Or Prins Philip: de wanhoop en ergernis van de Londense kleermakers I hcöen.... iSaville Row smacht naar „die goeie ouwe tijd" Hertog van Edinburgh ■wil niet voor manneqnin spelen Een experiment in de voorhoede Wetenschappelijk woudlopen in Kenya Pagariini-kwartet voor de V.U. Ontmoeting met: Radio-programma 't Begon met bellen blazen EEN VAN THIALFS SCHOONSTE DIENARESSEN Ariane le Vaillant, ijsdanseres Let op 't gewicht van eieren! Umberto bemoeit zich weer met politiek Veemarkt Rotterdam DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB: Woensdag 6 April 1949 3. JjE 27-jarige hertog van Edinburgh, gemaal van prinses Elisabeth van Engeland, is de wanhoop en de ergernis van de toonaangevende kleermakers van Londen. Hij weigert n.]. beslist de rol van willoze eta lagepop te spelen en is onafhankelijk genoeg vac karakter om zich van deze kleermakers niets aan te trekken. De voorstelling, die de kleermakers hebben van een ideale prins, die zijn hoge roeping verstaat, is: een knappe jongeman, die bereid is met gratie en opvallend alle mooie kleren te dragen, die zij voor hem ontwerpen. Hij wordt geacht de mode te bepalen. En dat wil die hertog nu net niet. Wat kleren betreft is de gemaal van prinses Elisabeth volkomen onberekenbaar. VANDAAG zal hij verschijnen precies gekleed zoals de meest veeleisende ontwerpers van he renkleding maar kunnen wensen en de heren geraken in extase. Maar dan komt hij morgen in een sweater of omhult zijn hertogelijke leden met weefsels van dergelijke onmogelijke kleuren dat ze er van rillen. Daar komt nog bij, dat prins Philip de heren kort gele den aan een diner van de toonaan gevende Londense tailors tamelijk ongezouten de les heeft gelezen. Hij zeide niet meer of minder dan dat hij er voor bedankt voor etalagepop te spelen en dat de eer ste eis, die hij aan kleding stelt, is, dat zij gemakkelijk zit. Heel Saville Row de wijk van de Londense mode dictators zat in zak en as. Men smachtte naar die goeie oude tijd, toen de hertog van Windsor prins van Wales was en er werkelijk een' voortrekker was in het rijk van de herenmode. De tailors behoefden slech'ts een of ander nieuw snufje voor hem te ontwerpen en de telex bracht het nieuws naar de uiteinden der aarde en 3ie kleermakers van de gehele wereld waren dankbaar voor de nieuwe „richtlijn/' Met aandoening herinneren de heren van Saville Row zich, hoe de prins van Wales zich bij hun HERTOG VAN WINDSOR was als prins van Wales werke lijk een voor trekker in het rijk van de he renmode. PRINS' PHILIP Ik behoor tot een generatie, die de oorlog is ingegaan in luiers en acht jaar uniform heeft gedragen Advertentie LM. Een tandarts, die klanten, wou winnen. Die ging met een nieuwtje beginnen, Zei, na 't kiestrekken: „Kom, spoel met TIP maar es om." Een jaar naderhand was hJj „binnen, t" 'n TIP VAN BOOTZ Kr P. S. te Leiden, ontv. I dl. TIP. oordeel neerlegde. Hij mag dan wel eens een of andere bedenking hebben geopperd, over het al gemeen konden de Engelse tailors hem beschouwen als de vorstelijke mannequin voor hun creaties. En nu deze Philip. Die is blijkbaar niet van plan zich zo gemakkelijk te laten leiden. Kort geleden was er een diner van de Master Tailors' Benevolent Association, De hertog verscheen in onberis pelijk avondtoilet: lange revers, pantalon met nauwe pijpen vest met kraag. precies zoals de ontwerpers hadden gedecreteerd. Volmaakte Engelsman De voorzitter van de association constateerde in een toespraak vo! trots: „De hertog van Edinburgh toont op volmaakte wijze hoe een Engelsman bij alle bijzondere ge legenheden gekleed behoort te zijn. De koninklijke familie had steeds en heeft een grote en wel dadige invloed op ons beroep. Wat zij heden draagt, dragen wij morgen." En toen stond me die hertog op en maakte op allerbeminnelijkste wijze de volgende schokkende op merkingen: Men heeft mij voorgesteld als een mannequin. Ik weet niet of dat een compliment is of niet. Ik behoor tot een generatie die de oorlog is ingegaan in luiers en acht jaar uniform heeft gedra gen. Toen*de vrede uitbrak had ik geen kleren. En alle kleding was op de bon. Iedereen zou waarschijnlijk wei een mode willen lanceren. Zijn. grootste struikelblok is daarbij zijn kleermaker. Stelt u eens voor, dat ik een veelkleurige druk ge streepte jas zou bestellen.. Zou een van de heren hier die voor me vallen maken? Naaf mijn mening is uw voor naamste taak als kleermakers prettig zittende kleren té maken. Want gij maakt de kleren, maar wij moeten ze dragen." De gentlemen van Saville Row slikten dit niet zonder pijn cn met angst en beven vragen zij zich af, of ze de hertog in het gareel zullen kunnen krijgen. Suè de schoenen En ze zullen er niet geruster op zyn geworden na hetgeen kort lederf weer is gebeurd. Lieden, die nauwkeurig acht ge ven op de mode, 'hebben me daar waarachtig de hertog bij" een gele genheid, waarbij avondtoilet ver plicht was, tot hun stomme ver bazing met schoenen van zwart peau de suède inplaats van met lakschoenen zien verschijnen. Maar dat heeft Saville Row nooit gedecreteerd. Sommige Engelse kleermakers ven aanzien zeggen dan ook al dat de tijden veranderen en dat Saville Row niet meer het gezag heeft van voorheen. De wijk is door" de oorlog gehavend en haar groot meesters hebben zich verspreid over de stad. „Men kan niet langer spreken", aldus de heer Archie A. Whife, technisch redacteur van het gezag hebbende orgaan „tailor and cutter" «van de grote zes" of een andere geheimzinnige groep', die algemeen geldende beslissingen neemt, welke aan koninklijke We- rendragers worden opgelegd. De mode groeit met be tijd en het is best mogelijk, dat het verlangen van de hertog naar comfortabele kleding in overeenstemming is met de geest van deze tijd." Zwaluwen-Rode Duivels Voor de wedstrijd tegen de Rode Duivels op 13 April a,s. te Rotterdam zyn de volgende spelers voor het Zwaluwen-elftal uitgenodigd: Doel: De Munck (Sitt. Boys); ach ter: Van Bun (MW) en Schïjvenaar (EDO): midden: Van Sebijndel <SV V), Terlouw (DCV) en De Vroet (Feijenoord); voor: Rijvers (NAC), Wilkes (Xerxes), Abe Lenstra (Hee renveen). Timmermans (ADO) en Clavan (ADO). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Steenbergen (SW>, Möring (En schede) en Brandes (Feijenoord). De Rode Duivels brengen de vol gende ploeg in het véld: Doel: Bogaerts (Standard); achter: Saeren (F.C. Luik) en Gillard (Stan dard); middenr Blaise (Standard"1 Etienne Chaves (La Gantoise) e Van der Auwera (Racing Mechelen) voor: Deprez (F.C. Isegem), Henri Coppens (Beerschot). Gillau (S.C. Charleroi), Freddy Chaves (La Gan toise) en Moes (F.C. Luik). Reserves: Vaes (Tirlemont). Mat- thys (Anderlecht), Van de Ven (Ber- chem Sport) en Verbruggen (F,C. Antwerp). Voorronde kampioenschap van Nederland dammen In het American Hotel te Amster dam werd de 7e ronde gespeeld van de voorwedstrijd voor het persoon lijk kampioenschap dammen van Nederland. Gordijn tegen Onnink 1—1, Dukel tegen Baas I1. Suyk tegen Drenth 2—0, Ligthart tegen Doornbos 2—0. De stand na de 7e ronde is: 1. Metz 9 uit 6; 2. Suyk 9 uit 7; 3. Ligthart 8 uit 6; 4. Dukel 8 uit 7; 5. Gordijn 6 uit .6; 8. Onnink 5 uit 5; 7. Drenth 4 uit 5; 8 en 9. Beers en Doornbos 3 uit 5; 10. Baas 3 uit 6. Conservatorium-uitvoering Toonkunst-conservatoriumleerlmgen uit de klassen van J. Besselaar Jr.. Piet v. d. Kerkhof 'orgeli Jewssey Wulff (viool). Suze Luger. Louis van Tulder (zang). Jaap Luycnöijk (fluit). Harrend Vlag (clarinet) en Hans Schouwman (vocale enscmbleklassei geven Donderdag 7 April 8 uur 's avonds een derde uitvoering in de Nieuwe Zuiderkerk. Westzeedijk. Over enige weken zal een tweede wetenschappelijke expeditie uit Leiden haar tenten opslaan onder de Afrikaanse tropenzon; ditmaal onder auspiciën van het Rijksherbarium. De eerste, de sterrenkundige expeditie der Leidse Sterrenwacht, werkt reeds sedert October 1947 te Timboroa in Kenya aan het onderzoek over de plaatsbepaling van ster ren en-over zodiakaal licht. Tweede Leidse expeditie vertrokken Zo is thans dr. R. A. Maas Gees- teranus, conservator aan 't Rijks herbarium, naar Kenya vertrok ken, waar hij vijf maanden lang planten gaat verzamelen ten bate van het Leidse Herbarium en een aantal buitenlandse Herbaria, o,m. die te Kew, Parijs, Brussel, Stock holm en enkele in de Verenigde Staten. Hij zoekt in een gebied, welks flora nog maar weinig be kend is. Het doel van de reis is dus zuiver wetenschappelijk, nl. ten behoeve van de plantensystema tiek. Doordat het basiskamp van de Leidse Sterrenwacht floristisch on belangwekkend is heeft men een ander gebied gekozen, nl. in de Rift-vallei en bij het Victoria- meer, het zogenaamde Mau-Escar- pement en het Tindret Forest Re serve. Dr. Maas Geesteranus zal dit gebied alleen intrekken, tel kens voor een tijd van 3 k 4 weken, met een vrij groot aantal dragers, want het bagagegewicht bedraagt voor de expeditieleider reeds 350 kg. Hij heeft 30 kisten meegeno men, waarin van alles waarmede deviezen gespaard werden. Een van de problemen is: hoe alle vondsten zorgvuldig (boven vuren) te drogen, daar er in de re gentijd verzameld wordt; en dan: hoe alles te vervoeren? Vermoede- Paderewski's laatste wil Ignace Paderewski, de befaamde mu sicus en eerste minister-president van de Poolse republiek, heeft volgens me dedeling. van de Poolse ambassade te Parijs ongeveer 162,5U0 pond sterling nagelaten aan vijf Poolse universiteiten en het conservatorium van Warschau voor het verstrekken van beurzen. De vorige week werd het testament, dat in 1930 is opgesteld, ie Parus geopend. lijk stuurt dr. Maas Geesteranus Iedere maand zijn gedroogde col lecties naar Nairobi, naar het Co ry ndon-museum Na de tochtenreeks door de Ke- nyase gebieden gaat dr Maas Gees teranus zuidelijker op. Echt woud loper swerk. Dat het Paganini-kwartefc speelt op door Stradivarius gebouwde instrumen ten, die eens het bezit waren van Pa- ganini betekent uit artistiek oogpunt wei veel. doch zeker niet alles. Want men leide daaruit vooral niet af. dat dit het zeer hoge peil, van musiceren van dit ensemble voor het grootste gedeelte zou bepalen. Immers, zouden Henri Temianka. Adolphe Frezin. Gus tavo Rosseels en Robert Courte Instru menten van een minder beroemde vioolbouwer bespelen, dan nog had men even geboeid geluisterd als gister avond, toen dit ensemble in de Remon strantse Kerk voor de ui groten getale opgekomen leden van de Volks-Unl- versiteit kwartetten, speelde van Mo zart, Beethoven en Ravel. De wijze waarop deze kunstenaars, die hun instrument tot in de perfectie beheersen, de werken ook in artistiek opzicht verklankten was in een woord meesterlijk, De open. rijk genuanceerde klank, die bij voortduring wordt geprodu ceerd stelt de hoorder in staat da gang van elke melodische lijn te volgen, zodat de prachtige poiyphonle van Mozart's kwartet in G. gr. t, ccn on- vergeteiijk moment werd. Ook in het kwartet op. 59 No. 3 van Beethoven deed het voorname samen spel het echt "Beethovenlaanse i'orakter alle recht wedervaren cn bepaald een verrukking voor het oor werd Ravel's werk. Hierin hoorde men een klank- raf fin tinent zo fijnzinnig, zo arlstocra. tiach en zo innig tevens, dat men do in terpretaties ervan door het Faganini- kwartet met licht zal vergeten. Kerm an van Bom FEUILLETON WOENSDAG 6 APRIL 1949 HILVERSUM 1: 19.— Zuid-Oost Azië in economisch perspectief; 19.15 harp spel: 19.30 ivat geeft het: 19.40 jeugd- kromek; 19.45 uitz. namens de raad van kerken in NederL; 20.— nws; 20.05 din gen van de dag; 20.15 socialistisch nws; 20.20 From, ork.; 20 50 hoorspel; '22, Malando; 22.25 volksliederen22.45 in de tuin der poSzie; 22.— nws; 23.15 Bruce Lowe; 23.35—24.— Jan Corduwe- ner. HILVERSUM II; 19.-^. nws; 19.15 reg. uitz.; 19,30 actueel geluid; 19.45 Engelse les: 20.— nws; 20.05 prog. prol.: 20.15 Jjjdensoverdenking; 20.45 omroepork; 21-45 de zee bleef vrij 22 Arthur Ru binstein 22.15 geestelijke liederen 22 45 avondoverdenking; 23.— nws; 23.15 —24.— gr. pl. DONDERDAG 7 APRIL 3949 HILVERSUM I: 7.nws- 7.15 cch- tenagymnastiek: 7.30 gram. muz.: 7.50 dagopening: 8.15 gr. pl, 8.55 voor de vrouw; fl.— Boyd Nee! rtrflkork. 9.30 gr. pl.; 10.morgenwijding: 10.15 ar beidsvitaminen: 10.50 kleutertje luister;' 11.— orgelconcert: 11.45 voordracht: 12.- Lyra-tno; 12 30 land- en tuinbouw; 12.33 in 't spionnetje: 12.38 piano en orgel; 13.— nws: 13J5 mededelingen; 13.20 Prom. ork.; 13.50 gr, pl.; 14.— mode- praatje; 14.15 solistenconcert 15— Klim op; 16.Assorümento; 17.— kaleidos- coop- 17,20 welk dier deze week; 17.30 gr. pL; 17.40 Johnny Meijer 18.— nws: 18.15 sportnraatje; 18.30 reg. uitz, HILVERSUM II: 7.— nws; 7.15 gr. pl! 7.45 morgengebed: 8.— nws: 8.15 pluk de dag; 9.— voor de vrouw; 9.05 gr. pl.: 8.40 schoolradio; 10,— instrumentaal kwartet van Parijs; 10-15 morgendienst; 10.45 orgelspel; 11.Zonnebloem; 11.40 schoolradio; 12.— Angelus: 12.03 bariton en piano: 12.30 land- en tuinbouw: .1223 Amusementsork.; 12.55 Zonnewijzer; 13-— nws; 13.20 gr. pl.; 13.b5 roeromme; 14.Rhapsodie-sextet: 14.40 even onder ons; 15.viool met BBC symph. ork.; 15.30 pianorecital; 16.— bijbellezing; 16.45 ClevrS .nd-ork.; 17-— radio jeugd journaal; '.7.30 gram. muz.; 17.50 reg. uitz.; 18.— Leger des Hells; 18.15 CMB- kwartier- 18.30 de VJjf Zap ak ara's; 18.43 Philh, ork. van New Vork. Door M. Parcfoe „Toe, Robin, we moéten 't im mers proberen! Stel je nu eens voor dat vader hulp nodig had. Zeg, Klets, hoe Iaat vertrekt de Kever?" „Ongeveer half vijf," was 't ant woord. „Gunst! En.'t Is nu al over half vier, en o jasses, nu krijgen we geen thee." „Ik kan wel hier en daar wat van de dienbladen wegpakken in Bonjour z'n keuken," bood Klets aan. „Je bent een pienter joch," prees z'n zuster, „Zeg Robin loop jij even naar het buffet en haal wat bittere chocola voor ons. Qnder- dehand zal ik onze tandenborstels en kammen en pysma's krijgen en ze in bruin papier inpakken. Als de mensen me daar dan mee zien lo pen, denken ze dat ik naar de was serij ga of dat het een postpak ketje is of zoiets. Als Klets nu wat etenswaar op de kop kan tik ken. pakken we dat ook in bruin papier, en we doen er goed aan ook maar een thermosfles met wa ter mee te nemen. En nu moeten we gauw voortmaken en ons ver kleden, want we hebben niet veel tijd meer, en onder 't verkleden kunnen we nog eens denken over hoe we die auto inkomen zonder gesnapt té worden. Het Is jammer dat het nog niet helemaal donker is om half vijf." „O, dat loopt wel los. denk ik," zei Klets, „na vieren rijn er nooit veel mensen a^n de voorkant, want dan is 't juist theetijd." Robin keek ze nog steeds enigs zins verbaasd aan. „Denk j* heus, dat we dat kun nen doen, Jill?" vroeg hij onzeker. „Nou, weet jij dan iets anders?" „Nee maar. ,Dan moeten we dit maar doen."' Plotseling begon Robin te grin- niken. „Gossiemikkie, wat een 'avon tuur I" zei hij. i Jïll maakte haar pakje klaar, trok haar warmste kleren aan. en legde warme kleding voor Klets en Robin gereed. Daarop stond ze een ogenblik stil en dacht na. Ze had gezien, dat Marie hun bedden al gereed had gemaakt voor de nacht. De betekende dat ze vroeg vrij was vandaag, en wel wetende dat het de kinderen niets kon schelen, vast wat werk vooruit had gedaan. 2e zou dus kennelijk niet meer op de slaapkamers komen. Jill maak te de drie bedden in de war alsof ze erin hadden geslapen, en schreef vervolgens een briefje voor Mrs. Green. „Ik denk niet dat ze ons van avond al zal missen," dacht ze. „Ze weet dat we ons avondeten vaak boven gebruiken, en Bonjour en Marie zullen ons evenmin mis sen. want die denken dat we be neden zijn! Zeker als we de kle ren die we vandaag aan hadden, over de stoelen laten hangen." In haast krabbelde ze: „Geachte mrs. Green, Weest u vooral niet ongerust als U morgen ochtend bemerkt dat wij weg zijn, want we zijn naar moeder in Pa- rijg gegaan. Het spijt me dat ik U niet kon vertellen waarom, maar we kregen vanmiddag een telegram van moeder...." Jill kauwde op haar pen. „Dat zal ze nooit geloven," dacht ze, „ik moet maar iets anders ver zinnen." „Geachte mrs. Green", begon ze ofcnieuw. „Ik hoop dat U zich niet onge rust maakt of boos bent, maar we zijn alle drie naar Nice voor een paar dagen gegaan om bij een schoolvriendin van mij, Veronica Gourlay, te logeren. Mrs. Gourlay vroeg ons met Kerstmis, toen ze moeder sprak, en moeder zei dat we mochten gaan, maar we hadden niet gedacht dat ze ons nu al zou uitnodigen. We moesten een erg vroege bus nemen, daarom heb ik U maar niet expres wakker ge maakt, „Ik denk dat no ons Dinsdag weer met de auto terugbrengen. Vriendelijke groeten. Jill," „Ik vind 't helemaal niet leuk om te jokken." dacht ze, terwijl ze de envelop dichtplakte, „maar 't is nu bijna net alsof we zelf in de Se cret Service zijn» en dan is het niet hetzelfde als je jokt, geloof ik." Terwijl ze het adres schreef, ging de deur open en Klets kwam bin nen. Hij liep erg stijf met z'n handen over z'n buik gevouwen, en hij had een heel zonderling figuur gekre gen. (Wordt vervolgd) OOK zonder het waarlijk edelmoedig gebaar van onze sportredacteur, die in één van zijn Kriskrassers van de vorige week de ijs-ster Ariana le Vaillant van. Ice Follies 1949, met weemoed in. de pen, „af stond aan de collega van de kunst," waren wij reeds vast van plan na der kennis te maken met deze Zwitsers-Amerikaanse, wier betrekkelijk korte optreden, onmiddellijk zo sterk de aandacht trok. de V.S. de hotel- en nachtclub ijs- shows; een kleine vloer van 7x7 meter voor solo's of kleine ensem bles. Ariane* interesseerde zich al tijd al bijzonder voor de choreo grafie, het ontwerpen dus van dansen, ze deed het voor' „Ice Fan tasy" en later richtte ze een eigen kleine troep op, waar ze natuurlijk ook de choreografie van verzorgde. En toen, toen wilde ze dan ein delijk toch eens vacantie nemen, drie maanden in Zwitserland. Dat was verleden jaar zomer; maat Armand Perren, de leider van Ice Follies, wilde haar tot elke prijs in zijn show hebben. Voor een poos je maar! Het werd een tournee door Zwitserland, België, Dene marken en nu Holland. Maar 12 April zegt ze Armand vaarwel. Even naar Zwitserland en dan te rug naar New York, waar een mooi aanbod wacht; de choreogra fische leiding van een aantal ijs- shows, die voor een nationale ho tel-combinatie optreden. We hebben Ariane dezer dagen nog gezien in de Samba, die bij de eerste voorstellingen achterwege moest Wijven. Het was bijzonder knap werk cn we geloven haar als ze zegt dat ijsdanscn en üsballet zich kunnen ontwikkelen tot een kunst met geheel eigen mogelijk heden, Ariane's ambitie is de balletcho reografie op 't ijs te zetten, ook in de zgn. moderne stijl. Haar zuivere ballctscholing zal baar daarbij goed te stade komen. VAN deze kennismaking hebben we zeker geen spijt» want de 25-jarige Ariane bleek behalve èeii uitnemende ijsdanseres een zeer innemende persoonlijkheid te 2ijn, iemand met alle physieke eigenschappen en capaciteiten voor „stardom", maar tevens begaafd met een zó gezond intellect, een veelzijdige ontwikkeling en een aangeboren gevoel voor smaak en verhoudingen, dat alle ster-allures haar vreemd zijn. Hoewel haar carrière veelbelovend genoeg is- Onze ontmoeting was al heel ro mantisch en iypisch-Rotierdams: we zagen Ariane op een zonnige middag in de Schouwburg-prairie. Ze plukte zich een lentetoefje van madelieven en klein-hoefblad. Ze vertelde, dat ze de halve stad was afgeweest om vers fruit en voor jaarsgroenten. In. haar hotel kreeg ze die veel te weinig en ze was er juist zo dol op. Dies hebben we haar naar een établissement aan de oever van de Maas gebracht, waar de ober ons gelukkig niet in de steek liet en een grote schotel met extra-veel sla, radijs en celde- ri neerzette. En tussen de salades door hebben we Ariane's geschie denis gehoord. Vroeg de „ijzers" onder HAAR wieg stond in Bazel. Als kleine dreumes al ging ze 's winters naar de bergen, skieën en vooral schaatsen op de grote bergmeren. Toen ze beroepsrijders zag op do kunstijsbaan, die intus sen in Bazel gebouw was ze was 13 jaar oud -stond haar besluit vast: kunstrjjdster worden. Daar kwam bij, dat ze al een tijd klas siek ballet studeerde. Zij merkte, dat heel veel bewegingen van het ballet evengoed» zo niet beter op de ijsvloer uitgevoerd kanden wor den en. ook dat ze haar ideeën ex pressiever en sneller vorm kon geven. Een harde tijd van trainen en nog eens trainen volgde; zoals op een tennisveld huur je in Zwit serland op de ijsbaan een vak. Het is je eigen domein, waar je oefent, eerst voor de bronzen, dan de zil veren en ten slotte gouden me daille. Twee jaar later vertrok Ariane naar Engeland, Stratham, later Richmond; daar oefende ze zich m de zomermaanden onder leiding van. Gerschwieler, de leraar van Cecilia College; 's winters train de ze in St. Moritz. In 1038 won ze het internationale amateur jeugdkampioenschap. Weer trok ze naar Engeland, maar van een te rugkeer naar Zwitserland zou geen sprake meer zjjn, de oorlog brak uit en in de jaren '40—'41 kwam van het rijden niet veel. Maar Ariane gebruikte haar tijd goed, nam dans -en balletlessen bij Jooss en de grote paedagoog Laban, Deze zomer nog volgde ze een cursus van Mary Wigman en Kreulzberg. Dansen zit haar in 't bloed en i'oor haar ijs-scholing had ze een serieuze dansbasls ab soluut' nodig. Trudi Schoop had haar graag in haar ballet willen opnemen, maar vond haar nog te jong. En nu zegt Ariane nu heb ik te veel training, ben ik te- zeer vergroeid met dit beroep om op mijn oorspronkelijke dans-rich- ting terug te komen. Naar Amerika ARIANE maakte in 1941 mei vrachtboot de gevaarlijke naar Amerika. Ze zocht haar t leraar Eugen Miller weer op Los Angeles en werd na zes maan den trainen professional. Toen kon ze optreden bij de grote Ameri kaanse shows „Holiday on Ice" en ,,Ice£antasy", die Noord-Amerika van de Poolcirkel tot in Mexico doorkruisen. Zeer populair zijn in ,,Ster" zonder allures. 'n Beetje schoonmaken Thuis huldigen wjj het stand punt: gelijke vreugden, gelijke zor gen. De tijd, menen wij, dat de Batavierse mannen zaten te dobbe len en bier te drinken terwijl hun Batavierse vrouwen krom trokken e.n uitdijden van het sloven en zwoegen is lang voorbij. Is het bjj ons thuis ploeteren ge blazen, dan de stoere mannen voorop, welzeker, en de tere vrou wen vlak achter die stoottroep met de lichtere karweitjes. Zodra mijn vrouw de2er dagen het winterse huisvuil te onzent de schoonmaak had verklaard, trad ik aan en meldde mij present. Ik werd. in een groot bont mouwen- schort gehesen, kreeg ter bescher ming van het haar een oude sjaal om het hoofd gewonden en de op dracht het portaal en de ben eden- trap kraakzindelijk op te leveren. Denk nu niet, broeder, dat daar een uitslover van een man weldra aan het kuisen ging, zuchtend ert met een verbeten trek om de mond. Ik wil u wel vertellen dat de trap doen, echt goed doen naar de eisen van de schoonmaak, een prettig en voldoening gevend werkje is, dat men neuriënd ver richt, mits men maar bij de bo venste trede begint, want onderaan begonnen wacht u teleurstelling op teleurstelling, da's duidelijk. Ik zal zowat halverwegen geweest zijn toen ik in mijn boendrift ge stoord werd door de bel. Ik veegde de natte handen aan. mijn schort af en deed open. Juffrouw, is meneer thuis, zei een dametje met een nieuwe licht bruine actetas onder de arm. Neemt u me niet kwalijk, sprak ik, ik ben het zelf, ik assisteer een. beetje bij de schoonmaak, ziet u. Het meisje lachte wat ■wonder lijk en keek mij aan. met in haar blik iets van medelijden, walg en hoon, maar zich weldra bels eer send, zei ze: O, sorry, kan ik u dan mi* bien even spreken. Zeker a ik, wat was er van. uw dien.4, maar op dat moment riep een stem van boven: schiet je al op Paps, mammie vraagt of je eerst aan de keuken wilt beginnen als de trap klaar is, het portaal morgen maar, zegt ze. Een ogen blikje, zei ik tegen de juffrouw op de stoep, en ik rende naar boven, om tegen deze order te proteste ren, want wie de trap gedaan heeft en het portaal vuil laat liggen heeft van schoonmaken geen kaas gege ten. Toen ik een minuut later weer aan de deux kwam was het dame tje nergens meer te zien. Even was ik verwonderd en eerlijk gezegd, stak het me een beetje. Die heeft me natuurlijk een nieuw soort si garenaansteker willen verkopen, dacht ik schaamachtig, maar bij nader inzien moet ze overwogen, hebben: wat sta ik hier eigenlijk mijn tijd te verknoeien, die Jan Hen rookt natuurlijk toch niet. DESIDERIUS. Lawntennistournooi te Monte Carlo Op de eerste dag van het interna tionale tennis-toumooi te Monte Carlo bereikten de Nederlandse deelnemers de volgende resultaten: Heren enkelspel, eerste ronde: Garnero (Fr.) sl. F. Becrnink 5-7. 6—4. 5—0: Hemberg (Zweden) sl. Ruys 6—2.62; Hughan sl. Parodi (Fr.) 60, 6—0; Lesueur (Fr.) sl. H. Beernink 6-4, 8—3. Tweede ronde: Hughan sl. Journu (Fr.) 3—6. 6-2, 9—7. In de eerste ronde van het dames- enkelspel won Nel Hermsen rrjet 8 6, 6—2 van mevr. Henry (Fr.), In het toumooi om de coupe Macomber sl. F. Beernink met 6—2, 86 Mede- cm (Monaco). Advertentie l.M. rnj Raad aan huisvroutvea De rijkspluimveeteeltconsutent te 's-Gravenhage méldt ons: Er worden tegenwoordig in Ne derland heel veel eieren gebruikt, meer dan voor 1D40. Daarvan is de geringe distributie van vlees o.m. de oorzaak. Tegen Pasen is htft gebruik extra groot, het Paaseitje is traditie in Nederland. In de laatste jaren worden de eie ren. die in de handel komen, op re- geringsvoorschrift in gewichtsklas sen verdeeld. Dat geschiedt machi naal, de eiersorteermachine geeft de eieren van elke klasse den stempel, thans in zwarte inkt, met een cijfer n een ovale ring. I De sortering is als volgt: Eieren met het cijfer 0 gemiddeld wicht 68 69 gram; Eieren met het cijfer 1 gemiddeld jjwicht 66 h 87 gram; Eieren met het cijfer 2 gemiddeld gewicht 62 h 63 gram; Eieren met het cijfer 3 gemiddeld gewicht 57 6 58 gram; Eieren mét het cijfer 4 gemiddeld gewicht 52 53 gram; Eieren met het cijfer 5 gemiddeld gewicht 47 48 gram; Eieren met het cijfer 6 gemiddeld gewicht 42 43 gram. In. het onderlinge gewicht van iederen klasse is een speling van 5 gram toegestaan, dus in eieren van klasse 3 57/58 gram mogen er voor- kamen van 55—60 gram, in klasse? 4 van 5055 gram. Voor eieren bestaan geen maxi mum-prijzen meer» do zwaarste eie ren zijn natuurlijk het hoogste in prijs, maar het voordeligst naar de inhoud gerekend. Het komt voor, dat eieren door handelaren opzettelijk, verkeerd worden gestempeld,! dan maakt zo'n handelaar een extra winst van 1 cent per ei ten koste van do gebrui kers. De winkelier koopt de eieren van een handelaar, hij stempelt dus zelf niet, maar is wel verantwoordelijk voor het gewicht. Ongestempelde eieren mogen, door de handel niet worden verkocht. Contröle op het gewicht en op de kwaliteit is helaas wei nodig. Huis moeders, let op of u eieren van het juiatc gewicht krijgt en eieren met schone schalen, want vuilschalige zijn 2e soort eieren, en. minder waard. Het gewicht ia het best te contro- leren door 5 of 19 eieren tegelijk te wegen. Tien eieren met het stempel 1 moeien dus ca. 660 gram wegen, tien met het stempel 3 c.a. 57Ö gram. Ook aan ziekenhuizen, hotels, brood jeswinkels enz. mogen uitsluitend gestempelde eieren worden gele verd. Vooral deze instellingen en za ken dienen terdege controle uit 'te oefenen. Voor de eerste maal sedert hij in ballingschap is gegaan, heeft ex-ko- nlng Umberto zich met een bood schap tot de Italianen gericht. Via de Monarchistische Unie te Rome heeft hij de Sardiniërs uitgenodigd bij de aanstaande verkiezingen voor de regionale vergadering van Sardi nië op de monarchistische partij te stemmen. De boodschap van de ex- koning zal eerst volledig bekend worden gemaakt, wanneer de ver kiezingscampagne van de monar chisten haar hoogtepunt bereikt. In politieke kringen te Rome heuft het optreden van Umberto tal van commentaren uitgelokt. Men wijst er op, dat binnen enkele weken ver scheidene onafhankelijke bladen grote publiciteit hebben gegeven aan door de ex-koning verleende inter views en dat andere kranten arti kelen bevatten over het leven van de koninklijke familie in balling schap. De Italiaanse regering volgt do actie van de monarchisten aandach tig. Totaal 4087; vette koelen en ossen 270; SobrulkHvee 3814; graskalveren 121; nuchtere kalveren 93Bbiggen 643veu lens 10; pearden 253schapen en lamme ren 65varkens 8. De prijzen waren ale volgt: kalfkoelcn 10, 750, 630: melkkoeien Idemvar® koelen 525. 425, 325; vaarsen 650, 525, 425« pinken 800, 425, 325; graskalveren 200, 180, 110 biggen 60. 50, 40: hitten. 656, 55D, 400: paardtm-werk 350, 650, 500; paarücn-slacht 1.50, 1.30, 1,15 per kg. Kalf. cn melkkoeion: aanvoer iets groter, handel kalm. prijshoudend. Vare koelen; aanvoer als vorige week, handel redelijk, ruim prijshoudend. Vaarsen en pinken; aanvoer Jets rul er, handel kalm, prijzen als vorige week, Graskalvcren: aanvoer Iets ruimer, handel matig, prijzen onveranderd. Biggen: aanvoer groter, handel traag, prijzen vooral niet hoger. Paarden: aanvoer' als vorige week, handel tamelijk, prijzen iets hoger. 53. Butcher draait zich snel om. Daar staat zijn assistent, die opgewon. den roept: „Er is groot alarm gegeven! Indrin gers proberen ons te omsingelen." Buiten is de nacht fel ver licht, want lichtgrana- ten sulzen de lucht in en spatten uit elkaar, de omgeving in een hel le gloed zettend. De mannen van Larry zijn ontdekt en vergeefs zoeken zjj dekking. Bre de bundels licht van sterke zoeklichten zwaaien over het ter rein en richten zich op de mannen, wanneer zij zijn ontdekt. De zoek- leden van het overval-commando beschermt de voor deze str^en. De mannen zien zich lichten zenden ultra-interferentiestralen uit, die hen wel is waar enigszins, doch niet voldoen- dan ook genoodzaakt terug te trekken hevige pijn veroorzaken. De kleding van de

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3