Dr. Drees zal Soetan Sjahrir in Batavia ontmoeten K. Vorrink ernstig gewond bij vliegtuigongeluk HET ROTTERDAMSCH PAROOL Nog geen resolutie der V.S. in de Veiligheidsraad Y-man maakte tientallen slachtoffers Nederlandse Incht-taxi stort neer in Denemarken Geen verschijnselen van een ernstige griepepidemie Drees Donderdag naar huis? Nieuwe onrust in Zuid-Afrika Koningin leidde hen zelf door paleis Eind dezer maand extra vetrantsoen „Verontwaardigd over toestand op Banka" Superfort verongelukt in Schotland Voortaan faciliteiten voor „reliëf-goederen Verraad uit rancune Diesel-sneltreinen per 15 Mei naar Noorden Eerste en tweede piloot gedood Virus in Leiden aangetoond Het Zondagsrijverbod en Horecabedrijven Gunstiger deviezenregeling voor reizen naar het buitenland Weerbericht Dinsdag 18 Januari 1949 ted. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 69300 Ahonn.prijsi per week 0.32 per kwartaal ƒ.4,10, losse nummers 0.09 Opcjsrlcht door de Stichting „Hei Parool" DE SCHIEDAMMER A Negende jaargang, No. 14 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers Postgiro 39S644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlrecteun B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Soetan Sjahrir, een der republikeinse leiders, die zich fe Prapat op Sumatra bevindt, heeft een uitnodiging ontvangen naar Ba tavia te komen yoor besprekingen met de Nederlandse minister president, dr. W. Drees. Soetan Sjahrir is hiertoe heden naar .Batavia vertrokken. Aldus deelde de Nederlandse verfeqcn- woordiger bij da Veiligheidsraad, dr. Var Royen, Maandag de Raad te Lake Success mede. Deze mededeling was vervat in de rede, welke de Nederlandse woordvoerder hield tijdens de Maandag voortgezette debatten over de Indonesische kwestie. In het verloop van zijn betoog roerde hij ook het rapport aan van de Commissie van Goede Diensten over de huisvesting van de repu blikeinen op het eiland Banka. Naar aanleiding hiervan zeide dr. Van Roy en: „Jk ben gemachtigd te zeggen, dat mijn regering met diep leed wezen heeft kennis genomen van het bericht betreffende de huis vesting en de vrijheidsbeperkin gen waaronder de leiders ap Banka zijn gehouden. Inlichtin gen, door mijn regering ontvan gen, tonen aan dat dit geschied? is in directe tegenstelling met de instructies door de Nederlandse regering gegeven. Strenge maat regelen zullen worden genomen tegen he- die hiervoor verant woordelijk zijn." De bijeenkomst van de Raad was slechts van zeer korte duur. De verwachte Amerikaanse resolutie is nog niét ingediend. Naar Reuter verneemt zijn de inofficiële bespre kingen met verschillende leden van de Raad nog niet afgesloten. Eerst wanneer vast staat dat rede lijkerwijs verwacht mag worden dat een in te dienen resolutie vol doende instemming'zal vinden, zal de Amerikaanse gedelegeerde dr. Jessup hiertoe overgaan. Wel heeft dr. Jessup Maandag het woord gevoerd. Hij verheugde zich, dat over alle punten van wer kelijk belang een eensgezinde me ning bestaat in de Raad. Ook liet hij zich prijzend uit over het ini tiatief van India om over de Indo nesische kwestie een „Aziatische conferentie bijeen te roepen. De eerste spreker van de avond was de gedelegeerde voor de Repu bliek, de heer Palar. In de loop van 2ijn betoog overhandigde Hü de voorzitter^vah-de- Raad, de- Cana dees McNaughton een brief, waarin de raad-wordt verzocht republi keinse leiders vrijgeleide te ver schaffen, opdat zij in Lake Success de Raad zullt kunnen inlichten over de feitelijke, toestand in Indo nesië, De voorzitter zeide dit ver zoek te willen steunen. De C.v.G.D, 2al de Nederlandse autoriteiten hun medewerking hieraan vragen. Hij .vestigek de aandacht van de Raad erop, dat naar zijn mening geen der argumenten van dr. Van Roy en stand hielden tegenover de duidelijke en ondubbelzinnige ver klaringen van de Commissie van Goede Diensten.; „De feiten," zo zeide hy, „zoals ze door de Com missie van Goede Diensten zijn ge rapporteerd, laten aan duidelijk heid niets te wensen over. De Ne derlanders hebben de order staakt het vuren genegeerd, zij hebben de republikeinse leiders niet vrijgela ten en,geen faciliteiten verleend aan de-militaire waarnemers van de C.v.G.D., ondanks de toezeggin gen, die de heer Van Royen de Raad hieromtrent heeft gedaan. De Raad zal Woensdagmiddag andermaal bijeenkomen. Naar u-y vernemen ligt het In de bedoeling, dat dr, Drees Donderdag tilt Batavia naar Nederland ver trekt. Hfj zal de reis maken, met de Constellation „Franeker". gezag voerder Lu Sillevis, In Durban thans 116 doden geteld Te Pietermaritzburg, 50 km van Durban, zijn 150 negers gearres teerd, die zich naar een Indisch huls begaven. De politie heeft voorts twee taxi's onderschept en de inzittenden,. 16 gewapende In diërs, gearresteerd. In het centrum van de stad hebben negers Maan dag een Indiër uit een bus gehaald en mishandeld. Hij moest met een schedelbreuk in het ziekenhuis worden opgenomen- Het aantal 'doden tengevolge van de onlusten te Durban is tot 116 gestegen doordat nog zes personen in het ziekenhuis overleden zijn. Volgens schatting van Hel RodB Kruis verblijven nog een 25.000 be vreesde of dakloze Indiërs in de twaalf grote vluchtelingenkampen. De Indische markt is nog niet her opend. Meer dan honderd Europeanen, Indiërs en Afrikaners (negers) zijn reeds voor het. gerecht verschenen in verband met de onlusten. De meeste Afrikaners zijn naar hun werk teruggekeerd en de In diërs beginnen orde te stellen op hun vernielde huizen, waarvan in de vele gevallen echter niets dan Verkoolde resten werden terugge vonden. De politie in Natal geeft vier redenen aan voor de onlusten, ten eerste de aanval op Donderdag door een Indiër op een Afrikaner, voorts veelvuldige aanrandingen van inheemsen door Indiërs; het aan de inheemsen door de Indiërs berekenen van zwarte prijzen voor minderwaardige goederen, en ten slotte onbillijke behandeling- van inheemsen in Indische autobussen. Sultan Hamid II: Weinigen is tot dusverre de eer te beurt gevallen op een tocht door de zalen van het paleis op de Dam te Amsterdam een rondleidster te hebben als de 94 jongelui, die Maandagmiddag het paleis bezoch ten. Hun toonde namelijk de Ko ningin in eigen persoon het paleis. Aanvankelijk zouden deze 94 kin kinderen, wier leeftijd varieert van twaalf tot zestien jaar tijdens het kroningsspel in het Amsterdamse stadion de kroon hebben binnen gedragen, doch tot hun grote te leurstelling werd hierin'op het laatste ogenblik verandering ge bracht. De koningin had de wens uitge sproken de jongens en meisjes toch persoonlijk te ontmoeten en zo to gen de 94 kinderen, die allen in de oorlogsjaren een of beide ouders hebben verloren, Maandag naar het paleis. En hun verwachtingen wer den niet teleurgesteld, want zo als zij later opgetogen vertelden een betere ontvangst hadden zij zich met kunnen wensen. Einde Januari zal een extra rant soen voedingsvetten beschikbaar worden gesteld, van 259 gram voor de leeftijdsgroepen A, B en C en 125 gram voor de groepen D en E. De verbeterde vetgrondstoffenpo- sitie heeft het reeds in 1048 enkele, malen mogelijk gemaakt de basfs- rantsoenen te verhogen met de be schikbaarstelling van een extra rantsoen. Het zal van de vetgroisdstoffen- positie afhangen, of de extra ver strekkingen dit jaar met regelma tige tussenpozen zullen worden voortgezet. De verstrekking van spijsolie zal, zoals tot nu toe ge bruikelijk, op een afzonderlijke bon geschieden. „In federale kring is het bericht omtrent de behandeling van Mo hammed Hatta c.b, op het eiland Banka en in het bijzonder het feit, dat hun, ondanks strikte orders daaromtrent, geen bewegingsvrij heid was toegestaan, met veront waardiging ontvangen," aldus deel de de voorzitter van het Bijzonder Federaal Overleg, Sultan Hamid II. aan Aneta ede. „Het is ons bekend, dat de rege ring van Indonesië meer dan een maal een strikte order hieromtrent heeft uitgegeven. Ik hoop, dat de werkzaamheden van onze commis sie, die contact wil zoeken met verschillende van deze prominente republikeinen, door het gebeurde niet nadelig zullen worden beïn vloed/^ aldus vervolgde hij. Hamid zeide, dat nog niet kan worden aangegeven, wanneer de commissie verslag zal kunnen uit brengen over het overleg met de republikein n. „Maan^cochtend voerde de commissie besprekingen met dr. Beel, teneinde diens mede werking te verzoeken om contact met verschillende leiders van de republiek spoedig mogelijk te ma ken. Deze personen bevinden zich respectievelijk te Diogja, Batavia, Prapat en op Banka". Minstens zes doden Een Amerikaans Superfort met waarschijnlijk 20 25 mensen aan boord, Is in een dikke mist neerge stort In de buurt van hef dorp Lochgoilhead (Wcst-Schotland). Het toestel stortte neer op een 1200 meter hoge berghelling. De machine Is geheel uitgebrand. Het is nog niet bekend hoeveel slachtoffers er zyn. Enkele persbe richten'spreken van zes, andere vari twintig-doden. Men heeft het wrak nog niet kunnen bereiken. Deskun digen achten het echter niet uitge sloten, dat een deel der bemanning en passagiers zich door middel van parachutes in veiligheid heeft we ien te brengen. H.K.H. Prinses Margriet, het derde dochtertje van H.M. Koningin Ju liana en ZJC.H. Prins Berrihard, wordt op 19 Januari 6 jaar oud. Een recente foto van het jarige Tussen de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, - en de Amerikaanse ambassadeur, dr. 3?a- ruch is een regeling tot stand geko men voor de behandeling van ge schenkzendingen uit de Verenigde Staten naar Nederland. Ingevolge deze' overeenkomst zullen voortaan geen invoerrechten worden geheven bij binnenkomst in Nederland van „relief"-zendin gen. De kosten van. het vervoer van deze zendingen binnen Neder land worden betaald uit de specia le rekening van de guldenstegen waarde; der Marshall-hulp bij de Nederlandse Bank. Voor-particuliere zendingen gel den de bepalingen van deze over eenkomst voor levensmiddelen, ge dragen kleding en schoeisel, alsme de geneesmiddelen. Uitgezonderd zijn derhalve sigaretten en alcohol houdende dranken. Deze foto van Tientsin, mei üe „Toren der trommels" op de achtergrond, werd. gemaakt vlak voor de grootscheepse aanval der Chinese comtittt- r is ten op deze belangrijke stad in Noord-China. Nadat de communisten de stad aan een hevig en aanhoudend artillerie-bombardement, dat zeer vele slachtoffers maakte, hadden blootgesteld, werd Tientsin j.l. Zater dag bezet. Tegen de 46-jarige petroleumventer J. J. F. de Groot utt Bodegraven eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het H^gse bijzondere ge rechtshof Maandagmiddag 15 jaar ge vangenisstraf met aftrek. De G. Had talloze Nederlanders verraden. Tot zijn slachtoffers behoorde de bur gemeester van Bodegraven de heer G, Vonk, die een huls van verdachte's moeder hsd gevorderd. Uit rancune had verd. de Landwacht te Gouda in de arm genomen; als gevolg van zijn on gunstige uitlatingen over de burgemees ter werd deze ln December 1344 gear resteerd en op transport naar Rotter dam bij Lekkerkerk zogenaamd „op de vlucht neergeschoten". Uit dankbaarheid voor de hem be tvezen diens; het huis kwam inder daad vrij stelde De Groot zich als V-man ter beschikking van de Land wacht en de S D te Gouda en Rotter dam. Dag in dag uit tot het uur van de bevrijding toe bra ent hi; tientallen per sonen aan, onderduikers, clandestiene slachters, zwarte handelaren enz. Waarom verried U iedereen rret w:e U in aanraking kwam? vroeg de presi dent? Verd.: Omdat Ik meende goed te doen. In zijn requisitoir zei mr. Donker dat De Groot m een minimum van tijd eer. maximum aantal Nederlanders had ver- raden. Behalve burgemeester vonk hadden zeven van de door ncm aar.ge- b'aehte persorrn d« dood gevonden. Verd meende cat hij met aansprake lijk was voor de dood van burgemeester Vonk en ook ontkende hü zoveel men sen te hebben aangegeven als het om vangrijke dossier aantoonde Acht iaar luidde de eis tegen de 23- jange naoper N. Polderman uit Rot terdam, P. had ln 1941 dienst genomen bij het Vrijwilligerslegioen Nederland. In Maart 1945 zou hij briefjes van Ille gale werkers, die evenals htf in de ge vangenis te Zwolle waren opgesloten, tn handen van de Duitsers hebben ge speeld. Als gevangertiskapper had hij meer vrijheid van beweging: de ge- vengenen plachten aan hem de bezor ging van clandestiene briefjes naar de buitemvereld over te laten. Zoals bekend zullen met ingang van 15 Mei enige diesel-elcctrischc treinen gaan rijden van het Westen naar het Noorden des lands. Wij vernemen thans dat deze treinen op het traject Zwojie Groningen niet te Meppei, Hoogeveen en Bellen zullen stoppen. In Assen stoppen de naar Groningen gaande treinen alleen voor het laten uitstappen van "reizigers, de uit de rich ting Groningen komende treinen alleen voor het latei» instappen. GEEN PINDA'S VOOR KINDE REN BENEDEN VIER JAAR De geneeskundige hoofdinspectie voor de vólksgezondheid wijst er op, dat het eten van apenootjes Voor kinderen beneden de vier jaar ge vaarlijk is. Vele kleuters hebben al in ziekenhuizen moeten worden op genomen, omdat zij een nootje „in het verkeerde keelgat" hadden ge kregen en de behandeling, die in dat' geval noodzakelijk wordt, geeft soms aanleiding tot gevaarlijke complicaties. Een ongeluk met het Nederlandse vliegtuig PH-NAZ in Denemarken heeft twee personen, de eerste en twee de piloot van het toestel, het leven gekost. De derde inzittende, de heer J. J. (Koos) Yorrink, liep hierbij ernstige, doch niet levensgevaarlijke verwondingen op. Het vliegtuig, dat behoorde tot de vloot van de Aero Holland N.V., een twee-moto rig toestel van het type Cessna vloog Maan dagavond omstreeks 21.40 uur onder zeer ongunstige weers omstandigheden boven het Deense eiland Falster tegen een groep bomen. Het stortte neer en werd hierbij geheel vernield. Er brak echter geen brand uit. De eerste piloot van het vliegtuig Rudolf Protiva, een Tsjech van geboorte werd door een arbeider die de eerste hulp verleende dood in zijn cabine aangetroffen. De tweede piloot, de Nederlander Willem Frederilc de Jong uit Gouda, eveneens gedood, was door de kracht van de botsing uit het vliegtuig geslagen. De arbeider vond ook de heer Vorrink op enkele nieters van het vliegtuig. Per ambulance werd hij over gebracht naar het ziekenhuis van de plaats Nyfeöping, op twintig kilometer van de plaats des onheils, Een onderzoek in het ziekenhuis wees uit, dat het rechterdybeen en de rechterarm van de heer Vorrink zijn gebroken. Voorts heeft hü een wond in do rug. Blijkens een eerste onderzoek Is zj|n toestand niet le vensgevaarlijk. Men rekent op vol ledig herstel, al zal hij vermoedelijk wel geruime tjjd in het ziekenhuis moeten doorbrengen. De heer Vorrink, die voorzitter is van de Partij van de Arbeid en voor deze partij deel- uitmaakt van de Tweede Kamer had Maandag de gehele dag het congres bijgewoond, dat de Partij van de Arbeid hield te Amsterdam inzake de toestand in Indonesië. In de avonduren vertrok hij per speciaal vliegtuig van Schiphol met bestemming Kopenhagen, om van daar door te reizen naar Oslo. Hy zou daar bêspreklngen voeren met enkele vooraanstaande personen uit de socialistische beweging. Ook zou (Van een eigen verslaggever) Nog steeds waart de griep rond, nog steeds zijn er in fabrieken en werkplaatsen lege'plekken. De mensen, die daar behoren te ziften of te-staan liggen met sombere ge zichten thuis onder een paar extra dekens en zuchten nu en dan zwaar, omdat er weer zo'n pijn scheut vaart door benen, armen of rug. Er zijn velen onder ons die de angstige vraag stellen: „Is er weer zo n griep-epidemie op komst als na de vórige, oorlog?" Wij hebben. "6t oordeel gevraagd van een bij uitstek deskundig arts, die ons het virus voor het eerst is aangetoond deze streken wijzen echter geens zins op ernstige symptomen. Ook in ons land zyn wat meer grieppaüënten dan in normale tijden (griep komt in het vroege voorjaar en tijdens zachte winter maanden altijd voor!), maar ook hier is van ernstige verschijnselen geen sprake. Voor zover thans is na te gaan zijn er geen aanwijzingen, dat er een ernstige griep-epidemie op handen is. Influenza, het deftige woord voor griep, wordt veroorzaakt door een uitermate kleine ziekteverwekker, Het Is in dit verband misschien wel interessant te kunnen vermelden, dat in deze griep-periode het griep- volgende meedeelde: Het is inderdaad waar, dat er in enkele delen van Europa (Italië, Frankrijk en enige streken in an dere landen) in ietwat grotere om vang dan normaal griep-verschijn- selen optreden. De berichten uit door wetenschappelijke werkers van de Leidse "Universiteit Deze geleerden hebben nauw contact met het „Institute for medical research" in Londen, een instelling van de Wereld-Gezondheids-organisatie. In de Philips-fabrleken te Eind hoven neemt men thans proeven met een vaccin tegen de griep. Dit vaccin is bereid by Philips-Van Houten in Weesp. In hoeverre het enige uitwerking heeft bij het voor komen en genezen van influenza moet nog worden afgewacht. Geen onrust „Laten de mensen zich vooral niet by voorbaat zorgen maken", zei onze zegsman. „Zoals ik reeds zei xvyst niets op de komst van een epidemie, die ernstige gevolgen kan hebben, Angst is altyd een slechte raadgever. Men moet zijnkalmte^ bewaren en alle maatregelen aan de artsen overlaten. Vooral geen gekke dingen doen. Bepaalde pre paraten slikken ter voo^bëhoeding tegen griep heeft in het algemeen weinig zin, omdat men in medische kringen van dc preventieve wer king van dergelijke preparaten lang niet overtuigd is". Onze zegsman wees er nog op, dat de catastrofe van 1918'19 waarschijnlijk grotendeels veroor zaakt werd door de slechte voe- dingstoestand, waarin millïoenen mensen verkeerden. Nu is dat, ze ker In ons land, absoluut niet het geval. De Nederlander is goed ge voed, zyn weerstandsvermogen is in dé afgelopen drie jaar enorm toe genomen. hij belaBt z(jn mefc een regerings opdracht Tegenover een correspondent van het A.N.P. verklaarde de Deense arbeider Nielsen, die het eerst tot de plaats van de ramp doordrong, dat het op het tijdstip waarop het ongeluk ge beurde zeer slecht weer was. Het was zeer donker en er viel natte sneeuw. Om tien over half tien zag hij een vliegtuig vanuit de Oostzee komen en hij had de indruk, dat het toestel een noodlanding wilde maken- Volgens deze getuige moet de pi loot echter op het laatste ogenblik gezien hebben, dat tussen het wa ter en de bomen slechts twintig me ter ópen terrein lag. Wat er daar na gebeurd is kon hij niet zeggen, maar waarschijnlijk is, dat het vliegtuig daarop iets landinwaarts is gezwenkt.-Het heeft hierbjj de top van een boom geraakt en kwam. vervolgens nog iri aanraking met vijf opeenvolgende bomen. Tegen de zesde ging het vliegtuig te pletter. De motoren ploegden zich diep in de grond en het toestel werd gro tendeels vernield. De arbeider, die zijn huis heeft aan de Oostkust, dat een van de eenzaamste gedeelten van het eiland is, had de slag gehoord en probeerde onmiddellijk het wrak te bereiken. Daar'het echter reeds zeer donker was en sneeuw en re gen hem het uitzicht zeer bemoei lijkten. bereikte hij het strand, waar het vliegtuig was terechtge komen eerst een half uur na de ramp. Onmiddellijk werd de heer Vor rink vervoerd naar een eerste, hulp post, die ongeveer een kilometer van het strand verwijderd ligt en van hier werd hij kort daarop over gebracht naar Nyköpihg. Van de beide slachtoffers van het vliegtuigongeluk- op het Deense eiland Falster Is dé eerste uiloot Rudolf Protiva veertig jaar oud ge worden. Hij is geboortig uit Tsjeeho- slowakije, was gehuwd en had twee kinderen. De tweede piloot-telegrafist was de heer Willem Frederlk de Jong. Hij was geboren te Gouda en 25 jaar oud. Onze Haagse redacteur meldt nog, dat huisgenoten van de heer Vorrink, die vanmorgen om half tien hebben gesproken met het zie kenhuis, waar hij is opgenomen, mededeelden, dat de toestand van 1 het slachtoffer zich na .de nacht i K. VORRINK vrij gunstig laat aanzien. Intussen meent men in Den Haag dat de heer Vorrink tenminste vier weken in het ziekenhuis zal moeten blyven voor ht1 naar Nederland zal kunnen worden overgebracht. De heer Vor rink was gisteravond na afloop van het congres van de P. v. d. A. per luchttaxi van Schiphol naar Dene marken vertrokken. Vanmorgen is een Dakota yan- Aero-Hplland, met o.a. de heer F. Diepen en enige familieleden van de heer Vorrink uit Kopenhagen ver trokken naar' de plaats waar de -luchttaxiverongelukt is. De aan vankelijk geuite Veronderstelling, dat benzinegebrek de oorzaak van het neerstorten zou zijn, wordt on waarschijnlijk geacht, omdat dc Cessna nog brandstof voor eeti uur aan boord moet hebben gehad. De gedetineerden Sebel en Langkamp, wier briefjes in het bezit van de'Duit- sexs kwamen, zijn gefusiUeeru. Ook was verd. tenlaete gelegd, dat hij uit pak jes. bestemd voor de gevangenen tabak en andere artikelen had"1 genomen. Na de bevrijding was hij een maand bij de B.S. geweest. De raad van bijstand van Be- drijfshoreca (hotel-restaurant- en cafébedrijven) heeft onlangs beslo ten, zo lezen wij in „Horeca", om. zodra daarvoor een gunstig tijdstip is aangebroken, opnieuw bij de" minister van Verkeer aan te drin gen op opheffing van het Zondags rijverbod, daar gebleken is, dat een vrij groot aantal Horeca-bedrijven, vooral die, welke gelegen zijn ia bad- en vacantieplaatsen, of inge steld zijn op publiek, dat in eigen., auto pleegt tq komen en de zaken- auto eens een keer voor ontspan ning gebruikt, in hun bedrijf ern-' stig wordt geschaad. Onder de ondernemers zal in. verband hiermee een enquête wor den ingesteld naar de in 1948 door heo geleden inkomsten-derving, doordat de Zondag voor hen als, exploitatiedag geheel of groten deels verloren is gegaan. Buitenlands bezoek aan het Bouwcentrum Het Bouwcentrum werd dezer dagen bezocht door sir George F. Pepier. de voorzitter van de International Federa tion for Housing and Town-planxitaz. Sir Georse was vergezeld door zyn.: vrouw fde vroegere algemeen secreta resse van de Int. Federation) en de heer F. J. Osborn, voorzitter van de Town and Country-planning Associa tion.. Van Nederlandse zijde waren bJJ dit- bezoek aanwezig dr. ir. Z. IJ. v, d.- Meer, directeur-generaal voor de Volk* huisvesting, drs. H. v. d. Weydc. secre taris-directeur van het Ned. Instituut oor Volkshuisvesting en Sledeboyw en ir. A. Bos, directeur van de dienst van Volkshuisvesting te Botterdam.' De buitenlandse bezoekers lieten zich op zeer levendige wijze over de Inrich ting van het Bouwcentrum uit en leg den de nadruk op de betekenis- van dit Instituut voor de International» West-Europese samenwerking op het gebied van het bouwwezen.,- devolks huisvesting en de stedebouw. Ramp drijvende bok .Ajax* voor Raad voor de Scheepvaart Voor de' Raad voor de Scheepvaart werd Maandagmiddag de ramp 'de; 300 ton metende drijvende bok. .Ajax*.' behandeld, die op 1 Maart 1948 „ier ^hoogte van Kaap Gata ln de nabijheid van Algiers kapseisde en: zóók. WD» ..AJax" was op weg naar. Indonesië en werd gesleept door de „Hudson"-van de Firma L. Smit én Co. - - Drie getuigen waren opgeroepen, na melijk de adjunct-inspecteur van de tf-hniscbe dienst van de firma Smit en Ci-.. de heer J. van Gastel, de chef- technische .dienst van deze fifma, Ir. G. Langelaar en de runner A. van dér Linden. Het onderzoek heeft nog steeds geen definitieve oorzaak voor de ramp kun- nen uitwijzen en ook de verklaringen der getuigen brachten weinig ophelde ring. De heren Gastel en Langelaaï". konden slechts vermoedens uiten. '-H»' runner heeft het op het ogenblik-,van de ramp te druk gehad om te kunnen constateren of luiken mogelijk open-' stonden of andere omstandigheden het zinken van de bok tot gevolg kunnen hebben gehad. Daar de romp van de „Ajax" in de laatste bezettingsjaren werd gebouwd,, kwam uit de raad de vraag naar" .voe ren of misschien materialen 'van infe rieure kwaliteit gebruikt zijn. Ook achtte een der leden van de raad het laswerk uit die jaren niet zo betrouw baar, als dat uit de na-oorlogse jaren. De Raad zal binnenkort in deze zaak uitspraak doen. Het ministerie vati Overzeese Ge biedsdelen verzoekt ons erop te wijzen^ dat de Zaterdag gepubliceerde verlies- lijst van de stri|dkrachten in Indonesië niet betreft dc verliezen, die In de tijd van een week geleden zijn. doch die welke gerapporteerd zijn gedurende die week. De verlieslijst orrfvat de periode van 23 December 1948 tot en met 12 Januari 1949. Loterij voor reizen naar Frankrijk afgeschaft T-TeT is nog wel wat vroeg in het -1- -1- jaar om nu reeds over vacantic en va can tie-plan nen te denken en te schrijven, maar niettemin zullen velen nieuwsgierig zijn te weten in hoeverre een reis naar het buiten land in de aanstaande zomer, moei lijkhedenzal opleveren. Als onze inlichtingen juist zijn, dan mogen wij aannemen, dat voor reizen naar Frankrijk de deviezen- aanvragen voor 100% zullen wor den toegewezen, d.w.z., het lolings- systeem van vorig jaar, dat zovele „nieten" opleverde, zou kunnen vervallen. Het maximum bedrag aan francs, dat kan worden opge nomen is in Hollands geld: 400 per persoon. Ieder mag slechts een maal per jaar 'deviezen voor Frank rijk aanvragen. Voor de maanden Januari tot en met Maart is een half mil li oen gulden aan francs be schikbaar gesteld voor toeristen- reizen naar Frankrijk. Hiervan is tot nu toe slechts ongeveer f 100.000 opgenomen door het publiek, zodat het resterende bedrag aan devie zen, waarschijnlijk aan de zomer- vacantiegangers ten goede zal komen. Evenals in 1948 zullen deviezen- aanvragen voor Engeland voor 100%, dus zonder loterij, worden toegewezen voor een maximum be drag van 30.- per persoon en per jaar. Voor vacantiereizen naar Zwitserland wordt de devïezenlote- rij dit jaar gehandhaafd. De kans op toewijzing is 1 op 4; maximum per persoon: 400 Zwitserse francs (circa t 250.-). Het is nog niet bekend hoe dé deviezen-regeling met België dit jaar zal uitvallen. Hopelijk zal de regering in staat zijn tegemoet te komen aan veler wens, het land. van de Benelux-partner te bezoe ken. Verwacht wordt, dat voor reizen naar Denemarken een zelfde rege ling kan worden getroffen als voor Frankrijk. In de afgelopen zomer zijn veel meer Denen in ons land gexveest dan Nederlanders in DeneL marken. Wij hebben dus-nog een tegoed aan deviezen voor dat land. Met Noorwegen zal zeer waar schijnlijk een overeenkomst wor den afgesloten voor groepsgewijze uitwisseling van toeristen, terwijl Oostenrijk het plan heeft, om een aantal z.g. Toeristen-Karten be schikbaar te stellen, waarop devie zen voor reisdoeleinden kunnen worden verkregen. Al met al zijn de vooruitzichten' voor degenen, die hun of haar va- cantie dit jaar in het buitenland wensen door te brengen ten aanzien van het deviezen-probleem wel wat gunstiger dan vorig jaar. ZACHT Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: Matige tot Krach tige en langs, de Waddenkust tijdelijk harde Znld-WesteiiJ- k* wind. Half tot zwaar bewolkt met. af en toe enige re gen or motregen. Aanhoudend zacht. 19 Januari: Zon op B.38, onder 17.041 Maan op, 23.26, onder 11.02.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1