijnlijk, „Als het hogedruk- gebied gaat „wandelen" krijgen de NOG NACHTVORST Weersverwachting geldig tot Woens dagavond. Op vele plaatien vooral Ln de ochtend nevel of mist. In de loop van de dag hier cn daar opkla ringen. Vannacht lichte met hier cn daar matige vorst. Morgen oveïdag on geveer dezelfde tem peratuur als van daag. Zwakke wind overwegend tussen Zuid-Oost cn Zuid- West, 1 December: Zon op 8 25. onder 16.32; Maan op 9.37. onder 16 33 1 Dec Hoog water te Rotterdam: Ie tij 4.38 uur; 2e tij 16.58 uur. Hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam; Luchtdruk 773 8; wind Z.O. 1; temp. 28: Max. 2.3 gisteravond 9.40 uur; min. —2 6 hedenmorgen 8.40 u.weers gesteldheid: dichte mist.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1