HET ROTTERDAMSCH PAROOL Bouwvolume '49 geraamd op 38000 woningen Paus verheft zijn stem tegen „belediging der RK kerk" Rotterdam mag dit jaar drieduizend huizen bouwen Belgische geleerde ontdekt nieuwe planeet Schacht zal zijn straf moeten uitzitten 450 stakende werksters in Amsterdam ontslagen Weerbericht Dr. Beel Woensdag in ons land Werk voor noodlijdende kunstenaars Klein Overijsels stadje bedreigd door groot rijk in Azie... Zaak Krawtsjenko gaat de. vierde week in Panamese boot ramde Engelse coaster Weer extra boter Kardinaal De Jong leidt vergadering in Amsterdams Concertgebouw Onderzoek naar namen en dialecten Nieuwe lijnwagens voor de R.E.T. KLM overziet zijn ontwikkeling Millioenen dwang arbeiders in Rusland? Nieuw veem aan de Rijnhaven Dinsdag 15 Februari 1949 Jled. en Adm. Lange Haven 14!, Schiedam Tel, 69300 Abonn.prljsi per Week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting (iHet Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 38 Uitgave NV. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 - Sankier-. Aznsterdamsche Bank: te Rotterdam Directeur: B. de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker Het bouwvolume voor het lopende jaar is door de minister van wederopbouw en volkshuisvesting vastgesteld op bijna 31000. Samen met de woningen, waarvan de bouw reeds in 1948 is aan gevangen. betekent dit, dat in dit jaar 38000 woningen zullen gereed komen. De minister heeft zich laten advi seren door het Centraal Orgaan voor deWederopbouw en de Bouwnijver heid. welk orgaan' enige tijd geleden is gevormd. Hierin hebben onder anderen énige vertegenwoordigers van de provinciale besturen en van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten zitting. De toewijzing is geschied geheel overeenkomstig het advies van het Centraal Orgaan, De verdeling der woningen ge schiedt als volgt: aantal waarvan woningen montage woningen Groningen 920 (150) Friesland 750 Drente 850 (300) Overijssel 2.000 (300) Gelderland 3.300 (800) Utrecht 2.100 (300) Noord-Holland 3.160 (800) Zuid-Holland 2.320 - (600) Zeeland 600 (200) Naord-Brabaat 3.180 (800) Limburg 3.100 (1000) Amsterdam 2.050 (400) 's-Gravenhage 3.340 (500) Rotterdam 3.000 (1000) Het gehele land 30.670 (7150) Dit betekent niet, dat in 1949 niet meer dan bijna 31.000 woningen ge reed zullen komen. Algemeen wordt rekening gehouden met het gereed komen, in 1949, van 38.000 woningen. Bij de verdeling is een groot aan tal factoren in aanmerking genomen. Als voornaamste moeten worden genoemd het huidige woningtekort en de in dè verschillende provinciën en grote steden te verwachten bevol kingstoename. Er wordt naar ge streefd het woningtekort in de pro vinciën en in de drie grote steden in 1953 op een zelfde niveau te brengen. Voorts zijn nog beschikbaar ge steld de volgende centrale con tingenten': 80 woningen voor het ministerie van financiën, 140 voor dat Van. oor log; 40 voor dat van justitie, 40 voor dat van marine, 60 voor de techni sche en landbouwhogeschool, 150 v. d. Nederlandse Spoorwegen, 200 voor de stichting „Pelita", 250 voor de steen- en pannenindustrie. Volgens „La Libre Belglque" heeft dr. Arend van .de sterrenwacht van Uk- kei een. nieuwe planeet ontdekt, die zich met grote snelheid verplaatst tussen de hemellichamen van het sterrenbeeld de Kreeft De planeet werd voor het eerst waargenomen op 1 Februari en, had een buitengexvoon lange staart. De sterren wacht te Ukkel heeft ccn foto kunnen' vervaardigen van dit hemellichaam en. heeft haar bevinding per telegram me degedeeld aan het centrale bureauvoor; astronomie te Kopenhagen. De r.leuwe planeet heeft een buitengewone helder heid en de beweging ervan staat onge veer loodrecht op die, welk de asteroï den in 't algemeen aannemen. De ver richte waarnemingen zullen de geleer den te Ukkel ln staat stellen nauwkeu rig de baan te berekenen, welke het nieuwe hemellichaam beschrijft. Aan de hand hiervan hoopt men de oorsprong van deze dwaalster te kunnen bepalen. Een Duits hof van appèl voor de denazificatie, dat de Hitler's minis ter van financiën, HjaLmar Schacht had vrijgesproken, ls op zijn beslissing teruggekomen, zo dat Schacht zijn 8 jaar zal moeten uitzitten. Schacht was niet btf de zitting aanwezig. HÜ ls in de Engelse zone in de buurt van Hamburg en geeft aan de dagvaardingen van het hof, dat in de Amerikaanse zone ligt, geen gehoor. Slechts 35 van de ruim 500 schoon maaksters in Amsterdamse gemeente dienst, die ruim een maand geleden in staking gingen voor 50 procent loons verhoging. hebben Maandag het werk hervat. Als gevolg van het besluit van B. en W. dat zij, die Maandagmorgen bet werk niet zouden hebben hervat, ont slagen zouden zijn. staan thans ruim 450 gemeentewerksters op straat. Deviezen voor Frankrijk In ons bericht van Zaterdag over „Deviezen voor Frankrijk" is ter zetterij een. regel weggevallen. Voor de maanden April, Mei, Juni en Juli kan men tot 15 Maart een aan vraag voor een deviezentoawyzing indienen bij de reisbureau* en ban ken, -Hieraan dient nog te wórden toegevoegd, dat wederom een toting- 'wsteem is ingevoerd zodat niet alle aanvragers tevreden gesteld kun nen worden. geldig tot Woensdag avond. Matige tot krachtige Euld-WestelUke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen. Aanhoudend 'zacht 15 Februari: Zou op 7.5G, onder 17.53: Maan op 21.02. onder 9-07. 18 Febr.: Hoog water te Botterdam: le tij 6.45 uur. 2e tij 19.27 uur. Waarnemingen te Rotterdam heden morgen 8,40 ,üür. Luchtdruk 1027.5; wind West; tempe ratuur 7.4; max. temp. 7.7 (hedenmor gen 1.4D uur).!min. temp. 4.6 (gistermor gen 8.40, Weersgesteldheid: betrokken. Dr. Beel ls Maandag te 22.00 uur Batavia-tjjd met de Constellation „Curagao" naar Nederland vertrok ken, vergezeld van dr.Koets. Het ligt in dé bedoeling, dat het vlieg tuig geen nachtstop op Mauritius houdt, zodat het Woensdagochtend te 11 uur Nederlandse tijd in Ne derland verwar" t kan worden. Dr. Beel, dié uitgeleide werd gedaan door luitenant-generaal Spoor, vice-admiraal Pinke en vele leden van de voorlopige federale regering en de B.F.Ö., verklaarde, dat zijn bezoek aan Nederland van zeer korte duur zal zijn. Verwacht wordt, dat dr. Beel midden volgende week te Batavia terugkeert. Voor zQn vertrek ont ving hij de voorzitter van de B.F.O. sultan Hamid II en. vele leiders van deelstaten. N In verband hiermee werd de aan gekondigde vergadering van de B.FD. uitgesteld tot hedenmorgen. Tijdens de afwezigheid van dr. Beel' is prof. Hoessein Djajadiningrat be last met de dagelijkse leiding. Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de UNO-commlssie voor In donesië, is Maandag in Batavia te ruggekeerd na in Washington en Den-Haag besprekingen' te hebben gevoerd. Hij weigerde zich uit te' laten over de politieke situatie in Indonesië en liet evenmin iets los over het resultaat van .zijn bespre kingen. Hij toonde zich. echter zeer verrast over de plotselinge reis van dr. Beel. In het kader van de werkver schaffing voor hoofdarbeiders, heb ben in Rotterdam beeldende kunste naars tekeningen en aquarellen vervaardigd voor de topografische atlas van het gemeentearchief. Onder de betrokken kunstenaars leeft" sinds enige tijd het verlangen kunstwerken van andere aard te mogen vervaardigen. Het werken aan de topografische atlas achten, zij niet gunstig voor hun artistieke" ontwikkeling welke zij juist verder zouden willen bevorderen. Om aan deze wensen tegemoet te komen is thans een nieuwe regeling ontworpen waaraan de minister van Sociale Zaken zyn goedkeuring heeft gehecht, Volgens deze rege ling is het aan de noodlijdende kun stenaars toegestaan voor de van overheidswege als honorarium uit gekeerde gelden behalve topogra fische tekeningen ook ieder ander werk op het gebied van de beel dende kunst te leveren geheel naar eigen keuze. De vervaardigde kunstwerken worden onderworpen aan het oor deel van een commissie waarvan voorzitter is de heer C. A. 't Hart, chef van de Afdeling Kunstzaken ter gemeentesecretarie. Als ledën maken van deze commissie deel uit de heren mr. H. C. Hazewitikel, ge meente-archivaris, J. C. Ebbinge- Wubben, conservator van het mu seum Boymans, H. E. Mees, kunst schilder, J. Goedhart ea L. Vrins, vertegenwoordigers van de Neder landse Federatie van Beroepsver enigingen voor kunstenaars. De minister van Sociale Zaken heeft mr. H. Boasson, rijksconsulent voor sociale bijstand voor de" grote ste den; als vertegenwoordiger yan zijn ministerie in de commlsie aange wezen. Het rök draagt voor 75% bij in de kosten van deze werkverschaf fing voor beeldende kunstenaar®. Bij de verdeling van de werkstuk ken zullen zij dan ook voor drie kwart eigendom worden van. het rijk; een kwart komt aan de ge meente Rotterdam welke, voor wat de topografische tekeningen be treft, een recht van voorkeur heeft verkregen. Met ingang van 1 Maart zullen weer ongetrankeerde postpakketten verzon den kunnen worden. Over de voorwaar den geven de P.T.T.-kantoren nadere inlichtingen. Georganiseerd door de Algemene R.KPropaganda-Vereniging „De Katholieke Gardete Amsterdam en de Katholieke Actie in Neder land, is Maandagavond ccn massa le landelijke prplestvergadering gehouden tegen de arrestatie, de procesvoering en de veroordeling van de Hongaarse primaat, kardi naal Mindszenty. Een overzicht van het podium van het Concertgebouw te Amsterdamwaar voor de be sturen van „De Katholieke Garde" en de Katholieke Actie de kerke lijke hoogwaardigheidsbekleders met in hun midden Johan kardi naal de Jong hadden piaats geno men. Met een electrische loopkraan is het een klein kunstje de roeiboot even in het water te zetten. Twee arbeiders van de RDM in hun „vliegbaot"! Het bijna 700-jarige stadje Genemuiden aan het Zwartewater heeft veel interesse voor In dia-en acht zich in zijn welvaart belaagd door dit Aziatische rijk Dit klinkt wellicht verwon derlijk. maar het zit zo: Tot 1918 maakten de Genemuidenaren bie zen matten. Alles was armelijke huisindustrie. De goedkopere en be tere Chinamatten dron gen .echter de Gene- muidêr matten in de honk en men zag zich gedwongen het roer de finitief om te gooien. Het tijdperk van cocos en sisak brak voor Ge nemuiden aan. Er ver rees in de loop der ja ren een industriewijk, het machinaal weven deed zijn intrede en thans werken 650 men sen in 15 cocosbedrij- ven. In '40 was het met de biezen nagenoeg ge daan. Afgezien van de Chinese concurrentie was er nog de Afsluit dijk, die de ex-Zuider zee zoet maakte en de kwaliteit van de biezen tussen Ketel- en Zwol- sche diep sterk in kwa liteit achteruit deed gaan. Maar de oorlog bracht ommekeer. Voor cocosmatten zijn cocos- garens nodig en die ko men uit India. De ve zels van de cöcosnoten worden daar met de hand (machinaal is niet mogelijk) tot garens gesponnen. Deze wor den tot strengen gehas peld en daarna in ha len van ruim 150 kilo verzonden In Gene muiden volgt het ver ven, drogen en weven. In '40 stond de invoer van cocos en sisal (In donesië) uiteraard stop.. De biezen werden in ere hersteld en Gene muiden verdiende toch nog een stevige boter- ham. Het einde van de we reldoorlog en het her stel van de wereldhan del maakten echter aan de biezen-opleving een einde.L'arigzaam maar zeker maken de biezen- matten weer plaats" voor cocos, de deviezen- positie laat nog niet toe cocos en sisal vrij in te voeren en daarom wordt in het binnen landse product vaak nog ongeveer 5(1 papier verwerkt, doch dit per centage daalt toch con stant. Maar .er is een grote kaper op de kust en dat is India. Daarginds heeft men een enorm voordeel. De grondstof heeft men bij de hand en men kan deze geheel tot vloerbedekking ver. werken, zonder dat er, zoals in ons geval, een extra reis om de halve wereld voor nodig is. India heeft de arbeids krachten bijna voor niets en in Genemuiden betaalt men zeker ƒ60 aan de arbeiders voor 'n 40-urige werkweek. V o.o r de oorlog kon Genemuiden nog in de kwaliteit concurreren. De Indiërs hadden wei nig smaak wat kleuren betreft, maar in dit op zicht schijnen ze vor deringen gemaakt te hebben. Genemuiden en de andere cocos» n du s- trieën (vooral in Apel doorn, en verder in Rotterdam, Moordrecht, Rhenen enz.) zien dus met enige vrees de toe komstige concurrentie van India op de we reldmarkt tegemoet. Tijdens de eerste zitting van de vierde week in het proces van Kraw- isjenko tegen „Les Lettres Fraa- caises" werd voorlezing gedaan van. een brief van generaal Weygand, waar in de beweringen werden tegengespro ken welke gedaan zijn door liet Britse parlementslid ZlUiacus. dat het Franse leger in Syrië in 1840 Jiever Sowjet- Rusland zou hebben bevochten, dan Duitsland. De eerste .getuige van deze dag. ge neraal Petit, die leider was van een Franse militaire missie in Moskou en tijdens de oorlog meer dan drie jaar aldaarheeft:", doorgebracht, verklaarde, dat naar zijn. mening het boek van Krawtsjenko ófwel onaccuraat óf on waar was. De volgende getuige A décharge was dc 7i-jarige Franse -technicus Jules Cot, die hardhorend was. De rechier riep deze getuige extra luid zijn vra gen toe. Cot verklaarde In 1D10 naar Rusland te zijn gegaan en aldaar het grootste gedeelte van zijn leven te hebben doorgebracht. Hij achtte de Sowjet-Unie een „paradijs voor de arbeider". Daarna trad Alexel Goworof. een forse figuur met kortgeknipt haar naar voren om getuigenis af te leggen in het Russisch. Hij verklaarde behoord te hebben tot de algemene staf van het keizerlijke Russische leger. Reeds 25 jaar woonde hij als refugié in Frankrijk. Hij zeide te spreken als een Russische patriot namens alle Russische patriot ten in Frankrijk. Schipbreukelingen te IJmuiden geland Vijf Engelse zeelieden, beroofd van al hun. bezittingen, arriveerden Maandagmiddag aan boord van de onder Panamese vlag varende „San Migue] Bay" in de buitenhaven van de Hoogovens te IJmuiden, Het wa ren dc kapitein, de 54-jarige Charles Arthur Coleman uit Ipswich, met vier leden van zijn bemanning, wier 503 ton metende Engelse coaster, de „Granny Suzanne". Zondagmorgen tegen het ochtendgloren zeven mijl uit dc kust van Dover door de bijna 6000 ton metende Fanamees werd geramd. Het kustvaar tuig je zonk onmiddellijk en de uit 11-koppen be staande bemanning moest zich zwemmende red de u. In het halfduister viste de „San Miguel Bay", die met 'n lading erts op weg was naar IJmuiden, vijf man uit het- water op. Een Engelse red dingsboot slaagde erin vier andere schipbreukelingen te redden en zocht nog uren tevergeefs naar de twee laatste leden der bemanning. Vanmorgén vroeg namen de vijf geredde Engelsen afscheid, van de Italiaanse bemanning van de „San Miguel Bay", waarna zij zich naar Amsterdam begaven om zich daar met de Britse consul-generaal in verbinding te stellen. De „San Miguel Bay" liep vrijwel geen schade op bij de aanvaring. Slechts enkele nagels in de boeg waren losgëstoten. m.s. Da Capo door mijn- ontploffing beschadigd Het te Groningen thuishorende kustvaartuig De Capo, op weg van Limhamn (Denemarken) naar Lagos (Nigeria) met een lading cement, is Zondag In de Oostzee op een mijn gelopen,, aldus meldt de Handels- cn Transportcourant. Hierdoor ontstond een zware ravage in 'de machinekamer. In Alteram is'het schip nagekeken. Daar is een certificaat van zee vaardigheid verstrekt. Op halve kracht vaart het motorschip naar Botterdam, waar zal worden ge dokt. Persoonlijke ongelukken deden zich .bij dit ongeval niet voor. De Da Capo is sedert enkele maanden in de vaart. Naar wij vernemen zal in de bon nen! ijst van 24 Februarieen bon bekend gemaakt worden voor 250 gram extra boter, vet of margarine. Kinderen tot vijf jaar krijgen 125 gram extra. Paus Plus Xïi heeft Maandag tjjdens het geheime consistorie in het Vatlcaan aan de verzamelde kardinalen medegedeeld: „Onze ziel is overstelpt van diepe droefenis door het proces en de vernordel1"» van Josef, kardinaal Miótlszer.^y, de primaat van Hongarije. Hij zei. dat Hongarije ..de grootste on eer" over de kardinaal had gebracht. De paus zeide; „Het betreft hier een zeer ernstige gebeurtenis, die niet al ken een jammerlijke belediging vormt van uw verheven college, maar van al degenen, dié pleiten voor de menselijke waardigheid en vrijheid." De paus gaf te verstaan, dat Hongarije „de heilige rechten van de kerk" ge schonden had en beschuldigde het, dat bet proces niet „in het vólle daglicht gevoerd" was. Hij zeide verder, dat kardinaal Mindszenty tot rijn bekentenis gedwon gen was en noemde het proces „kunst matig en bedrlegelijk." „Bij* Bit alles".' zo Vervólgde de paus, „is één ding duidelijk en dat is, dat het voornaamste doel van het. gehele vonnis was de katholieke kerk *n Hongarije omver te werpen in de 'hoop datgene te bereiken, dat de Heilige Schrift beschrijft met de woorden: „Ik zal de herder slaan en de schapen der kudde zullen verstrooid worden" (Mattheus 26 31). „Echter, de onvolledigheid en het ge brek aan Informatie ten spijt, kunnen wij niet verzuimen de mening in herin nering te brengen, die de wereld over dit vonnis heeft gegeven. Boven alles, wat betreft de buitensporige en ver dachte snelheid van de procedure, de kunstmatige en bedriegelijke constructie van de beschuldigingen en de physieke conditie van de kardinaal, die onver klaarbaar ls zonder abnormale in vloeden. Be paus zeide, dat het gerecht in Boedapest kardinaal Mindszenty ge bruikt heeft als middel om het Vatlcaan aan tc vallen door de beschuldiging dat het Vaticaan het Hongaarse volk leidt bij het verzet tegen het communistische regime." Hij wees er tenslotte op, dat betere tijden voor alle volken slechts kunnen aanbreken door het in harmonie bren gen rechtvaardigheid cn gelijkheid, on derlinge sociale betrekkingen, het ver beteren van de omstandigheden der ar men. daar waar dit nodig is en aan al len de menselijke waardigheid terug te geven. De aartsbisschop van Utrecht, kardi naal de Jong. opende Maandagavond als eerste van de vier sprekers de lan delijke proteslvergadering in het Am sterdams -Concertgebouw, die was be legd „tegen de onderdrukking van de katholieke kerk in Hongarije." Zowel voor als na zijn korte rede dreunden de muren van het overvolle Concertgebouw onder de minuten-lange ovaties der aanwezigen. Onder hen be vonden rich de pauselijke internuntius, de bisschoppen van .Haarlem, Den Bosch cn van Nell ore, alsmede talloze andere kalholieke 'hoogwaardigheidsbe kleders. Voorts wp-/it onder zijn gehoor vijf katholieke ministers,-twee commis sarissen der koningin, vele leden - der Eerste en Tweede Kamer en ben in aantal nog verre overtreffende verte- genwoordigers van bijna alle katholieke ■verenigingen., en bonden. 'Het aantal aanvragen voor toegangskaarten over trof bijna twintig maal dat der beschik bare 2300 plaatsbewijzen. „Er is een duisternis gevallen over de gehele wereld." zeide- dé kardinaal. „Dit mogen w(j wel zeggen nu een gruwelijk vonnis is uitgesproken over de edele cn nobele figuur van de Hongaarse kardi naal Mindszenty. Zijn misdaad in de Voor een aantal plaatsen ln onze omgeving, waar nog steeds geen of nog niet voldoende medewerkers zijn, zoekt de Centrale Commissie voor Onderzoek van het. Nederland se Vólkseigen, Kloveniersburgwal 29 te Amsterdam, personen die. be reid zijn de vragenlijsten in te vul len die ten behoeve van haar onder zoek eens per jaar worden uitge zonden. Deze plaatsen zijn: Charlois, Delfshaven, Hillegersberg, Hoogvliet, Kapel le a./d. IJssel, Krimpen a./d. IJssel, Overschie, Perrfis, Poortugaal, Rhoon, Rot terdam. Schiebrnek, Schiedam, IJs- selmonde. Het betreft het onderzoek naar dialecten en volkskundige bijzon derheden en het betoogt de aanvul ling van de dialecten- en volke- kundekaarten, die de commisie bij houdt, voor wetenschappelijke doel einden. Gaarne wekken wtf onze lezers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de lijsten van de commissie in te vullen op, om op de2e wijze dit bij uitstek nationale en voor de vvetenschap zo belangrijke werk te steunen. ogen der communisten is geweest, dat hij pal heeft gestaan voor de rechten der ouders hun kinderen naar eigen in zicht op te voeden en voor het recht de stem van het geweten te volgen. Men. heeft hem willen dwingen bekentenissen af te leggen. In het volle bewustzijn zou hij dat zeker niet hebben gedaan, want hij is een moedig en krachtig man. De afschuwelijke misdaden, die zich apenbaren in het aanwenden van verdovende middelen, liggen geheel in de geest der communisten. "VVij moeten niet alleen protesteren, wij moeten ook alle geoorloofde midde len gebruiken om het dreigende gevaar van het goddeloze communisme te ke ren. Het is een kwestie voor ons var. zelfbehoud. Wij moeten bidden voor de christenen in de landen, die onder de invloed van het communisme van hun godsdienstvrijheid Worden beroofd. Wij moeten ook bidden voor ons eigen dier bare vaderland. anders gaat het in ons land als in vele andere, die kreunen onder de druk van het communisme.7 Mgr. dr Kriebel,- afgevaardigde van kardinaal de Jong, bffast met de zorg van de Hongaren ln Nederland., besloot als vierde spreker de vergadering. Hij memoreerde hoe dankbaar het Hon gaarse volk gestemd is jegens de Ne derlanders, die liefdevol Hongaarse kin deren hebben opgenomen. „Kardinaal Mindszenty heeft gestreden voor de vrijheid van de Hongaarse scholen, ten einde de ziel van het Hongaarse kind en daarmee de ziel van Hongarije te redden." zo besloot hij. Met instemming van de vergadering werden telegrammen verstuurd aan de Hongaarse regering, aan de paus en aan de UNO. Aan de Hongaarse regering werd geseind, dat dc, vergadering „met de grootste afschuw 'protesteert tegen het schandelijk onrecht de' Hongaarse vrijheidsheld Mindszenty en zijn mede slachtoffers aangedaan." Zoals bekend heeft de R.E.T, de N.V, Allan Co de bouw van 70 vier- asslge aanhangwagens opgedragen. Sinds enige maanden zijn twee proef- rijtuigen in dienst gesteld, gekoppeld aan de nieuwe motorwagens 571 en 572. Eind Maart wordt de derde nieuwe Iljnwagen verwacht. Er is een produc tie-schema ontworpen van één wagen per veertien dagen, later op te voeren tot één week. Van verschillende om standigheden zal het afhangen, of dit productieplan kan worden aangehou- den. De ln serie vervaardigde bijwagens krijgen geeu luchtdrukremsysteem en geen rubber-garnering van de wielen, zoals bij-f de twee proef-exemplaren is aangebracht. De remmen zullen wor den uitgevoerd volgens het systeem in de hij wagens 10611020. Met de serie-productie van nieuwe motorwagens voor de R.E.T. even eens bij Allan zal eerst kunnen worden begonnen, wonneer ir. ISogt- stra. de opvolger van dr. ir. Nieuwen- huis een beslissing zal hebben geno men ton aanzien van het bouw-sys teem. De 'keus-zal gaan tussen een Zwitsers systeem met luchtdrukrem- men en het Amerikaanse all-clectxic- systeem. Volgens elk van deze sys temen ls bij Allan een molorwngen gebouwd en in dienst gesteld op Irjij vier (de nummers 57f en 572). waar mee reeds enige maanden ervaring is opgedaan. Uit enige door de KLM beschik baar gestelde bedrijfsgegevens blijkt, dat de tonkilometerproductie Cton» kilcmfeter is de eenheid yan produc tie), die in 1938 nog 18.200.000 be droeg, na de oorlog is toegenomen eh. wel tot 59.800.CCK} in 1946, 100 millioen in 3947, 159 millioen in 1948 en in 1949 215 mlllioen zou bereikt hebben, indien zich geen moeilijkhpden op de Jijn naar Indonesië hadden voorge daan. Het personeel, dat einJ 3945 uit 1800 man bestond, is sprongsgewijze omhoog gegaan en heeft thans het aantal van 13.500 personen bereikt. Werd aan de opleiding van vlie gers in 1946 3,6 millioen aan voor bereidende kosten besteed, in 1947 bedroeg dit circa'/ 6 millioen en in 3948 kwam dit boven de f 6 millioen. uit. De gegevens tonen aan. dat de lijn Amsterdam—Batavia de ruggegraat van het gehele bedrijf is. Volgens d£ voorlopige cijfers over 1948 bedroe gen de totale inkomsten in dat jaar 349 millioen, waarvan alleen de Indonesië-lijn ƒ,54 millioen oplever de, gevolgd door de Noord-Atlanti sche dienst met 28 millioen en het lijnbedrijf in Europa met ƒ25 mil lioen, Het lijnbedrijf in Nederland bracht 1,5 millioen op. Het korte- afstandsverkeer levert thans nog «een rendement op, aangezien de kosten daar te hoog zijn. omdat het vliegtuig zijn volle snelheid niet kan ontwikkelen. Hoewel de resultaten over 3948 nog niet geheel bekend zijn verre- men wij, dat zij in ieder geval ongun stiger zijn dan in het vorige boekjaar, vooral op de korte-afstandslijnen, en dat men blij mag zijn. als de touw tjes aan elkaar kunr.cn worden ge knoopt. De noodroute naar Indonesië komt uiteraard belangrijk duurder uit, aangezien op een re tour reis ruim 6.000 km. meer moet worden, gevlogen, terwijl de frequentie zeer veel Jager is. Ten aanzien van de tarievenkwes- tie en de daarmede verband houden de mogelijkheid van goedkoper pas sagiersvervoer in de toekomst zou het in de bedoeling liggen om eind volgend jaar een DC-6 in gebruik te nemen. Dit isoorspronkelijk een vrachttoestel, dat uitermate eenvou dig is ingericht en 70 passagiers zou kunnen bevatten. Het zou gebruikt worden voor vervoer van landver huizers. De Verenigde Staten hebben de Sow jet-Unie er Maandag van beschuldigd tussen de acht en veertien mlllioen ménsen in arbeidskampen als slaven arbeiders- te houden.; .pe -Amerikaanse autoriteiten hebben de economisch en sociale raad van de Verenigde Naties verzocht een onpartijdig onderzoek hiernaar ln te stéllen. Willard Thorp. vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, deelde de Raad mede. dat er zéér- /e)e bewijzen waarvan sommige uit Sowjet-Rus- sische bron afkomstig waren om de beschuldiging kracht bij te; zetten. Thorp verklaarde, dat de Sowjet- Russische afgevaardigde Paw lof tijdens een bij eenkomst van een commissie van de genoemde raad. welke in Octo ber 1948 werd gehouden, het hestaan van „arbeiders-verbeterin'gskampen" in de Sowjet-Unie had toegegeven, doch dat hij geen statistische cijfers over hét aantal gevangenen "'n deze kampen liari verstrekt. Ook verwees Thorp naar een ia 1947 uitgegeven Sowjet-Russisch ge schrift getiteld „Arbeidswetgeving", waarin wordt bepaald dat arbeiders, die niet itim op hun werk versebfj- mn to* echt jaar straftijd in deze ..arbeids-ver beteringskampen" kunne» woN'fl veroordeeld. Vandenberg wil verlaging van Marshall-hulp De Amerikaanse senator Arthur Vandenberg is de mening toege daan, dat een besnoeiing, van. het Europese herstelplan, dat 5.580.000.060 dollar bedraagt, mo gelijk zal blijken, wanneer de land- boilv'prjjzen blijven dalen. Deze zienswijze staat lijnrecht tegenover de verklaringen van. het hoofd van de Marshall-hulp Paul Hoffman en de reizende ambassa deur voor het Europese herstelpro gram, Averell Hamman» die het Congres hebben laten weten dat het gevraagde bedrag nauwelijks vol doende mag heten, Vandenberg, de leider van de re publikeinen in de Senaat op het ge bied der buitenlandse politiek, en ock andere senatoren zullen Hoff man echter verzoeken de voorge stelde uitgaven aan een nieuw onj derzoek te onderwerpen. Het bijna gereed gekomen nieuwe veemvan Pak- huismeesteren aan de Rijnhaven heeft een bijzon dere inrichting om de goederen ge makkelijk op de verschillende ver diepingen te kun nen deponeren, namelijk deuren die naar buiten omlaag klappen en aldus een bal con vormen. Elke deur weegt ruim 6000 kg, en kan door één man ge opend en gesloten worden met een eenvoudig mecha nisme.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1