m i Is de zweefvliegerij bij ons werkelijk morsdood? Deel van Eerste Kamer niet voldaan over zuivering Beeldlijnen en frequënties Zuid-Holland zonder terreinen werkplaatsen en geld En toch vliegen ze Nieuw schip voor de U. S. Lines „De vrouw in de Staat" Dr. Kathodus over: Belangen van candidaat-notarissen bij minister bepleit De jeugd in het Rode Kruis Schoolsportterrein Heriegouwerplein na Pasen in gebruik Hoe de Nipkowse schijf bij televisie werd toegepast Vroom& Dreesmann Indonesië Legerorder tegen wreedheden TELEVISIEAMATEURS Woensdag 13 April 1949 HET ortbreekt de zweefvliegers In Z/dd-Holland aan goede terreinen voor demonstraties, aan hangars, aan werkplaatsen, aan fi nanciën, en aanthermiek! Aldus verzuchtte de heer H. A. Veder uit Pynacker, tweede secreta ris van dë Zuidhollandse Vliegclub, de moeilijkheden der zweefvliegerij in onze provincie in enkele woorden samenvattend. „Eti de zweefvliegtuigen?" „Daar kunnen we nog wel aanko men!" antwoordde de heer Veder minder pessimistisch en hy somde op, dat de Z.V.C, thans hesch'kt over twee Grunau Baby Toestellen, welke haar eigendom ztfn, alsmede een Grunau Baby en een E.S.G. Iestoe- stel, welke zy gehuurd heeft. Twee jaar geleden is de Zuidhol landse Vliegclub tot stand gekomen door samenvoeging van de Haagse Zweef vliegclub en de Leidse Zweef- vliegclub. De leden vliegen met zweefvliegtuigen op Valkenburg. Het is een mooi terrein, en er Is de ruimte die voor de de zweefvliegerij noodzakelijk is. Maar.... het is een militair terrein, en dat houdt in, dat de zweefvliegers er nimmer demon straties mogen geven, en dat zij zelfs beperkt zijn in het meebrengen' van introducé's. Bovendien komen zij op dit vlieg veld als gasten, en zij zullen er machteloos tegenover staan, als de (overigens buitengewoon vriendelij ke) gastheren hen, ingevolge orders van hoger hand, op een gegeven ogenblik niet meer zouden kunnen toelaten. En dan-zou het met de zweefvlie gerij in Zuid Holland wei zo onge veer gedaan zijn. Ypenburg zou mis schien nog gebruikt mogen worden, maar van lesgeven kap. daar niets komen, daar is het Rijswïjkse vlieg veld te bedrijvig voor. Als er inlhèt Westen nu eens een afzonderlijk,veld voor de zweefvlie gerij was, zou deze sport ftier wel licht ook meer enthousiaste suppor ters tellen.™. Met een beetje af gunst wenden de Zuidhollandse zweefvliegers de blik naar het Oos ten.... Binnenkort zal bij Arnhem het zweef-vliegveld Teriet worden geopend, dat uitsluitend voor deze sport is ingericht. Daar zal ook de Nationale Zweefvliegschool komen, die zojuist-geopend is op haar voor lopige standplaats, het vliegveld Teuge. In het Oosten des lands is de ther miek veel beter.Zuid-Holland met zijn rivieren, meren, plussen en slo ten biedt niet zoveel mogelijkheden als dc Oostelijke Provincies, waar de grond droger is en de thermische omstandigheden veel gunstiger zijn. Lange vluchten behoren in het Wes ten tot de uitzonderingen. Desniettemin kan. b.v. een vlucht boven de duinen somtijds een bijzon dere bekoring hebben. Het zou on juist zijn om te zeggen dat de zweefvliegerij in het "Westen geen kansen heeft. Enige propaganda in deze zin oriHer'dê "schooljeugd Zóu geen kwaad, kunnen. Het aantal beoefenaren van de zweefvliegsport is -in. Zuid-Holland niet groot, pe Zuidhollandse Vlieg- Kosten 70 millioen, snelheid 30 knoop De United .Statesr Maritime - Com mission heeft "met de Newport News Shipbuilding and Dry Dock Comp. een contract afgesloten voor de bouw vac een voor de transatlantische vaart bestemde .passagiersstomer van 48.000 ton waterverplaatsïng en. S3CI voet lang- Het schip zaL worden be heerd door de United States Lines Company* die 23.0B7.00D dollar zal bijdragen, in de kosten. De rest van de bouwprijs, 42.286.000 dollar, komt voor rekening van de overheid, om dat bouw van het schip ook een stra tegische aangelegenheid vormt, het krijgt namelijk een dubbele machi nekamer, versterkte schotten en ka nonfundaties. Het schip zal accomo date krijgen voor 2000 passagiers en een. bemanning van 1000 koppen; als troepenschip zal het 12,000 man kun nen vervoeren. Een bijzonderheid van het ontwerp is de ruime toepas sing van lichtmetalen als materiaal, waardoor het draagvermogen belang rijk werd opgevoerd. De voortbewe ging zal-geschieden door hoge druk turbines. De dienstsnelheid is bere kend op 28 knoop, dc topsnelheid op 30 knopen per uur. Men ver wacht, dat het van twee schoorste nen voorziene schip over drie of drie en een half jaar in de vaart kan worden gebracht. Onder het motto „Samenwerking vrouw en man" werd Dinsdagmorgen In 't Venster ,,'t Venster" de reizende tentoonstelling „De Vrouw in de Staat" geopend, een onderdeel van de grote tentoonstelling: De Nederlandse Vrouw van -1596—1948. Mevrouw J. C. Oud—Fischer sprak de openingsrede voor de zeer vele bijna uitsluitend vrouwelijke aanwezi gen.--Een rondleiding volgde; alle be langrijke momenten in de politieke emancipatie van de vrouw, vanaf de eerste schuchtere pogingen in 1808 zijn hier aanschouwelijk gemaakt in beeld- statistieken en foto-montages, aange vuld door oude portretten, memoires en brochures. Caricatured uit de eerste tijd van het vrouwenkiesrecht getuigen van de thans zo- wonderlijk aandoende hou ding der mannenmaatschappij tege— over de moedige vrouwen die „een partijtje wilden, meespelen." De poli tieke partijen hebben, hier ieder hun eigen „stand", waarin zij duidelijk ma ken, wat de vrouw in de opbouw van hun politiek heeft bereikt, terwijl In een kaart van Nederland met lichtjes wordt aangetoond, waar vrouwen ïn gemeenteraden zitting hebben. „In spin de bocht' gaat in", zo heet de hoek, waarin een scherpe aanval wordt gedaan op de willekeur waar mee onder verschillende ministeries de gehuwde vrouw in overheidsdienst nu eens "wordt toegelaten, 'dan weer wordt verstoten, Stenig zullen, alle vrouwen met" enige belangstelling voor staat en maatschappij, veel" aan deze tentoon stelling hebben, terwijl het te hopen is dat ook de jeugd van middelbare schoten een- kijkje kömt nemen om te ervaren, hoe belangrijk het ls, dat de vrouw ih' Samenwerking met de man bouwt aan een "betere en rechtvaardi ger wereld. Ook burgemeester Oud bracht des avonds een bezoek aan de tentoonstel ling. club telt ongeveer vijftig leden; de meesten wonen in Den Haag. In Delft hebben de studenten een Aeroclub (die ook gebruik maakt van Valken burg). Dat is dan allen! Eén Rotterdammer! Van de Rotterdamse Aero Club, die voor de oorlog haar tenten had opgeslagen op het vliegveld Waalha ven is nïeta meer over. Haar bezit tingen gingen verloren, haar leden hebben geen contact meer met el kaar. Het gevolg hiervan ls, dat de zweefvliegsport In Rotterdam mors dood is. De Zuidhollandse Vliegclub telt geen enkete Rotterdammer on der haar leden. Van de leden der Delftse Aero Club komt er één zegge één! uit Rotterdam! Een jongedame, die vroeger wer kend lid van de Rotterdamse Aero Club was, gaf, toen wij er met haar over spraken, de schuld aan het ge brek aan een geschikt veld in de omgeving der stad. Misschien is dit wel zomaar heeft dan niemand in de Maasstad de moed om de han den uit de mouwen te steken en. te zeggen: „Wij gaan zweefvliegen en een veld zullen wij wel vinden, al moeten wij er elke keet een paar uur voor reizen? De leden van de Zuidhollandse Vliegclub trekken altijd, ver het land in, als zy hun jaarlijks zomerkamp houden. Zij willen ook gaan demon streren op het Zweefvlïegveld Roo sendaal, dat bij Oud-Gastel In ge reedheid wordt gebracht. „Hopelijk krijgen wij ook eens eigen hangars en een ruimere werk plaats voor de zelfbouwers en voor het repareren van toestellen!" zei de heer Veder. Thans moeten de vlieg tuigen gedeeltelijk gedemonteerd worden, als men. ze opbergt en de werkplaats in de Begoniastraat te Den Haag is beslist te klein. Toch zijn de -zweefvliegers nog blij met die werkplaats, want het heeft heel wat moeite gekost om haar te vinden. Maandenlang is het bestuur aan het zoeken geweest. Tenslotte heeft het „vijfentwintig gratis-star ten of een uur motorvliegen" uitge loofd voor het lid. dat de Vereniging aan eèn werkplaats zou kunnen hel pen. Een der Haagse leden won de prijs met het aanwijzen van een ge bombardeerd huis inj de Begonia straat, dat er van binnen nog als een ruïne uitziet! Voor ae oorlog beschikte de Haag se Zweef vliegclub over een enorme ruimte in een meelfabriek, maar vind nu eens zo iets in deze tijd, Gezien de vele moeilijkheden dwingt het feit dat de zweef Vlieg sport in Zuid-Holland toch nog op een behoorlijk peil staat, bewonde ring af. Een internationaal peil is het echter niet; zulks is onder de tegenwoordige omstandigheden niet te bereiken. Het heeft de minister van justi tie, mr. van Maarseveen niet ontbroken aan. welgemeende advie zen bij de behandeling van de be groting van zijn departement in de Eerste Kamer. De beer Molenaar (WD) ried de minister aan -niet voort te gaan met de her-naturalisatie van oud-Span je strijders, van wie velen communistische ideeën koesteren, na de onlangs door de communisti sche partijen van West Europa af gelegde verklaringen. De zuivering en berechting van politieke delinquenten en collaborateurs geeft deze spre ker ernstige reden tot ontevre denheid. „Maarom" zo vraagt hij, „hebben wij ons zoveel moeilijkheden op de hals ge haald, als wij er toch weer op terugkomen?" De christelijk historische spreker, de heer Kolf f adviseerde tot een herziening van het stichtingsrecht, daar hiervan naar zijn mening misbruik wordt gemaakt. Evenals de heer Witteman (KVP) be pleitte hij de belangen der candidaat notarissen. Hij zou het billijk ach ten indien notarissen werd voorge schreven op een bepaalde leeftijd ontslag te nemen. Deze spreker drong voorts aan op een wettelijke regeling van de positie van de rechtskundige ad viseur. Op dit terrein opereren, naar hij de indruk heeft, vele beunhazen. Andere Kamerleden weer rieden de minister aan verschillende com missies tot spoed te manen, daar de rapporten over de in studie ge nomen onderwerpen te lang uit blijven. Mej, Tj eenk Willink (Arfo.) verheugde er zich over, dat deze minister een open oog heeft voor de plaats van de vrouw in het maatschappelijk leven. Zij klaagde over het gebrek aan verpleegruim- te voor psychopathische en debiele kinderen en vroeg om de oprich ting van een rijksobservatiehuis- De idee rechtsstaat heeft - naar het inzicht van de heer Ruys de Beerenbrouek (KVP)een knauw gekregen, vooral ten aan zien van personen, wier persoon lijke onschuld bewezen is. Een en ander geldt ïn verdub belde mate ten aanzien van Neder landse vrouwen, die voor het uit breken van de oorlog met Duit sers gehuwd zijn. De minister ne me dit gehele vraagstuk in studie. Hij zij geen moderne Shylock, die het volle pond eist. De vergadering wordt Woensdag te elf uur voortgezet. Zo behelpen zich de Zuid-Hollandse zweefvliegenthousiasten. Toestel len repareren in de ruïne van een gebombardeerd huis in Den Haag! „Heb ik werkelijk zo gebokst.hebben wij eens een bokser aan een journalist horen vragen, toen hy' het verslag in de krant had gelezen. Er stak een eerlijk stuk verbazing in en.... misschien ook wel een beetje* ironie, omdat die krantenman alles zo haarfijn had uitgeplozen. Als Jan Nicolaas de kranten van vandaag onder ogen krijgt, hoor lik hem al met 'n schorre stem zeggen: „Hé, zeg, laat-ie-fijn-zijn. Jan Nicolaas is de leeftijd te boven hij is dichter bij de vier dan bij de drie kruisjes dat hij elke regel, die er in de krant over hem verschijnt, uitknipt en trots aan z'n kennissen laat zien. Maar daarom is hij niet ongevoelig voor een goede pers. En het is verdiend ook, Jan, want jij ziet nog in de Rivièrahal die jonge Fransman, die Jean Labalette, in de eerste ronde, vond. Frits van Kempen was nog sneller overwinnaar, want zijn Franse tegenstander, Miellassoux, die wat dun in z'n haar was cn meer op een rustige kantoorbe diende leek dan op een bokser! kreeg al in de tweede ronde een open wenkbrauw. „Ik ben niet kinderachtig," zei drs Vuylsteke, „maar daar kan hij niet verder mee." En toen ging hij met Miel- met dat zelf 'verzekerde Marok- lassoux naar de kleedkamer om kaanse gezicht beginnen. Maar in een krammetje te zetten. Bloederig de tweede ronde, toen hij door een was ook de partij tussen Henk van stevige rechtse van die „old timer" Klaveren en Jan Rémie. 1 Vooral voor vijf tellen naar het canvas Henk van Klaveren kreeg het zo was geweest, was hij al een heet zwaar te verduren, dat hij wijse stuk veranderd. En toch was het lijk na de zevende ronde maar op- geen slechte bokser, echt van de gaf. Wie hem na afloop gezien school Cerdan: geen mooie stijl, heeft, zal hem zeker geen ongelijk maar hard en vechtlustig tot de hebben gegeven. En dan is de eer- laatste ronde. Precies een type naar ste amateurpartij in de Rivièra- jouw hart, want van zulke vurige hal over vier ronden van drie mi- vechtjassen, daar word jij warm nuten geëindigd met een soort van en daarom werd het een mooi knock out-overwinning van Leen gevecht. Daarom heeft het publiek Janssen, want Fijtak wilde In de aan het slot, toen jij verdiend win- derde ronde nog wel verder gaan, naar werd op punten, ook zo hard maar 2'n trainer was zo verstandig voor je geapplaudisseerd. om de handdoek te gooien. Teun Brommer en Frits van Brandes, die al reserve stond, Kempen, de twee jongste kemp- vervangt vanavond Abe Lenstra op hanen uit de stal Huizenaar, heb- de middenvoorplaats, in de wed- ben ook met de Franse school ken- strijd van de Zwaluwen tegen de nis gemaakt. Teun had de vurigste Rode Duivels, Het bureau voor li- tegenstander, een jongen Abel chamelijke opvoeding verzoekt ons Mourait die de wens in z'n mede te delen dat de gemeentelij- zwarte ogen heeft om zo gauw ke sportterreinen op 30 April a.s. mogelijk wereldkampioen te wor- (Koninginnedag) gesloten zullen den.-Teun heeft geprobeerd hem zijn, Greetje_Galüard,_ Willy Lan- De jeugd knutselde Re.suhaat tentoongesteld Dinsdagavond opende de heer Van Driel, de voorzitter van de Commis sie voor de Jeugdrecreatie, in het jeugdhuis aan de Van Reynstraat een tentoonstelling van werkstukjes, die/door leden van de z.g. school clubs zijn vervaardigd." De heer Van Driel verving de wethouder van on derwijs, de heer A. S. v. d. Vlerk, die door drukke bezigheden ten stadhuize verhinderd was. In zijn openingswoord bracht spreker de grote waardering tot uitdrukking, die B. en W. hebben voor het werk van de "jeugdrecreatie. De Commis sie vangt de ongeorganiseerde jeugd op en brengt ze tot een zinvolle vrijetijds-besleding. Het grote doel is deze jongeren niet tot „massamen sen." te laten opgroeien. De heer Van Driel wees er op dat bezoekers het werk, dat tentoongesteld is niet te critisch moeten beoordelen. De vreugde, die de jongeren bij het ver vaardigen ervan hebben gehad, is belangrijker dan het resultaat. De genodigden op deze avond maakten vervolgens een rondgang over dc tentoonstelling, waar een grote ver zameling houtzaagwerk domineert. De meeste voorwerpen, w.o. zeer nuttige gebruiksartikelen, zijn te koop. De openingsavond werd besloten niet de vertoning van de film „Hoe ziet het kind" van de heer Smit, De ze gaf vooraf ccn toelichting. Zoals wij reeds schreven zal de tentoonstelling Woensdag en Don derdag voor het publiek te bezichti gen 2ijn, volgende week krjjgen de bewoners van Feyenoord gelegen heid een soortgelijke tentoonstelling te bezoeken. EEN LUCHTFOTO van de Royal Albert Docks in Londen in de mid dag van 12 April. Meer dan zestien grote schepen liggen te wachten en kunnen tengevolge van de staking niet worden gelost Het Rode Kruis wil ook de jonge ren de gedachte van „naastenliefde, van hulp en steun, in vreugde en smart" bijbrengen; bet doet dat in het verband van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, waarvan ook in Rotterdam nu al weer anderhalf jaar geleden een afdeling is opgericht. Tot de acties van bet Rotterdamse Jeugd Rode Kruis, waaraan scholen, verenigingen cn tehuizen meewer ken. behoren o.m.: het zenden van pakketten naar kinderen in Indone sië; heL tekenen van kerstgroeten, die aan zieken en gewonden in de ziekenhuizen in Nederland en Davos en aan de militairen in Indonesië gestuurd worden; vriendschapsactïes voor geteisterde gebieden (aan scho len. verenigingen en tehuizen stelt het Rode Kruis materiaal beschik baar cn de jeugd verwerkt dit tot kleding en speelgoed, ook de uitrei king geschiedt door de jonge mensen zelf)het verzamelen van postzegels; het vervaardigen van schoolaïbums; het uitreiken van gift-boxes in zie kenhuizen en kindertehuizen, enz. Dan is er nog een recreatiegroep van leerlingen van middelbare scho len en padvinders die ontspanning breng! aan ouden, zieken en gewon den in sanatoria en ziekenhuizen. Maandag trad deze groep voor het eerst „naar buiten" op ter gelegen heid van een contactavond van het Rotterdamse Jeugd Rode Kruis in Palace. De leiding berustte bij mevr. M. M. van Latensteinv. d. Gaag. die de ziel is van de afdeling Rotterdam. Mr. Dutilh, voorzitter van het Rode Kruis afd. Rotterdam sprak haar toe en bood bloemen aan en daarna was het woord aan de leidster zelf, die vertelde over het werk en de plan nen. \^n de organisatie. Zij mocht trots Zijn op de in zo korte tijd be reikte resultaten, want het geva rieerde program dia, dat de recreatie groep daarna in een uitstekende ver zorging en hoog tempo bracht, heeft het goed gevulde Palace voortreffe lijk vermaakt. Hun, die deze contact avond niet bijwoonden en toch graag meer zouden willen weten over de bedoelingen van het Nederlandse Jeugd Rode Kruis, geeft mevr. Van Latenstein graag alle gewenste in lichtingen. Haar adres is Putselaan 240, tel. 70737; spreekuur Woensdag van 10—12 uur. Men kan ook terecht bij het kantoor Nederlandse Rode Kruis. Parklaan 12, afd. Jeugd Rode Kruis. Geraffineerde oplichting Een 12-jarig meisje uit Sliedrecht vond Jn een autobus een portefeuille en overhandigde deze aan de chauf feur. Bij onderzoek bleek dat deze ongeveer 250 bevatte. In dezelfde bus reisde een „dame" die zoals la ter bledk minder eerlijke gevoelens koesterde. Zij moet bij een der eerst volgende haltes de autobus verlaten hebben met een andere bus naar dc halte bij de Herv. Kerk in Slie- drëcbt teruggereden zijn. Daar wachtte zij de autobur waarin de portefeuille was gevonden weer op. Toen de bus arriveerde vroeg zij de chauffeur schijnbaar ontsteld of haar portefeuille in de autobus was ge vonden. Zij kon omtrent die porte feuille alle bijzonderheden medede len en gaf ook prompt naam en adres op. De chauffeur koesterde niet de minst© argwaan en- overhandigde haar de portefeuille. ïïët bedrog werd ontdekt toen zich de werkelijke eigenaar aandiende. De korpschef van politie te Sliedrecht verzoekt nu hen die Zaterdag met de autobus van de N.V. „Twee Provinciën" om 10.30 uur in de richting Sliedrecht uit Rot terdam zijn vertrokken zich met hem in verbinding te stellen. koel en efficiënt aan z'n verstand te brengen, dat je daarvoor nog meer in de ring moest brengen dan alleen maar een zigeunertempera ment, Abel wou er niet aan gelo ven en was bereid om door de hardste afstraffing heen te bijten, gerveld en Ria v. d. Linden-Allen van de A.D.2. hebben de uitnodi ging gekregen om op 7 Mei in Parijs aan de wedstrijden van de bekende Paryse zwemclub Les Mouetes deel te nemen. Gisteravond werden de biljart maar hy vergat daarbij om boven wedstrijden, om de Zilveren Kap de gordel te blijven. Scheidsrechter laars voortgezet. Biljartvereniging Sanders zei een paar keer nydig Rotterdam maakte van 756 punten „attention" en toen dat nog niet 683 (90.34%), Caland van 738 pun- hïelp werd hij in de vijfde ronde, ten 669 (90.65%), Eva Pavlik, de na een openbare waarschuwing, Europese kampioene in het kunst naar z'n hoek teruggestuurd waar rijden, gaat prof. worden. Zy heeft z'n helper overigens een rustige aanlokkelijke voorstellen uit Ame- on-Franse helper de schouders rika ontvangen om in een ijsrevue cphealde alsof hij het zo erg niet op te treden. Voor het eerst na zeven jaar zal het gemeentelijk sportterrein aan het Henegouwerplein na Pasen in gebruik genomen worden. Het veld was tijdens de bezetting geheel verwaarloosd en na de bevrijding was er van het eenmaal keurig on derhouden terrein niets anders over dan een open veld zonder grasmat. Gemeentewerken hebben eerst het hek om het terrein her steld en daarna opnieuw ingezaaid, bovendien werden aan de randen plantsoenstroken aangelegd. Vorig jaax was de grasmat nog niet sterk genoeg om bespeeld te kunnen worden. Ook nu zal het terrein nog slechts om de andere dag ge bruikt kunnen worden door de leerlingen van de le HBS aan de 's-Gravendijkwal en de Chr. HBS en het Marnixgymnasium. Het ter rein heeft twee sportvelden, een springbak en een 100 meter sprint- baan. Ook van het Nenyto-terrein is een verwaarloosd gedeelte geres taureerd en zal eveneens na de Pasen in gebruik genomen wor den, zij het met de nodige voor zichtigheid met het oog op de nog jonge grasmat. In de geprojecteer de groengordel in. Rotterdam-Zuid zullen een achttal sportcomplexen worden aangelegd. Dit jaar nog hoopt men te kunnen beginnen één ten zuiden van de remise van de RTM en één in de omgeving van de Dorpsweg. International! Staf band op raadhuis ontvangen De International Staff band van het Leger des Heils zal Donderdag morgen om half elf op het raad huis door burgemeester Qud wor den ontvangen. Zoals reeds mee gedeeld concerteert het muziek korps Donderdagavond in de Ma- thenesserkerk. Bij K.B. is toegekend de ere medaille verbonden .aan de Orde van Oranje Nassau in.zilver aan de heren A. Brenkhoven, Baas en J. de Poot, opzichter, beiden bij Lever Brothers en Unilever N.V. te Rotterdam, IN ons eerste artikel beschreven wij de mogelijkheid om met be hulp van een lichtgevoelige cel, de seleniumcel, lichtstralen van verschillende sterkte om te zétten in variërende stroomstootjes. Daarbij bespraken wü In het kort de Nipkowse schijf, een vernuf tige vinding, waarover wij het thans nader zullen hebben. Het voornaamste onderdeel van dit instrument is een dunne, me talen schijf van, laten wij "zeggen, 45 c.m. middellijn. Op I can. van de buitenzijde wordt hierop een cirkel geplaatst. Op 1 m.m. naar binnen komt de tweede een m.m. verder de derde en. zo verder tot wij in totaal 30 concentrische cir kels hebben, die tezamen een breedte van dpie cm. op de plaat innemen. Nu wordt de schijf ver deeld in dertig gelijke segmenten door het trekken van dertig stra len. Op het snijpunt van de eerste straal met de buitenste cirkel wordt een vierkant- gaatje van 1 bij 1 m.m. geponst, op het snijpunt van de volgende straal met de op een na de buitenste cirkel volgt het tweede gaatje, het derde op het snijpunt van de derde straal met de derde cirkel van buiten. Zijn we de schijf bijna rond en zijn wij aangekomen "op de laatste of wel dertigste straal, dan zal het ponsgaatje op het snijpunt met de binnenste concentrische cirkel val len. Gaan we een segment verder, dan springen we drie can. naar buiten en komen weer op bet eer ste ponsgaatje terecht, Plaatsen we de aldus bewerkte schijf in zijn draaïmechanisme en vlak er achter een plaatje, waarop bijv. een zwart kruis, dan zal bij draaien van de schijf het buitenste ponsgaatjs een lijn van 1 m.m. be strijken, het tweede een lijntje, dat er precies tegen aanligt, het derde Advertentie l.M. Somi zit U voor grieielig Cj gapende gaten, die U be- vj* nauwen, niet alleen in Uw geldbuidel, maar onV in Uw Si kostbare kousenKostbaar, omdat ze, vaak achtera? zo_ Cr onsohde blijken.-Wij hebben no een links'geweven kous.. Qj in zeer sterk en uiterst soe- Sf pel weefsel voor U, waarvan S2f U de prijs in verbond mei lN| de kwaliteit zal verrassen. In divers» mode tinten ROTTERDAM Naar eerst thans hier te lande bekend wordt, heeft de legercom mandant in Indonesië, it. generaal Spoor op 24 Maart een dagorder aan de troepen in Indonesië uitge vaardigd, waaraan, het volgende is ontleend. „Ondanks de door mij herhaal- del ijk in woord en geschrift gege ven waarschuwingen en zeer per tinent gestelde opdrachten, berei ken mij toch nog telkenmale ver meende klachten over door mili tairen gepleegde misdragingen, Ik wens hier al dadelijk aan toe te voegen, dat vele van deze Wach ten bij nader onderzoek blijken te berusten op „geruchten" en vaak slechts een kern van waarheid be vatten doch schromelijk overdre ven zijn. Dit alles neemt-niet weg, dat ik mij niet kan losmaken van - de-gedachte, dat er toch geval len zijn, waarin door enkelin gen somtijds wordt opgetreden op een wijze, welke ontoelaat baar moet worden genoemd. Zorgt dat op uw prestaties geen smet wordt geworpen als hiervoor bedoeld en die de soldaat onwaar dig zijn. Gij weet, dat elk geval, dat mij ter ore komt grondig wordt onderzocht en dat eventuele schul digen nimmer hun gerechte straf ontlopen. Zorgt er voor, dat derge lijke onderzoeken overbodig zijn en dat aantijgingen steeds kunnen worden teruggewezen naar het rijk der fabelen of naar kwaadspre kerij". Zelfbouwers opgelet! Dr. Kathodus mocht naar aanleiding van zijn eerste arti kel verscheidene vragen ont vangen, waaruit blijktdat de be langste ümg voor - televisie leeft onder onze lezers. De vra genstellers zullen hun brieven zo spoedig mogelijk beantwoord zien. Wij vestigen er -de aan dacht op, dat het schriftelijk advies onze abonné's geen geld kost;, daadwerkelijke hulp, die eventueel mocht worden ver langd, .is natuurlijk voor eigen rekening. Voorts raden, wij belangstel lenden aan de artikelen va» dr. Kathodus te bewaren. Onze te- levisiemedewerker zal binnen kort een begin make» met de bespreking pan de moderne te levisie-ontvanger. In. het bij zonder voor „zelfoouwers" is het van groot nut ec» volledige bauwbeschrijving in fiezit te hebben. het volgende lijntje, en zo, voorts- Bij één omwenteling is'dus het ge hele beeld „afgetast" en draaien we door, dan springt de gaatjesspL. raal weer naar buiten terug en be gint het spelletje opnieuw,- Laten we nu de schijf snel draaien en' kijken, we er door heen naar het kruis, dan kunnen we dat geheel waarnemen, omdat het oog het snelle verspringen der voorbije gaande gaatjes niej volgen kan- Het spreekt vanzelf; dat wanneer wij 't zwarte kruis van stand ver- anderen, wij dat door de Nipkowse schijf kunnen zien. Vervangen we ons oog dóór de lichtgevoelige cel verbonden aan een versterker, dan zal de beweging van het beeld worden weergegeven in de varië rende sterkte der stroomstootjes. De selenium'™ ncamt dus1 nM al leen het beeld zelf, maar ook de beweging ervan op. Het aldus met onze Nipkowse schijf verkregen beeld is tamelijk grof 'verdeeld in dertig beeldlijnen. Door "het plaat sen van nog een schijf, voorzien van gleuven is het mogelijk elke - beeldlijn weer te verdelen in 50 lichtpuntjes van 1 vierkante nun- 3 We krijgen dan een belangrijk fij- 1 ner raster als resultaat. De scherpe tik Nu stellen we onze Nipkowse - schijf op tussen een sterk verlichte afbeelding en een aan een verster ker verbonden seleniumcel. DrakSen we de'schijf rond, dan- - horen we het bekende ratelende geluid in de luidspreker, veroor zaakt door de in sterkte wisselen- de electrische stroom, die de sele niumcel doorlaat, maar wat we te vens horen is een scherpe tik, tel kens op het moment, waarop het binnenste aftastgaatje op het bui- tenste verspringt. Een fractie van. een seconde krijgt de .seleniumcel - In bet geheel geen licht en laat dan een zo sterke stroom door, dat het een scherpe tik in de luidspreker., geeft, Dit verschijnsel wordt op eenvoudige manier benut als syn chronisatie-impuls. Het opvangen- van een in radio-impulsen omge zet beeld ïs slechts mogelijk, in dien de schijf van de zender en - die van de ontvanger met precies gelijke snelheid ronddraaien ofwel synchroon lopen. Met behulp van de synchronisatie-impuls kan men de ontvanger op de zender afstèl- len. Ook thans bij de moderne te levisie-ontvangers wordt een der gelijke impuls als synchronisator benut. We zijn nu gekomen aan de verklaring van enkele uitdrukkin gen in de televisie. De lijnen, waarmede het beeld afgetast - wordt, noemen we de beeldlijnen. In ons voorbeeld zijn het er der tig, Het aantal malen, dat 't beeld door de draaiende schijf in een be paald tijdsverloop wordt afgetast, heet beeldfrequentie. De eerste te levisie-amateurs in Nederland lie ten hun schijf met een snelheid van 12,5 omwentelingen per secondo lopen, terwijl bet aantal beeldlij nen dertig bedroeg. Het aantal ma len, dat het beeld per seconde wis selt, vermenigvuldigd met het aan-: tal beeldlijnen, heet lijnfrequontie. Zo was "de lijnfrequentie der vroe gere amateurzenders 375, dj. 12,5 beelden maal 30 beeldlijnen per ■seconde. Een groot nadeel van deze frequentie was, dat een grof raster - ontstond met zeer vaag en trillend beeld. Het menselijk oog is In staat een wisseling van 24 beelden per seconde nog te volgen, zodat een. wisseling van 12.5 beelden per se conde 2eer hinderlijk moest zijn. Zodra de snelheid hoger dan 24- per seconde ligt, neemt het oog de wisseling niet meer waar en wordt het beeld rustig. Bij de film bijv. draaien 24 beelden per seconde over het doek, terwijl .met behulp van een zogenaamde „blende f elk beeld tijdens het voorbijgaan een keer wordt verduisterd, zodat het lijkt alsof het tweemaal wordt geprojecteerd, Ogenschijnlijk be draagt het aantal beeldwisselingen dan 43, ruim voldoende voor een voor het oog rustige beeldweer- gave. Er is sinds de tijd, dat men zich behielp met slechts dertig beeld lijnen bij een beeldfrequentie van 12,5 enorm veel veranderd in de televisie. Thans wordt door Philips uitgezonden met 567 beeldlijnen en 25 beeldwisselingen per secon de. Het'spreekt vanzelf, dat met de snelheid ook het zend- en ont vangstsysteem totaal is veranderd» maar daarover later meer. Advertentie I.M. QPGPI FT 1 ..Rajon''-televisiespodistel f 2S met schema." Te-'. levislespOelstei F. M, 18.Transfor- matoren "oor D. G. 94 22.—, Hoog- spannlngstrafo voor V.C.K. 97 18. 3. BASÏTAANSE Klein CcoJstraat 5 - Telefoon. 46I5J3 7

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 5