Vooruitstrevend programma herinnert aan de „New Deal" van Roosevelt HET ROTTERMMSCH PARCDL Tsjang Kai Sjek laat hoop op vrede varen Bij een aanval zou Amerika dadelijk hulp verlenen Een progressief Amerika REGERINGSBOODSCHAP VAN TRUMAN 'n Half uur stroomloos Weerbericht Nieuwe controle op de prijzen Zal Frankrijk Israël erkennen? Nieuwe bonnen voor werkkleding1 Cochran naar Washington voor nader overleg Veiligheidsraad misschien nog deze week weer bijeen Zes gewonden bij autobotsing op de Rijksweg naar Den Haag Brand in loods aan de stadionweg Weer een militaire leen- en pachtwet? Nieuwe bon aangewezen voor sinaasappelen .Queen Mary" eindelijk het zeegat uit Dr. W. Drees in Batavia Donderdag 6 Januari 1949 lei en Adm. Longs Haven 141. Schiedam TeL 69300 Abontt.prils» per week 0.32 per kwartaal 4,10, lose® nummers 0.09 Opgericht door de Stichting ^.Het Parool" SCHIEDAMMER Negende jaargang, No. 4 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker ^Troonredes plegen in da re- 1 gel meer welsprekend dan veelzeggend te zijn en met de boodschappen van de president der Ver, Staten aan het Congres ligt het al niet anders. Maar op iedere regel zijn uitzonderin gen, dus ook op deze. Zo'n uitzon dering was de boodschap, die pre. sldent Roosevelt vlak na zijn In auguratie op 4 Maart 1933 tot het Congres richtte en die de nieuwe politiek van de New Deal Inleidde, Zo'n uitzondering is ook de bood schap, waarin president Truman aan het 81ste Congres 2ljn pro gram heeft voorgelegd. Deze vergelijking van de Tru man van 1949 met de Roosevelt van 1933 Is ook daarom gerecht vaardigd, omdat het program, dat eerstgenoemde gisteren heeft ont vouwd de'vergelijking met Boose- velts New Deal ongetwijfeld kan doorstaan. Een vergelijking, die men ntet punt voor punt kan gaan maken, al valt aan de andere kant niet te ontkennen, dat Truman met sommige van zijn maatrege len en plannen rechtstreeks aan sluit bij wat zijn voorganger heeft gedaan en gewild. Veel en veel belangrijker is het echter, dat de ze vergelijking vooral past op de geest, welke uit die belde pro gramma's spreekt, een geest, die zich het best Iaat kwalificeren met het veel gesmade, want vaak mis bruikte, maar daarom niet min der juiste woord: pro g.r e j? s i e f. De beloften, die Truman in zijn befaamde eenpersoonsverkie zingscampagne heeft gedaan, worden in dit programma voor honderd procent nagekomen; het wil ons zelfs voorkomen, dat hij er In bepaalde opzichten nog bo ven uit gaat. En hij kan dtt doen, omdat hij de overtuiging heeft, dat niet alleen hij zélf, 'maar ook de democratische meerderheid in het Siste Congres hun verkiezing in de eerste plaats te danken hebben acm een sterke progressieve wind, welke in begin November door de Ver. Staten woei, Het is deze wind, die thans de zeilen van zijn New Deal doet zwellen. TUT OEWEL het program van Tra- -1 man uiteraard bijna uitslui tend op de binnenlandse politiek en wat daarmee samenhangt be trekking heeft met de New Deal van Roosevelt lag de'zaak net zo is de betekenis ervan voor de buitenlandse betrekkingen der Ver. Staten van niet minder on middellijk groot belang. Laten wij ons nu maar tot één ding.bepalen. De Ver. Staten zijn;.,door de, ont wikkeling "van dé récente historie' op één van de twee of laten we maar meteen zeggen op d e lei dende plaats. In de wereld ge bracht Dit worden steeds meer Amerikanen zich bewust en het feit dat Truman dit in deze bood schap constateert, is op zichzelf nog geen, grote verdienste. Zomin als het van West-Europa een ver dienste mag heten, dat het zich zo langzamerhand bij dit historische feit heeft neergelegd en aange past. Voor de Ver. Staten noch voor West-Euiopa is er op het ogenblik meer een keus: zij zijn als leider en geleiden eenvoudig op elkaar aangewezen. Dit is zo, afgezien van wat voor soort van regering er in de Ver. Staten is. Maar daarom maakt het zowel voor de Ver. Staten als voor West- Europa wel een enorm verschil, dat Truman heeft begrepen, dat dit leiderschap van de Ver. Sta ten alleen dan tot het doel kan leiden, dat hij zelf en allen, die het beste voor hebben met West- Europa, zich voor ogen houden, wanneer Washington onversaagd en doelbewust de weg der voor uitgang inslaat niet alleen, maar de durf heeft die weg te banen, wanneer dit nodig mocht zijn/ Of denkt men, dat het op hetzelfde neerkomt, of een conservatief Amerika een Atlantisch pact sluit of een progressief? Alleen al de omstandigheid, dat Labour in En geland en de democratisch^ socia listen op ortj continent zich met heel veel meer gerustheid en over tuiging zullen kunnen en willen toevertrouwen aan de volgens Trumans New Deal geregeerde Ver. Staten, kan voor de ontwik keling van de verhoudingen in de wereld in de eerstvolgende jaren van de allergrootste betekenis zijn. Toen wij1 schreven over de ver kiezing van Truman hebben wij, misschien ten onrechte nog altijd enigszins sceptisch gestemd te genover het formaat van deze president, de hoop uitgesproken, dat hij zou groe'en met zijn taak. Na de aankondiging van dit pro gram erkennen wij gaarne, dat wij Truman blijkbaar hebben onderschat. - - Vanmorgen tussen 8,05 en 8.30 uur Js er een ernstige storing geweest in de stroomvoorziening van de tram-boven- letdïng op het Hofplein; Geen enkele tram kon het Hofplein passeren, zodat vele lijnen zo goed en zo kwaad als dit ging moesten worden omgelegd. Een en ander veroorzaakte enige vertraging van de diensten. RUSTIG WEER v Weersverwachting, i geldig tot Vrijdag- I avond. Plaatselijk nevel of mist Overigens zwaar bewolkt met enkele opklaringen. Droog weer. over het algemeen zwak- k* Zuidelijke wind. iets kouder, 7 Januari: Zon op 8.47 onder 16.46; Maan op 12.10. onder 0.31. 7 Januari. Hoog water te Rotterdam: le tij B.29 uur, 2e tij 22,12 uur. President Truman heeft gisteren voor het Amerikaanse congres een regeringsprogram ontvouwd, dat zowel in omvang als ruimte de „New Deal" van wijlen president Roosevelt overtreft. Truman drong aan op machtiging tot her-instelling van prijs controle, verhoging van inkomstenbelasting met vier milliard dollar en annulering van de door de republikeinen voorgestane arbeidswet van Taft-Hartley. Op de buitenlandse politiek ging hij slechts schetsmatig in en hij maakte in het geheel geen gewag van het Noord-Atlantisch pact, een militair hulpprogram. voor West-Kuropa of aanvullende fondsen voor het plan-Marshall. Wel zei hij, dat hij in de loop van deze sitting van het congres „de gelegenheid zal hebben het congres te verzoeken verschei dene maatregelen in overweging te nemen op het gebied van de buitenlandse politiek". Hij verklaarde, dat hef Amerikaanse volk bij de laatste presi dentsverkiezingen „de in discrediet geraakte theorie, dat het lot van de natie moest liggen in de handen van enkele begunstigden, heeft aEgewesen." De preside t zette daarna zijn, program uiteen, dat het volgende inhoudt: 1een uit acht punten bestaand plan tot bestrijding van de inflatie. Voor dit doel vraagt hij bevoegd heid or/ een controle op de prijzen in te stellen, een toewijzingenstel- sel voor schaarse grondstoffen in het leven te roepen en eventueel leningen te verstrekken ter finan ciering van de vervaardiging van materialen, waaraan acute tekorten bestaan 2) verhpging van de onderne mingsbelasting en andere belastin gen met in totaal vier milliard dollars per jaar, teneinde de staats schuld te vermim^-ren; 3) volledige herroeping van de arbeidswet van Taft-Hartley en vervanging van deze wet dror de vroegere z,g. Wagner-vet, die een meer liberaal karakter droeg. Wel moet laatstgenoemde wet gewij zigd worden met dien verstande, dat jurisdictionete stakingen (sta kingen,' voortvloeiende"uit geschil len tussen vakorganisaties) en secondaire boycotts (het neerleg gen van het werk uit sympathie met stakers in een niet-aanver- wante industrie) verboden blijven; 4) verruiming van de sociale wetgeving in dier voege, dat. de ouderdomspensioenen worden ver hoogd en de overheidszorg zich ook uitstrekt tot hen. die slachtoffer zijn van werkloosheid, ziekte of in validiteit; 5) het invoeren van een stelsel van ziekteverzekering, dat „iedere Amerikaan i:. staat zal stellen goede medische behandeling le verkrijgen"; 8) meer staatssteun voor hel onderwijs; 7) een speciale wetgeving, die het Je regering mogelijk moet ma ken volkswoningen met lag*. huren te bouwen, krotten te ruimen en een onderzoek naar de woontoe standen in te stellen; 8) een veelomvattend program ter jerzlenlnr van de burgerrech ten met het doel discriminaties tegen negers of andere rassenmin- derheden te verbieden. Buitenlandse politiek Ten aanzien van de buitenlandse politiek diende president Truman slechts de twee volgende voorstel len in: 1) verlenging v .n de geldig heidsduur van de wet, die op 31 Maart a.s. afloopt, en die de rege ring de bevoegdheid geeft met an dere regeringen, overeenkomsten inzake verlaging van de douane tarieven aan te l an; 2) schrapping van in het be staande program opgenomen be perkingen nzake de toelating van verplaatste personen uit Europa in de V.S. Volgens de huidige regeling mogen gedurende een periode van twee jaar 200.000 verplaatste per sonen in de V,S. immigreren. In kringen, die injaauw contact staan met de -Israëlische regering, voorspelde men dat Frankrijk Israel voor het eind van Januari zal erkennen, zo meldt Reuter. President Truman legde er de nadruk op, dat hij zijn program voor het binnenlandse, regerings beleid beschouwt als dé grondslag voor de buitenlandse politiek der V.S. President Truman heeft het Con gres verzocht voor het fiscale Jaar, .dat 1 .Juli 1948 begon, een begro ting goed te keuren van 39Vz t"1!- lïard dollar. Verwacht wordt, dat voor do periode, die 1 Juli 1948 be gint, een bedrag van bijna 42 mil liard dollar nodig zal zjjn, (Zie voorts pagina 3) Het C.D^K. deélt mede/ dat de bonnen, voor werkkleding H 10 en L; 10 tót na'der order geldig -zijn vóór het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 10 kari men kópen: een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas,, een lange witte,jas, een laboratorium jas of een. mouw- schort. Op de bonnen L 10 kan men kópen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaver teen. engels leer, manchester of pilow. eén korte wille jas, een koksbuis bf een korte stofjas. De bonnen H 11 en H 12 en L 11 en'L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 t/m 9 en I, 1 t/m 9 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. NIWIN-pakketten hopen zich op in Batavia In verband roet het wegvallen der luchlverbinding tussen Nederland en Indonesië zijn in Batavia ongeveer 3S00 Niwïn-KLM-pakkctten opgeslagen, die nog niet naar ons land kunnen wor den verzonden. Zo spoedig mogelijk zuilen .deze pakketten naar Nederland tvorden overgebracht en aan de ge adresseerden worden uitgereikt. De hoop, die was gewekt door het vredesoffensief van Tsjang Kai Sjek, is vrijwel verdwenen nu de communisten nog steeds geen ant woord hebben gegeven. Het bericht over Tsjangs vredespogingen is uit bladen verdwenen en heeft plaats moeien maken voor nieuwe berichten over de gevechten die nog steeds allerwegen plaatsvin den. Een voortdurende stroom vlieg tuigen vanuit Nanking, Sjanghai en Kanton voert door de lucht voor raden "aan voor de manschappen die bij Soetsjau door de communis ten zijn ingesloten. Men vermoedt niet dat zij op den duur tegen de overmacht bestand zijn. De communistische staf in Noord Oost-China heeft Woensdag een op roep gericht tot de nationalistische garnizoenen van Peking, Tientsin en Takoe, en hen aangespoord zich over te geven. De communisten be loven de generaals van die garni zoenen en generaal Foe Tsjo Ji, de opperbevelhebber van de nationa listische strijdkrachten - in Noord- China, ongemoeid te laten. De communistische zender ver klaart, dat de nationalistische.gar- nizoenen dier steden thans over geen uitwegen meer beschikken en dat er hun niets anders overblijft, dan te capituleren. Trygve Lie heeft te Lake Success verklaard, dat hij de mogelijkheid zou onderzoeken van het aanbieden van de goede diensten van de Ver. Naties aan de Chinese regering en de communisten bij het bereiken van een accoord. Geen Marshall-hulp na 1952 Een ^woordvoerder namens Paul Hoffmann, de administrateur van het plan-Marshall, heeft Woensdag op een persconferentie te Washing ton verklaard, dat het plan-Mar shall na 1952 in zijn huidige vorm niet zal xvorden voortgezet. Dit on danks de verwachting, dat er in dat stadium van het Europese herstel een groot dollar-tekort in Europa .-ml bestaan. Waarschijnlijk, zo zei de hij, zullen enkele der deelnemende landen „verdere steun in een of an dere vorm" in 1953 krijgen, doch het totale plan zal „volgens sche ma eindigen". Oudejaarsvechtpartij opgehelderd Zoals wij reeds ip 'een deel van onze edities meldden, is op de avond van oud en nieuw tijdens èen vecht partij in een café ih donker Am sterdam een zeeman'.'.dermate ge wond, dat hij vier dagen later over leed., Aanvankelijk stond de politie voor een raadsel, maar door inten sieve naspeuringen, hleft men bet drama kunnen ophelderen. De da ders, twee mannen, va.i wie een de houder is van het c*.té waarin de vechtpartij plaats vond, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij voeren als verzachtende omstandig heid aan, dat de zeeman, zoals ge- tuigen bevestigen, in het café zeer aggressief optrad en aanleiding gaf tot algemene ergernis. Toen de vrouw van de caféhou der de dronkeman om half tien ge lastte het lokaal te', veriaten, wei gerde hij dit. Zij helde daarop haar man op, die zich in een andere zaak bevond, die eveneens zijn eigendom is. Toen de caféhouder op het to neel verscheen, wierp de zeeman zich op hem. Bezoekers van het café hebben daarop hulp gehaald uit een aangrenzend café, dat een trefpunt is van boksers. Eén dezer, een twintigjarige jongeman, meng de zich in het gevecht en bracht de aanvaller zulke zware slagen toe, dat hij, na aanvankelijk naar huis te zijn gegaan, en daar de nacht te hebben doorgebracht moest warden opgenomen in era der ziekenhuizen; wéar.Jhlj aan zijn ,verwohdragen--i3v^eii^ken/ Het aantal dode slachtoffers ten gevolge van de tornado in Warren (Ar kansas) is gestegen tot 54. Nederlandse troepen op mars van Goemixoang naar Bandjanegara in Centraal Java 20 Landen nemen deel aan Aziatische conferentie Op de uitnodigingen van de In dische regering, om deel te nemen aan de conferentie van Aziatische landen inzake de Indonesische kwestie in New Delhi hebben tot nog toe de volgende landen beves tigend geantwoord: Pakistan, Bir ma, Ceylon, Australië en Egypte. Oorspronkelijk waren dertien lan_ den uitgenodigd: Egypte, Turkije, Syrië; Libanon, Irak, Saoedi Arabxë Afghanistan, Iran, Palustan, Cey lon, Birma, Siam en China. Later werden de Philippijnen aan de lijst toegevoegd en Woensdag werd besloten eveneens uit te no digen: Transjordanië, Jemen, Nepal en Ethiopië. De vertegenwoordiger van Au stralië zal slechts optreden als waarnemer. H(j zal wel aan de dis cussies deelnemen, maar zich niet op verklaringen mogen vast leggen, waardoor de regering van Austra lië gebonden zou zijn. Probleem tweede lucht haven voor studie commissie Onder voorzitterschap van de oud-minister van. Wederopbouw, dr. ir. J. A. Ringers, is door de minis ter van Verkeer en Waterstaat een commissie ingesteld, die zal onder zoeken waar de tweede luchthaven in het Westen des lands zou moeten wórden geprojecteerd.- Tevens zal deze commissie bestuderen, of de bestemming van het vliegveld Ypenburg mogelijk zal moeten wor den. herzien. Met een snelheid van minstens 70 km, ptr uur Is Woensdagavond op de Rijksweg RotterdamDen Haag tussen de Zwetbbrug en de garage v. d. Graaf een personenauto uit Den Haag op een tegenligger gebotst. Zes van de zeven inzittenden van beide auto's werden min of meer ernstig gewond uit de wrakstukken bevrijd. Mist en te grote snelheid de oorzaak De auto uit Den Haag heeft vol gens de Delftse politie links van de witte streep op het midden van de weg gereden. De zware mist en de grote snelheid waarmee gere den werd, maakten een botsing met de tegenligger welhaast onver mijdelijk. Laatstgenoemde reed met een snelheid van circa 40 km. Het was een Chevrolet bestuurd door de 37-jarige aannemer G. D. uit Fapendrecht die .door de bot sing een gekneusd been opliep. De r.aast hem zittende G. H, P., even eens uit Papendrecht, kwam met de schrik vrij. Erger waren de in zittenden van de auto uit Den Haag er aan toe. De bestuurder J- K. kreeg een hersenschudding, een kaakfractuur en een grote been wond. De naast hem zittende Bel gische musicus J. van de H. wo nende aan de Heemraadssingel te Rotterdam is met ernstige wonden Koningin Juliana sprak hedenmid dag om kwart over een over beide zenders een rede uit. UNO krijgt de handen vol Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, heeft een „zeer zware voorjaarszitting" voorspeld. Lïezelge. dat behalve de vergaderingen van de Veiligheidsraad er op 24 Januari ook nog een bijeenkomst zal zijn van de Trustsehapsraad. De achtste zitting de economische en sociale' raad 7 Februari aanvangen. Verder deelde Lie mede, dat het tweede deel van de zitting der Assemblée op 5 April te Flushing Meadows zal begin nen, Het werk der commissies zou in Lake Success worden verricht aan hoofd en gelaat naar het zie kenhuis aan de Bergweg overge bracht, waar onmiddellijk bloed transfusie moest worden toegepast. De drie overige inzittenden van de auto, een dame en twee here.n uit Den Haag liepen een hersenschudJ ding op. Behalve J. van" de H. zijn alle gewonden in het gasthuis te Delft opgenomen. De beide zwaar beschadigde auto's zijn met een kraanwagen naar Delft gesleept. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft Woensdagavond medegedeeld, dat Merle Cochran, de Ameri kaanse afgevaardigde bij de Commissie van Goede Diensten in Indonesië, is teruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd ver klaard: „Deze stap 5s gedaan naar aanleiding van de recente actie van de Nederlandse regering in Indo nesië, welke de pogingen van de Commissie van Goedé Diensten 'om door middel van vreedzame onder- De brand, die gisteravond te circa 10 uur door onbekende oorzaak uitbrak in een loods van Van den Heuvel'a aatine- rninss- en handelsbedrijf aan de Sta dionweg 3Q, was voor de brandweer van de post Olympiaweg zogezegd naast de deur. Personeel van autospuit drie had met drie stralen in tivlntig minuten tijds de brand onder de knie. De ge- reedschapswagen zorgde voor verltcn- ting. Dank z|j het snelle ingrijpen bleef de schade in de loods, die als opslag plaats werd gebruikt, beperkt tot ge deeltelijk verbrande zijwanden en dak, terwijl wat gereedschap en een partij bezems verloren gingen. De in de loods aanwezige voorraad olie, carbid en benzine bleef gespaard evenals een aangrenzende loods waarin de werk plaats was gevestigd. Geen aanrijding, wel een nat pak De 28-jarige chauffeur C. G. J. E, de R. uit de Boergoen eestraat reed Woensdagmiddag met een auto van Van Gend en Loos op de Noorderkanaalweg. Toen de man uitweek voor een gepar keerde auto stak plotseling een kind de weg o\*er. De chauffeur haalde nog meer naar links uit en het gelukte hem in derdaad een aanrijding met hei kind te voorkomen. Het gevolg was echter dnt de wielen in de zachte berm kwamen en de auto kantelde ondersteboven in het Noorderkanaal. De lading van de vracht auto kreeg veel waterschade, terwijl de bestuurder en de 22-jarige bijrijder H. Heerdt uit de Abr. Kuyperetraat een nat pak opliepen. De auto is met een takelwagen op het droge gebracht. Ontwerp Atlantisch pact In Brussel Is een ontwerp van het Noordatlantische verdedigingspact ontvangen, zo meldt United Press. Volgens goed Ingelichte kringen be vat dit ontwerp de vier volgende be langrijke conclusies: I.In geval van agressie tegen een of meer van de Europese onder tekenende mogendheden, zouden dc Verenigde Staten verplicht zijn tot automatische bijstand. Of deze be stand bestaat in materiële hulp of hulp door middel van het leger is nog niet bekend. .2. Progressieve herbewapening van West-Europa' door middel van een militaire leen- en pachtwet zélfs, indien het Europese herstelplan daardoor in het gedrang komt ■-3. Spanje 2ou definitief worden uitgesloten van lidmaatschap, totdat een wijziging 'In het bewind heeft plaats gevonden. Italië zal herbewa pend worden in het raam van het militaire plan,'doch zal voor het ogenblikniét, worden opgenomen in het. bondgenootschap. 4.' De ondertekenende-mogend heden zullen „hun anti-communis tische campagnes" coördineren, zo wel in vredestijd als in geval van nood. Washington zóu besloten'.hebben West-Europa aan de Rijn te verde-, digen in geval van een Sovjet- agressie en niet ten Zuiden van de Pyreneeën. Op 14 Januari zullen de minis ters van Defensie van de Vijf Lan den in Brussel vergaderen ter be spreking van gemeenschappelijke vraagstukken. Politieke waarne mers te Londen zijn van mening, dat de volgende punten op de agen da staan: 1. Een beschouwing van de be staande Westeuropese verdedigings plannen in het licht van het voor gestelde ruimere Noordatlantische pact; 2. de levering van Britse straal vliegtuigen aan andere landen van de unie. (De leveranties van deze toestellen aan Frankrijk worden reeds verricht); 3. Verdere standaardisatie van wapens cn uitrusting in verband met de mogelijkheid van grotere leveranties uit de Verenigde Sta- ten. Hoewel de In begin December 1948 aangewezen bonnen voor si naasappelen tot dusver slechts in enkele gedeelten van ons land zijn gehonoreerd, is het noodzakelijk in verband met de tc verwachten grote aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wüzen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en 540 alge meen bij een handelaar In groente en/of fruit inleveren. Bon 534 alge meen (voor .houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 algemeen (voor hou ders van D- en E-kaarJten) op een kilogram sinaasappelen. Naarmate de. aanvoer voortgang heeft, zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden" afgeleverd, met dien verstande, dat eerst de oude bonnen, gehonoreerd moeten wor den. De ..Quften Mary" is na gedurende vier - dagen, als gevolg van de schade, welke het schip bij vertrek uit Cher bourg opliep, te zijn opgehouden, Woensdagmiddag naar New York ver trokken. De leider van de Russische delegatie bij de UNO. Malik, die zich aan boord van de „Quecn Mary" bevond, heeft het vertrek niet afgewacht en is per vliegtuig naar New York vertrokken om de aanstaande vergadering van de vertrokken Veiligheidsraad bijte wonen. J den. handelingen een bevredigende re geling van het drie jaar oude ge schil tot stand te brengen, abrupt heeft onderbroken." Het ligt in de bedoeling, dat de Veiligheidsraad Vrijdag aanstaande te Lake Success wederom bijeen zal komen, ter bespreking van de Indonesi sche kwestie. Het is echter niet zeker, dat dan alle leden van de Raad aanwezig zullen kunnen zijn. Zou dit inder daad niet het geval zijn, dan zal de Raad voor het eerst op Maandag vergaderen. Men verwacht, dat indie verga dering de gedelegeerde van Indo nesië zal aankondigen dat de repu bliek bereid is op vijf voorwaarden de onderhandelingen met de Ne derlanders te heropenen. Deze voorwaarden zijn: 1. Onmiddellijke vrijlating van de leden van de republikeinse rege ring, die door de Nederlanders zijn geïnterneerd. 2. Terugtrekking van de Neder landse troepen naar dé demarca- tieliju: van 18 December. 3. De facto en de jure erkenning van de republikeinse souvereini-' telt op Java, Sumatra en Ma- doera. 4. Vorming van een geheel Indone sische regering. 5. Terugtrekking van het gehele Nederlandse leger uit Indonesië zo spoedig mogelijk na de vor ming. van een geheel Indonesi sche regering. Minister dr. D r e e s is heden middag om 16.15 uur in de K. L. M.-Constellation „Delft" (Batavia se tijd) aangekomen op het vliegveld Kemajoran, bij Batavia. Hij verklaarde, naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Neder landse regering en dat het van deze besprekingen zal afhangen, met welke personen hij verder contact zal opnemen. Ter begroeting van minister Drees waren op het vliegveld aanwezig generaal Spoor, vice-admirhal n k e, dr. Koets, de leden der C. v. G. D. Herremans en Critchley, de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadi- n i n g r a t en het hoofd van de directie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Bij het verlaten van het vlieg tuig werd dr. Drees eerst begroet door de adjudant van dr. B e e 1, de luit. ter zee Van Ravensteijn. Vergezeld door generaal Spoor en vice-admiraal Pïnke inspecteerde hij daarna de erewacht, die bestond uit detachementen van de Marine, de Kon. Landmacht en het K.N.I.L. Nadat het Wilhelmus was gespeeld en hij was begroet door de leden der C.v.GD. en de Bataviase auto riteiten, stond minister Drees de pers te woord. Op de vraag, of hij Moh. Hatta en andere republikeinse leiders zou ontmoeten, zei de heer Drees, dat hij in de eer ste plaats naar Indonesië is-ge komen om de Hoge Vertegen woordiger van de Kroon en de leden ,der voorlopige federale regering .te ontmoeten .„opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip heerse". Van deze'besprekingen'izal hei afhankelijk .zijn, welke con tacten- er verder eventueel ?nog zouden .kunnen, worden ge maakt Dr. Drees zei, dat hij een goede reis had gehad, met stopplaatsen op Malta, Sjarja en Bangkok. Het vliegtuig, waarmee hij.de reis maakte, had geen post aait .boord, doch er is wel luchtpost onderweg. Dr. Drees vertrók van'-Kemajo ran geëscorteerd: door- motorrijders, rechtstreeks naar het paleis Ko ningsplein, waar "een menigte be langstellenden- zich; had -.verzameld. Op het bordes van 'het-paleis werd hij begroet door :dr. B e e l ëm -de leden der voorlopige federale-rege ring. De. nieuwe Belgische ambassadeur de heer Graei fe, .is naar ons "laid. zijn ambt te aanvaar-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1