Industrialisatie het kernpunt van onze economie Sr. HET ROTTERDAMSCH PARGOL Ministerraad houdt extra-zitting over Indonesische kwestie Nog de tijd tot Dinsdag In Nederland ligt het werk niet opgeschept D-trein botst tegen auto „Spréékt niet van militaire hulp" Bestrijding van het „zwarte bouwen" UN O-commissie wil snélle uitvoering van resolutie Veiligheidsraad Ruim 400.000 oudjes hebben uitkering Waar nu Prins Bernhard en de beide prinsesjes zijn Vredesmissie wordt in Peking ontvangen De scheepvaart belemmerd, eerst door storm, nu door mist Zweeds s,s. Korshamn aan de grónd Benelux-conferentie 10 Maart in Den Haag Weerhoudt militaire n niet in Indonesië een betrekking te zoeken Dringende oproep aan Kantoorpersoneel lost een schip Leiders van Stemgroep veroordeeld. familieleden Waarheen koerst Nederland? (1) Mogelijkheid voor ons land om zich zelf weer te gaan bedruipen Voorzichtigheid geboden Wagen versplinterd chauffeur gewond Kerkelijke leiders aangeklaagd Engeland tegen Tito's eisen aan Oostenrijk ARRESTATIES IN POLEN .Vrijdag 11 Februari 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam - Tel. 69300 Abonn.prijs: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hat Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang, Ns. 35 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 396644 3ankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Wijziging voorgesteld In Atlantisch Pact Volgens een bericht uitWas hington aan'de New York Times- zouden de 'Ver.'Staten aan Cana da en de landen'van.het'-'Brussel se pact hebben, voorgesteld, ih het Noord-Atlantische vèillghéidspact twee wijzigingen aan te brengen. In, de eerste'plaats zou'het .vér-, drag niet in werking mogen tre den eer het geratificeerd isdoor alle ondertekenaars. Aanvankelijk stond in het ontwerp, dat dé be palingen terzake van .de veiligheid bindend zouden zijn zodra het verdrag zou zijn geratificeerd door de helft vah.'de ondertekenaars. In de tweede plaats 'zou het pact niet rechtstreeks of in het bijzon der melding mogen maken van militaire hulp. Krachtens de tekst,' zoals die énige dagen geleden luid de, zouden, de ondertekenaars ver plicht zijn geweest, -op staande voet een militaire of andere actie te ondernemen t.er ondersteuning van een lid, waarop gewapender hand een aanval zou zijn gedaan. Dean Acheson, de minister van buitenlandse zaken, heeft aan de vertegenwoordigers, die op het ogenblik te "Washington over het verdrag onderhandelen te kennen, gegeven, dat deze wijzigingen het gemakkelijker zouden maken de. Amerikaanse Senaat ertoe te bren gen het verdrag te ratificeren zonder dat de draagwijdte van het pact er door' zóu verzwakken. Zoals bekend wordt er van over heidswege zoveel mogelijk op toe gezien, dat geen bouwwerken wor den uitgevoerd zonder dat de daar voor vereiste" Rijks-en Gemeente lijke goedkeuringen zijn verleend. Teneinde de maatregelen, die ter bestrijding van het „zwart bouwen", zijn getroffen, zoveel mogelijk tot hun recht te doen komen en eok de medewerking van het publiek in. deze aangelegenheid te verkrijgen, hebben Burgemeester en Wethou ders bepaald, dat in het vervolg aan eik perceel, dat met goedkeuring van het Rijk en de Gemeente rwardt gebouwd of verbouwd, een kennis geving zal worden aangieplakt, met de mededeling, dat de voor de uit voering-- van. het bouwwerk vereiste gedaan ten aanzien van bouwwér* goedkeuring: is verleend. Deze ken- nisgeving zal evenwel niet worden ken beneden 500, B. en W. verzoeken het publiek aandacht te geven aan deze ken nisgevingen en in voorkomende ge vallen medewerking te verlenen aan de bestrijding van het bouwen 2onder vergunning. Noodwet-Drees Op 1 Januari ontvingen 103.495 echtparen, 126.341 alleenstaande vrou wen en G7.G3G alleenstaande mannen, in totaal 400.967 ouden van dagen een uitkering ingevolge dc noodwet ouderdomsvoorziening. Haar geza menlijke jaaruitRcringcn bedragen 136.653.945.—. Op 1 April 1948. de eerste datum waarop, sedert het inwerkingtreden van de „noodwet" (op 1 October '471, een volledig overzicht kon .worden samengesteld, waren het 384.402 ouden van dagen, te weten.S8.915 echtparen, 121.147 alleenstaande Vrouwen en 65.425 alleenstaande mannen, aan wie een jaarbedrag van 130.188.420.— was toegekend. Het aantal ouden van' dagen, dat onder de „noodwet" valt is dus toe genomen met 16.565, het bedrag der uitkeringen met 6.465.525. Het voltallige kabinet is gis termiddag nn een extra-zitting bijeen geweest ter bespreking van het Indonesische vraagstuk. De beraadslagingen, die om twee uur zijn begonnen, wer den omstreeks half zes onder broken» Zij: zullen vanmiddag 'worden voortgezet, zo deelt het ANP mede. Volgens United Press, heeft .de UN O-commissie voor Indonesië, er de Nederlandse autoriteiten op attent gemaakt dat-zij nog maar vijf dagen hébben om.de vier mogendheden- resolutie van de Veiligheidsraad toe te.passen, welke per.15 Februari een' overeenkomst, beoogde over de in-, stallatie van een interim-regering. De commissie wees er op dat op grond van de bepalingen van de re solutie de commissie zelf volgende week Dinsdag zal beginnen- haar eigen voorstellen op te stellen, tenzij de Nederlanders een begin maken met de tenuitvoerlegging van de hun door de Veiligheidsraad gegeven op dracht. Op republikeinen en Neder landers werd een beroep gedaan om documenten over te leggen die de commissie kunnen assisteren bij een poging haar aanbevelingen te doen. De commissie richtte zich formeel tot zowel de Republiek als Neder land. alhoewel de UNO, van de Ne derlanders had verlangd dat zij naar aanleiding van de resolutie de eer ste stappen zouden doen en wel door de politieke gevangenen vrij t.e laten en Djogja aan de Republiek terug te geven. Een woordvoerder van de Commissie maakte bekend dat de Amerikaanse gedelegeerde Mer-' le Cochran Maandag te Ba tavia verwacht wordt na bespre kingen te Washington en Den Haag. Ingelichte kringen „betwijfelen ernstig" dat tegen 15 Februari een overeenkomst over de interim-rege ring zal zijn bereikt. Dé republikeinen hebben zich reeds bereid verklaard om informele besprekingen te houden mft de fe deralisten over de plannen-om een. souvereine Verenigde Staten van In donesië op te richten. Echter zeggen republikeinse kringen dat deze be sprekingen niet voor de vijftiende zullen - beginnen, daar de republi keinse leiders eerst Cochran willen ontmoeten alvorens zij ook maar een enkele stap doen. Zij wachten ook op een besluit van Den Haag over.de toepassing door de Neder landers van de vier-mogendheden- resolutie. Het verluidt dat de federalisten, in formeel, met Nederlandse zegen, een plan aan de republikeinen hebben voorgelegd, dat de instelling van de souvereine Verenigde Staten van In donesië voor 15 April beoogt. Bij zonderheden ontbreken echter en zegslieden beschrijven het plan over het-algemeen als „zeer vaag". De Chinese communisten in Pe king hebben er in toegestemd be- snrekingen te' voeren met de offi cieuze vredesmissie uit Sjanghai. Een nationalistische generaal heeft echter na een onderhoud met vice-president Li Tjoeng-Jen ver klaard, dat van. een onvoorwaarde lijke overgave geen sprake zal zijn. „Wij moeten ons op de oorlog voorbereiden teneinde vrede te ver krijgen". sei hij. Van. officiële zijde zijn zijn woor den bevestigd. Uif Chi'na zijn enkele telegram men ontvangen over de toestand van Nederlanders aldaar. Zo werd uit Tientsin (Noor <3- China) bericht ontvangen, dat alle landgenoten-daar in goede gezond heid verkeren. Gemeld werd nog. dat het gebouw van de Holland- China Trading Cie. zwaar bescha digd is. Ook de Nederlanders in Feipmg maken het uitstekend. Was het gistermorgen de stormach tige .npnrd wester, die de scheepvaart op de Nieuwe Waterweg belemmerde, vanmorgen is de mist weer eens ..als spelbreker" opgetreden. Nadat gister middag om kwart voor één de zee zodanig was afgeslecht, dat de lood sen weer naar balten konden, zijn cir ca twee dozijn zeeschepen de Nieuwe Waterweg opgevaren. Het laatste schip van déze groep, dat naar Botterdam kon opstomen, was het moterschip Weltevreden van de Lloyd, Toen. dat was vanmorgen om drie uur, was het ter hoogte van Maassluis potdicht van mist en eerst drie uur later was ook te Hoek van Holland het zicht zo slecht, dat niet meer ge varen kon worden. Een tiental schepen voer intussen nog de pieren binnen, doch zij moesten alle beneden Maas sluis voor anker gaan. Een ervan, het Zweedse stoomschip Korshamn. met" een lading- kolen komende van Gdansk en besterad voor cïe 2e Kalendrechlse haven, Is tér hoogte van de westgeul. tijdens het kenteren 'van het getij aan de grond geraakt en. vast blijven zit- en. Vanmiddag bij hoog water hoopt mén dat het schip op etgen kracht zal vlot komen. De opvarenden van het Engelse stoomschip Putney Hill, dat zoals wij ■gisteren meldden in de Noorzee De „Benelux-minieteraconferentie" zal op 10, 11 en 12 Maart a.s, te 's-Graven- hage worden gehouden. Onderwerp van de besprekingen zal uitmaken het rapport, dat door de voorzitters van de raden van de douane- overeenkomst onlangs aan de regerin gen is aangeboden. PRAPAT, WAAR. IR. SUKARNO en andere voormalige republikeinse leiders thans vertoeven, is een bergoord op 906. mefer boven de zee spiegel aan de Noordelijke oever van het Tobameer. Dit meer, een tec- tanische inzinking in het bergmassief van Noord-Sumatra, is bekend om zijn prachtige vergezichten en het heerlijkej klimaat. De Negara Sumatra Timur exploiteert er enige vacantiehuizen; ook staat er het landhuis van de Wali Negaradat thans als verblijfplaats voor Sukarno c.s. dient. Sukarno (links) op de ochtendwandeling met Hadji Agus Salirn in de omgeving van"het hvis van Dr. Mansur. dwars van Denemarken door. de stom 'inhet ongerede raakte - en snel- staar de kust dreef, zijn er in geslaagd hun scbip ten ankerte brengen. Ketelschade was de oorzaak van de moeilijkheden die men had ondervon den. Een sleepboot ligt langszij het Engelse schip. Gistermorgen ls de Nederlandse kustvaarder - Maria, bemand met zes koppen en eigendom van de reder J. Mooy te Groningen, door de storm.- be oosten Texel op een zandplaat gestrand. De sleepboten N.-Holland en Stortemelk. die op het noodsignaal van de Maria wa ren uitgevaren bereikten in de middag het gestrande schip. Het bleek toen, dat de kapitein reeds een .contract had afgesloten met vier vissersboten uit Texel en een uit Den Helder, om zjjn met oud ijzer geladen schip vlot te brengen, hetgeen echter is mislukt. Vanmorgen .bij hoog water, zoude» de sleepboten, proberen de Maria van de zandplaat te halen. St.. Anton am Arlberg in Tirol waar nu de. beide prinsasjes Bea trix en Irene samen met hun vader hun vacantie doorbrengen, is. een dorpje van 1400 inwoners, dat 1304 meter boven de zeespiegel ligt aan de spoorlijn van Wenen naar Zwit serland en Frankrijk. Het is het voornaamste wintersportcentrum van Oostenrijk, vanouds bekend om zijn ideale skiterreinen, en het is sinds vele jaren beroemd door de grote Oostenrijkse skileraar Hannes Schneider, die er zijn win- tersportschool had gevestigd. Er is nauwelijks een tweede oord op het vaste land van Europa, dat voor de moderne skisport geschik ter is dan deze bergstreek aan de Directeur voor demobilisatie zegt: 4 Noodmaatregel om niet- houdbare lading te redden Door de staking van een gedeelte der in dè Zee- en Rijnhaven van Arasterdam werkzame havenarbei ders kon ook ..het stoomschip Am- steiland van de Koninklijke Hol- landsche -Lloyd, dat aan de etablis sementen van deze Maatschappij aan de Handelskade gemeerd ligt, niet gelost worden aldus meldt 't dagblad Scheepvaart; Daar de 7000 ton lading van dit schip gedeeltelijk bestaat uit waar devolle en 'aan bederf onderhevige goederen,' was het" noodzakelijk, maatregelen te nemen voor de los sing hiervan: Doprdro,a^^,ij«gh;.>de-;. noodzaak, "om de ruimen'van'het schip zo spoedig mogelijk van bedoelde goe deren te ontdoen, heeft bij 'ge brek aan havenarbeiders Eet kantoorpersoneel besloten de han den uit de mouwen te steken en is aan .de aan lossing van fcet schip verbonden werkzaamheden begon nen. De eerste twee dagen werd op deze wijze per dag 300 ton gelost en onvermoeid wordt verder ge gaan, totdat alle aan bederf onder hevige goederen in de loods zijn opgeslagen en zodoende voor de binnenlandse consumptie bewaard zijn gebleven. - Zwitserland heeft zich. als 46ste lid. aangemeld bij de Unesco. grenzen der provincies Tirol en VbrarZberg. Gladde berghellingen zonder noemenswaardige hinder nissen, hoge bergen waar lange af dalingen mogelijk z\jn, een, schitte rend natuurschoon en een ideaal klimaat hebben dit dorpje in de taop der jaren tot een dorado voor skilopers uit alle landen gemaakt. De top van de berg Galzig is met St. Anton door een kabclspoor ver bonden dat de wintersportliefheb bers binnen enkele minuten, tot op een hoogte van 2080 meter brengt. Bovendien zijn er twee skiliften, die een hoogte van respectievelijk 1454 en 1544 meter bereiken. Tijdens het winterseizoen verza melt zich in St. Anton de interna tionale sportwereld. Er zullen be langrijke wedstrijden plaats heb ben, onder meer het „Kandahar- rennendat dit jaar op 12 en 13 Maart zal worden gehouden. Reeds in December j.l. was een groep Bel gische skilopers aan de training. Het Tsjechische nationale team was met Kerstmis aan het oefenen voor de grote skiwedstrijden en ook En gelse en Franse clubs zijn voort durende gasten in St. Anton. In het begin van dit jaar zijn. talrijke s Jet- liefhebbers uit Amerika. Zwitser land en Italië aangekomen, zodat St. Anton ook dit jaar weer een in ternationaal centrum is. Amnestie in Israel Een Israëlisch gerechtshof te Acre heeft Nathan F. Yellin veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf. Zijn adjudant Sehmülevitz kreeg vijf jaar. YijJ toten zijn adjudant'.werden beschouwd als leiders van de Stern- groep, 'die verantwoordelijk wordt gesteld voor de moord op graaf Ber- nadotte. Het Hof dat hen veroordeel de, heeft hen echter beloofd te zullen vrijlaten indien zij een verklaring willen tekenen dat zij zich zullen onthouden van elke ondergrondse activiteit en gedurende twee jaar po litietoezicht aanvaarden. Geen van beiden heeft hierop nog geantwoord. De Israëlische Raad van State heeft gisteravond een door premier Ben Goerion ingediend voorstel tot am nestie voor alle politieke en crimine le gevangenen in Israël goedgekeurd. Dit is de laatste handeling van de Raad van State, voordat deze zijn bevoegdheid overdraagt aan de on langs gekozen constituerende verga dering. De directeur voor de demobili satie van de Koninklijke Land macht deelt mee: De ontwikkeling van de situatie op de arbeidsmarkt in. Nederland, vervult velen met zorg over moge lijkheden. voor demobiliserende mi litairen uit Indonesië om werk ie vinden, Het is daarom van groot belang om deze militairen te wijzen op de mogelijkheid in Indonesië een be trekking le vinden. Men zou uit deze raad de, conclusie kunnen trekken, dat de 9500 O.V.W.-ers en de dienstplichtigen, die na hen zul len terugkeren niet meer welkom zijn in Nederland en dat hun daar óm van overheidswege wordt aan geraden, maar werk in Indonesië te accepteren. Deze gevolgtrekking is niet juist! De directeur voor de demobilisa tie dringt er echter bij ouders en familieleden op aan in hun brie ven eerlijk te schrijven hoe de stand van zaken in Nederland is- Hij wil voorkomen, dat gedemobi liseerde militairen achteraf spijt hebben een passende werkkring in Indonesië te hebben geweigerd, omdat zij zich een te optimistisch beeld hadden gevormd vau de toe stand in Nederland. Voorts verzoekt hij de ouders, echtgenoten en verloofden van militairen in Indonesië zich niet te verzetten als hun zoon; man of a.s. echtgenoot in Indonesië werk kan vinden. Men behoeft niet bang te zijn, dat een werkkring daar te weinig zekerheid voor de toekomst biedt, hiervoor draagt de overheid zorg. In de demobilisatie-regering- Indonesië staan de voorwaarden vermeld voor het verkrijgen v£tv toestemming tot demobilisatie m Indonesië, In het kort houden deze voorwaarden in, dat een te sluiten contract slechts op z.g. Europese voorwaarden wordt geaccepteerd, dat is met inbegrip van pensioen rechten en Europees verlof. Niet iedereen kan in Indonesië demobi liseren, men moet over de nodige vakkennis of diploma's beschikken en in Het algemeen in staat zijn een leidende functie te bekleden. De practijk heeft echter geleerd, dat velen, die aan de gestelde eisen voldoen en een passende werkkring in Indonesië kregen aangeboden» toch naar Nederland terugkeerden, omdat hun vrouw of a.s, vrouw er tegen op zag haar geboorteplaats te verlaten, In Nederland kwam dan vaak de teleurstelling, omdat de betrekkingen hier nu eenmaal niét meer opgeschept liggen. Deze te leurstelling te voorkomen is het doel van deze opwekking. Zjj die. niet in Indonesië wil-- len demobiliseren zijn natuurlijk van harte welkom in het vader land, waar zij van overheidswege alle hulp en steun zullen ontvan gen, waarop zij recht hebben. {Van een bijzondere medewerker) - DE Minister van Economische Zaken heeft bij de behandeling van de begroting van zijn departement in de Tweede Kamer het industrialiSatievraagstuk „één van de kernproblemen" van de Nederlandse economie genoemd. In feite ligt dit probleem in de omstandigheid, dat Nederland meer van het buitenland moet be trekken dan het kan betalen met de opbrengst van geleverde goederen en diensten, Het bedrag, dat gemoeid is met onze im port, is belangrijk hoger dan het bedrag, dat wij voor de ge- exporteerde goederen ontvangen. Nu was dit vóór de oorlog bok wel het geval, maar toen werd het verschil ruimschoots gedekt door inkomsten uit buitenlandse beleggingen, uit Indonesië en door opbrengsten uit diensten. INTUSSEN zijn onze buitenlandse beleggingen grotendeels geliqui deerd: op inkomsten* uit Indonesië kan weinig meer worden gerekend en de .opbrengsten uit diensten staan nog in geen verhouding tot die van vóór de oorlog. Zo is de om vang van de transitohandel met Duitsland, die vooral voor Rotter dam van groot belang was. gering. Nederland heeft dus jaarlijks een tekort in zijn verrekening met het buitenland. Wel wordt dit op het ogenblik gedekt uit de_ Marshall hulp. maar deze is tijdelijk. Wil men minder importeren en toch de welvaart, dus onze consump tie, op hetzelfde peil houden, dan moet men goederen, die nu worden geïmporteerd zelf produceren. De eigen productie moet dus groter wor den, mede om meer te kunnen expor teren. Verhoging van de productie nu wil de, Regering bereiken door in dustrialisatie. Gevaren- Wanneer we de economische poli tiek van- het buitenland nagaan, blijkt, dat vrijwel alle landen van West-Europa in dezelfde positie ver keren als Nederland. Ook zij menen hun heil te moeten zoeken in beper king van de import en opvoering van hun industriële productie, De vraag is daarom gewettigd of men wel de verwachting mag koesteren, dat men belangrijk meer naar het buitenland zal kunnen afzetten dan thans al ge schiedt. Snelle opvoering van de pro ductie bergt Het gevaar in zich van een spoedige overproductie met als uiteindelijk gevolg: werkloosheid. Anderzijds staat men voor de dringende noodzaak werkgelegenheid te ^scheppen voor onze steeds toenemende-be volking,die niet; anders dan in een uitbreiding van dc industrie werkgelegenheid zal kunnen vin- den. Het probleem van de sluitende be talingsbalans, van de opvoering van de productie en van de industrialisa tie in het algemeen als mi.?c'<e] om tot gezonde economische verhoudin gen te komen, is dus niet eenvoudig en zal met de nodige behoedzaamheid' moeten worden benaderd. Het standpunt, van de Regering is intussen, dat zij het met de nodige voorzichtigheid de weg van de in dustrialisatie moet worden ingesla gen, Zij is daarvan 20zeer over tuigd onder andere gezien het feit, dat de export over ge heel 1948 genomen nog slechts circa 54 van de import be droeg dat om die export te stimuleren ook aan de binnen- I andse markt waardevolle goederen moeten worden ont trokken. Gegeven de noodzaak van de industrialisatie, wil de Regering het initiatief tot verwezenlijking ervan in het algemeen aan het bedrijfsleven overlaten. De Over heid heeft zichzelf slechts een richtinggevende en adviserende taak toegedacht, maar _zij houdt daarnaast een „vinger in de pap" door industrievestigingen en.-uit breidingen aan een vergunning te binden en voor de aankopen van machines e.d. al of niet de nodige deviezen beschikbaar te stellen. Op het Ministerie van Economi sche Zaken wordt reeds do opstel ling van een IndustrlallsaiieBchcma bestudeerd, en daarbij doen zich vele aspecten voor, zoals: afzet mogelijkheden Sn binnen- en buiten land, het technische raam, waarop de industrieën moeten rusten en; de arbeidskrachten. Een industrialisatieschenia kan daarom nooit, een vastomlijnd plan worden. Het zal met de nodige soe pelheid moeten worden uitgewerkt. Belangrijk by de binnenlandse af zet is, dat rekening moet worden gehouden met. de komende .Econo mische Unie met België'en Luxem burg. Het binnenlandse afzetgebied zal dan immers nog ééns zo groot zijn als -thans het geval. is. Daar tegenover staat, dat Nederland en België hebben afgesproken, niet tot vestiging van bepaalde industrieën over te gaan dan na. onderling goedvinden. De afzet in andere landen is ech ter vrij onzeker en afhankelijk 'van vele, ook onberekenbare, factoren. De reeds in vrijwel alle landen van "VVest-Eurona voorkomende tenóenz tot beperking van de import moet tot voorzichtigheid manen om onze verwachtingen, niet te hoog te stel len. Hedenmorgen om half tien is de locomotief van de D-trein nr. 255, die uit Praag kwam, op het traject VenloEindhoven tegen een vrachtauto gebotst en ontspoord. Het ongeluk gebeurde op een onbe waakte overweg ter hoogte van Horst-Sevenum en Heyershoeve. Dc vrachtauto werd totaal ver splinterd, terwijl, wonder boven wonder, de chauffeur slechts vrij lichte verwondingen opliep. Noch onder het treinpersoneel of bij de passagiers van de trein zijn gewon den. De ontspoorde locomotief ont wrichtte liet gehele spoorbaan, dat op dit traject enkelsporig is. Alle wagons bleven echter in de rails. Daardoor was het mógelijk ze los te koppelen. Van Venlo stoomde onmiddellijk een locomotief naar de plaats van het ongeluk. Deze „loc" trok de wagens terug naar Venlo en van daar uit kon de D.- trein zijn reis naar Amsterdam voortzetten. Het baanvak VenloEindhoven was hedenmorgen om twaalf uur nog versperd. Op het traject Venlo Horst Sevenum zijn bussen in gelegd om de passagiers te vervoe ren. Deze kunneii in Horst over stappen in treinen, die ze verder brengen naar Eindhoven. Thans een proces in Bulgarije Vijftien leiders van de verenigde evangelische kerken in Bulgarije zullen terecht staan wegens spion- nage voor Groot Brittannië en de Verenigde Staten. In de aanklacht worden zij beschuldigd van hoog verraad en schending van" de wet ten op de buitenlandse valuta. Zij zouden zich sinds 1945 aan deze overtredingen hebben schuldig ge maakt.. Onder de beschuldigden bevin den zich Vassil Ziapkof, het hoofd van de Congregationele kerk, Yion- ko Ivanof, de supervisor van de Methodistische kerk, Nikoaïa Mi- hailof, hoofd van de Doopsgezinde kerk en Georgi Chemof, hoofd van de Pinkstergemeente# Volgens de aanklacht hebben zij een vreemd land opgezet tot vijan dige actie tegen Bulgarije en drin gend om rechtstreekse interventie gevraagd, bestaande uit bezetting en omverwerping van het gezag van het volk. Zij worden er ook van beschuldigd een inlichtingen- net te hebben gespannen en gege vens op economisch, militair en po litiek gebied aan buitenlandse agenten te hebben verstrekt. Op de conferentie van de plaats vervangende ministers van Buiten landse'Zaken, te Londen over. het vrédEsverörag met Oostenrijk, heeft Marjoribank5, de Britseaf gevaardigde, 2ich uitgesproken, tegen de door Rusland gesteunde Joegoslavische aanspraken op Oos tenrijks gebied in de provincie Karinthië, Advertentie IM. In geheel Polen zijn de laatste da gen arrestaties verricht naar aanlei ding van de beweerde ontdekking van een complot dat tot doel had, le den van de Poolse regering le ver moorden, Hierbij zouden een aantal voormalige verzetslieden betrokken zijn* die „pasten in het netwerk van Angelsaksische imperialisten", aldus een bekendmaking van de Poolse mi nister van openbare veiligheid. Ook zijn twee parlementsleden, be horende tot dr partij der kleine boe ren, waarvan de leider. Stanislaus Mikolajczyk, verleden jaar naar Amerika vluchtte, van hun zetels en van het Poolse burgerschap verval len verklaard. Deze twee parlements leden zjjn naar verluidt, verleden maand per schip naar Zweden ge vlucht. In dit district Katowitï (Zuid-Po len) zijn voorts vier en dertig katho lieke priesters gearresteerd omdat zij een herderlijk schrijven van mgr. Adamskl, de bisschop van Kalowitz, hadden voorgelezen. In deze brief werd de regering ervan beschuldigd, het godsdienstonderwijs op de scho len af te schaffen en de kruisbeelden van de wanden te laten verwijderen. De Indonesische delegatie bij de organisatie der UNO heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de beschuldiging geuit, dat Nedérland president Soekarno en - de andere republi keinse leiders niet, zoals door de Veiligheidsraad is bevolen, heeft- vrijgelaten er de oorlogvoering tegen de republiek voortzet. Het kan twee of drie maan den duren, maar de schoon maak komt in ieder geval. Die twee of drie maanden kunt U de prettige gedachte hebben dat nieuwe vitrage gordijnen in Uw kast liggen te wachten. Een beperkte hoeveelheid glasgordijnen met entredeux en dubbele zoom. 90 cm. breed bij 160 cm., per stuk - MAIHENESSERtAAN (OUKZICHU - \v t;,*[-uitricht OPTREKKEN VAN DE MIST Weersverwachting, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. Vannacht nog plaatselijk nevel of mist cn hier en daar lichte nachtvorst. Mor gen overdag five ral optrekken van de mist en dan sneest zwaar bewolkt met la ter plaatselijk enige regen. Zwakke of matl-' gc wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets hogere tempe ratuur dan vandaag, 12 Februari: Zon op 8.02, onder 17.48; Maan op 16;20. onder 8.11. 12 Febr.; Hoog water te Dordrecht: Je Ui 4.48 uur, 2e tij 17.08 uur; Hellevoet- sluis: le tij 2.49 uur, Ze tSj 15.08 uur; Hoek van Holland: le tij 2.04 uur, 2e tij 14.17 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1