Puck van Heel: „Spreken is zilver, maar zwijgen is goud" Stille week De Moordzaak-Clobus komt Dinsdag voor De Mannen in d e Achterhoede De kleine man van de vier en zestig interland-wedstrijden schenkt bedaard kopjes koffie, in Sociale vraagbaak KEELPIJN? supbrol Moordenaars namen stenen mee uit Hilversum Dodelijk schot bij Monster Boeiende film van Powell en Pressburger Arena Cineac Ontmaskerd Rex De boksende Kangoeroe Prinses Klopjacht apitol Gezag zonder Genade Lutusca Dwaalwegen Victoria Schip zonder havei. Zaterdag 9 April 1949 £r was eens een man, die het als een teken van hoogste wijsheid beschouwde een duintop te be klimmen, een steen naar bene den te gooien, rustig naar bene den te gaan, de steen op te rapen, de duintop te be klimmen en het zelfde spelletje te herhalen, totdat hy moe werd en in de zon in slaap viel. Dat doet de kleine man, die we allemaal ge kend hebben en nog kennen als Puck van Heel. niet. Hij staat achter, de tapkast van z'n café in de Bas Jungerius- straat, (heel erg ver weg in Zuid), schenkt kopjes koffie in en zegt: „Ik ui van .de oude garde Hij vraagt het niet op de toon van iemand, die eigenlijk een beetje gepiqueerd is tot do voltooid verleden tijd te worden gerekend, maar met de milde wijsheid van de stenengooier. Ach, zo oud is Puck natuurlijk nog niet. Z'n kruin wordt nog gesierd door een pruik van natuurlijke kleur en wasdom en sinds wij Puck voor «het laatst met voetbalschoenen aan za gen in het jaar dat Nederland ge mobiliseerd werd is hij eigenlijk alleen maar ouder endikker ge worden. Hij heeft nadien, nog wel eens gevoetbald, hij doet het nog wel eens, in het veteranenelftal van Feyenoord of bij de oud-internatio nals. in de jaarlijkse wedstrijd tegen HFC, maar dat mag eigenlijk geen naam meer hebben. Hier zitten we dan aan een klein café-tafeltje met de man, wiens foto m meer dagbladen heeft geprijkt dan van menig staatshoofd, wiens naam ook vaker is genoemd in krantenver slagen, die achter elkaar gelegd ki lometers lengte zouden beslaan. Een man, die. slechts door zijn» simpele verschijning op het veld duizenden in beroering kon brengen, een voet balgenie, zoals er om de zoveel tijd maar één geboren wordt: oranje shirt-recordhouder met 64 interland wedstrijden (de semi-officiële niet meegerekend) de man, die 14. jaar lang practisch onafgebroken voor het lorum der publieke belangstelling aeeft gestaan. En deze kleine man, die vele vreemde landen heeft be reist, die aan staatshoofden is voor gesteld en wiens naam bij de klein ste jongen en de oudste grijsaard in Mederland minstens één maal op de ippen is geweest, zegt met een vage glimlach en mei een half oog naar de lïlanten (of die wel goed bediend worden) „Ja, dat was wel een aardige tijd..." Wij vroegen aan Puck, wat wij ook aan Bok de Korver en Miel Mundt gevraagd hebben. „Werd er vroeger beter gevoetbald !an tegenwoordig?" „Als je het mij vraagt", zegt van deel, „geloof ik, dat het voetbal er niet Op vooruit is gegaan." „Waarom niet?" „In mijn tijd had je in het Neder lands elftal elf goede voetballers. Nu heb je er twee of drie en voor de_ rest kun je even goed anderen ne- AUemaal in de badkuip... „Wat denk je van de stopperspil?" „Ik denk aan Andriessen, die het niet was, maar daarom heb ik wel bewondering voor Terlouw, al be klaag ik de middenvoor, die tegen over hem komt te staan." „Is hét werk van' de kanthalfs moeilijker geworden?" „Ik huppelde in mijn tijd graag over het veld en dat moet de kant- half nu toch ook doen.'! Arme ir. Van Emmenes, die blad zijden vol met moeilijke zinnen heeft geschreven over „magische vierkan ten", Arme sportjournalisten, die zich hebben uitgeput in het beden ken van de mooiste volzinnen om maar aan het publiek duidelijk te maken, hoe knap en hoe moeilijk het was, wat Puck van Heel met eén bal doen kon en hier zegt hy, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, dat hij .graag over het veld hup pelde.;., Zijn 64 interland-wed- strijden, de mooiste jaren van z'n le ven, zij zijn over hem heen ge spoeld, zoals de zee over het strand. Men-zóu zo denken: deze kleine man moet een vat vol herinneringen heb ben, waaruit hij maar naar hartelust kan putten. Hij vertelt er één. In Kopenhagen, na afloop van de wedstrijd, heeft Bob Glendenning de spelers een. voor een, uit blijd schap dat. de wedstrijd gewonnen was, in een badkuip gegooid, die wel zeven meter lang was. Puck kon niet nalaten bij de herinnering te grinniken. „Had je niet gedacht, hè. dat Bob zo'n sterke kerel was. Maar Hoe dikwijls hebben we Puck van Heel zö niet gezien? Hier worden hem, ter gelegenheid vaa z'n 50e Interlandwed strijd bloemen en ccn vaantje aangebo den door de aanvoerder van het Franse elftal, DufournDeze wedstrijd werd, ln 1936, door de onzen met 6—1 gewonnen. we gingen d'r een. voor een in, met onze plunje aan...," Geen Italiaanse of Weense schone, die op Puck van Heel verliefd was geworden door z'n spel, geen avon tuur in een vreemde stad, ja, zelfs geen aanbod uit Engeland om voor Arsenal of Chelsea te komen voet ballen. Alleen maar in Kopenhagen, met Andriessen en Bakhuys en Kick Smit in een badkuip. Het is om er als journalist, die graag met een brok interessante kopij thuis komt, tranen van in de ogen te krijgen. Heeft Hugo Meisl of Chapman werkelijk nooit eens aan je-gevraagd of je bij hen wilde komen voetbal len.. „Nee", zegt Puck onbewogen. „Vroeger hoorde je niet van aanbie dingen uit het buitenland.", „En als jc nu eens, zoals laatst Wilkes uit Italië, een prachtig aan bod had gekregen. Zou ja het dan hebben aangenomen?" „Ik geloof het niet," zegt-Puck, „Ik heb er nooit wat voor gevoeld om prof te worden." En als doodsteek voor allen, die in professionalisme de redding zien. van ons voetbal laat hij er doodlakoniek op volgen: „En hier zal het beroeps voetbal ook wel nooit komen." Pack windt er zich tenminste niet over op. Het vorig jaar heeft cr in een krant eens een stukje gestaan, waarin op de hoofden van Karei Lotsy en Boeljon vurige kolen werden ge stapeld. omdat Puck van Heel jij de wedstrijd tegen de Belgen op de tweede ring van het Stadion terecht, was geko men. Misschien vinden we hierin nog een aankno pingspunt voor een pakkende claus, maar Puck zegt: „O, dat was *n vergissing. Nee hoor, ik krijg al tijd een mooie plaats bij inter landwedstrijden." „Wat doen jul lie als jemetoud- Feyenoorders bij elkaar bent?" „Dan bridgen we,1V zegt Puck. „Wordt er nooit over de „goeie ouwe tijd" ge praat?" „Ja, ook wel eens....", zegt Puck en hij lacht of hij het een goeie mop vindt. Ondertussen komt er wel eens een klant van Puck over de schouders van Krijn, onze tekenaar kijken. Hij wordt er -niet zenuwachtig van. En als iemand uit 't café roept: „Schrijf eens wat over van der Wiel, de voor zitter van Coal In de krant, dan geeft hij de hele zaak een rondje...," wordt er hartelijk gelachen. „Als je het doet," zegt Puck en hij vindt het nog leuker dan dat avon tuur in Kopenhagen, „bezorgt hU je vijfhonderd nieuwe abonné's..." Welnu, dat is altijd te riskeren. Het is eigenlijk een beetje vreemd om een man. van in de veertig nog Puck te noemen. Maar wie Van Heel zegt, laat er automatisch Puck op volgen. Aldus: Puck van Heel, het derde „slachtoffer" in onze reeks van de oude garde. Wij zouden ons belachelijk maken door it te vertellen wie Puck van Heel geweest is. De magiër van het groene ta pijtÖranjeshirtracordhouder met 64 interlandwedstrijden. Aanvoerder van het .Nederlands elftal, aanvoerder ifan Feyen oord. Genoeg No. 3 van de Oude Garde: Puck van Heel. ïn een zeer genoeglijk samen zijn in het Amsterdamse Vic toria-hotel heeft men de pers bijzonderheden verteld over de internationale tulpen-rally» die van 26 tot 30 April wordt gehouden en zowel sportief als propagandistisch een evenement van betekenis belooft te wor- worden- Over gebrek aan belangstelling hebben de organisatoren zeker niet te klagen gehad. Was bij de Opzet rekening gehouden met een totaal van ongeveer 3.70 deelnemers,wel het maximum, dat men hier te lande behoorlijk verwerken kan, op de eerste dag kwamen al 73 Nederlandse inschrijvingen binnen. Een paar dagen later waren het er 160 en thans is het aantal van 200 al ver overschreden. Het aantal buitenlanders is onder de raming gebleven, Hiertoe werkten ver schillende oorzaken mee. Zo gin gen in Zweden, waar de benzine schaars is, protesten op tegen een- nieuwe buitenlandse rallye, na die van Monte Carlo, met, het gevojg dat Scandinavische startplaatsen moesten vervallen. Ook in Frank rijk bleef de belangstelling gering en alleen de opkomst uit Engeland beantwoordt aan de verwachtin gen. Vermoedelijk zal het totaal aantal buitenlanders de 60 niet overschrijden, maar al met al wordt verwacht, dat voor deze eer ste tulpcnrailye een prachtig suc ces is weggelegd. Voetballer van hef jaar John Carey, de aanvoerder van Manchester United en Ierland is door de Engelse sportpers gekozen als de voetballer van, het jaar; De sterkste candïdaten voor de eretitel waren Raieh Carter van Huil City en Billy "Wright van de Wplves en captain van het Engelse team. In vind dit een aardig idee van de Engelse sportjournalisten en ter aanbeveling voor de Nederlandse sportpers. Een abonné van ons blad, de heer v. Baarlen, heeft pijnlijk nauwgezet bijgehouden, wie het afgelopen seizoen de mees te doelpunten hebben gemaakt. Dat van Onselen van VSV, met 25 doelpunten topscorer is geweest, weten onze lezers wellicht reeds. Dan vólgt, op het lijstje van de heer v. Baarlen, Rijshouwer van Xerxes (21), Roozen (Haarlem) 19, v. d. Vegt (HBS) 18, Roodse- laar (EDO) en v, d. Tuyn (Her mes) 17, Könemann (SVV) 16, Hoek (Feyenoord) 13, Brandes (Feyenoord) en "Wilkes (Xerxes) idem, v. Wijngaarden BI. Wit) en Kil (DWS) 12 enz. enz. Allemaal spelers uit het Westen van het land. Van de Franse boksers, die Dins dag' a.s. in de Rivièrahab in de ring komen, geeft Huizenaar nog een paar inlichtingen. Jean Laba- lette,- de tegenstander van Nico- laas, is een 2 Z-jarige Franse mulat van Martinique, die al 11 overwin ningen- op zijn naam heeft staan. Georges Meillassoux, de tegenstan der van Frits van Kempen, is 26 jaar oud, van de 6 beroepspartijen verloor hij er 1, won er 3 met knock out. 1 op punten en bokste er 1 onbeslist. Abel Mourait, de te genstander v. Brommer, is 24 jaar, bokste 5 beroepspartijen, waarvan hij er 4 won en 1 onbeslist bokste. In plaats van Luc Lucas bokst Henk van Klaveren tegen Jan Remie. De Zondag voor de promotie- en degradatiecompetitie 3e en 4e klas te spelen wedstrijd DJSSIOD wordt niet op het terrein van Xer- es doch op dat van VOC gespeeld. De wedstrijd begint om twee uur 's middag3. a. De heer J. de J, te M. wil gaarne weten o£ hij een huls, dat hy gekocht heeft en dat binnenkort leeg komt zon der vergunning van de autoriteiten mag betrekken. Het ligt voor de hand, dat, zolang de woningnood zó omvangrijk is als thans het geval Is en de -desbetreffen de wetgeving niet gemist kan worden, het antwoord op de vraag niet bevesti gend kan zijn. al zal overleg met het Gemeentebestuur wellicht op den duur een bevredigende oplossing kunnen ge. b. De heer 3, P. te W wij een en ander weten over Indische pensioenen. Het gaat hier om een zeer ingewik kelde materie, waarover wij inlichtin gen gaan inwinnen en vragensteller binnenkort rechtstreeks hopen tc ant woorden, c. W. de L, te Z heeft vragen ge steld over de eventuele toepassing van de kinderbijslagwet voor natuurlijke kinderen, dat zijn dus andere dan wet tige of gewettigde kinderen, in het ai- gemeen kan en dit zij kort samenge vat voor een eigen natuurlik kind geen uitkering Ingevolge de kinderbij slagwet worden verleend. Een wetswij ziging terzake is echter in voorberei ding. d. H. v. V., te A. U hebt geen adres opgegeven, zodat wij volstaan met beantwoording in deze rubriek. In Uw geval hebt U over 1850 voor het eerst recht op kinderbijslag, tl dient U op 11 October tot de werkgever te wenden, bij wie U die dag in dienst is, om een aanvraagformulier en dit for mulier vo.ledig ingevuld en onderte kend in te zenden aan het orgaan, welk het formulier heeft verstrekt. a. J. M. V. B. te P. De door U be- doelde ouderdomsrente geldt voor per sonen jonger dan 65 jaar. Daarom heeft het door U genoemde echtpaar geen recht op een hogere uitkering. b. Mevr C. M. te Z. kunnen wij me dedelen, dat Van 1 Oct. 1848 af haar in derdaad kinderbijslag wordt toegekend. Er Is echter nog een kleine administra. tieve moeiJjkbeid, waarover zij recht streeks wordt Ingelicht. c. De heer H. J. Z. te V. vraagt in lichtingen over de toepassing van de pensioenwet, welke hem rechtstreeks zullen worden gezonden. d. Een overeenkomstige rechtstreek se beantwoording zal geschieden aan de heer V. te u., die eveneens over de pensioenwetgeving schreef e. D heer C, v. B. te S, stelt een vraag over het vrijwillig doorplakken- Hern zij geantwoord, dat dit in het on derhavige geval niet tg aan te bevelen- 3. H. te Z. Deze vrager wil weten of een vertegenwoordiger van een firma b(j ziekte alleen uitkering krijgt, geba seerd op het vaste loon, dat in den re gel klein is, maar ook over de provisie. Het antwoord zij. dat zowel vast loon als provisie btf de berekening van de uitkering ln aanmerking wordt ge bracht. g. G, H. te A. Onze aanvankelijke Indruk is. dat de Belasting-autoriteiten Uw geval overeenkomstig de desbetref fende voorschriften juist hebben behan deld. Wij lichten U nader rechtstreeks Jn Advertentie LM Tarievenoorlog bij vaart op India Volgens Reuter wordt in Neder landse scheepvaartkringen te Lon den gezegd, dat men de volgende week „ontwikkelingen" in de tarie- venoorlog verwacht, -die vermoede lijk zullen bestaan uit pogingen van een der partijen om een einde te maken aan het conflict. Men weigerde echter mede te delen van. welke sard deze pogingen zullen zijn of van welke kant zij in het werk zullen worden gesteld. De Alamak aan de grond en weeer vlot In de monding van de Elbe is het 7231 ton metende Neder!stoomschip „Alamak" gedurende een hevige storm aan de grond gelopen. Uit Cuxhaven zijn vijf sleepboten ter assistentie uitgevaren. Naar men bij de rederij van de „Alamak", Van Nievdlfc Goudriaan en Co te Rotterdam, meende te we ten, is het schip vlotgekomen en daarna wegens het slechte weer voor anker gegaan. De „Alamak" is op weg naar Rotterdam, Voor het Haagse gerechtshof zullen volgende week Dinsdag de ge broeders H. J. B. en W. H. B. uit Hilversum, thans respectievelijk 23 en 19 jaar oud, terecht staan, verdacht van moord op de Rotterdamse taxi chauffeur A. G, Clobus, die op een Novemberavond in 1947 bij Monster, achter het stuur van zijn wagen, op even koelbloedige als laaghartige wijze met een schot in de nek fs gedood. En deze terechtzitting, die een gehele dag in beslag zal nemen, zal ruim 1jaar na de arrestatie der verdachten de slotphase inluiden van één der meest geruchtma kende drama's, die ooit de Rotterdamse burgerij met afgrijzen hebben vervuld. Op het hoofdbureau wordt B. terstond geconfronteerd met dc voornaamste getuigen en o.a. her kend door de Haagse restaurateur en zijn vrouw, die hem de lift naar: Amsterdam hebben gegeven. Diezelfde middag reeds arreste ren rij ksrecxhcrcheurs uit Den Haag de 18-jarige broer van de ver dachte W. H. B., in de ouderlijke woning te Hilversum. Overge bracht naar het politiebureau te Sassenhcim, loochenen beiden hardnekkig alle schuld. Ondertus- sen stapelen de bewijzen 2ich tegen hen op. Stille getuigen De jongste der broers lacht cy nisch, wanneer de hoed, van bin nen. gemerkt W. B„ welke in de taxi is gevonden, hem bij het pas sen tot over de oren zakt. Het lachen vergaat hem echter spoedig, wanneer te Hilversum blijkt, dat het hoofddeksel toebehoort aan zijn vader, wiens voornaam ook Willem is. De bruinrode shawl is het eigen dom van een zuster der verdach ten. De taximeter is bij het kantelen van de auto op 42.35 blijven ste ken. De recherche becijfert, reke ning houdend met de z.g. „eerste aanslag", het tarief voor buitenrit- ten, wachtgeld etc., het aantal af gelegde kilometers, dat ongeveer 65 zal kunnen zijn. Een afstand, die overeenkomt met een rit Rotter dam D.PMaassluisDen Haag— Sassenhcim en ook klopt met de bewering van een collega van Clo bus, die voor het station D.P. het tweetal aan Clobus opdracht heeft horen geven, naar Maassluis te rijden. Het vuur wordt de broers nu na aan de schenen gelegd. Op de kle ding van de oudste worden bloed sporen gevonden. Ontkennen baat weinig. Na een verhoor, dat bijna een etmaal in beslag heeft geno men, capituleert plotseling de jong ste en legt in de vroege ochtend van Vrijdag 28 November een be kentenis af. De oudste geeft zich daarna eveneens gewonnen. Onnoemelijk koud en cynisch hebben de broers hun misdrijf vol voerd. Op de avond van de moord zijn 2ij uit hun woonplaats naar Rotterdam gereisd, met de voorop gezette bedoeling een taxi te stelen en de chauffeur te vermoorden. Op station D.P. stappen zij uit de trein. Op het stationsplein wachten, zij bedaard tot de gloednieuwe taxi van Clobus aan de beurt is, stap pen in en geven order naar Maas sluis te rijden. Daar krijgt Clobus echter opdracht door te rijden. Over de donkere wegen gaat het dieper het Westland in. By Mon ster voor het muurtje van een tuin der op weinige meters afstand staat diens huis laten zij Clobus stoppen en de oudste der broers, die rechts achterin 2it en linkshan dig is, schiet de niets vermoedende man van zeer dichtbij in de nek, naast het linkeroor. De kogel doorboort vervolgens de linker wang, slaat een stukje van het stuurrad af en ketst op het dash board terug. De ongelukkige is op slag dood. De misdadigers plunderen het lijk, tillen het later over de voorbank naar achter en werpen er een' jas overheen.Via Loosduinen en dwars In de avond van Dinsdag 18 No vember 1947 stuift met krankzin nige snelheid een fonkelnieuwe zwarte Chevrolet-Stylemaster een blokbandtaxi tussen Leiden en Haarlem over de Rijksweg. Bij een opgebroken weggedeelte bij Sassenheim probeert de berijder zijn wagen door sterk remmen en bijsturen nog in bedwang te hou den, maar deze davert door de versperring, duikt met de neus in een zandhoop, kantelt en blijft op de rechterflank in de berm liggen. Benzine en olie stromen uit tank en charter weg. Twee mannen één met, cén zooder overjas werken zich on gedeerd uit de wagen, die slechts licht beschadigd is en door voorbij gangers weer op de wielen wordt gezet. Een der beide mannen blijft bij bet achterportier staan, de an der tracht tevergeefs de motor weer op gang le krijgen. Daarna houden zij een auto aan, de man zonder overjas rukt het voorpor tier van de verongelukte taxi open reikt achter de bank en haalt zijn jas te voorschijn. Beide stappen in de auto, die hun een lift wil geven en waarin een Haags echtpaar is gezeten. Deze wagen rijdt weg, richting Amsterdam..... Een der omstanders opent de portieren van de taxi en tot zijn hevige ontsteltenis treft hij in de met bloed bespatte ruimte tussen voor- en achterbank het lijk aan van een man in overhemd en vest, Vingerafdrukken Rijksrechercheurs vinden in de taxi de kogel en huls van een 9 mm stengun-patroon, voorts een grijsbruine herenhoed (waarin de metalen initialen W.B.), een rood bruine shawl en een ledig in el kander gefrommeld sigarettendoos je, merk Virginia Players. Naast de wagen vindt men een Duitse post zegel van 10 pfennig, en drie gro te klinkers welke stevig zijn om wonden met koperdraad en touw. Het dactyloscopisch onderzoek, nog diezelfde avond ter hand ge nomen, brengt vingerafdrukken te voorschijn op het linkervoorporlier naast het raampje en even boven de portierknop. Deze vingerafdrukken 2ullen de vermoedelijke moordenaar nood lottig worden. Luttele uren na de moord stelt men op de Dactylosco- pische Dienst fn. Den Haag vast, dat ze afkomstig moeten zijn van de 21-jarige Hilversummer H. J, B. die reeds tweemaal heeft terecht gestaan, een keer wegens bedrei ging met geweld, een maal wegens diefstal met geweldpleging. De beste afdruk op het autoportier vertoont op overtuigend vele pun ten overeenkomst met die, welke van B. in het archief aanwezig zijn. 's Maandags daarop, op de dag dat het stoffelijk overschot van Clobus op Crooswijk ter aarde wordt besteld, doen rechercheurs van het Haagse Veer, onder leiding van oud-commissaris De Pous, een inval in de woning van de familie V. in de Groen van Prinstererstraat en arresteren H. J. B-, die daar vaak komt. lel onderzoekingen de bewapening van leger en vloot. Deze dappere kerels gingen er ook op uit om de geheime terreurwapens van de vijand b.v. de beruchte booby-trap te demon teren en te onderzoeken, een uiterst gevaarlijk werk, dat menige dappere wetenschapsman het leven heeft gekost. In zijn roman The Small Backroom, ver telt Nigel Balchln, de auteur, die ook Mine own Executioner schreef, van deze mannen in de achterhoede en het cineasten-paar Powell en Pressburger verfilmde het populaire boek. Boeiend en met het van hen toekende filmische vernuft verhalen zij van de kreupele geleerde, Sammy, die zijn wetenschap pelijke werk verricht temidden van departementale intriges: vanwege zijn kunstvoet aan een minderwaardigheids gevoel lijdt, dat hem al te vaak naar de whiskeyfles doet grijpen, maar die, als er een geheime bom onderzocht en ge demonteerd moet worden, van een zeld zame moed én doodsverachting blijk geeft. Het departementale geïntrigeer met zijn vele dialogen is hoe kan het anders niet het sterkste deel van deze knap gemaakte ftlm, zelfs de vermaarde regisseurs Powell cn Pressburger ver mochten r.iet in deze delen dc aandacht steeds gevangen te houden. Maar deze kleine inzinkingen worden ruimschoots vergoed door de ongekend boeiende on spannende scènes, die dc climax van het verhaal T'ormen. Aan het strand is een ongeschonden bom neergekomen, een zelfde soort ge heimzinnig wapen is een dag te voren bij het demonteren ontploft en de dap pere onderzoeker verloor het leven. Hal verwegen de demontage Is hij de Jueht in gevlogen, maar al werkend heeft hij zjjn bevindingen door een microfoon uit gesproken. Men heeft ze opgetekend om cr bij een volgend onderzoek zijn voor deel mee te kunnen doen.' Dc kreupele geleerde Sammy zal nu de tweede bom dempnteren on onder ademloze spanning zien de militairen toe. De. film volgt hier het bock niet precies, maar vindt toch een aanvaard bare oplossing, ook voor de liefdespro blemen die de harten van Sammy en zijn verloofde verontrust hebben. David Farrer en Kathleen Byron spelen de hoofdrollen ln dezo uitstekende en zeer boeiende film. Als een variant op Gaslight (Ingrid Bergman en Charles Boyer) is Experi ment Perilous (Ontmaskerd) van Jacques Toumeur tot op zekere hoogte wel te beschouwen. Maar dan een erg ver waterde versie, veel onbeduidender ook en weinig Indrukwekkend en boeiend door een overdaad aan onbelangrijke détails en niet voldoende uitgewerkte situaties. Ook hier weer een echtgenoot, die, door een satanische drang gedreven, zijn echtgenote'en haar omgeving tracht te suggereren, dat zjj aan ernstige geestelijke storingen lijdende is. George Brent ia de kordate dokter, die de grie zelige geschiedenis oplost, maar als ver overaar van de beeldschone jonge vrouw (Hedy Lamarr) is hfj zeer onaanneme lijk: een opkomend embonpoint is bij zulke avonturen toch wel een erg grote handicap. Het slot van de overigons wel onderhoudende film is weer echt Ame rikaans overrompelend en een tikje melodramatisch. Liefhebbers var. schiet- en vechtfilms krijgen deze week in lïex bijna te veel van liet goede opgedist. Behalve de spannende geschiedenis van de Zwarte Zweep, dc opvolgster van de zo be ruchte Zorro, wordt er n.l. een tweede hoofdfilm vertoond over een kangoeroe, die door zijn baas zodanig gedresseerd Is, dat het beest als een volleerde bokser in de ring van ccn circus kan verschij nen, met bokshandschocnen cn al. Maar ccn mishandeling verdraagt het toch niet, en de nieuwe eigenaar moet z(jn wreedheid met eert geduchte knock-out bekopen. Behalve.deze vechtpartij tussen mens en dier laat de film ook ccn aardig nummertje vechten zien tussen de man nen van het circus en een groep ranchers, waarbij het publiek ln Rex zijn opmerkingen niet onder stoelen of banken stak. Het idee is niet nieuw, sinds Odd Man Out, De ontsnapping van een gevangene, een „vogelvrijverklaarde", afgesloten van de levende en werkende wereld en zon der ophouden achtervolgd door de politie cn al die andere „fatsoenlijke" mensen. Deze tragedie wordt in „Klopjacht." over het algemeen luchtig behandeld cn ver moedelijk kan men er dankbaar om zijn. Voor de opmerkzame toeschouwer kreeg do film door enkele details ctl verdien stelijke karakteruitbeeldingen een aardig tintje, terwijl men met speciale film technische effecten (zoals close-ups van dc arme vluchtelingen) weinig origineels had kunnen bereiken. Dc voorliefde voor de zingen de-?.a gen - mu zi ek heeft men echter niet geheel weten tc onderdruk ken. Het vertoonde spel is heel goed en mcti heeft ook wel gevoel voor sfeer gehad, getuige enkele buitenopnamen. Br is een practische hoofdredacteur, die leerzame spreuken boven zjjri bed heeft gehangen en een van zijn verslaggevers tot wanhoop brengt. Wanneer tenslotte de vluchteling (helaas een „onmogelijke" rol) in een mijnenveld dc dood vindt, zegt deze reporter: Nu heeft de baas zijn kopie. Daarmede zijn oordeel vellend over dc sensatie-journalistiek, die hem toch niet lijkt. Gezag zonder genade (Abilene Town), deze week in Capitol, is als een potig Wild West-verhaal, geknipt voor de lief hebbers van dit sen re. Ruwe .veeboeren en hun knechten. even vlug met het whlskeyglaasje als met de revolver, oefenen een ware ter reur uit op de kolonisten, die zich in Abilene, een' stad ln Texas van 1870. vestigen willen. Don Mitchell, marshalt een soort politie-agcnt van stad, treedt als beschermer van farmers en hun families op, een kar weitje. dat hem banden vol werk geeft en waarbij het gezag zich gelden doet. zonder genade! Er is een meisje. Rlta Trimble, dat erg veel van haar baantje als danseres ln een danssalon schijnt te houden, maar van wie Dan Mitchell vindt, dat een schortje haar beter zou staan. Dat schortje komt er natuurlijk: ze trouwt met Dan en wordt een nette boerin. Robert Z. Leonard, de regisseur van Dwaalwegen, heeft hier een opvoedkun dig probleem bij dc kop gepakt, dat ze ker verstikt zou ztjn in de romantische en sentimentele franje die hij cr om heen gehangen heeft, als June Alty.son niet zo opmerkelijk goed de rol speelde van het meisje dat aardig op weg is een psychopathe te worden. Het Is goed, op haar te letten, want al zijn de ver tolkingen van Claudette Colbert cn Wal ter Piögeon nog zo goed, van de film blijft wat hangen door het meisje, dal haar dode vader maar niet kan verge ten en dat om hem te eren. ln alle een zaamheid piano speelt. Leonard heeft voor dat probleem geen oplossing gegeven en eigenlijk is dat niet zo erg. Hij gebruikte het als mo tief voor zijn film, die nergens de pre tentie heeft, meer te willen zijn dan de verfilming van een romantische ge schiedenis. Wie daarvan houdt, ga ge rust eens kijken naar die Dwaalwegen, Dit Is een, niet onaardige verfilming van een stuiversroman, waarin een schatriik elgcnoresje van een speelhol listig in de haute volée van een pro vincie-stadje weet binnen te dringen, maar het daar niet uithoudt, want in deze kringen worden slechts lieden van naam geduld. De dcflïgdoenerij in deze kringen is maar een mooi schijnend vermsje, want al die hoge meneren staan bij het eigenaresje diep in de II schuld. Dan nog maar liever het rossige leven in het speelhol, vond de sccna- ria-schrijver en het „gelukkige" slot van de film bestaat hierin, dat Jenny, na eerst bijna het slachtoffer van een ver giftiging en op een haar na ter dood veroordeeld te ziJn geworden, in de armen vnn een speler haar „bestem- [alp ming" vindt. iibsb Joan Blondell speelt de knappe Jenny en John Wayne is dc speler, die Jenny tot het frivole eind toe blijft liefhebben. Het slachtofferde lafhartig ver moorde taxi-chauffeur A. Clobus. door Den Haag rijden zij met gro te snelheid naar de Rijksweg Eerst heeft de Rijkspolitie niet kunnen ontdekken, waar de drie grote okergele klinkers vandaan kwamen, welke bij de wagen zijn gevonden. Het gehele Westland wordt tevergeefs afgezocht naac stenen van dezelfde kleur en groot te. Tenslotte ontdekt men, dat de stenen afkomstig zijn van een grote stapel, niet ver van de ouderlijke woning te Hilversum- De jongste bekent, dat de broers de stenen, waarmee zij het lijk van hun toe komstig slachtoffer bij bet te wa ter werpen hadden willen bezwa ren zij wisten toen nog niet wie dat zou zijn maar vast in een tas uit Hilversum naar Rotterdam hadden meegenomen, Het pistool wordt met nog zes patronen in de houder uit de Lo- rentzvijver te Hilversum opgevist. De oudste der broers H. J. B., is een man van contrasten. Hij is vele malen op een gestolen Amerikaans paspoort in Duitsland geweest en schijnt flink met smokkelarij te hebben verdiend. Hij is een goede tenor: tien maanden voor de. moord op Clobus is hij solist by het ver" tolken van een „Te Deum" bij de Verenigde Hilvcrsumse Zangers. Enige tijd later zingt hij jn de „Mattheiis Passion." Thans is hij een der beste krachten, in het zangkoor van de gevangenis- Hij heeft Clobus koel cn met voorbe dachten rade neergeschoten. Na oe moord maakte hij echter een dom me fout: te Sassenheim trok hij, waarschijnlijk om een sigaret op te steken, eenmaal zijn handschoenen uit. In de zitting van Dinsdag te, 's Gravenhage zuEen beide broers afzonderlijk terechtstaan. WIJ gacm de Stille Week in. Maar wat merken wij er van? Uiterlijk weinig. Het leven van alle dag in onze stad met zijn drukte en gewoel, gaat onver minderd voort. Er is hetzelfde jachten. De trams gieren nog even snerpend gillend door de boch ten. Bij de verkeerslichten grom men de motoren luid. en hoog als de groene kleur de weg vrijgeeft. Er loopt geen trein minder de sta. dons binnen. In de havens Is er druk vertier. En de fabrieken, die nog steeds in aantal toenemen, werken als altijd op volle toeren. Stille Week? Wij moeten niet op het uiterlijk letten, zult u zeggen. Jan Prins, de dichter van Rotterdam, zei im mers al, dat je met je eigen stilte kon lopen temidden van het straatgewoel? En wij hebben onze wijdingsuren toch, en de uitvoe ringen. van passiespel en .Mat- thëüs-Passion? De radio zelfs houdt er toch rekening mee dat wij een bizondere week ingaan? Maar waar het eigenlijk op aan komt, is die stilheid van binnen. De inkeer van de stille week. Na. het luidruchtig binnenhalen van Jezus in Jeruzalem, wat op de Zondag der palmtakken, die het volk uit spontaan eerbetoon, als een fris tapijt op de stoffige landweg voor Jezus rijdier spreid de; ha het wegranselen uit de tempel van kwanselaars in offer dieren, en sjacheraars ln vreem de munt, wordt het al stiller om Jezus, het laatste Avondmaal wordt gehouden, de gebedsstrijd in de olijvengaard G-ethsemane ln uiterste eenzaamheid gestreden, terwijl zijn naaste vrienden sla- oen. Maar. dan nadert het getier alweer. Verraad door een kus. Aanfluiting van een rechtszaak- Gladde diplomatie van Pilatus, de Romein. Eén man wordt opgeof ferd voor héél het volk. Jezus sterft aan het kruis met luide kreet: het 'is volbracht. En sinds dien heet die sterfdag: Goede Vrijdag. Omdat het wonder boven wonder volbracht Is, dat ook wij in al onze drukte (uiterlijk), en in al onze armoe en leegte (innerlijk) met God zelf in de goede betrek king zijn gebracht. Déarom heet de Stille Week ook wels de goede. OBERMAN Hoofdklasse klein Biljart 37/2 De uitslagen van de ln het club lokaal van H.G.L. gehouden voor- wedstryden van het tournooi om het kampioenschap van Nederland klein biljart 37/2 luiden: Kruithof 400 10 174 40.— Lieshout 374 10 133 37.40 Eichelsheïm 400 4 155 100.— Kruithof 193 4 126 48.25 Eichelsheïm 400 7 173 57.14 Van Amen 18 7 11 2.57 Kruithof 400 10 104 40.— Van Amen 124 10 55 12.40 Elchelsheim 400 14 88 28.57 Van Amen 156 14 71 ll.Jl 66.66 Eichelsheïm 400 6 160 Lieshout 36 6 15 6a— Lieshout 400 19 105 21.05 Van Amen 283 .19 58 14.89 Kruithof 400 9 85 44.44 Lieshout 151 9 51 16.77 Scène uit Mannen in de Achter hoede. RechtsDavid Farrer

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5