m Koningin Nefertete Een politiek van negatie en wrok is gevaarlijk heöen.... Zak doen met Duitsland (slot) We hoeven de kluif niet aan de concurrent te laten Radio-programma Antwerpse Zesdaagse New Yorkse Zesdaagse Joe Louis zegt de ring vaarwel Schaakmeester Mieses in ons land Op zoek naar Een echte Rotterdamse balletavond Netty van der Valk met haar dansgroep „De taal van de architectuur" Veemarkt Rotterdam Oliver Twist verboden Be kunsthandel en de verkoopexposities Commentaar van museum-zijde ,Geen ?nerk zo goed" UNO-Commissie zendt Veiligheidsraad afkeurend rapport over Nederland DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Woensdag 2 Maart 1949 3 Na de zeer gewaardeerde meningen en «jenfcen van mr. W. Suer- mondt Wzn. en mr, H. Wtlletnse, korhen wij tot de volgende samen vatting van het probleem: Zaken-doen met Duitsland. !-? OTTERDAM en Antwerpen be- schikken over de natuurlijke toegang tot het Roergebied en Zuid- Duitsland, voor zover het behoort tot het stroomgebied van de Rijn. Even redig de belangrijkheid van deze toegangsweg is de economische im portantie van het Roergebied als achterland van Rotterdam, dat in handels- en transitoverkeer mot dit achterland altijd een voorname bron van inkomsten heeft gevonden. Zo was de toestand voor de oorlog; zo zou het ook weer na de oorlog moe ten worden. Immers, de toekomst van Rotterdam als wereldhavenstad staat er mee op het spel De vraagstukken met betrekking tot dit achterland zijn zeer ingewik keld. In de eerste plaats is dc oorlog niet zonder gevolgen gebleven, noch hier, noch ginds. Rotterdam betaalde ruimschoots rijn tol aan het oorlogs geweld en zowel het bombardement als de bezetting door het na2i~leger zorgden er voor, dat de gevoelens van ons volk jegens het Duitse nu niet bepaald van vriendschappelijke aard zijn geworden. Slechts weife lend en met grote reserve gaven onze vertegenwoordigers van overheid en industrie gehoor aan de van tijd tot tijd herhaalde roepstem van de oude handelspartners in. de Roer om geza menlijk een uitweg uit de moelijkhe- den te vinden. Het bleef voorlopig bij contacthouden; de oorlog met al wat daarmede verbonden was ge weest, lag en ligt er nog als een bar rière tussen. In dit licht moet men ook het be zoek zien, dat een aantal ve-+egen- woordigers van dit Duitse industrie gebied binnenkort aan onze stad zullen brengen. Men zoekt toe nadering en begrip, om de doodeen voudige reden, dat de bestaande toe stand niet eeuwig zal kunnen blijven duren. Wie de stand van zaken met een gezonde -dosis werkelijkheidszin wil bekijken, zal onmiddellijk toege ven, dat hiervoor iets te zeggen valt. Wij kunnen nu eenmaal, niet het oog op de belangen van Rotterdam, on mogelijk blijven volharden in een po litiek van negatie en wrok-t.o.v. het Legenwoordige Duitsland. Het gevolg van zulk een politiek zou weieens kunnen zijn, dat onze concurrenten er met de kluif van door gaan en dax is nu ook weer de bedoeling niet. WIJ zouden echter heel wat ge ruster zijn, indien de pogingen tot toenadering, die de laatste tijd van beide kanten worden onderno men, steun konden vinden in een „Vereniging Rotterdam" E.H.B.O. Uit het verslag over het 45e boek jaar (1947/'4B) van deze vereniging Hykt, dat het aantal leden op 30 September 1948, 932 bedroeg. De Vrijwillige Eerste Hulp Colonne van de vereniging heeft in het afgelopen jaar goed werk verricht. Bij de meest uiteenlopende gele genheden, zoals op het Kralingse strandbad. Lunapark, circus, bij sportgebeurtenissen, feestelijkheden, massavergaderingen etc., werden E.H.B.O.-posten bezet. Niet minder dan 19B8 patiënten werden aan de posten behandeld. Voor dit werk verdienen leden en commandanten van de Hulp-colonnen alle lof. In diverse wijken van de stad heeft de vereniging 32 grote verband- trommels uitstaan, die hun nut vele malen bewezen hebben. In 1947 slaagde voor het bijzonder diploma E.H.B.O. de heer J. Terwiel; in 1948 namen aan het examen voor het Eenheidsdiploraa, 192 candidaten deel, van wie er 159 slaagden en 33 werden afgewezen. Advertentie LM. or Iemand zei laatst bij wijze van pretje: „Ezeltje strek je, tafeltje dek je". Accoord, 'n TIP VAN B00T2, Is er weer ruimschoots. Men kan dus weer zeggen: ,Tip ik heb je' •n TIP VAM BOOTZ ïnz. hrWMte Heemstede ontv. 1 fi Tip WOENSDAG 2 MAART 1949 Avoadpro gramma HILVERSUM I; 19.— liws; 13.15 Frik- kebeen; 19.30 actueeel geluid; 19,45 Engelse les; 20.nws; 20 05 prog. prol,; 2013 kerkdienst; 21,45 Meindert Boekei met kwartet; 22— radio philh. orkest; 22.45 avondoverdenking; 23.— nws; 23.15 orgelspel; 23 2D gezms- en huwelijksmoeilijkheden; 23.35 24.— Stuyvesantstnjkkwartet. HILVERSUM II: 19.— Benelux; 1915 reg. lutz.; 19.30 voor de jeugd; 19.40 Jeugdnws; 19.45 lezen in de -bijbel; 20.— nws; 20.05 dingen van de dag; 20,15 socialistisch nws; 20 20 omroeporkest; 21hoorspel; 22,15 Malando; 22 43 van boek tot boek; 23.nws; 23.15 Hit-Kit; 23.45 24.— Berlfans staasopera ork. DONDERDAG 3 MAART 1949 HILVERSUM I: 7.— mvs. 7.15 och tendgymnastiek, 7.30 kinderkoor, 7.45 morgengebed 8.nws 8.15 gr. pl. 3 voor de vrouw, 9.05 gr. pl., 9 40 school radio, 10.Lond. symph. orkest. 10.15 morgendienst. 10.45 gram. muziek. 11.— de zonnebloem. 11.40 schoolradio. 12. Angelus. 12.03 sopraan. 12.30 land- en tuinbouw 12.33 Zigeunerorkest. 12 55 zonnewijzer, 13.— nws. 1325 Boston Pops orkest. 13 45 roeromme. 14.— ra dio orkest 14 30 Deep River Boys. 14,40 even onder ons. 15.— orgelspel. 15.15 kamermuziek. 16,— bijbellezing. 16.45 Lond. philh orkest 17.— radio jeugd journaal, 17.30 ensemble Lachman. 18 Leger des Heils, 18.15 land- en tuin bouw. 19.30 reg. uits. HILVERSUM 11; 7— nws; 7.15 gram muziek. 7.50 dagopening. 8.nws. B.15 gr. pl.. 8.55 voor de vrouw gram, muziek, 9.30 waterstanden. 9 35 gr. pl.. 10morgenwijding 10.15 arbeidsvita minen. 10.50 kleutertje luister. II, «Tam. muziek. 11.45 hoe is de mode, 12,— Spaanse stierengevechtmuziek, 12,30 land- en tuinbouw. 12.33 In 't .spionnetje. 12 38 The Rhythm Club. 13,— nws, 13,15 mededelingen. 13.20 Metropole orkest. 13 50 Carmen Miran da. 14.— tot-hoe laat wilt u winkelen? 14.20 solistenppog.. 15.— voor zieken en gezonden IS.van vier to't vijf, 17.kaleadoscoop. 17.20 welk dier de ze week. 17.30 modelvliegtuigbouwers, 17.35 Gerard van Krevelen. 17.50 reg. uit*., is.— nws. 18,15 sportpraatje, 18.30 Maria Zamora. werkelijk democratisch en anti-fas cistisch Duitsland. Helaas zijn de na men van de Duitsers, die m het Roer gebied over economische en dus ook over politieke macht beschikken, voor Europa niet geruststellend. Het Labour-v/eekblad Tribune heeft nog onlangs onthuld, dat steeds meer m- dustrieleiders uit de Hitlertjjd in de Roer zyn teruggekeerd; zelfs een fi guur uit de SS ontbrak er niet aan. De recente uitlatingen van generaal Clay wijzen ia de zélfde richting. Ai- gemeen is er in Duitsland een krach tige toeneming van zelfbewustheid te constateren, die des te gevaarlijker kan worden naarmate ze wordt over heerst door de oude nazustische ideeen, Het zijn deze feiten, die bij ons volk een groeiend gevoel van onbe hagen scheppen en bitter klinkt de vraag; leren ze het dan nooit? Wij kunnen niet voorzichtig genoeg zijn. Conferenties met Duitse indus triëlen en kooplieden kunnen hun nut hebben Een rigoureuze politieke sanering van het Duitse openbare le ven door d<! geallieerde bezettings- autoriteiten kan eeta groter nut heb ben en dient cr eigenlijk aan vooraf te gaan. Tot welke gevolgen verzuim heeft geleid, leren ons 1933 en 1940. De stand van de Antwerpse zes daagse luidde Dinsdagavond tien uur als volgt: l. Peters—Pellenaars 114 punten 2 La- pebieGillen 96 pnt,, 3. NayeDepauw 74 pnt.. 4 van Vliet—Middelkamp 71 pnt.. 5. Ockers—Thyssen 52 punten. 6. StromArnold 35 pnt.. 7. Debacker Acou 21 pnt.. 8. ScbulteBoeyen 21 pnt., 9. Adriaensaens—Bruylaod 18 pnt. Alle andere koppels waren een ot meer ronden achter Na 23 uren rijden was Dinsdagavond de stand van de New Yorkse zesdaagse als volgt; 1. DebaccoSurbatis 40 putmet 1 ronde achterstand: 2 Cyr—Grillo 67 pnt, 3. Moretti—Glorgetti 45 pat; 4. YaccinoPosek 41 pnt; met twee ron den achterstand; 5. R e m k e sv a n Gent, In totaal nemen 12 koppels aan de zesdaagse deel. De hagelkorrels kletteren, maar de karavaan rijdt verderfel prie men de koplampen in. het pikkedonker van deze Maartse slagbuien, die bij wijzc van variatie een gordijn van hagel, sneeuw of regen over de weg n, dc weg terug van Gent naar Rotterdam. Voorop de autobus met o/;tciaIs en spelers, daarachter als loodsmannetjes in het kielzog van de haai, de verslaggevers. De honden blaffen pardon; de hagel korrels kletterenhanden en voeten verstijven, af en toe is in. de witte toeivelstorm het rode achterlicht van de spelersbus het enige baken, waarop we koersen, maar de karavaan trekt verder Er was op dc heenweg, in het hart van Kris-Krasser een vage hoop, dat daarginds in Gent de dagen voor het begin var. de vas ten onder prettiger omstandig heden gevierd zouden worden dan boven de Moerdijk, maar op het veld van „La Gantoise" was het geen zier beter dan bij ons. Het was eigenlijk geen weer om zulke tere lieve diertjes als de Zwaluwen van heer v. d. Slik de ijzige wind in te sturen, maar ook van de Rode Duivels kan men zeggen dat zij doorgaans hogere temperaturen gewend zijn. Zij hebben er zich kranig door- »en geslagen. In doorsnee geno men was dit voor de Duivels ge makkelijker dan voor de Zwalu wen, want voor duivels zaten die heren om het zo maar eens te zeggen goed in 't' vlees. Bij „beulen" als Gillau, Freddy Cha ves en Verbrugge vergeleken was bijvoorbeeld een Van Schijndel „all legs and bones" maar met al de enorme kracht van een stormram als Gillau met hun hele ploeg van zwaargewichten is het weer een Nederlandse overwinning gewor den. Geen wonder, dat heer Her berts bij het weggaan van het veld al onze spelers vaderlijk de hand drukte. Want zij hebben zich kra nig gehouden. Misschien hebben de Belgen na afloop weer gezucht dat er op hun wedstrijden tegen Nederlanders geen. zegen meer rust. Ik weet het niet. Ik heb geen zuchten gehoord cn nu ook eens geen „foei". Maar als de Gentenaren aan het loeien waren gegaan, dan alleen maar voor Gilau en Freddy Chaves en Verbrugge die met al hun tarzan- kracht waarmee zij 'n Albers of Kroon als poppetjes opzij zetten, die met een orkaan van een wind in de rug in de eerste helft alleen maar de doelpalen beschadigden of de lucht daarboven. Goede scho ten waren aan een hand af te tel len en die werden da or De Munck met ijzige kalmte afgemaakt. In die eerste helft konden de Zwalu wen weinig anders doen dan de Rode Duivels voor de voeten flad deren maar dat deden ze dan .ook. In het eerste gelid Van Schijndel. Ik heb voor hem maar één woord: prima, met z'n harmonicabenen, die nu al populair zijn op de pers tribune was hij overal waar gevaar dreigde. Z'n „tackle" moet z'n veel forsere tegenstanders het schaam rood naar de kaken hebben ge jaagd, z'n passes waren precies ge timed op de wind. Als Van Schijn del zich in Nijmegen nog niet in het Nederlands elftal heeft ge speeld dan deed hij het gisteren In Gent. Nog een heeft z'n claim op een oranjeshirt verstevigd: Bran ies. Men kent onze bezwaren tegen Joep, maar in Gent was hij de ziel van de aanval. Helaas niet Köne- mann, de Schiedammer had ook hier weer last van heimwee naar de middenvoorplaats. Van Dijk viel ook niet tegen evenmin Clavan en z"n clubgenoot Timmermans. De keuze-commissie, die voltallig aan wezig was, kan weer aan het puzzlen gaan. Want de verdediging gaf voor de rust nog een Jan Everse te zien die goed op dreef was en beter bestand tegen de ruige duivels dan de voor dit kali ber te lichte Albers. Jammer dat Jan de tweede helft door een knie blessure niet kon meespelen. Mohring was helemaal niet geko men, hij ligt met angina op bed. Z'n plaatsvervanger was Kroon en hij verving zo goed, datnee nee laat ik nou maar ophouden, want op die manier zouden we een Nedcilands elftal krijgen van louter Rotterdammers en Schie dammers. Het verslag kan kort zijn. Na de eerste helft was het scoringbord blanco. Toen begonnen de Gente naren hard te juichen, want Gillau had na een van z'n krachtpatser- toeren de bal voor doel gekregen waar de rechtsbuiten Reyniers hij wijze van uitzondering De Munck te vlug af was. Een uitstekende schuiver van Brandes bracht de gelijkmaker. En uit een voorzet van Van Dijk weel de bal vanzelf in het Belgische doel. De Gente naren hebben toen nog Chaves hun Freddy gesmeekt om de ge lijkmaker maar van Freddy komt toch wel een foto in de krant, al was het alleen al om z'n „sex appeal" Door Jacques Goddet. algemeen lei der van de Ronde van Frankrijk, is als opvolger van Joris van den Bexgh. tot ploegleider van de Nederlandse renners, die dit Jaar in de Ronde zul len uitkomen, benoemd, de heer Ru de Grood sportjournalist te Rotterdam. Bij een aanval op het Belgische doel gaf Brandes (Feyenaard) een kopbal, terwijl hij door een. Belgi sche speler wordt afgehouden. Doelverdediger Vees staat paraat. Geheel rechts Koeneman (SVV) Joe Louis heelt verklaard, dat hij afstand doet van de titel van wereld kampioen zwaargewicht, Hjj heeft zijn besluit in een brief aan de Ameri kaanse nationale boksbond medege deeld. Louis bevindt zich op het ogen blik op een exhibitietournee m de Carafbische Archipel Dc brief werd overhandigd door de perschef van Louis. Louis het verder weten, dat hij met twee anderen de International Boxing Club heeft ge vormd, Dit nieuwe lichaam zal het ge recht organiseren tussen Charles en Walcott om het wereldkampioenschap. De winnaar hiervan zal binnen drie maanden na de wedstrijd tegen Lee Savoid of tegen Gus Lesnevicn uitko men. Louis, die 34 jaar oud la heelt de titel langer in zijn bezit gehad dan enig ander bokser voor hem. Boven dien heeft hij de titel zeer vaak ver dedigd. Hij won hem van James Brad- dock op 22 Juni 1937 te Chicago. Ha heeft dus bijna 12 jaar onafgebroken op de hoogste sport gestaan. Het was voorts een record, dat een bokser van nauwelijks 23 jaar wereldkampioen werd. Geboren op 13 Mei 1914 begon, hij met het beroepsbokser! in 1834. voor welk gevecht hij 50 dollars kreeg. Sinds dat moment heelt Louis In de ring een bedrag van 3.887.323 dollar verdiend Hierbij zijn de shows, welke hij de2e winter in diverse plaatsen gal. niet inbegrepen. Toe» Louis in Juni van *t vorige jaar zijn tegenstander Joe Wal cott in de elfde ronde fco, sloeg hfd hij zijn titel voor de 25e keer met suc ces verdeduA De bekende schaakmeester MJses zal deze maand in ons land verblijven voor het geven van simultaan-seances en het houden van voordrachten. De thans 84-Jarige veteraan is nog bui tengewoon fris van geest, Hy is de enige schaakmeester, die zowel aan het eerste schaaktoumooi te Hasting (1895) als aan dat van 1945 deelnam. Italië wil kampioenschap 1950 organiseren Op het congres van de U.C.1, dat op 4 Maart te Parijs gehouden wordt, zul len de Italiaanse afgevaardigden vra gen dat de organisatie der wereldkam pioenschappen 1950 aan hun land zal worden opgedragen. Indien dit met mogelijk is. zullen ZIJ om de organisa tie in 1951 verzoeken. Muziek voor 'n nieuwe film Voor een. nieuwe Visie-film van Max de Haas zal Cor Lemaire de muziek schrijven. Hij is ook de com ponist van de muziek voor „De bal lade van de hoge hced" geweest; deze film zal spoedig weer in de Nederlandse bioscopen te zien zijn. „Ketting Boys"- Uitslagen klaverjasconcours ten bate van de kankerbestrijding: Ba tavier 11336, Frans Vr. 10791, Pol ders. Vr. 10602, D.V.O. 12271, V. O. G. 12226, Keizers Vr. 11297, Heine- kensbron 11114, De Graaf Vr. 10969 Steinis Vr. 10580, Vlietlaan 11326, De vier boeren 10621. Overschotje 10573 en Overmaas 11153. Hoogste koppel de heren VoogtKleef van D.V.O. 4382, Nooit verzaken (Delft) 9G46, Van Rijn's Vr. 1G889, De Cool 11430, Biermans Boys 10375, en Noorder Vijgenboom 11289. - een avontuur van Peter Monnik. door J. A. Ages - No. 72 De rood en wit gestreepte boom met het schild „Frontiers Francaise" sloot de brug aan deze kant a£f aan de overzijde was de Spaanse slag boom neer gelaten en daartussen stroomde de Bidassoa, het riviertje, dat Spanje van Frankrijk scheiden moest. „Kan je zachte, toepasselijke mu ziek spelen, als het moet?" vroeg Peter, toen de processie naderbij kwam. „En of." zei Bill en hij zette het mondstuk van het enorme koperen Instrument reeds aan zijn lippen. „Nog met." zei Peter en hij keek gefascineerd naar de fakkeldragers, die aan de stoet voorafgingen. „Dit kén niet fout zun," fluisterde zijn vriend, die ook onder de indruk geraakte van het spel van het flak kerende licht tegen de biuine pijen van de monniken. De Fransen kwamen naderbij, sa luerende voor het beeld, dat nu ook zichtbaar werd en spraken met iemand, die zich uit de stoet had losgemaakt. In hot schijnsel van de fakkels zag Peter, dat het papieren waren, die aan de Fransen over handigd werden. Toen salueerde de sergeant van de gendarmerie weer en de stoet kwam in beweging om over de Internationale brug te trek ken. Een douanier liep naar de slag bomen toe en drukte die omhoog- De eerste fakkeldragers gingen er onderdoor. Zij kwamen op enkele passen aan Peter voorbij: scherpe, strakke gezichten, recht gehouden, alsof zij niet op of om keken. Maar Peter had het gevoel, alsof hij uit alle donkere oogholten, "waarin de ogen niet zichtbaar werden in dit halve hcht, werd gadegeslagen. Het beeld kwam naderbij; bet werd ge dragen door zes monniken in zwar- tex pijen; het stond rechtop op een baar. geschraagd door een houten staketsel. Een kleine, zwarte balda kijn was erover aangebracht. „Moeten ze dat beeld de hele weg dragen?" fluisterde Bill, met ontzag in zijn stem. „Nee," zei Peter zacht. „Zo gaan ze wel naar Portugal de hele reis, maar als je goed kijkt, zie je wielen onder de draagbaar." Het beeld was nu op slechts*enkele meters afstand van hen gekomen en omdat het de grootte van een mens had, was het een schilderachtig tafe reel om het in doodse rust, belicht alleen door de fakkels, boven de kappen en de donkere pijen van de monniken gedragen te zien. Peter keek nieuwsgierig omhoog om een indruk var. het gezicht van de heilige Fatima op te vangen en toen kneep hij Bill zo hard in zijn arm, dat hij schreeuwde. „Bill, kijk.... kijkdat is Nefertete...." stamelde hij. „Hoe kan dat nu? 't Lijkt er niets op." „Kijk dan goed sukkel; ze hebben het besmeerd of wat dan ook met haar gedaan; ze hebben het op een romp gezet; kijk door die voile heen. Ze is he tl" Rustig trokken de monniken voor bij. Peter staarde met grote ogen naar de naderende vermomde Ne fertete. Het beeld was juist onder de slagboom doorgedragen, toen hij tot bezinning kwam. Hy greep Bill bij de schouder. „Spelen. Bill, spelen, zachte mu ziek en draai je auto meteen de brug op en zet de leeuw precies voor haar neer, zodat zo niet meer vooruit kan. Doe het, doe het!" En. meteen sprong Peter uit de auto. Hij rende naar de slagboom toe, moest twee seconden wachten totdat de auto daar onderdoor was en liet de boom toen met een dave rend geraas neerkomen. Meteen balk te Bill's tuba merkwaardige klanken en zagen de verbaasde monniken plotseling de weg voor hun draag baar versperd door de auto, die hun resoluut voor de voeten werd neer gezet. Zo was de kop van de pro- cessi e, mèt het beeld tusse n de Oude Leeuw en de slagbomen ingesloten. Er ontstond een geschreeuw; van alle kaïiten tierde het en Bill's oren vingen terstond Duitse woorden op. (Wordt vervolgd) Ook Netty van der Valk heeft nu weer het hare toegevoegd aan de Rotterdamse dans-staalkaart die dit jaar nog maar bescheiden is van nuancering en onder haar „mon sters" was er stellig wel één, dat Terpsichore graag voor een fraai en kleurig gewaad verkoren bad. Natuurlijk, zo'n Rotterdamse dans avond is ook: „kijk, zie je ons Truus- je daar, dat derde feetje van rechts" of „als Hansje zich maar niet ver gist. ze was zo vréselijk nerveus van middag"; het is óok: een schouw burgsuppoost, die steeds maar weer nieuwe tuiltjes, ruikers en bossen bloemen aandraagt voor iedereen, die maar op 't toneel staat- En we zouden 't zeker als een gemis voe len, als t Woensdagavond niet zo geweest was. Al die uitbundige har telijkheid, al dat enthousiasme, die ouderlijke bezorgdheid en trots, dat hóórt erbij. En waren we zelf, nuchtere men sen van de krant, niet even verrast en een beetje ontroerd, toen daar die kleine bosfeetjes van Les Sylphides de planken optnpten, vrij en vlin derlicht als hadden ze nooit anders gedaan? En hoe keurig was hun een heid; Nètty v. d. Valk heeft er ver standig aan gedaan Fokine niet te willen imiteren, ze heeft het ballet teruggebracht tot eenvoudige bewe gingen en vormen, waarin de jonge danseresjes niet boven hun krachten hoefden te grijpen. En rij heeft ook de gave haar wil zó aan de groep te leggen, dat onregelmatigheden zelfs bijna niet voorkwamen; zodat soms even het gevaar dreigde van het mechanische dansen. Maar terwijl Les Sylphides mis schien voornamelijk bekoorde door de ongekunsteldheid, de prilheid en de geestdrift van de jeugd, was om op onze staalkaart terug te ko men het ballet „De Bloemenvrou wen" ongetwijfeld een belangryke, werkelijke aanwinst Het sprookje van P'oe-Soeng Ling van de jonge geleerde, die in de tempeltuin de witte pioen-vrouw en de rode camelia-vrouw ontmoet en zijn liefde eerst niet goed weet te richten, is een goed opgebouwd bal let geworden en Netty van der Valk, Mariene Huyts en Else Schut dansten het heel mooi. De muziek van Meta Russcher-Overman met de merkwaardige instrumentatie draagt ên leidt dit ballet uitstekend. Het pubhek was zeer opgetogen cn ook de componiste had dLtmaal bloemen in ontvangst te nemen. Besloten werd met 'n Divertisse ment Hongrois (Schubert), dat weer een groot aantal leerlingen op het toneel bracht. Dit opgewekte slot was uiteraard geïnspireerd op volks dansen en hoewel wat lang. kleurig (de costuuma!) en afwisselend ge noeg om de aandacht vast te houden. Aan het begin van de avond had Netty v. d. Valk met Willy Coen- raad een herhaling van. de reeds be- Over dit onderwerp sprtik tr. S van Ravesteyn. architect B.N.A.* te Utrecht, tevens bouwmeester van de Ned. Spoorwegen, Dinsdagavond voor de Rotterdam sche Kunstkring Als de taal van tfe architectuur beschouwde spreker de vorm. die de architect aan zijn ideeën geeft. Deze vorm is weer de uiting van "het by de architect gevormde levensbeeld. De architectuur is een gevoelskwestie naar de mening van ir. Van Raven- steyn. Er bestaat een psychische rela tie tussen de tijd waarin de architect leeft en de vorm, die hij aan zijn verbeelding geeft Spreker bekende voorliefde voor het ornament kwam even om de hoek kijken in zijn ver klaring, dat het ornament als uit drukkingswijze van de gevoelswaarde In de architectuur een maenttg mid del is voor de architect, waarvan, zo zei ir Van Ravensteyn. .ik my r.iet kan voorstellen, dat het veriaten zou blyveri'. Als typische vertegenwoordiger van de neo-barok was het met verwon derlijk, dat hij de barok roemde om haar sterk element van beweging; de ruimtemdrulc opzettelijk gevuld met details, die het oog geen rust ver schaffen, maar het m de ruimte laten bewegen. De bewegende kunst, aldus de architect boeit de mens het meest omdat ze een ontwikkeling kan geven tot het onverwachte. Hoewel ir Van Ravesteyn het niet ouder woorden bracht, zijn wij ge neigd aan te nemen, gezien ook de voorbeelden van z|Jn vormgeving ^Diergaarde Station Utrecht etc dat hy m het algemeen meer bewe ging wenst in onze architectuur. o.m door toepassing van het orna ment Lichtbeelden illustreerden het gesproken woord, Rotterdam, 1 Maart 1949 Totale aanvoer 2931. vette koelen en ossen 175. gebruiksvee 933. graskalve- len 127 nuchtere kalveren 750. biggen 485, veulens 30 paarden 333. "schapen 51, bokken en geiten 84, vare koeien 30. De prijzen waren als volgt; Kalfkoeien 870-730-625 melkkoeien 870-730-625 vare koeien 490-390-300: vaarzen 600-450-350 pinken 450-375- 275. graskahereti 270-170-100 biggen 65-55-40, hitten 600-500-300. werkpaar den 800-600-425, alachtpaarden 140- 1,20-110 per kg. Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week handel traag, prijzen on- vci an der d. Vare koeien; aanvoer Iets korter, handel lui, prijzen. constant. Vaarzen en pinken: aanvoer matig, handel zeer stil. vooral met hoger in prijs. GraBkalvercn; aanvoer iets -ruimer hendel slecht, pryzen als vorige week. Biggen: aanvoer iets groter, handel traag iets teruglopende prijzen. Paaydcn; aanvoer korter, handel kalm. pryzen als vorige week. VEKHNGBERICHT BERKEL Sla. 3e soort 11.60-18.30. sla. vellen 9-90, spruiten 39-43 kaskomkommor 5 waspeen 6,10. kende Aufforderung zmxi Tanz ge geven. Norbert Loeser begeleidde aan de vleugel en verzorgde met mevr. B. E, Loeser-de Vries de muzikale in termezzi. De uitverkochte Schouwburg heeft lang en enthousiast zijn dank be tuigd. H. F. Reedijk. In Amerikaanse zone van Duitsland De Britse film „Oliver Twist" is In de Amerikaanse zone van Duitsland ver boden. De film was niet door de Amerikaan se autoriteiten in Duitsland gekeurd, doch zij waren volledig met de Inhoud op de hoogte en de mogelijke uitwer king op antl-semitisehe gevoelens. Van het ar&kel De Kunsthandel \oelt zich bedreigd" is in enkele edities van ons blad van gisteren het slotdeel weggevallen waardoor dit artikel een onbedoeld eenzijdige strek king zou kunnen krijgen Hieronder volgt dan het ontbrekende; een com mentaar. dat een museum-autoriteit ons gal op het bedoelde request van de kunsthandel aan de minister van O.K. en W. De museumdirecties zien niet in. waarom zij zich mat het houden van verkoop-tentoonstellingen van moder ne kunstenaars op „verboden" gebied zouden wagen Aan deze tentoonstellingen zijn voor de musea immers geen haten verbon den. hoogstens onkosten. De musea zien het als hun taak de beeldende kunstenaars, the op enkele uitzonde ringen na, in uiterst moeilijke om standigheden verkeren, te steunen. De kunsthandel heeft al bitter weinig belangstelling voor moderne Neder landse kunst en vraagt bovendien zeer hoge prijzen. Ook de verkoop van reproducties, speciale uitgaven, plaatwerken van eigen of vreemd geexposeerd bezit ligt naar de mening van de museum directies m de lyn van het beleid, want tenslotte komt de opbrengst hiervan slechts ten goede aan de musea, die hierdoor mede in staat gesteld worden hun uiterst belang rijke functie in de samenleving te vervullen Paketvaart bestelt twee motorschepen Naar wy vernemen heeft de N. V. Koninklijke Paketvnar* Maatschappij opdracht gegeven voor de bouw van 2 motorschepen van het type „Bata via". zoals er m 1947?1948 reeds 8 □aar Incronesié zijn uitgezonden Eén schip zal worden gebouwd door de Rotterdamse Droogdok Mij. op te leveren omstreeks half Mei 1950 het andeie schip wordt gebouwd door Boele's scheepswerven en machinefa briek te Bolnes, op te leveren om streeks hall Augustus 1950 De sche pen meter ongeveer 1300 bruto regis ter tonnen en worden ingericht voor het vervoer van 12 hut- en ongeveer 3a0 dek-passagiers De schepen wor den uitgeiust met een Atlas hoofdmo tor van 1015 Aspk, berekend op een dienstsnelheid van 10 V, mijL Advertentie IM. CONSERVEN 'SCHOONDERCANC Vlxegtochfje Het moet bij ons in de straat nog harder hebben gestormd dan bij u, want toen ik me gisteravond op 't balcorx waagde om een kitje ko len te scheppen, stiet een rukwind me als een pluisje omhoog en het kan slechts aan mijn spreekwoor delijke tegenwoordigheid van geest te danken zyn dat ik nog juist de rand van de schoorsteen greep. Daar hing ik dan, als een wimpel te wapperen. Het zou wel een aardige ervaring geweest zijn als de kachel uit ge weest was, maar nu vergalden de verstikkende rookwolken, die de storm mij in het gelaat blies vrij wel alle pret. Toen ik maar niet kwam opdagen met de kolen ver schenen enige gezinsleden op het balcon en zij kraaiden het uit van plezier toen ze mij daar zo zagen wapperen aan de schoorsteen. Hou je goed vast, brulde ik, anders waai je óók weg en ik heb geen hand vrij om je te grijpen, sukkels; en gooi een emmer water in de ka chel want ik word hier doorge rookt. Houd je goed vast, schreeuwde mijn vrouw, en probeer beneden te komen zodra de wind gaat lig gen, ik wou niet te laat naar bed gaan. Net toen zij de balcondeur geslo ten had rukte een enorme wind-» stoot mij los en daar zweefde ik door de aether. Daar ik betrekke lijk weinig steeg en het niet aan ging zomaar stuurloos door het luchtruim te fladderen, met het oog op te vrezen botsingen met hoge panden, besloot ik mij aan de klassieke regels der vliegkunst te houden. Ik spreidde de ar men zijwaarts, sloot de hak ken vast aaneen en liet de benen wat zakken, terwijl ik het hoofd fier omhoog hief. Onmiddellijk merkte ik dat ik begon te stijgen. De lichtjes van de stad flonkerden beneden me en het was nu best een prettige gewaarwording, zo zonder gevaar te zeilen door de lucht. De besturing van het corpus was heel eenvoudig Om links om te gaan behoefde ik slechts het linker been iets te laten zakken en naar rechts zwenkte ik zodra ik de zelfde be weging met het rechter maakte. Al vrijer en vrijer begon ik me te voelen en daar het recht toe recht aan vliegen spoedig eentonig begon te worden, ondernam ik ter afwisseling een paar eenvoudige stunts. Nadat het me gelukt was me op de rug te werpen waagde ik een looping, die feilloos slaagde. Koe- ner en koener geworden Het ik me thans dwarrelen als een dood blad en maakte duikvluchten tot vlak boven de huizen om dan weer pijl snel naar boven te schieten. Toen ik om uit te rusten weer kalm op een sterke luchtlaag ging drijven voelde ik pas hoe hongerig die frisse buitenlucht kan maken. Jammer, dacht ik, dat mij dit niet Gverdag overkomen is, dan zou ik me kunnen aansluiten bij 'n meeu- wenzwerm en mede gevoed wor den met broodkorstjes, geworpen uit open ramen door lieftallige meisjes. Uitgehongerd besloot ik, het kostte wat het wilde, naar huis te koersen, en te trachten een nood landing te maken op het dak. Ha, daar zag ik het licht in mijn- slaap kamer al branden. Ik zoefde erop af, maar in mijn roekeloosheid verzuimde ik bijtijds op te trekken en met volle vaart vloog ik dwars door de ruit de kamer in en plofte in mijn bed. Ik hoor nog het gerinkel van het brekende glas en de verschrikte stem van mijn vtouw: lieve hemel help toch, maffert, de ruit waait in en daar slaap jh maar kalm door heen. DESIDERIUS Zoals destijds overeengekomen met de Veiligheidsraad heeft de Commissie van de Verenigde Na ties voor Indonesië, de UNCI, op 1 Maart aan de Raad rapport uit gebracht over de situatie tot dat tijdstip in Indonesië. De UNCI stelt vast, dat er geen vorderin gen zijn gemaakt bij de oplossing van het probleem. Zij stelt daar voor de Nederlandse regering aan sprakelijk. Zij verzoekt de Veilig heidsraad te beslissen over al dan niet deelnemen van de Commissie aan de komende Haagse „ronde tafel conferentie". Het telegram aan de Veiligheids raad zegt onder meer: „De commirsie is verplicht te rapporteren, dat per 1 Marri: de partijen in de Indonesische Kwes tie in gebreke zijn gebleven tot een overeenkomst te komen over de instelling van een federale inte rim-regering. Deze situatie is het gevolg van het in gebreke blijven der Nederlandse regering om de procedure te aanvaarden als neergelegd in de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari. Er zjjn geen onderhandelingen gevoerd tussen de Nederlandse re gering en de Republiek, zoals in de resolutie voorzien. De Commissie heeft contact ge had met de Nederlandse delegatie en heeft de Republikeinse leiders op Banka bezocht. Zij heeft ver der onofficieel contact gehad met de leden van de Republikeinse de legatie, die in Batavia verblijven' en met de leden van het B.F.O. Er is echter geen gelegenheid ge weest voor de Commissie om hel pend op te t eden op de manier, welke in de resolutie van de Vei ligheidsraad is voorzien. De Commissie deelt de Vei ligheidsraad vervolgens mede, dat zij volgens de bepalingen van de resolutie van 28 Jan. geen bevoegdheid heeft om de uitnodiging, welke zij van Ne derland heeft ontvangen tot bijwoning van de „ronde-tafel conferentie" te Den Haag, te aanv* arden. De procedure, die voorafgaand aan de overdracht van de souve- reiniteit gevolgd zou moeten wor den, ongeacht het uiteindelijke doel van de op 26 Febr, bekend gemaakte Nederlandse voorstellen, is niet die, welke in de Resolutie van de UNO is omschreven. De Commissie beschouwt daar om de uitnodiging en de daarmede in verband staande documenten als bevattende een tegenvoorstel voor de in de UNO-resolutie neer gelegde voorzieningen. De Commissie verwijst daarom het Nederlandse voorstel ter over weging naar de Veiligheidsraad, met verzoek de Commissie instruc ties te geven met betrekking tot de houding, welke zij moet aan nemen ten opzichte van de bedoel de uitnodiging. De Commissie is zich tenslotte bewust van de toenemende ver slechtering van de Indonesische situatie en van het toegenomen gevaar voor de stabiliteit in de wereld, dat daarvan het gevolg moet zijn. 23. Enkele uren later ontwaakt Rob uit zijn verdoving. Verbaasd kijkt hij om zich heen. Wear bevindt hij zich nu? En waarom heeft hij zo'n stekende hoofd pijn? Hoe hij zijn her sens ook pijnigt, hij' kan zich maar niet her inneren, wat er toch met hem is gebeurd. Vaag weet hij nog, dat hij vorige avond naar het krachtstation is ge gaan, maar zijn geheu gen laat hem verder in de steek. Met Skip, die dolblij is, dat de baas zich weer beweegt, slen tert hij weg. Nog diep in gedachten. Och, hij heeft waarschijnlijk een wandeling ge maakt en is niet lekker gewordenEn was er niet een feestje? Misschien is 't nog niet eens afgelopen. Rob gaat het gebouw binnen, waar al zijn vrienden samen zijn. Hij wordt „Ik weet het niet.., ik weet het met gejuich Ontvangen. mompelt Rob. „Drink maar eens", „Waar heb je toch gezeten, Rob" vraagt ter t>dan zal je wel opkikkeren; je Winter, die hem snel een glas port inschenkt, verstrooid uit,"

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3