Marshall treedt af en wordt opgevolgd door Acheson HET ROTTERDAMSCH PAROOL Veiligheidsraad weer bijeen voor Indonesische kwestie Gaande en komende man F|J Onderminister Lovett gaat weer in zaken In Negeb-woestijn Vrijdag het vuren gestaakt Viruly in Arabië vast gehouden KLM wil via Mauritius gaan vliagen Atlantische Pact maakt goede vorderingen Min.-pres. dr. W. Drees te Batavia Marshall's besluit diep betreurd Marshall, architect van het Europese herstelprogram Acheson, doorkneed in buitenlandse politiek Uniforme prijs voor sinaasappelen Vrijheid van beweging voor leiders van Republiek op eiland Banka CvGD dient nieuw rapport in De verliezen in Indonesië Dr. Bunche verheugt zich over, belovende gang van zaken veel Joseph Schreieder komt voor „Wij werden goed behandeld" Inenting tegen de griep Philips heeft primeur Weerbericht Zaterdag 8 Januari 194#f-: led en Adm. Lang» Haven 141. Schiedam Tel 69300 Abonn.prljsi per week 0.32 p« kwartaal 4,10. Los be nummer» 0,09 Opgericht dooi de Stichting „Het Parool"* DE SCHIEDAMMER Negende jaargang, No. 6 Uitgave N V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 ..Bunkleri Amsterdamache Bank te Rotterdam Dlrecteun B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker President Truman heeft bekend gemaakt, dat gene raal George Marshall, minister van buitenlandse zaken der Verenigde Staten zal aftreden. Dean Acheson is tot zijn opvolger benoemd. Het aftreden van MarshaU gaat 20 Januari in. Tegelijk met de bekendmaking over het aftreden van Marshall wordt ook het aftreden van Robert Lovett, onder minister van buitenlandse zaken der V.S., gemeld. Tot zijn opvolger is benoemd James E. Webb, thans directeur van het bureau voor de begrotingen. GEORGE MARSHALL In Dahran mocht toestel niet meer opstijgen Aan gezagvoerder Viruly, die met de K.L.M.-Consteliatio« PH TDB (de „Batavia") en drieduizend kilogram post aan boord, op weg is naar Indonesië, werd gisteren door Arabieren het opstijgen belet op het vliegveld Dahran in Saoedi- Arabië aan da Perzische Golf, aldus meldt de Volkskrant, De „Batavia" is Dinsdagmorgen om half tien van Schiphol vertrokken. Aan boord z;$n het normale aantal leden van de bemanning, twee extra-mon teur e, de chef van de radio-afdeling van de K.L.IVL en een adjunct- inspecteur van de Ryksluchtvaart- dienst. Nu Irak en India en Pakistan en Birma aan Nederlandse machines geweigerd hebben toestemming te verlenen tot het gebruik van. vlieg velden als Basra, Karachi, Calcutta en Rangoon, had de K.L.M. voor deze postvlucht Dahran. als vlieg veld voor een tussenlanding geko- Nederland, heeft Engeland ver zocht de.K.LJVL toe te staan van Mauritius gebruik te maken bij de dienst op het Verre Oosten, zo is Vrijdag van gezaghebbende zijde te Londen meegedeeld. Het Neder landse verzoek wordt door het Britse ministerie van buitenlandse zaken .bestudeerd. Luchtvaartdeskundigen te Lon den betwijfelen, of de faciliteiten op Mauritius voor de ICL.M. vol doende zouden zijn. De binnenkort aftredende waar nemend minister van buitenlandse zaken der VB., Robert Lovett, zei- de Vrijdag, dat de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, persoonlijk de onderhan delingen over een Noord Atlantisch Pact verder zou voeren. Lovett deelde verslaggevers mede, dat de onderhandelingen tets sneller op schoten dan oorspronkelijk ver wacht werd. Het was echter een in gewikkelde kwestie, die nog lang niet afgehandeld was. Hij weigerde enige gissing te maken omtrent de datum, waarop het ontwerp van het verdrag van bondgenootschap zou zijn voltooid of cetckend. Voor zo ver hij wist waren nog geen andere landen gepolst over een toetreden tot het pact. Minister Marshall diende zijn ont slagaanvrage op drie Januari bü Tra man in. In een brief van zeven Januari aanvaardde de president dit ontslag. Truman heeft meege deeld, dat de benoeming vau Ache son 20 Januari van kracht zal wor den de dag-dat hij zelf officieel zijn tweede presidentschapsperiode ingaat. Bij het bekend maken van Mar shali's aftreden noemde Truman hem „de in het oog vallende figuur uit de oorlogstijd". Hij ontkende dat er enig verschil van mening tussen hem en Marshall zou heb ben bestaan over de buitenlandse politiek. Volgens Truman 2al de benoeming van Acheson geen wij ziging met zich meebrengen in de buitenlandse, betrekkingen der V.S. In zijn ontslagaanvraagbrief schrijft Marshall: „Jk betreur het, dat het nood- zakelijk voor mij is mijn ontslag als minister van buitenlandse za ken in: te dienen. Wil mijn dank aanvaarden voor de buitengewo ne welwillendheid en de volledige steun,-die gij mij deze afgelopen twee jaar hebt gegeven Ik-zal nooit su) vriendelijk heid vergeten en ik dien dit ont slag'iji met gevoelens van toewij ding en oprechte hoogachting. Uw toegenegen G. C. Marshall." De president antwoordde hem: -„Zn: Uw ibrie/ van drie Januari komt tot uiting, dat gezondheids redenen u nopen u in het ambte loos leven terug te keren; ik had gehoopt, dat dit in het belang van uw land nog lang uitgesteld kon worden. Gij zijt het voorbeeld van het type van een dienaar des staats, dat ik mij uoorstei. Als stafchef van het Amerikaanse leger waart gij de leids- en raadsman van twee opperbevelhebbers. Toen het belangrijke ambt van minister van buitenlandse raken vacant ktvam, cchltc ik het een geluk, dat gij daarvoor beschik baar was, hoewel aij rust rijkelijk verdiend had. Ik had gehooptdat gij door medische behandeling, rust en herstel, uw taak zou kunnen blij ven vervullen. flc tuil echter niet de verantwoordelijkheid op my nemen, uw gezondheid verder in de waagschaal te stellen. Ik aanvaard daarom, met in gang van ticintig Januari 1949, uw ontslag. Ik doe deze stap slechts node en met groot leed wezen. Uw gevoelens van toege- negenheid en achting beantwoord ïk van harte. Uw ff. S. Truman" Het aftreden van Lovett, die sinds lang in hechte vriendschap met Marshall verbonden was, ging gepaard met een soortgelijke in vi'iendschappelïjke bewoordingen gestelde briefwisseling met de pre sident. Naar te Washington verluidt wenst Lovett terug te keren naar het particuliere zakenleven. Direct na aankomst óp het vliegveld Kemajoran met de KLM Constel lation „Delft'* ^egaf Dr. Drees zich naar het paleis Koningsplein, alwaar hij door de Hoge Vertegenwoordiger van de KroonDr. Beel, werd ont vangen. Van links naar rechts: Jhr. Michiels van Verduynen—Dr. W. DreesGieben^de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. Beel en. Hoessein Djajadiningrat Santoso; (Radiografisch overgebrachte foto). Arrestaties te Batavia Naar Aneta verneemt, zijn de laatste drie maanden door de poli- ■tie van Batavia 300 personen gear resteerd, die verdacht werden lid te zijn van zes verschillende onder grondse organisaties. Opvolger heeft een DEAN ACHESON - f^EORGECATLÉSSMARSHALL iuerd3l December 1880 gebo ren te Unioniown, in de staat Penn sylvania. Hij diende als officier bij he wapender infan terie en do or- liep'in IS08. de hogere krijgsschooL Tijdens, de eerste wereldoorlog was hij chef-operaties van het eer- leger van de -Amerikaanse ex- peditionnaire strijdmacht in Frank rijk.. *939 wérd;-Marshall staf-chef met.de rang-van .generaal. Hij werd tevens opperbevelhebber van het Amerikaanse leger en- volgens zijn eigen woorden was het zijn taak „in twee jaar te doen wat de Duit sers m zeven jaar hadden gedaan." Toen hy m Januari 1947 na ge ruime tijd m China te zijn geweest als speciaal afgezant.van president Truman, tot minister van buiten landse zaken wérd -benoemd, -nam hij een taak op zicb, die zelfs nog geweldiger was dan die waarvoor hij zich tijdens de oorlog geplaatst zag- Immer zal -aan zijn naam ver bonden blijven het-Europese her stelprogramma. Als „architect van ae wederopbouw" droeg hij de meeste verantwoording voor dè Amerikaanse politiek ten opzichte van Europa en het Verre Oosten. Marshalls ontslag is niet geheel als een Verrassing gekomen. Er zijn geruchten geweest dót bij van plan was deze. stap te doen. onder ging een niéroperatie in December, die met goed gevolg werd verricht i *Jpnhari 1947 noemde presï- dent Truman hem „een staatsman etu soldaat aan wie iedereen in de V.S. zijn toekomst te danken had." f)EAN ACHESON, die thans 55 fw oud is, is het meest be kend geworden door zijn werk zaamheden als' onderminister var. buitenlandse zaken in de jaren, die onmiddellijk op de oorlog volgden, Augustus 1945 tot Juli 1947, toen- hij een belangrijke rol speelde bij de leiding der Amerikaanse buiten landse politiek. In 1S4I was hij toegevoegd mi nister van buitenlandse zaken en zijn eerste belangrijke politieke post was die van onderminister van financiën in 1933. Vaak beschouwt men Acheson als 'n even groot inspirator van 't Euro pees herstelprogram als Marshall zelf. Hij was het ook, die zelfs voor Marshalls beroemde redevoering te Harvard het eerst in het open baar, namelijk in een te Greenville gehouden redevoering, sprak over de noodzakelijkheid, dat de VS hun hulp tot Europa uitstrekten op een welomschreven en gecoördineerde basis. Men. schrijft aan Acheson ook voor het grootste deel de vorming van. de anti-communistischepoli tiek in de VS toe. Dit was een on derdeel van zijn. actie voor meer stabiele economische toestanden in de wereld, èerst tijdens Byrnes en daarna chder Marshall. Acheson trad in Juli 1947 af, om dat zijn eigen kapitaal in de twee j'aar regeringsdienst op klein sala ris sterk ,gesl anken was en de ver liezen door zijn advocatenpraktijk hersteld-moesten worden. pers Telegrammen uit vele hoofd steden. geven de wereld-reactie weer bp het,nieuws over het af treden van. de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, .George Marshall. In een verklaring, die door het Britse ministerie van buiten landse zaken werd uitgegeven, verklaarde Bevin dat hij hei nieuws van. Marshalls aftreden met gevoelens van „grote spijt" vernomen had. Bevin beschreef Marshall als „deze grote Ameri kaan". Voorts zeide Bevin, dat Marshalls opvolger, Dean Acheson, „geen vreemde voor ons is en ook hij ver zekerd kan zijn van onze verdere medewerking." Desgevraagd verklaarde de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. D. V. Stiver, dat hij het vertrek van minister Marshall een groot verlies voor de Internationale politieke wereld acht. Hij heeft zijn naam onsterfelijk gemaakt door het Marshall-plan, dat de weg heeft geopend naar het eco nomisch herstel van een ontwrichte wereld. In Franse diplomatieke kringen betreurde men Marshalls aftreden ten zeerste. Men zag echter de komst van Dean Acheson als minister van buitenlandse zaken met vertrouwen tegemoet en verwachtte niet dat hierdoor de hoofdlijnen van de Ame rikaanse buitenlandse politiek een verandering van betekenis zouden ondergaan. Cordell Huil; voormalig minister van buitenlandse zaken der V.S. onder wie de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson. als medewerker in de beginperiode van de oorlog heeft gewerkt, was vol lof over zijn benoeming. Over het algemeen was men in kringen van het Amerikaanse con gres zeer tevreden over de verkie zing van Acheson en uitte men' het vermoeden, dat de bekrachtiging van de benoeming door de senaat zonder enige moeilijkheid gepaard zou gaan. De benoeming van Dean Acheson wordt in vakbondskringen te Wash ington toegejuicht. Philip Murray, voorzitter van de CIO, is de mening toegedaan, dat deze benoeming „een aanmoediging zat zijn voor alle de mocraten, zowel in de V.S. als in het buitenland". Daar de aankoopprijs van Italiaan se en Spaanse sinaasappelen-hoger is dan verleden jaar, is de maxi- mumconsumentenprijs voor deze vruchten thans vastgesteld op 90 ct. per kg. Ook sinaasappelen, afkomstig uit Suriname mogen tegen ten hoogste bovengenoemde prijs verkocht worden, zodat thans voor alle sinaasappelen een uniforme prijs geldt. „De Nederlandse regering houdt nog steeds vast aan de poli tieke principes, die ten grondslag liggen aan de overeenkomsten van Linggadjati en van de Renville en zal deze ten uitvoer leggen. Mijn regering zal dit doen, zonder dat zij daarbij door. de Veilig heidsraad behoeft te worden aangespoord", aldus dr. van Royen, in de Veiligheidsraad bij de hernieuwde behandeling van de In don esiscbè. kwestie. Maandag onderzoek naar „Nijmegen"-ramp Het onderzoek naar de ramp van de K.L,M.-Constellation„Nijme gen", die op 20 October bij Tarbol- ton in Schotland is neergestort, zal, naar het Britse Ministerie van de Burgerluchtvaart heeft bepaald, Maandag te Ayr in Schotland be ginnen. Voor dit onderzoek zijn 77 getuigen opgeroepen, onder wie dertien functionarissen en em ploye's van de K.L.M, Dit was ide eerste bijeenkomst van de Raad sedert zij na haar Pa- rijse periode weer in Lake Success vergaderde.,rHet eerste punt, dat aan de orde, kwam was het verzoek van België. tJöt -thans geen litTmeer is van de Raad, om te mogen woe den toegelaten'als „belanghebbende partij". België baseerde dit verzoek op grond van het feit, dat het nog steeds lid is van de Commissie van Goede Diensten en van de consu laire commissie te Batavia. Het verzoek werd toegestaan, zo dat thans zes niet-leden van d< Raad aan de besprekingen deel ne men. Het zijn België, India, de Phi- lippijnen, Nederland en de Repu bliek. „Mijn regering," zo vervolgde dr. Van Royen, die de eerste spreker was over het Indonesische vraag stuk, zijn rede, „streeft ernaar op de kortst mogelijke termijn een in terim-regering voor alle delen van Indonesië, zonder uitzondering, sa men te stellen. De reis van de mi nister-president, dr. Drees is in dit overleg een eerste stap." „Dit nieuwe land zal niet alleen onafhankelijk zijn .want dat is op zichzelf niet genoeg maar ook levensvatbaar en immuun voor de invloed van extremistische groepen. Dr. Van Royen zei, dat de Neder landse verliezen bij de campagne tot 3 Januari 6Q doden bedroegen, een cijfer „dat ver ligt beneden het aantal vreedzame Indonesische bur gers, dat gedurende de aan onze ac tie voorafgaande maanden door re publikeinse infiltranten is ver moord. Vergeleken bij het aantal slachtoffers van het Republi keinse terrorisme is het aantal slachtoffers van deze militaire zuivering laag. De Republi keinse strijdkrachten hebben een dergelijke prijS betaald. Dat is tragisch,, omdat het had kunnen worden vermeden. Prijs niet te boog Gegeven echter het feit, dat de Republiek niet kon of niet wilde samenwerken om de veiligheid te herstellen, is de betaalde prijs niet hoog, vergeleken bij het dage lijks verlies aan mensenlevens door de terreur, die maanden en maan den heeft geduurd én die ongetwij feld zou zijn voortgezet als wjj 'niet tussenbeide waren gekomen." Vervolgens verklaarde dr. Van Royen. .dat de vier Republikeinse leiders, ir. Soekarno. Mohammed Hatty, Soetan Sjahrir eh Hadji Agoes Salim hun vrijheid van beweging hebben herkregen. Voorlopig echter, daar een al gemene bewegingsvrijheid van deze figuren de. openbare vei ligheid in gevaar zou kunnen Economische maatregelen in nieuw bezette gebieden Een woordvoerder van het minis terie van Overzeese Gebiedsdelen deelde mee, dat de contrólé over nieuw bezette gebieden op Java en. Sumatra .het nemen van tal van maatregelen op financieel en'econo misch terrein noodzakelijk heeft ge maakt. .Zodra de veiligheid op de onder nemingen, die zich in deze gebieden bevinden, voldoende is verzekerd, worden deze ondernemingen'en be drijven t.b.v. hun eigenaren van overheidswege onder toezicht ge steld, dan wel indien dit reeds mo gelijk is door de eigenaar-zelf in beheer genomen..- brengen, blijft deze beperkt tot het eilandBanka, Zij genieten, op dit eiland volledige vrijheid en kunnen hun gezinnen, laten overkomen als 2ij dit wensen. Dr.: Van Royen,. wees. op Palans verklaring tijdens een persconferen tie te Parijs, dat de strijd tegen Ne derland zou worden, voortgezet en dat volgens persberichten drie ver schillende „republikeinse nood-rege ringen" een soortgelijke houding aannamen. Dr. Van Royen verklaar de, dat Nederland alle verantwoor delijkheid zou moeten afwijzen, in dien verklaringen als die van Sjaf- froedin en. Prawranegara, op zes Januari door Associated Press ge meld, tot nieuwe botsingen met ver spreide groepen zouden leiden. Dr, Van Royen eindigde met het voorle zen van een uitvoerig citaat uit de radiorede van Koningin Juliana. Palar spreekt De republikeinse vertegenwoordi ger, Palar, zei dat Nederland het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken naast zich neer had gelegd „totdat het zijn militaire doe len had bereikt." „Nu hebben de Nederlanders of ficieel het staken, van de vijandelijk heden bevolen", aldus Palar, „maar hebben tegelijkertijd hun leger bevolen op de vijanden te schieten, die tussen de Nederlandse eenheden 2ijn achtergebleven, zulks op grond van defensietactiek". Palar zei, dat het Nederlandse be vel om het vuren te staken „een be spotting" van de Veiligheidsraad was. Hij drong er bij de raad op aan niet te aarzelen de Nederlanders te dwingen te voldoen aan het bevel van de Raad wat betreft de volledi ge vrijlating van de' Republikeinse leiders,. De Fhilinpijnse afgevaardigde Carlos Romülo zei, dat de Indone sische kwestie thans „aanzienlijk explosiever" was dan twee weken geleden. „Niemand zal geloven", aldus Romulo, „dat de vijandelijk heden zijn gestaakt, zolang de Ne derlandse troepen nigt totde posit, ties van voor dé acöe zijn terug getrokken." Norman Makïo. (Australië) zei: ,.De Raad kan niet voor struisvogel spelen en zijn kop in het zand van Lake Success steken. Het gebruik van. geweld kan niet door de vin gers worden gezien." De Indische afgevaardigde Rau critiseerde de Nederlandse reactie op de resoluties van de Raad tot staking van het vuren en vrijlating der republikeinse leiders. De vrij heid van de Republikeinse leiders had geen betekenis als zij op een eiland moesten blijven. Rama Rau verklaarde met na druk, dat de door Pandit Nehroe de Indische minister-president, be legde conferentie ter bespreking van de Indonesische kwestie niet bedoeld was om de UNO ter zijde te schuiven. Na de rede van de Indische afge vaardigde werd de vergadering verdaagd tot Dinsdagavond negen uur Nederlandse tijd. Voortbestaan van weinig nut geacht Tcrw|j! dr. van Royen in de Vei ligheidsraad het woord voerde, werd het jongste rapport van de Commissie van Goede Diensten aan de raad overhandigd. Volgens dit rapport werden de Nederlandse be velen om de vijandelijkheden te sta ken „meer dan een week na de aanneming van de resolutie van de veiligheidsraad gegeven en kunnen in de vorm waarin waren ver vat, niet worden beschouwd als een bevredigende naleving van de reso lutie". Zover ce commissie bekend, al dus het rapport, worden president Soekarno, vice-prosiaent Katta cn anders leden van de republikeinse regering nog s'.ecds vastgehevden. Ket rapport critiseert de Neder landse autoriteiten in Indonesië, omdat zij de militaire waarnemers van de Commissie niet de nodige faciliteiten hebbcu verschaft om naar hun posten terug te keren. De Commissie, aldus het rapport, is in de eerste plaats bedoeld als een instrument voor onderhande lingen. doch de huidige omstandig heden werpen de vraag op. of de voortzetting van de Commissie wel enig practisch doel heeft. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen, week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. C. van den Aarssen, uit Amsterdam; Sold. P- T. M. van Aasten, uit Leen de; sold. G. van Baarlen, uit Rot terdam sold. Bakker, uit Alkmaar; sold. J. L. M. Bernósen, uit Heer; cold,V. L. E, Beuving, uit Assen; korp. J. Dousma, uit Velp; sold. R. Drewes, uit Amsterdam; sèld. T. de Graaf, uit 's-Gravenhage; sold. F. C. H. Mittemeijer, uit Amsterdam; le It. P. A. J. M. de Nerée tot Bab- herich. uit Utrecht; sold. P, A. van Rid, uit Tilburg; sergt.-maj. M. de Ruiter, uit Kerkrade; sold. P. Schoonveïd, uit Zuidwolde: sold. F- Slomp, uit Enschede; wachtmr. M. J. Verstappen, uit 's-Gravenhage; sergfc.-mai.D. van der "VJist, uit 's-Gravenhage; sold.. C.-de Vos,, uit Rotterdam. K.N.LL.Sold, Tana; söld, Ahu- luheiuw; sold.' Oh Gwan Liong;. sold. Sadji;- sold. Sonha'dji; sold. Tan Ing Sïoe; sold. R. A. Beëlt; serg,. J, Rogi; korp. B. Make; sold. L. Mas3'£rig;-' sb'Id. A. Haf-oehéséisr sold. A. Lapian; -sold. Moesa Sar- din; sold. B. Thenu, allen, uit Indo nesië en kapt. W, J, Scheepens, uit. Den Haag. Kon. Marine: Mar. C. Bil, uit Rotterdam; mar. L. de Groot, uit Aalsmeer. Te Cairo Is Vrijdag bekend ge maakt, dat Egypte een'aanbod tot bemiddeling om een eind te maken aan destrijd in de Negeb heelt aangenomen, op voorwaarde, dat de nodige maatregelen genomen worden om uitvoering van beslui ten van de Veiligheidsraad te ver zekeren. In een officieel Egyptisch oorlogs- eonununiqué dat Vrijdagavond werd uitgegeven, is bevestigd, dat alle Egyptische troepen, het vuren hadden gestaakt in overeenstem ming met de getroffen overeen komst betreffende Zïiid-Palestina. Kamil Abdoel Rahim Bey, de Egyptische ambassadeur te Wash ington, beeft verklaard, dat bij een bombardement van doelen achter de Egyptische linie door Israëli sche vliegtuigen 102 burgers zijn gedood, enkele uren nadat het be vel van de V.N. tot staken van het vuren van kracht werd. Dr. Bunche prees Egypte voor zijn „constructief handelen" bij het doen van voorstellen tot staken van het vuren en noemde dit „een veel belovende gang van zaken." De Egyptische regering stel de haar aanvaarding van het bemiddelingsvoorstel afhanke lijk van maatregelen ter verze kering van de uitvoering van de besluiten van de Veilig heidsraad van 4 en 16 Novem ber cn 29 December. De resolutie van 4 November deed een beroep óp Egypte'en Is-' .rael om het,bestand in de Negeb te herstellen. Dé resolutie -van. 16 November beval dé Arabieren en Joden in ge heel Palestina tot een wapenstil stand te kpmen.eh.onmiddellijk on derhandelingen te beginnen voor een permanente vrede- De resolutie van 29 December drong aan op een antwoord op de beide vorige resoluties. Mahmoed Bey Fzwai (Egypte) zei, dat het aanvaarden door zijn land van het voorstel om het vuren te staken een teken was van de „bereidheid om te allen tijde met de Veiligheidsraad samen te wer ken voor de handhaving van de vrede in en om Palestina". Arthur Lour ie (Israel) zei, dat „Israël niets van plan is ten aan zien van de integriteit of het grondgebied van welke Arabische staat dan ook. Israel wenst vriend schappelijke betrekkingen en sa menwerking met al deze staten," .Joseph S c h r e 1 e d er, de thans 44-jarlge voormalige „SS Stiirnibannfi^Jirer und Kriminaldl- rektorf', zal op Dinsdag 18 Januari in Leeuwarden terecht staan. Zjjn verdediger is mr. J. Klazinga. Andere dienstregeling van voortreinen 'Infïaanfle Maandag 10. Januari zal de voortrein 's-Hertogenbosch (y. 7.44}— Den Haag SS/Rotterdam Maas, -die al leen 's Maandags rijdt. lopen vanaf 'Eindhoven in de volgende dienstrege ling:: Eindhoven v. 7.03; Best stopt v. 7.13; Boxtel V. 7.25; Vught stopt 7.33: Den Bosch v 7.44 enz. Met ingang van dezelfde datum zul len de voortreinen Utrecht 6.23)— Geldermalsen cn Geldermalsen (v. 7.001 Utrecht (alleen 's Maandags) niet meer rilden. De productie van de Nederlandse kolenmijnen bedroeg in het vorige Jaar ratxn elf nillioen ton. Brieven van Soekarno c.s. aan bewakingscommandant De republikeinse leiders Soe karno, Salim en Sjahrir hebben elk een brief gericht aan de commandant van het detachement, dat niet-hun bewaking was belast Zij spreken daarin lof uit voor de wijze, waarop zij werden behan deld. Gezamenlijk ondertekenden zij op 31 December te Brastagi de volgen de verklaring; „Ondergetekenden verklaren gaarne, dat gedurende hun verblijf te Brastagi van 22-31 December 1948 zij-slechts lof en dank hebben voor de behuizing, ligging, voeding cn verzorging in het algemeen, ter wijl de bewaking hen steeds met alle voorkomendheid, heeft' behan deld." Aan de brief van Soekarno ont lenen wij de volgende zinsneden: „Ik haat de Nederlanders niet. Ik haat alleen de koloniale verhou ding, het imperialisme. Waarom zou ik het Nederlandse volk haten? Ik droom van een wereld-broeder schap van vrije volkeren, een vrij Nederland en .een vrij Indonesië, echte vriendschap kan de twee verbinden. Het kolonialisme moet weg." -Een deel van het personeel vaJi Philips in Eindhoven wordt op het ogenblik tegen griep ingeënt. Het in Amerika gebleken dat een aan zienlijke bescherming tegen de griep ban worden verleend door de mensen in tc enten met het influen za-virus, van zijn ziekteverwekken de eigenschappen ontdaan. In de laboratoria van Philips-Van Houten N.V; jn Weesp wordt die vaccin op bescheiden schaal bereid. IETS KOUDER w eersve r wachting, geldig tot Zondae- .ivobd. Wisselende bewolking met plaatselijk enkolft buien. Aan de kust aanvankelijk krachtige of harde, later iets af nemende Noordoïijke wind. In het binnen land vrij krartitige wind tussen West en Noord. letj.kotider- 9 Januari: Zon op 8,46. onder 16.4D; Maan op 12.34. onder 2.S5. 10 Januari: Zon op B.46, oader 15.50; Maan op 12.51onder 4.13. 9 Januari.Hoog water te Rotterdam: le tij 11.1B uur. Id Januari: Hoog water te Rotterdam; le tij 0.10 uur 2e tij 12.24 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1