i HET ROTTERDAMSCH PAROOL APPARAAT DAT RUSSEN MET STOMHEID SLOEG OPHEFFING DER BLOKKADE REEDS OP 10 MEI Betty en Jetty, slank ep blond, stewardessen bij de A.O.A. Jij üfey'i isSÊs!^wsiéifdiÊSm BERLIJNSE LUCHTBRUG (I) Hoogte en tijd de staalharde begrippen, die iedere piloot beheersen Men spreekt van een luchtbrug maar er zijn er drie V. Nee toch.Heus Westen stelt voor: Conferentie van Grote Vier veertien dagen daarna SJANGHAI, het Stalingrad der Chinese nationalisten? Trawlers terug uit Duitsland Om 1 uur vrij op 5 Mei IPL Nooit was kans op vrede zo groot'' Opdc kahtel Dinsdag 3 Mei 1949 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 6*TOO Abonn.prijs: per week 0.32 per kwartaal 4,10, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Negende jaargang No. 102 Uitgave N.V. De Nieuws Pers Postgiro 393644 Bankiers Am ster dams che Bank te Rotterdam Directeurs B, de Vries Hoofdredacteur: VV, B. F. Schaper liKRftfe. (Van een onzer redacteuren) piER etmaal moeten 4400 ton goederen door de lucht uit het Westen -1- naar Berlijn worden gebracht, anders komen de Berlijnse bevolking en. de geallieerde troepen van „het eiland Berlijn in de Russische zone" van gebrek om. Het is de moeite waard er U even in te verdiepen hoe dag-in dag-uit die 4400 ton goederen naar Berlijn worden gebracht. Dat gebeurt langs drie luchtccrridors. één uit het Zuiden, één uit het Westen en één uit het Noordwesten. Over Noordwest en Zuid vliegen de voedsel- en kolen- brengers naar Berlijn toe, langs West vliegen ze, geledigd, weer naar hun bases Celle. Wunstorf, c.d. terug. De gronddienst is vrijwel overal aan de Britten toevertrouwd, maar in de lucht gebeurt het menigmaal dat er meer Amerikaanse toestellen onderweg zyn dan andere; de C.A.L.T.F. zorgt er voor, dat alles glad, en. „op de seconde", verloopt (Combined Air Lift Task Force). "ReRLIJN bezit drie vliegvelden: Tegel, Gatow en Tempelhof. Op Tegel moet men zijn Frans be heersen. want daar lossen en trans porteren hoofdzakelijk Fransen, op Gatow is het R.A.F.-Engels voor en R A.F.-Engels na, en op Tempelhof valt menig hartig woordje Ameri kaans zoals men het aan de univer siteit van Oxford niet leert: LUCHTBRUG BLIJFT De luchtbrugeen van de meest gigantische scheppingen van de moderne tijd. zat, naar men hopen mag, spoedig door de opheffing van de Berlijnse blok kade ^overbodig worden. Dit be tekent1niét', dat zy spoedig zal worden afgebroken. Het V/esten is voorzichtig geworden en niet van plan de ingewikkelde orga nisatie vanjiet luchtverkeer op Berlijn te vernietigen, vóór het de absolute zekerheidheeft, dat de Russische toeschietelijkheid niet slechts van tijdelijke aard is. Maar wel zullen de piloten Amerikanen, Britten en Fran sen, die zonder onderbreking de West-Berlijners tien maanden voor de hongersnood hebben be hoed, eindelijk wat welverdien de rust krijgen. Nachtvluchten en vluchten tijdens het week einde zullen na het einde van de blokkade waarschijnlijk wor den afgeschaft. Voor slechts korte tijd dus werkt de lucht brug nog op volle toeren en daarom heeft een onzer redac teuren de gelegenheid te baat genomen om in een tweetal ar tikelen de lezer een beeld te ge ven van het byna ongelooflijke dat hier wordt gepresteerd. EUROPESE UNIE IN LONDEN zijn vandaag een aan tal ministers van Buitenlandse Zaken bijeengekomen om de „Raad van Europa" of de „Europese Unie" of welke naam ten slotte voor de nieuwe organisatie van de democra tische Europese landen gekozen zal worden definitief te stichten. Dat is een historische gebeurtenis. Sinds die vage unie van het „Christendom", het Heilige Roomse Rijk, zijn vele plannen voor een vereniging van Europa opgesteld. Zij zijn geen van alle tot uitvoering gebracht. Wel la gen de voordelen van een dergelijke unie altijd voor de hand, maar de hindernissen waren steeds sterker. De conflicten wormen het immer van de behoefte aan eensgezindheid. En toch zijn zij ten slotte de voor naamste reden van de unie gewor den. Want het is laat ons het openlijk uitspre- kpn veeleer de noodzaak tot een gemeenschappe lijke verdediging dan een verlan gen naar eenheid op grond van tra ditie of economische belangen, die de staten van West-Europa tot het besluit heeft gebracht, zich in een soort unie aaneen te sluiten. De grote vraag is, of deze unie in de toekomst zal uitgroeien tot meer dan een uit vrees geboren samengaan tegen een onmiddellijk gevaar, of zij zal wor den tot die werkelijk organische eenheid, waarop de „federalisten" zo hartstochtelijk hun hoop hebben ge bouwd met andere woorden, o£ de mannen en vrouwen van deze lan den er op de duur toe kunnen ko men, zichzelve niet in de eerste plaats als Engelsman, Fransman of Nederlander, maar als Europeaan of ten minste als West-Europeaan te beschouwen? Dit laatste zal dienen te geschieden, wil Europa de grote rol, die het ïn het verleden in de wereld speelde, heroveren. In hel zoeklicht Zonnig weer geldig tot Weersverwachting, Woensdagavond. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Aanvankelijk langs de Wadüenkusl nog enkele overdrijvende wolkenvelden, tater overal zonnig weer met iets hogere temperaturen. 4 Met: Zon op 5.06, onder 2Q.03 5 Maan op 9,02 onder 2,06. Op Tempelhof landen de machi nes uit Frankfort en Wiesbaden (langs de corridor Zuid); op Gatow en Tegel de machines uit Wunstorf. Lubeek, Sleeswij k. Fuhlsbüttel, Fassberg, Celle en Bückeburg (door de corridor Noordwest)." Wat voor machines? zal men vra gen. Tn de laatste tijd gebruiken de luchtbruggeniers het liefst Sky- masters. Yorks. Hastings, Tudors en Lancastrians: de Tudors en Lan castrians zijn bijv. het geschiktst om Dieselolie en benzine te ver voeren, OM bij de Noordwestelijke corri dor te blijven: daar is de lucht constant bevolkt met vliegtuigen die op vijf verschillende hoogten en met een tussenruimte van. ongeveer 15 kilometer naar Berlijn trekken: het verschil tussen de diverse hoog ten is 150 a 200 meter. Hoogte en tijd, deze twee bestippen be heersen met al hun staalharde wet ten hel dagwerk der ïuchtbrug- ravitailleurs; beheersen is een te zwak woord, ze tyranniseren het In de vlieghaven Celle kan men het volgende beeld waarnemen <en dit geldt ook voor de andere „aan- vlieghavens") Om de 3 minuten trekt een jeep een luchtbrugvliegtuig naar de laadplaats; een zware tientons- vrachtauto schuift zich tegen de cabine aan en in 14 minuten tijds moet de Skymaster tien ton zwaar der ziin geworden. De beachmaster en zijn staf regelen alles: „die ploeg (Duitse arbeiders) laadt die en die vrachtauto (van de Engelsen) in die en die machine over en tij dens 't laden krijgt de vliegtpigbe- manning zoveel minuten om in die en die cantine koffie te drinken".. Dag en. nacht gaat dit door. Goederen worden aangevoerd;,; ledige vliegtuigen landen; goederen worden overgeladen: volle vlieg tuigen verdwijnen in de richting van Berlijn; alles „op de seconde"; ZES ZWARE C 54's staan op het vliegveld Celle te wachten op hun beurt. Om de drie minuten komt er een jeep die een luchtbrug-vlieg tuig naar de laadplaats trekt. honderden tonnen goederen per dag, want anders verkommert men in de millioenenstad Berlijn, dat ongelukkig gelegen „eiland" in de Russische zone. De cijfers van Wunstorf vertel len, dat einde Juni 1948 vijftig zeventig ton naar Berlijn werd vervoerd; thans tien maanden later, is dat vertwintigvoudigd tot meer dan 1100 ton per dag! ME drukte op de „aanvlieg- havens" in de zones en de eindvelden bij Berliin is aan een stuk door overweldigend. Toch weet ieder wat hij in de warwinkel van auto's, mensen, vliegtuigen, goederen, postzakken, stoomwalsen, bulldozers en loskranen heeft te doen en wat er van hem wordt ver wacht. Per minuut zweeft een ge laden toestel binnen en verlaat een geloste machine een der startbanen; 924 „bewegingen" in 24 uur tijds zijn geen zeldzaamheid.... Een toeschouwer, onlangs ge vraagd naar zijn indruk van alles, antwoordde prompt: 17Hefc maakt op mü de indruk van een tot in de puntjes verzorgde wan- o r d e!" Die tot in de puntjes geregelde wanorde vertoont de gebundelde krachtsinspanning van zes Air For ces en van de piloten en bemannin gen van burger- en chartermaat schappijen. Zes Air Forces, want niet alleen de R.A.Fook de United States A.F. dp Royal Australian A.F.. de South African A.F., de Royal New Zealand A.F. trachten, met assis tentie van Canadezen (van de Royal Canadian A.F.) en van bur ger charter-luchtmannen Berlijn in bet leven te houden en het te red den voor de toekomst. Slok-op Berlijn heeft enorm veel nodig: van kolen tot meel. De kolen veroorzaken zoveel stof en viezigheid, dat de geallieerde luchtkolenboeren per dag een uur badtiid meer krijgen dan hun col- lega'sï In de slotbeschouwing over d_e Luchtbrug naar Berlijn zullen wij eens een vlucht mee-doen. (Nadruk verboden) Twee ton opbrengst Wie wint de pot AMSTERDAM. Maandagmiddag om haiftvjjf heeft mevrouw Am. .T. d'Ailly, erepresidente van het damescomité „Behartiging van de Loterü voor het Zwakke Kind", vergezeld door de heer Carel Briels en de overige leden van'het comité in het paleis Soestriijk de op brengst van de loterij in de vorm van ««•o chèrue 'Kroot 200111(1 «"Men aan EJVI. de Koningin overhandigd. De oud middengewicht-kampioen van Europa de Fransman Robert Vil- lemain behaalde Maandagavond een puntenzege op de Amerikaan Ruben Jones. Garry Davis, Wereldbur ger no. I, is er in geslaagd een oorlog te verhinderen. Op een „vredes"-bijeenkomst tn Parijs vlogen communisten en niet-commttnisten elkaar bijna in de haren. Toen klom Garry op het podium en wist de gemoederen tot bedaren te brengen. De viaoiüirfuoos Yehudi Menuhin, een warm aan hanger van Garry Davis, heeft een boodschap tot de wereld gericht, tuaartn hij zegt: Wat zouden de men sen zeggen vay. een orkest, waarvan elk hd een eigen toijsje speelt? Toch is het zo gesteld met het concert der volken. De landen moeten le ren in de maat te spelen." De aarde wordt moe en gaat langzamer draaien. Dat is ernstigtaant de bere kening van de tijd raakt er door in de war Amerikanen zullen nu trachten de fout in de tijdsaanduiding te corri geren. Mijnheer Jim Philips in Chicago kreeg de schrik van zijn leven, toen hij by zijn ontwaken een i m. lange slang in zijn bed vond. Maar er was geen reden tol angst, want de python was tqm. Een kamergenoot van Phi lips had het beest geleend voor een tentoonstelling. Des nachts had de slang het koud gekregen en was uit zijn kist naar het warme bed van Phi lips gekropen. NEW YORK. De Amerikaans-Russische onderhandelingen over de Duitse kwestie zijn In een nieuuc phase gekomen, nu de Ameri kaanse vertegenwoordiger, dr. Philip Jessup besprekingen heeft geopend met de representanten van de regeringen van Enge land en Frankrijk bjj de U.N.O., sir Alexander Cadogan en Jean Chauveh Van betrouwbare zijde verneemt Reuter, dat de besprekingen die tot volledige overeenstemming zouden hebben geleid, gewijd waren aan het opstellen van een tijdschema voor een mogelijke opheffing van de blokkade van Berlyn en i an de Westerse tegenblokUade, zo mede aan het- bepalen <an een tijdstip \oor een bijeenkomst van een raad der minister^ van buitenlandse zaken. Voorts wordt vernomen dat het opstellen van de voorlopige tekst van een nota werd besproken, die aan Malik zal worden overhandigd. Een woordvoerder van de Ameri kaanse delegatie verklaarde, dat de Westerse mogendheden zich „op het daarvoor geëigende tijdstip" met Malik in verbinding zullen stellen, ter vaststelling van een datum voor een nieuwe bijeenkomst met de ver tegenwoordiger der Sowjet-Unie. Hetzelfde persbureau ver neemt te Lake Success, dat het in de bedoeling van de drie door voor de communisten verlo ren gegaan 2ijn. De directeur van het noodbu- reau voor voedselvoorziening te Sjanghai, Jang Tsjao An, heeft verklaard, dat de stad in de eerste drie maanden geen voedselgebrek zal hebben; zijn bureau had van SJANGHAI. De hele bezetting van Sjanghai is ervan overtuigd, dat de strijd om deze stad een tweede Stalingrad in de geschiedenis zal worden; „we zijn er ons ten volle van bewust, dat het lot van heel Kan tonen China in onze handen ligt," aldus deze troepen. „We zijn nu klaar met de verde digingslinie van Sjanghai, een werk dat maanden gevorderd heeft.. We kunnen nu met de ver sterkingen die we aangevoerd kre gen, de stad een hele tijd in onze handen houden en wij zijn boven dien van Plan de havens en de vliegvelden open te laten voor het verkeer." „De strijd zal vermoedelijk van binnen uit beginnen met kleine ondergrondse eenheden, die geen verbinding hebben met de commu nisten buiten de "stad. Vervolgens verwachten 'Wfj^eefi zware be schieting waarna een poging ge daan zal worden de stad te bestor men met infanterie. Wij verwachten niet, daf de communisten de stad vanuit de lucht plat zullen gooien." Naar men ziet is optimisme te Sjanghai nog troef! Van de Jangtse De Chinese luchtmacht heeft zes van de acht oorlogsschepen, die door de communistische legers na de val van Nanking op de Jangtse zijn veroverd, tot zinken gebracht. Twee schepen werden zodanig be schadigd, dat zij niet meer ge bruikt kunnen worden. Van de twaalf vaartuigen, die oorspronke lijk tot taak hadden de verdedi ging van Nanking te steunen en de benedenloop van de Jangtse te beschermen, zyn er slechts vier naar zee ontkomen; de genoemde acht konden zich niet door het ar tillerievuur heenslaan. De hoofdmacht van de regerings luchtmacht is te Sjanghai gecon centreerd, vanwaar zij aanvallen op de communistische legers doet; meer dan 10.000 manschappen en 500 riviervaartuigen zouden hier- BERLIJN. -De Amerikaanse mi litaire regering heeft meegedeeld, dat drie trawlers, die op het ogen blik nog onder Duitse vlag varen, als herstelbetaling aan Neder land zullen worden overgedragen. Daar de drie trawlers vroeger bij de Britse autoriteiten in Hamburg ingeschreven stonden, zullen ze eerst door de Amerikanen aan de Britten worden teruggegeven, en vervolgens beschikbaar worden ge steld voor overdracht aan Neder land. De Britse autoriteiten hebben on langs twee andere trawlers vrijge geven voor overdracht aan Neder land; deze bevonden zich nog in Hamburg. "Westerse mogendheden ligt de Sowjet-Unie voor te stellen de blokkade van Berlin per 10 Mei aanstaande op te heffen en om streeks 23 Mei een bijeenkomst te houden van de raad van mi nisters van buitenlandse zaken. United Press meldt, dat kringen van Ante- -/ rikaanse ambte naren belast met Oos t-Europese za ken de mening heeft post gevat dat de Russen de Berlijnse blok kade willen af blazen omdat zij een mislukking is en niet om dat men de wens koestert de vrede te bevorderen. Zij zeggen dat het succes van ce Luchtbrug en van de Westerse te- genblokkade de Russen de overtuiging heeft ge schonken dat hun blokkade hun meer kost dan zij waard is. Deze deskundigen waarschuwen dat opheffing van de blokkade niet aal betekenen dat het Kremlin vrede wil, Een hunner zcide: „De Ruisen zijn realisten. Zij zijn bereid elk plan los te loten dat geen succes is. Doch tegelijkertijd zullen zij trachten uit dit loslaten, politieke munt slaan". Uit de-SowJet-prdpagamds-- bHjkt- dat wat er cok in Berlijn gebeurt, Rusland in geen geval zijn plannen heeft laten varen om geheel Duits land onder beheer te krijgen. In de Sowjet-uitzendingen voor Duitsland worden de „vretles" besprekingen tussen de Verenigde Staten en Sow- .letvertegenwoordigiiïgen in New York als een nederlaag voor de Amerikaanse militaristen bestem peld die plannen maakten om een separate staat in West-Duitsland te vestigen. Sir Alexander Cadagan GENCK. Ta Watem heeft onze landgenoot Brinkman een amateunved- ■--irtjrl ovr 1(15 km fewonnen in e<-< Rid van 3 uur 7 minuten; tweede werd de Belg Vcrachueren op 30 meter, en derde de Belg Debie. DEN HAAG. Het College van Rljks- bemid delaars heeft een richtlijn vast gesteld met betrekking tot de arbeids tijd in het particuliere bedrijfsleven op de Nationale Feestdag. Hierin wordt vergunning verleend om op deze dag om één uur des namiddags vrij al te ge ven, zonder dat deze vrije middag in mindering kan komen op de jaarlij; vacantle of de snipperdagen. AMSTERDAM. Twee leden week tos werkzaam heeft een gymnasiale oplei- „afgekeurde" meisjes. Nederlandse meisjes vol- was bij de Nederlandse ding genoten, Betty heeft De acht nieuwe stewar deden aan de talloze eisen, ambassade in Londen, en einddiploma Mulo en huis- dessen reizen binnenkort die Amerika stelt aan een de 22-jarige Jetty Ver- houdschool. Naar gods- via Shannon naar Amerika stewardesseze dragen selewcl de Witt Ha- dienst informeren de Ame- om in Chicago een oplei- gcen bril, ze zijn niet ver- m e r uit Noardwyk, voor rikanen niet en ook niet ding van zes weken te loofd,niet jonger dan 21 wie dlf de eerste betrek- naar ras, al staat op krijgen, waarna ztf terug en niet ouder dan 28 jaar, king is. beider visum „blank" ge- zullen keren naar Europa nïet groter dan 1.70 meter Onder de 2300 sollicitan- J noteerd in het vakje onder en daar in verschillende n?as". landen zullen worden „ge- statienneerd". Ook aan de condities Voor haar vertrek naar van een ruime talenkennis Amerika hebben Betty en de Amerikanen niet gekozen werden. Want voldeden nog vele andere Jetty in Amsterdam ge- een limiet naar a.1 is het uiterljjk dan be- gegadigden, zeker enkele tracht verslaggevers een an de 250 Ne- antwoord te geven op de en niet kleiner dan 1.58 ten bevonden er zich hon- meter en tenslotte wegen derden, diB aan de ge- ze minder dan 128 pond. noemde voorwaarden be- Wat het gewicht betreft antwoorden en die toch kennen slechts boven. Zij werden uit 2300 langrijk, alleen met een tientalic - sollicitanten, tezamen met goed uiterlijk kom je er derlandse meisjes, die zich vraag waarom zij met de nog zes andere meisjes bp de A. O.A. toch ook onder de sollicitanten be- andere zes meisjes zijn (drie uit Engeland, twee niet. De nieuw-benoemde vonden. Als u aan de gekozen, Hoofdzaak was uit Scandinavië en één uit acht Europese stewardes- Europese personeelschef volgens hen hur. talenken- Frankrijk) uitverkoren sen hebben allen een grote van de A O. A., de Engels- nis. De A. O.A. was er door de American Over- talenkennis: Jetty spreekt man Peter Thorn e, niet in geslaagd in de Yer- seas Airlines om te worden behalve Nederlands niet vraagt rarom dan toch enigde Staten de gehchikte opgeleid tot stewardesse alleen de drie moderne Jettv en Betty zyn uitver- stewardessen te vinden op het Europese vliegnet talen, maar ook Deens, koren, dan antwoordt hg: voor de Europese lijden- van deze Amerikaanse Noors en Zweeds, dank zij „Dat is een kwestie van De nieuwe'Nederlandse luchtvaartmaatschappij, het feit, dat ze lange tijd personality". Waarmee hij stewardessen zijn beiden tegen een salaris van 3G9 in Scandinavië heeft ge- dus te kennen geeft, dat slanke, blonde meisjes, die per maand. woond. Betty's talenlfc'st is Betty en Jetty juist iets door Peter Thorns getest Het zün de 23-jarige minder indrukwekkend, al meer* van de gewenste zijn op kleurenblindheid, Betty van der Burg prijken daarop wel Frans, vlotte persoonlijkheid be- maar niet Op uit Den Haag, die tot ver- Duits en Engels. Jetty zitten dan. de andere, luchtziekte. Mi Koos Vorrink: AMSTERDAM. „Nooit waren de kansen voor het vestigen van een wereldvrede zo groot als in onze dagen. Laten wij deze kansen met beide handen verdedigen." Aldus de slotwoorden van de rede voering van de heer Koos Vorrink, algemeen voorzitter van de F. v. a. A. tijdens een Mei-bijeen komst te Amsterdam. Hoewel de heer Vorrink, herstel lende van zijn vliegongeluk nog steeds in een Deens ziekenhuis vertoeft, kan hij zich dank zij gra- mofoonopnamen tot de vergadering richten. Koos Vorrink sprak verder zijn teleurstelling erover uit, dat hij niet actief aan de verkiezingsstrijd zal kunnen deelnemen, maar zeide: „Intussen weet ik, dat de partij kan rekenen op de geestdriftige toewijding van de Amsterdam mers", De andere sprekers, de voorzit ter van het N-V-V.. de heer E. Ku- ppr« en de oud-mini ster ir. H. Vos legden vooral de nadruk op d® noodzaak van een verenigd Euro pa. zonder hetwelk geen wereld vrede denkbaar is. Zwart en wit DE bouwbedrijven worden zo 1 langzamerhand berucht om de talrijke loo no ver treding en, waartoe de aannemers hun toevlucht ne men om het werk in handen te houden. Het gevolg hiervan is een toenemende onrust onder de werk nemers en een steeds groter wor dende chaos iu be' bouwbedrijf. Dit kan op de duur nooit in het be lang zijn van. de wederopbouw. Wel is er een nieuwe loonregeling in de maak. Die had er trouwens reeds in MaL.rt of April moeten, zijn, doch laat alsmaar op zich wachten. Men doet 't daarom met de oude, waar aan alle aannemers zich te houden -hebben, hetgeen .nog niet .veil zeg gen, dat zij zulks doen. Voor Am sterdam, Nijmegen, Eindhoven en Groningen is een proef genomen met een gewijzigde loonregeling, in andere delen van het land is weer de algemene loonregeling van kracht. Het schijnt bijzonder moei lijk te zijn om voor het gehele land een vaste norm aan le houden. Planmatige verdeling van de be schikbare arbeidskrachten is hier niet vreemd aan. "Wat wil de ge meente Rotterdam al niet doen om bouwvakarbeiders aan de stad te binden! Tot welke merkwaardige toestan den 't doorbreken van de bestaan de voorschriften leidt, wordt duide lijk geïllustreerd door een zaak, die onlangs door de economische rech ter werd behandeld, en waaraan het Centraal Orgaan van de Bouw wereld een artikel heeft gewijd. De aannemer M. te Amsterdam had op tweehonderd te bouwen huizen in het Heugemerveld te Maastricht voor f 20QÖ per huis minder ingeschreven dan de laag ste inschrijver, hetgeen de gemeen te Maastricht een voordeel ople verde van f 400.000. Voor een juist beeld dient echter opgemerkt dat de bouwvereniging om een lagere kubieke meterprijs te krijgen, het bestek liet herzien, waardoor de woningen soberder en kleiner wer den, M. paste een eigen loonsys teem toe, dat afweek van dat, vooi-gescbreven door het college van rijksbemiddeïaars. Drie en twintig arbeiders had hij Ionen uit betaald die soms 200 pet. uitmaak ten van het normale loon. Hierdoor prikkelde hij de activiteit der ar beiders zodanig, dat hij toch nog vier ton goedkoper kon bouwen. Tevens kan hjj de huizen vroeger dan normaal afleveren. Dit loon systeem paste hij op ongeveer ge lijke wijze toe te Amsterdam en •met even groot succes. Wij nemen aan, dat hel succes hem geen wind eieren heeft gelegd, want deze aan nemer is ongetwijfeld een uitge kookte jongen die heus wel wist waarom hij zijn arbeiders i 87. inplaats van f 54.per week liet verdienen. Maar toch kreeg hij een flinke boete, want..,, met zijn systeem bracht hij de arbcidsvrede in gevaar. Precies, want in het overtreden der loonregelingen ligt de kern van de hclc_ affaire en de oorzaak van de moeilijkheden, die allerwegen, worden ondervonden en die hebben geleld tot een conflict in het stuca- doorsbedrijf. Bij dit alles dienen wii te bedenken, dat het betalen van zwarte lonen de geesten heeft op geroepen waarmede men nu te kampen heeft. Tot dusver heeft het College van rijksbemiddelaars als een kat om de hete brij gelopen. Nu de conflictstof ,>teeds hoger komt te liggen, zal het echter spoe- tug met een regeling moeten ko men die door beide partijen aan vaard kan worden. In het belang wederopbouw, die geen uitstel mag lijden. yier vliegers ten grave gedragerf DEN HAAG. Maandagmiddag zijn de stoffelijke resten van de vlieg-instructeur A. H. Bender en de drie leerlingen verkeersvliegers N. Draaisma, A. A. Ridder en P. H. eventuele Westerhof, op de begraafplaats Oud Eik en Duinen ter aarde besteld. Honderden mensen stonden langs de weg voor de begraafplaats. Onder de zeer talrijke aanwezi gen merkten wij op de directie van de Rijksluchtvaartschool, deputaties van leerlingen van Ypenburg cn Gilze-Rijen, vertegenwoordigers van de KLM, Aero-Hclland en Avio- Diepen, de Britse luchtvaartattaché en een vertegenwoordigd van de chef luchtmachtstaf. Montgomery komt naar Nederland PARUS. Veldmaarschalk Montgo mery. voorzitter van de commissie van opperbevelhebbers der Westelijke Unie. Is te Parijs aangekomen: bij brengt een bezoek aan Frankrijk en Nederland en denkt 15 Mei naar Engeland terug te

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1949 | | pagina 1