Defensie aan HET ROTTERDAMSCH PAROOL Een dag op bezoek in Nederlands nieuw Sjanghai thans het doelwit der communisten Communistisch congres voor de vrede in rep en roer J. W. Matthijsen overleden Doodstraf geëist tegen verrader van Engelandvaarders Heden in Bern beraad met koning Leopold Tragisch ongeval te Appingedatn Duits beroep op het internationale recht Mohammed Ilatta in Batavia Bloembollencorsó '49 een groot succes Jongetje vermoord te Almelo Dader heeft1 békend Bijen zwermden door KLM-toestel Positie van Dimitrof ongeschokt Harde waarheden uit de mond van twee sprekers met een EIGEN mening Elten is nog een beetje onwennig, maar vijandig is het niet Britse communisten leider iti het namr Joodse handelslieden ontvluchten Hongarije In kort Ibestek _i Weerbericht Maandag 25 April 1949 Retoren A dm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6?-Q0 - Abonc.prljsi per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.0? Opgericht door de Stichting „Het Parool" Negendé jaargang No. 95 Uitgave N.V. De Nteuyre Pers Postgira 393644 2ankter; Amsterdamsche Bank te 'Rotterdam Directeur: B: de Vries Hoofdredacteur; W. B. P- Schaper Sinds 24 uur trekkèn de colonnes van de onder communistische leiding strijdende legers óver de Jangtse Kiang. De overtocht ge schiedt met grote schuiten, die door sléepboten worden getrokken of met jonken. De soldaten van Mao Tsc Toéng gaan gekleed in een mósterdkleurigè uniform zonder enig ander kenteken dan eén scharlakenrode band om de rechterarm. In lange rijen.drin- gen zij Nanking binnen, waar hun kameraden, die meer oost waarts de Jangtsè waren overgestoken reeds voor hen zijn binnengerukt. Enkele eenheden van het communistische leger delen vlugschriften uit, waarin de doeleinden, van de commu nisten worden uiteengezet en waarin de soldaten bevel wordt gegeven zich niet aan plundering schuldig te maken. Inmiddels hadden in Nanking 'plunderingen op grote schaal reeds plaats gevonden. Tot aan het tijd stip. dat de rode legers de stad bezetten lag Nanking, in een nie mandsland. De regeringsautoritei ten waren reeds naar elders ge vlucht, de bewakingsdiensten waren gedesorganiseerd en faalden en rovende benden namen hun kansen waar. In deze uren heeft vooral de zakenwijk zeer veel geleden. Zondag hebben de nationalisten een luchtaanval op het bezette Nanking gedaan- Zij vielen het vliegveld aan en opslagplaatsen van benzine. Afgezien daarvan was het rustig in de stad. Alleen hoort men er het gerommel van de artil lerie uit het zuidoosten. Want het communistisch offensief toont geen tekenen van verflau wing- Sjanghai, de op drie na groot ste stad ter wereld, vormt thans het doelwit. Het spoorwegverkeer ten westen van Sjanghai is reeds •tot stilstand gekomen en de com- .munisten zouden met hun voorhoede Kunshan hebben bereikt, een dorp, dat op 45 km. afstand ten westen van Sjanghai ligt. Rondom Sjanghai gaan de natio nalistische soldaten door met het aanleggen van verdedigingswerken, maar het ziet er naar uit, dat de weerstand slecht georganiseerd is. De Amerikaanse consul heeft bui tenlandera te Sjanghai gewaar schuwd de stad zo spoedig mogelijk te verlaten. In Sjanghai is thans een uitgaansverbod afgekondigd. De communistische radio heeft bekend gemaakt, dat Taiyoean in de provincie Sjansï na een slag van Jan Willem 'Matthjjsen, »en der bekendste journalisten die ons land heeft gekend, Is Zaterdag middag plotseling op 70-jarige leef tijd in Amsterdam overleden. Matthyssen was van oorsprong, onderwijzer, doch hy bleek te actief voor deze rustige, opvoedende ar beid.-Zijn benoeming''tot secretaris van "dfe S.D.A.P. gaf hem meer-ge legenheid zijn activiteit te ont plooien. In 1921 werd hy benoemd tót directeur van het Rotterdamse dagblad „Voorwaarts", later ves tigde' hij zich in Berlijn. Na enkele jaren kwam hij 'naar Amsterdam als chef-redacteur van „Het Volk". Zijn grootste bekendheid verwierf hij echter als economisch redacteur van „De Arbeiderspers". Hy schreef o.m. uitstekende reportages over .het fascisme in Italië en over Rus land. In de bezettingstijd heeft Mat thijsen meegewerkt aan het illegale „Parool". Da doodstraf eiste Zaterdag de advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzónder Gerechtshof mr B. J. Be sier tégen de 50-jarige Benjamin. Joppe uit Amsterdam, die erkende In samenwerking met de reeds ter dóód veroordeelde 38-jarige Hilvör- siimse "journalist C. J. A. M. Ver- meereh in Mei 1943. acht Engeland vaarders te hebben verraden. De verdachte, voor wie als beroep werd opgegeven, stuurman, was tij dens de bezetting in dienst van de „Hafenüberwachungsstelle" te IJmuiden. Hij kwam in 1943 in aan raking met een achttal Nederlan ders. die aan de Duitse bezetting wilden trachten te ontkomen. Door de verradersrol van Joppe vielen de mannen in handen van de Duitsers op het ogenblik,, dat zij zich opi 20 Mei 1943 in de haven van IJmuiden wilden inschepen- Vier van deze mannen zijn .niet teruggekeerd uit de'Duitse gevangenschap. Een hun ner wordt nog steeds vérpleegd en zijn toestand is weinig hoopvol. Tijdens het weekeinde zijn te Bern de Belgische premier Spaak en prins-regent Karei aangekomen met enkele deskundigen inzake de Belgische koningskwestie. -Naar hét Belgische socialistische partyblad ,,Le Peuple". weet te be richten, zouden heden op het Bel gische gezantschap ih Bern de be sprekingen met koning Leopold aanvangen. Op 72-jarige leeftijd, is In een Am sterdams ziekenhuis overleden de ac trice. Tfüus .Post, die eigenlijk Truus Faassénheette. Zij was een dar eerste toneelspeelsters, die deel uitmaakten var» het Heyermans gezelschap en van de Nederlandse Toneelvereniging. vijf uur in handen van de commu nisten is gevallen. Meer dan twaalf regeringsdivisies werden bulten de stad vernietigd. Volgens mededelingen van United Press opereren communistische een heden op nog slechts vijftien kilo meter afstand van Sjanghai. Volgens Reuter heeft de com mandant van deze stad het aan vankelijke plan van verzet tot het uiterste, laten varen en zou hij be reid zijn een vreedzame bestuurs- overdracht te bevorderen. Men gelooft, dat de val van Sjang hai nog slechts een kwestie van da gen is. De communistische legers, die nu Zuid-Cbina binnen trekken stui ten practiseb op geen tegenstand meer. Soetsjou, een stad 50 mijl ten Noordwesten van Sjanghaiis' geval len en in handen der communisten. Volgens radio New York Times hebben de communisten geweigerd op het verzoek der Britse ambassa de in te gaan het vuren te staken, teneinde de „Amethyst" in staat te stellen zich terug te trekken uit de gevaarlijke zone. Vlootadmiraal Lord Eraser heeft een boodschap aan de bemanning gezonden, waarin hij onder meer verklaart, dat „alles voor de be manning gedaan wordt." Zondag heeft het vaartuig geen schade ge leden. Zondagochtend vlei eer» lasser, dfe reparatie-werkzaamheden verrichtte aan de Coöp. Strokarton-fabriek „De Eendracht" te Appingedam in.«en put met vloeibare stromassa; Hij werd on middellijk gedood. H* slachtoffer. Mal een vrouw en.een ktpd na. De grenscorrecties August Ausleiter, ondervoorzitter var» de Chrlstelijk-sociale Unie van» Beie ren en lia van het hoofdbestuur van de „Deutsche Union", heelt verklaard dat hij Dtnsdag op de bijeenkomst van het hoofdbestuur der CDU te Bad Ga.- desberg. de instelling ener internatio nale rechtbank' voor de. grenskwesties zal eisen. Men moet,'zo voegde hij er 'aan toe, door deskundigen laten na gaan, of de annexaties van Duits grond gebied door Nederland verenig baar zijn met het internationale recht Voor het eerst sedert zijn Inter nering na het begin van de tweede Nederlandse militaire, actie, fn In- drnipsif». beeft rte """iiblikelruse pre mier -7-r»A*a de bem toe- p.»neka.-ver laten. Zondag is hU per vliegtuig van de Verenigde Naties in Batavia aan gekomen /Hij verklaarde .tegenover de pers, dat hij op uitnodiging van de Repu blikeinse delegatie was gekomen- -miiip»n. dp»! n^-naken 'van de delegatie, doch-hij zou dé delegatie „bystaan". Hij zeide enkele dagen in Bstnviz te hlüver». Met Hatta reisden mee Rum en de nw.Mf-'.'-" die Vrijdag naar Bangka warén vertrokken. Ter begroeting -;op het vliegveld waren aanwezig Merle Cochran en'Neder landse en Republikeinse vertegen woordigers, - Hatta eaf geen antwoord op de vraag, of aan dé eis tot ohvoor- waardelijke terugkeer van de Republikeinse regering naar' Djogja zou. worden vastgehou- den. De komst van premier Hatta deed sommige - waarnemers geloven dat de leden. van. de Commissie der Ver. Naties achter de schermen druk uit oefenen om te komen tot een com promis en een mislukken van hun pogingen tot oplossing van het Ne derlands-Indonesische geschil te voorkomen, Het bloemencorso dat georgani seerd werd door de bloembollere dorpen Sassenheim, Lisse en Hille- gom: is Zaterdag-een groot succes geworden. Een ,4^-tal- deelnemers heeft aan dit corso medegewerkt door grote stukken te doen,mede rijden.. Het corso wérd' gadegeslagen door tienduizenden toeschouwers uit geheel Nederland. Van allé oorden was men naar. de bollenstreken ge komen-om y:m dit groots gebeurén getuigete zijn. De: burgemeester van .Lisse deelde- na afloop de pryzen uit. Zoals- wij- reeds in éen deel van onze edities, méldden heeft Zatér. morgen om hall vijf de-vader, van de 13rjarige Ep.pie Mei'lof .uit Almelo het lijk van-zijn 2oontje' in de bossen by het beekje delclee gevonden. Reeds dadelijk bestond er ernstige verdenking tegeri de 35-jarige H. J. Visser, eep kostganger van de familie Méilof die voortvluchtig .bleek. Hedenmiddag heeft de Almelose politie de man aangehouden. -Kort na zijn arrestatie, heeft hij 'n vol ledige -bekentenis afgelegd. Ruim60.000 voetbal-enthousiasten vulden Zaterdagmiddag het grote Feyenoord-stadion te Rotterdam, waar. zij getuige waren van de wel verdiende overwinning, die de .Ne derlandse amateur-voetballers be haalden op hun' Franse beroeps- collega's: (Luchtfoto KLM). By hetlossen van een RLM.- machine op- het Londense vliegveld bléek Zaterdag dat. een der -overi gens goed -verpakte .zwérnien bijen was los'geraakt en in het vracht- ruim rondzoemde. Toen een der vrachtemployées het luik van' dit ruim opende, kwam de zwerm naar, buiten en. verspreidde zich over ^het yliegyeld. en ook, ,via de opéhstaande."deur, ür.dé 'cabine. De» passagiers- hadden tiet vliegtuig echter'al geruime-'tjjd verlaten en hebben van deze btfeiiaanval .niets gemerkt. De H-L-M. neemt maat regelen, dat in de toekomst derge lijke uitbraakpagingen worden voor komen. - Dimitrof, de. Bulgaarse premier, van wie kort-geleden werd gemeld, dat hij om gezondheidsreden^» -in de- Sowjet- Unie vertoeft, heelt een ministerieel kernburéau gevormd, waarvan hij zelf aan het hoofd staat. Andere leden van dit kernkabinet zo\iden onder roeer zijn: Kolarof (vice-premier), Georgef en -Tralkof. Te Parijs vindt sedert enkele da- me oplossingen ijverde omdat hij een onder communistische auspi ciën een congres voor de vrede plaats. Tot dusverre is het verloop van dit congres, waaraan onder andé ren de Russen Fadajef-, en Ilja. Ehrenburg de Fransen Joliot-Curie en Picasso, en de Italiaan Nenni deelnemen weinig sensationeel ge weest, De voornaamstei kost; bestond uit de gebruikelij ke scheld-tirades -te gen-het Anglo-Amerikaanse impe rialisme èn eén mateloze 'verering' van de .SowjetUnie, als enige macht ter wereld, die de vrede voorstaat,Zaterdag, echter .viel het congres van de ene. sensatie, in de andere. Een der sprekers. John Rogge, een voormalig Amerikaans, rege ringsfunctionaris waagde het -■ -niet slechts critiek te* oefenen op de V.S. maar evenzeer op dé Sowjet Unie. Aanvankelijk waren de-dui- zenden gedelegeerden stil van schrik, om daarna een gejoel en gefluit in.te zetten,, dat de woorden'van Rogge overstem de. Rp|ge zei dat hij voor yreedza- MARECHAUSSEE - TREKT de Ne-, derlandse grens b0 Zevenaar over op weg naar EItcn, waar de over- dracht van 19.54 km2 grondgebied met- .7500 bewoners zal geschieden. (Van onze speciale verslaggever) ELTEN, 23 April -Tweehonderd meter voor de oude Nederlandse grens juist voor de bocht van de weg bujten het gezicht van de bevolking van het. juist-geannexeerde 'ge bied naast de weg staan twee „Otters". Vinnige pantser-.' wagentjes van de Koninklijke Marechaussee,.waarmede dit wapen in actie komt wanneer het" er spannend, gaat. uitzien. De venijnige korte loop der mortieren onder éen hóek van 45° omhoog gericht, de twee zware mitrailleurs in stelling. Maar de klep van het mangat staat open en de-bemanning ligt in het, gras te zonnen, naast hen, binnen handbereik, hun witte helmen, die als ze tot over de ogen-zitten,, stoere ongemakkelijke soldaten van hen maken. voerde, was er wed spanning,-was er een. stil en tóbfa merkbaar verzet. Onbehaaglijke spanning over'wét er zou gaan gebeuren. Verzet uit pro- lest tegen een krenking van.nationa le' trots; In .de woonkamers der huizen langs de weg van Babberich naar hlten drong de zon door de' gesloten gordijnen'naar binnen, Eri'zo kon'ik de inwoners van-dit gebied :zien, in hun. kamers, de gezichten naar.-ons toegewend, Maar.de gordijnen 'ble ven dicht. De minder ,-onbuigzamen waren in kleine groepjes in:de deur Zonder die potjes bleken bet graag pratende en gul lachende kerels, waarmee het prettig moet zijn een glas bier te drinken. Zij .zijn het nieuwe gebted niet binnengetrokken. In nieuw-r-cberla n d is het immers rustig gebléven. En. toch, toen de autobus mij aan de staart van de bezettingscolonne over de weg naar het'dorpje Elten Daar komt de nieuwe grens! Duitse douane-ambtenaren slaan, onder toezichj van Nederlandse autoritei ten, bevlagde paaltjes in de grond. 3ms& tekomën, rr.aar zelfs de kinderen Heven ontoeschietelijk. Donkere, critische1 .ogen-en* als 'er een-hand. 'omhoog ging en-'eemmond e'en'groet riep,,dan was dat een-groet van Ne derlanders aan hun- binnenkomende landgenoten.—Dat: .was.,.dietenige enthousiasme. Zo-kwam-ik op de nmarkt van El ten juist voor het Raadhuis, binnen welks muren U.-CÓ1. Collins, -de Brit se'. Kreis-commandant het gezag aan landdrost Blaauboer- overdroeg. Een vrij., dichte menigte was samèngè- dromd,; geïnteresseerd en niet' on vriendelijk. Plotseling echter was er een luid geschreeuw van een dronken Duit ser,' - die rin" félle krachttermen' van zijn' liefde voor' Duitsland begon te- getuigen. ..Marechaussees' en. douane mannen keken naar de' schreeuwer. De reactie van de inwoners - was frappant. Enkele vrouwen drukten hem de. hand op de mond en mannen sleepten hem weg. In dat ganse schijnbaar -onbelangrijke gebeuren* manifesteerde zich een ding; vrees. Vrèès'VÖo'r''wraak' eh' wöédè van 'dé Hollanders;angst., enonzekerheid,. dat wij zullen zijn, zoals zij zelf, bij ons zijn geweest. In - groepjes - van vier zag ik -de marechaussees langs de - huizen trekken om'kwartier te' maken voor de zestig.,man.bezettjlng. eh'douane. Wif-gehëlmd, in een rijtje achter elkaar. Zij hadden hét gewéer in» de aanslag,; maar hun' stem klonk vriendelijk en hun optreden was be- léëfd; Toch 'moestén zü vorderen. Op het raadhuis tróf ik de Britse kreis-cómmandant-COllins. ,De best georganiseerde bezetting die ik ooit heb gezien! En ik heb er wat gezien!" complimenteerde hij' ons. En Pairy, zijn assistent, boog zich plotseling-tot mijover-om me te verzekéren, dat wat we ook móch ten doen, dé smokkelaars van Elten er bij hem niet meer in komen. Ik help het hem hopen! Wat later stond ik-weer aan de nieuwe grens. Landmeters en 'arbei ders bakenden er de .nieuwe schei dingslijn -tussen Nederland en Duits land af.. Witte stenen met oranjekop- pen werdén er. in de verf gezet. Op een hoop lagen de kleine driepuntige rood-witte vaantjes waarmedé 's ■morgéns de eerste afbakening was geschied. Die waren al door de per manente grenspalenvervangen en douane-ambtenaren en maréchaus-: sees hadden, hun posten,nu ook be trokken. Waar zij-niét stonden ver vulde het nieuwe grensrivier!jede Wild hun taak. Bij de oude. jammerlijk kapot, ge schoten abdij op de Hoog-Eïtérberg zag ik in de diepte de eersté Neder landse 'treinhetba ahvaktot de .grens..proberen..'. Voetje voor voetje als het ware. Je, kón immers niet -weten? Toen ik-weer door. Elten reéd was de menigte verspreid ,en- alleen de mannen* van dé maréchaussee die hier. alles.tegelijk zijn;,boden nóg .éeh- ongeweon beeld. -En ook natuurlijk de Bekantmachungeri. 'met 'distribu tie en. meldingsplicht. Bij mijn. terug keer in hét oude Nederland lag de bemanning van dé twéé Otters nog in het gras te slapëh. Zy-wdrën, aan de' correcties-nieste -pas -gèkomen.- ervan overtuigd is dat het. krijgs bedrijfzich zodanig heeft ontwik keld dat het thans mogelijk is „de ze; planeet te vernietigen." „Ik word- moe van al deze be schuldigingen over en weer," ver volgde hij. „het maakt ons pro bleem al te simplistisch en,draagt niet bij tot een oplossing." Er klonk 'applaus toen Rogge -zei -dat decommunisten- „geheel terécht" rh'enen d&t, hët .Marshall- plan hun ideeën bedreigt, Gèsis -klonk echter toen hij hieraan toe voegde-dafc 'de kapitalisten met even veel récht zich iri hun'landen door de communistische partijen en hun agenten bedreigd voelen. De gedelegeerden barstten op nieuw in luid.applaus los .'toen Rogge zei dat „De Ver. Staten-bun handen thuis moeten houden en geên hinderpaal moeten zijn voor sociale hervormingen in Engeland,' Frankrijk en Italië". Het enthousiasme luwde echter v/eer snel toen. hij'hieraan toevoeg de, dat vele -Amerikanen - bange voorgevoelens koesteren op grond van zekere daden van- deKomin- form, :-Met gejouw werd Rogges,opmer king ontvangen dat de Sowjet Unie schuldig is aan 'interveniëring in de binnenlandse aangelegenhe den van zekere andere landen. „Ik ben zeer verontrust door de pogingen om een nieuw Mekka of een nieuw Rome te stichten met slechts deze doctrine, dat ieder een, die de leer r.iet belijdt als een ketter word* beschouwd. Eerder -op de dag schokte de Brit se gedeleeerde Moore de gemoede ren der toehoorders door de waar schuwing: „Laat u zich niet mis- leiden. U kunt niet tegelijkertijd voor oorlog (in China) en wereld vrede zijn." Moore kwam op het congres als vertegenwoordiger van de,interna tionale vereniging- van democra tische rechtsgeleerden. Deze orga nisatie wordt algemeen als com munistisch beschouwd. Moore liet duidelijk blijken, dat hij 'drz niet was. - „Proletarischebureaucraten en bourgeois bureaucraten", zei hij,; „zullen' moeten leren, dat de men-, sen-individuele vrijhéid, vrijheid van het woord, vrijheid vanver kiezingen en vry'h'eid om desge wenst hun regering te wijzigen» willen". De, gedelegeerd en waren.'doodstil.* „Waar blijft .het gejuich waarme de' ..u anders zo gulbent?" vroegi Moore. De korte rede van, Moore begon met de volgende.verklaring: „Iedereen, Amerikaan, Rus of Bui- gaar, die iets met het atoombom- bar dement op zijn ;mëdémenste maken wil hebben, is een ploert." Er was geen énkele reactie. Later voerde- ook nog de Russi sche schrijver .Ehrenburg liet woord. Hij noemde de -politieke leiders - van Me *V.S. „een bende rovers, die weet hoe :uit bloéd, goud te maken." Het minuten lan ge applaus was thans weer niet van de lucht. Voor dé derde maal in 'drie dagen heeft dè politie Harry Po 11 i11, dé secretaris der Britse communis tische party, '.inhéschemiing- moe-' .ten.nemén. Zondag; sprak hfi-in Plymouth een menigte toe Zyn stem ging- echter in het rumoer onder,; toén hy over de incidenten mét dè Britse marinésch'èpén" óp:.de Jangtse wildé spréken. Zeelieden en anderen "wierpen stoelen.-ih 'stenen- naaf Pollltt ?n. Pollitt wérd 'dóór, een stoei'getroffen- en eén zeeman wist- hém te bereiken én schudde hém door: elkaar. De pólitiêfóóëst Pollitt in veiligheidbréngen. Twaalf honderd Hongaarse Jo den, meest kleine zakenlieden, zijn hun land ontvlucht en via Tsjecho- slowakye te Wenen aangekomen. Zij 'verklaarden, dat. hun vlucht door het Joodse bureau was geor ganiseerd. Zij verlieten Hongarije in kleine groepjes en verzamelden zich in Bratislava, vanwaarzij'ge zamenlijk de ..Oostenrijkse.' ,grens* overschreden. Volgens hun zeggen hadden dé Hon gaaf s-Tsjechoslo- waakse grensbeambten „een oogje dichtgedaan".. Deze mensen, die. spoedig .naar/ Israel hopen te vertrekken, zeiden dat zij Hongarije verlaten hadden, omdat „daar nu geen plaats is voor zakenlieden". De 84-jarige Charles Hart heeft; Zon dag te-Londen Onder grote en hartelij ke belangstelling 24 mijl (38.5 k.m:) naro gelopen. Het was bijzonder warm, vandaar dat de krasse baas de eerste 32 k.m. niet volgens zijn voornemen in 5 uur kon afleggen, maar er 5.30 uur voor nodig had.- Na afloop van zijn race zei hij. aan de voet van 'het stand beeld van Nelson op -Trafalgar" Square zijn voorhoofd bettend „Ik heb in de loop der- jaren toch wel aan snelheid ingeboet, maar de volgende keer hoop- ik het beter te doen. Dat nam echter niet weg. dat verslaggevers, die tracht ten hem hardlopend bij te houden, toch inhem huh meerdere moesten,- erken nen en de strijd "staken. Hart waa daarover in hét geheel niet verbaasd. Toen hö 50 was 'had hij op eer» sintel- baan vier elkaaraflossende Jonge ke rels er gedecideerd afgelopen. In 1924 heeft hij tegen een renpaard gelopen en het dier .acht mijl achter zich ge laten. Naar zijn zeggen heeft hij in rijn' leven in Mtaal driekwart Tnillioen. mijl liardgelopun onder alle weersomstan digheden. Hij zei. dat. hij. in 1929 in. California een ,'.duurlotïp"-wedstrIjcl had gewonnen door 1062 uren onafge broken in beweging te blijven. HU was toen „nog maar 63"' zei hij. Het on geoorloofd gebruik van benzine by het reinigen van vloeren „is waarschijnlijk dè oorzaak van «en ernstige ontplof fing in de militaire gevangenis te Mannheim. -Zes Amerikaanse -soldaten werden daarbij levensgevaarlijk ge wond. Zés mannen hebben een "huis- ran 5 kamers te New Brunswick. (New Yërséy,V:S.l in- dp wereldrecord tijd van 2 -min. 30 sec. geschilderd, als ;be- Jdning voor'de diensten..die de 23-Ja- rige Bob Haelzie, dié in dé oorlog een béen verloor, aan 'het land hé wezen heeft. De spatten, vlogen de ZdOO- toe schouwers om de óren toen: óe-mannen 55 liter verf smeerdenóp .Cape Cod Cottage, een huis. van 20.ÖOO dollar dat aan Hoelzie en>de aardige blonde.tele foniste die hij van pïsn is-in .funl te huwen.* door de .burgerij van New Brunswick Is geschonken. *.Het record is officieel 'erkend door de bjj de AFL aangesloten bond Van-. schilders en de corateurs- Het oude record stond op naam van schilders in Schenectady die aan een soortgelijk -huis liiet minder .dan 3 minuten 13 seconden hadden; be steed. Millioèncn Amerikanén 'waren door middel van hun televllslerappara- ten getuige van de formidabele pres tatie van, de schilders van* New Bruns wick en weer andere mililoenen -volg den het ooggetuigeyerslag-van de' ra- dio-rèportérs. De' onlangs te-Londen overleden,,m'wquw Eleanor Monro Walker heeft een zonderling'" testament nagelaten: Van. haar vermogen dat 1142 duizend dolar bedraagt moet vier duizend dollar besteed worden voor een passende laatste -rustplaats Ivoor haar en haar.lievelingshond „Chu Chu" Beider lichamen moeten gebalsemd worden en In éen kist - met. glazen dek« set gelegdVervolgensmoeten - de stof- felhke resten van.béiden worden bij gezet In «5en grafkelderof mausuleum op" een begraafplaats 30 kilometer' af stand van Marble Arch.gelegen- in het Centrum van Londen." Wijlen mevrouw ■Monro—Walker bepaalt voorts-» dat -het graaf .Van haar. en ChU' Chu van een „passend gedenkteken"-'moet worden •voorzien. - VHI.T KOEL Weersverwachting, 'gel dig van Maandagavond tót .Dinsdagavond (op gemaakt *om 10 uur). Méést 'matige wind uit Westelijke. richtingen. Wisselend bewolkt met nog enkele plaatselijke regenbuien, vrij koel.. 26 April: Zón op 5.21. onder 13.55 uur; Maan óp4.53, onder 1S.Ö5 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1