J HET ROTTERDAMSCH PAROOL Belangwekkend seizoen voor de boeg Herstel Republiek Indonesia binnen twee weken Gaullisten aan de kop, maar regering handhaaft zich v KORREL Palar vraagt aan Veiligheidsraad: _3n kort Ibestek Overleg onderwijzers en regering is afgebroken Weerbericht Prins Bernhard morgen naar Nederland terug Na de Franse stembusstrijd Definitief resultaat zal Zondag blijken Eerste Kievitsei Plechtigheid op erebegraafplaats Oorlogsslachtoffers in Loenen bijgezet „Krawtsjenko diende 'n politiek doel" Nieuw Chinees kabinet goedgekeurd Agenten bestalen hun arrestant Truman wil vrijheid van handelen Duits protest tegen grenscorrecties Posthuma tot veertien jaar veroordeeld Internationaal voetbal Dinsdag 22 Maart 1949 Bed. en Adm. Lange Haven 14!, Schiedam TeL 69300 Abonn.prljBi per week 0.32 per kwartaal f 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool"* DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 68 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers Postgiro 39B644 Bankier; Amsterdctmsche Bank te Rotterdam Dlrecteun B, de Vries Hoofdredacteur: Th. Ramaker - Maandag heeft de Veiligheidsraad de behandeling 'voortgezet van de Indonesische kwestie, In'het verloop van de rede, die de gedelegeerde van Indonesië, Palar, hield, diende hij, 'n scherp gestelde resolutie in, waarin onder méér van de Nederlanders werd verlangd de Republikeinse leiders in de gelegenheid te stellen binnen veertien dagen naar Djogja terug •te-keren.: Andere wensen van Palar zijn: 1). De resolutie van" "dé Veiligheids- raad van 28 Januari moet on- - middellijk en volledig- worden uitgevoerd, 2). De UNO-Commissie voor In donesië moet rapport uitbren gen over de situatie in Djogja. 3). Eveneens moet deze Commissie rapporteren over de toestand is de gebieden, die de Nederlan der sedert 18 December 1848 controleren, 4). Er moet door een ïnternatio-: nale commissie een -onderzoek worden ingesteld naar de wreed heden. waarvan beide partijen elkaar over en weer beschul digen. Voorts beschuldigde Palar de Nederlanders, ervan, dat hun be wering, dat de Republiek de an dere delen van Indonesië zou wil len overheersen, onoprecht is. Hij meende, dat de bedoelingen van de Republiek en die der deelstaten: in het door de Nederlanders be heerste deel van Indonesië niet met elkaar in strijd zijn. Eveneens volgens Palar heeft de T.N.I. niets te maken met de over vallen op.de Nederlanders, daar dit leger het. bevel „staakt het vuren"nakomt. De vertegenwoordigers van In dia, Pakistan en Egypte, die Maan dag. eveneens, het woord voerden,' lieten 2ich scherp uit over de ver onachtzaming van de besluiten van- de Veiligheidsraad. De Belgen en Fransen vielen de Nederlanders bij. De spreker voor' het eerste land ontzegde de Vei ligheidsraad het recht zich in de Indonesische kwestie te mengen, die van Frankrijk vroeg zich af wat er zou .gebeuren, wanneer öe. Republikeinen terug zijn in Djogja Wie garandeert de Raad, dat de Republiek dan bereid zal zijn; deel te nemen aan het yoorberei-j dende overleg te Batavia-(de Ca-; nadese - resolutie) of aan -deRon-; detafelconferentie in ,Den 'Haae? Woensdag komt': de Veiligheids-- raad'wederom -Bijeen. SENATOR TOM CONNALLY, president van de Commissie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat, bestudeert de in houd van -het Noord Atlantisch Pact, dat op 4 April oofc door Ne derland te Washington zal worden getekend. Het. rook verlokkelijk naar gebakken spek en verse worst in de boerenwo ning in 't grensgebied van Zeeuwseh- Vlaanderen, waar twee Nederl, ambte naren kwamen controleren. De baas had echter nog'nooit vanslachtbrief- jes gehoord en van dorsbrlefjes en dergelijke was hij eveneens onkundig. Sinds wanneer worden, de boeren. daarmee lastig gevallen, vroeg hij.- De ambtenaren zatën met open mond elkaar aan te kijken... tot hun opg viel op een portret van de Belgische koning, versierd met de Brabantse kleuren. Toen begrepen zij het: 2t1 controleerden op Belgisch gebied. De Ned, Bond van Vrije Socialisten hield een bijeenkomst van anti-miïi- taristen, De vergadering nam 'een'mo tie aan. waarin wordt geprotesteerd, tegen het feit, dat militaire autoritei ten 'tijdens dë' normale le'stïfen'cfé" leer lingen van de hoogste klassen der H.B.S.-en en Lycea door speciale pro pagandisten laten bewerken om ze te bewegen zich te laten opleiden tot officier Het horloge zal moeten be slissen in de strUfl wie het eerste kievitsei vond. In de officiële rang schikking wint de heer Dijkstra uit Kleienburg onder Leeuwarden, die Maandag bij Wlerdum in Friesland een ei vond en het onmiddellijk aan' de Koningin heeft aangeboden. Onoiflcl- cel dingt nog mede de heer Menkveid die te Hengelo (G.) Maandagmorgen om zeven uur een ei vond. maar Juist iets telaat was met het aanbieden aan de Koningin Als nieuwe straf op het zakkenrollen heeft de politie te Shanghai bekend gemaakt, dat van Ieder die betrapt wordt onherroepelijk de vingers zullen worden afgehakt In het Chileense dorpje Guallaquinga kreeg een. ongehuwde vrouw een vijf- ling. De dorpsbaker verpleegde haar. De moeder en haar vier dochters cn een zoon werden onmiddellijk over gebracht- naar het süekenhuis te La Serena. Zij verkeren in goede gezond heid. Jonge Orangs voor de Diergaarde Dezer "dagen is Diergaarde—Blij dorp in het bezit gekomen van drie jonge orang-oelangs, die van' Batavia de reis per vliegtuig hebben gemaakt Als Piet. Greta en Jo zijn de apen in de ..burgerlijke stand" san de diergaarde ingeschreven. Bonzo, de oude orang, die zijn dagen in eenzaamheid moest slijten.- krijgt er nu een paar speel» kameraadjes bij. Den Haag zal salarissen herzien De Alg. Ned. Onderwijzers-Fede ratie: schrijft ons: „Het - voorstel, dat de Alg. Néd: Onderwijzers-Federatie op.* verzoek van dé.'regering bij de eommissie- "Wesselirigs heeft ingediend en dat 'geheel ontworpen is volgens de al gemene richtlijnen, die bij" de tech nische, herziening van het bezol digingsbesluit burg, rijksambtena ren 2ijn toegepast, beschouwt de regering als niet réëel en zij .acht het niet voor discussievatbaar. De regering heeft meegedeeld, dat zij geen nut zietin verder. overleg'.piet de organisaties. .Zij za! deherziening der' salarissen zelf ter ftqnd! nemen zonder van de' medewerking der onderwijzers-or ganisaties-gebruik te. maken." Bij 'hét .departement van onder wijs gaf men te kennen, dat. boven staan de.', mededeling niet overeen- komstig(dè feiten is. Hoe deze dan wel zijtv kon men niet mededelen. RUSTIG 1VEBR Weersverwachting, geldig tot Woensdag avond. Weinig wind met voomamelUk in nacht en vroege och- j tend plaatselijk nevel of mist. Overigens en kele overdrijvende wolkenvelden cn over wegend droog weer. Iets zachter. 23 Maart: Zon op 6.38. onder 18.57: maan op 4.58. onder 11.51. 23 Maart: Hoog water te Rotterdam: le ty: 11.58 uur. Vrijdag-.vertrekt een extra- .KLM"'. Vliegtuig, varü'i Schiphol'.naar.Bat&viéii Twintig passagiers zullen met het'toe stel worden vervoerd. De route gaat via Khartoem en Mauritius. Het A.N.P. verneemt uit St, Anton, dat prins Bernhard met de prinsesjes Beatrix en Irene Woensdag naar Ne derland zal terugkeren. Het gezel schap reist met een extra-trein naar Friedrichshafert. Van daar gaat de -reis •per «Vliegtuig naar Nederland. Nieuwe bond van Ouden van Dagen Een aantal uitgetreden leden van de Algemene bond van Ouden van Dagen Nederland heeft een nieuwe bond, de Nederlandse bond van Ouden van Dagen opgericht, waar van' het voorlopig bestuur bestaat uit: P, L. Trouwborst, voorzitter: G. Flipse, secretaris-penningmees ter; C. Volaert; J. Wearing en J. van Bennekom. Europese socialistische ecptiomen te Bennekom Op hui2e „De Bom" te Bennekom zijn dezer dagen tien economische des kundigen van Europese socialistische partijen bijeen geweest. Voor de Partij van de Arbeid waren lr. H. Vos en de heer G, M. Ned er horst aanwezig. Ver der waren er socialistische vertegen woordigers uit Engeland, Frankrijk, België en Zweden. Men besprak vraag stukken over de internationale handel, investeringen, werkgelegenheid en de internationale cofitrófe op het transport wezen en de basisindustrieën. De resul taten van de besprekingen zullen wor den voorgelegd aan de internationale socialistische conferentie die Dp 14 Mei te Baarn zal worden gehouden. Twee doden door ongeluk met lucntbrugvJiegtuig Twee Britse vliegers zijn omgekomen, toen hun vliegtuig, een toestel van de luchtbrug, in de nacht van Maandag op Dinsdag in Sleeswijk-Holsteln neer stortte, De luchtbrug-opera tie heeft thans in totaal 44 slachtoffers geëist, van wie 2B Amerikanen.en 16 Engelsen waren.- Voetbalnederlaag oorzaak "van hartverlamming Italio Foschi, oprichter en- eerste voorzitter van de F.C. Roma, is Zondag aan hartver lamming overleden toen hij hoorde dat Roma van Sampdo- .ria verloren had. Hij woonde in fhet' stadion të Rome de tóed- ifsirijd tussen bazio en Genoa bij, :iêti'vzonk ineen op -hetzelfde '^Ogenblik dat- de radio-omroep •ipr. nederlaagvan R'orria. bekend -maakte;-■ ^.Foschi. die 63jaargéworden lis» had de club' in: -I^^X'.opge-. 'rlpht.; Gedurende het 'Jdscisti- r<sw regiem, was hij -prefect van. Rome.. KINDERZEGEN! Het-echtpaax Albert, uit Me gen in Noordbrabant, dat acht jaar -geleden trouwde, werd achtereènvolgens verblijd met de ge boorte van: een drieling, tweemaal een tweeling en twee maal een „en keling". Eerst samen, acht jaar later met zn elven, het is niet mis.' Op de foto de kinderen Albers aan de wandel. Midden de drieling, links en rechts een tweeling. De partij van generaal De Gaulle heeft volgens officiële eindcijfers bij de Franse kantonnale verkiezingen van Zondag het hoogste aantal stem- men behaald, nl. 1.821.021, dan vol gen de communisten met 1.689.764, daarna de socialisten met 1.206.895. -De regerings-coalitie, bestaande uit socialisten, de rechtse P.R.L. eri andere onafhankelijke", behaalde in totaal 3.667.830. Mr Van Kleffens bezocht minister Acheson De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr. E. N. van Klef fens, heeft gisteren een half uur met de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Acheson, gesproken. Na het onderhoud verklaarde de ambassa deur tegenover verslaggevers; „wij heb ben een algemeen gesprek gevoerd over de Duitse kwestie. Ook het Indonesische probleem is kort besproken". Hij verwachtte, dat in het begin van de volgende maand minister Stikker naar Washington zou komen voor de ondertekening van het Atlantisch Pact. Cbuter Ede, de Engelse minister van binnenlandse zaken, heeft na de relle tjes die Zondag te Londen plaats had den tussen anti-fascisten en Mosiey- aanhangers, alle politieke optochten in de Engelse hoofdstad voor de duur van drie maanden verboden. Bij de expositie van het werk van de Belgische schilder James Ensor in Mei in het Haagse Ge meentemuseum zal niet diens ge hele oeuvre geëxposeerd worden, dcch wel zijn compleet grafisch werk. De .centrumpartijen die de rege ring van Henri Queuille steunen hebben als groep een veel groter aantal «temmen behaald dan de Gaullisjèn of communisten. Deze laatstön zijn vergeleken met vorige verkiezingen ietwat teruggelopen. Een-, definitieve interpretatie van de resultaten der verkiezingen, waarbij 723 leden voor de provincia le raden gekozen, werden, is echter moeilijk' omdat aanstaande Zondag nog 789 leden gekozen zullen wor den. In totaal werden 7.278.815 stemmen uitgebracht. Het regeringsMok kreeg er hier van 3.Q67.830, verdeeld in 1.206.895 voor de socialisten, 579.390 voor de MRP en de rest voor de overige re geringspartijen. Van de tot nu toe gekozen 723 le den zijn ér 170 Gaullisten. Als gevolg .van de merkwaardige kieswetten.zijn er slechts 15 commu nisten gekozen. In de ene plaats zijn nl. 40.000 stemmen nodig om een ze tel te veroveren en in een andere kleinere, gemeente niet meer dan ïooo: De communistische leiders hebben weinig koop, dat zij zich a.s. Zondag zullen herstellen. Vergeleken met de cijfers, van 1946, zijn de communis ten vfjf procent teruggelopen. Van de 723 raadsleden zijn er 170 Gaullist, 25 communist en 538 beho ren tot partijen die de regering steu nen. Onderverdeeld ziet de rege- ringsgroep ér als volgt uit: de radi cale partij van Queuille 138, socialis ten 108. onafhankelijke socialisten 37 en MRP 36. De onafhankelijke groep (geen partij/ van Reynaud behaalde 1S9 zetels.Reyn au d steunt op hét ogen blik dfe regering. Maandagmorgen is onder Wier- dum in Friesland het eerste kievitsei gevonden door de heer K. Dijkstra, wonende te Kleien- burg onder Leeuwarden. Hel ei is der traditie getrouw aan HM. de Koningin aangeboden. Gisteren woeien in hot stille Veluwse dorp Loener. de vlaggen halfstok. Op de erebegraafplaats waren de eerste tien graven gedol ven voor in Duitsland omgekome nen die hier hun laatste rustplaats vinden. Vijf hunner werden, even na het middaguur, met het katholieke! be- grafenisceretnonieel ter aarde be steld. Vijf andéren kregen, later in de namiddag een begrafenis met militaire eer. Van te voren werd in de rouw kapel, in aanwezigheid van fami lieleden, de. vrijwel voltallige raad van bestuur der oorlogsgraven stichting eh vertegenwoordigers van oud-illegale organisaties een requiemmis opgedragen door de hoofdlegeraalmoezenier, tevens lid van de raad van bestuur, kolonel mgr. H, J. J. M. van S tr a e 1 e n. Voor het altaar stond een kata falk opgesteld, gedekt door de drie kleur, waartegen een tweetal kran sen was geplaatst, afkomstig van de stichting en van de Ned. ver, van oud-politieke gevangenen uit de bezettingstijd. Nadat in de kapel de absoute was gegeven, trok men naar de be graafplaats, waar intussen de vijf bruinhouten kisten met de stoffe lijke resten reeds voor de graven waren geplaatst. Daarbij bevond zich het stoffelijk overschot van de heer C. H. van Beukering, in leven marconist b« de K.L.M, Om half drie volgde de teraar debestelling van vijf andere slacht offers van de Duitse terreur, dit maal allen militairen, die met mili taire plechtigheid werden begra ven. Vooraf leidde in de kapel ds. J. H. Rawey, plv. lid van de raad van bestuur der oorlogsgraven stichting een korte rouwdienst, waarbij o.m.de hoofdlegerpredi- kaht, kolonel ds. A. C. de Kluis, tegenwoordig was. Op de begraafplaats stonden 250 militairen uit Amersfoort in carré rond de graven opgesteld. Nadat de staïmuziek van de Huzaren v'ah Bóreélde „Last Host" had; geblazen, wérden- de kisten-een voor een ia de groeve neergelaten. Een detachement militairen loste telkens een eresalvo. Maandagmiddag hebben Duitse. autoriteiten infhet grensgebied van' Seljkant in het dorp Ganpeït (ien Oosten uan Sittard) een demon stratie georganiseerdtegen de voorgenomen grenscorrecties. De minister-president van Nord-Rhein Westphalen, dr. Karl Arnold, aan het woord. Gisteren is in het proces-Krawt- sjenko te Parijs het pleidooi voor de gedaagde begonnen. Mr. Joe Nordmann, pleiter voor het door Krawtsjenko beschuldigde weekblad Les Lettres frangaises, waarvan een schadevergoeding van 10 millioen francs wordt geëist, zei dat Krawt- sjenko's geschriften altijd een poli tiek doel hadden gediend en niet handelden over het leven en de er varingen van mensen. Nordmann noemde eiser slechts een bescheiden lid van de 100-man personeel omvattende staf van het Sowjet-inkoopbureau te Washington, „hoewel Krawtsjenko zich voordoet als een hoge Sowjet-functionnaris om zijn anti-Sowjetrussische propa ganda overtuigender te maken". De verdediging had aangetoond, dat Krawtsjenko heeft gelogen op bepcaiae punten, die men had kun nen verifiëren, aldus Nordmann. Als voorbeeld hiervan haalde de verdediger aan. dat de schrijver in zijn boek „Ik verkoos de vrijheid" verklaard had. dat de herinnering aan de vroegere volkscommissaris Orjonikidze „uitgevaagd" xvas, zodat een jonge Sow jet-communist heden ten dage niet wist, dat een dergelijke man had bestaan. De verdediging had daarentegen een in 1945 te Mos kou gedrukte atlas overgelegd, waarin zeven Sowjetrussische plaat sen naar Grj'onikidze genoemd ble ken te zijn. Het nieuwe Chinese kabinet met Ho Ying Tsjing als minister president en dr Foe Ring Tsjang als minister van buiten landse zaken is goedgekeurd door de twee belangrijkste politieke or ganen in China, te weten de cen trale uitvoerende commissie en de centrale politieke raad. Woensdag zal thans het uiteinde lijke ontwerp van de vredesformule der regering voor onderhandelin gen met de Chinese communisten besproken worden. De politieagent A. K, en. de hoofda gent J. W., die een arrestant hadden bestolen, hoorden .Dinsdagmorgen an derhalf jaar tegen zich eisen. Getuige. De J. verklaarde te 'hebben gezien, hoe zij een beschonkene od het poli tiebureau Boezemsingel. een porte- monnaie afhandig maakten. A. K had daarbij gezegd dat het bedrag dat zij wegnamen f 54 bedroeg. De verdediger van W. was er van overtuigd dat de onkreukbaarheid van het politiecorps gehandhaafd diende te blijven.», maar verzocht rekening te houden met de goede staat v«r dienst van W. Vijfendertig dlensöaren had deze man reeds achter de rug zonder dat, Iets op hem aan te merken was geweest. Door geldzorgen was hij tot zijn daad gekomen. Zijn ouders waren politieke delinquenten geweest nu had hij hen door een uitspraak van de rechtbank te onderhouder». Bovendien zou het voor w. die reeds 52 jaar was. wel zeer moeilijk zijn na zijn straftijd een nieuwe werkkring 'te vinden. Ver dediger bepleitte clementie. Militaire hulp aan Europa President Truman zal het Ame rikaanse Congres om grote vrijheid van handelen bij de verdeling van wapenen voor Europa verzoeken, wanneer het programma van 'mili taire'hulp aan het Congres wordt voorgelegd, aldus meldt Reuter uit Washington. Het zou zijn bedoeling zijn' niet door het Congres te wor den gebonden om een bepaalde som voor elk land apart uit te trek ken, doch te verzoeken om een to taalbedrag, dat hij zou kunnen ver delen naar "goeddunken van het ministerie van buitenlandse zaken en naar eigen goeddunken. Naar men meent zal door dezemethode', ia noodtoestandejji, voorzien kunnen worden, mochten-'' deze" zich" 'voor doen. Volgens de huidige schattingen zal. het programma in het eerste jaar tussen lenlM milliard dollar kosten. Carl Vinson (Democraat), voor zitter van de Huiscommissie voor de strijdkrachten, voorspelde dat het Huis van Afgevaardigden het plan zou goedkeuren. Invloedrijke senatoren staan er echter op te weten hoe hoog de- kosten zijn, alvorens zij hun steun toezeggen. Campagne voor spreiding der vacanties ingezet Het bureau vacantiespreiding van het centraal werkcomité vaeantie te.'s Gravenhage deelt mede. dat de met ondersteuning van autoriteiten en instellingen uit de onderwijs wereld ingezette campagne om de vacantiesvan het lager onderwijs reeds dit jaar te spreiden succes heeft, Verwacht wordt, dat thans in al le bedrijven en instellingen van betekenis het tijdvak half Juli half 'Augustus voor vacantiegangers zonder schoolgaande kinderen zal worden geblokkeerd, voor zo ver dit met bedrijfs- en dienstbe lang of met andere belangen niet in botsing komt. De campagne hier voor is ingezet. In het dicht bij de Nederlandse grens gelegen Duitse dorp Gangelt hebben gisteren ongeveer ,300(1 per sonen geprotesteerd tegen de door Nederland' geëiste grenscorrecties. De menigte werd op het marktplein toegesproken door -dr Karl Ar- h old. minister-president van Noord -Rijnland-Westfalen. Kreten .vaninste"tri'mirïg:r''^hgén op, toen: Arnold eiste, dat de Nederlanders hun eisen moesten laten vallen. De Rotterdamse. Kamer van. het Haagse Bijzonder Gerechtshof, onder presidium van mr Noyoh, heeft Maan dagmiddag de hoofd-rechercbeur van politie .5. Posthuma tot veertien jaar gevangenisstraf met aftrek veroordeeld wegens ztfn dienstverlening aan de vijand. Vanavond gaan de mannen van de Nederlands elftal-club de trai ning op het VUC-veld hervatten. Ook de D.C.V.er Terlouw zal nu weer geregeld aan die training deelnemen. De keuze-commissie hoopt vóór Frankrijk weer de be schikking te hebben over aanvoer der De Vroet, Als - invallersvoor Kraak komen eventueel in aan merking Dc Munck, Van Kaalte, Landman cn Saris. Wij laten hieronder het voorlo pige programma volgen van be langrijke internationale en semi-' internatïonale voetbalwedstrijden, die in de komende maanden ge speeld zullen worden. 3 April Franse amateurs-rOoste- lijk elftal (Nijmegen) 3 April Ligue du NordZwalu wen (Rijssel); 23 April Nederland-—Frankrijk (Rotterdam); 24 April'Frankrijk B—Nederland B. (Bordeaux) 10 Mei Bonds XL—Rotherham (Sparta-terrein Rotterdam); 32 Mei Bonds XI—Rotherham (Groningen):-.. 14 Mei Bonds XrHuddersfield (stadion Feyenoord Rotterdam); 15 Mei Amersfoorts XIRother- ham (Amersfoort) 18 Mei Bonds XIEngeland B. (Amsterdam) -21 Mei Bonds XIMiddlesex (Nijmegen); 25 of 26 Mei Bonds XIMiddle sex (Den Haag); 28 Mei Bonds XIMiddlesex (Haarlem); 12 Juni DenemarkenNederland (Kopenhagen); 16 Juni FinlandNederland (Helsinki); November NederlandBelgië of BelgiëNederland; 11 December Nederland—Dene marken (Amsterdam). Bovendien komen binnenkort de Rode Duivels nog voor een return- wedstrijd op bezoek bij ,.Dc Zwa luwen" (13 April, Rotterdam). Voorts moet dit programma aan gevuld worden met de Olympische Dag en dc wedstrijden van het Jeugd-Tournooi. waaraan in April' voor zeven .landen wordt deelge nomen. JN HET KADER VAN DE VERNIETIGING van Duitse oorlogsindus trieën heeft nifin .de kraan- en hefinstallaties op Helling 8 van de Ger- maniaxóerven te Kiel'ia de lucht laten springen. Een zware explosie deed de fabriekscomplexen op hun~ grondvesten trillen, terwijl de kra nen ineenstorten. REEMDELINGENVERKEEK is v tegenwoordig „big business". Hoe aantrekkelijker wij het in ons land voor vreemdelingen weten te maken, hoe dikker wij in de devie zen komen te zitten. De laatste ja ren gaven, geen reden tot klagen. In Amsterdam bijvoorbeeld werd in 1948 voor het eerst sedert de be vrijding het buitenlands bezoek van voor de oorlog overschreden en' het ziet er naar uit, dat deze tendenz nog niet terugloopt, zodat naar alle waarschijnlijkheid 5n dit jaar het millioen wordt gebaald. Men staat, met deze cijfers voor ogen, toch even versteld. Er blijkt toch uit, dat de meeste touristen zich weinig aantrekken van de politieke span ningen in onze wereld eh zich rus tig aan hun vacantieplannen hou den. Zolang men kibbelt, vecht men niet, zullen zij denken. Ons land kan van zoveel nuchterheid alleen, maar voordeel hebben. Het is in ons aller belang, dat.-Nederland* in trek bliiüt. Studies, door de New ■Y.prk_ Tfmhs;in.:1947; ■aan: del.hand van 'inT;érvieWs"~gemaak"t over de belangstelling van -het Amerikaan se publiek voor tourisme, zeggen, dat bij iedere tweede Amerikaan, het verlangen bestaat een buiten landse reis te maken. Dikwijls blijft het een luchtkasteel bij gebrek aan het nodige geld. dochnet bewijst dat de Amerikanen graag reizen eh. het ook doen als zij de kans krijgen. Het Amerikaanse Departement van. Handel becijferde,'dat in de periode van 1920 tot 1938 acht milliard dol lar werd uitgegeven voor buiten landse. reizen. Maar wat meer zegt is de verwachting, dat de Amerika nen één tot anderhalf milliard per jaar aan tourisme bereid zijp uit te geven. Ongeveer 25 pet van de Amerikaanse reizigers wil naar Europa. Dat betekent meer dan 256 millioen dollar, besteed aan reis- en verblijfkosten in Europal Nu wijzen de Cijfers van de laatste jaren uit. dat Nederland be zocht wordt door ongeveer even- Afpel Engelsen on Belgen als Ame rikanen en dat deze drie categorieën, ongeveer de helft uitmaken van het aantal buitenlanders. Hieruit valt duidelijk te zien welke aanzienlijke sommen ons land binnenvloeien dank zjj het vreemdelingenverkeer. Vóór de Belgen ïs Nederland nog steeds een goedkoop land en dit verklaart hun neiging om het te bezoeken. Voor de oorlog was de volgorde om gekeerd. Straks, als dé Benelux een. feit is en er weinig of geen ver schil mer zal zijn in de prijzen der drie aangesloten landen, wordt dat natuurlijk anders. Er staat tegen over, dat, dan uit touristisch oog punt. Nederland en België één land zijn geworden. Voor één "bewoner in Brussel zal dan een reis naar Nederland geen buitenlandse' reis meer zijn, maar een binnenlandse en het binnenlandse tourisme is nit nog altijd tien maal zo belangrijk als het buitenlandse tourisme. Amsterdam toont zich op het gebied van vreemdelingenverkeer zeer actief om zijn deel binnen té halen. De hoofdstad heeft veel voor op Rotterdam, dat enerzijds minder begenadigd is en anderzijds met een geweldig gebrek aari ".hotel accommodatie heeft te. kampen. Bo vendien wordt de'taak van de Kot- lerdamse V.V.V. voor een belang rijk deel 'opgevangen doof - de Stichting Haven hel an gen,, ómdat'dè haven onze attractie; bij uitnemend heid is. Toch ifou het geen kwaad kunnen als ook te Rotterdam wat meer leven in dé brouwerij Werd gebracht. Wij kunnen de baten, die het vreemdelingenverkeer -op brengt, best gebruiken.": De status van de Ruhr V.S. niet gekant tegen nationalisatie De Amerikaanseautoriteiten zou den zich niet kanten tegen nationa lisatie van het-Ruhrgebied door.een federale Duitse regering met de noodzakelijke bevoegdheden, aldus heeft Philip Hawkihs. Plaats vervangend hoofd van de economi sche afdeling: van'het Amerikaanse militaire bestuur -te Berlijn,- té kén nen gegeven. - Daar nationalisatie van het Ruhr gebied geheel Duitsland ^zou aan gaan,. kou geen „land (Duitse staat! over deze kwestie kunnen beslissen, aldus Hawkins. De Amerikanen zouden nationa lisatie op dit tijdstip alleen goed keuren, indien de voormalige éige naars voldoende werden schadeloos gesteld, zo voegde hij -er aan toé.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1