h Koningin Nefertete Communisten zullen Peiping waarschijnlijk sparen Ariadne auf Naxos voor de Y olks-Universiteit Ruim 9000 woningen gereed in derde kwartaal 1948 heö€.n een ding;neem Swing! Legers aan beide zijden dragen dezelfde uniformen „Rustige" wandeling door de linies MIEPVOND K Radio-programma Nieuwe autobus-garage aan de Waalhaven Meer dan 46.000 in aanbouw Jeugdfilms in Luxor Veel kleine stations gaan weer open - Op zoek naar -! MTS reünist en-jaarfeest Zo m O 28 w 29 D 30 V Za e tijd gaat snel Gebruik hem wel. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Het geheim van de tunnel Dinsdag 28 December 1948 „Ik ben een Amerikaanse verslaggever F' PEIPING, 27 Dec. Naar alle tyterlijke schijn is de slag om Fei- ping er een op leven en dood. En toch kan een noncombattant door de gevechtslinies wandelen, een praatje maken met de bevel hebbers aan beide kanten en on gedeerd terugkeren voor het diner ui de luxe „Peiping-club". Ik weet dat. omdat ik het zojuist gedaan heb. Het begon Donderdag morgen, toen jk besloot om te trachten de Amerikaanse steun ge nietende Yengtsjing-umversiteit, die negen kilometer buiten de stadsmuren ligt, te bezoeken. Ik wandelde naar de nationalistische front-linie en legde aan de com mandant uit dat ik mij op de hoog te wilde stellen van de omstandig heden waaronder de buitenlandse docenten te Yengtsjing, dat op het ogenblik in handen der communis ten is, leefden. De bevelhebber, die meer geïnteresseerd was in een communistische uitval op zijn lin kerflank, zwaaide met een wapen in de richting der communisten: «Ga je gang, als je daar lust in hebt-" Ik liep langzaam naar een groot gebouw waarin vroeger het nationale landbouw-siation was gevestigd. Een nationalist had me verteld, dat het zich nu in handen der communisten bevond, doch ik wandelde er zonder incident langs. Juist toen Ik me alvroeg waar de com- mumstSsche linies nu wei begonnen, stond Ik voor een aantal met bontmut sen getooide communistische soldaten die me met geweren en machine-gewe ren onder schot hielden. Mijn handen gingen de lucht in. „Ik ben een Ame rikaanse verslaggever", schreeuwde ik „Ik ben een Chinese communistische soldaat", schreeuwde een jongeman te rug, die een geweer op mijn buik gericht hield Van ons tweeën scheen hd het meest zelfverzekerd te zjjn. Doch het duurde niaï lang of ik gevoelde mij on der deze mannen op m}jn gemak. Ik werd met vragen overladen en uit som mige daarvan bleek. dat de communis ten goed op de hoogte waren met de ge beurtenissen in de wereld, „Bent II bang?" „Was lk bang dat, omdat ik een Ame rikaanse verslaggever was, zij mü als een reactlonnair zouden doodschieten?" „Was lk getrouwd?" „Was ik in Rusland geweest?" „Waarom vochten Hindoes en Moham medanen toch zo veel met elkaar?" Vooral deze vraag werd nu] veis ma len gesteld: „Waarom was mevrouw Tsjiang Kai Sjek er blijkbaar met in ge slaagd Amerikaanse hulp te krijgen?" Ik legde uit dat ik na«r de universi teit wilde en ze lieten me gaan. Toen ik de universiteit had bereikt, ontdekte ik dat alles er normaal verliep. Dr, Loe Tsjiwei, de waarnemend president, zei dat de communisten tot dusverre buiten het terrein van de universiteit waren gebleven en aan de docenten en studen ten hadden toegestaan om zich vrij te bewegen. Een politieke commissaris van het Rode Leger. 20 vertelde dr. Loe, had de. universiteit bezocht en een korte lezing 'gehouden over de verdiensten van de communistische zaak en de zon den der nationalistische troepen. De Amerikaanse professoren Bllss Wiant, Edwin Payne en James Pike ga ven allen toe dat de commumsteo hun geen moeilijkheden hadden veroorzaakt. Zij maakten er zich echter bezorgd over dat de prachtige gebouwen ln de vuur linie zoud.cn komen, te liggen in geval van een groot gevecht. Dr. Loe vroeg mtj om naar de Amerikaanse con sul-generaal te Pelping het voorstel mee te nemen dat beide partijen Yentsjlng neutraal zouden verklaren. Jk was op cfe terugweg toen een Jonge politieke werker der communisten mij vroeg of ik er wat voor zou voelen om het hoofdkwartier te bezoeken van het leger dat momenteel Peiplng aanvalt. We stapten in een In Amerika ver- Advertentie l. JW. de Kerstdagen echt gezellig, maar druk! Daarom doet 2e een l>aar dagen „piano- an". Ze kreeg een eenvoudig recept van de Heer P. J. Kers voor: SPRUITJES STOOFPOT Leg 1 kg. spruitjes (schoon) in een pan, giet er 1/3 liter kokend water op, Leg hier 2Va kg. geschilde ea aan stukken gesneden aardappelen, op, een weinig zout en 30 gr. vet Sluit de pan en laat 15 min. zachtjes stoven, leg er dan een rookworst bij en laat alles nu gaar sto ven onder af en toe voorzichtig omschudden. Snijd de worst aan schijf jes, roer deze door de stoofpot, maak op smaak met zout en peper, eventueel wat soeparoma. Dien het gerecht goea warm op. Vandaag geeft Miep, in plaats van pap, een appel of wat appelsap. PtibL Centr. Bur. v. d. Tuinb.veilingen, vaardigde jeep en reden naar een klein dorp diep in de bergen ten Noorden van Peiplng. Wij arriveerden by het inval len der duisternis en ik werd onmiddel lijk voorgesteld aan een hoge functio naris van de politieke afdeling van het communistische leger. Het scheen hem te verbazen dat ik zonder moeilijkheden door de gevechtsLnles was gekomen, doch hij zei, dat de buitenlandse pers altijd in het communistisch gebied wel kom was. De communistische functio narissen behandelden me zeer hoffelijk on verschaften me goed voedsel en een goede slaapgelegenheid. Hun mededelin gen mochten echter niet voor publicatie worden gebruikt. Bij mijn vertrek op Vrijdag stelden zij do voorwaarde dat ik de ligging van het hoofdkwartier en de bewegingen van de communistische eenheden, die Ik zag, niet zou onthullen Zy probeerden mil ook de belofte te ontlokken dat lk niets over mijn tocht zou zeggert. doch toen ik dit weigerde drongen-zjj niet verder aan. Ik kon vertrekken wanneer mH dat Zin de. Ik nam er de tijd voor en sprak rnet winkeliers, die normaal achter de communistische Unie3 werkten, met sol daten en mannen en vrouwen die hun aoor schietpartijen beschadigde huizen herstelden om er de llskoude wind van Noord-China buiten te houden. Duizenden bontmutsen Misschien maakt nog de diepste Indruk op my het gezicht der duizenden bont- China-reportage door Michael Keen Correspondent van United Press of America mutsen die door de communistische sol daten werden gedragen. Dat was een teken dat ze uit MandsjoerRe kwamen waar zelfs een arm man zijn jas nog met sabelbont afzet, Met uitzondering van deze mutsen had men de commu-, nisten voor nationalisten kunnen hou den. Beide partijen dragen hetzelfde type geelachtige uniform, beiden schij nen goede uitrusting te hebben. Althans in deze buurt scheen het moreel aan belde zijden hoog. Een communistisch soldaat voelde aan mijn overjas en vroeg of die van Ame rikaans maaksel was. Ik zei „ja". Hij wees op zijn karabijn: die was ook van Amerikaans maaksel, vertelde hij grin niken d. Overal zag ik- beken-de wapens en voertuigen die de Amerikanen in de oorlog gebruikten. De communisten hebben die in Mandsjoerije en Noord- China veroverd. Eon ander feit, dat Indruk op me maakte, was de met de mïmeograaf ge maakte dagelijkse krant voor de com munistische soldaten. Het hoofdartikel in het nummer van Zaterdag gmg over een bezoek aan Tsjecbo-Stowakijd" van de minister van Buitenlandse Zaken van de „Griekse democratische regering". De communistische bevelhebbers, met wie ik sprak, wilden zich over hun mili taire plannen niet uitgelaten, doch vele Chinezen geloven dat de communisten Peiplng nooit zullen beschieten. De communisten, die de bulten de stad gelegen eleetrische centrale en grote hoeveelheden kolen veroverden, leveren electricitelt aan Yentsjing. Zij hebben de nationalisten verwittigd dat zij de ge hele stad van stroom zullen voorzien in dien de nationalisten de kabels herstel len. DINSDAG 28 DEC- 1948 Avondprogramma HILVERSUM I: 19,— Kobus Kwint: 19,10 toneelbeschouwuig; 19.25 Amster dams trio; 19.45 reg. ultz.; 20,— mvs.; 20.05 echo van de dag: 20.15 De Mik - do, operette; 2U0 allerlei; 21.35 ik zou ao graag22.15 hr. van der Rlan- dere; 22.30 bijnamen m de kamermu ziek; 23.— nws.23.1524.— gram.muz. HILVERSUM H: 19.— nws.; 19.15 harp en fluit: 19.30 Joop Schouten met koor; 19.45; Artie Shaw en crk.20.— nws. 20.05 de gervone man20.12 Ghs- fereeht van Aemstel; 22,30 actualiteiten; 22.45 avondgebed; 23,— nws.23.15— 24.— composities van moderne compo nisten. WOENSDAG 29 DECEMBER HILVERSUM 1: 7.00 Nieuws*. 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gr. platen; 8-00 Nieuws*, 8,18 Filmselecties;" 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Kamermuziek program ma 10 00 Morgenwijding; 10.2D Onze keuken: 10.30 Als de sto*—'iger zwijgt; U.oo Pop. non stop progi.r 12.00 Accor- deola; 12.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platteland 12.38 Kilima waians; 13.00 Nieuws: 13.15 Kalender; 13.20 Stafmuziekcorps; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.0D Huorspei: 15.30 Regenboog; 16 00 Rood borstjes; 15.15 Het stond in de krant: 16,45 Vragen staat vril; 17.15 Reginald Foort, orgel; 17.30 Ramblers: 13.00 Nws.: 18.15 Varia; 18.20 Musette-klanken; 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7,00 Nieuws; 7.15 Te Deum laudamus: 7.45 Een woord voor de dag; 8 00 Nieuws: 8.15 Gr.platcnr 9.00 Bezoek bij zieken; 9.30 Waterstan den 9.35 Engelse componisten; 10.30 Morgendienst II-OO Harp; 11.15 Hoor spel; 12.05 Lond. Phil, orkest; 02.30 Land- en tuinbouw; 12.33 Kinderkoor: 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 13.45 Gerard Hen ge veld, piano; 14.30 Bloe men en planten; 13 00 Zangrecital; 15.20 Gram, mm.: 15.35 Residentie-orkest; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.20 Gram-muziek; 17.30 Ierse liederen; 17.45 Reg. uitz.*, 18,00 Onze Nederl. ke ren en korpsen; 18.30 Dr. van. Maas- oord, dr. J, v. d. Spek. Nog juist uoor Kerstmis kwanx een nieutu schip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, de tot een koopvaardijschip omgebouwde vlieg- tuigdrager, Friesland voor het eerst de Rotterdamse haven binnen. Hier is de 12.500 ton metende vrachtstomer op een proeftocht in de buurt van de Amerikaanse haven mobile. Dat Richard Strauss' Ariadne auf Naxos, gecomponeerd in 1916, niet tot de aantrekkelijke opera's behoort, nooit die populariteit heeft gekregen als bijvoorbeeld de Ro-, senkavalier, is begrijpelijk. Om te beginnen is het libretto van Ariadne auf Naxos weinig boei end. De samenstelling van harle quinade en mythologische drama tiek (een "Weens parvenu geeft, om zijn gasten op bijzondere wijze te onthalen, opdracht lot het compo neren van twee opera's die op één avond moeten worden opgevoerd, maar doordat hij het aanvangsuur van het aangekondigde vuurwerk wil handhaven, beslist hij, dat de treurige en de vrolijke opera dan maar gelijktijdig moeten worden vertoond), op zichzelf beschouwd door Strauss en Hugo von Hof- inarmsthal niet onaardig gevonden, biedt niettemin qua handeling wei nig boeiends. Het is een literair ratjetoe waaraan de toeschouwer weinig verlustiging beleeft. Merkwaardig is, dat de muziek over het geheel genomen dit zwak ke gegeven niet vermag te doen vergeten. Ik leg hierbij de nadruk op merkwaardig, omdat men moei lijk kan beweren, dat deze parti tuur geconcipieerd is door een auteur wien het ontbreekt aan mu zikale inventies of te kort schiet in kracht tot muzikale uitbeelding. Toch zijn er vele plekken, die ver stoken zijn van alle inspiratie. Maar Strauss is een virtuoos en. komt er zonder inspiratie ook wel, vooral in deze kameropera met haar recitatieven en coloratuur waarvan het schrijven slechts een kwestie van beheersing van het métier kan zijn. Natuurlijk zijn er ook delen aan te wijzen, die klin kende muziek zijn, die in melcdisch en harmonisch opzicht aantrekke lijk zijn. Men hore sommige aria's en ensembles, de met meesterschap toegepaste illustratieve instrumen tatie. Maar deze waardering be rust toch "voor "een zeer groot ge deelte op intellectuele overwegin gen, omdat de fijne geest, die de Rosenkavalier wel bezit hier ont breekt, men nimmer de behoefte gevoelt tot een fijne glimlach wel ke muziek die met esprit een be- DMfjyOiH paaïd gegeven uitbeeldt kan op wekken. Dit mist men geheel b.ij Ariadne auf Naxos en men betreurt het dan ook geenszins wanneer hel slot nadert en Ariadne in plaats van te sterven Bacchus haar liefde schenkt en met hem naar hogere sferen stijgt. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat de Nederlandsche Opera, die van dit werlc onder auspiciën van de Wagner-Vereniging reeds te Am sterdam een opvoering gaf, de ge legenheid aangreep er ook een ver toning voor de Volks-Universiteit van ie geven. Het valt echter te betreuren, dat de opdrachtgevers niet een belangrijker opera aanwe zen, temeer daar deze partituur on gekend zware eisen stelt. Men den- ke slechts voor welk een zware taak Louise de Vries zich zag ge steld en hoeveel lijd en inspanning het haar moet gekost hebben, voor dat de aria Zerbinetta zo klonk. Neen zoveel energie als alle mede werkers aan deze opera ten koste hebben gelegd is ze zeker niet waard. Het kost in het geheel geen hoofdbrekens 5 opera's te noemen, waaraan deze intensieve arbeid beter zou zijn besteed en waarvan de opvoering dan etn grote artis tieke gebeurtenis zou zjjn gewor den. Bovenal dan ook, omdat de Nederlandsche Opera met deze opvoering heeft getoond tot buiten gemeen grote prestaties in staat te zijn. Namen en afzonderlijke waarde ring der taak van de 24 vocalisten en 35 instrumentalisten, die zich onder leiding van Paul Pella had den gesteld te noemen, is in zo'n kort bestek niet mogelijk, doch zou zeker zonder uitzondering ten volle verdiend zijn geweest, even goed als een afzonderlijk woord van lof voor hen,- die op zulk een voorna me consciëntieuze wijze de enscene ring verzorgden. Herman van Bom. Over een jaartje zal het uit zijn met het gewnng van autobussen door de nauwe Gouwstraat. De aldaar geves tigde autobus-onderneming van de heer G. Koop/naris zal namelyk verplaatst worden naar een terrein aan de Waal haven Noordzijde. Hier zal een n<eu*.ve garage van 20 meter lengte en 15 me ter breedte gebouwd worden naai* ont werp van architecten-bureau A. Krijgs man. Boven de garage komt een wo ning voor de eigenaar. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in het derde kwartaal van dit Jaar 9.073 wonin gen gereed, tegen 2846 in het derde kwartaal 1947 en 6.989 ïn het twee de kwartaal 1948. Het aantal wonin gen in uitvoering was eind Septem ber 46.666, aan het einde van het derde kwartaal 1947 was het 34,572, ian het einde van het tweede kwar taal van dit jaar 44.079. Gereed kwamen van Januari tot en met September 1948 2.L795 woningen. Het definitieve cijfer van de in September gereedgekomen wonin gen is 2919, als volgt over de pro vincies en grote steden verdeeld {in afgeronde cijfers): Groningen 180, Friesland 110, Drenthe 90. Overijs sel 190, Gelderland 620, Utrecht 80, Noord Holland zonder Amsterdam 190, Zuid Holland zonder Den Haag en Rotterdam 220, Zeeland 140, Noord Brabant 750, Limburg 250, Amsterdam 40. Den Haag 40. Rot terdam geen. Noord Oostpolder 20. In totaal kwam in het derde kwartaal van 1948 voor 283 millioen gulden aan goedgekeurde bouw werken gereed, tegen 143-. million In bet derde kwartaal 1947 cn 170 millioen in het tweede kwartaal 1948 (de rijkswaterstaatswerken zin? hierin niet begrepen» Over de boerderijenbouw sinds de bevrijding tat 1 November 1948 kan bet volgende worden gemald: het geregistreerd aantal verwoeste boer derijen was na de bevrijding 8123. De volgende aantallen noodgebou wen werden sindsdien gebouwd: „De rit op de locomotief' Voor de jongeren vertoont Lu xor op de vacantiemiddagen weel een alleraardigst ieugdfiimprogram- ma, een hoofd -ontspanningsfilm met niet hinderlijke, paeóagogische on dergrond en. enkele instructief be doelde documentaires. In het afgelopen jaar hebben we reeds meermalen de aandacht kun nen vestigen op het uitnemende werk, dat in Engeland voor le jeugdfilm gedaan is cn wordt en waarvan de resultaten thans door de bemoeiingen van de gemeentelijke 4563 woningen en 6150 stallen. Aan besteed en gegund werden 1345 wer ken voor een complete boerderij en 671 werken voor gedeelten van een boerderij. Gereed kwamen 791 com plete boerderijen en 509 gedeelten van boerderijen. Tot 1 October 1348 zijn 396 du- plex-woningen gereedgekomen. In een Interview. dat drs. D. J. W a n- sink, directeur der Nederlandse Spoorwegen aan een A.N.P—verslagKe- ver toestond, heeft hij verteld, dat de Spoorwegen het plan hebben ln de toe komst verscheidene kleine stations, die zij ln de opkomst van het autobasver- Reer hebben gesloten, weer open te stellen. Het snelle eleetrische trelnver- Ker Is z.1. nu m staat de concurrentie tegen het wegverkeer vol te houden. De huidige N S.-autobusdiensten moet men beschouwen als tijdelijke „ston- treinen op rubber", zei drs. wanslnk. Zy zullen zo gauw mogelijk worden vervangen door „stoptremen over fle rails" De Spoorwegen geven daarmee hun z.g. knooppunten theorie op. BÜ e?e theorie ging men er van uit, dat de spoorweg door de opkomst van de j*10" torvoertuigen economisch verouderd moesten wot den geacht voor het ver keer van geringe „dichtheid Gevolg van deze theorie was. dat binnen enKe- le jaren de relzigersdsenst van de f» b over 350 K.M. werd gestaakt en een groot aantal stations werd gesloten. Het snelle eleetrische verkeer heeft eenter totaal andere perspectieven geopend Originele kalender De dekWeden- en markïezeniir- ma \V. A. Hamel ga( dit jaar een bijzonder aardige kalender uit die geheel in stijl is met de aard van het bedrijf. Het schild riet er na- melijk uit als een zonnescherm* rood-wit gestreept met een gekar telde rand. Het kalenderblok met wekelijkse bladen is buitengewoon duidelijk. Kortom: een kalender die bet doet. Post voor Overzee Indonesië, zeepost: ms Johan van 01- denbarnevelt, vertrekt 5 Jan van Am sterdam. aankomst Port Said 15 Jan., Sa bang 29 Jan., Batavia 1 Febr, Lucht post: voorlopig gestremd. West-Indle. zeepost: ss Stuyvesanl, vertrekt 29 Dec. van Amsterdam, aan komst Willemstad 18 Jan. ms Soerates, crvertrekt 7 Jan. van Amsterdam, aan- kunsteommissie voor de jeugd cn komst Willemstad 25 Jan. Luchtpost: 30 de firma Kinotechniek te "Amsttr- j Dcc, aankomst Willemstad 31 Dec. dam ook hier, in Rotterdam regel- (bovenstaande bchaive jlk hou er niet van om namen te noemenmaar één van ons kan niet mee N.V. Rotterdam-Oceaan liquideert Met ingang van 1 Januari zal de N.V. Rotterdam-Oceaan Scheep vaart Maatschappij worden geli quideerd en in de plaats daarvan treedt de Lykes Lines Agency Inc., bijkantoor Rotterdam. De beharti ging van de belangen van de Ly kes Lines in Nederland 2al dus in het vervolg geschieden onder de naam van de moedermaatschappij. Bataafsch Genootschap Naar van de zijde van het be stuur wordt medegedeeld, heeft het H.M. de Koningin behaagd de functie van protectrix te aanvaar den van het Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbe geerte te Rotterdam. No. 25 De mannen schuifelden de straat op, waar zij geen band voor ogen. konden zien. De waard hield Bill angstig bij de arm. Zij vonden de Oude Leeuw niet en keerden mis moedig tcrag naar de spaarzaam verlichte deuropening van de „Gou den Lode wijk". „Dit getuigt van boze opzet! verklaarde Peter. „Misschien zijn wij" omringd aoor vijanden." overwoog Bill. Maar ae verdwijning van de Oude Leeuw zegt niets. Hij gaat wel eens meer een blokje om in de avond, s Och tends vind ik hem altijd terug en heel vaak ook op dezelfde plaats, waar ik hem het laatst had gezien. „Maar als wij nu weg gingen, zou hij ons dan weten te vinden? vroeg Peter. Bili streek nadenkend langs zijn neus. „Ik herinner mij eens-o, begon hij. ..Maar dat doet er met toe. Wij hebben rust nodig. "Wij bn»- Ven hier. Ik heb al een 14-urige werkdag achter de rug. Dat noem ik welletjes." „Kunnen wj hier slapen?" vroeg Peter. De waard dacht lang na. ,,'t Zou wel gaan. als wü mijn. vrouw eruit haalden. Dan kunnen we er met rijn drieën in." „Waarin en. waaruit?" ,,'t Bed. Maar zij slaapt allang" „Hoe is ze?" vroeg Bill voorzich tig. Om deze tijd of overdag?' „Nee. als ze wakker wordt ge maakt." AJs een. sidderaal, monsieur. Heftige schokken bij de geringste aanraking." „Toch maar een. avontuur van Beter Munnlk, floor J. A. Ages meende Bill. niet, hè Peter?" ,,'t Lijkt me ook wat overijld. Is hier geen logement in de buurt?"', „Jawel," zei de waard. Aan deze straat, een honderd meter verder. „In de Leren Emmer", heet het. U kunt het niet missen. Maar U moet lang- bellen; de knecht is doof en hij heeft een houten been, en hij is gek." „Brengt ge ons er met heen, va der?" vroeg Bill. „Als de heren het mU willen ver geven, dan liever niet Dat bTengen zou nog gaan. maar alleen terug.." ,,'t Kan niet missen,". „Zeker, maar met die leeuw van IJ los in het donker .Goeie Ouwe Leeuw," mompelde Biil. „Maar ge rijt vergeven, waar de vriend. Komaan Peter. En route!" Zij namen afscheid van de waard en schoven behoedzaam langs de slapende huizen naar „De Leren Emmer". Het duurde inderdaad lang, voor dat de deur van het logement werd opengedaan. Een man in een groe zelig wit nachtgewaad stond oibbe- rend voor hen. Hij hield ^en kaars lantaarn boven het hoofd en zeek met één glazig en één waag oog zijn late bezoekers aan, ..Nog meer volk," stotterde hij. „ZÏjt gij soms oude kameraden van mijn regiment?" „Welke was dat ook weer?" vroeg Peter. „Het zevende. Dragonders, van de Keizer." „Dat was na mijn rijd," meende Bill. „Vocht ge dan niet bij Austefr litr?" vroeg de man. „Nee, mijn laatste gevecht was onder Abraham Lincoln tegen de Cherokee Indianen." „Dan rijn wij broeders cn dan kunt ge hier slapen." Hij grinnikte plotseling, zodat zijn enige, vergeelde tand zichtbaar werd. „Wat zal ze kwaad zijn!" nep hij uit. „Wie is „re"?" „De baas. U kent haar nog niet, maar pas maar op. En ik ben blij. dat dit van hout is!" Hij sloeg luid op zijn kunstbeen. „Hoe zo?" Hij kwam oen stap naar voren cn keek Peter met rijn glazen oog aan. „Ik zal U mijn geheim vertellen," zei hij. „Ik ben bang voor haar. Ik beef als ze tegen me spreekt cn het enige, dat dan niet meesiddert, is m'n houten been. Dat blijft staan, weet U, rechtop en stevig, dat is mijn houvast in het leven. Maar nu ?cn ik niet bang, want U bent mijn vrienden." (Wordt vervolgd) matig getoond -worden. Wie jeugd film zegt zo is het nu in korte tiid al geworden bedoelt Rank- film en ook deze spannende „Rit op de locomotief" is er weer één, die de vergelijking met voorgangers ge makkelijk doorstaat. Iedere jongen van om en nabij de- vijftien neeft wel iets van deze Peter, die in zijn vaöer's schuurtje met allerhande ..uitvindingen" bezig is en in pak kende trant wordt het verhaal ge daan van de moeilijkheden en avon turen, die de jonge technicus op weg naar zijn. toekomst bij de spoor wegen ontmoet. In het voorprogramma een fraai gefilmde documentaire „De levens geschiedenis van de zecëgel", waar mee men het jeugdig bevattings vermogen misschien iéts heeft on derschat en een onsamenhangende film over speelgoed en moderne op- voedings- en onderwijsmethoden „Kinderparadijs", die weliswaar over jeugd gaat, maar er niet voor bedoeld kan zjjn. Het programma, dat Maandag avond op alletafeltjes in de Rivie rahal lag, stond vol met adv;, ton- ties van fabrieken en technische bedrijven. Geen wonder, want de avond werd gegeven voor uitslui tend technici. Afgestudeerden van de M.T.S. hielden hun, langzamerhand tradi tioneel geworden, jaarlijkse bijeen komst. Om 7 uur begon de avond met een reiinie. waarna de voorzitter, de heer G. van Tussenbroek, om 3 uur de bijeenkomst officieel opende, en de aanwezigen, onder wie de in specteur voor het nijverheidsonder wijs, en de directeuren van de MTS welkom heette. Daarna volgde er een variétéprogramma, uitgevoerd door artistcn van naam: Cees de Lange, 2 Pico's, de Wama's, The Mn temets. The Say tons en Gerard v. Krevelen met de Swinging Nigh tingales. Door de slechte acoustjek kwamen, niet alle nummers geheel tot hun recht. De voorzitter van de al deling Rot terdam van de landelijke vereni ging, de heer D. W. Cousynse, sloot het eerste gedeelte van de avond, waarna men nog tot drie uur ge zellig danste. Jubileum R. Hagen Op 27 December herdacht de heer R. Hagen, thans baas van de aideling sterilisatie geëvaporeerde melk bij de N.V. Fabriek van melk producten der Vereenigde zuivel- fcereiders te Rotterdam, de dag waarop hij 25 jaar geleden bij ge noemde N.V. in dienst trad. De jubilaris werd ten kantore van het bedrijf ontvarrtcn en in waarde rende bewoort T.igen toegesproken door de directie en door verschil lende andere personen uit het be drijf onder aanbieding van diverse geschenken. Suriname). Alleen voor Suriname: ros Bonaire, vertrekt 11 Jan. van Amsterdam, aan komst Paramaribo 29 Jan. Luchtpost: aankomst Paramaribo en Oramestad i Jan. Znid-Afnka. mail: 4 Jan. via Enge land. Luchtpost: 29 Dec. en 1 Jan- aan komst Johannesburg 30 Dec. en 2 Jan. U.S.A mall: ss Francos, vertrekt 30 Dec van Rotterdam, aankomst New York 8 Jan.; ss Afoundna, vertrekt 4 Jan. van Rotterdam, aankomst New York. 13 Jan. Luchtpost: 29, 30 Dec. cn 1 Jan., aankomst New York een dag Tia vertrek. Australe, mail; ms Tijuca. vertrekt 3 Jan. van Rotterdam naar Adelaide. Luchtpost: 2D en 31 Dec,, aankomst Darwin 'Sydney zes dagen na vertrek. Zuid-Amerlka. mail: ss Maasland, vertrekt 30 Dcc. van Amsterdam, aan komst Rio de Janeiro 17 Jan., Monte video 24 Jan., Buenos Aires 26 Jan. ms Tamo, vertrekt 3 Jan. van Rotter dam naar Montevideo en Buenos Aires. Luchtpost.: 30 Dec,, aankomst Rio de Janeiro, Mentevideo en Buenos Aires X dag na vertrek. Een spelletje Toen. het donker genoag gewor den was zag ik me naar de Kerst boom schrijden, een volle doos luci fers in de hand. Nou, kinderen, op gelet, sprak ik enigszins plechtig tot de jongeren, die vol ongeduld om de rijk versierde boom stonden ge schaard, ik ga de kaarsjes aansteken, nu gaat het gebeuren hoor. Ik schrapte een lucifer aan en. on der gejuich deed ik de eerste kaars ontvlammen. Heel wat kaarsjes moest ik ontsteken en telkens als er een katoentje de vlam van de lucifer overnam klonk het gejuich der kin deren op. Helemaal boven in de boom, vlak bij de grote ster, was_ een iets dikkere kaars bevestigd. Ziezo. dacht ik. dat is de laatste en ook dij deze hield ik een brandende lucifer, maar de kaars ging met aan, of schoon ik de lucifer zo lang vast hield tot ik mijn vingers brandde. Au, riep ik en wierp het verkool de stokje schichtig weg. Ik hoorde de kinderen giechelen en stak haastig een tweede lucifer aan, maar ook nu lukte het niet de kaars aan te krij gen. Zeker wat vochtig, dacht ik en ik ontstak twee lucifers tegelijk. Weer tevergeefs. De kinderen begonnen onrustig en lacherig te worden. Om ze wat af te leiden en bezig te hou den nam ik mijn toevlucht tot een épelletje, dat we wel meer spelen: ik gmg de kaars dreigend toespreken. "Wat is dat nou. wil jij_ niet aan, kaars, zei ik boos, wacht, ik zal nog één lucifer aan je besteden en als je het dan niet doet roep ik een politie agent. Weer een lucifer weer niets. Als je het nou niet doet roep ik er twee, dreigde ik verder met een donkere stem. De kaars ging niet aan. Je moet minister Sassen erbij roepen, zei een. der groteren, dan zul je eens zien hoe gauw-ie aangaat. Ik deed het, want ik begon het nu toch wel erg gek te vinden dat die kaars het maar vertikte om te ontvlam men. Geen resultaat. Nu nog één keer. zei ik, en ik roep Mr. Stikker cn Mr. van Kleffens allebei. Vol spanning wachtten, de kleintjes af, maar er gebeurde niets. Ik stak vier lucifers tegelijk aan en brulde: als je 't nu niet doet, roep ik Dr. Drees en Dr. van Royon en generaal Clay en Stalin, en Churchill.... Toen sprak de kaars opeens: Doe het maar niet, ik ga toch niet aan. Jullie hebt het niet verdiend. Pas als de Veiligheidsraad ontbonden kan worden omdat er toch niets meer op de agenda komt, zal ik Kerstlicht verspreiden, dan heb ik jouw lucifer niet eens nodig, dan ga ik vanzelf wel aan. Hé, hoorde ik myn vrouw zeg gen, schaam je je niet op Kerstmid dag te dutten, de kinderen staan al een half uur tc zeuren of de boom aan mag. Ik kom. ik kom. zei ik ver schrikt. waar zijn de lucifers.... DESIDERIUS. V ollebregt-kalender De firma VoUebregt beeft voor het Nieuwe Jaar een sierkaiender laten onUvernen met als opschrift „Meesters van hét Palet". Zes meesterstukken van bekende schilders, waarbij het beroemde straatje van Johannes Ver meer zullen het gehele jaar een sie raad zijn voor elke muur. Een beschei- den maar duidelijke firmanaam onder aan de stemmige lichtbruine met om- üe bladen Sets donkere rand maakt dat ook deze kalender aan'de gestelde bedoelingen voldoet. Achter op de Waden staan de namen van de schil ders en van hun producten, terwijl ook de feestdagen en de verjaardagen van-' het Koninklijk Huls niet vergelen zijn. RO STVIUJESCH EE R.M ESj€S s 12 19 26 6 13 ZO 27 e> 7 14 21 1 8 15 22 2 9 16 23 3 to 17 4 11 IB 25 De slip op de kalender nadert 31 December, de dag dat de gezellige Oudcjaarskrant van Het Rotterdamse!» Parool zal vcrsehljuezv. Wacht niet tot het laatst met bet opgeven van Uw Nieuwjaarswens. De ruimte Is beperkt. 45. Van alle kanten dringen nu de Ryffijnen 1 op. „We moeten ons overgeven!" schreeuwt Willy, die haar revol ver heeft leeggeschoten, „achter ons zitten ze ook al." Ze hoort niet wat Marga terugroept, want weer knalt een schot. En daar stort hun gids met een kreet ter aarde: hij is dodelijk ge troffen, En nu is het ge vecht spoedig afgelopen. Vergeefs proberen de meisjes nog met hun rij zwepen de mannen van zich af te houden, maar de Ryffijnen trekken anders ik ti moeten doodschieten." Nu ja, bracht, die ze van de berghelling af al had- zioh daar al heel weinig van aan. „Kalm aan, Willy begrijpt ook wel, dat het geen zin heeft den waargenomen. „Hou je taai, Marga", zegt miss", zegt een hunner grijnzend in. gebroken om verder verzet te plegen. De meisjes wor- Willy, „misschien valt het nog mee." Engels, „u niet zo opgewonden moeten doen, den gevangen genomen en naar de burcht ge-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3