m KRUIK HET ROTTERDAMSCH PAROOL Ons volk te weinig geschoold in internationale politiek Blokkade in Duitsland verscherpt „Geen uitkering meer aan dr. W. Mengelberg" Minister Stikker antwoordt de Kamer Geen regeringsstappen ten gunste van Kardinaal Mindszenty Zondag: wel voetbal, vanmiddag- niet Geen korfbal en hockey- Griep woedt over gehele land Onze verliezen in Indonesië Verkiezingen voor gemeenteraad Voor Rotterdam op 22 Juni vastgesteld HéBERTOT IN ONS LAND Het Leuvehavenbekken in 1950 gereed Havenbouw op het droge Nederlands trans itoverkeer naar Oost-Europa zwaar gedupeerd „IJzeren Gordijn" nu goedgekeurd Soekarno wil overleg -plegen met «Hatta NOREN ZETTEN ER HAAST ACHTER TOONT STALIN TOENADERING? Mindszenty bekent en herroept Maandag a.s. reeds uitspraak? Weerbericht Zaterdag 5 Februari 1949 ted. en A dm. Lemge Heven Hl. Schledenn Tel 69300 Abonrnprijsi per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting «Het Parool** DE SCHIEDAMMER Negende jaargang, No. 30 Uitgave N.V. De Nieuwe Per» Postgiro 393644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeuri B. de Vries Hoofdredacteur, "fit. Ramaker BU de voortzetting der behande ling van de begroting van buiten landse zaken heeft de minister, de heer Stikker, Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer zijn Donderdag afgebroken rede voortgezet. De or ganisatie van het departement be sprekende, zei de hij, dat hem ge bleken was, dat die in het alge meen wel aan de behoefte voldoet. Het zon xX gevaarlijk zijn de heer Welter te volgen in zijn adviezen omtrent het optreden van de Neder landse gezanten. Men kan duidelij ke taal spreken zonder grof tc zijn. De redevoeringen van dr, van Royen leggen daarvan getuigenis af. Het algemene beleid besprekende zeide minister Stikker, dat ons volk weinig geschoold in de buitenland se politiek, zich daar plotseling te genover zag geplaatst. De ontwikke ling schetsende wees hij erop, dat na de oorlog wel gebleken is, dat men niet terug kon naar de onzjjdig- heidspolitiek, daaruit zijn de con sequenties getrokken. Vcor het Ne derlandse volk is dat een nieuwe weg en nu blijkt het gemis aan poli tieke scholing. Teveel heeft Nederland de volkengemeenschap beschouwd uit een oogpunt van recht en niet uit een oogpunt van poli tiek en machtsverhoudingen. Nederland zou een fout maken als het geen rekening hield met het feit, dat in de UNO het spel der politieke krachten zich doet gevoelen. Wanneer een Veilig heidsraad zijn competentie ver re overschrijdt heeft een klein land de taak niet voor die poli tiek te buigen, maar zijn positie vastberaden te handhaven. Niets mag worden nagelaten om ons standpunt in de Indonesische kwestie te doen zegevieren. Het zou onjuist zijn, ons thans gegriefd uii de UNO terug te trekken, aldus de minister, Opmerkend, dat Nederland een integrerend deel van de Westerse samenleving is, betoogde spr. ver volgens, dat we hebben samen te werken met andere landen om onze christelijke cultuur te verdedigen tegen de hoogst ernstige aanslagen, welke daartegen Worden onderno men. Na het uitzonderlijk grote be lang der Marshallhulp te hebben belicht zeide de minister over de Het hoofd-consulaat van de K.N.V.B. deelt mede: Gezien het buitengewoon fraaie weer en de" gunstige temperatuur «verdag, zal het K.N.V.B.-program- ma van aanstaande Zondag in zijn. geheel worden gehandhaafd. In eer ste instantie worden de speelvel den door de consuls gekeurd, ter wijl de uiteindelijke beslissing bij de betreffende scheidsrechters ligt. Alle, door de K.N.V.B. voor heden vastgestelde wedstrijden hebben daarentegen geen doorgang. Ook de korfbal en hockey-wed strijden zijn afgelast. Ten aanzien van de griepepidemie kan gezegd worden, dat deze zich op het ogenblik over het gehele land verspreid heeft. Er kon in de laatste weken een toeneming van het aantal griepgevallen worden vastgesteld, maar in medische krin gen neemt men aan, dat thans waar schijnlijk het hoogtepunt is bereikt. Alhoewel er zich enkele sterfgeval len hebben voorgedaan, behoudt de f-iepepidemie een zeer goedaardig arakter. In Polen zijn op groote schaal arrestaties verricht men schat het aantal op meer dan duizend na de ontdekking van een complot, dat naar /en officiële bekendma king te Warschau zegt, ten doel had, de vooraanstaande leden van de regering te vermoorden. De ar restaties duren volgens de officiële verklaring nog voort. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon. Landmacht: Gesneuveld 19 Jan. sol. ML Goossens uit Gexnert (N.-Br.>, Gesneuveld 20 Jan.: sold. K. Schilder uit Volendam. Gesneuveld 23 Jan.: sold. J. A. Mejjs uit Oisterwfjk. Gesneuveld 26 Jan.: sold M. A. Knesken uit '-s-Gravenhage; korp. C. M. Flanye uit Schie dam. Gesneuveld 2? Jan.: sold. J. W. Pas uit Arnhem K.N.IL Gesneuveld 9 Jan.: sold. J. Berhitoe uit Indonesië; sold. Mangi uit Indonesië; sol. Soe- koer uit Indonesië; sold. G. M. Tabor uit Indonesië, Gesneuveld 10 Jan.: korp. Amathasan uit Indonesië; korp. Samld ait Indonesië; sold. Gijo uit Indonesië. Gesneuveld 11 Jan.: sold. DJenal uit Indonesië; sold, Slasïh uit Indonesië. Gesneuveld 12 Jan.: sol. DIra uit Indonesië. Gesneuveld 14 Jan.: S- Koctoe uit Indonesië; sold. Mohamad Saleh uit Indonesië. kwestie van het Antwerpen—Rijnka naal niet gaarne onvoorbereid een verklaring te willen afleggen. Spr. erkende, dat Nederland vaak maar half begrijpt hoe noodzakelijk de samenwerking met andere landen der Westelijke unie is. Deze moet gedragen worden door de belangstelling van een zo groot mogelijk deel der bevolking Komende tot het Duitse pro bleem, zeide de minister, dat de strijd om de scheiding tussen West en Oost-Duitsland vergaande conse quenties zai hebben voor de aan grenzende landen. De regering zal zich verzetten tegen iedere onna tuurlijke bevoordeling van Duitse havens. West-Dui Island moet z.i worden ingeschakeld in de West- Europese samenwerking De minister gaf te kennen, dat de technische grenscorrecties geheel afzonderlijk staan van de Neder landse territoriale eisen. Nederland heeft Israel niet erkend toen ande ren dat deden, omdat er nog be langrijke bezwaren waren. De wa- penstilstandsanderhandelingen moe ten worden afgewacht voor Israël de jure kan worden erkend, Hoezeer de regering de beschuldiging tegen kardinaal Mindszenty betreurt, toch meent zij, dat het niet op haar weg ligt enige stap te doen. Dat is even- Dit jaar zullen in alle gemeen ten raadsverkiezingen worden ge houden. Normaal moet de eenmaal gekozen gemeenteraad gedurende 4 jaar aanblijven, doch in de wet vani 1 Maart 1946 is bepaald, dat na de verkiezingen in dat jaar, na een termijn van 3 jaren weder raadsverkiezingen zouden worden gehouden om te voorkomen, dat bepaalde jaren een opeenhoping van verkiezingen zouden te zien geven. Krachtens de "gemeentewet is de candidaatstelling algemeen op de 2e Dinsdag in Mei. B, en W, hebben echter de bevoegdheid de verkiezingsdatum vast te stellen. Voor Rotterdam en Den Haag is deze datum 22 Juni., Luistervergunningen met H omwisselen Radioluisteraars die in het bezit zijn van een luistervergunning met serielettcr H, moeten deze vergun ning in het tijdvak van 5 tot en met 16 Februari omwisselen op een postinrichtmg (geen postagent schap). eeps bet geval ten aanzien van Spanje en Griekenland. Ten aanzien van de kwestie van het federalisme zeide minister Stikker zich erover te verheugen, dat de besprekingen te Londen de deuren hebben geopend voor een Europese Unie. Na de rede van minister Stikker, die 2*6 uur aan het woord was ge weest volgden replieken. De verdere beraadslaging werd tot de volgende week geschorst. (Van onze Haagse redacteur) Plotseling bleek hij onopvallend in ons midden te zijn verschenen. Jacques Hébertot, de leider van het zijn naarn dragende gezelschap, dat m Den Haag, Rotterdam. Utrecht cn Leiden zal op treden met „Le maitre de Santiago" van Henn de Montherlant. Een man, die wat zijn uiterlijke verschijning betreft, ook alles anders kon zijn dan toneelleider, een man. die er blijkbaar met van houdt om grote woorden te spreken over sujn plannen cn doeleinden. Zo doende was hij gistermiddag in het gebouw van de Franse informatiedienst betrekkelijk gauw uitgepraat. Een stersysteem wordt m zijn gezelschap met gehuldigd. Het wil vooral toneel, dat wat te zeggen heeft. In Parijs gaat men veel naar de schouwburg ter wille van een rustige spijsvertering en daarom, vindt men bet thêat-e Hébertot daar wel eens een beetje te „hoog". Ofschoon het gezel schap dat geen commerciële onderne ming wenst te zijn zich als vertegen woordiger voelt van het Franse toneel, brengt het ook wel buitenlandse schrij vers op de planken. Over de inhoud van „Le maitre dc Santiago" wilde Hébertot niets mededelen. Onder de aanwezigen hevonden zich bestuursleden van de Alliance Frangaise uit Den Haag en Rotterdam en dr N. R. A. Vroom, hoofd van de afdeling Kun sten van het Departement van O., K. en W. Het was voorwaar geen kwajongenswerk, dat de mannen van Van Pelt's expeditiebedrijf uit Schiedam gisteravond en vannacht hebben gepres teerd. Op een der zwaarste wagenswaarover wij in ons land de be schikking hebben beter gezegd een combinatie van rijdende con structie met een totaat aantal van vijftig wielen vervoerden zij een 22 tn. lange en 48 ton wegende tank wan de Lekhaven naar de terreinen van de Caltex aan de Vondelingenplaat. Met een bok toas het zware gevaarte gistermiddag van een schip uit op de wagen geladen. Gister avond om JÜ uur werd gestart en na een voorspoedige tocht bereikte het transport vannacht om 1.30 «wr de Waalhaven, waar wegens de glad heid werd gestoptVanmorgen heeft men met goed gevolg dc laatste etappe afgelegd. Naar de Volkskrant meldt, heeft de Rijksfilmkeuring de Ameri kaanse film „Het IJzeren. Gor dijn", welke gebaseerd is op de authentieke gegevens van het Ca nadese proces der atoomspionnage. thans na herkeuring goedgekeurd voor personen boven 18 jaar. Aan deze toelating voor vertoning in het openbaar, is. echter de ^voor waarde verbonden, dat de impor teur de Nederlandse titel- van de film zal wijzigen. President Soekarno heeft aan het Bijzonder Federaal Overleg (BFO) een telegram gezonden waarin hij verzoekt om transportgelegenheid naar het eiland Bangka. Soekarno en Salïm, die nog steeds op Suma tra vertoeven, willen met premier Hatta, dte op Bangka verblijft, overleg plegen, o.a. over de resolu tie van de Veiligheidsraad. WANNEER de ingenieurs van de Dhvero van mening zijn, dat het Leuvehavenbekken voor het nieuwe Binnenbcurtvaarteentrum medio 3950 gereed zal zijn, dan mo gen wfl In goed vertrouwen aanne men, dat dit Inderdaad het geval zal z\Jn. Het tempo, waarin tot dusver de uitvoering van dit grote werk is geschied, wettigt dit vertrouwen. De duiker aan de- zijde van Ger- zon, de nieuwe kademuren voor Wijnhaven en Leuvehaven zijn in opmerkelijk korte tijd gereed geko men. De heide havens worden we derom verlevendigd door de talrijke schepen, die er dagelijks laden cn lossen. Op de eerste pier 2Ullen binnen enkele maanden de eerste loodsen kunnen verrijzen. Grote beurtvaart- maatschappijen behoren tot de ge gadigden. Maar nog ia het werk niet vol tooid. Van de eerste iasteekhaven moet de tweede kademuur nog gebouwd worden. Inmiddels is ook begonnen met de bouw van de tweede in* steekhaven. Christian! Nielsen's Gew. Be ton Mij. maakt hiervoor de kade muren op het droge. Op de foto staat de heimachine boven de bouwput van de kademuur, die on derheid wordt, Nadat de muren zijn voltooid, zal een graafmachine de haven uitgra ven, waarna de dam naar de Leuve- haven kan worden verwijderd. Ook het werk aan de vernieu wing van de Scheepmakershaven schiet goed op. Zoals bekend, wordt de oude Re derij brug over de Gedempte Glas haven vervangen door een bascule- brug, ten. Oosten van de bestaande brug, waardoor de bocht in de Glas haven zal verdwijnen. Tenslotte is er de Leuvesluis, waarvoor het heiwerk bijna gedaan is en men reeds begonnen is met het ijzervlechtwerk aan te brengen voor de betonnen vloer. Over ruim een jaar zal hier een PASSAGIERS KUNNEN WEER door &e lucht via de nieuwe route over Mauritius per KLM naar Indonesië. De passagiers gaan aan boord en zwaaien een laolsfe vaarwel. Gezagvoerder van het vliegtuig, dat van nacht vertrok, is H. Schultsz. Atlantisch Verdrag Een Noorse regeringsdelegatie, onder leiding van Halvard Binge,# de minister van buiten landse zaken, ig per vliegtuig naar Washington vertrokken om bespre kingen te voeren over het voorge stelde Atlantische verdrag. Waar schijnlijk zal Dean Aches on, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, de gesprekspartner zijn. Het aangekondigde Noorse be zoek kwam te Washington als een verrassing, aangezien Noorwegen nog niet was uitgenodigd tot deel neming aan het veiligheidsverdrag. stadsbeeld zijn ontstaan, dat her inneren zal aan dat van vó<5r de oorlog. De bebouwing van het Leuvehavenbekken zal echter an ders zij'tt; wij zullen de historische gevels van de pakhuizen en kanto ren aan de havens missen. Maar dan zal daar de aanblik zy:i van de vele schepen, de aken. tjalken en lichters, van de slepers en motor bootjes, de geur van versgeteerde rompen, de roezige bedrijvigheid van kranen, sleperskarren.cn auto's, die de Rotterdammers zullen troos ten over wat voorgoed verloren ging- In welingelichte kringen te Moskou gelooft men, volgens Reuter, dat maarschalk Stalin Bereid zou zijn deel te nemen aan een vierlandenconferentie met president Truman, de Britse premier Attlee en de Franse premier Henri Queuille, Dit zou tegemoet komen aan het bezwaar, dat de V.S. niet bereid z(jn alleen met de Sow jet-Unie kwesties te bespreken, die ook voor andere landen van belang zjjn, Goals'de kwestte-D cd tsland^ De Britse en Amerikaanse auto riteiten in Duitsland hebben een verbod gelegd op alle internationa le wegverkeer over de grens tus sen de Brits-Amerikaanse zone en de Russische zone. Het verbod wordt Zondag te middernacht van kracht. Deze stap is een nieuwe poging van het Westen om de economi sche druk op de Russische zone te versterken, als tegenmaatregel voor de blokkade van Berlijn. Nederland wordt door dit be stuit vooral getroffen doordat hier door de autodiensten van de ATO en andere vervoersbedrijven die diensten op Tsjechoslowakije, Polen en de Sow jet zone van Duitsland onderhouden ernstig bemoeilijkt worden. Deze auto's immers volgen een weg, waarbij zij in Duitsland de Amerikaanse en Russische zonegrens overschrij den. De speciale correspondent van het ANP te Berlijn meldt hieromtrent; Ofschoon Let technisch mo gelijk zou zijn, de verbinding met Tsjechoslowakije uitslui tend door de Brits-Amerikaan se zone in stand te houden, zouden door het nemen van deze omweg zware financiële offers worden gevergd. Op dit algemeen verbod zijn en kele uitzonderingen gemaakt. Zij betreffen personenauto's voor zo ver deze alleen passagiers"en hun persoonlijke bagage met zich voe ren, alsmede legervoertuigen die naar hun eigen land terugkeren en hun reis zijn begonnen, voordat het verbod was uitgevaardigd. Bij informatie over de tran sportmoeilijkheden in Duitsland, deelde de ATO-directie ons mede, dat hoewel de nieuwe bepalingen zeer zeker moeilijkheden voor het vrachtvervoer naar Tsjechoslowa kije, Polen en de streek rond Leip zig zullen veroorzaken, dc toestand geenszins hopeloos is. Men heeft reeds contact opgenomen met de Nederlandse internationale weg- vervoersorganisatie (N.I.W.O.), die zich onmiddellijk in verbinding heeft gesteld met de Nederlandse militaire missie in Duitsland. Op deze manier wil men trachten de wagens, die zich op 't ogenblik in de Russische zone bevinden, weer naar Nede'jfand te laten rijden. De ATO is niet van _P'an Let vervoer zonder meer stop te zetten. Zij was namelijk reeds enige t«d op de hoogte van deze door de Westelijke Geallieerden genomen maatregel en heeft al voorzienin gen getroffen, om ondanks alles toch nog een verbinding met het afgesloten gebied in stand te kun nen houden. Vrijdag is nog een vrachtauto naar de Russische zone vertrokken en men zaL de dienst, zoals die nu wordt uitgevoerd, niet eerder staken dan wanneer de chauffeurs aan de grens de door tocht wordt verboden. Ook de route naar Tsjechoslowa kije blijft nog ongewijzigd. Moch ten zich op deze weg Maandag moeilijkheden voordoen, dan is men ook hier in staat het vervoer te handhaven. Op welke wijze dit zal geschieden, zal eerst op de dag der stagnatie worden vastgesteld. De ATO is er van overtuigd, dat de wagens, die momentcel in de Russische zone rijden, weer naar Nederland zullen terugkeren. Amsterdamse raad besluit: De Amsterdamse gemeenteraad heeft zich Vrijdagavond Li zijn ge heel verklaard tegen de uitkering van f 1O.0OÖ, die het Concertge- bouwbestuur ieder jaar verstrekt aan dr. Willem Mengelberg, De raad ging in zijn verzet hier tegen zó ver, dat hij besloot niet over te gaan tot het voteren van dc definitieve subsidie van rond f 199.000 aan het Concertgebouw orkest. Jm de uitbetaling van de lonen der orkestleden niet in ge vaar te brengen besloot de raad een voorschot op het subsidie te verstrekken, verminderd met de omstreden f 10.000. De raad kwam tot deze beslissing na een langdurige besloten zitting. Daar diende de heer Le Cave- li er (Vrijheid) een motie in, die bovenvermeld besluit bevatte. Er is een commissie die het algemene beleid van de N.V. „Het Concert gebouw" onderzo kt en de raad wil eerst van het rapport dezer commissie kennis nemen alvorens hij zijn beleid t.a.v. het Concertge bouw nader zal vaststellen. Van alle fracties verklaarde een woord- voerdei de motie te zullen onder steunen, waarna zij zonde- hoofde- liike stemming werd goedgekeurd. Wethouder De Roos had van tevoren meegedeeld, dat B, en W. van Amsterdam na de bevrijding op aandringen vanMilitair Gezag aan het bestuur van' het Concertge bouw had meegedeeld, dat aan dr. W. Mengelberg geen salaris mocht worden uitbetaald. Nadien bleak, dat het Concertgebouw zich tegenover dr. Mengelberg contrac tueel had v rbonden dit „pensioen" van f 1 000 per jaar uit te beta len, als dr. Mengelberg niet als dirigent zou optreden. Juridisch bestaat dus c*e plicht tot uitbetaling dezer f 10.000. De raad heeft nu echter uitge sproken zich met deze gang van zaken niet langer te kunnen vere nigen. Vrijdagmiddag heeft prinses "Wil- hclmina cn bezoek gebracht aan d? lieer G. Veeneman te Apeldoorn, die tijdens de bezetting veel ille gaal werk verrichtte cn daardoor geruime tijd in Duitse gevangenis kampen heeft doorgebracht. F)E KUNST der Russische diplo- matic is verloren gegaan. Eni ge trekken dezer diplomatie zijn. be waard gebleven, slimmigheid en grofheid soms. Maar Moskou be gaat nu fouten, waaraan de tsaris tische diplomatie, en evenmin Lit- winof, zich zouden hebben schuldig gemaakt. Rusland is overspeeld. Zijn me thode van dreigen en met vriende lijkheid beloften afvleien werkt niet meer. Het begin van zijn tegensla gen was de oproep aan. de Finnen om naar Moskou te komen, tenein de zich, door een „verbond", in het Russische systeem te laten inlijven. Finland heeft zich, op achtenswaar dige wijze daaruit gered. Staïins hooghartige sommatie was als een slag ïn de lucht geweest. Berlijn Ia op een éclatante neder laag uitgelopen. De Russen zijn se dert enige tijd bereid het recht der anderen daar te blijven, te erken nen. De voorwaarden, die zij stellen, hebben slechts ten doel hun pres tige te redden. In Augustus 1.1. nog hebben zij hun kans gehad. De overeenkomst, die toen te Moskou gesloten wa3, is te Berlijn door hun generaals, met steun, van het Krem lin, gesaboteerd. Later, op de As- sembïée der Verenigde Naties te Parijs, zou Moskou gaarne met het accoord van Augustus genoegen hebben genomen. Toen echter wil den de anderen niet meer. Zij heb ben er de kosten van de luchtbrug voor over om de Russen te laten voelen dat het uit is met hun spron gen. Het politieke offensief is van het Oosten naar het Westen over gegaan. De Russen hebben zich heel wat moeten laten welgevallen. Het bleek juist wat velen hadden ge meend en wat hier ook reeds lang verkondigd is: De Russen dachten niet aan oorlog. Maar zij hebben lang geprofiteerd van een algemene vrees in de wereld voor hun bedoe lingen. T? USLANDS diplomatie was ■iV grondig vastgelopen. Wisjinsky had te Parjjs voor de goede opmer- kers een figuur geslagen. Hij was op zijn gewone, agressieve manier begonnen. Hy had de bevoegdheid van de Veiligheidsraad inzake Ber lijn ontkend en geweigerd aan dc beraadslagingen doel te nemen. Maar toen de voorzitter van dc. Ra Ad hem de gelegenheid bood van de diensten van de Raad gebruik te maken voor een vergelijk, had hij gretig toegegrepen. De anderen echter wilden nog slechts een capi tulatie der Russen. En intussen bouwden zij het door de Russen steeds overdreven gevreesde Atlan tisch Verbond op. Toen beging Stalin een fout, die de oude Russische diplomatie nooit begaan zou hebben. De eisen van bet ogenblik niet overziende pro beerde hij een vredesoffensief met de middelen van een paar jaar ge leden. Toen placht de hele wereld nog op te ademen als hij een van zijn verzoenende verklaringen af legde. Zo probeerde hij het weer. Een kenmerk der Sow jetregering is, zoals het dat der Duitsers en Ja panners was, dat zij steeds uniform is~ in haar methoden. Precies de ou de techniek werd dus toegepast. Een journalist, liefst een Ameri kaan, placht men te bestellen, die een in overleg met de Russische re gering opgestelde reeks van vragen werd voorgelegd, cn die dan, in een ontmoeting niet Stalm, op ai deze vragen een bevestigend antwoord in ontvangst nam. Stalin gaf zich op die manier niet bloot, toonde zich niet al te positief gewillig. Maar voor de wereld w&sftdit«cen tjjd lang genoeg geweest. NCJ is het precies zo gegaan. Sta lin gaf een niet al tc stellig antwoord op de vragen zodat het lijken moest alsof die antwoor- -door Dr. M. v. Blankensteïn den feitelijk uit hem getrokken wa ren, wanneer men niet wist, dat die vragen, evenzeer tot de bestelling behoorden als het interview zelf. Het Kremlin de buitenwereld zo weinig kennende, heeft blijkbaar weer een sensationele ontvangst in de andere landen verwacht en bui tenlandse staatslieden, die er als de kippen bij waren om de glimlach van de geweldige dankbaar in ont vangst te nemen. Nu was de methode verkeerd. Het was te verwachten wat komen, zou van een zeer wantrouwig, scep tisch en zelfbewust geworden Washington. Als Stalin iets te zeg gen had. dan was het interview daarvoor niet de methode. Zijn la ter nog aangedikte uitnodiging aan Truman tot een bezoek achter het hzeren gordijn, in dc wereld van Stalins vazallen, had geen schijn tje kans van aanvaarding. Deze tachtloosheid op zich zelf al was ge noeg om de poging, op deze manier gedaan, te doen stranden. Men kon weten wat Truman zou antwoor den; een herhaling van hetgeen hy reeds had gezegd: Stalin zou hem welkom zijn te Washington. Roose velt was naar Teheran en Jalta ge gaan; Truman zelf naar Potsdam. Dat was in de tijd toen men nog blij was met iedere gelegenheid Stalin te ontmoeten, omdat men groot heil voor dc wereld daarvan verwachtte. Maar sedertdien had men geleerd, dat Stalin volmaakt onbetrouwbaar was. Met vriende lijkheid en hartelijke gemoede lijkheid lokte hij concessies en toe zeggingen uit, waaraan hij als een Shylock dc hand hield, en die hij in toepassing schromelijk misbruikte, terwijl hij zelf Zijn verplichtingen vprgat. Zo was het mogelijk dat Mandsjoerije aan dc communisten werd uitgeleverd, zo kwamen alle ongewenste toestanden in Duitsland in dc wereld. Het was niet te denken dat "Washington zich nog eens zo zou laten beetnemen. De kruik gaat zo lang te water tot zij breekt en de kruik van vertrouwen in Stalin is reeds lang gebroken. Kr zit nog iets anders onpleizie- *L_/ rigs in Stalins voorstel. Het is zo typisch autoritair. Als Stalin en Truman bijeenkwamen konden zij getweeën het lot van de wereld be palen. Ook dat gaat te Washington en elders I niet meer op. Roo sevelt heefl, door zijn persoonlijk beleid, de wereld gered. Hij had daarvoor de openbare mening in zijn land te leiden en te overwinnen. Het patriarchale was in hem een karaktertrek. Hy was een groot, maar niet tevens een eenvoudig man. Voor het autoritarisme in het internationale was hy in een hulpe loos geworden wereld niet ontoe gankelijk. Truman is een eenvoudi ger man. Hij heeft geleerd, dat de andere landen weer willen mee spreken. Als Stalin, zo laat hy mee delen, naar Washington wil ko men, dan zullen anderen moeten deelnemen aan de besprekingen. Dat is een gedachte die by Stalm niet kon opkomen. Hij zegt zijn va zallen, hoe hij het hebben wil en wee degene die, la Tito, een eigen mening zou willen verkondi gen. Washington zegt nog meer: Waarom een verklaring dat Rus land en Amerika geen oorlog be doelen, terwijl beide mogendheden in het Handvest der Verenigde Na ties reeds plechtig deze belofte heb ben afgelegd? Misschien herinnert men zich te Washington nog Chamberlain, die met een dergelijke verklaring, door Hitier ondertekend, uit München terug kwam. Wat is hy trots daar op geweest en wat hebben zyn aan hangers, ln Engeland en daarbui ten, daarover gejuicht! Washington weet ook, wat Stalins beloften waard zijn. Evenals de eerste dag van het proces tegen kardinaal Mindszenty is ook de tweede rijk geweest aan sensationele wendingen. Tegen het einde van de tweede zittingsdag verklaarde de kardinaal volgens Reuter, dat hy zijn houding ten aanzien van het sluiten van een overeenkomst tussen kerk en staat heeft gewijzigd en dat hij wenst, da. een dergelyke overeenkomst onmiddellijk wordt gesloten. Wat betreft de positie van Hongarije in de Internationale politiek, is dit wellicht de belangrijkste verklaring, welke hij tijdens het proces heeft afgelegd. De andere verrassende wending in het proces deed zich voor tegen het einde van de ochtendzitting, toen monseigneur Mindszenty een brief van zijn hand van drie maan den geleden herriep, In November van het vorige jaar, toen de kardinaal het tijdstip voel de naderen, waarop hij in verband met zijn. gedragingen zou worden; gearresteerd, stelde hij een- brief op, die aan alle Hongaarsè bis schoppen en aartsbisschoppen ge zonden zou moeten worden indien het gevreesde een feit werd. Inder daad is deze brief verzonden. De kardinaal schreef erin, dat Indien ooit bekend 20u worden, dat hij had bekend aan bepaalde feiten, schuldig te zijn, dit niet zou tnogen worden geloofd, daar deze beken tenissen een gevolg zouden zijn van lichamelijke martelingen waaraan hij, de kardinaal, geen weerstand bad kunnen bicden. Juist voor het einde van de morgenzitting op Vrijdag, verhief de kardinaal zich van de beklaagdenbank en ver zocht het woord voor het afleggen, van een verklaring. Hij zeide vervolgens: „Ik wens thans te verklaren, dat ik de dingen nu anders zie, dan. op het tijdstip toen Ik de brief schreef, waarin ik zeide dat al mijn bekentenissen van nul en Kencr waarde zouden zijn. Ik wil herhalen, wat ik gisteren reeds zeide en betreur dat ik heb gedwaald." Mindszenty voedde aan zijn me dedeling toe, dat hij geen klachten had over de behandeling in de ge vangenis en dat hem geen moei lijkheden in de weg waren gelegd bij het voorbereiden van zijn ver dediging. In de middaguren, nadat de pre sident een rapport had voorgelezen over de bedragen waarvoor de staat was benadeeld door de sluik handel in buitenlandse valuta, ver zocht de kardinaal een specificatie voor zijn aandeel in de schade, die de staat bierdoor was berokkend. Hij verklaarde dit te willen we ten. opdat hij de geleden schade volledig zou kunnen vergoeden. Van de andere gedaagden, die allen evenals monseigneur Mind szenty verklaarden schuldig te zijn aan het ten laste gelegde, trok het verhoor van prins Eszterhazy het sterkst de aandacht. Hij beken de Mindszenty te hebben ge steund, omdat hij ïn geval van een terugkeer van Otto von Habsburg, hoopte weer in het bezit te worden gesteld van deze bezittingen. De correspondent van Reuter seint uit Boedapest, dat men aldaar van mening is, dat reeds Maandag uitspraak zal worden gedaan in dit proces. TIJDELIJK VEEL BEWOLKING Weersverwachting, geldig tot Zondag avond. Tijdelijk veel bewol king en plaatselijk mist, maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Vannacht voorname lijk in'het Zuiden van liet land lichte vorst. Morgen overdag tem peratuur 'iets boven het vriespunt, 6 Febnnri: Zon op 813. onder 17.36: Maan op 1C.53, onder i.53. 7 Februari: Zon op 811, onder 17.38*. Maan op 1113 onder 310. 5 Febr.: Hoog water te Botterdam: le tij 9.22 uur. 2e tij 22.03 uur. .7 Febr.: Hoog water tc Botterdam: le tij 1012 uur. 2e ttj 23".ol uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1