Cf m, „Schreieder op weg naar Amerika," maar hij zit nog rustig in München Is er „een derde man?" Majoor K. de Graaf is opnieuw op gespannen voet met de waarheid Bach's Matthaus - Passion onder Bertus van Lier 't Begon met bellen blazen Het pleidooi houdt er aan vast heden Beëdiging van makelaars, experts en taxateurs DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Woensdag 13 April 1949 3 Geheimen rond het England-Spiel (6) IVT A,99? K- de.Gras'. schrijver van het boek „Carnaval der Dejpe- „"l" -"f ongegronde beschnlditringeu aan het adres van de familie Binefiam w(| deier dagen crttlek leverden, heeft vorige week hel woord «voert op een vergadering van het voormalig verzet „Zuirl- Holland te Botterdam Het spijt one te moeten roggen, dat de heer De Graaf daar weinig goeds heeft verricht voor het opbonwen van een repu- tatle ala objectief onderzoeker van de ingewikkelde situaties, die rich rond het England-Spiel voordoen, beeldromanverhalen? Schreieder woont in zijn echtelijke woning te München en houdt zich onledig met het aanwenden van pogingen, om opnieuw hij de Duitse politie te worden opgenomen. Daartoe moet hij een zuiveringshof passeren en de voorbereidingen voor die proce dure worden al getroffen. Schreie der is geclassificeerd hij de minst- zware gevallen. Zulks op grond van het feit. dat hij gedurende de gehele bezetting in Nederland ver toefde en toc-h met een vrijspre kend vonnis vertrekken kon. Dat is de zeer nuchtere werkelijk heid. Alles wat daar bovenuit gaat is kwalijke fantasie, die overigens nieuwe impulsen geeft aan de onge zonde sensatiezucht van. ongezonde sensatiezielen. "Verder heeft de heer De Graaf, volgens het persverslag, beweerd, dat hij de nog in leven zijnde agenten (uit de tijd van het England-Spiel, want daarover sprak hij) vergeefs heeft voorgedragen voor de Militaire Willemsorde. Het wil ons voorko men, dat dit een opmerkelijke mede deling van majoor De Graaf Is Kij zou die agenten hebben voorgedra gen voor de Militaire Willemsorde? De agenten vpn de M.I.D., waarmee de heer De Graaf nooit iets te maken had? Hijzelf was immers van het la ter opgekomen B.B.O.? En zelfs als hij bedoeld heeft te spreken over de B.B-O.-agenten (maar die hebben weer niets te maken met het E.- Spiel!) was bet dan wel zij n taak om hen voor te dragen of was dat niet veeleer de taak van generaal J W. van Oorschot, die chef was van het B.B.O.? Sinds wanneer lopen in Nederland ondergeschikte officieren naar het kapittel van de Militaire Willemsorde om voordrachten te doen met voorbijgaan van hun com mandant? Of is dat. bij wijze van uitzondering, aan de heer K. de Graaf voor een aardigheidje toege staan? Wij moeten verklaren, hier helemaal niets van te begrijpen. Of de hele militaire hiërarchie ligt op de rommelhoop, èf de heer De Graaf heeft, blijkens het A.N.P.-verslag, aan de Rotterdamse vergadering van verzetslieden dingen verteld, die ta melijk vreemd blijven klinken. We gaan nu verder maar stilzwij gend voorbij aan de opmerkingen, die de heer De GraB? ten beste gaf over zijn collega's de marine-officie ren De Bruyne, Schilp en Lieftinck. Hij wijst hun een „ridicule" plaats aan, zegt, dat hij hen uit de droom heeft moeten helpen over het Eng- land-Spiel en dat zij niet konden op schieten met andere diensten. De parlementaire enquête-commissie mag, volgens hem, wel eens nagaan of hun houding soms van invloed is geweest op het verloop van het England-SpieL Wij hebben de in druk, dat de genoemde officieren zich. na at de andere beweringen van de heer De Graaf te hebben aange hoord, niet boos zullen maken. Nu ook kolonel Somer Tweede Bingham ging overboord, nu kolonel Somer aan de beurt BLIJKENS het A.N.P.-verslag van *s heren De Graafs betoog, is hij thans teruggekomen van zijn theorie, dat er t w e e Binghams geweest zijn. Over de (in zijn roman ten tonele ge voerde) „Haagse" Bingham, die bij de S.D. op het Binnenhof zou hebben gewerkt, spreekt hij niet meer. Dat is ook moeilijk, nu wij hebben aange toond, dat er geen broer en geen neef van Bingham bestaan. De gefingeer de tweede Bingham wordt dus stil zwijgend en zonder een woord van excuus aan de familie wegge- schrapt Maar de heer De Graaf schijnt niet te beseffen, dat hij daar mede aan zijn positie van beschuldi ger zelf alle grond ontneemt. Want wat blijft er nu over van zijn ver halen over contacten tussen de beide Binghams via Portugal? Niets. De Graaf zwijgt er over. Hetgeen in dit geval voor hem het beste is. Ondertussen beweerde* majoor De Graaf in Rotterdam toch maar rustig, dat hü de beschuldiging jegens Sey mour Bingham, ondanks alles, nooit zal intrekken. Die beschuldiging heeft hij overigens nog nooit in het -jpenbaar geformuleerd; de heer De Graaf houdt haar altijd vaag en on grijpbaar. Wij achten dit niet bepaald held haftig. Zulks temeer niet, omdat ma jor Bingham, die nog altijd in ac- .ieve Engelse dienst is, op grond van ;en door hem afgelegde ambtseed ide dusgenaamde Secrets Act) zich egen deze zonderlinge verhalen niet ;an verweren. Men bedenke wel, dat de heer De Graaf met zijn beschuldigingen ook de Engelse regering en ook de Engelse legerleiding treft. De En gelse autoriteiten hebben major Bingham niet vervolgd en niet ont slagen. Integendeel: hij vervult een vertrouwensfunctie bij de bezetting in West-Duitsland. Zouden zij dat toestaan, indien er ook maar de ge- ringBte aanwijzing was, dat Bing ham in de oorlog met de Duitsers heeft geheuld.? Denkt de heer De Graaf heus, dat de Engelsen zulke domoren zijn? Denkt hij heus, dat onze Britse bondgenoten zozeer de Nederlandse regering voor het hoofd zouden stoten, dat zij een man, die de levens van meer dan duizend der besten van ons volk op zjjn geweten, heeft (volgens De Graaf tenminste!) zouden hand haven? Dat ZÜ hem die samen zweerder! in de bezetting van Duitsland zouden inschakelen? Daarom vooral ook moet er aan de lartieuliere beweringen van deze ge vezen Nederlandse officier een einde tomen: hij zal voor een forum van 'ot oordelen bevoegden zijn beschul diging moeten waar maken. Nog meer flater^ A/fAJOOR DE GRAAF heeft op vorenbedoelde vergadering nog veel meer beweerd. Hij heeft gezegd, iat de Nederlandse regering „de toe- Iracht van de zaak kent, op grond van de rapporten, die bij zelf na de oorlog heeft ingediend". Maar de re gering aarzelt, zo zegt hij, om op grond van die rapporten stappen te doen bij de Engelse regering. Wel indien de rapporten van dezelfde kwaliteitzijn als de roman, en de verklaringen van de heer De Graaf, dan kunnen wij het standpunt van de regering volkomen billijken. Hij heeft voorts gezegd, dat blij kens zijn inlichtingen Joseph Schreieder thans via Duitsland en Engeland op weg zou zijn naar Amerika. Waarvoor? Waartoe? Hoe komt de heer De Graaf aan zulke Advertentie IM. EIJce dag kan men het horen en lezen, TIP VAN BOOTZ is gewoon onvolprezen We probeerden een fles, En leerden, deez' les. Er moet nooit meer fets anders wezen. 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Li. K. te Gouda ontv. 1 fles TIP. Radio-programma WOENSDAG 13 APRIL HILVERSUM I 19.00 een nieuwe tijd, een nieuwe taak; 1B.15 fluit; 18.30 wat geeft het?; 19.40 jeugdkronlek; 19.43 van alle dag; 20,—- mvs; 20.05 din gen van de dag: 20.15 socialistisch, nws; 20.20 Malandor 20.50 hoorspel; 22.05 Jan Corduwener; 22.25 volksliederen; 22.45 boekbespreking; 23,— nws; 23J.5 Hit- Kit; 23.45 24.— orkest Duitse opera- HILVER5UM H; 19.— nws; 19.15 reg. uitz.; 19.30 actueel geluid; 10.45 En gelse les; 20.— nws; 20.05 prog. prol. 20.15 -Johannes Passion; 22.45 avond- overdenking; 23.05 nws; 23.15 viool re cital; 23.45 24.— ensemble orches- trale de l'Oisau Lyre. DONDERDAG 14 APRIL 1949 HILVERSUM I: 7.— nws; 7.15 och tendgymnastiek: 7.30 het gedicht van de dag", 7.35 George Melachnno; 7.50 dagopening; B.— nws; 8.15 gram. pi.; 8.55 voor de vrouw: 9gram, muz.; g.30 gr. p!.; 10.— morgenwijding: 10.15 arbeidsvitaminen; 10.50 kleutertje luis ter; 11.gram. muziek; 11.45 uit de wereldpers: 12.— orgelbespeling; 12.30 land- en. tuinbouw; 12.33 in 't spion netje; 12.33 plano en orgel; 13.— nws; 13.15 mededelingen; 13.20 Bandi Ba- logh; 13.50 gr. platen; 14,— Pasen in folklore; 14.15 solistenconcert: 15- klimop; 16.— van vier tot vijf; 1?.— kaleldoscoop; 17.20 welk dier deze week; 17.30 Dutch Swing College; 17.50 Sidney Torch; 18.nws; 18.15 sport; 18.30 reg uitz. HILVERSUM II: 7.— nws; 7.15 vi ool en altviool; 7.45 morgengebed; 8.— Hoogmis; 9.45 waterstanden; 9.50 Nieuw Land. strijkorkest; 10.Euseh kamerorkest' 10.15 morgendienst; 10.45 kerk; 11.— Zonnebloem; 11.40 piano, clarinet en violoncel; 12.— zangreci- tal; 1230 land- en tuinbouw; 12.33 5ymphorette orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.— nws; 13.20 Symphonette orkest; 13.45 xoeromme 14.— Masqu erader s; 14,20 gr. platen; 14.40 even onder ons; 15.pianospel; 15.15 kamerorkest; 10.— bijbellezing: 15.45 Philadelphia symph. orkest; 17.— Tadio jeugdjour naal; 17.30 Alex Schellevis met koor; 17.50 xeg. ults.* 18.Leger des Heils; 18.15 land. en tuinbouw; 18.30 Zigeu ner orkest T-Tet ergste hebben, wij voor het x laatst bewaard! Wij citeren daarvoor het A.N.P.-verslag. „Hij (De Graaf) was van oordeel, dat ko lonel dr. Somer, hoofd van het Bu reau Inlichtingen te Londen, geen rol heeft gespeeld in het Engiand- Spiel. Wel is gezegd, dat, wanneer kolonel dr. Somer een wat soepeler houding had aangenomen bij de sa menwerking met andere bureaux, het England-Spiel wellicht niet mo gelijk geweest zou zün." „Wel is gezegd"dat Is weer zo'n typische vaagheid, die geen enkel houvast geeft. Wie heeft ge zegd? Weet de heer De Graaf dat? Zc ja, dan had hij zulk een praatjes maker de mond moeten shoe ren, In ieder geval had hij zulke roddelpraat niet critiekloos en dus als een in dicatie op een openbare vergade ring mogen doorgeven. Of beseft de heer De Graaf zelf niet, welk een domheid hier wordt gedebiteerd? „Wanneer kolonel dr. Somer soe peler ware geweest In de samenwer king met andere bureaux, ware het England-Spiel wellicht niet mogelijk geweest." Wat u zegt!.,,. Het England-Spiel begon op 12 Maart 1942. Toen woonde dr. So mer nog in Nederland en kon bij dus moeilijk soepel samenwerken met bureaux in Londen. Dr. J. So mer ging veel later, met een om weg over Curacao, naar Engeland en hij werd daar in 't voorjaar van 1943 toen het E.-Spiel al een jaar aan de gang was benoemd tot hoofd van het Bureau Inlich tingen. Hoe ter wereld kan nu een mens met normaal verstand beweren, dat het E.-Spiel wellicht voor komen had kunnen worden als dr. Somer soepeler ware geweest? Er waren al vijftig agenten in handen der Duitsers, toen kolonel Somer in Londen benoemd word! Toch legt men hem maar de smaad op van een waarschijnlijk mede-schuldig zijn door gebrek aan soepelheid. En majoor K. de Graaf, de commanderende hoofd officier, de schrijver van een „ge trouw relaas" en de spreker op persconferenties en openbare ver gaderingen, geeft die smaad over een Nederlands officier in een openbare vergadering door, alsof het ging om een praatje over het slechte weer! Wij achten dat een zeer, zéér ernstig feit. Advertentie LM. Nachten van lijden Alaren van leed door Pneumatische pijnen. En dat. terwijl toch voor velen de*af- doeiiöe remedie voor 't grijpen ligt; Kruschen Salis! De meeat rheumatische aandoeningen komen voort uit onzui ver bloed. Daar brengt de bloedzui verende Xrusehen-kuur uitkomst. De zes minerale zouten waaruit Kruschen is samengesteld, hebben regelmatig gebruikt een weldadig aansporende werking op lever nieren en ingewan den. De.kleine dagelijkse dosis Kru schen spoort ze aan tot krachtiger werking: onzuiverheden m het bloed worden afgevoerd, m plaats van zich vast te zetten In spieren en gewrich ten. waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondraaglijke pijn Volg he) voorbeeld van die talloze Rheumatiek-lijders over de hele we reld, voor wie bet leven weer kleur kreeg, nu ze vrij zijn van. die tergen de slopende pijn. vraag Kruschen bij Uw Apotheek of Drogist. Voor watertoeristen Belanghebbenden wijzen wij er op. dat zij met ingang van le Paas dag voor de duur van het zomer seizoen (16/416/10) weer gebruik kunnen maken van de Zondagbe diening der kleine Parksluis en der Bergsluis. De openingstijden zijn thans van 7—11 en van 1923 uur. Daar het aantal vaartuigen, dat de genoemde sluizen 's Zondags na 21 uur passeert slechts een fractie is van het totale aantal, wordt over wogen de bedieningsgelegenheid 's avonds terug te brengen tot 17— 21 uur. Ook op 2e Paasdag is er gelegen heid tot schutten, met dien ver stande, dat de beide Parksluizen de gehele dag worden bediend en de Bergsluis als op Zondagen. De wijze van uitvoering der Matthaus Passion zoals Bertus van Lier die voorstaat heeft iets uiter mate subjectiefs en zal derhalve altijd wel vele voor- en tegenstan ders hebben. Ia het kader van dit verslag willen we ditmaal niet na der ingaan op deze uitvoerings praktijk en ex slechts alleen op wijzen, dat Van Lier zijn ideaal hoe langer hoe meer benadert, name lijk door te breken met de gang bare concertgebruiken en de uit voering van het werk te maken tot een gebeurtenis waarbij de toe hoorders het gevoel hebben als ge meente bij het lijdensverhaal te zijn betrokken. Dat zijn visie op het werk in elk geval door velen wordt gewaardeerd, blijkt wel uit het feit, dat ook dit jaar de leden van de Volks-XJniversiteit tn gro ten getale waren opgekomen. Hoewel de vertolking van 's meesters werk die V.U.-koor en -orkest er gisteravond van gaven wel eens minder geslaagde momen ten had, viel er toch ook heel veel te waarderen. In de eerste plaats de wijze waarop de koralen wer den uitgevoerd. Deze muntten uit door een warme, volle en boeiend genuanceerde klank. Het Evangeli sche koor had men zo nu en dan bewogener. gewenst, doch over het geheel genomen kweet ook dit en semble zich 'ofwaardig van zijn taak. Dat instrumentale ongelukjes niet uitbleven mag men het orkest niet te zwaar aanrekenen, temeer niet daar er uit het musiceren een grote liefde voor deze muziek sprak. De solistische medewerking kreeg in de eerste plaats een bijzondere betekenis door het optreden van Peter Pears als evangelist. Welis waar accentueerde hjj zijn. reciet soms iets te romantisch, maar in vocaal opzicht was alles bepaald indrukwekkend. Carel Willink die de Christus-partij vertolkte liet ge mengde indrukken na. Zijn stem bevat vele kwaliteiten, maar in, de hoogte „zit" ze nog niet, klinkt dan dikwijls ruw en min of meer onbeheerst. Ook de voordracht kan nog veel aan diepte winnen. De sopraan-aria's van Dora van Doorn Lindeman dwongen grote waardering af, Craney Evans was aanvankelijk niet erg gelukkig met de weergave van de alt-aria's. In het duet zong ze bovendien zelfs wankel en 'onzeker. Daartegen over stond dat ze bijvoorbeeld de grote aria met de vioolsolo prach tig heeft gezongen. Herman Schey deed zich weer als een voornaam zanger kennen. Bepaald ontoerei kend waren de vocale prestaties in aria's van ,de tenor Arend Dene kamp. Veel beter voldeed Arie van Mever zijn taak in enige kleine partijen die hij met talent ver- vulde. Vermelding-- verdient obk nog de medewerking van het jongenskoor der H. Willebrorduskerk. Herman van Bom Advertentie LM. KWASTEN MALAIS, 0 ..a W.DE -WITHSTR»"ït6 - R'DAM f /vWAGENSTR; 115DEN HAAG Veemarkt Rotterdam Totale aanvoer 4095; vette koeien en ossen. 250gebruitcsvee 1753 grastcal- veren 16D; nuchtere kalveren 856; big gen 650; veulens 5paarden 282'scha pen en lammeren 110; bokken en gei ten 119; varkens 10. De prijzen waren als volgt; Kalfkoeicn 880—750630; melkkoeien 880—750-530; vare koeien 525—425— 325 vaarsen 650525425; pinken 500 425—325graskalveren 280—180lip; biggen 58—4840; hitten 650—550— 400paarden, werk 830—650—500; paarden, slacht 1.50—130—1.15 per kg. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets groter, handel kalm, prijzen onveran derd. Vare koeien: aanvoer ruimer, handel slepend, prijzen constant Vaarsen en pinker.; aanvoer als vo rige week, handel matig, prijzen sta biel. Graskalveren: aanvoer Iets ruimer, handel tamelijk, prijzen als vorige week. Biggen; aanvoer korter, handel slecht, iets teruglopende prijzen. Paarden: aanvoer Iets groter han del aanvankelijk vlot. afloop kalm, prijzen als vorige week. Tweede Paasdag, 's avonds 8 uur vindt in Odeon een daverende Faas show plaats, waarbij vele prominen ten optreden, deze zijn; Heintje Da vids, Willy Vervoort, Peter Piekos, Menno Grondama, Drie Zeeuwse boertjes. Drie Willys en de vier As tras. De moordzaak-Clobus Advertentie LM FEUILLETON Was morgen Uw haar met het «O.VOo^ VH 74 0179 Door M. Pardoe 34 „Hou maar op," zei Klets, „ik ben al helemaal vernikkeld!" Opeens klonk er een ontzettend lawaai op het erf, een .geluid van metaal tegen steen, gevolgd door een doodse stilte. Daarna werd een zijdeur van de herberg geopend en zagen ze iemand met een lantaarn in de hand naar bulten komen, om te zien wat er gaande was. Jill en Klets hielden hun adem in en kropen weg achter een in springend gedeelte van een muur. Een ogenblik lang bleef de herber gier in de deuropening staan, daar na keerde hij zich om en verdween weer in 't huis. Opnieuw lag 't erf in 't donker. Enkele seconden later voegde Robin zich weer bü hen. „Gossiemijne!" zei hij. „Ik dacht dat 't met me gedaan was, daarnet. De een of andere idioot heeft mid den op "t erf een emmer laten staan en natuurlijk viel ik er over en maakte een reuzentippel- Dat akelige hengsel kwam precies te gen m'n knie aan en ik kon me een voudig niet bewegen, en toen die kwibus met z'n lantaarn naar bui ten kwam, dacht ik dat hij me vast moest zien. maar gelukkig liet-le die nare lantaarn net niet schijnen over de plaats waar ik lag. Ik ge loof dat ik die emmer een heel eindje heb voortgeschopt, je kunt je niet voorstellen wat een afgrij selijk leven dat maakte („O nee?" reiden Jill en Klets) en dat kreeg- ie natuurlijk in de gaten, maar toen ging hij toch weer naar bin nen. Ik hoorde 'm zoiets mompe len van „ce maudit chat" of wat dan ook. Brrr, ik heb 't zo koud!" „Ja, vooruit, we kunnen beter zo gauw mogelijk maar weer ach ter in die auto kruipen. Denk je niet dat 't het beste is om ons weer op de vloer te verstoppen tot hij wegrijdt, voor 't geval hij 't in zijn hoofd krijgt om wéér iets achter in te gaan zoeken?" Ze waren maar juist op tijd, want nauwelijks hadden ze zich weer onder de plaids zo klein mogelijk gemaakt, of Georges de Bandole kwam de herberg uit en nam- ach ter het stuur plaats, zonder oak slechts even om zich heen te zien. „Bonsoir, nan ami, et merci" riep hij tot de oude herbergier, die op de drempel stond toe te zien. „Bonsoir, monsieur, et bon voyage! goede reis!" antwoordde de man. En reeds waren ze ver trokken, het duister tegemoet. Nadat ze een minuut of vijf ge reden hadden, achtten de kinderen het wel veilig genoeg om weer op de achterbank te gaan zitten. „Oooo,ik heb zó'n slaap!'* geeuwde Robin. tcen ze voor de warmte zo dicht mogelijk bij el kaar kropen. „Wat zouden ze in het hotel raar staan te kijken, als ze wisten waar we waren, in plaats van allemaal lekker in ons luie bedje!" „Ik denk dat mrs. Green zich morgenochtend naar schrikt, als ze mTn briefje vindt, maar als we haaT 't hele verhaal doen als we een maal terug ziin. zal ze 't wel enorm vinden." zei Jill. Gedurende enige ogenblikken be spraken ze met elkaar op fluister toon. wat er zou gebeuren als hun weglopen werd ontdekt. Ze stelden zich het gesprek tussen mrs. Green en Marie en Bonjour voor, Ze wer den echter heel moe en het duurde niet lang of ze waren alle drie weer vast in slaap, terwijl de grote auto door de nacht voortsnelde, en de lucht *steeds kouder en -kouder werd. Als ze nu wakker waren ge- wecst en het gezicht van hun be stuurder hadden kannen zien,- had den ze onmiddellijk begrepen, dgt hij zich ernstige zorgen over iets maakte. Er lag nu een dik pek sneeuw op de velden, en hoewel de weg slechts door een dun laagje bedekt was. moest de chauffeur de ruiten wisser gedurig laten werken van wege de sneeuwjachten, die de wind telkens tegen de voorruit blies. Hoewel hij nu zijn vaart iets ge minderd had, reed dc Jonge Frans man gestadig door. Hij hoopte nog steeds dat hü slechts door een sneeuwstorm reed en over een poosje beter weer zou tegen ko men. Achter hein sliepen de kinde ren vast en rustig; slechts zo nu en dan bewogen ze zich, om dan „Ik wilde vluchten" De moordzaak-Clobus eindigde gisteren met een vraag. Het ant woord luidde: „Ik heb mijn broer meegenomen, om meer indruk te maken en zo de noodzaak van geweld uit te sluiten." „U zag dus wel in, dat er een kans was, dat U die chauffeur zou moeten doden.- Ging Uw broer zo maar mee?" „Ik vertelde hem, dat ik een auto ging kopen en nodigde hem uit mee te gaan." „En moest hij daarom de hoed van zijn vader opzetten en Uw jas aantrekken? Daarover moet hij rich toch verbaasd hebben, als hij niets van Uw plannen wist...." „Hij wist absoluut van niets." In Rotterdam gaf de verdachte taxi-chauffeur opdracht naar Maassluis te rijden, In de buurt van De Lier gelastte hij de chauffeur uit te stappen. Clobus keek naar links of er verkeer aan kwam en wilde de wagen weer in beweging brengen. De verdachte dacht, dat hij de taxi dwars over de weg wil de zetten om de aandacht van voor bijgangers te trekken; verdachte was toen zo bang dat er publiek bij zou komen, dat hij direct schoot. „Mijn broer begon te huilen en zei. dat hij naar de politie wilde. Ik heb toen gedreigddat ifc hem ook zou neerschieten als hij met bij mij bleef!" Een namaak-revolver De jongemannen zijn daarna uit gestapt en hebben bet luk op de achterbank gelegd. De tocht werd voortgezet met de verdachte achter het stuur. In Sassenheim gebeurde het ongevaL „Hoe kwam U er eigenlijk toe een blokbandauto te stelen, ais U een wagen wilde hebben?" „Dat begrijp ik zelf ook met.... „Wilt U nog een vraag stellen, mijnheer de officier," vraagt de president en de officier van justitie zegt: „Neen, ik wilde alleen even een pakje overleggen! Hierin zit een namaak-revolver, gemaakt door de verdachte in het Huis van Be waring." „Wat wilde U daarmee doen, ver dachte?" informeert de president. „Ik wilde uit de gevangenis vluchten." is het antwoord. Een opzienbarend getuigenis geeft daarop de Rotterdamse taxi-cnauf- feur M, C. Schotman, die met ze kerheid verklaart, dat er op de be wuste avond drie personen in de taxi van Clobus gestapt zijn, maar verdachte ontkent dit. Een psychiatrisch rapport ver meldt een overval van Barendsen, in vrouwenkleren op een slagerij. Barendse werd toen veroordeeld tot vijf maanden. Verdachtes broer, wiens zaak met gesloten deuren behandeld zou worden, beroept zich op zijn verschoningsrecht en wil geen verklaringen afleggen tegen zijn broer. De officier van justitie brengt in zijn requisitoir in de eerste plaats hulde aan de politie-autoriteiten, wier actief optreden tot een snelle oplossing van de zaak leidde. HU gaat bet gebeurde nog eens na en komt daarbij tot de conclusie, dat er inderdaad het voornemen heeft bestaan „om desnoods een moord te plegen". Dat blijkt vooral uit het meenemen van stenen uit Hilver sum om het lijk van het slachtoffer te bezwaren als het moest worden ..weggewerkt". Spreker wijst ook op het psychia trisch rapport, dat verdachte ego- istisch noemt; voor zijn „ik" moest alles wijkon. „.Wij hebben hier te doen met eeijQkoelbloedig voorbe reide moord, waarvoor slechts de zwaarste straf: levenslang, past. Hef pleidooi Verdachtes raadsvrouwe, mcj. mr J. B. A. Marcus, begint haar plei dooi met een betuiging van deel neming aan het adres van de fa milie van de 63-jarige vermoorde. Zij acht moord niet bewezen, daar de jongens B. niet naar Rotterdam gingen, om Clobus te vermoorden. Zij hecht grote waarde aan de per tinente verklaring van getuige Schotman, die er van overtuigd is, dat er drie personen in de taxi za ten. In de verklaringen van haar cliënt kon zij niet geheel geloven. Zij meent dat Barendse ook tegen haar gelogen heeft. Pleitsterhelt steeds meer over naar de opvatting, dat er een complot heeft bestaan van drie personen, en dat de jon gens Barendsen de derde man wil len sauveren. Zij is van mening, dat er nog veel zaken onopgelost zijn, en zij acht het niet uitgesloten, dat verdachte CLobus kende en dat de ze ook in een complot zat van zwart-bancjelaren. Zij gelooft niet, dat het geval zich heeft toegedra gen. zoals verdachte zo grif bekent. De instelling van verdachte is 20. dat hij graag op de voorgrond treedt en daarom ook graag ver oordeeld wil worden. „Maar wie weet de rol van de derde, de onbekende man?" zo vroeg pleitster rich af. Verdachte is naar haar mening een slimme jongen, die bij een moord met voor bedachten rade niet zulke fouten 20» hebben gemaakt. Zij verzocht tenslotte een nader onderzoek en indien dit niet toe gestaan wordt, een clemente straf. (Uitspraak 26 April). Zwitserse journalisten te Rotterdam Enige Zwitserse journalisten, n.l. dr. Helimut Schnitter van de „Na tional Zeitung", Nicolas Bischoff van de „Basler Nachrichten", Rudolf Jakob Kuxnm van „Die Weltwochd" en Eugen H. Suter van Photopress, alsmede de redioreporter dr Erwin Roth van radio Basel met enige technici hebben gisteren bij een be zoek aan Nederland per Spidobcot* „Vondelingenplnat* een tlx cuts ie door de Rotterdamse haven ge maakt, waarna de stichting „Haven- belangen" in hotel .Atlanta" een lunch aanbood. Er werd een radio reportage voor radio Basel opgeno men. waarbij zowel de chef van de afdeling handel en verkeer van. het havenbedrijf, de heer J. E. Vleesch- houwer, als de chef van de afdeling voorlichting en publiciteit van de gemeente, de heer Jan Nieuwenhuis. antwoord gaven op verschillende aan hen gestelde vragen over de ba- ven van Rotterdam en de wederop bouw. De bezoekers zijn daarna per auto naar Schiphol vertrokken, waar zij de gasten waren van«de K.L.M. Vandaag is per vliegtuig de terug reis naar Zwitserland aanvaard. Dividend R.D.M. 10 pet. In een op 12 April gehouden verga dering van commissarissen en directie van De Rotteraamsehe Droogdok Maat schappij N.V. heeft men om besloten in de a s. algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen even als vorig jaar het dividend op de aan delen over het boekjaar 1948 te bepa len op 101S en voor houders der be wijzen van opriehtersrechten 600 per bewijs te bestemmen. Advertentie LM. Onrustig;, gejaagd? Mijnhardt's Zenuwtablettea sterkeu en kalmeren Uw zenuwen. Eerste patiënt Daar hadden we Karei, de ze nuwarts, warempel eindelijk weer eens, onze jonge vriend de psy chiater, die zich verleden jaar te Amsterdam vestigde en niets meer van zich liet horen. Die Kayel! zo druk met het genezen gehad? Nou, zei Karei, dat liep nog al los, het begon nu een beetje te lopen, maar in de eerste maanden, olala, dat was niet zo leuk, dat wachten in de kamer tot er dan eindelijk eens iemand in de wachtkamer zou ver schijnen, nee, dat was Karei niet meegevallen, dat had hij zich wel een beetje anders voorgesteld, hij had toch een fris gelakt en duide lijk bord op zijn deur, waarop het spreekuur met grote cijfers ver meld stond en het krioelde toch te genwoordig van nerveuze en half- geschifte mensen, nietwaar, nou, dan kijkt er, zou je zeggen, allicht eens een op dat bord in het voor bijgaan, dat is toch geen gekke veronderstelling, maar nee hoor, de eerste maanden hadden alleen de leveranciers gebeld, maar te genwoordig liep het werkelijk al heel aardig, Karei mocht niet kla gen, maar dan -moesten we toch eens even luisteren naar het ver haal van zjjn eerste patiënt, dat was werkelijk de moeite waard. Een juffrouw natuurlijk zal het géén juffrouw zijn die naar de zenuwendokter loopt. Nou, ze bel de op out een afspraak te maken, ze was helemaal niet goed en wan neer ik haar kon ontvangen. Even kijken, had Karei gezegd, even nazien, jazeker, zo had die met zijn eerste klant dolblije Ka- rel opgeschept. Dat kon dan morgen wel, mor gen om zo en zo laat, O, maar dan kan ik onmogelijk had de patiënte geroepen, dan moet ik gaan kijken naar de in tocht van Fanny Koen. Nou, toen had Karei maar ineens boud ge sproken: of ze niet wijs was, of zo'n pretje misschien vóór moest gaan bij iemand die, zoals ze zelf zei. helemaal niet goed was, niks ervan, als het haar ernst was met de behandeling moest ze morgen komen, wat dacht ze wel1. Die zat. Karei had zijn ever wicht vakkundig gedemonstreerd ze zou komen, goed dan, dokter, tot morgen dan. Ze kwam inderdaad, precies op tijd. Dat werd een heel consciën tieus onderzoek, op Kareis dooie gemak en tenslotte kwam er dan natuurlijk de rustbank aan te pas, waarop de juffrouw, gemakkelijk liggende, zich maar eens moest uit spreken. Net zouden de confidenties be ginnen, toen op straat een oorver dovend rumoer klonk. De patiënte sprong van de bank, vloog naar 't raam en gilde: Fanny!!! Daarop rende zij de kamer uit en de trap af. Ik heb haar nooit terug gezien, zei Karei lachend en betaald heeft ze ook niet. Ja, 'dat was een mooi begin, maar nu loopt het werkelijk aardig- - DESIDERIUS Drie eeuwen danskunst Een heel weinig talrijk, maar zeer geïnteresseerd publiek werd Dinsdagavond in de Schouwburg door de Russische danseres en pae- dagoge Sonia Gaskel door drie eeuwen danskunst geleid, eenzelfde reis als zij zeven weken geleden in Ons Huis maakte. Zij werd hierin weer uitstekend bijgestaan door Maria Huisman, Louki van Oven, Marie Jeanne v. d. Veen en Pieter v, d- Sloot, die na de pauze ook zelfstandig optraden in delen van enkele beroemde balletten. Na afloop zijn de medewerken den met de Vrienden van de Dans korte tijd genoeglijk samenge- wcest op het toneel van de Schouwburg. Mevr. Gaskel vertel de iets over het Amerikaanse bal let, speciaal Martha Graham en het Ballet Theatre en een energieke propagandiste mocht weer een be- nog dieper in dc warmte van de vredige nd aantal ij veraars voor de -ware plaids weg te duiken. doelstellingen van de jonge vprenl- (Wordt vervolgd) ging noteren. De Kamer van Koophandel en Fabrie. ken voor Zuid-Holland geeft kennis van 'de volgende beëdigingen: Beëdiging ais makelaar: Van de Ar- rondlssements-Rechtbank te Rotterdam is bericht van. beëdiging ontvangen van de heren: D. L. J, Akkermans, te Rot- terdam/Ussetmonde. als makelaar ir schepen; C. A. C. Bostna, te Rotterdam, als makelaar in onroerende goederen; J. Clement, tc Rotterdam, als makelaar in onroerende goederen: G. M. Lankhuy- sen. te Rotterdam, als makelaar in on roerende goederen; J. A. Witkamp. Rotterdam, als makelaar in thee. Beëdiging ais expert, taxateur. Van het kantongerecht te Rotterdam Is be richt van beëdiging ontvangen van 'de heren: G. Besselaar en C. Burger, bei den lid van de firma A. Kiewit, te Rot terdam, als experts op het gebied van inboedels, voor bet tijdvak van 17 Mrt 1949—17 Maart 1950; J. H. Bollekamp, te Rotterdam, als expert voor medisch-electrische en me- disch-acoustische apparatuur, voor bet tijdvak van 2 Februari 19492 Februari 1950; J. W. C. Breeden. te Voorburg, als ex pert voor Rijn- en binnenschepen en kustvaarders, voor het tijdvak van 7 April 1949—7 AprilH.930; J, Braam, te Rotterdam, als expert voor de reevaart, voor het tijdvak van 11 December 1948II December 1949. J, M. Driest, te Rotterdam, als nau tisch expert, voor het tijdvak van 24 November 1948—24 November 1949; J, P. van den Ende, te Rotterdam, als expert bij de in- en verkoop in het groot van aardappelen, groenten, fruit en verse zuidvruchten, voor het tijdvak van 28 Januari 194928 Januari 1950: J. C, W. Hamann, te Rotterdam, ala scheeps-. werktuigkundig- bn motorex pert en taxateur voor de Rijn-, binnen- en kustvaart, voor het tijdvak van 1 December 1948—1 December 194B; C. J. W. Steynis te Rotterdam, als scheeps- en werktuigkundig expert voor de Rijn- en binnenscheepvaart, voor het tijdvak van 4 Februari 1349 4 Februari 1050; W. J. Swart, te Rotterdam, als expert voor Rijn-, binnen- en zeeschepen, voor het tijdvak van 26 November 1848 tot 2S November 1949; M. H. Hoefnagels te Rotterdam, als taxateur van roerende goederen, welke betrekking hebben op het gebied der woninginrichting, voor het tydvak van 17 November 194817 November 194D; M. Kimmclaar Jr., te Rotterdam, deskundige taxateur van maehino- rieen, voor het tijdvak van 2 April ■*'1—2 April 1950; Liesveld, te Rotterdam, als taxa teur van meubelen en huisraad, voor het tijdvak van 17 November 194817 November 1949; E. L. van der Ree. te Rotterdam, als taxateur van meubelen, uitgezonderd antieke meubelen, voor het tijdvak van 31 December 1948—31 December 1949; H, P. L Willem sen, te Schiebroek, als taxateur van winkelinventarissen, ma chines en gereedschappen voor brood- en oanketbakkerijen voor het tijdvak van 1 December 19481 December 1849; S. W. Wulffl-aat, te Rotterdam, als des kundige/taxateur van meubilaire en overige zich in hotels, restaurants en koffiehuizen bevindende roerende goe deren, voor het tijdvak van 16 Maart 1948—16 Maart 1950; H. van Zanten, te Rotterdam, als taxateur van parfumerieën en toiletar tikelen voor het tijdvak van 3 Maart 19493 Maart 1950 Beëdiging als weger, meter, enz. Van het kantongerecht te Rotterdam is be richt van beëdiging ontvangen van de heren: M. Beenhakker. J. C. Heuser. H. Hoogesteger, A. den Outer, allen te Rot terdam; als weger, meter, teller en mon stermaker, uitsluitend in dienst van Van Bennekum's Havenbedrijf te Rotterdam: J. Manders, F. Schotting, beiden te Bot terdam; als weger, meter, teller, uitslui tend in dienst van de N.V, Blaauwhoe- deveem-Vriesseveem te Rotterdam: H. Drenth. P. van der Graaf, J, v. Hengel, C. A, Janssen, allen te Rotterdam: als weger, uitsluitend in dienst van de Graan Elevator Maatschappij (G.EJNC.) N.V. te Rotterdam; C. H. van Eijk, J. van der Noort, C. P. J. Okkerse. D, van Oorschot, aller te Botterdam: als weger, uitsluitend in dienst van de N.V. Graan silo Maatschappij te Rotterdam: H. Lans te Gouda, als weger, meter, teller, con troleur, monstermakcr en ijkopnemer. uitsluitend in dienst van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging voor de Landbouw „Centraal#Bu- reau" GA. te Rotterdam: H, van Barele, J. C. Wennekes. belden te Rotterdam, als meter, weger, teller, monstermaker en controleur, uitsluitend in dienst van de firma Edward T. Robertson Son te Rotterdam; A. C. Rljïf te Rotterdam, als meter, weger, teller en ykopnemer voor het tijdvak van 22 December 1948 22 December 1949; H. 3. van Santen te Rotterdam, als meter, weger, teller, monstermaker en ijkopnemer. voor het tijdvak van 22 December 1948—22 De cember 1949; 7. H. Kamerling te Rot terdam, als meter en teller, voor het tijdvak van 26 Januari 1049—25 Januari 1950; Vuyk te Rotterdam, als meter, we ger, teller en Ijkopnemer, voor het tijd vak van 8 December 19488 December 1949. Toneelkampen en congres van de N.A.T.U. De Nederlandse amateur toneel unie (NA.T.U.) organiseert dit jaar twee loneelkampen, n.l. van 9 tot 16 Juli op „Drakenhurgh", gelegen tussen Baarn en Hilversum, en van 30 Juli tot 6 Augustus in de volks hogeschool „Diependaal", gelegen te Markelo. Het toneelcongres van de N.A.T.U. zal dit jaar op 2 en 3 Juli te Hengelo worden gehouden. 59. De landing gelukt g— prachtig en Prudon r"!V haalt Rob en de pa- rine-officier geestdriftig in. „Nou voel ik me haast duizend pond lichterals dat kan," zegt hij, „want we dachten al, dat we ten eeuwigen dage gedoemd waren hier te blijven. Je moet me alles uitvoe rig veretllen wat je is overkomen Rob," ver volgt hü» ->want ik be grijp er nog niet veel van." Maar daar komt voorlopig nog niet veel van want opeens loeien de alarm-sirenes; er - zijn radiografisch bestuurder raketten waarge- hun baan te sturen. Maar enkele komen er waakzaamheid van de mannen aan het afweer- nomen, die van de aarde worden afgezonden, toch nog in de wampkring terecht, „Dat is het geschut, wordt deze eerste aanval echter af- Direct stelt Goldwyn het afweergeschut m k Butcher" momneU- Rob Dank zii de eeslaeen werking en het gelukt hem de projectielen uit werK van -^tcnermompelt *oa. uans zy ae geslagen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 3