HET ROTTERDAMSCH PAROOL Resolutie beide van Veiligheidsraad aan partijen overgebracht Drie punten belemmeren overleg tussen Nederland en Republiek Kabinet nog in beraad Soekarno en andere leiders niet meer in Djogja? Strijd vlamt weer op tussen Israel en Egypte Meisje werd op Katendrecht vermoord STAAKT HET VUREN" CvGD vraagtNederlanders vrijlating van geïnterneerde leiders DE TEKST VAN DE RESOLUTIE Kerstmannetjes baard raakte in brand KLM via Amerika naar Batavia? Legercommuniqué van Batavia Verliezen in Indonesië Veiligheidsraad moet op dag na Kerstmis oorlog in Palestina behandelen Signalement van dader is bekend Conclusie van CvGD in rapport aan de Veiligheidsraad Kerstgroet van koningin Juliana Meer textielpunten maar hoeveel? Weer textiel zonder punten en tegen lagere prijs Maandag 27 December 1948 led. so Adm. Langs Haven Hi, Schiedam TeL <S?300 Abonn.prilBi per week 0.32 per kwanaa) 4,10. lo»se nummer. 0.0? Opgericht daar de Stichting .diet Parool- DE SCHIEDAMMEE Achtste jaargang, No, 802 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Pestgiro 393644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam- Directeur» B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker l f'j afsfIoPei1 daaen hebben met betrekking tot bet Neder- S7gtt COnfB" dC VOl9Cnde te zfen Vrijdag nam de Veiligheidsraad een resolutie aan, waarin aan beide partijen een staakt het vuren" wordt opgelegd en waarin geëist' V3n geïnterneerde republikeinse leiders wordt Zaterdag bracht de Commissie van Goede Diensten te Batavia deze resolutie ter kennis van de twee betrokken partiien Zondag heeft de C. v. G. D. aan de Veiligheidsraad het ge- vraagde rapport uitgebracht (zie de tekst der resolutie) over de gebeurtenissen sinds 12 December. De Nederlandse regering is tijdens de Kerstdagen in beraad geweest om te beslissen over het standpunt dat zij zal innemen knie""12'™ Va" de Veiligheidsraad aangenomen reso- Amerika had een resolutie inge diend die uit twee paragrafen be stond, namelijk: 2e. staken van het vuren en 2e. terugtrekking van de troepen 5'chter status que lijnen van 18 December. Een later op initiatief van Aus tralië voorgesteld, inaar door Syrië ingediend amendement vroeg ook nog om vrijlating van de geïnter neerde politieke leiders van de republiek. Over deze drie paragrafen werd afzonderlijk gesterad. De paragraaf betreffende het staken van het vuren verkreeg de vereiste zeven stemmen (die van de V.S., Enge land, China, Canada, Argentinië, Columbia en Syrië) en werd dus aanvaard. Dezelfde zeven landen stemden voor vrijlating der leiders, doch toen het terugtrekken der troepen aan de orde wa% onthield Argentinië zich van stemming, waardoor er voor aanvaarding van deze paragraaf een stem te weinig wasdoordat ook Rusland, Frank rijk, de Oekraïne en België zich reeds van stemming onthielden. Een Russische resolutie, die een commissie van elf naar Indonesië wilde zenden en Nederland alleen als aanvaller brandmerken, kreeg vier stemmen, terwijl zeven lan den zich onthielden. Twee resolu ties, ingediend door Canada ei Syrië, die de C.V.G.D. verderstrek kende bevoegdheden wilden verle nen dan zij thans bezit, werden evenmin aangenomen. De volgenoe morgen. Eerste Kerstdag, heéït de Commissie* voor Goede Diensten de Nederlanders De tekst van de Vrijdag door de Veiligheidsraad aangenomen resolutie luidt: De Veiligheidsraad met bezorgdheid kennis ne mend van de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië, en kermis genomen hebbende van de rapporten der Commissie var. Goede Diensten beveelt de partijen (calls upon the parties): a) de vijandelijkheden on middellijk te staken, en b) onmiddellijk de president en andere politieke gevangenen, die sinds 18 December werden gearresteerd, vrij te laten. Geeft opdracht aan de Com- missie^ van Goede Diensten om volledig en dringend telegra fisch rapport aan de Veilig heidsraad uit te brengen over de gebeurtenissen, die zich sinds 12 December lp Indonesië heb ben voorgedaan, en toe te zien op en aan de Veiligheidsraad te rapporteren over de naleving van de punten. (De term „calls upon the par ties", die letterlijk „doet een be roep op de partijen" betekent, heeft in do diplomatieke taal de betekenis uan een bevel, zo de len officials van de UNO ter toeHchting-mede>,- - 1 de Republikeinen te Batavia in kennis gesteld van de door de Vei ligheidsraad aangenomen resolutie. Er werd verzocht, aan de Commis sie jericht te zenden omtrent de stappen die de regeringen zouden nemen om de resolutie uit te voe ren. Voorts verzoekt de commissie, haar militaire waarnemers toestem ming te .leven zich te bege ven naar plaatsen, waar gevechten gaande zfon geweest, ook naar Djogja, De brief aan de Nederland se delegatie bevat dan nog de spe ciale passage die betrekking heeft op de vrijlating der geïnterneerde republikeinse leiders. Deze passage luidt: „Opdat de republikeinse re gering kan voh -en aan de re solutie, wordt verzocht, cat aan de president der Republiek en aan de leden zijner regering alle faciliteiten worden ver leend om van Djogja uit, of een andere plaats die zij zou den wensen, richtlijnen te kunnen doen uitgaan om de vijandelijkheden te doen sta ken." Een Nederlandse woordvoerder te Batavia zei over de brief der C.v.GJ)., dat zy naar Den Haag was overgeseind. Prof. Soepomo van de republikeinse delegatie, noemde het bevel van de Veilig heidsraad zonder zin, omdat de e- gering niet kan werken, daar xe leiders gevangen genomen zijn. Welke moeilijkheden moeten worden overwonnen alvorens weer onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek kunnen plaats hebben, geeft de Commissie voor Goede Diensten aan in een rapport, dat Zondag aan de Veiligheids raad heeft gezonden. De conclusies van dit rapport drukken yrij elders in dit nummer af. Officieel werd gisteravond in Den Haag medegedeeld, dat "de Nederlandse regering ten aan zien van de beslissing van de Veiligheidsraad van Vrijdag jl. nog xn beraad is, mede in ver band met het overleg met Ba tavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen worden ver klagen, als zou deiegering reeds enigerlei standpunt hebben be paald zijn ten enenmale onge grond. Gistermiddag heeft een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken op een persconferentie medege deeld. dat de Nederlandse regering vrij wel onmiddelLSk na de aanvaarding van de resolutie door de Veiligheids raad In beraad is gegaan over de vraag, welke houding zy hiertegenover moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerst dag hebben de ministers Drees. Sassen. Stikker, Gotzen en Schokking hierover vergaderd. Zn sijn vrijwel gedurende de gehele dag in contact geweest met de adviseurs Blom en De Bens, die de zit ting van de Veiligheidsraad hebben bij gewoond Voorts is er voortdurend con tact met de autoriteiten te Batavia Over het definitieve standpunt van de regering kon nog niets worden mede gedeeld Dodelijke val van tram Mevr. Nefe uit Dlemcn rende op Eerste Kerstavond te Amsterdam cp de Zeeburgerdjjk HAbu de spoorweg tunnel achter een juist vertrekkende tram (lijn 10) aan en wist op het ach- terbalcon van de by wagen te springen. Zij leunde daarbij vermoeid tegen de stang by de uitgang aan en wel bijna onmiddellijk: weer- uit de wagen. In ernstige toestand werd. zij naar het OL. V.-gasthuïs vervoerd, waar zij bij aan komst bleek te zijn overleden. DE EERSTE LUCHTLANDINGS TROEPEN zijn op het vliegveld Magoewo neer gekomen en verza melen rich op de strategisch be langrijke punten. Op de achter grond twee kleine Japanse vliegtui gen, die deel uitmaakten van de luchtmacht van de republiek. Dit vliegveld was het uitgangspunt voor de opmars naar Djogja, dat acht kilometer westelijk gelegen is. Radiografisch overgebrachte foto) President Soekarno en premier Hatta en de andere republikeinse leiders zouden volgens Ass. Press van Djogjakarta naar een onbeken de plaats in Indonesië zijn overge bracht. Dit zou reeds verleden week zijn gebeurd, zo verneemt dit Ame rikaanse persbureau in Batavia. Soe karno c.s. zou naar een van de klei ne eilanden ten Noorden van Java zijn vervoerd, vermoedelijk naar Banke, Bilüton of een eiland van de Rlouw-axchipel. Twaalf personen gewond in kindertehuis te A'dam Zaterdagavond, eerste Kerstdag om zeven uur waren in het kinder tehuis „Wees een Zegen" te Ara- sterdam enige kinderen bezig met „Kerstmannetje"-spelen. Een ziek jongetje sloeg V3n uit zijn bed het spel gade. Op het tafeltje naast hein stond een brandende kaars. Toen het kerstmannetje naar zijn ziek .kameraadje toe ging kwam hij te dicht bij de kaars en zijn baard vatte vlam. Hij snelde naar de andere kinderen toe en bij de pogingen het vuur te blussen liepen twaalf personen volwas senen en kinderen zware brand wonden op. Zes kinderen zijn met ernstige brandwonden ter verpleging in het ■Wilhelmina gasthuis opgenomen. Er bestaat geen direct levensge vaar. De overige gewonden konden na de behandeling weer naar huis gaan. ïn verband met het landïngsvefbod voor Nederlandse vliegtuigen In ver scheidene landen van het Verre Oosten, wordt een nieuwe voorlootge postroute van de K.L.ML naar Batavia via de At lantische Oceaan, Amerika, Alaska en Japan overwogen, zo meldt „De Volks krant". De reis op deze route zou een dag c£ drie vier duren. Het is de bedoe ling om door deze verbinding het ver zenden van luchtpost naar de militairen in Indonesië zo weinig mogelijk vertra ging te doen ondervinden, Of via deze route ook passagiers naar Batavia zul len kunnen vliegen, wordt onwaar schijnlijk geacht. Hongaarse kardinaal in arrest gesteld Naar officieel te Boedapest wordt meegedeeld is kardinaal Mindszenty, die rooms .katholieke primaat is van Hongarije onder beschuldiging van hoogverraad ge arresteerd. In een kort communiqué van het departement van binnenlandse za ken wordt verklaard, dat de kardi naal in bewaring is genomen we gens „spionnage, misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van valuta." "Wanneer de kardinaal is gearresteerd werd niet vermeld. Een bericht volgens hetwelk de re publikeinse leiders zich te Batavia zouden bevinden, is door een Neder landse militaire woordvoerder al daar pertinent tegengesproken. Ook werd ontkend dat Nederlandse rege ringsautoriteiten te Batavia bespre kingen zouden voeren met president Soekarno en anderen. Aneta bericht uit Batavia, dat veertien van de zeventien in huisar rest gestelde republikeinen Vrijdag zijn vrijgelaten. Onder hen bevinden zich de beren Darmasetiawan en Soedjono, leden van de republikein se onderhandeHngsdelegatie. Op Sumatra is, zoals reeds Vrijdag werd gemeld, een republikeinse nood-regering gevormd, met Sja- froeddin Prawiranegara, de republi keinse minister van economische za ken, als leider. Sjafroeddin heeft Za terdag een bekendmaking doen om roepen vla radio Singapore, radio Bangkok en de „All India'-zender, waarin hij zich bereid verklaarde, het bevel „staakt het vuren" te ge ven en met de Nederlanders te on derhandelen op de volgende voor waarden: Vrijlating van de republikeinse leiders, terugtrekking van de Neder landse troepen tot de demarcatielij nen van 18 December 1948, erken ning de jure en de facto van de sou- vereinlteit der republiek over Java en Sumatra, vorming van een souve- reine Indonesische regering „zonder Nederlandse inmenging" en terug trekking van het ganse Nederlandse leger uit Indonesië zo spoedig moge lijk na de vorming van dit Indone sische kabinet. De Nederlandse eco nomische belangen zullen in over weging worden genomen, aldus Sja froeddin. Madioen Zaterdag bezet Ih West Java hebben de Neder landse troepen blijkens een com muniqué van Zaterdagavond Pan- d e g 1 a n g (20 km. ten Zuiden van Serang), Rangkasbitoeng (30 km- ten Zuid-Oosten van Se rang) en B a j a (aan de Zuidkust) bezet. -In'Midden Java werd S-ra gen bezet en werder. rond Magelang en Solo zuiveringsacties uitge voerd. In Oost Java werden M a g e t a n, Ngawi en Madioen bezet, als mede verscheidene plaatsen in de vlakte van Kediri. Op Sumatra werd Sidikalang (ten Noordwesten van het Toba- meer) bezet. Reeds zijn de Nederlandse troe pen overgegaan tot de zuivering van het in de afgelopen week be zette gebied. Een Nederlandse jager is niet teruggekeerd van een vlucht boven Midden-Ja va. Grote hoeveelheden „relief" voedsel, kleding en medicijnen zijn. terstond achter de troepen aange gaan en worden terstond door de organisatie van het Rode Kruis aan de bevolking gedistribueerd. Aansluitend vernemen wij even eens van officiële zgae dat in West- Java Nederlandse troepen L> ab o e- han en-Menes (10 k.m. ten Oosten van Laboehan) hebben be zet. In Midden-Java zijn de zuive ringsacties rond Solo en Mage lang voortgezet. Bezet werdeu P loss o (ten Westen van Mod- jokerto) in Oost Java Fort van der Capellen (ten Zuid-Oosten van Fort de Koek). Tijdens een vlucht boven Midden-Java zijn twee jagers tengevolge van. een ongeval neergestort. De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de week van 3.017 December 1S48 de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: res. It, P. W. Bastianen, uit Eind hoven, 17 December 1948. Kon. N.I.L. Sold. S, Damongilala, uit Indone sië, f 6 December 1848, Kon. Marine: Geen verliezen. Tijdens de Kerstdagen is in het Heilige Land da strijd tussen Israël en Egypte weer opgelaaid. Luchtalarm-sirenes weerklonken in enkele plaatsen en de Veiligheidsraad te Parijs, nauwelijks gereedgekomen met de behan deling van de Indonesische kwestie, kreeg Vrijdag een telegram van Egypte, waarin melding werd gemaakt van bestandsschendingen door Israëlische troepen. De raad zou vandaag deze Egyptische klacht bespreken. Duidelijke berichten over de strijd i richten vau de afgelopen nacht in Palestina ontbreken. Volgens j meldden echter een toenemende ge- Arabische^,inlichtingen hebben ïsra- vechtsactiviteit, ook bij Gaza, de Egyptische sterkte in Zuid-Palestïna. Ook waren vliegtuigen van beide zijden in actie. Faris al Choury, de Egyptische af gevaardigde in de--Veiligheidsraad, heeft Vrijdag de raad meegedeeld dat het Israëlische leger het bevel tot staken van het vuren flagrant ge schonden heeft door aanvallen te land en in de lucht op de troepen van zijn land. Egypte heeft de andere leden van de Arabische Liga verzocht, de strijd tegen Israël te hervatten. Vier lan den hebben hiermee reeds inge stemd. Van drie andere, w.o. Trans- jordanië, was gisteravond nog geen antwoord ontvangen. Bevin. de Britse minister van bui tenlandse zaken, onderbrak gisteren zijn Kerstvecantie om de Palestijnse situatie te bestuderen. Te Haifa is gisteren de 100.000ste immigrant sinds het bestaan van de staat Israël (15 Mei 1948) het land binnengekomen. Het was een baby van vijf maanden, die behoorde tot een groep Van 3009 immigranten. De Canadese regering heeft Vrij dag de staat Israël en zijn voorlopige regering „de facto" erkend. VAN DJOGJA NAAR SOERAKARTAde op een na belangrijkste stad van de republiek, ook wel genaamd Solo. Een Nederlandse brengun- eenheid bedient zich van een kilometerpaaltje langs de weg als stelling voor het automatische geweer. (Radiografisch overgebrachte foto elische vliegtuigen bommen laten vallen in het gebied van Jericho en ook het winterpaleis van koning Abdcellah van Tr ausj ordanië, Tjoena,.zotL door Israëlische zijn geraakt. Dit laagste bericht is echter door een militaire woordvoer der van. Israël met klem ontkend. Terwijl voor de eerste maal in de geschiedenis de kerkstklokken luid den in een Nazareth onder Joods be wind, weerklonken tegelijkertijd de alarmsirenes: in de nabijheid werd een kindertehuis geraakt door bom men uit niet-geidentificeerde vlieg tuigen. Volgens berichten uit Haifa zouden hierbij drie kinderen zijn ge dood en vijf gewond. Ook te Tel Aviv was een half uur luchtalarm. Luchtdoelgeschut moest ook te Haifa in actie komen om vijandelij ke vliegtuigen te verdrijven. Een Israëlische zegsman te Tel Aviv deelde Zondag mede, dat er in de Negeb, de Zuidelijke woestijn, „enige strijd" gaande was. Deze zou woeden bij Ninm, ongeveer tien km. ten Zuidoosten van Rafah en verder Zuidwaarts langs de Egyptische grens. In het gebied van Faloedja, waar een Egyptische brigade is in gesloten, zou alles rustig 2jjn. Be- Vrijdag voor Kerstmis is Katendrecht in. opschudding: gebracht door de dood van de 24-jarige mej. C. R„ die op een zolderkamertje van een woning aan -de JSre&e HHIeflijk vermoord, werd door een. jonge man. wiens signalement bekend is, maar van wie tot nu toe elk spoor ontbreekt begaven zich naar Katendrecht, Het meisje werd Vrijdag kort voor het middaguur door haar hos pita dood in bed aangetroffen. Ztj bleek door wurging om het leven te zijn gebracht. De recherche van bureau Sando- lingplein heeft onmiddellijk een uit gebreid onderzoek ingesteld. Gedu rende de beide Kerstdagen is hei gelukt enig licht te brengen in deze zaak: het vermoorde meisje heeft Donderdagnacht, in gezelschap van haar zuster en twee jonge mannen een bezoek gebracht aan een bar- dancmg op de Rechter Maasoever, Kort voor sluitingstijd verlieten de twee paartjes die zich niet op vallend gedroegen de dancing en Drie moeilijkheden belemmeren het tot elkaar komen van de partijen iö Indonesië. Aldus luidt de conclusie van een rapport dat Zondag door de Commissie voor Goede Diensten aan de Veiligheidsraad is gezonden. Om dit rapport had de Raad Vrijdag: gevraagd volgens de resolutie die zij die dag aanvaardde na de behandeling van het Nederlands-Indonesische ge schil. Het rapport moest een overzicht geven van de voornaamste gebeurte nissen sinds 12 December. De C.v.G.D. verwijst in haar antwoord naar de rapportenn die iü de vorige week reeds heeft verzonden en vermeldt dan de drie punten, die naar haar mening de voornaamste moeilijkheden opleveren. Koningin Juliana heeft Zaterdagmiddag om één uur voor de Nederlandse radio de volgende Kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groette brengen aan allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand, die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet andersoj onze gedachten gaan ook uit naar de genen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan, naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een kracht dadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens heb ben hier de opdracht onze beloften in te helpen lossendie WC aan alle inwoners van Indonesië deden by monde van mijn Moe der op 7 December 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij wil len de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord de vrijheid van vrees en van gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn toeten. Ik wens U en hen toch een werke lijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar misschien in diepere sin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en two nacht, van zorg maakt de tegen stelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijks leven niet vtjn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met kun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klinken „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen De drie punten zijn: (1) „Onderhandelingen vooronderstel len twee partyen die elk niet onder dwang van de gewapende macht van de ander staan en die elk bereid zijn om tegemoet te komen aan het redelijk ge zichtspunt van de ander." (2) Politieke moeilijkheid: „De bevol king van een party zonder welker steun elke overeenkomst, ook zelfs Indien deze zou worden bereikt, zeer wel niet uit voerbaar kan zijn, zal onderhandelingen, wanneer zij weer beginnen met een ge bied, dat verminderd is, als gevolg van een toevlucht nemen tot geweld door de andere party, aarzelend aanvaarden als bona fiae onderhandelingen (31 Practische moeilijkheid: „Als de demarcatielijnen met langer bestaan, wordt het vrijwel onmogelijk om de po sitie der republikeinse troepen vast te stellen, in het bijzonder met het oog op de verovering van het republikeinse op- perhevel door de Nederlandse troepen. Dientengevolge zou het noodzakelijk kunnen worden elke gebeurtenis van mf- litalre aard op geheel Java, Madoera en Sumatra waar te nemen, Dit zou op zichzelf moeilijk genoeg zijn, doch de commissie ziet geen mogelijkheid, dat haar waarnemers in staat zijn betrouw baar onderscheid te maken tussen maat regelen voor binnenlandse veiligheid door de Nederlanders en vijandelijk heden tussen partijen. Guerilla In de afdeling van het rapport, waar- In een overzicht wordt gegeven van cie militaire gebeurtenissen, zegt de com missie o.m.: „Individuele leden van de commissie zijn door hoge republikeinse plan waren directe tegenstand te ver mijden, opdat de strijdkrachten voor guerilla-activlteit gereserveerd zouden kunnen worden. Uitgezonderd het vast beraden verzet van de Siliwangi-<Iivisie schijnen de Nederlandse troepen niet op werkelijk georganiseerd verzet te zijn gestuit. In een aantal gevallen moeten Nederlandse colonnes omwegen maken in verband met vernielingen van belang, rijke bruggen. Verwacht kan worden dat de republikeinse troepen voortgaan met guerlHa-strljd en.,verscbroeide-.aardc-po- liUek, zolang zij daartoe In staat zx?n. Aangezien dc meeste Inlichtingen, waar. over-de commissie beschikt, van officiële Nederlandse communique's afkomstig zijn, is momenteel geen weg aanwezig om de uitwerking van de republikeinse verzetspolitiek vastte stellen Republi keinse bronnen ml Djogja melden aan zienlijke vernielingen. Officiële Neder landse bronnen deelden mede. dat de Nederlandse verliezen tot en met 23 De cember bedroegen negentien gesneuvel den en 43 gewonden. Ultimatum Na een analyse van de feiten betref fende liet bestand en de rol van de Com missie van Goede Diensten komt de commissie tot de conclusie dat (a) de Nederlandse regering geen doeltreffend bericht van de beëindiging van het be stand heeft gegeven en (b) dat de Ne derlandse" strijdkrachten de status-quo- iqnen overschreden, toen de verplich tingen van het bestand nog ten volle van kracht waren. De commissie ts van mening, dat „In het licht van de gebeur tenissen zoals vastgesteld in de verschil lende contacten van 17 December, het Nederlandse antwoord aan de republi keinse viee-prestdent. gedateerd op 16 December doch ontvangen op 17 Decem ber inderdaad een ultimatum vormt, dat alleen keuze laat tussen toegeven aan het Nederlandse standpunt op alle es sentiële kwesties en een niet genoemd, alternatief, op 17 December kon de com missie slechts aarzelend geloven, dat het niet genoemde alternatief de over gave aan een gewapende invasie was. daar zij nog niet kon geloven, dat een partij het gehele proces van vreedzame onderhandelingen en overeenkomst zou opgeven. De gebeurtenissen van 10 De cember hebben anders laten zien." Betreffende de bestandschendlngen zegt het rapport o.m „Het is ongetivsj- feid het geval, dat er infiltraties op grote schaal cn een overmatig aantal inciden ten cn gevallen van ordeverstoring ge weest z(jn, Vele hiervan kwamen voor in gebieden onder Nederlandse contrëlc. Welke hiervan inderdaad bestandschen dingen kunnen worden genoemd, zal hier met worden nagegaan." De com missie acht het ongetwijfeld juist (rit een betere uitvoering van het bestand vereist was en had daarom een beroep gedaan op partijen om problemen be treffende de uitvoering van het bestand in de vcjlighcidscommissie te bespreken Zowel by de bcstandschondingen als bij de politieke besprekingen is dc commis sie van mening dat haar mogclijkhcdcr voor regeling cn verzoening niet uitge put wat on en nog minder doelt rcf/end zijn gebruikt De commissie acht geen gerechtvaardigde basis aanwezig voor een party om het forum van de onder handelingen op te geven voor dat gewapende macht." (Van onze Haagse x-edacteur) Hoewel over enkele dagen de nieuwe textielpunten worden be kend gemaakt is nog steeds niet officieel bepaald hoeveel punten er worden aangewezen. Enige dagen geleden hebben wij gemeld dat men overweegt het aantal punten, dat voor het afgelopen kwartaal nog 25 bedroeg, te verhogen tot 39 Er schijnen hiertegen echter nog wel bezwaren te zijn. omdat men vreest dat er niet voldoende tex tiel is om aan een vraag van tien punten per maand per hoofd te kunnen voldoen. Hei is wel te ver wachten dat er een verhoging komt. De vraag bljjft nog hoeveel. Men denkt aan de mogelijkheid de hogere aanwijzing uit te strijken over een langere termijn dan drie maanden, zodat het gemiddelde maandelijkse verbruik met te sterk zou stijgen. Waarschijnlijk zal hierover vandaag of morgen wor den beslist. waar zij uiteengingen. Mej. C. R. begiaf zich met haar kennis naar haar kamer aan de Brede Hrilectijk, waar zich het drama in de nanacht heeft afgespeeld. De moordenaar heeft in de vroe ge ochtend van Vrijdag de woning verlaten, zonder gezien te zijn door de bewoners van het huis. Sinds dien ontbreekt van hem elk spoor maar de politie was in staat her volgende signalement van. de da der te verspreiden: lang 1.83 nieter; 2832 jaar; bloots hoofds; forse gestalte; smal ovaal gezicht; donkere ogen; donker achterovergekamd, lang haar, schei ding aan een. kant; lijzige spraak. De man was gekleed in een licht bruine overjas met witte spikkels, zonder ceintuur, met steekzakken; donkerblauw gestreept costuum; licht gekleurd overhemd, slappe boord; donkere stropdas; witte puilover met ritssluiting. Hij liet zich Jimmy noemen. De man is ver moedelijk zeeman en van. Ned. na tionaliteit. Eventuele, aanwijzingen, die tot opsporing van de dader kunnen lei den, worden ingewacht bij de re cherche van het bureau Sandeling- plein tel. 728B8. In de periode van 17 t/m 29 Januari 1949 zal de detailhandel wederom gelegenheid krijgen, op punten gewaardeerde tcxtielgoe- deren puntcnvrïj of tegen verlaag de puntenwaardering, zulks naar keuze van de bancelaar, te verko pen aan net publiek, mits een kor ting van minstens 10% op de ver koopprijs wordt toegepast. Dc confectie-industrie en de groothandel kunnen in de periode van 3 t/m 5 Januari 1949 op gelijke wijze textiel goeder en aan hun af nemers leveren, met dien verstan de, dat een korting van 6% op de verkoopprijs moet worden ver leend, Ier wijl op de factuur duide lijk moet v.-orden vermeld: „Op ruiming Januari 1949." Dc sectic Distex van het rijksbu reau voor textiel zal binnenkort aan alle ingeschreven handelaren de volledige voorschriften voor deze regeling toezenden, waarbij tevens zal worden medegedeeld, welke puntenvergoedingen zullen worden verstrekt voor de oprui ming alsmede voor omzet-verho- ging. Weerbericht ANHOUDENDE VORST Weersverwachting, geldig !ot Dinsdagavond, Droog weer met over het algemeen weinig bowol- ning en matige tot zwak ke wind hoofdzakelijk lussen Zuid-Oost en Oost, In de nacht eit ochtend matige, cn hier en daar strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1