Westduitse grens wordt op 32 punten gecorrigeerd m m HET ROTTERDAMSCH PAROL Overdracht van 135 vlerk, km met 13*.500 inwoners Voor-conferentie wellicht pas in April 9 Emigratie en industrialisatie nodig, zegt mr. Joekes KORREL Geen automatische verandering van nationaliteit Terreurdaden op Oost-Java Minister Wederopbouw antwoordt de Kamer Weerbericht Duitsers furieus over correcties ten"* Chinees vredesoverleg begint -1 April Finland onder Russisch dagbladoffensief llegering beraamt maatregelen om de werkloosheid op te vangen Oplossing in Benelux- verband mogelijk? Directe afvaarten uit Scandinavië Woningtekorten in de grote steden Echtelijke onmin leidt tot poging tot moord Oproep tot uittreding uit wereldvakverbond Gevoelig ledenverlies van Italiaanse C.P. Regeringspartijen de meerderheid Italiaanse senaat voor toetreding tot het Atlantische Pact „Kota Inten" 2 dajren vroeger thuis Eerste overlandconvooi Sur aba j a-Batavia Geheimen rond het England-Spïel Een serie belangrijke artikelen over het grootste spionnagemgrsterie van de moderne tijd V. Maandag 28 Maart 1949 Red. en Adm. Lange Haven 14!, Schiedam TbL 69300 Abonn.prljsi per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse Dummers 0.09 Opgericht door ds Stichting „Het Farogi," DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 73 uitgave N.V, De.Nieuwe Pers 2. Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsehe Bank te Rotterdam Directeur! B. de Vrlen Hoofdredacteur: Th. Hamaker De Duitse Westgrens zal op twee en dertig punten worden gecorrigeerd. De begrenzing met Nederland, België, Luxem burg en Frankrijk zal hierdoor een voorlopige wijziging onder gaan in afwachting van een definitieve regeling bij het nog te sluiten vredesverdrag met Duitsland. De totale oppervlakte der correcties zal omstreeks 135 vierkante kilometer beslaan, met een inwonertal van circa 13.500 personen. het verdrag De door de regeringen der Ver enigde Staten, Groot Brittannië, Frankrijk en de Beneltixlanden goedgekeurde correcties dienen uit sluitend behoeften ran administra tieve aard, zoals waterstaatkunde, verkeer en douane. Bijzonderheden omtrent de toe gestane grenscorrecties ontbreken nog. Evenmin is bekend, op welk tijdstip zij zullen worden uitge voerd. Blijkens het officiële com muniqué, dat Zaterdagmiddag' in de hoofdsteden der Westelijke lan den werd uitgegeven, zal niemand gedwongen worden de nationaliteit aan te nemen van het land, waar bij het door hem bewoonde gebied wordt gevoegd. Degenen, die deze nationaliteit niet wensen aan te nemen, zullen met betrekking tot hun persoon en hun goederen be schermd worden door de wetten van het betrokken laud. Jegens hen zal geen enkele achteruit stellende maatregel worden toegepast. Het zal hun vrijstaan zich in Duitsland te vestigen, in welk geval zij bevoegd zullen zijn de hun toebehorende roerende goederen mede te nemen ter wijl zij hun onroerende goede ren naar verkiezing in eigen dom kunnen behouden of ver kopen met de bevoegdheid de tegoeden naar Duitsland over te maken. Zij zullen ook, in dien zij dit wensen, in het be trokken gebied kunnen blijven wonen. De oorzaak van deze voorlopige grenscorrecties is de onvoorziene vertraging in het sluiten van een vredesverdrag met Duitsland, door de meningsverschillen tussen de Een golf van terreur slaat door de Oosthoek (Oost-Java), als ge volg waarvan ernstige schade aan tabaksondememlngen in dit gebied wordt aangericht, aldus meldt Aneta uit Surabaja. In de omge ving van Besuki zijn ISO loodsen verbrand, terwijl op drie onderne mingen een voorraad tabak van in totaal 1000 balen verloren ging. Slechts het fermenteren van de tabak wordt op de gewone voet voortgezet. De andere werkzaam heden stagneren ernstig. De bevolking is bevxcesd om gronden te verhuren en materiaal te leveren. Het lijkt uitgesloten, dat de af gebrande loodsen nog dit jaar kun nen worden herbouwd. Aande oogsten van verleden jaar is geen schade toegebracht, daar deze tabak de loodsen reeds was gepas seerd. De planters in de Oosthoek heb ben een. zwaar leven, daar zij, na afloop van hun dagtaak, meestal nog moeten wacht lopen. De mees te, in dit gebied opererende ben den, zijn van tien tot dertig man sterk. Hoewel het de minister van -wederop bouw verheugt, dat de Eerste Kamer in stemt met de delegatie van. bevoegdhe den voor de woningbouw aan provincie en gemeenten. to<*h meent hij te moe ten waarschuwen- tegen al te hoog ge spannen verwachtingen voor wat de invloed hiervan betreft op het bouwvo lume. Da minister merkt dit op in ziln. Me morie van Antwoord aan deze Kamer. Met betrekking tot de door enkele le den genoemde gemiddelde inhoud van de arbeiderswoningen van 280 M2 merkt de minister op. dat deze inhoud nooit is bedoeld als de gemiddelde inhoud van alle in Nederland te stichten arbeiders woningen. De inhoud van gemiddeld 260 M3 voor arbeiderswoningen gaat uit van een ge zin bestaande uit man, vrouw en twee tot vier kinderen. Voor een gezin van ten hoogste vier personen wordt 160 tot 200 M3 voldoen de geacht, voor een gezin met ten hoog ste negen kinderen 290 tot 350 M3, met een gemiddelde van 320 M3, en voor nog grotere gezinnen 360 tot 411) M3. Voorts verdedigt de minister tegen-be denkingen van sommige Kamerleden het belang van de duplexwoning als over- gangsbouwtype. AFNEMENDE BEWOLKING We er s verwachting, geldig tot Dins dagavond. Droog weer met aanvan kelijk nog overdrijvende wolkenvelden, later wei nig of geen bewolking. Matige en langs de Watl- denknst tijdelijk nog vrij krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. Vannacht kans op lichte nachtvorst, morgen overdag tempe ratuur ongeveer normaal voor de tijd van het Jaar. 29 Maart: Zon op 6413, onder 10-QB maan op 6.34, onder 19.05, ondertekenaren van Potsdam. Het communiqué vervolgt: „Deze wijzigingen zullen bekrach tigd of gewijzigd kunnen worden bij de definitieve regeling met be trekking tot Duitsland." Met klem wiist cle gemeenschap pelijke verklaring erop. dat de cor recties geen schade toebrengen aan de Duitse economische wederop bouw. De thans genomen besluiten vloden voort uit een conferentie te Londen over Duitsland, die op 1 Juni 1948 eitjdigdc. Op deze conferentie werd besloten de behandeling der grote gebtedseisen uit te stellen tot de besprekingen over het vredesverdrag met Duitsland. De bestu dering van de mogelijkheid voorlopig enige bescheiden technische grenscor recties aan te brengen werd opgedragen aan een intergouvernementele werk groep. Deze groep kwam in Juli 1D48 te Parijs voor de eerste maal bijeen eo vergaderde door tot September. Het re sultaat werd vastgelegd m oen rapport, dat op 1 September aan de diverse re geringen werd aangeboden, cn waarin de spoedige verwerkelijking van 32 cor recties in de grens "tussen Duitsland aan de ene kant en Frankrijk. Luxemburg, België en Nederland aan de andere kant. werd aanbevolen. In het begin van 1949 hadden alle betrokken regeringen hun goedkeuring aan de voorgestelde 32 correcties" gehecht. Daarop werd in de onderscheiden landea in Interdeparte mentaal overleg de fcitélnke verwezen lijking der grenscorrecties met inacht neming van alle juridische, administra tieve eti monetaire -aspecten daarvan voorbereid. Eind Februari kwam de stu diegroep te Parijsj opnieuw, bijeen om de technische uitvoeringsontwerper] der grenscorrecties, die de vier betrokken regeringen onafhankelijk van elkaar hadden opgesteld, te coördineren. Bovengenoemde grenscorrecties zijn het resultaat van dé besprekingen, die op 22 Maart te Parijs werden afgeslo- De Duitse overheid en pers in al haar geledingen reageren fel op öc plannen tot grenswijziging. Peter Altmeier, president van de Paltz noemt de correcties een schending van een historische grens. „Hier door onistaat een doorn In Dults- lands zijde". Dc regering van het land Noord Rijn-Westfalen spreekt van een veronachtzaming van het volken recht. „Geen geweid," zo zegt de regering, „kan de verbondenheid tussen de grensbewoners en het Duitse volk verbreken". Er worden protestbetogingen belegd. De „Telegraf" (Berlijn) schrijft: „Duits zelfbeschikkingsrecht ge schonden". En een bi ad onder communistische invloed gebruikt zelfs ais kop: „Dieven in het Wes- Door de communistische radio in China is een communiqué uitgezon den, volgens hetwelk het hoofdbe stuur van de communistische partij heeft besloten, „dat de vredes onderhandelingen met de reactïon- naire regering van Nanking op l.'April te Peiping zullen beginnen". Het omroepen van dit com muniqué diende om de nationalis tische regering van het besluit op de hoogte te stellen.. Het officiële Sowjet-Russische regeringsorgaan de -.Jswestia" en andere Moskouse bladen publiceren de laatste dagen op* in het oog- lopende wijze berichten over Fin land, waarin zij een. verandering van de Finse regering en samen werking met da Sowjet-Unie eisen. Dit zeer mooie portret van bodewijk van Deyssel, geschilderd door de kunstenaar Kees Verwey is door de conservator van 't Stedelijk museum de heer C. H, Schwagermann, voor de gemeente Schiedam aangekocht In de bovenzaal van het museum heeftt een waardige ptaats gekregen. Tn Indonesië is er, nu de zgn. voor-conferentie te Batavia in zicht schijnt, enig contact geweest tussen de diverse partijen. De UNCI heeft vanmorgen op uitnodiging van Mohammed Rum per vliegtuig een kort bezoek gebracht aan de republikeinse leiders op Bangka. Dr. Beel heeft Zaterdag en Zondag besprekingen gevoerd met de leiders van het Bij zonder Federaal Overleg. Men betwijfelt in Nederlandse kringen te Ba tavia echter, of de voor-conferentie zal kunnen beginnen op 30 Maart, zoals de UNCI heeft voorgesteld. Men acht 30 Maart als begin datum niet goed mogelijk omdat dr. Van Roycn, die als leider der Nederlandse delegatie zal optreden, thans nog in New York is en waar schijnlijk ook nog eerst enige dagen naar Den Haag zal gaan. In de besprekingen die dr. Beel met de leiders van het B.F.O. voer de, hebben dezen bij monde van hun voorzitter, sultan Hamid n, de wens geuit, dat de Veiligheidsraad het B.F.O., naast Nederland en de Republiek, mede zal efkemien als partij in de oplossing van het Indo nesische vraagstuk. Een beslissing is hierover echter nog niet geno men. Na de besprekingen liceft dr. Beel Den Haag in kennis gesteld van zijn advies op het voorlopige besluit dat de Nederlandse regering aan het eind van de vorige week heeft genomen. Hoewel over het standpunt van het B.F.O. officieel niets bekend is, weet de „Nieuwsgier" te melden, dat dit niet afwijkt van hetgeen de voorzitterwan het B.F.O. de vorige week in een brief aan de pers uit eenzette. (Dit standpunt komt in hoofdzaak-neer op: 1: de wens dat de republikeinse leiders naar Djogja terugkeren en 2: instemming met het deelnemen van de U.N.C.I. aan de Rondetafel conferentie. Red.). SINDS NOVEMBER 1348 HEB BEN ZICH meer dan 40.000 brie- ven uit de Ver. Staten opgestapeld op 't vliegveld Bromma bij Stock holm. .At deze correspondentie is gericht aan,een zekere Mr. Robert Farr, die 'n internationale vriend schapsorganisatie in het teven riep, ten doel hebbende een mittioen brieven per week uit Amerika naaj Europese landen te laten zenden teneinde op deze wijze internatio nale contacten le leggen. Tot op heden heeft mr, Farr zijn post nog niét opgevraagd. Om nu echter te zorgen, dat de Amerikanen nift voor niets hebben geschreven, is er een overeenkomst aemaakt tussen het Amerikaanse tijdschrift „Look" en de luchtvaartmaatschappij SAS, waarbij de' brieven aan personen in Zweden zullen worden toege zonden, die dan voor beantwoor ding' zullen zorgen. Een deel van de stapels brieven op het vlieg veld Bromma. Neérlands bevolking groeit snel Mr.A. M. Joekes, de minister van Sociale Zaken heeft op het con gres, waar de gevolgen van de bevolkingsvermeerdering in Nederland zijn besproken dat in Amsterdam is gehouden onder auspiciën van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Nederlandse volk een rede gehouden, waarin hij nadrukkelijk vaststelde, dat de agrarische be drijven niet in staat zullen zijn de steeds groeiende bevolking op te nemen. Vooral voor landbouwers, tuinders en veetelers beval hij emi gratie aan, terwijl hij als een andere oplossing van de vele problemen zag een verdere industrialisatie. De vrachtenstrijd, die thans geroerd wordt in de vaart op India en Pakistan vertoont nog geen tekenen minder te worden, integendeel, in fle naaste toe komst. lijkt een verdere verscherping van de strijd idoor de Nederlanders waarschijnlijk. De V.N.S. deelt namelijk mede. dat be sloten. is met de schepen van deze lijn directe afvaarten, van Scandinavische havens te geven. Deze maatregel wordt in scheepvaart- kringen te Rotterdam beschouwd als het verplaatsen van de strijd naar het kamp van de tegenpartij. Io deze kringen werd verklaard, dat zij de positie van de Britten begrijpen, zy beschouwen de Britse actie om het vrachtvervoer op het Europese continent uit te breiden als een. daad van zelfbehoud met het oog op een mogelijk verlies van. handel cp de India-route in verband met de op richting van onfhankelijke scheepvaart maatschappijen in India. Men wijst er echter in Nederlandse scheepvaartkrin- gen op. dat de Britse vrachtscheepvaart totf 30 -Van.Jjet vooroorlogse, ni veau is gestegen"; terwijl -'heb vraebtver- voer door Nederlandse schepen is ge daald, als gevolg van het verlies van de Duitse handel. Deze daling van het Ne derlandse vrachtpotentieel hoewel niet te vermijden - heeft het voor Ne derland dringend gemaakt om vast te houden aan ieder stukje vrachtvaart, dat nog fs overgebleven. Momenteel bieden de Nederlandse scheepvaartmaatschappijen in Engeland aan om ladingen naar India en Pakistan vfa Nederland te verschepen. Dit bete kent een geheel nieuwe ontwikkeling, aangezien Engeland er tot dusverre tn geslaagd is ora de verscheping van Brit se ladingen naar de genoemde bestem mingen in eigen handen te houden, Als nieuwe stap van Nederlandse zijde zou in de naaste toekomst verwacht kunnen werden het aanbod van directe verlading uit Engeland zonder overla ding in Nederland. Volgens de definitieve uitkom sten van de woning- en gezinstel ling 194:7 zijn de woningtekorten voor de verschillende hier onder te noemen gemeenten als volgt: 'sGravenhage 12.7°/o, Rotterdam 14.4%, Amsterdam 9.7%, Eindho ven 24.3%, Venlo 20.3%, Nijmegen 21.5%, Arnhem 19.3%, Tiel 16.2%, Middelburg 5.7%, Den Helder 6.4% Bij de berekening van deze per centages is enerzijds rekening ge houden met een noodzakelijke wo ningreserve terwijl anderzijds de leegstaande en door beschadiging tijdelijk onbewoonbare woningen als bestaande reserve zijn aange merkt. Bij de woningtoewijzing is in afwijking van de hierboven ge geven cijfers met een en ander geen rekening gehouden. Daarom is hierbij naast andere factoren van de volgende woningtekorten uit gegaan. 'sGravenhage 12.0%, Rotterdam 11.5%, Amsterdam 7.1%, Eindho ven 21.1%, Venlo 20-2 Nijmegen 18.4%, Arnhem 16.9%, Tiel 15.0%, Middelburg 12.3%, Den Helder De vraagstukken, waarvoor de regering is gesteld, vatte minister Joekes als volgt samen: 1. Hoe moet het bestaande wel vaartspeil van onze bevolking ge handhaafd en, als het kan, worden verhoogd?; 2. Hoe verschaffen wij een vol doende., en doelmatige huisvesting aan personen en bedrijven?: 3. Op welke wijze kan er vol doende werkgelegenheid worden geschapen? De vragen beantwoordend zei de mi nister, dat ons land in de eerste plaats moet trachten economisch op eigen be nen te komen. Van de vraag, of dit ge lukt hangt het ook in grote mate af of er voldoende huizen en fabrieken kun nen worden gebouwd. De meeste aandacht wijdde mr. Joekes aan het probleem van de werkgelegen heid. Hoewe! de arbeidsproductiviteit nog niet op het vAir-oorlogse pet! is duiden enkele verschijnselen er op, dat dc vraag naar arbeidskrachten met zo groot meer Is als onmiddellijk na de be vrijding. Daarom beraadt de regering zich nu reeds over de vraag wat er moet gebeuren als de conjunctuur omslaat. Oververzadigd „De agrarische sector is oververzadigd,* steide mr. Joekes vast. „Verdere inpol dering van het Usselmeer kan wel een kleine, maar geen afdoende bijdrage le veren voor de vergroting van de werk gelegenheid tn deze bedrijfstak, De mi nister kon dan ook n'et anders dan emi gratie en industrialisatie aanbevelen. Eeif derde middel tot bestrijding der werkloosheid zag hij in bevordering van de vakopleiding, want het verschijnsel doet zich voor. dat er in bepaalde be drijfstakken nog steeds vraag ts naar goed-geschoolde arbeiders, terwijl er veel anders- en ongeschoolden op straat staan. Uit de verschillende prae-adviezen» die op dit congres zijn uitgebracht, stippen vrij de volgende conclusies aan „Er moet komen een landelijk cen trum. dat de richtlijnen voor bestude ring van het besproken vraagstuk be paalt en waar grote hoeveelheid gege vens worden, verwerkt, die nu in aller lei rapporten .."blijven rusten*' (Prof. Eeete). ..De oplossing van het vraagstuk der bevolkingsvermeerdering moet 4a eerste plaats warden opgevat als een kwalitatief arbeidsprobleem in een doel matige organisatie van bedrijf en maat schappij" (drs. W. J. v. d. Woest ij- „Het dreigende werkloosheidsprobleem kan voor een deel worden opgevangen beroepen. Dc industrie krijgt daar specialiseerde arbeiders ter beschik king." (dl-- W. St eigen ga) „Onze bevolking veroudert, met an de, re woorden, het aantal bejaarde perso nen neemt relatief toe en de gemiddel de leeftijd stijgt. Het is vrijwel zeker, dat de Nederlandse bevolking over 30 jaren 12.000.000 zal bedragen. (Ir. L. H J. Angenot). Discussie Uit de discussies valt te vermelden de mededeling van de Belgische hoogleraar, prof. mr. dr. J. E M er tens, dat het bevolkingscijfer van België neiging tot daling vertoont. Daarom achtte hij op lossing van het bëvolkingsvermeerde- nngsprobleem. waarmee Nederland wor stelt, misschien mogelijk in Benei ux- verband Verscheidene debaters schonken vee! aandacht aan de mogelijkheid de bevol kingsaanwas te beperken door het klein houden der gezinnen te stimuleren. De congres-voorzitter besloot de ver-* gadering met te zeggen, dat het congres moet worden opgevat als een „kreet", als een dringend appèl om het grote probleem van de bevolkingsaanwas on der ogen te zien. Terwijl haar 26-jarige echtgenoot sliep, draaide Zaterdagmorgen in alle vroegte een 24-jarige vrouw uit Amsterdam-Noord de gaskraan open, nam haar 2 jaar oude baby op en verliet de woning. De man werd echter wakker, rook de gaslucht, zette de ramen open en draalde de kraan weer dicht. Toen hij bemerkte, dat zijn vrouw met de baby was verdwenen, wendde hij zich tot de politie. De recherche zag in het gebeurde aanleiding de vrouw op te sporen en aan een verhoor te onderwerpen. Zij békende gepoogd te hebben haar man van het leven te beroven. De echtgenoten leefden reeds lang in onmin. Het Britse T. U. C. (congres van vakverenigingen), het Amerikaanse C. I. O. congres van industriële organisaties) en het Nederlandse N, V. V, hebben een beroep gedaan op de nationale "vakverenigingen, die nog^zijn aangesloten bij het W. F. T. IJ. (wereldverbond van vakverenigingen, waarin de eom- ■munisten een overheersende positie hebben), terugtrekking uit deze laatste organisatie te overwegen. Het beroep was ondertekend door Arthur Deakin en Vincent Tewson van het T. TJ. C.t James Carey van het C. X, O. en E, Kupare van het N. V. V. Palmiro Togliatti, de leider der communisten in Italië, heeft tijdens een interview, dat is gepubliceerd tn het communistische partijblad „Unita", verklaard, dat het ledental van de partij sinds 1948 met 300.000 is teruggelopen. Einde Februari van dit jaar waren er 1.896.634 betalen de leden, terwijl in het derde kwar taal van 1948 het ledental 2.200.000 bedroeg. Franse verkiezingen Zware verliezen voor communisten De uitslag van de tweede stem ming voor de departementale ra den in Frankrijk geeft een, z(j het geringe, meerderheid voor de rege ringspartijen te zien. Hedenmorgen waren 783 van de 785 zetels ver deeld. Daarvan kregen de regerings partijen 394 (socialisten 171, radica len 148. M.R.P. 75). De communis ten wisten slechts 20 zetels te ver overen. De Gaullisten bleken de grootste partü te zijn met 219 ze tels.. De overige 150 zetels werden verdeeld over enkele rechtse groe peringen, onafbankelÜken en enige kleinere partijen. Uit verscheidene berichten blijkt wel, dat de meeste Franse partijen hebben samengespannen om de communisten een nederlaag te be zorgen. Zo stemden de socialisten van het departement Bouches-du- Rhöne op dö R.P.F- om de commu nisten uitte schakelen, terwijl in tal van andere departementen de aanhangers van De Gaulle op de candidaten van de regeringspartijen hebben gestemd met hettdlfde doel. De Italiaanse Senaat heeft Zondagavond met 188 tegen 112 stemmen bij acht onthou dingen goedgekeurd, dat Italië zich zal aansluiten bij het Atlan tisch Pact Het debat over het pact heeft zeven dagen geduurd. Het voorstel van de regering de Gasperi om aan het pact deel te nemen is thans de beide kamers van de Italiaanse volksvertegenwoordiging gepas seerd. De communisten dienden een motie in voor het sluiten van een vriendschapsverdrag met de Sow- jet Unie. De motie werd verwor pen met 176 tegen 105 stemmen. Aan het slot der debatten zongen de leden der oppositie de Interna tionale en de Rode Vlag. De aan hangers van de regering ant woordden met een patriottisch lied. De politie te Rome heeft een 21-jarige man, Antonio Grille, ge arresteerd, die het plan koesterde de premier van Italië; Alcide de Gasperi te vermoorden. De man .as sedert 1R4S lid van de communistische partij, maar ook maakte hij deel uit van de anti communistische katholieke actie. Dbóröat';'d'«Vf;,K'ota-Intea" is ingelopen op~.de vaarttjd komt het schip op 7 -April in. plaats van op 9 April In Port Said aan.-Brieven voor opvarenden moeten in verband hiermede uiterlijk op 31 Maart worden gepost inplaats van op 3 April. Zaterdagmiddag te ruim vijf uur arriveerde te Batavia het eerste convooi, dat sedert de oorlog deze stad via de landroute bereikte. Het was Vrijdagmorgen uit Surabaja vertrokken. De verbinding was mogelijk, door het herstel van negen bruggen tus sen Tjepu en Bodjonegoro, Het convooi bestond uit vijf jeeps bemand met personeel van <Te Kon. Landmacht, het K.N.I.L. en mariniers en een Franse militaire waarnemer. HET is opmerkelijk hoe groot de invloed is geworden, die de radio op het menselijk leven uit oefent. Opmerkelijk, ondanks de critiek, die vele mensen, vaak te recht, op de radioprogramma's hebben. De radio is een sterk bind middel geworden. Zij heeft vat ge kregen op'de uithuizige# en hoe beter het gebodene op een bepaal de avond is, hoe meer mensen er thuis blijven. Het luisteren naar muziek of hoorspel is trouwens veel goedkoper dan een bezoek aan de een of andere vermakelijkheids- instelling, hetgeen toch altijd een. vrij kostbare liefhebberij is. Ook uit de laatste overweging is de radio op het ogenblik in trek. Uit een opinie-onderzoek is on langs gebleken, dat 29 pet. van de ondervraagden bezuinigt op roken, snoepen en drinken. Maar, negen tien pet. ging minder uit. Dit be wijst wel, dat vele mensen, alvo rens zij hun vertier in de stad gaan zoeken, zich eerst rekenschap geven van de consequenties, die dit voor hun portemonnaie kan hebben. Er wordt nu eenmaal veel meer op de kleintjes gelet dan een paar jaar geleden en zo is het te begrijpen, dat voor de bezuinigers de radio een ware uitkomst is. Echter, niet voor de bioscoopex ploitanten. Hoe vreemd het ook moge klinken, maar deze zijn het meeste gebaat bij slechte radiopro gramma's. die het vermogen bezit ten de mensen het huis uit te drij ven. Alles bijelkaar een interessant probleem. Het is daarom zo inte ressant, omdat de „concurrentie", die de radio de bioscoop, om ons hierbij t® bepalen, aandoet, stimu lerend kan werken. Het kan zowel voor de een als voor de ander een aansporing zyn ontspanning te brengen van een kwalitatief hoog gehalte. Op dit gehalte is thans nog heel veel aan te merken. Het percentage films, dat goede ont spanning brengt wij praten lie ver niet over kunst is nog steeds bedroevend gering. Daarentegen is het aantal Kitschproducten ont stellend groot. De filmproducers mogen op deze wijze nog een poos je doorgaan, wanneer zij tenmin ste in de veronderstelling leven, dat het geld hoofdzaak en de kwa liteit van de film bijzaak is, in de toekomst zullen, zij zich dan waar schijnlijk tevreden moeten stellen met een bescheiden plaatsje op de markt, hetgeen zeker niet denk beeldig is als de televisie een suc ces mocht worden. Maar hoofdza kelijk is dit niet. In Amerika b.v. is het zeker niet.het geval, ...daar bestaat 'geen controverse "'tussen radio, televisie en film of schouw burg. Elk van deze instituten heeft zijn eigen functie; hoogstens vul len zij elkaar aan. En dit is ook heel gezond. Het zou in ons land niet anders mogen zijn. - Zeker, thans is de dure tijd nog spelbreker. Maar dit zal niet altijd zo blijven. Als wij er in slagen het herstel voortgang te doen vin den, zal automatisch de behoefte ontstaan om zich een of meer keren per week buitenshuis te var- pozen. Dan zal het er om gaan wie deze moeilijke tijd het nuttigst heeft gebruikt. De radio heeft op het ogenblik door de bijzondere omstandigheden de wind in de zei len en zjj zal door een juist ge bruik van de mogelijkheden haar populariteit zien toenemen. Als de exploitanten van vermakelijkheids- instellingen verstandig zijn, zullen zij de heersende ongunstige con junctuur benutten door met zorg programma's samen te stellen. Het lijdt geen twijfel of de roep, die hiervan uitgaat, zal eenmaal de vruchten afwerpen, waarom, thans wordt gevraagd. TWINTIG MAANDEN LANG hebben de SD. en de Duitse contrasplonnage in bezet Nederland over in totaal niet minder dan achttien Itfnen radioverbinding gehad met de samenwerkende Britse en Nederlandse geheime diensten in Londen. Alle geheimen van geparachuteerde agenten en hun codes en zendsystemen, alle adressen van belangrijke illegale groepen, alle plannen van sabotage en spionnage vielen in handen der Dulfsers. Van Londen uit gaf radio-Oranje de slagzinnen door, die bij de illegaliteit" vertrouwen moesten wekken in de identiteit en de bedoelingen van gerafFineerde verraders als Anton van der Waals, George Ridderhof, Poos, Breed cn zovele anderen. Omstreeks zestig geheime agenten kwamen in Duitse gevangenissen: de meesten van hen werden "reeds bij het moment van afspringen door een ovcrvalcommando onder de persoonlijke leiding van Joseph Schroieder opgewacht. Zesduizend containers met het beste oorlogsmateriaal, grote geldsommen en oorlogsgeheimen vielen In handen van Abiyehrleider Hermann Giskes. *- Meer dan duizend mensen verloren als gevolg van dit grootste spionnagedrama van de moderne tijd het leven. Spiormenleider Giskes ging vorig jaar onveroordeeld naar Duitsland terug; Schreicder uolpde hem ruim eert half jaar later.- Enige der voornaamste medespelers in dit spel van verraad- en domheid zijn sinds de dagen der bevrijding onvindbaar, anderen, zijn door vergif of de kogel gedood. En Anton van der Waals, dc vaornaamste V-mann van de afschuwelijk-succesvolle mensen- jager Schreieder. dis reeds een jaar geleden ter dood werd ver oordeeld, laat kort voor de behandeling van zijn zaak in cassatie cioor zijn gewezen raadsman mr. J. E. van der 'Starp een brochure de ivcreld in sturen zo fantastisch en zo beschuldigend, dat zelfs in de Engelse pers wordt aangedrongen op een verklaring van officiële zijde. Een zodanige verklaring bleef totdusver ook van Nederlandse zyde nog achterwege. INTUSSEN doet rond dit alles het kwaad gerucht zijn funeste werk. Er worden beschuldigingen geuit, er worden namen gefluisterd, er worden constructies opgebouwd en mogelijkheden overwogen. Maar niemand weet er het rechte van. Het lijkt ons noodzakelijk, in 's lands belang, dat t.et gruwelijk geheim van het England-Spiel volkomen wordt ontsluierd. Zo er ooit een affaire was, die niet in de doofpot mag en die niet langer het onderwerp mag zijn yan verpestende fluistercampagnes, dan is 't toch wel deze schokkende geschiedenis van de geheime zenders, A AN DE MOGELIJKE OPLOSSING van dit mysterie mede te -li werken is het doel van een serie artikelen, die gedurende enige maanden in dit blad zal worden geplaatst. Deze publicaties zijn geschreven door een bij uitstek goed geïnformeerd Nederlander en rijn gebaseerd op vaststaande feiten. Het eerste artikel van de serie plaatsen wij heden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1