Rotterdamse firma's op de Jaarbeurs goed vertegenwoordigd Centraal Belastinggebouw begin '50 voltooid Zuidblaak: éérste herstelde straat in 't centrum vereenvoudigdespelling Nijvere zakenlieden demonstreren hun optimisme Vertrouwde namen en bekende gezichten Radio-programma Ze wilden het niet geloven Gezonde streekonhvikkeling is een. waarborg voor de democratie Na huwelijk in arrest Extra treinen tijdens de Paasdagen Twee noodkantoren en een cantine maken 't rijtje vol Warschau, sterkst levende hoofdstad van Ejiropa Dï Twee. tegen Een, een ideeënroman Strenge straf geëist voor verkoop van „prikkellectuur" Marktberichten Rijnvaart Donderdag 31 Maart 1949 5 Ook dit jaar hebben wb in de Jaarbeursgebouwen weer kunnen con stateren, dat de Nederlandse handel en Industrie onversaagd voort bouwen aan de welvaart van het land, gelijke tréd houdend met het Jn menig opzicht bevoorrechte buitenland en daarbij een optimisme aan de dag leggend, waaraan de gemiddelde Nederlander een voor beeld kan nemen. Stokvis. Dat was de Rohn-Sassen- heim beitel voor draaibanken, met een hardheid van 67 Re-, die tot hu toe uit het buitenland moesten .wor den ingevoerd en bovendien slechts een hardheid hadden van 64 Rc. Op dezelfde stand en in dezelfde kast lagen Degussït-wetstenen, ook iets nieuws, waarmee alle materialen geslepen kunnen worden en welke stenen een hardheid hebben, die die van diamant benadert. Eén vier zijdige Wadkin schaafbank, met tien schiafsnelhedcn en een ''aanvberr snelheid van 90 voet hout per', mi nuut. een vorm-fineerpers en een automatische draadmachine van Engels fabrikaat, waarmee alle soorten draad kunnen worden ge sneden vormden o.i. de meest opval lende zaken, die deze firma ten toonstelt. Molijn en Co. brengen hun niéu we verf systeem, waarover wij reeds eerier schreven, op aantrekkelijke wijze in hun stand tot Uiting. Een fonteintje spuit zonder ophouden zuurhoudend water langs een prach tig gelakte wand, zonder dat er sporen op achterblijven en. in ge- bou-v A vindt de bezoeker de snij machines en een rijdende snelweeg- schaal van de firma van Berkel. De eveneens Rotterdamse firma De Hoop, een bekende naam op liet gebied van electrische installaties van schepen vooral kan er op bogen uitsluitend Nederlands en eigen fabrikaat te brengen. In haar stand vindt men de laatste afleve ring van een Aanloop weerstand voor gelijkstroommotor, met 'n rrtaximaal- minimaal beveiliging en signale ring van de toerenregeling voor verschillende -stroomsterkten. De Verheugend is het waar te nemen, dat de Maasstad bij dit lovenswaar dige streven niet achterblijft. Een groot aantal Rotterdamse zaken, grote eh kleine, oude en nieuwe geeft aan Vredenburg en Croeselaan acte de presence. Op de elf kilo meters lange wandeling langs de stands ontmoet men vertrouwde namen, ziet men bekende gezichten. Men wil het ons-wel vergeven, dat - het onmogelijk is,' al die nijvere za kenlui met name te noemen. We doen maar een greep. In hét gebouw Vredenburg lopen we al direct tegen dé expositie van R. S. Stokvis en Zonen aan, waar om. het nieuwste radiotoestel van de 1949-serie tp pronk staat. Een sobere, maar zeer stijlvolle kast met een apparaat met vijf golflengten, gaande van 13 tot 2000 meter, waar-, op snel en zuiver afgestemd kan worden. Ook de? visserijband van 70 tot 200 meter is opgenomen, een aanwinst voor hen, die verwanten op zee hebben. De electrische vloer- wrijver, een handig 'instrument, trekt de aandacht van de huisvrouw. Natuurlijk ontbreekt de Rotter- damsche Bank niet op het appèl. Op- de parterre van het gebouw, op een in het oog lópende hoek, "vertellen beeldgrafiekjes en drukwerkje over de service, die een moderne bank instelling haar cliënten biedt. Dp vertegenwoordiger van Glas industrie Pieterman zal u trots de isolerende Thermopane-ruit laten zien, bestaande uit twee glasplaten, aan elkaar gelast met een gepaten teerde metalen verbinding en die- van elkaar gescheiden zijn door een laag vochtvrij gemaakte lucht. Dit-is voor Nederland een nieuwtje, waar voor architecten veel belangstelling hebben, want het biedt dc voorde len van dubbele ramen maar heft de nadelen van deze, condenswater, stof, lastige constructie, volkomen op. Een trapje hoger récipieert dé" Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. In haar stand is ,bet onze lezers wel bekende scheepsmodel van de: "Wil lem Ruys in den vitrine opgesteld en voorts lokken aantrekkelijke af fiches en drukwerkjes alsmede knusse zitjes uit tot een praatje over verre" reizen en vervoer van goede ren naar alle oorden der_ wereld. Wie langs de ruimten van de fa. Ringlever komt, blijft even staan cn bedenkt, dat zulke open haarden toch wel zeer gezellig zijn en "als hij er binnen loopt, langs dé bijzonder fraaie boekenkist, die geheel met smeedijzer ós beslagenjraakt' hij- in bewondering voor het goede hand- werkü^dat'hiér'^inére-wórdfteèhou-' den. De Zwarte: Kip komt ons eveneens bekeridi voor. Uit haar laatste ei is een nieuw soort gevitamineerde limonadesiroop tevoorschijn geko men, die hier in een fles, voorzien van een sponzen Iekrandje ten ver koop wordt aangeboden. Van Nelle heeft in haar overigens eenvoudige stand aan de afbeelding van haar artistiek fabrieksgebouw een ereplaats gegund en comforta bele zitjes gecreëerd, waarin het, bij een kopje thee, goed toeven is, In de ruime stand van Lever's Zeep zijn het'njet.de nieuwe, maar juist de oude namen, die de aan dacht vragen. Tal van 'producten, vertrouwd en welbekend, zijn weer op de markt verschenen en herinne ren de bezoekers aan het optimisme, waaróver wij het boven, hadden, en dat hèt langzamerhand weer gaat winnen,'in het bedrijfsleven-. Aan dc Croeselaan Op het terrain aan de Croeselaan zagen we het eerst de stand van de General Motors Frigidaire, waarin, naast een .gekoelde tapkast en een koelvitrine, als laatste snufje een ziiivelkoelkast stond, met vakken voor de zuivelproducten, een ruim te-voor een melkbus, waaruit direct getapt kan worden en een ruimte om twee of drie melkbussen in re serve te zetten. De firma Stokvis had trots een serie Amerikaanse Wisconsin, lucht- gekoelde viertaktbenzine motoren uitgestald, een zeven tons wegen- wals stond- naast de stand a.h.w. klaar om weg te rijden en verdér, als Nederlands fabrikaat, compres soren en ventilatoren. Ander Neder lands fabrikaat en iets, 'dat met het buitenland sterk kan concurreren, zageii we op een tweede stand van 1 DONDERDAG 31 MAART 1949 HILVERSUM I: 10.~ nws19.15 Ne- derl. organisten spelen'eigen Werken; 19.30 actueel geluid19 45 reg. ultz, 20.nWS; 20.05 prt)g. prol,;..20.1S steravond; 21,30 farniliecompëtitïe; 22.gram muziek; 22.05 de vaart der volken r 22.25 pianoduo22.45 avond overdenking; 23.— nwsi 23.15 Swee- linckkwartet; 23.45 24.— als-saXo-' loon met. orkest;. HILVERSUM IT; 19 radiostrip; 19.10 avondschool19.45' Andre Koste- lanetz; 20.— nws; 20.05 in het radio- zoeklicht; 20.15 radio philh. orkest; 21.— hoorspel22.05 ensemble melodie en rhythme; 22.45 pijlers van Neerlat) ds welvaart; 23.nws; 23.15 biljartre portage; -23.25 >24.— Paul Weston, en orkest.-' VRIJDAG 1 APRIL 1349 HILVERSUM I; 7.nws: 7-15 och tendgymnastiek; 7.30 gr. pl,;*8.— nws; 8.18 orgelspel: 8.50 voor de vrouw;. 9.— Philadelphia -.orkest; 10.— thuis; 10.05 morgenwijding; 10.20 Boston prom. orkest; 1Q.S0 voor de vrouw; 10.45 Frits Uijttenboogaard: 11.05 voordracht: 11.25 Jan-Vogel en orkest; 12.pierre Palla; 12.30 land- en tuinbouw; 22.33 sport en prognose-12.45 gr. pl.; .13.— nws 13.15 mededelingen; 13.20 oude ta bleaux; 13.50 1 gr. pl,14.— kookkunst; 14,20 omroepkamerorkest15.ons volk' in zijn dichters; 15,20 Rie Hei- mig; 16.Ramblers; 16.30 tussen twaalf en zestien; '17.— Al Goodman; 17.20 wij cndc muziek; 18.— nws 18.15 felicitaties: 18.30 reg. uitz. HILVERSUM H: 7.— nws; 7.15 gr. pl.; .7.45 morgengebed; 8.— nws; 8,15 gr. pl,; 9.morgenconcert; 8130 wa terstanden. shs, schoolradio; 10.05 Fhllh. .orkest van Liverpool; 1050 gr. pl.11.Zonnebloem; 11.40 Angelus; 12.03-gr. pL- 12.30" land- cn tuinbouw; 12.33 De Bietenbcuwcrs12.55 Zonne wijzer;. 13.nws; 13.20 .viool en pia no; 13;50 op de korrel14.kamer muziek; 14,30 negen heit de klok; 15.15 omroeporkest met.-sopraan; 16.Zon nebloem; 17.— na schooltijd: 17.15 Italiaanse 'opera's;-.'17.45 wat het bui tenland leest; 18.— planoduo; 18.20 actualiteiten; 18.30 kinderkoor18.45 klankbeeld voor de Jeugd. liefhebbers van electrotechntek. kun nen er nog een kijkje gaan nemen bij de schakelaars voor grote stroomsterkte. En dan als laatste, makr 'zekér niet als minste van deze serie, de stand van dé N.V. 'Emballagefabriek en Houthandel. Geheel buiten ver wachting troffen we daar een. zeer modern tulmelruim aan, dat om zijn as draaiend alles luchtdicht kan af sluiten,, met kapot kan waaien, en doordat het helemaal doordraait, ge makkelijk gewassen, en gezeemd kart .worden aan' binnen.- en buitenkant. Dit raam,;Wordt met -kozijn en al in de-.fabriek vervaardigd en kan dan later,""dank -zij een vernuftig 'trucje; dir'eet/iri'het reeds afgebouwde, huis warden1 aangebracht Vooral voor flatwoningen lijken deze ramen ons één welkome vinding.. Dan zijn Hermeto-vaten, waarin dé 'waar luchtdicht1 afgesloten kan. wordenden ook de Wibo-exportkist Ja die kist, dat is ook iets bijzonders. Zij is niet erg groot, wij schatten-de maten op 60 x 35 x 35, maar'oersterk, zonder dat er een spijker ingeslagen is. Er kan éen gewicht van 600 kilo in verpakt worden; dank zij de vinding om niet toef', schroeven of spijker tc werken, -■ maar alles met jjzerdraad vast te maken. De sluiting is ook van ijzèrdraad, waaraan desnoods een loodje, bevestigd kan worden, 'zodat eeu: tussentijds openen direct 'opvalt.- .Aardschok' in St, Clemens De Toneelvereniging Vera to voer de Woensdagavond in. gebouw St Clemens in de Slotboomstraat de kluchtige eenacter „De aardschok" op, en liet het pubüek hartelijk: om de komische situaties in. dit stuk lachen. Naast het toneelspel werü er een cabaret-programma uitge voerd, waaraan o.a', meewerkten een hawaiianband en een mond harmonica quintet. Ook stonden er enkele sketches op het programma. Na afloop-was er bal met dansmu ziek van Jan Hoffman en zijn en semble. Verruiming kantoor- en woonruimte het gevolg Het is geen veel voorkomend geval, dat men ih' een belastingge bouw goed nieuws verneemt; Het Centraal Belastinggebouw aan de; Puntegaalstraat begint' bekendheid te verwerven en op de tram hoort men soms al medelijden in de stem van de conducteurs als zij „Belastingkantoor" roepen. Slechts zy, die loket elf bezoeken het lÓÉet 'vah de térug: te betalen be lastingen.. -s—'Ut', keren,..enigszins mildere stemming terug. Toch ver namen wij er goed nieuws. Begin 1950 zal het gehele'gebouw einde lijk in gebruik worden genomen en dan komen ö.a. de gebouwen, die de belastingen nu nog in gebruik hebben aan de Mauritsweg, dé Parklaan, in de Rochussenstraat, dé Willem Buytenwegstraat, Caïandstraat en in de Beurs vrij. Weer een beetje meer woning- en kantoorruimte dus. Reeds eerder, hebben wij het een i ander geschreven over het. nieuwe belastinggebouw aan de Puntegaalstraat, waaraan om een voorbeeld te noemen.800.0QC gevelstenen, 1.000.000 binnenmuur- stenen, 16.000 kubieke meter ge wapend'beton en twee. millioen kilo betonstaal verwerkt zijn. Luxe kent men er niet,- alles is zo een voudig en sober mógelijk, gehou den, want o.i. medegewerkt heeft aan de grootse indruk, die het ge bouw aan de binnenkant geeft. Ir. II. Hoekstra, oud-rijksbouwmeester en architect var. het gebouw ver telde ons van de moeilijkheden, die hij heeft moeter. overwinnen om te bereiken, wat nu bereikt is. Door de uitbreding en verandering van de diensten moesten tussentijdse veranderingen worden aangebracht terwijl het gebouw reeds nu weer te klein is, zodat sommige diensten elders nog moeten blijven onder gebracht. Tussen de zeven en achthonderd ambtenaren stromen dagelijks reeds het nieuwegebouw binnen, waarbij dan nog gerekend moeten worden de ambtenaren van de' in spectie, die in de buitendienst zijn, maar toch - regelmatighun" bevin dingen in: dit gebouw moeten rap porteren, Volgens ir. Hoekstra be staat er wel een uitbreidingsmoge- lijfeheid, 'dié gezocht wordt in uit bouwen aan de achterzijde van het gebouw. Mocht te zijner tijd hier voor geld ter "beschikking komen, dan zal ook daar weer worden ge bouwd^- Op het ogenblik worden de be- gaüe grond, de kelder, de halve eerste - verdieping en de gehele tweede en derde, verdieping reeds gebruikt. Op de laatste'zijn kamers voor de inspecteurs, op de tweede verdieping vindt men inkomsten en loonbelasting, in.de kelder o.a. het archief én op de begane grond Het publiek bulderde van het lachen, toen de beroemde Brit se kluchtspelers The Crazy Gang": gisteravond m het Vic toria Palace hun optreden on derbraken-met de mededeling dat het theater in brand stond. Het veiligheidsgardijn. zakte, maar het publiek was niet tot bedaren te brengen. Teneinde raad rukten de -ar- tisten zich de pruiken - van het- hoofd en holden de zaal in om duidelijk te maken dat zé geen grapjes stonden te verkopen. Zes minuten waren nodig om de mensen dè ernst van de zaak onder ogen te: breng en. De brandweer bluste tenslotte een gelukkig weinig betekenend brandje in een aangrenzende zaal, nadat het theater was ont- PHILIPS ZENDT ZIJN EERSTE ELBCTRONENMICROSCOOP naar het buitenland. Dit apparaat zal na aankomst te Londen eerst vier da- »-*>*****■»- - - - - - rden ten- mensheid KoninklijkKanker .Hospitaal tn Londen begmt. De eigenlijke microscoophuis -met -het - middenstuk van de apparatuur wordt netjes in een grote pakkist geborgen vóór verzen ding naar Londen. Schoonebeek Oil FieId."Het is voor mr- G. Linthorst, die gisteravond in het Bouwcentrum een. lezing hield over „Streekoutwikkeling" voor le den' van 'het Algemeen Ned.' Ver bond en van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, een slecht te aanvaarden realiteit. Met volledige erkenning veer de grote economische voorde len, welke'er voor ons land aan deze zo belangrijke olie-wineïng verbon den zijn, liet de inleider daarbij toch. meteen doorschemeren, dat er naar zijn gevoel bij het winnen toch ook iets verloren is gegaan: dé streek. Alvorens de streek ais de kleine eenheid belangrijk voor het tot stand komen en het voortbestaan van de grotere eenheid te zien, moet men duidelijk 1 twee regionalismen onderscheiden.'De streek, welke ge-, dragen wordt en leeft door bepaalde zéden en gewoonten en door een eigen cultuur en dié streek, welke alleen door bepaalde economische factoren of ontwikkelingen streek geworden is. Friesland, waar men b.v. nu nog ieder jaar weer de overwin ning op de Hóllanders in dé 14de eeuw herdenkt en waar de bijbel in de eigen Friese taal gelezen u wordt is een voorbeeld üoor de* eerste en Eindhoven plus omge ving met de grote xndustriën is een voorbeeld' voor de tweede Rechercheurs van de centrale recherche arresteerden Woensdag morgen na 't voltrekken van zijn huwelijk in het stadhuis ter Am sterdam de 20-jarige los werkman E., wonende in de Jordaan. •Hij is veidacht van medeplich- eid bij de diefstal van 400 Jes shag uit een parkerende ex- itie-auto op het Singel. E., die een bekende van de politie is, werd reeds éen paar dagen gezocht Hy- was echter niet te vinden en de politi_e, ;die wist dat hij "Woens dag dn. het huwelijk* zou treden, kon. niet anders doen dan het jonge echtpaar een minder .prettig huwe- Ujksbegin bezorgen. - Om het grote aantal reizigers voor, tijdens en na de Paasdagen te kunnen vervoeren hebben .de -Spoor wegen een groot aantal extra treinen Ingelegd op vrijwel alle trajecten. Advertentie l.M. WUNETT. Haarwassen 'n genot rnaar..Tnethe* streek. Aan de eerste heeft Min Linthorst kennelijk zijn hart ver pand, enthousiast is zijn gedach- tengang over de waarde van de streek bij de oplossing van de grote'problemen en het aandeel dat, de streek ,kan hebben mits geléid in 'federatïef-verband bij'het tot stand komen van de Verenigde Staten van Europa. Ook voor de meer nationale pro blemen ziét spreker een grote taak weggelegd voor de streek. Hij denkt hier o.ro. aan het probleem van de overbevolking. Reeds is in het Nationale Plan vastgelegd, dat bepaalde streken de zorg dragen voor de verschaffing van werk aan de streekbewoners. De grootste waarde van .de s treekontwikkeling is wel dat het de bewoners van ons land en van ieder ander land dat streken erkent en waar deze meewerken aan de opbouw van onderaf, min der snel of misschien zelfs in 't geheel niet tot massamens laat vergroeien en dus een waarborg voor 't behoud van de democratie IN de herfst van dit jaar zal ook het terrein tussen het pand van Mees en de nieuwbouw Twentsche Bank aan de Zuid-Blaak, volgebouwd zijn. De Zuid-Blaak wordt daarmee het eerste straatgedeelte in de verwoeste binnenstad, dat in zijn geheel vernieuwd zal zijn. hier ook dat van. de •.noodkantoren kunnen stallen. Het grootste gedeelte van het noodgebouw van Mees wordt inge nomen door een zaaltje, dat dienst zal doen als personeelscantine. Maar tevens zal het ingericht worden voor het houden van i bijeenkomsten en lezingen; het krijgt o.m. een bescheiden to- neel en plaats voor 200 mensen. Naar ons ter ore komt, zou de Volksuniversiteit tot -een. der gegadigden kunnen behoren. Het noodgebouw bestaat uit een staalskelet met baksteenbekledicg; de voorgevel wordt ongeveer 2es meter hoog en zal iets urt de rooi lijn springen. Met de bouw, die naar verwacht in de vroege herfst voltooid zal zijn, wordt- een twee ledig doel bereikt: in het pana van Mees komt weer wat dringend benodigde kantoorruimte vrij en het Rottërdamse verenigingsleven- zal er eeh aardig zaaltje bij krijgen, dat uit bijna mie delen van de stad ge makkelijk, per tram en bus bereik baar ïs. Het terrein tussen .Mees en Twentsche bank, gescheiden door de Zwartehondstraat is door ge meentewerken opgehoogd en op straatpeil gebracht. Langs het 'ter rein werd een tijdelijke weg aan gelegd, van het bouwterrein ge scheiden door stroken grond voor De bebouwing van het terrein sal bestaan uit twee grote, stenen nood- kantoren (zonder verdieping) van resp. 52 en 35 meter. lengte cn. 12; meter diepte, aan weerszijden van de Zwartehondstraat. Beide gebou wen zijn verdeeld in.eenheden, 48 in totaal. Er zullen firma's zijn. die aan een eenheid voldoende hebben; andere, die er twee of meer nodig zullen hebben. De opzet van deze nootfkantoor- 8-ebouwen is. woonruimte, waarin thans nog kleine kantoren ztfn ge vestigd, vrij te. maken, De bouw gaat uit van de Stich ting ..Nieuw Rotterdam" en van een N.V,. die hiervoor grond huren van de gemeente voor, een periode, van resp. 12 en. 8 jaar. Wanneer de voorbereiding naar wens verloo'pt, hoopt men spoedig 'met <3e bouw te kunnen beginnen en deze in het najaar te kunnen voltooien. Cantine voor Mees Onder architectuur van het ar chitectenbureau Van Nieuwenhuy- rer. Van der Heyden en Moerman, is er in de jaren na de bevrijding bard èewerkt aan de restauratie van het zwaar beschadigde bank gebouw van Mees. Aan de achter zijde werden enkele verdiepingen bijgebouwd in de'-stijl van het" be staande gedeelte. Maar deze ver- bouwingsuitbreiding is begrensd, zodat naar nieuwe mogelijkheden- werd gezocht voor vergroting van de kantoorruimte. Naast bet kantoorpand, aan- de. wéstzijde, is nu een gebouwtje in aanbouw dat 8J4 meter breed wordt en circa 20 meter diep. Hier in zal aan de achterkant een r0- wielstalling in twee lage verdiepin gen worden ondergebracht. Be halve het personeel van Mees zal Geestkracht tussen de ruines Warschau, of Warszawa, zoals het thans heet, was de eerste stad, die 3n de tweede wereldoorlog te lijden had onder hét krijgsgeweld, Wars zawa was ook de P.oolse stad. die in deze oorlog de zwaarste offers heeft gebracht; misschien is het wel de zwaarst getroffen stad ter wereld. Reeds bij de Duitse overweldiging van Polen in 1939 werden grote vernielingen aangericht niet voor niets werd Warschau in een adem genoemd met Rotterdam en Coventry en gedurende de Duit se bezetting werd het. vernietigings werk voltooid. Vooral in de laatste maanden vóór de Duitse ineenstor ting, ioen de Russen al in Praga, op de andere Weichseloever, waren, moesten talloze gebouwen, die nog waren blijven staan, het ontgelden. 84 van Folen's hoofdstad werd 'tpts3l onbewoonbaar, - Na.de bevrijding vond men'op de Burcht te Krakau, Franck's resi dentie, een boek, uitgegeven in 1940, waarin, de plannen stonden,, om Warschau grondig te vernielen, en terug te brengen tot de omvang yan. éen kleine Duitse stad. De Na zi's: zijn.' daar ia geslaagd; een dode stad is Warschau echter allerminst geworden,, ook niet al is meer dan de, helft van alle inwoners in de' oorlogsjaren omgekomen. 700.000 verliezen in één stad; een getal dat des te verschrik kelijker aandoet als men weet, dat de totale oorlogsverliezen aan mensenlevens in Groot- Brittannië en de Verenigde Sta ten samen 5554100. bedroegen. De .Amerikaanse auteur John: Gunthèr, die onlangs een reis door Europa deed. heeft in'de New York Herald Tribune zijn indrukken van Warszawa weergegeven. Hij noemt de stad het meest phonomenale ver schijnselvan Europa Jen gaat ver der: „Warszawa! Het pulseert er van leven en rumoerige haast. Stof. wolken omieven de voorbijgangers, gehouwen breven omhoog. De men sen verdringen zich ih de straten; dragingea, ir maar in bun manier van jonge classicus B. Rij des, die reeds door enige kleinere publicaties sinds de bevrijding de aandacht had getrokken, heeft bij. A. A. M. Stols,' Den Haag, eeh 'ro man in het licht gegeven, getiteld Al dezé.! opmerkingen doen niet af aan mijn overtuiging, dat. dit boek op een voornaam peil staat, het gevaar van het gebre als zo- ig moest ik wijzen. Het is in letterlijke zin een levensgevaar, want het bedreigt het leven en "het element van yitaalheid van de ro man. Dit neemt echter niet weg, Twee t eg en Ilea. Origetwij- feld is dit een belangrijk romande buut, omdat het ieen even ernstige als eerlijke poging betekent, buiten de gewone paden een eigen weg te vinden. Want. zonder dat deze ro man nu iets gloednieuws brengt, wijkt hij toch af: van wat gemeen lijk op dit gebied in onze: tijd ver schijnt, zowel van jongeren als van ouderen- carrière en positie op het spel zet kwaad, een terugkeer dus tot een maar niet verspeelt enkele als zuiver ethische preoccupatie die notaris begane incorrectheden goed,, met deForumgeneratie begon,, in ik mat nadruk min-, waardering waartoe de; demonische Faust.hem hete existenttohsme züm hoogte- uiSlrekemvooThet fefrda8! Pun* vond en voor de moderne lit- „l" I™ teratuur van vóór 1914 niet of in e(?n ]on? a«tour_een <:o ernstig pre veel mindere mate bestond. met een beroep op. de toekomst van zijn gezin* heeft overgehaald, overi- experiment om het „kwade", dat bleem ter band genomen en een zo belangrijke en moeilijke' .taak Letterkundige kroniek door Victor E. van Vriesland Een dergelijks Ieyenshmidir.g aan-evat heeft. Men leest dit boek moet wel met. teg.enstelltnge_n wer- met grote belangstelling. ken (evenals de historische Roman tiek) en daardoor de schakeringen verwaarlozen. De psychologie van Rijdes is, als men wil. beeldend en betrekkélijk subtiel. Maar zij mist elk ontlenend element en kan daardoor nooit zo diep peilen els b.v. Proust, "Van Oudshoorn De roman geeft een psychologisch, hij, Faust alom meent te zien, we- Vestdijk. Zij' is summier. Zij werkt beeld van drie vrienden,^ die m bét, der .eens te doen zegevieren, en dit met grote trekken, stevige_ contras- demonstreren. Anderik ten, vaste uitgangspunten. Zij is sta- De stijl is gedragen, soms mis schien ietsrte gedragen. Neem een zin als deze: „Faust had een scherp oog voor kleur 'en lijn, grfiij wees Margareiha op de tinten van de bo dem, en de schakering in het ge bladerte. en Margaret, luisteren de. verwonderde zich over dè man die naast haar liep." Een dergelijke zin herinnert stellig aan de trant rustige Haarlenï geregeld samenko- daarmee - té ui^uuaucua!. nuueim ten. vasxe uugangspunieu. aij is sia- t,0I men.en In hun gesprekken van hun die zich ,er van bewust wordt, dat tisch- rij Is een ethische psychologie. Jan..Vai1 ^cnendel. Maar over het uiteenlopende levensbeschouwingen hy Margaret lief heeft, vraagt haar .De kijk op da wereld, op het leven. !toofd Y?" Van Schendel been-wijst doen blijken. Het zijn, de makelaar ten huwelijk, waarop zij aanvanke- op mensen en dingen is bji 'deze deze .stijl naar een nog .veel ge- Faust, de skeptisch, cynisch en lijk weigerend antwoordt, omdat zij aéteur als het ware vereenvoudigd; vaarUlJ«;r voorganeer, by wie de amoreel mens,'de christelijke, nota- niet van hem houdt Wanneer het hij geeft het leven in vereenvou-. tfevaarlyke vi^strikken nog veel ris Cruce, cn de. in do Platonische echter blUkt dat hij, ten gevolge -digde spelling. Daarom schrijft hij n wijsbegeerte opgaande gymnasium- van een ongeneeslijke kwaal, spoe- een ideeënroman. 5, - Genderen Stort. Daar de hotels en restaurants zijn over- vuld. Levensmiddelen zijn er" goed koop en overvloedig; de winkels zijn volkomen voldoende voorzien, hoewel vele dingen, die- men er kopen kan, nog van mindere kwali teit zijn. De mensen zijn arm niemand 'zal Het ontkennen maar ze verheffen, zich uit hun ruïnes door eigen krachtsinspannihg; -die hun geestkracht hoog houdt, wars- .zawa is de'sterkst levende hoofd stad van Europa." De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht të Sittard eiste Dinsdag acht boeten van f 50.-, subs. 25 dagen, hechte nis en een voorwaardelijke straf van f 100.-, subs. vijftig dagen hechtenis met een proeftijd van twee jaar tegen de boekhandelaars D. en P., die er .van beschuldigd zijn lectuur te nebben verkocht, die „in staat wordt geacht om de zinnelijkheid van-de jeugd të prik kelen". De zaak werd behandeld met gesloten deuren, De verdediger, mr. G. Veen- stra, bestreed, de geldigheid van de Sittardse verordening, op grond o.m. waarvan de aanklacht tegen de boekhandelaars tot stand kwam. Hij achtte oeze verordening in strijd met artikel 7 van de Grond wet, die de-vrijheid van drukpers garandeert. leraar Anderik,. Faust vertegen- dig .moet sterven, willigt zij in. wbórdigt, op ietwat programmati- Uit dit korte résumé van de in- sehe wijze liet kwade en wreekt houd ziet meii reeds, dat Rijdes, ón- daarmee dé-harde omstandigheden danksi dè'reeds genoemde oorspron- van rijn jeugd. Het ligt voor de kelijkheid van zijn opzet, in zover hand, dat wanneer zijn betrekkin- niet afwijkt van de algemene stro gen tot een'schone- en onbedorven vrouw, Margaret, die hy Jjovendiep, wordt het proza al gauw aesthetisch WAT betekent dat woord ideeën- in de slechte 'sin, bleek' een bloede- roman! Hel betekent dat zijn loos. Zo schrijft ook Rijdes een oersonen dragers zijn van bepaalde hoogst enkele .keer een zinnetje, denkbeelden. Eerst waren de denk- waarvoor Chanvarmspch m zijn beelden er. en om die te belicha- Itre' non omdraaien: „Ket is er nu ming in de jongere én jongste Ne- men. ontstonden de personen.-Er is geen ogenblik voor. ontwijkt hij derlandsejetterkunde, dat zijn werk dus een teveel-aan primaire oor- een scherper antwoord. van eén verloofde aftfoggeltJniéï.éep ,sterk -romantische - tröc ver- deelskracht in deaandrift, 'diedit - :Ovër-het algeriieen echter ge zonder gevolgen blij'vën; bij" rich 'toont.-Voorts behoort hij óók'hier- boek .dééd. ontstaan, rèa té wéinig tuigt"dit boek van talent, iateiligen- hïeraan onttrekt. Zy wórat door de door tot de typisch hedendaagse lit- aan onbevangen waarneming. De tie, zuiverheid en persoonlijkheid, familie- Cruce- liefderijk opgeno- teratuur, en niet alleen die van ons drie hoofdpersonen zyn daardoor De ontwikkeling van deze jonge men. Cruce maakt bovendien door land, dat hy geobsedeerd wordt onderling te geinig gedifferen- schrijver verdient met aandacht te een moedig gebaar, waarmee hij zijn door het probleem van goed tieerd, niet in hun meningen of ge- worden gevolgd. Nieuws uit randgemeenten Overschie. Op Opbouwdag, 18 Mei, zal do 'Koningin ook een zoek brengen aan Overachle. In het programma is een bezoek aan Bul ten. „De Tempel" opgenomen. Omtrent het dodelijk ongeval by de Hofweg vernemen w0 dat de omgekomen vrouw geïdentificeerd ia. Zij had enkele dagen bij familie doorgebracht en werd aangereden door een militaire auto. Haar echt genoot vernam de volgende morgen het ongeval. Het vermoeden rees onmiddellijk by hem óp,' dat het slachtoffer zijn vrouw was. Onbevestigde geruchten dpen1 de ronde, dat dc Rijksweg zal worden verbreed. De bouw van een' Finse school is plotseling gestaakt, daar gebleken is, dat een betonplaat grote scheu ren vertoonde. Zeer waarschijnlijk zal het Kethel- seveer weer in gebruik genomen worden. Op 1 Maart is een afdeling van de Chr. Houtbewerkersbond opge richt. Het bestuur bestaat uit de heren: P. Martijn, voorzitter; A. v. Haren, Oudendijkse Schiekade 81, secretaris, én C. Troost, penning meester. Vermoedelijk zal op 17 April een propaganda-avond gehou den worden. Brandspuitploeg 118 van de vrij willige brandweer- heeft de beschik king gekregen over een baby-brand spuit, Het is dit jaar 50 jaar geleden, dat Overschie voor het eerst sedert de Hervorming zijn statie thans parochie .kreeg. In 1800 werd een pastoor benoemd. Than.3 is tot kapelaan benoemd de Weleerwaarde Heer J. Kremers te Bermebroek, - Korfbal: C. K. C.—Spirit (Vlaar- dïngen) 4—-0; C. K, C.' was. over alle linies superieur, hoewel Spirit met een versterkt twaalftal was uitge komen.- Wfl herinneren aan de kosteloze (her) inenting op Dinsdag April ter hulp secretarie van Jrie uur tot half vier. Deviezen voor zakenreizen De Nederlandse Bank heeft eett ver eenvoudiging aangebracht in de wijze van verkrijgen van deviezen, voor za kenreizen voor de volgende landen: Denemarken, Engeland. Finland, Frankrijk,, Hongarije, Ierland, Italië, Noorwegen Oostenrijk. Polen, Portugal Spanje. Tsjcchoslowaköe, Joegoslavië a Zweden. Zij heeft daartoe een' algemene ver gunning verleend aan de deviezenbarv ken, die op grond daarvan aan directie, en personeel van Z3ken, welke in het hanelsregieter zijn ingeschreven en zich voor 15 April 1949 tot de devlezenban- - ---'wand. fn:de periode van 3 April 1950 reisde vlezen tot de bedragen, die de zaken ln het jaar 1943 r-dit doel hebben opgenomen. Veiling Berkel "Woensdag 30 Mrt '49. Komkommers '1 93—98 per 100 „stuks; komkommers 2 78—84 per 100 stuks; komkofr.mers 3 58—72 pér 100 stuks; 'bloemkool le soort 55 per 100 stuks;" bloemkool 2e soort 32 per IGO stuks; sla 'le soort 16.99—20.60 per 100 stuks; sla 2e soort 12-5(^-15,90 per 100 stuks; spinazie 24—32 per 100 kg; postelein 72 per 100 kg; radijs 10.60 per 100 bos; slavellen 7690 per 100 kg. Veiling Barendrëcbt. Woensdag 30 Maart '49. Appelen T^t&ndaard 82 112; appelen huishoud 64—78; appe len val 2840; uien 3.—3.20; prei 7 16; witlof 36—50 spruiten 38—52; ra barber 70—79; kroten 4.20—12.80; peen 2,507; waspeen 1012A0; ra dijs 16—21; spinazie 33—37; Sla 13. f? .Volgens opgave -van Dirkzwa gers Scheepsagentuur N.V. te Maas sluis zijn in de_ afgelopen, week het hoogste aantal schepen sinds de'ber vrijding, namelijk 276 schepen me tende 314,132 iis.t. de Nieuwe Wa terweg binnengelopen! In dezelfde week van het vorig jaar kwamen binnen 213 schepen, die tezamen echter een. grotere tot -" nage hadden, dan dié van dit' jaar en wel 326.B33. Hieruit blijkt dus dat vooral - het aantal kustvaartui gen Niei ;en in het scheepsverkeer over de „Tieuwe Waterweg is gestegen. E" 1 Januari 1949 kwamen. 2541. i Sinds sche pen metende 3.650.973 rur.t. de Nieuwe "Waterweg binnen tegen 1909 schepen metende 3.120.727.n.r.t. 5? Met goed gevolg is Zaterdag middag van dé wérf Gusto te Schie dam hét voor de Turkse staatsrede- rij bestemde dagpassagiersschip „Anadoluhisari" te water, gelaten. De laatste beletselen werden weg genomen door de echtgenote van da magazijnmeester, de heer C. On der delinden, die enige tijd geleden het feit herdacht, dat hij vijftig jaar aan de werf v;as verbonden. In de Rotterdamse haven arri veerden in de week van 13 t/na 19 Maart 219 zeeschepen, tezamen me tende 319.D51 netto reg. ton tegen 179 schapen in dezel£de. week van het vorige jaar, met een totale net- totonnage van 273,264 tons. LOBITH, gepasseerd 30 Maart-1948, tot 16 uur. Duitsland; C-NJJï. 23; Themar; W. v. Driel 47; Guiltaume; Thljsstad; Corxy: Slvire; Kibo;' Vlaardingcn; Mat- terhom 3; Mutatio: Maria; Teutonia; Nova Cura: Onderneming; Frits; Dam co 35; 'Madoera; Quo "Vadis; Marie Therese; Hijdra;. Max Bornhafen; Grace de Dieu; Capria; Ellse; Wolga; Emma; Stad Mechelen; Jordaens; Excelsior; Wester- wald; Eliane: Nora; Energie 5;'Theïsme; Cito; Jaco; Nomadisch; Risico; St. Ma ria; Disponibel: Result; Therese: Jan- tina; Krirnpenerwaard; Veni; Moni; Wil- hejmina; Pianto; Juber; Alpaula; Nooit Gedacht: Binnenvaart 16; Düla; Agnes; Dongestroöm; Wangard; Naxia; Corne lia Johannes; Isis; Deo-Gloria; Oise; Ea Avant 17; Virginia; Pluviale 32; Mathil- de; Rienot; Anioldus; Fxaso; Rosalie; St. Francois; Margaeetha; Clarutheo; CJB.M. i; Floto. Straatsburg: Naptha 5; Intrltas. Basel: Alplna fi; Andalusia;' Internos; Marignancf; Eduard; Batavia; Abba nis.; Graubunden; Palestina; Batavia; Bosnia; Brandia. Afvaart. .Gepasseerd op 30 Maart 1S49, Rotterdam; Ailier; Wallis; Emma; Wil- mar; Eridan; Wega: Erasmus; Godc- frida; Hera; .Emma 2; Loeaxno; Atalan te; Allemannia;Saxonia; Kathe; Thu- ringa; Don .Bosco; St. Antonit^. Amsterdam: St. Antonius; Ida; Spera in Deo; Deo. Dordrecht: Credo Fugno, Groningen; Hellechlena; Rival. Doesburg: Louiza. Opheusden; Rijnstroom. Arkel: Trebeta. Hoogezand: Vios. Westervoort:-Meta. Cazemier:Spes. Hazerswoude: De tijd zal "t leren. MedemblLk; Atalanta, Urk; Spera; Ryolina. Alphen a-d. itijn: Atalanta. Zwolle: Gerarda; .Trijntje, Maarssent Noordster. Lochem: .Goede Verwachting.' Lobith:? Louis. Arnhem: Corneüs; En. Avant 2. Utrecht: Rijah. Steen wijk; Twee Gezusters. - - Loblth: Morgenster. Zutphen: Johanna. .Enschede:. God met Ons. Wagenlngen: MariH.1 België: Ferdinand; Petrus; .Georgest St. Antonle; Johanna; Fontana; Kath«,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5