vóór Soekarno c.s. t f. fi HET ROTTERDAMSCH PAROOL Veiligheidsraad heden weer bijeen Uitbarsting van rassenhaat in Zuid-Afrika Dit jaar 40.000 soldaten uit Indonesië terug? Twee hoog geplaatste Nederlanders gaan onderzoek instellen Viruly behouden op Schiphol geland Orgaan ingesteld voor contact met Soekarno c.s. Bijna 400 TNI-leiders meldden zich Montgomery naar Rotterdam bij verrassing Amerikanen zouden blijven staan op herstel Republikeins gezag Zoeloe-negers moo rden en branden in Indische wijk van Durban Nieuwe industrie in Harderwijk Tientsin en Pengpoe gevallen Ambtenaar overvallen door steuntrekker „Huren moeten 30 pet. omhoog" Er bestaat geen „Geheim Republikeins radiostation" Conferentie Schuman- Bevin ten einde Optimistische stemming Weerbericht Maandag "17 Januari 1949 Eed. en. Adra. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Abonn.prt]s> pei week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool-* DE SCHIEDAMMEE Negende jaargang, No. 13 Uitgave N.V. De Nieuws Pers Postgiro 398644 Banklen Amsierdamsche Bank te Rotterdam Dlxecteuri B. dé VrieB Hoofdredacteur: Th. Ramaker -r De Commissie van Goede Diensten heeft contact, opgenomen in5t voormalige Republikeinse, regering'. De Com missie heeft daartoe een eendaagse reis gemaakt naar'.het.eiland Banka waap- de leden- een 'onderhoud hadden met Mohammed Hatta, Mohammed, Roem,, dr. Ali Sastroamidjojb, Soeriadarma, mr.Asaat en Pringgodigdo. f De-Commissie heeft zijn ervaringen tijdens dit bezoek neer gelegd in èen rapport aan de Veiligheidsraad., Hieraan - ontlenen wij liet vol- -gendé:4 „De'Republikeinse leiders wor den gevangen,gehouden, in .een.ge- houw ap de top van een afgelegen heuvel nabij."Muntók. - De - ministers en- de andere au to- riteiten werden- op. 31' December naar' het - eiland- gebracht en wor den in een groot.;gebouw gevangen gehouden, Zij hébben een deurloze slaapkamer, waarin zes bedden zijn geplaatst- - Daarbij.kphaep gij oorspronkelijk beschikken over een ruimtev van veertig -vierkante nieter, die met touwen was 'afgezet in een grote ontvangrijimte vanhet. gebouw. Sedert 12 .Januari is dit touw weg genomen en beschikken-zij over.de gehele ontvangruimte; zijnde 19 bij 16 meter. Zij heb.bëh onder bewaking, in beperkte, mate. toegang tót bet bladen en tijdschriften uit Batavia. Rapporten of andere documenten, hetzij van de Republikeinse delegatie of van de C. v. G, D. hadden zii niet ontvan gen. Hatta eti de anderen hébben op uit voerige wijze' aan de Commissie hun Inzicht, kenbaar gemaakt over de posi tie van.de,republiek met betrekking tot de mllitafre actie.en het geschil tussen beide parttien. Men kwam echter over een. dat de positie van de republiek beter schriftelijk'naar voren kon-wor^ den gebracht en dat de Commissie .er beter aan deed. niet 'te trachten!in formele en mondelinge uitingen van de mening der aanwezigen naar. voren te brengen. Sedert S'.Januari hebben de ministers en de andere autoriteiten vergunning, aan hun familie te schrijven. D.eze brieven worden ongezegeld overhandigd aan de plaatselijke bewaking. Tot diis- ver ts hierop' één antwoord ontvangen. Zij hebben alleen toestemming om met hiin familie te corresponderen.- Aan de ministers en de autoriteiten zijn geen,andere voorstellen gedaan dan dat. vervat in het verzoek, om de eer- w--- ^er genoemde belofte van onthouding dak. Alle ramen zijn afgesloten i j™ BOHUffc* sctMteit te tekenen. De „A(betrokkenen kregen van het voorge- met kippengaas, hetgeen ook hel nonien bBZOek der Commissie kennis door een radio-nieuwsuitzending op 11 Januari. Op 14 Januari werd hun door een Nederlandse functionaris medege deeld, dat de Commissie de volgeride dag zou arriveren. geval is met de ruimte rond de s. deur. Br staan posten in schild wachthuisjes onmiddellijk builen de omheining. Zij mogen de afge zette ruimte niet verlaten. Tot twee dagen voor het bezoek der commissie, .toen er enig aanvul lend meubilair ter beschikking werd gesteld, waren er slechts twee tafels en stoelen. Op 10 Januari werd hen een ver klaring gevraagd zich van politieke activiteit te onthouden/ Als zij dene belofte aflegden,zouden zij de vrijheid verkrijgen om zich over Banka te bewegen en zouden hun gezinnen toestemming krijgen om zich bij hen te voegen. Geen hun- ner heeft, deze verklaring getekend. De ministers en de overige autoritei ten zijn in. het algemeen op de hoogte gehouden over de gang van zaken in- en de stappen van de Veiligheidsraad. Zij magen luisteren naar de radin-uit» zendingen, zij ontvangen de oo Banka verschijnende Indonesische teranten, en in het Nederlands verschijnende dag- Vlieghaven Dahran voor KLM thans gesloten Zaterdagmiddag om half drie is Viruly met de Constellation „Bata via" op Schiphol geland met aan boord een grote hoeveelheid Niwin- pakketten en enige post. Viruly cléelde bij aankomst mede, dat zijn vlucht gegaan was via Bangkok en Dahran (Saoedi-Ara- bië). Met ingang van Zaterdag kan de K-L.M. ook van de laatstgenoemde vlieghaven, waar de vliegtuigen in de afgelopen week steeds ztjn ge land, geen gebruik meer maken. Eveneens landde Zaterdagmiddag de Constellation „Curasao" met ge zagvoerder A. M. van de Vaart. Deze had zeven passagiers en een hoeveelheid post aan. boord. In Indonesië bevindt zich thans alleen nog de Constellation „Frane- ker", die de minister-president dr. tv, Drees naar N ederland terug zal brengen. Tn liet rapport der C. v. G. D. wordt tenslotte weergegeven een brief van de heer Elink Schuurman, de voorzitter der Nederlandse delegatie, aan de Com missie. gedateerd 16 Januari van de volgende inhoud: ,.Ik heb tot mlju verrassing ver nomen, dat aan de bevelen, gegeven met betrekking tot de persoonlijke vrijheid en de bewegingsvrijheid op Banka voor de heer Hatta en de andere vooraanstaande republikein se persoonlijkheden, geen gevolg is gegeven. Ik heb imi. onmiddellijk vergewist van de oorzaak van deze betreurenswaardige staat van zaken, welke, zoals u bekend is. geheel in tegenstelling is tot de op dit punt gegeven Instructies, welke heden te legrafisch zijn herhaald. Ik heb de eer, U mede te delen dat, ter ver mijding van verdere misverstanden, twee hooggeplaatste Nederlandse functionarissen zich morgen vroeg met; een extra vliegtuig naar Ban ka zullen begeven, niét de speciale opdracht, er op te letten, dat er geen hinderpalen in de iveg' wor- den gelegd aan de bewegingsvrij heid en hét verkeer op Banka van vorengenoemde personen." Het rapport maakt tenslotte melding van de mededeling van de Nederlandse delegatie, dat in de huidige omstandig heden de Indonesische regering geen mogelijkheid zag. om aan een lid ïi" de republikeinse delegatie toestemming te verlenen, de Commissie te vergezel len op haar reis naar Banka op 15 Januari. Het plan is, om spoedig terug te 'komen op de vraag van de moge lijkheid voor de leden der republikeinse delegatie, die -thans te Batavia vertoe ven, om Banka te bezoeken. Nog geen uitsluitsel over grenscorrecties Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Londen verklaard, dat een aankondiging van een zeemogend heden overeenkomst over kleine correcties van de grens tussen Duitsland en de Beneluxlanden mogelijk enige tjjd zal worden uit gesteld. De werkcommissie, die de zaak bestudeert, heeft overeenstemming bereikt over de voornaamste, prin cipiële punten en de belangrijkste betrokken gebieden. In een communiqué van het Bij zender Federaal Overleg (BFO), is medegedeeld, dat een commissie is Ingesteld, welke zich op korte ter mijn in. verbinding zal stellen met prominente personen uit de volgens artikel vjjf van het besluit Bewind in Overgangstijd (BIO) nog niet ge organiseerde gebieden. Contact zal worden, opgenomen met Abdoel Kadir, Widjojatmodjo, Assat, Darmasetiawan, de sultan van Djogje, Hatta, Oerip Kartodirdjo, Agoes Salim, Sjahrir, Soekarno en Soepomo. „Met deze prominenten zullen oriënterende besprekingen gehouden worden ten aanzien van de door het BFÖ noodzakelijk geoordeelde vor ming van een nationale federale in terimregering voor geheel Indone sië", aldus het communiqué. Als voorzitter zal optreden sultan Hamid de tweede. Ten aanzien van de nieuwe, com missie wordt in hét communiqué nog gezegd, dat deze zo spoedig mogelijk haar bevindingen zal voorleggen aan het BFO, dat alsdan nader zijn hou ding zal bepalen ten aanzien van de voortzetting van het overleg. Veel oorlogsmateriaal in beslag genomen De Dienst Legercontacten meldt, dat in totaal 380 TNI-officieren zich sinds 19 December in de verschillen de gebieden van de republiek heb- ben gemeld. Hieronder bevinden zich vier generaals en een aantal hoofd officieren. Van dit aantal hebben zich alleen al in Djogja 372 bij de Nederlandse autoriteiten gemeld. Uit de tot dusver ontvangen ge gevens blijkt, dat reeds de eerste da gen van de actie grote hoeveelheden oorlogsmateriaal door de Nederland se troepen in beslag zijn genomen. Deze omvatten: 318 mortieren. 157 mitrailleurs, 1427 geweren, 303 sten- guns. 6 stuks veldgeschut, 20 stuks luchtdoel- en pantserafweergeschut, 563 pistolen. 317% ton munitie, 1472 vliegtuigbommen en landmijnen, 1800 handgranaten en een grote hoe veelheid uitrustingstukken. De op somming is niet volledig, daar nog niet alle gegevens zijn binnëngeko- men. j Minister Marshall én zijn vrouw zijn vandaag per vliegtuig, uit Finehurst naar San Juan. Förto Rico vertrokken. Marshall, die herstellende is van een nieroperatie, is vin oïan verscheidene weken in San Juon door te brengen. Geheel onverwacht heeft veldmanwh;Ik Montgomery, de Viscount of E! Alamein Zondag een bezoek gebracht fan Rotterdam, waar bi; tessrr.cn met vrijwel de gehele Engelse kolonie een godsdienstoefening heeft bijgewoond in de Church of St. Mary, het kerkje dat bij het Engelse zeemanstehuis, „The Missions to Seamen." behoort. De veldmaarschalk praat met enkele kin deren, Naast hem rev. Popham Hostörd, Slechts wenig Rot- terdammers was 't bekend, dat maar schalk. Montgomery, viscount of El A!c- mein, de stad Zondag met eert bezoek zou vereren. Sedert Vrijdag is de stafchef van. de West- Europese militaire al liantie in ons land voor besprekingen met en kele ministers en mili taire autoriteiten. Zijn onofficieel be zoek aan Rotterdam gold in de eerste plaats het Engelse zeemans tehuis „The Missions to seamen" aan de Pie- ter de Hoochweg. De maarschalk arriveerde hier per auto uit Dan Haag in gezelschap van de Britse ambassadeur Sir Philip Nichols en werd begroet door de Engelse consul te Rot terdam, de heer G. L. Ropers en dü reverend (dominee) W. Popham Hosford, Montgomery was ge kleed in baftle-dress en droeg ats enige versieringeen reeks van kleurige lintjes, de kentekenen van zijn talrijke hoge onder scheidingen. Monty, zoals zijn sol- da ten.'.hem;.npem dengis klein van stuk, bijna tenger. Opvallend zijn de ferme neus en de blauwe doordringende ogen. Zijn optreden is eenvoudig, bijna ge moedelijk. fn de church of St. Mary, het kerkje, dat bij het zeemanstehuis behoort, woonde hij de dienst bij. Op tiitnodi- ding van de reverend las hij de „second les son" (enige verzen uit 't Nieuwe Testament van de dienst. Na af loop van de godsdienst oefening maakte hij, begeleid door reverend Hosford, een rondgang door het gebouw. In de conversatietaal was juist 'n Zondag schoolclubje bijeen. Montgomery onder hield zich enige ogen-, blikken on gedwon gen met de juffrouw en maakte grapjes met de kinderen (van leden van de Engelse Kolo nie). In de officers-mess Hef hij zich voorstellen aan het bestuur van de Missions. Tot besluit van zijn- bezoek verbleef de maarschalk enige tijd in de lounge,- waar hij hier en daar een praat je maakte m.et leden, van de Engelse kolonie en staande aan het buffet een kopje koffie dronk. Het blitzlicht Van de fotografen flit ste, tèfw\jl de journa listen vergeefse pogin gen deden, de maar- schal k zo dicht nader bij te komen, dat een. kort interview moge lijk was. Op een front- aanval van een hunner met de vraag of zijne excellentie tevreden was over het resultaat van besprekingen, met minister Lieftinck, pa reerde de maarschalk bijna vinnig: what about Lieftinck; I am here in the Missions to seamen.'" Montgomery, de held van El Alamein liet zich niet zo maar door een vraag verschalken. Na zijn naam, met de toevoeging „óf Ala mein"t in het gasten boek te hebben gezet, nam de maarschalk af scheid. Enige honderden be langstellenden konden een glimp opvangen van de beroemde le geraanvoerder bij diens vertrek naaf het clubgebouw van de Kon. Roei- en Zeilver eniging „De Maas". Iiier gebruikte de jnaarschalk de lunch met luit.-generaal Kruis, de Engelse mi litaire attaché en diens echtgenote. Na de lunch verliet hij Rotterdam om een bezoek te brengen aan de Prinsenhof te Delft. \fa:nd.aag Jtolt .de...maar schalk mét een leger vliegtuig van 't vlieg veld „Valkenburg" naar Engeland terug kereni, Naar men te Lake Success ver wacht, zal de Veiligheidsraad, wan neer deze heden opnieuw bijeen komt ter bespreking van de Indo nesische kwestie een Amerikaanse resolutie voorgelegd krijgen. Een der voornaamste punten hiervan zou Zim dat de Nederlanders on verwijld een aanvang maken met het geleidelijk terugtrekken van de troepen uit de bij de recente actie bezette gebieden. Vóórts zullen de gevechten met directe ingang moe ten worden gestaakt en zullen de Republikeinse leiders, die op 17 December zün gearresteerd, onmid dellijk In vrijheid moeten worden gesteld. Niet later can op 15 Maart van dit jaar zal ecu federale interim redering in de Verenigde Staten van Indonesië in het leven moeter. worden geroepen en per 1 October 1949 moet een gekozen Indonesi sche constituerende vergadering gevormd zijn. Verder zou worden voorgesteld, dat de overdracht van de souverei- niteit door Nederland aan de Ver. Staten van Indonesië niet later dan 1 April 1950 zal geschieden. Haagsë reactie Een zegsman van het Nederland se ministerie van Buftenlandse Zaken heeft Zondagavond tegen over Ass. Press verklaard, dat een eventuele Amerikaanse resolutie, waarin gevraagd zou worden om het gezag van de Indonesische Re publiek te herstellen onmogelijk uitgevoerd kan worden. Zulk een resolutie zou veel verder reiken dan wat de UNO ook maar van enige andere regering gevraagd heeft, aldus de woordvoerder. Hij vervolgde: De. resolutie houdt geen rekening met wat de Nederlandse regering bij monde van haar gedele geerde in de Veiligheidsraad reeds be loofd heeft. Hijging daarna de inhotid van de resolutie, zoals die uit nlet-offi- clële berichten is gebleken, punt voor punt na. Wat het voorstel, om verkie zingen in Indonesië te houden betreft, zei hi.1: „Ilt ken geen enkel voorbeeld van vrije democratische verkiezingen ln Zaterdag is ae Bulk Petrol, met een laadvermogen van 30.000 ton de grootste tankboot ter wereld, met een volle lading olie van Abadan te Pernis binnengelopen. Behalve zijn lengte van niet minder dan 192 me ter de „Willem Ruys" is slechts vier meter- langer! kan als bijzon- derheid-'-wórdeiT- genoemd, dat het schip met zijn stoomturbines van 17.600 p.k. gekoppeld aan een enkele schrief een 'dienstsnclheid heeft van 18 mijl. Vier sleepboten waren nodig om het gevaarte aan de steigers te brengen. Een, grote mannetjestijger, bestemd om heer en echtgenoot ie worden van een tijgerin, die ai énige tijd in de Diergaarde Blijdorp vertoeft, is Zaterdagmiddag „verpakt" in een stevig hok met dikke'tralies aan boord van het motorschip Bantam-van de Koninklijke Rotterdanische Lloyd te Rotterdam aangekomen. Zoals uit de foto blijkt, keek de gestreepte knaap, die regelrecht uit dé Sumatraanse wildernis komt, helemaal niet vriendelijk tóen onze fotograaf zijn camera op hem richtte. Meer dan 2500 man politie en soldaten sta&n gereed om in te grijpen, indien rich in Durban de moord- en brandpartïjen zouden herhalen die daar de laatste dagen hebben gewoed en die tot dusverre 105 mensen het leven hebben gekost. Er zijn naar schatting 600 gewonden. De aanleiding tot de bloedige over val van Zoeloe-negers op het Indische bevolkingsdeel Van Durban was. dat Donderdag op de markt een Indische koopman een negerjongen een paar harde klappen had toegediend. Spoedig verspreidde zich het ge rucht, dat de jongen was gedood. Agitatoren zweepten de menigte op en enkele uren later zetten de „rassen-onlusten" in volle' verbit terdheid in, De woedende negers, van wie dui zenden uit de verre omtrek naar Dur ban waren gekomen overvielen de In diërs, plunderden hun winkels en sta ken gehele huizenblokken in brand. Cator Manor, èen Indische wijk aan de buitenkant van Durban, is hét toT neel van de wildste excessen geweest. Het is thans een vrijwel verlaten ge bied waar tal van huizen en gebou wen tot de grond toe zijn .afgebrand. De Zoeloes hebben hier bijna alle wo ningen, winkels, kerken en scholen van de Indiërs -verwoest De 'Europeaan, die Vrijdagavond door een .pclitie-patrouille werd ge dood. was bezig vernielde Indische 'winkels, te. plunderen. Hij werd door het hoofd geschoten, toen hij poogde te ontsnappen. Door het. hoofdkwartier van de poli tie, te Durban werd Maandagochtend gemeld, dat, zowel ih de stad als in het district Durban, „alles rustig" was. De organisatie der Indiërs te Natal en het Indische'Congres aldaar hebben, een gezamenlijk.beroep op de regering gedaan om hen te ..beschermen tegen een opnieuw uitbreken der wanordelijk heden. - - Persfotograaf te water geraakt en verdronken Waarschijnlijk door onbekend heid met de- niepwe auto reed de Groningse persfotograaf Hooghuis, toen hij deze nabjj zijn woning, wilde parkeren, in het Schuitendiep.; Kort na .het ongeval haalde de Groninger brandweer de auto uit het water. Kunstmatige ademhaling mocht echter niet meer baten,.De heer Hooghuis laat vier kinderen na. De Indiërs verklaarden, dat, de poli- tie-macht in de stad ontoereikend was, om aan de situatie het hoofd te bie den. Te Johannesburg werden Zondag nacht de ruiten van een Indische win kel, als gevolg van een ontploffing, vernield. Vanuit een langzaam voorbij rijdende auto werd een bom naar de winkel geworpen, er werd niemand ge wond. De regering heeft onmiddellijke hulp toegezegd aan 30.000 Indische vluchte lingen, die ln zeven kampen, in de buitenwijken van Durban zijn onder gebracht. Generaal Srauts,. de leider van de oppositie, heeft te Randfontein verklaard, dat Zuid-Afrika „de eerste vruchten plukt van de eco nomische politiek der regering, die de gekleurde rassen onderdrukt." De regering van Zuid-Afrika is ln spoedzitting bijeengekomen ter bespre king van de onlusten te Durban. Combinatie vnor productie Van heteluchtmotoren Naar wij vernemen hebben de directies van de N.V. Motoren- fabriek „De Industrie" te Alphen aan de Rijn de N.V. Kromhout Motorenfabnek te Amsterdam, de N.V. Brons-motorenfabriek te Ap- pingedam en de N.V. Machinefa briek „Bolnes" te Balnes besloten tezamen een nieuwé^öiotóren- fabriek te stichten, welke "de naam zal dragen vnn „Samofa" (Samenr werkende Motorenfabrieken). Het ligt in de bedoeling in de nieuwe fabriek, welke waarschijn lijk te Harderwijk zal worden ge vestigd, voornamelijk- hulpmotoren te vervaardigen van 10 tót-20 pk., waarvan er ongeveer duizend per jaar zouden;-kunnen worden afge leverd. Bovendien is in het'leven geroepen, de". „Research Stichting Samofa", welke het mogelijk moet maken voor gemeenschappelijke rekening te profiteren van onder zoekingen. Mede in dit verband worden thans in samenwerking met de N.V. Philips Fabrieken irt de labo ratoria van de Technische Hoge school te 'Delft proeven' genomen om de nieuwe heteluchtmotcr tot een bruikbare scheepsmotor te ont wikkelen. Dezer dagen heeft de voor dit doé! gebouwde 'hete luchtmotor er voor het eerst proefgedraaid. welk land van het Verre Oosten ook. met uitzondering misschien van Korea onder Amerikaahse militaire bezetting. Het weer overdragen van. het gezag in republikeins gebied aan de republi keinse leiders werd als een onmogelijk heid gekenschetst omdat de politionele actie van December juist ten doel had een onbekwaam republikeins bestuur te vervangen. Eveneens werd het onaan vaardbaar genoemd om met het repu blikeinse leger voor het herstel van de orde samen te werken, daar de re publikeinse eenheden zich tot nu toe onmachtig hebben getoond om orde en recht te handhaven. Ook was het volgens de zegsman onaanvaardbaar, dat de jurisdictie van de eventueel nieuw te benoemen commissie der Ver. Naties tot de gehele Archipel zou wor den uitgebreid, daar het conflict alleen ging tussen Nederland en de Republiek. De Commissie van Goede Diensten was destijds geaccepteerd als een advise rend orgaan, op voorwaarde, dat zij alleen zou handelen met toestemming van beide partijen. Een groter gezag voor de Commissie is in strijd met de wensen van minstens één. party, zei de woordvoerder. Militaire kringen te Nanking heb ben Zondag toegegeven dat de stad Tientsin zich aan de communis tische troepen beeft overgegeven. De communisten zijn de stad bin nen gerukt. Ook de stad Pengpoe is door de regeringstroepen ontruimd. Tientsin (in Noord-Chinai en Pengpoe (aan de Hwai, 150 kilome ter ten Noorden van Nanking), wa ren twee van de laatste bolwerken van de regering, die nog stand hiel den in het overigens reeds door dé communisten bezette gebied van China. Volgens onbevestigde persberich ten zou de regenngscommandant van het eveneens door de communis ten ingesloten Pei pin? hebben toegestemd in onderhandelingen over staken van het vuren. Te Nanking verluidt, dat het eiland Formosa, dat meer dan 150 km. van het vasteland ligt, gekozen is als wijkplaats voor de regering van Nanking. President Tsjiang Kal Sjek zou. indien hij van het vaste land werd verdreven, daar willen wachten „totdat de gebeurtenissen hem in staat stellen terug te keren", Zaterdag vervoegde zich aan hei: bureau van de dien.A van sociale zaken te Lelden' een 61-jarige steuntrekker om zün steun in ont vangst te ngiuen. Aangezien men met hem nog een appeltje te schil len had, verzocht een der ambte naren hem zich met de chef van dc dienst in verbinding te stellen. Op het moment, dat hij bij de chef werd binnengelaten, trok de man een mes en bracht de chef van de afdeling verwondingen aan het ge laat en onderlijf toe, waarop hij öe vlucht nam. Kort daarop kon de dader in zijn woning worden gear resteerd. Het slachtoffer is Jiaar het ziekenhuis vervoerd. Naar het ANP verneemt heeft veldmaarschalk Mon tgómery hedenmorgen besprekingen ge voerd met1 de waarnemend, minis ter-president mr. M a a r s.e- v e e n, de minister van Oorlog en Marine a.i. mr. Schokking en de minister van financiën prof. Lieftinck. Een woordvoerder van het mi nisterie van Oorlog verklaarde te genover het' ANP, dat MontgomeT ry een bezoek aan ons land heeft gebracht om te wijzen op de door Nederland aangegane verplichtin gen in het kader van de West-Eu- ropese Unie en aan te dringen op dc nakoming daarvan. Montgomery heeft tijdens zijn bezoek in November 1948 de eis gesteld, dat ons land drie divisies, een brigade parachutisten, gepant serde eenheden en enkele eskaders vliegtuigen als bijdrage zou leve ren. Tot nu toe is slechts een be scheiden begin gemaakt met de op bouw van een Nederlandse lucht macht. Uit het feit, dat nog geen bedragen suppletoir zijn aange vraagd, kan worden afgeleid, dat de Nederlandse regering nóg geen beslissing genomen heeft /ten aan zien van de door Montgomery ge stelde eisen. Het ministerie van Fi nanciën is van. oordeel,' dat ons land, gezien zijn economische "toe stand, thans zeer'bezwaarlijk de benodigde bedragen voor deze de- fensiedoëleindenkan opbrengen. Een oplossing zou gevonden kun nen worden in een;lénd-lease over eenkomst met Amerika.". Het tekort aan troepen in Neder land, veroorzaakt door de Neder landse verplichtingeniti Indonesië, bemoeilijkt ook de uftwerkiog van do door Montgomery .gestelde eisen. In Indonesië bevinden zich. thans 85.000 man van de Koninklijke Landmacht en - van- de Koninklijke Marine, en 34.000 'man van het KNIL, waarvan ongeveer 60 In donesiërs zijn. De legerleiding* hoopt dit jaar de eerste, 7-DccenïberdIvisie en de tweede divisie, samen ongeveer 40-000 man, uit Indonesië terug te trekken. Gezien de situatie van het ogenblik is nog niet met zekerheid te zeggen, of deze verwachtingen bewaarheid zullen worden, In Nederland bevinden zich thans drie bataljons geoefende troepen tezamen met ongeveer 25.000 re- cruten. Dit aantal is niet voldoende voor de bijdrage, die Nederland voor de West-Europese deïonsie moet leveren. Overwogen wordt daarom de lichtingen, die thans ongeveer 22.000 man omvatten, uit te brexaen. Deze uitbreiding, zo werd gezegd,- mag echter niet ge schieden ten koste van de Neder landse industrie, die voor haar ont wikkeling zeer vele arbeidskrach ten nodig heeft. Minister In 't Veld: De huishuren zullen omhoog moeten, dit Jaar met dertig procent/ Dit Is de enige manier om tot één rendabel woningbezlt te komen. Ook zullen hiertoe echter de aan- bestedingskosten sterk naar bene den moeten. De regering wil de huurverhoging beschouwen In het kader van de loon- en prijzenpoli tiek. Wanneer dus de huren om hoog gaan zullen ook de lonen moeten worden verhoogd, want de regering wenst geen huurverhoging ten koste van de arbeiders. Aldus, volgens „Het Vrfje Volk", minister I n 't V e 1 d, in een kadcr- vergaderlng van het Gevest Zuid- Holland van de Party van de Ar beid, die Vrijdagavond ln Leiden is gehouden. Van officiële zijde wordt te-Bata via medegedeeld: Buitenlandse persberichten nemen veelvuldig als bron voor berichten over gu'erilla-actlviteiten eert „ge heim republikeins radiostation". Een nauwkeurig onderzoek heeft uitge wezen, dat aan dit „geheim station." ontleende berichten door geen enke le Nederlandse instantie, die voor monitoring daarvan is uitgerust, zijtt' opgevangen. Men mag dus aanne men,, dat bedoelde aanduiding dient om fictieve berichten de schijn van betrouwbaarheid te geven. te Londen Dc Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, is Zaterdagavond; in Parijs terugge keerd, na. ccn bezoek van twee dagen aan Londen, waar hij be sprekingen heeft gevoerd met de Britse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Be vin. In officiële kringen te Londen is men thans optimistisch gestemd ten aanzien van de toekomstige Brits-Franse betrekkingen. De weg is thans vrijgemaakt voor een gemeenschappelijk optre den op verscheidene gebieden van de buitenlandse politiek, zo voor spelden diplomatieke waarnemers. VEEL WIND Weersverwachting geldig van M*aa,- dagavond tot Dinsdagavond: ln de avond of nacht zwaar be wolkt met regen. Morgen overdag wisselend be wolkt met enkele plaatselijke buien Langs dc Wad- denkust tijdelijk stormachtige, el ders tijdelijk krachtige of har de wind uit Wes telijke riclitln- gen. Weinig verandering tuur. 18 Januari: Zon op 8.39, onder 17.02; Maan op 21,50. onder 10.49. Waarnemingen hedenmorgen 8,40 uur te Rotterdam. Luchtdruk 1017,2 m.bar.: wlrid Wï 3; temp. 6.9, max, temp. 8.8 (gistermor gen 8.40); min. temp. 6.8 (hedenmor gen 8.1S). weersgesteldheid: betrokken. tempera-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1