Koningin Nefertete Een kapot Duitsland, in Europa's hart maakt elke opbouw onmogelijk De kunsthandel voelt zich bedreigd 3 Zaken doen met Duitsland (II) Mr. H. Willemse: Woelen en Wentelen van Rheuma- iisehe pijn- Heel de lange nacht... Radio-programma Interessante seriefilms over Amerika Duitse vissersboten voor Nederland Antwerpse Zesdaagse -Op zoek naar Jo Boer sprak over haar werk HoUiiueMtc Ontoelaatbare concurrentie van musea Protest tegen verkoop exposities Post voor overzee DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Dinsdag 1 Maart 1949 „WIJ ZIJN VERPLICHT ALS WERELDBURGER TE DENKEN" 7 N het eerste „Zaken-doen met Duitsland" trad vooral aan het Zicht, dat Nederland en Rotterdam hunnerzijds niet overdreven hebben te doen, geen „vergeven en vergeten" en nog minder: schmeichelnd alsjeblieft hebben te spelen. De ervaring maant ons tot voorzichtige correctheid; slechts dan kan het zaken-doen met Duitsland een gewenst resultaat krijqen. Wij moeten de ervaringen met de mentaliteit van onze Oosterbuur niet overboord werpen; trouwens: dit zou alleen reeds ontoelaatbaar zijn, als men hetgeen ons volk van Mei 1940 tot Mei 1945 overkomen is in rekening brengt; en moet men dat soms niet in rekening brengen? Mr. H. Willemse's beschouwing over deze materie moge nu vol gen; toij zijn hem zeer erkentelijk voor zijn medewerking. Hij schrijfl ons: P)E redactie van Het Rotterdams I tuur van psychologie, criminologie, "Pnmni wmacKf «nn mi-; Viot politiek cn historie kan deze twee 'vragen beantwoorden. De Engels man zegt, met een overigens Ame rikaans citaat(J); .Right or wrong, my country!" en eist daarmee indivi dueel voor al het goeds en slechts, dat zijn land doet. zyn deel van per soonlijke aansprakelijkheid op. Deze uitspraak is in het Duits niet te vertalen, taalkundig niet, maar psychologisch ook niet, want een Duitser was nooit een democraat, is het niet en zèl het helaas ook niet zo gauw worden. Persoonlijk- beleefde en, aanvaarde aansprake lijkheid is niet bestaanbaar zonder de democratie. Duitsland, wat is Duitsland? In het Duitsland van dit ogenblik hebben mensen de leiding, die ja renlang onder het regiem van Hit- Ier geleden hebben. O, ja, ook vele ex-nazi's met relaties, ervaring en eelt op hun ellebogen, maken zich weer „breed en groot" en de kran ten staan er vol van.. En als men er rondspeurt, z$jn alle nazi's verdwe nenof tenminste „entbraunt", of officiëler gezegd „denazifi- ziert" Men kan glimlachen, men kan zich ergeren, met het feit moet men rekening houden. De stoom wals van het Duitse naziisme is te- Parool verwacht van mij het geluld te vernemen uit de kring van hen, die door de scheepvaart fop de Rijn en overzee) in dagelyks contact staan met het Duitse ach terland, maar een „communis opi nio" {een algemene mening) over „zaken-doen met Duitsland" bestaat nog niet. Ook ondergetekende spreekt voor zichzelf. Bij wie een extreem standpunt in nemen, heeft dit het voordeel, dat zy zich Simplistisch, principieel, eenzHdig en duidelijk kunnen uit drukken. Elk ander standpunt dringt z'n voorstanders direct in de verdediging tegen de al dan niet uitgesproken veronderstelling, dat het geld dat immers niet stinkt! zwaarder weegt dan het rechts bewustzijn, de herinnering aan ge schonden recht en verloren vrien den. De verdediging van het andere standpunt gaat langs de weg van het compromis, van dc dialectische redenering, van het tastend wegen van momenten van wraak, gezond verstand, van straffen door alge mene en bijzondere preventie, van vergevingsgezindheid en verlangen naar opbouw, van rechtsherstel en revindicatie. Wie het eerste standpunt inneemt, kan zonder meer erkennen, dat Duitsland de wereld in het algemeen en ons land in het bijzonder, zoveel leed heeft berokkend, dat dit niet meer te herstellen is, zeker niet door enkele technische grenscorrec ties „ter grootte van. een flinke plattelandsgemeente met een bevol king van ongeveer 10.000 Duitsera, economische waarde: nihil; ten koste van deviezen" (citaten NRC). Toen eena in een debat met Johan Brautigam beweerd werd, dat annexatie of grenscorrectie „dure plicht" was. zei hy> „Of het plicht is, weet ik niet, maar dat het duur is, weet ik wel!" Gaat het voor lopig bij het dispuut over het zaken doen met Duitsland niet alleen maar om deze dure plicht? De misdaden van Auschwitz, Buchenwald, Euterpestraat, Wes- terbork, Rotterdam en Praag zijn nooit meer goed te maken. De. brandmerken van sadisme, barbarij en cultuurloosheid zjjn nooit meer uit te wissen. Twee moeilijkheden Nu ontmoet ons denken direct de eerste grote moeilijkheid: moet tegenover de .gigantische misdaad der Duitsers elke straf vervallen, alleen, omdat geen enkele straf, naar aardse maatstaven, berekend was op zoveel slechtheid En de tweede moeilgkheid: moet men heel een volk straffen als men dat al zou kunnen doen met speldeprikken ïn een eeïtlaag! omdat het Hitler, Goerlng, Seyss Inquart, Terboven, Ksnlein, Himm- Jer en een. hele reeks andere schur ken heeft voortgebracht? Het arsenaal der wereldlittera- Advertentie LM. omdat die pitsen U het slapen onmoge lijk. maken. Om nog niet te spreken van dat geradbraakt gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neem toch Kruschen Salts! Daarmee drijft ge uw pijnen het lichaam uit, Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voe len doet ge de weldadige werking al gauw door al uw nu zo pijnlijke lede maten. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en ingewanden draagt alles bij cm uw bloed te zuiveren V3n de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van uw pijn uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een Uit komst reeds voor millioenen Uiders aait Rheumatisclie pijnen; Kruschen Salts Vraagt het bij uw apotheker of drogist. DINSDAG 1 MAART 1949 Avo n d programma HILVERSUM I; 19— nws: 19.15 con trabas als concerterend instrument; 19.30 dit is leven: 19.45 re*. uitz.; 20.— nws; 20.05 de gewone irian; 20.12 vas- tenavonöparade: 22,37 actualiteiten; 22.45 Avondgebed; 23.— nws; 2315 24.dansmuziek, HILVERSUM Et: 19.— radiostrip; 19.10 Zigeunerorkest; 19.15 vlotter Frans leren spreken; 19,30 Henriette Bosmans; 20.— nws: 20.05 in het radio-zoekhcht; 20 15 bonte Dinsdagavondtrein: 2130 allerlei; 21.35 brieven over hersengym nastiek; 21.45 buitenlands overzicht; 22— Pierre Palla; 22.30 Challly kwin tet; 23.— nws; 23.15 reportage carnaval viering; 23.25 24Lond. philh. ork. WOENSDAG 2 MAART 1949 HILVERSUM I; 7.— nws; 7.15 och tendgymnastiek; 7.30 gr. pL; 7.45 een woord voor de dag; 8.nws; 8.15 te deum laudamus; 8.30 gr. pl9be zoek bij zieken; 9.30 symph. concert; 10.30 morgendienst; 11.viool en cla- vecunbe); 11.15 hoorspel; U.50 piano spel: 12.Sans Souci; 32.30 land- en tuinbouw; 12.33 Alex Schellevis met vrouwenkoor; 13.— nws; 13.15 pop. or gelbespeling; 13.45 ensemble „voor oude muziek"; 14.15 Oklahoma; 14 10 even onder ons; 15— jeugdconcert; 18.postzegelverzamelaars; 16.15 voor onze jongens en meisjes; 17.3G gr. pl,: 18,onze Ned. koren en korpsen; 18 30 reg. uitzending. HILVERSUM II: 7,— nws; 7,15 gr. pl.; 8.—.nws; 8.15 gram. muziek; 8 50 voor de vrouw; 9.philharmonics orkest; 10.— morgenwijding'; 10 20 on ze keuken; 10.30 als de stofzuiger zwijgt; 11.— pop. non stop prog.: 12 Jan Vogel en accordeonorkest; 12 30 land. en tuinbouw: 12.33 voor het plat teland: 12.38 Kilima Hawaüans; 13 nws; 13.15 kalender; 23.20 Ramblers; 13.50 George Formby; 14.— gesproken portretten; 14,15 jeugdconeert; 15. voor de kleuters; 15.15 mensen dieren en dingen in de muziek; 15.30 regen boog; 16.Roodborstjes; 16.15 het stond in de krant; 16.45 vragen staat vrij; 17.15 Amerika zing; 17-45 reg. uit zending; ia.— nws; 16.15 varia; 18.20 Jan Corduwener; 18.45 Geraldo en ork. ruggedraatd; voor goed? men kan het slechts hopea en men kan alleen maar alles doen, om de voor waarden te scheppen, die een. op nieuw in beweging brengen van het apparaat onmogelijk maakt of al thans vertraagt. Hart van Einopa jVTiRSHALL's naam is verbon- 1V-L den. aan een opbowwplan, dat van de ook alweer marxistische stelling {erst das Fressen und darm die Moral) uitgaat, dat een mini mum van economische welstand vereist is voor een minimum ge zond verstand en moraal. Een ka pot Duitsland in het hart van Euro pa maakt elke opbouw onmogelijk, wil behoeven daarbij niet uitslui tend „eng-Rotterdams" te denken aan onze haven als De Poort van Europa en aan onze scheepvaart. Wij kunnen ons veroorloven, en wjj zijn ook verplicht, daarbij west- Europees, Europees en als wereld burger te denken. Paul Henri Spaak, de Belgische premier, man van wereldformaat, citeerde on langs Wickham Steed, die, nog tij dens de oorlog, in Londen zei, dat by dc vredesonderhandelingen de vertegenwoordigers der landen niet moesten komen met een ljjst van eisen tot herstel, maar met een lijst van de offers, die z]j zich wilden getroosten voor de zaak van de duurzame vrede. Wanneer ik, in antwoord op mr. Suermondt, via Spaak dit woord van Steed citeer, is dit geen goed kope platonische verklaring, aan de andere kant mag het niet gelden als een uitspraak, die prejudicieert op het standpunt, dat Rotterdam bij komende besprekingen en onder handelingen over de eigen plaats van Rotterdam in het groot geheel van de "West-Europese samenwer king zal hebben In te nemen. Deze samenwerking, die ook Duitsland insluit, is opnieuw kan ik een. woord van Spaak citeren „een kwestie van leven en dood voor de Lage Landen". (Slot volgt) Hoe zeer de belangstelling nog steeds uitgaat 'naar Amerika, bleek Vrijdagavond in het Instituut voor Scheepvaart cn Luchtvaart. Het Ne- derland-Amerika Instituut en de Nederlands-Amerikaanse Fundatie had deze filmavond over Ame rika georganiseerd, waarvoor ook de leden van het Genootschap Neder- land-Engeland waren uitgenodigd. Velen moesten genoegen nemen met een staanplaats. Maar men kwam niet voor niets, De organisa toren hadden de beschikking weten te krijgen, over belangwekkende films. De indeling was zo keurig verzorgd, dat men met een klein beetje fantasie precies de gang van zaken in het „land der onbegrens de mogelijkheden" voor zich zag. Allereerst waren er twee culturele films. Zij handelden over twee van Amerika's grootste cultuurcentra, nl. The National Gallery en De Congres Bibliotheek. In eerstgenoemde docu mentaire maakte men een rondgang mee door de prachtige witmarmeren zalen langs kunstschatten uit alle de len van de wereld; de Oud-Hollandse meesters zijn uitstekend vertegen woordigd. Een aparte plaats neemt een groep „Rembrandts" in, waarbij o.m. „De Molen", de werkplaats van Rembrandts vader. De Congres Bibliotheek bereikt men via bet platteland, waar «en „rijdende bibliotheek" lectuur brengt bij een boerenfamilie, In de ma jestueuze bibliotheek zelf, staan mil lioenen boeken in opbergkasten met een totale lengte van tientallen kilo meters. De begeleidende muziek (Beethoven) wordt gespeeld door 'n speciaal daartoe uit Boedapest over gekomen strijkkwartet. Dg volgende twee films toonden het industriële Amerika: twee docu mentaires uit de oorlog van twee der belangrijkste oorlogsindustrieën, de olie- cn de vliegtuigindustrie. De aanleg van de oliepijpleiding van Texas naar de Atlantische kust (een afstand van Londen naar Leningrad) was tot in de puntjes in beeld ge bracht. Een der hoogtepunten hier uit was ongetwijfeld het in werking stellen van de enorme zuigpompen. Bij de vliegtuigindustrie zag men alle rangen cn standen van het Ame rikaanse volk bezig met het als een. blokkendoos in elkaar zetten van machtige B-29 machines. Ten slotte werd de ontwikkeling van de Ten nessee Valley in beeld gebracht. Eerst de armoede; dan gaat de re gering er zich mee bemoeien, dam men en nog eens dammen worden gebouwd, tot zelfs de oudste boeren uit de streek ten slotte moeten be kennen, dat de gemechaniseerde land bouw in samenwerking met de kunstmest het totaal uitgeputte land weer hebben doen opleven. Zaterdag *ls officieel medegedeeld, dot een aantal trawlers voor de visserij, die tijdens de oorlog op Duitse orders in Nederland zijn gebouwd en thans te Hamburg liggen, binnenkort naar Ne derland teruggebracht zullen worden. Door het bureau voor de schadevergoe dingen van de Britse bestuursraad is verklaard, dat tijdens de oorlog- door de Duitsers voor deze schepen is betaald met bezettingsgeld. dat geen reële waar de had. De schepen zijn later door de Duitsers als mijnenvegers gebruikt, „Er bestaat geen twijfel aan, dat deze trawlers rechtens aan Nederland terug gegeven moeten worden overeenkomstig de geallieerde restitutie-politiek," aldus de Britse verklaring. Agence France Fresse meldt nader, dat het om vijf schepen gaat en dat twee Nederlandse mijnenvegers reeds m Hamburg zijn aangekomen om twee der \dssersschepen naar een Nederlandse haven te brengen. Volgens A.F.P. zijn de drie andere vissersschepen in Bre men. De beslissing van de Britse bestuurs raad heeft aanleiding gegeven tot pro test van de zijde der Duitse autoritei ten, doch de raad heeft doen weten, dat zijn beslissing onherroepelijk is. Na de sprints van Maandagavond negen uur luidde de stand in de Ant werpse zesdaagse; 1, Bruneel Dekuysscher. 94 pnt; 2. NaeyeDepauw, 57 pnt; 3. Jans- sens—Fruythof 51 pnt; 4. Thyssen— Ockers, 40 pnt; 5. StromArnold. 25 pnt; 6. Adriaenssens—Hruyland, 18 pnt; 7. Sehulte—Bpeyen. 16 pnt Alle overige koppels hadden een of meer runden achterstand. De toekomst lacht Luc toe. Frits van Dijk dertig jaar acteur De acteur Frits van Dijk is Za terdag, na afloop van de voorstel ling van „Koning Lear" in de Am sterdamse Stadsschouwburg, door de collega's van het Amsterdams Toneel gehuldigd, ter gelegenheid van het feit dat hij dertig jaar ge leden voor hefc eerst de planken be trad. A. Defresne bood de jubilaris, die in „Koning Lear" de rol van de graaf van Gloucester vervult, bloe men aan en het publiek bracht Frits van Dijk een zeer hartelijk applaus. De oud-papierhandel van de heer J. de Pauw aan de Meermanstraat werd niet, zoals wij Maandag schre ven, in de Meidagen van 1940 ver woest, maar bij een brand in 1948. De herbouw en opening van een nieuw pand is dus wel vlug in haar werk gegaan. Tienduizend Fransen hebben gisteravond in het Parijse Sportpaleis frenetiek geschreeuwd: „Van Dam, Van Dam" en een beschaamde Krawczyk probeerde maar zo ongemerkt mogelijk de ring te verlaten. „Wat een bokser", zei de bekende Parijse matchmaker Benaim tegen de Franse sportpers. „We moeten zo gauw mogelijk een wedstrijd hebben CerdanVan Dam Zo gaat het in de sportwereld. Toen Luc van Dam van Diouf ver loor, kon hij bij de Fransen geen goed meer doen. „Ik zat toen met een kop vol zorg..." heeft Van Dam achteraf verklaard. Kris- Krasser kan er van meepraten, dat hij ook nu niet vrij van zorgen naar Parijs is gegaan, denk maar aan het „akkevietje" met v. d. Graaf. Maar ditmaal hebben zij po sitief gewerkt. „Denk maar," zei Suzie z'n vrouw, „dat je v. d. Graaf voor je in dc ring bebt staan Dat was natuurlijk maar 'n grapje, doch het had z'n goede uitwerking, Krawczyk, type van een „rough- fighter", wist dat hij technisch te gen Van Dam geen schijn van kans had. Hij heeft op de gelegenheid geloerd om onze man knock out te slaan. Wie is er in gevaar geweest? Krawczyk! aan 't einde van de zes de ronde ging de Franse Pool voor negen tellen neer en m de achtste ronde werd Krawczyk opnieuw door een opstoot geveld. Door deze imposante overwinning zit Luc van Dam plotseling weer op fluweel. Weer lonkt de fortuin hem toe. Te Parijs Is m'sieu Benaim koortsach tig actief, in New York wrijft Lew Burston over z'n spaarzame haren en bepeinst, dat bij misschien toch maar beter had gedaan een spijker- vast contract naar die jongen te Schiedam te sturen Quo Vadis, Van Dam? KAMPIOENEN VAN ZDID- HOLLAND Op hetzelfde ogenblik dat het Parijse Sportpaleis rumoerde van de tien duizend Fransen, was er in de Rotterdamse Riviera hal op be scheidener schaal ook enige dei ning, werden een paar heethoofden door de politie de zaal uitgewerkt en zag bokeminnend Rotterdam één voor één de kampioenen van Zuid- Holland hun rood-wit-blauwe gor del veroveren. Voor de pauze zag het er naar uit dat het een tam avondje zou worden, een enkel fel partijtje tus sen de j'unior kampioen ^Gerardie en O'ostrum, voor de rest katjesspel Maar toen kwamen de „vliegen" Gieltje Snoek en het Hageneesje Verwijk in de ring en meteen was het „pak hem beet". Het is meer broek dan vent, dje kleine Giel, maar hij had de gordel voor het pakken, toen hij op eens alle wijze lessen van Theo Huizenaar vergat en Joe Louis-ideeën kreeg. Hij wou winnen met knock out, begon te vechten en dat was de kans van de avond voor het sterkere Hagenees- je. Want nu kreeg Gieltje een „spetter" op z*n kin en kon Theo weer van voren af aan beginnen. Met het voorbeeld van Gieltje voor ogen deed Schreuleljiamp het o zo voorzichtig aan tegen Dekker en dat kostte Huizenaar de tweede gordel. In ieder geval kwam Schreutelkamp er zonder kleer scheuren af, wat Jan den Haan hem niet kon nazeggen. Jan is een merkwaardige jongen. Hij staat in de ring als 'n standbeeld, hij bokst als een houten klaas maar hij is een jaar in de A-klasse en heeft het klaar gespeeld om meteen door te stomen naar de finale. Hij heeft een linkse als een pook en hebt u het ongeluk om op z'n rechts te lo pen dan hebt u beslist twee dagen hoofdpijn. Z'n tegenstander Ludwig «en avontuur van Peter Monnik, floor J. A. Aces -s den., waren; zou het dan niet mo- No. 71 „Wat zeg je nu?' ,,'t Is maar een idee van me," ver ontschuldigde Peter zich, „maar als het *.o is, dan heb je toch een ge weldig bericht voor je kranten." „Je bent krankzinnig, maar voor uit, de nacht is nog lang en we kun nen het direct weien." Peter had de processie in de ver te gezien; zij gingen voort over de Route Nationale, die rechtstreeks naar de Internationale brug leidde. Over een half uur zouden zij er moeten zijn, berekende hij. Als zij over dc binnenweg terug naar Hen- daye reden waren lij twintig minu ten eerder aan de grens. Bill wil Je het proberen. „Dat juist nh Pablo en Jacques niet tc vinden zijn," zuchtte Peter die nog vele moeilijkheden voorzag, doch er feitelijk geen idee van had, wat er zou kunnen gebeuren. Toen zij aan de grens kwamen za gen zij, dat er inderdaad nog gen darmes en douaniers waren. Zij be groetten Bill met zijn tuba uitbun dig en nodigden hem uit een num mer te spelen. Hij legde uit, dat dit de tuba van het orkest uit Urugne was en dat hij weer terug moest Als de zaken aan de grens afge daan waren mochten alle douaniers en gendarmes mee. „Eerst wil ik wat weten over die processie", ging Bill verder. „Mijn vriend hier, die zeer geleerd is en een groot speurder, beweert, dat dit geen echte processie is. maar een, die uit wegetopen Nazi's en fascis ten bestaat." De mannen, die om de auto heen stonden, lachten uitbundig. Peter vertelde toen, wat er in het kamp Souraïde gebeurd was en dat er sinds deze ochtend minstens vijftig mannen op vreemde wijze verdwe nen waren. Als dit nu gevluchte Duitsers en andere ongewenste lie- gely'k 2jjn, dat zij iedereen voor de gek hielden, door in procesïse over de grens te wandelen? „Hoe weten jullie eigenlijk van die processie af?" „Van de Préfecture natuurlijk," zei een sergeant van de gendar merie. <,De Préfecture in Bayonne?" „Nu, daar is de man. die het toe zicht op de kampen had. vanmor gen spoorloos verdwenen. Zegt jullie det niet wat, mannen? En weten jullie soms, waarvandaan die pro cessie kwam?" „Neen, dat was hier niet bekend. Er was eenvoudig naar de grens ge telefoneerd, door de Préfecture van Bayonne, dat er vannacht een pro cessie over de grens gaan zou, om het beeld van de Heilige Fatima naar Portugal te brengen." De Fransen werden tijdens het ge sprek nadenkend. Zij moesten toe geven, dat Peter's idee mogelijk was* onwaarschijnlijk, maar toch.... „Iemand moet toch weten, waar die processie samengesteld is. Zij kan niet zomaar midden in. de nacht ergens in de bergen gevormd zijn." „Meestal komen ze uit Lourdes," zei een van de mannen. „Dit zal de vierde dit jaar zijn. Maar ja...." „Als we hier blijven praten staan se dadelijk voor onze neus," zei Pe ter ongeduldig. „En als het werke lijk Duitsers zijn, dan zullen ze waarachtig wel wapens onder hun pijen dragen. Wat doen jullie dan?" „Laat ze maar naar Spanje gaan," mopperde een dikke douanier, „dan zijn we dat tuig kwyt." e „Dat meen je niet," zei Peter ont steld. „We zullen ze van katoen geven," riep een meer strijdlustige contro leur. „Dat zie ik al. Met hoeveel zjja jullie hier?" „Met tin vijven." ..Dat is met ons mee zeven," telde Bill. „Dat lijkt mc wel wat weinig." „Maar monsieur, zouden we eerst niet eens rustig afwachten? 't Kan best 2ijn, dat alles piekfijn in orde is," stelde de sergeant voor. „Op jullie verantwoording, man nen," zei Bill, „Alleen, wanneer er geschoten wordt en 't blijkt niet zo piekfijn te zün dan helpen jullie, niet?" „Monsieur, dat kan ik gemakke lijk beloven," zei de grote sergeant weer, „want Uw idee lijkt mc te dwaas om waar te zijn." „O.K., daar gaan we dan," riep Bill en hij startte de motor weer. Maar toon de Oude Leeuw om draaide zagen zij plotseling de voor ste fakkels van de processie. „The heil!" riep Bill, „daar zijn ze al. Wat nu»" „Niets aan te doen." zuchtte Pe ter. „Keer de leeuw maar weer om en zet hem precies naast de slag boom van de grens neer, niet er voor, maar ernaast, ia dat donkere hoekje." die tegen Brommer en Van. Kem pen heeft gestaan kent het kunstje om groentjes als Jan den Haan in het nauw te drijven. Binnen anderhalve minuut stond Den Haan als teken van overgave met z'n hand in de hoogte. Ludwig zag het niet (of wilde het niet zien), scheidsrechter Sanders zag het ook niet en zo kreeg onze Rot terdamse jongen nog een klap op z'n kaak dat hij languit in de ring neerplofte. Ons jong strijdlustig haantje wist toen niets meer van de wereld af en dat was toch eigenlijk onder amateurs niet nodig geweest. Nog waren we niet aan het einde van de sensaties. Chris Hol en Tom Gebuis zijn allebei van de school Huizenaar. Eén kon er ech ter maar kampioen worden en we hadden ons al anderhalve ronde af gevraagd hoe dat nou moest, want ze hadden elkaar nog geen tik ge geven, toen opeens de vuist van Chris Hol uitschoot tegen de kin van Gebuis en Huizenaar kon voor de derde keer met vlugzout de ring inklimmen. Ondertussen ging nog de gong, maar Tom had er genoeg van. En tot slot de zwaargewichten: Voordat Ab de Wolf de ring in ging om voor de achtste keer tegen de Hagenaar Hessing te gaan bok sen, zei hij, dat hij het niet leuk meer vond. Maar zwaargewichten schijnen in Zuid-Hölland niet meer te gedijen. Hessing probeerde bij wijie van uitzondering nu eens te winnen. Maar daar voelde Ab niets voor. Zonder de Hagenaar pijn te willen doen hield hij hem toch be hoorlijk op afstand. Boekenweek Geen. gala's der muzen, geen. schouwburg gevuld met letterkundi gen en -lievenden, geen dansende, converserende, boek-verkopende schrijvers, geen bijzondere toneel voorstellingen, zoals an de hoofdstad en elders in 't land, zetten de Rotter damse boekenweek luister bij. Bescheiden heeft zij haar intree w 'daan met een aardige étaiage hier en een. prijsvraag daar, met natuur lijk het Geschenk en met een. lezing voor kleine parochie. Na Godfried Bomans, die „de wereld door de ogen van een meikever" bezag, kon men Maandagavond in de winkel van Voorhoeve Dietrich luisteren naar en in de pauze een woordje wisselen met de schrijfster Jo Boer, voor deze gelegenheid juist overgekomen van een. artistenboer- derij nabij Parijs, Zij vertelde wat over zichzelf en haar werk, zo bijv. dat ze na haar jeugd in Den Haag al spoedig reizen maakte door Frank rijk en Italië, schilderes wilde wor den en de beeldende kunst tot vlak voor de oorlog naarstig beoefend heeft en door een betrekkelijk toe vallige samenloop van omstandighe den hst pad der letteren insloeg. Poezie heeft ze slechts één keer be dreven; ze was toen elf jaar en stuur de het gedicht „Hemelzee" naar een tijdschrift. Antwoord bleef uit en sindsdien heeft ze zich zelfs aan geen Sinterklaasversje meer gezet. Het grootste deel van haar werk is tot op zekere hoogte autobiogra fisch en in dit verband beantwoord de ze voor zichzelf de vraag op welk moment en waarom een mens besluit een boek te schrijven. Natuurlijk heeft elke schrijver een ander ant woord, maar je belangrijkste drijf veren tot schrijven zijn volgens Jo Boer: verbazing, eenzaamheid en anSst. Zij zelf had nooit een werkelijk be sluit tot schrijven, genomen en voor haar was er geen wanneer of waar om geweest. Misschien lag het begin wel op die dag ze was zes jaar oud toen ze bij de tramhalte op de Oude Scheveningse weg in Den Haag drie Maartse viooltjes vond liggen.. Want later in „Kruis of Munt" en „Beeld en Spiegelbeeld" Jo Boer las de pas sages voor beschreef, „transpo neerde" ze deze merkwaardige vondst. Zo waren er meer momen ten in haar jeugd, die in haar werk later neersloegen: het schilderij, dat in de nog te verschijnen novelle „Het kleine meisje in 't blauw" ie vinden is, of de papieren poppetjes, die ze als kind uit een Parijse mode-catalo gus knipte. Pas tijdens een jaar ge dwongen rust in Italië kwam zij tot het inzicht dat sommige dingen zich niet door de schilderkunst, die ze met hart en ziel beleed, lieten van gen; zij begon ervaringen te noteren; „Catharina en de magnolia's", dat ze nu slechts met grote verwondering nog lezen, kan; zó ver staat dit werk nu van haar af. RIDDERKERK Ds. C. v. d, Boogert heeft een be roep ontvangen voor Harderwijk. Ook de kunsthandel heeft te lijden van de on gunst der tijden. Het oorlogssprlnpty heeft ook hier reeds lang weer plaats moeten ma ken voor een ebbe, die de vooroor logse laagwaterstand al is gepas seerd en waarvan het einde nog niet in. zicht Is. Na een ook in vergelijking" met andere bedrijfstakken wel uit zonderlijk florissante periode moet de Jtuns than delaar thans weer trachten „de eind.fes aan elkaar te knopen"; oorlogsbelastïng en hef fing-ineens hebben aan de oorlogs- noctar een edik-achtige nasmaak gegeven en wanneer men dan bo vendien nog zoals dc handelaar in oude en romantische kunst met een duur verworven oorlogs erfenis zit, zijn de vooruitzichten niet schoon. Men mag: al tevreden zijn, als men die oorlogsaanwinsten, voor een tiende tot een twintigste van de inkoopprijs verkoopt zo deelde ons een kunsthandelaar mee en ook by de kustwerken, die men. thans aankoopt, is de verdien ste geringer, daar de winstmarge i.v.m. de nog altijd hoge koopprijzen lager is dan vroeger. Om nu de kunsthandel direct maar als noodlijdend tc kwalifice ren hetgeen hier en daar wei eens gebeurt lijkt ons het pes simisme wel wat te ver gedreven. Maar feit is, dat de kunsthandel het niet gemakkelijk heeft en zich dus met hand en tand zal verzetten tegen elke ontwikkeling en tegen elke actie, waardoor zijn met roos kleurige positie nog verder aange tast zou kunnen worden. Verboden terrein Zo'n ontwikkeling, van actie zouden we niet willen spreken, meent de kunsthandel reeds ge ruime tijd te bespeuren in het be leid van sommige museadirecties. Deze musea nemen de verkoop ter hand v.an reproducties van kunst werken en sommige musea organi seren zelfs van tijd tot tijd ver kooptentoonstellingen van kunst werken. Onlangs heeft de algemene vereniging van kunsthandelaren In Nederland „Die Constghesellen." een request gezonden aan de minister van O. K. en W., dat ook aan ver scheidene kamerleden Is ter hand gesteld, waarin met verwondering wordt kennisgenomen van deze ver koop. Een verwondering, die plaats maakte voor verontwaardiging by het bekend worden van de omvang,- die deze verkoop inmiddels heeft aangenomen. Dc opbrengst ervan zou jaarlijks in de tonnen lopen. Tot de musea, eigendom van rijk of gemeente of door deze gesub sidieerd, die aldus „onbevoegd" het terrein van de kunsthandel betre den en deze „ontoelaatbare concur rentie" aandoen, behoren het mu seum Boymans, Mauritshuis en Gemeente-museum te Den Haag, Rijksmuseum en Stedelijk museum te Amsterdam. Het request besluit met een dringend verzoek aan, de minister onverwijld opdracht te ge ven een eind te maken aan deze handelingen, die de kunsthandel, welke momenteel een. zeer slechte tijd beleeft, belangrijk nadeel be rokkenen. De kunsthandel zo verzekerde men ons heeft de grootste waar dering voor de activiteiten der musea, voor zover deze erop ge richt zijn, kunstbegrip btj het pu bliek te wekken, levend te houden en te ontwikkelen. Een kunstlievend publiek is voor de handel een levens belang. Maar wanneer de musea zelf de verkoop van kunstwerken ter hand nemen met exposities, die uiteraard zeer veel giroter zijn dan de handel zich ooit kan permitteren, begeven zfl zich op een terrein, dat reeds bestreken wordt door een aantal zaken, die zich speciaal hierop toeleggen. Bovendien redeneert men, pluk ken de musea van deze verkoopten toonstellingen alleen maar de voor delen; nadelen zijn er niet aan ver bonden. Het betreft hier vooral de meer „voldragen" moderne kunste naars. De kunsthandel kan immers geen bezwaar hebben tegen ver kooptentoonstellingen, zoals die bi1v. in Rotterdam worden georga niseerd ten behoeve van noodlijden de jonge artisten. Gratis stallen. Die Dina van Arie de fietsenma ker (rijwielhersteller heet het offi cieel) is een handige tante, die voor geen reparateur uit de weg hoeft te gaan en ook de techniek van het fietsenstallingswezen heeft zij vol ledig onder de knie. Spelenderwijs had ze het vak geleerd door het assisteren van haar man bij drukte in de zaak en toen Arie ziek werd en maanden lang aan het bed ge kluisterd was, kwam die kennis van' zaken drommels goed te pas. Dïna leidde het bedrijf als een vent-en. prima, dat moet Arie toe geven. maar zie, onder het met olie en roest bevlekte werkschort klop te het licht ontvlambare hart van een zeer vrouwelijke vrouw en dat kan, naar in alle romans van de wereld te lezen staat, weieens aan leiding geven tot complicaties. Zie: in die zaak van Dina, zullen we nu maar zeggen, was het de ganse dag een komen, en gaan van. mannen; jonge mannen, oude man nen en daar zo tussen in, allemaal, eigenaars van fietsen, maar sommi gen ook wei in het bezit van voor een vrouw bijzonder aantrekkelijke eigenschappen als b.v. een harte lijke en spontane natuur, een gaaf gebit, vriendelijke trouwhartige ogen of een heerserskin; een zorg zaam en hulpvaardig karakter, een rechte rug of een bijzonder vlotte slag in het haar. Vele, zoniet alle attracties, hier opgesomd, leken in Dina's oog de man te sieren, die zich tijdens het vrouwelijk bewind als klant kwam aanmelden, een zekere Jacob, voor wie Dina al aanstonds bij de eerste kennismaking een zwak kreeg. Na het stallen van het rijwiel bleef Jacob gewoonlijk 'n gezellig praat je maken met de kordate Dina, die dan geboeid luisterde naar de amu sante verhalen, want die Jacob had een erg aardig smoesje over zich en hij kon ook zo gevoelig vertellen, van de tegenslagen die het leven hem maar al te vaak te verduwen, had gegeven en waardoor hij. voor een man van zijn capaciteiten ia een naargeestige financiële toe stand was geraakt. Dina was door deze tragische bij zonderheden zo onder de indruk geraakt dat zij er eenvoudig niet toe kon komen die arme Jacob op gezette tijden de rekening te pre senteren en Jacob maakte zelf ook nimmer aanstalten tot betalen, noch voor reparatie, noch van stal- lingsgelden. De toenemende innigheid van de relatie was de andere mannelijke klanten niet ontgaan en een van hen, die in het bijzonder bevriend v/as met de zieke Arie, nam zich voor de baas eens in te lichten, zo dra hij hersteld was en de werk zaamheden hervat had. Toen dit tenslotte gebeurd was nam Arie nog niet terstond maatregelen. Hij keek het eens een weekje aan en lette scherp op de gedragingen van Dina ten op2ichte van Jacob. Op een Vrijdagavand meende Arie uit blikken van verstandhouding, ge wisseld tussen die twee, zijn ver moeden bevestigd te zien en hij sloeg plotseling en geheel onver wacht toe. Hij sloeg met een Engel se sleutel, niet erg hard maar net krachtig genoeg om Jacob te vel len. Verbolgens stortte hij zich op de indringer, rukte hem een bosje haar uit de kuif en beet hem een winkelhaak in het oor. Bent u nu weer verzoend met uw vrouw, vroeg de rechter, nadat hij de boete op vijftig gulden had be paald. Prima, zei Arie, ik was fout, ik had me niet aah het geroddel moe ten storen, het was niks als goeiig heid van m'n vrouw dat ze die man gratis liet stallen. Advertentie LM. Mondhygiëne ,WODOt Elke poetsing met Itfwllwh is een ware mondwasslng. INDONESIë, zeepost: ms Mapia, vertr 5 Mrt van, A'dam, aank Bata via 8 Apr; ms Prometheus, vertr 15 Mrt van A'dam aank Batavia 16 Apr. Luchtpost; 2 en 4 Mrt, aank Batavia 4 en 6 Mrt. WEST-INDIë. zeepost: (behalve voor Suriname) ms Delft, vertr 11 Mrt van A'dam aank Willemstad 29 Mrt; ss Cottica, vertr 16 Mrt van A'dam aank Paramaribo 2 Apr; Luchtpost: 3 Mrt aank Willemstad 4 Mrt, Paramaribo en Oranjestad 5 Mrt. AFRIKA, mail: ms Congostroom vertr 7 Mrt van Bordeaux, bezor ging tot 10 Mei; ms David Livingsta-, vertr 8 Mrt van Rotterdam, bezor ging tot 24 Apr. U.S. A mail: mail ms Wester dam. vertr 5 Mrt van R'dam aank New York 14 Mrt; ss Azalea City vertr. 8 Mrt van R'dam aank, New York 17 kirt. Luchtpost: vertr dagelijks, aank New fork dag na vertr. CANADA, mail: Pr. Willem van Oranje vertr 5 Mrt van R'dam aank St John N.B. 19 Mrt; ss Azalea City zie U.S.A. Luchtpost; dagelijks aank Montreal twee dagen na vertr ZUID-AMERIKA, mail: ms Alhe- na vertr 10 Mrt van R'dam aank Rlo de Janeiro 25 Mrt, Montevideo 31 Mrt, Buenos Aires 1 Apr: Lucht post: 3 Mrt. aank Rio de Janeiro, Montev, Buenos Aires 4 Mrt; 4 Mrt aank Buenos Aires 8 Mrt. INDIA, PAKISTAN, mail: ss Merwede, vertr 8 Mrt van R'dam naar Bombay. Luchtpost: dagelijks naar Karachi /Calcutta. 22. Rob en Skip lig gen bewusteloos op de vloer van Butcher's la boratorium. Butcher schakelt de televisie zender weer in en deelt aan CigaretLarry mee, dat hij „die lastige in dringer" net °P tüd on schadelijk heeft ge maakt. Dan sleept But cher Rob en de hond naar zyn wagen en rijdt er mee weg. Zijn bedoe ling is die twee te laten verdwijnen, zonder dat iemand er iets van merkt. Op de Noordelij ke helling van het ei land bevinden zich rots spleten, waaruit giftige dampen opstijgen. Worden Rob en Skip hier gevonden, dan zal iedereen denken, dat ze verdwaald zijn en bewusteloos zijn geworden door de dampen. Maar wanneer hij Rob uit de auto trekt, springt geen kleintje vervaard is, is doodsbenauwd opeens Skip dia is bijgekomen overeind en voor honden. Hij last Hob in de steek, springt valt woedend blaffend Butcher aan. En zie, A de onverschrokken Butcher, die toch voor a n v

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3