Rusland zoekt naar uitweg uit Berlijnse blokkade HET ROTTEKDAMSCH PAROOL Grootscheeps plan voor bewapening W.-Europa Vliegtuigongeluk eist vijf doden Voeling met Amerika heeft hoopgevend verloop Op ek kantel Vlees en vet vrij Groeiend streven naar een sociale ordening" Amerikaanse vloot verlaat in allerijl Sjanghai Negende jaargang No. 97i Eerste contacten twee maanden geleden Amerikaans materieel ter beschikking van Atlantische mogendheden Duitse en Italiaanse industrie wordt ingeschakeld Brits zeekasteel vergaat bij de eerste reis Conferentie te Batavia zoekt nieuwe basis voor accoord Onze verliezen in Indonesië Vorming: Westduitse staat gaat door VS minister van marine treedt af Reductie Marshallhulp door prijsdalingen Deze herfst 45 Textielpunten aangewezen Zes weken in de lucht zonder onderbreking Middenstandsraad zal ij m niéuwe vorm herleven Dr. Malan Donderdag in ons land Instructietoestel nabij Schiphol tegen boom gevlogen Koningskwestie dreigt rust te verstoren Attlee over beschieting van de „Amethyst" Verwarring stijg met het uur De namen der slachtoffers Kleinere correctie bij Vaals lil ikort__ bestek J TSJANG KAI SJEK IN SJANGHAI Weerbericht Woensdag 27 April 1949,. Red. en Adm. Lange Heven 141, Schiedam Tel. 6r:o0 Abonn.prijsi per week 0.32 per kwartaal 4,10. losse nummers 0.09 Opgericht door dö Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Uitgave N.V. D» Nieuwe Per» Postgirs 398644 aantier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Dlreeteart B. de Vries Hoofdredacteur: W. B. F. Schaper De geruchten bleken waarheid te bevatten» De Sovjet-Unie staat sedert medio Februari in contact met de Verenigde Staten om te komen tot opheffing van de blokkade van Berlijn. De besprekingen hebben tot dusver een hoopgevend resultaat gehad. Dinsdagavond was men in Washington vol vertrouwen dat binnenkort de grote vier, de V.S., Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie de besprekingen over dc Duitse kwestie zullen hervatten» De Sowjet Unie verklaarde zich bereid nog voor het begin van deze besprekingen de blokkade van BerlUn op te heffen. Reeds zouden ln bet Sowjet-hoofdkwartier technische voorberei dingen worden getroffen om de blokkade te doen eindigen. Men acht bet mogelijk dat bet normale verkeer binnen een tot twee maanden wordt hervat. De laatste schakel ln de keten, van gebeurtenissen die aan de huidige situatie voorafging (De verzending van een tegemoetkomende nota aan de vertegenwoordiger van de Sowjet unie, Jacob Malik, Hed.) was een onderhoud dat de Amerikaanse on derhandelaar, 'dr. Jessup, Dinsdag had met president Truman. Na afloop van dit gesprek zeide Jessup: ..De zaken zien er hoopvol uit" De eerste schakel werd ge vormd door de antwoorden die Sta lin 27 Januari gaf op schriftelijke vragen van de Amerikaanse journa list Kingsbury Smith. In deze antwoorden roerde Stalin de valuta-kwestie voor Berlijn (een. van de voornaam ste struikelblokken voor over eenstemming) niet aan. D|t trok in Washington de aan dacht en op 15 Februari stelde Jes sup aan Malik de vraag of het feit, dat SÉalin geen melding- had ge maakt van de valutakwestle „eniger lei bijzondere betekenis had". Tegen de prutsers! EEN van de voordelen* van onze maatschappij, vergeleken bij die van een halve eeuw of langer terug, is, dat de mensen hebben geleerd veel meer zorg aan zichzelf te besteden. De hygiëne is ontzag lijk verbeterd en daarnaast is men, al is de toestand nog lang niet be vredigend, geneigd slechte ogen door een bril te beschermen en zie ke tanden of kiezen door 'n kunst gebit te laten vervangen. Aan het dragen van een bril is tegenwoor dig niets vreemds meer. De tijd, dat een brillendrager door de straatjeugd werd nageroepen, ligt alweer ver achter ons, Thans is de tandheelkundige behandeling op weg een grote vlucht te nemen. In ons land is hiervoor een ruim ar beidsveld, want het gebit van de gemiddelde Nederlander is niet best. De schooltandverzorging is jn tweeën gebroken en gezonken, nog jong en het zal wel enige jaren duren voor deze methode resulta ten gaat afwerpen. Op 35 Maart antwoordde Malik dat het laten vallen van de valutakwes tie door Stalin „niet toevallig" was. Sedertdien zijn de besprekingen voort gegaan met het hierboven ver melde resultaat. Engeland en Frankrijk hebben niet rechtstreeks deelgenomen aan de be sprekingen. Wel zijn zij voortdurend op de hoogte gehouden door de Ver enigde Staten. Dit is onder meer ge beurd tijdens 't verblijfin Washing ton van "de Britse en Franse minis ters. Bevin en Sehuman voor de on dertekening van het Noord-Atlan tische Pact. Het door de drie Westelijke mo gendheden ingenomen standpunt wordt in de Amerikaanse'verklaring weergegeven als: L Wederkerige en gelijktijdige opheffing van alle beperkingen van verbindingen, vervoer en handel tus sen de Westelijke zones en Berlijn. 2. Het vaststellen van een begin datum voor de bijeenkomst van de raad der ministers van buitenlandse zakrni der grote vier. Op 10 April overhandigde Malik het Russische antwoord. Enkele pun ten vergden toen nog nadere ophel dering en een nieuwe nota ging naar Moskou. Waarschijnlijk op grond van deze nota deed het Russische persbureau Tass Dinsdag zijn publicatie over de lopende onderhandelingen. Deze publicatie werd gevolgd door de opening van zaken door Amerika, waaraan het voorgaande grotendeels is ontleend. Naar Reuter in Lake Success ver neemt, zullen Jessup en Malik heden een nieuwe informele bespreking hebben over de Berlijnse kwestie Gezaghebbende kringen te Lake Success waren met bereid de juiste plaats en tijd van de bijeenkomst mede te delen. Uit een gezaghebbende bron te Washington werd vernomen, dat het Malik .duidelijk is gemaakt, dat de vorming van een West-Duitse rege ring niet zou worden vertraagd. Deze achtte echter ruim voldoende tud aanwezig tussen thans en de streefdatum voor de instelling van een West-Duitse regering m Juli om de Berlijnse kwestie te regelen. Het Amerikaanse Liberty-schip Robert Lowry, dat met beschadigd voorschip btj de werf Wilton-Fyenoord te Schiedam ligt, heeft een nieuwe neus gekregen afkoinslig van het libertyschip Samlong, dat door Frank Rijsdyk te Hendrik Ido Ambacht wordt gesloopt. Passen moet die neus wel, omdat de onderdelen der Liberty~schepen toch allemaal uit eenzelfde „bouwdoos" komen. Op de foto: de scheepsneus, hangend in de takels van een grote drijvende bok, passeert de Koningshaven, op weg van Hendrik Ido Ambacht naar Schiedam, Amerikaanse militaire auto riteiten hebben becijferd d&t de elf landen van het Noord- Atlantische Fact een bedrag van 1.138 miUloen dollar aan wapenen behoeven om met succes weerstand te kunnen bieden aan een poging tot over rompeling door de Sowjet Unie. President Truman zal spóe- dig de Amerikaanse volksver tegenwoordiging een desbetref fend wetsvoorstel voorleggen. De levering van deze wape nen zal geschieden als schen king. Intussen sukkelen duizenden landgenoten met-een zieke mond; de poliklinieken hebben het na de oorlog enorm druk gekregen en de vaak sensationele, maar ook kostbare reclame, die soms wordt gemaakt, levert het bewijs, dat er met kunstgebitten veel geld te verdienen valt. Dat opent natuur lijk wijde perspectieven, In het bijzonder voor de knoeiers! En als het eenmaal zo ver is, dat een aantal mensen met verprutste monden rondlopen en daarvoor bovendien veel geld hebben moe ten betalen, dan is het inderdaad de hoogste tijd, dat aan de prak tijken der onbevoegden paal en perk wordt gesteld. De stemmen om een wettelijke regeling klinken dan ook de laat ste tijd steeds luider. Aan het ein de van de vorige week is zelfs een congres aan dit vraagstuk ge wijd, waaraan ook de Belgische en Luxemburgse organisaties van tandtechnici hebben deelgenomen. Uit de mededelingen, die daar werden gedaan, blijkt o.a. dat er veel te veel tandtechnici zijn. Het overcompleet wordt geschat op 30 0 40 Men onderscheide terdege het verschil tussen een tandarts of tandheelkundige met een tandtech- nicus. De eerste is bevoegd medi sche behandeling toe te passen, de tweede vervaardigt op aanwijzing van de tandartsen prothesen. Nu voeren de tandtechnici een actie om meer bevoegdheden. Zy willen zelf afdrukken mogen nemen inde mond van de patiënt, eventueel, on der supervisie van de tandarts en zij voeren deze actie met het mo tief, dat ze het werk van de reeds overbelaste tandartsen hierdoor zouden kunnen verlichten. Maar daarvoor is een wettelijke regeling der examens nodig, waar door men beschermd wordt tegen prutsers; en de laboratoriumhou- ders zullen dan moeten kunnen be schikken over een vestigingsver gunning. Er is dus het een en ander te doen. Samenwerking tussen on dernemer en werknemer, perfecti- onnering dar vakkennis en een ge ordende loonsverhouding zijn ver dere punten, die op het programma staan. Het is prachtig, dat hieraan thans wordt gewerkt. De volksge zondheid is een te kostbaar goed om opgeofferd te worden aan lie den, die alleen maar aan het spek ken. van hun eigen portemonnaie denken. Voor de kust van Zuld-Ameriba, ter hoogte van Rio de Janeiro is het 17.500 ton metende nieuwe Britse passagiersschip „Magdalena" Het schip was op de thuisroute van zijn. eerste officiële reis. Maandag was het schip op een rif gelopen en door Zyn passagiers verlaten, doch men slaagde er in het schip vlot te krijgen en begon het naar de haven van Rio te sle pen, De „Magdalena" maakte snel water en de aan het strand samen gestroomde menigte zag haar plot seling met de voorsteven diep weg zinken. De toestand werd ten slotte on houdbaar, zodat de bemanning het schip moest verlaten en enige seconden daarna brak het in tweeën. Men heeft alle hoop het schip nog te kunnen bergen, opgegeven. De „Magdalena" was voor twee millioen pond sterling (circa twin tig milüoen gulden) verzekerd. Het schip werd in Mei van het vorige jaar te water gpjeten. De RepnbJikelnse premier, Hatta, heeft gedurende meer dan vier uur gesproken met de leden van de Re publikeinse delegatie, nadat h$ Maandag persoonlijke besprekingen met dr van Koyen gevoerd had. Na de bijeenkomst van gisteren heeft Hatta een persvertegenwoordi ger medegedeeld, dat dé Nederlan ders en Republikeinen „een nieuwe formule" zoeken, die het mogelijk maakt voort te gaan. Hij verklaarde met nadruk, dat de besprekingen voortduren en dat hij vanaaag een nieuw onderhoud met dr van Royen zal hebben. Hatta bevestigde, dat het algeheel herstel van de Repu blikeinse regering te Djogja de eer ste stap moet zijn tot uitvoering van de resolutie van de Veiligheidsraad Wat het Nederlandse voorstel in zake het terugtrekken uit êan zone van 8 km rond Djogja betreft ver klaarde Hatta, dat dit eveneens slechts een eerste stap betekent, die gevolgd moet worden door 't alge heel herstel van het republikeinse bestuur over het gehele gebied van het sultanaat Djogjakarta. Hatta besloot: „Indien de Neder landers practische mensen zijn, zul len zij de rechtvaardigheid van deze eisen moeten erkennen**, Hij voegde toe. dat het opdringen van de Chi nese communisten de Nederlanders tot nadenken zou moeten stemmen. Aan dr. Ir. F. B a k k e r Schut, directeur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, is op riJn ver zoek eervol verleend. Frankrijk, dat de kern van de continentale verdediging zal vormen ontvangt het grootste aandeel, op de tweede plaats staat Engeland en Italië volgt als derde in de ranglijst. In de elf landen van het Pact zullen Amerikaanse militaire mis sies worden gestationneerd om toe zicht uit te oefenen op de wapens en behulpzaam te zijn bij de in structie» De-behoeften van de elf mogend heden worden in de volgende volg orde omschreven: 1. Amerikaanse wapens; 2, Reserve-onderdelen voorbestaan de vervoermiddelen en andere uitrusting. 3- Grondstoffen on. de binnenlandse wapenproductie te bevorderen. Tot de wapens, die in het bijzon der benodigd zijn om elk snel offen sief tot staan te brengen, aldus Amerikaanse functionarissen, beho ren Amerikaanse tanks, anti-tank wapens en artillerie. Plannen zyn in voorbereiding om gebrïiik te maken van de Duitse staalindustrie en zo mo gelijk de buiten bedrjjf zijnde fabrieken in Noord-Italië met than9 werkloZB Italiaanse ar beidskrachten ln te schakelen- De diplomatieke medewerker van „New York Times" geeft de vol gende bijzonderheden over het Ame rikaanse plan: De verstrekte wapenen mogen niet gebruikt worden buiten het Noord-Atlantisch gebied; Zy mogen niet gebruikt worden ter vervanging van gelijke wapenen voor gebruik buiten het Noord- Atlantisch gebied. Zij mogen op geen enkele wijze over gebracht worden naar andere landen. Sommige bijzonderheden van het militaire hulpprogramma zijn zo vertrouwelijk, dat deze zelfs niet aan het congres, dat het geld beschikbaar zal moeten stellen, zullen worden meege deeld. 6 Onder deze bijzonderheden vallen: Het bedrag, dat elk land aan wapens zal krijgen, de soorten en aan tallen wapens, welke verstrekt zullen worden en de juiste toestand van de Europese strijdkrachten. Men verwacht dat tegen deze strikte geheimhouding in het con- gres krachtig verzet zal bestaan. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de vol gende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd (16 daden): Kon, Landmacht: 31 Maart: sold. J. h. Maas nr. 280216697, Maarheere (N.-Br.) 2 April: sold. E. Smits, nr.* 270903122- Arnhem. 7 April: sold J. Pinster, nr. 260117134, Rotter dam; sold. J. W. C. van der Worp, nr. 260804192, Amster dam-W. 8 April: sold. A. Blaau- we.idraad, nr. 250621092, West- broek,- majoor F. H. M. Hazelnet, Breda: korp. A. Koopmans, nr. 250323D23, Leeuwarden. 10 April: said. S, C. Sanders, nr. 260117230, Amsterdam-C. 11 April: sold. J. Breedveld, nr. 280206571, Bol nes: sold, A, J. Busschers, nr. 270611087, Hengelo-O: sold. A, J. Krikken, nr. 241237152, Vriezan- veen; sold. I. G. Swalen, nr. 260511158, Vessem (N.-Br.). 12 April: sold. H, A. Mars. nr. 260712204. Dalfsen; sold. A. Meeuse, nr. 261215025, Amster dam-W.; sold, D. C. Mekking, nr. 230820436. 's-Gravenbage. 16 April: korp, P. G. L Verbiest, nr. 270933149. Amsterdam-W. Het Britse ministerie van bui tenlandse zaken heeft bekend ge maakt dat de vorming van een Westduitse staat geen stagnatie zal ondervinden ook al komen de onderhandelingen die over de op heffing van de Berlynse blokkade worden gevoerd tot resultaten. De korte verklaring die door het ministerie gegeven werd luid de als volgt: „Zoals duidelijk be kend is gemaakt zal een ontmoe ting van de ministers van buiten landse zaken van de Grote Vier in geen enkel opzicht veranderingen kunnen brengen in de besluiten die door de ministers van buiten landse zaken van de drie weste lijke mogendheden te Washington genomen zyn betreffende de for mering van een West-duitse staat." t De Amerikaanse munster van marine, John Sullivan, is gisteren afgetreden "it protest tegen het feit. dat de bo' van het nieuwe 65 000 ton grote super-vlipgdekvhiD. waarvoor on!an«": de kiel werd ge legd. niet doorgaat, Sullivan's heengaan was niet on verwacht. De oorzaak is, dat hij meent dat bij de Amerikaanse de fensiepolitiek niet naar behoren rekenmet de vloot wordt -**• houden. Verleden week werd bekend ge maakt. dat de V.S. besloten hadden de bouw van het,rauzen schip te an nuleren. President Truman heeft Dinsdag aan het Amerikaanse congres me degedeeld, dat het door de lagere prijzen mogelijk zal zijn. bet pro gramma der hul over1 ening volgens het plan-Marshal) te financieren met 157,8 miUioen dollars minder dan het bedrag, dat door het con gres werd toegestaan. Indien mogelijk suilen vlees en vet deze herfst vrij komen. Verder wordt cr ernstig naar gestreefd de distributie van kaas en koffie af te schaffen. Dit deelt de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mee in een nota ter toelich ting van enkele wijzigingen in de begroting van het Landbouw-ega- lisatiefonds. (Van onze Haagse redacteur) In aansluiting op ons bericht van gister En kunnen wy thans medede len, dat vanaf 28 April 45 textiel punten van de textielkaart CA 905 zijn geldig verklaard. Geldig wor den: S X punt, T 1 punt, S 5 pun ten, T 5 punten, S reserve ter waarde van 10 punten cn T reserve ter waarde van 15 punten. De aandacht wordt er op geves tigd dat deze bonnen weer vier maanden geldig zijn. Na zes volle weken, 1008 uren, onafgebroken in de lucht te zijn gebleven, zjjn de vliegers Dick Rie del en Bill Barn's Dinsdag by Ful- lerton in Californië geland. Het record werd gevestigd met een een-motorig vliegtuig van 145 P.K. Tijdens de vlucht werden 120,000 km. afgelegd, dat is drie maal de omtrek van de aarde en 26.000 liter benzine verbruikt. Het oude record werd tien jaar geleden gevestigd en bedroeg 726 uur. Prof. Muiswinkel neemt waar „De Middenstandsraad in zijn huidige vorm zal verdwijnen, als de publiek-reehtehjke bedrijfsorgani satie in werking treedt. In de nieu we vorm, waarin hy dan herleeft, zullen, ook vertegenwoordigers van de grote winkelbedrijven, van de coöperaties en. de werknemers zit ting hebben, al zullen de speciale behoeften van het kleinbedrijf blij ven overheersen. Zo zal hij dan een afspiegeling zyn van de belangen van allen, die w de zelfstandige de tailhandel en het ambacht hun brood verdiennen." Dit zei prof. dr F. L. van Muis winkel, de voorzitter van de Middenstandsraad, die ter gelegen heid van de. 250-ste vergadering, gedurende hef twintigjarig bestaan van de Raad gehouden, in een bij zondere openbare zitting bijeen kwam te 's Gravenhage. Prof. Muis winkel gaf een uitvoering overzicht van de geschiedenis van de Raad, die steeds in goede harmonie met overheidsinstanties werkte en door deze als adviescollege, o.m, voor het vestigingswet-klembedryf, was erkeod. In deze historie ontwaart men, zo zei prof. Muiswinkel, een duidelijke manifestatie van hek groeiende streven naar maatschap pelijke ordening! die m de toekomst zal worden verwezenlijkt. Een star fchema voor de nieuwe vorm van de Middenstandsraad bin nen. de publick-rechtelijke bedrijfs organisatie is niet ontworpen. Hij zal, evenals de middenstandsraad in zyn tegenwoordige vorm, moet op- Zoals reeds gemeld is zal de minister-president van Zuid-Afri- ka, dr. D. F. Malan, een bezoek aan Nederland brengen. Donder dagmorgen wordt dr. Malan op Schiphol verwacht. 's Middags wordt dr. Malan op het paleis Soestdïjk door de Konin gin ontvangen. Vervolgens gaat hij naar Utrecht voor een informeel bezoek aan de stad en de universi teit. De volgende dag reeds ver trekt dr. Malan met zijn eigen vliegtuig naar Berlijn. bloeien uit de natuurlijke organisa tievormen van het bedrijfsleven. Verder zal in het leven worden ge roepen een „commissie detailhandel en ambacht" van de sociaal-econo mische raad. Deze commissie zal als het ware fungeren als een „midden standsraad in nieuwe styl". De staatssecretaris van Economi sche Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, die de vergadering als gast bijwoonde, zei o m., dat de regering de arbeid van de Middenstandsraad zeer op prijs stelt. Ook hij legde er de nadruk op, dat de publiekrechte- lijkebedryfsorganisatie samenge steld en gedragen moet worden door de vrije organisaties van het be drijfsleven en der wefrknemers. De overheid zal zich niet mengen in dc samenstelling van het bestuur. Drie Nederlandse leerling-vliegers, een Engelse instructeur en een instructeur-telegrafist van de Rijksluchtvaartschool te CUze-Rijen hebben gisteravond om vijf minuten voor half elf het leven verloren bij eea vlieg tuigongeluk vier kilometer ten Noord Westen van het vliegveld Schiphol. Het toestel, een Beeehcraft. de PH-T.PDI voerde met nog vier vliegtuigen van hetzelfde type nachtelijke oefeningen uit boven Schiphol, Men instrueerde zogenaamde doorliggende landingen, cLw.z. dat het vliegtuig landde op de startbaan en gelijk weer de lucht inging. Vermoedelijk heeft het vlieg tuig hierbij niet voldoende hoog te gewonnen- Het botste tegen de bomen nabij een boerderij bij Badhoevedorp, sloeg over de kop en belandde"- op de walkant van de Hoofdvaart van de Haarlem mermeer. Er deed zich een explosie voor waarbij alle vijf inzittenden het le ven veiloren. Van het vliegtuig is slechts een wrak overgebleven, dat half in het water van de Hoofd - vaart ligt De linker.notor kwam in de sloot, die om de boerderij hgt, terecht. Spoedig waren een commissie van onderzoek bij luchtvaartrampen en leJ.n van bei parket van justitie ter plaatse. De duisternis maakte het echter vrijwel onmogelijk met vrucht het onderzoek te doen. De weg is geheel onverlicht. Bovendien kon de boerenfamilie Thyssen, die ternauwernood aan een catastrophe ontkwam, weinig inlichtingen ge ven, omdat alle leden zich reeds ter ruste hadden begeven. De vijf Beeehcraft toestellen wa ren 's avonds om negen uur opge stegen van hun basis te Gilze Rijen voor Schiphol. De vier andere toe stellen hadden niets van het onge luk van de PH-UDX bemerkt. Op Gilze Rijen vindt de opleiding plaats voor Nederlandse burgerpiloten. Het verongelukte toestel is een twee-motorige Beeehcraft, van het type D 18-s, een laagdekker met in trekbaar landingsgestel, twee rich tingroeren eneen staartwiel en biedt plaats aan twee piloten, een radio-telegrafist en twee passagiers De Rijksluchtvaartschool gebruikt deze machines voor de opleiding van piloten voor de burgerluchtvaart. Na afloop van een Dinsdag ge houden vergadering van het alge meen bestuur van het Algemeen Belgisch -Vakverbond is een commu niqué uitgegeven, waarin -.bekend wordt gemaakt, dat het verbond op de terugkeer van koning Leopold III naar België, welke niet de toe stemming heeft van het parlement, onmiddellijk zal antwoorden met een algemene staking. Het verbond zal zich met alle kracht verzetten tegen 'n onwettige actie, van welke kant deze ook moge komen, aldus bet communiqué. Het Algemeen Belgisch Vakver bond, het grootste in België, is so cialistisch en omvat bijna twee derde van de Belgische arbeiders. Het tweede in grootte is het Chris telijk (katholiek) Werkliedenver bond, dat terugkeer van de koning voorstaat. In het Britse Lagerhuis heeft premier Clement Attlee Dinsdag een verklaring afgelegd over de beschieting van Britse oorlogs schepen op de Jangtse Kiang door Chinese communistische troepen. Aan deze uitspraak van de regering was een speciale kabmetS2ltting voorafgegaan, waarin tevens de algemene toestand in China werd besproken. Attlee zeide, dat welis waar de Chinese regering de oor logsschepen van vreemde mogend heden hadden gewaarschuwd zich stroomafwaarts te begeven, maar dat zij zich niettemin met medewe ten en toestemming van de Chinese regering ter plaatse hadden opge houden. Alle pogingen om met de com munisten in contact te treden, zelfs langs schriftelijke weg, hadden ge faald. De gehele Amerikaanse oorlogs vloot op .de Jangtse Kiang voor Sjanghai is Dinsdag plotseling on der stoom gegaan cn in allerijl de rivier afgevaren om buiten het be reik van de communistische artil lerie te komen ter vermijding van incidenten. Zo overhaast voltrok zich het vertrek, dat van de voorgenomen evacuatie van de 205D Amerikaan se onderdanen in deze stad moest worden afgezien. Bijzonderheden omtrent de rode opmars ontbreken. Naar verluidt staan communistische voorhoeden óp slechts 16 kilo meter van de stad. De verwarring in Sjanghai neemt van uur tot uur toe. De toegangs wegen zijn versperd door vluchte lingen, die een menselijke lawine vormen waaraan geen einde schijnt te komen. Een eindeloze reeks voertuigen, beiaden met huisraad en voedsel, trekt de stad binnen en stelt het normale verkeer voor schier hopeloze problemen. Vele armzalige handkarretjes worden voortgeduwd door ver moeide vaders die daarmede hun vrouwen, kinderen en schamele be zittingen naar een veiliger oord ho pen te brengen. Daartussen hobbe len antieke vrachtauto's en andere voertuigen van onbekende datum. Het probleem om al deze mensen van voedsel te voorzien wordt steeds nijpender, vooral nu de stad nagenoeg van de gebieden, waaruit zij van voorraden wprdt voorzien, is afgesloten. De toestand m de stad is des te gecompliceerder geworden als ge volg van de fantastische devalu atie van de Joean. De gouden Joe- an noteerde in Augustus een koers van vier tegen een Amerikaanse dollar, vandaag bedraagt de ver houding 400-000 tegen een, hetgeen betekent dat de kosten van levens onderhoud in acht maanden tijd honderdduizend maal hoger zijn geworden Ook voor de buitenlandse han delsfirma's schept de onzekere toe stand uiteraard tal van problemen. Tal van showrooms staan nog vol met de nieuwste Amerikaanse auto modellen en de vertegenwoordi gers vrezen, dat de aanvallers spe ciale belangstelling voor de nieuw» ste snufjes zullen tonen- Andere zakenlieden, waaronder leiders van enorme bedrijven, maken zich zor gen over confiscatie van onderne mingen nadat de communistische legerscharen over de stad zullen zijn uitgezwermd. De namen van de slachtoffers van het ongeluk met de Beeeh craft zyn: A. H. Bender, instructeur HLS, uit Engeland, 26 jaar. G. J, Klumpes. radio-telegra fist, Wassenaar. 35 jaar. A. A. de Ridder, leerling. Hil versum. 25 jaar. N. Draaisma, leerling, Den Haag, 25 jaar. P. H. Westerhof, leerling. Zeist, 26 jaar. De grenscorrectie bij Vaals, die, geiyk nog Vrijdagavond officieel werd meegedeeld 11 H.A. groot zou zijn waardoor waarschijn- lyk 110 Duitsers Nederlander zou den worden blijkt achteraf slechts 1 Mr H.A. te omvatten. Geen mens, geen huis op Duits gebied veranderde daardoor van nationa liteit. Het schijnt echter, dat er nog enige verandering in de om vang van het aangehechte gebied bij Vaals mogelijk is. De limitatie- commissie, die de grens ten slotte zal vaststellen, zal daarover nog uitsluitsel geven. Een Amsterdamse Uitgever, die deze winter Londens troosteloze bornkraters, puinhopen eti stadsbeeld zag, dal nog altijd ontsierd wordt door de lege plek ken waar eens hulzen stonden kwam op, de gedachte de boel eens wat op te vrolijken met bloemetjes. Hij iegde zijn plannen'voor aan Engelse meisjes, die bh een uitgeverij werkten. Die gin ger, ln hun vrije tij cl aan het werk. Het resultaat Is dat tussen Het puin en de galen van Warwick Square en West- minster een grote bloementuin is ont staan, waar de hele stad over spreekt Tulpen, narcissen, vergeef-raij-nietjes en primula's prijken nu op de plaatsen, waar de „Blitz" zijn sporen achterliet Een Siamese tweeling, die op S18 Apnl te Dortmund geboren werd, Is nog in leven. De tweeling heeft twee hoofden, twee ruggegraten, twee har ten, drie armen en twee benen «Bij de bespreking van een wetsontwerp in het Amerikaanse Congres, dat krachti ger maatregelen vraagt voor de uit wijzing van „revolutlonnaire vreemde lingen", verklaarde een senator dat men ongetwijfeld zal verzoeken de in Enge land geboren acteur Charlie Chaplin, die bekend staat om zijn steun aan communistische organisaties uit V.S. te wijzen Dinsdag heeft koning George van Groot Brittanniè met zijn vrouw het feit herdacht, dat zij 26 jaar getrouwd zijn. Het heeft lang ge duurd voor hun huwelijk een feit was, want koning George hoeft Elizabeth BowesLyon drie maal om haar hand moeten vragen voor zij haar jawoord gaf. De mogelijkheid dat zij eens konin gin een taak die zU op schitterende wijze verricht zou worden, was de oorzaak dat zij drie maal bedenktijd vroeg In een zeer drukke straat te Lubeck liet een jongeman zich plotse ling midden op de rijweg vallen tussen de wielen van een zware vrachtauto. De jongeman had het echter we! zo be keken, ,dat de wielen aan beide zijden langs hem heen rolden zonder hem ie rakken. Toen hij nadat dë auto gepas seerd was op stond vertelde hij tegen, de toestormende voorbijgangers: Ziezo, dat Js een fles jenever verdiend. Volgens het blad van het Chinese nationalistische leger is maarschalk Tsjang Km Sjek per vliegtuig in Sjanghai -aangekomen. Venvacht werd, dat hU een conferentie van vooraanstaande leiders van de Kwomintang bijeen zou roepen, aldus het blad. NIEUWE DEVALUATIE VAN FRANSE FRANC In verband met een scherpe stij ging van de notering van de Axie- 'rikaanse dollar op de vrije valuta markt te Parijs is de Franse franc opnieuw gedevalueerd. De vrije koers voor de Ameri kaanse dollar steeg tot 329,80 francs (de officiële koers van 214,39 francs blijft ongewijzigd). De nieuwe officiële koers voor het Engelse pand bedraagt 1.096 frs (oude koers: 1.061 frs), voor de Belgische franc 619.90 voor 100 Belgische francs (606,60) en voor de Nederlandse gulden 10.240 frs voor 100 gulden (9.920). De ver- koopkoers voor de Nederlandse gulden is 10.270. WAT MEER BEWOLKING Weersverwachting geldig tot Donder dagavond Minder koud? nacht met alleen fn het Zuid- Oostelijk deel van het land nog hier en daar f lichte nachtvorst en mist tegen zonsopkomst Over het algemeen meer bewolking dan vandaag en op enkele plaatsen gedurende korte tijd enige lichte regen of motregen, zwakke tot matige wind hoofdzakelijk lus sen West en Zuidwest. Overdag iets hogere temperatuur. 2B April- Zon on 5 17. onder 19 59 uur; Maan Op 5 14 onder 20 31 uur Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam, Luchtdruk I02S 5; wfnd W.Z.W. 2; tenip, 8,C, max. temp. 10,7 (gistermor gen 1140 uur): min. temp. 6.3 (heden morgen 3.40 uur). Weersgesteldheid: Bewólkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1